Ons Vrouwenhoekje Feeënhaiideii Spreek en schrijf beschaafd CARLO ERBA ZIZo LIEBIG GEDACHTEN KATH. UITZENDINGEN WEKELUKSCH LITURGISCH BULLETIJN TOMATEN WEEK-KALENDER I Struische Dames MARIE-J0SÉ, 5, Henri SerruysSnnn, Oostende «- Groot* geesten zijn gaarne alleen. ZIJ Overwegen of wel luisteren. Toch versma den zij geen gezelschap, van leder valt let» te loeren, want iedere mensch bezit «en ziel waarin God Zijn geest grifte. Ook de beste daad verbergt soms een droppel gift, maar ook de slechtste soms «en spoor van zegen. Slechts een zaak die men opgeeft moet als verloren beschouwd worden. HETAUNNIKE UIT DE WE ZIJN DUS weer d'arena Ingetreden Waar wordt gevochten en gestreden. Maar, 'k stel U oogenblikkelijk gerust: Tot vechten voel ik in 't minst geen lust... Want, g'hebt het al geroken... 't Is hier slechts figuurlijk gesproken En alzoo 't de gelegenheid mij biedt, U, mijn lezerscharen, Te verklaren Wat t woord arenawel bediedt. 'n Arena da's een strijdperk... en mijn arena... da's een stuk pampier en mijn wapen is 'n penne... die soms wel wat steekt, maar verder 'n ongevaarlijk wapen is! Arena beteekent in 't Latijn zand en 't was de naam voor de met zand be strooide kampplaats, waar In 't oude Rome de zwaardvechters ofte gladiatoren streden. En nu 'n beetje geschiedenis, dat kan altijd interessant zijn! In 't jaar 404 wer den de gladiatorengevechten in de Ro- imeinsche arenas, nadat ze gedurende 600 jaar daar gehouden waren, verboden als gevolg van 't moedig optreden van den ouden monnik Almachis, die juist op 't ©ogenblik dat een gladiator op 't punt stond zijn overwonnen tegenstander te dooden, in de arena sprong en hem toe riep op te houden. Het woedende publiek •teenigde den monnik, doch de keizer was zoo getroffen door diens moed en zelfopof fering. dat hij van dien dag af ".e zwaard gevechten verbood. En 't was maar wel ook, want 'k geloove dat er toch plezie riger schouwspelen moeten zijn dan die En vwala, daarrree ls mijr.e match ge leverd, zie... en d'r heeft geen bloed ge vloeid... aueen maar een beet jen inkt! WAT KIJKT GIJ BEDRUKT! Ja, m'n vrouw is drie maanden bij haar moeder geweest. Nu en? Ut schreef haar iedere week, dat ik ei ken avond thuis zat met m'n dagblad en de radio. Nu is ze weer terug en vanmor gen kwam de rekening voor het electrlsch licht, en 't was maar 4 frank! Daar 'n had hij niet aan gedacht! SNELHEID! 't is de rreet van den dag. Vitesse, lijk nooit voorheen men er zag! Daaronder lijden Ons moderne tijden. En 't ls de moeite waard Zelfs ons aar:" 't Staat thans vast, Werd door die ziekte aangetast! En wij zijn de lesten om d'r over ver wonderd te zijn, want in onze huidige levensmethode steunt alles op snelheid... t. Is daarom ook dat we niet goed weten waar we henen gaan, want alleen hij die langzaam gaat, gaat zeker! 't Is om ervan te bibberen en te beven. De sterrekundigen van Amerika hebben, met cijfers tot staving, vastgesteld, dat de draaiing van onzen aardbol tijdens dees lsste honderd jaren, om juist te zijn vanaf 1840, niet opgehouden heeft in snel heid toe te nemen... en dat hij soms 'ïl beetje meer onbollig wordt, zoodat hij op zekere oogenbükken, persles den Lamblk- walk aan 't dansen is. En da's allemaal niet gemaakt om ons gerust te stellen... want de verhoudingen van die draaisnelheid zijn aldus, dat ons kalenderjaar er door houdt U goed vast met ééne seconde verminderd ls! 't Is spijtig voor 't beestjen maar 't Ls nog alles niet want die geleerden hebben er nog bij uitgecijferd, dat, als onzen bol voortgaat aan die Vitesse te wentelen, bin nen. twee millioen en 'n half Jaren, het Jaar flechts nog 364 dagen zal tellen! Maar... we zijn nog zoo ver niet! TOM BAXTER uit Texas had nog nooit «en stad gezien, teen hij met zijn zoon In een oer-ou-de vierwieler te Austin aan kwam. In een der hoofdstraten klommen ze uit het karretje en bewonderden de as- phalt-bestrating. De oude baas krabde met zijn laars over het asphalt en bromde: Nou. ik kan 't d'e menschen niet kwa lijk nemen, dat ze hier een stad hebben gebouwd. De grond is veel te hard voor en ploeg! WIJL WE DRAAIEN IN VOLLE VAART Worct 't met den dag triestiger cp ons aard. En 'k voel veel lust. Om 'n beetje rust En m'n verder leven niet te vergruizen Naar T. andere planeet te verhuizen... Ja, maar waar? Da's de vrage... 'k Heb al de maan om m'n week end door te brengen... maar 't ls er daar ook zoo pluis niet meer. sinds de geleerden ons laten hooren hebben dat ze den eenen of den anderen dag... of nacht met d'aarde kan in botsing komen!... Mars is te... oorlogs zuchtig... en op 'n sterre met den steert zou 'k ook niet gaarne terecht komen... D'r blijft evenwel nog 'n goel bron... en 't is de zon! Ne keer zien wat de geleerde Sjarels daar nu over vertellen. De afstand tusschen aarde en zon is on geveer honderdvijftig millioen kilometer... ('n astronomiscji! cijfer). Een trein die per uur niet meer dan zestig kilometer aflegt (we rekenen maar een gematigd vaartje, omdat de reis anders te vermoei end zou worden) legt per dag zoowat dui- Mongelwerk van 15 Januari 1939. Nr 14. ROMAN van H. COURTHS-MAHLER. Ik zou wel eens willen weten, of Pee al op Heidehof is. Ze zou toch dezer da gen komen, niet? zei ze, afleidend. Rolf werd rood. Toevallig kan ik je daarover Inlich ten, Juffrouw Rogga is al op Heidehof. Judith keek blij verrast op. Werkelijk? Ja, gisteren middag is ze gekomen. Hoe weet je dat? Ik ben den tuinman Reimer van Heidehof tegen gekomen en die vertelde het me. Hij verzweeg maar liever, dat hij den ouden man had opgewacht en hem had uitgehoord. Dan zien we Pee misschien vandaag nog hier. Als ze hier op Heidehof is zal het testament dus wel niet gevonden zijn. 1": hoop van niet! liet hij zich ont- rallen Ze keek h:m verbaasd aan. Maar Rolf, ik begrijp je niet. Hij lachte verlegen. Ach, dat liet ik me zoo ontvallen. Maar waarom eigenlijk ook dat verstop pertje spelen? Je hebt zulke heldere oogen en weet toch al lang waar de schoen wringt. Hij probeerde op luchtigen, schertsen den toon te praten: Je hebt me ook al eens aan den tand gevoeld en toen heb ik gezegd dat het me speet dat ze een millioenen erfenis te wachten had en ik maar een arme land bouwer was. En als dat testament weg Wij ft zou die hinderpaal zijn weggenomen zend kilometer af; dat is per Jaar 355.000 kilometer, ne waar?? Om de zon te berei ken heeft deze trein, in ronde getallen, (voor uw gemak... en voor 't mijne) bere kend, vier honderd jaar noodig. Zoo een reisje kan geen mensch beta len. zult ge denken... en ge rijt mis... want de prijs zou zoo maar op 'n 500 millioen frankskens komen te staan en wat is dat nu voor d'Amerikaansche miljardairs... en voor de Indische Maharadjah's... en 't en zou dan ook maar hun geraamte rijn dat ginder zou toekomen... na 409 jaar... Enne... waarom ik. die geene miljardair noch ne Maharadjah ben, hier nog zit, hoef ik niet verder t'eskpelkceren. Adios, zonne! WIE IS DIE meneer daar? Hij komt me zoo bekend voor Dat verwonderdt me niet... t li de bestuurder van 't zottenhuis!... Van je vrindjes... T GROOTSTE WONDER, HO! HO! HO! Van Japan's hoofdstad, Tokio Dat is, laat t me 't U bezingen "n Huis van 35 verdiepingen Dat zich bevond Al onder den grond! Ja, 't merkwaardigste gebouw van heel Tokio, en tevens ongetwijfeld een van de eigenaardigste gebouwen van onzen aard bol, da's eer» huis van 35 verdiepingen, die niet boven den beganen bodem verrijzen, doch zich integendeel onder den grond bevinden. De reden, die men in den tijd voor den bouw van zoo'n merkwaardig huis aangaf, is dat eiken keer bij aardbevingen in Ja pan zooveel huizen instorten of zwaar be schadigd worden. Daarentegen stelde n en vast dat de bouwwerken van de ondergrondsche trei nen altijd onbeschadigd bleven. Daarom heeft men ook eens een proef met een huis in den grond willen r.emen!... en tot nogtoe staat 't er nog... Maar plezant om er in te wonen moet 't precies niet zijn... We zullen later... (en zoo laat mogelijk) genoeg tVocc-aeie heb ben om onder den... grond te... slapen... ALLEE! ALLEE! weg met die triestige gedachten... en we gaan her 'n ander plaat laten spelen... iets dat oprecht ge beurd ls... boven den grond... 't gaat over 'n koninklijke briefwisseling... en z'is ge lapt! dat zeg ik U! Prins George aan zijn grootmoeder, Ko ningin Victoria: Lieve Grootmoeder, Ik heb gisteren in een speelgoedwinkel een prachtig houten paard gezien. Ik had het gaarne willen kooprn, maar ik had geen geld meer. Stuur mij een kleinigheid, lieve grootmoeder. Uw innig liefhebbende kleinzoon, George Koningin Victoria schreef aan haar kleinzoon o Lieve Kleinzoon. t Maakt mij zore, te hooren, dat ge zoo verkwistend met uw geld omgaat. Uw va der vertelt me, dat ge uw zakgeld uitgeeft, zoodra ge 't ontvangt. Ge zijt nu op een leeftijd, waarop men de ware waarde der dingen moet kennen. Wees voortaan ver standiger. Uw liefhebbende grootmoeder. Victoria Prins George antwoordde: Dierbare Grootmoeder, Uw brief heeft mij groote voldoening gegeven en ik dank U zeer daarom. Ik heb uw brief voor een welkom prijsje verkocht aan den verzamelaar. Zco ziet U, dat ik de waarde der dingen wel weet te schatten. Uw toegenegen kleinzoon, George Hewel! merci. Geef dan al goeden raad, zal grootma Victoria wel gedacht hebben! DE MENSCHEN ZIJN... APEN Ze geeuwen en gaptn 'k Zeg het met fatsoen Als z'een... oven zien open doen... Luistert dus, gij allen, Hoe dit, naar ik las, De oorzaak was, Dat een tooneelstuk is gevallen! Iedereen weet dat menig tooneelstuk een eerste sukses te danken heeft gehad aan toeschouwers die ervoor betaald wor den, om 't stuk toe te juichen... Dat noe men z'in Brussel de «klak»! Maar... het contrarie kan ook gebeuren... En de be kende Parijsche toor.eelschrijver Lamou- reux is een der bekendste slachtoffers van zoo'n betaalde samenzwering. Lamoureux had namelijk ne fameuzen tegenstander In den tooneelschrijver £>u- mont. Die vent nu had eenige typen uit gekocht om met hem naar de première te gaan van Lamoureux' stuk... en voor alle werk moesten za niks doen dan geeu wen (ja! juist gelijk ge nu bezig rijt met te doen, beste Lezer!). Iedereen weet nu hoe aanstekelijk dit werken kan. In een oogwenk geeuwde dan ook geheel 't par ket, daarna werden de balkons aangetast door die geeuwziekte... de loges volgden... en zelfs d-3 spelers op 't tconeel hadden 't zoo erg te pakken dat men verplicht was de voorstelling te onderbreken... en het stuk viel lijk nen baksteen..'t Geen niets bewees... want later werden Lamoureux en Dumont de beste vrienden... en toen eeni ge maanden daarna 't stuk terug op de planken kwam, oogstte het veel bijval! En daarmeê ls die geeuwhisto.ie uit den weg... en nu is t onzen toer... Allee, gij eerst! HOE KOMT GIJ aan dat blauwe oog? Och, ik heb toch zoo'n tegenslag ge had! Ik ging in een café per ongeluk op een hoed zitten, hood den vent, die naast me zat, m'n verontschuldigingen aan, kreeg van hem ne goeien boks op m'n oog en merkte achteraf, dat het mijn eigen hoed was. Voor ne tegenslag dat. was nen tegen slag I MEN ZEGT Met recht, 'n Ongeluk ligt op 'n kleine plaats. En 'k ben zeker niet abuis Als 'k de bal nu weer kaats En zeg: Ja zelfs in "n stovebuls! t Is gebeurd in Holland... Vijf en dertig leerlingen en hunne on derwijzeres van een buitenschool te Flied- recht, werden in hunne klas bedwelmd gevonden door de uiwaaemingen van kool zuur. De buren kwamen toege'.oopen en dien den de slachtoffers d'eerste zorgen toe. dl« alhoewel 't er nog al erg meé gesteld was, toch naar hunnen respectievelijken thuis konden overgebracht worden. Wat was er dan eigenlijk gebeurd. Wel., t was de schoonst eer.vager die d'oplossin- ge van 't geheimzinnige geval kwam bren gen. De stoofbuls was namelijk verstopt., door drie vogels, die daarin een schuil plaats komen zoeken a-aren tegen de groote koude. Ze waren lang5 de schouwe binnengevlogen... en wijl ze t daar nog niet a-arm genoeg "n vonden... lieten ze rich 'n beetje naar beneden zakken, met het noodlottig gevolg! Ja, 'n ongeluk ls soms rap gekomen... en in dit geval was 't zeker beter geweest. tien vogels In de lucht... dan drie in de hand... aldus gevangen genomen! DEN ADJUDANT was op spekse Met a-at moet men een geweer kui- schen? soldaat Slungels. Met een vodde, adjudant, zei Slun gels. En gij? soldaat Kasteknobbel. Met vet! antwoordde Kasteknobbel. Uilskuikens! riep den adjudant toen uit. De theorie zegt: men moet zijn ge- a-eer kuischen met... dc grootste aan' dacht! Begrepen? of anders... de pot op •K STEL DE VRAGE IN HET ROND Aan U, beste Lezers mijn Welk verschil zou d'r a-el zijn Tusschen nen Duitsch en... den morgen- [stond? Niet geraden, beste Lezers en alderlief- ste Lezereskers? Hewcl, 'k zal hier nog r.e keer als redder optreden... en U d'oplossinge geven!... De morgenstond mag goud in den mond heb ben... en nen Duitscher niet! Op een bijeenkomst van dentisten te Frankfurt a-erd er op gewezen, dat er ieder jaar ongeveer 14 millioen mark in den mor.d van de Dultscheis «verdwijnt», en niet aan eten of drinken, maar aan goud om hun tanden meê te beplakken! Het woord verdwijntwerd met opzet gekozen, omdat gouden tanden op kunst gebitten, altijd als verloren materiaal kun nen beschouwd worden. En... zoo luiden de besluiten van die commissie, aangezien '4 goud uit den vreemde moet komen, dient er zoo weinig mogelijk voor tanheelkur.di- er zoo weinig mogelijk voor tandheelkun dige doeleinden aangewend. In den lesten tijd... wat rijn de Duit sch ers tcch gehoorzame menschen... is het eebruik daarvoor reeds met 45 t. h. verminderd... maar d'r zullen er veel voor op hun... tanden gebeten hebben van woede... zonder evenwel hun... tanden te laten zien!. Niet omdat ze niet van goud zijn maar... omdat dat ginder ook al ver boden ls, omdat de vernielende... tand des tij-cis... ginder ook alle vrijheid naar den duvel geho'pen heeft! ZE HADDEN LANG op een bank ln het park gezeten. HIJ voelde rich kennelijk niet op zijn gemak en zweeg. Eindelijk raapte hij al zijn moed bij elkaar en vroeg: Leentje, weet ge wat liefde ls? Ja, dat weet ik, zuchtte ze. Maar gij schijnt het niet te weten! Pardaf! OM U NOG- 'N BEETJE TE VERVELEN Ga "k U 'n paar neuwsjes mede deelen Die zullen handelen, hoor! Over den titel van mode-doctoor Over, (wat zit er daar toch in)? Den nagel van een... keizerin... En, 't is onbekend of schier, Over de azijnzure rivier! In Kanada -bestaat er een mode-uile- versiteit met echte perfestars en studen ten. Aan die hoogeschool wordt alles ge leerd wat maar eenigzins betrekking heeft op mede... en de student die 't examen met goed gevolg heeft afgelegd, mag zich daarna Doctor in de Mode noemen! Awel, proficiat! In China is nog een munt in omloop, waarop duidelijk de indruk van een vin gernagel te zien is. 't Ls de indruk van een duimnagel van een keizerin, die drie duizend jaar geleden per ongeluk het was- mcdsl voor deze munt beschadigde. En nu gebruiken ze ginder nog 't zelfde model, zoodat deze munt nog altijd ln om loop is. De azijnrivier (El Rlo Vinagre) bevindt zich in Columbia. Het hooge zuurgehalte van deze rivier wordt toegeschreven aan de onmiddellijke nabijheid van den vul kaan Pimacé. Het water is 100 zuur dat er geen visch in leven kan. 'n Geluk dat ze 't ons vertellen... we zullen er geen lijntje gaan werpen! EN OM TE SLUITEN met dit rootje, krijgt ge nog 'n an-ecdootje: Toen de beroemde vlolist Jozef Joachim nog hcf-ccnoertmeester was in Hannover, kon hij des winters uit zijn woning kij ken naar de schaatsenrijders, die op een overstroomd land, de Matsch, rond zwier den. Op een helderen winterdag, nadat het weken lang had gevroren, bekroop hem de lust zelf te gaan schaatsen rijden. De kunstenaar begaf zich op het ijs en liet zich door een baanveger een paar schaat sen onderbinden. Hij vertelde den man, dat hij niet kon rijden, waarop de baan veger antwoordde, dat hij hem wel zou ieeren hoe hij op de gladde ijzers kon zwriren... Zoo, meneer Joachim. zei de baan veger, toen hij den kunstenaar de schaat sen had aangebonden, ga nu eens op de ijzers staan. Gooi nu het ecne been zóó en het andere zóó weg, en loop dan maar voort over het ijs. Joachim volgde dien raad; hij gooide het eene been rechts en het andere been links uit, maar voordat hij zijn linkerbeen goed had uitgeslagen, viel hij met een bons op het ijs. Ja, ja, zei daarop de baanveger, ter wijl hij den man weer op de been hielp, dat gaat niet zoo gemakkelijk als vlooi spelen. Ja, de beroemdheid! 't Manneken uit de Maan. en zou ik misschien durven wagen nog eens bij haar aan te kloppen. Judith's oogen werden vochtig. Ze voelde de groote, sterke liefde van haar broer ook uit rijn gewild luchtigen toon. Ze ging naar hem toe en streek hem zonder te antwoorden over zijn haar, dooh dit was hem voldoende. Als ik maar wist of ze vandaag nog kwam, zei hij. Ik geloof stellig van wel, Rolf. Hij sprong op. Dan heb li een verzoek aan Je, Judith. En dat is? Als ze komt, houd haar dan een beetje hier vast. Ze mag niet zoo'n oogenblikje blijven en ik kan het haar moeilijk vragen. Judith glimlachte. Je zult tevreden over me rijn, Rolf. Maar nu laat Ik je aan Je lot over, want Ik heb nog een boel te doen. Je blijft im mers thuis? Natuurlijk. Ten eerste heb ik te schrijven en ten tweede zou ik niet graag een zeker bezoek misloopen. Lachend ging Judith de kamer utt. Ge lukkige Foe! dacht ze, Jij zult bemind worden om jezelf en jij zult niet worden opgegeven omdat Je arm geworden bent. Het was een prachtige dag toen Pellcitas zich op weg begaf naar Neulinden. Het pad voerde langs den rand van de bloeien de heide, waarboven de blauwe zomer hemel rich welfde. Onderweg zag FeUcitas voortdurend Neulinden liggen en ze ver moedde niet, dat van uit een venster van het huis twee grijze manner.oogen haar al lang gezien hadden en haar mst on geduld volgden. Toen ze het erf betrad, kwamen Rolf en Judith haar al te gemoet en begroetten haar hartelijk. In de hall deed Pelicitas haar hoed af en daar de veranda nog te zonnig was, brachten w haar naar de koele huiskamer. Pelicitas zag dadelijk, hos ailes hier in zijn voor deel veranderd was sedert ze hier het laatst met oom Karl geweest was. Wat is alles hier gezellig en mooi ge worden, zei ze lachend. Je ziet overal Ju dith's hand. Ze had plaats genomen en Rolf zei niet zonder trots: Het is hier nu heel wat gezelliger dan vroeger, toen Ik hier nog als eenzame vrijgezel alléén huisde, niet waar, Juffrouw Rogga? Pelicitas knikte en zei toen tegen Judith Je hebt beslist een gelukkige hand. Je broer mag je wel dankbaar zijn. Rolf 6traald3: Nu, als u het hier zoo gezellig vindt, juffrouw Rogga, dan mogen we zeker wel hopen u heel vaak -bij ons te zien.. Pellcitas bloosde onder dsn blik waar mee hij dat zei en knikte slechts, terwijl Judith zei: Voorop gesteld, dat je op Heidehof blijft, wat ik nog altijd maar niet kan gelooven. Hebben de onderzoekingen naar het testament nog geen resultaat opge leverd? Pellcitas schudde het hoofd: Neen, het testament is niet gevonden en alle pogingen rijn vruohteloos gebleven. Het gerecht is nu ook van meening, dat oom Karl het testament zelf vernietigd heeft om het door een ander te vervanger, wat zijn riekte hem belet heeft. En betreurt u het verlies van die groote erfenis niet, Juffrouw Rogga? vroeg Rolf. Neen. het is goed zooals het geloopen is, want ik zou altijd de benauwde ge- dachts hebben gehouden, dat ik de recht matige erfgenamen benadeeld had. Met het verdwijnen van het testament is me een pak van het hart genomen en ik zie met vertrouwen de toekomst tegemoet, vooral daar u me met raad en daad ter zijde wilt staan; ik ben vandaag al ge TIEN PUNTJES OM ZICH GOED TE KLEEDEN AI lezend in een buitenlandsch tijd schrift, heb ik een codex voor kleeding ontmoet en ik zou het me nooit vergeven moest ik die codex hier niet overschrijven. Ziehier hoe de inhoud luidt, ingedeeld in acht hoofdstukjes: 1. Zoo ge vijf frank op zak hebt, be steedt er dan vier voor te eten en een voor U te kleeden. Dat wil zeggen dus: Zoo ge niet teveel hebt, denk dan eerst aan uw boterham en gebruik de rest om uw kleeding te verzorgen. 2. Het is beter zeven dagen per week proper gekleed te gaan, dan op Zondag als een statige pauw rond te loopen en in de week een vuile sloor te zijn. 3. Onze kleeding is een tweede huid, die we met evenveel zorg moeten onder houden als het velleke dat we mee op aarde brachten. 4. Voor dat U naar den kleermaker of naaister gaat, moet U een wandeling in de keuken maken en zienof uw kin deren genoeg te eten hebben. 5. Een vlek is een schande die door geen enkel woord uitgewischt wordt. Be ter tien lappen dan een gat. 6. Het is een zotheid de mode als een slavin op te volgen, maar het is ook een groote domheid er heelemaal geen reke ning mede te houden. 7. De vrouw mag zich tooien maar de man moet zich eerst kunnen kleeden. 8. Men moet zich kleeden om er voordeelig uit te zien. Maar men moet zich niet kleeden om zijn naaste te be driegen. Ontegensprekelijk zijn deze acht pun tjes even zooveel groote waarheden. Maar ze zijn niet "geheel volledig, en lk zou ze als volgt willen aanvullen. 9. Een vrouw moet rioh kleeden en kappen volgens haar eigen persoonlijk heid en niet zooals de vedetten van de cinema het dicteeren. En het laatste puntje dat ik er bij wil voegen, is wel het voornaamste voor een eb risten mensch: 10. Men moet niet alleen het lichaam kleeden, maar men moet ook aan rijn binnenste donken. Een schoone, elegante vrouw, die haar mond opendoet om dom migheden te zeggen, is als een etalage pop. Deze kleedir.g kost minder geld dan al de rest, maar men heeft er veel meer plezier van. Een vrouw die al haar schoon heid en versiering van buiten heeft, ver veelt gauw, maar een vrouw die haar grootste schatten en schoonheden in haar hart en hoofd draagt, blijft steeds even aantrekkelijk, ook al veroudert haar ge richt. MARIA. ONZE BESTE VRIENDEN: DE SCHOENEN Met uw schoenen raakt ge de aarde, met uw schoenen cok loopt ge in slijk en modder. Ongetwijfeld moeten ze dus -ook extra goed verzorgd worden. Altijd schoon gekuischt, op tijd versteld en goed be waard, gaan ze lang mee, kleeden ze goed en houden de vee ten droog. Gebruik goede schoenwas om het leder m-a'sch te houden en het -barsten te belet- ton. Houdt de doos met schoenwas goed gesloten. Is hij hard geworden, bevochtig hem dan met wat terepentijn. Poets de schoen telkenmale ze gebruikt zijn. Eerst en vooral moet het slijk en vuil verwij derd, dan Insmeren zonder teveel was te gebruiken, ook langs den kant van den zool, de rand van de zool en hiel strijken. Soms wil het leder niet meer blinken; wasch het dan af met zeepsop en laat het langzaam drogen. Als ge het insmeren van schoener, wilt vermijden of verminderen, dat kunt ge. Daarom de schoen-en goed opwrijven met een malschen dcek, on middellijk als ze uitgedaan zijn, terwijl ze nog warm zijn. Bemodderde schoenen. Niet drogen met de modder aan. Afwasschen met klaar water, opvullen met gazettenpapier, in een verwarmde plaats drogen, doch niet bij het vuur. Leg ze op hun kant, niet op den zool. Nieuwe zolen. Zoo ge die inwrijft met lijnolie, dan trekken ze niet gemak kelijk vocht op. Zoo ge in re-gen en sneeuw moet gaan, kunt ge alle schoenen ondoor dringbaar maken door ze in te smeren met levertraan of ongezouten vet. Wrijven totdat het goed in het leder rit Gekleurde lederen schoenen. Steeds boenwas van dezelfde kle-ur gebruiken en aparte borstels, die voor niets anders ge bruikt worden. Zeer lichte schoenen. Schoonwrijven met broodkruim. Vlekken wegmaken met een watje en een weinig tetra of benzine. Nawrijven met wat talkpced-er. Zijn ze heelemaal vervuild, dan afwasschen In een vettig sopje van witte zeep en in smeren met de gepaste schoenwas. Daimlederen schoenen. Telkenmale na gebruik opwrijven met een borsteltje van staal- of -koperdraad. Nu cn dan moogt ge dalmschoenen ultstoom-e-n. Dce zoo: Laat een moor water koken, doet het deksel er af en houdt de schoen er boven tot de damp goed ingedrongen is. Borstel dan onmiddellijk op met het sta len .borsteltje, eerst met den. draad, dan tegen draad borstelen. Vettige plaatsen met een weinig tetra of benzine inwrijven. Zwarte stoffen schoenen. Opborste len met een zuiveren borstel, nooit met borstel waarmede men andere schoenen poetst. Ontdekken met tetra of benzine. HET KEUREN VAN BLIKKEN Bij het koopen van groente en fruit, en alle andere conserven ln blik moet de huisvrouw vooreerst letten op het etiquet, waarop het merk en de kwaliteit vermeld staan. Men eische steeds een gekend merk en een gewaardeerde kwaliteit, welke reeds vroeger uw vertrouwen gewonnen hebben. Men onderzoeke dan of de blikken riet gebombeerd zijn, het is te zeggen het dek sel noch de bodem mogen niet bol staan, mogen niet ingedrukt kunnen worden: rij moeten integendeel iets naar binnen gezogen vast staan. Immers wanneer men een blik in kan deuken is het een bewijs dat er een gasontwikkling in het blik heeft plaats gehad, wat wijst op een bedorven inhoud. Die blikken mag men niet alleen geenszins koopen, maar ze brengen den verkooper in een wettelijke strafbare po sitie: die gebombeerde blikken moeten in den handel als gevaarlijk verwijderd wor den. Een ernstig huis zal dan ook NOOIT gebombeerde blikken in zijn magazijn dulden. TAFELLEKKERNIJEN NAAR GASTON CLÉMENT Appelen in hun schiL Giet op de tafel 250 gr. meel; ra-rok eer. holte mid den in; leg daarin 150 gr. in kleine brok jes verdeelde boter, een greepje zout, twee eierdooiers en een soeplepel water. Bewerk lichtjes om het meel met de andere be- standdeelen te vermengen, maar zonder kneden. Maak een bal, dek met een doek en laat een half uur rusten. Rol het deeg uit op de met meel bestrooide tafel tot een laag van een halven centimeter dik; verdeel deze laag in zes gelijke deelen. Neem zes schoone bellefleurappelen; haal klokhuis en pitten uit met een appelboor maak met een scherp puntig mes een inkerving rondom de appelen. Leg op ieder stuk deeg een appel, vul de holten op met boter en lichtbruine suiker. Bevochtig de randen van het deeg met een in water gedoopt penseel; sluit het deeg rond den appel, en druk eventjes op de randen om ze te doen aaneenkleven; maak een ope ning middenin, t een soort schouwtje; strijk met een geklutst ei over heel de oppervlakte, en leg de appelen in een pan of op een gebakplaat. Laat in een heeten oven gedurende vijf en twintig minuten bakken; bestrooi eiken appel met fijne suiker, wakker de hitte van den oven aan, en laat kleur krijgen. U zult ook ln een kastrol zes lepels bruine suiker vermengd hebben met twee lepels heet water; iaat de suiker smelten om een siroopje te be komen, waarmede u 59 gr. boter en een glaasje rum vermengt; giet deze geurige siroop in de opening, de schouw van eiken appel; leg de appelen op een ronden scho tel, laat koud worden, en dien op. Caroline appelen. Neem voor zes personen, zes schoone appelen; haal ze uit met de appelboor, schil ze, wrijf ze lichtjes met een in tweeën gesneden ci troen, en laat ze koken in een siroop van 200 gr. suiker en drie en een halven deci liter water. Zorg er voor dat de appelen zooveel mogelijk heel blijven; zet ze af zoodra ze maisch zijn. Wasch 125 gr. rijst en werp ze in een h-alven liter kokende melk; voeg 75 gr. suiker, een greepje zout. een stokje vaniel- je en 25 gr. bc-ter toe. Breng wederom aan de koek; dek de kastrol omiddellljk, en zet in den oven. Laat dertig minuten koken; dan moet de rijst al de melk heb ben opgeslorpt, en gaar rijn. Roer niet gedurende het koken. Haal de appelen uit de siroop, en laat de siroop uitkoken tot ze zeer dik wordt; voeg dan twee deciliter room toe, laat koken terwijl u omroert met den klopper, en voeg een weinig rum toe. Voeg aan de rijet een paar lepels van dezen g.«kookten room toe, doe ze in een schotel, leg de appelen erop, en bedek met die overige iroomsiroop. Mocht de siroop te flauw rijn, dan kunt u daaraan verhelpen door toevoeging van eenige drup jes citroensap. (■■laaaaBBHasacisHHaHHaB RADIOBERICHTEN WEEK VAN 15 TOT 21 JANUARI 1939 War chau, 15 Jan., 8.15: Kerkdienst. Roste Parisien, 19 Jan., 17.45: Voordracht. Posts Parisien, 21 Jan., 18.15: Actualiteit. Straatsburg, 15 Jan., 11.30: Voordracht. Straatsburg, 15 Jan., 17: Godsd. Muziek. Parijs Radio, 15 Jan., 11.50: Voordracht. Luxemburg, 15 Jan., 11.30: Voordracht. Luxemburg, 19 Jan., 11.15: H. Mis. Straatsburg, 16 Jan., 17.45: Orgelkon cert. Brussel VI., 15 Jan., 18.45: Voordracht. Brussel Fr„ 15 Jan., 19: Voordracht. Rome-Milaan, 15 Jan., 10: H. Mis. Rome-Milaan, 15 Jan., 11: Overw. Evang, Milaan, 20 Jan., 20: H. Mis. North. Reg., 15 Jan., 20: Kerkdienst. d&sC tOüvt Inderdaad, zijn gebruik Vera -mijdt al wat vervelend is in de keuken, zooals het langzaam fcereidert van vleeschsoep. Met OXO,, bekomt ge in een oogwenk, een heer lijke bouillon, zonder vptj krachtig of li.cht naar beliefte. komen om van uw vriendelijk aanbod ge bruik te maken. Rolf's gezicht verhelderde: Dat vind ik heerlijk, zei hij hartelijk en stak Pelicitas de hand toe. Maar vóór jullie over zaken beginnen, moet Pelicitas me beloven, dat ze van middag hier blijft eten, dan kunnen jullie op Je gemak over alle plannen voor Heide hof spreken, zei Judith. Rolf wierp zijn zuster een dankbaren blik toe en Pelicitas nam graag de uit- noodiging aan. Terwijl Judith heen ging om in de keuken haar bevelen te geven, ontwikkelde Pelicitas haar plan hoe ze op de Heidehof de melkerij weer zou exploiteeren, die Indertijd, bij het leven van haar moeder daar in bedrijf was ge weest. Rolf luteterde aandachtig en was verbaasd over haar practischen kijk op de zaken. Met een potlood in de hand, volgde hij haar uitleg en noteerde getal len en toen ze 6amen de uitkomst be keken, bleek, dat het plan zeer goed uit ta voeren was met het kleine kapitaal van Pelicitas en dat er ook succes van te ver wachten was. Pelicitas had roods wangen gekregen van het plannen maken en rekenen en stak Rolf verlicht de hand toe. Het liefst zou hij die niet hebben losgelaten, maar het geliefds meisje naar zich toe hebben getrokken en gezegd: Laat Heidehof zooals het is, want lang zal Je daar niet m:er blijven, omdat ik je hier naar Neulinden wil halen. Maar hij kon nog niet spreken, want hij wist niet, of Pelicitas zijn gevoelens beantwoordde en hij moest er rich dus mee tevreden stellen haar warm de hand te drukken. Het drietal gebruikte vroolijk en op gewekt het middagmaal in de gezellige eetkamer. Het gesprek liep over allerlei onderwerpen, tot Pelicitas het met op zet op Richard Wsrnher bracht. Mijnheer Wernher is veel ongeluk kiger over het verdwijnen van het testa ment dan ik, besloot ze. Hij probeert zijn vader er toe te brengen van de erfenis afstand te doen, daar hij weet, dat die voor mij bestemd was. Dat is net iets voor hem, lk heb Richard altijd leeren kennen als Iemand met zeer hoogstaande principes, zei Rolf, terwijl hij tersluiks zijn zuster aankeek. Deze bloosde een beetje en zei, toen de anderen zwegen: Ik kan me niet voorstellen, dat zoo'n enorm vermogen hem onverschillig zal zijn, dat zou niets voor een man zijn. Felicitas antwoordde: Dan misken Je hem, Judith. Het ls iemand met bijzondsr ideëele opvattingen, al staat hij dan ook als man van de daad midden in het practische leven. Judith haalde de schouders op: Ik heb een andere meening over hem, zei ze stug. Dan vergis Je Je in hem, hield Pell citas vol. Judith's mond beefde, maar ze zei met gedwongen onverschilligheid: Laten we alsjeblieft over wat anders praten, ten slotte interesseert die mijnheer Wernher, al is hij Rolfs vriend, me te weinig om over zijn edele eigenschappen te willen twisten. Ze babbelde luchtig over andere din gen, maar het was Pelicitas geweest of ze in Judith's hart had gekeken en ze wist dat deze dacht, dat Richard Wernher haar had opgegeven, omdat ze opeens een arm meisje was geworden. Hoe konden twee menschen, die elkaar toch zoo innig liefhadden, zich zoo in elkaar vergisren I De e;n geloofde dat de ander hem of haar uit egoïste redenen versmaad had en daar door werden ze beiden trotsch en terug houdend en maakten een kloof tusschen hen in. Kon lk hen maar helpen, dacht Pe llcitas, terwijl haar blik Judith zocht, doch ze durfde haar vriendin toch niet 7. - GEBRUIK NIET: Bond der Kroostrijke Gezinnen een aanbevolen brief overtrokken weer een voorbehouden plaats bestuurlijk recht een welgevulde loopbaan verplichtend onderwijs te samen II. - LEG UW KLEMTOON JUIST: Divan, roman, weerspannig, weergaloos, wanstaltig. III. - VERSCHILLEND GESLACHT EN BETEEKENIS: GEBRUIK: Bond der Groote Gezinnen een aangeteekende brief betrokken weer een besproken gereserveerdeplaats administratief recht een welvervulde loopbaan verplicht onderwijs, leerplicht te zamen of samen. de ploeg (m.): landbouwwerk tuig de trap (m.): trede (marchef de deel (vr.J: plankenvloer (mv. de delenj de fortuin (vr.): het vermogen de genie (vr.) (krijgswezen) de pas (m.): het passen; stap, trap; smalle doorgang; reispas de streek (m.): list, looze trek de punt (vr.): van een naald, aan 't uiteinde van een volzin. de ploeg (vr.): groep, af deeling (een ploeg arbeiders bv.) de trap (vr.): escalier het deel (o.): gedeelte (mv. de deelen het fortuin (o.): het geluk het genie: buitengewoon vernuft het pas (o.): tijdstip, gelegen heid (o.a. gij komt juist van pas de streek (vr.): landstreek ge west het punt: standpunt, tijdstip bij het spel: 20 punten maken. ZONDAG 16 JANUARI 1939: Tweede Zondag na Driekoningen. In de Mis van heden vernaalt ons de H. Evangelist Joannes, dat er een bruiloft plaats had te Cana in Galilea en Maria, de Moeder van Jezus was daar ook. Doch ook Jezus was er genoodigd met rijn dis cipelen. Waarom, om welke reden ver scheen Jezus daar op die bruiloft, aan dat persoonlijke waardigheid? Volstrekt niet, tegenstrijdig aan zijn eigen strenge zeden leer? Was het niet min passend voor rijn persoonlijke waardigheid? Volstrlkt niet, want gelijk de schriftuurverklaarders ge- tulgen, kwam Jezus daar opzettelijk met een veelvoudig doel. Zijn bedoeling was onder andere door zijn tegenwoordigheid de bruiloft goed te keuren en te heiligen. Het huwelijk im mers is, volgens de christelijke zedenleer, een der drie levensstaten door God zelf verordend. In hem dus kan de mensch en moet hij zich evengoed heiligen als ln den kloosterlijken of den maagdelijken staat. God schenkt zijne genaden aan dezen die Hij voor het huwelijk bestemt, met even veel mildheid als aan hen die hij tot den kloosterlijken of den maagdelijken staat roept, en in alle drie beoogt Hij niets an ders dan zijn eigen eer en 's menschen heil. Van hoe groot gewicht ls dus de zorg voor zijn roeping! Van hoe groot belang de keus van zijn levensstaat, met name van het huwelijk? Helaas, hoe onbezon nen, hoe onvoorzichtig, wordt dezelfde te genwoordig door de meeste jongelingen aangegaan! Geld, eene woonst, genoegens, en eene winstgevende betrekking, dat is al les waarmede men bekommerd is en waar op het huwelijk, dat levenslang moet du ren, en waarvan de eeuwigheid van man en vrouw en kinderen afhangt, gebouwd wordt! Aan God denkt men niet. Moet het dan verwonderen dat er zoovele ongeluk kige huwelijken zijn? Is de oorzaak ook niet dikwijls dat Jezus reeds van vóór het huwelijk buitengeslo ten wordt door slechte, wulpsche verkee- ringen. Hoe zou ook Jezus met een duivel in één en hetzelfde hart kunnen wonen? En hoe menigmaal wordt Jezus reeds op den dag van het huwelijk verbannen, door braspartijen der bruiloft, door walgelijke gesprekken en zondige vermaken en zoo wordt de vervloeking mede in de huwe- lijkswoon in plaats van 's Heeren zegen. Ach, bleve Jezus erbij, Hij zou vreugde verspreiden in de harten en vrede en geluk medegeven op den levensweg. Eindelijk wordt Jezus schaamteloos bultengeworpen daar waar de gehuwden hunne plichten miskennen, verzuimen of met de voeten treden. Zoo verli-ezen zij hun steun en hun troost. Zij zuchten en zwoegen, wijl Jezus niet meer in hun midden ls. Jongelieden, die u tot het huwelijk geroepen acht, wil Je zus niet vergeten, niet verbannen, en gij zult op uw verdere levensdagen de onvoor zichtigheid van.uwe jonge jaren niet te betreuren hebben. En gij gehuwden, han delt wijselijk, uw betrouwen stellend op den Heer, volgens den wijzen levensregel onzer voorouders, die steeds zelden: Aan Gods zegen is alles gelegen. V óïtfc V\ucJxf^,i Vc</i xpd r.-nd -co»- JANUARI - NIEUWJAARMAAND 15 Z 16 M 17 D 18 W 19 D 20 V 21 Z 22 Z H. Paulus de Kluizenaar. H. Maurus Evangelie: De bruiloft van Cana. H. Marcellus H. Antonius de Kluizenaar St. Pieter» Stoel te Rome. H. Prisca H. Canutus. H. Gudula v. Bruss. E HH. Fabianus en Sebastianus H. Agnes H. Vincentia. H. Anastacius HERDENKINGEN 15 JANUARI: 1673. Geboorte van Molière te Parijs. 1800. Heropening der kerken in Vlaan deren. 1856. Louis Bertrand geboren. 1858. Eerste vertooning te Parijs van Médecin malgré luivan Molière op muziek van Gounod. 1908. De bestuurbare ballon Ville de Pariswordt door' M. H. Deutsch de la Mjeurthe aan de Pransche regeering aan geboden. 1935. Het Aloïsi-komiteit van den Volkenbond wijst het Saargebied aar. Duitschland toe. IBBaBBBBlBBIBBBBaaBflBIBiliBaaa 1937. De HJkplechtigheden hebben plaats van Baron de Borchgrave, die la Spanje vermoord werd. Een Pransche officieel* statistiek deelt mede dat er 2.500.000 vreemdelingen in Frankrijk wonen, gedurende 1936. 16 JANUARI: 1305. Er wordt een overeenkomst ge sloten tusschen Philips de Schoone en de Vlamingen. Deze overeenkomst woidi door het Vlaamsche Volk genoemd: Het Verdrag der Ongerechtigheid 1599. Edm. Spenser overlijdt te Lon den. Ge-boren in 1552. Dichter. 1809. Strijd van Corogne (Spanje) waarin de veldheer Soult de Engelschea in zee terugdrijft. 1844. Paul Singer geboren. 1891. Overlijden te Parijs van den toondichter Léo Delibes, geboren in 1834S te Saint-Germain-du-Val. 1906. Internationale konferentie voor de Marokkaansche kwestie. 1920. Alkoolverbod in Noord-Amerika. 1935. Mussolini neemt de porteferUl» van koloniën in eigen handen. De kolo niale minister, Generaal de Bono, woidt tot hooge Commissaris van de beide Ita- liaansche bezittingen Eritrea en Somali- land benoemd. 17 JANUARI: 1169. Dood van Diderik van ELzaa, graaf van Vlaanderen. 1706. Pran-klin wordt te Boston ge boren. Gestorven in 1790. 1793. Lodewij-k XVI wordt ter dood veroordeeld. 1801. Bonaparte beveelt Generaal Turreau de Simplon-baan te maken. 1906. Armand Fallières wordt tot pre sident van de Fransche Republiek ver kozen. 18 JANUARI: 1100. Dood van Godfried van Bouil lon, hertog van Lotherij-k. 1689. Geboorte van Montesquieu tr Bordeaux. Gestorven ln 1755. 1871. Overlijden van de eerste prin ses Josephine, dochter van den Graaf van Vlaanderen. Het Duitsche Keizerrijk wordt t» Versailles gesticht. 1937. In Spanje wordt door het ka binet Largo CabaHero een dekreet uitge vaardigd waardoor al de bui tenia ndsche vrijwilligers, die in de regeeringsrangea strijden, automatisch tot de Spaansche Nationaliteit genaturaliseerd worden. 19 JANUARI: 1526. Isabella van Oostenrijk sterft te Gent. 1857. Te Parijs wordt voor het eerst Rigoletto vertoond, opera van Verdl en Plavé, naar Hugo's Le Rol s'amuse 3 37. Men komt tot een akkoord in den arbeidsduur in de Belgische mijnen, die per week op 45 uren gebracht wordt. 20 JANUARI: 1256, Het Engelsche Lagerhuis komt voor het eerst bijeen. 1558. Inhuldiging van den Aartsher tog Mathias, als voogd der Nederlanden. 1783. Onafhankelijkheid der Ver- eenigde Staten. 1938. Huwelijk van Parouk, koning van Egypte. 21 JANUARI: 166L Molière neemt te Parijs bezit van het Theatre Palais-Royal. Hij her neemt Le Dépit amoureux en Sga- narelle 1793. Lodewijk XVI wordt onthoofd. Geboren in 1754. Koning sedert 1774. Laatste koning van Frankrijk. 1924. Dóód van Lenin. 1937. Dag der communistische bom aanslagen in de haven van Lissabon. Parijs krijgt zijn Place de la rein» Astrid P. B. Sukkelt niet om wel gekleed te zijn. Koopt opgemaakte MAN- 1S TELSen KLEEDEREN. Altijd de laatste chic, voor alle malen bij j§! H (Bij aankoop DOOR DEZE REKLAAM heeft men recht op een geschen k) laten merken, dat ze haar liefde voor Wernher vermoedde. Zoo eindigde de maaltijd ondanks alle schijnbare eensgezindheid, toch met een lichten wanklank en Pellcitas -brak al spoedig nadat de koffie gebruikt was, op. Ze wilde weer t« voet naar Heidehof te- rugkeeren, maar dat wilde Rolf niet heb ban, hij liet den jachtwagen inspannen om Pelicitas zelf naar huis te rijden. Als u zooveel drukte voor me maakt, durf lk niet meer op Neulinden te komen, verzette ze zich lachend. Maar het is vandaag tooh een bij zondere feestdag en die moet gevierd wor den, schertste Rolf. Wat voor feestdag? vroeg Pellcitas alsof ze hem miet begreep. Wel het feest van de troonsbestijging der meesteres van Heidehof, zei hij plech- tlg. Pelicitas lachte: Dan moet u mij ook het recht toe staan om dit buitengewone feest behoor lijk te vieren en daarom inviteer ik Judith en u om morgen middag bij mij op Heide hof te komen, dan zijn aan weerskanten de officieele feestelijkheden voor een goed buurschap beëindigd en begint het alledag-leven. We gaan dan voortaan heel gewoon en zonder omslag met elkaar om. Afgesproken, zei Rolf Walberg, ter wijl hij Pelicitas naar het rijtuig bracht. In vroolijke stemming reed het drietal naar Heidehof, waar Pee met een «Tot morgen» afscheid van hen nam. Den volgenden dag was Pellcitas al vroeg in den morgen bezig om alles voor een feestelijk diner in orde te brengen. Liesbeth en moeder Reimer hielpen haar daarbij ijverig. Haar hart was vandaag zoo vol heerlijke blijde verwachting. Ze zou Rolf Walberg terug zien hij had haar gisteren zoo diep in de oogen gekeken en nu scheen de wereld haar nog eens zoo mooi. Toen het feestmaal zoo ver klaar was, dat ze de verdere zorgen ervoor aan moe der Reimer en Liesbeth kon overlaten, legde Fee nog de laatste hand aan d» gedekte tafel en ging toen naar boven om zich te verkleeden. Juist toen ze daarmee gereed was en de trap af kwam, hoorde ze bulten een rijtuig voorrijden. Zouden dat haar gas ten al zijn? Ze keek op haar armband horloge. Neen, het was nog een goed half uurt te vroeg. Daar kwam Liesbeth al haastig aan- loopen om open te doen en op den drem pel stond Dr Richard Wernher. Verheugd kwam Pee hem tegemoet. U hier, mijnheer Wernher? riep ae, hem de hand toestekend. Hij bracht die aan zijn lippen. Zoo gauw heeft u me zeker niet ver wacht, Is het wel, juffrouw Rogga? Neen, maar des te prettiger vind ik uw bezoek. Ga mee naar mijn hulskamer. Nadat hij hoed en jas had afgelegd, volgde hij haar en ze namen daar plaats. Het is hoofdzakelijk ongerustheid over u die me hierheen heeft gebracht, begon hij he. gesprek. Hoe kan ik u ongerust maken, mijn heer Wernher? vroeg Pelicitas. HIJ keek haar ernstig aan. U weet, dat -het testament niet ge vonden ls. Ik heb heel wat woordenwis selingen met anijn ouders gehad, maar z« hebben tot geen resultaat geleid. Zooals de zaken nu staan, zoudt u zeker geen schadeloosstelling van mijn vader willen aannemen? Neen ln geen geval, antwoordde ze trotsch en afwijzend. Hij knikte. Dat wist ik al voor ik het u vroeg. Maar nu ben ik gekomen om li mee H deelen, dat ik u ten minste zoo gauw mo gelijk de dertig duizend mark zal terug geven die u me geleend heeft. (Nadruk verboden). ('t Vervolgt),

De Halle (1925-1940) | 1939 | | pagina 7