De aanstaande Gemeenteraad LAND Laatste berktrtea IN 'T BINNENLAND UIT GELUWE UIT EESEN UIT PASSCHENDALE HANDELSBELANGEN UIT J0NKERSH0VE VAN P0PER1KGE PAARDENKWEEKERSBOND VAN WEST-VLAANDEREN BURGERSTAND VAN laaqq—qqq—qqqqaaqqqq—i T00NEELNIEUWS WEKELIJKSCH LITURGISCH BULLETUN ibbbbbbbbbbsbsbbbbbbbbbbbbbB WISSELKOERS BOEZINGE. Parochiaal Leven. Het Parochieblad van Boezinge in datum van 15 Januari, kondigt de Parochiale Re- tretten aan voor Mannen, Vrouwen, Jon gelingen en Jonge Dochters, van Zondag 12 Maart tot Zondag 26 Maart (Passie zondag). Dus, komen opnieuw de Missio narissen: Eerw. Paters Redemptoristen, de gTOOte waarheden van onzen H. Gods dienst voor oogen leggen aan de menschen van Boezinge. Het is hier niet voor enk:1e uitverkorene zielen, maar het goede zaad wordt geworpen op al de akkers, in al de zielen. Niemand mag verwaarloosd worden, en daarom gaan onze priesters van huis tot huis, om de inwoners aan te zetten deze retretten te volgen, en dus van nu reeds het werk zoo te schikken dat alle sermoenen kunnen gevolgd worden. Kan iemand daaraan onverschillig blijven? Voor velen zal het de laatste zijn van hun leven; voor alles kan het de inzet zijn van een nog volmaakter leven. En dat mogen wij hopen van de menschen van Boezinge, want hier leven velen het parochiaal le ven meê. Kroostrijke Gezinnen. Heden Zon dag avond 22 Januari 1939 is het de jaar- lijksche groote feestvergadering en feest avond voor de leden van den bond. Aan volk zal het zeker niet ontbreken. Er is geen een avond in het heele jaar dat de Parochiale zaal zoo proooens vol loont als bij het feest van den Kroostrijke Gezln- nenbond. En deze keer zal het vooral pret tig gaan. De gekende Kabaretgroep Ver- ■visch (20 man sterk) uit leper, komt de aanwezigen doen lachen, dat velen er zul len ziek van worden: geneesmiddels zullen echter aan de hand zijn, vooral in de her bergen en de winkels van den omtrek. De leden van den bond krijgen bovendien, ten minste voor de groote helft, een schoon geschenk; doch, let wel op, alleen aan de ouders, vaders of moeders die aanwezig zijn. Vele kaarten werden reeds genomen; aan den ingang der zaal zijn er ook nog te verkrijgen? Korte Nieuwsjes. De K. A. J. houdt hare maandelijksche algemeene Vergadering in de Onderpastorij op Vrij dag 27 Januari, te 7 uur 's avonds. Na een kortstondige ziekte, is Henri Wydoodt, 62 j., echtgenoot van Coralie Verstraete, Zaterdag avond OVERLEDEN. Hij werd Woensdag ter aarde besteld. Voor de le den van V. O. S. en B. V. O. S. is er eéne prijskaarting op Zondag 29 Januari bij hunne makkers-herbergiers. Op O. L. Vrouw Lichtmis viert de plaatselijke BOERINNENGILDE nen heelen dag; met Hoogmis, Communie, Algemeene vergade ring en feestmalen. Aan sommige huis gezinnen onzer gemeente werde KOLEN uitgedeeld, die zeer welkom waren, want de wintervoorraad was met de koude dagen ver uitgeput. Woensdag 25 Januari, te 1 uur, is er Algmeeene Vergadering voor de leden van den Veebond, Stierensyndi- kaat, der Boerengilde, bij M. Marcel Ampe, met spreker: Mr Van Heghe, Lanbouwin- genieur. Nachtdieven. In den nacht van Dinsdag op Woensdag 11., rond 2 uur, om trent, hoorde men bij Valère Deconinck- Nuytten, Landbouwer, Steenweg Lange- mark-Boezinge, gerucht aan de keuken-' deur en koei- en paardenstallen, die men ook later openvond en de dieren volop in beweging. De boerin werd wakker, trok het venster open, en riep met volle stem in den nacht naar den jachtwachter August Gadeyne, die rechtover woont, en seffens gekleed buiten trad en twee schoten loste in de lucht. De dieven zijn gevlucht, want hij deed dan met dsn boer een ronde en vond niemand meer. De vader, jacht wachter Jules Gadeyne, die nog op ronde was, had die twee schoten gehoord en was zijn zoon seffens ter hulp gesneld. De hond, nog een jonge beste waker, had niet geblaft en was 's anderdaags ziek. Dit alles laat vermoeden dat het be- roepsdieven waren, die er op uitgingen om vee te stelen. Weet Ge?... dat de VLAAMSCHE KWESTIE reeds lang zou opgelost zijn, zoo alle Vlamingen Vlaamsch waren?... dat velen de schouders ophalen bij de GRAMMENS-AKTIE, doch het zichtbaar is dat de Regeering dan allen iets doet?... dat de Katholieken, hoe men ze ook draale» of keere, veel te veel LAMME- GOEDZAKKEN zijn en blijven?... VLAMERTINGE (Brandhoek). Groo te Prijskaarting, 150 fr. prijzen, In den Astbij Hector Marécau-Beddeleem. In schrijving vanaf 3 uur namiddag. Ge wone voorwaarden. KEMMEL. Voor de landbouwers. Zondag, na de Hoogmis, voordracht bij den Heer Descamps. De voordrachtgever. Meester Platteau, zal handelen over een zieer nuttig punt voor de landbouwers. Mochten zij, ook de jongeren, meer be lang stellen in die lessen en voordrach ten; daar valt altijd iets te leeren. Werkongeval. Dinsdag laatst was Detier Arthur, in dienst bij Antcon Nael- de, aan 't werk in den paardenstal. Op eens kreeg hij een stamp onder den rech terknie. Eerst hechtte hij geen groot be lang aan de zaak, doch weldra werd hij genoodzaakt alle werk te staken en suk kelde naar huis, en 't legt aan tot lange werkonbekwaamheid. Daarbij een woor deken aan alle werkgevers: Zijt gij in orde met de verzekering tegen werkon gevallen? Gemeentebestuur. Zaterdag laatst eerste vergadering van den nieuwen ge meenteraad, onder voorzitterschap van Heer Bruneel de la Warande, dd. burge meester. Na de eedaflegging, verkiezing der Schepenen: de Heeren Vanhaecke Ju les en Depuydt Omer met algemeene stemmen. BE VEREN-IJZER. Radiodag. Op Zondag 29 Januari wordt door de W.V. R.O. van Kortrijk een radiodag ingericht in onze gemeente. Voor nadere bijzon derheden, zié in dit blad van volgende week. Novene. De Jaarlijksche Noveen ter eere van de H. Brigida begint op 24 Januari, De uren der Goddelijke Diensten zijn veranderd bij vorige jaren. Ziehier de nieuwe regeling: Op 24 Januari en an dere gewone dagen de H. Missen te 7 en 8 uur; op 26 Januari, Biddag, te 6%, 7 té en 10 uur; op Brigida-Maandag, 30 Januari, te 9 en 10 uur; op O. L. Vrouw Lichtmis te 7 en 9 uur. Goed nieuws. Deze week is er nieuws gekomen van het Ministerie no pens onze aangenomen katholieke scho len en wel dat het schoolkontrakt terug aanvaard en goedgekeurd is. Hulde aan onze wakkere mannen van het school- komiteit! O. L. Heer zal zeker hun wer king niet onbeloond laten! GITS. Stand der parochie. Ge durende het afgeioopen jaar werden 82 kinders kersten gedaan, waarvan 42 knech tjes en 40 meisjes; 24 huwelijken werden ingezegend. De sterfgevallen waren ten getalle van 41, waaronder twee gemeente raadsleden., namelijk de Heer P. Calle- waert, 1* schepen, en de Heer O. La grange, raadslid. Schielijke overlijdens. In een vijf tal dagen tijds hebben zich hier twee schielijke overlijdens voorgedaan, name lijk deze van T. Carette, 65 jaar, we duwnaar, en deze van Rachel Bruneel, 56 Jaar, ongehuwd. Gemeenteraadszitting. Onder groo te belangstelling van wege het publiek, kwam de nieuwe gemeenteraad bijeen op Donderdag 12 Januari. Na de gebruikelij ke eedaflegging wreden tot Schepen verko zen: Saelens H., met 10 stemnjen en 1 witte; Cauweller G„ met 9 stemmen en 2 witte. De benoeming van den Burgemeester wordt eerstdaags verwacht. ZONNEBEKE. Ernstige val. Maan dagnamiddag, rond 4 uur, toen de 12-ja- rige Paul Deseyne, zoon van Arseen, wo nende Albertstraat, zich huiswaarts be gaf, is hij zoodanig op het achterhoofd gevallen dat hij een ernstige hersenschud ding opliep. Hij moet verscheidene dagen bedlegerig blijven. BESELARE. Aanstelling van den nieuwen Herder. Heden Zondag heeft de plechtige aanstelling plaats van Eerw. Heer Rabaye, als Pastoor onzer parochie. Te 2 uur, vorming van den stoet aan de Sieerin Te 2.15 uur aankomst van den nieuwen Herder aan het huis van den Voorzitter der Kerkfabriek, vanwaar hij de stoet zal in oogenschouw nemen. Na de optocht. Kerkelijke Plechtigheid. Daarna feestmaal opgediend in de Pa tronagezaal. Naar St Andrles-bij-Brugge. Op Zondag 29 Januari, wordt onzen gewezen Pastoor, Eerw. Heer Faict, aldaar plechtig aangesteld. Ten einde de dankbaarheid je gens hem openlijk te betoonen hebben de parochianen besloten in groep deel te ne men aan dit feest. Er wordt een autobus dienst ingericht uit onze gemeente, en al- wie begeert mede te gaan moet zich heden Zondag laten inschrijven, 't zij ter herberg De drie Koningenof in De Gareel makerij LAN GE3IARK. Gemeenteraad. Op Dinsdag 17 Januari 11. had de eerste vergadering plaats van den nieuwen Ge meenteraad, met volgende dagorde: 1) Aanstelling en eedaflegging der raadsle- en; 2) Opmaken der voorrangslijst; 3) Verkiezing der Schepen. Legden den eed af: de HH. Ootteau de Patin, Soenen, Vermeersch, Van Eecke, Froyman, Vergote, Masschelein, Verhalle, Vandamme, Depoorter en Deroo Valeer. (Top Eugeen heeft ontslag genomen van rijn mandaat om gezondheidsredenen). Werden tot Schepen verkozen, de Hee ren Soenen en Froyman. De nieuwgekozenen wezen van harte ge- lukgewenscht en we durven verhopen dat zij door hun wijs beleid en rechtvaardig heidszin er znllen toe bijdragen om den vrede op de gemeente te bevorderen. Te vens durven wij beroep doen op hun steun, zoowel finantieel als moreel, om het Vlaamsch kultureel leven op de gemeente hooger op te voeren. POLLINKHOVE. Schielijke dood. Vrijdagavond, 13 dezer, is de 60-jarige in de streek alom gekende veehandelaar Ju lius Malfait uit Kortrijk, alhier schielijk overleden.Na in het Gemeentehuis zijn avondmaal genomen te hebben, was hij tot bij M. Vandenberghe gegaan; aan het klappen en vertellen zakte hij plotseling ineen: een hartaderbreuk. Zaterdagavond werd het stoffelijk overschot naar Kort rijk overgebracht en is er Dinsdag onder groote deelneming van familie, vrienden en kermissen te 10 uur begraven. OOSTNIEUWKERKE. Overlijden. Op Zondag 15 Januari is in 't Klooster overleden Zuster Lucie (Eugenie Reyns), die over vijf en vijftig jaar het klooster inging, mesr dan 50 jaar onderwijs gaf, en na een kortstondige ziekte in de Heer is ontslapen. God loone haar voor het vele goed dat zij alhier in alle eenvoudigheid heeft gesticht. De Zending. De Zending is goed verloopen. Heel de parochie heeft meege daan en het deugddoende woord der Pa ters heeft er velen verlicht en getroost. Het kruis op de Most en 't Roode Kruis werden plechtigüjk gewijd, onder den toe loop van een godvruchtige menigte. ZUIDSCHOTE. Gemeenteraad. Verleden week werd in een zitting over gegaan tot de kiezing van 2 Schepenen. Met algemeenheid van 7 tegen 0 stemmen werden de Schepenen' gekozen. Onze ge meenteraad is dus samengesteld als volgt: de Heeren Remi Pecceu, Burgemeester; Logier Charles, Eerste Schepen; Leuridan Gaston, Tweede Schepen; Decorte Eme- ric, Durand Louis, Tahon Jerome, Dezeure Daniël: Raadsleden. We wenschen dit nieuw Bestuur goed heil tot welzijn der Zuitschotenaren. KOMEN. Smartelijk ongeval. Dins dag 11. was Vrouw Deleu, wonende Vijf Wegen, alhier, aan den wasch. Ze had een ketel kokend sop op den grond geplaatst. Haar kindje, 2 jaar oud, speelde op den koer. Op zeker oogenblik deinsde het ach teruit en viel achterover in den ketel. Hui lend van de pijn werd het er door de moe der uitgterokken, doch het was zoo vreese- lijk verbrand dat het Woensdag morgend reeds overleed. De moeder was als waan zinnig van smart en moest naar het gast huis van leper gevoerd worden. Een on derzoek is ingesteld. Grondinzakking. Dinsdag avond rond 5 uur reed een groote vrachtauto door de Waastenstraat. Pas was hij een honderd meters voorbij de kerk of daar zakte de straat achter hem in. De riool was gebroken en daar gaapte een put van 3 m. lang, 1,50 m. breed en 1 m. diep. On middellijk werd het noodige gedaan om het verkeer te beveiligen en de schade te herstellen, Schepencollege. Zaterdag verga derde de nieuwe Gemeenteraad onder voorzitterschap van den Heer Dujardin, aftredend burgemeester. Als eersten sche pen werd de Heer Casiers en als tweeden schepen de Heer Devos gekozen. Men verwacht de benoeming van den Heer d'Ennetières als burgemeester. GELUWE. Tooneelgilde Onder Ons Op aanvraag .van een groot getal liefhebbers en gezien het succes welke de opvoeringen van Kerstdag en 2' Kerstdag genoten hebben, geven we een heropvoe ring van 't Verleden spreekt...», too- neelspel in 4 bedrijven door Jas. Smits. De vertooning gaat door heden Zondag avond, te 5 V-i uur, in de feestzaal van den Heer G. Vandelanoote te Beselare. Er is gezorgd voor specaal vervoer: prijs 1,50 fr.; ir.gangskaarten 4 fr. We hadden met «'t Verleden spreekt...» een fijne keuze gedaan, die, daarvan wa ren we overtuigd, in den smaak van ons publiek^ou valen. Zoo is het ook gebeurd. De twee eerste opvoeringen kenden een ongewonen bijval en zullen wel de beste propaganda geweest zijn voor de herop voering ervan. 't Verleden spreekt...» is een levenspel vol handeling en actie tot het einde toe. Ben spel vol ontroerende tafereelen... momenten van schrijnende tragiek, vooral daar waar Greetje, het on schuldig kind, door zijn bijzijn en arge- looze taal nieuwe verwikkelingen schept, die het publiek onweerstaanbaar aan grijpt en een diepen indruk nalaat. Wie toen de vertooning niet kon hij wonen, late nu de gelegenheid niet voor bijgaan. U zult ten volle genieten van dit prachtig stuk. MOORSLEDE. Schielijk overlijden. Woensdag, rond 4 Va uur namiddag, na een zijner dochters bezocht te hebben, kwam de 55-jarige Faugaert, wonende Brullenstraat, per rijwiel huiswaarts ge reden. Ter hoogte van de Karelwij'k stort te de ongelukkige man zwaar ten gronde. Door toeschouwers werd hij in een nabij gelegen huis gedragen, waar een aan stonds bijgeroepen dokter slechts den dood kon vaststellen. Oorlogstuig opgediept. Op de wijk Veldhoekheeft de Heer Honoré De- preiter de geraamten van drie paarden, alsmede een vijftal Duitsche schrapnels wegende elk bij de 80 kgr., opgediept. Binst den wereldoorlog stond daar gerui- men tijd een kanon. WIJTSCHATE. Overlijden. Na een langdurige ziekte is alhier zachtjes in den Keer ontslapen, Eerw. Heer Hil. Ver- savel, bestuurder van de Lindeschool. Hij werd geboren te Moeskroen in 1874 en was achtereenvolgens in Moeskroen en Poperinge, bestuurder van het Weldadig- heidsgcsticht te Beernem en van het Hos pitaal te Wervik. De 'begraving heeft paats Zaterdag 21 Januari, te 10 uur, in de parochiale kerk van Wijtschate. BIKSCHOTE. 2 Michek. Ja, op 2 Februari, O. L. Vrouw Lichtmis, geeft de Boerinr.enbond haar Jaarlijksch feest, en 't is waar, 't zijn fle 2 Michiels die ko men. Men spreekt er al zoo lang van, en men verlangt er zoo zeer naar, en nu zul len ze komen, 't Zal dus een echt lekker nijtje zijn voor Bikschote, maar daar zul len er nog veel andere, van 't omliggende, er willen van proeven, 't Is waar, en ze hebben gelijk, "t is een buitenkansje. Dus niet vergeten, 't is op Lichtmis I HOUTEM (leper). Nieuwe Schepe. nen. In de laatste gemeenteraadszit ting werd overgegaan tot het kiezen van twee nieuwe Schepenen. Tot eerste Sche pen werd verkozen: M. Oscar Nuyten, uit tredend als tweede Schepen, met 5 stem men tegen 4 aan M. Ad. Six. Voor den tweeden Schepenzetel innemen. Beide 4 stemmen tegen 4 aan M. Ad. Six; M. V. Bauwen stemde blanco. Daar eerstge noemde de oudste is, zal hij dus den tweeen Sche-penzetel innemen. Beide Schepenen zijn gekozenen van de Katho lieke lijst van Alberic Maes. Kouwplechtigheid. Dinsdag 11. werd onder grooten toeloop alhier begra ven: Angèle Verkindt, echtgenoote van Henri Gekiere, lid van 't Christen Syndi- kaat. Nauwelijks 35 jaar oud, laat ze vier kinderen na, twee knechtjes en twee meis jes, waarvan het oudste pas 12 jaar oud is. Die groote deelneming van de bevol king aan die droeve plechtigheid zal heel zeker een grooten troost geweest zijn voor de beproefde familieleden. Kinema. Heden Zondag, te 6 uur, groote kinemavertooning, met op het pro gramma verschiliendfc fllmis. waaronder de oorlogsfilm Edith Ca veil». Ingang 3 frank. STADEN. Autobotsing. Zaterdag morgen, ropd 8.30 uur, kwam de trein Oostende-Ieper in botsing met een ver- voerauto, aan een der onbewaakte over wegen, langsheen de baan, tusschen Sta- den en Poelkapelle. Het ongeluk deed zich voor op 750 m. van Foelkapellestatie. De auto liep averij op, doch geen persoon lijke slachtoffers waren te betreuren. Na eenigen tijd oponthoud kon de trein zijn reis voortzetten. POELKAPELLE. V.O.S.-B.V. O.S. Op Zondag 22 Januari, om 4 uur, in de Patronagezaal, prachtige Cabaretavond. Kluchtige en ernstige liederen en tooneel- schetsen zullen de aanwezigen een gezelli- gen en pleizierigen avond doen beleven. Iedereen welkom. Verwarmde zaal. MERKEM-NOORDSCHOTE. Davids- fonds. Op Zondag 22 Januari as, te 5 uur zeer stipt, in de Patronagezaal, gaat onze tweede vergadering door. Voor af wordt verslag gegeven van den kastoe- stand en van de werking gedurende het verloopen jaar. Daarna belangrijke voor dracht met lichtbeelden over Het Eeuwi ge Romedoor Z. E. H. Denys. Tot slot <fe kindertombola voor de kinderen der leden. Van 5 tot 5 uur worden de loten aan de schoolplichtige kinderen der leden van het Davidsfonds (6 tot 14 jaar) uit gedeeld. Ieder aanwezige leerling heeft prijs. Alsdan ook nog gelegenheid tot betalen van het lidgeld 1939 voor de ach terblijvers en nieuwe leden. Steunt onze vergaderingen. Hoe meer leden hoe meer IJ mobgt verwachten. STADEN. Tooneelnicuws. De ver tooningen in Patria op Zondagen 22 en 29 Januari en 12 Februari, beloven een echt sucoes te zijn. We zijn nog tien da gen van de eerste opvoering en reeds zijn meer dan de helft der beschikbare plaat sen verkocht voor de drie Zondagen. De liefhebbers mogen zich ook aan iets puiks verwachten. Benevens het luimig en ver makelijk spel, zal men genieten van vier koren in vier stemmen, 12 alleen-, twee- en driezangen en drie machtige finalen; 4 groote balletten, 4 half-groote balletten en tal van czardasdansen en andere bal letten. Wie wil goed gezeten zijn, wachte dus niet meer zijn plaats aan te vragen bij M. Arsène Vanacker, Café «De Helm», telefoon 3. want 't zal iederen Zondag vol len bak zijn. NIEUWKERKE. Tooneel Hebt ge U reeds een kaart aangeschaft voor de Feestavond van de Kajotsters? Vergeet den datum niet: Zondag 22 Ja nuari. Begin te 5 uur, tot rond 8.30 uur (zaal open te 4.30 u.) Gaat door in ae feestzaal van 't klooster (Ingang uitsluitend [langs de Bellestraat). Kaarten zijn steeds bij de Kajotsters te verkrijgen en zullen den dag zelf ook nog aan de deur verkocht worden. Inkomst- prijs: 6, 5 en 3 fr. DRIEKONINGENSTOET» K. S. A Een dagenlange voorbereiding had haast gansch het verlof in beslag genomen en daar dreigde nu de glibberigheid der stra ten alle plannen in duigen te doen vallen. Eindelijk toch werd het beslistde drie koningen zouden te paard de voornaamste straten van 't dorp doorkruisen. Dit ge beurde zonder veel last en de bruto op brengst ging ieders verwachting te buiten 788 fr. voor onze Geluwsche zendelingen. 's Anderendaags ging de tocht naar de landelijke bevolking. De drie koningen vertrokken midden een wilde sneeuwvlaag. Men zou haast denken dat de natuur hen in de gewenschtc stemming wilde brengen. Langs vuile binnenwegeltjes ging het van hofstede naar hofstede. Overal werd de aankomst der «wijzen» bewonderd en naar recht beloond. Inderdaad, benevens de geldelijke steun zal er voorzeker nog wel rekening dienen gehouden te worden met de verdiensten zelf om in zoo een ijzig winterweertje voor de missionarissen te ijveren. Het einde der reis daagde op en onder 't galmen van gloedvolle liederen geraak ten de drie koningen met hun gevolg weer thuis. Was het lastig geweest, de opbrengst was tevens te grooter, want niet min dan 265 fr. kon gevoegd worden bij 't overige en zoo groeide het succes tot een bruto som van 1053 fr. voor onze zendelingen in de verre missielanden. Aan allen die medegeholpen hebben tot dit succesbesten dank en tot volgend jaar 1 BEGRAVING VAN CYRIEL VANDOOLAGHE, SLACHTOFFER DER ONTPLOFFING VAN 14 JANUARI Om 9 uur werd het lijk van den over ledene, per lijkwagen, uit leper aange bracht en op de Dorps.plaats docr de Fa milie, de Geestelijkheid, de Oud-Strijders bonden V. O. S. van. G-eluveld en Zand voorde, en de Bond der Kroostrijke Ge zinnen, alsmede een overgroot getal vrien den en kennissen opgewacht. Gedurede den dinest was de kerk te klein om al het volk te bevatten, en men schat at meer dan 500 menschen ten offer gingen. Na deze indrukwekkende plechtigheid werd de aflijvige doro zijne makkers oud strijders ten grave gedragen, en op het kerkhof werd door Mr Maertens een toe spraak gehouden, die we wegens plaatsge brek tot a. s. Zondag moeten weglaten. «BflBflBHBBBflBaflBBgBBflflBSBaaaa NOG DE LUCHTVAARTRAMP TE SOST WERD HET SABENA-VLIEGTUIG NEERGEHAALD? In Sportwereldis Zondag 1L een ar tikel verschenen over de luchtvaartramp te Söst, bij hetwelk een Sabsna-vliegtuig te pletter viel en de 15 Inzittenden werden gedood. Naar dit artikel zou het Sabena-vlieg- tuig neergehaald zijn geworden door een Duitsch Jachtvliegtuig, van bijzonder mo del, ram-vliegtuig genaamd, die tegen het Belgisch verkeersvliegtuig zou zijn gevlo gen en de vleugels ervan aldus heeft doen af knakken. De dader, Flugkapitan Braun, een beste vlieger maar wier moeder een Joodsche was, zou aldus gehandeld hebben om een hooge ambtenaar van de Duitsche Lucht vaart te treffen. Braun zou naar het con centratiekamp van Dachau zijn overge bracht en zou thans niet meer tot de le venden behooren. Valt nu te zien In hoever dit alles waar is. tdüBÏ MISSIONARIS UIT ROESELARE OVERLEDEN IN KONGO De Eerw. Pater Gerard Verbeke, uit Roeselare, Missionaris van Scheut, die pas sedert een 17-tal maanden werkzaam was in Kongo, is aldaar overleden, in Kasaï. INHULDIGING EN AANSTELLINO VAN E. H. ZOIL VERCRUVSSE TOT PASTOOR VAN EESEN OP ZONDAG 22 JANUARI 1939 De parochianen worden ultgenoodigd. om de aanstelling bij te wonen, hun hul zen te bevlaggen en te versieren daar waar de stoet voorbijgaat, en zooveel mogelijk in den stoet op te stappen, of eraan deel te nemen. Orde van den Stoet: Vorming van den stoet te 130 uur. 1. Ruiters met de voorhoede. 2. De versierde velo's. 3. De bonden der parochie. 4. De Muziekmaatschappij De Eendracht. 5. De Knechtenschool. 6. O. L. Vr.-groep, met Boerinnenjeugd en Congregatie. 7. Da Maria-Congregatie uit Kruiseecke. 8. Welkomgroet aan E. H. Pastoor, met daarbij uitbeelding der goddelijke deugden, door de kinderen der Meis jesschool. 9. De Bond van het H. Hart met de vlag. 10. De patroonheilige van E. H. Pastoor, H. iZoïl, (gevolgd door zijn 19 gezellen martelaren) 11. De auto's. 12. De Geestelijkheid met E. H. Pastoor. 13. De Kerkraad, de Gemeenteraad en de Dischraad. Hulde aan Eerw. Heer Pastoor die komt in den naam des Heeren. HET KOMlT'El'i'. I93HHS9EIBBBBBBBSBBSBBBRBBBB DAVIDSFONDS De vergadering waarin als spreker Pa ter Stracbe zou optreden, kon wegens armbreuk van bovengenoemde niet door gaan. Doch uitgesteld is niet vergeten. Het Davidsfonds wenscht hem een spoe dige herstelling, om hem dezen winter toch in ons midden te mogen begroeten. ONGELUK OF DRONKENSCHAP? Maandagmorgen werd langs den steen weg naar Westroozabeke een klak gevon den; niet ver van daar lag rondgestrooid eene som van 40 frank. Op die plaats wer den ook bloedsporen aangetroffen. Mogelijks een Bachusvriend die te diep in 't glas gekeken heeft? GEMEENTERAAD Door den nieuwen Gemeenteraad wer den de Heeren Noyez Kamiel en Vanneste Paul tot Schepenen gekozen. Hartelijke gelukwenschen. HERSTEL AAN DE TROTTOIRS Na een maand verplichtende rust we gens vorst, zijn ze wederom volop aan 't leggen van de trottoirs. Zonder verdere tegenvallen zullen de Canadalaan en de Statiestraat voltooid zijn deze week. EDELMOEDIG BEGRIJPEN Sediert een drietal weken is aan het Ge meentebestuur ter kennis gebracht dat eenige duizende kgr. kolen ter beschikking zouden gesteld worden voor de noodlij denden der gemeente. Onmiddellijk werd een lijst opgemaakt van belanghebbenden. De omliggende ga meraten ontvingen en deeldra de kolen uit. In Passehendale is er nog niets te zien. Waar blijven .die kolen? IBBHflBSBESBBEBBBWBBBBBBSlBSHS De Belg. N. V. Van der Graaf en Cie (Afd. Handelsinformaties) te Brussel, deelt ons mede: FAILLISSEMENTEN IN BELGIE Er werden over de week eindigende 13-1-39, in België 8 faillissementen uitge sproken, tegenover 16 over hetzelfde tijd perk van het vorige jaar. Uitgesproken faillissementen per branche gedurende de week 6-1-39 tot 13-1-39. 3 Handelaren. 1 Handelaar in diamanten. 1 Banketbakker. t 1 Industrieel. 2 Garagehouders. In totaal werden er van 1-1-39 tot 13-1-39, in België 18 faillissementen uitge sproken, tegenover 22 over hetzelfde tijd perk van 1988. CONCORDATEN Van 1-1-39 tot 13-1-39, werden ln België 9 aanvragen ingediend tot het bekomen van een concordaat en 4 aanvragen geho mologeerd, tegenover resp. 4 en 4 over het zelfde tijdperk van 1938. PROTESTEN Over de week eindigende 13-1-39, wer den in België 2306 protesten geregistreerd tegenover 2070 over hetzelfde tijdperk van 1988. Van 1-1-39 tot 13-1-39, werden in België 3952 protesten geregistreerd, tegenover 3936 over hetzelfde tijdperk van 1938. t AFSTERVEN Dinsdag 11. Is te Jonkershove, na een korte doch pijnlijke ziekte overleden in den ouderdom van 46 jaren, DEN HEER HECTOR DE NYS Oud-Strijder, Echtgenoot van Vrouw Hélène Clauw, vereerd met de Herinnermgsmedalie, het OorlogskruLs, de Medalie der Overwinning. Onder een grooten volkstoeloop werd hij Vrijdag jl. ten grave gedragen. De V. O. S. bond biedt aan de diepbe- treurde weduwe, kinderen en familie, zijn innige deelneming. Op het kerkhof werd volgende lijk rede uitgesproken: DIERBARE STRIJDMAKKER, Wij allen, wapenbroeders, hebben vandaag een zeer pijnlijken plicht te vervullen. Onze geliefde makker is niet meer! Hier staat de gesloten kist voor het open kille graf. Wie van ons had durven denken idat zoo gauw een trouw lid van onzen nog zoo jeugdigen bond door den vreeselijken dood zou zijn weggerukt. Immer zegdet gij, Hector: Ik zal de eerste zijn, voor wien de schoone vlag zal gebruikt worden Eilaas, uw woorden zijn werkelijk heid geworden. Rondom dien pas gewijden standaard staan uw trouwe vrienden geschaard. Zie het heuvelig slagveld beplant met simpele kruiskens in de scha duw van (den kerktoren. Hoevele kloeke, jeugdige menschen levens zijn daar rondom U, Hector, wegge maaid. Midden ean regen van doodende kogels en schrappnels; in den mist van dit moordende gas stondt gij er pal. Vier volle bange oorlogsjaren zagen wij U bij ons, met die gulle, blijde glimlach op 't wezen. Al de loopgraven van Nieuwpoort tot leper, zelfs den akeligen Doodengang te Diksmttide hebt gij gekend. Licht gekwetst keerdet gij uit den harden strijd met de roemvolle zegepalm terug. God vroeg U niet uw leven te offeren op het veld van eer, maar dit heeft Hij nu gveraagd op het veld van den plicht. Hier zien wij uw geliefde echtgenoote, voor den tweeden maal reeds zoozeer beproefd, en uw dierbare kinderen, getuigen van uw vaderlijke gene genheid. Van uit een afgelegen gewest, familie en dorpsgenooten verlatend, hebt gij de beste uwer sterke krachten gewijd aan hen. Nimmer heeft hij de ziekte gekend. Altijd en overal waardeerde men Hector als een bekwaam vakman, in wiens dagelijksche zwoegen die vroolijke opgeruimdheid uitstraalde. Iedereen had hij tot vriend; uit menig oog pinkte een traan bij 't vernemen der droeve mare van zijn afsterven. Daarom zijn wij allen opgekomen om U te begelei den naar uw laatste rustplaats. Vaarwel, Hector, gij waart een moedig strijdmakker en een trouwe vriend; wij blijven U immer gedachtig! Moge de Heer van hierboven U barmhartig zijn! Rust in vrede! SMARTELIJK ONGELUK TE ROESELARE KINDJE AAN BRANDWONDEN BEZWEKEN Maandag avond had Magdalena Calle- meyn, echtgenoote van Jules Vansevenant, wonende Dzerwegstraat, te Roeselare, een ketel met ziedend zeepsop in de achter keuken geplaatst. Haar driejarig dochter tje, aldaar aan het spelen, verloor het evenwicht en viel in den ketel, met het ongelukkig gevolg dat het over gansch het lichaam verbrand werd. Eens geneesheer, haastig opgebeld, kwam het arm wichtje de noodige zorgen toe dienen. Het kleine slachtoffer, dat vervolgens naar de kliniek van het gasthuis overge bracht ward, is er niettegenstaande de liefderijkste verpleging, Dinsdag middag overleden. De droefheid der ouders ls on beschrijflijk HEER SPAAK WIL VER SCHIJNEN VOOR HET PARLEMENT Vrijdag morgen heeft de Hr Spaak zijn onderhandelingen voortgezet. Hij ontving o. m. de HH. Balthazar en Dalattre, Dierckx, Jennissen, C.-E. Jans sen (Liberaal), Henrico en Gillon. Het bureau van de B. W. P. vergaderde, drukte zijn vertrouwen uit in den Heer Spaak. Het bureau wil alle verantwoorde lijkheid op den rug van de Katholieken schuiven. De Liberalen verklaarden genoegen te nemen met het voorstel van den Hr Spaak. Dit is begrijpelijk, zij zouden Openbaar Onderwijs behouden en Justitie er nog bijkrijgen. Van Katholieke zijde werd het gesteld standpunt gehandhar Hr Spaak verklaarde dat zoo de Katho lieken zijn voorstellen niet zouden aan vaarden hij eerst het Parlement voor zijn verantwoordelijkheid wil stellen en slechts ontslag nemen voor de Wetgevende Kamer. Vrijdagmiddag stond men dus nog steeds even ver. NOG STEEDS GEEN BESLISSING. <91 CONGRESDAG over PAARDENKWEEK TE BRUGGE OP 2 FEBRUARI 1939 Door den Paardenkweekersbond van West-Vlaanderen wordt een Congresdag over Paardenkweek ingericht op 2 Fe bruari 1939, te Brugge, in het Provinciaal Palels. Wij geven hieronder de dagorde; I. Om 10 uur; Opfok van het veu len door Heer Arthur Vanmiddelem, Hoofdopziener-Veearts te Oostende. II. Om 11 uur: «Regeling van Keu ringen en Prijskampen door Heer Arthur Olivier, Bestendig Afgevaardigde te Aart- rijke. ITI. Om 2 uur: Zeer belangrijke be spreking over den uitvoer van ons trek paard en over Studbookwerking, door Heer Senator Deboodt te Turnhout. IV. Om 3 uur: Opeisching der Land- bouwpaarden bij gebeurlijke mobilisatie, door Heer Arthur Olivier te Aartrijke. Alle paardenkweekers worden tot dezen Congresdag" ultgenoodigd; de behandelde onderwerpen zijn van het hoogste belang en van groote waarde voor den paarden kweek. SaB3SE5HZ3Basa3EB3BE3aagB2SB POPERINGE, van 13 tot 29 Januari '39. Geboorten. Ingelaere Stephan, z. v. Felix en Duthieuw Irma, Koeistraat. Regheere Noëlla, d. v. Michel en Vande- kerekhove Yvonne, Ieperstraat. Por- reye Marie-Thérèse, d. v. Georges en Le- quien Angèle, Boeschepestraat. Gau- quie Hilda, d. v. Albert en Bonduelle Jean ne, Ieperstraat. Maelbrancke Yvette, d. v. Hector en Verstraete Agnès, Doorn straat. Ackaert Monique, d. v. Honoré en Buseyne Gabrielle, Kapellestraat. Vanaline Christiane, d. v. Willem en Desaver Maria, Hoogstade. Senave Maria, d. v. Robert en Ryckeboer Gode- lieva, Izenberge. Struye Cecile, d. v. Jérémie en Vancaeyzeele Godelieve, Wa- tou. Deschuytter Fernand, z. v. Albert en Rosseeuw Maria, Roesbrugge. Chaerle Willy, z. v. Nestor en Loncke Estelle, Vlamertinge. Logie Werner, z. v. Marcel en Berlamont Godelieve, Vla mertinge. Leniere Gilbert, z. v. Mau rice en Defrance Clementine, Dranouter. Overlijden. Bruneel Eugenius, 82 ongeh., St Michielstraat. Beloften. Verleene Joris, werkman, en Orbie Jeanne, dienstmeid, beiden v. Poperinge. Deschodt Maurice, tabak bewerker, en Slosse Marguerite, z. b-, beiden v. Pop. D'Alleine Georges, tim merman, en Tailly Maria, z. b. beiden v. Poperinge. IEPER, van 13 tot 19 Januari 1939. Geboorten. Platteau Norbert, Tegel- straat, 47. Coppens Monique, Dikke- busciisteenweg, 248. Cardoen Willy, Ieperleestraat, 34. Paelinck Roger (van Langemark) Overlijdens. Deramout Noëmie, 46 j., handelaarster, echtg. v. Bossaert Camiel, Statiestraat, 5. Bruyer Eveline, 84 j., wed. v. Therry Juliaan Klaverstraat, 14. Vandoolaeghe Cyriel, 44 j., handelaar, echbg. v. Dexudder Maria, Lange Torhout- straat( van Geluveld). Lobelle Maria, 25 j., huishoudster, echfcg. v. Laruwe Cy riel, Lange Torhoutstraat (van Oostvle- beren). Dufiou Marie-Louise, 78 j., wed. v. Maes August, Rijselstraat, 38. De- voider Cyriel, 71 j., ongehuwd, Kemmel- steenweg, 6. Bintein Maria, 2 mKaai- West, 2. Duprez Amand, 88 j., z. b, echtg. v. Ceuninck Emma, Bakkerstraat, 39. Callewaert Marie, 65 j., ongehuwd, St Janshcspitaaistraat, 1. Vandesteene Hermina, 65 j., echtg. v. Salomé Rcdolf, Meenensteenweg. Lamond Emma, 74 j, wed. v. Bartier Emiel, Dikkebuschsteen- weg, 222. Wallaert Eugène, 81 j. echtg. v. Accou Louise, Lange Torhoutstraat, 25. Huwelijk. Devisscher Jules, metser- diener, en Martel Charlotte, huishoudster. ZONNEBEKE. Op Zondag 22 Januari, om 5 uur, en op Maandag 23 Januari, om 6 uur, groot tocneelfeest gegeven door de plaatselijke tocneelgroep Na werk ver maak». Er wordt opgevoerd: WROE- TERS drama in 3 bedrijven, alsook de dolle klucht: «HET SPREEKUUR VAN DEN DOKTER Groot succes. Kaar ten zijn te verkrijgen bij de spelers en de leden van V. O. S. STADEN. Door De Vriendenkring en De Vlindertjesop Zondagen 22 en 29 Januari en Zondag 12 Februari, telkens te 14.30 uur, in de feestzaal Patria drie opvoeringen van de wereldberoemde ope rette GRAVIN MARITZA in drie be- drijvep, van E. Kalman. Plaatsen aan 7 fr. te bespreken bij A. Vanacker, café «De HelmStaden. POPERINGE. De Koninklijke Too- neelkring Roeysche Barbaristenzal op Zondag 29, Maandag 30 en Dinsdag 31 Januari 1939, drie prachtige vertooningen geven in de Stadsschouwburg. Er zal op> gevoerd worden: «OP GODS GENADE», beroemd drama met zang, in 5 bedrijven door d'Ennery, gevolgd van t blijspel met zang VADER CAT"in één bedrijf, door H. Van Peenen. De vertooningen zullen stipt om 6 uur beginnen. Bureel open vanaf 5.80 uur. Genummerde kaar ten zijn op voorhand te bekomen, tegen 6 en 4 fr„ bij M. Am. Dewickere-Plancke, herberg De Posthoorn Casselstraat, 25. LANGEMARK. Tooneelavond aange boden door ViC.B.J., B.J.B., V.K.A.J. In de Feestzaal der Klerkenstraat, op Zondag 29 Januari, te 3 uur, opvoering van: OM 'T KIND familiedrama in 4 bedrijven, en ADAM EN EVA klucht spel in 2 bedrijven Kaarten aan 5 en 3 fr. te verkrijgen bij alle leden. RENINGE. Op Zondagen 29 Januari en 5 Februari, en Maandag 6 Februari, telkens te 6 uur, in De Sultan voert de groep «Deugd en Vreugd» op: HOE- RAH! WIJ TROUWEN», de liefdesavon turen van 3 oude gekken, klucht met zang in 3 bedrijven. Daarna: «GARDE A VOUSsoldatenklucht in 1 bedrijf. Kaarten te bekomen in 't lokaal. KROMBEKE. Zondag 29 Januari '38, wordt opgevoerd door de Eikjeskappers het boeiend drama ln 4 bedrijven: OF FERANDE Het belooft een echt succes. Goed verwarmde zaal. Prachtige tooneel- schikking. Deuren open te 5 uur. Gordijn te 5.30 uur. ZUIDSCHOTE. De Katholieke Too neelkring Hooger Op Zuldschote, geeft twee opvoeringen: Donderdag 9 en Zondag 12 Februari. We krijgen op de planken: IN DE KLAUWEN DER GEPEOE spel uit de Sovjet-Russische «heilstaat!» in 3 bedrijven, en VOETBAL-HENKIE blijspel in 3 bedrijven. We zijn drie maanden na de Ge meenteraadsverkiezing en nog is geen beslissing gekomen over den uitslag ervan. Wie weet hebben ze ons te Brussel niet vergeten, nu bijzonderlijk met al de moeilijkheden om eenige nieuwe Ministers te zoeken. Geduld dus. De oplossing komt toch. DE ONDERHANDELINGEN TUSSCHEN K.V.V. EN V.N.V. KONNEN TOT GEEN OVER- EENKOMST GELEIDEN. We hebben tot hiertoe niets mede gedeeld over de onderhandelingen die plaats hadden tusschen K.V.V. en V.N.V., dit om geen aanleiding te ge ven tot misverstand of tot onnoodige praatjes. De onderhandelingen, begonnen op Donderdag 20 Oktober ten huize van Heer Advokaat Deschrijver, zijn af gesprongen op Dinsdag 17 Januari. We zijn van zin daar niet veel over te schrijven, omdat het steeds ons verlangen was en is over een te komen; dit niet zooveel om de politiek, maar meer omdat overeen komst vrede brengt. Het is niet gelukt. Tot daar. We geven hier het Voorstel tot Be stuursakkoord dat door K.V.V. aan V.N.V. overhandigd werd: BESTUURSAKKOORD TUSSCHEN K, V. V. EN V. N. V. POPERINGE OM SAMEN EEN MEERDERHEID TE VORMEN IN DEN GEMEENTERAAD Het geldt hier geen Beginselakkoord, maar een Bestuursakkoord spruitend uit een bcstaanden toestand, gevolg der Ge meenteraadsverkiezingen van 16" Okto ber U. De Kiezers stemden een Katholieke- Vlaamsche meerderheid; K.V.V. en V.N.V. willen die betrachten zonder de eene de andere hun programma op te dringen maar ook zonder programmaverloochening van de eene of de andere kant te eischen. we voor personen die zullen onderzoekt worden wat bekwaamheid en geschiktheH aangaat. Bij eventueele geschillen zullen de twist, punten besproken worden in het Schepen college en dit in breeden zin van rechtzin nigheid en tegemoetkoming. Tot daar ons voorstel. De 9 punten van Staf Declerck wer den ons ook ter onderteekening voor gelegd. Ze zijn voor ons, Katholieken, onaanveerdbaar en komen ten andere niet te pas in een Bestuursakkoord. We hebben echter onze zienswijze over deze 9 punten aan V.N.V. over handigd en kunnen dit later drukken zoo noodig. Op 14 Januari hebben we al3 laat ste onderhandeling volgende Bij voegsel bij ons Voorstel gevoegd en aan V.N.V. overhandigd: BIJVOEGSEL. 1. Onder voorwaarden hiervoren, wil K. V. V. de Schepenzetel van Onderwijs afstaan aan V. N. V. Met deze toegeving laat K. V. V. een harer duurbaarste eischen varen. K. V. V. neemt echter nota van de ver klaringen der Vertegenwoordigers van V. N. V. dat de belangen van het Katho liek Onderwijs even goed zullen behartigd worden als door een Schepen der K.V.V. 2. Na deze toegeving verlangt K. V. V, dat op gecnerlei wijze door V. N. V. meer zal aangedrongen worden op verdere toe. gevingen. 3. V. N. V. zal gereedelijk toegeven dat de waardigheid onzer Partij niet kan dulden dat er eenige exclusieve worde uitgesproken tegen een enzer Kandidaten voor welkdanig ambt ook, uit te oefenen binst den duur van dezen zittijd. 4. Aangezien heel het Schepencollege solidairlijk verantwoordelijk is voor alle genomen beslissingen, moeten alle beslis singen gezamenlijk genomen worden door het Schepencollege. Voor een belang- rijk punt, mag Heer Deschrijver op voor hand onderhandelen met zijn Partij, leiding. Op Dinsdag 17 Jan. kwam Heer Ad vokaat Deschrijver ons zeggen: Wij aanzien de onderhandelingen als VOOR GOED afgebroken; Wij zullen helpen zorgen voor een Katholieken Burgemeester op voor waarde dat Gij er een voorstelt die ons aanstaat; Wat het Schepencollege betreft, we behouden onze volledige bewe- gingsvrijheid. De Katholieke Kiezers van Pope ringe kunnen nu zelf oordeelen. De Kiezers van Poperinge stemden voor een Katholieke-Vlaamsche meer derheid. K.V.V. heeft die eerlijk betracht. Het is niet gelukt. K.V.V. neemt zijne verantwoorde lijkheid ten volle op. V. S. De beide Partijen oordeelen dat een Be stuursakkoord tusschen beide Partijen moet gesloten worden met als grondslag: a) De algeheele welvaart van onze Katho lieke-Vlaamsche stad na te streven, door een gezond en doordrijvend Ka- iholick, Vlaamsch en Volksch bestuHr; b) Het opzij zetten van alle kleinzieligheid en politieke vitterij; c) Het wederzijdsch optreden in een loya le geest van vertrouwen. Alle benoemingen van bedienden, werk lieden, enz., zullen gedaan worden in ge meenzaam akkoord en altijd zal daarin re- keing gehouden worden van bekwaamheid, Katholieke en Vlaamsche overtuiging. Dit ook zal van enzentwege geschieden in een breeden zin van tegemoetkoming. Van geen kant kan er te voren een vaste volgorde geëischt worden; telkens staan iBBaaaaaBHBBBiBiaaBSïEBsaaaHaBaaaasaaiiaaaBaaasaBEaasaiBSBa heerder van de maatschappij, die d« rexistische organen uitgeeft, heeft than® ook M. Degrelle ontslag ingediend als be heerder. GELDAFPERSING TE VISÉ Liberale burgemeester van Visé en Socialistisch raadslid te Luik onder de beschuldigden. De rechterlijke politie te Luik heeft een streng onderzoek ingesteld omtrent geld afpersing, een erge zaak, waarbij ver schillende ambtenaren zouden zijn be trokken. Deze zaak zou verband houden met de oprichting van een casino en speelzaal te Visé. Openbare ambtenaren zouden ver goedingen hebben opgestreken om hun steun te verleenen ter bespoediging van gezegde oprichting. Van deze zaak is nog niet "veel uitgelekt. Toch werden reeds drie personen, be trokken in deze zaak, aangehouden, na melijk de Heeren Paulus, Liberaal Burge meester te Visé; R. Collin, Socialistisch Raadslid te Luik en hoofd van de linker zijde van den Provincieraad, ook een der leiers van de Socialistische Jonge Wacht. De derde aangehoudene is zekere Van Lancker, uitbater van kegelspelen. GRAMMENS ZIT WEER IN HET GEVANG Grammens en zijn schilders zijn dus weer aan het werk gegaan, gezien na een termijn van zes maand de Regeering de taalwetten nog niet heeft doen toepassen in vollen zin. Hr Grammens bracht Vrijdag 13 Ja nuari een tweede bezoek aan het Gerechts hof te Leuven maar hij werd er ingere kend. Van Leuven werd hij. dan enkele dagen later naar Gent en vervolgens naar Oudenaarde overgebracht, waar hij ook schilder- en hamerwerk had verricht. Intusschen hebben de rechtbanken oude vonnissen weer doen uitvoeren en werd een huiszoeking gedaan ter woning van den Hr Grammens, te Ronse. Bij onderhoor verklaarde Hr Grammens voort te zullen volharden, tot voldoening wordt gegeven. PROVINCIERAAD VAN WEST-VLAANDEREN Gewone zitting. Bij koninklijk besluit van 14 Januari ls goedgekeurd de beslissing d.d. 8 Decem ber 1838 waarbij de provinciale raad van West-Vlaanderen besloten heeft zijn ge wone zitting voor 1939 tot den 1 Oktober 1939 te verschuiven. DE KONINKLIJKE VLAAM SCHE ACADEMIE VOOR WETENSCHAPPEN, LETTE REN EN SCHOONE KUNSTEN Plechtige opening. De plechtige eerste vergadering van de Koninklijke Vlaamsche Academie voor Wetenschappen, Letteren en Schoone Kunsten, werd vastgesteld op Zaterdag 21 Januari. De zitting zal doorgaan ln het Palels der Academiën, te Brussel, te 15 uur. Ze zal vereerd worden met de aanwezig heid van Zijne Majesteit Koning Leo pold in. Talrijke vertegenwoordigers van binnen- landsche en buitenlandsche wetenschap pelijke instellingen zullen aan de plech tigheid deelnemen, o. a. afgevaardigden van de Universiteiten te Amsterdam en Utrecht, van de Nederlandsche Handels- hoogeschool te Rotterdam, en van de Ko ninklijke Nederlandsche Academie voor Wetenschappen en de Maatschappij voor Nederlandsche Letterkunde. HERVORMING BIJ P. T. T. EN N. I. R. Minister Marck komt weer eens het goede voorbeeld te geven in den schoot van zijn Ministerie. Dank zijn optreden werd nu het Algemeen Sekretariaat van het Departement van Verkeerswezen, P. T. T. en N. I. R. gesplitst in Nederland sche en Fransche Diensten. Laat ons hopen dat de andere HH. Mi nisters dit goed voorbeeld zullen volgen. NIEUWE MUNTSTUKKEN VAN 50 FRANK Bij Koninklijk Besluit komt de aan munting goedgekeurd te worden van muntstukken van 50 fr. Deze zullen ver vaardigd. zijn in zilver gemengd met ko per. De stukken zullen 20 gram wegen en een diameter hebben van 33 mm. DE WERKLOOSHEID Tijdens de week van 9-1-39 tot 14-1-39, bedroeg het daggemiddelde der gecontro leerde werkloazen 216.419 tegen 239.603 in de vorige week, hetzij een vermindering met 23.184 eenheden of 9.7 De daggemiddelden voor de overeen stemmende weken in 1936, 1937 en 1938 waren respectievelijk 209.454, 165.249 en 198.613. DE REXISTISCHE PERS Nadat M. Lemay, schoonvader van den rex-léider, .ontslag liad genomen als be- STERFGEVAL f E. H. Hilaire Versavel, Onderpastoor te Wijtschate (gehucht De Linde is al daar overleden den 17 Januari 11., in den ouderdom van 65 jaar. ZONDAG 22 JANUARI 1939: Derde Zondag na Driekoningen. De Zondagef^na Driekoningen vieren Jezus als Zoon van God. Ook zingt de Kerk vandaag den psalm dien David op stelde, toen hij na den dood van Saül, tot koning van Israël werd herkend: Aanbidt God, gij al zijne engelen; Sion hoorde het en het verheugde zich Op het einde der tijden zal Jezus zijn triomf tocht houden en de rechtvaardigen zuilen Hem toejuiohen terwijl zijn vijanden aan de vlammen zijner gerechtigheid ten prooi zullen vallen. «Dan», zegt St Paulus in de Epistel, zal volbracht worden wat in de Schrift staat: Aan Mij behoort de wraak; Ik zal vergelden». In het rijk van Christus zal er nog alleen vrede en liefde zijn Ook voegt de Apostel er aan toeHebt vrede met alle menschen. Vergeldt niemand kwaad met kwaad. Indien uw vijand hon ger lijdt, spijzig hem; indien hij dorst heeft, geef hem te drinken en beschaam hem door uw goedh:. Laat u niet over winnen door het kwa.:_, maar overwin het kwaad door het goede Zoo zullen wij ons bereiden tot de open baring van het Godsrijk op het einde der eeuwen, dat voorafgebeeld wordt door het einde van de ballingschap te Babylonié, waarvan het graduale gewaagt: Vreezea zullen de heidenen uw naam, o Heer, en alle koningen der aarde uw heerlijkheid. Omdat de Heer Sion heeft opgebouwd ea Hij in zijn heerlijkheid aanschouwd wordtZoo heerscht Jezus eens in het hemelsch Rijk. Het Evangelie verhaalt twee feiten waarin Jezus bewijs geeft van zijn god delijke macht. Ln de collecte wordt ook op deze macht bercep gedaan om ons te helpen: «Almachtige, eeuwige God, zie genadig neder op onzer zwakheid; en wil tot onze bescherming den rechterarm uwer Majesteit uitstrekken om ons te be schermen, door Christus Jezus Onzenr Heer VAN VRIJDAG 20 JANUARI 1939 100 Fransche Franken 1 Pond Sterling 1 Dollar 1 Gulden 78,14375 frank 138,49375 frank 29,595 frank 16,06375 frank

De Halle (1925-1940) | 1939 | | pagina 4