Ie Geheimzinnige Dorde Ons Vrouwenhoekje VERSINISINS VOOR BESCHAAFDE OMGANGSTAAL GEDACHTEN WILLIAM HOLT VRIJE VAKSCHOOL HANDELSBELANGEN SPREEK EK SCHRIJF nr WEKELUKSCH LITURGISCH BULLETIJN WEEK-KALENDER Veel hoorer en zeer weinig spreken. Doet ons vermijden veel gebreken. Ach! waren alle mensc'.et. vijs. En wilden allen wel. Dees aarde was een paradijs; Nu is het vaak een hek Alles trachten wat men z"et, Baart dikwijls veel verdriet, IHUUlBIIBBIHEiailllISBII «5T&AMEKE UIT D ZOOALS ALLE WEKEN, Kom 'k U spreken, Hoe men hoort op onze dagen Zooveel menschen bitter klagen, Hier ln ons klein Vlaamsche land. Elders ook, ja t'allenkant. 't Zijn voorwaar beroerde zaken, Men kan er niet afgeraken. Menschen 't is uw eigen schuld. Hebt een weinig toch geduld, *k Geef U hier voor groot en klein. Vast een goeie medecijn. Weest optimist! Dat leest ge tegen woordig honderden malen als ge ergens door een stad komt. Weest optimisthangt er in groote letters voor de vitrienen of uitstalramen. En 't is waarachtig wel waar ook. Optimist zijn, beteekent: het leven door een zonnige bril bekijken. Wanneer ik zoo eens in de late uurtjes thuiskom en een goed pintje gepakt heb, wat toch menschelijk is, en Marenta zou zwijgen en denken: 't kon nog later en hij kon nog zatter zijn dan zou Ma renta optimist zijn. Maar helaas, dan zwijgt ze niet en is ze pessimist. Dat is het tegenovergestelde van optimist. 1 ZE ZEGT dat er op 't weer tegenwoor dig ai even weinig staat te maken is als op de menschen. Gisteren, zegt ze, ging ik wandelen met m'n parasol 't Zon- neke scheen brandend. Een uur later re gende 't dat 't goot. Deze morgen moest ik boodschappen doen en 't regende. Ik nam mijn paraplumee en een uur later bakte de zon. Zedeles Marenta: Wanneer ge heel zeker wilt zijn niet meer te missen, neem dan beide mee, para sol ofte zonnescherm en paraplu ofte regenscherm. I Na regen komt er zonneschijn, I Dat is met 't weder het geval, Mocht 't col: zoo bij de menschen zijn. 1't Ging beter hie" in t t~>—'tZ. o Dat is weer cp mij zeker! Ma renta. <i Och neen kind, maar wien 't schoentje past, die trekt het aan! I MAAR NU is ze weer vies gezind en dan is 't mopperen en zeuren zonder einde. En dan moet alles er weer eens doorkomen. Nu is ze weer bezig over de toekomst van ons gasten. Ze heeft in een gazet gelezen dat er advokaten zijn die schrikkelijk veel geld verdienen. En daar om zouden al ons kleinen moeten toe komstige advokaten zijn. Ik antwoord heel simplicster: Goed Marenta, dat Sja- relke, Dolfke, Sidonieke en al de andere maar advokaat en advokaates worden. Ze hebben er allen veel aanleg voor. Want ze kunnen allemaal goed liegen! MAAR NU IS T ER heelemaal op. Met zoo 'n vent getrouwd! Ja, Marenta, maar dat is nu 't ver schil, ik ben optimist en 'k pak alles van de goeie kant en gij zijt pessimist en moet over alles klagen en zagen. Daarbij, trouwen 't is heel rap geflikt Maar velen die 't bezuren, Want ja, ze denken er niet aan. Getrouwd zijn kan lang duren! JULEKE SIMPELTON zou ook graag trouwen en vroeg de hand van Julieke Slimper, maar kreeg den vcet van den vader. Och Juleke, zei Julieke, dat is niets. Daar zijn toch nog meisjes: Marieke Scheeltjes en Bertake van Torekens en Jcanneke Kwakkel en Madeleineke van de boerkesi Ja, ja, Julieke, zei Juleke, maar ik heb het hun al gevraagd, en ze 'n willen zij mij ook niet! 'k Geloof dat Juleke wel rap zijn ge dacht op een ander zal zetten! VOOR ONS GEDACHT ook eens op een ander te zetten, laat ons nog eens twee minuten spreken over de interna tionale toestand. Optimistisch gesproken, zou ik zeggen, 't zal wel weer doorwaaien. Pessimstisch gesproken, 't ziet er niet pluis uit. De broer van Marenta was de laatste keer ook gemobiliseerd. Ergens aan de kanten van Luik. Ehwel, ge moogt zeker zijn dat die kerels gedurig met den schrik op den hals zitten terug opgeroe pen te worden. Als er nu 's nachts bij hun gebeld wordt, een telegramdrager of een andere reden, dan is hun eerste gedacht: Ara, 't is weer van dat. Maar 't is in elk geval triestig dat jon gens uit West-Vlaanderen zoover van huis moeten als er toch middel Is ze in hunne streek te laten, 't Zal misschien veranderen. 't Is te hopen, zou Dolfke Crab zeggen. Want bij den troep soldaatje spelen Is niet pluis in geen geval, 'k Zat veel liever bij ons koeien En ons verkens in den stal. Thuis is werk voor twintig handen, En wat doe ik bij den troep? 's Morgens vroeg wat exerceeren, Daarna zorgen voor de soep. Ofwel met het kind gaan wandlen Van Madam de kapitein, Daarvoor moeten vele weken Wij bij de soldaten zijn. Mengelwerk van 16 Juli 1939. Nr 18. u oorspronkelijke detective-roman door Werner balde onwillekeurig de vuisten. Y"'.t een ellendige wereld was dit toch. En dan verzonk hij weer ln gepeins. De ban kier wilde gaarne, dat zijn zoon met Alice trouwde. Waarom? Meende hij zoo zijn geweten gerust te stellen, door op die wijze als het ware te zorgen voor de toe komst van de dochter van zijn slacht offer? Maar dan bekroop Werner weder den twijfel: Was Van Glclen wel werkelijk schuldig. Zijn gedrag was vreemd en on verklaarbaar, het stukje wollen goed ln den tuin gevonden, getuigde zeer tegen hem. Maar dat waren geen bewijzen. Ook Alice Evan geloofde aan zijn schuld, anders had zij niet gesproken, ge lijk zij gedaan had. Maar had Allee an dere en betere bewijzen of koesterde zij ook alleen nog maar een zekere verden king en wilde zij juist daarom voorkomen dat er meer ontdekt werd. Als zij zeker wist dat de bankier schul dig stond aan den dood van haar vader, dan zou zij immers toch niet kunnen trouwen met Antoon, trouwen met den zoon van haars vaders moordenaar. Als echter niemand vaste bewijzen te gen den bankier had, dan kon deze on schuldig zijn. Aan de overpeinzingen van Werner werd een minder aangenaam el: ie ge maakt, doordat hij plotseling tegen Iemand aanbotste. Maar het was zijn schuld alleen niet, want ook die ander hai niet uitgekeken, hij los loopend Oi er hot troittoir de courant. HET IS WEL EEN FEIT dat iedereen tegen den oorlog is. Maar, daar ls een maar bij. Wanneer er een groote spor tieve gebeurtenis plaats heeft, dan is er volk in overvloed. Moest er nu eens een vredesdag gehouden worden, zou dat ook zooveel volk trekken? Jongens die niet graag ouders, vrouw en kind verlaat ln tijd van mobilisatie, zoudt ge in tijd van vrede of spanning, evengoed naar een vredesbetooging gaan, als naar een voet balmatch? Zoo Ja, bewijst het dan en gaat naar de vredesbetooging. Want er bestaat cr een: de Ijzerbedevaart. Die staat ln het teeken van den vrede. Nooit meer oorlóg! Het ls wel jammer dat alle vol keren zulke betoogingen niet houden. Maar de menschen denken maar eerst het gevaar af te weren als het er al ls. EN ZIJ IS er ook weeral eens: de Ronde van Frankrijk! In elk geval, we mogen veel vertrouwen hebben ln onze Jongens. Zooveel vertrou wen dat we grondig mogen hopen op eene eindzege der onzen. Tenware er verras singen zouden weggelegd zijn. WANT VERRASSINGEN kunnen er al tijd zijn. Ziet naar verleden Zondag te Brussel. Eene groote vliegmeeting werd gehouden op het vliegplein van Evere. En 't was heelemaal in 't begin dat een Duitsch vliegtuig te pletter stortte. De piloot heeft er het leven bij Ingeschoten. Het moet wel heel droevig zijn van zoover te komen om te Brussel ts komen vallen. Er zijn daar staaltjes van durf en kun nen gegeven. Marenta en ik zijn gaan kijken. Maar het geeft een aardig gevoel, als ze zoo juist boven uw kop gevaarlijke toeren aan 't uitvoeren zijn. We zijn er buiten geko men, zoo zwart als negers, van 't stof. En we hebben gezegd, als we nog gaan zien, dan doen we 't van verre. T IS OOK VERRE van hier dat t ge beurd ls, maar t ls daarom niet minder waar. Te Petchorla, ln Estonië. Een ze kere Kahn had daar een zwijn en ln het hok van dat zwijn een diep gat gegraven. Nu gebeurde het onlangs dat een groote brand uitbrak die de drie derden der stad verwoestte. Kahn kon niet meer vluchten en dacht plotselings aan het zwijnenhok. 't Was nacht, maar klaar door het vuur. Kahn sprong naar het hok, kroop in den put waar hij in een soort onderaardsche gang, door het zwijn zelf gegraven, den nacht doorbracht ln gezelschap van den dikkerd, 's Anderendaags waren de pom- niet weinig verwonderd uit de puin- noopen een man en een zwijn te voor schijn te zien komen. Helaas, ondank is 's werelds loon! Want binnen korten tijd. Zal Kahn toch heel verblijd, Juist als elkeen zou doen. Zijn zwijntje met fatsoen Ge kunt het allen raden Eens lekkertjes gaan braden. En 't zullen nog enkel fijne hespen en pensen zijn die hem zijn redder en gast heer zullen herinneren. WE HEBBEN deze week ook de herin nering gehad van den Slag der Gulden Sporen. Vlamingen, gedenkt den Slag der Gulden Sporensprak Koning Albert vóór den grooten wereldbrand. Vlamingen, gedenkt nu nog den Slag der Gulden Sporen, als een der grootste dingen uit een roemrijk verleden. Gij, Gulden Sporenslag, Waarbij met knots en goedendag, De vijand werd verslagen, Gij zijt voor ons een beeld, Van Vlaandren onverdeeld, Wij zullen niet versagen! ALLEZ, ALLEZ, zei Jef tot zijn jongste dochtertje van zeven jaar. Ge zijt groot genoeg om te doen gelijk uw moe der. Borstel mijn jas eens af! En mag ik dan ook als moeder, de centen uit de zakken halen? vroeg de kleine. EN WEET GE OOK, vroeg hij aan zijn oudste zoontje van twaalf jaar, wat het beteekent «geel gevaar»? Na een weinig nadenken antwoordde deze: Dat zou wel een bananenschil kun nen zijn die op het gaanpad ligt! DAAR GEBEUREN IN DE WERELD Rare zaken Waar wij zoo maar niet Uit wijs geraken. Daar zijn zoo booten die varen zonder bemanning, vliegtuigen die vliegen zonder piloot. Maar daar zijn zelfs mannen die aan het hoofd staan van den ledigen spaarpot ofte financiers, en die het mid del vinden om Iemand die geen knop be zit contributies ofte belastingen te doen betalen. Wie kan er een goeie raad geven om daarvan vrij te zijn! EEN ANDERE RAAD wil ik U echter geven. Als ge gazetten wilt koopen. Dan zult ge zien alsdat Er velen zijn verzopen Bij 't nemen van een bad. Dus opgepast als ge 'n keer naar Oost ende of De Panne in 't zoute water gaat pladderen. Ziet dat ge 't zoo goed kunt als ne puit of 'n stokvisch of waagt U niet te ver. Velen zeggen ook: geëten of niet geëten. dat is voor mij allemaal 't zelfde, 't Kan negenhonderd negen en negentig keeren lukken. Maar de duizend ste maal ls genoeg en ge kunt maar een keer uw levenslichtje uithebben. Want zoo lang gaat de kruik te water tot ze breekt. In 't Fransch zeggen ze: Een welingelicht mensch ls er twee waard En als ge niet kunt zwemmen, kruipt dan thuis in de waterbak en doet uw oogen toe. Voor 't effekt te verscherpen, kunt g'er dan twee of drie kilo zout ln gooien en proeft dan maar eens. De uitslag is dezelfde, maar veel minder duur. UITSLAG. Alle dagen wordt dat woord gebruikt. Ik wil zeggen in dien zin hier van record Moest men eens gaan nazien van wat er al niet een record bestaat, 't zou ver- Pardon, zeide lij beleefd, ik zag u niet aankomen, Ik las net In h t ochtend blad iets over die .«.van-zaak. In eens was Frits Werner vol belang stelling. Hij zag welk blad de ander in handei. had, het was niet Het Eerste Nieuws Nieuws, zei hij, belangrijk nieuws. Och, zooals men het noemen wil. Er wordt meegedeeld, dat de zoon van den vermoorden professor in Europa terugge komen is. En naar aanleiding daarvan wordt een en andei nog eens weer opge haald. De zoon van den professor terug, de broer van Alice! Maar als dat van mor gen in de courant stond, dan zou zij ze ker dat weten. Vreemd dat zij hem niet gesproken had daarvan. Vreemd dat zij juist nu haar broer terug was, vreesde dat de waarheid bekend worden zou om trent den vermoedelijken dader. Zou het zijn omdat zij de wraakzucht van haar broeder vreesde, als hij achter de waar heid kwam. Wat dunkt u van dat bericht, zei de ander, die op Werners gelaat de grootste verrassing zich had zien afteekenen. Frits was den man geheel vergeten. Nu haalde hij de schouders op en zeide: Och het was vaststaande, dat die mijnheer Evan vroeger of later zou ko men opduiken. Daar is niets bijzonders aan. Neen maar hij komt toch nog spoe dig en onverwacht. Hoezoo, vroeg Frits kortaf, want hij voelde volstrekt geen lust met een wild vreemde deze dingen te gaan bespreken. Maar de man scheen dat juist wel heel graag te doen. Kom, zeide hij, als het mag loop ik een eindje met u op; ik wil dat gaarne bespreken. Dat was Werner toch al te kras. Maar ik heelemaal niet, mijnheer, lk heb heelemaal geen tijd. Tot genoegen. Vlug wilde hij doorloopen, doch de an der, hardnekkig, liep mee. schrikkelijk zijn. Van t schoonste meisje, van 't leelijkste meisje, van t grootste, van 't kleinste, van 't dikste, van 't dun ste; idem voor de jongens. Schoonste of leelijkste oogen, mond, neus, tanden, ooren, och 'k weet niet wat allemaal Daar ts weer een nieuw record: goud- visschen slikken. Levende goudvisschen. 't Begon met een. Een student deed die heldendaad. Een andere slikte er vier en twintig in. Brrrr. En een derde behaalde de overwinning met negen en twintig. Hij dronk er melk bij om de maag gemakke lijker te maken. De Voorzitter van den bond der dierenbescherming wilde hun een proces aandoen. Een dokter zegde echter dat het gemakkelijker ls goudvis schen te slikken dan oesters, en dat ze veel beter verteerbaar zijn. Voor mijn paart, toch liever een oester dan een levende goudvisch. EEN SCHELE en een bultenaar komen mekaar tegen. Zoo, zegt de schele, ge zijt al van 's morgens vroeg met uw kastje op wan del! Ja, antwoordde de bultenaar, 't zal nog wel héél vroeg zijn, want bij U ls er nog maar één venster open. MIJNHEER DE APOTHEKER, zei de dame, ik zou het goedkoopste middel willen hebben tegen de jeuk! Het goedkoopste middel, antwoordde de apotheker, hewel dat ls krabben, ma dame Want 't staat geschreven en gedrukt. Ge moet krabben waar het Jukt! DAMES, HEEREN, 'k wil U spreketl Over een van de gebreken: Over vergeetachtigheid! Vele menschen, 'k Zou 't niet wenschen, Hebben dit gebrek, tot spijt. Wil nu verder maar aanhooren, Hoe 'k begin met mijn histore. Dat er veel vergeetachtige of verstrooi de menschen zijn, weet iedereen. Te Brussel wordt alle Jaren zoo eens verkocht, wat er gedurende het jaar op de trams vergeten geweest ls. Wat men zooal op de tram vergeet? Onmogelijke dingen. Verschillende doozen speelgoed en werktuigen werden verkocht tusschen twee en tien frank. Twee bronzen kan delaars voor vier frank. Dan, wel 2000 kerkboeken, allemaal te zamen verkocht voor de formibadele som van twaalf frank. Dan papier, alle soorten. Dertig messen, vijftig pijpen, een mand vol pa ternosters en daarna, genoeg om half Brussel er van te voorzien, poederdoosjes. Ik geloof dat de meisjes die vrijwillig vergeten, als ze graag 'n ander doosje hebben. En hoe is het mogelijk? Wel een dertig kilo... sleutels. Alle soorten sleu tels: groote, kleine, dikke dunne, lange, korte, roeste en nikkele. Dat een vrouw dat nu verliest, neem ik aan. Maar 'n man. Neen, dat is niet mogelijk .Want een man die zijn sleutel vergeet of ver liest, die laat hetgeen hem nog overblijft van vrijheid, zeker ontglippen. Twintig valiezen werden daar verkocht voor vijf en twintig frank. Concurrentie aan sarma. Dan zijn er nog manden, schooltasschen, neusnijpers, brillen genoeg om een hos pitaal te bedienen. Zelfs een gebit was er bij. 't Is niet verkocht geworden. En dan last not leastzoo de Engelschen zeg gen, paraplus. Meer dan driehonderd pa raplus. Sommige personen, die ofwel pessimist zijn, ofwel groote schrik van de regen hebben, koopen er ineens zco maar veer tig of vijftig. Waarom ik zeg met reên, Dat 't menschdom als voorheen, Ja meer voorwaar alsdan, Dra iets vergeten kan. STOUTERIK, zei Moeder, wat doet ge daar met uw klein broertje? Zoo zijn gezichtje in een torstel duwen! Wel moeder, ik Iter hem grootvader omhelzen! En nu wil ik U nog eens een historieks ovc» zotten vertellen. Twee zotten wandelden samen in den tuin van een zothuis. Opeens roept een van de twee: Zeg, gelooft gij dat ik zot ben? Bijlange niet, antwoordt de andere, en ik ook niet! Wacht, zegt de eerste, ik ga er mij van overtuigen. Verberg een oogenbiik uw oogen en ge moet me zeggen wat ik in de hand heb achter mijn rug. De andere sluit 'de oogen en de eerste raapt een steen op. Hewel, wat heb ik in de hand? roept hij. Nen tram, antwoordt de andere. G'hebt gekeken, leelijke bedrieger, zeurder! Helaas, lk zeg het tot mijn spijt. De wereld die is vol van zottigheid, En zoo die zotheid niet wil keeren, Zitten wij dra met de gebakken peeren. Edoch, het is nog niet te laat. En 'k geef U nog een raad. Dus luistert goed, En met een lach. Begint met moed. Dan iedre dag. Dit wensch ik tot besluit, En daarmee uit. 't Manneken uit de Maan, DE MOORD OP EARON JACQUES DE BORGHGRAVE Onze lezers herinneren zich ongetwij feld nog de moord gepleegd bij Madrid door de Spaansche rooden op baron Jac ques de Borghgrave, die gehecht was aan de Belgische Ambassade te Madrid. De roode Regeering weigerde steeds de schul digen te zoeken et te straffen. Door de Nationale Regeering van Span je werd thans een nieuw onderzoek in gesteld dat aanleiding heeft gegeven tot de aanhouding van de portier van de Belgische Ambassade, van diens vrouw en neef. Naar een gevonden dossier zou Ba ron de Borghgrave vermoord zijn geweest door de anarchistische brigade met mede plichtigheid van de ofïicieele politie. Ik wilde dat, herhaalde hij, gaarne bespreken met u. Hij legde een bijzonderen nadruk op het laatste woord. Werner zag hem ver rast aan. Met mij, vroeg hij, waarom Juist met mij. De man knikte. Ja, met u. Ik weet wie u bent en lk zal u maar dadelijk zeggen, dat onze ont moeting niet zoo toevallig was, als gij wel gemeend hebt. toen u diep in gedachten tegen mij opbotste. Ik wachtte u op. Ah zoo, antwoordde Werner, die thans voelde, dat hij zeer op zijn hoede moest zijn. En waarom, wat kunt u mij te zeggen hebben? Laat ik beginnen met te zeggen, dat geen nieuwsgierigheid mij drijft. Ten eer ste wilde ik weten of u ervan op de hoog te waart, dat de zoon van professor Evan van zijn reis terug ls. Uit de duidelijke verrassing, die u toonde weet ik nu, dat dit niet het geval ls. Werner verwenschte ln zich zelf zijne onvoorzichtigheid. En verder, vroeg hij koel. O, zeide de ander levendig, toen ik daarvan zekerheid had, was mijn besluit genomen u ln vertrouwen te nemen. Ik wil u het een en ander aangaande deze zaak vertellen, dat u zeer veel belang zal Inboezemen. Zoo? Weet u er iets van. Ja, iets heel bijzonders en u mag er het gebruik van maken dat u goed dunkt. Vermoedelijk zal het gebruik wel zijn, dat u het in uw courant zet. Maar daar heb ik niets tegen. Frits Werner zag den man, die naast hem voortwandelde nog eens opmerkzaam aan. Hij had hem nooit te voren gezien. Wat kon deze vreemdeling mede te dee- len hebben. En waarom wilde hij, als hij iets wist, dit juist aan hem mededeelen. De man moest er zijn bepaalde reden voor hebben. Dat er aanleiding was voor hem op z'n hoede te zijn, begreep Werner VOOR GOED VAN SCHOOLEN NU? Voor hoeveel moeders is dat een vraag, die zich wederom stellen gaat, en, jammer genoeg, we moeten bekennen dat we er zelf geen voldoende oplossing voor weten. Het is jammerlijk te zien dat jaarlijks zooveel meisjes en jongens van de school blijven en geen werkkring vinden. Voor een meisje is dat niet zeer aangenaam, maar een verstandige moeder kan een meisje altijd aan het werk zetten. Voor de jongens is het een nijpend probleem; wie kent niet van die arbeiderswijken waar heeie groepen jongens van 14 tot 18 jaar doelloos rondslenteren, tegen de gevels lig gen om kaart te spelen, samen katte- kwaad uithalen, uit niets-doenerij goede en andere praat vertellen en op den duur heel hun jeugd verliezen, want ze zijn niet meer jong. die jongens die meenen dat ze alles van het leven weten, maar dat het leven niets van hen verwacht. Een jongen moet kunnen werken, bezig zijn, zelfs een of andere ambitie hebben, en het is geen oplossing «wanneer ze toch kunnen genieten van den dop Zeker, dat is al iets, maar voor de jongen zelf is het geen oplossing. Moeders, weest toch zoo verstandig, in dien uw kinderen niet onmiddellijk werk vinden, om ze nog een jaar op school te laten: het is veel beter dat ze nog een bezigheid hebben dan dat ze leegloopen. Zoo mogelijk, laat uw jongens een vak school volgen, ze blijven toch in een goed midden; en wanneer een jongen de vak school volgt, wordt hij aanzien als naar school gaande en blijft gij den kinder toeslag genieten. Voor de meisjes, als ge thuis al hulp genoeg hebt. zendt ze naar een huishoud school. Als ge uw meisje gaat laten dienen, weet goed waar ge ze zendt. Er bestaan tegenwoordig werkbeurzen waar men er op uit is, niet alleen plaatsen te bezorgen, maar goede patroons en goede meisjes samen te brengen. Wij geven hier enkele adressen Antwerpen, Werkbeurs van de Aal moezenierstraat, 18. Brussel, Spoormakerstraat, 44. Mistrouwt de zoogezegde plaatsings- bureelen voor meidenge kuilt niet 'voor zichtig genoeg, zijn. Stuurt uw meisjes toch niet naar de stad om een plaats te zoeken, als ze naar de stad komen, moet laEBDSBiaaaaBaaBraaaLaasBaaaïfficanaaKGacssBïaaaans^aanaaBD de post reeds gezocht zijn en ge moet weten waar ze naar toe gaat. Dit zijn enkele kleine raadgevingen die bij inacht- name U voldoening zullen geven. Wij kunnen ook niet nalaten de aan dacht te trekken op een dienst ingericht door de Kajotters en Kajotsters, die bij het einde van het schooljaar weken inrichten om al de school-verlatenden in te lijven in hune rangen en ze zoo te vrijwaren voor verwildering. Hoeveel kinderen zijn er niet ieder jaar, die na 'n paar maanden zoo zeer veran deren, ruw worden, en vervreemden aan hun ouders? Die eerste maanden zijn beslissend voor de kinderen van den arbeidersstand. Velen zijn opgegroeid tot 'n flinke jeugd, omdat ze geholpen en gesteund werden tijdens den overgang van de school naar het arbeidersleven. De K. A. J. en V. K. A. J. wil de arbei dersfamilie helpen om de opvoeding van de jeugd voort te zetten na de school: door de schoolverlatenden voor te be reiden op het arbeidersleven in vergaderin gen, gewestelijke Jeugddagen, recollecties; door ze te helpen in de keuze van een beroepover heel het Vlaamsche land zijn er scholen voor voorlichting bij be roepskeuze geopend voor de jongens, in sommige streken ook voor de meisjes; door ze persoonlijk te helpen in het arbeidsmidden, waar vader en moeder hun kinderen niet kunnen volgen; door ze een vorming te geven, aan gepast aan hun arbeidsleven, hun ouder dom, zoodat ze door het leven gaan met een blijen, gezonden blik op de dingen, en met volharding bouwen aan een schoone toekomst. De ouders en onderwijzers deden zoo veel voor de kinderen tot hun 14 jaar. Al die zorgen en offers mogen niet ver loren gaan door den invloed van het ar- beids- en ontspanningsmidden van de jeugd, daartoe is de samenwerking noo- dig mét een groote jeugdbeweging; de V. K. A. J. en de K. A. J. Van 23 tot 30 Juli is het over heel het land de groote inschrijvingsweek voor de schoolverlaienden. De groepleidsters zul len de meisjes aan huis komen bezoeken. De moeders van de Vrouwengilde zullen de eersten zijn om hun meisjes te laten aansluiten in de beweging der V. K. A. J NATIONALE MAATSCHAPPIJ VOOR DEN KLEINEN LANDEIGENDOM (onder waarborg van den Staat). TOEGELATEN GEWESTELIJKE MAATSCHAPPIJ VOOR DE ARRON DISSEMENTEN IEPER EN KORTRIJK GEHEETEN «EIGEN ERF EN HUIS» Deze Samenwerkende Maatschappij heeft voor hoofddoel leeningen tce te kennen, aan minvermogende personen, tegen den geringen intrest van z,59 fr. 1) Voor den aankoop van landbouw gronden (minima 8 aren, maxima 6 ha.) 2) Voor het oprichten van landelijke woningen en kleine hoeven. 3) Voor het vervangen of herbouwen van krotwoningen en ongezonae stallin gen. Deze leeningen zijn terugbetaalbaar binnen een termijn van 5, 10, 15, 20 of 25 jaar. Voor alle verdere inlichtingen en aan vragen om leeningen zich wenden bij den Vertegenwoordiger uwer streek: 1) Mr Ampe G., Gemeentesekretaris, WOESTEN. 2) Mr Lecluyse R., Rustend School hoofd. SINT-JAN. 3) Mr Rondelez Edg., Gemeentesekre- taris, WIJTSCHATE t Arsenaal straat, 19, leper). 4) Mr Van Elslande, Rustend School hoofd, VLAMERTINGE. Inlichtingsbureellederen 2" en 4" Za terdag, van 10.15 urn- tct 11.30 uur. Stad huis te leper. «BaacBBiaaaaaaEasscauaz..uaBai Wijngaards..9, Izegem Groote Prijs Wereldtentoonstelling Brussel 1935 Parijs 1937. I. - DAGVAKSCHOOL voor SCHOEN MAKEN. Uitgebreide vakkennisNe- derlandsch - Rekenkunde - Meetkunde (vooj patroonmaken) - Boekhouden - Al gemeen en toegepast teekenen - Patroon- maken en snijden - Looien van leder - Maken van leesten - Maatschappijleer - Gezondheidsleer - Godsdienst. De meest volledige opleiding tot het maken zoowel van den gewonen schoen als van het hoogste luxevverk. Drie volledige studiejaren en één vervolma- kingsjaar. Aannemingsvoorwaardent 1) De leerlingen snoeten 13 jaar oud zijn. 2) Ze moeten het 6" studiejaar der la gere school met vrucht gevolgd hebben. 3) Het inschrijvingsrecht op de cursus sen is vastgesteld op 50 fr. II. - DAGAFDEELING voor SCHOEN- ST1KSTERS (2 studiejaren). Volledige Theoretische en praktische opleiding. Voorwaarden: "14 jaar oud zijn. III. - DAGAFDEELING voor MACHI NAAL SCHOENMAKEN (in wording). Men zal 2 jaar handwerk moeten aange leerd hebben in de 1® afdeeling om tot die afdeeling te worden toegelaten. Dus NU INSCHRIJVEN. IV. - ZONDAG en AVONDSCHOOL voor Patroonmaken (3 jaar). - Houtbe werking, Meubelmaken (3 jaar) - Tee- keningen (3 jaar). Inschrijven bij E. H. BKSTLTURDER, Roeselarestraat 41. IZEGEM, of bij Heer C. NEYRINCK, Hondstraat 39, IEPER. De lessen herbeginnenvoor de Dag school op 11 September, te 8 uur; voor de Zondag- en Avondlessen op 16 Sep tember, te 17 uur. maar al te goed. De vreemde scheen zijn gedachten te raden. Komaan, zeide hij, gij vertrouwt mij niet. Maar dat is ook niet noodig. Ik zal u mededeelingen doen, die u zeer veel be lang zullen inboezemen. En gij zult zelve mijn mededeelingen kunnen controleeren of ze al dan niet juist zijn. Maar dit alles is nu Inleiding genoeg. Luister, het bericht in de courant van hedenmorgen, dat de zoon van den professor gisteren in het land terug zou zijn gekomen is onjuist. Onjuist, riep Werner, hij is dus niet terug? Ja, hij is wel terug. Maar hij is niet teruggekomen gisteren. Hij is al dagen hier te lande. Hij was al hier, toen zijn vader vermoord werd. Onmogelijk, riep Werner, gij vergist u, of gij phantaseert. Wat ik u vertel ls de zuivere waar heid. Mijnheer Evan is uit Rio de Janeiro gekomen met een Fransche boot, die al voor veertien dagen te Marseille aan kwam. Van daar is hij denzelfden dag nog met den avondtrein via Parijs naar ons land gekomen. Reken u nu zelf maar uit, of hij. toen zijn vader vermoord werd, niet hier heeft kunnen zijn. En hij was hier. Maar Indien dit waar is, dan... O gij wilt zeggen, dat zijn gedrag dan al heel vreemd en onverklaarbaar heeten moet. Nu da t is ook zoo. Iemand wiens vader in koelen bloede vermoord wordt en die zich afzijdig houdt, die alle menschen in de meening laat dat hij nog in het buitenland vertoeft en niet eens de begrafenis bijwoont. Dat is erg vreemd, daaraan hebt u gelijk. En als het bekend wordt, dan zal vast en zeker de openbare meening dadelijk den schuldige aanwij zen en zeggen: de professor ls door zijn eigen zoon vermoord. En zegt gij dat ook, zei Werner. Ik? Weineen, ik zeg niets meer dan ik verantwoorden kan. En dat is dit: De zoon van professor Evan is vóór veertien dagen te Marseille aangekomen met het LANDELIJKE FEDERATIE DER BEROEPSVEREENIGINGEN VAN ONAFHANKELIJKE PATRO ONS-ELEKTRIEKERS VAN BELGIE Ter gelegenheid van de Internationale Watertentoonstelling richt de Landelijke Federatie een Nationaal Congres in te Luik op 21, 22 en 23 Juli aanstaande. Het belang van dit congres zal aan nie mand ontsnappen. De werkzaamheden van het congres worden bijzonder gewijd aan het vraag stuk der electriciteit in België, dat zooals men weet ook de Openbare Besturen in 't algemeen onledig houdt. De onderscheidene afdeelingen van het congres zullen gebeurlijk de volgende punten ontwikkelen: 1) de oneerlijke mededinging, 2) de coöperatieven van samenaankoop, 3) radio, radlo-distribulie, auteursrech ten, 4) de beroepsorganisatie, 5) de wettige erkenning, 6) de cultureele opleiding van de elek- triekers, en op de sluitingsvergadering, voorgezeten door den Heer L. Van Hemelryck, federale voorzitter, zullen de patroons-c .ektriekers zich uitspreken over de voorstellen die aan de bevoegde o; enbare besturen zullen overgemaakt worden voor wat betreft de algemeene politiek van deze kwestie. Geen tv/ijfel of onze patroons-elektrie- kers en al diegene die belang stellen in het lot van den Middenstanu, zullen tal rijk deelnemen aan de werkzaamheden van dit congres. Een uitgebreid programma zal eerlang medegedeeld worden. EBEaEBBBBIEBBNUIIBHISaHI De Belg. N. V. Van der Graaf en Cle 24 Zelfregeeringstr. te Brussel (afdee ling: Handelsinformaties)deelt ons mede. FAILLISSEMENTEN IN BELGIE. Er werden over de week eindigende 7-7-39, in België 17 faillissementen uitgesproken, tegenover 9 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Uitgesproken faillissementen per branche gedurende de weck 30-6-39 tot 7-7-39, 14 Diversen. 1 Breiwerkfabrikant. 1 Drukker. 1 Wisselagent. In totaal werden er van 1-1-39 tot 7-7-39, in België 428 faillissementen uit gesproken, tegenover 348 over hetzelfde tijdperk van 1938. CONCORDATEN. Van 1-1-39 tot 7-7-39. werden in België 151 aanvragen ingediend tot het bekomen van een con cordaat, en 88 aanvragen gehomologeerd tegenover resp. 114 en 66 over hetzelfde tijdperk van 1938. PROTESTEN. Over de week ein digende 7-7-39, werden in België 1820 protesten geregistreerd tegenover 2218 over hetzelfde tijdperk van 1938. Van 1-1-39 tot 7-7-39, werden in Bel gië 61.158 protesten geregistreerd tegen over 50.896 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. DE FIETS (Vsrvclg). Het balhoofd is het eenige deel dat het frame weerhoudt driehoekig te zijn: een bovenhuis loopt evenwijdig met den grond, de onderbuis en de zadelbuis komen samen op de trapas. Het zadel zit vast op de zadelpen. Door middel van een voorveer en spiraalveeren steunt het zadeldek (lederdek) op de onderbrug. De verhouding tusschen kettingwiel en tandwiel kan vergroot wordent dan krijgt men een groote versnelling, een goede hulp op de vlakke baan maar lastig op hellingen. Daardoor verkiezen sommige personen een drieversnellingsnaaf met vrljwlel. Velen zijn tevreden met een vrljwiel. Evenwel bestaan ook het vaste tandwiel en het vrijwiel met terugtrap rem, bij voorkeur met den naam Torpedo ^pp den remarm. Renners hebben meest voethaken aan de pedalen; voor hun racemodel ls het stuur omgebogen en verstelbaar. In de Ronde van Frankrijk mag de renner enkel zijn stuur en zadel meebrengen. Het overige ontvangt hij op gelijken voet als zijn mede' dingers. (Maandblad V. B. O., Sept. 1937). V.B.O. Bijdragen: Beschermend Lid: fr, 100 of 50; Steunend lid: fr. 25j Gewoon Lid: fr. 15; Studenten cn inwonende Leden: fr. 5. Postrekening 412.386k V.B.O., Deurne-Antwerpen. ZONDAG 16 JUI.I 1939: Zevende Zondag na Pinksteren. Het Epistel, evenals het Evangelie, spre ken van hen die goede en slechte vruch ten dragen, dat is die goede en slechte werken verrichten. Welke vruchten, vraagt de H. Paulus. hebt gij gehad van uw vroegere onzuiverheid en ongerechtig heid, waarover gij u nu schaamt? Nu echter, nu gij vrij zijt van de zonde, en in den dienst van God zijt getreden, brengt gij vruchten voort ter heiligheid... De soldij der zonde is de dood; cri gena degave echter van God, is het eeuwig le ven, ln Christus Jezus, onzen Heer. Aan zijn vruchten, zegt Jezus, zal men den aard van den boom kennen. Iedere goede boom draagt goede vruchten en iedere slechte boom draagt slechte vruch ten. Plukt men wel druiven van doornen of vijgen van distels? Een goede boom kan geen slechte vruchten dragen en een slechte boom geen goede vruchten.En de Zaligmaker besluit: «Iedere boom, die geen goede vrucht voortbrengt, wordt om gekapt en in het vuur geworpen. Het is de H. Mis en de H. Communie die ons zullen toelaten het goede te doen en het kwade te vluchten. In het Gra duale zingt de Kerk heden: «Komt, kin deren, luistert naar mij, de vreeze des Heeren zal ik u leeren.Willen wij de ware wijsheid vinden, willen wij den dienst des Heeren behartigen, dan behoo- ren wij eerst en vooral de vrees te leeren kennen, die er het begin van is. Tusschen hoop en vrees moet de mensch zalig wor den, zoo spraken onze voorouders. Bij al onze werken moeten wij een groote hoe veelheid betrouwen hebben op God. Dat maakt onze sterkte uit in het leven. Maar dewijl wij immer en overal te strijden hebben, immer en overal omringd zijn van listige vijanden, die onzen ondergang gezworen hebben, zoo behooren wij ook immer en overal omzichtig te handelen. Zij echter die ons misleiden, dat zijn de valsche profeten, de wolven die in scha penvacht den schaapstal binnendringen. En tegen dezen waarschuwt ons het Evan gelie van dezen Zondag. En dezen val sche profeten zullen wij ook herkennen aan hunne vruchten. JULI - HOOIMAAND 16 Z 7" Zond. na Sinksen. O.L.Vr. van Car- melusberg Q Evangelie: Wacht u van valsche leeraars, 17 M H. Alexius 18 D H. Camillus van Leilis 19 W H. Vincentius a Paulo D H. Hieronymus Aemilianus 21 V H. Praxedis. Nationale Feestdag 22 Z H. Maria Magdalena 23 Z 8® Zond. na Sinks. H. Apollinaris 3 Gezien de bekendheid van ons Handels- inlichtingen-bureau, vertrouwen Banken, Industrieelen en Handelaars meer en meer Het incasseeren van hun achterstallige vorderingen toe aan onze Incasso-Dienst. Belg. N. V. VAN DER GRAAF Sc Cie, 24, Zelfregeeringstraat, 24, Brussel-Zuid. Opgericht in 1888. stoomschip La Pa trieHij was twee dagen later hier te lande. En ik weet ook, dat hij een paar dagen geleden den Beu kenhof heeft bezocht. Den Beukenhof bezocht? Ja. op denzelfden dag dat zijn vader begraven is. Onmogelijk, riep Frits Werner weer. Nu luister eens. zei de man, het moet u niet moeilijk vallen te onderzoeken of hij werkelijk met het door mij genoemde stoomschip naar Europa gekomen is. En als nu vanavond in de couranten staat, dat hij eergisteren met een ander schip van dezelfde Maatschappij te Marseille aankwam, dan kunt u gauw weten ook, dat dit niet waar is. Welnu, u zult dezer dagen mijnheer Evan wel ontmoeten en als hij zelf die leugens volhoudt, dan weet u meteen, dat hij er belang bij heeft de waarheid te verbergen. De man sprak op zoo'n toon van stellige zekerheid, dat Werner zeer geneigd werd hem te gelooven. Maar, riep hij, wie is u mijnheer, hoe weet u dan dit alles en nog eens, waarom vertelt u dit alles aan mij. Dat doet alles niets ter zake. U stelt levendig belang in deze zaak, welnu ik wil u een nieuw spoor aanwijzen. Ik zeide u al, u kunt daarvan het gebruik maken dat u wilt. En nu zeg ix u vaarwel, mijnheer. Maar thans wilde Werner den man van wien hij eerst tevergeefs beproefd had af te komen, niet laten gaan. Zoo kunnen we niet scheiden, zeide hij, na alles wat u verteld hebt. Uw naam, mijnheer. Neen, mijn naam doet niets ter zake. En ik kan u niets meer vertellen. Hij wilde gaan. Een oogenblik nog, sprak Werner, u meent, dat ik, uw gegevens juist bevin dende, deze zal publiceeren. Natuurlijk. U is journalist en ze zul len opgang genoeg maken. U wenscht dit dus. Maar als lk ze nu eens niet zoo spoedig publiceer als gij vermoedt, zult ge dan een anderen jour HERDENK1NGEN 16 JULI: 1465. De leenmannen, misnoegd over Lodewijk XI, sloegen raad en vormden het Bondgenootschap voor het Welzijn des Rijks Karei de Stoute, stelde zich aan het hoofd van een groot leger, en rukte naar Frankrijk. De hertogen van Bretagne en van Bourbon, anderzijds, wa penden eveneens zooveel volk mogelijk. Karei ontmoette den Koning te Month- léry: hij werd er hevig gekwetst, doch deed er den vijand wijken, en bleef mees ter van het strijdperk. 1896. Jan van Rijswijck wordt tot burgemeester van Antwerpen benoemd. 1918. Niklaas II van Rusland wordt door de Bolsjewisten vermoord. Hij werd in 1868 te Sint Petersburg geboren, huw de in 1894 met Alice (in 1872 geboren). Hij sloot in 1897 een verbond met Frank rijk, riep in 1899 te St Gravenhage het Vredescongres bijeen. Hij zag de voltooi ing van den Transsiberischen spoorweg onderdrukte Finland, verloor den Rus sisch-Japanschen oorlog (1904-1905), en werd tijdens den Wereldoorlog door de Russische Revolutie ten val gebracht, en in 1918 met zijn familie vermoord. De monnik Raspoetin (geboren in 1867), Si berisch boerenzoon die aan het hof groo ten invloed had, werd er in 1916 vermoord. 1920. Einde van de Konferentie van Spa. 17 JULI: 1345. Dood van Jacob van Artevelde. Werd in 1287 te Gent geboren. Was waar schijnlijk een rijk lakenkoopman. Hij or ganiseerde Vlaanderen en bracht met Brabant en Henegouwen (dat ook Zee land en Holland omvatte) een statenbond tot stand met democratische nationale instellingen: sloot tegen den onrechtvaar- digen Franschen Graaf Lodewijk I van Nevers een verbond met Edward III van Engeland (1340) die den toevoer der En- gelsche wol dreigde stop te zetten; tracht te tevergeefs Doornik, een vooruitgescho ven post van Frankrijk te nemen: werd ten gevolge van de oppositie der Leliaarts, van de oneenigheld tusschen de wever» en volders die met elkander ln een bloe dig treffen handgemeen werden, op d» Vrijdagmarkt (Kwade Maandag) ln een oproer ln 1345 vermoord door Geraard Denijs, deken der wevers. Zijn laatst» woorden waren; «Volk, Vlaanderen, GentDe Wijze Man en Redder van het Vaderlandwas de incarnatl» der Vlaamsche zelfstandigheid die echter door naijver en verdeeldheid niet tot stsnd kon komen. 1937. In Frankrijk wordt door de Ka mer de nationalisatie van de wapen- en munitlefabrikatie gestemd, met 484 tegen 85 stemmen. 18 JULI: 1870. Op het Vatikaansch Concill# wordt door Paus Pius IX de onfeilbaar heid van den Paus plechtig verklaard al» begrepen ln de openbaring. De onfeilbaarheid "an den Paus werd voorheen door al de Christenen toegekend aan de apostelen van Jezus, aan de R. K. Kerk en aan het opperhoofd van di» Kerk, nl. aan den Paus. Eeuwen lang heerschte bij alle Christelijke Kerkge nootschappen de overtuiging, dat d» apostelen en de verzameling hunner op volgers, de Bisschoppen en de Paus, al» bijgestaan door den Heiligen Geest, on feilbaar waren, zoodat al hun uitspraken boven eiken twijfel verheven werden. De onfeilbaarheid der Kerk wordt zoo wel door de Grieksche als door d» Roomsch Katholieke Christenen aange nomen, zoodat zij zich ten allen tijde aan de besluiten der kerkvergaderingen heb ben onderworpen. 1938. Douglas Corrigon vliegt pef ongeluk van New-York naar Parijs, zon der toelating, zonder radio en met een oud toestel. 1938. Overlijden van de Koningin- Moeder Maria van Roemenië. Geboren 29 Oktober 1875. Zij is een bekend» schrijfster, vooral vermaard om haar ma- moires. 19 JULI: 1824. Iturbide, Keizer van Mexico^ wordt na burgeroorlog gefusileerd. 1793. Te Parijs wordt door verschei dene Europeesche landen, de wet van d» Conventie op het auteursrecht ondertee kend, waardoor de kunstenaars eigenaar worden. Later trauen nog verscheiden» andere landen toe. 1860. Afschaffing van het Octrooi. 1881. Datum van de grootste warmt» die ooit te Brussel werd vastgesteld: 35"2. 1937. Na den moord, ln den nacht van 12 op 13 Juli, op Calvo Sotelo, de lei der van het vernieuwde Spanje, ontstaat ec. burgeroorlog in Spanje, onder leiding van de generalen Franco en Mola, die n» bijna twee jaren bloedig strijden de eind zege oenaalden. 1938. Aardbeving in Griekenland. 1938. Koning en Koningin van Groot- Brittanië komen te Parijs aan, voor hun vierdaagseh bezoek aan Frankrijk. 20 JULI: 1819. Geboorte te Keulen van Jac ques Offenbach. Overleden te Parijs ia 1880. 1927. Overlijden van Koning Ferdi nand van Roemenië. 21 JULI: 1831. Inhuldiging van Leopold I, eer sten koning van België. Sedert National» Feestdag in België. 1843. Lancement van de Napoleon advieschip met schroef, waarvan de uit vinder Sauvagein het gevang zat voor schulden. 1845. Conscience, de groote Vlaam sche letterkundige, wordt tot Nederland- sche leeraar bij de Koninklijke prinsen benoemd. Maar minister Rogier belet hem les te geven, en Hendrik Conscience wei gert de 4000 frank eereloon te aanvaarden. 22 JULI: 1889. De Provincieraad van Oost- Vlaanderen neemt een besluit waardoor het Vlaamsch ook als officleele taal wordt aangenomen. 1918. Turkestan wordt republiek. 1919. Groote mijnwerkersstaking ia Engeland. VRAAG aan uw BRIEFDRAGER EEN POSTABONNEMENT OP DIT BLAD nalist of de justitie op de hoogte brengen? Dat ls een vraag, die ik zoo niet kan beantwoorden. We moeten elkaar goed begrijpen. Als u zoudt zeggen de heele zaak gaat mij niet aan, wat ik vernomen heb houd ik voor me, ja dan zou het voor mij dienstig kunnen zijn hetgeen ik u gezegd heb aan anderen te vertellen, die er wel gebruik van zouden willen maken. Maar of u de gegevens nu dadelijk in de courant vermeld, of eerst het spoor wilt volgen omdat gij nu den weg kunt vinden, die naar opheldering van het duistere ge val leidt, dat moet ge zelf weten. Dus als ik de eerste dagen van het geen u vertelt niets publiceer, dan zult u niet dadelijk naar anderen loopen. Neen, zeker niet. Goed, dat spreken wij dan af. U wilt me dus uw naam niet zeggen? Word nu niet vervelend, luidde het antwoord. En met dat hij dit zeide, schoot de vreemdeling op een stilstaande tram toe en stapte op het balcon. Van daar groette hij met de hand terwijl Frits hem in uiterste verbazing nastaarde. Groote God, mompelde hij, het schijnt alles, hoe langer hoe meer zich te verwarren. Wat vreemde dingen heb ik nu weer gehoord. En wat steekt hier ach ter. Als het waar is, wat hij vertelde, dan neemt alles een geheel andere wending, maar dan blijft alles nog even geheim zinnig en onverklaarbaar. Bk» die man, wat heeft hij met dit alles te maken. Dit was een vraag als zoovele andere, waarop het antwoord wel niet zoo spoedig gevonden zou worden. Frits Werner begaf zich naar het huls van den bankier, zooals hij den vorigen avond Antoon Van Gielen beloofd had. Hij trof zijn vriend, die reeds op hem gewacht scheen te hebben. Welnu, vroeg deze, wat belangrijk nieuws komt gij mijn papa en mij bren gen. Hm, ik meen dat het nog al belang rijk is. Ik wilde u mededeelen, dat die kist verdwenen is. De kist? Gij bedoelt de kist van den professor. Juist, lk dacht dat dit uw vader ook belang zal mboeze--.cn. O zeker. Ik heb hem verteld, dat gij komen zoudt. Ga mee, hij is in zooverre hersteld, dat hij u graag zal ontvangen. Frits volgde zijn vriend naar de zieken kamer, waar hij den bankier aantrof. Diens gelaat zat nog nagenoeg geheel in een verband maar was minder gezwollen. Hij stak Werner de hand toe. Doet me plezier, sprak hij met er .igszins onduidelijke stem, wat voert u hierheen. Frits vertelde, dat de kist verdwenen was en ook de onbegrijpelijke wijze, waar op dit gebeurd was. De bankier zoowel als z'n zoon luisterden aandachtig en in de grootste verbazing. Dat is dan al heel geheimzinnig in z'n werk gegaan, riep Antoon Van Gielen. Z'n vader knikte. Hebt u eenig vermoeden, wie de da der zou kunnen zijn, vroeg Werner. Er volgden eenige oogenblikken van stilte. Toen ik hierheen kwam niet, ant- Toen ik heerheen kwam niet, ant woordde Werner, maar nu wel. De zoon van den professor. Vader en zoon zagen elkaar ten zeerst» verrast aan. Waarom denkt u dat, vroeg Antoon Van Gielen. Omdat ik vanmorgen vernomen heb, dat de zoon van den professor terug is. Maar ik heb meer gehoord, zei Wer ner, namelijk dat hij niet nu pas terugge komen Ls, maar al veel eerder, dat hij reeds hier te landen geweest zou zijn toen zijn vader vermoord werd. Hoe weet ge dat. riep Antoon Van Gielen uit. En de toon van dien uitroep bewees Werner, dat dit voor de belde an deren geen geheim was. Is het dan zoo. (Nadruk verboden). ('t Vervolgt),

De Halle (1925-1940) | 1939 | | pagina 7