WERELDGEBEURTENISSEN IN 'T BINNENLAND DE KERST EN NIEUWJAARSDAGEN NADEREN SNEL vereenigpe staten nederland engeland assisen van west-vlaanderen IETS OVER RADIO 6 personen aangehouden in het iepersche VERKEERSONGEVAL BIJ RIJSEL NATIONALE ORDEN PAARDENKWEEKERSBOND VAN WESTVLAANDEREN paniek in het circus te brussel D00DELIJKE ONTPLOFFING TE GELUWE nog"steeds oorlogsslachtoffers IN ENKELE REGELS AMULET OF MEDICIJN Be stemisoen der GenscenteracsSsverkiesing van Poperinge herteld te Brugge in het Provincial ÉesSuor VRIJDAG MORGEN H00REN WE EEN ANDERE KLOK! De uitslag blijft ongewijzigd. geweldige brand in de landbouwmachinefabriek te zedelgem olie werd gestolen op het vliegveld te evere labbflbbebdbabsbisbbbfülbseea* WISSELKOERS (VERVOLG) BOEZINGE. Parochiaal Leven. Het schoorie Kerstfeest, de groote Hoog dag der -wedergeboorte onzer katholieke parochie, over twintig jaar gevierd voor het eerst na den oorlog staat aan de deur; en iedereen ziet er verlangend naar uit, oxdat vooral de eerst weergekeerde zoowel voelen dat het eerste Kerstfeest in de barak gevierd, zoo stemmig en zoo vre dig was. Sinds zijn er veel bijgekomen, zijn er velen heengegaan om nooit meer weer te keeren; en juist -n dit feest van kinderlijken eenvoud zoeken de naastbe- staanden troost. Troost in hun lijden, naar het lijden van den Goddelijken Zaligma ker. Het zal deugddoende 'jn die Midder- nachtsplechtigheid te mcgen bijwonen; wijl in volle lichtpracht het engelenkoor het kleine Jezuskir.dje naar het Kribbeke over brengt. Dan ruischt het vrede op aarde... dan worden de menschen... van goeden wil Korte Nleuwsjes. Heden Zondag avond, zijnde 18 December, komt de ELPCTFA KINEMA in de parochiale Feestzaal met een prachtig cowböy-film en kluchtfllm. De Boezingsche afdee- ling van het DAVIDSFONDS houdt on Kerstavond (Zaterdag 24 December), te 6 uur hare vierde wintervergadering. Dit maal komt het Heerentoonel aan de beurt met een drama en een klucht. Op 2" Kerstdag zullen de schoolkir.ders met hun jongere broers en zustertjes, na den Kin derzegen ln de kerk, komen plukken van de zwaar geladen KÉRSTBOOM in de pa rochiale Feestzaal. De plechtigheid op KERSTNACHT begint kwart voor 12 uur in onze kerk. Alsdan wordt niemand meer binnen gelaten. Donderdag laatstleden 8 December vierden de MARIACONGRE- GATTES der jonge dochters en school meisjes; Zondag 11 December kwamen de ze der jongelingen en schooljongens er nog bij. De leden van V. O. S. die in het bezit zijn eener kaart prijsvermindering op den sp>oorweg ÏNVALIEDEN OF OUD STRIJDERS. mogen van nu af zorgen voor de vernieuwing, die valt in 1839, en wenden zich best daarvoor tot den schrij ver van den Bond. Weet Ge?... dat men nergens min vrij spreken mag dan in het ideale DUITSCHLAND?dat veel leden van het BOERENFRONT, spijts alles, toch lid wil len blijven van den B. Boerenbond?... dat BOEBINGE beteekent: woonstede van Bosa en zijne nakomelingen?... dat er sinds het Concordaat (1802) slechts negen PASTOORS geweest zijn op onze Paro chie?... dat al de priesters en kloosterlin gen, INBOORLINGEN van Boezinge, overleden zijn?... WATOU. Davidsfonds. Maandag 11. hebben wij, Davidsfondsers, een heer lijken avond beleefd, met het Vlaamscb Triouit Brugge. Over dat Vlaamsch Triowerd er veel gesproken, geschre ven en... beloofd: iets eenigs... En ja, zóó is het wel geweest... iets eenigs... Kunst, humor, ernst, muziek, tooneel, leute, vermaak werden ons afwisselend voorgeschoteld. Hebt ge bij den moppentapper, in zijn kostelijke intermezzo's die diepe kunst van voordragen bewonderd en de fijne oolijk- heid waarmede hij de spanning wist op te drijven om deze op het psychologisch moment telkens in onbedaarlijk lachen te laten openbarsten? Hoe prachtig en ongeëvenaard bij den humorist die mimiek met de soberheid en gepastheid in het gebaar en de scbalksche leute van zijn lied en voordracht; «het succes van den avond. Hij behaalde reu- zenbijval. Welk een ontroering of een fluweelen streeling van zijn pracbtstem bij den tenor. En wat gezegd van den pianist-accor deonist? Hoe volmaakt die pianobegelei ding. Het trio verdiende en oogstte triomfen van daverend applaus. Want, dankbaar is het publiek voor zulke uren kunstweelde. Bravo! voor het Vlaamsche Trio uit Brug ge! En tot slot: Welkom aan de twintig nieuwe leden van ons Davidsfondsgezin! Als aanwin-st... iets eenigs... ook! Dagen van feest en gezellig samenzijn. Is uw radiotoestel in orde? Niet! Dan is het geraadzaam FRÊRE G., radiotechnieker, Reninge, (tel. Oostvl. 8), te raadplegen. Ook U zult ten volle kun nen genieten van de mooie uitzendingen. KEMMEL. Ongeval. Zaterdag 11. in den laten avond, was Jules Duribreux op bezoek in de Kasteeldreefbij het bui tenkomen deed hij een misstap en viel zoo ongelukkig dat hij niet meer op kon. Zijn huilgeroep werd rtfet gehoord; meer dan een half uur bleef Jules daar liggen, tot eindelijk en gansch bij toeval de bak ker Vaneeckhout daar voorbijkwam. De geneesheer bestatigde een erge dijbreuk met ontwrichting van de knie. Voor ver dere zorgen werd de verongelukte naar het gasthuis overgebracht. Proficiat! Het !s welgemeend en welverdiend een bloemktn van lof, aan den tooneelgroep van ons muziek. Vele spelers kwamen voor een eersten keer op de planken: 't was een stuk wel ingewik keld en vol beweging, en alles is vlot van stapel geloopen. Zeerot. Kent gij dat! Dinsdag na middag was er gedurig gerommel als van eene.verre donderslag. Dat komt van uit de zee en tot nu is geen voldoende uitleg gegeven aan die geruchten! Visschersvolk noemt dat het zeerot. Solo-Slim. Hier werd verleden Maandag, binst het Cecilia feest, een solo- slim gespeeld door Hoessen Gerard, met de 7 hoogste koekens, de 5 en 4, en de drie hoogste klavers met de 9, dit ter herberg Den Hovenierbij Camiel Lampaert, De medspelers waren: Victoor Henri, Vereecke Florent en Cnockaert Marcel. WESTVLETEREN (Paterhoek)Too- neelavond. Op 1' en 2" Kerstdag, om 5.30 uur stipt, opvoering van het anti oorlogsstuk De Sectie van den Dood drama in 2 bedrijven (5 tafereelen). 'n Brokke werkelijkheid uit het oor logsleven. Natuurlijk dat de atmosfeer van de loopgrachten zoo begeesterend niet is ais die welke men gewaar wordt in de opgeschroefde dagbladartikelen vol vader landsliefde en heldenmoed. De pantoffel waarheid neergeschreven achter 'n warme kachel verre van het front, verdoezelt willekeurig de bittere werkelijkheid der loopgraven. Wie dit stuk ziet beleven, be grijpt volkomen waarom men op het voet stuk van Vlaanderen's IJzerkruis heeft gebeiteld: «Geen oorlog meer». Na die droevige stemming komt er Ha gelnieuwe Vlaamsche humor en leute, zang en muziek. Als muzikant krijgen wij den Heer Oscar Denys, van Poperinge, akkordeonist-virtuoos van West-Vlaan- deren. Hij wordt begeleid door een kla rinet. Iedereen wordt vriendelijk ver zocht zich niet ziek te lachen, noch veel minder zich een breuk te schreêm. Kaarten aan 5 en 4 fr. '-T-üT ÏN. Vrou wengilde. Heden Zondag 18 December houdt onze nieuwgestichte Vrouwengild? haar eerste algemeene vergadering te 2.30 uur, in de SI Maartenszaal te Roesbrugge. Al de leden, zoo van Be veren ende als van Ree brugge-dorp zelf, werden dringend tot die vergadering uitgenoodigd opdat ze kennis nemen van het doel en de werking van dees nieuwe instelling. Ook al de an dere getrouwde vrouwen, die eenig belang stellen in een kristelijke organisatie wor den welwillend verwacht en zullen na de vergadering in de zaal zelf de gelegenheid hebben lid te worden van de gilde. Nie- man weze benauwd dat de vergadering te lang zou kunnen duren: iedereen zal weer thuis zijn tegen dat de avond begint te vallen. Elk zegge het voort en brenge zoo veel belangstellinden mee als mogelijk. Het programma belooft aantrekkelijk te ziin: benevens voordrachten en zangnum mers door de leden zelf te z.ngen, zullen de schoolkinderen hun beste wijsjes en stukjes ten gehoore brengen. ZONNEBEKE. Hoerengilde. Op heden Zondag 18 Dec. heeft de maande- lijksehe vergadering plaats voor de leden der Boerengilde, in het Lokaal Volks bond te 9 uur. E H. Vancayseele zal er een zeer belangrijke voordracht komen ge ven. Daarna heeft de uitreiking plaat' der muurkalenders en landbouwalmanakken, waarna de vergadering zal gesloten wor den met een prijsloting. Nieuwe leden zijn welkom. Cinema-vertooning. Heden Zon dag, om 5 uur, wordt er in de feestzaal (bovenzaal) v. den Volksbond, 'n prachtige cinema-vertooning gegeven. De door ieder een zeer goed gekende film Miss-Cavell een stuk spelend gedurende den wereld oorlog 1914-1918 wordt er afgerold. Als tweede bijfllm geven we «De Vreeselijke Cirkus Gezien het gro*.succes van Zon dag 11. verwachten we .lpr.ieuw eene tal rijke opkomst. Wiel afgeloopen. Vrijdag namid dag, toen de met koloniale waren geladen wagen van Hoste-Masselis uit Roeselare, de Beselarestraat kwam ingereden, liep een wiel af, waardoor de wagen gedeeltelijk kantelde en de waren gansct. door elkaar werden geslagen, zoodat ernstige schade berokkend werd. Gelukkige afloop. Toen Dinsdag voormiddag de zwaar 'beladen vrachtauto, bestuurd door H. Deraedt, boven op den Brood-eindeberg kwam, ontstond plots motordefekt, terwijl ook de remmen niet meer werkten zoodat de wagen terug de helKng afreed. Meer dan eens dacht de chauffeur dat het ergste gebeuren zou, doch door zijn koelbloedigheid en behen digheid deden zich geen ongelukken voer en kon de vrachtauto een 800-tal meters verder tot stilstaan gebracht worden. Ver scheidene toeschouwers stenden met angst dit gevaarlijk maneuver gade te slaan. Gemeenteraadszitting van 12 Dec. 1938. De begrooting 1939, bedragende 630.946,44 fr.' in ontvangsten cn zelfde som in uitgaven, wordt onder voorbehoud van nadere inlichtingen aangaande een toela ge aan de Kerkfabriek, goedgekeurd. De opcentiemen 1939 worden van 120 op 100 gebracht. De straatbelasting voor 1939 blijft ongewijzigd. Een aanvullende leening van 400.000 fr. voor bijkomende werken en uitbreiding van de electrische verlichting, zal aange vraagd worden om het eindsaldo te re gelen. De tv."'i«arliiksche weddeverhoogtng van den gemeenteontvanger wordt goed gekeurd. De aanvraag van den bediende van den burgerlijken stand om weddever hooging, wordt ingewilligd. De aanvraag van den postmeester, om een muur rond om den tuin van het postgebouw op te richten, krijgt voldoening. ABEELE. Sinterklaas heeft de leer lingen van onze Knechtenschool goed be dacht. En ze jubelden van pret, de kleine kleuters, alsook de Grootendie niet vergeten werden. Sinterklaas had tw-ee kisten speelgoed en... schoolgerief afgestuuid. Trektafeltjes, saxo's, vliegmachienen, biljards, kleurpot- looden, passerdoozen, en zoo meer, niets ontbrak en elk werd voldaan volgens ouderdom of goesting. En of ze tevreden waren en den Groo ten Kindervriend hebben bedankt. Tot zelfs de leerlingen der avondschool stonden op het boekje va- Sin ie Klaai», aangeteekend en de koeken met chocolade hebben gesmaakt. Dat allen die van uit Poperinge, Watou en Abeele voor onze scl.ool hebben ten beste gesproken tij den Goeden Sint, hier vanwege Meesters en Leerlingen uiter- harte worden bedankt. Bericht! Meester Vierstraete, ge wezen voorzitter, werker en schooier voor Tooneel en Kerstboom van Abeele, ten ein de te antwoorden aan de talrijke kinderen en Ouders die vragen of het Kerstboom zal zijn, heeft de eer het volgende kenbaar te maken: 1. Voor mij waren Tooneel en Kerst boom één zaak. Hebt Gij uw plaats be taald, ik heb voor uw kinderen geschooid en de groote som kwam uit Abeele niet. 2. In Tooneel en Kerstboom heb ik niets meer te zeggen! 3. De 500 fr. nog in kas voor het Kerst feest, heb ik geschooid en gekregen voor den Kerstboom voor alle kinderen van Aberie Ik weiger alle verantwoordelijkheid In dien dit geld alzoo niet wordt besteed. Meester J. VIERSTRAETE. PROVEN. Vuurgevecht tusschen jachtwachters en wildstroopers. In ver band met een vuurgevecht dat over een drietal weken geleverd werd tusschen wild stroopers en jachtwachters in de bosschen rond het Jagershof» werden twee aan houdingen gedaan. Een inwoner van Pro ven en een van Watou werden ingerekend. BESELARE. Tooneelfe»st. Heden Zondag, te 5 uur in- de Patronage, geeft den mannelijken Tooneel bond een prach tig avondfeest. De oud-gekende spelers zullen er optreden met een prachtig blij spel. Ingang 4 fr. Nieuwe baan. De nieuwe baan langs de Keiberg zal binnen enkele weken voltooid zijn. Men is reeds begonnen met den veloweg te gieten. Het is eene schoone verbetering waarop onze gemeenteover- heid terecht fier mag op gaan. Wielrijder door moto gevat. Toen wielrijder O. Derdein den Geluwschen steenweg overstak, werd hij gevat door den motorrijder Robert T..., die op het oogenblik een auto voorbij reed. De fietser werd gekwetst aan het gelaat, armen en beenen. ALVERINGEM. Tooneelavond. Op Kerstdag en Tweede Kerstdag a. s. opvoe ring van De Zwerftocht naar het geluk van Yvonne Waegemans, een prachtig drama dat overal met overgrooten bijval wordt opgevoerd, en de prettige jolige suc- ceskludht Om een Obligatievan Elza Storme, door de E. K. B.-Meisjes, in de «Oude Knechtenschool». Zaal open te 5 uur, gordijn te 5.30 uur stipt. Kaarten: genummerd 5 fr., tweede rang 3 fr. Openbare Vrije Boekerij. Voortaan is ze toegankelijk voor ieder van 8.30 uur tot 9.30 uur, en van 11 uur tot 12 uur, el- ken Zondag. Tegenwoordig zijn er 1500 boeken ter beschikking naar ieders goes ting en smaak; dit jaar kernen er een hon derdtal bij, waaronder een 10-tal van Courths Mahler, ook van onze beste Vlaamsche schrijvers als Streuvels, Tim mermans, De Clercq, Scheirs, en andere. Wit gij uwe winteravonden nuttig en aangenaam doorbrengen, komt regelmatig putten aan die smakelijke bron. Ze is voor u allen, maakt er gebruik van. Binnen kort verschijnt onze goed geor dende bruikbare boekenlijst met da 15O0 titels en schrijvers. Ga ze na, gij vindt er zeker uw gading. OOSTNIEUWKERKE. Haastige dood. Vrouw wed. Aio's Vancoillie, geboren Juliana Wittouck, 69 jaar oud, was Dins dag 11. op het gewone uur niet opgestaan. Da huisgenooten gingen zien en vdnden de vrouw overleden. De geneesheer besta tigde een hartaderbreuk. Het Boerinnen-kapclleke. Het nieuw kapelleken van de Bcerinnengiide is vol tooid. Het is ean eenvoudige vsldkapel, waarin een Mariabeeld zal geplaatst wor den. Het werd opgericht langs de groote baan naar Sleyhaeghe op de weide van het hof der KinJers Espeel. Het kijkt uit van verre over de velden en zal veel voorbij gangers een genegen groet afdwingen voor de Moeder Gods. OOSTVLETEREN. Een groot verlies ware het voor den kweeker zijn hennen te moeten verkoopen om reden van ziekten. Geneest cholera, afgang, darmontsteking, zwarten kam, gezwollen kop en diphteri- tis met Apotheker Vermandere's POEIER 4209. MARVOL geneest het meest in geworteld snot. Eiseht het merk Hane- kop» op doos of flerch. Te bekomen: te lep»r, Poperinge, Gelu- we en elders ook in alle Apotheken. KI.ERKEN. Jubelviering. 50 Jaar geleden trad Juffrouw Adèle Vander Beke in het klooster te Klerken. Na haar Nor- maalstudies voltrokken te hebben, oefen de zij naeenvolgens het ambt uit van on derwijzeres en schoolhoofd ln de meisjes school. Na 30 jaar dienst in het onderwijs werd zij geroepen als kloosteroverste. Haar jubileum als 59 jaar kloosterzus ter werd in allen eenvoud gevierd, om reden van het afsterven harer 91-jarige moeder. Nochtans was de beriagging al gemeen en mocht de gevierde de geluk- wensohen van velen in ontvangst nemen. Moeder Gertrude is een oprechte moe der én voor de kloosterzusters én voor de ouderlingen en weesjes van beide ge slachten van haar rijk 'bevolkt gesticht. Daarbij is zij de dienstwilligheid zelve: altijd bereid dienst te bewijzen aan ieder een en overal waar zij kan. 't Is de vurige wensch van elkeen dat God nog lange jaren gunne aan de eer biedwaardige Moeder, tot welzijn en genot van haar onderhoorigen en van de in gezetenen. Tooneel. Heden Zondag, 18" dezer, geeft de Tooneelafdeeling van het Muziek haar jaarlijksche vertooning. Evenals vorige jaren zal de zaal bomvol zijn. Immers onze knappe spelers voeren op het prachtig en treffend drama in 4 bedrijven: Priestereed13 personen, en het kluchtspel in 1 bedrijf: «Dichter of Student», dat de lachspieren in bewe ging zal houden van 't begin tot het einde. Wie een plaats zeker wil zijn, vrage dadelijk een kaart bij Verhoeve Jules, dorp, Klerken. BESELARE. Davidsfonds. 6" Ver gadering 1938, Woensdag 30 November 1938: Davidsfonds-Beselare viert zijn 10- jarig Jubilé! 1928-1938. Gala-Avond! 1. Vlaamsche Leeuw. 2. Welkomsgroet door Meester Geo, Voorzitter, die daarna de. historiek maakt van het Davidsfonds. 3. Feestrede door Meester Dhaene, on dervoorzitter uit Geluveld. 4. Gelegenheidsrede door Z. E. Heer Pastoor Faict, Eere-Voorzitter. 5. Verzen-Reportage: Oorlog! Cham berlain! Vrede! Het Davidsfonds-Beselare zond Hulde verzen en 'n brief van dank aan Cham berlain! Het antwoord van Sir Neville Chamberlain wordt door 200 menschen rechtstaande begroet, terwijl het orkest speelt: «God save the King»! 6. Cabaret-Reportage met orkeist. Elektriek! Kunst en vermaak. Ernst en luim. Vers en lied. 7. Liederavond. Onze Gala-Avond! Nooit was er zoo veel volk! Alles bezet, 'n Enthousiasme zonder voorgaande, 'n Deugddoende en deftige gezelligheid. Propaganda! Het jaar 1938 boekt 'n aanwinst van 40 nieuwe leden! E!n nog rolt de wagen voort in snel tempo! Onze Liederavonden worden druk bij gewoond en ieder zingt met welgevallen en uit volle borst! Van herte dank aan Leden en Propa gandisten! Ons Vlaandren moet weer zingen Van grootsch verleden, helden, roem, Folklore, liefde, andre dingen Van ernst en luim! Boem-Rèttè-Boem! ROESBRUGGE. Stichting Heilig Hartebond. Zondag 11. beleefden we on der de 7 uUrmis in onze parochiekerk een breede ontplooiing van kristelijk leven: hst was de eerste algemeene H. Commu nie van den pas gestichten H. Hartebond voor Mannen. Van meet af toen de ijve- raars hun ronde 'begonnen in de hun aan geduide wijken was het opvallend welken warmen bijval zij overal genoten: zooveel inschrijvingen overtroffen zelfs de stout ste verwachtingen. Het hoeft niet gezegd dat iedereen reikhalzend ritzag naar dien tweeden Zondag van December, waarop ons mannen en jongelingen het bewijs zouden leveren dat hun gegeven eerewoord dan ook ernstig gemeend was. En gemeend was het! Met zooveel orde rij per rij naar de Kommuniebank, de roode lidkaarten zoo stipt afgegeven aan die ijveraars en dan boven alles de Heilige Communie zelf, die bron van sterkte en nieuw geestelijk leven. Hebt ge ze zien knielen die groep van boven de honderd mannen en jon gelingen in de middenbeuk van de kerk? Hebt ge die tucht bemerkt waarmee alle aanwezigen zonder uitzondering zich on derwierpen aan de noodzakelijk getroffen maatregelen? Mannen en Jonkhsden van Roesbrugge, iedereen ziet met eerbied naar u op; Jezu.>Christus, uw Koning, is meer dan tevreden over uw prachtigen inzet: van Hom- dan ook zult ge door de gebeden van al de geloovigen de gratie der volharding ontvangen om uwen Ijver nog aan te wak keren en om ieder maand nieuwe kracht te komen putten in het gemeenzaam Gast maal, dat we de Heilige Communie noe men. STAVELE. Tooneelopvoeringen. Op Zondag 25 December (Kerstdag) en Maandag 26 December, voert de Tooneel- gilde «Niet uit Eerzucht maar uit Leer zucht», telkens om 5.30 uur, in de ge meentezaal volgende stukken op: Het kind met de doode oogendramatisch spel in 1 bedrijf door Jac. Ballings, en Willy's Vrouw een lustige familiege schiedenis in 3 bedrijven door Mex Rei- mann en Otto Schwarz. Kaarten zijn op vorhand te verkrijgen bij Jos. Cornells (telefoon Rousbrugge 45) van af tZondag 18 December. Op Maandag 26 December, om 3 uur namiddag neemt de Tooneelgilde deel aan het Provinciaal Tornooi met het eerste bedrijf van «Willy's Vrouw». Ten einde de noodlge atmosfeer te scheppen, verzocht het bestuur vriendelijk de tooneelmtnnende liefhebbers van Sta- vele, de opvoering van dit bedrijf gratis te komen bijwonen. Kinderen worden niet toegelaten. Gij tuit er ons groot genoegen mede doen. Dank bij voorbaat. WOESTEN. Vlaamsche Toeristen bond. Op Kerstdag avond, om 5 uur stipt, prachtige Zangavond in de zaal van Eerw. Heer Pastoor. Het bestuur van V. T. B. heeft ditmaal den vermaarden groep EIck wat Wilsuit Brugge naar Woe sten laten komen om hier op te tre den met een verzameling puike kluchtlie deren. Overal waar Elck wat Wils op treedt is hun sucoes verzekerd, want ze hebben voor iedereen het aangename en het gepaste. Houdt dus allen Kerstdag avond vrij en komt naqr den liederavond. Op vertoon van hun lidkaart krijgen de leden van V. T. B. 1 fr. vermindering. De Vertegenwoordiger: Mter DESMADRYL. Wordt lid van V. T. B.: 15 fr. per jaar met veertiendaagsch tijdschrift; 5 fr. per jaar zonder tijdschrift. PASSCHENDALE. De Fransche Cir kus. De Fransche cirkus welke verle den Zaterdag toekwam, heeft tegen alle verwachting in, doch ten koste van een heele Zendag voormiddag slavelijken ar beid, tcch zijn avondvertooning gegeven. De bijval was bitter klein. Reeds hoorde men van 's voormiddags van menschen die ter kerke kwamen, dat het kristenen men schen, met kristene princiepen, niet past zulke inrichtingen te steunen die den Za terdag namiddag laten voorbij gaan om dan met verdubbelden ijver den Zondag onder de Missen te arbeiden. Er zijn plaat selijke inrichtingen genoeg welke dienen gesteund en ons evenveel en mogelijks meer nog en deftiger vermaak zullen ver schaffen. Tooneel. Huen Zondag 18 Dec., I geeft h:t Vrouwelijk JeugdverbNid van J Katholieke Aktie haar jaarlijksch feest met de opvoering van Het Levens- Elixir», blijspel in drie bedrijven, door Joe Vanleu. Drie uren aan een stuk lachen. KROMBEKE. Voordracht. Land bouwers, op heden Zondag 18 December, seffens na de vroegmis, «In de Zwaan», bij Henri Dewaeghemacker, wordt door M. Dels a Gabriel, landbouwleeraar te Wa- tou-St J3n, een belangrijke voordracht' gehouden over: Actueele punten inzake bemestingsleerNeemt deze leerrijke gelegenheid te baat bij uw gewoon en ge zellig samenzijn na de Mis. BIJKOMENDE HEFFING OP HET DUITSCH KAPITAAL Naar men uit Berlijn verneemt, zou in het begin van Januari, de rljksregeering een bijkomende heffing op het kapitaal afkondigen. De taksen, van 8 tot 14 t. h. zouden bestemd zijn om de wapening te financieren. ITALIË DE EISCHEN TEGENOVER FRANKRIJK De in Italië ingezette actie tegen Frank rijk blijft aan houden. Betoogingen tegen den demokratischen nabuurstaat blijven aanhouden. Te Rome hielden studenten betoogingen tegen de fransche uitdagingen te Tunis De politie moest de Fransche ambassade bewaken. Nog andere steden werden het tooneel van dergelijke gebeurtenissen. Officieel heeft de Italiaansche Regee ring evenwel nog geen eischen gesteld Naar de fascistische pers, die ook voort geweldig tekeer gaat tegen Frankrijk, gaat het er feitelijk over Djibouti, het Suez- kanaal en Tunis. Djibouti is gelegen in Fransch Somaliland en langs deze haven moet bijna al het verkeer naar Abessinië, langs den spoorweg DjiboutiAddis-Abe- ba. Frankrijk bezit een zeer groot deel der acties van dezen spoorweg. Italië wil vrij kunnen handelen in deze haven en op de zen spoorweg. Italië wil ook doorgang voor zijn sche pen aan minderen prijs door het Suez- kanaal en wil zijn deel in het beheer er van. Te Tunis wonen veel Italianen en zou Italië zeer te pas komen bij zijn gewensch- te beheersching over de Middellandsche Zee. Italië elscht ook dat Frankrijk geen versterkingen oprichte op Korsika. Wat Duitschland bij een gebeurlijk kon- flikt tusschen Italië en Frankrijk zou doen. Naar word: gemeld zou men mogen aannemen dat Duitschland onzijdig zou blijven zoo de oorlog gelokaliseerd zou blijven tusschen Italië en Frankrijk, maar zoo een derde mogendheid erbij zou wor den betrokken, Duitschland dan nader zou overleggen wat het land te doen staat. De Duitsche pers steunt Intusschen de Italiaansche actie. Te Londen in het Lagerhuis verklaarde Hr Chamberlain, Eerste Minister, dat het Engelsch-Italiaansoh akkoord nopens het statu-quo in de Middellandsche zee ook op Tunis slaat, en dat geen akkoord bestaat waarbij Engeland verplicht is Frankrijk bij te staan ter verdediging van kolonies. Anderzijds wees de Eng-'sche Regeering de Italiaansche Regeering erop dat de anti-Fransche beioogingeu schadelijk wa ren voor den vrede. In een rede voor het Foreign Press As sociation te Londen, verklaarde Hr Cham berlain evenwel dat Engeland en Frankrijk zoo nauw verbonden zijn dat hun betrek kingen ver de juridische verplichtingen overschrijden, vermits zij gesteund zijn op zelfde belangen. De Fransche pers heeft hieruit besloten dat in -geval dus Engeland toch zou bijspringen. In Frankrijk ten slotte blijft men zich ergeren in de Italiaansche actie. Fransche studenten hielden ook betoogingen teg-èn Italië te Rijsel betoogden studenten, reet den eisch dat de scheeve toren van Pisa zou worden recht gezet». De Fransche Minister van Buitenland- sche Zaken, Hr Bonnet, behandelde ook de kwestie voor de bevoegde Kamerkom missie en verklaarde dat de Italiaansche Regeering geen enkelen eisch tot afstand van grondgebied heeft voorgelegd, en zulks zou onmogelijk kunnen toegestaan worden en elke poging om grondgebied af te rukken zou een gewapend konflikt tot gevolg hebben. Wie weet hoelang nog deze nieuwe don kere wolk aan den politieken hemel zal blijven zweven en welke afmetingen die nog nemen zal. FRANKRIJK DE KAMER SCHENKT HAAR VERTROUWEN AAN DE REGEERING DALADIER Na een hard debat in de Fransche Ka mer, debat tijdens hetwelk de Hr Dala- dier harde woorden uitte aan het adres der roode internationalisten, werd gestemd over het vertrouwen in de Regeering Da- ladier. Met 315 stemmen tegen 241 werd dit vertrouwen goedgekeurd. Stemden voor, alle nationaal-voelende elementen. Stemden tegen al de Kommu- nisten en Socialisten, 4 leden van de on afhankelijke linkerzijde, 5 leden van de socialistische Unie (partij van Paul Bon cour) en ook 3 radicaal socialisten. SPANJE NIEUW OFFENSIEF TE VERWACHTEN Van we ga de troepen van Generaal Franco wordt een nieuw offensief ver wacht. Hr Négrin, Eerste-Minister van de Regeering van Barcelona, deed een drin genden oproep tot de r-oode troepen opdat zij met alle macht'zouden weerstaan aan den verwachten druk. DE VERBRANDE KERKEN In het verslag van de internationale Pro-Deo-Kommissie zijn in Spanje, in 37 bisdommen, 25.879 kerken, kapellen en kloosters verbrand of op andere wijze ver woest. Het aantal vermoorde priesters schom melt van 40 tot 70 volgens de bisdom men. VREEMDE VRIJWILLIGERS VERTREKKEN Uit Rood-Spanje zijn deze laatste da gen nieuwe contingenten vreemde vrijwil ligers vertrokken, terug naar huis. Enke len tientallen kwamen ook in ons land terug. aBSEBEESaaiBBBaHIUllliraBBI RENINGELST. Bond der Kroostrijke Gezinnen. Tweede Kerstdag is nabij: hij was steeds voor onzen bond een mooien dag en zal het ditmaal nogeens wezen. Onze talrijke weldoeners van verre en naar, hebben er zoo goed weten voor te zorgen, dat onze prijzententoonstelling rijker dan ooit zal voorzien zijn. Een echte bazar zal 't wezen! Het doet ons veel genoegen U zulks te mogen verzeke ren en 't zal aan onze leden, meest allen prijswinners, niet minder deugd doen. Wij verwachten dus uit elk gezin ten minste één lid en verhopen als voorheen een schoon aantal nieuwe leden te mogen inschrijven. Aan al onae weldoeners, hartelijk dank. HET BESTUUR. GELUWE. Tooneelgilde «Onder Ons». Zondag a. s. (Kerstdag) geeft de ge mengde tooneelgilde Onder Onseen luisterrijk tconeelfeest in de gemeente lijke feestzaal te Geluveld. Zaal te 4.30 uur. Gordijn te 5 uur. Opvoering van 't Verleden Spreekt... toonselspel ln vier bedrijven door Jos. Smits. Dit stuk is een levensspel vol handeling en actie tot het einde toe, een spel vol ontroerende tafereelen, momenten van schrijnende tragiek, vooral daar waar het onschuldig kind door zijn bijzijn en ar- gelooze taal nieuwe verwikkelingen schept en grooter ontroering. Met «'t Verleden Spreekt....» hebben we een fijne keuze gedaan. Geen enkel tconeelliefhebber zal de opvoering ervan wilen missen. Algemeene ingangsprijs 4 fr. Er Is ge zorgd voor speciaal vervoer, prijs 150 fr. Kaarten en inschrijvingen bij Benoit Maertens, Meenenstraat, 3, of bij de leden. Na de vertooning: Kerstboom en koste- looze tombola. BIKSCKOTE. De H. Hartebond viert dus nu op heden Zondag 18 December. Alles doet voorzien dat ze allen, die bee nen hebben, zullen medevieren, vrouwen zooals de mannen; maar dezen keer wil len de mannen er allen bij zijn. Dat zal een prachtige avond zijn. Die wil z?kex zijn van zijn plaats, en nog geen kaart heeft, mag dus niet wach ten; hij vrage dan maar bij zijn ieveraar of hij nog kaarten over heeft. Het zal er spannen. Opgelet! Ons feest begint te vijf uur stipt, en niet een kwart nadien. Dus allen op tijd, dan is het ook bijtijds gedaan. TEGEN DE RASSENPOLITIEK Op de Pan-Amerikaansche conferentie, gehouden te Lima, hoofdstad van den Zuid-Amerikaansche Staat Peru, heeft Hr Cordell Hull. Minister van Buitenlandsche Zaken van de V. S., zich op strenge wijze geuit tegen de rassenpolitiek. Verder ver klaarde hij dat de ir.-enschheid voor de keus stond tusschen vrijheid en slavernij, vooruitgang en barbaarschheid. Nog dat geen aanval tegen gelijk welke Ameri- kaansche Staat zou worden geduld en dat de handel tusschen de volkeren vrijer moet worden. AMERIKAANSCHE RECHTBANK VERBIEDT DEN UITVOER EENER ERFENIS NAAR DUITSCHLAND De rechtbank van Philadelphia heeft den uitvoer naar Duitschland verboden van een erfenis van 91.000 dollar welke na gelaten werden door den Duitschen on derdaan Franz Haitmann, wiens erfgena men ln Duitschland wontn. Het werd uitgesproken als een gepast antwoord op de gelijkaardige maatregelen door Duitschland genomen. GOUD NAAR HET BUITENLAND Naar de Petit Parisienheeft d Na tionale Bank van Nederland geleidelijk haar oorlogsschat naar den vreemde ge bracht opdat in mogelijken oorlogstijd geen -beslag zou -kunnen gelegd worden op dien schat of om over geldmiddelen te be schikken voor de bevoorrading van de be volking. Verleden jaar zou aldus een bedrag van 1 -milliard 184 mlllioen gulden, naar het buitenland zijn gebracht. BELANGRIJKE REDE VAN HEER CHAMBERLAIN Op het jaarlijksch banket van den Bond der Vreemde Pers heeft Hr Cham berlain een groote politieke rede uitgespro ken. Dit banket wordt steeds bijgewoond door talrijke vreemde journalisten en ook door veel diplomaten. Doordat bekend was dat Hr Chamber lain enkele strenge woorden zou uiten aan het adres van de Duitsche pers omwille van hare aanvallen op den Hr Baldwin, hebben de leden van de Duitsche Ambas sade en de Duitsche journalisten zich op opmerkzame wijze onthouden tegenwoor dig te zijn op dit diner. De rede van Hr Chamberlain was ver der een oproep tot den vrede. De Britsche groote Staatsman wees er op de verhou dingen tusschen de landen thans zoo snel worden gewijzigd. Hij gaf een overzicht van alle tegenwoordige internationale po litieke moeilijkheden, maar betoogde dat de oorlog niets oplevert. Da eenige weg is de vrede. Eerzucht verleidt tot overheer- sching, verzinkt in nietigheid. Politieke regimes komen en vergaan. Nooit zal hij in de meening berusten dat een oorlog onvermijdelijk is. De rede van den Hr Chamberlain, en even zeer de Duitsche onthouding, hebben in de internationale middens heel wat stof opgejaagd. IBBBBEBBBBBBBBBBSBIBBBaBBB&BB De zaak, met gesloten deuren behan- De zaak, welke met gesloten deuren be handeld werd, ten laste van Gh. Dan., van Poperinge, is Dinsdag avond af ge loopen. De jury antwoordde bevestigend op het erge feit waarvan hij beschuldigd was. Ghesquière werd veroordeeld tot twintig jaar dwangarbeid. - Een radiotoestel, zelfs van goede con structie. en welk merk ook, geeft soms, na eeiiige jaren dienst, geen voldoening meer en men heeft den indruk dat het versleten geraakt. Op 10 gevallen heeft de ondervinding bewezen dat er 8 zijn, waar een ontre geling zich voordoet. Een perfecte herafregeling met de ge paste instrumenten kan het toestel tot 50 verbeteren, zoo op selectiviteit, ge voeligheid, als geluidssterkte. Dit kost niet zoo heel veel, indien er geen defecte onderdeelen zijn, slechts van 25 a 30 frank. In het ander geval wordt de prijs U te voren bepaald, hebt enkel uw toestel te zenden naar onderstaand adres, of als U zulks verkiest kan het ook bij U thuis hersteld worden, mits een klein supple ment voor verplaatsingsonkostcn. Verdeeler van SIMPHONIC de radio van ernstige constructie RENINGE. - Tel. Oostvl. 8. N. B. Het is geraadzaam dit adres onder uw radio te schuiven, hebt U het vandaag niet noodig, het kan U morgen van pas komen. (Speciale prijzen voor Radio verkoopers.) IBBBBSBaBBfiBBEBBBBSBBSBBBEBS EEN ZAAK VAN ERGE FEITEN Woensdag morgen werd door den Heer Kommissaris Spilliaert en den Heer Op ziener Braet ter rechtbank van leper een onderzoek gedaan over een zaak van erge feiten in dewelke talrijke personen zou den kunnen betrokken zijn. Het onderzoek werd met de meeste om zichtigheid geheim gehouden. Toch kon den we vernemen dat onderzoek en ver hoor onafgebroken voortduurde tot rond 18.20 uur. Alsdan werd door den Heer Onderzoeksrechter Devos de Molderghem een aanhoudingsmandaat uitgevaardigd tegen volgende personen: S. René, thans wonende te Oostende, doch tot enkele we ken geleden vertoevende te Moorslede; W. André en Ch. Cyriel, belden van Ize- gem; Van W. Jozef van Dickele; D. August van Oekene, en Van W. van Assebroek- bij-Brugge. Deze personen werden gevankelijk en onder zeer sterke bewaking per autocar naar de staatsgevangenis van Kortrij-k overgebracht. Daar een der aangehoudenen tot zes maal toe trachtte te ontsnappen, werden alle uitgangen van het gerechtsgebouw door rijkswachten beziet, zoodat binnen het gebouw het een echte staat van beleg geleek. Nog een 8-tal nieuwe aanhoudingen wor de verwacht. Het onderzoek der zaak gaat Zaterdag voort. BB! AUTO GEVOERD DOOR POPERINGEN* AR Te Ennetières-lez-Avelin, op de groote baan RijsslPont-a-Marcq, kwamen een wielrijder in botsing met de auto van den Hr James Bown, groot-eierhandelaar te Poperinge, en door hemzelf gevoerd. De wielrijder, EuL éne Lodigeois, 39 jaar, vader van een kind, wonende te Orchier, werd zwaar gewond maar kon na de eer ste zorgen huiswaarts worden gevoerd. De auto van Hr Bown sloeg om en kwam in de gracht terecht. De voerder liep geen letsel cp, maar zijn voertuig was er lee- lijk aan toe. SaEB!IBESZB3ISBBBBEBBBBSIBSl[l5B Is benoemd tot Ridder in de Leopolds orde: Heer Devos de Moldergem F. M. J. H. A., onderzoeksrechter bij de Rechtbank van Eersten Aanleg te leper. Onae beste gelukwenschen. Een zeer belangrijke Congresdag over Paardenkweek wordt ingericht te Brugge in het Provinciaal Palels op Donderda 2 Februari 1939. De behandelde onderwerpen zullen voor ónze Paardenkweekers van het grootste belang zijn, zoodat zij niet mogen nalaten die Congresdag bij te wonen. Wij geven hieronder de onderwerpen op die zullen voorgedragen en besproken worden: I. Om lo uur: Opfok van het veulen. II. Om 11 uur: Regeling van keurin gen en prijskampen. III. Om 2 uur: Zeer belangrijke be spreking over den Uitvoer van ons trek paard en over Studboekwerking. IV. Om 3 uur: Opeischlng der land- bouwpaarden bij gebeurlijke mobilisatie. (aBBBBBBBBEBaaBBBSBBaaB9S3BB TEMMER DOOR LEEUW AANGEVALLEN In het Koninklijk Cirkus to Brussel werd Zaterdag 10 December 11. een ver tooning gegeven, met om. een nummer met leeuwen en tijgers, door de gebroe ders Bouglicne. Ploïs viel een der leeuwen den temmer aan, sloeg hem neer en be werkte hem met de klauwen. De andere broeder Bouglione trad dan in de kooi en kon zijn broeder bevrijden door het af vuren van losse revolverschoten op den leeuw, wijl het personeel de andere dieren met staven en haken ln bedwang hield. De temmer werd nogal erg gewond. Een paniek was ontstaan onder het pu bliek. Nadat de wilde dieren in hun kooien werden, teruggedreven, kon de vertooning voortgezet worden. IIBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB Het helsch oorlogsgetuig dat twintig jaar na den grooten oorlog nog steeds op het front uitgedolven wordt, komt al weer een slachtoner te maken, een jonge huisvader aan vrouw en kinderen te ont trekken. André Lefever. 27 jaar, wonend te Rum- beke, was hier Vrijdag rond noenuur aan 't werk voor rekening van Heer Lucien Lelong, oud-ijzerhandelaar te Roeselare, dicht bij de herberg De Drie Koningen uitgebaat door Achille Galloo, ook oud- ijzerliandelaar. Lefever was bezig obussen te laden en klopte er een paar tegen meikaar om de droge modder af te kloppen. Plots deed zich een geweldige ontplof fing voor en de arme werkman werd me ters ver over het dak op een koolkot geworpen. Het lichaam was geheel uiteen- gescheurd en overal waren stukken vleesch rondgestrooid. Het arme slachtoffer laat een weduwe met 2 kindjes en nog een in blijde ver wachting. Het Parket van leper begaf zich ter plaatse rond 2 y2 uur. IBE9BBSBSflBBBBSB9BB9B33aSB3B GE ZIJT OVER ONS BLAD TEVREDEN! NA LEZING, SCHUIF HET IN HANDEN VAN EEN GEBUUR OF VRIEND. ZOO DOE HET ZONDER UITSTEL. DANK EROM. lEBaasaaaBaaaas&aauaa'uiSBSSES Te Nancy, Frankrijk, stortte een vliegtuig te pletter. De vijf leden der be manning kwamen om. Te Coïmbra, Portugal, werden 60 personen gewond bij een fabrieksbrand. Te Marseille was een schip toege komen dat te Valencia gebombardeerd werd met brandbommen. De brand werd aldaar gedoofd met zand en te Marseille waren werklieden bezig dit zand weg te ruimen. Plots ontstond een nieuwe ont ploffing en het sohip stond weldra ganseh in vuur en vlam. Men denkt dat er een viertal werklieden zich niet meer hebben kunnen redden en een vreeselijken dood op het brandende schip zijn gestorven. Te Parijs, in een der staties, werd over een- veertiental dagen een vrouw in onbewusten toestand aangetroffen. Naar een gasthuis overgebracht bleef zij er twaalf dagen lang slapen, om dan den geest te geven. Haar eenzelvigheid kon onmogelijk worden vastgesteld. Te Metz wilde een geneesheer 20 milligram radium wegsturen naar Parijs. Het kostbaar goedje was gesloten in pla tina en gouden busjes, en ten slotte in een kistje. Het geheel had een waarde van 200.000 fr. Het pakje werd uit zijn auto gestolen vóór hij de post bereikte, wijl hij een boodschap deed. De dief, die totnogtoe onbekend is gebleven, is voor zeker onbewust van het schrikkelijk ge vaar dat de gestolen radium hem bedreigt. ibbbbbbbbbabbbbbbbbbbbbbbedia Op alle denkbare wijzen heeft sinds onheugelijke tijden de Moeder getracht haar kind te beschermen tegen kwalen en ziekte. Ontelbaar zijn de middelen waar mee zij hoopte haar zieke kind te kunnen genezen. Haar pogen maakt soms een tra- gischen indruk op ons, die, voorgelicht door de moderne geneeskunde, meer we ten over kinderzorg. In haar hulpeloosheid hangt de Egyp tische moeder een amulet om den hals van haar kind, teneinde het jonge leven voor koortsen té behoeden en de Arabische moeder op haar beurt wikkelt in de klee- ren van haar zaïigeling een zegenspreuk om den invloed van het Booze Oog te weren. Reeds voor de geboorte concentreert zich de zorg der ouders op het kind, op dat het sterk en gezond moge worden. De Atjeher blaast op het voorhoofd van zijn vrouw, niet, zooals men wel eens beweerd heeft om den boozen geest, die bezit van de vrouw genomen heeft, uit te drijven, maar om zoowel de moeder als het kind nieuwe kracht toe te voeren, want vol gens den natuurmensch bevat de adem levenskracht. Wanneer een luier of een ander stuk goed van een kind bij het wasschen met den stroom meegesleurd wordt, gelooft de Javaan, dat het kind veel last van koorts hebben zal. De moeder wascht dan een punt van haar sarong in water uit en geeft dit water aan het kind te drinken. Dat water dient als een geneeskrachtige medicijn, omdat het een deel van de levenskracht der moeder daarin zou op genomen hebben. Met tallooze voorbeelden zou men dit hulpeloos zoeken naar de juiste genees methoden van kinderziekten bij alle vol ken kunnen illustreeren. Wij weten hoe bezorgd men ook heden ten dage is om zoowel de toekomstige moeder als het kind te behoeden voor verkoudheid, griep of Influenza. Een besmetting der moeder bsdreigt de gezondheid van het kind, de besmetting van het kind bedreigt weer, hetzij de andere kinderen van het gezin, hetzij zijn kameraadjes op school. Het grootste gevaar bestaat echter voor den zuigeling, wiens jonge gestel nog over gevoelig is voor smetstoffen. Daarom is het de eerste plicht van elke toekomstige en elke jonge moeder te bedenken, dat voorkomen beter is dan genezen, en daar naar te handelen. Iedereen, die met kinderen omgaat, moet voorzorgsmaatregelen nemen om zich van verkoudheid en griep vrij te hou den, zoowel in het eigen belang als in dat der kinderen, met wie hij in aanraking komt. Nu kinine bewezen heeft het betrouwbaarste voorbehoedmiddel tegen griep te zijn en het nemen van een dage- lijksche dosis van 230 milligram kinine tegen griepbesmetting vrijwaart, kan de keuze tusschen amulet of medicijn niet moeilijk zijn. We meldden verleden week dat door de Bestendige Afvaardiging van Brugge, op Vrijdag 9 dezer, overgegaan werd tot her telling der stembrieven van de Gemeente raadsverkiezing te Poperinge. De toen medegedeelde uitslag konden we enkel geven rond 17 uur, toen reeds eenige duizenden onzer nummers gedrukt waren. Ziehier het verder verloop der zaak. Na de hertelling van 's morgens werd ln den namiddag door de Bestendige Af vaardiging overgegaan tot het nazien en goed- of afkeuren der betwiste brieven. Vervolgens werden de voorloopige be rekeningen gedaan door de Bedienden van het Provinciaal Bestuur en de uit slagen werden als volgt aan de Popering- sche belanghebbenden daar aanwezig en ze waren talrijk medegedeeld. Ds medegedeelde uitslag was als volgt: Lijst 1 (Rex) 689 12/13 - vroeger 638 Lijst 2 (V.N.V.) 711 4/13 - vroeger 710 Lijst 3 (Lib.) 2414 9/13 - vroeger 2418 Lijst 4 (Soc.) 645 10/13 - vroeger 648 Lijst 5 (K.V.V.) 2758 9/13 - vroeger 2759 WINST OF VERLIES. Eij de telling van 16 Oktober was het verschil dus als volgt: Winst: Lijst 1 (Rex) wint 1 stem en 12/13 Lijst 2 (V.N.V.) wint 1 stem en 4/13 Verlies: Lijst 3 (Lib.) verliest 3 stemmen en 4,13 Lijst 4 (Soc.) verliest 3/13 van een stem Lijst 5 (K.V.V.) verliest 4/13 van een stem KIESCIJFER. Naar de berekeningen door de partijen ondereen gedaan na mededeeling dezer cijfers, ging de 13" zetel naar Rex, die ais kiescijfer bekwam: Lijst 1 (Rex) 344.2275 tegen Lijst 3 (Lib.) 344.2262 en Lijst 5 (K.V.V.) 344.C087 DE OFFICIEELE MEDEDEELING van den uitslag der hertelling moest ech ter nog gedaan worden door de Besten dige Afvaardiging op Vrijdag 16 dezer. «o» De toestand zou ongewijzigd blijven Naar ons Vrijdag morgen 16 dezier uit vaste bron medegedeeld wordt, zou de sa mentelling één stem meer geven aan Lijst 3, die dus bekomt 2415 9/13 stem men in plaats van 2414 9/13 zooals eerst aangegeven. Dat kleine verschil is voldoende om de eerste toestand ongewijzigd te laten, dus: Gekozen: 6 Katholieken, 6 Liberalen, 1 Nationalist. res VRIJDAG NOEN vernemen we als volgt: Dinsdag, te Brugge, bij het nagaan der berekening werd bestatigd dat het beko men getal stemmen niet klopte met het aantal aangegeven stembrieven. Bij het nagaan der berekening werd een misgreep gevonden. De berekening werd opnieuw gedaan en naar die uitslag komt: Lijst Nr 3 met kiescijfer 345 9/91 Lijst N' 1 met kiescijfer 344 25/26 DE 13° ZETEL BLIJFT DUS AAN LIJST Nr 3. ln Poperinge miek die zaak heel de week het voorwerp uit van alle gesprek ken. Al die opeenvolgende wijzigingen wor den in verschillenden zin besproken en elk vraagt zich af of de zaak nu nog zal veranderen of niet. We wenschen enkel dat die zaak zoo spoedig mogelijk een definitieve oplossing krijge en dat de nieuwe Gemeenteraad dapper zijn taak opneme, dit tot welzijn aller medeburgers. ISaaBBBBBBBBBBEBBBBBBBBBHBSB 200.000 FRANK SCHADE Dinsdag avond, omstreeks 9.20 u., na dat de laatste trein het station te Zedel- gem had verlaten, bemerkte de station overste, dat rook opsteeg uit een afdak der firma Leon Cfaeys, machinebouwer, gelegen langs de spoorweg. De stationchef verwittigde onmiddellijk Heer Claeys en weldra werd vastgesteld dat in de loods brand ontstaan was. De brandweerkorpsen uit Brugge en Torhout werden gealarmeerd en kwamen spoedig ter plaatse. Inmiddels had het vuur een groote uitbreiding genomen cn stond het gebouw in lichte laaie. Omstreeks middernacht was alle gevaar voor uitbreiding geweken. De schade beloopt ruim 2000.000 frank. De oorzaak is tot op heden onbekend. IBBHBBBBBBHiaaBHBQEBB&BBBa In den schoot der militaire luchtvaart- afdeeling Evere is een zaak van oliedief stal uitgelekt. De olievaten werden weg gebracht door een camionnette die regel matig een majoor van het vliegveld huis waarts moest voeren. De officier wist daar evenwel niets van. Om de olie te kunnen stelen zouden de soldaat Chevremont, de adjudant Darnay en de eerste-wachtmees- ter Winand valsche bons geteekend heb ben. Soldaat Speleers bracht de olie naar de opkoopers, zijnde de genaamden Vis poel en Questemont. Verder is nog de wachtmeester Van Rijsselheek erbij be trokken. Al deze zeven personages wer den aangehouden en ingerekend. Naar het ingesteld onderzoek zou een 600 liter olie zijn gestolen. IBifflBflflBBaBBBBBflBOBBEBBBiflgBB BOEKENTENTOONSTELLING KERSTSALON Vanaf 23 tot 30 December a. s. zal ln de Brugsche Gelerij Korte Zilverstraat, 8, te Brugge een -belangrijk-? tentoonstelling van het Boek en z'n illustratie plaats grijpen. Men weet welken bijval de opeenvolgen de tentoonstellingen in de Brugsche Ga lerij genieten. Ook deze gaat een suksea te gemoet, des te meer dat vele personen met de Kerstdagen boeken als geschenk aanbieden. Belangstellenden kunnen inlichtingen bekomen op volged adres: Gistelsteenweg, 432, Brugge. BISDOM BRUGGE STERFGEVALLEN Eerw. Heer De Backer, gewezen Pas toor van Onze Lieve Vrouw te Roeselare, is overleden te Kortrijk, den 11 Decem ber 11., in den ouderdom van 83 jaar. Eerw. Heer Desmet, Pastoor te Anse- gem, is aldaar overleden den 9 December, in den ouderdom van 62 jaar. E. H. De Knock, rustend priester te Koekelare, is aldiaar overleden in den ouderdom van 55 jaar. laaaïhbaflshbbbbsabbsbbacsaas VAN VRIJDAG 16 DECEMBER 1938. 100 Fransche Franken 78.1625 frank. 1 Pond Sterling 138,875 frank. 1 Dollar 29.70. frank. 1 Gulden 16,135 iran]£

De Halle (1925-1940) | 1938 | | pagina 4