Ge GÉiiiii Derde Ons Vrouwenhoekje VERESNIGMG mm BESCHAAFDE OMGANGSTAAL GEDACHTEN AANBESTEDINGEN VRIJE VAKSCHOOL SPREEK EU SCHRIJF 8 - 25J WEKEUJKSCH LITURGISCH RULLETIJN WEEKKALENDER HANDELSBELANGEN j BIJVOEGSEL AAN .DE POPEItINGENAAR EN «DE TALLEVAN ZONDAG 27 AUGUSTUS 1939. Na lijden Komt verblijden. H-t bitter van den tegensnoed, AI \aVt. ons den voorsooed dubbel zoet. Goed verloren. Veel verloren; F*r verloren. Meer verloren; Ziel verloren. Al verloren. ipaasscsruasuessszzzBaazësass HET MANNEKE UIT DE DE ZONNE STEEKT, de zonn» brandt Nu is oprecht de Zomer in het land En komt hij wel 'n beetie laat Hij brengt ons toch nog heel veel baat t Is zoo een echt weertie om te. stikken 'n Ideale tijd om slechts te luierikken Maar, iedereen die krijgt zijn straf En... miin enistel dat moet af t Gemakkelijkst 't eerst, en... ondertus- f schen Gaan w'een artikel wijdon aan... het kus- rr-r.1 Niet 't kussen waar g'uw hoofd opieat om dodoketis te doen maar 't werkwoord kussen... zoenen... beeskens geven, allee. Tegenwoordig zijn ze goedkoop, de zoe nen... maar in den tijd waren z'er zoo rap niet meè, zulle... Marcus Porcius Cato de Oudere, die van 243 tot 149 vóór Christus leefde, en die het toonbeeld van de strenge oude Ro- meinsche zeden was, had hieromtrent een eigen opvatting. Over hem vertelt de Grieksche schrijver Plutarchos. dat hij een zekeren Manlius uit den senaat gezet had. omdat deze zijn eigen vrouw, in het bijzijn zijner dochter, gekust had. Dat was ongetwijfeld zeer nard. Doch, bijna ongelooflijk zal het klinken wat omstreeks de jaren van 't einde der 15' eeuw gebeurde in Frankrijk. Daar werd namelijk een man, die zijn vrouw met geweld gekust had en daarom voor het gerecht gebracht werd, ter dood veroor deeld! En dees gebeurde in 't jaar 1837 in En geland. Meneer Caverland was nogal kuszinnigAls grap trachtte hij eens sen schoone te kussen maar als ant woord voor die ongewenschte teederheid beet ze hem eenvoudig een stuk van zijn neus af. Dat was te erg. Doch de rechter went natuurlijk werd het een rechtzaak, verklaarde: Wanneer een man een meisje tegen haar wil kust, mag ze hem den neus afbijten, wanneer zij daar zin in heeft! Wat zoudt g'er van peinzen, alderliefste Leceresjtens! SCHACHT AJUIN had 't poer niet uit gevonden. Zet u de laatste, zei sergeant Kool. Ik kan niet, sergeant, er staat al een. te; Ajuin. EERST GEDAAN EN DAN BEDACHT Heeft menigeen in 't leed gebracht Dat gezegde zal. ongelogen D'Albatros wel hebben overwogen Die éérst lei Een ei En zich dan in vier moest houwen Om al gauw zijn nest te bouwen! Ja. ne rare vogel, dien Albatros, moeten w.' bekennen als we zijn gewoonten en ze den ne keer van nabij gaan bekijken. Hij is de grootste en de sterkste onder de zeevogels en heeft een lengte van 1 m. 20. De vleugels, die lang en smal zijn. zijn gewoonlijk 3 meters overdwars van het eene punt tot het andere. Sommige van die vogels hebben echter een vlucht ran 5 meters en half. En uithouden dat hij 't kan. Soms vliegt hij dagenlang met schepen meê, zonder ook maar even op 't water neêr te strijken. Het was de aanblik van dezen vogel, die de vroegere ontdekkingsreizigers van de Zuidzeeën aanmoedigde en op- in jnterde. Maar hij heeft ook een lecïijk gebrek... Ui is in 't geheel niet vooruitziend; hij begint namelijk slechts zijn nest van modder te bouwen, nadat het ei gelegd is! En hij 'n heeft pertang niets weg var. nen uil! EVENMIN als Pastor Havermaete. Paster Havermaete van Klavergem was milde dat 't al en te vele scheelde; hij hadde 't hemde van zijn lijf weggegeven w: re 't niet geweest dat Sofle, zijn goe oude maarte, hem bij tijds tegenhield. 't Gebeurde nu dat er op de aanpalende parochie, te Stroogem, een nieuwe kerke gebouwd werd en dat de kerkmeesters van dl; parochie met een liiste rondgingen bij de ingezetenen, om geldelijke bijdragen. Ze gingen ook naar Klavergem en be zochten 't eerst den milden Eerw. Heer Pastere. Hewel, mijnheer Paster, vroeg de op- psrbaas der bedelaars, gaat ge ook wat geven voo. ons kerke? Zeker, zeker, antwoordde Paster Ha vermaete, 'k ga 'k ik de klokgater geven In de tone, en 't meugen groote zijn. Lachen, 'k zeg het met fatsoen 't Is 't plezantst wat ne mensch kan doen Eu 't moet dubbel plezant zijn. vriend. A's ge dandaarmeê nog uw brood verdient. Ea da's 't geval met meneer Grathby van Londen. Of beter dat was 't geval. Want thans is meneer Grathby gepansjonneerd, ja hij is op zijn lauweren gaan rusten. Die meneer dus was in dienst van ver schillende cinema's en hij had niks an ders te doen dan door zijn hartelijk ge lach, ric bezoekers aan te steken. Hij had op die manier een fortuintje van zoo maar 20.000 pond bijeen... gelachen. En nu kan hij in zijn vuistje lachen. Ja. ja, d'r zijn geen zotte s leien! iB3BRiaBiBaa«BaBHHEH»aHiaasa Mengelwerk v. 27 Augustus 1929. Nr 24. i oorspronkelijke detective-roman door WILLIAM HOLT Alzoo. om U daarvan rog een voorbeeld te geven, alzoo dus hebben de Franse he kaas fabrikanten in Rouaan. voor kaas-1 experten, -en wedstrijd gehouden om uit te maken •vie de fijnste kaastong bezit. De eerste en tweede prijs werden pe- "-onnen door twee broers, die zoo maar j 225 soorten kaas wist*n te onderscheiden. Nu gaan ze daarmeê trachten ten stiel tje te bemachtigen ocdat hun kaas tor ghun... kaas in de valei3 zou bezor gen. En gelijk hebben ze alleman 'n moet geen dwangarbeider zijn! en dat ze zich maar niet de kaas van hun brood laten halen! HET REISGEZELSCHAP in het Wilde Westen was pevlueht voor een stortbui en kwam terecht in een kleine boerderij. Se zaten aan tafel en een van hen zei: Gelukkig, dat we onder dak zijn. Dat leek wel een zondvloed! Een zondvloed? vroeg de boer. Wat is dat? Heeft u nog nooit van d; zondvloed gehoord en van de ark van Noich? Neen. we hebben hier al in vier da gen geen gazetten gekregen, was 't ant woord. 'N GEDACHT: Duurzaam geluk tiert niet in aavdscbe [tuinen Poms geurt er een bedeesd ontloken rees Of kronkelt klimop zwierig over puin en En schijnt de wereld minder lcos en boos DE REGEL VAN DRIE Die We leerden in de klas, "k Wilt 't U op 'n briefje geven Komt in 't leven Meer dan eens van pas Hier hebt g'er dan Ook een voorbeeld van! Zelfs rechters kunnen er alle belang bij hebben, dien regel, in den regel, cp hun duimken te kennen... Maar 'k meet er aan toevoegen dat er dan natuurlijk een beetje humor moet meê gemoeid zijn... en daar 't geval zich nu juist in 't moeder land van den humor heeft voorgedaan! Oordeel zelf maar. Voor de rechtbank van Saint Louis (Missouri) kreeg de rechter Hicks 't geval te vonnissen van ne vent die 2 dollarkens had scheef geslagen. Zijn besluit, na de pleitrede van den halvekaat, luidde: Gezien dat de voorzitter van de Stook Exchange, volksvertegenwoordiger Whit- nr y, veroordeeld werd tot vijf jaar gevang, om 225.000 dollars te hebben gepikt, maakt dit één jaar gevang voor 25.000 dol lars, één dag voor 120 dollars en voor 2 dollars 24 minuten gevang. 't Publiek juichte hem geestdriftig toe... en de beschuldigde was in de wolken met clie nieuwe rekenmethode van rechter Hicks. Humour, quand tu nous tiens! DE BOKSER kwam na den wedstrijd in zijn kleedkamer terug en viel meteen op de rustbank neer. Hij was geweldig af gedroogd door een collega, die aardig op weg was om wereldkampioen te wor den. Hij was murw en ziels-blij, dat dit gevecht achter den rug was. Zijn mana ger kwam binnen en zei: Dat was een heele toer, hé, ge hebt er aardig van langs gekregen, maar... ik heb ten minste goed nieuws voor u. Zoo... goed nieuws? vroeg de bokser, nog half suf, maar zich verheugend op iets goeds. Wat is 't? Ik heb zoo juist een revanche-wed strijd voor u afgesloten! Toen viel hij gansch van zijnen susl HIER, KURJEUZENEUS, Doe maar uw keus... En wil uw verstand besteden Aan al dees wetenswaardigheden En zeg me dan: Wat dunkt g'ervan? Ja, d'r zijn zoo van die fenomenen th de wereld waarover dat ne mensch nog nooit heeft nagedacht... en die pertang de moeite loonen. Alzoo is het water, waarvan men zich bedient om de branden te bluschen. sa mengesteld uit hydrogeen, een brandbaar ges, en oxygeen, een gas dat hét branden aanwakkert. Een woedende zwaan kan met een vleu gelslag het been van een man breken. Tijdens hunne trekvluchtcn vliegen de wilde ganzen en eenden aan een gemid delde snelheid van 80 Km. por uur. In zekere deelen van het eiland Hawaï drinken de koeien nooit... daar de be stendige vochtigheid het gras met vol doende water vult, opdat het vee niet hoeft te drinken. In Amerika bedient men zich van 8 me ter lange /.agon om zekert reuzenboomen van Californië door te zagen. De aluminium draad die rondom de sol-snaarvan een viool gewonden is heeft acht meter lengte en weegt nog geen gram. Een rot ei vlot in 't water. Waarom? Door de drijvende kracht der gassen die zich onder de schelp gevormd hebben! En vwala! Ge zljt gediend hé! kurjeu- zeneus! TWEE AMERIKANEN, op reis door Vlaanderen, kwamen in een spijshuis, waar ze gingen eten. Een van hen wilde een souvenirt.ie koopen en ging even weg. Hij kwam terug met een jongen man en stelde dezen aan zijn reisgenoot voor: Hier heb ik iemand, die met ons mee terug gaat. Een geweldig verkooper! Ik zag hoe hij iemand een koekoeksklok ver kocht en hem ook nog een pakje vogel zaad aansmeerde. Zóó iemand kunnen we gebruiken. Echt iets voor Amerikanen! JAN. SUS EN PIER En al de mannen van 't plezier Die geerne lust 'n potje blei- Als ge zoo zilt op den zwier Wilt g'uw luilekkerland betreden? Wel, ga dan eventjes naar... Zweden Want daar, zeg, Op den spoorweg Zijn er speciale compartimenten Voor de... zatte venten! Ge kunt de compartimenten op onze spoorwegen voorbehouden aan de rookers, voorbehouden aan de dames, aan de niet- «■«imiiniiiaBiiiBiiauaBii En toch! Wat beteekent die uitroep? En toch liep ik met het plan rond haar ten huwelijk te vragen. Hoe! Gij zegt? Ja luister vóór ge mij daarom zoudt veroordeelen. Ik heb Alice Evan als een goede vriendin beschouwd, ik koester voor haar groote achting, meer vriendschap en achting dan ik voor eenige andere jonge dame zou gevoelen. Er trou.ven veel man nen met een meisje, zonder dat zij voor zoo n meisje de groote liefdkoesteren, die men in boeken beschreven vindt en zon der dat men daarom nog van een huwe lijk uit berekening zou mogen spreken. Dan is het toch voor mij ook geen mis daad als ik het zou doen, als ik Alice ter. huwelijk vroeg. Maar dan moeten daarvoor toch re denen bestaan. Daarover wil ik met jou spreken. Mijn vader verlangt het. Werner trommelde op de tafel. Aha. zeide hij. half cot zich zeiven, het is dan toch zoo. Wat bedoelt ge. vroeg zijn vriend. Niets. Maar ge zegt, dat uw vader het verlangt? Hé. ik meende je zoo'n beet je te kennen. Ik kan mij eenvoudig niet voorstellen, dat dit voor jou een reden kon zijn om er in ernst over te denkeu. An- toon Van Gielen is toch waarlijk niet iemand, die zich gemakkelijk tegen zijn zin aan een meisie laat koppelen. Zonder het zelf te weten gebruikte Werner hier het woord, dat do broeder van Alice ook gebezigd had. En zijn stem had een harden onaangenamea klank. Dat viel ook Van Gielen cp. Je bent boos op me, zei hij. anders zou Je die uitdrukking niet bezigen. Er is geen sprake van dat ik me zou laten koppelen. Werner streek zich met do hand over het voorhoofd. Vergeef me. zei hij, ik wil je niet I uit me toe- jou mededeeling mij zeer rookers. de restauratie-wagens enz. enz.? Da's allemaal voor ons gemak... maar in Zweden zijn z'ons toch nen boogscheut voor. Daar zijn nu wagons voor... om 't be leefd uit te drukken reizigers die ge dronken hebber.maar s!s ge tusschen de lijnen kunt lezen, beteekent dat dood eenvoudig voor reizigers die in bedron ken toestand verkeeren en die zich re kenschap geven dat... als de wijn is in den man. 't verstand is in de kan en I anders zouden kunnen ruzie zoeken met j hun medereizigers, en andere moeilijkhe- den zoeken. De deuren zijn van tralies voorzien en kunnen slechts van den' buitenkant ge- ocend worden, om de ongelukken te ver- mi iden. Gelukkigs Zweedsche zatterikken! EEN KEERTJE st3at bü een tramhalte en de tram komt. De conducteur ziet den man om zich heen en op den grond kij- I ken en vraagt: Hé meneer, wilt u neg mee? We moe ten nog verder! Alles goed en wel. maar ik moet even kiiken of lk de caramel terug kan vin den. die uit miin mond gevallen Is. Een caramel, en d&ar moeten wij zoo lang op wachten? Ja, maar mijn gebit zit er aan vast ge plakt Wat dat ne mensch zoo allemaal kan voorhebben, hé! 'N GEDACHT: Ean mensch die rein en net is Ontwijke wat besmet is! 'T MODERNE KOMFORT Dost ons aan niets te kort En weet zich aan alles aon te passen... 't Ligt maar voor 't rapen En om op te slapen Hebben v/e nu malsche matrassen Tiaar, naar de geschiedenis ons leert Hebben ons voorvaders dat ontbeerd De kwestie is, m'n lezersscharen Of z'er ongelukkiger om waren! Enfin, 'k weet niet of het juist aan die ontbering is toe te schrijven, maar 't is een feit, ze zijn toch allemaal dood ge gaan! Toen in 't begin van de dertiende eeuw de Er.gelsche Koning voor het eerst ging slapen op een zak, gevuld met stroo, was dit zoo'n gebeurtenis, dat er aanteekening van werd gehouden in de kronieken van het Engelsche koningshuis. Toen deze nieuwe manier van slapen meer ingang vor.d, gingen er al spoedig stemmen cp, die beweerden, dat deze nieuwigheid goed was voor slappelingen en niet voor gezonde flinke menschen. Vroeger had men altijd goed geslapen op britsen, waarover men dan dierenhuiden had gelegd. Er bestaat zelfs nog een brief van Goe the aan zijn moeder, waarin deze schrijft: ti Wilt ge voor den hertog van Weimar, wanneer hij komt, een stroozak laten ma ken en daarover een schoon wit lijndoek leggen...? Allee, daaraan is 't nog ne keer te zien zie, dat alles toch maar 'n gewoonte is... en dikwijls 'n slechte gewoonte ook! HEBT GE GEHOORD hoe mijn stem gansch de zaal vulde? vroeg de verwaan de spreker. Ja, luidde het antwoord. De toehoor ders zijn overigens allemaal vertrekken om heur plaats te laten! OM ONS EPISTEL WAT TE LENGEN Zonder uwen tijd te stelen Wil 'k U hier mededeelen Hoe d'Amerikanen hunnen tijd doorbren- Als ge 't zult hebben gelezen [gen. Zult g'er overtuigd van wezen, 't Is tegen geen weêrlegging bestand Dat Amerika is... 'n luilekkerland Door middel van vragenlijsten heeft men in Amerika vastgesteld hoe de Ame rikaan zich het best vermaakt, dus hoe hij zijn vrijen tijd liefst doorbrengt. Op grond van de ingekomen antwoor den stelde men vast, dat lezen het meest geliefkoosde tijdverdrijf is. Dan volgde de radio en op de derde plaats de cinema. Er waren nog 57 andere manieren om zich tc vermaken of den tijd te dooden, zooals gratis-concerten of sportwedstrij den bezoeken, kruiswoordraadsels oplos sen, visschen enz... Men vraagt zich af of er dan nog tijd overblijft om te... werken! EN HIER iets anders... Een Turksche fregat leed eens schip breuk op de kust van het eiland Samos. Daarop veroordeelde de Pacha de eiland bewoners... tot het vergoeden van het schip. t' Had uw eiland niet <n den weg gele gen, dan was het schip nut gestrand, verklaarde deze kinderlijke man in allen ernst. Alleman 'n kan geen arend zijn! BONPAPA was op wandel met één zijner kleinzoontjes, en trok 'n schilderij tentoonstelling binnen. Bonpapa, wat is dat? Adam en Eva in 't paradijs, Jefken. Wat deden ze daar? De goede God had ze daar gezet voor hun geluk. Ze woonden er vreedzaam, al leen, en... Zijt ge zeker dat ze daar alleen woonden, bonpapa? Wei Ja, kind. Maar, zeg, wie heeft er dan hun por tret gemaakt? 't Manneken uit de Maan. iHBBSsiiMBnsEaBa-iBEMaaahiSfl DE STAATSPAKETBOGTEN VERKLIKKEN DAT HET MIN DER GOED GAAT AAN DE KUST He r eens, zeide hij, je weet, dat ik |e vriend ben en als. ik je op de een of andere wijze een dienst bewijzen kan, zal lk liet graag doen. Maar je zegt uit, alsof je van plan bent mij vertrouwelijke med'deelingen te doen. En dan vraag ik je toch dringend, doe dat niet. Ik heb er mijn reden voor dat te vragen. Het is waarachtig of ie vermoeden tarnt waarover ik je spreken wil, Frits. Maar je zult het toch moeten 'ïooren. Want ik moet er met iemand over spre ken. iemand dien ik volkomen vertrouwen kan. En weet je dan of je mij dat kunt, rieo Werner, weet je of je mij in deze wei om raad zou kunnen vragen. Ja zeker! Neen, dat weet je n'et, want waar over Alice Evan gaat, Antoon, ben ik self partij, daar... Ook Van Gielen was nu opgestaan, hij legde zijn vriend de hand cp den schou der. Wat, riep hij uit, je zegt dit op zoo vreemden toon, is het waar Frits, heeft zij Indruk op je gemaakt, heb je haar lief? Ja. antwoordde Werner op deze rechtstreeksche vraag, je hebt het gera den, Antoon. Ik heb haar lief, we zijn me deminnaars. Natuurlijk heb ik haar niet over mijn liefde gesnroken, maar... Van Gielen schudde liet hoofd. Hoor eens, zeide hij, laten wij elkan- 'onaangenaam zijn. Maai' je der goed begri gezegd, I gaven, dit^H dat nok ik dat meisje zou beminnen. En vreemd moest aandoen. Ik neem aan. ik locüj J weet zelf, dat je vadei' gaarne zou zien, Vergelijkende cijfers over het verkeer aan boord van de staatspaketbooten Oostende-Dover tijdens de maand Juli 1938 en 1939 geven aan, cat er dit jaar, op één maand tijds, 39.000 minder verlof gangers uit Engeland kwamen. In Juli 1939 kwamen er inderdaad slechts 50.831 passagiers uit Engeland aan tegen 89.515 in Juli 1938 en er vertrokken 42.738 tegen 62.310 passagiers. Men kan dus niet loochenen dat het een slecht seizoen is aan onze kust. ISatilHHHIIHHBdaiSB jbseueb j dat ge met Alice Evan in het huwelijk treedt. Maar hij zelf moet immers vree zen, dat aandrang in deze van hem op jou eerder een tegenovergestelde uitwer king hebben moet. En ik begrijp volstrekt niet. dat jij er over zoudt denken een meisje ten huwelijk te vragen, dat Je niet liefhebt, alleen omdat je vader' dat ver langt. Maar laten we er niet ever spre ken verder, ik beken, dat ik in deze niet onbevooroordeeld ben. Antoon Van Gielen ghmlachte flauw. Laten we er wel over spreken, zeide hij, we zijn vrienden nietwaar, en we zul len dat blijven. Luister naar wat ik je vertellen wil. Mijn vader v/ensclit dat hu- wolijk. En toen hij mij dit gezegd heeft, heb ik zijn voorstel verre van mij gewor pen. Maar hij houdt aan. Hij stelt het mij voor, alsof ik... Antoon Van Gielen aarzelde vertier te gj.au. Het was of hij niet goed zeggen durfde, wat hem op het hart lag. Ik houd van mijn vader, sprak hij. al stonden we in onze opvattingen altijd heel ver van elkaar. Hij bevindt zich in groote moeilijkheden en ik meen 't mijn plicht is als goed zoon, dat ik hem juist in moeilijke omstandigheden niet alleen laat staan. Hoor eens Frits ik moet het jou vertellen, ik moet iemand hebben met wien ik er over spreken kan, geheel vrij. zonder eenige beperking. Hij woelde met da handen in z'n haar, blijkbaar viel liet hem moeilijk verder te gaan. Hij was aan een hevige gemoeds beweging ten proci, die hij tevergeefs poogde meester te worden. Hij was opge staan en liep nu in de kamer op en neer. Eensklaps bleef hij vcor Werner stil staan en hernam: Ti zal je kort en goed zeggen, wat het is. Mijn vader bevindt zich in ftnan- cieële moeilijkheden. Ja, zie me zoo ver- I vonderd niet aan, het is zoo. de rijke i bankier Van Gielen zal weldra misschien J armer zijn dan een van zijn bedienden. Maar dat is het ergste nog niet. De vraag is, of als m'jn vader failliet gaat, hij uit de handeu van de justitie blijven zal. J DE VOORDEEITN VAN DE WANDELSPORT VOCK DE VOLKSGEZONDHEID Jammer genoeg heeft de liedendaag- sche mensch met zijn trein, bus, auto. flets en motor de vele voordeelen van het wandelen vergeten. Een kentering valt er wel te bespeuren bij de verschillende jeugdbewegingen, die weer een groote rol aan de eetleve voortbeweging van den mensch toekennen, zoodat we stilaan van wandelsport mogen gaan spreken. Inderdaad: aan het wandelen zijn vele vcordeelcn verbonden en liier denken we niet alleen aan de vormende waarde door het genieten van de natuur op de meest directe wijze, doch ook van louter hygië nisch standpunt bezien. Vooreerst kan de wandelsport door ie der normaal mensch worden beoefend, zonder dat hij daarvoor ols bij andere sporten: een aparte aanleg of een bijzon dere kennis bezitte. In het algemeen vol staat voor het wandelen een goede func tie van het hart, een groote longcapaci teit en een zeker volhardingsvermogen. Verder is het wandelen een sportieve orestatie die geen hooge eischen aan het lichaam stelt. Wanneer men de toename van de energieproductie bij sportoefenin- gen in procent van de rust waarden uit drukt, clan krijgen we volgens Prof. Buitendijk de volgende cijfers. Voor het gaan is er eene toename van voort gebrachte energie van 52 He. terwijl voor het hard'conen er een toename is ven 669 of 12 maal zooveel, en voor het skiloonen deze vermeerdering 1100 be draagt of 22 maal zooveel energie dan bij het wandelen. Het komt veel voor dat ge nezende zieken de raad wordt gegeven meer gebruik te maken van him beenen, hetgeen niet altijd geredelijk wordt aan vaard, want de patiënt verkiest gewoon lijk een slechtsmakend drankje in te ne men, dan eenige lichamelijke inspanning te verrichten. Onze moderne levenswijze met zijn zit tende kantoorbedienden, zittende fabrieks arbeiders, levert een groot contingent pa- tienten vcor wie de wandelsport een heil zaam geneesmiddel zal zijn. En welk nut haalt niet leder gezond mensch uit een goede wandeling: vermeeiderde eetlust, betere spijsvertering, het verdrijven van loomheid, hetgeen vooral voor geestesar- beiders van belang zal zijn. Het is niet noodig hiervoor lange marchen af te leg gen en topprestaties te leveren, dte een geleidelijke training en een ernstig voor afgaand (geneeskundig onderzoek ver- eischen, maar waarom zouden we geen voordeel halen met ons te voet naar het werk te begeven en terug naar huis te gaan, in plaats van fiets, tram of bus te gebruiken. l22aï3raBa3SIEBaaBSXMIS5S£B3 Gelukkig dat in deze tijd van overdre ven mecanisme en techniek, waarin de mensch het physiologisch mecanisme van zijn eigen lichaam begon te verwaarloo- zen, er bij de Jongeren een algemeene drang gevoeld wordt, terug dichter bij de natuur te leven. De wandelsport is de gemakkelijkste en ook de meest natuurlijke sport van alle tijden. VOOR ONZE KEUKEN FRAN3CHE KI?. Kook 'n malsche jonge kip in water met zoeten witten wijn, ajuin, foelie, wortel, peterselie, pe perkorrels en zout. Roer boter met bloem op het vuur. doch laat het niet bnün wor den. Voeg nu al roerende den gezeefden kippenbouillon toe. Maak deze met kook room en een of twee geklopte eierdooiers af. Geef bij dit gerecht spaghetti die met een stuk boter ge.-mocrde verschr cham pions en geraspte kaas is afgemaakt. Doe de spaghetti op een heeten schotel. Sclilk er de aan stukken gesneden kip on. Laat de tamelijk dikke soep er afzonderlijk bij dienen. APPELS MET KIP OP WILD. Men neemt een aantal handappels naar keuze en snijdt van lederen appel het bovenste schijfje af. Vervolgens boort men er de klokhuizen voorzichtig uit, men zorgt er daarbij voor, dat men de appels niet stuk maakt. Met een scherp mes verwijdert men hierna een flink gedeelte van het binnenste der appels, maar zorgt ze niet lek te maken. Vervolgens hakt men restjes gebraden kip, of wild fijn en vult daar de appels mee op. De op die wijze gevulde appels plaatst men die in een vuurvasten schotel en strooit over lede ren appel een lepel suiker en een weinig gesmolten boter. Tenslotte laat men ze in een matig warmen oven ongeveer vijftien minuten stoven. NUTTIGE WENKEN TEGEN DEN HIK. Verdwijnt na een diepe ademhaling, den adem inhouden en een glas koud water, met kleine slokjes te drinken. OM KLEERBORSTELS TE REINIGEN. De haren van de borstel aten weeken in een weinig water, waaraan eenige le pels cognac werden toegevoegd. LICHTE ERUINE SCHOENEN zal men wat donkerder maken, door inwrijving met melk waarin enkele druppels amo- niak werden opgelost. Wanreer het leer droog is, opwrijven met een zachten doek. PLUCHE MEUBELEN kan men reini gen, door ze met vochtige zeemlap af te nemen en wel door gelijkmatig in een richting te strijken. Dit is beter dan bor stelen. TREKKING DER VERWOESTE GEWESTEN 1S23 Zaterdag had in de Nationale Bank de 195' trekking plaats van de premieleening der Verwoeste Gewesten 1923. Reeks 037598 Nr 5 en Reeks 189811 Nr 3 zijn betaalbaar met 100.090 fr. Reeks 151831 Nr 4, Reeks 191C32 Nr 1 en Reeks 203735 Nr 5 zijn betaalbaar met 50.000 fr. De volgende 15 loten zijn betaalbaar met 10.000 fr.: 018172 Nr 5; 101831 Nr 2; 212160 Nr 4; 090583 Nr 2; 13S974 Nr 5; 248669 Nr 3; 093209 Nr 2; 192768 Nr 2; 282257 Nr 4; 311812 Nr 1; 347819 Nr 4; 368787 Nr 2; 372813 Nr 5: 373154 Nr 1; 398383 Nr 1. SEasaaiiaaasseissESzagassssiisa BINNENLANDSCHE LEENING 1933 Vrijdag had cle 71" trekking plaats van de b.inneqj,andsche leening 1933. Reeks 128.891 wint het groot lot van 1 millioen. De volgende 45 reeksen zijn terug betaalbaar met 25.000 fr.: 109.526 131.304 192.871 228.080 242.683 278.377 303.397 323.051 373.944 115.106 135.687 204.761 228.364 247.099 280.805 304.452 338.052 379.210 123.507 160.523 221.837 238.774 252.011 281.010 309.424 354.476 379.853 123.776 161.665 225.074 239.236 258.670 290.990 315.055 365.367 393.508 124.724 188.515 225.619 240.674 261.870 299.483 322.903 368.652 395.999 Elke obligatie behoorend tot een uit getrokken reeks, heeft recht op een vijfde van het lot aan deze reeks toegekend. IHlBgaaBEMSSSfiiaSBBüHiJHafiSB Vraag aan uw Briefdrager Een abonnement op dit blad. 11 SEPT. Te 11 uur, leggen der cen trale verwarming in verschillende gebou wen van het bestendig kamp te LOM- BARDSIJDE, Raming 1.600.000 fr. Last-: kohier Nr 1308, prijs 8 fr., plans 10 fr., Loxumsiraat 16, Brussel. Aanget. inschrijv. 8 September. Uitslag van Aanbestedingen 18 AUG. Te 11 u„ voor den H. Claeys, Vrijdagmarkt, 12. Brugge, vernieuwing der platdaken in asfalt cn bijkomende wer ken in de Rijksmiddelbare school, te IEPER. SOETE J., leper. 87.152,14 fr. (met aschbeton) of 107.000; Deihem D„ ld., 94.000 (Sabda) of 93.772,19; Dekkers E., Hoboken. 98.695,03; Priem L.. Brugge, 101.699,27; Delgof E., Borgerhout, fr. 108.521,95; Cie Gle Asphaltes, Porphyres et Goudrons, Brussel, 109.660,72; Lum- merzheim, M. H. en Cie, Gent, 115.081,53; Pieters P.. ld., 130.309,15. VREESELIJK ONGELUK BIJ SCHIETOEFENINGEN NABIJ AARLEN SOLDAAT GEDOOD Vrijdag morgen, te 11 uur, waren ver scheidene kompagnies heropgeroepen sol daten bezig met schietoefeningen met het geweer, de mitraljeus, liet geweer-mitral- jeus en het pistool op den schietstand van Lagland, bij Aarlen. Opeens werd de sol daat P., wiens ouders te Longvvy wonen, getroffen door een pistoolkogel van groot kaliber. De ongelukkige soldaat, die doodelijk gewond was in de zijde, is een uur na dien overleden. De krijgsavditor heeft een onderzoek ingesteld. B22ï®aZSISB33SS!Eaï3BHÏ3asaB3 Wijngaardstr. 9, Izegem Croote Prijs Wereldtentoonstelling Brussel 1935 Parijs 1937. Het is vreeselijk pijnlijk voor mij je dit tc bekennen Frits, dat begrijp je wel. Maar ik moet het zeggen, omdat ik niet wil, dat je mijn daad verkeerd zoudt be- oordeeien. Je daad, vroeg Weiner bijna toon loos, je bedoelt je huwelijk met Alice? Ja! Zie de zaak is deze. Het geheim van de uitvinding van professor Evan be hoort mijn vader en de erfgenamen van den protessar. Met diens zoon kan en behoeft mijn vader geen rekening te hou den, maar wel met zijn dochter. Welnu als ik met haar zou trouwen, dan zou vader gerechtigd zijn het geheim van de samenstelling van de ontplofbare stof te verkoopen. Hij kan daarvoor wei een mil lioen. ja meerdere millioenen ontvangen en zou dus gered zijn. gered van armoede er. misschien van de schande. Begrijpt ge nu voor welk een keuze ik gesteld ben. Mijn hemel het is toch geen misdaad als ik met Alice Evan trouw, wanneer zij mijn aanzoek niet afslaat. Werner antwoordde niet dadelijk, hij besefte ten volle in welk een moeilijke positie zijn vriend zich bevond, hij voel de geen boosheid meer tegen hem, in tegendeel diens mededeelingen hadden diep medelijden opgewekt. Welnu, vroeg Antoon Van Gielen, meent gij dat het een misdaad zijn zou? Uw vader dwingt u als het ware tot dit huwelijk, zeide Werner nu, maar meent gij dat Alice Evan zal toestemmen? Var>. Gielen haalde de schouders op. Ik zal tegenover haar in elk geval niet huichelen, antwoordde hij. ik kan haar zeggen, dat ik haar vereer en hoog acht. ik kan haar beloven, dat ik alles doen zal om een goed echtgenoot voor haar te zijn, dat ik trachten zal haar gelukkig te maken. En dat kan ik eerlijk beloven, want ik zal die belofte houden. Maar of zij toestemmen zal? Dat is het juist, wat mij zoo vreemd lijkt, mijn va der beweert met de grootste stelligheid dat Alice toestemmen zal, dat zij mij l.efliceft. En gij gelooft dat^ I. - DAGVAKSCHOOL voor SCHOEN MAKEN. Uitgebreide vakkennis: Ne- derlandsch - Rekenkunde - Meetkunde (voor patroonmakeu) - Boekhouden - Al gemeen en toegepast teekenen - Patroon maken en snijden - Looien van leder - Maken van leesten - Maatschappijleer - Gezondheidsleer - Godsdienst. De meest volledige opleiding tot het maken zoowel van den gewonen schoen als van het hoogste luxewerk. Drie volledige studiejaren en één vervolma- kingsjaar. Aannemings voor waarden: 1) De leerlingen moeten 13 jaar oud zijn. 2) Ze moeten het 6studiejaar der la gere school met vrucht gevolgd hebben. 3) Het inschrijvingsrecht op de cursus sen is vastgesteld op 50 fr. II. - DAGAFDEEL1NG voor SCHOEN- STIKSTERS (2 studiejaren). Volledige Theoretische en praktische opleiding. Voorwaarden: 14 jaar oud zijn. III. - DAGAFDEELING voor MACHI NAAL SCHOENMAKEN (in wording). Men zal 2 jaar handwerk moeten aange leerd hebben in de l9 afdeeling om tot die afdeeling te worden toegelaten. Dus NU INSCHRIJVEN. IV. - ZONDAG e„ AVONDSCHOOL voor Patroonmaken (3 jaar). - Houtbe werking, Meubelmaken (3 jaar) - Tee- keningen (3 jaar). Inschrijven bij E. H. BESTL'URDER. Roeselarestraat 41, IZEGEM, of hij Heer C. NHYRINCK, Hondstraat 39, IEPER. De lessen herbeginnenvoor de Dag school op 11 September, te 8 uur; voor de Zondag- en Avondlessen op 16 Sep tember, te 17 uur. IBBBBBEBBBBBBBBBBBBBBBBSIIBB GE ZIJT OVER ONS BLAD TEVRE- DEN 1 NA LEZING, SCHUIF HET IN HANDEN VAN EEN GEBUUR OF VRIEND, ZOO STEUNT GE ONS. - 4BOB3BBBSaSS£iSaiaaBBBBBBaBHBB Antoon Van Gielen zag zijn vriend aan. Ik zou niet op de gedachte gekomen zijn, maar mijn vader beweert het met de grootste beslistheid. Overigens als Alice een ander liefheeft zal zij weigeren. Maar als uw vader haar nu ook eens meende te kunnen dwingen. Als hij Alice meent te kunnen dwin gen? Welk een veronderstelling, hoe komt gv er bij, dat hij zoo iets zou kunnen, zou willen doen. Luister, sprak Werner nu, gij hebt mij in vertrouwen genomen, ik wil ook volkomen eerlijk tegenover jou zijn, An- toun. En ik zal u nu precies mijn meening zeggen, al zullen mijn woorden Je hard klinken. Heusch wat ik nu zeggen ga, zog ik niet om je onaangenaam te zijn. Dat weet ik, spreek op, die inleiding is overbodig. Welaan. Ik vertrouw uw vader niet. Ik wist al. dat hij uw huwalijk met Alice Evan wenschte, on: welke reden dat dan zijn mag. Ik weet nu, dat het u moeilijk of onmogelijk is zijn aandrang te weer staan. Wie zou een zoen durven verooor- deelen omdat hij terwille van zijn vader zich meent te moeten opofferen. Ik kan je niet veroordeelen Antoon, ook al voel ik dat Je houding tegenover Alice Evan toch eigenlijk niet eerlijk zou zijn. Dat zelfde heb ik mij ook voorge houden. Kaar ik kan, waar voor mijn vader zooveel op het spel staat, hem zijn verzoek moeilijk weigeren. Je gelooft toch niet, dat ik haar zou willen vragen om me zelf voor armoede te bewaren. Neen. Maar ik herhaal, waarmee ik begonnen ben, ik vertrouw uw vader niet. Want ik heb de overtuiging, dat hij col: Alice wil dwingen. Neen, schud nu niet zoo stellig ontkennend het hoofd. Uw va der meent dat Alice's br>. er schuldig is aan den moord op zijn vader. Welnu in dien hij Alice Evan nu eens voorhoudt, dat zij haar broeder van een veroordee ling kan redden door met u in het huwe lijk te treden, meent ge dan, dat zij niet evenzeer bereid zal zijn een offer tg bren gen ais gij, 1. - GEBRUIK NIET: de prijsdssling een huldebetoog voordeel trekken uit iets iemand op de hoogte stellen hij bemeesiert Abessinië GEBRUIK: de prijsuitdeeling een huldebetoon (betoog be* wijsvoering) nut trekken uit iets; zijn voordeel doen met iets; zich iets ten nutts maken. iemand on de hoogte brengen) zich op de hoogte stellen. hij bemachtigtovermeestert, ver meestert. verovert Abessinië. hij maakt zich meester van Abesp sinië. tl. - A \NEEN SCHRIJVEN OF NIET? 's Anderen daass of des anderen daags den volgenden dag), 's Anderen morgen den volgenden morgen). E'kee-' of iedereen kent hem. In t~ii van nood mag en moet een ieder doopen zegt de katechll\ mus. Elk en een iegelijk. Ergens heen gaan naar die plaats toe). Als icii heengaan weggaan). T '.ssck"n de regels door lezen er tusschendoor) V/e zullen maar doorlezen voortlezen, voortgaan met lezen). Midden in den tuin is er een prieeltje. Mag ik middenin loopen? (middenin in het midden). Gewoon Lid: fr. 15: Studenten cn inwonende Leden: fr. 5. Postrekening 412.380^ V.B.O., Deurne-Antwerpen. fsazazBSB&üssifiaBSiasassEaafisssazacgsK&BagsasszsssasüiaBBsa ZONDAG 27 AUGUSTUS 1939: Dertiende na Pinksteren. Op weg naar Jeruzalem trad Jezus ln een dorp op de grenzen van Samaria en Galilea gelegen, en zie, tien melaatschen vereend in 't ongeluk, komen Hem te gemoet en op afstand blijvende, roepen zij<i Jezus, Meester, heb medelijden met ons. Jezus talmt niet bij hun betrouwen de en smeekende bedeGaat, toont u aan de priesterszegt Hij. En zij gehoor zaamden terstond en terwijl zij gingen, verzwond hun melaatschheid en werden zij gereinigd. En wat doen zij dan? Zij kunnen, alleen op zichzelf denkende, naar Jeruzalem voortgaan. Zij kunnen ook de stem der dankbaarheid aanhoorende, hun weldoe ner hun vreugde en hun erkentenis be tuigen, of nog meer, zij kunnen de wel daad naar haar echte waarde schattende, begrijpen dat Jezus hun Verlosser, hun God was, zijne zending begrijpen en zijn Godheid belijden. Allen, buiten één, volgden zij hun zelf zucht. Deze ééne dankt Jezus. Bitter merkt de Zaligmaker op Zijn er geen tien gereinigd? Waar zijn de negen an dere? Er is niemand gevonden die terug keerde en eer gaf aan God dan deze vreemdeling? En tot den genezene zei Jezus: o Sta op, ga heen, uw geloof heeft u gered Door deze tien melaatschen worden wij allen voorgesteld. Hoe dikwijls mochten wij Jezus' medelijden ondervinden? Hon dikwijls werden wij van onze zonden ge zuiverd in de Biecht, maar wij zijn, on verschillig voor de ontvangen weldaden, onzen weg voortgegaan, zonder de hand te gedenken die ons zegende. En toch ont vingen wij alsdan het bovennatuurlijk le vel. der genade, oneindig kostbaarder dan de lichamelijke gezondheid. En wat ge zegd van onze ondankbaarheid om de me nigvuldige gratiën bekomen door de H. Communie! En denken wij er ooit aan den Heer te danken om de ontelbare stof felijke weldaden, waarmede Hij ons over laadt, zocals voedsel, kleedsel, genegen heid van familieleden, enz. Jezus vroeg dus droef en teleurgesteld: ii Waar zijn dan de negen andere? Zes tien honderd jaar later zal de Heer met niet min aandoening dezelfde gevoelige klacht herhalen: Ziehier het Hart dat de menschen zoozeer bemind heeft en aan Hetwelk de menschen zoo weinig liefde weergeven' Volgen wij het voorbeeld van den ge nezen Samaritaan na en danken wij den Heer om zijn talrijke weldaden en bewij zen wij door een oprecht christelijk le- van dat ons geloof geen ijdel woord is. AUGUSTUS - KOORNMAAND 27 Z 13" Zond. na Sinks. H. Joz. v. Calasanz Evangelie: Jezus geneest tien melaatschen. 28 M H. Augustinus van Hippona 29 D Onthoofding v. H. Joan. d. Dooper 30 W H. Rosa van Lima 31 D H. Raymundus Nonnatus SEPTEMBER - HERFSTMAAND 1 V H. Aegidius. HH. 12 Gebroeders 2 Z H. Stephanus van Hongarije 3 Z 14" Zond. na Sinksen. H. RemacluS HERDENKINGEN 27 AUGUSTUS: 1466. Plundering van Dlnant. 1535. De Raad van Geneve verbant den Katholieken Godsdienst en stelt den Hervormden Godsdienst ln de plaats. 1894. Overlijden van Emmanuel Hiel, pittige Vlaamsche volksdichter, die veel samenwerkte met Peter Benoit. 1928. Het Kellogpakt wordt door 15 staten onderteekend. 1937. Overlijden van den geld magnaat Lord Rotschild, en van den Amerikaanschen multlmillioiinalr Andrew Mellow. 28 AUGUSTUS: 1749. Geboorte van den hoogstaan- den Dultschen letterkundige Goethe. 1830. Weerklank te Brugge van den opstand te Brussel. 1850. Inhuldiging van de onderzee- sche telegraaflijn tusschen Calais en Douvre. 29 AUGUSTUS: 1088. De vurige pest heerscht over onze streken. 1935. Tragische dood van onze zeer geliefde koningin Astrid. 30 AUGUSTUS: 1548. Dood van Jan Beek, bestuurder ven het Groot Hertogdom Luxemburg. 1918. Aanslag op Lenin. 1938. In Frankrijk wordt de 40-uren* wet toegepast. 31 AUGUSTUS: 1797. Besluit van het Fransch Direc torium betrekkelijk de wet van 7 Vendé- miaire Jaar IV. 1938. In Nederland viert men het 40-.jarig regeeringsjubileum van Koningin Wilhelmina. 1 SEPTEMBER: 1830. De Holiandsche kroonprinl tracht de Belgen te bedaren. 1900. Annexatie Transvaal door En geland. 1920. Vorming der Kleine Entente. 1906. Indienststelling van de Engel sche paketboot Lusitania (32.090 ton), 2 SEPTEMBER: 1830. De prins van Oranje komt tc Brussel alleen door 4 officieren gevolgd om te onderhandelen. 1872. Laatste Kongres der Eerste Ina ternationale te Den Haag. 1884. Eerste muzikale auditie per te lefoon tusschen Antwerpen en Brussel. (BaaaaesasaaftsssaatissüixBaFiia NUTTIGE HERINNERINGEN AAN ONZE LEZERS De zilveren 50-frankstuk!:en aangemunt bij gelegenheid van de Brusselsche Ten toonstelling 1935 en van het Eeuwfeest der Belgische spoorwegen, hadden met ir.gang van 15 Juni laatst, geen wettelij- ken koers meer. Tot 31 Oktober 1939 kun nen die stukken worden omgewisseld to gen munt met wettelijken koers bij do kassen van de Nationale Bank van Bel gië in en buiten de hoofdstad. In de ste den en gemeenten waar geen agentschap van de Nationale Bank bestaat, worden zij aangenomen door de postontvangers, ontvangers der belastingen, der douanen en accijnzen der registratie en domeinen. De Belg. N. V. Van der Graaf en Cis 24 Zelfregeeringstr. te Brussel (afdee ling: Handelsinformaties)deelt ons mede FAILLISSEMENTEN IN BELGIE. Er werden over de week eindigende 18-8-39, in België 6 faillissementen uitgesproken, tegenover 6 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Uitgesproken faillissementen per branch» gedurende de week 11-8-39 tot 18-8-39. 4 Diversen. 1 Schoenhandelaar. 1 Marokijnhandelaar. In totaal werden er van 1-1-39 tol 18-8-39, in België. 497 faillissementen uit gesproken, tegenover 406 over hetzelfde tijdperk van 1938. CONCORDATEN. Van 1-1-39 tot 18-8-39, werden in België 173 aanvragen ingediend tot het bekomen van een con cordaat, en 115 aanvragen gehomologeerd, tegenover 139 en 80 over hetzelfde tijd perk van 1938. PROTESTEN. Over de week ein digende 18-8-39, werden in België 3.024 protesten geregistreerd, tegenover 2.578 over hetzelfde tijdperk van 1938. Van 1-1-39 tot 18-8-39, werden in Bel gië 76.233 protesten geregistreerd tegen over 63.013 over hetzelfde tijdperk van het vorige Jaar, Als mijn vader dat deed, zou hij een schurk zijn. Neen, Frits, dan zou hij haar en mij misleiden, zoo iets moogt ge niet veronderstellen. Helaas, ik heb reden voor die ver onderstelling, hoezeer ze u mag grieven. En daarom zeg ik u dii: indien Alice Evan zou besluiten met u in het huwe lijk te treden, dan zal ik de vrijheid nemen haar te bezoeken en haar dit te zeggen: Trouwt ge mei Antoon Van Gielen, omdat ge hem Jefhebt, dan is het niet aan mij daarover te spreken. Maar doet ge het gedwongen, omdat gij meent zoo uw broeder te redden, dan moogt ge dat niet doen. En dan behoeft ge dat niet te doen, want zijn schuld is niet bewezen, hij is niet schuldig.Zelfs indien ik daarmee uw vriendschap zou verliezen, hoezeer ik die op prijs stel, dat weet ge, zelfs dan zal ik dit doen, omdat het mijn plicht is zoo te spreken. Uw plicht? Wie zou u het recht geven, u daarmee te beno-ien. Ik zelf heb Alice lief. En ik heb haar broeder beloofd, dat ik alles zal doen om te belettendat zijn zuster tegen haar zin trouwt, omdat uw vader dat wil. IIoj. Evan hebt gij gesproken. Gij spant met hem samen tegen ons, riep Antoon Van Gielen, met Uien man, die... Ik h.niets met iiem uit te staan, dan dat ik hem dit beloofd heb, dat ik zijn zuster zal beschermen tegen de plan nen, die uw vader koest art. Want hij moge dan zijn, wie hij wil en veel in zijn gedrag moge ook mij absoluut, onver klaarbaar voorkomen, het blijkt mij toch dat uw vader Alice met u wil deen trou wen. En hiervan ben ik thans overtuigd, dat uw vader daarvoor middelen bezigt, die niet te dulden zijn. Hij dwingt u, naar hij dwingt haar ook. Dat gij voor zijn aandrang bezwijkt, ik zeide het u al. dat mag ik niet af keven. Doch ik zal beletten dat Alice op onwaardige wij ze ook gedwongen wordt. De beide vrienden stonden tegenover elkaar en blikten elkander in de oogen. CU Ö«ki feet techt ifeet, ggnft Jfau Gezien de bekendheid van ons Handels- inliclitingen-bureau, vertrouwen Banken, Xndustrieelen en Handelaars meer en meer Het incasseeren van hun achterstallig» vorderingen toe aan onze Incasso-Dienst. Belg. N. V. VAN DER GRAAF Cie, 24, Zelfregeeringstraat, 24, Brussel-Zuid. Opgericht in 1888. Gielen heftig, mijn vader van zoo iet» te beschuldigen, ik laat hem niet belee- digen, ook niet door u. Ik vertrouw hem niet, antwoordd» Werner, zich opwindend. Evan misschien wel? Meer dan uw vader. Antoon Van Gielen greep zijn hoed en zonder nog iets te zeggen, verliet hij de kamer. xr. Antoon Van Gielen had t'Jen avond zijl vader verlaten, omdat hij behoefte had met zijn vriend te spreken. En de bankier zelf had er op aangedrongen, dat hij eens uit zou gaan. Antoon was nu ai dagen het huis niet uit geweest, odat ,".ilj de vrees niet kon onderdrukken, dat nog maals op zijn vader een aanslag gepleegd zou worden. De eerste aanslagen cp den professor immers waren ook mislukt, maar hoe onverwacht en snel was daarop niet de moord gevolgd. Fn Antoon Van Gielen kon de idee niet van zich afzet ten, dat degenen, die getracht hadden zijn vader te dooden op gelijke wijze als met den professor het geval geweest was, hun poging zouden herhalen. Maar zijn vader had hem overgehaald nu uit te gaan, hij had een paar zakenvrienden dien avond bij zich, die, zeide hij, niet vroeg zouden vertrekken en het was voor Antoon eens goed zich te verzetten. De conferentie met die zakenvrienden duurde echter niet lang, een half uur nadat Antoon Van Gielen was uitgegaan, bevond zijn vader zich alweer alleen. En hij had dit er zelf op aangelegd, want dadelijk nadat zijn bezoekers waren ver trokken, nam hij den haak van den tele foon en elde het nummer op van d» woning, waar Alice Evan zich bevond. Zooals hij wei haJ kunnen verwachten, was zij thuis. (Nadrjife verboden)., ('t Vervolgt),

De Halle (1925-1940) | 1939 | | pagina 9