Wij hebben een Moederen den Hemel De Internationale Toestand Maria werd ten Hemel opgenomen DE KRANIGE IJZERKNAPEN UIT OOSTVLETEREN sassi i iü OHS Lcmd De spanning cm Danzig verscherpt m BUITENGEWOON PLECHTIGE INHULDIGING DE ENGELSCH-FRANSCH- RUSSISCHE BESPREKINGEN TE MOSKOU GOUWLEIDER FOKSTER SPREEKT: IN 'T VERRE OOSTEN LEGERMANOEUVERS EEN REEKS VERKEERSONGEVALLEN TE EN ROND POPERINGE msssasü De prong van het Hoogfeest van Hemel als een geloofspunt, dat door lede- GOl H'LEIDER TORSTER E1J HITLER Maria ten Hemelopneming, dat al de eeuwen door in de Katholieke Kerk met grooten luister gevierd wordt, is ln de geschiedenis niet meer precies na te gaan. Sommige schrijvers zeggen dat het in V est Europa reeds door Paus Damasus I re Katholiek aanvaard moet worden, va te leggen. Het is trouwens ook passend dat Maria's lichaam niet tot bederf kon overgaan, omdat uit Haar Jezus werd ge boren. Onbesmet werd Zij ontvangen en in d die regeerde van 366 tot 384, zou zijn in- volheid van haar genade deelde ook haar gevoerd, terwijl in het Oosten Maria's dood en Hemelvaart na het Concilie van Ephese van 431, algemeen werd herdacht. Vaststaande is ln elk geval dat dit feest in het Sacramentarium van Paus Ge- laslus I, die in 496 gestorven is, uitdruk kelijk vernoemd wordt, terwijl de H. Gre- gcrius van Tours, die in 594 overleed, tij dens zijn leven nog benaalde. dat de Ten Hemelopneming van Maria als een Hoog feest met Vigilie gevierd moest worden. Reeds in de oudste tilden komt dit feest bij de kerkelijke schrijvers onder verschil lende benamingen voor. Zij spreken van de Maria's Rust -, over «Maria's Ontslapen Begrafenis» en over de Ten Hemel Opneming van Maria Deze laatste naam werd tenslotte door de Kerk algemeen aangenomen. Wij behoeven ons niet te verwonderen dat dit Marlafeest reeds uit de eerste Christentijden dateert. Het was immers zoowel in het Oosten als in het Westen gebruikelijk cm den sterfdag der Marte laren te vieren. Toen men dit later ook ging uitbreiden, tot ae Belijders en Maag den was het vanzelfsprekend dat ook de sterfdag van de Moeder des Heeren niet werd vergeten. Oorspronkelijk was het feest van Maria's Ontslaptm op 18 Januari gevierd. Keizer Mauritius (582-602) be paalde echter dat in heel zijn Rijk deze feestdag op 15 Augustus moest worden bepaald. Op de Synode van Reims (625-630) werd Maria Ten Hemelopneming onder de reeks der verplichte feestdagen opgenomen. We behoeven ons dus niet te verwonderen, dat het Episcopaat, toen om bijzondere rede nen de verplichte viering van bepaalde feestdagen moest worden afgeschaft, het Hoogfeest van Maria Ten Hemelopneming behouden heeft. Gedurende meer dan 12 eeuwen heerscht ln heel de Katholieke Kerk, in Oost en West de algemeene opvatting dat Maria met ziel en lichaam ten hemel is opgeno men. Wanneer we nu vooropzetten dat de Heilige Geest de Kerk leidt en voor dwa ling behoedt, dan is deze algemeene op vatting een dwingend bewijs dat het feit van Maria's Ten Hemel opneming een geopenbaarde waarheid is. Tijdens het Vaticaansche Concilie heb ben dan ook ongeveer 200 afgevaardigden ter Kerkvergadering een verzoek inge diend om de Opneming van Maria Ten lichaam Hoewel de leer dat Maria met ziel en lichaam ten hemel is opgenomen nog geen formeel geloofspunt ls, doch slechts een vrome en waarschijnlijke mee pingzou het toch niet alleen dwaas en onverstandigzijn hiervan af te wijken, doch dat zou zelfs godloos en godslasterlijkzLn, zooals Paus Bene- dictus XIV het uitdrukt. Maria-Hemelvaart, Moederkensdag. Jui chend viert de Kerk ons aller Moeder, en in Haar met Haar vieren de menschen liun aardsche moeder. Hat gaat zoo schoon te samen. Geheel ons ltven moet door drongen zijn van ons christelijk geloof, en daarom vieren wij onze aardsche moe ders ln het licht van ons Aller Moeder. Wij zien vertrouwend naar haar op. In den nood van het leven gaan smeekbeden naar de H. Maagd. En de Christer weet, dat de voorbede van de H. Moeder Gods een werkelijkheid is. Altijd klopt het moederhaat van liefde tot ons. Ook na haar ten Hemelopneming heeft Zij de erfenis van onder het Kruis r.iet verge ten, de erfenis, waardoor Zij naar het woord van Christus de Moeder werd van alle Christenen en van alle kinderen, die achterbleven... Zoon, ziedaar uw Moe der Elke mer.sch heeft een moede- op aarde en een Moeder in den hemel. Op 15 Augustus vieren wij christen menschen die beide moeders, en wij vragen aan de Hemelsche Moeder dat zij ons zou zege- ren en bijstaan en vooral haar zegenen die zoo dikwijls hier op aarde In Ilaar voetspoor treedt of trad. GEBENEDIJD ZIJT GIJ... Gebenedijd zijt gij, voor eeuwen uitverkoren, gij Moeder, ook van mij, daar God is uit geboren; o Moeder Maagd die Jezus draagt: daar God is uit geboren... Gebenedijd zijt gij: naast U en is er geene van zonde en schulden vrij, o onbevlekte alleene; o Moeder Maagd, die Jezus draagt: o onbevlekte alleene! GUIDO GEZELLE. a2aBaSEE32£S2ïiBSSS2aÈai2Sa33Ea3;EEZ32E3SS32SaiESSE2222S2:a22 EEN VLIEGENDE TANK! t Vo><Tf..nn. Met liet oog op den trans-Ailantiscben vKegdienst Engeland-A me; ïka hebben ko ven Southampton bevooiradin<jsoefeninqfen ia de lucht plaats gehad. Het water vliegtuig Cabot bevindt zich op onze foto onder bet bezinetoestei waarmede het verbonden is. !ZSS3fi!E!3aBE&aBBaQaflHE:3&2!3S2:32a9B2S3fla3BJ32ga£a33&£3a&Baa23 Over Vlaanderen weerklonk de wek roep van een nieuwe jeugd, die heel het leven nieuwe wegen wilde opjagen; die jeugd die in enkele jaren heel de katho lieke studentenschap heeft weten te ver overen: de K. S. A. Het is de hooge trots cn de roem van de K. S. A'. dat ze in de huidige omstandigheden een ge dacht heeft kunnen vormen van reine, aan de kerk gehoorzame en apostolische jongeren. Daar ligt ook tevens het geheim waar door de K. S. A. de jeugd heeft kunnen bezielen Intusschen blijft het toch waar' dat voor de meeste onzer katholieke men schen Katholieke Studentenactie onver staanbare woorden zijn en de K. S. A. een ongekende beweging is. Ons wacht woord zal dit verlof dus zijn: «Wij ma ken ons bekend aan ons Viaamsche Volk als de reine, blije en sterke jeugd van Vlaanderen, die aan Kerk en Bisschop heldhaftig getroviw is De K. S. A. is de nieuwe jeugd van Vlaanderen, de ééne groote georganiseer de en officieel gemandateerde K. A. groe peering voor de studenten ln Vlaan deren. Rechtstreeks afhangend van de kerke lijke hiërarchie, kent ze geen andere lei ders dan Bisschop en Paus, plaatsver vangers van Jezus Christus zelf. Haar leuze luidt, door zelfvonning en zelfheiliging, het studentenmilieu herker stenen om Vlaanderen te hernieuwen in Christus en het weer op te voeren tot het hoogland der christelijke cultuur. De jeugd staat weer bereid. Dank aan die K. S. A. revolutie, groeit thans in Vlaan deren een nieuwe studeerende jeugd een jeugd, die haar hoogste en zuiverste idealisme bouwt op den gezonden bodem van de werkelijkheid een jeugd die daadvaardig en optimist staat tegen over het leven een intellectueele keur bende, niet laf ingeburgerd in haar zelf genoegzaamheid, maar Innig volksver bonden en bewust van haar sociale ver antwoordelijkheid, geen dekadente af geleefde zwakkelingen, maar en sterke, frissche, zuivere, heldhaftige jeugd te midden van een wereld, die verzinkt in heidensch genot en zedenbederf. Thans heeft het moderne heidendom het werk van Christus' apostelen zoozeer bemoeilijkt. De leerstellingen van zooveel Gödlooihenende partijen doen de zalig makende leer van Zijn Evangelie ver geten. De stem van het goud verijdelt den vrede dien Hij op de wereld gébracht heft; groeiende zedeloosheid bevecht het heilig geslacht. Zoovelen reeds ln vol slagen ongeloof vervallen, durven God te haten, zijne goddelijke rechten te be strijden, zijn heiligen naam te beieedlgen, zijne wetten te misprijzen, zijne kerken te sluiten, zijn priesters te Verbannen; terwijl menig katholiek mensch Hem nog enkel met de lippen eert en weinig of niets meer doet voor zijn christelijk ge loof, het dierbaar erf zijner vrome va deren. Tegen die heidensche en liberale geest is de K. S. A. opgestaan en werken alle Klaroeners en Hemieuwers om het schoo- ne Vlaanderen van weleer weer schoon en groot te maken. Tnans zijn 10 jaren vruchtbare wer king achter den rug, jaren van groei en verdieping, jaren van stillen arbeid tus- schen collegemuren en in onze verlofbon den. Het was de tijd dat we jaar na jaar onze gedachtenweelde voelden vermeer deren en behoefte aanvoelden onzen in- nerlijken rijkdom te veruitwendigen in ons uiterlijk optreden Zoo trekken de IJzerknapen uit de ban Oostvleteren op ronde met liun Too- neelopvoeringen. Geen werk is hen to zwaar, ganseh hun verlof offeren ze er voor op. We zullen aan ons volk, voor zoover we het kunnen een deeike van ons K. S. A. leven laten aanvoelen, een vonk van het vreugdevuur dat in ons midden laait, tot hen doen overspringen. Zoo willen wij door onze talrijke Too- neelavonden onze beweging aan u bekend maken. In vreugd nar.r deugd, langs deugd naar God. DE IJZERKNAPEN Mï 5 X' I f'é Gouwleider Torster De spanning om Danzig is deze laatste week weerom op kookpunt geraakt. De Duitsche pers gaat op heftige wijze te keer tegen Polen en Engeland. Zelfde op hitsingscampagne wordt gevoerd als voor de aanhechting van Tchecko-Slowakije. Een der bijzonderste feiten van deze laatste dagen is het bezoek dat de Nazi- Gouwleider van Danzig. H. Förster, bracht te Berchtesgaden aan Hitier. Bij de Rijksfuhrer is Förster nieuwe orders gaan halen. Woensdag kwam H. Förster te Danzig terug. Voor Donderdagavond werd dan een groote betooging op touw gezet te gen de Poolsche uitdagingenFörster moest er het woord voeren. Donderdag morgen verklaarde Förster daarbij nog dat hij voor dien avond een verrassing weggelegd had en dat Danzig in ieder geval binnen korten tijd naar het Groote Rijk terug moet. GESCHIL OM DE POOLSC'IIE TOLBEAMBTEN Tusschen Danzig en Polen rees een ernstig geschil om de kwestie van de be voegdheid der Poolsche tolbeambten in het Danzigergebied. Danzig had de Poolsche Regeering la ten weten dat voortaan geen andere Pool sche tolbeambten nog zouden geduld worden dan die door den Senaat van Dan zig zelf aangesteld. Polen heeft hierop ernstig gereageerd en in een ncta er op krachtige wijze tegen geprotesteerd. De Senaat van Panzig heeft dan eenige voldoening geschonken aan Polen en ver klaard dat bedoelde maatregel niet zou toegepast worden. Meteen werden aange- ïsii3Hsaa»s3aaasBË3jaaa3sas:Ez VAN Z. E. H. A. GHESQUIERE a!3 Pastoor te Westouter, op 15 Augustus, te 3 uur, "k Zat in en café te Westouter. 't Ge sprek liep over de inhuldiging van den nieuwen burgemeester te Reningelst. Ze waren allen van mijn gedacht: «De stoet was prachtig Ze hadden 't algauw over de jubiléstoet van Jules Knockaert, een man van Westouter, die vijftig jaar reeds maaier is, en en rappe werker aan 't hooren. En er geraakte daar een oude vent aan 't vertellen over stoeten die voor den oor log in de gemeente uitgingen, alom be kend waren en geweldig veel volk loktón naar hier. En almeteens schoten ze in vuur over dlnstallatie van den nieuwen Pastoor op Onze Lieve Vrouw Hemelvaart, 't Was om die menschen te hooien dat ik een demi was komen drinken. Westouter zindert van leven. Het wil zijn vroegere faam herwinnen. Op de straat stonden de menschen in groepjes te redekavelen en te kijken naar hun gevels. In een deurgat stond een vrouw met een papieren bloem in haar hand. Ik kan niet anders dan gelooven dat Westouter zal trachten Reningelst te evenaren. 't Is kurieus! Ge moest tegen geen mensch van Westouter zeggen: 't Gaat nog een keer regenen of ge kreegt voor antwoord: «Als 't maar niet regent op de installatie Naar 't schijnt zal 't een stoet zijn van 25 groepen en wagens. Er werd zelfs een wedding geslagen om de schoonste poort. DE STOET. De nieuwe Herder komt van Poperinge, stapt uit aan den Hertcg van Brabant, waar ruiters en fietsers hem tegemoet gaan. Da stoet wordt gevormd aan het Gesticht en trekt al over de plaats, door de Kemmelstraat cn komt terug tot aan de kerk. Na den stoet en do plechtigheid ln de kerk, serenade door 't muziekkorps. DE NIEUWE HERDER. De kranige IJzerknapen uit Oodvleteren. Over den nieuwen Pastoor van West outer had ik in Zevekote al meer ver nomen. Z. E. H. Albert Ghesqulere werd gebo- ten te Geluwe den 17 Oogst 1881. Hij was na zijn priesterwijding Onderpastoor op de Vuurtoren te Oostende, daarna On derpastoor te Wevelgem en te Izegem. In 1933 werd hij Pastoor van Zevekote, waar hij in korten tijd de achting en ge negenheid won van al zijn parochianen. Bezield met een onvermoeibaren Ijver voor 't zielenheid van de hem toever trouwde kudde, bezat hij het zeldzame vermogen de waardeering en sympathie van allen te veroveren. lederen dag, door alle weer, zag men hem zijn lijdende pa rochianen bezoeken en zieken en oudjes schepten moed dank zij zijn verkwikken de opbeuring. Groot en klein, oud en jong, de arme weeskindertjes van 't gesticht vooral aanzagen hem als een echten va der. Voortdurend kon hij zijn medelij dend en gevoelig hart uitstorten in over heerlijk apostolaat. Een brave man ge tuigde dat M. Pastoor zoo schoon kon preeken en zingen lijk een heel koor. Geen wonder dus dat een algemeene verslagenheid heerschts onder zijn veel geliefde parochianen bij het vernemen van zijn heengaan. Al wie kan vergezelt hem op 15 Oogst naar Westouter en stapt mee in den stoet. houden Poolsche tolinspecteurs losgelaten of verwisseld tegen aangehouden Danzi- gers. POLEN VIERT ZIJN 25* JAAR ONAFHANKELIJKHEID Ter gelegenheid van de 2ï' verjaring van het oprukken van de Poolsche le gioenen van Maarschalk Pilsudski wer den in gansch Polen grootsche vaderland- sche feesten op touw gezet. To Krakau had een grootsch feest plaats tijdens hetwelk, na het opdragen van een openluchtmis, Maarschalk Smig- ly-Ridz, het woord nam en betoogde dat Danzig de long is van het economisch leven van Polen. Telen wil niemand aan vallen, maar er bestaat ook geen recht dat voor de eenen beteekent nemen en voor de anderen gevenDanzig moet een Poolsche haven blijven. Na de plechtigheid werd door de groote menigte een gemeenschappelijken eed van getrouwheid aan Polen afgelegd. In de woorden van Maarschalk Smigly- Ridz hebben de Duitsche bladen de mees te aanhalingen gevonden om tegen Polen op allerheftigste wijze uit te varen. Door de Duitsche pers werd er naar verluidt wat bijgevoegd én voorgehouden dat de Poolsche Maarschalk zou hebben gedreigd met de bezetting door Polen van Duitsch Oost-Pruisen. Duitsche leger dat hen voor altijd den lust zal ontnemen Duitschland of Duit- schers uit te dagenOp zelfden toon werd het artikel dan voortgezet. De toestand staat dus weer op hoog spanning. Voor verdere beoordeeling zie het artikel van onzen medewerker Ros kam GENERAAL van BRAÜSCIIITZ HOUDT EEN REDE Generaal von Brauschitz, de opperbe velhebber van het Duitsche Leger, hield een rede voor de arbeiders van een wa penfabriek te Dusseldorf. De Generaal verheerlijkte de Duitsche wapens en sol daten en besprak den huldigen Interna tionalen toestand. Hierover verklaarde hij o.m.: De Fuhrer heeft herhaaldelijk gespro ken van vrede. Doch hij zegt Insgelijks dat er geen vrede kan zijn zonder recht en dat het recht niet kan bestaan zonder de macht van de wapens. Als medewerker van den Fuhrer, zei hij, mag ik u de verzekering geven dat de Fuhrer niet op lichtzinnige wijze het leven van de Duitsche jongens zal wagen. Maar ais dit uiterste ofïer zou worden ge vergd, dan zal het zijn omdat er geen an dere uitkomst is en omdat het een uiter ste noodzaak ls -ov- Heer Smigly Ryda Danzisr moet en zal tot Duitschland terugkeeren; - Ieder bevel van den Fuhrer zal nageleefd werden; - Zoo Polen Danzig aanvalt komt Duitsch land tusschen. Te Danzig werd dus Donderdag avond de groote anti-Poolsche betooging gehou den. Te 8 uur hield de Gouwleider dèr Nazis van Danzig een rede op de Groote Markt van de Vrijstad, zulks voor een groote menigte toehoorders. In alle stra ten van de stad werd met luidsprekers de rede verspreid. Jonge Hitlerianen juichten langdurig den gouwleider toe, wijl geroepen werd: Wij wilien Duitschers zijn Een telegram van hulde en vertrouwen werd ook aan den Fuhrer gezonden. Hier nu beknopt wat Gouwleider Förster verklaarde: Die betooging werd ingericht als pro test tegen de Poolsche bedreigingen. In Polen vuurt men den. haat aan tegen al wat Duitsch is. Geen bedreigingen kun nen evenwel Danzig afschrikken. Het volk mag vertrouwen hebben in zijn Nazi-lei ders. Alles werd in orde gebracht om een mogelijke aanval af te slaan. Zoo Polen Danzig aanvalt zal Duitschland aan de Vrijstad hulp verleenen. Alleen de bevol king van Danzig zelf heeft het recht be kommerd te zijn met zijn lot, maar niet Frankrijk en Engeland. Tegen den wil in der bevolking werd Danzig van het Groote Rijk afgescheiden. Danzig moet Duitsch zijn. Het uur der verlossing za! komen. De bevolking vertrouwt met lief de in den Fuhrer, die den wensch tot te rugkeer tot het Rijk zal verwezenlijken. Ieder bevel van den Fuhrer zal stipt na geleefd worden. Danzlg heeft een zelfbeschikkingsrecht en mag dus vrij beschikken over zijn lot. Wat er ook gebeuren moge, Danzig keert tot Duitschland terug. Ten slotte drukte de spreker de hoop uit dat dezen terugkeer binnenkort zou geschieden en een nieuwe bijeenkomst zou mogen gevierd worden. Heer Förster heeft dus weinig of niets nieuws verteld. In feite komt zijn rede erop neer dat Danzig het bevel van Hit- Ier afwacht. MAARSCHALK GOERINO VAART UIT TEGEN ENGELAND Op het onverwachts hield Maarschalk Goering een inspectie in de Duitsche viiegtuigenfabrieken van Dessau. Al de arbeiders werden te dier gelegenheid ver zameld om een rede van H. Goering te aanhooren. Maarschalk Goerir.g, na eerst de sterkte van de Duitsche luchtmacht en van de Duitsche legermacht te hebben bezongen viel uit tegen Engeland en beschuldigde dit land zelfde politiek te voeren als in 1914. namelijk een omsingelingspolitiek, enzelfde drama van 1914 te willen uitlok ken. Engeland wil oen nog zwaarder vre de dan die van Versailles aan Duitsch land opdringen, m&p.r Duitschland zal dit niet aanvaarden. Duitschland wenscht geen oorlog maar het zal zegevierend uit den strijd treden zoo die ooit aan het land opgedrongen wordt. Engeland, door zich te mengen in andermans zaken, d jft tot oorlog. Aldus Maarschalk Goering. DE DUITSCHE PERS OP HOL Zooals gemeld hierboven is de Duitsche pers waarlijk op hol geraakt tegen Polen en Engeland. Zoo worden de artikelen over en tegen Polen gedrukt onder ron kende titels zooals ln Poolsche kerkers vermoord Aan den hongersnoot, prijs gegeven Een Duitscher uit den trein gegooid Hst koren moet op het veld rotten als gevolg van Pooische chicanes enz. Zoo schreef het Duitsche Nieuwsbu reau ook dat het geduld van Duitsch land eens zal uitgeput zijn en dat de Fo- leu dan zullen kennis maken met het m DE FRANSCHE EN ENGELSCKE MILITAIRE AFGEVAARDIGDEN TE MOSKOU AANGEKOMEN De Fransche en Engelsche militaire af gevaardigden die besprekingen moeten voeren met de Russische legerstaf zijn de ze week te Moskou aangekomen. De voor gehouden besprekingen zullen dan binnen kort kunnen aangevangen worden. Te Londen is thans ook de H. Strang uit Moskou teruggekeerd. Zooals men weet reisde de Hr Strang als afgevaardigde van het Engelsch Ministerie van Euitenland- sehe Zaken om de besprekingen te voeren tot het tot stand brengen van een vredes- front. Bij zijn aankomst bevestigde de Hr Strang dat een akkoord met Rusland zoo goed als tot stand was gekomen. j DE ENGELSCH-JAPANSCIIE ONDER HANDELINGEN VLOTTEN NIET Tusschen Engeland en Japan vlot het weer niet. De ingezette besprekingen werden over enkele dagen onderbroken. Het uitstellen van het heraanvatten dier besprekingen van wege Engeland heeft bij de Japan ners groote verbittering teweeg gebracht, bij zoover dat van Japansche zijde thans geëischt werd dat vóór aanstaande week de onderhandelingen zouden hervat wor den zoo niet zullen de Japansche mili taire afgevaardigden uit Tien-Tsin naar deze stad terugkeeren. Te Tien-Tsin werd de blokkade zeer verscherpt. Levensmiddelen mogen bijna niet meer binnen. Alles is er zeer duur. In alle door de Japanners bezette Chi- neesche steden werden groote anti-Brit- sche betoogingen on touw gezet. Te Swa- tau moesten Engelsche mariniers ont schepen om het Engelsch Consulaat te beschermen. De Japanners deden het doorgaan als zouden de Engelsche marine soldaten zelf incidenten hebben uitgelokt waarbij een 5-tal Chineezen werden ge wond. De Japansche overheden eischten hiertengevolge dat de schuldige mariniers zouden gestraft worden en dat schade loosstelling zou gegeven worden voor de g'leden lichamelijke en stoffelijke schade. Tchung-Kir.g werd opnieuw beschoten. De Belgische Ambassade werd eveneens getroffen, doch het personeel bleef onge deerd. Bij het bombardeeren var. Isjang wer den twee Engelsche schepen in den grond geboord. De Japanners wierpen alle schuld van zich af. De Japanners legden ook de hand op de Engelsche mijnen van Honan. Te Peitaso werd een Belg zwaar mis handeld door de Japanners. Deze meen den met een Engelschman te doen te hebben. Te Hoi Tsjeou werd een katholieke kerk en missie volledig vernield bij een bom bardement uitgevoerd door Japansche vliegtuigen. JAPANSCHE MINISTERS ZIJN VERDEELD Onder de leden van den Japanschen Ministerraad werden drukice besprekingen gevoerd omtrent het al ol niet aansluiten van Japan bij een militaire alliantie niet Duitschland en Italië. Herhaaldelijk beraadslaagde het be perkt comité van 5 Ministers. De Japan sche militairen eischen dergelijke allian tie wijl enkele ministers er tegen gekant zijn. Men mag toch verwaebten dat Japan binnen enkele dagen een nieuwe houding zal aannemen tegenover de Europeesche politiek. In bijna alle landen worden thans le- gernianceuvers gehouden. In ENGELAND werd de reservevlcot gewapend. (Zie foto op 1' blad). Niet min dan 130 schepen dezer vloot werden Woensdag in oogenschouw genomen dooi den Koning te Weymouth. Dinsdag be,;onnca ook luchtmanceuvers waaraan niet min dan 1300 vliegtuigen deelnamen. 500 Bommenwerpers moesten een aanval op Engeland verbeelden, van uit Frankrijk uit. Deze oefeningen duur den tot Vrijdag 11. Niet min dan 60.000 manschappen werden bij deze oefeningen betrokken. De heele maand Augustus zullen leger- manoeuvers gehouden werden. Bijna één r-illioen man zullen aan deze oefeningen cceliicmen. In ITALIË werden eveneens groote le- gcrmanceuvers gehouden in de Pó-vlakte, dichtbij de Fransche grens. De Koning en Prins Umberto woonden eze manoeuvers bij. Ook Mussolini kwam ter plaatse. DUITSCHLAND trekt op het oogenblik gx-ote troepenmachten samen langs de Poolsche grens, om er groots legerma- nceuvers te houden. In POLEN blijft het leger op groote macht gehouden, om desnoods l'.et hoofd t. kunnen bieden aan elke Luitsche be dreiging. TURKIJE heeft een groot leger op de been geDraclu om langs de Bulgaarsche grenzen oefeningen te houden. Overs' wordt dus gekletterd met de wa- psns. Laat ons hopen dat lact daarbij mocht blijven. T £V - JVins Umberto woont de groote manoeuvers in Italië bij. FIETSER MAAKTE DOODE- LIJKE VAL TE POPERINGE Albert Haezebrouck, 22 jaar, zoon van Remi Haezebrouck. woonachtig te Watou, Abeelestraat 7, geboortig van Quimper, (Fr.), en van Fransche Nationaliteit, kwam Zondag 11. in den morgen als naar gewoonte uit Watou per fiets naar Pope- ringe gereden om er ter statie zijn nieuws bladen af te halen, om er dan verder mc- d te gaan venten te Proven, Roesbrugge, Eeveren-aan-IJzer, Watou, enz. De jongen was echter een zwaar ver minkte, hij had zijn rechterarm volledig verloren, naar ons werd gezegd, destijds afgeslagen door een telefoon of elektriek- paal. Hij moest zich dan behelpen met dpn linkerarm alleen. De Duinkerkestraat kwam hij rond 6 51 uur afgereden, op enkele meters af stand van een anderen fietser, namelijk Kr Ach. Pet. Ter hoogte van de herberg De Zwa luw hoorde deze plots een heftig geram mel van een velo die ten gronde stuikte. Omziende zag hij dan ook een fietser ten gronde liggen, rechts op de baan, zijn flets tusschen de boenen gekneld, en ge holpen door bewonérs van de omliggende huizen die den val hadden gehoord, werd dp fietser, die Albert Haezebrouck bleek te zijn, hulp geboden. De arme jongeling lag op de steenen met een gapende wonde aan het hoofd, waaruit hij veel bleed verloor. De gewon de, die een zware schedelbreuk had op- geloopen en wier hersens uitpuilden bij het oor, werd opgenomen en op het voet pad gelegd. Ook de velo werd opgeraapt. Deze was niet of weinig beschadigd maar al spoedig bleek dat de ketting afgelecpen was en vaststak op het tandwiel van de naafrem. De oorzaak van den val was dan onge twijfeld dat de ketting is afgeloopen en zich vastgezet heeft op het tandwiel en rem, met het gevolg dat de fietser zwaar ten gronde stuikte. De ongelukkige moet gevallen zijn langs zijn rechterzijde, dus zonder verweer van arm, met het hoofd op de straatsteenen, aldus een dubbele schedelbreuk oploopend. Intusschen werd Hr Dr Van Walleghem bijgeroepen die enkel den uiterst slechten toestand van den gekwetste kon vaststel len en zijn overbrenging naar het O. L. Vrouw Gasthuis bevool. Z. E. H. Hans- sens, Deken, verwittigd van het ongeval, kwam spoedig ter plaatse en diende den gewonde het H. Oliesel toe. De gewonde die van eerst af buiten be wustzijn was had weldra den geest ge geven. Het lijk van den ongelukkige werd kort daarop overgebracht naar het O. L. Vrouw Gasthuis. Familieleden uit Watou, eveneens ver wittigd, kwamen ter plaatse. De politie stelde het onderzoek in. Aan de Familie Haezebrouck bieden wij onze Innige rouwdeelneming. AUTO IN DE GRACHT Zeven gewonden. Op den Woestensteenweg kwam Zondag avond rond 7 Vu uur de auto aangehold van den Hr Decaestecker Jozef, Brouwer te Woesten. De auto, een nieuwe Che vrolet was vol bezet, meest kinderen die vol verlangen naar Poperinge reden om er de vertooning van de Cirk Semay t. gaan bijwonen. In den auto zaten o. m. Mevr. Decaeste cker en 4 harer kinderen; de Hr Michel Leroy, graanhandelaar te Woesten, en twee zijner kinderen, en de voerder De- croix André, brouwersgast bij den Heer Decaestecker, rond de 20 jaar, eveneens uit Woesten. De plezierreis zou echter op tragische wijze onderbroken worden. Ter hoogte van den Droogen Tak waar de baan Woesten-Poperinge een lichte bocht maakt, kon de voerder zijn wagen niet meer op de baan houden, denkelijk wegens de ontwikkelde snel heid. Met twee wielen geraakte de auto in de gracht langs de linkerzijde van de baan, bolde een 30-tal meter op graskant en in de gracht, en kwam den met vön« geweld terecht on den dam gelegd aan d» hoppekeets van Hr Omer Lebbe. De schok was geweldig. Alle Inzitten, den werden dooreen geworpen, velen on. der hen bleken erg gewond te zijn. Eet vorenste gedeelte van den auto was volle, dig ingedrukt, de ruiten van den auto waren verbrijzeld, de kussens dooreenge- worpen of uit den auto terechtgekomen. Do steenen van den dam waren verbrij. zeld en weggedrukt wijl de buis van c»n dam over een gansche lengte verbrijzeld en uitgeheven werd. Onmiddellijk werd hulp geboden aan do inzittenden van den auto. Kr Dr Lang been uit Poperinge werd ter plaatse ge- rc epen en diende de gewonden zijn besta zorgen toe. Zeven der Inzittenden bleken gewond te zijn. Mevr. Decaestecker had lichte verwon, dingen opgeloopen, en naar verluidt ook een lichte hersenschudding. Twee harer kinderen waren er het ergst aan toe, namelijk Elmonne die benevens vleeschwonden, een hersenschudding tod opgeloopen en Godelieve die de wang opengereten werd tot aan het oor. Beide meisjes werden Zondag avono r.og be- diend van het H. Oliesel. Een derde kind, Maurice, iiep lichte verwondingen op en het vierde bleef ongedeerd. Hr Michel Leroy had het neusbeen ge- broken en een tand uitgestooten, en ver. dere lichte verwondingen en kneuzingen. Zijn dochtertje Paula was zwaar gewond aan hoofd en hiel, wijl zijn tweede kind niet geraakt was. De voerder was gewond aan lip en knit en had een zware stoot aan de borst op geloopen. Behalve de kinderen Simonne en Code- lieve Decaestecker en Paula Leroy konden alle gewonden Zondag avond nog huis- waarts keeren. De drie eerstgemelde mels- jeu bleven in het O. L. rouw Gasthuis ter verzorging. Hun toestand is thans heel bevredigend en boezemt geen verdere on rust in. Maandag konden zij ook huiswaarts ge» voerd worden. FIETSTER TEGEN HANDKAR Zaterdag 5 Augustus, rond 7 uur van den morgen, kwam de metser-aannemer Cappoen Cyriel, wonende Westvleteren- steenweg, langs de Duinkerkestraat gere den, Provenwaarts, met een handkar waarop kepers, kuipen, kruiwagen en an dere metsersgerief geladen was. Cyriei Cappoen reed dicht tegen een wagen van een melkvoerder die naar de melkerij moest. Gezien de Duinkerkestraat ter heogtl van de St-Michielstraat daalt, kon Cap poen het niet meer houden met zijn stootkar achter den melkwagen en om tusschen kar en wagen niet gedrukt ts worden wilde hij met de stootkar ds straat op. De stootkar reed links uit en botste op een wielrijdster die uit de richting van Proven aangereden kwam. Het meisje, ds 18-jarige Germaine Peutevinck, werd zwaar ten gronde geworpen. Zij liep lichts veerwondingen op en kloeg van zwars pijnen in den buik. Haar toestand boe zemt thans gelukkig geen verdere onrust in. Door de Rijkswacht werden de nocdlg» vaststellingen gedaan. TWEE AUTOS IN BOTSING Rond 1 -li uur namiddag Zondag 11. hal een harde botsing plaats tusschen de autoj van Hil. Huyghe, Groote Markt, en Jul» Caestecker, Rekhc.'straat, dit in de Ieper straat, ter. hoogte van de Rekhofstraat. Hil. Huyghe -kwam met zijn auto cis Ieperstraat afgereden toen hij bij het Hotel d'Anvers plots aangereden werd door de auto van Caestecker die de Rek hofstraat kwam uitgereden. De schok was nogal zwaar. Eerstgemel de auto kwam op het voetpad terecht Gelukkig bleef het bij stoffelijke schade, namelijk aan slijkweerders en wielen. De Politie stelde het noodige onder zoek in. usassaasB&sgBsaaiaaaiüasiïaiaasGsszaEsas&BSHBaBaiasasaisssiEl ZONNEDAG VAN HET KA THO LIEK-V LAAMSCH-0 UD- HOOGSTUDENTENVERBOND Te Oostende werd Zondag onder druk ke belangstelling de Zonnedag van het- Katholiek-Vlaamsch-Oud-Hoogstudenten- verbond gehouden. De vergadering werd voorgezeten en in geleid door Dr G. Lefevre. Als hoofdredenaar trad op Senator Sobry. De Heer Senator handelde over de buitenlandsche politiek voor ons land. Spreker verdedigde de politie!; ven zelf standigheid en neutraliteit. Hij stelde ook de actie aan de kaak die op openlijke en bedekte wijze die politiek tracht te on dermijnen en den terugkeer nastreeft tot de vroegere eenzijdigheid. Na deze rede namen verder het woord do HH. Samyn en Mattelaere, en tijdens het banket den H. Eeeclur.an uit Kortrijk. DE EX-ALBANEESCHE VORSTEN TE ANTWERPEN Aan boord van de boot Brabant kwamen uit Oslo de gewezen vorsten van Albanië, Koning Zogoe en Koningin Ge- raldine, alsmede de drie zusters van den ex-koning, te Antwerpen toe. Op de kaaien werd ex-Koning Zogoe welkom geheeten door Burgemeester Ka- miel Huysmans. De Vorsten en hun gevolg zijn dan met verschillende autos verder doorgereden, r.aar Versailles, waar zij enkelen tijd verblijf zullen houden. De reis der Vorsten door ons land ging echter niet zonder incident, en wel dat de autowagen waarop al de bagage van Ko ning Zogoe en zijn medereizigers geladen was, alsmede den goudschat van den Al- br.neeschen Vorst, bij Breemdonk ver dween. De autos van het Koninklijk ge volg hielden halt op de baan en een hun ner trok op zoek naar den wagen en den schat. Angstige oogenblikxen moeten de reizigers alsdan hebben beleefd. Ten slotte werd de wagen teruggevon den bij Waterloo. De voerder had name lijk zijn weg gemist en op heel andere banen voortgehold. Alles kwam dus toch goed terecht. DE H. VAN ZEELAND KRIJGT EEN NIEUWE POST Verscheidene Engelsche bladen en het bericht wordt officieel bevestigd melden dat de H. Van Zeeland die zich dezer dagen in Engeland bevond, het voorzitterschap heeft waargenomen van het coö dinatiefonds, opgericht met het doel een methodische uitwijking van Duitsche vluchtelingen in te richten. Dit fonds zal als vennootschap met beperkte aansprakelijkheid opgericht worden, met een kapitaal van 200.000 pond sterling (ongeveer 28 millioen frank). De H. Van Zeeland zou eerstdaags naar Amerika vertrekken ten einde er overleg te plegen met President Roosevelt. DE SOCIALISTISCHE BURGE MEESTER VAN BRAINE-LE- C HATE AU AFGEZET De Burgemeester van Braine-le-Cateau, de H. J. Jauniaux, die sedert 1932 het be heer v an die stad in handen hielo en er als alleenheerscher optrad, werd uit zijn ambt ontzet wegens ergerlijk administra tief misdrijf. Bij de laatste verkiezingen had hij e'v nwel de nederlaag geleden. Om toch zijn wil te kunnen doordrijven had hij een proces-verbaal doen opmaken v an een vergadering van het Schepen-college, ver gadering die geen plaats had. In het ver slag kwam de benoeming voor van een on derwijzeres, benoeming die de H. Jauniaux alleen had gedaan. Daarom werd de Burgemeester afgezet. De tweede Schepen die eveneens onre gelmatigheden pleegde, nam c. tslag. DE LEGEROEFENINGEN IN ONS LAND Eerst werd voorzien dat in September eerstkomende de groote legeroefeningea zouden doorgaan in West-Vlaanderen. Thans komt de legerleiding te beslissen dat die oefeningen niet meer in Vlaande ren maar wel in Wallonië zullen gehou den werden. Dit besluit berust op het feit dat Duitschland voor het oogenblik 2 millioen man onder de wapens he, ft of zal hebben tegen einde Augustus en dat het diens- voigens verkieslijker is onze troepen niet te ver van de Oostgrens verwijderd te houden. Het geldt i ier een gewonen voor zorgsmaatregel van militairen aard die tot geen verdere gevolgtrekkingen aan leiding moet geven. NIEUWE DIENST AAN DE KUST VOOR VISSCHERIJ Reeds einde 1938 w&s er spraak dat de Heer Marck, Minister van Verkeerswezen, den dienst der zeevisscherij, te Brussel, vurtomen zou omvormen in zoover dat beslissingen zouden Kunnen genomen arden, door een specialen dienst die on der leiding zou staan van een bestuurder. Thans staat men voor een voldongen feit. De uienst zal eerstdaags ingericht worden, met aan het hoofd, als algemeen fc -stuurder, M. Aspeslagh, waterschout te Antwerpen, en els bestu irder, ten per soonlijken titel, M. Verschelde, thans ge hecht aan het Ministerie tan Verkeers wezen. M. Aspeslagh was lange jaren werk zaam te Oostende, als waterschout en kent dus goed het zeevisscherijbedrijf. In dienst der zevpolltle zal M. Barbé, thans waterschout te Oostende, M. As peslagh te Antwerpen opvolgen. M. Carlier, waterschout te Zeebrugge, gaat over naar Ooslende als eerste water schout en wordt vervangen door M. Van Mol thans waterschout te Nieuwpoort. M. u-poorter, tweede waterschout te Oost ende, gaat als eer:,e waterschout naaf Nieuwpoort en wordt ver. ar gen te Oost ende door M. Tielman, toegevoegd water schout te Antwerpen. NAAR DE HERVORMING VAD HET MINISTERIE VAN OPENBAAR ONDERWIJS In Kabinetsraad v;.n Donderdag werd onder de Ministers een beginselakkoord bereikt omtrent de hervorming van het Ministerie van Openbaar Onderwijs. Eindelijk wordt dus een begin gemaakt aan het inwilligen van dien VlaamscheB eisch. DE PROCESSEN TEGEN DE SCHILDERS UITGESTELD Door de bevoegde procureurs werd be roep aangeteekend tegen de uitspraken gedaan tegen schildersvan straat naamborden, of tegen nog hang 'nde pro cessen. Zulks beteekent dat die processen duJ als afgeloopen ir.ogen worden beschouwd. EffaS23UCQ3SBSaB2SBSSaSE?aSal DRIE KATHOLIEKE MISSIO NARISSEN SAMEN MET HUN PILOOT EN EEN INBOORLING GEDOOD IN VLIEGTUIGON GEVAL OP NIEUW-GUINEA Uit Melbourne wordt gemeld dat te Alexis Haven, een plaats gelegen aan de Astrolabe baal, aan de kust van Nicu# Guinea, het vliegtuig van het aldaar ge vestigde Katholiek Missiecentrum, bij 't opstijgen ten gronde plofte, waarWJ drie missionarissen, de piloot en een in boorling werden gedood.

De Halle (1925-1940) | 1939 | | pagina 2