iae Deri Ons Vrouivenhoekje 1ZZZ vereexigik® GEDACHTEN AANBESTEDINGEN mmmsT&Ai SPREEK EN SCHRIJF BESCHAAFD! VRIJE VAKSCHOOL HANDELSBELANGEN WEKELIJKSCH LITURGISCH BULLETIJN WEEK-KALENDER BIJVOEGSEL AAN DE POPERINGEN'AAR EN DE TALLE VAN ZONDAG 6 AUGUSTUS 1939. Nr 32. BKUfc: s-.v -rr-ttrmarr» .»WEHt WW?' ■Mi Beschouw do menschen niet te zwart» jiaar ook niet al te wit; Doorzoek altoos uw eigen hert Eer gij op and'ren vit. Het tijdelijk goed Dat menigmaal doet Het hart bekoren. Wordt met moeite vergaard Met zorg bewaard jlet droefheid verloren. jüs liefde keert in haat, Dan gaat zij buiten maat. irillBSSS31iaaaSEB39BiaBB3IB HETMANNEKE UIT DE T IS AL ENK'LEN TIJD GELEEN Dat we de reisperiode zijn ingetreen Maar Tc lieg niet, als ik zeg: Alleman is nog niet weg... Daarom ook, 'k zeg het mij mijn leven Zijn de wenken die ik hier ga geven Niet van alle nut ontbloot En ze kunnen U besparen veel nood. Ja, als men op reis gaat mag men niet vergeten: De hoofdkranen van gas en waterlei ding af te sluiten. Het water uit de buizen te laten loopen. De electriciteit af te sluiten. Alle voorraden in de provisiekast na te zien, of er niets is dat bederven kan. Ramen en deuren na te zien, of alles goed sluit. Te zorgen dat uw gazet en briefwisse ling naar uw tijdelijk adres gezonden wordt. Alle maatregelen tegen de motten ln acht te nemen. Alle bloemvazen te ledigen en om te wasschen. Iemand de verzorging "an uw rlanten op te dragen: blijft ge niet lang weg, dan kunt ge de bloempotten ook in het blad zetten, waarin een weinig water staat, Een afspraak te maken met den krui denier, den beenhouwer enz... om op den dag van uw thuiskomst het noodige te bezorgen... Veel centen meê te doen... want g'hebt ze noodig. En als ge zoo handelt zult ge bij uw thuiskomst geen kommer of last hebben en zullen U tal van ontgoochelingen ge spaard zijn... ten minste als allemaal uw centen niet op 'n zijn! MAC PHERSON was razend. Wat is er gebeurd? vroeg 'n vriend. Ik koop voor mijn zoon een broek en een paar schoenen en zeg hem: Augusje, g» moet uw schoenen sparen. Neem groo- te stappen, dan slijten de schoenen niet zoo gauw. Hij neemt groote stappen, en r.u scheurt hij zijn broek! DE MODE WIL. DAT VELE MEISJES, Die vroolijke, lustige sijsjes, Zonder kousen loopen, hoofdzakelijk mis- [schien Om hun schoon bcenen te laten zien!... Maar da's gevaarlijk, 't is gebleken- Vooral voor d'insectensteken... En nen ingenieuzen type heeft er al weer iets op gevonden... dat misschien wel zijnen interest zal opleveren. Die ver nuftige kerel is er inderdaad in geslaagd kousen op de markt te brengen, die de drrcgsler beschermen tegen muggen- en andere insectensteken. Het v/eefsel van die kousen werd behandeld met alle mo gelijke chemische middelen, onder andere ook met nagelolie. Zooals bekend kunnen vooral muggen r. et goed togen die olie. De fabrikant van d!„' kousen verzekert echter dat de lieve uTrakes en madammekes, die c'ezc kou sen dragen, zelf geen last zullen hebben van dien reuk... Derhalve verwacht hij d? zijn nieuwe vondst een groot sukses zal te gemoet gaan en dat vele dames die kousen zullen koopen om zich tegen de s.eken van lastige insecten te bescher men. Helaas heeft men echter tot n toe niet verraden, of deze reuk ook zijn kracht behoudt als men de kouten wascht. Dit is in ieder geval belangrijk, want anders komt men er r.iet veel verder meê... en zou 't een al te duur goedje komen te staan. TWEE VRIENDEN ontmoetten elkaar. Dc een had builen op het hoofd. Z'n rechteroog was paars geslagen. Hemeltje, vroeg z'n vriend, wie heeft U zoo ellendig toegetakeld? M'n vrouw, antwoordde de ander, maar 't is m'n eigen schuld. Dronken thuis gekomen? Nee! 'k Stuurde 't mensch drie we- kei. naar zee om Rink op krachten te komen. 'n Toppunt hé! Toekomende keer wat Voorzichtiger te werk gaan! HIER HEBT ge, als 't U interesseeren kan De lijst der uitvindingen, m'n man, Die ia de jaren vóór Christus werden ge - [daan. Go zult er nog al verbaasd over staan. Niks nieuws onder de zon... bij uitbrei ding! 350 jaar vóór Christus was de weefstoel rift's in Europa bekend. 3000 jaar: men schreef .ccds in China in teekenschrift; somimge volkeren in Azië plantten reeds rijst uit. 2S30: Chineescho inkt in China uitge vonden. 2300: bouw van de Cheops-pyramide. 2200: bewaterings- en afwateringskana- ltn in Babylonië; staal in China. 1300: ijzer verwerkt in Egypte. '400: perkament, vervaardig i uit die renhuiden in Egypte. iBsaacsBBSsircaagBaasa&SBSBXs Mengelwerk van G Oogst 1239. Nr 21. u oorspronkelijke detective-roman door WILLIAM HOLT Wemer haalde de schouders op. Wat wij zouden gelooven of niet zou den gelooven, zeide hij, doet heel weinig ter zake. Ik wil u wel verklaren, dat Ik niet geneigd ben op enkele aanwijzingen iemand, wie dan ook, van zoo iets afschu lelijks te beschuiuigen. Maar hoor eens, o zult me moeten toegeven dat het een heel vreemden indruk maken moet om keen sterker woord te gebruiken, als men verneemt, dat u zich hier schuil hield toen uw vader vermoord werd, dat u zich Wet vertoonde bij zijn begrafenis. U zult daarvoor een zeer aannemelijke reden ttoeten opgeven of ieder zal gelooven kaan, dat u aan dc misdaad minstens me- asplichtig geweest zijt. Dat is gelogen, gelogen, riep de an der met woesten hartstocht. Goed, ik neem het aan. Maar hoe Verklaart ge dan uw vreemd gedrag. Daarvoor kan ik thans geen verkla- bng geven. Werner schudde het hoofd. Maar, zeide hij, u voelt toch zelf, dat ten u dan wel verdenken moet. En die verdenking zult ge toch zeker niet aange naam vinden. Daarom, al beschouwt ge »an Gielen blijkbaar als uw vijand, moet ke het toch waardecren, dat hij mede werkt om dit verborgen te houden. Daar heeft hij andere bedoelingen tede dan mij een dienst te bewezen. Laat hij het doen, waarom hij wil, "a gij zelf ook liever niet weten wilt, dat jj'j al hier waart, kail u dat niet anders "kn aangenaam zijn. 1200: staalwater bron in St-Moritz uit gebaat. 1100: magneetnaald bekend ln China. 535: de Griek Pythagoras leerde reeds dat de aarde rond was. 451eerste wet van 't Romelnsche recht. 330: zijderupsen-kweek in Europa. 300: de schaar in Rome bekend. 250: de schroef zonder einde van Ar chimedes. 100: verwarming door hecte lucht, ln Rorr#e uitgevonden. 24: zak-zonne-uurwerken uitgevonden te Rome. Hewel, wat peimt g'ervan?... Dat onze voorouders nog zoo geen ezels waren, hé! VAN EZEL GESPROKEN: Sus Snobs was alleen naar de kermis gegaan. Zijn Tonia mocht niet meê. Sus had er op nen ezel gezeten, en Het zoo zijn portret maken. Sta ik er niet goed op? vroeg Sus, als hij thuis de foto liet zien. Da wel, zei Tonia venijnig omdat ze was moeten thuis blijven, maar... wie zit er daar op uw rug? O! Zoete wraak! OVER D'HOOGSTE TOREN en gebouwen [van ons land Wordt er soms wel, door den band, Getwist en gekke weddingen gedaan. Om dit euvel te ruimen van de baan Gaan w'er U hier, beste gezellen Thans op de hoogte van stellen En U, zonder brommen De voornaamste er van opsommen! En g'en zult niet te klagen hebben want zelfs de meters staan er bij!... maar z'hebben geen suikerbollekens meê? De Onze Lieve Vrouwtoren te Antwer pen ls de hoogste van ons land en be draagt 123 meter. Dan komen ln de orde: De O. L. Vrouwtoren te Brugge 121 meter. Do Toren van St-Romfcouts te Mechelen 112 De toren van 't Belfort te Gent 111 Het Justitiepaleis te Brussel 103 De St-Michielstoren te Brussel 97 Dc St-Baafstoren te Gent 83 Het Belfort te Bergen 87 De Halletoren te Brugge 84 Sinte-Goedele te Brussel 69 De Congreskolom te Brussel 57 De Vuurtoren van Oostende 57 Het Geder-kteeken te Waterloo 57 De Hoofdkerk to Doornik 48 De O. L. Vrouwtoren te Hoel 43 De afdamming der Gileppe 47 En vwala, daarmee zijt ge gediend en... wedt nu maar op! DE ADJUDANT gaf theorie over den trekker van 't geweer. De recruten moes ten daarna de drie deelen: haak, tand en pin, opnoemen. Recruut Piepers, bleef reeds bij haak steken. Maar Piepers toch, riep de adjudant die hem 'n beetje wou helpen, wat hebt ge in uw mond? 'n Sjiek toebak, adjudant! zei Pie pers! NU WE TOCH in de cijfers zijn verzeild Eens in andere diepten gepijld Waar wapenfabrikanten en dfes meer Gaan zoeken hun centen en hun... eer! Volgens de Deutsche Wehreen mi litair tijdschrift, zouden de onderstaande landen, in verhouding van hun totale uit gaven, aan de legeruitrusting besteden: Polen 55 ten honderd; Japan 46: Rus land 45; Frankrijk 40; Engeland 37; Roe menië 28: Italië 23; Zwitserland 23; Ne derland 17; Denemarken 17; België 13; Zweden 13; Hongarije 9. Met de uitgaven voor luchtafweer zou België tot 17 komen. Duitschland zelf zou aan het hoogste procent staan van Europa. Ja. ja, 't is plezant... de moderne be schaving is bezig zich zelf te dooden! De echte profiteurs van die waanzinnige be wapeningswedloop, de wapenfabrikanten, lachen in hun vuisten... Wij ballen ze van opgekropte woede!... en wij, zonder dat we 't zelve willen... hebben er schuld aan, omdat we niet anders kunnen... 't Is waar: De wereld loopt voorwaar vol gekken En wie er geen meer wil zien staan Alleen moet naar zijn kamer trekken En... 't spiegelglas aan stukken slaan! EN HIER 'N AUTHENTIEKE.' De gevierde staatsman Clemenceau ver telde eens de volgende anecdote, toen hem werd gezegd dat het Fransche volk hem buitengewoon hoogschatte. Eens wandelde ik buiten Parijs en was verdwaald, toen ik me herinnerde dat ik aan 'n vriend had beloofd 's avonds een vergadering bij te wonen. Hoe kwam ik zoo spoedig mogelijk terug in de hoofd stad? Die vraag was spoedig opgelost want 'n boertje, dat met een vracht groenten naar de stad reed, liet mij opstappen. T en wij bij de oude stadspoorten kwa men stapte ik af en vroeg: M'n beste man, hoeveel ls mijn schuld? Iedereen moet zijn brood verdie nen! Ach, antwoordde de landman, zoo'n pleziertje beteekent niet veel. Ik bleef aandringen en 't boertje hakte den knoop door. Meneer, zei hij, nu ge persé wilt be talen, moet ik wel aannemen. Als ik 'n kalf naar de stad vervoer, krijg ik vijf frank. Is twee frank voor u te veel? AMERIKA, HOOR! Is 't land van den humor Wilt g'een paar staaltjes, vriend? Ge zijt hier oogenblikkelijk gediend. Te New-York sloeg een madam een dentist die heur bij 't trekken van nen tand zeer had gedaan, zoo maar zes tan den uit den mond. De rechter, die 't geval behandelde, bleef een poosje in gedachten verzonken, en had rap de beslissing gevonden: Oog om oog en... tand om tand! zei hij. Daar het hier nu juist nen tand geldt, en er zes gebroken werdon, veroordeel ik de madam tot vijf maal vijf dollar boete! De tandarts en de hardnekkige ma dam... bleven met den mond vol tanden staan na die uitspraak... die eerder em- betant was, voor heur! tessaaaaxsBszajHaaassBagsspss Zeg mij eens eerlijk, mijnheer Wer ner, waarom denkt u. dat hij dan zooge naamd de beschermende hand over mij uitstrekt. Werner weifelde een oogenblik. Mocht hij met dezen man over zijn vermoeden spreken. Maar hij was toch de broeder van Alice en dat hij een moordenaar zou zijn, daarvoor bestond toch geen enkel bewijs. Bovendien Werner geloofde het niet. ,van bemerkte zijn aarzeling. Welnu, riep hij, zeg het mij, waarom meen je, dat de bankier er prijs op stelt, dat mijn naam niet door het slijk ge sleurd wordt, dat de publieke opinie niet mij met den vinger nawijst. Ik zal het u zeggen. Ik weet, dat de Lankier gaarne zou zien, dat uw zuster met zijn zoon in het huwelijk treedt. En dat reeds verklaart voldoende, waarom hij... Verder kwam Werner niet, want Evan was opgesprongen, aan hevige gemoeds beweging ten prooi. Wat? riep hij, neen hij schreeuwde het bijna uit, de schurk zou dat willen. Hij zou Alice aan zijn zcon willen koppe len, die... Fl its Werner hief de hand op om hem het zwijgen op te leggen. Pardon, zeide hij bedaard, wat gij van den bankier denkt, gaat mij minder aan. Maar ik moet u opmerkzaam maken, dat Antoon Van Gielen mijn vriend is. Hij is iemand dien ik niet laat beleedi- gen, ik ken hem en sta niet toe, dat gij van hem kwaad zoudt vertellen. Evan liep met groote passen voor de bank op en neer. Blijkbaar deed hij moeite om zijn drift meester te worsen. Ten slot te zeide hij: Ik zal van den zoon geen kwaad zeg gen. Ik ken hem weinig, hoewel het mij moeilijk valt, aan te nemen, dat ae zoon \an dien man niet veel op zijn vader zou gelijken. Maar laat hij de edelste, de no belste mensch zijn, dien lk ken, nooit, nooit, verstaat gij, zou ik dulden dat hij Ze gaan d'r ginder ne gang meê. Te Hollywood had er ne konijers plaats ln het... tranen storten! Miss Susy Tackel plengde er 300 binnen een uur tijds. Ze werden opgevangen in een fieschje ca vertegenwoordigden één deciliter. Toen zij een zilveren beker ontving als belooning. stortte zij nog 30 tranen van pure blijdschap! Een onuitputtelijk tranenvat allee... lijk vele andere vrouwen nog! DE GENEESHEEREN zijn medelijden de menschen en geven U altijd goeden raad. Onlangs moest een onzer vrienden op consultatie gaan bij een dokter. Na een paar bezoeken zou hij nogmaals onderzocht worden. Hoe gevoelt gij U nu, vriend? O. K., Dokter maar de ademhaling is niet al te goed. Gij moet daar niet mede Inzitten. Wij zullen er spoedig een einde aan stel len, antwoordde de dokter zonder achter docht. En nu ls hl] verwonderd waarom zijn patient van geneesheer veranderd is. AL SNUFFELEN in m'n oude pampie- rei, ben ik uitgekomen op 'n gedichteken van Fonsken, toen hij nog i.e kleinen bengel was en tot uw en zijn vermaak, gaan we 't hier eei.e overpennen... DE ORLOGIE. Ons vader heeft twee orlogies Een van zilver en een van goud. Die van goud kreeg hij kado Toen hij is getrouwd. De gouw orlogie doet hij maar aan Ai- hij naar een feest moet gaan. Met 't zilver gaat hij naar zijn werk Want dat orlogie is heel sterk. Lest was d'orlogie van ons vader vuil I': meende 't te kuischen van buiten En van binnen met een volde. Maar vader zei: Gij stomme uil Ge bederft al mijn klodden. Op een orlogie kan men zien hoe laat het ls Als men verstand heeft van die zaken Or.ze Miel, en Jan en Sis Die kunnen daaruit wijs geraken. F' en aan d'orlogie staat een knop En daarlangs draait men d'orlogie op. E x als d'orlogie niet verder kan of wil Dan staat d'orlogie stil. De man die de orlogie repareert Is de orlogiemeker, in 't fransch: orlosjee. Een daarmeê Is mijn opstel over de orlogie gedaan En teeken ik: Fonsken van der Laan! ONLANGS sprak ik met ons Marenta over een vriend en zij vroeg mij of ik '--lit vertrouwen in hem. te mogen heb ben. 'k Zou hem mijn leven toevertrou wen, antwoordde ik. Dat is best mogelijk, maar zoudt gij hem iets van waarde durven toevertrou wen? vroeg ze. Heb ik ooit zoo'n affront verdiend van wege Marenta, beste Lezers en alderlief- ste Lezereskens? IN DEN TIJD heb 'k U over 't effect ver- Van de muziek... op de koeien [teld G'hebt er belang in gesteld 't Kon U dus wel boeien Hier volgt daarover 'n nader bericht 't Kan U ook nog dienen, allicht, Die perfester die dat Utgevonden had dat de koeien meer melk gaven als ze bij muziek gemolken werden, heeft ziin stu dies voortgezet en is tot 't. besluit geko men dat die beesten er zelfs een speciaal repertorium op na houden... Zoo heeft hij bijvoorbeeld onder1 onden dal- de koe gek is op Mozart. Hoe meer Mozartiaansche tiereletiertralala zij voorgespeeld krijgt, hoe tevredener zij wordt... en hoe meer melk zij geeft. Wagner daarentegen maakt het dier razend, minder beleefd maar juister uit gedrukt: het heeft de... runderpest aan hem. 'In alzoo is onze geleerde perfester tot 't besluit gekomen zie dat g'er alle voor deel bij hebt in uwe koeienstal ne gramo- foon te plaatsen en er dan cok slechts platen van Mozart ts late- op afdraaien. Tot zoolang het duurt, wel te verstaan, want alle dagen n een stuk 't zelfde liéken zal ook wel beginnen velen... d-s te meer daar de koe een... herkau- -• zoogdier is... en ze dus alles twee keers te verorberen krijgt... de muziek lij!: 't andere... en dat zou heur op heur maagsken kunnen blijven liggen! MADAM leerde autorijden. Vanaf den eersten dag reed ze op een afsluiting. Haar man vertelde 't geval aan ne vriend. Ge hadt eens moeten zien Loeveel verf er afgekrabd wrs, zei hij. Van de auto of van de afsluiting? vroeg de vrie .d. Neen! van heur aangezicht! 't Manneken uit de Maan. ftsssasBSESsaaasiiasssaxsiaBBKS M. G. PROV. WEST-VLANDEREN (Bureelen: 27 Hoolstraat, Brugge). 14 AUG. Te 11 uur: 1) verschillende werken in de M. G. te BRUGGE. Raming ruim 100.003 fr. Lastkoh. Nr 1296, prijs 10 fr., plans 6 fr., Loxumstr. 16, Brussel. 2) Bouwen van een woonhuis (vil!.-.) te LOMBARDSIJDE. langs de Koninklijke baan. Raming 200.000 fr. Lastkoh. Nr 1297, prijs 20 fr., plans 20 fr. Uitslag van Aanbestedingen 19 JULI. Tc 3 uur, ten Gemeenle- huize te LEISELF,, onderhoudswerken aan de wegen van groot verkeer. Bestek 29.030 frank. AMERIJ J.. Boerst, 28.933,50 fr.; Yan- lerjjerglie O., Pervijze; 31.792 50 fr.; Van- decasteelc A, Bikschotc, 36.950 fr. IKE0Z!E!3B!12B5EflEBI3E3B333223!&r VRAAG aan uw BRIEFDRAGER EEN POSTABONNEMENT OP DIT BLAD IS!S3EaZEBSI930EE2IZ3E2E3SBSaB met mijn zuster in het huwelijk trad. Die twee zullen niet aan elkaar gekoppeld worden. Gij gebruikt nu reeds voor de twee de maal dat woord koppelen, zeide Wer per. Ik geloof, dat noch uw zuster, noch t mijn vriend zich zouden laten beïn vloeden in deze en met elkaar in het hu welijk treden, als zij elkaar niet liefhad den. Laat dat zijn gelijk het wil, sprak Evan met op elkaar geklemde tanden, die twee zullen en kunnen nooit een paar worden. Omdat, omdat de dochter van het slachtoffer niet trouwt met de zoon van den moordenaar. Werner sprong op. Hij staarde Evan met verschrikte oogen aan. Wat, riep hij, gij wilt beweren, dat Van Gielen de moordenaar zou zijn. Ja, sprak de ander op hartstochtelij ken toon, hij en geen ander heeft mijn vader vermoord. Daarvan ben lk over tuigd. Oh, zei Werner wat kalmer, de ban kier heeft de overtuiging, dat gij schuldig zijt. Gij meent dat hij de dader is. Ik ge loof dat gij beiden door wederzijdschen haat uw oordeel laat beïnvloeden. Ik haat dien man. dat is waar, ant woordde Evan, en ik heb daartoe waarlijk alle reden. Maar daarom beschuldig ik hem niet. Mijn oordeel berust cp betere gronden dan gij meent. Van Gielen is de moordenaar en geen ander. Maar waarom zou hij dan volgens u zoo'n vreeseiijke misdaad hebben begaan? O, hij is een man die nergens voor staat. En hij had reden den dood van mijn vader te wenschen. En er zijn overi gens aanwijzingen genoeg, die hem, eer dan mij, als den schuldige aanwijzen. Maar als gij hem haat en als gij meent, dat hij schuldig is, waarom hebt gij u dan schuil gehouden en waarom brengt gij de justitie niet op het goede spoor. Geloof mijnentwege aan zijn on schuld. Het is niet om u van zijn on- VACANTÏE!... VOOR DE KINDEREN EN VOOR ONS De colleges, de pensionnaten, de gestich ten, al de scholen hebben hun deur wijd open gezet en als vogeltjes, die plots be merken, dat het raampje van hun kooi openstaat, zijn de kinderen uit de klas g loopen, met of zonder prijsboeken on der den arm, maar alleszins met vreugde in het hart en blinkende oogen; triom- phantelijk klonk het van him lippen: vacantie! vacantie! hoera! het is vacan tie! Jaar na jaar gaan er zco duizenden en duizenden meisjes en jongen; naar huis en wachten evenveel blijde ouders naar de terugkeer van hun kinderen van kost school. Voor beide partijen schijnt het groote geluk. it\ aantocht. Maar wa gebeurt dikwijls: nog geen week zijn de kinderen thuis, of ze denken vacantie, 't ls toch niet dat! en de ouders 't zal 'n rust zijn, als ze weer naar school gaan Waar zit de oorzaak? Meestal als men iets heel sterk verlangt brengt het eindelijk bezit ontgoocheling. Gelukkig de menschen, doch ze zijn zeld zaam, die de dingen kunnen nemen zooals ze zijn en er van genieten. De kinderen hebben gemeend dat de vrijheid, in tegenstelling met de gebon denheid aan de wetten en reglementen van Oversten en Leeraren nu onbe perkt ging zijn. Maar al gauw moeten ze ondervinden dat ze thuis ook moeten ge hoorzamen! En de ouders die in hun blij heid allerlei kleine hebbeli.iksheidjes van him kinderen vergaten, komen tot de be vinding dat ze af en toe toch zoo lastig kunnen zijn Als er nu van beide kanten niet een groote dosis geduld wordt beoefend en toegegeven waar kan, ja dan Iran het niet anders of de vacantie loopt falikant uit! En... vermits kinderen nu eenmaal kin deren zijn moet het verstand van de kant van de ouders nomen; vooral de mosder moet er voor zorgen dat het een échte vacantie wordt d. w. z.: een ontspanning van zenuwen, een terugwinnen van ver loren krachten en reserve opdoen voor het komende werk- of leerjaar. Le kin deren hebben vooral de laatste weken veel van hun geestelijke krachten vooral gevraagd, liet is dan maar juist dat ze over i. vrijheid beschikken. Versta wel vrijheid, niet losbandigheid, waarin vrij heid gemakkelijk ontaardt! Moeders die zich in het hcofd hebben gezet Nu kan m'n dochtertje me eens flink komen helpen in het huishouden beginnen al glad verkeerd. Maar natuur lij!; hier is de gulden middenweg gebo den. Veel kinderen zelfs jongens! zullen met plezier eens graag meehelpen ISfl3S59BMflEEEaifliaflHBEflHEaE3SIEHBflBflBBEE3fl2Sg9SEB3BSBEB in het huishouden, maar het mag geen «plicht» worden. In de vacantie moet men wat meer dan anders door de vingers kunnen zien. Wil moeder er voor zorgen, dat ce kin deren van de vacantie thuis genieten, dan mag zij van eiken dag geen werk- en kuischdag maken, maar moet ze alleen het noodzakelijk werk afdoen en zich vrij maken, om het gezelschap van haar kin deren te genieten en omgekeerd. Het zijn niet de beste huishoudsters en zeker niet de beste moeders, die altijd met een stofdoek in de handen staan en haar neus optrekken voor de buuurvrouw omdat ze het eens over slaat! Laat de kinderen die eerste dagen maar eens de illusie der vrijheid. Als ze er ge noeg van genoten hebben, zijn ze de eer sten die blij zijn, wanneer het leven weer zijn gewonen gang gaat en er weer een zekere tucht heerscht. Vooral pensionaat- kinderen gaan daar zeer spoedig naar dat er een uur wordt bepaald voor het verlangen, en zullen er niet over treuren slapen gaan en opstaan, zoodat moeder geen halve of heele voormiddag met de koffietafel blijft zitten. Met veel goeden wil en verstandig over leg en vooral met een goed-begrepen lief de ls er van de vacantiedagen iets moois te maken. Daarvoor te zorgen ls een klein maar belangrijk onderdeel van de g-oote en schoone taak, die de moeder in het gezin wordt toebedeeld. VOOR DE KEUKEN FRUITRECEPTEN. Rabarberkroon. Rijst laten koken In melk met suiker irie volumen ne!': voor een volume rijst). Laten afkoelen en den rijst op de boorden van een geboterde schaal schikken. Meak het rabarbermoes klaar en voeg er wat citroensap bi.i. Roer er twee eierdooiers bij en giet het moes midden in den rijst en plaats den scho tel een twintigtal minuten in den oven. Klop de eiwitten tot sneeuw, en garnier den schotel kroonvormig en plaat" deze gedurende enkele cogenblikken terug in den oven. Deze schotel wordt koud of warm opgediend. Kriekenconfituur. Verwijder den steel en den steen -'an de krieken; te dien einde bestaan kleine toestellen, maar men kan ook gebruik maken van een ijzerdraad in den vorm eener haarspeld gevouwen. Voor 1 kilo kersen, weeg 890 gr. suiker en doe de suiker in een ketel. Laat koken tot siroop en veeg er de krieken bij. Laat koken tot de siroop vast wordt (ongeveer een kwartier). Doe in potten bedekt met perkamentpapier. Bewaar in droge plaats. DE INHULDIGING VAN HET VLIEGVELD VAN BOULOGNE O? TRAGISCHE WIJZE GEËINDIGD De inhuldiging van het vliegveld van BouIogne-sur-Mer kende een bitter einde. Den Zaterdag had de plechtige inhuldi ging plaats en Zondag 11. werd aldaar een groote vliegmecting gehouden die de massa volk had gelokt. Vliegtuigen hadden reeds allerlei oefe ningen uitgevoerd toen een cskadrille ma rinevliegtuigen opstegen. Een der vlieg tuigen raakte evenwel elektrische draden en stortte te pletter midden de geparkeer de autos. Het vliegtuig schoot in vuur en weldra stonden vliegtuig en talrijke autos in lich te laai. De piloot werd later verkoold te ruggevonden. Behalve het vliegtuig brandden 8 autos af, twee andere werden huiten gebruik gesteld en zeven gedeeltelijk beschadigd. Twee personen werden licht gewond. fiBiSESailSSE3BSaEa!SS^SiZi?'2iüSESS> Wijngaardstr. 9, Izegem Groote Prijs Wereldtentoonstelling Brussel 1935 Parijs 1S37. I. - DAGVAKSCHOOL voor SCHOEN- MAKEN. Uitgebreide vakkennis: Nc- derlandsch - Rekenkunde - Meetkunde (voor patroonmaken) - Boekhouden - Al gemeen en toegepast teekenen - Patroon maken en snijden - Looien van leder - Maken van leesten - Maatschappijleer - Gezondheidsleer - Godsdienst. De meest volledige opleiding tot liet maken zoowel van den gewonen schoen als van het hoogste luxewerk. Drie volledige studiejaren en één vervolma- kingsjaar. Aannemingsvoorwaarden: 1) De leerlingen moeten 13 jaar oud zijn. 2) Ze moeten het 6e studiejaar der la gere school niet vrucht gevolgd hebben. 3) Het inschrijvingsrecht op de cursus sen is vastgesteld op 53 fr. II. - DAGAFDEEL1NG voor SCHOEN- STIKSTERS (2 studiejaren). Volledige Theoretische en praktische opleiding. Voorwaarden: 14 jaar oud zijn. UI. - DAGAFDEELING voor MACHI NAAL SCHOENMAKEN (in wording). Men zal 2 jaar handwerk moeten aange leerd hebben in de le afdeeling om tot die afdeeling te worden toegelaten. Dus NU INSCHRIJVEN. IV. - ZONDAG en AVONDSCHOOL voor Patroonmaken (3 jaar). - Houtbe- werking, Meubelmaken (3 jaar) - Tce- keningen (3 jaar). Inschrijven bij E. H. BESTUURDER, Roeselarestraat 41. IZEGEM, of bij Heer C. NEYRINCK, Hondstraat 39, IEPER. Dc lessen herbeginnen: voor de Dag school op 11 September, te 8 uur; voor de Zondag- en Avondlessen op 16 Sep tember, te 17 uur. S1333l3£SX:3£9SSEEaEaZSEBBBBfll schuld te overtuigen, dat ik verlangd heb met u kennis te maken, mijnheer Werner, zeide Evan, nu weer kalmer geworden. Waarom dan wel, vroeg Werner. Omdat ik u een dienst wilde vragen. Zie ik vertrouw u. Al zijt gij met Antoon Van Gielen bevriend, ik zie in u een eer lijk man. Dat is mijn vriend ook. Goed. hij ook. Maar u begrijpt wel, dat w.-i&r ik voor mij de overtuiging heb, dat zijn vader mijn vat er in den do ;l joeg, ja met eigen hand hem vermoordde, daar zult ge begrijpen, dat ik nooi', neen nooit zou toestaan dat mijn zuster met uw vriend trouwde. Gij moet mij helpen, dat te verhinderen. Ik? Waarom ik! Hoe zou ik dat kun nen beletten, gesteld al, dat ik dat zou willen. Dat moet gij willen, luidde het ant woord. Waarom? De ander zag Werner recht in het ge laat. Welnu, zeide hij, laten wij spreken als mannen. Gij moet dat willen omdat ik de overtuiging heb, dat gij zelf Alice bemint. Ontken dat dit zoo is en ik zal ons gesprek als geëindigd beschouwen. Flits Wemer was ten uiterste verbaasd. Het was waar, hij had Alice Evan lief, maar niemand had hij zijn hartsgeheim toevertrouwd, met niemand er over ge sproken. Hij had het immers zich zeif nauwelijks durven bekennen. En hoe kon dan deze man, die hem niet kende, dien hij zich niet herinnerde ooit ontmoet te hebben, die hij heden voor het eerst sprak, hoe kon deze man dit dan weten. En met welk een zekerheid sprak hij van dit alles, alsof er daaromtrent niet den geringsten twijfel bij hem bestond. Wat moest hij hem op zijn vraag ant woorden? Indien hij zou zeggen, ik be min uw zuster niet, zij is voor mij niet meer dan andere dames van mijn ken nis, dan zou dit een leugen zijn. Terwijl Werner dit overdacht zag Evan VALSCHMUNTERIJ IN ENGELSCHE GEVANGENIS Het Engelseh blad Sunday Times heeft allerlei bijzonderheden verstrekt no pens een zaak van valschniunterij die ge pleegd werd dan nog in het gevang, en wel namelijk in de gevangenis van het eiland Wight. Gevangenen zouden in hun cellen zelf valsche briefjes van 1 pond hebben ver vaardigd en ze dan bij een of ander mid del uit het gevang en onder de bewoners liebbeu kunnen krijgen. Een zeer streng onderzoek werd inge steld. «ESGBSESBBSBBBEBS^BSBSaaaBEa IJDELHEID EN IJDELHEDEN Wij lezen in de bladen dat een Britsch- Indisch vorst, de Maharadjah van Hath- wah, eeii regeerend vorst en een schat rijk man, die een inkomen heeft van om streeks 225.000 pond sterling, uit Patna is verdwenen. Men weet niet waar hij is, doch men vermoedt- dat hij troon, geld en alle lévensgemakken in den steek heeft gelaten om voortaan bedelmonnik tc zijn. BBEGH&BB33E32SBSEB5BB De Belg. N. V. Van der Graaf en Cie, 24 Zelfrcgeeringstr. te Brussel (afdee ling: Handelsinformaties)deelt ons mede. FAILLISSEMENTEN IN BELGIE. Er werden over de week, eindigende 28-7-39, in België 8 faillissementen uitgesproken, tegenover 10 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Uitgesproken faillissementen per branche gedurende de week 20-7-39 tot 28-7-39. 3 Diversen. 3 Garagehouders. 1 Meubelfabrikant. 1 Radio. In totaal werden er van 1-1-39 tot 28-7-39, in België 471 faillissementen uit gesproken, tegenover 379 over hetzelfde tijdperk van 1938. CONCORDATEN. Van 1-1-39 tot 28-7-39, werden in België 165 aanvragen Ingediend tot het bekomen van een con cordaat, en 104 aanvragen gehomologeerd, tegenover 130 en 72 over hetzelfde tijd perk van 1938. PROTESTEN. Over de week ein digende 28-7-39, werden in België 2129 protesten geregistreerd tegenover 2118 over hetzelfde tijdperk van 1938. Van 1-1-39 tot 28-7-39, werden ln Bel gië 68.595 protesten geregi: treerd, tegen over 58.815 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Gezien de bekendheid van ons Handels- inlichtingen-bureau, vertrouwen Banken, Industrieelen en Handelaars meer en meer Het incasseeren van him achterstallige vorderingen toe aan onze Incasso-Dienst. Belg. N. V. VAN DER GRAAF Cie, 24, Zelfregeeringstraat, 24, Brussel-Zuid. Opgericht in 1888. IBBEBBBBBSBQBaiiraBSSBSBBBBBB hem aan en wachtte zonder eenig teeken van ongeduld tot Werner zou spreken. Welaan, zeide deze ten laatste, ja, wij zullen spreken als mannen. Ik begrijp niet hoe gij tot uw veronderstelling komt, ik heb hierover nooit met iemand gespro ken. Ik weet zelf nog maar pas, dat ik uw zuster liefheb. Maar dat ik haar lief heb, ja, het is waar, ik ontken dit niet. Een glimlach speelde Evan oni de lip pen. Ik wist het. zeide hij, daarom heb ik u willen spreken, daarom beschouw ik u in zekeren zin als mijn bondgenoot. Gij vergist u, riep Wemer met kracht, ik wil onder geen voorwaarde de bondgenoot zijn van iemand wiens bedoe lingen ik niet ken en nauwelijks vertrou wen kan. Neon, maar als gij mijn zuster lief- hebt, zult gij met mij verhinderen willen dat zij ooit met Antoon Van Gielen in het huwelijk treedt. En meer verwacht ik niet van u. Gij vergist u nogmaals, antwoordde Frits Werner ernstig, lk heb erkend, dat ik Alice liefheb, maar daarom jukt ver lang lk niet anders dan haar geluk. En als zij en Antoon Van Gielen elkaar be minnen, meent gij, dat ik dan hun geiuk om mijnentwille zou willen verhinderen. I.; weot niet of uw vriend haar ook liefheeft. Als gij hst verzekert, veil ik dat yeiooven. Ik weet wel, dat zijn vader de verbintenis wenscht en hem ken ik. Hij zal geen middel onbeproefd laten cm zijn zin door te zetten. En zoo zou hij ook ten slotte misschien Alice kunnen dwingen. Maar luister wel, mijnheer Werner, zij zou gedwongen moeten worden. Want dit weet ik wel, dat zij in ieder geval niet Antoon Van Gielen liefheeft. Maar nie mand anders dan u. Dit werd met een bedaarde zekerheid gezegd, die op Wemer groeten ir.druk moest maken. Een oogenblik voelde hij een milde vreugde zijn hart overweldigen. Hoe? Alice zou niet een ander, zij zou hem liefhebben? 1. - ZEG NIET. huis van vertrouwen een man van vertrouwen een vakman van eersten rang koopt alles in het oud gekend huis een daad stellen MAAR WEL: vertrouwd huis een vertrouwd man een vakman van den eersten rang koopt alles in het van ouds be kend huis een daad verrichten (een kwade daad begaan, bedrijven) gemeenteraadsverkiezing. gemeenteverkiezing II. - KIES STEEDS HET JUISTE WOORD, t. Spreken Zeggen: Spreken: hei vermogen om iets te zeggen. Hij sprak zeer lang op de vergadering Zeggen: steunt meer cp de beteckenis van 't geen men zegt, Men kan veel spreken en toch weinig zeggen. 2. Reis Tocht: Reis steunt meer op den verren afstand. Tocht: steunt meer op de moeilijkheden. V.B.O. Bijdragen: Beschermend Lid: fr. 100 of 50; Steunend lid: fr. 25; Gewoon Lid: fr. 15; Studenten cn inwonende Leden: fr. 5. Postrekening 412.336* V.B.O., Deurne-Antwcrpcn. 433EBa3B3Sl''BB3S233SigE:S5aaa33£5£B5!:ES£Z£2ZBEa3S2E3Sa3&2BitB Orléans, wordt door de Fransche Kamer op den troon van Frankrijk geroepen. 1834. Dood van J.-M. Jacquard, ge boren te Lyon in 1752, uitvinder van dï weefgetouwen. 1907. Overlijden te Elsene, bij Brus sel, van Gentil Antheunis, een fijn be snaard Vlaamsch dichter. Hij was de schoonzoon van Hendrik Conscience en werd geboren op 9 September 1840. 1938. Overlijden van den Zvveedscheri filmartist Warner Olar.d (Charlie Chan), ZONDAG 6 AUGUSTUS 1239: Tiende Zendag na Pinksteren. Om deugdzaam te leven de Mis van verleden Zondag leerde het ons hebben wij den bijstand des Hemels onmisbaar van noode. Dien bijstand behooren wij af te smeeken. Is ons gebed de vrucht van een nederig en betrouwend gemoed, dan zal ons Gods hulp niet ontzegd wor den. Dit is de zin van het gebed bij de Intreesang: Toen ik tot den Heer riep, verhoorde Hij mijne stem tegen mijn aanvallers cn Hij heeft ze vernederd... Werp uw bekommernis op den Heer, en Hijzelf zal voor u zorgen. Uit ons zeiven kunnen wij niets goeds verrichten. Dit zegt ons de ootmoedigheid. Waarom dan niet al ons betrouwen op God gesteld? Waarom ons niet geheel op Hem verlaten? Hij za! voor ons zorgen op voorwaarde dat wij zijn hulp stand vastig inroepen. Iïoe menigmaal verzui men wij dit niet? Daarom ook worden wij zoo dikwijls het slachtoffer onzer be dorven natuur, vergeten wij onze plich ten en beleedigen den goeden en almach- tigen God. Doen wij dus dikwijls een beroep op Gods goedertierenheid, opdat de Hemel- sche Vader ons deelachtig make aan de hemelsche goederen, om een oprecht christelijk leven te kunnen leiden. Dit christelijk leven nu, een leven van geloof hoop en liefde, wordt in ons ingestort, ontwikkeld en onderhouden door den H. Geest, die ons moet heilig maken. Van dit leven krijgen wij een heerlijke beschrij ving in de Epistel van heden. Hierdoor wil de Kerk ons overtuigen van de groot heid onzer roeping als christenen, waar aan wij echter onmogelijk getrouw kun nen blijven en waarvan wij nog veel minder de heerlijke vruchten kunnen plukken, zoo wij niet voortdurend Gods hulp inroepen, en leven als kinderen van onzen hemelschen Vader. Die hulp zullen wij vooral ontvangen door bemiddeling van de H. Mis en de H. Communie, welke ons op de meest innige wijze vereenigen met Jezus zelf, de overwinnaar van al onze vijanden. AUGUSTUS - KOORNMAAND 6 Z 10* Zond. na Sinksen. O.H. Gedaante verandering. leper Tuinfeest. Evaogelie: De Pharizeër en de Publibaan. 7 M H. Donatus. H. Cajetanus van Sienna 8 D HH. Cyriacus, Largus, Smaragdus 9 W H. Romanus. H. Joannes Maria Vian- ney van Ars 10 D H. Laurentius 11 V H. Philomena 12 7. H. Clara van Assisië 13 Z lle Zond. na Sinksen. H. Hippolytus HERDENKINGEN 6 AUGUSTUS: 8S9. Dood van Keizer Lotharis II, die van zijn vader Lotharis I het grootste deel van België overgeëerfd had, en zijn bezittingen Lotherrijk noemde. 1392. Karei VI van Frankrijk wordt krankzinnig naar Parijs overgebracht. Hij regeerde van 1380 tot 1422, dus dertig jaar terwijl hij krankzinnig was. Hij kwam uit het geslacht der Valois, was zoon van Karei V, zag zijn rijk verdeeld door den partijstrijd der Armagnacs en Bourgignons en werd in 1415 door de Engelschen onder Hendrik V te Azin- court verslagen. 1918. Generaal Foch ontvangt den titel van Maarschalk van Frankrijk. 7 AUGUSTUS: 1559. Afreis van Filip II naar Spanje. Vooraf vergaderde hij de Staten te Gent. Hij vertrouwde het bestuur der Neder landen toe aan zijn zuster Margareta van Parma, en gaf haar tot steun den staats raad, bestaands uit zes leden, waaronder Willem van Nassau, prins van Oranje, en den graaf van Egmont. Zijn règeering van uit Spanje was voor onze streken over het algemeen een aaneenschakeling van rampspoeden. 1583. De Onoverwinnelijke Armada» de Spaansche vloot van Filip II wordt vernietigd, gedeeltelijk door een geweldigen storm en gedeeltelijk door de vloot van de Engelsche Koningin Elisa beth. 1830. Louis-Philippe, Hertog van IBBBBEaSBBlSSLCZasaESiaZEaSBSiS Maar dan bekroop onmiddellijk de twij fel hem. Hoe kon de broeder van Alice dit beweren. Ken deze man dan in de harten van anderen lezen, of verbeeldde hij zich dit? Maar indien hij geraden had, dat Werner zijn zuster beminde, was dit hem dan aanleiding geweest om dat andere te phantaseeren. Poogde hij hem te winnen voor zijn plannen, door hem stoutweg iets onmogelijk voor te spiegelen. Ik geloof u niet, stootte Frits Werner er uit, ik geloof u niet. Met welk doel gij mij dit ook wijsmaken Wilt, gij zult in uw berekening falen. Ik wil u niets wijs maken, antwoord- I de de ander, ik weet wat ik zeg. Luister. Mijn zuster heeft Antoon Van Gielen niet lief, als gij dat meent dwaalt gii, zij be mint u en niemand anders. Ik vrees dat desondanks bankier Van Gielen haar overreden zal met zijn zoon in het huwe lijk te treden. Overreden is het woord niet, hij zal haar durven dwingen. En nu vraag ik u, zijt gij een man, dat gij nie' zoudt pogen dat te verhinderen? Zoudt gij u->* dwaze vriendschap, uw dom vertrouwen in dien man zoo ver drijven, dat daarom een meisje dat gij liefhebt en dat weder- keerig u bemint met een ander zou trou wen? Pardon, uw heele redeneering is fout. want ofschoon ik ook pas kennis met haar maakte ken ik haar genoeg 0:11 +e weten dat zij niet met iemand in het huwelijk zal treden, indien zij hem niet werkelijk liefheeft, alleen wijl een ander dat van haar zou verlangen. Als het waar I was, dat gij beweert, als Alice niet An toon Van Gielen bemint, dan kunt gij ook vokomen gerust zijn, dan zal zij wel niet met hem trouwen. Maar juist uw angst, dat zij dit wel zou doen, overtuigt mij, dat hetgeen gij verteld hebt p'nan- tasie is. Evan lachte hoonend. Gij kent mijn zuster meent ge, maar ik ook. Neen, zij zal zich niet verkoopen, zij zal niet met iemand trouwen, omdat hij rijk is, of uit dergelijke beweeg- 8 AUGUSTUS: 1383. Dc Engelschen en de Cente naars bestormen leper. Na den slag van Westroozebeke gaven de Gentenaars nog den moed niet op. Nauwelijks waren de Franschen vertrokken of zij herbegon nen de vijandelijkheden. Zij stelden Frans Ackerman aan hun hoofd en. ge holpen door de Engelschen die alhier aangeland waren, zoogezegd om den Paus hulp te bieden, gingen zij leper bestor men. Doch Koning Karei VI kwam bij tijds aan cm hen tot den aftocht te dwin gen, vooraleer zij de stad konden bamecs- tsren. Met het heengaan der vijanden stelde de Fransche vorst zich nu ook tevreden. 9 AUGUSTUS: 1832. Huwelijk van Koning Leopold T met de prinses Louise van Orleans. In 1816 was prins Leopold van Saksen Co- burg in het huwelijk getreden met de vermoedelijke erfgename van Engeland, doch deze prinses stierf reeds het daar opvolgende jaar, en van 1817 tot 1830 leefde Leopold eenzaam in Engeland. Na de Belgische kroon aanvaard te hebben, huwde hij prinses Ludoviea-Maria-The- resia-Charlctta-Isabena van Orleans, oud ste dochter van den Koning van Frank rijk, Louis-Philippe. 10 AUGUSTUS: 1790. Dc assignaten worden in om loop gebracht. Dit waren een soort pa piergeld, door het Fransch Omwentelings- bewind gewaarborgd op de grondbelastin gen en de verkooping der nationsle goederen. Er waren assignaten van 1000, 500, 100, 50 fr., enz... waarde. Zij gaven een interest van 5 Soms werden die assignaten aan geringen prijs gekocht, en de bezitters betaalden ermede hun schulden, zonder rekening te houden van den koers van de Beurs, maar zich steeds houdende aan de nominale waarde der briefjes. Gedurende het kort tijdperk van het bestaan der assignaten, werden er al dus velen rijk, en anderen doodarm. Voor zichtige en wantrouwige lieden wilden dan ook met geen assignaten betaald worden, daar zij voorzagen dat dit stelsel slecht zou eindigen. Reeds in 1791 verloren de assignaten 10 van hun waarde, en in 1794, 78 In 1797, den 24 Februari, hiel den die briefjes op te bestaan. 1792. Troonafstand van Lodewijk XVI. 1839. Te Parijs wordt in de Akademie van Schoone Kunsten en Wetenschappen de ontdekking uitgeroepen van de daguer reotype (lichtbeeld op metalen plaat). 1884. Eerste proeven te Mendon (Frankrijk) met een bestuurbare ballon van Krebs cn kapitein Renard. 1938. De Condor vliegt van Berlijn naar New York in 25 uren. 11 AUGUSTUS: 1833. Officieele inhuldiging van deii eersten Transatlantischen kabel tusschen New Foundland en Ierland. 1908. Een T. S. F.-verbinding komt tot stand tusschen Eifeltoren en het Seine-Eiland. 1919. Duitsche republiek gesticht. 1938. Tusschen Japan en Rusland wordt een wapenstilstand gesloten. 12 AUGUSTUS: 1515. Huwelijk van Isabella van Oostenrijk, zuster van Keizer Karei, met Christiern, koning van Denemarken. 1848. George Stephenson, Engelseh werktuigkundige, gestorven. Geboren in 1781. Bouwde in 1814 de eerste lokomotiêf. 1850. Geboorte van den Vlaamschen geleerde Paul Fredericq. Schreef o. m. De Inquisitie der Nederlanden 1923. De Italiaan Tirabcschi gelukt erin het Kanaal over te zwemmen. 1937. Generaal Bekir Sidky, dic tator van Irak, wordt vermoord. !9E7BVR3!aS9Ea9SB3a2r!!rS32rSi3E9 DE LICHTING VAN DE «THETIS Naar verluidt zal de Tlieti- sitrcbls half September e. k. kunnen gelicht wor den. Het onderzoek ingesteld over de oor zaak van de ramp werd nu uitgesteld tot wanneer de duikboot zal kunnen opge haald worden. taaseisBaasBSBHHSBBBaaaüBaxRB redenen. Maar wien gij niet kent, dat is Van Gielen. Hij wenscht dat zijn zoon nr. t Alice trouwt, of betwijfelt gij ook dit. Neen, antwoordde Werner, dat weet ik. Juist. En hij meent het middel in de hand te hebben om haar te dwingen. Als hij naar haar toegaat en zegt, dat een huwelijk met zijn zoon het eenige middel is om de eer van den naam Evan te red den, het eenige middel om te voorkomen dat ik als moordenaar van mijn vader veroordeeld word, het eenige middel zeg ik u, dan zal Alice zich verplicht achten tot die opoffering, dan zal zij daarom toestemmen. Maar daartoe is Van Gielen niet in staat. Dat is hij wel, riep Evan hartstoch telijk en hij zal aldus handelen, geloof r.Jj. En daarbij zoudt gij toezien met over elkaar geslagen armen. Maar man voelt gij dan geen kracht in u en hebt gij den wil niet dat te verhinderen? Werner haalde diep adem. Kracht noch wil, zeide hij, zouden mij ontbreken, :nr.ar ik herhaal, dat ik u niet geloof. Het zijn booze phantasieën die u door het hoofd spelen en die u dit doen veronderstellen. Tenminste indien gij zelf gelooft, wat gij zegt. Want ook schijnt het mij mogelijk, dat gij dit alles irv'j alleen wijsmaken wilt, om mij een werktuig in uw handen te maken. Doch al- gij meent, dat u dit zal gelukken, dan vergist gij u. Stijfkop, siste Evan en hij stampte v..n ongeduld mei den voet op den grond, er is geen sprake van, dat ik zou meenen u tot mijn werktuig te maken. Ik heb u ronduit gezegd, dat het eenigste wat ik van u verlang is, dat gij zult helpen ver hinderen, dat Alice met den zoon van den bankier trouwt. En dat meet gij doen, want gij hebt haar immers lief, dat hebt gij zelf erkend. Dat moet gij doen, want zij ook bemint u. (Nadruk verboden). ('t Vervolgt),

De Halle (1925-1940) | 1939 | | pagina 9