VIHCENT'/ COLLECE I leper's gr©ete Missieweek ui«n IEPER YAH TOT 25 JUU DE V.T.B. HIELD ZIJN 18- LANDDAG TE IEPER tegelijk werp het vijftienjarig be staan gevierd der afdejeling ieper 4.203 nieuwe leden bijgewonnen in 1938 VOOR BETER SPOORVERKEER AFSCHRIFT VACANTIF Reizen in vlaamsche toeristenbond borstbalsem a. kestelijn ARRONDISSEMENTS RUBRIEK DER K.A.J. IEPER de juniorskoers te ieper van 13 j' *t! zielmissen IEPER HERLEEFT! zitdagen de vaart ieper—ijzer voor de hanenliefhebbers DE ZWAARSTE VALLING de st-michielsturners AUGUSTE BONTE Gezichtkundigc de stuersstraat, 27, ieper naar de slagvelden L*ENTI5TE mad. vandf.ndriessche gevonden f.n verloren voorwerpen rcuwbericht RECHTBANK VAN IEPER gevraagd UIT VOORMEZELE Er roert .entwat In leper. Iets dat her innert aan de bedrijvigheid en de eens gezindheid die heerschton in 't jaar 3933, 'voor de onvergetelijke II. Hartefeesten. Aan muren en vensterramen prijkt thans het prachtig affiche dat de groote Missieweek van. 16-23 Juli aankondigt en kunstvol uitgevoerd werd door de firma Pecame, Wat brengt ons te wege de Missieweek? Tentoonstelling. 1. Een buitengewoon interessante ten toonstelling óns dóór 12 groote Missie erden of Congregatiën aangeboden. Het is een waar Missie-museum, met Bouddistische afgodentempel. Martelaren- kapel, P. Damiaan op Molokaï, enz. Wij krijgen de prachtverzamelingen der Eerw. Paters van Scheut. Kapucienen, Carme- lieten, Jezuïeten, Minderbroeders, Bene- diktijnen van St Andries en van Steen- fcrugge. Oblaten van Maria, Salesianen, Paters der HH. Harten, van den H. Geest en der Witte Paters van Afrika. De Da- men Kanunnikessen van den H. Augus- tinus, en de Zusters van O, L. Vrouw ten Blinderen (Moorslede! toonen ons hun arbeid op het verre Missiefront. Daarbij heeft de Dekenij leper haren «tand met de Missie-naaikransen en het Werk der Arme Kerken. Ook nog de drie Pauselijke Missiewer ken: Voortplanting des Geloofs, H. Kinds heid, en St Pietersliefdewerk Eeregalerij onzer Missionarissen. De Missionarissen en Missiezusters uit de Dekenij leper dienen met eere vermeld te worden tijdens de Missieweek: ai hun fotos, in groot en gelijkig formaat, zullen tentoongesteld worden en een Eeregalerijuitmaken. Welke Zijn de Missionarissen of Missie zusters der Dekenij leper? Het Comiteit is neerstig 'aan 't opmaken van de vol ledige lijst. Alle inlichtingen of fotos, welke onze lezers zouden verschaffen aan het Comiiteit, zullen uiterst welkom zijn. Openluchtspel. 3. Een grootsch openluchtspel: het in St Vincentiuscollege, door honderden spelers, zangers en muzikanten. De opvoeringen zullen plaats hebben: 's Zondags in den namiddag: en ook tweemaal in de week, 's avonds, met prachtige belichting. Vlaamsche Kermis, 4. Als afwisseling wordt een plezante Vlaamsche Kermis, met Cabaretavond in gericht. Wederom zullen edelmoedige Dames en Juffrouwen zich vol toewijding ten dien ste stellen, om de bezoekers met wat lek kers te vergasten. Godsdienstige plechtigheden. 5. In leper's luisterrijke Kathedraal zal Gods zegen afgesmeekt worden tijdens bijzondere plechtigheden: a) Zaterdag 15 Juli, plechtig Lof en Processie binnen de Kerk, waaraan de Missionarissen-exposanten zullen deel nemen. Onder het Lof wordt de ope ningstoespraak gehouden door Z. E. Heer Vermaut, pastoor-deken; b) Op Zondag 16 Juli, te 9 'i uur, Pon- tifikale Hoogmis, gecelebreerd door een Missiebisschop. Om 11 uur, in 't Col lege, opening der Tentoonstelling, met welkomgroet aan de Zendelingen. c) Op Zondag 23 Juli, plechtige Hoog mis met Pontificale assistentie van Zijne Exc. Mgr Lamiroy, bisschop van Brugge. 's Namiddags, zal de laatste opvoering van a het spel van O. L. Vrouw van Thuyne vereerd worden met zijn tegen woordigheid. Voor de besten onzer broeders. Het is geweten dat de Ieperlingen er een handje van hebben om prachtige leesten in elkaar te steken. De voorbe reidende actie is volop aan den gang, en alles geeft ons de verzekering dat, met Gods genade, leper's Missieweek van 16-23 Juli zal uitgroeien tot een ware hoogdag van solidariteit met de besten onzer broeders en zusters die de Blijde Boodschapgaan verkondigen in de verre landen. Onze stad zal toonen hoe zij haar edelste zonen en dochters in het hart spel van O. L. Vrouw van Thuyne dat draagt en hun werk van Evangelisatie zal opgevoerd worden op dé speelplaats waardeert en steunt. IK55XECRXX!EiIlB3SB3i3BRlE!>SZ3BSS*IS!9B!BBBBBflBSSaSBBBflBBBSflBflEX D» vertegenwoordigers werden officieel op het Stadhuis te leper ontvangen en kijkje hierboven werd genomen tijdens de rede uitgesproken door H, Stan Leurs, Voorzitter van V.T.B. EEN SYMPATHIEKE LANDDAG l'.r is wel geen landdag in het Vlaam sche land welke zoo sympathiek aandoet als de landdag van den Vlaamschen Toe ristenbond. Wij kunnen het schier niet gclooven, dat deze vereeniging, die op haar gebied, tan onschatbare bcteekenis is geweest en nog is voor het Vlaamsche volk, thans aan haar 18'' landdag is. Neen de tijd heeft geen vat op haarde Vlaamsche Toeris tenbond blijft steeds, dank zij zijn initia tie volle leiders, even friscli en jong; hij groeit elk jaar aan en zijn plannen en uit voeringen getuigen steeds van grootcren durf. Wij dachten hieraan, toen wij te leper, de zoo rijke Vlaamsche stad aan oude en nieuwe herinneringen, aankwamen. Want hier zou op dezen Juni-Zondag dcz.cn landdag doorgaan. Ik schreef reeds «sympathieke landdag». Sympathiek doet deze Vlaamsche menigte aan in dc bontkleurigheid barer toeristcn- klecdijen, welke zonnig aandoet in het re genachtig weder, en het zinnebeeld is van den congresseercndcn hond die de verza melplaats is waar alle Vlamingen, van welke gezindheid ook elkaar kunnen cut- in leten. Sympathiek is deze landdag die maar een, en dan nog een korte algemecnc jaar vergadering kent, en het grootste gedeel te van den dag in dc mooie Vlaamsche natuur doorbrengt. ZATERDAG 10 JUNI Er had namelijk in de I.apierczaal, ge legen in de Hondstraat te leper, een groot VÓLKSÜANSBAL plaats welke ingericht werd door dc Yolksdansccntrale van VlaanderenDe dansen bestaande uit cenc reeks oude Nederlandschs Volksdan sen, Engelsche contradansen, Duitsche volksdansen Engelsche Norrisdansen wer den uitgevoerd door dc flink gedrilde spcelschaar De Vedclaaruit Antwer pen. Dat liet aan belangstelling niet ont brak hoeft niet gezegd. Het feestelijke karakter van dezen avond steeg ten top toen de aanwezigen uitgenoodigd werden verschillende eenvoudige volksdansen me de uit te voeren. De groote dag was echter ZONDAG 11 JUNI. Van vroeg in den morgen deden de Vlaamsche Toeristen dc stad aan per bus trein, tram cn fiets, zoodat leper een fees telijke stemming bood. BEZOEK AAN DE STAD Rond 10 uur werd het programma aan gevat met het bezoek aan de verschillen dc merkwaardigheden van Jeper. Gezien het groot aantal deelnemers aan dezen landdag werden de toeristen in 3 groe pen ingedeeld. Onder het geleide van gid sen deed de eerste groep een oriëntatie wandeling door de stad. de tweede bezocht de eeuwig-mooie Sint-Maartenskathedraal en het sierlijke, slanke Belfort, en de derde richtte zich naar het Stadsmuseum. DE ALGEMEENE VERGADERING Om 11.30 u. liep den Stadsschouwburg op de Vandcnpeerboomplaats gelegen, bomvol. De vergadering werd geopend door den plaatselijken vertegenwoordiger den H. R. Buckinx, die den welkomsgroet uitsprak. Onder de aanwezige personaliteiten in dc zaal tegenwoordig bemerken wijHee- ren l.euridan. Senator; z\dv. Verstraete, VolksvertegenwoordigerGrammensIn genieur Yander GhoteAdv. Watcrbley Adv. Bcecktnan: Prof. Steflfcrs, V.E.v.; Dc Kcyter; De Keyser, V.O.S.Tallocn; erheyen voor 't Yiaamsch Kruis, enz. Bijvoegsel aan De Halle van 18-6-39. De voorzitter van de plaatselijke afdee- ling. de H. Rcnaat Buckinx. wees er ter inleiding op dat deze landdag gepaard gaat met de viering van het 15-jarig be staan van de bedrijvige Iepersche afdee- üng. De H. Stan I.eurs, algemeen voorzitter, sprak een kort en kernachtig welkom woord. Hij begint met den Heer Buckinx te be lanken om zijn taaie werking, brengt hulde aan de talrijke aanwezigen die niet hebben teruggedeinsd niettegenstaande het DOORSLECHTE WEDER naar de land dag van leper te komen. Brengt ook hul de aan de vertegenwoordigers van de zustcrafdeclingen V.O.S, Davidsfonds, VL Hoogstudentenverbond. Vlaamsch Ver bond van Brussel, V.E.V., Vlaamsche Kruis en niet het minst aan den Heer Flor. Grammens, tegenwoordig in de zaai, om de taaie werking welke al deze ver- eenigingen cn deze persoon. los van alle politieke groepeeringen. hebben gevoerd voor één en hetzelfde doel: de grootma- king van Vlaanderen 1 Vervolgens drukt spreker den wensch uit dat de Vlaamsche Toeristenbond, die zich tot doel stelt de kultureele ontplooiing en verheffing van ons volk, nog voortdurend zoudet aanwin nen in ledenaantal en in diepte. (Warm applaus.) DE VERWEZENLIJKINGEN VAN DEN V.T.B. De H. Jozef Van Överstraeten, alge meen ondervoorzitter, komt nu aan 't woord om een oogslag te werpen over het verloopen jaar. Dit is het meest be- wogene geweest cn het rijkste aan con trasten. Er werden niet minder dan 4.200 nieuwe leden aangeworven. Spreker brengt hulde aan de vertegenwoordigers van den V.T.B. en herdenkt de overleden mede werkers. De H. Van Överstraeten weidt dan breedvoerig uit over de actie van de ver eeniging door tentoonstellingen, pers en radioover de bondsreizen, de privaatrei- zen, de verdediging der toeristische belan gen, de actie voor de verbetering van steenwegen cn fietspaden in Vlaanderen, het contact met de vereenigingen voor vreemdelingenverkeer, voor wandelpaden reeds 1500 knt.voor Vlaanderen's natuur- en monumcntenschoon, de hulde aan be roemde Vlamingende medewerking met elke ernstige cultuurvereeniging in Vlaan deren voor den opbouw van Vlaanderen's cultuurmonumenten. Nooit werd tever geefs op ons beroep gedaan. VOOR VLAANDERENS RECHT De benoeming van onzen voorzitter tot lid van de Vlaamsche Academie voor We tenschappen en die van uw dienaar in den Hoogen Raad voor Volksopvoeding, aldus de H. Van Överstraeten, zal ons toelaten de cultuurtaak van den V.T.B. nog meer gezag_ bij te zetten. Wij strijden voor Vlaanderen's recht. Dat we in den Vlaamschen strijd onzen man staan, én dit vooral door onze in tieme samenwerking met de vijf groote organismen welke tot het Verbond van Vlaamsche Kultuurvèreenigingen behoo- ren, hoeft hier wel niet nader betoogd. Herinnert U maar onze houding in de gevallen Martens en Grammens. Verloren we aan dezen laatsten kloeken kamper een toegewijd medewerker, door zijn over gang naar het politieke strijdperk, toch is de genegenheid er niet om verminderd. De Grammensbetooging te Gent op 3 Juli 1958, onze steun aan het studiefonds voor zijn zoontje en menige andere omstandig heid hebben dat met daden bewezen. Voortdurend stonden we in de bres voor dc taal- en cultuurbclangen van ons innig- geliefde volk. Velen onder de ministers die mekaar in zoo'n koortsig tempo tijdens dit beroerde jaar opvolgden, menig pro vinciebestuur, talrijke gemeentebesturen en andere openbare lichamen, vooral de Commissie voor Taaltoezicht, weten er van mee te spreken. Ook in het buitenland drongen we herhaaldelijk aan, b.v. bij na tionale toeristische bureau's, bij uitgevers van kaarten en gidsen, op veelvuldiger ge bruik van en op grooteren eerbied voor onze taal. Wij belijden onze stamverwantschap inct Nederland- - Iu verband met uitgeoefende kritiek, vraagt spreker aan de aanwezigen Zijn we een toeristenbond? Zijn we een kultuurvereeniging? Uw antwoord, dat wc met een gerust geweten en zelfs met een tikje ironie durven uitlokken, besluit spre ker, zal voor ons de sterkste spoorslag zijn ont op den ingeslagen weg vooruit te schrijden, met onverwoestbaar optimis me, met taaie wilskracht, met zegezeker heid, immer voorwaarts, naar de heerlij ken triomf onzer Nederlandsche bescha ving! (Langd. toejuichingen.) De H. A. Cleiren, algemeen penning meester. sprak nog over den financieelen toestand. Na een dankwoord van den plaatselij- ken voorzitter, den H. R. Buckinx, werd deze deugddoende vergadering gesloten met een dreunenden «Vlaamsche Leeuw». DE ONTVANGST TEN STADHUIZE Na deze welgelukte vergadering had op het Stadhuis eene ontvangst plaats door het Stedelijk Magistraat. We bemerkten o.m. Burgemeester Vander Ghote, Sche penen Delahaye, Biebuyck en Berghman en tal van Gemeenteraadsleden. Het was Burgemeester Vander Ghóte die "de Vlaam sche. Toeristen verwelkomde. REDE VAN H. VANDER GHOTE MM., Het is me een groot genoegen hier ten Stadhuize de Bestuursleden. Afgeveerdig- den en Leden van den V.T.B. te mogen ontvangen en hen, in naam van het Stads bestuur, welkom fe heeten. Laat mij toe, waarde Heeren Bestuurs leden, U te bedanken voor de beslissing waarbij gij onze stad uitverkoren hebt om er dit jaar den achttienden Landdag van uwe vereeniging te houden. Het is overbodig U te zeggen dat deze beslissing voor ons Bestuur zeer welge vallig was. Deze keus is inderdaad de voor ons zeer aangename bevestiging van het belang dat het Bestuur V.T.B. in onze stad en onze streek, als toeristisch cen trum. steeds stelt. Wij weten dat uwe vereeniging geen enkel gelegenheid onverlet laat om leper op het programma van hare uitstappen en tochten in te schrijven. Wij weten dat sinds jaren, dank aan uwe propaganda, talrijke afdeelingen van uwen bond regel matig onze roemrijke stad en hare schil derachtige omgeving bezoeken, de schoon heden van onze vernieuwde stad leercu kennén en waardeeren. Vandaag weer bewijst gij uw sympathie voor leper door uwe afdeelingen op te roepen naar de hoofdplaats van het West- land, waaraan gij uw nummer van 1 Juni hebt gewijd. Het feit dat gij vandaag een wandelpad inhuldigt, dat én als aanvangs punt én als eindpunt leper heeft, stemt ons niet vreugde, omdat dit weeral hon derden overtuigde toeristen, V.T.Bers en anderen naar hier zal brengen. Ook de in huldiging van uw rustbank op den Kem melberg, verheugt ons, omdat gij hierdoor gansch het gewest in uw werking wilt om vatten. Ik wil dan ook, MM., de gelegenheid van deze ontvangst te baat nemen om U te bedanken voor al wat gij ten voordecle van leper en het Iepersche hebt gedaan cn lieden nog doet. Wij zijn inderdaad innig overtuigd dat liet toerisme voor de economie zoowel van onze geteisterde stad en streek als voor liet land een factor van overwegende be lang is die, bij alle middelen, in al zijne zeer verscheidene uitingen dient aange wakkerd en aangemoedigd. Ook heeft ons Bestuur, als blijk van waardeering voor uwe voorname werking die strekt om de menschen in nadere voe ling te brengen met de schoonheid van de kunstgebouwen en het zeer afwisselend natuurschoon van onze landschappen, hen enkel uren los te rukken van dc beslom meringen van bet dagelijksch leven, de inrichting van uwen tocristendag te leper gesteund. En indien het vandaag ons niet mogelijk is. ten gevolge van de vele manifestaties die zich -in stad voordoen dezen blijk van diepe waardecring op nog meer tastelijke wijze te tiitcn, toch wil ik niet nalaten den wensch uit te drukken dat gij steeds, MM, uwe offervaardige werking met wei- gelukken zoudt mogen bekroond zien, dat ten bate van de schoone zaak van het toerisme en van het stoffelijk en zedelijk welzijn van ons land, uwe vereeniging steeds eene heilvolc toekomst zou mogen te gemoet zien. NAAR KEMMEL 's Namiddags voert ons de tocht naar Kcmmel, waar eerst het wandelpad ont huld wordt. Het is Schepen Omer De- puydt, welke het lint doorsnijdt welke ge houden werd door zijne beide dochtertjes, dat symbolisch den weg opent tot het pad dat zich door de West-Vlaamsche bergen heenslingert 45 km. lang. Vandaar gaat het naar den top van den berg. DE ONTHULLING VAN DE BANK OP DEN KEMMELBERG Op enkele meters van den bergtop staat de bank, welke door den V.T.B. opgericht en thans ingehuldigd wordt. Van hieruit heeft men een heerlijk en weidsch verge zicht op de Vlaamsche vlakte tot over leper. Over de bank hangt de Leeuwen vlag. De H. Burgemeester Bruneel de la Warande, Schepen Depuydt, Dr Larinu- seau en andere Gemeenteraadsleden zijn op de plechtigheid aanwezig. Juffr. A. Declercq uit leper droeg voor Vlaanderen o veilig huisvan Van de Woestijne, en Juffr. H. Vander Ghote, insgelijks uit leper Kemmelnaar Guido Gezelle. Na de uitvoering van enkele gedich ten neemt de H. Van Överstraeten het woord. Hij dankt het Gemeentebestuur en den H. Buckinx en wijst op dc bcteekenis van deze plechtigheid. Hierop heeft de onthul ling plaats door den H, Burgemeester Bruneel <le la Warande. De HH. Depuydt cn Renaat Buckinx voerden daarna nog het woord. De harmonie van leper en Kemmel luis terden de plechtigheid op. Om 16.15 u. had in de zaal van het gemeentehuis een groot feest plaats. In ternationale volksdansen cn verschillende contra-dansen werden er uitgevoerd door de speelschaar De Vedelaaruit Ant werpen. Aan vroolijkheid en Vlaamsche jolijt ontbrak het er niet. Vervolgens werd om 18 u. op den Dries te Kemmel een Concert ten beste gege ven door de «Vlaamsche Harmonie» uit leper, onder de kundige leiding van den Heer Van Puyveldc. Met weemoed, doch niet zonder het vaste besluit, de West-Vlaamsche bergen binnen kort nogmaals te bezoeken, trok ken we terug naar de gezellige heropge bouwde stad leper waar we vergast wer den op een groot Bciaardconcert door den stadsbeiaardier E. Ryckelynck. En toen we het geklingel-klangel der zilveren stemmetjes daar hoog boven ons hoorden dachten wc terug bij het vallen van den nacht, aan den zoo mooien dag dien we hadden doorgebracht. TTJSSCHENKOMST VAN VOLKSVERTEGENWOORDIGER ROB.-D. DE MAN De laatste uurregeling bracht wijzigin gen mede die voor sommige werklieden, te Poperinge wonend en op een vreemde werkend, veel last bijbrachten. Volksvertegenwoordiger Rob.-D. De Man kwam bij den Heer Minister tusschen om daar verbeteringen aan te brengen. Jam mer genoeg kon aan zijn verzoek geen voldoening gegeven worden, zooals blijkt uit ondergaanden brief hem door den Heer Minister toegezonden: Ministerie. Brussel, 12-6-'39. van Verkeerswezen. Hooge Directie der Ver- unde Vervoerdiensten, 2° Directie - 2° Bureel n° 828/69. Waarde Collega en Vriend, Bij brief van 23 April 11. hebt U mij een verzoekschrift overgemaakt ingediend door 92 arbeiders en arbeidsters, nopens de uurregeling van de vroege treinen tus schen Poperinge en leper. De betrokkenen teekenen protest aan tegen de vervroeging sedert 16 April van trein 3702S.D. (Poperinge V. 4.36 in plaats van 4.58) en vragen, indien aan hun pro test geen gunstig gehoor kan worden ge geven, dat het oponthoud te leper van trein 1139 (uit Poperinge A. 6.16 - V. 6.29) zou ingekort worden ten einde een aan sluiting naar Noord-Frankrijk tot stand te brengen te Meenen. Met leedwezen moet ik U melden dat het niet mogelijk gebleken is op het ver zoek van belanghebbenden in te gaan. Wat betreft trein 3702 S.D. dient aan gestipt dat de vervroeging werd toege past om aan een 20 a 30 werklieden, die voor 16 April den tusschen Poperinge en leper afgeschaftcn trein 3672 (Poperinge V. 4.37 - leper A. 4.53) benuttigden, toe te laten dezen laatsten trein te leper (V. 4.51 naar Zottegem) te halen. Moest trein 3702 terug op zijn vroeger uur gesteld worden, dan zouden deze werk lieden r.iet meer tijdig hun werk kunnen bereiken en gevaar loopen hun betrekking te verliezen. Anderzijds kan het belang van het ver keer thans het behoud van twee treinen tusschen Poperinge en leper, op zulke korte tijdpooze niet wettigen. Aangaande het vervroegen bij vertrek uit leper van trein 1139, wordt vastgesteld dat zulks de reizigers voor Kortrijk en verder zou ontstemmen, gezien deze trein alsdan te Konten zou opgehouden worden om de aansluiting af te wachten van trein 3656 (A. 6.46 uit Le Touquet). Deze laat ste trein kan niet vervroegd worden om dat hij de onmiddellijke terugkeer vormt van trein 3653 (Le Touquet A. 6.16 uit Kortrijk. Uw toegenegen, (g.) MARCK. Aan den Heer De Man, .x-. Volksvertegenwoordiger, Delaerestr. 17, Roeselare. VAifiPuic. AUXO.CAR LOURDES, 9 dagen, langs Lisieux, Bor deaux, Biarritz, Rocantadour, Parijs, enz. aan de zeer genadige prijs van 950 fr., alles inbegrepen, hotels 1" rang. ZWITSERLAND, 9 dagen, Verdun, Zu rich, Lucerne, Küssnacht, Rigi, Interla ken, Jüngfrau, Berne, Genèvc. enz. Bui tengewone prijs 1195 fr. Hotels 1* rang. Uitgebreid programma dezer reizen wordt op aanvraag gezonden en dit zonder ver bintenis. G. VERLEYE, Tel. 353. Kortrijkstw. '1. - Inge!mun«ter. TAK IEPER Zondag 25 Juni: Fietstocht naar Woes- ten, met bezoek aldaar aan de kweekerlj The Far Westvan den Heer Gevaert. Daarna gezellig samenzijn in het lokaal met dansfeest en tombola voor de deelne mende leden. Vertrek te leper op de Groote Markt te 2 uur stipt. Men schrijve in bij den vertegenwoordiger; deelname 1 fr. verzacht na den eersten dag en ge neest volkomen hoest, griep, bron- chiet en alle ziekten der luchtpijpen en van den borst Te verkrijgen: Apotheek KESTELYN- DEGRAEVE. Gaithumtr, 14, Poperinge, DE GROOTE TOMBOLA VOOR GANSCH 'T ARRONDISS. IEPER DER K.A. J. cn V. K. A. J. Loten te verkrijgen bij volgende per sonen: Voor Elverdinge, Brielen, Boezinge, Be- selare, Geluveld en Zuidschote, bij den bode van het Christen Syndikaat Henri Timperman, Veurnestraat, 13, Elverdinge. Voor Proven, Roesbrugge, Watou, Woes- ten, Westvleteren, Oostvleteren, Renin- gelst, Krombeke, bij den bode van het Christen Syndikaat Maurits Vitse, Ieper straat, Poperinge. Ook loten te Verkrijgen in het Christen Volkshuis te Poperinge. Voor Wijtschate, Meesen, Wulvergem, Loker, Nieuwkerke-Ieper, Dranouter, Dik- kebusch en Voormezele, bij den bode van het Christen Syndikaat Georges Taffin, Staanijzerstraat, Wijtschate. DATUM DER TREKKING De datum der trekking voor de tombola der Rome-Bedevaart werd definitief vast gesteld op ZONDAG 9 JULI e. k., in het Kristen Volkshuis te leper. DIENST VAN BEROEPSKEUZE ST-JACOBSTRAAT 40, JEPER Aandacht aan alle ouders! In het be lang van uw eigen zoon, doet uwe aan vraag aanstonds aan het bovenstaand adres, om uw jongen of meisje een gratis onderzoek te laten doormaken. Vraagt in lichtingen! Niet wachten! Vanaf 12 jaar tot 18 jaar. Deze dienst is aangenomen door den Staat. Bureel open: Donderdagnamiddag van 17 uur tot 19 uur; Zaterdagnamiddag, van 13.30 uur tot 17 uur. Apothekcrsdlenst. - Zondagrust. Is heden Zondag alleen open van 8 tot 12 uur. en var. 1 tot 7 uur, de Apotheek VANDAMME Rijsetstraat. r -» OP ZONDAG 18 JUNI 1935 In S1NT-MAARTENS: Te 11 uur voor Keer Dr Van Robaeys. In SINT-PIETERS: Te 8 uur gezongen 'Mis voor Am and Deruyter en huisvrouwen. In SINT-JACOBS: Te 7 uur voor M. Cyrille Lemahieu. In SINT-NIKLAAS: Te 9 uur voor Juffr. Maria Ferrand, Esplanade. «o»— ZIJN EXCELLENTIE MGR. LAMIROY BIJ DE HONDERDJARIGE VAN IEPER De eeuwelinge zeer gelukkig over 't bezoek Dinsdag was Z. Exc. Mgr. Lamiroy op vormreis te leper. In den namiddag bracht hij een bezoek aan de 101-jarige Juffr. Hermence Lammerant, die in het gesticht der Zwarte Zusters, in de Rijsel- straat, verblijf houdt. Zijne Doorluchtige Hoogwaardigheid onderhield zich lang durig met de eeuwelinge en gaf haar den bisschoppelijken zegen. De eeuwelinge was zeer vereerd met dit hoog bezoek. -«o»- WELGESLAAGDE ZIEKENBONDSVER- GADERING VAN VOORUITZICHT AFDEELING IEPER OP ZONDAG 11 JUNI 1939 Zondag avond, te 7.30 uur, ging de groote openbare vergadering door van onzen Ziekenbond Vooruitzichtaf- deeling leper. Voor een 500 aanwezigen hield E. H. Nolf, arrondissementsproost der maat schappelijke werken te leper, een korte welkomstgroet en stelde de vergadering onder de bescherming van H. Treesje van Lisieux, patrones van onze mutualiteits- vereeniging, waarna door M. C. Neyrinck, voorzitter van onzen plaatselijken Zie kenbond, het inleidingswoord uitgespro ken werd. Hij zegde o.m. dat «Vooruitzicht» thans staat aan de spits van de mutualiteiten van onze stad. Aan ons allen komt het toe, door steeds volgehouden propaganda, deze eereplaats te behouden. Mochten we op 31 December 1938 2.582 leden tellen, einde 1939 moeten we de 3.000 bereikt hebben. Daarna werd overgegaan tot het eerste punt van de dagorde: het voordragen der rekeningen en ledenbeweging over het verloopen dienstjaar 1938. Na deze dorre cijfermuziek speelden zich op het witte doek de roerende tafe- reelen af uit het Eucharistisch Kongres cat verleden jaar met zooveel luister en Katholieke geestdrift gehouden werd te Buda-Pest. Met ontroering konden we de indruk wekkende grootsche processie volgen on der het blij en machtig klokkengelui en met liefde in het hart mochten we meer malen de fijne en innemende figuur be wonderen van Kardinaal Pacelli, onze huidige Paus Pius XII. Door J. Storme, verbondspropagandist, werd een toespraak gehouden over het sociaal verzekeringswezen tegen ziekte. Benevens een paar opmerkingen en mededeelingen van practischen aard, vestigde hij vooral de aandacht van de toehoorders op den Kristelijk socialen geest in onze mutualiteit en steunde er op, dat al onze aangeslotenen met dien geest van echte Kristelijke broederlijk heid moeten bezield zijn. Met vereenigde krachten kan veel over wonnen worden wat anders onmogelijk ls. Ieder overtuigde mutualist zal dan ook een Ijverig propagandist zijn voor den heerlijken uitbouw van onze Kristelijke sociale organisaties: Gode ter eere en ons Volk ten bate. Als slot van deze heerlijk geslaagde vergadering hadden we de trekking van den grooten tombola voor onze leden. Voor meer dan 500 fr. prijzen werden uit gereikt, waaronder het beeld van onze beschermingsheilige. Aan al de aanwezigen nogmaals een woord van dank en... tot toekomende jaar. co» Onze Missieweek wordt iets eenigs! De tentoonstellingen, dc kermis zelf, alles is in voorbereiding, ieder werkt mee vol vreugdige fierheid en blijde verwachting! Nu gaat het om ons eer, Ieperlingen, hoe zouden wij dan kunnen stil zijn? Geen kosten, geen moeite wordt er ge spaard voor het grootsche O. L. Vrouw van Tuine-spel, dat zal opgevoerd worden onder de bevoegde leiding van den Zeer Eerw. Heer Gadeyne, oud-professor van het college. En nog een pracht-affiche voor dat spel, een linosnede, hebben we te verwachten. Een Lieve Vrouw van Tuine, prachtig, kunstig, fijn, die leder echt Ieperltng zich gaarne zal aanschaf fen en op de eereplaats hangen. Want niet alleen een ijverigen missievriend, een talentvollen schrijver, doch ook een kunstenaar met het penceel en het lino mes begroeten wij in onzen trouwen vriend en werker, Bert Van Hees, regent aan het Sint-Vincentscollege alhier. En nogmaals zij hem hierom onzen oprech ten dank gebracht. Voor de Missieweek! Door de Missie- week! leper herleeft onder den zegen der Lieve Vrouw van Tuine! Spectator. ^>e drie eersten die heel den koers vorenop s?men bleven en de «e<je hardnekkig betwistten: Desimpelaere met de bloemen, Deloi en Salome. ulB2£XZSaQC£3222EI2BS2XfllZBlZS»rSC:!B32a2S3BB3.a33XE£B2aZZZ3a Heer Volksvertegenv.'oordlger Var.der- ghote is te spreken, WEKELIJKS den ZATERDAG morgen van 9 tot 11 uur, in zijn huis: STEURSSTRAAT, 3. Verder schikkingen over de Zitdagen onzer Katholieke Volksvertegenwoordigers Heer Vanderghote en Heer R.-D. De Man geven wij aanstaande week. Door Heer Volksvertegenwoordiger Van derghote, Burgemeester van leper, werd in de Kamer, op de buitengewone begreo- ting een amendement ingediend, tot her stel van de noodige kredieten om de vaartwerken te kunnen voortzetten. Dit amendement werd niet aanveerd. Op aandringen onzer twee Katholieke Volksvertegenwoordigers HH. De Man en Vanderghote, zal Minister Vanderpoorten echter binnen kort naar leper komen om ter plaatse de zaak der vaartkwestie na te gaan, zoodat er dus toch hoop blijft be staan dat deze zaak tot een goed einde gerake. «o» OPROEP tot de vergadering op Zaterdag 24 Jur.i eerstkomende, te 11 uur 's morgens, bij M. Omer Vandevivere, ter herberg In den Nieuwen Openbaren HofSt-Maar- tensstraat, IEPER. Iedereen op post. op een paar dagen genezen met de ver maarde PULMO CACHETTEN van Dok ter-Special. Fago. Het strafste geneesmid del om de slijmen te doen lossen, onmis baar v. bronchiet en asthma. Op tijd geno men, geneest tering en zet een fleurusaanval stop. RioCht de echte. In alle goede Apoth. Hoofddepot: Apoth. F. Misotten, GEEL. Voor de eerste maal na den oorlog tre den zij op in de nieuwe Halle! Zondag 18 Juni! De groote dag voor de bloeiende turnvereeniging. Van 's mor gens vroeg zullen onze turners een bloempje aanbieden om de menschen aan te kondigen dat te 5 uur stipt een prach tig feest begint in de groote bovenzaal van de Halle (ingang rechtover het Vleeschhuis). Ziehier het programma: Opening: Sonnerie, trompetten. 1. Enkele barren. 2. Lessen, vlaggen en stokken. 3. Pyramiden (1" reeks). 4. Vrije lessen, kadetten. 5. Vrije lessen, groote. 6. Middelbaren, stokken. 7. Dubbele barren. 8. Zang met gebaren. 9. Evenwichtoefeningen. 10. Blokken, groote. 11. Middelbare, vrije lessen. 12. Pyramiden (2* reeks). 13. Acrobaten. 14. Pyramiden met barren. 15. Slotpyramide. Ieperlingen, geeft een blijk van sym pathie aan die deftige jongens en komt met geheele bressen de trappen op. De zaal moet, hoe groot zij ook weze, gansch volzet zijn. De turners houden eraan hun ouders en vrienden eens te toonen wat zij kun nen en willen presteerèn. St-Michielsturners, tot Zondag! Goed heiil Wil niet aanstonds den moed verlie zen omdat gij aan hoofdpijn lijdt. Uw pijn zal aanstonds genezen met een en kel MONOPOEDER der Apotheek H. No- tredame van Poperinge; te koop bij den Apotheker Depothouder. Te verkrijgen in alle Apotheken. EEN SPROOKJE Het schoolfeest van Zondag 25 Juni, te 4 uur, in den Stadsschouwburg, gaat een schitterend succes te gemoet. Spel en zang, reidans en rythmisch turnen zullen elkaar afwisselen. Het leuke sprookje Perelierke en Ginneginneke in drie bedrijven, zal bijzonder in den smaak vallen van groot ert klein. Onze vrije katholieke scholen zullen eere halen van dat avondfeest en zij re kenen dan ook op de vereerende aanwe zigheid van al wie belang stelt in de christelijke opvoeding onzer jeugd. Kaarten zijn te bekomen tegen 2 fr. (1 fr. voor de kinderen). Steunkaarten tegen 5 fr. (2 fr. voor de kinderen). Brillen - Glazer in alle modellen Kosteloos onder zoek der oogtn Trouw Bediend HANDELS- EN NIJVERHEIDSKAMER VAN IEPER Het bestuur heeft besloten een uitstap in te richten naar de voornaamste Oor- logsgedenkteekens en Slagvelden rond leper, onder de bijzonder bevoegde leiding van den Heer Caenepeel, veearts te leper. Deze excursie is gesteld op Zondag 2 Juli a.s., met vertrek te 8 uur 's morgens aan het Hotel dq Sultan De leden, welke een auto bezitten, wor den uitgenoodigd deze te bezigen en, in dien mogelijk, andere leden der kamer met hun mede te nemen. Voor de leden, die van dergelijke gelegenheid niet ge nieten kunnen, zal er een autocar te man ner beschikking gesteld worden. Daar de uitstap een geheelen dag zal duren, zullen de deelnemers zich moeten voorzien van eetwaren. Rond het middag uur zal een pick-nick plaats hebben bij een drankgelegenheid. Het spreekt van zelf dat ook de dames tot de reis uitgenoodigd werden. De deelnemers worden verzocht zich aan te geven vóór Zaterdag 21 Juni a. s., bij den Heer Toussaert. Het Tandheelkundig Kabinet van 7, de Stuersstr., IEPER - Tel. 311 IS OPEN den DONDERDAG. VRIJ DAG en ZATERDAG van iedere weck. Bijzonderheid van Kunstgebitten. GEVONDEN: Gouwy Frederic. Capronstraat 4: r ..ke- lne rijwielpomp. Platteeuw Anderson, Kauwekijnstraat 4: drie foto's. Wouters Maria, De Haernestraat 6: beurs waarden. Lemay Henri. Dikkebuschsteenweg 235: lederen geldbeugel, kleine som Inhou dende. Ververken Rodolf, St-Jacobsstraat: op het wervingsbureei, zilveren ketting met aangehechte medalies. De witte Robert, Zandberg, Geluveld: een kinderschoot men ceintuur. Dejaeger Ar.dré, K. Torhoutstraat: blauw sajetten kindermuts. VERLOREN: Grequiere Julie, Zonnebekesteenweg 17: een bril. Pollei Emiel, Eruggesteenweg 80: nota boekje waarop geschreven Firma Pi canol erin stak een bulletijn van stor ting met briefje van 50 fr. Wilkins Liliane, scholierster, Brugge- steenweg, 16: bleek bruine stoffen rech ter handschoen. Depoorter Henri, Gr. Markt 14: een ro zenkrans in bruin lederen zakje. BEDANKING IEPER. Heer Joseph Peel-Vandewalie dankt van harte de talrijke Vrienden en Ken nissen om de deelneming in rouw en ge bed door hen betuigd bij het oveilijdea van zijne teergeliefde Echtgenoote Mevrouw HELENA PEEL-VANDEWALLE. Hij neemt de gelegenheid te baat, om zich te verontschuldigen, bij zijn klienten van stad en omliggende, die bij vergetel- j held, in de droeve omstandigheden waarin hij zich bevond geen rouwbericht zouden hebben ontvangen. Pensioenstorting. D. Pierre en D. Modeste, beiden van leper, waren door de politierechtbank van leper solidalrlijk veroordeeld geweest tot 16 maal 7 fr. boe te of 16 maal 1 dag gevang, om nagelaten te hebben de noodige stortingen te doen voor het pensioen der Gezusters Barbez, bij hen als serveuzen In dienst. Tegen dit vonnis gaan deze betichten ln beroep. Daar deze eene vennootschap uitmaken en slechts een persoon veroordeeld mag worden, spreekt de rechtbank D. Mo deste vrij en veroordeelt D. Pierre tot 16 maal 7 fr. boete of 16 maal 1 dag ge vang. De verdediging legt het bewijs voor dat de verschuldigde bijdragen, 't zij 218 fr., reeds gestort werden. Lasterlijk schrijven. L. Medard, van Zuidschote, is beticht een laster, lijk schrijven te heb'oen gericht ten na. deele van Tanghe Leon. Het schrijven was door een deskundige onderzocht ge weest, die ander geschrift van betichte in handen had en deze had voor de rijks wacht den brief moeten herschrijven en hierin dezelfde fouten begaan als in t eerste schrijven. De rechtbank veroor deelt den betichte tot 700 fr. boete of 1 maand gevang, voorwaardelijk geduren de 5 jaar. Voor de kosten wordt de lijfs dwang op 15 dagen bepaald. Verkeersongeval. D. Edgard, van Brugge, staat terecht als verantwoorde lijke dader van een verkeersongeval to Beveren-bij-Roeselare, op 23 Februari 1L Betichte kwam met een autokamion ach terwaarts buitengereden ült eene wagen makerij, wat voor gevolg had dat de 15-jai-ige wielrijder Bossuyt Roger, van Gits, op den kamion terecht kwam en eene hersenschudding opdeed. De ver zekeringsmaatschappij zal vergoeding aan het slachtoffer betalen. De rechtbank veroordeelt den betichte voor de feiten A. en B., die zich mengelen, tot 182 fr. boete cf 8 dagen gevang. De vader D. wordt burgerlijk verantwoordelijk ge steld voor de kosten. Vrijspraak. G. Gabriello, van Bisse- gem, staat terecht om zich plichtig ge maakt te hebben aan lasterlijke aantij ging jegens Vandamme Jules, van Wer- vik, dien hij beticht een valsche wissel geschreven te hebben van een bedrag van 1250 fr. Deze som zou het kommissie- loon uitmaken van Vandamme, die ais tusschenpersoon opgetreden had voor het verkoopen door G. van 2 okkasie» autos. Na eene korte beraadslaging ver klaart de rechtbank dat het kwaadaar dig inzicht niet bewezen is en verzendt den betichte van het vervolg zonder kos ten. Jongen van 20 tot 25 jaar, voor Den Haan. Fransch en Vlaamsch sprekend, goed voorkomen, voor hotel. Inlichtingen «Windsor». Tempelstraat 3. leper. H. BLOEDPROCESSIE Op Maandag 19 Juni e.k., te 4 u. 's na middags, zal de Jaarlljksche Processie van het H. Bloed uitgaan. Ten jare 1152 bracht de Proost der ver maarde Abdij van Voormezele de kost bare Relikwie uit Rome naar Vlaanderen. Deze kostbare Relikwie van 't H. Bloed Kristi werd door de Monniken, door het toedoen van de Graven van Vlaanderen, zonder pracht of praal vereerd tusschen de stille muren van het slot. In de Fransche omwenteling werd de Relikwie te leper verdoken en na den heropbouw van de kerk in 1811 kwam ze naar Voormezele terug. Gedurende den oorlog 1914-1918 werd ze naar Lourdes (Frankrijk) gedragen. In 1920 bracht Eerw. Heer Desmet, Pas toor te Voormezele, de Relikwie terug naar de parochie. ORDE DER GODDELIJKE DIENSTEN: De Negendaagsche Plechtigheid ter eere van het H. Bloed begint den 11 Juni. Alle dagen der noveen is de Mis te 8 uur en het Lof te 4 uur. 's Zondags Missen to 7 en te 10 uui\ De Relikwie wordt ter vereering uitge steld al de dagen der noveen, alsook allo Vrijdagen van het jaar in de Mis van li uur

De Halle (1925-1940) | 1939 | | pagina 3