Ons Vrouwenhoekje Spreek en schrijf beschaafd BEZUINIGEND buitengewone pracht;*?! witte kusoerin GEDACHTEN WFKEUJKSCH LITURGISCH BULLET1JN Kuis m^RiE JOSÉ. 5, Henri ssrruysiaan, OGS.ende nabij de Groote Post) «Trr wrawcwf**» r«de r«,t.ïtax tovdao is maart 1939. n> 1» Wat helpt keers en bril, Als de uil niet zien en wiL RECEPTEN* TAPIOCA-SOEP. We trekken van 250 gram rundersoepvleesch met wat wa ter. een snuifje zout, wat foelie op de ge wone wijze bouillon. We laten onder tus- schen 25 gram tapioca in een deciliter water weeken. en we koken ze daarna ge durende 45 minuten in den gezeefden bouillon. We maken van 50 gr. kalfsge hakt wat balletjes, die we tien minuten meekoken, en eindelijk gieten we de soep voorzichtig en flink roerende bij een ge klopt ei in de soepterrine. SAVOYE-KOOL. We ontdoen ze van de buitenste bladeren, en van de dikke bladnerven, die, we ervan afplukken. We wasschen dan de eigenlijke kool, en we zetten ze met ruim kokend water en zout op. We laten ze gedurende een half uur tot een uur koken, gieten ze dan af, en snijden haar fijn. Om de onaangename lucht te voorkomen laten we een stukje brood meekoken. Eens zacht gekookt en fijngesneden stoven wij ze met een goed stuk boter of met boter en bouillon, met reuzel of jusvet, alsook met wat peper, noot, en zoogewenscht met nog wat zout, wat melk of room en wat beschuitkruim. ROG MET KAMPERNOELJES. (Uit het Kookboek uitgegeven door de Propa- gandacommissie voor Zeeviseh). De rog koken zonder ze gaar te laten worden, van de graten ontdoen en in gelijke stuk jes snijden. Laat dan die stukjes nog ge durende één uur in witten wijn, met de helft water aangelengd, weeken. Daarna de rog paneeren in eiwit aangelengd met olie, in broodmeel wentelen en met boter in de pan bakken. De kampernoelien stoven in boter en wat citroensap. Een crèmesaus maken met het vocht en desnoods aanlengen met een weinig weekvocht van de rog (witten wijn en de helft water). De rog rondom op een schotel leggen, en de kampernoeljen met de saus in het midden gieten. BISCUIT-PUDDING. We kloppen vier eierdooiers met een paar lepels sui ker een lepeltje vanille; daar voegen wij 250 gram biscuits bij, welke wij vooraf fijnmaakten in een halve liter kokende melk. Dit alles plaatsen we in een bebo terden met poedersuiker bestrooiden vorm, welke we au bain Marle gedurende een half uurtje laten warmen. Afgekoeld opbrengen gegarneerd met confituren en omgeven door abrikozen- of sinaasappel- eiwitschuim. VERSTANDIGE ZUINIGHEID Zuinigheid is geen gierigheid. Want gierig is inhalig, geldzuchtig, en zuinig is gewettigde spaarzaamheid, is het tegen overgestelde van kwistigheid. Welnu, spa ren of liever besparen kunnen de meeste Vlaamsche huisvrouwen meer dan zi j zich bewust zijn. Dit moge overduidelijk blij ken uit de enkele voorbeelden die wij hieronder aan allen '—"•"weging geven. 1. Bij de aanschaffing van levens- k«n in vele huisgezinnen ernstig bezuinigd worden, want mewt"! w-er teveel groenten, aardappelen en ook toe spijs klaar gemaakt, omdat men er liever te veel van heeft dan te krap. 2. Er gaat veel verloren doordat de dingen niet op een goede plaats staan, en aldus omgestooten worden. 3. Bij het omgaan met levensmidde len moet met overleg tewerk gegaan wor den: Bij het aardappelschillen bijvoor beeld wordt er over het algemeen veel te dik geschild. Hierbij komt nog, dat de beste bestanddeelen onder de schil zitten, en deze aldus ook weggegooid worden. 4. Er wordt te dikwijls groentenwater weggegooid in plaats dat het benut wordt als soep. Immers de moderne kookwijze maakt het mogelijk van alle mogelijke resten smakelijke schotels op te dienen. Daarom raden wij alle huisvrouwen aan een degelijk kookboek te koopen. Kijk asjeblief niet op een twintig frank daar voor, het zal U honderden besparen. 5. We kunnen het geen zuinigheid noemen, indien etenresten verwerkt wor den, die niet geheel en al frisch ziin. daar eerstens de voeding er onder lijdt, en tweedens omdat daardoor vergiftiging mogelijk is. 6. Het koopen van groenten of vruch ten voor een klein bedrag, omdat ze min der versch zijn, is evenmin besDaring: want niet alleen het nazien en uitzoeken vergt veel tijd, maar er moet ook een groote hoeveelheid van weggegooid wor den. 7. Huisvrouwen die haar dag en werk verstandig indeelen zullen tijd en krach ten sparen, omdat aldus onnoodig loopen voorkomen wordt, en het eene werk aan het andere aansluit. VOOR HET WASarwvN VAN UWE VEELKLEURIGE OF BEDRUKTE WEEFSELS Ik was er zeker van dat dit veelkleu rig weefsel niet waschbaar zou zijn die tinten zijn zoo ondankbaar, al de kleuren zijn dooreen geloopen!hoort men wel ee-- -'-I. '"'i'TOuw 7°-—en, die met spijt bemerkt dat haar wasch van een veel kleurig of bedrukt weefsel niet lukte. Verkeerde opvatting! Alle bedrukte weefsels kunnen op volmaakte wijze en zeer vlug gewasschen worden. Ziehier het geheim, het is zeer eenvou dig en verzekert een onberispelijk resul taat: Een koud LUX-sop, dompel uwe voor werpen daarin zonder ze te wriiven, in dien zekere deelen vuiler zijn, bestrooi ze met LUX en wrijf ze dan zachtjes met de binnenband, spoel daarna overvloedig want zijden stoffen vormen soms kringen als ze niet behoorlijk gespoeld worden. Pers er het water uit, leg ze op handdoe ken en klop er zooveel mogelijk het vocht uit. Wanneer het kleedingstuk bijna droog is wordt het op een kapstok gehangen. Draag er echter zorg voor dat de dubbele deelen met wit papier van elkaar geschei den worden om te beletten dat de kleuren ineen loopen. Geldt het Rayonne-zijde (kunstzijde) dan moet deze droog gestre ken worden; gaat het om natuurzijde, dan mag ze lichtelijk vochtig zijn voor het strijken. Deze methode bezorgt u steeds toiletten die hun zoo begeerd nieuw en frisch uit zicht bewaren. BIJ HET KOOPEN VAN SPONSEN Er zijn verschillende dingen, die bij het koopen van sponsen dienen nagekeken te worden. De bijzonderste zijn: 1. Roodachtige vlekken duiden aan dat de spons niet met de noodige zorg be werkt werd. en dal zij juist op die plek ken gauw zal bederven. 2. Een spons moet zacht zijn, slap aanvoelen en mag geen al te groote gaten hebben. Heeft ze te groote gaten dan scheurt ze te gemakkelijk. 3. Kalkachtige bestanddeelen in een spons kunnen oorzaak zijn van leeli.ike krassen, die soms niet meer te verwijde ren zijn. 4. Het model moet zoo zijn. dat de spons gemakkelijk te hanteeren is. 5. Een spons mag nooit bestaan uit aaneengenaaide stukken. Het verdient aanbeveling, voor werk- sponsen de bruine, ongebleekte te kiezen. Blanke sponsen, zooals wij die voor ons toilet gebruiken, zijn uitgebleekt en heb ben daardoor wel iets van hun weer standsvermogen verloren. WAAR VROUWEN BAAS ZIJN! We lezen in OMROEPdat in Ben galen (Britsch Inriië) een bergvolk leeft, de Sahirs, bij wien de mannen slechts een ondergeschikte positie bekleeden: Ze mogen niet eens hun eigen vrouw uitzoe ken. Daar huwen de vrouwen de mannen, zonder dat tegenspraak mogelijk is. Deze mannen worden zelfs geen vaderrechten toegekend. De kinderen behooren toe aan de moeder, die vrij over hen beschikken kan. De huwelüken ziin een zaak van de moeder, die beslist met wien haar dochter trouwen zal. Ook de scheiding is uitslui tend het recht van de vrouw. Tot nog toe heeft zich nooR eenige moeilijkheid voorgedaan en de Engelschen bekommer den zich praktisch niet om dezen stam, die niet meer dan een paar duizend leden telt. Thans echter hebben de mannen ge probeerd een revolutie op touw te zetten tegeji de vrouwenheerschappij, maar vol gens de binnengekomen berichten is de ze poging jammerliik mislukt. Een zeer eerzuchtige Sahir b«d onder zijn lotgé- noöten stemming gemaakt, om de vrou wen de macht te ontnemen. Toen de vrouwen echter van d»ze plannen hoor den, grepen ze naar de speren en ver klaarden de mannen den oorlog. Deze stelden zich te weer. Hun aanvoerders werden gegrepen en gedood. Daarmede is de opstand onderdrukt en de mannen zullen in het vervolg de vrouwen weer blindelings moeten gehoorzamen. Die veel klappen en praten. Zullen u in onrust laten. De lust tot geld te winnen Doet velen 't kwaad beminnen. Die in 't stil vergeten leeft, Veel eo-""k en nut» heeft. HETMANNEKE ALDERLIEFSTE LEZERESKENS MIJN 'k Zou U dit nieuws verzwijgen Moest *k er van verzekerd zijn Dat g'er 't zotzoudt in den kop van Die schande weze me gespaard [krijgen Blijf immer nederig van aard Want... 'n negerkoning heeft verklaard: 'n Vrouw is negen ossen waard!... Vroeger was 't tegenovergestelde, maar de tijden zijn aan 't veranderen, al is 't nog zoo ver niet. Een verzekeringsmaatschappij had dus bij een negervorst een zaakje afgesloten voor 5.000 ponden sterveling. D'r was be sloten dat de betaling zou geschieden met aandeelen op 'n goudmijn, in 't bezit van den vorst, maar enkele dagen daarna kreeg men van den koning van de zwar ten de boodschap, dat 'm van gedacht veranderd was, en den verzekeringsagent liever betaalde met... 16 van zijn vrou wen! Hij beweerde dat de koers op de markt van een vrouw op dat oogenblik gelijk stond met dien van 9 ossen, en aangezien de ossen ook een hoogen prijs beliepen, vond de zwarte vorst dat de maatschappij zeker geen slechte af faire deedMaar, ongelukkig voor hem, waren de bestuurders van die sosjeteit precies van zijn gedacht niet en ze lieten hem weten dat 'm zijn vrouwen mocht houden en dat ze liever de pampieren van de goudmijn zagen... De zwarte man schudt nog zijnen bol over de domheid van de blanken, die niet weten wat han delen is... en wat een vrouw waard is! Of weten ze 't misschien maar... al te goed?!? TWEE IEREN maakten kennis met el kaar op een treinreis. Het was dadelijk o dik-» aan. En u heet Riley, zei u? vroeg de een. Is u misschien familie van m'n ouden vriend Tim Riley, den handelsagent? Verre familie, ik was 't eerste kind van m'n moeder, Tim het twaalfde. •K WIL ER THANS OP DRUKKEN, Van gangsters en bandieten Die geerne bloed vergieten, Neemt men de vingerafdrukken. Maar, 't moest er van komen, Van zuigelingen en wichten Met onschuldige gezichten, Worden... voetafdrukken genomen! Ja, m'n beste Lezers en alderliefste Le- zereskens, da 's een van de verschillen zie, tusschen bandieten en zuigelingen... maar d'r zijn er nog gelukkig, alhoewel ne zui geling nog bandiet kan worden! Maar da 's d'eenige reden niet voor die voet afdrukken, die men, sinds kort, in de Amerikaansche klinieken neemt van de babies, om de verwisselingen te voor komen. Vingerafdrukken kunnen hiervoor niet in aanmerking komen, omdat de lijnen van de vingertoppen bij een zuigeling nog niet zoo fijn zijn! Daarom neemt men dan een afdruk van voetlijnen, die al zoo karakteristiek zijn. Een afdruk daarvan blijft dan in de kliniek, een tweede krijgt de moeder, die tegelijkertijd haar vingerafdrukken moet laten maken, zoodat men steeds kan na gaan welk kind bij iedere moeder be hoort! 't Schijnt dat 't eenige middel is om zich niet te vergissen... en we drukken 't hier af lijk ze 't ons gezegd hebben! En w'hebben het te druk om d'r verder op te drukken! DRINGEND. Papa komt hijgend thuis: Ge hebt me op kantoor opgebeld, is er gezegd: wat is er aan de hand? Ma: Ge zijt nu te laat; baby had zijn teenen in zijn mond en dat was zoo 'n leuk gezicht. Die... moeders toch! TC HAD HET nooit gedacht, bij mijn ziel, Dat er op 't wereldrond Bestond Alzoo ne zotte stiel... Als dien, waarvan 'k U bij m'n leven Hier thans 't exempelken ga geven! Ja. de meesten van ons zullen wel niks afweten van ne stiel, die al lange jaren bestaat, natuurlijk in Amerika, en alleen door één stielman uitgeoefend wordt: 't Gaat namelijk over 't proeven van... zeep! John Hauser is ne zeepproever, niet dat hij er zich eerst moet mee was schen om te zien of ze goed schuimt en goed 't vuil er af haalt. Neen! hij moet de zeep proeven met zijn tong, z'n ge hemelte en z'n maag. Hij woont in Mil waukee en sedert meer dan veertig jaar is hij werkzaam in een zeepfabriek, waar hij dus alleen maar de verschillende soor- RAMOKFPTrHTEN KATH. TTTT7i7NMNr,FN WEEK VAN 19 TOT 25 MAART 1939 Warschau, 19 Maart, 8.15: Kerkdienst, Warschau, 23 Maart, 29: Koor. Warschau, 25 Maart, 16.20: Koncert (koor en orgel). Luxemburg, 19 Maart, 11.30: Voordracht. Luxemburg, 23 Maart, 11.15: Liturg, zang. Poste Parisien, 19 Maart,8.40: Voordracht. Poste Parisien, 23 Maart,' 17.40: Voordr. Poste Parisien, 25 Maart, 18.25: Actualit. Toulouse, 19 Maart, 11.45: Voordracht. Straatsburg, 19 Maart, 11.30: Voordracht. Straatsburg, 19 Maart, 20.30: Koncert. Parijs-Radio, 19 Maart, 11.50: Voordracht. Parijs-Radio, 19 Maart, 17: Vastenpreek. Rome-Milaan: 19 Maart, 10: H. Mis. Brussel VI., 19 Maart, 18.45: Voordracht. Brussel Fr., 19 Maart, 19: Voordracht. North Regional, 19 Maart, 20: Kerkdienst. VRAAG aan uw BRIEFDRAGER EEN POSTABONNEMENT OP DIT BLAD. VALSCHE MUNTSTUKKEN VAN 5 FR. IN OMLOOP Valsclie muntstukken van 5 fr. van het nieuw model zijn in omloop gebracht. Zij dragen het jaartal 1938. De teeke- ningen en figuren zijn vaag cn onduide lijk. De kleur is doffer en het gewicht is 8,5 gr. in plaats van 9 1/10 gr. Deze stuk ken zijn ook wat dikker dan de andere, en ze zijn vooral kenbaar aan hun klank. Op den rand van de muntstukken ont breekt ook de melding België Bel- gique iiaHBHiaaaaaaa&saaBBaiin» Vrijdag een kort briefje, waarin hem medegedeeld werd, dat hij binnen acht dagen zou gedood worden. Het briefje was getypt en bevatte geen onderteeke- ning. En verder? Verder niets. De professor lachte er wat om. Maar Zondagavond sprak hij er met een paar vrienden over en die hebben hem aangeraden de politie toch met het feit in kennis te stellen. Dat heeft hij gedaan, Maandag, en de politie heeft een onderzoek ingesteld. Maar daar de professor zeker weet geen vijanden, geen doodsvijanden althans te hebben, is de politie met hem van meening, dat al les op een flauwe grap berust. Hm, zoo. Zie eens, het is mogelijk, dat die brief toch iets te beteekenen heeft. De hoofdredacteur meent althans, dat dit mogelijk is. En hij verwacht, dat wij er werk van maken. Ik zal je eerlijk zeggen, dat naar mijn idee de kool het sop niet waard is. Maar je moet toch maar eens probeeren of er niet wat van te maken valt. Best mijnheer Crans, ik zal het probeeren. We zullen het samen beproeven, dat wil de hoofdredacteur zoo. Hij meent, dat als professor Evan ondervraagd worden moet, het beter is dat ik daar naar toe ga. O pardon, maar ik ben al bij hem geweest. Mijnheer Crans zag den Jongen repor ter even verbaasd aan. Is het waai-, ben je er al geweest, rlej) hij. Ja. toen ik van het politiebureau kwam. ging ik voorbij het huis van den professor en ik dacht, ik neem meteen m'n kans waar, om iets meer van dat geval te vernemen. Crans knikte. Mooi zoo. zei hij, je zult een goed journalist worden, Werner, Je hebt ten minste initiatief. En als je er toch ge weest bent. behoef ik niet meer te gaan. Maar vertel m* eens. wat zei d« profes sen of twee koffielepels OXO aan een gerecht toegevoegd, vermeerderen smaak, kleur en voedingswaarde. En gezien da. flesch van 1/10 liter slechts •fr. 6.75 kost en 20 lot 25 lepels bevat, is OXO wonderbaar be zuinigend. IEDER OORLOGSSCHIP ZOU ONGE VEER 3 MILLIARD FRANK KOSTEN Admiraal William Leaky heeft den bouw aangekondigd van twee nieuwe slagkrui sers, vermoedelijk van 45.000 ton. Iedere kruiser zou ongeveer 100 miilioen dollar kosten (ongeveer drie milliard bcl- gische frank). -siaaBmaaaaaaiiaaHB£i32^ aannemen, dat ik wel veel patiënten zou krijgen. Mijn behandeling zou niet beter zijn dan die van andere jonge dokters. Da zoogenaamde lijdende menschheid zou er geen voordeel bij hebben en m'n collega's veel schade. Werner lachtte. Hij mocht Antoon Van Gielen wel, ondanks diens eigenaardig heden. Hij kende hem als een begaafde en goedhartige jonge man, van wien hij veel vriendschap had ondervonden. Hun vriendschap dateerde al uit de eerste klas van het college. Zij hadden gelijk op gestudeerd en waren in het zelfde jaar aan de universiteit ingeschre ven. Van Gielen studeerde in de medicij nen, Werner was voornemens geweest de rechterlijke loopbaan te kiezen. Hij had evenwel niet af kunnen studeeren. Een goed half jaar geleden was zijn vader gestorven en diens financiën bleken zoo danig in de war te -zijn, dat zijn zoon zich verplicht zag in eigen onderhoud te voor zien. Hij was journalist geworden en van zelf zag hij Van Gielen nu minder dik wijls. Maar hun vriendschap had daar onder niet geleden. Werner was zelf» meer van zijn vriend gaan houden, om dat deze alles gedaan had hem te be wegen z'n studies toch voort te zetten. Om een nietige paar duizend gulden zou je van Je toekomstplannen afzien, zoo had Van Gielen uitgeroepen, waarachtig dat zal niet gebeuren. En hij had aan geboden voor Werner te betalen. Zijn va der was er goed voor en desnoods kon hij op zijn particuliere uitgaven de stu diekosten van zijn vriend wel bezuinigen. Werner evenwel -had deze hulp afge wezen. Hij kon zijn studie niet betalen, het was noodig dat hij dadelijk in zijn eigen onderhoud voorzag, welnu, dat zou hij dan doen. En het was hem gelukt bij Het Eerste Nieuwseen betrekking t* vinden. Wel was het niet een bepaald* lucrativee betrekking, maar het was mo gelijk daar spoedig promotie te maken. Juist dat was voor Frits Werner hoofd- (Nadruk rerbodto). it Yanrolgtt. VOOR PLECHTIGE KOMMUNIEKANTEN KOOTUIMPJES. MANTELS, enz' Mengelwerk van 19 Maart 1939. Nr 1. zullen de bladen van deze zaak ook wei nig drukte maken, Maar de zaak kan toch ernstig zijn en daarom vatten wij die aan. De laatste woorden klonken zeer gede cideerd en mijnheer Crans, die den hoofd redacteur kende, wist dat deze niet tot andere gedachten te brengen zou zijn. Goed. zei hij. dan maken wij er werk van. Maai* wie meent u, dat we er op af zullen sturen. Ik zou gaarne zien, dat u zelf de leiding neemt. Mischien kan dat jonge mensch, dat wij pas hebben u behulp zaam zijn. Maar als het noodig is den professor zelf te ondervragen, dan kunt ge hem niet sturen, ga dan zelf. Mijnheer Crans knikte. In orde. zei hij, ik hoop, dat het iets geeft. Ik heb zoo'n voorgevoel, dat dit wer kelijk het geval zal zijn, sprak de hoofd redacteur lachend. En hij zette zich aan het schrijven, een teeken voor Crans, dat het onderhoud was afgeloopen. Mijnheer Crans begaf zich naar zijn eigen kamer. Hij was niet bijster tevreden. Is dat nu een werkje om aan een ernstig man op te dragen, mompelde hij, als wij er veel over schrijven, loopen wij de kans ons belachelijk te maken. Hij was echter geen man om lang boos te zijn en zeker niet om uit boosheid na te laten wat zijn plicht was. Dus liet hij den jongsten reporter, mijnheer Werner, vragen even bij hem te komen. Na slechts eenige minuten trad deze binnen. Wel Werner, zei Crans, je hebt ze ker gehoord van dien dreigbrief, dien professor Evan ontvangen heeft? Zeker, mijnheer Crans, ik ben zelf op het politiebureau geweest om het dage- lijksch rapport in te zien. Precies. En de politie beschouwt het niet als iets ernstigs? Heelemaal niet. Vertel me eens wat is er eigenlijk gebeurd? De professor ontving vorige weèk sor eigenlijk? Kon je gemakkelijk tot hem doordringen? Jawel. Hij wou me eerst niet ont vangen, maar u begrijpt, ik liet me niet zoo gauw afschepen. Ik heb hem eenige vragen gesteld, maar zooals u weet, hij hecht aan de geschiedenis niet veel waar de. Ik heb geen vijanden zegt hij, die me zouden willen vermoorden. En als iemand met dit plan rond liep, zou hij zeker mij niet van te voren waarschuwen. Zeer juist geredeneerd. Enfin, onder zoek de zaak nog eens, neem er een paar dagen voor. Ook al Is het een grap, dan zou het een succesje zijn als je den schrijver van den brief zoudt kunnen ontdekken. Ik za,l mijn best doen, antwoordde Werner. Geen tien minuten later was hij de straat op. de opdracht, die hij gekregen had stond hem wel aan. Hij was nog maar kort geleden als reporter in de re dactie van Het Eerste Nieuwsopge nomen en moest zijn sporen nog ver dienen. Frits Werner was een ondernemend jongmensch en hij wist, dat hij ook niet de geringste kans mocht verzuimen om de aandacht op zich te vestigen. De jour nalistiek leek hem een schoon vak, als het geen bureauwerk behoefde te zijn. Hij wenschte snelle promotie te maken om misschien later als buitenlandsch correspondent z'n blad in de een of an dere hoofdstad te vertegenwoordigen. Maar met een vlotte stijl alléén bracht men het niet spoedig zoover, dat begreep hij wel. En daarom wilde hij niets liever dan bewijzen, dat hij wat mèêr kon dan verslagen van vergaderingen maken en wat stadsberlchtjes leveren. Hij was be reid iedere gelegenheid aan te grijpen. En wat drommel, waarom zou de goede gelegenheid er misschien nu niet zijn. Had mijnheer Crans niet gezegd dat de hoofdredacteur zelf de mogelijkheid ver onderstelde, dat die dreigbrief wel dege lijk wat te beteekenen had. En hij was iemand met een fijnen neus aan wien* oordeel in deze zaak zeker waarde mocht toegekend worden. Frits Werner tenmin ste stelde hem hoog, den leider van Het Eerste Nieuwsdie werkelijk leider was en zich wist te doen gelden. Als lk het hem naar den zin maak, peinsde Werner, dan ben ik een heel eind. Daarom zal ik met moed mijn taak op vatten. Wie weetl Hoopvol gestemd kwam hij thuis en at met jeugdigen eetlust de boterhammen, die z'n kostjuffrouw hem gunde. Na zijn sober twaalfuurtje stak hij z'n pijp op, ging in den ietwat wrakken leunstoel zit ten, legde ongegeneerd de beenen op ta fel en zag peinzend de rookwolken na. Hij nam er den tijd voor om na te den ken, hoe hij de zaak aanvatten zou. Want hij snapte heel goed, dat alle voornemens om zijn best te doen hem niet hielpen. Hij moest een plan de campagne hebben, of minstens weten, hoe te beginnen. Frits Werner's overwegingen schenen hem ten laatste tot een besluit gebracht te hebben, want hij sprong eensklaps veerkrachtig op, greep zijn hoed en was weldra op weg naar het westelijk stads gedeelte. HIJ had de tram kunnen nemen, maar wandelde liever. Het kostte hem een half uurtje, maar onderweg kon hij heer lijk nog eens zijn plan nader overdenken. Ten laatste bereikte hij het adres, dat hem onder het rooken van zijn pijp zoo ^ensklaps te binnen geschoten was. Het was een flink huis op een der singels. Werner belde er aan en vroeg het dienst meisje, dat de deur opende, of mijnheer Antoon thuis was. Jawel, mijnheer, luidde het ant woord. wie moet ik zeggen dat er is. O als mijnheer thuis is, dan behoeft ge niets té zeggen. Dan zal ik hem wel vinden. En Werner was het meisje al voorbij en wipte met twee treden tegelijk de trap op. Boven bleek hij ook den weg te ken nen, want zonder aarzelen liep hij naar een der vele deuren, die op de breede lange gang uitkwamen en klopt* er aan. Ja, werd *r geroepen. Werner opende de deur en trad In een ruime hooge kamer, die een zonderlinge wanorde vertoonde. Bij het raam lag in een luien stoel een jonge man, die ver veeld opkeek, wijl men hem stoorde. Toen hij Werner zag binnentreden bleef hij liggen, maar deze bezoeker scheen hem toch niet onwelkom. Kijk, kijk. de oude Frits, riep hij, dat doet me plezier, dat jij me eens komt opveken. In geen eeuwigheid heb ik je gezien. Neem een stoel, ja gooi die boe ken daar maar op den grond. Daar staan sigaren, en help me dan een beetje de verveling te verdrijven. Frits Werner volgde deze aanwijzingen. Ik denk, zei hij, een sigaar opste kend, dat het meer luiheid dan verveling is, die jou plaagt. Waarachtig niet. Ik ben heelemaal niet lui. Als ik maar een reden had me in te spannen, dan zou ik het doen. Geen reden om je in te spannen? Je studeert toch. Je wilt dokter worden. Dat wordt je niet van zelf. Neen, maar waarom zou ik me in spannen om spoedig het arts-examen af te leggen. Ik heb niet noodig me druk te maken. Mijn vader heeft zich van z'n leven zoo ingespannen, dat ik financieel wel geborgen ben. Ge zegt dat, alsof je het hem kwa lijk neemt. En misschien doe lk dat ook, luidde het antwoord. Hij had althans reden om hard te werken, hij wilde rijk zijn, maar ik... Uw papa zal gewerkt hebben ook uit edeler motieven. De ander haalde de schouders op. En al ware dat niet zoo, dan kun jij het doen, vervolgde Werner. Schel uit met zedepreeken, beste Frits, ik hoor ze alle dagen. Zou lk dok ter worden terwille van de lijdende menschheid, zooals dat heet? Maar beste kerel, alleen hier op de Singel wonen drie artsen, die een ellendig slappe praktijk hebben. Veronderstel, dat lk vlug afstu- deerd* *u si* óók nog vestigde. Laten we roman Het is buitengewoon interessant, mijnbeer Crans, tenminste men kan het interyassant maken. En dat zal noodig zijn. De lezers vinden, dunkt me, de laat ste dagen niets in hun blad dat hen ook maar eenige sensatie geeft. En dat is toch hard noodig. Dat weet ik. dat weet ik wel. ant woordde de hoofdredacteur van Het Eer ste Nieuws maar des te beter zou het zijn. indien wij dan wel iets bijzonders konden geven. En meent u, dat deze zaak geschikte copie oplevert, dr.t hier wat van te maken valt? Dat meen ik zeker. Het is een alles zins geheimzinnige geschiedenis. De andere haalde nauw merkbaar de s houders op. 41s het een moord was, zei hij, of een geh nzinnige verdwijning. Maar een dreigbrief! Dat is iets alledaagséh en bo vendien tien tegen één hebben we hier te doen met een flauwe grap, een bangma kerij uil aardigheid. Dat meent de poli tie ook. Het blijkt duidelijk uit het politie rapport. En mijnheer Crans wees z'n chef op het rapport, dat deze vóór zich had liggen. Hoor eens, riep -""ze, dat is het juist wat mij aanstaat. Professor Evan ont vangt een drein'--1-* Hij hecht er zelf geen beteekenis aan, maar vindt toch aan leiding de politie te waarschuwen. De po- lit!- meent ook, dat het geval weinig be- tcciitiu, uv-ni..v aan een grap. En daarom

De Halle (1925-1940) | 1939 | | pagina 9