CARLO ERBil Feeënlianden Ons Vrouwenhoekje a 1 Struische Dames ROMAN van H. COURTHS-MAHLER. WEKEUJKSCH LITURGISCH BULLETIJN WEEKKALENDER OEGSFX AAN DE POPERINGENAAR EN DE TALLE VAN ZONDA G 18 DECEMBER 1938. Nr SL GEDACHTEN Wie lijn spoor wil doen verliezen, niet In de versche sneeuw loopen. P* Woorden die men iemand in het oor .„vert, worden op honderd mijlen af- p gehoord. Ker de sneeuw van uw deur, en be- „gun^r u niet om den blanken rijm op lTdak van uw buurman. tr« Telkenmaal men een boek opent leert men iets- ytT manneke UIT DE MAAN AULO! ALLO! Hier hebt ge voor u staan De radio Van 't Manneken uit de Maan Die vent, m'n beste gezellen, Weet zoo van alles te vertellen Zeever in pakskens... En waarheid in zakskens... Ook dingens, zoo durft hij beweren Ifaar 't een en 't ander valt uit te leeren... En hij acht zich beloond En voelt zijn werk bekroond jtls z'n beste Lezers en liefste Lezereskens 't Een en 't ander putten uit die leskens. jr. zijn moestache is van fierheid aan 't Omdat hij dan gewis [krullen Niet bezig is 't Vat der Danaïden te vullen! Maar ja, daarmee zijt ge nu zooveel geavanceerd als vroeger, want om dit te verstaan moet ge natuurlijk eerst weten vrat die uitdrukking beteekent: 't Vat der Danaïden vullen! He wel, 'k zal nog ne keer voor d'ekspelkatie van dien zwaar te ver teren lever gaan zorgen, zie. De Danaïden waren meiskens waarvan in de oude Grieksche sage verteld wordt dat zij de 50 dochters waren van Danaos, een zoon van den Egyptischen koning Belos. Danaos' tweelingbroeder nu, Aigyp- tc3, wilde zijn 50 zonen (ze konden er nog al aan in dien tijd, he) met Danaos' dochters laten trouwen, maar dane pee was jaloersch, en om dit te voorkomen gaf hij aan elke dochter... nen dolk, waar- meè ze haar bruidegom moest dooden. Al le Danaïden op één na deden zulks, en werden tot straf naar de onderwereld ver wezen, waar zij voortdurend water moes ten scheppen in een vat zonder bodem... dn de uitdrukking wordt nu nog gebruikt voor: nutteloos werk! HEMEL, wat zijt ge heesch vandaag! Ja, mijn man kwam vannacht laat thuis! Ge moet niet vragen! 'K ZEG HET VRIJ EN VRANK Nog voor geen 100.000 frank Zou ik Op dit oogenblik Willen dat mijn naam Waarvoor 'k me nochtans niet schaam Aan 'n straat van Parijs werd gegeven Want dan... zou 'k niet meer teven! Da's de leste beslissing die ze getroffen hebben op den gemeenteraad van Parijs. Van alle kanten was er namelijk voor gesteld de naam van Chamberlain, de Man van den Vrede, aan nen bollevaar of aan een straat van Frankrijk's hoofdstad te geven! Maar 't en zal niet kunnen zijn, om de simpele reden dat de Engelsche minister nog niet dood is. De Parijsche overheden hebben dus 'n besluit getroffen volgens hetwelk het voortaan verboden is, de naam van een levend persoon aan om het even welken bollevaar, straat, plaats, plein, laan, lei, enz... van Parijs te geven. Wat meer is, om die gunst te genieten moet ge reeds ten minste... vijf jaar ad patres zijn! We wenschen aan meneer Chamberlain dat het zoolang mogelijk moge aanloopen eer hij zijn naam aan een van de Pa rijsche openbare wegen ziet (bij manier van spreken!) geven! ALFONS ALL AIS was ne fameuzen hu morist... en op ne keer had hij 't over den regel van drie. «Indien 10 soldaten» vrceg hij, «een uur zetten om vier kilometer af te leggen, hoeveel zullen 3.000 soldaten dan noodig hebben? De beredeering is eenvoudig: Als 10 sol daten één uur noodig hebben, zet één soldaat 10 keer meer tijd daarop en 3.000 soldaten 3.0G0 keer minder. Rekent het uit en ge vindt 12 seconden... Dus hebben 3,000 soldaten 12 seconden noodig om 4 kilometer af te leggen!!? Men vraag zich af waarom zè dan 't leger willen metoriseeren hebben!? BEDRIEGERS EN POPPERS Dieven en kloppers Zijn de wereld niet uit Dat trek ik als besluit Uit 't voorval da'k hier lees En 'k heb 'n al te groote vrees Dat ook gij, 't Waar wat groffer Zoudt kunnen worden 't slachtoffer Van zoö'n fopperij... »BIBlBBBBaBBBBflHBa«S«aBBBBB öriATËM gewaarborgd door de C'. ia>asc.aa&QBaaxas))««BEBBaBBBia» Mengelwerk v. 18 December 1938. Nr 10. Hij knikte zwijgend en volgde haar haar de sterfkamer, waar de doode lag. Hij lag daar stil en vredig als een slapende onder een weelde van bloemen, de maje- stsit van den dood zetelde op het bleeke gelaat. Richard ging r.aar de baar toe en keek ontroerd neer op het edele gezicht, toen logde hij zijn warme har.d op de koude van den doode ên zei, als sprak hij tot hen levende, eenvoudig en kort: Wat u ook met wrok tegen me ver vuld mag hebben, oom, ik heb er geen schuld aan en dat weet u nu. Nog een langen, laatsten blik wierp hij op het verheven gezicht van den doode, ^loen wendde hij zich om en verliet met Pelicitas de kamer. Ze liepen door de oaaraan grenzende gobelinkamer en Fe- h fas zei hem dat hier, onmiddellijk na br -rafenis het testament geopend zou 'orden, .aartoe hij ook met zijn ouders hkgenoodigd was. U kunt er zeker van zijn, dat ik u We onaangenaamheden die u misschien V«J; de zijde van mijn ouders zouden kun- j*n bedreigen zal weten te besparen, zei h'J eenvoudig. Ze bleef op den drempel van de gobelin- 'arner staan en reikte hem de hand. Dank u, mijnheer Wernher, en hu heb ik nog één verzoek. Ik heb van succes gehoord en wensch u van. harte teluk daarmee. Voor het geval u voor «e Uitbreiding van uw bedrijf nog kapitaal foodig mocht hebben, verzoek ik u zich •ut mij te wenden, want ik geloof, dat dat Om d'r TT, gezellinnen en gezellen Niet op d'hoogte van te stellen. Weest dus op uw hoede Anders verdient ge de roede! In een Amerikaansch dagblad kon men onlangs de volgende aankondiging lezen: HIJ die zich interresseert voor een uit vinding waarmede men door muren kan zien, sture 25 cents aan het adres: J. V. P. 4444, Bureau van het blad. En de deelnamen strcomden binnen, bij zoover dat onze leepe vos... die zich als uitvinder deed doorgaan, na 'n paar weken al over een fortuintje van 6065 dollar beschikte!... Maar dan was de tijd gekomen om de nieuwsgierige klienten content te stellen!? En ze ontvingen dan ook een papier waar op geteekend stond... 'n muur met een raam er in! En 't schoonste van d'affaire is dat er geen gronden aanwezig waren... om de slimme schurk aan te doen houden! Gelukkig... we zijn hier in Amerika niet. Maar ge kunt nooit weten... uitgeslapens zijn d'r overal. HEBT GE haar niet gezegd dat ge Kaar niet waardig waart, toen ge haar vroegt? Dat maakt altijd een goeden in druk. Ja, dat was ik wel van plan, maar ze was me al voor! NU DAT DE KOFFIE ls uitgeschonken De leste tas is uitge drenken Bekijk 'k eens strak Den... koffiezak En werp 'n lieve blik— Naar "t koffiedik... Dat, "k zeg het fijn, 't Is te onthouden In 't huishouden Van veel nut kan zijn! Ja, in 't huishouden komen voorzeker vete schijnbaar nuttelooze dingen voor die men, bij nader onderzoek, toch wel voor 't een of 't ander nuttig werk kan ge bruiken... alzoo het koffiedik. Wanneer kannen en kruiken, door 't langdurig georuik, langs binnen aangezet zijn, vult men ze met koffiegruis en water, dat men er een nacht laat instaan. Daar na verwijdert men 't water en wrijft met een vod en 't koffiedik al 't aanzetsel las. Men spoelt na, en de potten en pannen zijn weer als nieuw. Vloeren in roeden baksteen worden bij het schuren bestrooid met koffiedik, dat hier als wrijf middel dient en de roode kleur ook goed doet uitkomen, 't Onderste gedeelte van de muren in den stal, soms gecementeerd kan ook goed en goedkoop gereinigd worden met koffiedik... Men heeft er dan natuurlijk nogal veel noodig! En roep nu niel uit: helaas! helaas! 't konijn is geenen haas!... Want 'n ko nijn dat niks 'n kest moét geenen haas zijn ook niet! SIMPEL ontmoet op straat een vriendin zijner kinderjaren, voor wie hij teedere gevoelens heeft gekoesterd. Daar zij in grooten rouw ls, vraagt hij haar natuurlijk welken naastbestaande zij beweent. Ik ben weduwe geworden! luidt het antwoord. Och, roept Simpel uit, hce gelukkig dat ik destijds niet met u getrouwd ben. DE MENSCH, NAAR 'K HIER ZING Is de koning van de schepping, Maar toch zal 't waarheid schijnen Dat hij in meerdere domeinen 'k Zeg het met fatsoen Voor beesten moet onderdoen! Om U 'n voorbeeld te geven! De kunstmatige warmte kan ne mensch in geen hoogen graad 'verdragen! Dieren daarentegen zijn veel beter en langer be stand tegen heete baden van hooge tem peratuur. Proefnemingen cp dit gebied hebben be wezen, dat karpers in water van 60 graden Celsius kunnen leven (oei! m'n billen); pulten ofte kikvorsehen weerstaan aan een warmte van ongeveer 50 graden Celsius. De hoogste warm te tempera tuur kan 'n musch uithouden, namelijk. 80 graden Celsius. Zij stierf echter na de zevende minuut. Honden stikken in warme baden van 65 graden Celsius en zeer weinigen konden een temperatuur van 75 graden, zeer korten tijd uithouden. Dit zijn natuurlijk barbaarsche proef nemingen... Maar ja... de geleerde sjarels moeten ook al ver gaan zoeken om nog één meldenswaardig nieuws te kunnen mededeelen. Arme beestjes (niet de geleerden... die wel wat beestachtig te werk gingen, maar de diertjes die voor de proefnemingen dienden!). In alle geval... 't is om er warm van te krijgen. MIJNHEER, riep de knecht tot zij nen baas, een geteerde perfester, uw bad is klaar! 'k Heb nu geen tijd antwoordde de perfester. Neemt gij het in mijn plaats... Maar niet te heet, hoor, want dat kan ik niet verdragen! 'n Toppunt. 'N GEDACHT: De lust tot geld winnen Doet velen 't kwaad beminnen! IK HEB HET U REEDS VAAK GEZEID Dat haat en nijd De menschen brengt tot veel ellende En miserie zonder ende En baren veel verdriet... 'k Wil duidelijker tale spreken En U thans 't eksempel preêken Daarom... luister naar mijn lied! Dat lied heeft dit particuliers... dat 't in proza geschreven is... en dat cr geen muziek op staat! Maar 't zal er des te beter verstaanbaar om zijn! Te Scadrow in Engeland had nen boe renzoon kennis met een meisken... dat gebeurt nog. Maar de vader van dat meia ken wilde echter van die verkeering niks afweten... dat gebeurt nog... en hij joeg in volte koleire de vrijer van zijn dochter de deure uit... Maienta! waar is de tijd... En weet ge wat de jongen deed? Hij kocht spelden... veel speldenen smeet die in de pulp die de boer die de vader was van 't meisjen dat 't liet was van den jongen, die de vader van dat meisken aan de deur gezet had, aan zijn koeten t'eten gaf! 's Avonds moest de boer die de vader enz... reeds zes koelen af maken! 'n Spijtige historie. Ik vraag het U... wat konden die arme koeien daaraan doen dat die jongen met dat meisken niet mocht verkeeren... Het lied is uit! ANNIE, hoe oud rijt ge nu al? vroeg oom Bertus aan z'n nichtje. Negen Jaar, antwoordde Annie. Zoo oud al? lachte oom, ik dacht dat ge heel wat jonger waart. Mama, riep Annie, mama! Oom Ber- tus maakt mij voortdurend complimenten! Nog zoo jong!... "K ZEG HET MET EEN KUCH... 'n «Bridge»... dat is 'n brug... En cok, weet het wel, 'n Soort van kaartenspel Dat overal Veel bijval Heeft Beleefd... En nog beleeft veeg 'k er heel beleefd aan toe! En als 't mij gepermepoliepeld is, ga 'k U hier ne keer op ne wip laten kennen hoe en waar dat spel aan zijnen naam gekomen is. Het tegenwoordige Bridge werd in 't jaar 1834 door de leden van de Rus sische Kolonie in Constantinopel gespeeld onder den naam van Russisch whisten Twee Engelsche families brachten het spel over naar Engeland en speelden het van tijd tot tijd. De huizen van die fa milies stenden echter op 'n kwartier af stand van elkander en om bij elkaar te komen, moesten zij een brug («bridge» in 't Engelsch) passeeren... (niet de hui zen maar de families!), 't Is daarnaar dan dat ze het spel ook later doopten en die naam is Intusschen internasjonaal geworden. Hewel, we kunnen er nu van gelooven wat we willen... Maar vermits 't in 't Evangelie niet 'n staat... en daarbij, d'r wordt zooveel verteld... en daarmee is de brug opgehaald, riei MARIUS: Olive, weet ge dat een hond drie staarten heeft? Olive; Drie staarten? Ge ziet ze vliegen! Marius: Luister! Geen hond heeft twee staarten. Eén hond heeft één staart meer dan geen hond. Als nu geen hond twee staarten en één hond een staart meer dan geen hond heeft-, moet natuur lijk één hond in het geheel drie staarten hebben Alleman verstaan? NA DIT, MOGEN WE ZONDER FALEN Alvast de ladder ophalen En zeggen, gewis, Heel fiks Dat er niks Onmogelijk is! Ja, beste lezers en alderliefste Lezeres kens, nadat ik dees gelezen héb, moogt ge mij komen vertellen dat ge uw schoon moeder, die U geschreven heeft dat ze acht dagen bij U komt logeeren, met open armen zult ontvangen... en ik zal U gelooven...; dat ge een gansch epistel van 't Manneken kunnen lezen hebt zon der in slaap gevallen te zijn... en ik zal U gelooven; dat Gij, Lezer, thuis de baas zijt... en ik zal U gelooven...; dat gij, Le zeres, ne keer 'n uur'aan een stuk geen woord gesproken hebt.en ik zal U geloo ven... ja... nu geloc-f ik alles... alles... van sedert dat de geleerden hebben uitgevon den, met voorbeelden tot staving, dat... de steenen groeien! M. William Barker, van Iken Cliff, Suf folk. was het opgevalten dat de keien in zijn tuin greoter werden. Hij plantte er op een rij in 1920, en nu vormen zij een klein muurtje! In Britsch Indië staat een steenen stier, die van tijd tot tijd wordt ingewreven met olie... Geleerden hebben vastgesteld dat de stier groeit! Hewel, wat zoudt g'er van peinzen?... Die geleerden moeten tcch een... stee nen hart hebben... om zoo'n onverteer bare brokken te willen doen slikken! HOELANG dient ge al? vroeg de madam aan de nieuwe maarte. Al een jaar, madam, was 't antwoord. En hebt ge goede getuigschriften? informeerde madam verder. Ja, madam, wel 'n stuk of twintig, wedervoer de snuggere. 'n Parel, allee! 't Manneken uit de Maan. IBBBEBEBBBBBBBBBBBBBBBBHa: STRENGE MAATREGELEN OP HET SPOOR Zeer veel kroostrijke gezinnen, met vier kinderen onder de 21 jaar, maken gebruik van verminderingskaarten en reizen met 50 ten honderd» vermindering. In den regel zijn die kaarten geldig voor twee jaar. Maar het valt voor, dat binnen dien tijd, de oudste dier kinderen 21 jaar wordt. Dan is de geldigheid geschorst vanaf dien datum. Het toezicht daarop, is zoo streng ge worden, dat de reiziger die er mee betrapt wordt, proces-verbaal wordt aangedaan voor valsche aangifte. Bovendien rijn zul ke reizigers er oorzaak van, dat de be diende die de ongeldigheid niet bemerkte, door zijn hoogere overheid streng gestraft wordt. Sukkelt niet om wel gekleed te zijn. Koopt opgemaakte MAN TELS en KLEDEREN. Altijd de laatste chic, voor alle maten bij MA8HE-J0SÉ, 5, Henri Serruyslaasi, Oostende (Bij aankoop DOOR DEZE REKLAAM heeft men recht op een geschenk) 3lllllllllll!!lll!lllllllllllllllllllllll!llll!lll!lllli:il!l!l!lllllllllllllllllllllll!lll!llll!ll!llli;!lll!illllllll!lll!!llllllinil!l!illllillllllllllllll!lllllil!IHilll!lli!iillll!llllllHI!il!lllllllilllllllllll ook in den geest van oom Karl zou zijn. Daar oom me nu eenmaal, zooals hij me gezegd heeft, tot universeele erfgename benoemd heeft, voel ik me verplicht al thans het mijne te doen om uw levens werk te bevorderen. U moet me dat toe staan, want zóó alleen kan ik deze erfenis, die ik nooit begeerd heb, met een rustig hart aanvaarden. Hij reikte haar ontroerd de hand en zei: Als ik verdere hulp noodig heb, dan beloof ik u, dat ik tot u zal komen, juf frouw Rogga. Hij bracht haar hand aan zijn lippen en het haar alleen. Richard's ouders waren door het doods bericht van Karl Wernher natuurlijk zeer opgewonden. Ze wisten niet gosd of ze direct r.aar het sterfhuis zouden snellen en alles nazien of dat het beter was voor- loopig rustig af te wachten. Deze vraag deden ze ook hun zoon, toen die thuis kwam, Wij zijn ten slotte toch de eenige bloedverwanten van oom Karl. Vindt je ook niet, Richard, dat we er direct heen moeten gaan? vroeg zijn moeder. Richard schudde echter het hoofd: Ik heb het bericht in mijn bureau gekregen en daar Juffrouw Rogga me ver zocht even te komen, heb ik dat direct ge daan en kom nu van haar af. Ik verzoek u dringend om in geen geval naar het sterfhuis te gaan vóór de begrafenis. Maar niemand kan ons toch beletten den doode nog eens te zien en afscheid van hem te nemen, viel rijn vader hem in de rede, Dat zou u juist niet worden toege staan. Oom Karl heeft gezegd, dat u on der geen omstandigheden tot de sterf kamer mocht worden toegelaten. Richard zag, dat zijn ouders bleek wer den, Wie weet, of dat niet een verzinsel is van die juffrouw Rogga en wat ze daar mee op het oog heeft, zei Richard's moe der nijdig. Dan zou ze mij tooh niet verzocht hebben om te komen en me zelf naar het sterfbed van oom hebben gebracht, ant woordde Richard bedaard. Heeft ze dat gedaan? Jij hebt oom Karl dus nog wel gezien? vroegen beide ouders als uit één mond. Ja, ik heb hem gezien en ik heb Juf frouw Rogga verzekerd, dat u voor de begrafenis het huis niet betreden zoudt. Het testament wordt onmiddellijk na de begrafenis in de gobelinkamer geopend. Berust dat testament dan bij het ge recht? vroeg zijn moeder met flikkerende oogen. Neen, moeder, juffrouw Rogga ver telde me, dat oom het in de oude zilveren cassette bewaard heeft, u weet wel, dat familiestuk. De sleutel van die cassette, die in de gobelinkamer geopend zal worden, heeft de notaris in bewaring. Het gouden sleuteltje? liet mevrouw Emilia zich ontvallen. Ja. Ik aachi er ineens aan, dat u me ook eens verteld hebt van een tweede cas sette. U zei, dat die in den loop der jaren verdwenen was. Mevrouw Emllie wierp haar man een haastigen blik toe. Ja, er moet zoo'n tweede cassette in onze famile rijn geweest, viel Richard's vader in, en ik herinner me ook, die als kind nog te hebben gezien. Maar wat daar later van terecht is gekomen weet ik niet. Zijn vrouw herademde. Zoo, dus oom Karl bewaarde zijn testament in die cassette? vroeg ze nog maals, psinzend voor zxh uitkijkend. Ja moeder. Ik vertelde u al, dat ze in uw bijzijn onmiddellijk na de begrafe nis in de gobelinkamer door den notaris van oom Karl zal geopend worden. En nu moet ik weg. ik heb het druk. U VRAAGT?... WIJ ANTWOORDEN! BELANGRIJK BERICHT. Door om standigheden zal het cms vanaf 1 Jan. 1939 niet meer mogelijk rijn antwoord te verstrekken op vragen die ens gestuurd worden, zoodat dit onderdeel van onze ru briek moet vervallen, in het beltng van de overige gedeelten van onze rubriek. In derdaad vanaf 1 Jan. 1939 zullen wij een VROUWEN-KRONIEK publiceeren, in plaats van een Vrouwen-Rubriek Wij zijn tot dit besluit gekomen, doordat de ervaring ons geleerd heeft dat bijna alle ingestuurde vragen gemakkelijk door plaatselijks mode- en voedingshuizen kun nen beantwoord worden. Hieronder geven wij nu nog antwoord op een paar ingeko- mene vragen, en eerstvolgende week, cp alte andere. Beleefd verzoek ons dus geen nieuwe vragen meer op te sturen. U mag ons echter nog wel schrijven, en in de sa menstelling van onze Kronieken zullen we zooveel mogelijk rekening houden met de wenschen van onze lezeressen. Een boer vraagt ons: Een smid heeft gedurende een jaar de herstelling gedaan aan mijn alaam, en ook mijn paard be slagen. Ik moet hem 418 fr. betalen, hoe veel takszegels komen daarbij? 2.50 Frank per honderd, weze In totaal 10,50 frank. G. T. (die zich een be rgbe woonster noemt) vraagt ons: Ik heb een paar bleek-blau'.ve satijn schoenen. Door het dansen zijn ze bevuild. Ik heb ze gewas- schen en hun kleur is verdwenen. Hoe kan ik ze wederom hun kleur geven? We mee nen dat U daarin persoonlijk niet lukken zal. Wendt U echter eens tot een Modes-ververij: misschien zal men u daar wel helpen kunnen, voor een paar frank. MIA vraagt ons: Wil a. u. b. een mid del geven tegen dauwworm (zwart.' tipjes, die verzweren aan kin en neus) Eigenlijk een medische vraag, waarop we liefst niet antwoorden. Maar ingezien we onze antwoorden nu willen eindigen, ziehier: Wat u dauwworm oemt is heele- maal geen dauworm. Want dauwworm ls heel wat anders dan zwarte tipjes. Wat u bedoelt zijn vetwormpjes. Dr Med. 0. Springer schrijft daar het volgepde over: Huidvinnen, gezichtspukkels, vetworm pjes rijn zwarte knobbeltjes, die de groot te van een naaldepunt tot een speldeknop hebben, en vooral in het aangezicht voor komen. Wanneer men zoo'n donkere punt van twee kanten eruit drukt, komt een steeds witter wordende made-achtige ge daante voor den dag, die uit een talkach tige massa bestaat. De schijnbare kop van dit made-achtige voorwerp, is door de smeer, roet en dergelijke gekleurde huid talk. Ds dikwijls langdurige behandeling moet het geheele lichaam omvatten. Licht en luchtbaden, opwekking van werking van huid en darm door zelfmassage van onderlijf, het gebruik van sappige vruch ten en bij voorkeur vegetarische kost. Voor het wasschen vaiï het gezicht bedie- ne men zich van warm. zelfs gced heet water, zonder zeep. Na de afwasschlngen niet afdrogen, doch het water laten ver dampen; het gezicht met mout water was schen. Dit aftreksel van brouwerij mout is een voortreffelijk gezichtswater, omdat het de eigenschap heeft door zijne fer mentwerking (gisting verwekkende) ruwe hoornlagen cp te lossen. Moutwater is voor een harde ruwe aangezichtshuid en voor alle onzuiverheden in het gelaat zeer doel matig. Huidvinnen zijn niets anders dan in hooge mate ontstoken en tct verettering overgegane vetwormpjes. MIA vraagt ons nog: Een middel om een heel zuiver en wit velletje te krijgen Wasschen met mout water zooals hier boven aangegeven. MIA vraagt ons nog: Een middel om de haren te do:n groeien. De haren regelmatig goed verzorgen, wasschen met eene soort zeep, waarvan de zachtheid en onschadelijkheid is be wezen, 's morgens en avonds de hoofd huid masseeren, deze Verschuiven met de vingers, twee tot driemaal per week het hoofd wasschen met een aftreksel van kliswortel (twee tot drie eetlepels ingesne den wortels voor éénmaal wasschen). Wordt iet haar na deze wasschir.gen te vetloos, dan is het gebruik eener goede haarolie aan te bevelen. Gewoonlijk houdt na vier tot zes weken de vorming der schubben en het uitvallen der haren op, en de haren groeien normaal. UIT ANDERE LANDEN Dwangverloving in Zuid-Amerika. Naar het schijnt de dagbladen beweren het in elk geval zou een afgevaardigde het parlement van Zuid-Amerika een on derteekend wetsontwerp aangeboden heb ben, waarin wordt aangedrongen op het invoeren van een verplichten verlovings tijd. Alls Jonge menschen, die willen trou wen, zijn door de wet verplicht tenminste één jaar voor het voltrekken van het hu welijk verloofd te zijn. De afgevaardigde ziet daarin het eenige middel om een ein de te maken aan de steeds in aantal toe nemende echtscheidingen. Naar zijn mee- ning is de oorzaak daarvan, dat de Jonge menschen elkaar niet genoeg kennen. De oude Hollandsche kolonisten schrijft Badenhurst, hebben nooit toege stemd in een overwijld huwelijk van hun kinderen. Als de bruidegom bij zijn bruid op bezoek kwam, zetten rij een kaars op tafel en als de kaars opgebrand was ging hij weg. En het was een eerezaak, dat er tenminste 50 kaarsen opgebrand moesten zijn, alvorens er over de voltrekking van het huwelijk gesproken kon worden. VROUWEN DIE ALLES WILLEN SPAREN Er b;staan in teder dorp, in ieder ge meente vrouwen die de gewoonte hebben, alles cp te sparen en te bewaren. En er zijn er meer dan ge wellicht zoudt den ken. Dat rijn van die vrouwen, die alles, wat ze niet meer kunnen cf willen gebrui ken, op zolder zetten, of in kasten hangen, met de gedachte: «dat komt later wel te pas! Ze vergeten die dingen natuurlijk en komt de schoonmaak of gaan ze verhui zen, dan weten ze met den rommel geen raad. Wanneer kleederen in de kast han gen komt er dikwijls mot in. Waarom ze dan niet liever aan arme menschen weg geven. Vooral nu de Winter voor de deur staat, en er door veel menschen koude en armoe zal geleden worden, is het het gulden moment eens onze kasten en schoenen na te kijken, om te zien wat we niet meer gebruiken, en wat aan den arme Ir n. ge schonken worden: u zult er uzelf eer. dienst mede hewijre". daar het eer. bevrij ding is van r. xmei en motnesten, en u zult meteen een paar arme menschen ge lukkig maken. KINDEROPVOEDING In een Franschtalig dagblad zijn enkele beschouwingen verschenen die zekere moe ders, met al te moderne opvattingen, zul ten doen nadenken: Het moederschap is een harde school voor sommige van onze jonge, moderne vrouwen. Jarenlang heeft men zich een groote vrijheid van handelen en spreken toegekend. En opeens is daar een kleine bengel, die zonder dat men het goed bemerkt heeft, spoedig groot geworden is en aan dachtig heeft gade geslagen. De bengel heeft de uitdrukkingen en de houdingen van rijn ouders tot de zijne gemaakt. De ouders vinden dit zeer onaange naam en dan eerst beginnen zij het ver keerde va hun handelwijze in te zien. Het wordt dan voor hen een noodzakelijkheid op hun taal en hun uitdrukkingen te let ten en... betere manieren aan te nemen.» HUISHOUDELIJKE WENKEN De schillen van sinaasappelen In klei ne smalte stukjes gesneden en In de oven gedroogd, zijn heel smakelijk in pudding en gebak. De pan, waarin melk gekookt wordt, spoelt men eerst met koud water uit. Doe wat azijn in het water waarin ge glaswerk schoon maakt en het glas zal veel mooier glanzen. Als ge citroensap noodig hebt, leg dan de citroenen vooraf gedurende vijf minu ten in een niet te. heeten oven. Doe wat zout bij den mosterd en hij droogt niet zoo spoedig in den pot. Melk zal niet overkoken, indien ge den rand van de pan met boter insmeert. WEES WELLEVEND Spreek niet altijd over uzelf. Wanneer ge den echtgenoot van be vriende dames met een andere vrouw hebt ontmoet, is het voorzichtig zulks te ver geten, en er nooit met iemand over te spreken. Er wordt veel te gemakkelijk overgegaan tot valsche gevolgtrekkingen, en tot lage .klappij. Wanneer een bevriend echtpaar kib belt, geef dan nooit den een of den ander gelijk. TAFEL-LEKKERNIJEN Karnemelk met rijst. Breng, terwijl u onophoudelijk roert, een liter karnemelk aan de kook. Voeg een greint je zout en 100 gram gewasschen rijst toe. Laat koken tot de rijst malsch is, en voeg M gram suiker toe. Dien op met bruine suiker -A met si roop naar keuze. De rijst kan ook vervan gen worden door griesvermicelli, havergort, enz... Brusselsch Rijstgebak. Werp 200 gram rijst in kokend water en laat drie minuten doorkoken en daarna verlekken; voeg er een snuifje safraan bij en laait gedurende een kwartier koken; voeg er dan nog 100 gram lichtbruine suiker l ij en Iaat nog maals 5 minuten koken. Giet deze rijst in een vuurvasten schotel, 'bestrooi met brui ne suiker en een geraspte beschuit, begiet met een weinig gesmolten boter en laat kleuren in de oven. OM EENS NA TE DENKEN!... Vele dingen worden lachende gezegd of gedaan, die later schreiende worden be treurd. Tijd is geld, zegt men. En let er eens op hoe het meeste geld door veten wordt weggesmeten om den tijd te verdrijven. TANTE BARBARA. ZONDAG 18 DECEMBER 1938: Vierde Zondag van den Advent. In het Evangelie van heden beschrijft de H. Lucas op plechtige wijze het optre den van Joannes, den Vocrlooper van den Messias: «Het woord Gods kwam over Za- charias' zoon, in de wildernis... En hij predikte het doopsel van bekeering, tot vergeving van zonden.» Dit wil zeggen: sprak God tot Joannes, gaf God aan Joan nes het gebod. En aan dat woord gehoor gevende, trad Joannes op in geheel de streek van den Jordaan. Dit had Isaïas reeds voorzeid, sprekende van den Voor- looper: Ik ben de stem eens roepende in de wildernis: Bereidt den weg des Heeren, maakt recht rijn paden.In deze woorden van het Evangelie ligt de gansche opzet van de liturgie van dezen Zondag opge sloten. Heden is het de laatste Zondag vóór Kerstmis, vóór de komst van den Messias onder ons, en bijgevolg laten wij ons haasten cm des Heeren wegen te be reiden. En hoe worden die w:gen ber, id i 1. Door een zuiver gsw?i:-. :ooals ons de apostel Paulus voerheue1: het Epistel, dat is een rein geweten v den rechter stoel van God. een geweten ~,am3li. waar in God, die ook de var'-el: nh eden der duis ternis aan het licht zal krengen en de ver- borgensto inzichten cr -barenr11 te veroordeeten laat vinden, welkdaiw'j ook het oordeel der wereld over o.f, vija moge; een rein geweten bijgevolg dat in ieder opzicht bereid is voor dkomst van Chris tus, die aan eenieder de;i Verdienden lof zal geven. 2. Door boetvaardigheid en versterving. Zal Jezus ons later zelf niet teeren: In dien gij geen boete doet, zult gij alten ge lijkelijk vergaan? Jezus is de beloofde Messias, die komen zal om te voldoen voor 's menschen zonden. Wij allen zijn in de zonde van Adam betrokken. Willen we dan van Jezus' komst genieten, laten we dan eerst boetveerdigheid doen door onze zinnen te versterven. En opdat Jezus geen beletsel vinde om tot ons te komen, ruimen we eerst vooraf uit den weg de hinderpaal der zonde, door een rouwmoedige en op rechte biecht. En versterkt door de sacra- menteele genade zulten wij bij machte zijn om elk dal, elke leemte in onze ziel aan te vullen door onze deugden en goede wer ken. Zoo zullen de wegen des Heeren, die tot een volmaakt christelijk teven leiden, eer.e heirbaan worden, waarlangs wij een maal gemakkelijk en veilig, overeenkom stig de belofte van het Evangelie, zulten geraken tot het hemelsch Kerstfeest, d. i. tot de aanschouwing van Gods ongescha pene en eindelooze heerlijkheid in den Hemel. DECEMBER - WINTERMAAND 18 Z 4® Zondag v. d. Advent. H. Gatianus Evangelie: De predihini van den B. Joannei den Dooper. 19 M H. Nemesius 20 D H. Philogonus 21 W H. Thomas 22 D H. Hungerus 23V H.Victoria 24 Z Vigilie. H. EuthymiuJ 25 Z KERSTDAG -«o»- OXO, waarin da kracht van het vleesch gepaard gaat met «-**'— den smaak der fijnste groen» ten, is een volledige en ge zonde bouillon zonder vet, dus gemakkelijk verteerbaar. In een tas genomen, knapt hij op. In de keuken, verze kert #nij de ideale kruiding van al de gerechten, BB2BCBIB3B9BEBIHiDBiiS3S233ZIBaZZDBBI39BI IBBBBBBBBBBBSP Richard verlist de kamer, terwijl zijn moeder zioh zwijgend in een stoel het val len en als betooverd voor zich uit keek. De avontuurlijkste gedaihten spookten door haar brein. Daarginds in de andere kamer, in haar linnenkast, stond de twee de bruidscassette. Was het werkelijk al leen toeval, dat ze kort geleden dat oude familiestuk had moeten terugvinden? De cassette moest als twee druppels water lijken op de cassette waarin com Karl zijn testament bewaard had- Als een bliksem straal schoot haar de gedachte door het hoofd: als we de beide cassetten eens kon den verruilen! Maar ze durfde er niet op doordenken. Ze rilde van als koorts en voel de haar hart bonzen. Maar hoezeer z'er zich ook tegen verzette, steeds weer keerden haar gedachten naar de beide cassetten terug en bleven daar omheen draaien. Ge lukte de ruil, dan zcu de r.otaris de leege cassette openen zonder daarin een testa ment te vinden, dan waren zij en haar man de eenige wettige erfgenamen en niet dat vreemde meisje, dat ze zoo vaak een erfenisjaagster had genoemd. Wie zou aan bewijzen, dat de overledene niet toch ten slotte zijn testament onrechtvaardig had gevonden en het daarom had vernie tigd, omdat het heen duidelijk was ge worden, dat hij zijn familieleden hun rechtmatig erfdeel niet ontnemen mocht ten gunste van een vreemde? Mevrouw Emille kon die gedachte maar niet kwijt raken en begroef het gericht in de beide handen om ongestoord alle mogelijkheden te overwegen. Toen sprong ze op, snelde naar de slaapkamer en deed de deur achter zich op slot. Ze haalde uit haar linnenkast de zorgvuldig in een doek gewikkelde zilveren cassette en strek als liefkozend over het deksel. Kon ik maar tooveren, dacht ze. Maar toen gleed een sluw lachje over haar 6ezióht. De tijd van den sprookjes-toovenaar was voorbij alleen wie moedig handelde en den sprong waagde, won tegenwoordig. Emilie deed dien nacht geen oog dicht. Ze lag onbeweeglijk met open oogen xu het donker te staren en zag onophoudelijk de beide zilveren cassetten voor zich staan, die zoo sprekend op elkaar geleken. Koortsachtig werkte haar brein. Ham zoon had gezegd, dat in de gobelinkamer het testament geopend zou worden, en wel onmiddellijk na terugkeer van de be graafplaats. Het was aar. te nemen, dat er voor die plechtigheid eenig a voor bereidingen zouden warden getroffen. Misschien was er toch nog een kansje on terwijl de begrafenis plaats had, de cas setten om te ruiten. Verondersteld natuur - ljk, dat de cassette met het testament al vóór de plechtigheid uit de brandkast, waarin oom Kari haar bewaarde, genomen was. Als het haar lukte om gedurende de begrafenis het huis binnen te komen, kon ze zich er van overtuigen of er moge lijkheid op een ruil bestond. En als dat het geval was, dan was zij vast besloten om te handelen. Zie deed het immers niet voor zichzelf, maar voor haar eenigen zoon, om hem zjn rechtmatig erfdeel te verzekeren. Ik moet het doen, Ik moet, en ik zèl het doen ook. Toen de morgen schemerde stond dit besluit bij haar vast. Mevrouw Emilie was er in geslaagd om bij haar man en zoon door te zetten, dat ze niet mee ging naar de begrafenis. Ze had beslist verklaard, dat ze niet mee zou gaan, doch pas bij de opening van het testament in het sterfhuis zou ver schijnen. Ze motiveerde dit besluit met de wenschen die ook Karl nog voor zijn dood te kennen had gegeven en ten slotte gaven man en zoon hun tegenstand op en begaven zich zonder haar naar de be grafenis. Mevrouw Emilie luisterde aan de deur van haar kamer tot de voordeur achter HERDENKINGEN 18 DECEMBER: 1384. Dien dag werd tusschen Philip den Stoute en de Gentenaars het vredes verdrag geteekend, dank zij de tranen van Margaretha van Male. Dit verdrag be paalde: dat alle oude vrijheden, rechten en voorrechten teruggeschonken werden, niet alleen aan de Gentenaars, maar ook aan allen die met hen hadden medege- heuld. De gevangenen werden vrijgelaten. Aldus kwam er na een zeventig jarigen oorlog rust in Vlaanderen. 1803. Overlijden te Weimar van den Duitschen schrijver Johann Gottfried von Herder. Hij werd geboren in 1744. Was predikant te Riga, verbleef tot in 1790 te Straatsburg waar hij kennis maakte met Goethe, die onder zijn Invloed Stürmer und Dranger werd. Later vestigde hij zich te Weimar, waar hij op 18 Dec. 1803 over leed. Als ger.laal mensch heeft hij op het geestesleven van de XIX" eeuw een groo ten invloed gehad. Hij schreef historische werken, en verzamelde de volksliederen (Stimnnen der Völker). 1813. Overlijden te Parijs van Ant. Parmentter, die in Frankrijk den aardap pel akklimateerde en propagandeerde. Hij organiseerde eveneens de militaire phar- macie. Werd te Montdidier gebaren in 1737. 1910. Groote betooging te Antwerpen voor de vervlaamschlng der Hoogeschool van Gent. 1935. In Italië worden alle gouden trouwringen geofferd aan de smeltkroes, om aldus nieuwe fondsen te bekomen voor de verovering van Abessinië. In Tsjecko-Slowajrije wordt BenesJ tot Staatshoofd uitgeroepen. Maar door de Septemberdagen 1938 moest hij aftreden, en zag hij zijn rijk verbrokkelen. 19 DECEMBER: Ï68*. Geboorte te Aix van J. B. Van- loo. Bekend schilder van geschiedkundige tafereelen en portretschilder. 1722. Stichting van de Oostendsche handelsmaatschappij. Hst heele kapitaal ten bedrage van 6 miljoen gulden, was in enkele dagen volledig onderschreven. De Oostenrijksche Keizer Kerel VI zag zich gedwongen deze maatschappij af te schaf fen, wilde hij zijn dochter, Maria-There- sia. ais zijn opvolgster zien herkennen (1728>. 1807. Overlijd t; te Gotha van Grimm, spiritueele en gedokumenteerde brief schrijver, die mes de Koningen ccrrespea- derde. Geboren in 1723. 1925. Ds Belgisch» Gicndwet van 1831 wordt in het Neder! andsch vsrtaakl. 20 DECEMBER 129,". Enorms overstrooming in Parijs, die de bruggen van hei oube Parijs mee sleurt, de Groote en'de Kleine Brug en ook de Petit Chatelet vernietigde. MflBBBBBUBBBBSaaaSXEBSaBBBM hen dichtviel, ze haalde verlicht adem en zond het dienstmeisje me; een boodschap uit, terwijl ze zelf de eersts de beste taxi aanriep. Ze droeg bij haar rouwjapon over den linker arm een zwarts sjaal met franje, die bijna tot den grond kwam. Daaronder had ze de cassette verborgen. De chauffeur kreeg order om haar naar een groot warenhuis te rijden, dat bij de kruising van de Linden- en Brugstraat vlak bij het sterfhuis gelegen was. Toen de auto daarvoor stilhield stapte ze uit, beval den chauffeur te wachten en ging hst magazijn binnen, doch om het door den tweeden uitgang aan den kant van de Brugstraat weer te verlaten. Met snelle schreden stak ze de straat over, waar aan den overkant het huis van Wern her in een grooten tuin lag:. Het hek stond wijd open, men had schijnbaar vergeten het te sluiten nadat de lijkstoet gepasseerd was. Op het breede, naar het huis voerende grintpad, lagen hier en daar verwelkte bloemen, die uit de grafkransen gevallen waren. Met strakken blik keek mevrouw Emilie naar die sporen van den dood en snelde haastig naar het huis toe, dat nog open stond. Een oogenblik bleef ze op den drempel staan om in de hall te kijken. Het huis scheen geheel uitgestorven, alleen achter in de hall, waar een schemerig halfdonker heerschia, sat in een der term- stoelen de oude huisknecht te dutten. Toen mevrouw Emilie hem naderde hoor de ze, dat hij diep en regelmatig adem haalde. Een oogenblik nog bleef ze luisterend staan, dooh toen niets bewoog gleed ze over de dikke tapijten door de hall en de rechts ombuigende gang door. Ze ker.ue het huis van vroeger zeer goed. Ze keek voorzichtig om zich heen, toen ze voor de deur van Je gobelinkamer stond en diep ademend de deur opende. 1641. Dood van Sylly, staatsman en minister van Hendrik IV. Geboren in 1560. 1830. De gevolmachtigden van Frank rijk, Engeland, Oostenrijk, Rusland en Pruisen waren andermaal te Londen ver- eenigd, om de noodige protocole vast t« leggen, waardoor België definitief van Hol land werd gescheiden. Hoe Willem van Oranje, koning der Nederlanden, ook te gen deze beslissing opkwam, het vonnis was en bleef geveld. 1914. In de gevangenis te Pretoria wordt de Trar.svaalsche Nationalist Jopie Fourrie, door de Engelse1 en gefusiljeerd. Geboren op 27 Augustus 1879. 1935. De Negus var Abessinië vertrekt naar het Noorderfront, en hoopt een zege praal op de Italianen te bekomen. HIJ gaat echter zijn ondergang te gemoet. 21 DECEMBER: 1375. Overlijden te Cartaldo, in Italië, van den Italiaanschen dichter Giovanni Boccaccio. Hij werd in 1313 te Parijs ge boren, alwaar' hij hoogleeraar was voor het verklaren van Dante. Hij is de vader van het klassiek Italiaanseh proza. Zijn be roemdste werk is XI Decamarone (Tien- dagenwerk), een reeks van 100 meestal grof-minnelijke verhalen, die hij in 10 dagen door een vroolijk gezelschap van 7 jonge mannen en 3 jonge vrouwen, tijdens da pest van 1348 óp een villa bij Florence laat vertellen. 1639. Geboorte van den Franschen klassieken tocneelschrijver Jean Racine, die in 1699 te Parijs overleed. Met Ccrneil- le en Molière is hij een der grootste Fran- sche tooneelschrijvers. Zijn werk mur.t uit door waarheid in het schilderen der harts tochten, en door volmaaktheid in den vorm. Onder zijn talrijke werken zijn vooral bekend het blijspel «Les Flaideurs», en de tragedies «Andromaque Britan- nicusIphigénie Phèdre Esther en Athalte 1798. Inrichting van een legioen Sans culotten te Brussel. 1807. Te Parijs wordt voor het eerst een belasting geheven op de verbruiks voorwerpen die te kqop gesteld worden in de halten en op de markten. 1811. Overlijden te Parijs van den Franschen treurspeeldichter Marle-Joseph Chénler, geboren te Constantinopel in 1764; bro:der van den vermaarden dichter André Chénler, die in 1794 te Parijs ont hoofd werd onder het Schrikbewind. 1830. De ministers van Charles X (ministerie Pelignac) worden tot levens lange opsluiting veroordeeld. 1917. De Raad van Vlaanderen roept, onder de Duitsche bezetting, met al- gemeene stemmen de Zelfstandigheid van Vlaanderen uit. 1938. Op vete plaatsen zullen vandaag. Sint Thomasdag, de kinderen hun ouders trachten op te sluiten, en hun eerst de vrijheid teruggeven, na een vergoeding to zijn beloofd. In Engeland wordt Sint Tl; om as op een bijzondere wijze gevierd. 22 DECEMBER: 1579. De gewapende ambachten val len het stadhuis te Leuven aan. Hun de kens dringen er binnen, grijpen de wet houders aan en werpen ze door de vensters. Ds slachtoffers worden door de woedende menigte op pijken opgevangen. Zestien pa triciërs ondergingen dezen gruwelljken dood. 1615. Dood van Marguerite de Valois, geboren in 1553. Zij was koningin van Na varre, en de eerste vrouw van Hendrik IV. 1878. Overlijden van den taalkundige Kyde Clarke, die naar men zegt 40 talen sprak en er 100 begreep. 23 DECEMBER: 1337. De Gentenaars komen aan Ja cob van Artevelde raad en hulp vragen te gen den Graaf van Vlaanderen. 1402. Charles VI verleent aan de Confrères de la Passiontoelating om het aantal hunner openbare vertooningen te vergrooten. 1872. Overlijden van den Franschen schrijver Théophile Gautier, geboren in 1811. Hij was voorstander van De Kunst voor de Kunstvooriooper van de Par- nasstens, en hij dichtte o. m. Emaux et Camées 1907. In Frankrijk worden voor het eerst de stem van de bijzonderste lyrische artist en op foncplaten vastgelegd. 1909. Bij zijn troonbestijging legt Ko ning Albert den gror.dwettelijken eed ook in de Nederlandsche taal af. Dit gebeurde voor het eerst sedert België's onafhanke lijkheid. 24 DECEMBER: 1524. Dood van Vasco de Gama, Por- tugeesch ontdekkingsreiziger, in 1469 te Sinés geboren. Hij ontdekte in 1498 den zeeweg r.aar Oost-Indië om de Zuidpunt van Afrika, stichtte de kolonies Mozam bique, Sofala en Cochin en werd in 1524 stafhouder van Portugeesch Indië. 1800. Napoleon tot eelste Magisti'aats- persoon of eersten Consul benoemd, doet de Constitutie van het jaar VIII afkon digen. 1815. Geboorte te Antwerpen van J. A. Emmanuel van Straelen, stichter van het Leuvenseh Studentengenootschap «Met Tijd en Vlijt». 1863. Overlijden te Londen, van den En gelachen romancier en historicus Thac keray. Geboren in 1811. Schreef o. a. Le Livre des Snobs en Les quatre Geor ges 1869. Onthulling van het praalgraf van F. H. Mertens, met Perfs, schrijver van de bekende Geschiedenis van Ant werpen 1908. Te Parijs wordt de eerste lucht- vaarttentonsteliing geopend. 1936. De Paus zend van uit zijn zie kenkamer een radiorede uit, ter gelegen heid van het Kerstfeest, en vermaant de geloovigen tegen de propaganda van het Communisme. P. B. L. PIERLOT-PIERRET Al!e-sur-Semoi». Nr 2. speciaal, uiterst licht, 26 fr. de kgr. Nr 4, speciaal voor liefhebbers, 32 fr. de kgr. Franco tegen terugbetaling per 2 kgr. 1 Fr. vermindering de kgr. per 4 kgr. Fijne, middelmatige en grove snit ■■BHauisnMaaaEBBasEiHMsa De kamer was zwart bekleed en er was een rij stoeten klaar gezet voor de gasten, die 'bij het openen van het testament aan wezig zouden zijn. Tegenover die stoelen stond voor den schoorsteen een met een zwart kleed bedekte tafel en daarop, tus- schen twee kandelabres, de zilveren bruids cassette. Het oude erfstuk scheen mevrouw Emilie verleidelijk toe te wenken. Nog even luisteren, gluren, een spieden de blik in het rond en mevrouw Emihe had de zilveren cassette onder de sjaal te voorschijn gehaald en met een vluggen greep met de andere verruild; met beven de handen verborg ze haar buit opnieuw onder den doek. Voor alle zekerhed verliet ze de zaal door een andere deur en stond nu in de sterfkamer van Karl Wernher, waar kort te voren de baar nog gestaan had. Hijgend bleef ze even staan en drukte de hand op haar kloppend hart. Het was gelukt. Zelfs al zou nu iemand haar zien, dan zou toch niemand vermoeden welken sohat ze onder de zwarte sjaal verborg. Als de knecht intusschen ontwaakt was, zou ze wel een onbeduidend uitvluchtje verzin nen, maar misschien sliep die nog en dat zou nog beter zijn. Ze wilde juist de sterfkamer verlaten toen plotseling een angstige gedachte bij haar opkwam. Als haar sleutel eens niet paste of als de sleutel van den notaris eens niet paste op de verruilde cassette? Zou het bedrog dan niet direct gemerkt wor den? Haastig zocht ze in haar taschje waarin ze het gouden sleuteltje bewaarde en pro beerde met bevende vingers de cassette te openen. En ja, de sleutel paste. (Nadruk verboden). ('t Vervolgt). Vraag aan uw Briefdrager Een abonnement op dit blad.

De Halle (1925-1940) | 1938 | | pagina 9