nine Derde I I Ons Vrouwenhoekje VOOR BESCHAAFDE OMGANGSTAAI TREKKINGEN I GEDACHTEN TENTOONSTELLING PRIJSKAMP VAN HOORNVEE SPREEK EN SCHRIJF BESCHAAFD! AANBESTEDINGEN HANDELSBELANGEN WEKEUJKSCH LITURGISCH BULLETIJN WEEK-KALENDER VRIJE VAKSCHOOL 1 I I (fjTCFO«rT, #4* DF POPERINGEN MR. ES DB rALLEVAN TOVDA G 29 AUGUSTUS 1939. Kr 34. S3M yen vangt de visschen met den haak, De menschen met de tong en spraak. Meisjes, eer gij u begeeft in de echt, Deert spellen het woordeken trouwe [recht, Want vergeet gij de eerste letter in 't [schrijven, Zoo roudc u niets dan rouwe blijven. Eigen haard, Is goud waard. Wees vroolijk en blij Maar wijs daarbij. Waar wijn gaat in den man Gaat wijsheid in de J-an. 9IIH91IB3I11BBBII9EKBI3SBBB hetmanneke UIT DE ALLE, ALLE MEISJES Zijn gaarne schoon Dat zeg ik niet op 'n toon Van hoon M'n alderliefsie sijsjes... k Wil U zelfs, bij m'n leven, Enk'le receptjes geven Om naar leên en lijn Altijd schoon te zijn!... Eerst en vooral, om oprecht schoon te lijn, blijft lijk ge zijt. Niets, maar hoege naamd niets, weet ge, doet de helderheid uwer oogen, de frischheid uwer lippen, de luister uwer kleur uitkomen als het na tuurlijke en de bevalligheid uwer jeugd. Het tweede middel om schoon te zijn is altijd den glimlach op uwe lippen te heb ben, dien gullen blijen glimlach, altijd jong. die uit het hart komt. Het derde receptje is de zelfverlooche ning. of zoo ge wilt, de gave van U zelve. Ziet ge de uitstraling die dat geeft aan het gelaat, in plaats van die geslotene of sombere uitdrukking die de ikzucht er op legt? Eindelijk en vooral... ons vierde schoon- heidsreoeptjewaarde der ziel en van het gereten. Niets verheerlijkt zoozeer een geacht dan de vrede die huist in het diepste des harten. Ja, ja, luistert naar de raadgevingen van t Manneken... 't is wel nen ouwe pee, maar hij heeft toch verstand van de schoonheid van die lieve beestjes van duizend weken... nicwaar Marenta? MIJNHEER EN MEVROUW PRIK had den hoogloopende ruzie. - Terg mij niet langer, blafte mijn heer, of ik verlies mijn verstand - Dat zou beroerd zijn. snauwde me vrouw terug, want kleine dingen vindt ge aio moeilijk terug! Pats, meneer! 'N ONGELUK, M'N BESTE MAATS Ligt somtijds cp 'n kleine plaats Voorbeelden zijn er met de vleet Pst! 'k Heb er eentje beet! En dees ongeluk ligt zeker op n kleine plaats want 't is op ne... speldeknop. In een stadspark in Duitschland hoor- oemen opeens roepen Help! Brand! Wat was er gaande? Wel, de hoed van een wandelaarster stond in brand, in lichte laaie! 't Water van een vijvertje moest er bij te pas ko men of de madam was ganseh in de vlam men opgegaan vooral daar heru' haren al aan 't branden waren. Hoe was dat on geluk nu gebeurd? Wel... een glazen hoedenspeld had als brandglas voor de zonnestralen gediend, en had het stroo doen ontvlammen!... Voor ne keer dat er zonne was! EN HIER een woordspeling. Nu al het goud uit Europa naar Ameri ka is verhuisd moeten we dat land Dol- larika noemen, zei een econoom... En toch zijn er Europeanen die naar Ame rika uitweken en er Arme Rikaleer den kennen! Diep, hé! T SCHIJNT dat in Japan de sprink-" hanen geluk aanbrengen. In sommige Kreken geeft men ze de beste plaats in het woonvertrek en worden de beestjes gevangen gezet in gouden kooitjes! Die bijgeloovigheid toch! - DE TEGENWOORDIGE JEUGD is vreselijk ongemanierd, zei Bin-s in de tram. - Hoezoo? vroeg zijn vriend, die naast tem zat, zooeven heeft nog een jongeman rijn plaats aan u afgestaan 1 - Ja, zei Bings. maar rr 'n vrouw staat rog op 't platform. Stroohalm c i den balk! DIER 'N PAAR scientifieke onderwerpen Die 'k aan uw weetlust wil...onderwerpen In volle Vitesse, met volle gas... Want 't gaat natuurlijk over... 't gas! Waar zou het woordje gaswel zijn torsprong gevonden hebben, beste Lezers w alderliefste Lezereskens. Wel, om U de waarheid te biechten. De geleerden zelf zijn er niet akkoord oveiwat zouden rij 't dan juiste weten. In alle geval 't staat vast dat gas een kunstwoord is. door den Belgischen schei kundige Van Helmont (1577-1614) in 1644 ftvormd wijl hem het Grieksche woord ■chaos» (ordeloozo massa) voer den geest SfflcL Andere geleerden beweren dat gas van iet Duitsche woord geist(geest) is af- pleid. Gassen werden voor het eerst in een Proefglas opgevangen door den Pranschen scheikundige Moitrel d'Elsment. En om van iets anders te spreken. Wist ge dat de grootste planten niet het land maar wel in de zee groeien? be stam van den Macrocytris pyrifera de op den bodem van de zuiderlijke "ven tusschen Nieuw-Zeeland en Vuur- llati wast. bereikt soms een lengte van Mll3B£33nEH£S3ZBS!Bi!3GglIE3£!M Kmjdwerk v. 20 Augustus 1939. Nr 23. oorspronkelijke detectivc-roman door WILLIAM HOLT Het was vreeselijk. Frits Werner zou kets liever willen dan te gelooven, dat broer van Allee onschuldig was. Maar nieuwe misdaad deed zijn geloof in j® onschuld van Evan weder wankelen. *®t hij kon onmogelijk aannemen, dat i:' van dezen nieuwen moord niets zou jjtai. Was Evan dan toch de misdadiger, *«arvoor Van Gielen hem hield. En had zich den vorigen dag door hem laten fkileiden.' Werner was weder geneigd dit Seloovcn. Hij walgde van alles. Het hem alsof hij eenigszins medeplichtig «s aan den moord op den onbekende, men hem mede verantwoordelijk r* stellen althans voor deze misdaad. L^het alles niet een kwade droom, de- heels geheimzinnige en bloedige ge- WWenis? litn Wle was cie man, die heden mor- E1 hit het water was opgevischt. Nie- kende hem, niemand wist vanwaar J kwam en de politie hoopte wel dit Ito 16 ontdekken, maar Werner ge- I Pjc niet, dat haar dit zou gelukken. jjT- Politie trouwens had niet de minste de nieuwe misdaad, die er ge- K.C' was, in eenig verband kon staan Ik' he zaak Evan. Hij kon den naam I -L vermoorde weliswaar niet noe- »aar dat kon hij toch wel mede- |u,'sr'. En eenige oogenblikken had Wcr- l£, 'wkelijk aandrang om dit te doen. het wel willen uitschreeuwen, ik b^t dit alles niets te maken, ik wil enkel opzicht meer iets te maken a met degenen, die voor dit alles op 300 meter. Wat echter greote verbazing mag wekken is het feit dat hij over gansch deze lengte nauwelijks de dikte van een kinderarm heeft! 't Is toch kurieus, in de natuur, hé! EEN STUDENT die na zijn examen naar huis wilde reizen, stuurde aan zijn zuster het volgende telegram: «Gezakt. Bereid vader voor.Omgaand kreeg hij het antwoord: Vader voorbereid. Bereid u zelf voor. Oei! •N GEDACHT: Een ander heeft altijd de schuld Geen mensch 'n ziet zijn eigen bult! OM ER U 'N GEDACHT van te geven Wil ik U hier, zooeven Laten kennen, heel secuur Wat er op ons aard zooal gebeurd, in één [uur! In één uur worden gemiddeld 198.000 misdadigers veroordeeld. Het gebruik van levensmiddelen bedraagt over de geheele wereld, per uur. P5 niillioen kilos aard appelen, 10 mlllioen kilos groenten, 3,6 millioen kilos vleesch, evenveel visch, on geveer 30 millioen brooden en drie mil lioen eieren. Het suikerverbruik bedraagt per uur on geveer 100.000 ton. Tegelijkertijd worden 180 ton ruwe tabak tot rookmaterriaal verwerkt. Ongeveer 125.000 ton steenkolen worden aan den bodem ontgonnen, 160.000 ton vaten olie worden gevuld, waarvan een derde tot benzine geraffineerd wordt. Tegelijkertijd verlaten 7.500 nieuwe autos de fabrieken. Per uur worden gemiddeld 115.000 telegrammen opgegeven en 1.200 millioen postzendingen, brieven en kaar ten, worden per urn- verstuurd. Dat zijn nog ai getaliekens, hé! EN HIER 'n fijn gedacht... dat ge maar in praktijk moet stellen: Als elk zijn eigen tongsken snoert Als elk zijn eigen papken roert Als elk zijn eigen dorpel schuurt Dan blijft de vrede in de buurt! EEN STUDENT werd ziek en mocht nog alleen zijn naaste familieleden op be zoek ontvangen. Op een middag verscheen een knap meisje met 'n bouquet in de hand. Het spijt me wel, zei de oude deftige dame die haar te woord stond, maar mijn heer Paul mag nog geen bezoek hebben. Ja maar, zei het meisje met een blos, ik ben zijn jongste zuster. O, zei de oude dame, dan doet het me genoegen met u kennis te maken. Ik ben namelijk zijn moeder. CHINA IS EEN AARDIG LAND Met drollige gebruiken 'k Heb er hier enk'le aan de hand En 'k wil z'U wel laten... ruiken! Ginder worden booten door paarden ge trokken en wagens door zeilen voortbewo gen. Oude mannen spelen met den bal en laten vliegers op, terwijl de kinderen mo gen toekijken (dat gebeurt hier ook wel eens, als pa met het treintje speelt en zoonlief zit te blèren). De grootste eer voor een. Chinees is: een mooie begrafenis en een schoone begraafplaats te hebben. De mannen dragen lange onderrokken en waaiers, terwijl de vrouwen kielen dragen en met wandelstokken loopen. Wanneer een Chinees éen ander ontmoet drukt hij... zichzelf de hand. Wanneer twee vrienden elkaar in langen tijd niet meer gezien hebben, wrijven zij de schouders tegen elkaar aan, tot dat ze van ver moeidheid omver vallen. In China kan men gemakkelijk geld te leen krijgen als er een zoon is; moeilijker is het als er dochters zijn, al waren het er twaalf, want de zoon is verantwoordelijk voor de schulden van zijn vader, grootvader en zelfs overgrootvader... terwijl de dochter dat niet is... Allee, 'le zeg het, een aardig land, met vieze gewoonten! AMERIKAAN: Kellner, breng mij een flinke portie gebakken paling! Kellner: Uitverkocht, mijnheer. Amerikaan: Geef mij dan een forel. Kellner: Ook uitverkocht. Amerikaan: Tong dan! Kellner: Ook van het menu ge schrapt. Nu stond de Amerikaan op. Waar gaat mijnheer heen? vroeg de kellner. 'k Ga zelf visschen! zei de Ameri kaan. Dat noemen ze: flegmatiek zijn! TOT SPIJT VAN WIE 'T BENIJDT Visschen is niet altijd verloren tijd Dat kan ik, ge kunt m'er om prijzen, U hier al dadelijk bewijzen! De vrouw van den landbouwer Swelft- worth te Leken wood in de Vereenigde Staten, kreeg dezer dagen van heuren vent een pa'tijtje baars toegestuurd, de vrucht van een dag hengelen. Bij het openen en schoonmaken van den visch wachtte heur echter een aan gename verrassing, in den vorm van een prachtigen briljanten ring die uit den baars viel. Zeer in heur schik met deze vondst liet zij den ring schatten en vernam van een juwelier dat het steentje alleen reeds een waarde had van 1.000 dollar of ongeveer 30.000 van onze frankskens. We zijn overtuigd dat onze visschers nu allemaal in massa op baarzenvangst gaan trekken. Maar d'r zijn niet alleen baarzen... In het begin van deze eeuw bestonden er ongeveer 12.000 bekende vischsoorten. Dit aantal is, vooral door de in de laatste jaren internationaal gedreven diepzeevis- scherij, op zoodanige wijze vermeerderd, dat men thans sm-eckt van een dubbel zoo groote hoeveelheid... Ge zoudt het niet zeggen... als g'onze visschers op den boord van onze rivieren, kanalen enz... ziet visschen... zonder iets te vangen!... En 't gebeurt nog al dik wijls WEL, VENTJE, waarom huilt ge zoo? vroeg een vriendelijke heer aan het jochie. Ik ben verdwaald. Ach kom! Dat is niet zoo erg. Huil maar niet en zeg mij, waar ge woont. Weet ik niet. Wij zijn vandaag ver- tn90sar««8a* <-x-MBscazasa» eenige wijze verantwoordelijk gesteld kunnen worden. Maar dan dacht hij aan het meisje, dat hij liefhad, aan Alice Evan. Wie dan cok schuldig mocht zijn, Van Gielen of Evan, of misschien beiden, dit was toch zeker, dat zij met dit alles niets te maken had, dat zij van dit alles niets wist. En juist om haar was het, dat hij niet buiten dit alles blijven kon, dat hij er zich wel mee bemoeien moest. Evenwol de medeplichtige worden van wie ook, dat wilde hij niet. Zijn taak was het Alice te beschermen, meer niet. Ten slotte was het zijn werk niet den waren schuldige op te sporen, hij kon dit aan de justitie overlaten. Frits Werner ging naar het bureau van zijn courant en zocht er den hoofdredac teur in zijn privé-kantoor op. Deze begroette hem vriendelijk. Welnu, Wcrnér, vroeg hij, hebt go wat nieuws. Neen, mijnheer, antwoordde hij, en ik zal u ook niet meer nieuws omtrent de zaak Evan kunnen aanbrengen. Kom, kom, dat klinkt toch al te pes simistisch. Je hebt in deze prachtig werk geleverd en de eerste dagen is het je erg meegeloopen. Ik kan me begrijpen, dat je in jeugdig enthousiasme gemeend hebt, nat dit in hetzelfde tempo zou doorgaan. En nu dit niet gelukt, nu ge voor onver wachte moeilijkheden komt te staan, voelt ge u teleurgesteld. Dat is volkomen be grijpelijk. Maar ge behoeft daarom tien moed nog niet op te geven. Pardon, mijnheer, antwoordde Wer ner, u begrijpt me verkeerd. Ik wil volko men eerlijk tegenover u blijven en daar om kom ik juist hier. Ik heb u beloofd, dat ik alles zou doen om van deze ge heimzinnige zaak voor de courant zooveel mogelijk te maken. En u leeft dus in de veronderstelling dat ik dit ook zal doen. Ja natuurlijk doe ik dat. Juist, maar daarom kom ik nu hier om u te zeggen, dat ik mijn woorden te rugneem. Ik verzoek u mij vau oiijn werk te ontslaan. huisd en lk ben den naam van de straat vergeten Maar hoe heet ge dan! Dat weet ik ook niet. meneer. Me moeder is vanmorgen voor de tweede keer getrouwd... 'n Lastig geval, voorwaar! WERKEN IS PLEZANT... zeggen ze... en zingen al werken is nog plezanter. Volgt dus allemaal 't voorbeeld en doet lijk: LENA DE STRIJKESSE. L Ik ben Lena de strijkesse Opgeruimd en blijgestemd Strijk ik boerden en manchetten Broekskes, doekskens, rok en hemd Van den morgen tot den avond Glijdt het ijzer langs de plank En ik mag het hier wel zeggen Goed verdien 'k mijn brood, Goddank! Refrein. Komt eens kijken Hoe 'k kan strijken Op mijn stieltje ben ik fler Gansche dagen Zonder klagen Want ik doe het met plezier. II. 1: Heb in 't dorp wel 50 klanten En sinds jaren strijk ik voor Al de grooten: burgemeester Brouwer, koster en pastoor Is het Paschen of is 't Kermis Is het feest hier in de streek 't Mansvolk loopt dan fier te pralen Met een hemd dat Lena streek, in. Vroeger waren 't slechts de rijken Waarvoor ik den stiel moest doen Want de werkman droeg dan hemden Simpeli.jk van blauw katoen Maar die tijd is lang vervlogen Boer en werkman, kijk en zie Loopen thans gekleed als heeren A la mode de Paris IV. Maar de jufferkes, och hemel Met hun hals en armen bloot Dragen tegenwoordig hemden, Eenen goeien zakdoek groot Blauw en groen en alle kleuren Maar ik ben verdraaid niet mis Als ik zeg dat zulk een dingen Na twee maand versleten is. V. Neen dan ging het vroeger anders Toen het ging lijk moeder deed En uit lijnwaad, straf geweven Men de sterke hemden sneed Hemden zonder lint en strekken Zonder tierletijntjes aan Waarmeeê men bij Sinte Pieter Mocht gerust ten oordeel gaan. VI. Ja, 'li ben Lena de strijkesse Opgeruimd en blij gestemd Strijk ik boorden en manchetten Broekskens, doekskens, rok en hemd 'k Win er meê het dagelijksch broodje En al word ik ook niet rijk Heel tevreden klinkt het liedje Als ik uur en uren strijk! Da's nog een uit den goeien ouden tijd zooals ge ziet, en dat ge heur voorbeeld mocht navolgen, immer opgeruimd te zijn er. blij bij 't werken, dat wenscht U 't Manneken uit de Maan. IBKBES99BBBS1IBBRQIBBBBIBBBB9BHB HOERENGILDE EESEN OP KERMIS-WOENSDAG, 6 SEPT. 1939 om 2.30 u. stipt 's namid., 1939 aangeboden aan alle Leden der Boe- rengilde en aan alle Veekweekers van Eesen, gegeven met milde me dehulp van het Gemeentebestuur. 1.2C0 Frank Prijzen en Premiën. 1. Stierkalvers: 9 prijzen: 18, 16, 14, 12, 10, 8, 6, 5, 4 frank. 2. Vaarzekalvers9 prijzen18, 16, 14, 12, 10, 8, 6, 5, 4 frank. 3. Jaarlingstieren: 3 prijzen: 23, 20, 18 frank. 4. Stieren. 1 en 2 tanden: 3 prijzen: 25, 20, 15 frank. 5. Stieren, 3 en 6 tanden3 prijzen25, 20, 15 frank. 6. Jaarlingvaarzen: 10 prijzen: 23, 20, 18, 16, 15, 12, 10, 8, 6, 5 frank. 7. Vaarzen, 1 en 2 tanden6 prijzen 20, 18, 16, 14, 10, 5 frank. 8. Vaarzen. 3 en 4 tanden6 prijzen 20, 18, 16, 14, 10, 5 frank. 9. Vaarzen, 5 en 6 tanden3 prijzen 20, 15, 10 frank. 10. Koeien: 11 prijzen: 28, 25. 23, 20, 18, 16, 15, 14, 12, 11, 10 frank. Standplaats der dieren als naar ge woonte. SCHIKKINGEN: Ieder deelnemer krijgt in cene serie maar één prijs uitbetaald; voor een twee de prijs of meer wordt een premie van 5 frank betaald. Ieder eigenaar is verantwoordelijk voor de ongevallen door de dieren of hun ge leiders veroorzaakt. Prijsdecling in de eerstkomende algc- meene vergadering. 's Avonds om 7 uur stipt, BANKET in Sint-Andries aan 13 fr. per man. Wie hieraan verlangt deel te nemen, moet zich aangeven bij den Zaakvoerder der Boe- rcngilde of bij Henri Rots, ten laatste Kcrmis-Zondag. NAMENS HET BESTUUR: De Zaakvoerder, De Voorzitter, Syl. Fremout. K. Lust. 33ESHBiSSBBB3aaiSHSSS£S2E5an De hoofdredacteur van Het Eerste Nieuwszag zijn ondergeschikte ver baasd aan. Heb ik u goed verstaan, zeide hij, gij zoudt het zoo mooi begonnen werk willen neerleggen. Maar dat ware toch al te dom. Waarom wilt ge dat. Frits Werner haalde de schouders op. Ik kan u daaromtrent geen naderen uitleg geven, zeide hij, het werk staat mij tegen. Zoo, dat is dan nog maar sinds kort het geval. Wat is er gebeurd, dat u zoo geheel van opinie heeft doen veranderen? Wilt ge het mij niet toevertrouwen? Ik kan het u niet zeggen, mijnheer, maar ik wil u niet bedriegen. Het zou mij gemakkelijk zijn met mijn onderzoek voort te gaan en als ik iets ontdekte ge heim te houden, maar dat zou tegenover u niet eerlijk zijn. En daarom nogmaals verzoek ik u een ander met mijn werk te bei asten. De hoofdredacteur leunde in zijn bu reau-stoel achterover en zag Werner eenige oogenblikken bedaard aan. Welnu mijn waarde, zeide hij, zal ik u eens zeggen wat het is. Gij hebt iets ontdekt, wat gij om de een of andere re den meent niet te mogen publiceeren. Welke die redenen zijn weet ik natuurlijk niet, misschien zijt ge van oordeel, dat vriendschap u verbiedt te spreken, mis schien is het wat anders. Ja zie eens, dat is een lastig geval voor u, ik begrijp dat volkomen. Als gij tot de justitie behoorde zou uw ambtseed u verplichten te spreken, zelfs al waren uw ontdekkingen bezwa rend voor uw eigen vader of uw eigen broeder. Zoo zou men ook als journalist feitelijk zijn taak moeten opvatten, maar het onmogelijke mag men van niemand vergen. En als gij dus verzekert, ik kan en ik wil dat niet, ja dan hebt ge gelijk, dat ge mij dit eerlijk komt vertellen. U is een groot menschenkenner, mijnheer, zeide Werner, ja, ik kan u dit wei zeggen, het is iets dergelijks als u veronderstelt. Ik heb inderdaad het een HET GEVAAR VOOR VOEDSELVERGIFTIGING In de warme maanden leest men her haaldelijk over gevallen van voedselver giftiging. Ze worden het meest veroor zaakt door vleesch, maar ook wel door ijs, melk, meelspijzen, aardappelen, groen ten, kaas, gebak, enz. De vergiftiging kan beperkt blijven tot enkele bijzondere gevoelige personen, maar in de meeste gevallen treden de vergiftiginsverschijnselen op bij allen die denzelfden maaltijd hebben gebruikt, en soms nemen zij wel een zeer groote uit breiding. Dit wordt meestal veroorzaakt door vleesch van een dier, dal reeds ziek was; maar de ziektekiemen kunnen ook door invloeden van buitenaf op de levens- ïiddelen worden overgebracht. Het aan tal mogelijkheden voor besmetting is nog altijd zeer groot De voornaamste oorzaken van besmet ting vormen: ratten, muizen, muggen, vliegen, wespen en tal van andere insec ten. Maar de menschen zijn ook wel eens de bacillendragers. Er zijn personen die na een ziekte nog bacillen met zich mee voeren. In dergelijke gevallen werken on zindelijkheid en zorgeloosheid besmetting in de hand. Maar al te dikwijls is er aan de besmet te levensmiddelen niets te zien; ze schij nen volkomen frisch en zullen dan wel versch zijn, maar toch kunnen er reeds ziektekiemen op overgebracht zijn. Daar om is vooral voor het vleesch voorzich tigheid geboden. Gehakt en worst moeten dadelijk na ontvangst gebraden of ge kookt en zoo spoedig mogelijk opgeëten worden. Langdurig reoken is geen voor behoedmiddel tegen bederf. De levens middelen mogen slechts vlak voor de be reiding met water in aanraking worden gebracht. Bij de eerste vergiftigingsverschijn selen moet dadelijk de dokter worden gehaald, wat met het opvolgen van goed bedoelde wenken van anderen gaat dik wijls kostbaren tijd verloren. Kenteeke- nen van vergiftiging zijn buikpijn, duize ligheid, gevoel van zwakte of onwei zijn, enz... SLASAUSJES In den zomer maakt de huisvrouw al eens een koude schotel klaar in plaats van de dampende soep en aardappelen. Afwisseling moet echter ook hierin be tracht worden. Zeer eenvoudige slasaus. Benoodig- heden voor 4 personen: 4 eetlepels sla olie, 2 eetlepels azijn of citroensap, 1 eetlepel gehakte groene kruiden (bijv. peterselie, prei, sterrekens, dragon) 1 theelepeltje zout en 2 eieren. Roer alles in een kommetje door elkaar met een houten slavork tot een sausach- tig mengsel, roer dit door de sla en ver sier bovenop met stukjes of schijfjes hardgekookte eieren. Slasaus met hardgekookte eieren. Benoodigheden: 2 hardgekookte eieren, 1 theelepeltje mosterd, een weinig peper, 3 eetlepels slaolie, 2 eetlepels azijn of ci troen en een weinig zout. Wrijf op een diep bord de harde eieren fijn met een slavork, roer er de mosterd, zout en peper door, verdun met olie en daarna met azijn of citroensap. Men kan er ook een koude gekookte aardappel in fijn maken om als bindmiddel voor het sausje te dienen. LEERT UW KINDEREN GOED SPREKEN Kleine kinderen hebben hun eigen taal tje en weten de moeilijke klinkers in de eerste Jaren niet te beheerschen. Vol wassenen vinden het gewoonlijk alleraar digst om dit brabbeltaaltje te hooren en verrukte ouders, grootmoeders en tantes stralen van genoegen over baby's rede naarstalent. Het merkwaardigste is echter, dat sommige kinderen op drie-vier jarigen leeftijd en soms nog ouder, zich meer malen op dezelfde gebrekkige wijze blij ven uitdrukken. Althans vele woorden worden verminkt uitgesproken en niet veel beter dan teen het kind zijn eerste pogingen deed zich verstaanbaar te ma ken. Meermalen komt het zelfs voor, dat kinderen die naar school gaan, nog niet goed spreken. HAAR WEL: luur zijn, veel geld kosten jiüBsasaBSSEOsaBBsasEsszsa 14 AUG. Tc 11 uur. tcu Gcmcentc- huize te OOSTDUINKERKE, plaveien van de koer der jongensschool. Bestek 32.410 frank. L. W. Deze aanbesteding wordt uit gesteld. 23 AUG. Te 6 uur 's avonds, ter Commissie van Openbaren Onderstand, Abdijstraat, VEURNE, buitenschilderwer ken aan de Hospitaalgebouwen. Stukken ter inzage of te koop, prijs 5 fr.. ten Stad- huize, 9-12 uur. Aanget. inschrijv. 22 Aug. aan H. J. De Burchgracve, Secret, der C.O.O. te Veurnc. M. G. PROV. WEST-VLAANDEREN (Bureelen: 27, Hooistraat, Brugge.) 11 SEPT. Te 11 uur, leggen der cen trale verwarming in verschillende gebou wen van het bestendig kamp te LOM- BARDSIJDH. Raming 1.600.000 fr. Last- kohier Nr 1308, prijs 8 fr., plans 10 fr., Loxumstraat 16, Brussel. Aanget. inschrijv. 8 September. 25 AUG. Tc 11 uur, voor den lieer Claej's, hoofding-bcst. van Bruggen eu Wegen, Vrijdagmarkt 12, Brugge, herstel len en wijzigen der deuren en ramen in de Rijksmiddelbare Jongens- en Meisjes school tc NIEUWPOORT. Bestek z. n. (Ned. tekst). Uitslag van Aanbestedingen 1 AUG. Te 3 uur, ten Gemëen'e- huize te GEEUW J'., bestratingswerken in da Lourdesstraat. Bestek 37.870,79 fr. MENU A., Wijtschate, 30.659,69; Wed. Corneillie en Krs, Roeselare, 33.349,62; Mahicu H., Ic4>e»e 36,096,20; De Rycke, id., 36.288,80; Verly Gebr., Mceuen 38.145 fr. 09: Defever J., id. 38.959,01. De Belg. N. V. Van der Graaf en Cie 24 Zelfregeeringstr. te Brussel (afdee ling: Handelsinformaties)deelt ons mede: FAILLISSEMENTEN IN BELGIE. Er werden over de week eindigende 11-8-'39, in België 8 faillissementen uitgesproken, tegenover 10 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Uitgesproken faillissementen per branche gedurende de week 4-8-'39 tot ll-8-'39 7 Diversen. 1 Stofïenfabrikant. In totaal werden er van 1-1-39 tot 11-8-39, in België 491 faillissementen uit gesproken, tegenover 400 over hetzelfde tijdperk van 1938. CONCORDATEN. Van 1-1-39 tot 11-8-39, werden in België 170 aanvragen ingediend tot het bekomen van een con cordaat, en 112 aanvragen gehomologeerd, tegenover 138 en 77 over hetzelfde tijd perk van 1938. PROTESTEN. Over de week ein digende 11-8-39, werden in België 2.394 protesten geregistreerd, tegenover 1.199 over hetzelfde tijdperk van 1938. Van 1-1-39 tot 11-8-39, werden in Bel gië 73.209 protesten geregistreerd, tegen over 60.437 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Gezien de bekendheid van ons Handels- inlichtingen-bureau, vertrouwen Banken, Industrieelen en Handelaars meer en meer Het incasseeren van hun achterstallige vorderingen toe aan onze Incasso-Dienst. Belg. N. V. VAN DER GRAAF Cie, 24, Zelfregeeringstraat, 24. Brussel-Zuid. Opgericht in 1888. laanaHiassBsssaisBHsizüasas&s en ander ontdekt, dat mij huiveren doet voort te gaan met mijn onderzoek. Ik ken den schuldige nog volstrekt niet, maar ik weet dingen, die tegen sommigen zeer be zwarend zouden zijn. En ik kan, lk wil de verantwoordelijkheid niet op mij nemen die te publiceeren, met de groote kans. dat daardoor personen, die misschien toch ge heel onschuldig zouden blijken daardoor onaangenaamheden cn wellicht veel erger zouden ondervinden. De hoofdredacteur glimlachte. Welnu, zeide hij, wat meent ge van mij, ik verlang volstrekt niet dat gij tot ontijdige publicaties zult overgaan. Na tuurlijk voor ons blad is niets wenschelij- ker, dan dat den lezers zoo spoedig mo gelijk onthullingen gedaan kunnen wor den. Maar onze courant is geen sensatie blad, dat ten koste van eer en goeden naam van anderen zou trachten zich le zers te winnen en het publiek te voldoen. Daarom zeg ik u, ga rustig door met uw werk en pas als ge meent met volkomen zekerheid te kunnen spreken, pas dan be hoeft ge dat te doen. Maak u dus geen bezwaren, Werner, ik vertrouw u volko men. Mijnheer, antwoordde Werner, het is nog anders dan u meent. De mogelijkheid bestaat, dat ik zeer beslist zou weten, wie de schuldigen zijn aan den moord op den professor, dat ik den moordenaar met den vinger kon aanwijzen en dat ik toch dit niet zou doen. Jonge man, zeide de ander met zeke ren nadruk, dat zijn heel onvoorzichtige woorden, die gij spreekt. Als dat waar was, zoudt ge u in zeker opzicht mede plichtig maken met de misdadigers, die gij voornemens waart op te sporen. Dat gij niet dadelijk wat ge ontdekt aan de groo te klok hangt om misschien geen onschul dige te trefien, dat vind ik volkomen bil lijk. Maar dat gij het niet zoudt doen om een moordenaar te sparen, dat is geheel iets anders. En toch, sprak Werner, moet ik blij- TREKKING VAN HET GEMEENTEKREDIET 1S38 9° TREKKING Reeks 126171 wiet 109.000 frank. Reeks 275338 wint 100.009 frank. Winnen 25.090 frank: 192376 208078 253026 302954 Winnen 10.000 frank: 101282 109535 111390 115891 117991 136338 118735 171912 177675 179870 182480 197086 203058 210850 219778 221110 224292 236902 238161 257667 259471 264934 283281 288421 302409 302717 305100 321092 337703 338716 -«o>- TREKKING DER LOTENLEENING VAN 1933 10", 11» EN 12° TREKKINGEN Zaterdag 5 Augustus, tc 10 uur, hadden samen met de 10», ook de lle en 12° trek kingen plaats (voorzien voor 5 September en 5 October) van de Belgische Loten- leeniug van 1938. 10» TREKKING. Reeks 242461 wint 1.G09.000 frank: De 30 volgende reeksen zijn uitbelaal- baar met 25.090 frank: 103509 104487 108972 111505 136969 155627 156923 173192 176136 186045 194968 195941 207386 207979 217772 220222 224220 226889 234716 239947 260548 261446 263926 267541 267763 281276 287726 297872 299633 299994 11» TREKKING Reeks 115850 wint 590.090 frank. De 30 volgende reeksen winnen elk 25.000 frank: 117055 122485 126221 131382 131673 136971 157791 167409 169886 174495 175475 175751 181170 184119 186067 196332 199515 202373 215568 223883 233799 236831 247060 249254 253151 262823 276604 278327 279689 285338 12» TREKKING. Reeks 163395 wint 250.000 frank. Reeks 296292 wint 250.000 frank. De volgende reeksen zijn uitkeerbaar met 25.000 frank 110853 112750 123724 130688 135494 153007 157680 201665 204204 205075 205097 205325 217269 217378 217806 226184 233819 234523 243771 245185 247406 248576 260432 263211 268615 290312 292809 297339 299847 299926 Elke titel heeft recht op het tiende van het lot toegekend aan de reeks tot de welke hij behoort. cc» TREKKING VAN DE LEENING DER VERWOESTE GEWESTEN 1922 Donderdag 10 Augustus had te Brus sel de 207° trekking plaats van de Lee ning der Verwoeste Gewesten 1922. Reeks 124.295 Nr 3 wint 250.090 fr. Reeks 174.170 Nr 3 wint 109.099 fr. Reeks 194.839 Nr 31 wint 100.000 fr. De andere obligatiën van deze reeksen zijn betaalbaar met 312,50 fr. of 309 fr., naar gelang zij al dan niet werden om gevormd ingevolge art. 11 van het Kon. Besluit van 11 Mei 1935. EBSüJBH2BHBaSgBSK»E!B2S!VBBfll ven bij hetgeen ik gezegd heb. Daarom vraag ik u mijn ontslag. Ge zijt geen kind meer Werner, het spijt me dat ge hiertoe besluit. Maar van uw standpunt is het eerlijk. Misschien, als alles zich opgeklaard heeft, bemerkt ge toch dat ge onverijld hebt gehandeld. Nu dan hoop ik, dat ge hier nog eens te rugkomt. Ik ben zonder eenige rancune hoor. Ik dank u, antwoordde Werner op staande, ik moet nu nog afrekenen, ik heb van u nog een paar duizend gulden onder mijn berusting, die ik ni:i heb behoeven te gebruiken. O, zeide dc hoofdredacteur levendig, uw salaris van deze maand kunt ge na tuurlijk bij den kassier ontvangen. En wat het geld aangaat, dat gij nog niet gebruikt hebt, het spreekt van zelf, dat ik dat niet terug zou willen nemen. De buitengewone diensten die ge ons blad be wezen hebt, door uw vlugge berichtgeving bij den inoord op professor Evan en den aanslag op den auto van bankier Van Gielen zijn daarmee niet voldoende nog beloond. We zullen ons quitte rekenen, als ge daarmee genoegen neemt. Gaarne, zei Werner. Hij was niet iemand, die van zich zelf over geld te beschikken had en het kwam hem uitnemend tc pas, dat hij althans den eersten tijd geen geldgebrek zou be hoeven te lijden ook al stond hij nu zon der betrekking. Toen Werner, na kort afscheid geno men te hebben, heengegaan was, zag de leider vau Het Eerste Nieuws hem na. 't Is Jammer, mompelde hij in zich zelf, maar een flinke kerel is hij zeker. Doch als goed courantenman nam hij dadelijk maatregelen, opdat zijn blad toch het best op de hoogte zou blijven, als er in de zaak Evan iets bijzonders gebeurde. Frits Werner intusschen verliet zonder afscheid te nemen van zijn collega's, het gebouw. Hij achtte het onnoodig hen me- ciedeellng te doen, dat hij zijn dienstbe trekking hier geëindigd had. Dan immers 1. - GEBRUIK NIET: duur kosten zich richten tot zich wenden tot; te bevragen bij.#; Te koop een pianote bevragen bij... Wel zegt men: richt u naar uw broeder handel zooals hij) zich naar de omstandigheden richten. M Onder den druk der omstandig- voor den drang der omstandighé* heden. den zwichten. Maar: de druk der belastingen. De jury heeft hem den eersten de examenkommissie... prijs toegekend op school - KIES HET JUISTE WOORD Wettig Wettelijk: Wettig: wat geheel overeenkomstig de wet is vb. een wettig huwelijk. Wettelijk: wat uit de wet voortvloeit. Talmen Dralen: Talmen: men is begonnen maar doet niet voort Dralen: men is nog niet begonnen. Jong Jeugdig: Jong: niet oud. Jeugdig: stelt eerder 't levenslustige op den voorgrond. II V.B.O. Bijdragen: Beschermend Lid: fr. 100 of 50; Steunend lid: fr. 25| Gewoon Lid: fr. 15; Studenten cn inwonende Leden: fr..5. Postrekening 412.386, V.B.O., Deurnc-Antwerpen. ZONDAG 20 AUGUSTUS 1939: Twaalfde Zondag na Pinksteren. In het Evangelie is er sprake van een reiziger, die in handen viel van struik- roovers. Dezen schudden hem niet enkel uit, maar overlaadden hem bovendien met slagen en lieten hem halfdood liggen. Daar kwam een joodsche priester voorbij, en insgelijks een leviet. Zij bezagen den verslagene, doch zonder zich verder om zijn lot te bekommeren, gingen zij hun weg voort. Eindelijk kwam op zijn reis weg ook een Samaritaan langs daar. Deze had medelijden met den ongelukkige; hij verbond zijn wonden, legde hem op zijn lastdier, bracht hem naar een herberg en droeg zorg voor hem. Terwijl de Liturgie ons dit voorhoudt, herinnert de H. Kerk er ons aan: 1) dat ook wij reizigers Ujn op aarde, die voort durend aan de aanvallen van sluwe en wreede vijanden blootgesteld zijn; 2) dat wij ter bereiking van het doeleind onzer reis, de wet Gods moeten naleven, welke wet zich gemakkelijk tot deze twee hoofd geboden laat herleiden: Bemin den Heer uw God boven alles en uw naaste zoo wel uw vijanden als uw vrienden ge lijk uzelven; 3) dat wij om deze wet te onderhouden en nooit de prooi te worden onzer vijanden, de hulp der genade van noode hebben; 4) dat wij deze genade steeds onfeilbaar bekomen, zoo wij er standvastig om bidden. In den Intreezang leert ons de H. Kerk hoe wij Gods hulp moeten afbidden tegen onze .vijanden die ons van alle kanten omringen en er op uit zijn om onze ziel, onzen kostbaarsten en eeuwigen schat, te ontroovenO God, denk er aan mij te helpen: Heer, haast U mij ter hulp te komen Het Openingsgebd smeekt voor de ver gaderde kinderen der Kerk om den he- melschen bijstand opdat zij zonder strui kelen den weg die naar de eeuwige be looning leidt, zouden mogen bewandelen. De weg, die naar den hemel leidt, is de weg van Gods geboden, voornamelijk door het volbrengen van het groote en teere gebod der naastenliefde, gelijk Christus dat zelf In al zijne heldhaftige volmaaktheid door zijn woord en zijn voorbeeld heeft leeren onderhouden. Zijne overwinning zullen wij vooral deelachtig worden in de H. Mis, waar Hij zich slachtoffert. Onze tegenwoordigheid in de H. Mis weZe echter geen louter lichame lijke bijwoning, maar een levendige en heilige deelneming, door het offer name lijk van onzen eigen wil en persoonlijke geneigdheden, in vereeniging met het of fer van Jezus. En deze werkdadige deel neming zal ons eene bescherming tegen onze vijanden worden, zoodat wij veilig zullen voortwandelen, tot aan het zalig einde toe, op den weg van Gods geboden, de eenige die ons voeren kan naar het Rijk der eeuwige rust en eindelooze heer lijkheid en ons tevens aardsch geluk en tevredenheid zal bezorgen. AUGUSTUS - KOORNMAAND 20 Z 12» Zond. na Sinkien. H. Bernardus. 20" Ijzerbedevaart Evangelie: De barmhartige Samaritaar. 21 M H. Joanna Francises de Chantal 3 22 D H. Timotheus 23 W H. Philippus Beniti 24 D H. Bartholomseus 25 V H. Lodewijk IX van Frankrijk 26 Z H. Zephyrintis 27 Z 13" Zond. na Sink». H. Joz. r. Calasanz HERDENKINGEN 20 AUGUSTUS. 1821. Dood, tc Kunern, van den Schei kundige Achard, die de suiker in dc beet vond. 1823. Dood van Paus Pius VII. ge boren in 1742 tc Cczène in Italië. Was Paus van 1800 a 1823. 1827. Geboorte van Ch. De Coster, Fransch-Bclgisch schrijver. In 1827 te München geboren, leefde te Brussel, Over leed in 1897. Hij schreef o.a. Légendes flamandes. La légende d'Ulenspiegcl, et de Lamme Goedzak, werken die door het zou hij ook redenen moeten opgeven, waarom dit geschied was en natuurlijk wilde hij dit niet doen. Ziezoo, zeide hij, toen hij op zijn eigen kamer gekomen was, nu ben ik vol komen vrij man en kan mij bewegen ge lijk ik wil. Ik zal ondanks alles beproeven het raadsel op 'te lossen, maar nu niet meer met het doel, dat een journalist zich stelt, doch alleen om te handelen In het belang van Alice Evar., Hij dacht er over na, of hij bijvoorbeeld den bankier zou mededcelen, dat er geen vrees bestond, dat de vreemde handelwij ze van den zoon van professor Evan be kend zou worden. Maar hij besloot dit niet te doen. Niemand wilde hij spreken over de ontdekking, die hij gedae-, hid, dat do onbekende, die zoo op de oog te bleek van het doen en laten van Evan, niet meer in leven was, doch een geweld- dadigen dood had gevo uien. Hij zou desa vreeselijke ontdekking voor zich houden en intusschen trachten er achter te ko men wie de onbekende man wezen kon. Want dit stond bij hem vast, indien hij Alice Evan beséhermen zou, moest hij trachten achter de waarheid te komen om te weten welke gevaren hem bedreig den. Dien avond zat Werner op zijn kamer en dacht lang na over de geheimzinnige geschiedenis. Hij liet alle gebeurtenissen, die elkaar zoo snel opgevolgd waren, nog eens aan zijn geest voorbijgaan cn stelde opnieuw vast, hoeveel tegenstrijdigs er in die opeenvolgende gebeurtenissen viel op tc merken. En hoe langer hij nadacht, hoe meer alles hem onverklaarbaar voor kwam. Terwijl hij daarover peinsde, werd op zijn deur geklopt en trad Antoon Van Gielen binnen. Ik ben blij, dat ik je thuis tref, zeide hij, ik heb belioclte om vertrouwelijk met Je te praten. WH Je wel geiooven Frits, dat alles wat er gebeurd is mij als een benauwende droom gaat drukken. Frits Werner knikte. Fransch heen den Vlaamschen volksgeest ademen. 1014: Brussel wordt door de Duitscherl bezet. 1S08. Overname van den KongostaóJ door de Belgische regeering. 21 AUGUSTUS. 1674. De prins van Oranje cn koning van Engeland, belegeren de Fran» schen te Oudenaarde. 1798. Geboorte, te Parijs, van geschiedschrijver Jules Michelet. Overle den in 1874. 22 AUGUSTUS. 1328. Zannekin sneuvelt te Kassei, waar zijn 12.000 Witte Kaproenen hard nekkig streden tegen een leger van 90.00(1 Franschen. 1853. Huwelijk van Koning Leo pold II. 23 AUGUSTUS. 1328. Slag bij Kassei. 24 AUGUSTUS. 18S8. Vredesboodschap van dc# Tsaar. 26 AUGUSTUS. 1346. Dood van Lodewijk Nevers. 1853. Dood van. den Franschen Ko ning Louis-Philippe, geboren in 1773. (BBBSHSBBBBaaaHEaiaBacaassaEBB ZEEREUZEN Op Florida wordt de nieuwsgierigheid der Amerikanen geprikkeld door de ten toonstelling van den grootsten haai cii# totnutoe levend werd gevangen. Die zee reus weegt niet minder dan 600 kilo en is 3 m. 82 lang. Gemakkelijk zal het niet gegaan zijn om dat beestje tentoon te stellen in het Oceanarium van Marinland in Florida. Te Huil (Engeland) landde een sloep met een heilbot van eventjes 260 kgr. Hij was 55 cm. dik en zou, volgens deskundi gen, den eerbiedwaardigen ouderdom van 150 jaar hebben bereikt. !£aaH*SBSB&M32aeESa£3S23»ZBBJB BORSTBALSEM A. KESTELIJN verzacht r.a den eersten dag en ge neest volkomen hoest, griep, bvcn- chie't en alle ziekten der luchtpijpen en van den borst. Te verkrijgen: Apotheek KESTELYN- DE GRAEVE, Gasthuisstr.. 14, Popericge. gsiBsaasg&aansasBSBsaiBSiRg&gtl Wijngaardstr. 9, Izegem Groote Prijs Wereldtentoonstelling Brussel 1935 Parijs 1S37. I. - DAGVAKSCHOOL vöor SCHOEN. MAKEN. Uitgebreide vakkennis: Nc- derlandsch - Rekenkunde - Meetkunde (voor patroonmaken) - Boekhouden - Al gemeen en toegepast teekenen - Patroon maken en snijden - Looien van leder - Maken van leesten - Maatschappijleer Gezondheidsleer - Godsdienst. Ds meest volledige opleiding tot lift maken zoowel van den gewonen schoen als van het hoogste iuxewerk. Drie volledige studiejaren en één vcrvolma- kingsjaar. Aannemingsvoorwaarden: 1) De leerlingen moeten 13 jaar oud zijn. 2) Ze moeten het 6* studiejaar der la gere school met vrucht gevolgd hebben. 3) Het inschrijvlngsfecht op dc cursus sen is vastgesteld op 50 fr. II. - DAGAFDEELTNG voor SCHOEN» ST1KSTERS (2 studiejaren). Volledig# Theoretische en praktische opleiding. Voorwaarden: 14 jaar oud zijn. III. - DAGAFDEELING voor MACHI NAAL SCHOENMAKEN (in wording). Men zal 2 jaar handwerk moeten aange leerd hebben in de 1» afdecling om tol die afdeeling te worden toegelaten, lhi# NU INSCHRIJVEN. IV. - ZONDAG en AVONDSCHOO^ voor Patroonmaken (3 jaar). - Houtbtft, werking, Meubelmakcn (3 jaar) - Te#, keningen (3 jaar). Inschrijven bij E. H. BESTUURDER, Rocsclarestraat 41, IZEGEM, of bij Heef C. NEYRINCK, Hondstraat 39, IEPER. Dc lessen herbeginnenvcor de Dag school op 11 September, te 8 uur; voof de Zondag- en Avondlessen op 16 Sep tember, te 17 uur. Dat is met mij eveneens het geval. O, hentam Antoon Van Gielen, maar voor jou is het heel iets anders. Ten slotte sta jij geheel buiten dit alles en ben je belangstellend toeschouwer, niet meer. Maar jij bent er toch ook niet in be trokken. Ik: Ik persoonlijk m'sschien niet, maar mijn vader des te meer. Ik wou ciat die professor z'n vervloekte uitvincbng nooit gedaan had, dan zou al dit vreese lijke zeker niet voorgevallen zijn. En ik wou ook, dat die ellendige geldzucht mijn vader niet zoo te pakken had, can ware lüj in deze bloedige geschiedenis n et ge mengd. Het schrikkelijkste :s dat, near mijn overtuiging, de verwikkelingen nog bij lange niet geëindigd zijn. Proietsor Evan is vermoord omdat men in het be zit van zijn geheim wilde komen. Dat doel hebben de moordenaars, wie ze oan ook zijn mogen, niet bereikt. En ze zullen recr goed weten, dat mijn vauer de bez.tter is van het geheim der ontdekking. Daar om ben ik overtuigd, dat hij groot gevaar loopt, wat trouwens door den aanslag op zijn auto reeds zeer duidelijk Is bewezen. Voor mij is het in de eerste plaats zaak het leven van mijn vader te beschermen. Ik voel hem ieder oogenlik van den dag bedreigd. Werner knikte. Ja, zeide hij, ik begrijp me uw v.ve» volkomen. Maar er is meer, zeide Antoon Vei» Gielen, wat mij drukt. En ik moet daar over eens vertrouwelijk met iemand spre ken. Met wien zou ik het anders doei» dan met jou. Frits. Het gaat over Alici Evan. Frits Werner stond op. (Nadruk verboden; <'t Vervolgt). I Si 1 I ■i Hj 1 B B 1 B I GE ZIJT OVER ONS BLAD TEVRE- DEN1 NA LEZING, SCHUIF HEf IN HANDEN VAN EEN GEBUUR O* VRIEND, ZOO STEUNT GE ONS. f I

De Halle (1925-1940) | 1939 | | pagina 9