Hoar heS etude van Republikeinsch Spanje Wereldgebeurtenissen GEZOND 'HEIDSPILLEN SAMENWERKENDE SPAAR- KREDIETMAATSCHAPPIJ EIGEN HEERD IEPER PENSJAGER SCHIET OP JACHTWACHTER TE ELVERDINGE IN 'T BINNENLAND HANDELSBELANGEN Talrijke Staten erkennen de Begeering van Generaal Franc® President Azuna neemt ontslag. VERMAGEREN! IN ENKELE REGELS DE VLASTEELT STÓPPING KOLONIALE LOTERIJ ONDERWIJSWERELD! RECHTBANK VAN IEPER ALGEMEENE VERGADERING VAN ZONDAG 26 FEBR. 1939 Zijn tegenwoordig: MM. R. Bouquet, Onder-Voorzitter; J. Mahieu, G. Bergh- inatt. G. Delahaye, V. Veys, H. Delobel, BeheerdersV. Pieters en J. Vander Mersch, Commisaris; H. Gillioen, Secre taris-Schatbewaarder; Ch. Gadeyne, Re- kenplichtige Mijnheer R. Bouquet, neemt het Voor- zitterschap waar en opent de vergadering om 11.10 uur. Mijheeren, Vooraleer het woord te verleenen aan M. de Sekretaris om lezing te geven van het verslag, moet ik M. D'Huvettere, on- zeu geachten Voorzitter, verontschuldigen de algemeene vergadering niet te kunnen bijwonen om reden van zijnen hoogen ouderdom en kortelings zijne ziekte. God dank is hij nu aan de beterhand en ik breng hier, in eigen naam, alsook in naam van ons Bestuur en van de leden hulde van erkentelijkheid. Wij zijn onzen geachten Voorzitter on zen dank verschuldigd voor al het goede dat hij binst 45 jaren verricht heeft voor onze instelling ingericht ten bate der wer kende klasse. Hij is de eenige overblij vende, die gewerkt heeft aan de stichting onzer maatschappij in 1892. Daarom stel ik voor hem een brief toe te sturen als uiting onzer gevoelens van genegenheid. De Heer Voorzitter drukt zijn spijt uit dat er niet meer leden tegenwoordig zijn, verscheidene leden van buiten stad hebben eraan gehouden op deze vergadering aan wezig te zijn, de leden van leper zouden dit voorbeeld moeten volgen en 't is te hopen dat zij toekomend jaar in groot getal de Algemeene Vergadering zullen bijwonen. Ken woord van dank aan het Schepen college die bereidwillig de zaal van het Stadhuis t'onzer beschikking stelt. De Heer Voorzitter verleent het woord aan den Secretaris-Schatbewaarder, die liet verslag voorleest van het Bestuur be treffend liet Dienstjaar 1938. MM, Ingevolge artikel 41 der standregelen der Maatschappij werd gij bijeengeroepen om verslag te hooren uitbrengen over de werking van «EIGEN HEERD» binst het jaar 1938. In den loop van dit jaar werden 20 lee- ningen toegestaan en uitbetaald, waaron der 12 voor het bouwen en 8 voor het koopen eener goedkoope woning. Deze woongelegenlieden werden: 1° gebouwd: te Wervik 4; leper 3: Poperinge 2; Komen 1; Geluwe 1 en Woesten 1; 2° aangekocht: te leper 7 en te Wer vik 1. Deze nieuwe leeningen vertegenwoordi gen een bedrag van 358.000 fr. waarbij nog moet gevoegd worden de som van 24.7/3 frank betaald aan de Algemeene Spaar- en Eijfreutkas voor premiën van verze kering op het leven der ontleenershetzij te zauien 382.773 fr. door de Maatschappij in 1938 voorschoten. Binst het jaar 1938- werden 23 leeningen voor den termijn terug betaald en twee leeningen werden vereffend door verloop van den termijn. Op 1 Januari 1938 waren er 323 wer kende leden, 20 nieuwe leden werden in geschreven 343 en 25 leden hebben hunne schuld vereffend, zoodat er op 31 December 1938 nog 318 werkende leden aangesloten blijven. Het bedrag der maandelijksche afkor tingen betaald in 1938 beloopt tot de som van 604.236.90 fr,, en het bedrag der 25 vereffende leeningen beloopt tot de som Van 174.066 fr., zoodat de betalingen ge daan binst het jaar 1938 bedragen 778.302 fr. 90. De interesten bij te schrijven ten laste der ontleeners bedragen 158.239,60 fr. Op 31 December 1938 blijven de leden nog verschuldigd 3.897.595,20 fr. Het vervallen kapitaal en de verschenen interesten door de Maatschappij te ver effenen jegens de Algemeene Spaar- en I.ijirentkas op 31 December bedragen on- derscheidelijk 213.242,23 fr. en 129.079,21 fr. In den loop van het jaar heeft de Maat schappij geen geld moeten in leening vra gen aan de Algemeene Spaarkas. De voorschotten die de Maatschappij op 31 December nog verschuldigd blijft aan de Spaarkas beloopen tot de som van fr. 3.738.005,45. Over het algemeen hebben de leden re gelmatig hunne maandelijksche afkortin gen betaald; op aanzeggen der Algemeene Spaarkas moesten nochtans twee leden in 't bijzonder op hun verplichtingen gewe zen worden. Het bestuur doet andermaal beroep op al de leden opdat zij regel matig hunne stortingen zouden doen van 1 tot 10 van elke maand. Het spreekt vanzelf dat het Bestuur al tijd bereid is de bijzondere gevallen we gens ziekte of moeilijkheden van toeval- ligen aard welwillend te onderzoeken om uitstel van betaling te verleenen in nale ving der onderrichtingen der Spaarkas. De intcri-t der leeningen werd behou den aan 3,75%; voor/lezen die leeningen aangingen aan een hoogeren interest wordt deze teruggebracht op 3,75 Dit is zeker een niet te onderschatten voordeel voor tal van ledenhetgeen te danken is aan den gezonden finantieelen toestand der Maatschappij. Ook heeft de Algemeene Spaarkas dit ingezien en heeft aan onze Maatschappij de bijzonder toelating verleend voor het jaar 1938 aan de aandeelhouders een di vidend te betalen van 4 wanneer dit dividend in algemeene regel niet hooger mag zijn dan 3 Benevens de regelmatige vergaderingen door het Bestuur gehouden voor het on derzoek der aangevraagde leeningen wer den verscheidene plaatsbezoeken gedaan, zoowel door den Heer L. Mahieu, Beheer der. persoonlijk, als door Heeren Beheer ders in groep. De in opbouw zijnde woningen en de huizen die binst het jaar aangekocht wer den. werden nagezien; deze werden in orde bevonden volgens plan of beschrij ving. zoodat geen bemerkingen moesten gemaakt worden. Het Bestuur is van oordeel dat het '«p, groot nut is opnieuw de manier van wer ken der Maatschappij te laten kennen en te doen uitschijnen hoe voordeelig het is bij «Eigen Heerd» geld in leening te vra gen voor liet bouwen of koopen van een huis. De maatschappij verleent leeningen voor bet bouwen of koopen van een eigeil buis dat het kenmerk heeft eener goej. koope woning. Deze lccningen mogen 7(j bedragen der weerde dezer woningen e.'. moeten terugbetaald zijn in 10 of 15 ja. door maandelijksche afkortingen. Het bV_ drag der afkorting die berekend is aa den interest van 3.75%, is in verhouding van het bedrag der geleende som, Hp termijn van terugbetaling en den oude'1 dom van den ontleeiier. Een voorhpoti zal dit duidelijk maken1 Een persoon die 36 jaar oud is bekr>„ eene leening van 10.000 fr., terug te b talen in 15 jaar, met verzekering op i e" leven. Het bedrag der maandelijksche 'r' korting door dezen persoon te storten k draagt 79 frank. Betaalt deze persoon gehnatig maandelijks binst 15 jaar 79 Je" dan zal hij terugbetaald hebben: 1. - Het geleend kapitaal van lOffOO f 2. - De interesten berekend aan 3,7j JT 3. - De premie van levensverzeker- die door de maatschappij voor hem B betaald geweest zijn aan de Algetnee*3' Spaar- en Lijfrentkas. "e Na verloop der 15 jaar zal hij n; meer verschuldigd zijn. Heeft de familie binst dezen term" bet ongeluk haar hoofd en steun te ,Jn liezen dan is de schuld iu eens ga„er" vereffend.nsch l.eu groot voordeel is ook nog dat I mP het bedrag der jaarlijks bij te schrj;u 1 ontleener meer inag terugbetalen dm, - >->- ----- de vastgestelde afkorting, aiuus verini,,^ liet bedrag der jaarlijks bij te scbrijv - interesten die berekend worden op «cliuld die nog te vereffenen is. Da;ir, e boven mag de ontleener zijne schuld op- betalen wanneer hij wil. Aan U, leden, samen met het Beheer te werken om de Maatschappij te doen ken nen onder uwe familieleden, vrienden en kennissen, die nog niet in 't bezit zijn van een eigen huis, opdat zij insgelijks van deze voordeelen, die Eigen Heerd hnn aanbiedt, zouden mogen genieten, voor hun welzijn. Het Bestuur is gelukkig U ter kennis te mogen brengen dat de Heer J. Vander Merscli. bij Koninklijk Besluit van 21 Juli 1938 het Voorzorgseereteeken 2* klas bekomen heeft, in hoedanigheid van Com misaris d r Maatschappij, welk ambt hij sedert 15 jaar met offervaardigheid waar neemt. Wij wenschen den Heer J. Vander Mersch hartelijk proficiat om deze wel verdiende onderscheiding. Het Bestuur heeft de eer U thans ken nis te geven van het bilan afgesloten op 31 December 1938, alsmede der winst en verliesrekening. VOORSTEL VAN BILAN Kas 846,45 Loopende rekening 643.790,69 Hypothecaire ontleeners 3.897.595,20 Statutaire borgen 3.432.00 Postcheckrekeuing 1.320,71 4.546.985,05 Kapitaal 76.726,00 Voorschotten der Spaarkas 3.738.005,45 Verscheidene schuldeischers 342.321,44 Gewone reserve 314.719,13 Wettelijke reserve 25.712.78 Voorwaardelijke reserve 1.252,85 Dividenden 9.934,43 Waarde der borgstellingen 3.432,00 Winst 34.880.97 4S46.985.05 WINST- EN VERLIESREKENING SC.HADIG: Hypothecaire ontleeners 0,10 Algemeene kosten 8.046,19 Interesten verschuldigd aan de Algemeene Spaarkas 129.079,21 Winst 137.125.50 34.880,97 172.006,47 240,00 BATIG Inkomrechten Interesten op de loopende rekening 13.526.87 Opbrengst der leeningen 158.239,60 172.006,47 VERDEELING DER WINST Dividenden 76.726 fr. x 4 3.069,04 Voorafneming 5 34.880,97 fr. x 5 1.744,04 Aan de gewone res. 34.880.97 fr. (3.069,04 -j- 1.744,04) 4.813,08 30.067,89 34.880,97 De Heer Voorzitter verleent vervolgens bet woord aan den H. J. Vander Mersch, die verslag uitbrengt van den Raad van Toezicht zoo volgt Wij hebben de rekeningen onderzocht van het maatschappelijk jaar 1938 en wij hebben deze juist bevonden. Wij hebben de verschillige piinten van het bilan nagezien en geen enkel onjuist heid werd vastgesteld. De Winst- en Verliesrekening die fr. 172.006,47 bedraagt is volkomen juist op gemaakt en de aangeduide winst van fr. 34.880,97 is juist en echt. Wij hebben de eer U te verzoeken het bilan van het jaar 1938, dat U voorgelegd wordt, alsmede de Winst- en Verliesreke ning te willen goedkeuren. leper, den 20 Februari 1939. Het College der Commissarissen: J. Vander Mersch; V. Pieters. De Heer Voorzitter vraagt indien er leden zijn die eenige uitleg wenschen te bekomen over of opmerkingen in te bren gen hebben tegen het voorstel van bilan en de rekening van winst en verlies. De vergadering keurt zonder opmer king het Bilan en de rekening van Winst en Verlies goed en verleent ontlasting aan Bestuur en College van Commissarissen van bun Beheer en Toezicht. Wij komen zoo even het verslag te hoo ren over het dienstjaar 1938 van onze Maatschappij «Eigen Heerd». Het is voor mij een waar genoegen, in naam van ons Bestuur en de leden, M. H. Gillioen, onzen ijverigen Sekretaris, te be danken de nauwgezetheid en de dienst vaardigheid waarmede hij zijn ambt uit oefent maken dat onze leden-ontleeners altijd alle noodige inlichtingen bekomen voor het verkrijgen van leeningen, bouw- premiën, ontlasting van grondlasten, enz. Ik richt ook -mijne dankbetuigingen aan onzen rekenplichtige M. Gadeyne, voor het stipt onderhouden van de boekhouding die immer voldoening geeft, wanneer de Heeren Afgevaardigden der Algemeene Spaarkas deze onderzoeken. Die Heeren komen immers onverwacht om verschillige huizen van ontleeners na te zienten einde zich te vergewissen of zij beant woorden aan de vereischte voorwaarden. Ik neem deze gelegenheid waar hij die algemeene vergadering om de Heeren Voorzitter en Beheerders mijnen besten dank toe te kennen voor hunne gewaar deerde. onvergelde en onbaatzuchtige me dewerking binst het jaar in 't nazien van de vragen voor 't koopen of 't bouwen van huizen. Ik moet hier in 't bijzonder ons Be stuurslid M. Joseph Mahieu bedanken, die met zijne bevoegdheid de plans naziet en ter nood soms verbeteringen aan brengt ten bate van de leden. Ik dank ook de HH. Commisarissen J. Vander Mersch en Pieters, die niet ont zien onze vergaderingen bij te wonen, de boekhouding nazien en er verslag over uitbrengen. De Heer Vander Mersch wensch ik nog maals geluk om de verdiende onderschei ding. Achtbare leden, onnoodig te zeggen dat onze Maatschappij in de beste voorwaar den verkeert, als wij gehoord hebben in het verslag dat de gewone reserve ge klommen is tot 344.787,02 fr.de wette lijke reserve tot 27.456.82 fr., en de voor waardelijke reserve tot 1.252,85 fr.: het is hetgeen inen noemt «een appeltje tegen den dorst»; en alzoo komt het. ingezien de buitengewone toestand onzer maat schappij. dat de Algemeene Spaarkas ons toelaat bij uitzondering 4% intrest op de aandeelen in plaats van 3 toe te kennen. Ik moet hier met -dank aan stippen dat M. Marcel Yande Casteele van Poperinge, aandeelhouder, elk jaar zijn intresten ten beste geeft aan de Maatschappij en daardoor bewijs geeft van zijne belangstelling in onze werking. Het Bestuur doet nog beroep op de leden opdat zij de Maatschappij Eigen Heerd bij hunne familieleden en in hun ne omgeving zouden laten kennen, ten einde nieuwe leden aan te brengen. Dat zij voor oogen houden de voordeelen die wij bun verleeneneigenaar worden van hun huis en hiervoor genieten van een lagen intrestvoet voor het aangaan der leening. De iutrest gesteld aan 375 fr. is een groot voordeel dat niet te onder schatten is. dank zij het kommervol beleid van onze Maatschappij gesteund door de Algemeene Spaarkas. De Heer Voorzitter noodigt de verga dering uit over te gaan tot de verkiezing van drie Bestuursleden en een Toezichts- lid. De uittredende leden zijn: MM. R. Bouquet, V. Sevs en Juffr. B. Boone, Bestuursleden, en M. V. Pieters, Toe- zichtslid. De mandaten dezer uittredende Beheer ders en Commissaris worden met alge meene goedkeuring en bij handgeklap door de vergadering voor een nieuwen termijn hernieuwd. De Heer Voorzitter bedankt de verga-1 (lering voor het vertrouwen dat de leden in htm Bestuur stellen en verzekert dat allen steeds zullen ijveren voor de bloei der Maatschappij. Hij herinnert nog aan den Baron Surmont de Volsberghe, ge wezen Burgemeester en Senator, die een groot beschermer was der Maatschappij niet, tijdens haar stichting, bouwgronden gelegen binnen Stad, ter beschikking te stellen van Eigen HeerdHij brengt hulde aan den Heer C. D'Huvettere, Voor zitter. die de Stichter is der Maatschappij, en die, dank zijn wijs beleid, Eigen Heerd gebracht heeft tot de bloeiende instelling die zij thans is. De Heer Voorzitter heft de vergadering te 12 uur. i HaitëaaaBH&iiXHiEiaHflBM DE ZAAK AFGEHANDELD VOOR DE BOETSTRAFFELIJKE RECHT. BANK VAN IEPER Ooghe Oscar wordt veroordeeld tot 1 jaar gevangenis om op de jacht- wachter Titeca gevuurd te hebben en wordt onmiddellijk aangehouden. Ooghe Oscar, Roelens Maurlts en Van Battcnburgh Herman, allen van Elver- dinge, werden in den nacht van 20-21 Sep tember tussclien Elverdinge en Zuidschote jagende gevonden op het jachtgebied van de Heeren Paul Donck en Caesar Mottrie van leper, door de aangestelde van Wa ters en Bosschen, Wicke Henri, en de jachtwachter Titeca Oscar. Wicke was van een sterk zoeklicht voorzien en wan neer hij dit gericht had op de plaats waar hij de betichten ontdekte, die hij zeer goed herkennen kon, heeft Ooghe, die met een tweeloop gewapend was, zich plots omgekeerd en een schot gelost in de richting van Wicke en Titeca. Deze laatste werd door een zaadkorrel in de lip getroffen waardoor hij enkele dagen werkonbekwaamheid onderging. Volgens de verklaringen van Wicke wa ren de betichten na het lossen van het schot gevlucht. Ze brachten den nacht over in het hooi van den landbouwer Derycke Maurits. 's Anderendaags wer den de betichten aangehouden en naar leper overgebracht om na onderhoord te zijn geweest in de gevangenis te Kortrijk opgesloten te worden. Na eenigen tijd wer den zij in vrijheid gesteld. Toen Roelens aangehouden werd vond men in zijn vest een dolk, die aangeslagen werd, ook de tweeloop onderging hetzelfde lot. De betichte Ooghe beweert dat het ge weer bij toeval tijdens een val in" de gracht, bij de vlucht, afgeschoten werd. Deze verklaring wordt door Wicke fel te- geusproken. Titeca stelt zich als bur gerlijke partij aan en vraagt 2.100 frank schadevergoeding. Toen de Heer Prokureur des Konings aan het woord kwam verklaarde het acht baar orgaan der wet, dat tengevolge der tijdsomstandigheden welke niet aan het Parket kunnen aangewreven worden, er verjaring bestaat voor het feit van het jachtmisdrijf, doch vraagt dat de Recht bank onmeedoogend zou zijn in het von nissen van Ooghe, die zeker en vast op de jachtwachters schoot. Na de verdediging gehoord te hebben trekt de Rechtbank, voorgezeten door den Heer Lefebvre, zich terug om te beraad slagen. Na 20 minuten wordt de zitting hernomen. De Rechtbank verklaart dat er verjaring bestaat voor de jachtovertre- ding, dat de betichten dus uit dien hoofde vrijgesproken worden, zoodat Van Bat- tenburgh buiten de zaak gesteld wordt Voor de feiten A, B en C, welke zich mengelen, veroordeelt de Rechtbank Ooghe tot 1 jaar gevang en 182 frank boete of 8 dagen gevang; voor het feit D, Ooghe ook tot 1 maand gevang en 700 fr. boete of 1 maand gevang, daarbij moet hij aan Titeca 1000 fr. schadevergoeding betalen en de kosten der aanstelling; voor het feit E, wordt Roelens veroordeeld tot 350 fr. boete of 15 dagen gevang, alles zonder voorwaarde. De tweeloop en de dolk worden verbeurd verklaard. Na de uitspraak vraagt de Heer Pro kureur des Konings de onmiddellijke aan houding van Ooghe. Dezes verdediger verklaart dat zijn klient zich aan zijne straf niet zal onttrekken en vraagt dat men hem huiswaarts zou laten gaan. Na enkele minuten beraadslaging beveelt de Rechtbank de onmiddellijke aanhouding en Ooghe wordt door de Rijkswacht ge vankelijk weggeleid. Zooais men wel begrijpen zal was er groote belangstelling vanwege het publiek. laaBasinasB^Btüsaasaaaesaawaa (VERVOLG) HOLLEBEKE. Metser van het dak eener woning gevallen. Du genaamde Bonte Gustaaf, gehuwd, metser van be roep, en wonende te Hollebeke, was Za terdagmorgen bezig met herstellingswer ken uit te voeren op het dak der woning van de Weduwe Devos. Toen hij hoogst waarschijnlijk door eene verkeerde bewe ging zijn evenwicht verloor en naar bene den stuikte. Hij werd zoo deerlijk gewond dat een dokter en een priester dienden bijgeroepen, daar de ongelukkige in ster vensgevaar verkeerde. Dr Vandevelde uit Zillebeke diende de eerste zorgen toe en een priester gaf het slachtoffer het H. Oliesel. Gezien den ergen toestand van den gekwetste werd hij bij hoogdringend heid naar het O. L. Vrouw Hospitaal te leper overgebracht waar men eene sche delbreuk vaststelde, benevens erge won den aan neus, mond en voorhoofd. Zijn toestand is onrustbarend. BRIELEN. Ondrescheiding. Cerard Vandermeersch-Deweerdt heeft met groo te onderscheiding zijn diploma bekomen in de Academie Nationale de Coupe te Brussel. Hartelijk proficiat. De Belg. N. V. Van der Graal en Cie (Afd. Handelsinformaties) te Brussel, deelt ons mede: FAILLISSEMENTEN IN BELG IE. Er werden over de week eindigende 24-2-39, in België 14 faillissementen uitgesproken, tegenover 7 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Uitgesproken faillissementen per branche gedurende de week 17-2-39 tot 21-2-39. 10 Diversen, 1 Electricien, 1 Schoenenhandelaar, 1 Caféhouder, 1 Bierhandelaar. In totaal werden er van 1-1-39 tot 24-2-39, in België 109 faillissementen uit gesproken, tegenover 104 over hetzelfde tijdperk van 1938. CONCORDATEN. Van 1-1-39 tot 24-2-39, werden in België 43 aanvragen ingediend tot het bekomen van een con cordaat en 24 aanvragen gehomologeerd tegenover resp. 27 en 17 over hetzelfde tijdperk van 1938. PROTESTEN*. Over de week eindi gende 24-2-39, werden in België 1.733 pro testen geregistreerd tegenover 1.717 over I hetzelfde tijdperk van 1938. Van 1-1-39 tot 24-2-39, werden in Bel gië 18.039 protesten geregisteerd, tegen over 14.129 over hetzelfde tijdperk van '38. A Gezien de bekendheid van ons Handels inlichtingen-bureau vertrouwen Banken, Industrieelen en Handelaars, meer en meer I het incasseeren van hun achterstallige 11 vorderingen toe aan onze Incasso-Dienst. Belg. N. V. VAN DER GRAAF Cie Zelfregeeringstraat 24, Brussel-Zuid. Opgericht in 1888. Strijdberlchten werden deze week wel niet gemeld mpar toch schijnt alles erop te wijzen dat de burgeroorlog in Spanje op zijn einde loopt en Generaal Franco weldra meester zal zijn over het gansche land. Slechts de Hr Négrin, Eerste-Minister van Rood-Spanje, ls nog voorstander van de voortzetting van den strijd, maar in- tusschen nemen de roode hooge militai ren en politieke leiders hun voorzorgen om spoedig op de vlucht te kunnen slagen. Naar verluidt zou zelfs Generaal Miaja uit Madrid vertrokken zijn en zou lij willen vertrekken naar Mexiko, waar hem een gul onthaal beloofd werd. De President der Spaansche Republiek, Hr Azana, die naar Parijs was gevlucht, ls zich thans gaan vestigen In een kasteel te Collones-saus-Salèves (Fr.) van waar uit hij dan zijn ontslag kenbaar heeft gemaakt en ook gestuurd naar den Hr Martinez Barrio, voorzitter van de Cortès. In zijn schrijven verklaart de Hr Azana dat vanaf den dag dat de Chef van den Legerstaf van het leger in Centraal Spanje hem ter kennis bracht dat hij den oorlog als verloren aanzag, hij pogingen heeft aangewend tot het sluiten van den vrede. Door de erkenning van de Regee ring van Franco door Engeland en Frank rijk wordt hij beroofd van elke interna tionale juridische vertegenwoordiging en dat hem alle raadsorganen, (Parlement, enz.) ontbreken om zijn taak naar be- hooren nog te kunnen vervullen. Hij neemt dan ook zijn ontslag als President der Spaansche Republiek. Door het aftreden van den Hr Azana wordt Don Diego Martinez Barrio, voor zitter van de Cortès, automatisch presi dent der Republiek. Hr Martinez Barrio, zou naar verluidt evenwel weigeren het Presidentschap waar te nemen. Het blijkt diensvolgens dat de Dolorès Ibbarruri, bijgenaamd La Passionaria wei tot Presidente zou kun nen aangesteld worden. Maar in feite kan de Cortès niet meer genoegzaam in aantal vergaderen om de ze aanstelling goed te keuren. Hieruit blijkt nogmaals dat Rood-Spanje in feite geen wettelijke Regeering meer heeft. FRANKRIJK EN ENGELAND ERKENNEN DE REGEERING VAN GENERAAL FRANCO Vanaf den dag dat Barcelona is geval len in de handen van de troepen van Generaal Franco werd de erkenning de jurevan de Regeering van Burgos door Engeland en Frankrijk in het vooruitzicht gesteld. Engeland had reeds zijn handelsverte genwoordiger in Nationaal Spanje. Frank rijk zond oud-minister Bérard om be sprekingen met de Regeering van Natio naal Spanje aan te vangen. Na tweemaal naar Spanje te zijn afge reisd hebben de onderhandelingen van den Hr Bérard tot een akkoord geleid tusschen Parijs en Burgos. In de Fran- sche Kamer werd de erkenning van de Regeering van Burgos reeds in het voor uitzicht gesteld op Vrijdag 24 Febr. 11. Maandag heeft de Fransche Regeering dan officieel aangekondigd dat zij de Re geering van Franco onvoorwaardelijk als de Regeering van Spanje had erkend. Dit beduidde dat Frankrijk dus de Re geering van Franco als de eenige Regee ring van Spanje erkende, en de andere voor Frankrijk dus van geen tel meer is. Het akkoord dat tusschen Burgos en Pa rijs gesloten werd zou naar verluidt be helzen dat Frankrijk aan Burgos zal over maken al het goud, de wapens en de kunstwerken welke de rooden naar Frank rijk hebben gebracht. Ook op Maandag heeft de Hr Cham berlain medegedeeld dat Engeland voor taan de Regeering van Generaal Franco als de eenige wettelijke van Spanje heeft erkend. Tevens las hij een verklaring van Generaal Franco af waarin deze betuigde dat hij de territoriale integriteit en on afhankelijkheid van Spanje wil vrijwaren en enkel strafmaatregelen zal treffen voor misdaden tegen het gemeen recht. De Spaansche gezantschappen te Pa rijs en Londen werden dan ook reeds overgedragen aan de vertegenwoordigers van Generaal Franco. De roode gezanten hadden de gebouwen reeds te voren ont ruimd. Frankrijk heeft als gezant te Burgos benoemd de bekende Maarschalk Pétain. Nog andere landen hebben het voor beeld van Engeland gevolgd, o. m. Austra lië, Nederland, Griekenland, enz. Reeds een dertigtal staten hebben de Regeering Franco de jure erkend. Wanneer zal België het voorbeeld vol gen? DE LIJKEN VAN DEN BISSCHOP VAN TERUEL EN VAN DEN VERDEDIGER VAN DIE PLAATS DOOR DE NATIONALEN ONTDEKT Uit Salamanca wordt gemeld dat de nationale patroeljes, in een bosch in Ca- talonië dicht bij de Fransche grens, de lijken hebben ontdekt van 42 Spanjaar den, die door de rooden werden vermoord. Onder deze lijken bevinden zich deze •van den bisschop van Teruel en van Ko lonel Rey d'Harcourt, verdediger van Teruel. Men herinnert zich dat na de tijdelijke verovering van Teruel door de roode troepen de verdediger had zich over gegeven kolonel Rey d'Harcourt, de bisschop van Teruel en andere nationale vooraanstaande personen werden wegge leid door de rooden. iHBBSBBSBRBBSHMHHBSiaaiiaifasiaaBaEaBsssiiBsasiaBHaflgg DE VROEGE LENTE is in 't zicht! Het landwerk roept! Begun stigt uw werk door het toedie nen van Potaschmesten aan de gronden BBflaaEassBBiEi ITALIË -v KOLONIËN OF OORLOG In het Italiaansch tijdschrift Relatio- ni International! werden weerom Frank rijk en Engeland aangevallen en wordt gemeld dat, zoo de drie democraties geen voldoening schenken aan Duitschland en Italië aangaande _de7.es koloniale eischen, dit oorlog zal beteexenen. Natuurlijk voorziet het blad dan de in eenstorting van Engeland en Frankrijk. POLEN SPANNING MET DUITSCHLAND In de vrijstad Dantzig hebben de Duit- sche studenten de Poolsche studenten verhinderd hun cursussen te volgen en hen uit de universiteitsgebouwen gedre ven. Deze feiten gaven aanleiding tot ern stige incidenten tusschen Duitsche en Poolsche studenten. Deze laats ten hielden een betooging, welke de Duitsche studen ten ais beleedigend verklaarden en die daarom maatregelen tegen de Polen eischten. Deze incidenten hadden een geweldigen weerslag in Polen, zelf bij zoover dat o. m. te Warschau, anti-Duitsche betoogingen werden op touw gezet en geroepen werd Weg met Duitschland en Weg met HitierIncidenten hadden ook plaats te Posen, Krakau, Teschen, enz. Zelfs Graaf Ciano, Italie's Minister van Buitenlandsche Zaken op bezoek te War schau, moest Weg met Hitier hooren roepen, alsmede Leve Engeland en Frankrijk De boycot der Duitsche goederen werd zelfs aanbevolen. ENGELAND DE HULP AAN FRéNKRIJK IN GEVAL VAN OORLOG Naar het blad Peoplezou in geval van oorlog, Engeland als eerste hulp naar Frankrijk sturen: 100.CC3 n-m bestaande uit bijna al de gemotoriserres eenheden van het leger en 2.000 vliegtuigen van af de eerste oorlogsbedrei"ine De hulp zou dan geleidelijk opgevoerd worden. PALESTINA NIEUWE REEKS AANSLAGEN Wijl te Londen de Ronde-tafel Confe rentie wordt gehouden hebben zich in Palestina opnieuw ernstige bomaanslagen voorgedaan. Zooals men weet zijn te Londen bespre kingen aan den gang tusschen de Engel- sche Regeering met afgevaardigden zoo wel van de Arabische als van de Jood- sclie bevolkingen van Palestina. Tot een akkoord kon het nog niet geraken. Toen het bleek dat het Arabisch stand punt eenigszins zegevierde (want de En- gelsche Regeering stelde voor een Arabi sche Souvereine staat van Palestina op te richten, met een plaatselijk Parlement met deelneming van Arabieren, Joden en Engelschen), ontstaken de Arabieren vreugdevuren. De Joden echter wilden er niets van hooren te moeten als een min derheid te worden behandeld en pleegden talrijke aanslagen op Arabieren. Bommen werden geworpen, Arabieren werden ver moord, wat ook wraaknemingen van Ara bieren op Joden tot navolg had. Talrijke lieden kwamen aldus om het leven. GEZOND! HYGIËNISCH 1 PRAKTISCH! Voor Mevrouw! draagt een COMPRESSIF 't is een corset speciaal voor zwaarlijvige dames, Voor Mijheer: een sterke buikband, gemakke lijk om dragen, zeer sterk. Alleen te verkrijgen in het HUIS GERBER Tel. 136. G. Gezellejtraat 3, Poperinge. TEN HUIZE OP AANVRAAG. Te Brussel volgde een bediende van een wissqlagent den steenweg op Alsem berg, wijl hij drager was van een hand- tasch waarin 72.000 fr. stak. Op zeker oogenblik vroeg een automobilist den weg naar de Leuvensche straat. Toen de man naderde ontrukte de automobilist hem de handtasch en verdween ermede, zonder dat de bestolen eenig goed signalement van den auto had weten op te nemen. In den trein van Brussel naar Parijs geraakte Mistinguett 43.000 fr. kwijt, die zij verloren of ontstolen werd. Te St Kruis-bij-Brugge reed een 17- jarig meisje per velo Juist achter een wielrijder. Op zeker oogenblik bolde een auto voorbij waaruit reepen chocolade vielen. De wielrijder, bil dit zien, sprong in der haast van zijn velo met het gevolg dat het jong meisje op hem reed en een ergen val maakte. Het ongelukkig meisje liep een schedelbreuk op en overleed kort daarop. IE8HBaBBEEBBB3!BBB5!BBBBBBBliaB NOG DE VERNIELDE TARWELANDEN De zoo hevige als onverwachte koude der Decembermaand, heeft zeer groote schade aangebracht door het grootste deel der gerst- en tarweakkers te vernietigen. De hoop die voor eenige weken nog be stond is met den dag kleiner geworden. Aan deze onverwachte aanval van koude, moet men deze van de zoo schadelijke sterke en snelle Noord-Oostenwind toe voegen. In deze omstandigheden is het niet te verwonderen dat alleenlijk spe ciale variëteiten hebbenkunnen weer staan. Tegenwoordig moet men de middelen zoeken om dezen toestand te verhelpen. Vele landbouwers hebben reeds of zullen nog hun vernielde tarwe, door andere tarwq vervangen. Nochtans zijn er nog talrijke landbouwers die nog niet weten wat ze moeten zaaien om de vernielde tarwe te vervangen. Dezen, ervaren in de vlasteelt, zullen niet nalaten eenige hek- taren aan deze teelte voor te behouden. Het wellukken van deze teelt hangt van verschillende faktoren af, waaronder de grond, de plaats in de vruchtafwisseling, doch bijzonder de bemesting. Het is aan dit laatste punt, dat het grootste belang moet gehecht worden. De wortel van het vlas is betrekkelijk kort; anderzijds is de groeiperiode van het vlas van korten duur; daaruit volgt dat, om de regelmatigen groei van het vlas te verzekeren, en om een goede op brengst in hoeveelheid en in hoedanig heid te bekomen, het vlas een grond vraagt, goed voorzien van gemakkelijk opneembare voedende bestanddeelen. De keuze van deze voedende bestanddeelen heeft een bijzonder grooten invloed op de opbrengst, het legeren van het vlas en op de hoedanigheid der vezels. Een oogst van 6.000 kgr. per hectare haalt uit den grond: 50 kgr. stikstof, 50 fosfoorzuur, 40 kgr. kalk en 75 kgr. pot- asch! Zooals men kan opmerken, wordt de potasch in de grootste mate aan den grond onttrokken. De gewoonlijk gebruikte bemesting is een mengsel van zwavelzure ammoniak, chilinitraat, superfosfaat, kalk en chloor- potasch. Voor wat de stikstof betreft, eene te groote dosis stikstof veroorzaakt het legeren, altijd nadeelig voor de hoe danigheid der vezels. Een goede fosfoor en potaschbemesting verzekert een minder weelderigen groei, maar brengt vlas voort, dat goed weer- 1 staat aan het legeren en dat een schoone gele kleur heeft. Talrijke proefnemingen bewijzen op onweerlegbare wijze den j gunstigen invloed van het fosfoorzuur maar bijzonder van de potasch op de op- I brengst en de hoedanigheid der vezels. Volgens die proefnemingen, worden de beste uitslagen bekomen zoowel voor wat I de opbrengst als de hoedanigheid betreft, door het gebruik van 400 kgr. chloorpot- asch 40 per Hectare. 6ér- .de SOOS MET.50f-iy.ENIj TREKKING VAN 24 FEBRUARI 1939 WINNEN 109 FRANK de biljetten waarvan het Nr eindigt op 5 WINNEN 590 FRANK de biljetten waarvan het Nr eindigt op 58 WINNEN 1000 FRANK de biljetten waarvan het Nr eindigt op 820 WINNEN 2.500 FRANK de biljetten waarvan het Nr eindigt op 286 WINNEN 5.000 FRANK de biljetten waarvan het Nr eindigt op: 2437 3917 WINNEN 10.000 FRANK de biljetten wa.-rvan het Nr eindigt op: 67S8 0179 WINNEN 25.000 FRANK de biljetten wntrvati het Nr eindigt op: 51862 24640 71636 96146 04263 02487 27343 50393 WINNEN 50.000 FRANK de biljetten waarvan het Nr eindigt op 28330 05079 WINNEN 100.000 FRANK de biljetten waarvan het Nr eindigt op 02479 18218 WINNEN 250.000 FRANK de biljetten waarvan het Nr eindigt op 282859 548657 589S91 Wint 1.000.000 frank het biljet Nr 482786 «BBBBBBBBaBaa8!aa«aBBBBEEBB* TREKKING VAN DE BÏNNEN- LANDSCHE LEENING 1932 Zaterdag had te F.russel de 84e trek king plaats van de Binnenlandsche Lee ning 1932. Reeks 215.335 wint 250.080 frank. De volgende 25 reeksen zijn uitbetaal- baar tegen 25.000 frank 115693 119647 123329 123349 147177 147852 184531 184898 190229 194680 197390 202780 205420 211981 215257 226165 232218 256183 283721 285571 288007 291430 292241 294457 297115 Elke obligatie, behoorende tot een uit getrokken reeks, heeft recht op een tien de van het lot dat deze reeks te beurt vieL IBBEBBüiBSSBaflEBEHBBaflESBaaBl TREKKING VAN DE LEENING DER VERWOESTE GEWESTEN 1921 C.O. V. KRING IEPER Zaterdag 11 Februari 1939. Van afl» kanten zijn Onderwijzers en Onderwijze, rescen opgekomen! Eerst 'n gebed tot ziclerust van Zaliger Paus Pius XI. Mej. Latommen. onze ieverige Schrijf, ster, geeft het puik verslag der vorige zit ting. Meester Dhaene, de werkzame Schat bewaarder, geeft ons den toestand der kas. Ten slotte volgt onze goede Voorzitter, Heer Rcnii Lecluse, met raad en daad, besluiten en wetten, ten voordeele van al zijn leden. l)e klok slaat 14.30 uur. Er roert entwat 1... 'n Daverend applaust Heel het Leeraarskorps begroet, recht staande. zijn sympathicken Generaal. Heer Gewestelijk Inspecteur, Leo Koels! Dan volgt voor de 2' mal zijn gloed volle rede over Moedertaalondervrij» Het is 'n boeiende, praktische, vlotte en zeer vatbare uiteenzetting, met ultra mo derne methode op psychologische bazis! Gesneden brood voor den volksonder wijzer, flink bewerkt, doorkneed en fijntjes gebakken in 't bestudeerde en ]>roefonder- viiidelijke modeloven van 't gansch school leven Collega's! Volgt uw Generaal! Hij weze aller tolk! Werkt voor het volkskind, allemaal, Tot grootheid van ons volk! leper, 1S39, GEO, IBKBOaBBBBSBBSSSBBBSBEEiSBBBI Woensdag had te Brussel de 146e trek king plaats van de Leening der Verwoeste Gewesten 1921. Reeks 142.3S1 Nr 12 wint 500.000 fr. Al de andere obligatiën van deze reeks zijn betaalbaar met 250 frank. DE BESCHERMING DER PARIJSCHE BEVOLKING TEGEN LUCHTAANVALLEN Twintig kilometer overdekte loop grachten. Een schuilplaats voor 80.009 personen. Een Parijzer blad meldt dat op dit oogenblik te Parijs zelf loopgrachten wor den gegraven tot eene lengte van 20 km. Deze ondergrondsche gangen welke voor zien worden van licht zullen bij een lucht aanval een schuilplaats kunnen bieden aan 80.000 personen. DE VECHTPARTIJ IN DE KAMER De liberaal Marcel-H. Jaspar komt ervan af met 3.500 fr. voorwaarde lijk, de socialist Delbrouck krijgt 2 maanden en 700 fr., de communist Lahaut 6 maanden en 1400 frank. De 21e Kamer der Rechtbank van Brus sel,- heeft Woensdag haar vonnis uitge bracht in zake de vervolgingen ingespan nen tegen drie Kamerleden die slagen toe brachten aan het rexistisch lid Sindic. Rekening houdend met het goed verle den en met den toestand van opgewon denheid waarin hij gebracht was door de tegen hem gevoerd perscampagne, ver oordeelt de rechtbank den liberalen volks vertegenwoordiger Marcel-H. Jaspar, tot een boete van 3.500 fr., voorwaardelijk voor drie jaar. Het socialistisch lid Delbrouck krijgt wegens zijn goed verleden slechts twee maanden gevangenisstraf en 700 fr. boete. Het communistisch lid Lahaut. waarvan het verleden minder goed is, loopt zes maanden gevangenisstraf op en 1.400 fr. boete. «BBBBBBBBBI VOOR JONGVEE BBSBBBBEBSBBBBBBS RECHTBANK VAN IEPER (VERVOLG) tuige van de slagen. Tittellioen beweerde dat Carreyn met den koterhaak gewor pen en met de koffiekan gegoten had. Carreyn vertelt dat Tittellioen slagen met een stok toebracht. Voor slagen worden belde betichten vrijgesproken; voor be- leedigingen worden zij elk tot 70 fr. boe te of 2 dagen gevang veroordeeld, voor waardelijk gedurende 1 jaar voor beiden. Smaad jegens den veldwachter. Roo- se Madeleine, van Westnieuwkerke, is be ticht van zich aldaar op 15 November plichtig gemaakt te hebben aan smaad jegens den veldwachter Carnel Daniel. Betichte maakt verstek. De rechtbank veroordeelt haar tot 8 dagen gevang en 350 fr. boete of 15 dagen gevang en tot de kosten, zonder voorwaarde. Betaald verlof. Callens Roger, graan handelaar te Wijtschate, staat terecht om in 1938 nagelaten te hebben betaald verlof toe te staan aan 2 zijner werk lieden. Dit werd op 17 November vast gesteld door den opziener Delrue. Daar de betichte nadien zekere vergoeding aan die werklieden toegestaan had, bekomt hij vrijspraak. Wederzijdsche slagen. Vermeulen Nestor en Deburggraeve André, beiden van Kemmel, zijn beticht van wederzijd sche slagen pn beleedigingen te Kemmel op 9 Oktober. Debeurggrave, die reeds meermalen met het gerecht af te rekenen had, bevindt zich in staat van hervalling, tegenwoordig woont hij te Bikschote. .We gens slagen wordt Vermeulen veroordeeld tot 8 dagen gevang en 182 fr. boete of 8 dagen gevang; wègens beleedigingen tot 70 fr. boete of 2 dagen gevang Deburg- grave wordt wegens slagen veroordeeld tot 10 dagen gevang en 210 fr. boete of 10 dagen gevang; wegens beleedigingen tot 140 fr. boete of 3 dagen gevang, zon der voorwaarde voor beide betichten, die elk de helft der kosten moeten betalen. Verkeersongeval. Uitspraak. De rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak ten laste van Bille Gaston, van Mee- nen en Callewaert Georges, van Kortrijk, die terecht stonden als verantwoordelijke daders van een verkeersongeval te Ge- luwe. Bille, welke alleen plichtig bevon den wordt, wordt veroordeeld tot 210 fr. boete of 10 dagen gevang; Callewaert bekomt vrijspraak en de rechtbank geeft hem akte van zijne aanstelling als bur gerlijke partij. Aan de burgerlijke partij Dehaene, die 30 werkonbekwaamheid behouden heeft, moet Bille eene totale Verwondingen. Depuydt Isidoor, van Westnieuwkerke, is beticht van verwon dingen toegebracht te hebben aan land bouwer Lefevre Jean op 24 Oogst. Lefevre trok achter zijn hondengespan om 5.45 uur naar de weide om zijne koeien te melken. De betichte kwam per rijwiel afgereden en op zeker oogenblik reed hij Lefevre zoo geweldig aan dat hij ernstige kwetsuren opliep en 4 weken werkonbe kwaamheid onderging. De rechtbank ver oordeelt den betichte voor de feiten A. en B., die zich mengelen, tot 182 fr. boete of 8 dagen gevang, voorwaardelijk ge durende 5 jaar. Boppers opgepast. Lorson Georges, dopper te Zonnebeke, is beticht van op 10 November gewerkt te hebben en ook op die dagen zijne dopkaart te hebben laten afstempelen. Te dien gevolge had hij reeds de ambtelijke schorsing opge- loopen. De rechtbank veroordeelt den be tichte tot 105 fr. boete of 3 dagen gevang, voorwaardelijk gedurende 1 jaar. Slagen. Vrijspraak. Vanlokeren Michel, van Moorslede, was beticht van op 30 September in eene herberg slagen toegebracht te hebben aan Carton Michel. Volgens getuigenissen ter zitting afgelegd, zou Carton zelf den betichte herhaalde malen lastig gevallen hebben. Daar het feit niet voldoende bewezen is, wordt de betichte vrijgesproken zonder kosten. Smaad. Carton Michel, van Moor slede, is beticht van aldaar op 30 Sep tember den Heer Politiekommissaris Van- bockstael Pieter genaamd te hebben. Met betrek op de ruzie met Vanlokeren had Carton, die onder den invloed van den drank verkeerde, zich geweldig aangesteld en den politiekommissaris gesmaad. De rechtbank veroordeelt den betichte tot 210 fr. boete of 10 dagen gevang en tot de kosten, voorwaardelijk gedurende 5 jaar, uitgenomen voor wat de kosten be treft. som betalen van 84285 fr. als schadever goeding, met de rechterlijke intresten. De lijfsdwang hiervoor wordt op 3 maanden bepaald. Werkende dopper. Vermeersch Mau rits, dopper te Vlamertinge, is beticht van in de maand September te Poperinge gedurende 9 dagen hop te hebben gaan plukken bij den landbouwer Arthur Le- mahieu en tezelvertijd zijne kaart te heb ben laten afstempelen. Aldus had hij ten onrechte eene som van 171 fr. vergoeding bekomen. De rechtbank veroordeelt den betichte tot 182 fr. boete of 8 dagen ge vang, voorwaardelijk gedurende 5 jaar, hij wordt veroordeeld zonder voorwaard# tot de teruggave van de ten onrechte be komen vergoeding van 171 fr. Overtreding van het Verkeersreglement. Baert Pierre en Vandaele Simonne, beiden van Komen, zijn beticht van overtreding op het verkeersreglement al daar. Baert was in auto en Vandaele Si monne per rijwiel. Deze laatste kwam met den auto in aanraking om reden dat zij zich niet op den door haar te volgen weg bevond. Baert bekomt vrijspraak en Van daele Simonne wordt veroordeeld tot 2 maal 140 fr. boete of 2 maal 3 dagen voorwaardelijk gedurende 1 jaar. Zij moet insgelijks de kosten betalen. Wederzijdsche slagen. Blomme An dré. Blomme Désiré, Verslype André en Sabbe Odiel, allen van Staden, staan te recht voor wederzijdsche slagen aldaar in den nacht van 16 op 17 Oktober. Blom me André en Sabbe Odiel zouden zich als de geweldigsten aangesteld hebben. De rechtbank veroordeelt Blomme André tot 182 fr. boete of 8 dagen gevang; Blomme Désiré en Verslype André -den elk tot 105 fr. boete of 3 dagen g. zang veroor deeld; Sabbe Odiel wordt veroordeeld tot 182" fr. boete of 8 dagen gevang, voor waardelijk gedurende 1 jaar voor Ver slype alleen; elk der kosten te betalen. Slagen met werkonbekwaamheid. De- bruyne Germajne en Koopman Jules, bei den van Reningelst, zijn beticht van we derzijdsche slagen op 27 Oogst. Debruyne Germaine staat ook nog terecht wegens beleedigingen en om een emmer water vuil sop op Koopman geworpen te heb ben. Daar zij enkele dagen werkonbe kwaamheid ondergaan had, vraagt zij 350 fr. schadevergoeding. By toepassing van art. 398 veroordeelt de rechtbank beide betichten voor het feit A. elk tot 182 fr. boete of 8 dagen gevang. Debruyne Germaine voor het feit B. tot 70 fr. boe te of 2 dagen gevang; voor het feit C., bij toepassing van art 5591, tot 70 fr. boete of 2 dagen gevang, voorwaardelijk gedurende 5 jaar en 1 jaar voor de 2 be tichten. Koopman moet 100 fr. schade vergoeding betalen en de kosten der aan stelling. Wederzijdsche slagen. Van Geens- berghe Alberik, van Roeselare en Ville Prosper, van Kortemark, werden door de rechtbank van Hooglede elk tot 175 fr. boete of 3 dagen gevang veroordeeld voor wederzijdsche slagen, voorwaardelijk voor Ville. Deze ging in beroep. De rechtbank spreekt Ville vrij zonder kosten en be vestigt het eerste vonnis voor wat Van Geensberghe betreft, die al de kosten moet betalen. Vrijspraak. Hoe de vork nu feitelijk aan den steel zat. Claeys Emma, van Geluwe, was beticht van op 8 November In de herberg Deroo te Wervik de pels genomen te hebben van Jeanne Ver- schaeve. Ter zitting kwam het uit dat iemand bij vergissing de pels genomen had van Claeys Emma, die dan de pels genomen heeft van Verschaeve Jeanne, doch deze naderhand terug gaf. Gezien deze omstandigheden wordt Claeys Em ma vrijgesproken zonder kosten. Schadevergoeding Wegens beschadi ging wordt D. M., van Oostvleteren, dear de politierechtbank van leper veroordeeld tot 70 fr. boete of 2 dagen gevang, voor waardelijk gedurende 1 jaar. Aan de bur gerlijke partij Victoor René moet hl) 100 fr. schadevergoeding, betalen en de kosten der aanstelling. Beleedigingen. Wegens beleedigin gen wordt V. H., van Oostvleteren, ver oordeeld tot 70 fr. boete of 2 dagen ge vang, voorwaardelijk gedurende 1 jaar, Aan de burgerlijke partij Germaine De- buysere moet hij den gevraagden iranjf schadevergoeding betalen en de koste# van aanstelling. Wederzijdsche slagen. Tittellioen^ room en Carreyn Celina, beiden van zinge, staan terecht voor wederzijd slagen en beleedigingen. Niemand was 1 (Zie vervolg hiernevensj

De Halle (1925-1940) | 1939 | | pagina 4