Feeënhanden Ons Vrouwenhoekje Spreek en schrijf beschaafd ClIEBlG DE TIEN GEBODEN VAN JEFFERSON >MAT€N KATH. UITZENDINGEN 11 MARIS-JOSÉ, 5, Henri Serruyslaan, Oostende Internationale Bidweek 18-25 Januari IN ENKELE REGELS teJToZGSÜX AAM 1»E EQPERTVOENAAR EN tDf ÏTAIAE TAM ROVDAfl it JANTJAM 1931 Mr A I—MT—MB I il I" Thomas Jefferson, de derde president Vaa de Ver. Staten -was een protestant. Zijn raadgevingen kunnen ook nuttig zijn Voor ons, Katholieken. X. Stel nooit Iets uit tot morgen, wat ge vandaag kunt doen. 2. Geef nooit geld uit, dat ge nog niet verdiend hebt. 3. Koop geen onnuttige dingen onder voorwendsel, dat het goedkoop Is. 4 Heb er nooit spijt over te weinig ge geten te hebben. 6. De arbeid met vreugde ondernomen vermoeit nooit. 6. Vraag nooit de hulp van anderen voor hetgeen ge zelf zoudt kunnen doen. 7. IJdelheid en hoogmoed kosten ons meer dan honger en dorst. 8. Begin de zaken bij het begin. 9. Bewaar u voor zorgen en moeilijkhe den, die voorloopig alleen nog maar in uw verbeelding bestaan en waarschijn lijk nooit werkelijkheid zullen worden. 10. Tri eerst tot tien alvorens te spreken als ge ontevreden zijt, en tot honderd, als ge driftig zljt! HETMANNEKE UIT DE T MANNEKEN PIS Was gewis Bedreigd in zijn bestaan En vele Brusselaars Ontstaken eene kaars En losten ook een traan Opdat z'hem toch zouden Mogen behouden! Ja, da's 't belangrijkste nieuws van de wereld dees week, beste Lezers en alder- lielste Lezereskens. Een oogenblik heeft 't bestaan van den oudsten burger van Brussel't bronzen manneken op den hoek van de Stoofstraat, ernstig gevaar geloopenZijn bestaan werd bedreigd door 't feit dat de gebouwen waar hij tegen aanleunt, in openbare veiling onder den hamer moesten komer.. Maar. ci'r zijn toch altijd compassieuze menschen... en een echtpaar, bekommerd om 't historisch verleden, heeft zich ont fermd over 't lot van 't Manneke en heeft de huizengroep gekocht. En alzoo zie. komt het, dat de Brusse- leers weêr op hun twee ooren mogen slapen, want... de bedreiging is voorbij en 't bronzen manneke kan rustig blijven. Brussel is gered! Juicht Belgen, juicht! EEN SCHOT kwam in een groote stad en verloor vlak voor het station een shil ling. Ijverig begon hij te zoeken, maar vond het geldstukje niet terug. Op het bureau Gevonden Voorwerpen gaf hij zijn verlies op en ging zijn boodschappen doen. Den volgenden dag wilde hij weer naar huis en ging naar het station, waar grondwerkers bezig waren een put aan den voorkant te graven. Verwonderd keek hij een oogenblikje toe en zei teen: Maar mannen, dat is toch niet noo- dig vcor één shilling! Da's nog al durven, eh! zoo iets te denken GE LACHT! ge lacht! en lacht ge niet Dan hebt ge stellig groot verdriet! Zoo denken d'Amerikanen er over... en ze beschouwen or.s ouw matant van 'n Europa ais een triestige pilarenbijtster, waar er niet meer kan gelachen worden... Peins toch ne keer! En dit omdat ze vastgesteld hebben aat de Amerikaansche lachfilms bij ons het sukses niet hebben dat ze ginder in Ame rika behalen... D'r zou er dat nog aan mankeeren! En om zich goed rekenschap te geven van 't soort van lachfilms die hier in Europa 't meest gewild zijn. heb ben ze iets gevonden dat heel simpel is Gedurende de voorstelling van grappige films zal door middel van een geluidfilm apparaat, in al de groote kinemazalen van ons vasteland, een opname gemaakt worden van de lachbuien die deze rol prenten zullen ontlokken! Daarna zal deze opname vergeleken worden met de vertoonde flmmeis en zoo zal men vaststellen, welke scènes 't Euro- peesch publiek 't grappigst zal gevonden hebben! Allee! Mij goed. Als 't maar immer en altijd dezelfde niet 'n zijn... want ne keer dat z'in Amerika met seriewerk be ginnen... g'hebt er rap 'n indisjestie van. Maar 't is waar ook... ge zijt niet ver plicht van ze te slikken! MIJNE FEEREN, zegt een professor op het college, een dokter mag niet vies zijn. Kijkt u eens hier. Ik steek mijn vinger in dit smerige water en... kijk. nu lik ik hem af. Wie durft dat na te doen? Een paar studenten doen het gevraagde en denken nu een pluimpje te krijgen. Tot hun groote verbazing zegt echter de professor: Heeren, alle respect voor uw moed, maar uw opmerkingsgave is niet heele maal in orde. Ik heb namelijk niet den zelfden vinger afgelikt, dien ik in het water stak! DE LIEFDE is toch 'n raar beestjen... eh! D'r zijn er die van den eersten oog opslag hun uitverkorene ontdekt hebben... en d'r zijn er andere ook, die gansoh hun leven mogen zoeken... en op hun sterfbed pas weten... wie 't voorwerp hunner echte liefde was... Daarom... we zijn allemaal t'akkoord met onzen vriend Jan van Zele, als hij zegt: Die het levenspad doorloopt Vindt veel dingen, onverhoopt: Blijde dagen, zonneschijn En ook droefheid, leed en pijn. Jonkheid, vreugd en rein gemoed. Ziekte, kommer, tegenspoed, Maar, wat men maar ééns 'n vindt Is een lief bevallig kind!... Dat zijn eerste liefde U geeft. Lijf en ziel aan U verkleefd. En dat steeds TJ blijft getrouw In 't heil en in den rouw. Want... een herte koopt men niet Hoe men goud en schatten biedt. Liefde geeft zich gansch ontbloot En wordt trouwheid tot de dood Daarom, die zoo'n schat ontwaart. Die 't geluk brengt aan den haard Niet gedraald of niet gewacht Maar dien schat fluks meê gebracht!... En doen zulle! BIJ HEM merkt men toch direct met een echten kunstenaar te doen te hebben. Hoort ge niet dat hij met gevoel zingt, dat het geluid als uit zijn hart schijnt te komen? Ja, dat wel, maar het is zoo Jammer dat het den omweg door zijn neus moet maken. Die kritiek toch! DAAR ZIJN ZOO VAN DIE VENTEN Die maken rare testamenten Waarvan 'k U, bekeken door mijn bril, Eventjes een voorbeeld geven wil. Een nljveraar van Budapest, die zeker niet content was over de activiteitvan zijn zoon, deed een eigenaardige bepaling zetten in zijn testament. Hij had namelijk bepaald dat zijn zoon eerst dan zijn erfenis mocht opstrijken als hij minder lui zou geworden zijn. Gecontroleerd door een bekende sport organisatie, zou hij een aantal sporten uit moeten voeren, die voor iemand die altijd te lui was om aan sport te doen, werkelijk niet zoo gemakkelijk zijn... Zoo moest hij, onder andere, de 100 meter kunnen loopen binnen 13 seconden. Hij moest 6 meter ver kunnen springen en 1.10 meter hoog. Als hij daarin niet gelukte, kon hij maar over... d'erfenis springen Maar dat alleman r.iet zoo sportlievend aangelegd is, als dien vader, bewijst de testarr.entarische bepaling van een rijken bewoner van Praag... Hij verdeelde zijn vermogen onder zijn vijf zoons, maar de jongste werd onterfd wanneer hij niet beloofde dat hij nooit meer zou voetballen! Ge ziet het... over goesting en kleuren wordt niet "C redetwist!... VADER, waarom... begon hij voor den twintigsten keer. Luister eens. zei de wanhopige vader, hebt ge nooit gehoord van dat jongentje, dat zooveel vroeg, dat hij op het laatst in een vraagteeken veranderde? Het kind dacht een oogenblik na. Toen vroeg het weer: Maar pa, hoe hield hij dan de punt onder aan z'n krul vast? Dat was zijn laatste vraag! EN HIER ZIE Vertel 'k d'historie Van den... bijzienden olifant Die te Londen... in Engeland Alhoewel men er over waakte Bijna een drama veroorzaakte Maar, 'k voeg er bij met spoed Alles verliep nog goed! 't Gebeurde in den dierentuin van En- geland's hoofdstad. Een van d'olifanten, die als bijzonder tam bekend stond, mocht, onder toezicht van nen bewaker, op den hoofdweg van den gezegden tuin, alle papieren met zijnen tromp onderzoeken, om op die manier aan allerlei snoepgoed te geraken. Enne... op ne keer dacht onzen olifant een heel goeie vangst te doen... Hij zag namelijk een groot pak liggen in een., kinderwagen. Het publiek, dat al eenigen tijd de gulzigheid van den dikkerd ge noeglijk had gadegeslagen, begon eens klaps luidop te gillen: de bijziende oliffnt had zich... getrompeteerd, en had met zijn slurf 't kindje gegrepen... On ver strooid bracht hij 't kind bij zijn muil.. Maar gelukkig... toen ontdekte hij zijn vergissing!... en zachtjes legde onze goe dige olifant zijn vermeende... snoepgoed terug in den kinderwagen... Maar alleman had fameus warm gehad! UW WINKELJUFFROUW heeft zoo een spottenden trek om den mond! Geen wonder... als ge Jaar in jaar uit alles tegen spotprijzen verkoopt! EN HIER 'N GEDACHT: Wie op zijn akker ploegt en zaait Mag hopen dat hij vruchten maait Eerst dan. als de arbeid is gedaan Beloven d'akkers 't golvend graan. 'K VERKLAAR HET BLIJ En met een lach We leeren eiken dag 'n Ietsje bij Al stellen w'ons dan ook tevreden Met enk'le wetenswaardigheden. Hebt g'al gehoord van de schilderijtjes op de... tanden? Neen, hewel, 't zijn. de Siameezen die daarmee voor de pinnen komen. Zij hebben getatoueerde tanden, die in verschillende kleuren beschilderd zijn met kruisjes, bloedende harten, speel kaarten, de initialen van geliefden, Char lie Chaplin. Mickey Mouse, enz... Awel, 't moet 'n schoon effect maken Wist ge dat ons aarde per jaar 20 000 ton zwaarder weegt, door 't neêrvallen van meteoren ofte vuurbollen! Als z'er maar den dieperik niet door ingaat... en persies of ze nog niet ge noeg lasten te dragen heeft! Jeanne Lorraine, een Amerikaansche actrice, bezit een hond, die zich zoo slap kan houden, dat hij, als ze hem rond Mengelwerk v. 22 Januari 1939. Nr 15. ROMAN van H. COURTHS-MAHLER. Felicitas schudde lachend het hoofd. Op die dertig duizend mark heb lk peen recht. Ik heb ze van oom Kar! ge kregen en zal u nu maar vertellen op wat voor manier. En ze vertelde hem nu hoe z? de leening gesloten had. waarvoor ze zelfs een for- meele schuldbekentenis had moeten tee kenen. Ik heb me daarbij verplicht om het geld aan hem of aan zijl. erfgenamen terug te betalen. Dat was natuurlijk maar een grapje van oom, omdat hij wist, dat ik zijn erfgename was, maar daar ik het nu niet ben, maar uw vader alles erft. ben ik hem die .rtig duizend mark schuldig. L moet het geld dus aar. uw vader terug geven, besloot ze. Hij schudde energiek het hoofd. U vergist u, ik heo het geld van u fe en en zal het u ook terugbetalen. Die schuldbekentenis war maar een grap en oom Karl heeft haar zeker direct ver nietigd, anders zou ze nu, nu er naar het testament werd gezocht, wel gevonden zijn. Felicltas stresk zich over ae oogen. De schuldbekentenis lag met ooms testament in de cassette. Ik was er zelf bij toen hij ze er in legde. Richards gezicht werd zeer ernstig, toen zei hij bedaard en beslist: Goed, ais het testament met de schuldbekentenis samen verdwenen of ver mist is. is die evenmin geldig als liet tes tament het heet te zijn. Ik zal er dus voor zorgen, dat mijn vader deze schuldbeken tenis als niet voorhanden zijnde be GE0/3AP30RGD 6Ö00 DE heuren hals legt... precies een leveniooae fourrure lijkt... Wat nut zoo iets kan hebben?... Wel! 't is haar reeds tweemaal gelukt om, bij een reis naar Europa, haar hond op die manier onbemerkt langs de douane te brengen... Allee! We zullen 't maar gelooven... al komt het uit Amerika! Mr CONTERFEITER zit zwaar in geld zorgen en besluit zijn ouden vriend Com- mcnser.ce geld te leenen te vragen. Na meermalen vergeefs aan Commonsence's huis te zijn geweest, treft hij zijn vriend daar eindelijk aan. Hallo! Eindelijk heb ik u. Ik ben vandaag al vier keer voor niets hier ge weest. Den vijfden keer ook, antwoordt Cotnmonsence. Da's ook op zijn Amerikaansch! Kort en bondig! EN HIER. voor de liefhebbers, nog ne keer een liêken van Marieken en Lowieken en 'fc gaat over hun SPEELREIS 1. M. Ik ben een Vlaamsch boerinnekea L. En lk een Vlaamsche boer. M. Wij zijn op speelhuwlijksreisj» L. Er. maakten zoo r.en toer... M. Van Brussel naar Oostende. L. Daar is een groote zee. M. Nu brengen wij wet mossels L. Voor de familie meê, M. En ook nen drogen haring, L. Want 't hoort nu eenmaal zóó M. Dat na een speelvoyagie -• L. Men zorgt voor een cadeau Refrein: Mijn Mieken! Lowieken! Wat is het toch plezant, Gelijk twee tortel-duiven Te reizen door het land. 2. Daar ginder in Oostende Daar zijn de menschen slecht, Do mannen loopen, foei toch, Bijna ontkleed, da's echt. Ze liggen daar te spart'len Lijk puiten op het strand En 't vrouwvolk in een broeksken Dat doet er meê, 't is schand. Da's zonde... zware zonde Ze moesten dat verbiên; Die halve naakte wijven Ik durfde er niet naar zien. Refr. 3. Het zijn onnoozel menschen Die simpel voor een bad Tot aan Oostende reizen, *k Kruip thuis in 't botervat; En ikke schuur zijn rugge Met zeep en schuurpapier; Dat ze in Oostende zwemmen, Wij doen *t op ons manier. Iedreen toch wascht zijn billen In 't water van de zee... Daarvoor zijn wij te proper... WIJ doen daaraan niet meè. Refr. 4. Wij zijn daar rap vertrokken Miet den expres vooruit Totdat de garden riepen: i- Antwerpenstapt maar uit», Toen hebben wij gelachen Ha! Ha! een heele poos... I}iJ 't zien der dwaze streken Van al die metteko's. Dat zijn me vieze beesten, Daar was er een die zat... (Dat moet ge niet vertellen) Te krabben aan zijn g... Refr. MOEDERS ZONDAGSRUST OF noodzakelijk verwennen is, en dat wij er ZONDAGSWEER I schuld aan hebben indien de kinderen Het is een algemeen verschijnsel dat deslechts na een uur zeuren en zagen beko- kinderen vooral 's Zondags zeuren en er j men wat we hen vanzelf hadden moeten niet toe kunnen besluiten voor goed aangeven. 't spel te gaan Hebben de Zondagsche HUISHOUDELIJKE WENKEN kleeren er schuld aan? of het ongewone gedoe van den Zondag? De aanwezigheid 1Sponzen moeten, zoodra ze zijn ge- van den vader? of het feit dat de moeder bruikt, uitgespoeld en opgehangen worden, die dag niet zoo druk aan het werk is als Kleverig geworden sponzen laat men door de week. en na den middag rustig !*nigen ujd liggen ln lauw water met o. Refr. We zagen leeuwen, tijgers, En ook een wilden stier, Die kwam van Patagonië, Twee duizend uur van hier, We zagen papegaaien Met pluimen rood en geel, We zagen groote uilen Die ziet ge hier ook veel En alle soorten visschen, Wel een miljoen misschien... Maar, als 'k wel peis, een stofcvlsch Die was er niet te zien. Refr. 6. We hebben op de Schelde Gevaren met de boot; Maar 'k moet het rechtuit zeggen: Da's spelen met de dood. Dat zou 'k niet meer beginnen; Ik beefde van de kou, Ik las een Onze Vader Een akte van berouw. We vaarden naar Sint Anken, 'k Bestelde twee dinees Met mossels en met paling En brood met platte kees. 7. Wij zijn terug gevaren En namen rap den trein; We wilden dezen avond Weerom bij moeder zijn. Dan zal de heel fanfaren Bij 't dreunen van 't kanon Ter onzer eere spelen Een ferme Brabangon(r.e) Dan moeten wij trakteeren En daarna klinkt het luid: Vivat het jonge koppel! Daarmeê is 't liêken uit. Biscouplct. Een raad wil ik u geven: Ziet dat ge uw oorden teltt Als ge een reis gaat maken, De steenen vragen geld. En als ge langs ons hofken Somwijlen eens «passeert», Komt dan 'ne keer ontsteken, 't Is goed gepresenteerd. Lowieken: Maar aan de jonge snuiters Geef ik een wijzen raad: Komt nooit op Mieken luimen Of 'k stamp u... op de straat. Refr. 't Manneken uit de Maan. gaat zitten met dezelfde wekelijksche il lusie: rustig ons blad te lezen in het voor uitzicht op een lange avond voor een of andere liefhebberij. Maar Ja, bij slecht weer vooral, schijnen de kleuters er van overtuigd te zijn dat ze beslag mogen leggen op de ouders, voor eenmaal dat deze niet door hun arbeid worden opgeëiccht. De kleintjes worden aangetrokken door de grooteren; ze han gen aan uw kleeren, liggen op de kussens, sleepvoeten rond vader Een krachtige tus- schenkomst van vader heeft al even wei nig succes als uw raadgevingen om met blokkendoos of prentenboek te spelen. Wie zal het winnen? Iedereen, want de kinderen zullen zich niet langer vervelen, als moeder zegt: kom, dan zullen we maar een spelletje doen. Opeens hebben ze weer lieve snoetjes, stralende oogjes, vlugge beentjes, opge wekte stemmetjes. En daar zitten ze ge reed: schouwburg spelen vragen ze. Beertjes, poppetjes, blokken worden bijeen gehaald en we spelen kleine onnoozele verhaaltjes. We spelen van de raaf en de vos. We hebben geen raaf, maar wel een ganzeke met een gerekte hals en een wijd open bek. We hebben ook geen vos, maar een wollen katje dat die rol even perfect zal spelen. We hebben ook geen boom. maar we bouwen er een met blokken. En daar zit de raaf, nadat ze d? kaas gestolen heeft in de keuken van den boer. De boer staat aan de deur te sakkeren tegen de raaf. Daar komt de vos aangewandeld, hij heeft honger en wil een kuiken stelen, maar de boer staat aan zijn deur en de vos vlucht. Hij ziet de raaf op den boom, met de kaas in den bek... en de rest kent men. Wij spelen van Janneke en Mieke die naar school moeten gaan. Mieke is ge hoorzaam, maar Janneke loopt naar het bosch om er te spelen, dat ziet de kabou ter en ls er kwaad om. Hli stuwt het gan zeke achter 't jongentje, de kat achter het ganzeke, de hor.d achter de kat en het ge- wensche resultaat ft bereikt: de beesten zitten elkaar en aldus 't jongentje ach terna tot deze in de school terecht komt. We spelen nog andere korte stukjes, de kinderen spelen mee tusschendoor ben lk zelf publiek voor een paar oogerblikken maar dan ls het weer nog Iets spelen Een uur is voorbij zonder dat we 't we ten. En als de tijd voor het avondeten daar ls, zijn we in blijde stemming. Soms is het niet r.oodig zoolang mee te spelen en volstaat het de kinderen in gang te zetten, niet met woorden, maar met daad werkelijke hulp Daarna kunnen we terug aan onze eigen bezigheid gaan Kunnen we dit echter net, dan halen we de ver loren tijd wel ln 's avonds als de kinderen slapen. Wat komt er dan terecht van de Zon dagsrust van moeder? Het hangt er vanaf wat men onder rustverstaat Indien zoo'n namid dag zeker niet kan beschouwd worden als een van zalig nietsdoen dan is hij toch een verpoozing, een afleiding na zes dagen die gevuld waren met werk. Het bezig zijn met. de kinderen, twee, drie uren lang, kan zeker vermoeiend zijn, maar minder dan de vergeefsche pogingen om de kinderen van rich af te houden en zijn aandacht te concertreeren op lectuur of een andere bezigheid. We tellen de uren niet die we aan de arbeid omwille van de kinderen be steden; waarom zouden we gierig zijn met wekelijks een paar uurtjes spel? Eigenlijk hebben ze daar ook recht op. Spreekt daar iemand van verwende kin deren? Die bedenke dat toegeven niet ken in een niet te heeten oven. borax of ln citroensap. Vervolgens wor den ze ultgewasschen. Barnsteen reinigt men, door het af te wrijven met spiritus en het daarna met een doekje op te poetsen. Hout, dat sporen van schimmel ver toont, wordt afgenomen met spiritus of met azijn. De rooklucht, welke in een kamer blijfh hargen waar veel gerookt is, ver dwijnt door des nachts in het vertrek een schotel water neer te zetten. Braakselvlekken wascht men uit met verdunden geest van salmiak, zeepsplritus of lauw water. VLAAMSCHE ZOETIGHEDEN GEWONNEN BROOD. Verdeel in sneden een paar oudbakken broodjes, of oudbakken wit brood, of ook nog oudbak ken kramiek. Deze sneden zullen zoowat een centimeter dik zijn. Laat melk lauw worden, waaraan ge voor een kwart liter melk honderd gram poedersuiker en een weinig vanislje of kaneel hebt toegevoegd. Laat een snede brood weeken tot ze goed doortrokken vev* met melk, laat ze dan eventjes ultdruppen, doop ze in een ei ge klutst met een greepje zout en een soep lepel poedersuiker. Het brood moet goed met et bekleed worden; leg het dan ln een pan met heete boter. Laat aan beide zij den mooi bruin bakken, zonder overdrij ving nochtans, en leg het op een bord. Het spreekt vanzelf dat de hoeveelheid eieren zal veranderen volgens het aantal sneden gewoonlijk neemt men een ei voor twee sneden brood; trouwens, het zal zich zelf uitwijzen, en een ei is toch vlug geklutst mocht ge er te weinig genomen hebben. Zoo dra de sneden gewonnen brood ge bakken zijn, worden ze op een schotel ge schikt en rijkelijk bestrooid met bruine suiker of fijne suiker naar belleven. Ze moeten heet opgediend worden. Dit heer lijk tusschengerecht. dat zeer voedzaam is, kan best af en toe als avondmaal opge diend worden aan de hulstafel. HUISELIJKE SPECULOOS. Giet een kilo meel in een teil, en leg middenin twee soeplepels aardappelmeel, honderd gram boter, een deciliter en half koud water, zes honderd gram bruine suiker, een halven koffielepel kaneel, een flink greepje vler- kruiden, en een koffielepel sodabicarbo- naat. Bewerk vooreerst boter, suiker, wa ter en krulden, en eindelijk het meel; voeg langzamerhand het water toe, en mocht het deeg te dun worden, verminder dan de hoeveelheid water. Laat een of twee uur ru-sten, en rol het deeg uit tot een laag van een halven centimeter dik. Snijd volgens vormen, of strijk in vormer, (houten vormen die lichtjes met meel wer den bestrooid)klop de speculoos uit de vormen op een geboterde plaat, en zet ze in een zachten oven. Dit deeg brandt zeer gemakkelijk. Laat ongeveer twintig minu ten bakken. Neem de speculoos uit de plaat, en laat ze op een rooster drogen. Moet tegen vochtigheid -beschut worden. HASSSLTSCHE SPECULOOS. Giet acht honderd gram meel in een teil, en middenin honderd gram boter, een decili ter en kwart koud water, zes honderd gram bruine suiker en een koffielepel am- mor.iakcarbonaat. Bewerk eerst de boter met de suiker en het water, en voeg laatst van al het meel toe. Laat twee uur rus- teii; verdeel in brokken van ongeveer vijf tig gram, en rol deze tot sigaartjes. Schik ze op een geboterde plaat met voldoende tusschenruimte; duw ze eventjes plat, be strijk ze met een in suikerwater (een soep lepel suiker voor drie soeplepels water) gdoopt penseel. Laat twintig minuten bak- I. - ZEG NIET: ZEG: Vrije ingang. Toegang vrij. Verboden ingang (op de deur van Toegang verboden, een BUREAU DAT niet toegan- Geen toegang, kelijk is voor 't publiek). LET WEL: Verboden ingang, verboden uitgang, OP EEN DEUR, om aan. te duiden dat deze niet mag gebruikt uurden 07n ER DOOR binnen of buiten te komen (bv. in 't station) IS JUIST. Ingangsexamen. Toelatingsexamen. II. - ONZE RIJKE TAAL! Bezig telkens het juiste werkwoord: (A. E. De Boeck; Ned. Taaleigen. blz. 31, X uitgave.) faire un projet een plan ontwerpen, beramen, sme den, uitdenken, verzinnen faire un vol een diefstal plegen faire une serment een eed afleggen faire une carte een kaart teekenen faire un fossé een sloot graven faire du fil faire des bas draad spinnen kousen breien. III. - LET WEL: werkloos zonder werk werkeloos die niet werkt. Een werklooze wil arbeiden maar vindt geen werk, een werkelooze wil niet arbeiden. WEEK-KALENDER JANUARI - NIEUWJAARMAAND 22 Z H. Vincentia. H. Anastacius Evangelie: Jexus geneest een melaatsche. 23 M H. Raymondus van Pennafort 24 D H .Timotheus. H. Emerentia 25 W Bekeering van den H. Paulu* 26 D H. Polycarpus 27 V H. Joannes Chrysostomus 28 Z H, Julianus. H. Agnes 3 29 Z H. Franciscus van Sales Refr. schouwt, evenals ze aannemen dat het testament niet bestaat. Ik ben u dus der tig duizend mark schuldig en zal u dle( behoorlijk teruggeven. En ik zal ae even behoorlijk aan de erfgenamen van oom Karl teruggeven, zei ze beslist en Richard Wemher had het ge voel, dat hier al zijn redeneeringen ver geefs waren. Hij zuchtte. Dat hindert me geweldig, juffrouw Rogga. Kunt u zich niet voorstellen hoe pijnlijk het voor me moet zijn, dat een ongelukkig toeval u van alles berooft wat uw oom u had toegedacht en dat u nu in zorgelijke omstandigheden ls geraakt. Ze schudde het hoofd. Mijn omstandigheden zijn heelemaal zoo zorgelijk niet, mijnheer Wemher. lk zal hier op Heldehof een heel behoorlijk bestaan krijgen. Maar dat ls toch een zware taak voor u, waar u misschien niet tegen opgewas sen zult -zijn. Vergeef me mijn openhartig heid, maar die ontstaat uit mijn ongerust heid over u. Ze keek hem ernstig aan. U denkt dat wij vrouwen veel te zwak zijn, mijnheer Wemher. Die fout heeft u ook gemaakt tegenover Judith. Omdat ze in rijkdom en luxe is opgegroeid nam u zonder meer aan dat ze niet geschikt was voor den levensstrijd aan uw zijde. En dat was een dwaling. Judith is een zelf standig karakter. Ze heeft zich direct hier op Neulinden ingewerkt en zou ook in be scheidener omstandigheden gelukkig zijn geweest aan uw zijde. Dat u haar die be kwaamheid niet toevertrouwde en haar eenvoudig los liet heeft haar trots ge kwetst. Ze gelooft stellig, dat u haar alleen haar vrijheid heeft teruggegeven, omdat u zelf geen arme vrouw op uw dak wilde hebben. HU stoof ojt WEEK VAN 23 TOT 28 JANUARI 1939 Warschau, 22 Jan., 8.15; Kerkdienst. Pcste Parisien, 26 Jan., 17.45: Voordracht. Poste Parisien, 28 Jan., 18.45: Voordracht. Straatsburg, 22 Jan., 21.50: Orgelkoncert. Straatsburg, 22 Jan., 11.30: Voordracht. Parijs Radio, 22 Jan., 8.40: Gramofoon. Parijs Radio, 22 Jan., 11.55 Voordracht. Parijs Radio, 22 Jan., 12.10: Orgelkoncert. Luxemburg, 22 Jan., 11.30: Voordracht.. Luxemburg, 23 Jan., 11: Te Deum. Luxemburg, 26 Jan., 11.45: H. Mis. Brussel VI., 22 Jan., 18.45: Voordracht. Brussel Fr., 22 Jan., 19: Voordracht. Rome en Milaan, 22 Jan., 10: H. Mis. Rome en Milaan, 22 Jan., 11: Voordracht. ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiütiiiiniiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiüiiiiiniiiiiiiiiinii^ i 1 Hampcl Sukkelt niet om wel gekleed te ifl '-'"UlSCiie «-'«•mes. zijn_ Koopt opgemaakte MAN- TELSen KLEEDEREN. Altijd de laatste chic, voor alle malen bij (Bij aankoop DOOR DEZE RE1CLAAM heeft men recht op een geschenk) lllllllllll!l!illlllllllllllll!lllil!ll!lll!lllilllll!!l||lllllllllllllllllllll!llllllllll!lll!lllll!ll!!llll!l!ill!)lllllllli!!l!!l!llll!ll1!IIIIU!l!ll!llllllll!lll!lllllll!lllll!llllllllllllllllllllillll!l!lllllliliÏÏillllll Dat kan Judith niet denken, daar kent ze me te goed voor, Dat heeft u al eens meer gezegd, maar Judiths heele houding tegenover u bewijst, dat ik gelijk heb. Ze vermoedt niet dat ik iets af weet van haar vroegere verhouding tot u ik heb u beloofd te zwijgen, maar ik wil u nu toch verzoeken me toe te staan tegenover Judith dat stilzwijgen te verbreken, als ik het eens noodig mocht vinden. HIJ scheen na te denken en zei toen: Dat sta ik u natuurlijk toe, juffrouw Rogga. Maar ik geloof, dat u zich erg ver gist ten opzichte van Judith Walberg. Ais ze ln haar verdriet en armoede naar mij toe was gevlucht, dan weet God alleen, hoe onuitsprekelijk gelukkig ik zou zijn geweest. Maar ze liet me zonder aarzelen vrij, zoodat lk wel moest gelooven, dat ze daarop gewacht had. Ik maak er haar r.iet eens een verwijt van. Ze is niet voor der gelijke bekrompen omstandigheden groot gebracht. Bovendien zal ze zich wel bin nenkort met Dilrrkopp verloven, hij moet heel veel op Neulinden komen. Dat zegt niets. Als Judith werkelijk zijn aanzoek aanneemt, zou het alleen zijn uit gekwetsten trots omdat ze gelooft dat u haar versmaad heeft. Dat is mijn opinie. HIJ sprong op en liep opgewonden heen en weer. Als lk dat kon gelooven, als ik daar van maar de zekerheid had. Waarom verschaft u zich dis zeker heid niet? U is toch nu zoon van een rijk man, afgezien rog, u nu door uw uitvinding binnenkort -i rijk zult wor den. U kunt dus r.u 1"; 1 goal een meisje vragen, dat eischen aan liet leven stelt. Hij bleef voor haar staan en keek som ber op haar neer. Ik zeg nog eens: met een mui als die Dürrkopp wil lk niet ooi.curreeren. En als Judith hem weigert, als ze lie ver bij haar broer blijft en daar van vroeg tot laat werkt, alsof ze nooit anders ge wend is geweest zult u dan nog aan haar twijfelen? Hij liet zich weer in zijn stoel vallen en leunde het hoofd op de hand. Als ze Dürrkopp een blauwtje zou laten loorpen, ja, dan zou ik er misschien tos kunnen komen haar nogmaals te vra- ge misschien, zeker weet lk het niet, Ik kan vandaag nog niet voor mezelf instaan. Maar u houdt toch van Judith? Hij keek Felicltas aan met een blik, die haar ontroerde. Ik zal nooit ophouden haar lief te hebben, nooit. Fee's oogen keken hem hartelijk aan. Dan geef ik de hoop ook niet op, dat alles tusschen u en Judith nog in orde zal komen. Als u me het genoegen wilt doen bij me te blijven, dan kunt u Judith Walberg en haai- broer ontmoeten, ik ver wacht ze om twee uur. HIJ keek op de klok. Over tien minuten dus, dan ls het maar het beste dat lk direct wegga. Nee, mijnheer Wernher, ik vind het veel beter dat u hier blijft. Hij keek haar onrustig aan, Ik weet niet wat ik doen zal, ik wil u geen last bezorgen en... Hij praatte niet verder, doch kneep zijn lippen vaat opeen. Ze wilde hem zoo graag helpen en dwong zich tot een lachje. Neen, mijnheer Wcrnher, voor zóó laf houd ik u niet. U meet blijven, hoor! Onder goede vrienden is geen sprake van last bezorgen er. ik mag mezelf toch wel onder uw goede vrienden rekenen? Ze was nu weer ernstig geworden. Hij greep haar hand. Ja. dat moogt u zeker, Juffrouw Rog ga. Ik hoop u te kunnen bewijzen, dat lk uw trouwste, besta vriend ben. Ik heb het gevoel of oom Karl nu met zijn goedig lachte op ons neerriet. Ik ge Het Handboek voor de Z. E. H. Pastoors. In Holland wordt tijdens de Internatio nale Bidweek en op andere Missiegebeds- dagen van het jaar, door de Geestelijk held groot gebruik gemaakt van het prachtwerk van den Belgischen Redemp torist, E. P. Lamertyn, betiteld: Missie Heiiig-Uren dat nog mooier is dan zijn alom verspreid boek: Gethsemani, H Uurgebeden Het werd aan de priesters voornamelijk aanbevolen door het officieel Hollandsch tijdschrift van de Unio Cleri. In Vlaamsch België kan dit werk ook het handboek worden van de Geestelijkheid en de Missievrienden in hun godvruohtige Missieactie. Het is te verkrijgen aan den prijs van 18 fr., bij de groote boekhan delaars in België, alsook bij het depot, adires: Mej. Debaerdemaeker, Regentes, Augustynslei, 24, te Brasschaat. loof, ddt het hem toch pleizier zou doen Toen luisterde ze. Daar komen mijn gasten, nu is terug- keeren onmogelijk voor u. Schik u nu maar met een vroolljk gezicht in het on vermijdelijke. Hij keek haar hartelijk aan. U weet beter dan ik het zeggen kan hoe graag ik me ln het onvermijdelijke schik. Op dat moment traden Rolf Walberg en zijn zuster de hall binnen. Felicltas ging hen tegemoet. Ze begroette hen op de hartelijkste wij ze en zei schijnbaar terloops: Jullie zijn vandaag niet mijn eenlge gasten. Mijnheer Wernher had iets over de erfenis met me te bespreken en lk heb hem gevraagd om ook te blijven dineerer. Judith was bleek geworden en zette een trotsch, koud gezicht, doch Rolf zei schijn baar onbevangen: Dat doet ons veel genoegen. Ze gingen de hulskamer binnen en Rolf en Richard begroetten elkaar vriendschap pelijk. Teen boog Richard voor Judith. Ze had t!;d gehad om te kalmee.en en be antwoordde nu koel zonder hem de hand te reiken, zijn groet. Felicltas verzocht haar gasten dadelijk daarop om aan tafel te gaan. De kleine eettafel was allerliefst versierd met bloei ende heide. De zon speelde op loet blin kende zilvpr, de ramen stonden wijd open en de heerlijke lucht stroomde naar bin- nen. De jonge meesteres van Heldehof was een allerliefste gastvrouw. Men deed haar kookkunst alle eer aan en al spoedig was een levendig gesprek aan den gang. Richard en Judith vermeden het woord tot elkaar te richten voor zoover dat eentgszins mogelijk was, wat vooral Rolf Walberg opviel. Hij hield, hoewel hij vroolljk praatte, toch de belde menschen scherp in het oog. Judiths afwerende, bij HERDENKINGEN 22 JANUARI: 1678. Overlijden in de Louvre, te Pa rijs, van den befaamden graveur Claude Ballin, die aan het Fransche Koninklijke Hof werkzaam was. 1729. Geboorte van Lessing te Ca- menz. Overleden in 1781. Hervormer van de Duitsche letterkunde. 1773. Te Nancy (Frankrijk) wordt Guiibert de Pixérécourt geboren. Roman schrijver en dramaturg. Gestorven 1844. 1788. Byron geboren. 1869. Dood van zijne K. H. Prins Leopold-Ferdinand-Elias-Victor-Aibrecht- Maria, hertog van Brabant en Graaf van Henegouwen. Werd te Laken geboren 12 Juni 1859 Leefde dus slechts tien jaar. 1891. Plotseling overlijden van Prins Boudewijn, bijgenaamd den Vlaamschen Prins. 1905. Russische Revolutie. 23 JANUARI: 1579. De Noorderprovinciën (Holland, Zeeland, Gelderland, Friesland en Utrecht) sluiten zich bijeen, zweren Koning Filip II af, en vormen het gemeenbest der Ver- eenilgde Provinciën, en bieden de Kroon aan den Hertog van Alengon, 'broeder van den Franschen Vorst. 1778. Overlijden van William Pitt. Geboren te Westminster in 1708. 1883. De heilzame Wet Devigne- Cooremans op taalgebruik in Middelbaar Staatsonderwijs, wordt aangenomen in de Kamers. 1926. Overlijden van Zijn Em. Kar dinaal Mercier. Bisschop van Mechelen. Primaat van België. Geboren in 1851 1937. In de zieer kleine kapel van Grenobel worden, na opzoekingen, over blijfselen ontdekt van den ridder Bayard, 24 JANUARI: 1597. Aartshertog van Oostenrijk wordt te Turnhout verslagen. 1732. Geboorte te Parijs van den Franschen schrijver Pierre Beaumarchais. Overleden in 1799. 1919. Het jongste lid van den Raad van Vlaanderen», Robert Dewaele, wordt door den Krijgsraad te Brussel ter dood veroordeeld. 1924. Ontbinding van de Socialisti sche Partij in Yoegoslavië. 1927. Overlijden van M. Turpin, be faamde Fransche scheikundige. Uitvinder van de ontploffingsstof Meliniet. 1937. Een kontrakt van blijvende vriendschap wordt te Belgrado geteekend tusschen Bulgarije en Yoegoslavië. 25 JANUARI: 1140. Dood van Godfried I, Hertog van Lothrijk. Hij regeerde 34 jaar. Hij ver zekerde de grootheid van rijn stamhuis. 1801. Geboorte te Lier van Kannunik J. B. David, Vlaamsche Strijdmakker van J. F. Willems. Hij overleed te Leuven, den 24 Maart 1866. Hij was hoogleeraar in de Vaderlandsche Geschiedenis en ln de Ne- derlandsche letterkunde te Leuven. In 1875 werd het naar hem genoemde Davids- fonds gesticht, dat ten doel heeft de al zijdige ontwikkeling van het Vlaamsche Volk en de bevordering van de Vlaamsche ■belangen. 1859. Adolf de Geyter wordt geboren. 1866. Geboorte van Emiel Vander- velde, welke 27 December 1938 overleed. 1935. De Litausche Regeering vaar digt een wet uit, waarbij als kandidaat voor het Litausche Parlement en den Memellanddag slechts personen worden toegelaten die «staatlich zuverlassdg sind». 1936. Arbsldsregeerlng ln Noorwegen. 1937. In Antwerpen breekt een mas sale havenstaking uit. In het Bois-de-Boulogne te Parijs ontdekt men het lijk van den Russischen dagbladschrijver Dimltri Navachin, slacht offer van een moord. De veertig urenweek wordt op de Fransche Spoorwegen toegepast. 26 JANUARI: 1721. Dood van Daniel Huet, auteur der verzameling van de Latljnsche Klas sieken «ad usum Delphlni». Geboren ln 1630. 1790. Inhuldiging te Brussel van Ge neraal Vandermeersch. 1823. Overlijden van Dr E. Jenner. Uitvinder der koepokinenting. Geboren 11 Mei 1749. 1831. Geboorte te Maastricht van J. M. Michiels, letterkundige en lid der Koninklijke Vlaamsche Akademie. Geboorte te Frankfort-aan-Maln, in Duitschland, van den botanist H. A. do Bary. 1879. Geboorte te Antwerpen vaa Lode Baekelmans. 1898. Overlijden van den Franschen romanschrijver Emile Rlchebourg. Gebo ren in 1833. 1920. Aanslag op Erzberger te Berlijn. 1937. Nabij Oran stort het Belgische vliegtuig, terugkeerende uit Kor.go te pletter, 12 dooden. Te Genève komt het Franco-Tur- kisch akkoord tot stand, betreffende het probleem van Sandjak van Klein-Alexan- drië. waardoor Sandjak niet onafhankelijk wordt. 1939. Heden wordt in Australië de stichting Day gevierd. 27 JANUARI: 407. Overlijden van den Heiligen Jan Ohrysotomus, vooraanstaande Kerkvader. Geboren ln 347, 1756. Geboorte te Salzburg van den beroemden Oostenrijkschen musicus Wolf gang Amadeus Mozart. Hij componeerde op 5-jarigen leeftijd klavierstukken. Hij componeerde op lateren leeftijd de operas: «Ontvoering uit het Sérail», Figaro's Huwelijk», «Don Juan «De Too ver fluit en een bekend Requiem. Mozart wordt na Beethoven, als den genlaaisten musicus beschouwd. Hij Ls daarbij d-9 schepper van de Duitsche Komische Ope ra. Hij overleed te Weenen in 1791. 1793. Belgische Afgevaardigden gaan de opschorsing vragen van het Dekreet van 15 December 1792. 1824. Jozef Israëls geboren. 1901. G. Verdi gestorven. 1915. Het Duitsche Beheer kent aan de Gentsche professoren drie-vierden van hun wedde toe, vanaf November 1914, op voorwaarde eener loyaliteitsverklaring te genover den bezetter. 1937. Enorme overstroomingen in de valleien van de Ohio en van de Mississipl ■brengen bijna één miljoen personen dak loos. De schade wordt op 3 miljard dollarf geraamd. 28 JANUARI: 814. Dood van Karei den Groote. Was 72 jaar oud. Hij werd opgevolgd door zijn zoon Lodewijk de Goedertierer.e. 1814. Overlijden te Berlijn van J. Gottlieb Fichte. Geboren in 1762. Bekend door zijn werk Rede an die Deutsche Nationen 1845. Geboorte te Dessehel (bij Mol) van den geschiedschrijver Karei Ooms. Overleden te Antwerpen. 1872. Geboorte van Otto Braun (Oos tenrijk) 1904. «Het Spookschip', van R» Wagner, wordt voor de eerste maal te Parijs vertoond. 1937. Duitschland krijgt toe la tin® door Spanje, Angola uit te baten. IBHlHlIBBIBiainiBRlSHlU Te Tongeren is, naar verluid, weef een nieuw geval van geknoei met pro- nostieken aan het licht gekomen. Eea persoon uit Tongeren werd aangegeven als hebbende een som van ruim 66.000 fr, gewonnen en die persoon bleek heelemaal onbekend in de stad. Een Ar.twerpsch pronostlekhuis zou hier in het gedrang rijn. Te Knokke werd een vader van zea kinderen door een auto omvergereden ea gedood. Te Lubbeek-St-Bemard kwam eea auto terecht in een groep misgangers. Ne gen dezer werden gewond, waarvan twee zeer erg. Te Brest, Frankrijk, werd een nieuwe kruiser van 35.000 ton, de Richelieu te water gelaten. De vrouw van een ar beider, een moeder van 10 kinderen, wa» de meter. Een nieuwe soortgelijke oorlogs bodem werd op stapel gezet. Te Sint Stevens-Woluwe hadden d» wagens van een cirk stilgehouden. Tijden» het stormweder van den nacht van Maan dag op Dinsdag 11. geraakte het dak van de kooi van een leeuwin los en het dier maakte hiervan dankbaar gebruik om zijn vrijheid te hernemen. Nog zelfden nacht werden opsporingen gedaan, die vruch teloos bleven, 's Morgens vroeg was dan landbouwer Pieter Cornells naar rijn wit- loofveid, teen hij plots verschrikt wtrd door een hevig gebrul, en onmiddellijk daarop werd hij aangevallen door do leeuwin. De man verweerde zich en riep om hulp. Twee wielrijders, die daar toe vallig voorbijreden, kwamen in der haast toegeloopen en op hun geschreeuw nain de leeuwin het hazenpad. De aangevallen landbouwer had intusschen deerlijke vleeschwonden bekomen van het beest. Door gewapende mannen werd dan een klopjacht ingezet, tot het dier bij middel van een lasso kon gevangen worden en terug naar de kooi gebracht. Te Boekhout, aan een onbewaakten overweg, werd een auto door den trein gegrepen. Men betreurt twee dooden en twee gewonden bij deze ramp. na stugge houding en haar tè overdreven onverschilligheid verrieden hem, evenals Richards zenuwachtigheid, dat er tusschen die twee iets was voorgevallen. Zooals de zaken nu stonden kon hij zich als broer geen geschikter partij voor zijn zuster denken dan Richard Wernher, dien hij om zijn karakter zeer hoog schatte. Wat zou er tusschen hem en Judith zijn voorgevallen? Plotseling stond hij op en tikte tegen zijn glas. Ik kan niet nalaten, begon hij, de ge voelens die me vandaag vervullen onder woorden te brengen. De jonge meesteres van Heldehof wie-r troonsbestijging we vandaag feestelijk vieren, is voor mij al tijd het ideaal van vrouwelijke volmaakt heid geweest. Maar de manier waarop ze nu moedig en flink den strijd met 't leven heeft opgenomen, zooals ze haar moeilijk lot trotsch en rustig draagt, moet ons al len met bewondering vervullen. Ik moet bekennen dat ik pas den laatsten tijd ge leerd heb vrouwenmoed en vrouwenbe kwaamheid naar de juiste waarde te schat ten. Ik moet daarbij ook aan. mijn zuster denken. Ook zij is weggerukt uit de haar vertrouwde levensomstandigheden en voor den levensstrijd gezet, zonder overgang, zonder voorbereiding, evenals juffrouw Rogga. En hos hebben deze belde vrouwen zich in het onvermijdelijke geschikt! Mijn zuster is een trouwe kameraad voor me geworden ln mijn werk en ik ben trotsch op haar. En Juffrouw Rogga, onze lieve gastvrouw, heeft ook dapper aangeplakt en wil zich door eigen kracht een bestaan scheppen. Menige man zou aan deze beide vrouwen een voorbeeld kunnen nemen. Willen wat we moetendat hebben zij als haar motto genomen. We willen onze glazen ledigen op haar wei zijn en daarop, dat het lot haar mag geven wat ze ver dienen een rijk, vol geluk. Leve desze trotsche, flinke vrouwen! De glazen stootten helder tegen elkaar. Felicltas' oogen schitterden vochtig ter wijl Judith geen spier van haar gezicht vertrok. Toen men weer plaats had ger.omen zei Wernher: Je hebt me de woorden uit den mond genomen, Rolf, want wij mannen zijn er veel te veel op gesteld om de vrouwen voor eiken strijd te behoeden. Misschien rijn daarom de vrouwen er zoo weinig voor op gevoed. Hij had nauwelijks uitgesproken teen Judith, die slechts weinig deel had geno men aan het gesprek, met uitdagende scherpte zei: Wie niet in de vrouw kan gelooven als in een dappere levenskameraad, die is in mijn oogen zoo'n kameraad ook niet waard. Ze richtte daarbij haar fonkelende oogen scherp op Richard Wernher, doch hij weerstond dien blik. Felicltas gaf het gesprek gauw een an dere wending, doch Judith beefde nog van opwinding en Richard vroeg zich af, of hij Judith toch niet onderschat had. Had hij niet maar zoo zonder meer aangeno men dat ze niet geschikt was voor den levensstrijd? Moert dat haar trots niet kwetsen mocht ze hem daarom vast houden, toen hij haar de vrijheid aan bood? En hoe kon hij haar nu overtuigen» dat alleen angst en bezorgdheid voor haar hem er toe gedreven hadden haar haar woord terug te geven? Na tafel begaf men zich naar de huls kamer terwijl Llesbeth de tafel afruimde, Fee zette zelf koffie voor haar gasten en de heeren staken- ter verhooging der gezelligheid een sigaar op. Judith was door de open deur naar d» veranda gegaan. Ze keek met brandend» oogen over de bloeiende helde, die ais eea blauwroode zee ln den zonneschijn lag. (Nadruk verboden), ('t Vervolgt),

De Halle (1925-1940) | 1939 | | pagina 9