Op zoek naar vasten grond LH. tie lening naar Brugge ZeSfstandige Neutraliteit I in ons Land Naar gezonder toestanden Eucharistisch Congres te Kortrijk ie merkwaardige Rede vast Minister Sap over den Ekononischen Toestand van ons land Kif Ei. BLOED-SPIL TE BRUGGE HET MASSASPEL KATHOLIEK WEEKBLAD VAN IEPER Zondag 39 lifli INTERNATIONAAL OVERZICHT TARIEF VOOR BERICHTEN: Kleine berichten i »r regel 1,fr. 2 fr. tael. v. ber. m. ailr. t. bur. Kleine berichten (minimum) 4.fr. Rouwber. en Bedank, (min.) 5,fr. Te herhalen a prijs op U> kondigiuge aanvraag. Annoncen zijn vooraf te betalen moeten tegen den Woensdag av ingezonden worder. Kleine richten tegen den Donderdag i en jnd Tel. Poperïnge Nr PoitcLeckrekening Nr 155.70* 7* JA AR. N' 25. EEN ABONNEMENT KOST VAN NU TOT EINDE 1839: Binnenland 14,50 fr. Belg. Kongo 23 80 fr. Frankrijk 23,80 fr. belgisch gel Engeland 25,20 fr. belgisch gel Ander landen 35,00 fr. belgisch gel A He Medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun artikels. D rukker-Uitgever: SANSEN-VANNESTE, Poperinge. Deze laatste weken lazen wij weer her- in hun gedragslijn reeds afgeweken va- haalde malen in de bladen alarmkreten over het stervende Frankrijk Het vraagstuk van de ontvolking is voor dit land, het vraagstuk geworden, waaraan al de andere ondergeschikt zijn, gezien dit eerste een kwestie is van leven of dood. Weer worden heelmiddelen voorgesteld van economisehen aard, men wil de ge boorten aanmoedigen door verhooging van premies en toelagen. Iedereen vindt zulke voorstellen belang wekkend en prijzenswaardig en wij ook wenschen dat in ons land, de steun aan de gezinnen met kinderen nog merkelijk zou verhoogen. Maar toch verwondert het ons niet dat velen twijfelen aan de uitslagen van die voorgestelde geldelijke aanmoedigingen. Velen zeggen: «Dat zal niet baten: Frankrijk heeft geen kinderen omdat men er geen kinderen wilcn ieder voelt dat die stoffelijke hulpmiddelen al zijn ze er zeer noodig, niet bij machte zijn zulk een vraagstuk op te lossen. De zaak ligt veel dieper: het is een kwestie van levensopvatting en levensrichting. Hier staan we weer voor die gapende afgrond, die leegte die zoo'n afzichtelijke uitzichten en uitwerkselen krijgt, wan neer en niets meer is die aan het leven zin en doel geeft. Wanneer dan de maatschappijen, te beginnen met de families, boven zulk een leegte huri samenleven bouwen, is het duidelijk dat men nu en dan den grond voelt wegzinken en men op zoek gaat naar vastere gronden. Maar die grond vindt en vestigt men op geen jaar, zooals ze ook niet uitgegraven werd in zoon korten tijd. En hier staan we voor een conclusie die voor ons eigen volk te trekken is: in dien wij willen hier bij ons het gezins leven zien blijven als de bron van leven, evenwicht en geluk voor ons volk, moe ten wij zorgen dat die zedelijk-godsdien- stige grondslag stevig blijft bestaan. Dat is de eerste en grootste bekommer nis: samen met en boven alle uiterlijke verbetering van de huizen en gezinnen, moeten wij steeds zoeken naar vasten grond. Het is ten andere zoo duidelijk voor ieder, die wat rondom zich de feiten wil nagaan en bedenken, dat het onmogelijk is een gelukkig gezinsleven op te bouwen, indien daar niet de banden bevestigd en verstevigd zijn door sakramenteele ver bintenis, door een hoogere wet; indien de mannen en vrouwen, die toch allen zwakke menschen zijn, niet gestemd en als gedragen worden door Gods genade en overvloedige zegen. Vroeger leefden de menschen van die waarheden, ze discuteerden er niet over. Nu wel: meer en meer hoort men de menschen onder elkaar redetwisten, vra gen stellen, soms afbreken en spotten. Twijfel en afval dringen door in de ge dachten. omdat ze feitelijk al lang in de zeden, in de manier van leven waren binnengeslopen. Menschen die heel. hun leven gericht hebben naar de leer van de Kerk, vragen zich meestal niet, op een zekeren dag af, of ze wel op de rechts weg zijn. Zij leven ervan, ondervinden er nl de goede gevol gen van en twijfelen niet. Maar deze die ISBBSZBKBBBBBBBBEBBBflSBBBBflBl ren, die niet van het vertrouwen op God hebben geleefd, en nooit op Gods zegen werkelijk hebben gerekend, komen er dan toe alles in twijfel te trekken. Zoo is het reeds voor heel veel gezin nen bij ons; men gaat nog naar de kerk, men luistert naai' de katholieke levens regel, maar men leeft stilaan volgens een heel andere opvatting, men regelt zelf zijn leven, men heeft praktisch: Gods wet en hulp uit het leven geschakeld. En velen zouden, moesten zij recht zinnig zijn, spreken zooals die man, die op zekeren dag tot zijn vrouw zegde: Ja, wat Christus voor de menschen over zoo veel jaren heeft gedaan, dat was wel heel schoon, maar wat heeft dat voor ons, in ons leven te beteekenen? Velen bij ons, zouden nu reeds zoo spreken, nochtans hangt bij hen nog een kruisbeeld in huis nochtans eerbiedi gen zij uiterlijk nog veel christelijke tra dities; maar 't blijft bij uiterlijke tee- kens en traditie. Indien wij er niet kunnen toe komen aan die doode teekens en tradities weer een beteekenis te geven voor het prak tische leven van de menschen, dan zullen zij weldra ook verdwijnen, omdat men er geen zin meer zal aan zien. Wij meenen altijd dat het op de eerste plaats de vrouwen zijn die dit moeten inzien, zij zijn immers de bewaaksters van de familie; zij moeten dan tijdig de bedreigingen zien en afweren. Indien zij even willen nadenken, zullen zij immers duidelijk zien dat zij geen nieuwen thuis», geen vernieuwd gezinsleven kun nen maken, Indien ze niet eerst en voor al zeker zijn dat de band tusschen man en vrouw stevig genoeg blijft bestaan, dat de ware liefde in hun gezin kan groeien, dat ze kinderen goed kunnen opvoeden. Welnu, die zekerheid, of beter die verzekering van de liefde en de getrouw heid kan alleen maar bestaan indien God die band bezegelt, zegent en vernieuwt. De rust en ware vreugde kan alleen maar gevonden op de weg die door onze christelijke leer, voor de families, voor ouders en kinderen is voorgeschreven: op de weg die gebaand en gesteund is door oprecht vertrouwen in God. Het is die vaste grond die we moeten aanwijzen aan alle gezinnen, als de eenige stevige basis van heel hun familieleven. Daarom is het dat de K. A. V. dit jaar alle vrouwen heeft opgeroepen om samen te betoogen dat zij God willen in hun leven, in hun woning Zij zweren die eed van trouw voor het kruis, dat het zinnebeeld is van dit ver bond. Daarom ook zullen in alle huisge zinnen op speciale wijze de kruisbeelden in de keukens worden versierd. Een schoone gedenkenis van dit eed verbond moet aan alle vrouwen verschaft: het is een koperen plaatje dat de woor den draagt: «Trouw 1939 Het kan be vestigd worden aan den voet van het kruisbeeld van de keuken. Zoo zal in duizenden gezinnen opgezien worden naar het kruis, als het midden punt, de vaste grond van hun huiselijk geluk. K. A. V. Poststraat, 111, Brussel 3. Zocals onze lezers reeds hebben verno- r i wordt te Brugge een grootsche op gevatte tentoonstelling der Werken van cien Vlaamschen Meester Hans Memling ter gelegenheid van het vijfde eeuwfeest zijner geboorte, ingericht. Z. M. de Koning stelt bijzonder veel be lang in deze tentoonstelling die ongetwij feld de grootste kunstmanifestatie der jongste jaren uitmaakt. Hij heeft er dan ook aan gehouden de Plechtige Opening bij te wonen op Donderdag 22 Juni aanst. 46 Authentieke Werken, elk op zich zelf een fabelachtig fortuin vertegenwoordi gend, werden uit de rijkste musea en pri vate verzamelingen afgestaan. Dat duizenden en duizenden Belgen en vreemdelingen dit eenig kunstgebeuren zuilen wtllen bijwonen, lijdt geen twijfel. Ten einde de talrijke bezoekers in de ge legenheid te stellen zonder overhaasting de tentoongestelde werken te bewonderen zal het Statelijk Museum van 22 Juni tot 1 Oktober aanstaande ieder dag van 9 tot 19 uur geopend blijven. Toegangsprijs: 15 fr., verminderd op 10 fr. voor groepen van minstens 20 bezoekers, alsook voor de houders van een reisboekje voor toeristen en voor de leden van zekere groote toe ristische vereenigingen; 3 fr. per leerling voor de Belgische en vreemde schoolgroe- pen. Voor alle inlichtingen wende men zich tot den OfTicieelen Dienst voor Toerisme, Markt, Brugge. A DE MEMLING-TENTOONSTELLING VOOR DE RADIO Wij brengen ter kennis onzer lezers dat de Heer De Wulf. Schepen van het Toe risme der Stad Brugge, op Maandag 19 Juni aanst., te 19.15 uur, voor de luiste raars van Radio Kortrijk een lezing over de Memling-Tentoonstelling zal houden. DE BELGISCHE BUITENLANDSCHE POLITIEK. In Oktober a. s. zal het drie jaar geleden zijn, dat de Koning in een uiteenzetting voor zijn ministerraad, het roer van onze buttenlandsche po litiek kordaat omwierp, om een poli tiek van zelfstandige neutraliteit in te leiden. Het was duidelijk dat daar mee niet in eens de voorstanders van de vroegere bondgenootschappen en accoorden weggevaagd zouden zijn en dat te gelegener tijde een hevige actie van hunnentwege mocht ver wacht worden. De laatste internatio nale gebeurtenissen zijn hiervoor een welgekomen gelegenheid geweest en het prestige van sommigen onder hen, vooral van twee huidige ministers, met name P. E. Janson en Devèze, was van aard om vooral de Vlamin gen zorg te wekken. Het is immers gekend dat Minister Janson, volgens een verslag van de Indépendance Beige te Parijs in een bijeenkomst zou verklaard heb ben enkele maanden geleden, dat Frankrijk desnoods op Belgie mocht rekenen. En ook Minister Devèze, zou aan de nieuwe politiek van neutrali teit een verklaring gegeven hebben, die niet strookte <met de geest van de koninklijke boodschap. Verleden week nu, kwam het vraag stuk van de Belgische buitenlandsche politiek te berde in de kamer. De Heer Frans Van Cauwelaert, bracht het verslag uit van de Commissie die hier toe speciaal vergaderd had. Begrijpe lijkerwijze, werden de spreekbeurten en de debatten met bizondere belang stelling gevolgd en in de pers gecom- menteerd. Ze hebben ons de bevesti ging gebracht van het bestaan van een partij, die de koninklijke bood schap beknibbelt, die zich niet toil neerleggen bij de huidige buitenland sche politiek van Belgie en die ijvert voor een terugkeer tot de politiek van militaire samenwerking met Engeland en Frankrijk. Deze partij oordeelt dat wij niet zonder meer mogen toezien op de geweldige evolutie, die de in ternationaal politieke verhoudingen thans genomen hebben, maar dat we een standpunt moeten innemen en dit standpunt kan niet anders zijn, dan een aansluiting bij het blok der de mocratische landen tegen de as Rome- Berlijn. GEVAARLIJKE TENDENS. Deze tendens is buitenmate gevaar lijk in een tijd waar de machtsver houdingen in Europa zulk een ingrij pende verandering ondergaan. Partij kiezen voor een van de twee blokken die zich aan het vormen zijn, betee- kent partij kiezen voor de oorlog, moest die ooit losbreken. Vast hou den aan de zelfstandige neutraliteit beteekent partij kiezen voor den vre de of minstens de kansen met negen tienden verhoogen dat we in geval van conflict er buiten zouden blijven. Sommigen meenen, dat als er oor log wordt, we in ieder geval erbij zullen betrokken worden. Belgie is een doorgangsgebied, beweren zij en het is in het verleden steeds het slagveld van Europa geweest. Dat is ons noodlot maar er is niets aan te keeren. En als het zoover moet ko men dan nog liever aan de zijde van de Franschen c.i de Engelschen zoo als tijdens den laatsten oorlog, dan aan de zijde van de zoo verfoeide Duitscliers. De menschen die zoo spreken sta ren zich blind op het precedent van den laatsten oorlog en op de schen ding van onze neutraliteit door de Duitschers in 1914. Nu moet men zich wel bewust zijn, dat Duitschland hier een fout bedreven heeft, die het zich bitter beklaagd heeft, want het is juist deze schennis van de Belgische gren zen, die Engeland genoopt heeft om tusschen te komen en die aan de strijd van de Verbondenen, die schijn van rechtvaardigheid gegeven heeft, die tenslotte geheel de icereld aan hun zijde bracht. In 1870, daarentegen zijn we dank aan de krachtige houding van Leo pold II kunnen neutraal blijven. Toen dreigde het gevaar veeleer van het Zuiden en een van de gronden, die tot die oorlog geleid heeft was de poging van Napoleon lil om Belgie in te palmen. Indien hij toen de hand had uitgestoken naar onze gouwen, in geval van een succesvolle oorlog te gen de Duitschers, dan zou Engeland juist zooals in 1914 tusschengekomen zijn, maar deze keer aan de zijde van de Duitschers. Dat Belgie in de geschiedenis zoo dikwijls het slachtveld van Europa is geweest, was te wijten aan het feit, dat we onder de heerschappij ston den van Spanjaarden, of Oostenrij kers of Franschen. Als Spanje, Oos tenrijk of Frankrijk tn oorlog waren, dan waren wij van de partij omdat we Spanje of Oostenrijk of Frankrijk zelf waren. Dat hoeft in de toekomst zoo niet meer te zijn. We zijn onaf hankelijk. Als de groote mogendheden onderling geschillen uit te vechten hebben dan kunnen ze best Belgie vermijden en de geschiedenis heeft hen voldoende geleerd, dat ze aldus wijs handelen, want geen van de drie groote ons omringende buurstaten, kan gedoogen dat wij wingewest zou den worden van een der twee andere landen. DE REGEERING HOUDT AAN HET WOORD VAN DEN KONING. Nu hebben we met vreugde mogen vernemen door den Eersten Minister, dat voorloopig, geen afbreuk zal ge daan worden aan de houding die dc Koning in Oktober 1936, voor het land bepaald heeft. Er is slechts één mo gelijkheid dat ice aan den oorlog zou den deelnemen en dat is deze van-de nationale verdediging. Er kan geen sprake meer zijn van geheime bond genootschappen en er kan evenmin nog teruggekeerd worden tot een mi litair bondgenootschap met Frankrijk. Belgie laat zich er nooit toe leiden doortochtgebied of operatiebasis te worden voor vreemde legers tegen gelijk welke buurstaat. Wijzen we er trouwens nog op dat de drie groote landen die ons omrin gen ons bijstand gewaarborgd heb ben in geval van aanval. Doch dit brengt voor ons geen verplichting van wederkeerigheid mee. De politiek van zelfstandige neutra liteit heeft reeds tijdens de Septem herdagen van verleden jaar bewezen de meest doeltreffende te zijn die door ons kan aangenomen worden. Toen reeds immers was het quasi zeker dat zelfs in geval van conflict we aan den oorlog zouden ontsnapt zijn. Met des te meer geestdrift verdedigen we deze stelling omdat ze ingenomen werd dank aan de druk van het Vlaamsche volk, dat in zijn realisme, het gevaar was gaan inzien die het Fransch-Bel- gisch militair accoord, alsook het ar tikel 16 van het Volkenbondspact voor ons bood. (Verboden nadruk.) ROSKAM. (XBSSBBBBSIIBBBVaBBBBBBBBSBBIIllIBBBBBBBBBBIBBBBBBBBBBBBBBBB Onze lezers zullen zich nog het over weldigend succes herinneren die de Open lucht-Opvoeringen van het H. Bloed-Spel tr Brugge in 1938 behaalden. Op 5, 6, 10, 12 en 13 Augustus, telkens te 9 uur 's avonds, worden heropvoerin gen gegeven. Enkele belangrijke wijzigin gen zulleii evenwel worden aangebracht, o.m. wordt het reusachtig podium met 0,85 ni. verhoogd zoodat alle toeschouwers het Spel volledig zullen kunnen volgen. Ook ae stoet der kruisvaarders zal door het aanbrengen van een brug beter zicht baar zijn. Verder zullen nog een 200 tal nieuwe uitvoerders worden aangeworven, 't zij voor het aanvullen van bestaande groe pen, 't zij voor het samenstellen van een paar nieuwe. Aldus wordt het aantal deelnemers op 2203 gebracht. IV31I3IBBBHEBBE8BBBBB3GKOSBB9I Alles wijst er op dat die heropvoeringen nogmaals een schitterend succes te ge- moet gaan, en, zooals in 1933, meer dan 100.000 vreemdelingen naar Brugge zullen lokken. Reeds werden verscheidene dui zenden plaatsen voorbehouden: daarom raden wij onze lezers aan zonder uitstel hun kaarten te bestellen, door storting vap het bedrag op de postcheckrekening Nr 409273, Comité van het H. Bloedspel, Markt, Brugge. Prijzen der plaatsen: 50, 25. 15, en 10 fr.; 20 </c ve^nindering voor bestelling van minstens «,0 gelijke kaarten. Wij kunnen ook nog mededeelen dat het H. Bloedspel bedoeld is om slechts om de 5 jaar te worden vertoond; onder geen voorwendsel zullén dan ook vóór 1944 nieuwe opvoeringen plaats hebben. ENQELAND'S KOERS NAAR VREDE Om de publieke opinie voor aich te winnen en aan ie moedigen, worden door de Lugelsche legerhoofden fotos uitgegeven over allerhande bewapening, het meest nog over de vliegtuigopbouw. Hier hebben we een massabouw van eenmoiorige boro_bard?ipenUYÜ?fitMig«a. We gaven verleden week een korte inhoud van de merkweerdige rede in den Senaat gehouden op Donderdag 7 dezer, door Minister Sap. Heel de rede was een klare uiteen zetting der moeilijke toestanden waar in ons Land verkeert en een eerlijke betrachting naar gezonder toestan den. Zulke taal zijn we niet meer ge woon en daar we bij ondervinding toeten dat Minister Sap de man niet is om bij woorden te blijven, maar zijn doel zal nastreven, dit tot alge meen welzijn, geven we hier het bij zonderste zijner rede, overtuigd dat ieder Lezer deze aandachtig zal lezen en ook medehelpen om terug te kee ren naar gezonde toestanden door met vernieuwd vertrouwen aan het werk te gaan. DE TOESTAND IN 1938 WAS NIET GUNSTIG De commissie heeft een gelukkige be slissing getroffen wanneer ze heeft beslist tot grondslag van de bespreking het ver slag te nemen van den Heer Van Coillie, wiens afwezigheid in deze vergadering al gemeen worat betreurd. Samen met de zeer actueele bemerkin gen welke de Heer Desmedt er aan toe gevoegd heeft, vormt dit verslag een uit eenzetting die werkelijk den ekonomi- schen toestand van het land in beeld brengt. Het verslag van den Heer Van Coillie vangt aan in een zeer pessimistischen toon. Al de statistische gegevens, waarover de verslaggever beschikte, wijzen er op dat de toestand ln 1938 merkelijk minder gunstig was dan in 1937 en in 1929. De eerste maanden van 1939 zijn niet beter, integendeel. En alhoewel men zich in de metaalnijverheid over een zekere opflak kering mag verheugen, blijkt het pessi misme van den verslaggever gewettigd, 's Lands ekonomle heeft verleden Jaar een nieuwen gevoeligen knak gekregen. Er zal moeten gewerkt worden om het verloren terrein te heroveren. U verwacht van mij te vernemen hoe ikpas benoemde Minister van Eko- nomische Zaken, persoonlijk over den toestand denk en welke richtlijnen ik voornemens ben te volgen. Met deze uiteenzetting had ik nochtans liever nog enkele weken gewacht. Niet omdat ik schrik zou hebben van de ver antwoordelijkheid die ik zal op te nemen hebben. Ik heb geen schrik van moeilijk heden. Hoe grooter ze zijn, hoe beslister en hoe hardnekkiger ik ze aanpak. Maar omdat ik er een hekel aan heb te spreken alleen voor 't plezier te spre ken. Omdat ik wil zeker zijn van hetgene ik zsg en dat ik daarom al de gegevens wil kontroleeren. Omdat ik er altijd een eerekwestie van gemaakt heb woord te houden. Als ik zeg dat ik zulk of zulke daad zal stellen, dan stel ik ze ook; maar daarom ook, vooraleer ik een belofte doe of een verbintenis neem, wil ik er zeker van zijn dat ik ze kan houden en naleven. HET NOODZAKELIJKE EERSTE WERK Ik ben nu pas, enkele weken, aan de iQi&ing van dejiaitement, Ik durf ge- HEER SAP, Minister van Ekonomische Zaken. tuigen dat ik er mijn tijd niet heb ver speeld. Al de uren, cue ik icon beschikbaar maken, zijn besteed geworden aan de studie a) Van den toestand van onze ekono- mie in haar geheel; b) van den bijzon deren toestand van onze groote ekonomi sche bedrijven en ondernemingen; c) van den aard en de structuur van onze be trekkingen met het buitenland. Verder ook nog aan de studie en het onderzoek van de mogelijke oplossingen: a) Van hetgene ik in het kader van de algemeene regeerlngspolitiek, zonder tus- scnenkomst van andere departementen, kan verrichten; b) van hetgene slechts in samenwerking met andere departementen kan geschieden; c) van de manier waarop de samenwerking moet ingericht en ver beterd worden; d) van de maatregelen en oplossingen die mijn voorgangers in voor bereiding hadden en van de oorzaken van het uitblijven of mislukken van sommige ervan; c) hoe het ministerie moet her ingericht en aangevuld worden, enz. Dat is een absoluut noodzakelijk en eerste werk. Niemand zou mij als een ernstig man aanzien moest ik beweren dat ik er reeds mee klaar gekomen ben. Niemand mag redelijkerwijze van mij verwachten dat ik hier vandaag ne varia- tur met een stel oplossingen zou voor den dag komen voor al de bijzondere en soms zeer moeilijke vraagstukken. IK WEET WAAR IK NAARTOE WIL Met die studie ben ik nochtans tamelijk ver gevorderd. Ik meen dat ik klaar zie in den toestand en ik weet waar ik naar toe wil en ik weet ook wat mogelijk is en wat het niet is. Een aantal oplossin gen zijn gereed; andere zijn in voorberei ding. De besprekingen in verband met een doelmatige samenwerking tusschen de betrokken ministeries zijn in een gevor derd stadium gekomen. Ik kom nu tot de kern van deze bespre king. U wenscht te weten wat ik over den toestand denk? Ik zal u onbewimpeld mijn meening zeggen: De toestand, in zijn geheel beschouwd, is veel minder goed dan vóór 1914 en hij doet zich. ook voor de toekomst minder goed voor. Op grond van de talrijke aanduidingen en gegevens die wij over de evolutie van ons ekonomisch leven in den loop van het laatste kwart eeuw beschikken, mag men hem pessimistisch beoordeelen. Se dert den oorlog hebben wij goede naast slechte jaren gehad. Maar wanneer men de balans opmaakt mag men als samen vatting' geven: een feitelijke en aanzien lijke vermindering' van onzen nationalen rijkdom en een totale wijziging, m 't kwade, van onze concurrentiemogelijk heden in het buitenland. WE ZIJN NIET MEER DE VOORTBRENGER DIE DE LAAGSTE KOOPPRIJS HEEFT Wij zijn niet meer de voortbrenger die de laagste koopprijzen heeft. Vóór den oorlog, in het regime van vrijheid, onder gingen wij, zonder last, de concurrentie van de andere landen. Thans zijn we gedeeltelijk verdrongen op verschillende vreemde markten. Zelfs op onze eigen markt ondergaan wij den druk van de vreemde concurrentie. Het is niet van belang ontbloot te her inneren aan de essentieele kenmerken van het economisch leven in dit land: Een zeer dichte bevolking, waar het in dustrieel- en commercieele element over wegend is. Groote individueele fortuinen zijn hier zeldzaam. Groote reserven, op gestapeld in een tijdverloop van eeuwen voorspoed en bloei, hebben wij niet. Re gelmatige bronnen van belangrijke in komsten ontbreken en natuurlijke rijk dommen zijn niet in groote mate voor handen. De eenige groote rijkdom, waarop wij in laatste instantie aangewezen zijn, is de arbeid van onze menschen. In dit betrekkelijk arm milieu hebben wij ons vóór den oorlog prachtig kunnen opwerken. Onze productie van landbouw en nijverheid had een verbazende uitbrei ding genomen. Onze landbouwers had den uit den grond gehaald, al wat ze er uit lialen konden. Onze nijveraars lieten zich door niemand overvleugelen. Onze werklieden stonden bekend als de besten onder de besten. Ook vóór den oorlog noopte onze be trekkelijke armoe aan natuurlijke rijk dommen ons ertoe, uit den vreemde de ontbrekende grondstoffen en voedsel te betrekken. Ook, dan moesten wij er voor betalen met onzen arbeid. Zoolang echter het internationaal ruil verkeer zich langs vrije banen kon ont wikkelen, leverde de oplossing van het vraagstuk geen bijzondere moeilijkheden op. Ten gevolge van de na-oorlogsche wij zigingen, onderging de waardeverhouding van het Belgisch probleem diepgaande wijzigingen. Aldus komt de Belgische ekonomische politiek voor de opgave nieuwe aanpas- singsvormen te vinden en ze stilaan In de ekonomische gebruiken in te voeren. DE BELANGRIJKSTE FACTO REN DIE NADEEL1G WERKEN OP ONZE HUISHOUDING Om de moeilijkheden van die opgave toe te lichten, wil ik uw aandacht ves tigen op de belangrijkste factoren die na- deelig inwerken op onze huidige huis houding. (Zie vervolg op 7' blad.) TEGEN BUITENLANDSCHE POLITIEKE PROPAGANDA Ten einde de bemoeiing van buiten landsche organisaties of partikulieren ln 's lands politiek leven tegen te gaan. heeft de H. Janson, Minister van Justitie, een wetsontwerp neergelegd behelzende de beteugeling van deze drijverijen. Dit ontwerp voorziet zware gevangenis straf, kunnende gaan tot 2 jaar, en boete, tot een maximum van 20.000 fr. tegen diegene die van vreemde personen of or ganisaties gelden of giften zouden ont vangen bestemd voor een politieke bedrij vigheid of propaganda in ons land. DE OEFENINGEN VOOR PAS SIEVE LUCHTBESCHERMING Op Vrijdag avond 9 Junf 11. werden in de Provinciën Brabant. Antwerpen, Hene gouwen, West- en Oost-Vlaanderen, oefe ningen gehouden voor passieve luchtbe scherming. Binst de tweede oefening, die bij don keren gebeurde, was overal, over gansch deze provinciën, de duisternis volslagen. Overal werden de lichten uitgedoofd of zoodanig gedempt dat zij niet zichtbaar waren van buitenhuis. In geen enkel stad of gemeente werden straten verlicht. Hier en daar werden daarbij ook oefe ningen gehouden voor diegenen die hulp moeten bieden aan de bevolking of des noods ontstane branden moeten blus- schen. Te Brussel namen er aldus een 800 man deel aan deze oefeningen, allen sta ken in khaki-uniform en waren voorzien van gasmasker. EEN BEROEPSKAART VOOR HANDELSREIZIGERS Door Hr Behogne, Volksvertegenwoor diger voor Charleroi, werd een wetsont werp neergelegd tot het invoeren van een beroepskaait voor handelsreizigers. Deze regeling zou toelaten de lieden uit te schakelen die die categorie overrompelen, daar het de niet-toekenning voorziet van dergelijke kaart aan leurders, gepension- neerden die beschikken over een zeker in komen, zekere vreemde onderdanen, enz. FISKAAL OFFENSIEF Door den Hr Gutt, Minister van Finan ciën, werden onderrichtingen gestuurd aan de kontrooldiensten van het beheer der belastingen opdat deze van hun rechten zouden gebruik maken om op te treden tegen de onwillige en onbetrouwbare be lastingsbetalers. Die geen voldoening geven zal aan de eischen van den kontroleur, zoo b. v. door het voorleggen Van gevraagde stukken enz., zal rechtstreeks getakseerd worden. Hetzelfde zal gebeuren zoo de gedane aangifte niet in verhouding is met de manier van leven v?n den belastingbe taler. HET AANSTAANDE BEZOEK DER BRITSCHE VORSTEN Ontscheping te Antwerpen? In verband met de ultnoodiging door Koning Leopold III aan de Britsche Vor sten om een bezoek te brengen aan Brus sel, wordt gemeld dat naar alle waar schijnlijkheid bij het bezoek de Britsche Vorsten zullen ontschepen te Antwerpen, aan boord van een der grootste oorlogs bodems van de «Home Fleet ZULLEN DE VROUWEN MOETEN STEMMEN VOOR DE PROVINCIERADEN? Door de Kabinetsraad werd het vrou wenstemrecht voor de Provincieraden be sproken. Naar Hr Marck, Minister van Verkeers wezen, zou de Raad in beginsel akkoord gaan met dit kiesrecht. Ook Hr Devèze, Minister van Binnen- landsche Zaken, bevestigde zulks in een rede Zondag >1. uitgesproken te Brussel op een vergadering van de Vereniging van Liberale Dagbladschrijvers. Naar den Hr Devèze zou men besloten zijn voor de aanstaande provincieverkie- zingen de kiezerslijsten niet te herzien. Maar achteraf zou een wetsontwerp in gediend worden, waarbij bepaald wordt, dat voor de provinciale verkiezingen het zelfde kiezerskorps zal opgeroepen worden als voor de gemeenteverkiezingen. Het desbetreffende ontwerp zou in No vember gereed komen. De Liberale groepen van Kamer en Se naat behandelden ook zelfde kwestie. De ze groepen waren het er over eens dat het beginsel van het kiesrecht voer de vrou wen voor de provincieraden slechts mag aanzien worden als een van de gegevens van een volledige hervorming van ons kiesstelsel. GEEN VREEMDE DEELNE MING AAN DE TOCHT TE WATERLOO De Regeering heeft alle vreemde deel neming verboden aan den Waalscben tocht naar Waterloo, tocht tijdens dewel ke de nederlaag van Napoleon wordt be treurd. EEN MOTIE VAN HET PROV. VERBOND DER GR. GEZINNEN VAN WEST-VLAANDEREN Het Provinciaal Verbond der Kroost rijke Gezinnen van West-Vlaanderen, vergaderd te Roeselare, verzet zich kracht dadig namens zijn 30.000 leden tegen alle militaire taksen die de kinderen van kroostrijke gezinnen nieuwe lasten zou den opleggen. (Zie vervolg op 7' blad). !BXBS9BBBBBBBXBBB Bij gelegenheid van het DIOCESAAN EUCHARISTISCH CONGRES, dat in de Groeningestede einde Juli wordt gehou den, zal een massaspel worden opgevoerd dat als tooneelstuk echt merkwaaj-dig lijkt; merkwaardig omdat het gansch buiten den gewonen trant van akteerende spreekkoren valt; het is waarlijk een massatooneel. Alleen reeds de tooneelbouw duidt op iets gansch ongewoons. Drie vakken trapsgewijs boven elkaar gebouwd bieden drie afzonderlijke speel plannen. Deze stijgen respektievelijk 2, 4. 6 meter hoog, terwijl de koepel van het ciborium dat alles domineert met zijn kruis tot bij de 15 meter reikt. Daarboven zal niets meer 'x speuren vallen van de hulzen op de markt: alleen de machtige St-Maartenstoren zal op 50 meter afstand toch nog alles bescheiden en machtig bekronen. Het stuk Vredesoffer is gegroeid uit een verzameling van teksten en bijbel- tooneeien door deskundigen rond het K. Misoffer geschaard welke Willem Putman heeft verwerkt, en die langs aangrijpende détailscènes en overweldigende massa- tooneelen gegroeid zijn tot een eenig sa menspel waarin het H. Misoffer wordt verheerlijkt als het offer waarnaar gansch hst menschdom heeft getracht en waar van gansch het menschdom blijft leven. Geen cerebraal werk dat alleen door fijnproevers en vakkenners kan worden gesmaakt- maar alles bevattelijk, aan schouwelijk ontroerend zelfs voor een man "an de straat, maar des te dieper geniet baar naarmate men meer ontwikkeld is. Het Vredesofferzou men kunnen noemen een passiespel-over-de-H.-Mis doch niet onzeggelijk veel meer aktie en afwisseling dan de gewone passiespelen. Om zoon eenig gegeven tot zijn recht te laten komen waren eerste-rangkrach- ten niet te veel. Kortrijk bezit er zulke. Wat de tooneelschikking betreft, deze werd ontworpen door Jozef Speybroeck: daar hij reeds tientallen jaren teekent en illustreert over de H. Mis en zijn teeke- ningen langs wereldbekende missalen in alle landen populair zijn geworden, was hij de geschikte man. De niaket is reeds gereed en wordt fel geprezen; om zoo iets uit te voeren moest een kerkebouwer zijn medewerking verleer.en: Jules Lannoo heeft zich dat delikaat werk willen aan trekken. Een vernoog voor 500 spelers: 19 meter breed, 20 diep en tot 15 meter hoog! Dc spelleiding werd toevertrouwd aan Jem Holvoet die eertijds Taal en Kunst met Jacob van Artevelde naai' een schit terende overwinning in het landjuweel heeft geleid. De engelenreien die hier een zeer voor name rol spelen en daarboven heel den duur van het stuk aiies met hun vergees telijkt mimeeren moeten beklemtoonen, zijn toevertrouwd aan de reeds zoo gun stig bekende Elza Darciel; die hier in de stad reeds bekwame leerlingen in euryth- mie heeft gevormd en reeds 70 meisjes uit de kostscholen van O. L. V. van Vlaande ren en van St Niklaas aan 't inoefenen is. Een koor en orkest van 500 uitvoerders werd toevertrouwd aan Prosper van Eeck- liaut, bestuurder van de stedelijke mu- ziekakademie, 1* Prijs van Rome: hij ge last zich tevens met een sobere muzikale onderlijning. De belichting voor de avondspelen z.-|, gansch oorspronkelijk worden opgevat en werd toevertrouwd aan de bekwame des kundigen van de stad, die eertijds, bij de H. Hartefeesten in 1929, voor de eerste maal in België het vloedlicht op de torens hebben durven toepassen. De techniekers van de W. V. R. O. zui len zorgen voor de geluidsversterking en stem en zang tot tie verste hoeken van de groote markt laten doordringen. Dank zij deze indrukwekkende staf van medewerkers bestaat cr kans dat met Gods hulp en Gods... mcoi weer dit mas saspel een onuitwischbaren Indruk op oog en hart van vele toeschouwers zal maken. Er zal ééne dagopvoering zijn van 6 tot 8 uur op den massadag van het Euch. Congres 30 Juli: om tot deze opvoering te worden toegelaten moet men in het bezit zijn van een steimkaart van het Congres; 3 fr. Deze stcunkaart. vooraf te bestellen op de parochiale secretariaten van het Congres geeft recht op een staan plaats en op prijsvermindering der zit plaatsen. Er zijn twee avondspelen: Woensdag 26 Juli en Woensdag 2 Oogst, telkens van 9 tot 11 uur. Er zal ook, en dit vooral ten gerieve van de inwoners uit Kortrijk, een nachtspel zijn. Op 29 Juli, daags vóór het Eucharis tisch Congres zal het massaspel nog een dieper godsdienstig karakter dragen en zoodanig beginnen dat liet rond midder nacht eindigt, dus van iets over 9 la tot 12 u.; oniniddellijk daarop zal een gelezen H. Mis worden opgedragen op de markt en zal gelegenheid worden gegeven tot communieeeren; zoodat velen aldus den Congresdag zullen willen inzetten. Rond 12 :!i uur zal alles geëindigd zijn. De kaarten voor avond- en nachtspei kosten 3 fr. (staanplaatsen) 5, 10, 20 fr. Ze mogen aangevraagd worden in West- Vlaanderen op alle parochiale sekretaria- ten van het Congres of zijn rechtstreeks te bestellen aan K. Geeststraat 4, Kort rijk. postcheck 1C5 505 (Sekretariaat der H. Hartebonden). Noodzakelijkerwijze zijn de zitplaatsen beperkt en zal men dus goed doen niet te lang te wachten met zijn kaarten te be stellen. Foio hierboven geeft een gejacht van de hierboven beschreven tooneelbouw vs* het Massaspel» «DE HALLE» Katholiek Weekblad van leper. Bareel Boterstraat 58, IEPER. 10 BLADZIJDEN: 50 CENTIEM. ZONDAG 18 JUNI 1939.

De Halle (1925-1940) | 1939 | | pagina 1