SPORT Kriterium der Hoppestreek CHEN Df HEENHUJ EN TERUe#$fo> ..WACHT U JOMJ" HEEL WAT ONAANGENAAM/ WIT ICRUI^" 7{ét 4eclaaXt de $et uekik^t a£de veimeeiddeid. ZEER PLECHTIGE EN LUISTERRIJKE INHULDIGING VAN Z.E.H. ALBERT GHESQUIERE ALS PASTOR VAN WESTOUTER, OP 15 OOGST Westouter boven en Groote Prijs Sigaretten St MICHEL PROEF* POPERINGE, Statie-Kermis, op MAANDAG 4 SEPTEMBER 1939. HET GesCHIKTE pijnstillend middel voor de verlofdagen, want het heeft een dubbele werking j VOETBAL LET ER OP. AUEEN DE V/iT KRUIS POEDERS BIJ DE KH APOTHEKERS VERKOCHT GEVEN VOLLEDIGE WAAREORG VAN ECHTHEID. Door Heer Jules Vandromme, Burgemeester der gemeente, omringd van alle Gemeenteraadsleden, werd een welkomsgroet in naam der gemeenteraad en be- bevolking uitgesproken. We zien E. H. Pastoor (met herdersstaf in handen) aan dachtig naar den Burgemeester luisteren. Juist achter hem bemerken we Z. H. Hanssens, Deken te Poperinge. Bejaarde menschen hebben bekend dat ie nog nooit zooveel volk en zulken prach- tlgen stoet gezien hebben op de installa tie van een nieuwen pastor. Overheerlijke zon aan helderblauwen hemel 1 Uit Poperinge, Reningelst, Loker, Dranouter, uit Boeschepe en Belle kwa men lange rijen velos, Westouterwaarts gereden. Op de Neerplaats stonden auto bussen en auto's geparkeerd. Volk boven alle verwachting! Te 3 uur kwam Z. E. Heer Deken met Z. E. H. Pastor en de twee getuigen toe aan den Hertog van Brabant. Daar stap te de nieuwe herdtr uit en groette har telijk de ruiters en fietsers die hem waren tegemoet gekomen. Op de praalboog las hij halfluid: Achtbare Herder, treed wel gezind Westouter inen met de hand groette hij glimlachend de eerste West outernaars. Op een drafje ging het nu al onder de groene poort van Neergraeve en Ondank tot aan 't Gesticht der Ouderlingen. DE ONTVANGST. De geestelijkheid, de f am-lie, de burger lijke overheid en de genoodigden namen plaats op de tribune. De kleine Robert Barbry, heel in 't hagelwit gekleed, bood den nieuwen Herder den staf aan terwijl hij met helder stemmetje dezen wensch Uitsprak: O Herder, dien de Heer ons gaf, We biên U dezen herderstaf: a Geleid uw schaapjes naar het groen, Zooals het goede herders doen. De Heer Jules Vandromme, burgemees ter der gemeente, omringd van al ue ge meenteraadsleden, sprak een welkomgroet uit in naam der bevolking, en in naam Ti. i den Gemeenteraad. Westouter is een gemeente van eendracht tn samenwerking tusschen geestelijkheid cn gemeentebe- «tuur; 't was altijd zoo tot nu toe, 't blijve ïoo. Wederziidsch begr.jp n zal het wei- ei Jn der Westouternaars verzekeren. De pastor werkt aan 't zielenheil, de burge meester... zal werken aan de eiectriciteit en de routen, fluisterde iemand achter mijn rug. Ongetwijfeld gaat Westouter •tn. overschoone toekomst te gemoet. De Neerplaats Wts kurieus schoon ge pareerd... want ze wilden zich daar meten met al de andere. Een hooge praalboog, •en kerketoren verbeeldend, was er bij dag en nacht opgetimmerd en de klokken, door een licht briesje gedreven, wiegelden hoog in den toren, 't Was de schoonste van al de poorten. DE STOET Daar was de stoet in aantocht. Voorop Vier jonge ordemannen te voet... maar ze waren te Jong en te braaf om orde te handhaven. Best dat er ook nog de bere den politie was. De dikk - haag nieuws gierigen moest wijken voor de steigerende peerdjes. De weg was gebaand. Meer dan dertig flinke boerenzonen op flinke boere- peerden stapten statig voorbij de tribune. De gelukkige Jules Knock eert, die Zon dag laatst zijn jubilé van 50 jaar maaier van de Peenhofmeerschtn had gevierd, was nogmaals aan de eer. Jules was toch loo gelukkig... hij zetelce als koning- der maaiers. Op hun wagen waren de ge zellen neerstig en er werd al een heel Voer klaver huiswaarts meegevoe' d. De menschen rekten hun halzen. De graaf en de gravin \an Vlaanderen waren uit lang vervlogen dagen opgerezen om den nieuwen Herder van Westouter te ko men huldigen. Knapen op velos van bloemen volgden. Moeilijk om beslissen wie er best gelukt was in 't versieren van zijn flets. Een meisje schitterend van kleurenpracht vaarde in een bootje en was komen de groet brengen van 't Vlaamsch Noordzee strand. Dat bootje is een meesterwerkje Van sierkunst. De geestdriftige studentengroep had moeders keuken verlaten', waren de bos- schen ingetrokken en op hun eigen wagen midden groen en sparrebosschen kam peerden ze ln de open gezonde lucht, ko kend hun maal en zingend hun jeugdige K. S. A. liederen. Uw wagen was wel ge lukt, jongens. Z. E. H. Ghesquiere komt van Zevekote en de Rondemannen wilden hun overwin naar Sylvère 't genoegen verschaffen tal rijk met hem -den gewonnen bouquet te komen presenteeren aan de bevolking van Westouter. 't Muziek ging aan spelen. Er kwam leven onder 't volk. De oogen mochten rusten om werk te geven aan de ooren. Hebt ge M. Pastor bekeken als 't muziek passeerde? 'k Wil wedden dat er te Zeve kote geen muziek Is. M. Pastor was lijk te blij hier een talrijk korps muziekkunste naars aan te treffen. En hij hield de oogen voortdurend gericht op de sierlijke en gebiedends gebaren' van den muziek meester. Op korten afstand volgde het zchoone zegenrijke Vlaanderen, voorgesteld door een dier kroostrijke gezinnen, die talrijk ln onze gouw worden aangetroffen, waar moeder en vader lachend door 't leven gaan, blij arbeidend voor hun kindertjes een waargrootmoedertje helpt kousen stoppen. Zoo'n wagen is een heel sermoen voor 't modern volk. Reeds werd onze aandacht naar den volgende wagen getrokken. Klapwiekend Vlogen de duifjes al over de menigte de hoogte ln, hemelwaarts. In hun eenvoud gaven de duifjes aan M. Pastor de rich ting aan, waarheen hij de zielen leiden ■al... hemelwaarts! 't Ging er jolig en leutig op den wagen der boerinnekens. Midden korenbloemen, kankerbloemen en witte madeliefjes ston den ze te zingen aan den afroomer en den keern en ce botermijn, terwijl in den keu ken een oud vrouwtje gebeden zat te prevelen en moeder en dochter aan 't eten maken waren. De geestige vinkeniers zaten strespjes t: trekken op hun groene stokken en hun Vinken sloegen in koor. 't Meest bijval genoten de dansende meisjes. Lustig trippeldeen ze in. reien voorwaarts, achterwaarts, keurig zongen te het liedje van den buiten, gecompo neerd door H. Eemi Ghesquiere van Halle, broeder van den nieuwen Pastor. Of veel ouders fier waren cp hun meisje en of de meisjes rondkeken om gezien te zijn! Eet was stil onder de menigte en iedereen be wonderde dit sierlijk groepje, 't Schoon ste van heel den stoet zegden de toeschou wers. Het handgeklap was wel verdiend. De menigte was weer aan 't roezemoe- ten. Doch als de V. O. S.- wagen traag voorbijtrok viel een indrukwekkende stilte ln. Droevige herinnering aan den wreeden oorlog. Boven de doodsché vlakte zweelt een blauwvoet. Een hemel van vuur. Mid den 't llsch en 't riet van 't overstroomde gebied een stukgeschoten en zwartgerook te boomtronk, achter een gracht nabij de tranchees en 't stekkerdraad liggen ge sneuveld ln elkanders armen gestrengeld de Gebroeders Van Raemdonck. Allen waren ontroerd en konden hun bewonde ring niet verbergen om dit geslaagde beeld van Broederliefde in ruwe oorlogshaat. Veelbeteekend was het eenvoudig op schrift: Bid voor den vrede! Een talrijke groep meisjes in blauw en wit omringden Juffrouw Lamotte, de stich teres der Zusters onzer gemeente. Trouwe weergave der kantwerksters van 1752 en tevens een beeld van zorgzaamheid onzer Eerw. Zusters over de kinders onzer ge meente. De Roodenberg was niet ten achter ge bleven in de hulde aan den nieuwen Pas tor. Geen beter opzet dan de voorstelling van West-Vlaanderens Lourdes, de grot van den Roodenberg. Schoonste wagen van heel den stoet! Echt eigen aan West outer. 't Is aller getuigenis: Heerlijk die witte gestalte der Verschijning en vroom de houding van Bernadette. De wagen droeg volgend opschrift: Alwie den berg beklimt Met een gebtd begint En met Mei telken .are Is he„ feest voor al te gare In de verte hemelstemmetjes. Lied Sint Albertus ter eere, getoondicht door Heer Remi Ghesquiere. De bisschop omringd van een blank en stralend engelenkoor. Eer aan den patroon van den nieuwen Herder. Honderden Zevekotenaars volgden den patroonwagen te voet of per fiets. De min zaamheid en gulhartigheid van onzen pastor was reeds uit Zevekote als faam door de Noordsche wind tot ons, tot onze dalen en bergen overgewaaid en een op perste bewijs daarvan is dat zijn vroegere parochianen hem zoo talrijk vergezelden naar Westouter uit dankbaarheid. Zeer Eerwaarde Heer Pastor, vergezeld van Z. Eerwaarde Heer Hanssens, Deken van Poperinge, en van zijn twee getuigen, Z. E. H. Hoornaert, Pastor van Dikke- busch, én E. H. Ghesquiere, econoom der Normaalschool te Torhout, volgden den stoet. Iedereen groette hij er, vol belang stelling bekeek hij versiering der huizen en las hij de vele gelegenheidsopschriften. Treffend was het schoon geschreven bo ven de deur van de nederigste onzer dor pelingen: Ga niet verder en blijf bij Ons. De Familieleden, de Kerkheeren, Ge meenteraad en Dischheeren, dé genoodig den volgden welgezind en opgeruimd. Tusschenin en overal was de Clown Fratelini om de lachspieren der toeschou wers in werking te houden. Ook hij kwam den nieuwen Pastor passend en raak be groeten: Welkom, M. Pastor, 'k En kan niet meer zeggen, M. Pastor, maar 't is genoeg.En M. Pastor kon hem niet in houden van lachen omdat Fratelini zoo gemeend en op zijn manier der. Herder in naam van Westouter verwelkomde. «f Begin te 4 u. 800 Fr. prijzen. Zie volledig programma bij Sport. SPORTPRAATJE Het stigheder wel interessant, enkele bijkom- die bij de lezing van sporlec- tuur terloops de aandacht gaande maken, eens nader onder oogen te nemen. Bij het al dan niet beoefenen van een tak van sport door een volk hebben de omstandigheden ongetwijfeld in vele ge vallen de beslissing gebracht. Zoo is het niet moeilijk om begrijpen, dat de wieler- *port in Vlaanderen en Italië als volks- port een ruime plaats heeft ingenomen. Het nabijgelegen Frankrijk, dat veel be langstelling vertoond voor deze tak van sport, zag er niet tegen op1" groote geld sommen te storten voor het inrichten van Wegwedstrijden. Van den beginne af aan werd de deel name van buitenlandsche krachten op de fiets zonder tegenstand aanvaard. Dat die buitenlandsche wegrenners vooral te vin den waren onder de Vlamingen is aller minst bevreemdend. Men beschouwde Frankrijk nog immer als het land, waar heen onze seizoenarbeiders jaarlijks trok ken om er het brood -4e verdienen. Bij het betwisten van wielerwedstrijden werd enkel het arbeidsterrein verlegd. Nog he den ten dage, dankt Vlaanderen zijn groot aantal wielrenners op internationaal ge bied aan bovenvermelde omstandigheid, welke ook de Italianen naar Frankrijk trekt. De volkeren uit het Noorden (Noren, Zweden, Denen, Friezen, enz.) worden be gunstigd door een natuurverschijnsel, dat er het schaatsenrijden een volksch karak ter gaf. Bij deze menschen vinden de wed strijden voor hardrijders op de schaats evenveel sympathie als de wielerwedstrij den bij ons. Daar worden nagenoeg eiken dag de schaatsen eens ondergebonden. Bij nog andere volkeren gaat de voor keur vooral naar die takken van sport, welke het best met de volksaard stroken. Wie eenigszins met den aard en liet tem perament van het zwarte ras bekend is, weet, dat de neger noodzakelijkerwijze de bokssport moet liefhebben. Uiteraard is een neger een grillig en onbestendig mensch. (Dit is misschien wel een van de redenen waarom zijn geestelijke ontwik keling moeilijk tot ontplooiing komen kan.) Die onstandvastigheid kan hij het best uiten in een boksmatch. Gelet op de methode, welke men tijdens een boks match kan volgen treft men twee soorten boksers aan. Tot de eerste soort behoo- H!Ultöüll!ltölll!IIIMHUI!!llllllll!l!!IIIH!!llll!HDIHfriflllUIII!!tll!!!!llt!illini!!l!!lllllll!!tlll!l!!i!IH!nnil1lltl ren de z.g.z. puntenschermers, zij die door een weldoordachte tactiek hun tegenstre ver trachten meester te blijven, zonder hem uit te slaan, of zonder het gevaar te willen loopen hetzelfde lot te onder gaan. Voorbeelden van zulke boksers vindt men vooral bij de Belgen. Kunst schermers als Rofh, René Devos en Fe lix Wouters verdienen in dit verband een eervolle vermelding. Andere boksers doen enkel beroep op een korte bruske machtsuitstorting, punch of stootkracht genaamd ten einde de zege veilig te stel len. De neger Joe Louis, de zwaargewicht- wereldkampioen, is in dit opzicht een ken merkend verschijnsel. In den laatsten tijd slaagde hij erin twee tegenstrevers met name, Schmeling (Duitscher) en Lewis (neger), welke zijn titel durfden te be dreigen, tijdens de eerste round uit te slaan. Ook de vroegere wereldkampioen, de neger AU Brown kende verscheidene k.o.-zegen. En als we nu het terrein van de athle- tiek betreden zou men zich maar moeilijk een neger kunnen voorstellen, die de lange afstanden loopt. Hij maakt zich vooral verdienstelijk bij het loopen der 100 meter. Met een driftig-vluchtende pas holt hij zijn tegenstrevers voorbij. Men heeft het voorbeeld van een Jesse Owens, de olym pische kampioen op de 100 meters. Het flitsende en het verrassende, welke de sportactiviteit van den Zuiderling (waaronder de Neger) kenmerken, zijn echter niet aanwezig bij de volkeren van het Noorden. Zooals algemeen bekend is, is de Noorderling een stug cn stoer mensch. Daarenboven staat hij aange schreven als het trage, rustige, bedacht zame type, waarop de gejaagde haast van de hem omringende mededingers geen vat heeft. Deze karaktertrekken uiten zich zeer goed in de sportprestaties. Als we nu nog eens de loopsport bekijken maar nu niet meer bij de Negers maar bij den Fin, die dan toch wel den Noorderling bij uitstek vertegenwoordigt, dan constateert men dat daar een gansch andere tactiek ingang heeft gevonden. Een Fin loopt dat spreekt van zelf niet de 100 meters maar wel die afstanden waarin hij de standvastigheid in handelen rustig zal kunnen ontplooien. Aldus zijn de lange afstandnummers als het ware voor hem ingericht. Hij loopt de 4.000 meter en op een manier, welke noch door een Italiaan noch door eenig ander Zuidersch tempe rament zou kunnen nagedaan worden. De iMSBSBaaaaHaaHaaaaeaBBBaiaBBsiEBEiSBsaEaHasBaüHKHgBBiMaB In de tooneelzaal stond voor de genoo digden een feestmaal te wachten. Tafel houder Laconte van den Katholieken Kring van Poperinge was ermede gelast en de bediening was dan ook tot in de puntjes verzorgd. Op de Neerplaats werd ondertusschen door het kunstsmakende muziekkorps van Westouter een serenade gegeven... en zeer talrijk waren de toehoorders. 's Avonds om 9 uur fakkeltocht en se renade. Maar volk! volk! Een echt volks feest uit vroeger tijden! En natuurlijk van tijd tot tijd de okkasie om onzen dorst te lesschen. En wie er ook was? M. Pas tor! De Westouternaars vonden dat toch zoo schoon! Om 10 uur trok de stoet pastorijwaarts, gaf nog een stukje ten beste, en nam af scheid van M. Pastor met een dreunenden Vlaamsche Leeuw door al 't volk meege zongen. M. Pastor was ontroerd. Hij stuurde de bevolking nog een dankwoord toe en ging samen met zijn familie zijn huis binnen. De Westouternaars vónden dat den dag, zulken dag toch, te kort was geweest. Ook wij moesten huiswaarts en één die het van buiten kon zegde nog het schoonst opschrift opGoede Herder, ga niet ver der en blijf bij ons'. Ja zekerl Westouter boven! NAAR DE KERK Na den stoet begaf zich de geestelijk heid naar de kerk. Naai- de hooge klokke- toren ln 't jeugdig groen met zijn reus achtige klok, naar het kleurig zandtapijt, stond M. Pastor eerst een wijle te kijken. De gang naar de kerk moest naar 't ver langen van velen sierlijkst zijn. En ze waren erin geslaagd. Want ook hun poort was de schoonste van al de poorten. Aan de kerkdeur bood een klein meisje, Marie-José Porreye de sleutels aan. Het kind was er van aangedaan. O Herder neem de sleutels aan En vil ter kerk ons voren gaan, We volgen blij, want met uw woord Ontsluit Gij tevens de hemelpoort. Prachtige aanblik in de kerk. Rijke draperieën wapperden uit de hoogte neer. De versiering was eens te meer uitge voerd door het gunstig gekende huis R. Lerouge en Zonen van Ooigem-aan-Leie, welke hier reeds lang in de streek hun naam en faam hebben gemaakt. De kunstenaar Remt Ghesquiere be speelde het orgel. Een talrijk mannen koor voerde de gezangen uit. Na de liturgische aanstelling werd döor Z. E. H. Deken van Poperinge een gele genheidssermoen gehouden over de waar digheid van den priester en de bediening van een pastoor bij de geloovigen. Hij is voor U. parochianen van Westouter, zegde Z. E. H. Deken, de plaatsvervanger van den goddelijken Leeraar, Meester en Za ligmaker. Een blij en dankbaar Te Deum werd gezongen en den zegen gegeven met het Allerheiligste Sakrament. nmraHi EEN DIE ER DIEN DAG GEERN BIJ WAS. - Het geven der groote reeks opschriften moeten wij tot ons spijt tot aanstaande week uitstellen. rustige «tart verkiest bij boven de flit sende beginsprong van den neger. F.n die rustige pas behoudt hij kilometers tot aan de finish. W'annyr hem een tegenstander voorbij schiet gevoelt hij geen prikkel om zijn vaart te verdapperen. De Fin is een voorbeeld van stiptheid bij het -uitvoeren van zijn geliefde sport. En hier wil ik een voorbeeld, dat U wel licht niet onbekend is, in herinnering brengen. Nurmi, die door zijn sport een wereldfaam verwierf, was wel de typische vertegenwoordiger van de Finsche lange afstandmethode bij het loopen. Hij rede neerde aldus. Indien Ik elke baanronde (waarvan hij dé afstand vooraf kende) in een volgens de omstandigheden bepaal de minutenaantal afleg, kan mij bij de eindstreep niemand voor zijn. Vóór de start van elke loopwedstrijd zag men Nur mi een chronometer aan den pols binden. Bij het einde van elke ronde bracht hij de linker arm bedaard op borsthoogte cn controleerde nauwkeurig of de tijdsruimte welke door hem voor elke baanronde was vastgesteld, niet werd verzuimd. Bij het einde van den wedstrijd, wanneer de ver moeidheid in de beenen sluipt van hen die onoordeelkundig werken, behield Nur mi zijn rustigen pas. Als de slinger van een klok kwamen de beenen vooruit. Naar mate het einde naderde zag men de Fin meer en meer veld winnen. Dit is wel een diep treffend voorbeeld van een methode welke wel typisch Noorsch mag worden genoemd. Met de Engelschman is het niet anders. Hem lig; de cricketsport het dichtst aan 't hart. Soms één, twee dagén, ja langer nog, moet de cricketter om de beurt bowlen, batten en fielden om de beslissing van de match af te wachten. Ook hiervoor zou een Zuiderling moeilijk te vinden zijn om dit met succes te volbrengen. Het is ten andere zeer nadeelig voor de uitslag der sportprestaties dat de betrokkene steunt op zijn grillige driften (Negertype), in plaats van het verstand bij, het uitvoeren van zijn sportactiviteit aan te wenden (Finsche type). Het kan inderdaad gevolgen met zich brengen die getuigen van totale afwezig heid van wilskracht. Men kent in verband hiermee het potsierlijk verhaal van den neger-bokser AU Brown, die om de beurt onder het ringlicht van de Parijsche boks- halls en voor het voetlicht van de thea ters verscheen niet wetende waar zijn weg te zoeken. Merk wel dat in het bestaan van die twee soorten typen wel afwijkingen voor komen maar ook hier bevestigen de uit zonderingen den algemeen geldenden regel. -co>- IEPER HEEFT HET RECHT TROTSCH TE GAAN OP HARE BEROEPSRENNERSKOERS Waarachtig wij wisten 't niet dat de beroepsrennerskoers die ter gelegenheid van het Tuinfeest gegeven werd, zooveel volk te been bracht. Wij hebben reeds naar veel van die zoogenaamde kermiskoersen gaan kij ken, maar altijd belet geweest van naar leper te gaan, maar nu dat wij in de ge legenheid zijn geweest van mee te vieren met dien bloeienden velo-club den Ieperschen Wielrijdersbonden omdat wij 't met eigen oogen zagen, nu kunnen wij gerust zeggen dat, Koolskamp te bui ten gelaten, wij geen van die kermiskoer sen kennen waar er zooveel volk komt naar kijken. Het is dan ook niet te verwonderen dat Burgemeester Vanderghote aan dien koers houdt en wij overdrijven niet als wij zeg gen dat dien dag een stuk geschiedenis aan 't worden is uit die oude Vlaamsche stede. Na deze korte Inleiding, komen wij aan 't koersverloop. 't Was om 1.45 uur dat het vertrek ge geven werd aan 40 deelnemers; het had den er wellicht meer kunnen zijn, maar men mag niet vergeten dat de renners tegenwoordig zooveel te eton hebben aan diezelfde pla, dat ze er op 't laatste beu van worden. leper had de konkurrentie van twee andere koersen zoodat een lot van 40 man bevredigend kan genoemd worden te meer dat daartusschen zooveel renners zaten die door daden van wils kracht en uitslagen die gemaakt waren van kunde, zich een weg door 't leven hadden gebaand. Een die er niet tusschen zat en die er wei had moeten bij zijn, was Storme; wij zeggen dit niet om olie op een reeds smeulend vuurtje te gieten, wij weten dat het met hem tegenwoordig maar slecht geesteld is in zake forme, maar de inrichters hebben overschot van gelijk wanneer ze zeggen: als wij zooveel opofferingen doen ten bate van de sport en de renners ten goede, dan meenen wij dat de renners der streek in de eerste plaats, hun blijk van erkentelijkheid zou den mogen geven. Er waren dus 40 vertrekkers en van die <0 was het de altijd even strijdlustige Fons Ghesquiere die er het eerst van on der trok. Met hem gingen mee: Vanover- berghe, Barbe, Depoorter J.; Declercq, Louyet, Staelens, Bekaert en Vandepitte, ze werden wat verder ingeloopen door den tandem Capoen-Woets. Daarmee was den slag ingezet en werd den eersten pijl afgeschoten van een vuurwerk van jachten die ongeveer 4 uren zouden duren. De leiders waren te talrijk in getal om zich goed te verstaan en zoo kwam het dat Christiaens het groot pe loton op sleeptouw nam en bij de leiders bracht. Dit gebeurde tegen het einde van de eerste groote ronde. 't Was een weinig verder dat Fonten Ghesquiere bandbreuk leed. 't Kan spij tig genoemd worden dat hij juist midden zijn eigen volk door 't noodlot moest ge troffen worden, want hij zou het zeker willen toonen hebben, op welke manier hij aan zijn tiende plaats in 't Kampioen schap van België geraakt was. Hij heeft wel moedig de achtervolging ingezet, eerst moederziel alleen, later in gezelschap van Capoen, van v/ien ik gehoord heb dat ook hij bandbreuk leed, maar als Fonten op den koop toe zijn derailleur brak, heelt hij den aftocht geblaasd, maar het dient toch gezegd dat hij op dat oogenblik een reeds volkomen verslagen man was. Vanoverberghe nam toen het stuur ln handen en met de macht van een peerd en met de groote forme waarover hij thans beschikt, smeet hij zich vooruit, Christiaens, Jul. Depoorter, Heirnaert, De- vos en Berten Bekaert sprongen op het wiel, en daarmee was er een nieuwe jacht aan den gang. Bijzonderlijk Vanoverber ghe ging als een bezetene te werk en als wij hem op 't laatste uit 't oog verloren, dan zal 't zeker wel geweest zijn omdat hij daar te kwistig met zijn krachten om gesprongen was. Eerst kregen wij den indruk dat die zes man maar moeilijk meer zouden vervoegd worden want iedereen trok op zijn beurt aan den keten, met het gevolg dat hun voorsprong bij eiken kilometer groeide. Maar de futdie er almeteens uit scheen, de eene die lijk benauwd kreeg van den anderen. Inmiddels had Defoort het groote peloton uit zijn slaap wakker geschud en met Vandepitte en David, ging hij een achtervolging aan die in zijn voordeel zou uitdraaien. Dat bracht een nog slapperen gang bij de leiders mee en daarvan mieken de achtervolgers dankbaar gebruik om op hun beurt te vervoegen. Zoodat wij de laatste 8 ronden moesten aanvangen met een groep die zeker nog wel 20 man sterk moet geweest zijn. t Is, bij dat klassiek draaien en keeren en opgezweept door zooveel duizenden toeschouwers, dat een groepje met Chris tiaens, Jules Depoorter, Defoort, Windels en Seynaeve een geringen voorsprong wist te nemen. Hoe heftig de reaktie ook was in den grooten groep, toch waren er maar 4 renners die nog bij machte waren aan dien bruusken en geweldigen aanval te be antwoorden: het waren Remi Hendrickx die een groo'; renner had moeten worden, een sierlijken Richard Depoorter, een al- lerbesten Heirnaert en een moedigen David. Al deze renners snelden samen naar de aankomst waar Defoo'-t er een meester lijken sprint uithaalde en de verdiende overwinnaar werd. Wij zouden te ver gaan met lederen renner afzonderlijk onder 't ontleedmes te nemen, wij zeggen alleen maar dat allen die wisten te eindigen, op een ver dienstelijke koers mogen terugzien want de koers was al lastig genoeg omdat er in dien omloop een beetje van alles lag: lichtloopende banen, een paar nijdige hel lingen en een stuk slechte weg met bul tige steenen waar er velen de genadeklop kregen en de koers werd nog vermoeilijkt door de ongewone heftigheid waarmee er gestreden werd. Wij kunnen echter niet nalaten een woordeke van aanmoediging te sturen aan Albert Woets die op 't laatste wel een beetje macht te kort kwam, maar zich zoo kranig verweerde en bij de aankomst nog een opwindenden sprint afperste. Onnoodig te zeggen dat de ordedienst perfekt was, de inrichting te leper kan gerust als voorbeeld gesteld worden aan zooveel koersinrichters. Dat is ten ande ren niet te verwonderen als ge weet dat er aan den kop van de politie een Maer- tens staat die zoo góed weet hos de koe bij de horens moet gevat worden, 't Is ons ook niet ontgaan dat er zich onder de leden van den velo-club een zekere René Vandamme bevond die zich met zoo veel toewijding zijn opgelegde taak ver vulde. Met zulk een man weet ge reeds Ver van alle hulp. temidden van de velden, kan het gebeuren dat een plotse hoofdpijn U hindert, dat een aanval van koorts of van vermoeidheid U terneer, drukt. Indien U er evenwel aan gedacht hebt eenlge WITTE KRUISJES mede te nemen, hoeft U zich daarover niet ongerust te maken. Het volstaat Immers, er één van In te nemen cn een oogenbllkje te rusten; daarna kunt U weer Uw wandeling voortzetten, die zoo vroolljk begonnen was. Men schrijft ons van hier en elders i c IV Ven Uw produVten HET WtT KRUIS sedert verscheidene laren, en kk Van er tao alleen over ver heugen.- Lluabon (Portugal). Ondergeteekende was dexer dagen in *t geval uwe WIT KRUIS tabletten te gebruiken met den beaten uitslag— Bouchout (Antwerpen). IV beb uwe poeder» ln Relgl* gebruikt en ie voldoen uitste kend— U ütredu (Nederland! HOOFD- EN TANDPIJN - ZENUWPIJN - PIJNLIJKE MAANDSTONDEN - DUIZELIGHEID VERMOEIDHEID - KOORTS - GRIEP - RHEUMATISCHE PIJNEN. vóór de koers dat eiken draal goed genomen worden 1 Tot slot een woord aan den Ieperschen Wielrijdersbond met die sympathiek» menschen lijk Meester Horez, Parret Beddeleem, Miel Ghesquiere, Vanover. straeten en anderen wier naam ons niet te binnen komt! Van dien beroepsrennerskoers hebt g» iets gemaakt waarop leper trotsch zon moeten zijn, aan dien koers moet ge hou den, kost wat kost omdat hij zoo goed past in het kader van het Tuindagfeest, en het moet des te beter gaan omdat g» op een sportleven burgemeester kunt re. kenen die u wellicht door veel anders steden benijdt kan worden, met naast hem een zekere Aimé Gruwez, van wien wij bij ondeninding weten dat,men nooit te vergeefs cp zijn deure klopt. ALBERT BAFCOi'. BELGISCHE DEELNAME AAN DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN BAAN: Beroepsrijders; Kint Marcel, Ritserveldt Albert, Disseaux Albertin, Van Overberghe Cyriel Liefhebbers: Van Overloop G, Geus, Wuytack, Keteleer. SNELHEID: Berocpsrijders: Scherens Joze£ Cools Albert. Liefhebbers: Hendrickx, Gosselin. STAYERS: Michaux, Meuleman, ACHTERVOLGING: Kaers Karei. CO.7 UITSLAGEN VAN KOERSEN DE RONDE VAN ZWITSERLAND 7* Rit, Lugano-Rorschach, 312 Km. L Somers, in 9 u. 43 min. 03 sec.; 2. Level, in 9-45-32; 3. Mola, z. t.; 4. Dubuisson. 8° Rit, Rorschaeii-Zurich, 218 Km. 1. Mersch, in 6 u. 12 min. 28 sec.; 2. D» Meyer, z. t.; 3. Egli, in 6-17-26; 4. Litschi, Eindrangsehikikng. 1. Zimmermann, 48 u. 55 min. 06 sec.; M. Bollinger, 48-55-35; 3. Didier, 48- 55-42; 4. Egli, 48-56-29; 5. Diggelmann, 49-11-23; 6. Lang; 7. Bentrte; 8. Litschi; 9. Simonini; 10. Molo. DE RONDE VAN NOORD-FRANKRIJK 6" Rit, Boulogne-Rijsel, 183 Km. 1. Omer Thys, in 4 u. 31 min. 01 sec.; 2. Sercu, z. t.; 3. Ubatz, z. t.; 4. Vandevelde, in 4 u. 31 min. 45 sec. 7* Rit, Itijsel-Malo-les-Bains, 171 Km. 1. Demeersseman, in 4 u. 51 min. 12 sec.; 2. Berton Albert, z. t.; 3. Dhondt, ln 4-51-39; 4. Wassilief, in 4-52-19. Eindrangschikikng. 1. Dufromont, 38-31-43; 2. Hermie, 38- 36-19; 3. Thys O., 38-38-33; 4. Van den Broecke, 38-39-22; 5. Delepeleire, 38-41. 21; 6. Sercu, 38-50-40; 7. Vandevelde, 39. 02-42; 8. Buuron, 33-04-21; 9. Desimpe- laere, 39-07-04; 10. Defoordt, 39-10-25. KAMPIOENSCHAP VAN BELGIE VOOB BEROEPSRENNERS 1. Marcel Kint, 220 Km. in 6 u. 10 min, (gemid. snelheid35 km. 675); 2. Roger Vanden Driessche, in 6-12-05; 3. Dis seaux; 4. Van Overberghe; 5. Ritserveldt; 6. Masson, in 6-14-46; 7. Moerenhout; 8, Van Keckhoven; 9. Hendrickx; 10. Ghes quiere Alfons, in 6-16-09. DE EEROEPSRENNERS TE IEPER 1. Defoort André, 140 km. in 3 u. 5f min.; 2. Christiaens, op 1 lengte; 3. Heir naert, op 2 1.; 4. Seynaeve; 5. J. Depoor. ter; 6. Hendrickx R.7. R. Depoorter; David; 9. Windels^ 10. Devos, op 45 sec.; 11. Declercq; 12. Duquenne; 13. Woets, op 1 min. 20; 14. Vermassen; 15. Vandepitte; 16. gelijk; Catteeuw en Joris; 18. Louyet; 19. Vanoverberghe. KOERSEN VOOR JUNIORS TE KORTRIJK. 1. Anutehin Albert (Meenen), de 105 Km. in 2 u. 59 min.; 2. Mouton Michel, op 23 cm.; 3. Knockaert (Rekkem)4. Olhvier; 5. Kint; 6. De- weerdt; 7. Vandaele; 8. Rosseel; 9. Salo- mé; 10. Kimpe. TE KORTRIJK. 1. Decin Albert (Rumbeke), de 105 Km. in 3 u. 07 min,; 2. Van Wynsberght, op 33 sec.; 3. De- waele; 4. Desimpelaere; 5. Kint; 6. Anut ehin; 7. Rosseel; 8. Knockaert (Rekkem); 9. Porte; 10. Galloo. -co»— AANGEKONDIGDE KOERSEN ZONDAG 27 AUGUSTUS 1939. LICHTERVELDE. Baankoers Groo te Prijs Flandria voor beginnelingen B. W. B.; 2500 fr. prijzen in geld, zonder premiën, verdeeld als volgt: 300 fr., trui, beter en bloemtuil, 250, 200, 175, 150, 125, 100, 90, 80, 75, 65, 60, 50, 50, 50, 40, 40, 40, 30 en 30 fr. 500 Fr. prijzen voor de Lich- terveldsche renners, beginnelingen B. W. B. Inschrijving om 2 uur in het Gemeen tehuis. Aanzet om 3.3 uur stipt. Afstand 60 Km. goede baan. DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1939. B1KSCHOTE. 700 fr. prijzen; 70 Km. Inschrijving cm 4 uur. ZONDAG 3 SEPTEMBER 1939. ROE3BRUGGE. Voor alle beginne lingen met licence; 800 fr. prijzen en pre miën; 60 Km. Aanzet te 16 uur. MAANDAG 4 SEPTEMBER 1939. POPERINGE (Statie). Voor begin nelingen B. W. B.; 6* Proef van het Kri terium der Hoppestreek, uitgegeven door De Poperingenaaren Groote Prijs Sigaretten St-MichelAfstand 70 Km. 800 Fr. prijzen, verdeeld als volgt: 200, 150, 125, 100, 75, 50, 40, 30, 20 en 10 fr. Inschrijving vanaf 3 uur ter herberg Middelburg bij Maurice Lermytte. Vertrek te 4 uur. Prijsdeeling ter her berg «Café Lindberg», bij A. Verwaerde. Inleg 5 fr.; terug 3 fr. D« dooivan 24 potdert 11 frv D« proefdoos van 8 poeders 9 v 4 Ir. De familledoos van 48 poeders. IN ALLE APOTHEKEN VERSCHILLENDE VORMEN DEZELFDE INHOUD De Loket rtn 24 tabletten. t II De koker van 12 cachet» J fr De doos v«n 2 cachet» voor handtasch1.50 Ir. LABORATORIA TUYPENS TE SINT-NIKLAAS-WAAS GotVgeflicft.-L'i F. C. POPERINGE De tweede oefenpartij tegen Cerele Brugge gir.g door tij v/arm weer. Er was, gezien de omstandigheden, nog een flinke bezetting rondom ons terrein. Bij de be zoekers treden Poelvoorde, Van Dorpe en Lamaire als bekenden op. Do overige spe lers zijn juniors of scholieren. Wij weten niet of Cercle tevreden is over deze proef neming met jongeren. Da 40 neerlaag zal zeker moeilijk om verteren zijn. Rood en geel, dat op kap. Hauspie na, voltallig in lijn stond, heeft verdiend ds zwart-groene Cercleploeg geklopt. Brugge verdiende misschien wel een tegenpur.t, eh er was misschien wel wat kans bij een paar onzer doelen. Maar niemand zal de zege aanvechten. Ze was' onbetwistbaar zuiver. In middenveldspel stond Cercle zijn man, maar voor doel waren de bezoe kers buitengewoon zwak. Het hoeft toch ook gezegd dat onze verdediging ecu kwie ke partij leverde. Gansch ons elftal ten andere presteerde flink. Indien er aldus gespeeld wordt tij dens het kampioenschap zullen er aardige resultaten behaald worden. Dit was ook ds meening van den sekretaris van Stade Kortrijk die ons elftal kwam keuren met het oog op de 1* ofiicieele match. Hij wist nog niet dat F. C. P. met Lauwe verwis seld heeft. Na de match had er aan een flinke ta fel een gezellige verbroedering plaats. Daar heerschtsn vreugd en jolijt. Er werd flink gegeten, gespeecht en gezongen. Tb 3.30 uur reisde Brugge af, na de belofte van ast. jaar terug te komen,., om or.s ts kloppen. Heden Zondag rust. Oefening Dinsdeg en Donderdag. Zondag 27 Augustus re- turnmatch te leper, KEIKOP.

De Halle (1925-1940) | 1939 | | pagina 6