Ons Vrouwenhoekje u VERENIGING VOOR BESCHAAFDE OMGANGSTAAL GEDACHTEN WILLIAM HOLT KATH. UITZENDINGEN HANDELSBELANGEN SPREEK EN SCHRIJF BESCHAAFD! WEKEUJKSCH LITURGISCH BULLETIN WEEKKALENDER b: ÜGSEL AAN «DE POPERINGENAAR EN «DE HALLEVAN ZONDAG 7 MEI 1939. Nr 19. Op rijkdom, eer en 's werelds staten. Mag niemand zich geheel verlaten. Een tong die nimmer zwijgen kan. Wordt meest gehaat van alle man. Het is niet op de slechtste vruchten. Dat men de wespen heeft te duchten. wetmanneke UIT DE 1? MAAN VLAANDEREN, met uw trotsche steden Wat hebt ge toch een rijk verleden. Nu 'k verneem uit goeie bron Dat ge amper drie eeuwen geleden "n Vloot hadt die wond'ren verrichten kon En zelfs eens de Fransche overwon! Die fameuze krijgsvloot bestond in de 16" en 17' eeuw. De aanvoerder van die vloot van vier schepen was Ridder Hen drik van Douvrljn, Admiraal van Sluis. Zijn admiraalschip heette Marieen was bemand met 127 koppen. Dan had hij nog de Zeewolfmet 68 koppen, het gailioen De Vliegende Geest met 58 man en een Fynaetse met 28 man. Later kwamen daarbij de Groote ArendDe Jacht van Zeeland Het Serpent, enz... Dat was in 1537 en de volgende jaren. In 1684 had een zijner opvolgers het commando over 32 schepen. Met de Co- ninginne van Spanien de Onze Lieve Vrouw van Scherpenheuvelde St Jo zef en de Flandriawerd bij een be geleiding van handelsschepen slag gele verd, en met sukses, tegen 17 Fransche... oorlogsschep, De Admiraalsvlag was de Vlaamsche Leeuw op schild met kroon en zeven heraldieke leliën. 't Is niet zeker dat die vloot de schrik van d'oceaanwas, maar toch deed ze zich gelden tot in Cadix. En 't was iets anders dan ons huidige vloot: een mossel schuit en zeven sloepen... Maar enfin, w'hebben er geen noodig ook... en 't is best alzoo! GARCON, neemt die biefstuk terug en laat hem nog eens een keer goed door bakken! Neem mij niet kwalijk., mijnheer, maar u bestelde hem toch half gaar? Jawel, half gaar, maar deze is zoo rauw, dat ge hem nog hoort hinnikken! 'n Beetje overdreven... voor de rest!... T IS ONGELOOFLIJK, 'k zeg 't bedaard Wat er zooal op ons aard, Op den tijd van één minuut gebeurt En denkt nu niet dat 't is gezeurd Als 'k eenige voorbeelden aanhaal en zeg tgewis Dat 't er nog niet 't honderdste deel van is! Alzoo gebeurt er 't volgende in de mi nuut die nu komen gaat: De Duitschers verbruiken 44 ton graan. De inwoners der Phillippijnsche eilan den rollen 6000 cigaretten. De Engelschen drinken 7580 liter bier en evenveel melk. De Amerikanen, allen tijd samengeteld, zitten honderdduizend uren voor hun radio. Ci-oot Brittanje brengt 23 ton staal VOO' i. je Londenaars verbruiken voor allerlei do ieinden 900.000 liter water. De Japansche visschers hebben 15.000 pond visch gevangen. Er passeeren honderd menschen over de To*.ver-Bridge in Londen. Veertien misdadigers worden aange houden in de Vereenigde Staten. De wereld brengt een half milhoen ki los aardappelen voort. Een inwoner van de Vereenigde Staten krijgt de "pellagraeen ziekte veroor zaakt door het gebrek aan vitaminen. En... als ge rap gelezen hebt, is de mi nuut nu juist om... Daarmee kunt g'er U een klein gedacht van geven, zie! MIJNHEER: 'k Heb m'n vriend Mulder vanmiddag te eten gevraagd. Mevrouw: Maar, man, hoe haalt ge het in uw hoofd? We zitten zonder meid, ik heb niets in huis, baby heeft last van zijn tandjes en ik moet luiers wasschen. Mijnheer: Daarom heb ik hem juist ge vraagd. Stel u voor, die ezel denkt er over om te gaan trouwen! Wat 'n schrikbeeld! Z HE3BEN 't ons al lang verkond Rooken ls iets heel ongezond En 't zijn bijzonder de cigaretten Die U vangen in hun... netten... Daarvan wil 'k u bii mijn leven Thans 'n voorbeeld geven! Ja. ja. ge zijt er soms aan zonder dat g'het zelve weet... en niet alleenlijk dooi de schuld van de nicotine...! 'n Geval zit 'm alzoo ineen. Maria Nikolaïdi, een Grieksche sigaret- tenverpakster, stak een briefelken in een paksken, waarin ze haar hoedanigheden opsomde en met het verlangen besloot, het geluk te mogen uitmaken van een looker. Een koopman, met name Kosta Papa- datis, kocht het pakje, las 't briefje, deed de stommiteit van het te... beantwoorden en trad enkele dagen geleden in 't huwe lijk met Maria Nikolaïdi. Voor velen aan 't rooken verslaafden, die tevergeefs getracht hebben van de slechte gewoonte af te geraken, zal het overwegen van deze... droeve uitkomst, misschien wel uitwerking hebben. Alzoo zij het! OOM WIM zag voor het eerst zijn nieuwe neefje en hij scheen zoo ingeno- Mengelwerk v. Zondag 7 Mei 1939. Nr 8 0 oorspronkelijke detective-roman door men met den kleinen man, dat hij hem met zijn gouden horloge liet spelen. Plot seling verscheen de moeder en uitte een verschrikten kreet. Maar oom, ziet ge dan niet, dat hij het horloge bijna heelemaal in zijn mond heeft? Hij zou het wel kunnen doorslik ken. Niets erg, antwoordde oom, ik heb het stevig bij den ketting vast Ne slimme menonkel, allee! •N GEDACHT: 't Oude spreekwoord heeft het wél: 't Leven is een dobbelspel. Waar wij allen meê in deelen; Gaan ook tijd en rust te loor, De eene dringt zich d'ander voor; Deze passen, gene spelen: 't Noodlot schudt de kaarten door! HOE DURVEN ZE 'T AAN, beste gezellen, Alzoo een vraag te stellen Bijzonder ln 't tijdstip waarin we leven En waarin w'allen zitten te beven Voor de ramp die boven ons hoofden [zweeft En waarin vergaan zal al dat leeft? Die vrage luidt, kan 't handiger!? Wordt de menschheid verstandiger? Als er ooit ne moment geweest is om die vraag te stellen is 't wel nu... Maar dan hadden ze toch goed gedaan met in de plaats van menschheidmenschdom te zetten... en de vraag was als opgelost! Enfin, 't feit is daar! Schedelmetingen en -onderzoekingen op de resten van oer- menschen hebben aangetoond, dat deze een hersen-holte hadden die slechts 900 tot 1000 kubieke centimeter hersenen kon bevatten. De overblijfselen van menschen die opgegraven werden in het Neander- tal (Duitschland), waarvan men aan neemt dat zij uit den ijstijd stammen, .indden reeds een hersenrulmte, waar plaats was voor 1200 kubieke centimeter, terwijl het tegenwoordige... menschdom gemiddeld plaats heeft voor ongeveer 1500 kubieke centimeter. D'r is een oplossing mogelijk... en 't zal wel de goeie zijn, want de kwaliteit van d'hersenen is er op achteruit gegaan, wijl de kwantiteit heeft toegenomen! Vievan onze verlichte twintigste eeuw., 't Schetst ze goed... d'hoedanigheid gaat achteruit voor d'hoeveelheid I DE SCHOT Mac Turfson moest 'n zee reis maken. Hij was zeer ongelukkig: zoo dikwijls hij op 'n boot kwam was hij zeeziek. Een vriend, die hem zeer goed kende, wist 'n middel: hij moest over de reeling gaan hangen met een penny tus- schen zijn tanden. Mac Turfson deed dat hij werd niet zeeziek! Begrepen?! Neen? Dan zijt ge zeker nog niet zeeziek geweest? 'T IS DOOR DEN BAND Heel interessant Mevrouwen en raijnheeren, 't Dierenleven te bestudeeren. Tot staving van mijn... thesis Ga 'k U hier thans gewis En zonder falen 't Een en 't andere uit aanhalen. Ja, d'r zijn zoo van die dingen in de natuur, die er ons toe dwingen ons af en toe af te vragen: Hebben de dieren e.' .".lijk toch... verstand en denken ze L.J) bijvoorbeeld leeft er in Afrika een vogelsoort, waarvan de eieren zes maan den lang noodig hebben om uitgebroeid te worden! Dat is 't werk van het wijfje en men kan zich gemakkelijk voorstellen dat deze 6 maanden precies geen plezan te tijd voor haar zijn. Waarschijnlijk zijn de vrouwkens vroe ger dikwijls van hun eikens weggeloopen, want tegenwoordig worden de nesten, die in boomholten gemaakt worden, door de mannetjes... dichtgemetseld, wanneer liet wijfje in de eerste dagen plichtsgetrouw blijft zitten broeien. Enkel een klein gaat je wordt vrijgelaten om 't wijfje te voederen. Hewel. da's nog al straffen tabak, hé, beste Lezereskens... en ge moogt content zijn dat ge met zoo geen mannetje op uw kot zit! DIE TRUUS is toch een onaange naam wezen. Ik kom net bij haar van daan en heb een uur moeten luisteren naar allerlei onbelangrijke dingen. Ze had het over haar nieuwe vloerkleed, haar nieuwe dienstmeisje, haar nieuwen mantel en over dat kind van haar. dat al twee tandjes heeft. Ik kreeg gewoon weg geen gelegenheid om haar iets te vertellen over mijn nieuwe tuinmeubelen, mijn nieuwe mantelpak, over onze kleine Greetje, die pas de mazelen gehad heeft en over die vreeselijke kiespijn, die ik gehad heb. Vervelend hé, dat die vrouw zoo gewichtig doet over al die onbelang rijke dingen. Zoo zijn ze... die lieve vrouwkens! KLOP! KLOP! KLOP! 't Manneken is nog niet op... Want hij heeft nog nieuws met hoopen En is er bijkan in verzopen... 't Is om dit onheil te voorkomen Dat hij U, lezers zijner droomen. Er mede zal bedenken [ken! Als g'hem maar uw aandacht wilt schen- En, ais 't U planzier kan doen. gaan we nog ne keer snuffelen... in 't dieren rijk! Luistert wat er uit te leeren valt: In een mierenhoop van middelmatige grootte leven ongeveer honderdduizend insecten. Om een kilogram honig voort te brengen moet de bij een bezoek brengen aan ruim zes millioen bloemen. Een enkele huisvlieg heeft in den tijd van Mei tot October ongeveer 400 billioen afstammelingen, waarvan er natuurlijk veel vernietigd worden. Er bestaan meer dan 400 papegaai soorten. Een meezenpaar, dat vier jongen heeft verdelgt in één zomer ongeveer zes dui zend kilogram rupsen. Onder alle vogelsoorten van Europa legt de zwaan de grootste eieren. Den middag van de begrafenis bevond Frits Werner zich bij bankier Van Glelen. Mijnheer Van Glelen, zeide hij, ik heb u een verzoek te doen. Wel, antwoordde deze, als ik kan ben lit volkomen bereid dat verzoek toe te Staan. Wat is het. Ik zou uw gastvrijheid willen ver loeren. Wat bedoelt u? Wel, als ik u goed begrepen heb. zult B althans zeker de eerste weken de Beu kenhof laten in den toestand, waarin dat buitengoed nu ls. Ik bedoel, dat u het niet lult verkoopen en niet het dienstpersoneel lult ontslaan. Neen, dat ls mijn plan niet. Wel, dan zou ik u willen vragen, of Ik niet daar eenigen tijd mag logeeren. Gij wilt daar logeeren. Dat is natuur lijk niet louter voor uw genoegen. Neen, zeker niet. Ik wil beproeven of het gtiieim niet valt op te lossen, dat ons allen bezighoudt. U meent den moordenaar van Evan S# ontdekken? Ja. En u meent d&ftr den sleutel van dat ïeheim te vinden. Ja, ik meen althans van de plaats *aar de misdaad gepleegd is te moeten uitgaan. Beste Jongen, zei de bankier harte- ajk, als ga meent, dat ge daarvoor op ben Beukenhof verblijven mc:t, dan geef be u daartoe natuurlijk heel graag verlof. Maar hoor eens, cie Justitie rust niet, dat begrijpt ge wel. En de beste speurders houden zich met oplossing van het vraag stuk bezig. Meent gij nu dat ge iets zoudt ontdekken wat voor hen verborgen zou blijven. Ik geloof niet dat u dit gelukken zou. Maar ik wil het toch graag beproe ven. Goed, doe het dan. Ik wil er u niet van terughouden. Trouwens Antoon loopt met hetzelfde plan rond, al heeft hij er mij niet over gesproken. Enfin, jullie bei den zullen elkaar niet in de wielen rijden. Maar ik moet u nog eens zeggen, dat ik van amateurswerk geen groote verwach tingen koester. In detective-verhalen is het opsporen van misdadigers vaak heel gemakkelijk, maar de werkelijkheid is, dunkt me, wel een beetje anders. Dat geloof ik ook, zei Werner, intus- schen dank ik u zeer. Maar appropos, mag ik u nog eens iets vragen. Aha. begint ge uw onderzoek al. En dan nog wel bij mij, schertste de bankier, nu laat eens hooren. Toen wij naar Beukenhof gereden zijn, namen wij behalve de koffers een groote vierkante kist mee, die met eenige zorg werd opgeladen. Behoorde die kist aan den professor? Ja. En staat die kist nog op zijn kamers? Ja, ze ls nog niet teruggebracht. Weet u wat die kist inhield? De bankier zag zijn ondervrager even scherp aan. Toen vroeg hij zelf: Waar stelt u daar belang in? Dat zou ik eerst willen weten. Wel ik heb de idee opgevat, dat de in houd van die kist ln verband staat met de onderzoekingen van den professor, bijvoor beeld instrumenten en dergelijke bevat, aanteekeningen misschien ook, die hij voor dat onderzoek noodig had. En indien dat zoo ware? U wilt me toch niet vragen of u den Inhoud zoudt mogen onderzoeken? Neen, mijnheer zoo onbescheiden ben ik waarlijk niet. Ik zou u daarin ook niet terwille kunnen zijn. Ziet eens die kist en de in- De wal visch bereikt een lengte van 16 tot 20 meter. Over de aarde zijn 384.000 verschillende soorten van lnsekten verspreid. Een jonggeboren olifant weegt tot 75 kgr. Een struisvogel kan tot 3 H pond wegen. En de ezel... gaat zwijgen! WTM EN LOES, sinds kort verloofd, zitten al een poosje naast elkaar op de sofa en wachten met smart op het oogen- blik dat het kleine broertje van Wlm weg zal gaan, maar de jongen schijnt er nog geen trek ln te hebben om te eclipseeren. Ten einde raad zegt Wim: Och Max, wil je even cigaretten voor me gaan halen? Waarop Maxje droogweg antwoordt: De sigarenwinkels zijn al dicht, maar ik wil wel op de markt gaan kijken hoe laat of het op de stadhuisklok is! HIJ had het rap begrepen! EN OM te sluiten gaan we onze toe vlucht nemen tot een... gelegenheidsge dichtje... ter eere van een voorwerp dat ons ln deze mooie Lente meer dan op zijn beurt van pas komt en dat men noemt... de paraplu. Luitsert dus, 't gaat over 'K MAAK PARAPLUS 1. 'k Ben Karelken de leurder, En ik ben zijn Katrrin. Ge hebt on vroeger jaren Al meer dan eens gezien We doen nog 't zelfde stieltje En 't gaat Goddank nog goed, Want nooit heeft het geregend Lijk 't tegenwoordig doet. Refrein. Wij maken pa Wij maken ra Paraplutjes net en fijn Om als het regent Van boven zegent Ge dan niet nat, nat, nat zoudt zijn. 2. Ge hoort de boerkens zuchten Het land ligt veel te nat 't Kan zoo niet blijven duren Klagen die uit de stad. JMaar 't zal niet rap verbeteren Want uit den regenhoek Zal nog al water vallen Zegt d'Almanak van Snoeck. 3. Zoo gij niet nat wilt worden Hebben wij iets voor u Koopt dan voor enkele franken Een goel paraplu. AI giet het ook bij stroomen Het kan verdraaid geen kwaad Wanneer ge met zoo eentje Vijf uren loopt op 't straat. 4. De mode tegenwoordig Dat is mij een gesmoes De jufferkens die dragen Nu allen een Tom, Pouce Maar als het dapper regent I Och Heer dan zijn ze nat En staan ze daar te druipen Lijk een verzopen kat. Veel beter is 't te koopen Zooeen van dit model Die kan verdraaid nog dienen Bij 't jeugdig minnespel Als koppeltjes gaan wandelen Elkaar hun lippen bièn Staan zij hier goed verscholen En niemand zal het zien. Biscouplct. Is er somtijds een vrouwken Dat afziet met haar man En ondanks bedsermoenen De zaak niet winnne kan Dan is dit een remedie En daarom zeg ik u Wilt gij een ctreeling geven Gebruik een paraplu. SUS KON op betaaldag niet naar 2ljn werk omdat hij ziek was en vroeg zijn kameraad Jef om zijn loon mee te nemen, 's Avonds laat kwam Jef bij" den ander. Ik heb uw loon verloren, Sus, zei hij schaapachtig. M'n loon verloren? begon Sus. Ja en als ik door had gespeeld, zou ik geloof ik 't mijne ook nog verloren hebben. Charité bien ordonnée!.., 't Manneken uit de Maan. RADIOBERICHTEN WEEK VAN 7 TOT 13 MEI 1939 Warschau, 7 Mei. 9.15: Kerkdienst. Poste Parisien, 7 Mei, 8.40: Voordracht. Poste Parisien, 11 Mei, 18.10: Voordracht. Toulouse, 7 Mei, 11.45: Voordracht. Luxemburg, 7 Mei, 8.45: Voordracht. Luxemburg, 7 Mei, 20.50: Reportage. Luxemburg, 11 Mei, 11.15: H. Mis. Brussel VI., 7 Mei, 18.50: Voordracht. Brussel Fr., 7 Mei, 14.30: Koncert. Brussel Fr., 7 Mei, 19: Voordracht. Brussel Fr., 7 Mei, 17.15: Speuitz. R.C.B. Parijs-Radio, 7 Mei, 9.40: Fono. Parijs-Radio, 7 Mei, 11.55: Voordracht. Parijs-Radio, 7 Mei, 12.10: Orgelrecital. Parijs-Radio, 13 Mei, 19.05: Voordracht. Rijsel, 10 Mei, 16.25: Kerkorgelrecital. Rijsel, 12 Mei. 20.15: Toon. "Jeanne d'Arc» Straatsburg, 7 Mei, 11.30: Kath. uitzend. Straatsburg. 9 Mei, 17.45: Voordracht. Parijs P.T.T., 11 Mei, 18.30: Kerkorgelrec. Rome en Milaan, 7 Mei, 11: H. Mis. Rome, 13 Mei, 21: Requiem-Mis v. Verdi. Middland Reg.. 7 Mei, 20: Kerkdienst. Chatelineau, 11 Mei. 13.15: Voordracht. iHHDaiESBHHBBBBiaBaaacasa GE ZIJT OVER ONS BLAD TEVRE DEN! NA LEZING. SCHUIF HET IN HANDEN VAN EEN GEBUUR OF /RIEND. ZOO STEUNT GE ONS. - DANK EROM. IBBBBBBBBBBBBBBBBBB93BB3BBSB houd ervan was het eigendom van mijn vriend Evan. Ik heb er wellicht ook rech ten op. Maar wat er mede gebeuren moet staat niet aan mij alleen te beslissen. Daarover komt de beslissing ook toe aan de kinders van Evan, die in zijn rechten getreden zijn. Daarom zal de inhoud voorloopig onaangeroerd blijven. Ik heb het recht niet, dien als mijn eigendom te beschouwen. Werner knikte. Dat zal ieder in u waardeeren, mijn heer Van Gielen, antwoordde hij. Maar luister eens. Ik kan de gedachte niet van mij afzetten dat de moord op den pro fessor toch in verband staat met de be langrijke ontdekking, die professor Evan gedaan zou hebben. Ik weet wel, dat u niet die meening is toegedaan, maar het kon toch mogelijk zijn. Niemand wist daar iets van. Werner haalde de schouders op. Maar als dat nu toch eens het geval is geweest, zonder dat u dit ooit vermoed hebt. Nu laten we dat onmogelijke geval eens aannemen, wat dan? Dan bestaat de kans, dat met den aanslag op professor Evan en met diens dood de zaak niet uit is en dat degene of degenen, die zijn dood op hun geweten hebben, beproeven zullen achter het ge heim van zijn uitvinding te komen. Waar zij zoo precies van alles op de hoogte ge bleken zijn, is het dan mogelijk, dat zij ook weten van die kist. En als dat het geval is komen zij misschien nog terug. Daarom wilde ik u vragen: blijft die kist daar? Ik geloof, mijn waarde mijnheer Werner, dat u zoo op een dwaalspoor komt. Ik wil u toegeven dat de Inhoud van die kist, waar u dan zooveel belang in stelt ongeveer is zooals gij geraden hebt. Maar ik heb geen oogenblik ge vreesd cn ik vrees nog niet. dat de vijand van don professor daar belang ln zou stellen. In dat geval trouwens, zou ik natuurlijk wel mijn maatregelen hebben genomen. Het feit, dat die kist daar ge bleven is, bewijst wel, dat ik geen oogen- de lof van de vrouw De beste huisvrouw die bestaat is zeker waar op markt en straat, geen mensch van weet, geen mensch van praat. (Heye.) De vrouw brengt U Terug, tot de eeuwi ge bron, waar God zich in spiegelt. (Ernest Renau.1 De deugden van de vrouw zijn moeilijk, omdat de roem ze niet helpt beoefenen. (Merquise de Lambert.) vrouwelijke gratie Nu we al een paar weken achtereen ge sproken hebben over kinderopvoeding, vreugde in het gezin, orde en zondagsrust, zullen we weer eens een paar woorden wijden aan moeder zelf. De gratie, het elegante in een vrouw wordt dikwijls niet gekocht met geld. maar gevonden door rekening te houden met een paar gege vens die zoo ze niet onontbeerlijk zijn toch lijk een tooverstokje van een goed koop kleedje een gratieus geheel maken dat doet zeggen: wat elegant. Elegantie is dikwijls slechts een weet, een beetje kennis van de lichaamsbouw van den mensch en met het normale, ge zonde verstand toegepast. Daar is bijv. de korte hals. Als eerste vereischte kan hier wel worden vernoemd: een zoo smal mogelijk en liever heelemaal geen kraagje te nemen. Verder liefst een open hals. scherp V-vormig uitgesneden. Een handig gedrapeerd sjaaltje, eveneens V-vormig. schept eveneens een illusie van lengte. Hoeden zonder rand, of hoe den met een hcogen, opstajmden rand zijn aan te bevelen. Voor een langen hals is het kraagje een uitkomst en liefst zoo nauwsluitend mogelijk. Een sjaal, liefst in een knoop, heeft hier vele voordeelen. Niet te lange colliers zijn aan te bevelen. Hoeden die nen van achteren af te loopen. Een volle bereikt hier goede effecten. Afhangende en smalle schouders heb ben vulling noodig en eventueel versiering die in de hoogte loopt. Breede mouwen helpen flink. Vierkante en breede schouders verdra gen geen opschik en doen zich het beste in allen eenvoud en met strakke lijnen voor. Bij de polsen redden klokkende mou wen veel. Wie dunne armen heeft, draagt liefst geen nauwe mouwen en nog minder korte mouwen, ook niet tot den elleboog. Het zelfde geldt voor lange armen. Spits toe- loopende mouwen en handschoenen die 'terk afsteken bij de kleur van de mouw, breede armbanden, ze doen allemaal nut tig werk, maken korter. Het ligt voor de hand dat voor korte armen het tegen overgestelde opgaat. Men kan de mou wen iets over de hand laten komen, na tuurlijk puntvormig. Dunne polsen wor den het beste afgesloten. Een breede mouw versterkt den Indruk van magerig- heid. Iemand met groote handen moet don kere handschoenen dragen, liefst zoo wei nig mogelijk en nog beter heelemaal niet bewerkt. Breede ringen met groote stee- nen voldoen lang niet altijd, maar het is 9B9BSBBBBBSBB333B3i3BBBB9HB3BS te probeeren. Breede handen vragen om uiterst dunne handschoenen en geplooide polsen. Breede enkels leggen een streng verbod op glazende kousen. Donker getinte, effen, zonder eenige bewerking, voldoen het best. Vermijd schoenen die boven den enkel worden gesloten. De hooge hakken mogen den voet niet misvormen, maar verhelpen toch. Groote voeten, men vraagt er geen aan dacht voor door lichtkleurige schoenen en men moet heel voorzichtig zijn met lu- xueuse modellen. Het kontrast kan te groot wezen en de voet ls er het slacht offer van, niet de schoen. Hooge hielen maken een grooten voet, evenals een breeden enkel kleiner. Breede heupen maskeert men door een garneering aan of bij den ceintuur. Het gaat hier inmid dels om een der moeilijkste problemen, die dikwijls voor eenieder om een aparte oplossing vragen, omdat het type even eens zijn eischen stelt. Het is begrijpelijk dat de hier opgesom de punten niet altijd van A tot Z opgaan, maar voor sommige vrouwen kunnen zij toch een aanwijzing zijn voor het pro bleem: hoe komt het dat dit kleed of deze mantel mij niet staan. ALLERLEI Geroeste rijwielen reinigen. Na de jongste vele regendagen hebben de fietsen veel te verduren gehad. Som migen hebben hun rijwiel niet regelmatig kunnen afkrisehen cn -jen nu met treu righeid dat er roe^plekken kwamen op de vernikkelde deelen. Om deze te ver wijderen gaat men op de volgende manier te werkDe, geroeste deelen met varkens vet (zoutloos) inwrijven, daarna weg wrij ven en opblinken met een linnen gedrenkt ln alkali. De weerbarstige vlekken raakt men even met een weinig acide clorodi- que aan, welke onmiddellijk goed moet afgewreven worden, daarna afwasschen met zuiver water en oppoetsen met krijt wit en alcohol. Stroomatten schoonmaken. Stroomatten maakt men schoon door ze af te wrijven met doeken, die in sterk zoutwater gedoopt zijn. Vergulde lijsten schoonmaken. Vergulde lijsten worden met een lapje gedrenkt in spiritus afgenomen. Schilde rijen kan men .,.noonmaken met het snij vlak van een rauwen appel. Petroleum. Slechts zeer weinigen weten dat petro leum zoo'n prachtig hulpmiddel is in de huishouding. Met eenige druppels petro leum op een lapje maakt men niet alleen vuil koper schoon, doch ook nikelen kra nen, gordijnroeden waarop vliegenvuil zit, en andere metalen, doch ook spiegels, vensterramen, glas ,lo«i enz. worden bui tengewoon mooi en glanzend. De laatsten worden daarna met een schoonen doek flink nagewreven. Doe een stuk soda in het blauwsel, waarmee gij het goed wascht en gij zult geen blauwe strepen meer krijgen. sisasB^sszssaiiaaHHnHHUU De Belg. N. V. Van der Graaf en Cie. 24 Zelfregeeringstr. te Brussel (afdee ling: Handelsinformaties)deelt ons mede: FAILLISSEMENTEN IN BELGIE. Ei- werden over de week eindigende 28-4-39, ln België, 17 faillissementen uitgesproken, tegenover 4 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Uitgesproken faillissementen per branche gedurende de week 21-4-39 tot 28-4-39. 11 Diversen. 1 Notaris. 1 Wisselagent, 1 Bierhandelaar. 1 Vleescuhouwer. 1 Caféhouder. 1 Aannemer. In totaal werden er van 1-1-39 tot 28-4-39, in België, 256 failHsementen uit gesproken tegenover 227 over hetzelfde tijdperk van 1938. CONCORDATEN. Van 1-1-39 tot 28-4-39 werden in België 86 aanvragen ingediend tot het bekomen van een con cordaat en 59 aanvragen gehomologeerd, tegenover resp. 75 en 41 over hetzelfde tijdperk van 1938. PROTESTEN. Over de week ein digende 28-4-39. werden in Belgë 2145 protesten geregistreerd, tegenover 1917 over hetzelfde tijdperk van 1938. Van 1-1-39 tot 28-4-39, werden in Bel gië 36.776 protesten geregistreerd, tegen over 30.377 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. GIFTMENGSTERS ONTDEKT IN AMERIKA EEN 100-TAL SLACHTOFFERS Te Philadelphia is een onderzoek inge steld ten laste van een heele bende gift- mengsters. Naar verluidt zouden niet min dan een 100-tal slachtoffers te betreuren zijn. Een der aangehoudenen, zekere Pe- trillo, verklaarde dat hij zelf 21 personen naar de andere wereld hielp. De bende zou ook geholpen zijn ge weest door enkele rijke weduwen die zochten te trouwen met rijke burgers. Eens getrouwd deden zij den man een verzekering op het leve ft nemen. Pas was de polis geteekend of diénden zij hem een flinke dosis vergift toe. Na zijn dood gin gen'die vrouwen dan de verzekeringspre mie opstrijken. De bende verkocht het gift aan de gift- mengsters tegen 1.400 fr. liet pond. Gezien de bekendheid van ons Handels inlichtingen-bureau, vertrouwen Banken, Industrieelen en Handelaars meer en meer Het incasseeren van hun achterstallige vorderingen toe aan onze Incasso-Dienst. Belg. N. V. VAN DER GRAAF Cie, Zelfregeeringstraat, 24, Brussel-Zuid. Opgericht in 1888. BBBaSSBSSBSBaSSSaBBSSaSESüaT 13 MEI: 1704. Dood te Parijs van den beroem den prediker. Bourdalouc. 1717. Geboorte, te Weenen. van Maria Theresia, keizerin van Duitschland. 1753. Geboorte te Nolay, van Lazare Carnot, Fransch staatsman, bijgenaamd l'Organisateur de la Vietoire 1840. Geboorte te Nimes, van den ro manschrijver Aiphonse Daudet. 1843. Geboorte te Gent van den graaf Desmet De Nayer, Belgisch staatsman. 1844. Eerste Vertooning in de Fran sche Theatre van La Ciguëvan Emile Augier. (B&BXBSBB3BB3BBH99BHSBBBftBB? blik iets gevreesd heb, wat u verontrust. Inderdaad. Alleen maar het veront rust mij niet, integendeel ik hoop dat de schurk terugkomen zai. En daarom zou ik u vragen willen die kist daar te laten. Ik zal die dan wel bewaken. Van Gielen schudde het hoofd. Mijnheer Werner, als ik gelijk heb, dan zal uw bewaking absoluut vergeefsch zijn. Dat is dan nog zoo erg niet. Goed, maar indien gij gelijk mocht hebben, dan zoudt ge al een zeer gevaar lijke taak op u nemen. De schurk, die den professor vermoordde, zou er zeker niet tegen opzien, indien hij zijn zinnen op die kist gesteld had, u daarvoor te ver moorden. Neen, maar hij zou mij niet geheel onvoorbereid vinden. U neemt mijn voor stel aan, nietwaar. Kijk eens, u gelooft immers toch niet, dat er iets gebeuren zal, u kunt het dus met een gerost geweten doen. De bankier knikte. Nu goed, zei hij, dat is afgesproken. Ik wensch u alle succes. Maai- gij hebt mij nu lang genoeg ondervraagd, thans zou ik ook wel eens iets willen vragen. Het betreft echter niet deze ongelukkige geschiedenis. Kijk eens Werner, jij bent goed be vriend met mijn zoon. Vertel me eens, ken Jij ook een jonge dame, die op hem meer dan gewonen indruk gemaakt heeft. Ik bedoel of Jij ook weet of Antoon een meisje kent. met wie hij zich na korter of langer tijd zai gaan verloven. Werner zag den bankier eenigzins ver wonderd aan. Ja, vervolgde deze, ik begrijp, dat deze vraag Je een beetje vreemd aandoet. Je zult geneigd zijn te zeggen, dat ik me daarmee tot mijn zoon zelf moet richten. Maar zie eens, jij bent intiem genoeg hier om te weten, dat Antoon en ik twee ge heel verschillende karakters zijn, dat we eigenlijk zoo'n beetje naast elkaar leven. Hij heeft zoo geheel andere idealen dan zijn vader, er heerscht zoo weinig ver trouwelijkheid tusschen ons. Als Antoon ISBBBSZSBBBBSBBBBBBSBBBBBBBB DE RAMP AAN BOORD VAN DE PARIS Het onderzoek naar de oorzaak van de ramp van de paketboot Paris blijkt er nog niet zeer op vooruitgegaan te zijn. Duikelaars baalden een en ander boven, o.m. twee uurwerken van de bewakers. Deze van Eranck konden zij niet vinden. Franck blijft aangehouden. Naar zekere Fransche bladen zou er ook een vrouw onder schuilqn. Een jonge Duitscber werd aangetroffen in de nabijheid van de «Paris». De jongen was zonder middelen van bestaan en poog de dienst te nemen op een of ander schip. Toch werd hij aangehouden al gelooft men niet dat liij iets te zien heeft met den brand. 7. GEBRUIK NIET: Komt te verschijnen Iemand vervoegen MAAR WEL: pas verschenen, zoo even verschenen, komt juist van de pers, nieuw! weder bij iemand komen, iemand inhalen, achterhalen. zich voegen bij. Men zegt: Waar treffen we mekaar aan? Waar vinden we elkaar? Vervoegen conjuguer! We vragen niet beter we verlangen niets liever. De piano zal gehouden wor- De piano zal bespeeld worden door.., den door... II. - ONDERVRAGEN, ONDERZOEKEN. Ondervragen kan geen zaak als lijdend voorwerp hebben. Onderzoeken kan geen persoon als lijdend voorwerp hebben. Men zegt hiervoor: iemand in 't verhoor nemen, iemand verhooren. In bijzondere gevallen heeft onderzoeken soms een persoon als voor werp, nl.: 1. Als er sprake is van 't geweten: zich zelf onderzoeken. 2. Als bedoeld wordt iemands kleeren onderzoeken; iem. betasten. 3. Als bedoeld wordt iemands gezondheidstoestand: «de geneesheer heeft den zieke onderzocht (A. E. De Boeck; Nederl. Taaleigen, blz. 33, X uitgave.) V.B.O. Bijdragen: Beschermend Eid: fr. 100 of 50; Steunend lid: fr. 25; Gewoon I.id: fr. 15; Studenten en inwonende Leden: fr. 5. Postrekening 412.386, V.B.O., Deurnc-Antwerpen. zich officieel verloven ging, zou hij er natuurlijk met mij over spreken, maar eerder ook niet. Is hij iets dergelijks van plan? Niet dat ik weet. Antoon heeft nooit veel zwak voor vrouwelijk schoon getoond. Weet ge dan soms, hoe hij denkt over Alice Evan? Zie eens, ik zal u in vertrouwen nemen. Mijn liefste wensch zou zijn, dat mijn zoon en de dochter van mijn overleden vriend later met elkaar in het huwelijk zouden treden. Waarom ik dat zou wenschen, doet nu niets ter zake, maar ik zou het heel graag willen. Antoon wil ik er niets van zeggen, als hij het wist, zou hij meenen dat ik hem aan Alice .koppelen wilde en dat was al voldoende om hem van het plan afkeerig te maken. Werner kon zich dat wel zoo'n beetje voorstellen. Ik geloof niet, antwoordde hij, dat Antoon een ander meisje op het oog zou hebben. Hij heeft me omtrent Alice Evan nooit vertrouwelijke mededeelingen ge daan. Maar hij vindt haar een heel lief meisje. Dat is ze trouwens ook. Zeker, ik ben het volkomen met u eens. Ik geloof, dat zij voor mijn zoon een goede vrouw zou zijn. Dus u meent, dat de kans niet uitgesloten is, dat An toon liefde voor haar zou opvatten! Wat zal men daarvan nu zeggen. U hebt gelijk, vooral niet bij hem, hij heeft een eenigzins vreemd karakter. Enfin, ik dank u voor uw inlichtingen, mijnheer Werner. En ik wensch u bij uw pogingen veel succes. Als u werkelijk iets van belang mocht ontdekken, zult u mij daarmee ook wel in kennis stellen. Werner beloofde dit en ging heen. Waarom wist hij niet, maar hij vond plotseling den bankier minder sympa thiek. Toch was deze hem in alles ter wille geweest, had hem alle verlangde in lichtingen gegeven. Was het dan, omdat Van Gielen zijn wensch te kennen ge geven had, dat zijn zoon en de dochter van zijn overleden vriend samen ln het huwelijk zouden treden. Dat was toch niets om minder gunstig over te denken. ZONDAG 7 MEI 1939: Vierde Zondag na Paschen. Alle weldaden, welke met zoo kwistige hand uitgestrooid worden over het chris- tene volk, komen van de allerhoogste en allebeminnelijkste goedheid van God. Zij is de oorsprong van alles in de orde van de natuur, en als wij in de orde der gena de zijn kinderen zijn geworden, dan heb ben wij dat daaraan te danken, dat Hij ons zijn eeuwig Woord heeft gezonden, het Woord der eeuwige waarheid dat voor ons mensch geworden is en door de wate- reft des Doopsels ons tot kinderen Gods gemaakt heeft. Daaruit volgt dat wij met allen ijver ons moeten toeleggen om dien Vader te behagen en te eeren door het schuwen van het zondig leven, door het lelden van een christelijk leven, een leven van geloof, deugd en heiligheid, waartoe God ons roept en waartoe Hij ons de ge nade geeft door zijn sacramenten, vooral door de H. Communie. Dit i3 de verma ning door het dankbaar hart van den Apostel Jacobus neergeschreven en heden in het Epistel voorgehouden. Het Evangelie verhaalt ons dat Jezus binnen enkele dagen ten Hemel zal op gaan. Nauwelijks heeft Hii dit zijn leer lingen aangekondigd, of hun hart wordt met droefheid vervuld. Zij moeten noch tans niet bekommerd wezen of bedroefd, wijl het voor hun welzijn is dat de Mees ter heengaat want, zoo Hij niet heen gaat, zal de Helper (de H. Geest) niet ko men. Daarmede wilde de Zaligmaker zeggen: Gij moet door de beproeving ge louterd en gezuiverd worden; gij moet door lijden en droefheid heengaan, zoo als Christus gedaan heeft. Maar gij moo«rt niet neerslachtig worden. Als gij Mij niet meer ziet, zult ge niettemin voort in Mij gelooven en u niet terug naar de wereld keeren, Dan zal de H. Geest in uw har ten komen en u in alles helpen. Aangemoedigd door dit woord van den H. Joannes, geeft de Christen bij de op dracht der offergaven zijn vreugde en dankbaarheid te kennen door het herha len der woorden van den Psalmist: n Juicht Gode toe, geheèl de aarde, zingt een loflied voor zijn Naam; komt en hoort, gij allen die God vreest, hoe groote dingen Hij aan mijn ziel gedaan heeft. En vol vertrouwen, gesterkt door het brood des levens bij de H. Communie, herhaalt hij het woord van het H. Evan gelie: «Wanneer de Vertrooster komt, de Geest der Waarheid, zal hu tegen de we reld schuld pleiten, en onschuld en von nis, alleluiaHeer, wat is het ons goed bij U te zijn, U te mogen dienen, en door U bemind te worden. MEI - BLOEIMAAND i 7 Z 4® Zond. na Pasch. H. Stanislas Evangelie: De H. Geelt zal u allei leeren. 8 M Verschijning van den H. Michaël H. Bloedprocessie te Brugge. 9D H. Gregorius vanNazianzen 10 W H. Antonius 11 D H. Franciscus de Hieronymo 12 V HH. Nereus, Achilleus en Domitilla 13 Z H. Servatius van Tongeren 14 Z 5® Zond. na Pasch. H. Pacomius «o» HERDENKINGEN 7 MEI: 1800. Dood, te Pissy, van Nicolo Plc- clni, Italiaansch toondichter. 1833. Geboorte te Hamburg, van Johannes Brahms, Duitsch toondichter. Leefde vooral te Weenen waar hij in 1897 stierf. Componeerde een Deutch-j: Re quiem Rapsodie, veel kamermuziek, can taten, Hongaarsche dansen en heerlijke liederen. Hij sluit aan bij Beethoven in zijn laatste perioden en ook bij Bach. 1861. Geboorte van Rabindranath Tagore, Indische dichter en wijsgeer. 1868. Dood, te Cannes, van Henri Lord Brougham, Engelsch staatsman. Antoon Van Gielen, al deed hij dan soms wat exentriek, was toch iemand met een nobel karakter en hjl zou een goede par tij genoemd wor dril, ook voor Alice Evan. Maar toch dacht Werner met eenigen tegenzin aan de mogelijkheid, dat die twee eenmaal een paar zouden worden. Waarom toch, waarom? Hij vroeg het zich zelf af en hij kon geen antwoord vinden op die vraag. Ik lijk wel dwaas, zeide hij tot zich zelf. Terwijl hij met deze gedachten nog be zig v/as, onmoette hij op straat zijn vriend. Hé Werner, riep deze, waar gaat het heen, je loopt geloof ik te droomen. Ga mee naar mijn kamer, ik wilde nog het een en ander met je overleggen. Neen, zei Werner, ik kom net van je huis. Ik heb een onderhoud met je vader gehad. Met vader? En waarover? Och, dat behoef ik eigenlijk niet te vragen. Het was natuurlijk over den moord. Weet je wat ik van plan ben? Ik ga voor een paar dagen naar den Beukenhof. Naar den Beukenhof! Hm, om je de waarheid te zeggen, ik koester precies hetzelfde plan. En ik heb je vader daar toe verlof gevraagd, hij heeft er niets tegen. Neen, natuurlijk niet. Maar dan gaan we samen. Kerel, als wij belden eens de justitie te knap af konden zijn, als wij den schurk eens ontdekten. Je gaat dus vanavond mee? Van avond? Neen ik heb nog het een en ander te doen. Ik kan niet voor morgen. Antoon Van Glelen dacht even na. Nu goed, zei hij. kom JIJ dan mor gen. Weet je, waar ik geweest ben? In de zlekeninrichting waar Alice verpleegd wordt. Zoo, zeide Werner langzaam, en hoe ls het met haar? O naar omstandigheden goed. Ik heb met haar gesproken. Zij is treurig ge stemd, dat spreekt van zelf, maar zij ls een dapper meisje, zij houdt zich beter 1869. Dood, te Rome, van de kardi naal Luigi Galimberti, prefect van het archief van het Vatikaan, belast met de onderhandelingen die een einde maakten aan het Duitsche Kulturkampf 1897. Dood van den hertog d'Aumale, generaal en Fransch historicus. Eigenaar van het kasteel Du Chantilly. 1915. De Lusltaniawordt door de Duitsche duikbooten getorpedeerd. 8 MEI: 1300. De Gentsche wethouders bieden de sleutels der stad aan Karei van Valois. Na de Inneming van Damrne trok Karei van Valois naar Aardenburg alwaar de Gentenaars die van op hun vestingmuren de omliggende dorpen in vuur hadden zien staan, hem de sleutels van hunne stad kwamen afgeven. Graaf Gwijde van zijn bondgenooten verlaten en door zijn eigen volkverraden zijnde, ging nu met 51 Vlaamsche edellieden Philip den Schoone naar Parijs om genade smeeken. Doch de munteschrooder wierp ze allen in het gevang en verklaarde Vlaanderen verbeurd. 9 MEI: 1805. Dood, te Weimar, van Fi iderlch Schiller, Duitsch dichter, dramaturg en historicus. Sommige zijner lyrische wer ken zijn onovertroffen meesterwerken. Hij is een idealist vooral in zijn drama'3 dis elk de persoonlijkheid zijn van een idee dat hij met geestdrift en vurig redenaars talent in schitterenden stijl uitdrukt. 1926. Noordpoolvlucht van Byrd. 10 MEI: 1780. Geboorte, te Lons le Saulnier, van Claude Rouget de Lisle, niaker van de Marseilleise. 1807. Dood van den maarschalk Ro- chambeau, den held van den onafhanke lijkheidsoorlog der Vereenigde Staten. 1865. Eerste vertooning te Munchen van (Tristan en Isolde) van Richard Wagner. 1904. Dood, te Londen, van sir Henri Stanley, Engelsch Afrika-reiziger. On dernam een reis naar midden Afrika ter opsporing van Livingstone, dien hij in 1871 in Oedsjldsji ontmoette. Deed op kosten der New-York Herald en Daylly Telegraph een niéuwe reis, ontdekte het Albert Eduard meer, bevoer de Looalaba, stelde de identiteit daarvan met den Kongo vast en bereikte, na een tocht van 999 dagen de westkust; werd door koning Leopold II belast met het bezetten van de streek langs den Kongo. Ontdekte in 1882 het Leopold Il-meer, ondernam in 1887 en 1889 een reis tot ontzet van Emir Pasja, dien hij aan het Albertmeer ont moette. Niettegenstaande zrire gering schatting voor wetenschappelijk onder zoek, zijne roekelooze behandeling der in boorlingen en de schreeuwerige reklam® waarmede zijne tochten over de heele we reld werden uitgebazuind, neemt hij on der de Afrikareizigers een eerste plaats in. 1919. Vrouwenkiesrecht in Nederland. 1927. Concordaat tusschen Roemenie en den Heiligen StoeL 11 MEI: 1778. Dood, te Kayes, van William Pitt, lord Chatham, Engelsche staatsman. 1630. Dood, te Londen, van C. J. Win- zer, Winsor genaamd, stichter van d® eerste maatschappijen voor gazverlich- ting. 1896. Dood van Jan Volders. 1938. Overlijden van von Ketteren, gewezen secretaris van von Papen. 12 MEI: 1803. Geboorte, te Darmstadt, van Justus von Liebich, Duitsch scheikundige, uitvinder van het vleeschextract die zijn naam draagt. 1842. Geboorte, te Montaud, van Ju les Massenet, Fransch toondichter. 1879. Dekreet waarbij de stichting van het Pedagogisch muzeum te Parijs. 1893. Eerste vertooning in de Opera, van de Walkure van Wagner. 1907. Dood te Parijs van Joris Karl Huysmans, Fransch romanschrijver. 1926. Amundsen bereikt de Noordpool. 1937. Een groote feestdag voor Enge land: Koning Georges VI wordt met luis ter gekroond. (Zie vervolg onderaan 4" kol.) dan duizenden anderen het onder gelijk® omstandigheden doen zouden. Deze lofrede op Alice Evan gaf Wemer opeens de zekerheid, dat zijn vriend voor haar meer dan gewone belangstelling koesterde. Ha, dacht hij, als Antoon's vader ""t hoorde, zou hij zeker zich verheugen. Zijn liefste wensch schijnt meer kans op ver vulling te hebben dan hij zelf durft t® hopen. Maar Werner constateerde dit niet met voldoening, eerder deed hem de ontdek king, die hij meende gedaan te hebben, pijn. Waarom, vroeg hij zich zelf op nieuw af. Was hij jaloersch, voelde hij zelf liefde voor juffrouw Evan? Maar dat ware immers te dwaas. Hij kende haar nauwelijks. En wie was hij, dat hij z'n oogen naar haar durfde opheffen. Een journalist, met een zeer bescheiden sala ris, die zich groote moeite nog zou moeten geven oni een dragelijke positie te ver overen. Wat recht had hij Antoon Van Gielen te benijden? .Hij liep een eind met zijn vriend mee. Wat ben je stil, zeide deze, hindert Je iets? Mij, weineen. Maar ik moet hier af scheid nemen. Ik kom morgen dus op den Beukenhof. En ja, we zullen samen be proeven het geheim op te lossen. Zij namen kort afscheid en een oogen blik zag de zoon van den bankier Wemer na. HIJ ls toch stiller, dan ik van hem gewoon ben, dacht hij, enfin, we hebben allen onze eigen zorgen. Dienzelfden avond was Antoon Van Glelen op den Beukenhof. Hij informeer de bij den huisbewaarder en de bedien den naar verschillende dingen en ver nam, dat al de dagen sinds den moord verloopen de politie allerlei onderzoekin gen gedaan had, dat op de meest nauw keurige wijze de kamer, waar de moord gepleegd was, nog eens onderzocht was, dat in den omtrek nasporingen gedaan werden. (Nadruk verboden). St Cl Verrolgtkj

De Halle (1925-1940) | 1939 | | pagina 9