De Jaagpaden- kwestie opgelost! In ons Land (Vervolg) MELKMACHINES MET SINGELS TIENDE VERJARING VAN HET ALGEMEEN CHRISTELIJK VERBOND VAN WERKGEVERS VAN WEST-VLAANDEREN DOODELIJKE AANRIJDING TE IEPER KOLONIALE LOTERIJ Zonds? werd te Kortrijk de tiende ver jaring gevierd van het A.C.V.W. West- Vlaanderen. De Hoogmis in St Maartens werd bij hooge uitzondering gezongen ter lafenis der zielen der overleden leden en zooals de Z. E. H. Kan. Camerlynck, Pastoor- Deken van St Maartens in zijne heerlijke en diep-overtuigende kanselrede zegde, om God te bedanken voor Zijne milde gaven gedurende deze eerste tien jaren en Zijnen zegen af te smeeken voor de toekomst. DE FEESTVERGADERING Daarna had de feestzitting plaats in de groote zaal van het Stadhuis. Op het ver hoog Z. Exc. Mgr Lamiroy, Bisschop van Brugge, Oud-Minister Paul Heymans. de H. Bekaert. Voorzitter van het feestvie rende Verbond en tevens van het L.A. C.V.W., de H. Seynaeve, Ondervoorzitter ter, de H. Vanden Berghe, Bestendig Af gevaardigde, die den Gouverneur Baels, door ongesteldheid belet, vertegenwoor digde en K. H. Van Overbeke, Proost van het A.C.V.W. West-Vlaanderen. Vaaraan in de welgevulde zaalZ. E. H. Kan Camerlynck. Pastoor-Deken; de H. Raidewijn Steverlinck, Voorzitter van het Vlaamsch Economisch Verbond; de H. A. Mayeur, Burgemeester van Kortrijk; Ar rondissementscommissaris Goethals, de H. A. Van Coillie, Senator, Roeselare; de H. M. Dejaegltcre, Volksvertegenwoordiger, KortrijkE. Pater De Clippele, S. J.de H. Jozef Callewaert, Voorzitter der Han delsrechtbank van Kortrijk; M. Vande- kerkhove, Studieleider van Jeugdfront KortrijkZ. E. H. Kan. K. Dubois, Proost der Katholieke Actie in het Bisdom Brug ge, enz. Verder de Voorzitters en Proosten der gewestelijke kringen en tal van vooraan staande leden van het A.C.V.W. West- Vlaandercn, alsook talrijke vrienden uit andere gouwen. Waren verontschuldigd Gouverneur Baels, Oud-Minister Van Isacker, enz. Na het gebed en een korte begroeting door den H. Bekaert, welke vooral gaat naar Z. Exc. Mgr Lamiroy en tot den vertegenwoordiger van den, spijtig genoeg beletten Gouverneur van West-Vlaande ren, gaf E. H. Van Overbeke, de onver moeibare Proost van het feestvierend Ver bond, lezing van zijn kernachtig overzicht over de eerste tien jaren van het A.C.V.W. W est-Vlaanderen. TIEN JAREN A.C.V.W. Wanneer men een oordeel vellen wil over ons A.O.V.W. van vandaag, dan moet men inzien van waar men gekomen is, boe de toestand hier was tien jaar geleden. De patroonsverbonden die na den oor log op neutraal terrein ontstonden, waren in hoofdzaak organisaties van verweer tegen syndikalisme, fiscus, enz., zonder moreel-godsdienstige bezieling. Bij de Ka tholieke Werkgevers was een minderwaar digheidsgevoel eene godsdienstige levens opvatting werd aanzien als een sentimen talisme dat wel gedoogd kon worden doch best buiten het zakenleven bleef. Vooral in de naamlooze vennootschappen mocht niet blijken dat een vennoot eene gods dienstige levensbeschouwing had. Daarbij kwam het gemis aan sociale sameuhoorigheid onder de Werkgevers, vooral als Katholieke Werkgevers. Ten slotte moest men ook vast stellen eene groote onwetendheid over de sociale leer der Kerk. soms een verkeerd begrijpen, daar de Patroons enkel de kerkelijke leer en directieven werden aangewezen langs enkele brokstukken die ter gelegenheid van Rerum Novarumfeesten der arbeiders werden naar voor gebracht, wel eens met eene eenzijdigheid die gemakkelijk te be grijpen en te verontschuldigen is. Óm daarin te voorzien werd eene or ganisatie van Kristelijke Werkgevers op gericht als katholieke actiegroepeering zij was de eerste voor volwassenen in ons Bisdom. De bedoeling was durven voorkomen als Katholieken; malkander leeren kennen als Katholieken; malkander steunen om in het maatschap pelijk leven de plaats te behouden die aan den leidenden stand toekomt; den godsdienst leeren aanpassen aan het be drijfsleven de Pauselijke Encyclieken leeren kennen en de verhoudingen van patroon tot arbeider. Bij het verschijnen van Quadragesi- mo Annow erd onmiddellijk het werk aangepakt 0111 de leering te verspreiden en de verwezenlijking te bevorderen. De tijdsomstandigheden hebben meege werkt om eene sterke centralisatie te or- ganiseeren in het Landelijk Algemeen Kristelijk Verbond van Werkgevers en de Federatie van Belgische Patroons. In deze provincie werden overal gewes telijke kringen ingericht die elk een mid denpunt van werking werden. De maandelijksche vergaderingen, dc geestelijke week-ends en de jaarfeesten met immer stijgend succes waren zooveel uitingen van een gestatigen uitbloei. Aan diegenen die tot nu toe afzijdig, neutraal of wantrouwig onze werking heb ben gevolgd zeggen wij dat het hun ka tholieke plicht is aan te sluiten: binnenin past gezonde kritiek, buitenuit is zij steeds afbrekend. Wij kunnen nog veel meer bereiken dan wat wij tot nu toe deden, indien al die ander voorbeeldige Katholieke Patroons, die buiten onze organisatie staan, ook hun sociale plicht van Patroon tegenover Pa troon vervullen en hunne talenten ten dienste stellen der gemeenschap. Naast God danken wij onze trouwe me dewerkers van het eerste uur die met onbaatzuchtige toewijding en offervaar digheid steeds trouw ter zijde stonden. Die hartelijke samenwerking heeft uit ons verbond alle kleingeestigheid en forma lisme laten verdringen en laat hopen dat het tweede decenium moge strekken tot glorie van den Heere en het welzijn van land en volk. De H. Bekaert deed bij dit verslag van E. If. Van Overbeke opmerken dat het zeer onvolledig was doordat het geen ge wag maakte van het groote werk door hem zelf en door de andere Proosten ge leverd. Daarna sprak de IT. Bekaert een merk waardige rede uit die wij hier samen vatten L.A.C.V.W. VANDAAG EN MORGEN Spreker besluit uit het verslag van E. H. Van Overbeke Het A.C.V.W. leeft omdat er een ziel in steekt, een ziel die altijd voort naar verderen uitbouw en naar verdere aan passing dwingt. Die bezieling en dat dy namisme, zitten in het kompleks van de princiepen die aan den grond liggen van onze organisatie: onze kristelijke levens beschouwing gedragen door den veer- krachtigen realiteitszin van den zakenman, strekt Het is zeker onze bedoeling de gaafheid eener gezonde economie te beschermen; het is zeker onze bedoeling de Patroons, de leiders van het sociaal-economisch mid den, hun prestage als leidenden stand te helpen hoog houden. Doch het is boven dat alles onze hoogste bedoeling'dat alles na te streven in den geest van onze kris telijke levensopvatting, in den geest der kerkelijke directieven, waarvan wij niet willen trachten eenige fragmenten te ge bruiken die ons kunnen dienen, en andere te verwerpen. De princiepen van Quadragesimo An no» zullen wij misschien zelf nooit tot hun volle recht en hun volle ontplooiing zien komen, doch het zou reeds een groo te verdienste zijn die voor de volgende generatie voor te bereiden. Onze taak gaat verder dan het huldi gen van princiepen, wij moeten ze toe passen bij alle gelegenheden. Wij kunnen zeggen dat bijna al de voornaamste hedendaagsche vraagstukken ofwel een sociaal-economischen onder grond of een sociaal-economischen inslag hebben, waar wij, als leidende stand van het sociaal-economisch leven rechtstreeks of onrechtstreeks gevoelig mee gemoeid zijn. Hierbij stuiten wij onvermijdelijk op moeilijkheden waaronder het ongeduld dezer die zich niet met een toekomstop lossing kunnen tevreden stellen. Niet al- ieen komt dit ongeduld tot uiting onder dezen die niets doen dan klagen en af breken, ook trouwe leden en medewer kers uiten gegronde klacht dat zoo wei nig rekening gehouden wordt met hunne studies en werking. En spreker verwijst ten titel van voorbeeld naar de bespotte lijke «voorloopige» oplossing die aan het vraagstuk der werkloosheid werd gegeven. EN DE KATHOLIEKE PARTIJ HET L.A.C.V.W. De H. Bekaert wijst naar de plicht der politieke partijen. Op deze zeer belangrijke rede komen we later terug. DE BELGISCHE ECONOMIE TEN OVERSTAAN VAN DE WERELD. ECONOMIE De gewezen Minister van Economische Zaken, Middenstand en Landbouw, roemt de verdienste van het L.A.C.V.W. en in 't bijzonder van de afdeelir.g West-Vlaan- deren en brengt hulde aan het klare in zicht van de Christelijke Werkgevers, ook op economisch gebied. Sprekers' wetsontwerp is voorzeker zeer onvolmaakt, maar 't is vatbaar voor ver betering. (Warme toejuichingen.) De Voorzitter dankt Oud-Minister P. Heymans voor zijn les in economie, maar meer nog omdat hij betoond heeft dat de oplossing ligt in de door Quadragesimo Anno voorgehouden solidariteit, welke zoo zij niet vrijwillig opgenomen wordt, bin nen afzienbaren tijd zal worden opgedron gen. TOESPRAAK VAN MGR LAMIROY De Heer Bekaert Commandeur der St Gregorius-Orde. Z. Exc. Mgr de Bisschop van Brugge, hield een korte toespraak, waarin hij hulde bracht aan het A.C.V.W. West- Vlaanderen en in de eerste plaats aan den H. L. Bekaert dien hij prijst als een evenwichtig maif bij wie de gezonde ka tholieke overtuiging leidt. z Zijn Heiligheid de Paus heeft hem hier om tot Commandeur der St Gregorius- Orde benoemd. Stormachtige toejuichingen onderbreken de toespraak van Zijne Excellentie, die daarna besluit met den wensch dat de H. Bekaert nog vele tientallen van jaren aan het hoofd van het L.A.C.V.W. moge staan. HET FEESTMAAL Om 1 uur had het feestmaal plaats in de Hallen. Een kleine drie honderd ge- noodigden, waaronder talrijke Dames, za ten aan de feestelijke versierde tafels. Een uitstekend strijkje hielp de stemming nog verhoogen. Nadat de H. Bekaert een heildronk had ingesteld aan Paus en Koning, nam Oud- Minister Heymans het woord. Eereteekens voor Voorzitter, Onder voorzitter en Proost. Al maakt hij geen deel meer van de regeering, toch werd de H. Heymans door deze gelast uit haar naam het A.C.V.W. West-Vlaanderen geluk te wenschen en tevens het kruis van de Leopoldsorde over te brengen aan de HH. Bekaert en Sey- nave en het kruis der Kroonorde aan E. LI. Van Overbeke. TAFELREDE VAN DEN H. BEKAERT De Algemcene Voorzitter dankt daarna Z. Exc. Mgr de Bisschop voor zijne stille beginsclleiding welke het A.C.V.W. ge lukkig is te mogen volgen. Hij dankt ook Oud-Minister Heymans voor al wat hij heeft trachten te verwe zenlijken gedurende den ten korten tijd dat hij aan het hoofd van Economische Zaken stond. Verder gaat zijn dank naar arrondisse mentscommissaris Goethals, naar den Burgemeester van Kortrijk, die zoo uiterst tegemoetkomend is tegenover het A.C. V.W., naar Z. E. H. Kan. Camerlynck, de pastor bonus voor groot en klein en die zelf de kanselrede gedurende de Dank mis heeft willen houden, naar Senator Van Coillie, Volksvertegenwoordiger De Jaegherc, Z. E. H. Kan. Dubois, naar den H. Joz. Callewaert, Voorzitter van de Han- delrechtbank, de spil van alle katholieke werken, naar de Dames, de Pers en de Vrienden uit alle afdeelingen van het L.A.C.V.W. Spreker sprak uit eigen naam en uit naam der andere gedecoreerden zijn dank uit voor dc vereering en wees er ten slotte op dat de grootste verdienste toekomt aan den man die de stuwkracht is in het A.C.V.W., West-Vlaanderen, E. LI. Van Overbeke. Nadat E. P. Bogacrts in rijm en dicht zijn hulde had gebracht aan de drie hel den van den dag en de H. B. Steverlynck lezing had gegeven van toegekomen ge- lukwenschen, sprak de H. Van den Ber ghe, als afgevaardigde van den H. Gou verneur. Hij wees op de voorbeeldige be drijvigheid der Nijveraars en Handelaars van West-Vlaanderen en op de plicht der Openbare Besturen deze bedrijvigheid te beschermen ten bate van heel het volk. Spreker bracht echter bijzonder hulde aan het A.C.V.W. omdat het de hoogste goe deren, de hoogste waarde wist toe te kennen. Ten slotte bracht de Voorzitter van den Quadragesimo Anno-kring der jongeren uit het Kortrijksche hulde aan het A.C. V.W. dat hun tot voor- en toonbeeld EEN JONGE MAN UIT PASSCHENDALE DOODGEREDEN Het rijwiel van het slachtoffer onder den zwaren autocamion. Maandag 11. was da genaamde Vercruyse Jeroom, 25 Jaar oud, wonende te Pas schendale. Molenstraat 6, echtgenoot van Leleu Elisabeth en vader van een 2-Jarig dochtertje, per fiets naar leper gereden, om zich een tand te laten plombeeren dit ln gezelschap van zijn schoonbroeder, Leleu André. Het was ongeveer 6 uur 's avonds wan neer zij den dentist verlieten en den te rugtocht begonnen. Gekomen tusschen de Meenenpoort en de Bascule, kwam een zware autotractor met aanhangwagen uit de tegenovergestelde richting op hen tce gereden. Leleu, die het gevaar zag afko men, liet zich onmiddellijk op het voetpad neervallen en ontsnapte zoo op het nip pertje aan een ge wisse 11 dood. hMMMMMI HET SLACHTOFFER L. VERCRUYSSE Een geweldigs botsing ontstond, niette genstaande de autogeleider, Maurits De- schrijver, 21 jaar oud, alles in het werk om de fietsers te ontwijken. Vercruysse Jeroom werd ten gronde gesnakt en mede- gesleurd. De auto verbrijzelde de afslui ting, waar de grafzerken tentoongesteld zijn van den Lieer Hector Timmerman. Leleu. denkende zijn schoonbroeder onder de auto te vinden, zocht, maar vond hem eenige meter verder tegen den muur ge slingerd. Hij baadde in zijn bloed en kloeg hevig van de pijn. Inderhaast kwamen toeschouwers en ge- buurs tcegeloopen en brachten het slacht offer bij den Heer Tydgadt binnen. Gast huis en politie werden aanstonds verwit tigd en kwamen spoedig ter plaats. De auto van het Rood Kruis kwam weldra het slachtoffer opnemen en naar het O. L. Vrouw Gasthuis overbrengen, waar zijn toestand doodelijk bevonden werd. Het H. Oliesel werd toegediend door Eerw. Heer Maes. De autogeleidcr werd aan de rechter voet gekwetst en bekwam zelf eenige lichte kneuzingen. De fiets van J. Ver- cruysse stak nog onder de auto. De vrouw van het slachtoffer werd voorzichtig op de hoogte van het ongeval gebracht en spoedde zich onmiddellijk naar leper. Rond 10 uur van zelfden avond Is de ongelukkige man in de hevigste pijpen overleden. Het slachtoffer was door ledereen ge acht en gekend als een naarstige werk man, maar was voor het oogenblik werk loos. HET PARKET TER PLAATS. Het Parket is Dinsdagnamiddag rond 14 uur op de plaats des onheils afgestapt. Hst was samengesteld uit de Heeren On derzoeksrechter Devos de Molderghcm, Walleyn, Substituut des Könings, en De- thoor, Griffier. Het was de Heer Var.se- venant, onderkommissaris der stedelijke politie, die het eeTste onderzoek instelde en dan ook alle noodige inlichtingen aan de Heeren van het Parket verschafte. De autotraktor met aanhangwagen was ter plaats blijven liggen, alsook de ver brijzelde fiets van het slachtoffer, welke men duidelijk en gansch verwrongen be merkte onder de laatste wielen van den aanhangwagen. De autovoerder. Maurice Desclirijver, alsook Leleu André, schoonbroeder van het slachtoffer, werden langdurig onder- hoord. Men zou de meaning toegedaan zijn dat de autotraktor door de gladdigheid van de baan uitglipte en zoodoende de fietser aanhaakte. Gansch den morgen was het een voor. t durend komen en gaan der nieuwsgieri gen, doch gedurende hst onderzoek van het Parket was de belangstelling buiten gewoon groot, zoodat een ordedienst dien de ingericht. Aan het Stadhuis te Kortrijk: In 't midden 7. Exc. Mgr Lamiroy. Aan zijn rechterkant: Heer Leon Bekaert, Voorzitter van het A.C.V.W.; Z. E. H. Deken Camerlynck; Heer Mayeur. Burgemeester van Kortrijk. en E. II. Van Overbeke, Proost van het A.C.V.W.; aan zijn linkerkant: Heer Heymans, Oud-Minister. 1 A bey naeve, Onder-Voorzitter vaa het A.C.V.W. Hoe de auto-traktor door de ijzeren afsluiting reed, aan den werf van Heer Timmerman. IBBflIQiBBIBSB'SBIBBISBBlBSBSClSilBIHBBIBBSHBIBBSIHBlIBSEfiRSBI ERGE AUTOBOTSING TE BOEZINGE Reeds verscheidene jaren verkeeren de Jaagpaden langs den IJzer en den Loo- vaart in eenen erbarmelijken toestand. Het volstrekt belang dezer wegen zoo wel ten opzichte van het toerisme als voor de landelijke en inzonder de landbouw bevolking spoorde ons aan om aanhou dend en krachtdadig door te werken tot wanneer daarvoor rechtstreeksche en vol ledige staatstusschenkomst zou kunnen bereikt worden. Alleen deze oplossing zou doelmatig zijn. Aanvankelijk brachten we deze kwestie ter bespreking in eene openbare zitting van den Senaat omstreeks einde 1936. Daarop hadden we daarover een onder houd in het Kabinet van het Ministerie van Openbare Werken waaraan eveneens deelnamen de HH. Burgemeesters der be trokken gemeenten. In 1938 bekwamen we een bezoek ter plaats, waarbij deze jaag paden over gansch hunne lengte werden nagezien, eerst van den Heer Kabinets overste in gezelschap van verscheidene hoogere ambtenaren en later van den Heer Minister zelf, wien we de zaak op nieuw omstandig konden voorleggen op eene daaropvolgende bijzondere vergade ring ten Stadhuize van Diksmuide. Ten slotte hadden we verder dienaangaande aanhoudende onderhandelingen met het Departement van Openbare Werken. Aan de veelvuldige betrokken Gemeen tebesturen (Nieuwpoort, St Joris, Manne- kensvere, Ramskapelle. Pervijze, Stuive- kenskerke, Kaaskerke, Diksmuide, St Ja- cobskapelle, Oudekapelle, Nieuwkapelle, Merkem, Reninge, Pollinkhove, Loo, Alve- ringem, Wulveringem, Eggewaartskapelle, Steenkerke en Veurne), alsook aan de tal rijke belanghebbende landelijke bevolking kunnen we thans meedeelen dat er on middellijk zal worden overgegaan tot het herstel dezer jaagpaden op staatskosten. Het programma van de uit te voeren herstellingswerken werd reeds opgemaakt en ziet er uit als volgt: Er zal thans zonder uitstel worden over gegaan tot de eigenlijke algemeene her stelling van het steenslagwerk waarbij door volledige vereffening eene regelma tig rollende rijoppervlakte zal worden ver wezenlijkt. Gedurende de drie navolgende jaren zal e ieder jaar eene bestrijking met teer en grint toegepast worden. Daarna, dus na 1942, zal er volgens de noodwendigheden alle 2 of 3 jaar eene nieuwe zelfde bestrijking gedaan worden. De geheele lengte dezer jaagpaden zal diensvolgens na de herstelling hetzelfde voorkomen hebben als dit begrepen tus schen de Hooge Brug te Diksmuide en den Doodengang. Daarin zijn begrepen de weg langs den Loovaart van af de Rozebrug te Veurne tot de Loobrug met eene lengte van 11 Km., alsook deze langs den IJzer, vanaf Nieuwpoort (Sluizen) tot Knokkebrug (vertakking met de vaart van leper naar den IJzer op grondgebied Merkem) waar van de lengte 23 km. bedraagt. Daar de staat deze werken heelemaal op zich neemt zullen de betrokken ge meenten dus ook niet tusschen te komen hebben in het onderhoud dezer wegen. We hebben de overtuiging dat deze uit slag algemeen en gansch bevredigend zal ingezien worden. M. SOBRY, Senator. flBa»BBBBBBBBBBB»aaBB3BBBBaflB --CO»- Dirisdag morgen, rond 11 'A uur, kwam de auto der Gebr. Ampen uit de Pope- rlngestraat gereden, toen Heer Maurice Six, van leper, de straat wilde inrijden. Door de gladheid konden xij niet tijdig remmen en botsten met geweld op elkaar. Gelukkig waren er geen ongelukken te betreuren maar de twee autos werden erg beschadigd, zooals onze foto het aantoont. HACHELIJK DRAMA DER ZEE TWEE MANNEN HINGEN 15 UUR OP EEN WRAK Wijl eer. dichte mist alle zicht wegnam op zee, kwam de boot Z. 19 - Julien- Gustaveuit Zeebrugge, in botsing met het wrak van een boot die vaststeekt ter hoogte van Blankenberge. De schipper, Jan Uyrerwuige en de matroos Couwijzer sprongen op het wrak en poogden een kabel te bevestigen aan het WTak, om te probeeren het wrak mede te slepen. Hun opzet gelukte niet en de twee jongens die aan boord van de Z. 19 gebleven waren konden de verbinding niet vei-ze- keren. De motor sloeg af en de sloep ging op drift, wijl de schipper en de matroos aan een wrak bleven hanger.. Eerst 15 uur later werden zij opgemerkt en opgepikt, na vreeselijk te hebben geleden. De 0 Z. 19 zwaar gehavend, kon door een andere boot naar Zeebrugge gesleept worden. DE TREKKING der Z schijf 1939 van de zal geschieden te Antwerpen, VRIJDAG 24 FEBRUARI e.k. Koop vandaag nog uwe biljetten. Beproef uwe kans om MILLIONAIR te worden. die oogenblikkelijk ineen gezet en uiteen genomen worden. Al de metalen deelen zijn uit roestvrij staal vervaardigd. Deze machine zal ongetwijfeld een grooten bij val genieten. De nieuwe Amerikaansche machine zou reeds met den besten uitslag in enkele stallen in België in gebruik zijn. Zij is de eenige melkmachine van dien aard. Ik wil dus niet nalaten, de aandacht der belanghebbende op deze nieuwigheid ln het machinaal melken te trekken, dit na tuurlijk met het gebruikelijk voorbehoud. G. GEORGES, Landbouw - Ingenieur. Het liandmelken door het machinaal melken vervangen is een noodzakelijk heid die zich meer en meer opdringt en dus ook meer en meer aan de dagorde komt. Er werden reeds melkmachines van ver schillende stelsels vervaardigd die in de volgende drie klassen kunnen verdeeld worden: 1. de melkmachines die door zuiging werken; 2. de melkmachines die door drukking werken; 3. de melkmachines die door zuiging en drukking werken. Men weet ook reeds uit ervaring dat alleen de machines die in de derde klas kunnen gerangschikt worden, in 't alge meen geheel bevredigend werken. Zij ver schillen echter nog ten opzichte der snel heid van het melken, der gemakkelijke behandeling, der gemakkelijke reiniging, enz. en de opinie hierover verschilt r.og tamelijk zeer onder de melkvee-houders. Ik zag onlangs een nieuwe Amerikaan sche melkmachine met singel, die op ver nuftige wijze schijnt uitgevoerd te zijn, ten toon gesteld ter gelegenheid van een dierenkeuring, en hoorde een der aanwe zige boeren uitdrukkelijk beweren, dat de melkmachine met singel geen nieuwig heid is, dat er voor den oorlog reeds ma chines met singel in België in gebruik waren en dat deze toen ook geen voldoen- ning gegeven hebben. Om mij te documenteeren heb ik dan een bevoegde persoon, die reeds meer dan 30 Jaren lang bijzondere belangstelling in den vooruitgang en in de verbeterin gen in het machinaal melken betuigt, over de zaak bevraagd. Ik acht het nut tig, zijn oordeel en overwegingen hier aan te voeren: Melkmachines met singels werden in derdaad reeds in België gebruikt maar de meesten ervan zijn nu van de markt verdwenen. Deze machines verschilden echter merkelijk van de nieuwe Ameri kaansche melkmachine, namelijk de Surge». Het waren: 1. de Himman die in 1908 gebreveteerd werd en die slechts door zuiging en niet door druk king werkte; 2. de «Dalen», die met druklucht werkte; de Mortensendie met water onder druk werkte. De twee laatste machines waren rond het jaar 1911 in gebruik en hadden twee s'-igels, een op den rug der koe en een achtt schouders. Een vierde machine, de «Arno», uit Zweden e'komstig, had ook een singel NA DE AANVAL OP EERSTE-MINISTER SPAAK Een der aanranders aangehouden. Op Donderdag 2 Februari werd Heer Spaak dus op lafhartige wijze aangeval len door fanatiekers, franskiljonsche oud strijders en meehuilende jongelingen, die betoogden tegen de benoeming van Dr Martens als lid der Kon. Vlaamsche Aca demie voor Geneeskunde. De Hr Spaak kwam in allerhaast naarj huis toegeloopen omdat zijn echtgenoote hem had gebeld dat de betoogers haar huis wilden binnendringen wijl zij met de kinderen alleen in huis was. De HH. woelmakers Louveau en Cox eischten een onderhoud met Hr Spaak. Toen de Hr Spaak door de betoogers zijn huls wilde binnentreden werd hij hardhandig aangerand, geslagen, ge stampt en ten gronde geworpen, tot hij door de ordemannen kon bevrijd worden en zijn huis kon bereiken, waar hij on middellijk de afgevaardigden van de woelmakers ontving, die zijn ontslag eischten. De Hr Spaak diende hen tot antwoord dat hij alleen rekenschap ver schuldigd was aan den Koning, het Par lement en zijn geweten, en hij niet zwich ten zou voor muiterij. De Hr Spaak had slechts lichte kneu zingen opgeloopen en moest zijn werk niet onderbreken. Door tal van vooraanstaande persona liteiten en organisaties, o. m. door V. O. S.het Verbond der Vlaamsche Kuituur vereenigingen, het Vlaamsch Verbond voor Brussel, enz. werden telegrammen aan den Hr Spaak gestuurd om protest aan te teekenen tegen de laffe aanran ding, hem hun vreugde te uiten dat hij slechts kleine kneuzingen opliep en hem geluk te wenschen om de standvastigheid die de Eerste-Minster in de zaak Martens aan den dag legde. Interpellaties werden aangekondigd over de ontoereikendheid van den orde dienst en de laksche houding van politie en rijkswacht. Een der aanranders, zekere Baron d'Anethan, die door een agent in burger- kleedij als een der aanranders werd her kend, werd aangehouden en ter beschik king gesteld van het gerecht. d'Anethan, die wisselagent is, was ook in het bezit van een stuk beton, wat zijn straf nog dreigt te verzwaren. MINISTER DIERCKX EN DE SENAAT Het Vlaamsch protest verworpen. Tegen de rede van den Hr Dlerckx, uit gesproken tijdens de openingszittng van de Koninklijke Vlaamsche Academiën, werd in den loop der voorlaatste week heftig protest aangeteekend van Vlaam sche zijde. De Minister van Onderwijs kreeg harde woorden te hooren vanwege de HH. Van Dieren, VI. Nat., Verbist, Kath., en Herman Vos, Soc. Door de HH. Verbist en Van Dieren werd dan een dag orde ingediend inhoudende de afkeuring van de gewraakte rede. Anderzijds wer den twee eenvoudige dagorden ingediend, door een groep Liberale Senatoren, en door den Rexist de Grunne. In Senaatszitting van Dinsdag 11. moest over de dagorden gestemd worden. De twee eenvoudige dagorden werden ver smolten en kregen den voorrang. Zij werden ook goedgekeurd met 85 stem men tegen 37 en 26 onthoudingen. De dagorde Verbist-Van Dieren verviel dus. Stemden voor de eenvoudige dagorde, dus ten gunste van den Minister Dierckx: ai de Socialisten, Herman Vos inbegre pen, alsook de Liberalen en de meeste Rexisten, en de Katholieke Minister d'As- premont-Lynden. Stemden tegen, dus keurden de rede van Minister Dierckx af, bijna alle Ka tholieke Vlamingen, o. m. de HH. Depon- tieu, Desmedt, de Spot, Mullie. Sobry, enz., de Rexist Paul De Mout en al de Vlaamsche Nationalisten. Onthielden zich: de Katholieke Walen, enkele Vlamingen. Minister Dierckx. Ter gelegenheid van deze Senaatszit ting werden er opnieuw strenge ordemaat regelen getroffen. De neutrale zone bleek weer als bezet door de Rijkswacht en po litie. Een gat in den dienst was deze maal niet te bespeuren. Betoogingen werden evenwel niet gehouden en alle Incidenten bleven uit. DE RECHTBANKEN EN DE BESTUURLIJKE TAALWET VAN 1932 In aanleiding met de aanhouding van Hr Grammens werd zooals gemeld door Hr Croonenberghs, VI. Nat., in de Kamer de Minister van Justitie, Hr Van Dievoet, over dit feit geïnterpelleerd. In zijn antwoord heeft Hr Van Dievoet uiteengezet welke interpretatie hij aan de wet van 1932 heeft aangenomen, en dat aan de Prokureurs-generaal een brief werd gericht om de wet in dien zin te doen toepassen. Hier nu hoe de Hr Minister de zaak In ziet en hoe hij bevel heeft gegeven de wet te doen toepassen: Het Hof van Verbreking wier rechts gebied zich uitstrekt over het gansche grondgebied, dient zijn berichten, mede- deelingen en opschriften in de beide landstalen op te stellen. De Hoven van Beroepte Luik en te Brussel zullen alle berichten en zoo meer ook in beide landstalen opstellen, gezien hun rechtsgebied voor ieder zich uitstrekt tot gemeenten welke zoowel tot het Waal- sche als tot het Vlaamsche gedeelte be lmoren. Voor alle rechtbanken in de Brussel-' sche agglomeratie is tweetaligheid gebo den. Voor de Rechtbanken van Eersten Aan leg. van Kooohandel en voor de Vrede gerechten, ook voor het Hof van Beroep te Gent. is eentaligheid heboden, Vlaamsch in het Vlaamsch gedeelte en Pransch ln het Waalsch gedeelte. Alle berichten, me- dedeelingen aan het publie.;, ook de op- werden opschriften overschilderd of ult« geklopt o. m. te Esschenbeek, Rollegem, Dendermonde, Lier, enz. Ook te Antwerpen werd er kulsch ge houden op de tramrijtuigen waar nog tweetalige opscliriften en bordjes opge hangen of vastgespijkerd waren. Op ver. schillende rijtuigen stapten een groep mannen op. die behoorlijk hun kaartje betaalden, eens gansch het rijtuig in stilte onder oogen namen, om dan op een gegeven teeken hamertjes uit te halen en te beginnen te kloppen op de Fransche en werkte door zuiging en drukking. Metschriften, moeten opgesteld w-den in de deze machine weru in 1914 een experi- taal van de gemeente waar bedoelde mentale beproeving in ^et Staats-Onder- j rechtbank gevestigd is. Uitzorn ^->ngen zoekingsgesticht te GerrNoers gedaan. Volgens het bericht was cc ~-Hng heel bevredigend maar de uitvoering moest verbeterd worden om de machine gemak kelijker te kunnen behandelen en gemak kelijker te kunnen reinigen. Men kon in derdaad heel moeilijk met de hand aan het melkvat raken. Het melkvat gedra gen door de singel had vier lange door zichtige melkdarmen uit celluloid waar van de uiteinden voorzien waren van ge bogen metalen verbindingspij pen met kranen om er de melkbekers op aan te brengen. De melkbekers konden verplaatst worden door lossen der sleutels waarmede de melkdarmen op het melkvat bevestigd waren om de melkbekers naar de positie der koespenen te richten, en dit was een lastige behandeling. De singels dienden bij deze machines enkel om het melkvat te dragen. Met de nieuwe Amerikaansche machine speelt de singel echter een heel andere rol en zij is de hoofdoorzaak der groote voordeelen der machine. De singel kan op de koe naar voren verschoven worden en ook in de een of de andere der verscheidene ke pen van het handvatsel van het melkvat gehaakt worden om bij Iedere afzonder lijke koe volgens de eigenaardigheid van 't dier het trekken van het melkvat naar noodwendigheid te verminderen of te ver meerderen. Het trekken van het melkvat neemt dan ook nog allengs toe naarmate het zich met melk opvult. Door aanwending der singel worden de melkvergaarders onder de melkbekers en de lange melkdarmen om de melk in de melkkruik te voeren, afgeschaft. Het rei nigen van het toestel is daardoor veel vereenvoudigd daar deze deelen bij de an dere toestellen moeilijk te reinigen zijn. Bij de Surgezijn de melkdarmen uit rubber maar 12 cm. lang en de melk bekers bestaan uit slechts twee deelen (Zie vervolg hiernevens.) teksten. Verschillende rijtuigen werden aldus zuiver gemaakt. Verschillende personen werden opgeleid en na onderhoor weer vrijgelaten. Het waren de Heeren Leuridan, volks vertegenwoordiger. Lagrou en Dillen, ad- vokaten, Dr Muylle, Dr Borms en Jan Van Hoogten. ONZE MUNTSTUKKEN We kregen dus nieuwe muntstukken waarover het volk niet te best tevreden Is. bijzonderlijk voor wat betreft de stuk ken van 5 fr. Naar verluidt is het slaan van deze 5 fr. stukken tijdig stopgezet, tot enkele lichts wijzigingen werden aangebracht. Deze wijzigingen zullen echter moeilijk aan te stippen vallen voor het gewoon publiek. Wat later zal met het slagen dezer stuk ken voortgedaan worden. De nieuwe muntstukjes van 50 ct. zul len maar later vervaardigd worden. Er la ook geen kwestie van de briefjes van 50 fr. af te schaffen. Niettegenstaande het verzet dat gerezen is tegen het slaan van nieuwe en klein- dere muntstukken van 1 fr. zal het nieuw model toch in voege worden gebracht. Er vallen hier niet min dan 22 millloen stuk ken te vervangen. BELGIE EN SPANJE 'I Ter Kamerzitting van Dinsdag 11. heb ben Kommunisten en Socialisten weeral gepleit voor rood-Spanje. De Kommunist zag in de overwinning van Franco een nieuw fascistisch gevaar, hij viel gewel dig uit tegen Eerste-Minister Spaak om dat deze overgegaan was tot het zenden van een vertegenwoordiger bij de Regee ring van Burgos. De VI. Nationalisten en de Rexisten verweet hij te werken in ver standhouding met Hitier. De Socialist Buset elschte dat België grootere hulp verleende aan de Spaan- sche vluchtelingen, dat de nlet-inmenging zou opgegeven worden, de overwinning van Franco bedreigt den vrede in Europa, daarom moeten wapens kunnen gezonden worden naar Rood-Spanje. Heer P.-E. Janson, Minister van Bui- tenlandsche Zaken, diende de sprekers van antwoord. De gebeurtenissen in Spanje veranderen van uur tot uur. Men dient dus de verdere feiten af te wach ten. Het is niet mogelijk de nlet-inmen ging op te geven. 400 Spaansche kinderen worden verzorgd door tusschenkomst van ons land, er kan echter geen sprake zijn van die kinderen naar ons land over t* brengen. ONEENIGHEID BIJ DE VUURKRUISEN Naar aanleiding van de anti-Vlaamschs en politieke agitatie aan den dag gelegd door de HH. Louveau en Cox is een groei ende oneenigheid ontstaan in den schoot van den Vuurkruisenbond. Verschillende afdeelingen van het Vlaamsche land keurden reeds de houding van den Fede ralen voorzitter Cox af. Ook de Leuven- sche afdeeling, die de sterkste is in het land, heeft protest aangeteekend tegen da houding van den Hr Cox en de leider van de afdeeling, de Hr Arnalsteen, heeft bo vendien zijn ontslag als ondervoorzitter van het Hoofdbestuur aangeboden. BESCHERMING VAN DEN TITEL EN BEROEP VAN BOUWMEESTER Eindelijk werd door Kamer en Senaat het wetsontwerp inhoudende dé bescher ming van den titeel en het beroep vaa architect goedgekeurd. Deze wet bepaalt o. m. dat: niemand den titel van architect noch het beroep ervan mag uitoefenen zoo hij niet in 't bezit is van een diploma voor dit beroep: voor alle werken, zoowel voor de open bare besturen als voor partikulieren, voor dewelke een toelating tot bouwen ls op gelegd, dient beroep gedaan op een archi tect voor het opmaken van de plans en de kontrool op de werken; in sommige ge vallen kan uitzondering gemaakt worden mits de toelating van den Gouverneur; alle ambtenaars van Staat of andere openbare instellingen mogen niet als ar chitect optreden: een aannemer van openbare werken het beroep van architect niet mag uitoefenen; de architecten die hun beroep uitoefe nen moeten zich op een speciaal register laten inschrijven. Verder voorziet de wet gevallen van per sonen die het beroep van architect uit oefenen zonder een diploma te bezitten. Mits zekere voorwaarden in de wet ver vat zullen zij hun beroep voort mogen uitoefenen. VERGOEDINGEN VOOR VERLIEZEN GELEDEN TEN GEVOLGE VAN MOND- EN KLAUWZEER Meermaals hebben de landbouwmid- dens zich bezorgd getoond over de rege ling, volgens dewelke de door het mond en klauwzeer berokkende verliezen wor den vergoed. De Minister van Landbouw heeft be slist, als rechtgevend op veVgoeding, ts aanzien, al de voor 1 Juli 1938 ingediende vragen, die landbouwuitbatingen betref fen. waarvan de belangrijkheid van de voedingsgewassen en nijverheidsteelten de verhouding zestig bereikt tegenover veertig voor groenvoedergewassen en vee kweek. IIMISSIAEN TEGEN HET GODSDIENSTONDERRICHT In talrijke gemeentescholen van Wcst- wo 'm gemaakt voor Landen, Edingc.i en aanderen wordt meer dan een half uur Moes., oen. waar tweetaligheid geboden is. Voor ->t het Hof van Beroep te Brus sel betrei. moeten alle berichten en der gelijke in h. vlaamsch of in het Fransch opgesteld zijn, naar gelang het een Vlaamsch of een Waalsch gedeelte van het land betreft. Hopen wij dat de bevelen van den Mi nister van Justite nu eens voor goed een einde zullen stellen aan de nalatigheid bij de toepassing der taalwetten in de verschillende Rechtbanken en dat nu al les in orde wordt gebracht, ook de op schriften. Aldus zal de actie der Man nen van de Daad in dit gebied onnoo dig worden en zal een zuiveren toestand kunnen geschapen worden. Met goeden wil kunnen alle opschriften in korten tijd in orde worden gebracht. GRAMMENS ZIT NOG STEEDS IN HET GEVANG TE OUDENAARDE Nieuwe kuisch te Antwerpen. Volksvertegenivoortliger Leuridan aangehouden. Hr Grammens zit nog steeds in het ge vang te Oudenaarde. Gelukkig dat hij nu mogelijkheid tot verwarming heelt gekre gen en dat een minder streng regiem werd toegepast. Hr Grammens is naar verluidt in een niet te besten gezondheidstoestand. Het geding dat tegen hem werd inge steld moest behandeld worden voor de Rechtbank op Zaterdag 4 Februari 11., maar onverwachts werd het voor onbe- paalden tijd uitgesteld. Intusschen worden uit alle deelen van het Vlaamsche land protesttelegrammen en -moties verzonden, tegen de aanhou ding van Hr Grammens en om de toe passing te elschen van de taalwetten. In talrijke gemeenten en steden werden intusschen ook de kulschlng voortgezet en Congo, dit op eigen risico en eigen kosten. per dag godsdienstonderricht gegeven. Zulks heeft den Hr Missiaen, Socialistisch Volksvertegenwoordiger te leper, ten zeer ste geërgerd en bij den Minister van On derwijs heeft hij dan ook daartegen ge protesteerd. Mi- Missiaen moest toch eens te meer bewijzen dat de Socialisten tegen den Godsdienst niet zijn. Van den Hr Minister mocht hij verne men dat zulks alleen afhangt van de ge meentebesturen en zulks toegelaten was zoolang het burgerlijk onderwijs er niet onder te lijden had, 1. a. w. dat het hem niet aanging. Ongetwijfeld zal dit protest van den Hr Missiaen vele kristene ouders de oo gen doen openen omtrent de houding der Socialisten tegenover den Godsdienst. DE UITBATING OP DE LIJN IEPER-ROESELARE Door den Hr G'K Rexist, werd aan den Minister van Verkeerswezen gevraagd welke de uitslagen waren van de drie eerste maanden der uitbating van de treinverbinding Ieper-Roeselare. De Minister van Verkeerswezen diende hierover volgende cijfers mede: In 1938: Februari Maart April Ontvangsten 36.760 37.216 45.925 Uitgaven 208.500 219.400 215.300 Verlies 171.740 182.184 169.375 DE UITWIJKING NAAR CONGO Gedurende het jaar 1938 zijn 208 per sonen, mannen, vrouwen en kinderen, naar Kongo vertrokken door tusschen komst van het Kolonisatiebureau van het Ministerie van Koloniën. Belangrijke voordeelen werden hen toegestaan. Het gaat hier uitsluitelijk om kolonisten van Belgische Nationaliteit die zich voor lan gen tijcf of voor goed gaan vestigen in

De Halle (1925-1940) | 1939 | | pagina 2