Ons Vrouwenhoekje VE3EENIGING VOOR BESCHAAFDE OMGANGSTAAL GEDACHTEN KATR UITZENDINGEN HANDELSBELANGEN AANBESTEDINGEN DE KOLONIALE LOTERIJ SPREEK EN SCHRIJF BESCHAAFD! WEKELIJKSCH LITURGISCH BULLETIJN WEEK-KALENDER IN ENKELE REGELS >t is beter het geluk rilet driftig na te rjagen. joo zal men 't ongeluk gemakkelijker [dragen. Voor eenen vasten, sterken wil, Zwijgen alle duivels stil. Jongelln", wilt ge uw deugd bevrijden. Gij moet 't slecht gezelschap mijden. Hoe droef ook uw lot. Mort nooit tegen God. i»nsEas=Ba3flB»i»B»BaHiai bETMANNEKE UIT DE "K MOET het zeggen tot mijn spijt We beleven nen triestigen tijd De gemoederen zijn aan 't koken £:i d'r wordt slechts over oorlog gesproken Alsof d'andere, 't komt van pas, Al volop uit 't geheugen was! Allee, terwijl 'k hier aan t pennen ben, ïit het er nog niet op... en is er nog re den om optimistisch te zijn En 't is te hopen dat de artikels die thans in du gazetten verschijnen nooit of nooit de waarde zullen verkrijgen van die wel ke voor den oorlog 14-18 verschenen en die ne slimmen Amerikaan verzameld had... en'waarvoor hij nu een goed for tuin heeft gekregen... Die man had zijn specialiteit gevonden in dagbladknipsels te verzamelen over groote onderwerpen. Aan de bibliotheek van Princeton ver kocht hij zulke verzameling betreffende den wereldoorlog, voor ongeveer 1 mil- lioen dollar... ven fortuin gesproken! Een gelijksoortige verzameling, betref- fenden den liefderoman van den Hertog van Windsor bracht hem bijna evenveel op... De Pransche regeering kocht hem, ook voor 'n schoon sommetje, een ver- zamelnig spot- en schlmpprenten op Frankrijk van binst den grooten oorlog. Ook het Vaticaan zou tot de klanten van dien spitsvondigen Amerikaan behooren! 't Geen nog ne keer 't gezegde staaft van: d'r zijn geen zotte stielen. HEEL WAT professoren hebben in den loop der jaren al moeten vechten tegen ds rookwoede der studenten. Menige col legezaal is gebruikt als rooksalon. Een zekere professor Dr Josef Unger heeft echter kans gezien zijn toehoorders deze eigenaardige gewoonte af te leeren. Op een goeden morgen kwam hij zijn leeskamer binnen, die weer blauw stond van den rook. Mijne hceren, begon toen de pro fessor zijn les, ik ben niet gewoon, u met mijn lessen een nevelgordijn voor de oogen te hangen, ik hoop, dat u dat ook mij niet aandoet. In de collegezaal van professor Unger werd sedert niet meer gerookt. Ja, een geestigheid is soms beter dan een strenge vermaning. LUISTERT WEL M'n beste gezel Naar de vrage die 'k hier stal: Wie is d'uitvinder van den jarretel Ook nog sok-ophouder geheeten? Wel... ge zult het dra gaan weten. Awel. g'en zult zoo geen klein oogen opensteken als ge vernemen zult door wié dat die kousenophouders uitgevonden werden... Blijf voor m'n woord niet doof... 't is door ne filosoof... met name Imma- nuel Kant. Zijn Adèle... of was 't een Amelie of Marie, had hem een paar kousenbanden g.r.iaakt, maar 't "moet zijn dat "m nog al dikke beenen had of dat zijn Adèle... enz... 'n beetje op de stof gezien had, want die «rekkers» spanden zooveel dat ze den bloedsomloop hinderden en hem alzoo veel last bezorgden... en op ne keer was het hem toch te veel... hij peinsde "n oogeubliksken na...- en vond den sok-op houder uit. Maar zie, ne filosoof is nu precies geene marsjang en geen voorbeeld van prac- tiseh man., en hij hield zijn wijsheid voor zich alleen Hi.1 had ongelijk, want later maakte een fabrikant zich rijk met die uitvinding en Kant kreeg zelfs nog geen decoratie... in dorde van den kousenband! HET GESPREK kwam van lieverlede op hooge gebouwen en de Amerikaan meenden, dat hij allen overtroefd had, toen hij zei, dat er in New York zoo'n hoog gebouw was, dat iemand vier-en- twintlg uur trappen moest klimmen, om het dak te bereiken. Ik moet toegeven, merkte Pat, de Ier, op, een knappe hoogte. Maar... in Dublin had ik een karwei te doen op hec dak van een óók aardig hoog huis. Za terdagmorgen, bij elven, liet ik bij on geluk m'n hamer vallen en wilt ge wel gelooven, Maandagmorgen, toen ik weer aan m'n werk in dat huis wilde gaan, kreeg ik het ding op m'n hoofd. Dat was nu ne keer overtroefd, zie! IN BRUSSEL heeft het gedonderd en ge- [bllksemd Wel vijf uren aan een stuk En veel menschen zijn in hun hemd De straat opgeloopen, onder den druk, Steeds meer en meer Van 't ernstig onweer! Ja, dat fameus onweêr van verleden we^k daar boven onze hoofdstad heeft veel Brusselaars verwonderd door deu langen duur ervan: vijf uren aan een stuk. zeg! 't Wil ent wat zeggen en den eenen donderslag cn bliksemflits op den anderen... Maar dat was dan toch nog niks tegen 't onweer dat Miche'let, een groot Fransch schrijver, beleefd heeft, en beschrijft in zijn boek, getiteld La Mer IHGBSHBMBHBaHHHIIlHl Mengelwerk v. 3 September 1939. Nr 35. U oorspronkelijke detective-romein door WILLIAM HOLT Juffrouw Evan, zeide hij, ik zou u heel gaarne willen spreken over een zaak van veel gewicht. Mag ik u mijn auto sturen en wilt ge dan even hier komen. Ik zou natuurlijk bl.1 u gekomen zijn, als ik kon, maar de dokter verbied; mij nog uit te gaan. Alice Evan wilde dit verzoek niet wei geren, maar zeide, dat zij wel met den tram komen kon. Evenwel daarvan wilde da bankier niet hooren en hij bleet er op staan, dat hij z'n auto sturen zou Ten slotte vond zil dit goed en geen half uur later trad zij de kamer van den bankier binnen. Zij informeerde naar zijn toestand en hij zeide reeds'bijna geheel genezen te zijn. Zijn gelaat was nog ver bonden maar toch niet meer zoo ingepakt ah de eerste dagen, terwijl het spreken hem ook al weer gemakkelijk viel. Na eenige vragen over verschillende za ken. zeide hij: Ik heb de vrijheid genomen om u te Vlagen hier te komen en dank u wel. dat ge dit hebt willen doen. Ik wilde u juist nu gaarne ontvangen omdat Antoon uit gegaan is en hij van ons onderhoud niets behoeft te weten. Alice zag hem ietwat verwonderd aan. Wat is het dan waarover u spreken Wou, vroeg zij. Ja, het is geen prettig onderwerp Voor u noch voor mij, doch het is nood zakelijk. Om in zakenstijl te blijven, ik wilde u een transactie voorstellen. Ge Weet van de uitvinding van uw vader. t Ja. litiü hij die iimar noot usdaaa. Hij was er persoonlijk getuige van ge weest op 't einde van de maand October 1859, toen hij te St Georges woonde, aan de monding van de Gironde. Vijf dage nen vijf nachten zonder op houden, zoo schreef hij, bulderden de elementen er met dezelfde woestheid op los Vijf dagen en vijf nachten zonder op- g'het U in. beste Lezers en alderliefste Lezereskens tweehonderd veertig uur bliksemschichten... donder en piassenden legen!... Maar sedertdien heeft 't genie van de menschen er iets beters op gevonden... ze kunnen, zonder ophouden, jaren aan oen stuk donderen en bliksemen... en doen stroomen... maar 't is bloed! Neen... 'n voorbeeld vragen w'er niet van! ONZE VROUWTJES. Hij: Waar hebt ge dien hoed vandaan? Zij: Gekocht, natuurlijk. HIJ: En het geld? Zij: Gevonden. Hij: Zoo... en waar? Zij: In uw zak. Waar anders? Natuurlijk! DE KWAFFEURS. LEZER EN LEZERES Zijn bijeengekomen in congres En hebben er heel geleerd, Over de permanenten gediscuteerd I Ja, de discipels van Figaro zijn in con gres samengekomen. Voor menschen die gèwoon ziin om te gaan met messen en wapens, zijn ze heel kalm geweest en hebben zich vergenoegd zich ten dienste te stellen van hetgeen men overeengeko men is te noemen: de mooie haartooi van de vrouw, alhoewel er veel zijn die het verdwijnen van de lange haren betreuren. Daar kon men minstens iets mede doen! Het schoonste sieraad van de vrouw is verdwenen op dezelfde manier alsdat zekere rashonden hunnen staart verliezen... Noch vrouwen, noch honden kweekers zijn het woord van het Evan gelie getrouw gebleven: «Wat God sa mengebracht heeft, zal de mensch niet schelden En vermits we 't over de vrouwen heb ben. kunnen we 't volgend staaltje aan halen van 't vrouwelijk vernuft. Een keurig gekleed dametje zwierf on langs binnen in een juwellerswinkel in een Roemeensche stad. Ze zou alles koopen... maar kocht niets. Bij heur afscheldnemen stelde de Juwelier vast dat twee diamanten oorhangers verkochtwaren zonder dat hij er geld voor ontvangen had. Klacht bij de politie, opleiding van Margarets... Maar niets werd gevonden bij een lijfonderzoek. De X-stralen werden erbij geroepen en ontdekten de juweelen, die zacht nestel den in de struisvogelmaag van het lieve kind... Wonderolie zal er voor zorgen dat de Juwelier zijn oorhangers terugkrijgt... goed gewasschen! MINA: Waarom zijt ge zoo boos op Charlie? Helena: Hij beloofde mij niet te zullen kussen. Mina: En hij deed het toch? Helena: Neen, hij hield woord. Ho! Ho! RUSLAND is aan de orde van den dag Ginder wappert nu de hakenkruisvlag... Was 't Bredero niet die ons kwam te Hoe alles in de wereld kan verkeeren? Te dier gelegenheid geven w'hier enkle [spreuken Die komen uit de Russische keuken I Ja, vermits men thans spreekt van Rus land, zullen we eens zien, hoe Rusland zelf spreekt. Weinig volkstalen bezitten meer spreuken, allegoriën en aphorlsme dan de Russische: Hier zijn d'r eenige uit 't overvolle vat... ziet dat g'er den zin van vat. Met eik en bijl maakt men geen huishouden. Wie een das wil opeten... moet zelf r.let lui zijn. Veel goud werd door lood (kogels, dus moorden) gèkocht. Wees vriendelijk en vrijgevig... ik heb Immers een geweer! Lief, eh! Fraaie vogels deugen zelden... in den ketel. Vang een echtgenoot langs zijn oogen, houdt hem bil zijn maag. Pas op den man die u een eend geeft om een geit te krijgen. Steek een moeiik (boer) in pek of ln goudverf, hij blijft een moejik. De rijke pleegt dezelfde misdaad voor een roebel als de kleine voor een kopeck. Wie uitgaat op een stem', vangt vaak een witvisch. Die gansch het jaar droomt van tarwebrood, eet dikwijls haverkoek. Met liefde koopt men eer den hemel dan met goud. Wie beweert dat 't geen schoone zijn? EEN HOOFDREDACTEUR van een gazet vroeg eens aan een sollicitant voor het baantje van verslaggever: Wat verstaat ge onder: nieuws? Wel. antwoordde de ander, wanneer een hond een man bijt, dan is dat geer. nieuws, maar Indien een man een hond bijt, dan is het wel nieuws! Maar 'n zeldzaam nieuws, zou 'k ge looven 'K WIL U NIET FOPPEN 'k Sla nagels met koppen 'k Zeg het kordaat. In 't epistel dat hier gaat. Natuurlijk dat er sprake is van... na gels... maar 't zijn andere. Heel interessant! Luistert maar: 'k Zal maar met de deur in huis vallen en verklaren dat uw nagels nog zullen voort blijven groeien... als ge dood zijt! Is dat geen goed nieuws? En verder. De geleerde SJarels, nog ne keer, heb ben ondervindingen opgedaan met... 30.000 nagels nauwkeurig te onderzoeken... en ze zijn tot de volgende gevolgtrekkin gen gekomen... De nagels, lijk de haren, groeien sneller De bankier haalde de schouders op. Ik begrijp die verzuchting volkomen, zeide hij, maar de uitvinding is nu een maal wel gedaan. En u weet, dat ze het eigendom was van mij en uw vader. Dat weet ik. Hij heeft ze op papier gesteld met scheikundige formules en alles wat daar bij behoort. En dat gewichtige stuk berust in een kluis van de Nationale Bank. Dat weet u ook. Inderdaad, ik ben hiermede op de hoogte, ik was in deze de vertrouweling van mijn vader. Juist. Dat stuk kan slechts gelicht worden als beide partijen aan wie het toebehoort het hierover eens zijn. Uw vader wilde dat zoo. Dat weet ik ook. Hij heeft mij den middag voor zijn dood gemachtigd voor hem op te treden. Het was toen men ge poogd had hem te vergiftigen en hij de mogelijkheid van zijn spoedigen dood scheen te veronderstellen, of er misschien een voorgevoel van had. Ja. het zijn geen aangename her inneringen, die ik bij u opwek, doch ver geef me, het is noodzakelijk dat wij cr over spreken. De bewuste stukken kunnen we uit de kluis, waarin ze veilig geborgen zijn lichten, als u en ik het daarover eens zijn. Welnu, ik meen, dat daarvoor de tijd gekomen is. Mijnheer Van Glelen, u zegt zelf dat ze er veilig geborgen zijn, waarom zouden wij ze daar niet laten. Omdat het tijd wordt ze te verkoo- pen. Ik zie kans er een ontzaglijke som voor te maken en daarom wilde ik u vragen, vertrouw ze mij toe. Het kapitaal dat de uitvinding opbrengen zal, komt u en mij leder voor de helft toe. Ik meende, zei Alice aarzelend, dat de uitvinding nog niet geheel voltooid was. Dat is te zeggen, uw vader als weten schappelijk man, was er nog niet geheel over tevreden. HIJ wilde de ontplofbare in den Zomer 3an in den Winter. Da's niks, we snijden ze toch zelf af en heb ben nog geen manucuur vandoen... maar voor d'haren Is t schadelijker. Als g'in den Zomer nen nagel verliest moet ge 116 dagen wachten alvorens g'er nen anderen .in de plaats hebt (handen of teenen, dat zal wel 't zelfde zijn zeker!) In den Winter moet ge evenwel 132 da< gen wachten. De nagels van de rechterhand (en den rechtervoet?) groeien sneller dan die van de linkerhand (en voet?). 't Zou Interessant zijn te weten of die wet omgekeerd is bij de linkschen... Al lee da's een tijdverdrijf voor u, zie,, en ge zult er de Wetenschap ne grooten dienst meê bewezen hebben Het wassen der nagels schommelt met de... rangorde der vingers, 't gaat het snelste bij den middenvinger, en 't traag ste bij den duim. Bij den ringvinger, den wijsvinger en den kleinen vinger gaat het in deze orde... en, natuurlijk, bij de jong sten 't rapst! En nu... genoeg genageld. EEN HUWELIJKSAANZOEK. Tachtigjarige (tot twintigjarige): Ik ben 'n grijsaard. Gij zijt piepjong. Mag ik u vragen spoedig m'n rijke weduwe te worden? ENKLE NIEUWSJE3 van hier en daar Liggen nu voor U hier klaar. Luitsert en ge kunt probeeren Er 't een en 't ander uit te leeren! Engeland's bierproevers die tot voor en kele Jaren nog hun beroep uitoefenden, hielden er een eigenaardige manier op na om het suikergehalte van ale <En- gelsch bier) te onderzoeken. Ze proefden het met 't achterste... van hun broek! •k Leg uit: Ze goten wat van dien drank op een houten stoel en gingen er dan opzitten. Als hun speciaal lederen broeken er aan bleven plakken, achtten ze het bier goed genoeg om verkocht te worden!... en ze waren nooit zat... t Is te begrijpen. In Glasgow bestaat een astrologisch restaurantIedere gast wordt allereerst naar z'n geboortedag gevraagd en dan legt men een der twaalf menu's voor, die door den eigenaar van 't spijshuis, aan de hand van den dierenriem zijn samengesteld. B. v.: Als g'in September geboren zijt, zijt ge verzot op wild... Zaagt gin October 't levenslicht, dan zijt ge verlekkerd op kreeft en oesters, enz... enz... 't Schijnt dat hij heel zelden den bal misslaat en dat zijn restaurant veel succes heeft. Te beter voor hem! Van alle thee die er ln de geheele we reld voortgebracht en verbruikt wordt, levert het Britsche rijk zeventig procent en drinkt het ongeveer 75 zelf op 't Is de moeite 1 WILLEMSE zat ln een café. Een me neer aan een naburig tafeltje staat op om weg te gaan. Toen zei Willemse: Ik hoop dat u gauw terugkomt! Wat gaat n dat aftn? We kennen elkaar heelémaal niet! Nee, maar ge hebt mijn regenjas aan. Dat was ten minste beleefd uitgedrukt, zie! ALS G'ER BELANG IN STELT Gaan w'alvorens te schelden, Nog 'n artikel wijden Aan... den «tempel van het geld» Waar alleman om jaagt En die ook de naam van Beursnog [draagt! Ten tijde van d'oude Romeinen (was de wereld toen al zoo geldzuchtig?) waren er plaatsen waar de handelaars, in de aanzienlijkste steden van het keizerrijk vergaderden. De beurs, waarvan sommige schrijvers zeggen dat ze te Rome in 't jaar 493 is gesticht, werd Collegium Mercatorum (vergadering van kooplie den) genoemd. Het is onder den naam van Beurs dat men in de grootste steden van Euro pa de plaats aanduidt waar de koop lieden. bankiers en wisselaars hun zaken verhandelen, omdat de handelaars van Brugge, stad die eertijds door den koop handel buitengewoon bloeiend was, hun vergaderingen hielden in een huis, toe- behoorende aan da familie Van den Beurs. Andere schrijvers beweren... die ven ten kunnen het ook nooit eens zijn..., dat de oorsprong van het woord Beurs voortkomt van een gebouw in 1521 te Antwerpen gesticht en dat sedertdien Beurs genaamd werd omwille van een huls waarvan de deur versierd was met een schild dat drie beurzen droeg. Wie heeft nu gelijk?... 'k Durve er mijn... beurs niet op verwedden. en pertang, z'n weegt zoo zwaar niet. EN DOKTER hebt ge u al wel eens vergist bij een patiënt? Ja, één keer bevestigt de dokter met 'n bedroefd gezicht. Op 'n keer kwam er iemand bij me, die een beetje aan vetzucht leed en toen heb ik hem gezegd, dat?ie heelemaal geen dokter noo dig had, maar alleen wat meer beweging. En wat is er toen met hem gebeurd? Was-le dus toch ziek? Nee, maar later hoorde ik. dat het een millionnair was 't Manneken uit de Maan. HEflCBflflBaflaaBBr^Bflr^aaBnBai RADIOBERICHTEN BB WEF.K VAN 3 TOT 9 SEPTEMBER 1939 Warschau. 3 Sept.. 9.00: Kerkdienst. Poste Parislen, 9 Sept., 18.40: Actual. Brussel VI., 3 Sept., 18.45: Voordracht. Brussel Fr., 3 Sept., 19.15: Voordracht. Luxemburg, 3 Sept., 8.45: Voordracht. Luxemburg, 7 Sept.. 11.15: H. Mis. Straatsburg, 3 Sept.. 11.30: Voordr. en Muz. Rijsel. 6 Sept., 16.25: Kerkorgelrecital. Toulouse, 3 Sept., 11.45: Voordracht. Rijsel. 3 Sept.. 9.30: Gewijde fonomuzlek. Parljs-Radlo. 3 Sept., 10.00: Fonomuzlek. Parijs-Radio, 3 Sept., 11.50: Voordracht. Parijs-Radio. 3 Sept., 12.10: Orgelconcert. Rome en Milaan, 3 Sept., 11.00: H. Mis. de laatste hand leggen. Maar het resul taat dat hij al bereikt had, Is zoo, dat. daarvoor een ontzaglijke som betaald zal worden. En meent u dat dit nu reeds zou moeten gebeuren. We kunnen nog wach ten, als wij er dan al toe besluiten om het geheim te verkoopen. Wat zouden wij er anders mee doen? We zouden het geheim ook kunnen vernietigen. De bankier maakte een heftige bewe ging. Maar juffrouw Evan, riep hij, u kunt zooiets niet meenen. Daarvoor heeft uw overleden vader niet zijn nachtrust op geofferd, daarvoor ook heb ik mijn geld niet gegeven. Alice zuchtte. Indien ik kon. zou lk gaarne u het geoffe-de geld teruggeven, zeide zij. De bankier schokschouderde. Dwaasheid, zeide hij, daar gaat het hier niet om. De uitvinding is gedaan en moet benut worden. Uw vader heeft mij belast met de zakelijke zijde van het ge val. Als de dood hem niet overvallen had, zou ik dat alles met zijn goedvinden heb ben afgewikkeld. Nu heb ik uw mede werking daarvoor noodig. En daarom vraag ik u dte machtiging. Maar mijn broer is óók ln de rech ten van mijn vader getreden. Hoor eens, Juffrouw Evan, het was de wil van uw vader, dat uw broer geheel bulten de zaak gehouden zou woeden. Als voor de uitvinding ons betaald wordt, wat ze waard is, zult u rijk zijn en na tuurlijk is u dan geheel vrij met uw deel van het geld te doen wat u nuttig acht. óók uw broeder daarvan te doen toekomen, dat deel waarop hij volgens uw meening recht heeft. Maar hij moet in deze niet mee beslissen. De verant woordelijkheid daarvoor heeft uw vader, en waarlijk niet zonder reden, op uw schouders gelegd. Alice krikte. stel UDC ')frfp-V""nflefBnj cn sbj uraan weet dit, zeide li£i is moellük PERSOONLIJKHEID IN DE KLEEDIN'G De Mode ls een tiran wordt weieens gezegd, en er zijn vele vrouwen die onder deze dwingelandij lijden omdat ze zich erg miskend gevoelen. Zij meenen dat het inderdaad noodzakelijk is de mode in al haar voorschriften stipt te volgen, zonder even te hebben nagegaan of ze eigenlijk wei zoo heel geschikt voor haar ls. Het gebeurt niet zelden dat sommige vrou wen dan moeten erkennen als ze ten minste zoo rechtzinnig zijn dat een kleed of een mantel in een model naar de laatste mode, haar zeer onvoordeelig doen uitkomen, en haar zeer belachelijk maken. Het ls erg onverstandig zich zoo maar zonder meer aan de mode te onderwerpen. Men moet zich wei in zekeren zin aan de richting aanpassen, maar men mag nooit het eigen type uit het oog verliezen. Sommige vrouwen hebben de eigenschap de mode zoo te keeren dat ze haar altijd staat. Dat benijdenswaardig lot ls alleen beschoren aan zelfbewuste vrouwen, die ook genoeg zelfcritlek hebben om maar niet naar alles wat nieuw en modern wordt aangeboden, met belde handen te grijpen, zonder rekening te houden met het feit dat deze laatste nieuwigheden haar mogelijke gebreken in lijn of kleur zouden doen uitkomen in plaats van ze te verbergen of verzachten. ZIJ bezitten genoeg zelfkennis om te weten dat zij, met aldus te handelen, zich alleen maar nadeel berokkenen. Andere vrouwen willen echter kost wat kost in het kader van het nieuwste blij ven en schikken zich als slavinnen. Zij vergeten of schijnen niet te weten dat karakter en persoonlijkheid in de mode moeten gelegd worden, willen zij niet 'n onbekend en ongemerkt nummer zijn in de elndelooze reeks van vrouwen die zich heelemaal overleveren aan koning mode. Goede smaak is een hoofdverelschte om zich een persoonlijke noot in de kleeding te kunnen heven. Dat is echter niet ge makkelijk. Het aanleeren gaat niet, het ls eigenlijk iets aangeboren, iets vanzelf sprekends, en als men met dit talent niet gezegend werd doet men best zich tot een goede naaister te wenden, die voor U zal kiezen. Vroeger was het nog betrekkelijk gemakkelijk: er was een uitgesproken modekleur, er was maar één richting. Thans moet de mode van alles doen om de verwende klanten die we zijn gewor den, te boeien. Daarom is er meer ver scheidenheid ln lijn en kleur, maar is de keus uit al die aantrekkelijke modellen en bijhoorigheden veel moeilijker. Mét een beetje fantasie en met veel zelfcritiek kan men van die verscheiden heid aan dankbaar gebruik maken om afwisseling en persoonlijkheid ln de Wee ding te brengen. Want het is er niet om te doen een kast vol kleeren te hebben. aaBflBBBaaEfleBsaaaEBaaar~!923GB De Belg. N. V. Van der Graai en Cie 24 Zelfregeeringstr. te Brussel (ofdee ling: Handelsinformaties)deelt ons mede: FAILLISSEMENTEN IN BELGIE. Er werden over de week, eindigende 25-8-39, in België 7 faillissementen uitgesproken, tegenover 3 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Uitgesproken faillissementen per branche gedurende de week 18-S-39 tot 25-8-39, 5 Diversen. 1 Aannemer, 1 Drukker. In totaal werden er van 1-1-39 tot 23-8-39, in België. 591 faillissementen uit gesproken, tegenover 409 over hetzelfde tijdperk van 1938. CONCORDATEN. Van 1-1-39 tot 25-8-39, werden in België 180 aanvragen ingediend tot het bekomen van een con cordaat, en 115 atmvragen gehomologeerd, tegenover 141 en 82 over hetzelfde tijd perk van 1938. PROTESTEN. Over de week ein digende 25-8-39, werden in België 2045 protesten geregistreerd, tegenover 2030 over hetzelfde tijdperk van 1938. Van 1-1-39 tot 25-8-39, werden in Bel gië 78.278 protesten geregistreerd, tegen over 65.043 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Gezien de bekendheid van ons Handels inlichtingen-bureau, vertrouwen Banken, Industrieelen en Handelaars meer en meer Het incasseeren van hun achterstallige vorderingen toe aan onze Incasso-Dienst. Belg. N. V. VAN DER GRAAF Cle, 24, Zelfregeerlngstraat, 24. Brussel-Zuid. Opgericht in 1888. 6 SEPT. Te 6 uur 's avonds, ter Commissie van Openbaren Onderstand, Abdijstraat, Veurne, buitenschilderen aan het Weezengestlolit en aanpalend huis te VEURNE, de onderpastori.i en aanpalende huisjes te BULSKAMP. Stukken ter in zage of te koop, prijs 5 fr., ten stadhuize, 9-12 uur. Aanget. lnschrijv. 5 September aan H, L. Zoete, Voorzitter der C. O. O. 11 SEPT. Te 11 Ulir, leggen der cen trale verwarming in verschillende gebou wen van het bestendig kamp te LOM- BARDSIJDE. Raming l.óOO.OfiO fr. T,ast- kohier Nr 1308, prijs 8 fr.. plans 10 fr„ Loxumstraat 16, Brussel. Aanget.' inschrijv. 8 September. 15 SEPT. Te 11 uur, ten gemeente huize te WIJTSCHAT3, 1) werken in de meisjesschool: al bouwen van een werk- kamerzusterwoning; b) nieuwe ramen en herstellingen', cl electrische verlichting: 2) geschiktmaken van de pastorij; 31 her stellen van 12 werkmanswoningen. Stuk ken ter inzage 's voormiddags ten ge- IB1BBB2BEB lBBBBB3BBa3BSBSBBB geval, omdat ook uw flnancieeie belangen er mee gemoeid zijn. Ware dit niet het geval, dan zou ik liever het geheim zien vernietigen. Dat kan bulten bespreking blijven, antwoordde Van Gielen tamelijk ruw, kom zet die jongedamesbezwaren aan den kant. Wi j verkoopen die uitvinding. Alice voelde zich hulpeloos, zij zou wel hebben willen weigeren, maar zij kon niet. ZIJ zocht nog naar een wederwoord, maar de bankier liet haar geen tijd. Plotseling van toon veranderend, ver volgde hij, na korte aarzeling: En nu iets anders. Allee, er blijft u nog een andere wensch van uw overleden vader te vervullen, indien u dat mogelijk is. Het gaat om iets beters, Iets heiligers, dan de zaak, die we af gehandeld hebben. Allee zag Van Glelen aan. maar eens klaps overtrok een doodelijk bleek haar gelaat, een siddering voer haar door de leden. Ik vermoed, waarover u spreken wilt, mijnheer Van Gielen. zeide zij zacht, maar lk vraag u daarvan niet te spreken thans nu mijn vader nog zoo kort geleden gestorven is. Dat is een uitvlucht, antwoordde de bankier en uit zijn toon klonk eenlg on geduld, het is om verschillende redenen noodig, dat wij thans hierover spreken. Uw vader en ik waren overeengekomen, dat gij en Antoon een prachtig paar zou den vormen. Wij beiden zouden heel graag zien, dat Antoon u ten huwelijk vroeg. Het was allerminst onze bedoeling u of hem te dwingen en daarom heb ik de zaak laten rusten. Want lk was overtuigd, dat mijn zoon ook zonder te weten van den wensch van zijn vader, onder den indruk zou komen van uw bekoorlijke eigenschappen. En dat ls gebeurd ook, ik heb goed gezien. Antoon kent geen meis je, dat hij meer hoogacht en waardeert dan u. En hij is voornemens u ten huwe lijk te vragen. Jlit elssa fteweaing. yypeg Alles» Dat is nog niet alles. Men moet er han dig mee weten om te gaan. Om goed ge kleed te zijn hoef men geen fortuin te bezitten, maar wel goeden smaak. Die is Jammer genoeg niet te koopen !1 VOOR DE KEUKEN' Orangeade. Op 6 appelsienen neemt men 150 gram suiker, 2 citroenen, een liter water, een voorraad spuitwater en schuifjes appelsienen. De 6 vruchten goed wasschen, waarna men met de klontjes de schil er afwrijft om den geur er uit te halen. Deze klontjes laat men drie uur aftrekken in het water met het sap van de appelsienen en de citroenen. Af en toe roert men ln het vocht, dat men tenslotte zeeft. In de glazen doet men een schijfje appelsien, een deel van de orangeade en vult bij met spuitwater. Gekonfijte Peren. Neem kleine peren, suikerperen b.v. Zij mogen niet rijp zijn. Schil ze voorzichtig om ze niet te bescha digen. en snij de steeltjes niet weg, werp ze een voor een in een pan half vol koud water, waarbij ge het sap van een citroen gevoegd hebt, zet de pan op het vuur en breng zachtjes aan de kook, laat de pe ren koken tot ze malsch aandoen onder een vingerdruk, haal ze dan uit het water en laat ze uitdruppen. Neem voor de si roop een 1/2 kgr. suiker en 3/4 liter wa ter, laat koken en zoohaast de siroop dik begint te worden voeg er de peren bij, en laat nog eventjes doorkoken (één op borreling is voldoende). Giet alles gelijk in een teil en laat staan tot den volgen den dag. Herhaal deze bewerking 4 5 maal telkens met 24 uur tusschenpoos. Schik daarna de peren op een geoliede schotel en zet ze voor een weinig warmen oven. Laat ze heelemaal drogen deze bewerking zal wel twee dagen duren en duw ze lichtjes plat om ze een mooier uitzicht te geven. Schik ze eindelijk in doozen en zorg ervoor tusschen twee la gen gekonfijte peren een blad schoon wit papier te leggen. Daar de smaak van de gekonfijte peer maar flauw is, kan men daaraan verhelpen door toevoeging van vanlelje, een weinig geraspte citroenschil, enz, bij de suikersiroop. ENKELE WENKEN Zijden dassen: Om zijden dassen te wasschen zeept men ze goed ln koud wa ter. Daarna doopt men ze in water, waar in zemelen hebben gekookt (een handvol voor twee liter). De dassen worden dan buiten uitgehangen en gestreken alvorens ze heelemaal droog zijn. Olieflesch: Een flesch of karaf waarin olie is geweest wordt gereinigd met er assclie en koud water ln te doen. Daarna worden ze gestopt en in een bainmarie gelegd. Als de inhoud koud is geworden; worden ze gewasschen met zeepwater en met Water gespoeld. 3 iSBBEBBSBBBBBEBCBBBBBBBBBBB meentesecretariaat en bij bouwm. G. Gits, 26, Elverdingestraat, leper. Uitslag van Aanbestedingen 23 AUG. Te 6 uur 's avonds, ter Commissie van Openbaren Onderstand, \bdijstraat, VEURNE, buitenschilderwer ken aan de Hospitaalgebouwen. DUJARDIN E en R„ Houtem (leper), 2.172,92; Vergauwe A., Nieuwpoort, 2.639,24; De Meyere J„ De Panne, 2.925; Devos J., leper, 3722,40; Withouck D, Veurne, 4.059.60; Notredame G., Elverdinge, 4.595; Borgonie G., Adinkerke, 5.308 fr. 25 AUG. Te 11 uur, voor den Heer Ciaeys, liocfding-best. van Bruggen en Wegen, Vrijdagmarkt 12, Brugge, herstel- len en wijzigen der deuren en ramen in de Rijksmiddelbare Jongens- en Meisjes school te NIEUWPOORT. BONQUET A.-G., Nieuwpoort. 50.687,20; Van Hecke J., Middelkerke, 52.400 (nieuwe koets) en 52.900 (poorten)Dansercoer Gebr.. Nieuwpoort, 57.381; D'Hooge G., De Panne, 63.538;, Depoortere L. en H., Veume, 67.219,08 fr. IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBfi TREKKING DER ACHTSTE SCHIJF 1939 Vrijdag avond, 25 Augustus, bad te Luik de trekking plaats van de achtste schijf der Koloniale Loterij 1939. Hierna de uitslagen DE LOTEN VAN 100 FRANK: Winnen 100 fr. de Nrs eindigend op: O DE LOTEN VAN 200 FRANK: Winnen 200 fr. de Nrs eindigend op: 65 16 DE LOTEN VAN 1.000 FRANK: Winnen 1.000 fr. de Nrs eindigend op: 809 675 DE LOTEN VAN 2.500 FRANK: Winnen 2.500 fr. de Nrs eindigend op 3026 4466 DE LOTEN VAN 10.000 FRANK: Winnen 10.000 fr. de Nrs eindigend op: 5186 8551 DE LOTEN VAN 20.000 FRANK: Winnen 20.000 fr. de Nrs eindigend op 9889 DE LOTEN VAN 50.000 FRANK: Winnen 50.000 fr. de Nrs eindigend op: 23305 57631 60336 13069 27540 DE LOTEN VAN 100.000 FRANK: Winnen 100.000 fr. de Nrs eindigend op: 13552 59185 18496 81782 89495 HET LOT VAN EEN MILJOEN: Wint één miljoen, het nummer 331652 VERKEERD OF DIALECTISCH: Woonst de voorplaats de eetplaats GOED: woning, woonstede, woonplaats de voorkamer de eetkamer Een eetzaal is een groote eetkamer zooals in een restauratie, in eeU. klooster, in een kostschool, enz.) de plancher de houten vloer, plankenvloer, het planket, de deel (mv. delen) II. hij is gestorven van een geraakt heid hij heeft zenuw aanvallen - KIES STEEDS HET JUISTE WOORD: Aansprakelijk: wegens bezit. Verantwoordelijk: wegens bestuur, daden. Vb.: een verantwoordelijk ambtenaar. Aanwezig: louter ergens zijn. Tegenwoordig: men neemt deel aan de handeling. Vb.: hij was in de H. Mis tegenwoordig; wij waren op de vergadering aanwezig, III. - LET OP HET GESLACHT: Mannelijk zijn: de zwaan, de neus, de dood. Vroijioelijk zijn: de zwaluw, de keten, de koffer. Onzijdig zijn: het horloge, het offerblok, het lommer. hij is gestorven aan een beroert# Hij heeft zenuwtoevallen. V.B.O. Bijdragen: Beschermend Lid: fr. 100 of 50; Steunend lid: fr. 25 Gewoon Lid: fr. 15; Studenten cn inwonende Leden: fr. 5. Postrekening 412.384 V.B.O.. Deurne-Antwerpen. BBBBBBlSBBEBBflEBBBBBBBBSBBIUflBIBBBBBBBBBBBBBBBBIflBflBBflfl ZONDAG 3 SEPTEMBER 1939: Veertiende Zondag na Pinksteren. Zoek eerst het Rijk Gods en zijne gerechtigheid en al het overige zal u toe gegeven wordenDeze woorden bevat ten het waar begrip van ons levensdoel. De hoofdplicht van den mensch op aarde bestaat niet in het ophoopen van rijk dommen of het najagen van zingenot, maar wel in God alleen en boven alles te beminnen en te dienen. Dit begrip van het christelijk leven en de manier het te volvoeren zet Christus ons vandaag ln het Evangelie uiteen met het tegenover het heidensche begrip te stellen. God schiep den mensch jm er door verheerlijkt te worden. Hij wacht op de genegenheid van zijn hart. gevormd om God te beminnen. Hij wacht op den ge trouwen dienst van 's menschen wezen, zoo gevormd en geschapen dat het alleen in God zijn waar en eenig geluk smaken en vinden kan. De mensch kan dit einde niet veranderen. Aan de rijkdommen wij den zoovele hebzuchtigen hun eeredlenst; het rijk der wereld: gemak, goud en eere, 2oeken zij in plaats van het Rijk Gods Moet dit verwondering wekken? Niet ingelicht door het licht der christelijke leer, hebben zij, gelijk de heidenen, maar eene zorg: het tegenwoordig leven te ge nieten. Hun genot zoekende ln vergan kelijke dingen, ziin zij onverschillig voor de bovennatuurlijke rijkdommen der ziel. Weest niet ongerusten weest niet onbezorgd, gelijk 3e heidenen die denken dat God onze noodwendigheden niet kent of zich om ons niet bekommert. Zoo God ons het leven heeft gegeven, zal Hij ons dan het voedsel niet verschaffen zoowel als aan de vogelen des Hemels? Zal Hij de bijzaken verwaarloozen? Hij dio 't grootste werk heeft uitgevoerd? Hij die zorg draagt voor de kleinste schepselen, zou Hij in de noodwendigheden niet voor zien van dezen die Hij tot aangenomen kinderen en erfgenamen des Hemels heeft gewild? De zorg in ons tijdelijk leven te voor zien, mag dus de grootste zorg: God al leen te dienen en vooral z!'n Riik te zoe ken, niet onderdrukken. God heeft het noodlge beloofd aan hen die hun eerste en opperste plichten vervullen. Gods Rijk bestaat in de volkomen ge lijkvormigheid van onzen wil met dien van den Hemelschen Vader, zocais wij in het Onze-Vader bidden: Uw wT ge schiede op aarde als in den Hemel Gods wil volbrengen ls geheel ons leven in overeenstemming brengen met zijne lee ring. Zoo een christenleven is vol schoon heid en verhevenheid, vol troost en genot. SEPTEMBER - HERFSTMAAND 3 Z 14» Zond. na Sinksen. H. Remaclus Evangelie: Niemand kan twee heeeen dienen. 4 M H. Rosalia van Palermo 5 D H. Laurentius Giustiniani. H. Bertinits 6 W H. Onesiphorus 7 D H. Regina 8V O. L. Vrouw Geboorte 9 Z H. Petrus Claver. H. Gregoriui 10 Z 15* Zond. na Sinksen. H. NikolaaJ Uit eigen beweging, bevestigde de bankier, mij dunkt, gij kent Antoon Van Glelen genoeg om te weten, dat hij zoo Iets niet doen zou alleen wijl zijn vader het wenscht. Alice Evan moest dit toegeven. De zoon van den man tegenover haar had een alleszins zelfstandig karakter, zoodat zij na deze bevestiging, die nochtans een leugen was, niet daaraan durfde te twij felen. Na een oogenblik w ach tens ging hij voort: Ik weet, dat hij u ten huwelijk vra gen zal en daarom heb lk deze gelegen heid gezocht om, voordat dit gebeurt, er met u over te spreken. Ge zult hem uw hand niet weigeren, nietwaar? Alice richtte zich op. Dat zal lk wel, zeide zij met overtui ging. Kom, antwoordde de bankier op overredenden toon, dat kunt ge niet mee nen. Waarom zoudt ge zijn aanzoek af slaan. Git hebt er geen enkele reden voor. Al ls er hier sprake van mijn eigen zoon, ik durf zeggen, dat hij een zeer degelijke jonge man is. die zijn weg door het leven wel vinden zal, iemand van onbesproken gedrag, een man aan wien een meisje haar toekomst gerust kan toevertrouwen. Dat weet ik wel. mijnheer Van Gie len, ik twijfel ook in de verste verte niet aan de goede eigenschappen van uw zoon. Maar daar gaat het hier niet om. Als ik met iemand trouw, moet ik toch liefde voor hem koesteren en lk bemin Antoon niet, hoezeer ik hem hoogacht en op zijn vriendschap prijs stel. Maar de bankier, met een handbewe ging, legde Alice het zwijgen op. Kom, kom, riep hij geërgerd, dat zijn mooie zinnen in een roman. De wer kelijkheid is anders. Het werkelijke leven speelt zich anders af, dan het in boeken wordt voorgesteld. Gij vindt Antoon een goed vriend, gij hebt geen hekel aan hem. gij kunt hem hoogachten, welaan, dat alles is immers voldoende om hem uw hand ig ghwiltwi. HERDENKINGEN 3 SEPTEMBER. 1798. De Fransche republiek voert den verplichten soldatendienst in. 1930. De Fransche vliegers Costes en Bellonte vliegen van Parijs naar New- York zonder tusschenlandlng. 1935. Koningin Astrid wordt begra ven. 1938. De Amerikaansche piloten Har ry Richman en Dick Merrill, dwarsen per vliegtuig de Noord-Atlantlek van New- York naar Engeland in 18 uur, met een gemiddelde uursnelheid van 330 km. Llnd- berg had 36 uren noodig voor den eersten transatlantischen raid. 4BflBBBB£3EBBBBBBBBBBBBBBBBBB Maar Allee schudde het hoofd. Neen, zeide zij, dat is niet voldoen de, voor een gelukkig huwelijk is meer noodig. En darom zou lk Antoon. indien hij mij ten huwelijk vroeg, moeten ant woorden, dat ik zijn aanzoek niet aan nemen kan. Van Gielen was opgestaan en liep eenige malen de kamer op en neer. Ik had zoo gehoopt, zeide hij, dat gij verstandiger zoudt zijn. Geldt dan voor u niet de wensch van uw overleden vader. U zeide Immers zelf zoo even, dat u ons niet hebt willen dwingen. Vader zou dit zeker ook niet gedaan hebben. Neen mijnheer Van Glelen, hoe vereerend een aanzoek van uw zoon voor mij ook zoude zijn, lk zou moeten weigeren. Laten wij dit gesprek beëindigen, voegde zij erbij, het leidt tot niets. Integendeel, mejuffrouw Evan, ik heb de overtuiging, dat ons gesprek ten slotte wel tot een goede resultaat lelden zal. Zet toch uw bezwaren ter zijde. Ze zijn zoo gewichtig niet als gij meent. Ik kan niet, antwoordde zij op den meest beslisten toon. het spijt me. maar ik moet blijven bij hetgeen ik gezegd heb De bankier moest na deze woorden de overtuiging hebben, dat zijn overreding hem niet zou baten. En nu wierp hij op eens het masker af. Hij stond vlak voor Allee stil en sprak met harden klank ln zijn stem: Het moet, als gij den wensch van uw vader ongehoorzaam zoudt zijn, als gij uw eigen geluk wilt verschoppen, dan zal ik u desnoods dwingen. Allee zag hem aan. Haar lippen trilden van ingehouden verontwaardiging. Dat zult u niet, dat kunt u niet. zei de zij scherp. Uw eergevoel moet u zoo iets al beletten. Ik zal het wel, antwoordde hij, voor het uiterlijk heel kalm. Dan zijt gij niet de man voor wien ik u gehouden heb, mijnheer Van Gielen. gijtól flaatosax jiji 4 SEPTEMBER. 1797. Eerste Dekreet tegen de Belgi sche priesters. 1938. De Gentenaars houden groot» herdenkingsfeesten voor Van Artevelda. Te Antwerpen wordt Marnlx van Sint» Aldegonde herdacht. In Frankrijk worden militaire maat* regelen genomen: alle verloven worden ingetrokken, met het oog op de gespan nen militairen toestand. j 5 SEPTEMBER. 1599. Inhuldiging te Brussel van d» aartshertogen Albrecht en Isabella al» vorsten der Nederlanden. 1938. De Tsjechische Regeering doet verdere concessies aan Dultschland. Ia Frankrijk worden reservisten opgeroepen tot volledige bezetting van de Maglnot» linie. 6 SEPTEMBER, 1 1938. Overlijden van Graaf van Co» vadonga, oudste zoon van koning Alfonso. Minister Marck krijgt slagen vaa Kolonel Pulinckx. Te Nurenberg vangt het Nazi-Kon- gres aan, waarop Hitier verschillende aan» vallen op Tsjecho-Slowakije en vooral op Benes gericht. De internationale span ning neemt toe. 7 SEPTEMBER, 1556. Ferdinand, zoon van Karei V, ontvangt de Keizerlijke kroon. 1860. Garibaldi aan het bewind la Italië. 1938. De Sudeten-Duitschers onder breken de onderhandelingen met Praag, om ongeregeldheden te Ostrau. 8 SEPTEMBER. 1425. Inrichting van de Universiteit van Leuven, onder Jan IV, hertog vaa Brabant. I860. Onthulling te Damme, bij Brugge, van het standbeeld van Jacob van Maarlant, den Vader der Vlaamsch» Dichters altegader 1926. Dultschland wordt in den Vol kenbond opgenomen. 9 SEPTEMBER, 1567. Aanhouding van de hertogen Egmont en Hoorn. 1828. Geboorte van den beroemden Russischen schrijver Tolstoï. 1846. Opening van de telegraaflinl» tusschen Brussel, Mechelen en Antwerpen. Het was de eerste van Europa. 1936. Onderteekenlng van het Fransch-Syrisch traktaat, door hetwelk Frankrijk verzaakte aan zijn mandaat over Syrië, mandaat dat hem sedert 17 jaar door den Volkenbond was toegekend. 1938. De Britsche admiraliteit laat mijnvegers, mijnleggers en torpedobooten in gereedheid brengen. usaaaaaaaaaBBBBBBaaBBDaaaaaa Te Spowbezon, Engeland, werd eefl gansche familie ongesteld na padden stoelen geëten te hebben die te koop aan geboden waren geweest door éen venter en er normaal uitzagen. Drie leden der familie bezweken. De moeder en twee kin deren werden gered. Talrijke kleine visscliersbooten wer den overvallen door hevige winden bij de sangi-eilanden, (Ned. ïndië). Talrijke visschers kwamen aldus om. Reeds 30 lij ken spoelden op de kust aan. Te Coventry, Engeland, deed zich een ontploffing voor. Vijf personen zou den gedood zijn en een 20-tal gewond. Dadelijk na de ontploffing werd een per soon aangehouden. Te St Ghlslaln heeft een nacht waker een man doodgeschoten op de wer ven die de wachter moest bewaken. Te Ernage werd een wisselagent uit Elsene een been afgereden door een voor- bljtrekkenden trein. Tusschen Eupen en Herbesthal had een erge trambotsing plaats, waarbij zes personen gewond werden. ik tegen uw wil doorgezet heb, sprak d» bankier. Al zou ik. door dat huwelijk, geluk kig worden, weersprak zij, dan zou ik u n niet dankbaar wezen, als gij mij daar toe gedwongen hadt. Maar al wilt gij het dan, gij zult niet kunnen, omdat er iemand is op wien ik met meer recht mijn vertrouwen stel. Zoo, wien meent ge? Uw eigen zoon. Antoon zal mij niet tot zijn vrouw willen, als hij wist. dat gij mij dwingen wilt hem het Jawoord te geven. Antoon? Ja, hij heeft ook van dia boekenideeën over liefde zooals gij. Maar hij zal dit nooit weten. Zeker. Als hij mijn hand vraagt, zal lk hem zeggen, wat hier dezen avond is voorgevallen. —Dat zult gij niet, siste de bankier. Luister eens, lk zal nu geheel open kaart met u spelen, want ge moet eens en voor altijd weten hoe wij in dit geval tegen over elkaar staan. Antoon vraagt u een huwelijk en gij zult zijn aanzoek niet weigeren. En indien gij het wel doet. of Indien gij hem inlicht, welnu dan zal niets mij weerhouden om uw broer in het ongeluk te storten. Mijn broer. Wat heeft hij met dit alles te maken? Laat hem er buiten. Neen, ik laat hem er niet bulten. Luister goed, juffrouw Evan, dan weet u meteen precies wat er voor u en voor hem op het spel staat. En wat ik u nn ga zeggen is geen looze bedreiging. Ik ben waarlijk de man niet om als het noodig is terug te schrikken voor de meest hard» maatregelen. U weet. dat hij toen uw vader vermoord werd, zich hier bevond, al meende ieder, dat hij in het buitenland vertoefde. Hij bleef zich schuil houden en heet nu pas te zijn teruggekeerd. Maar als dat bedrog uitkomt, wat meent u dan dat ieder gelooven zal. Niets anders dan dat de zoon van professor Evan zelf d« hand gehad heeft in den moord op zijn vader. j

De Halle (1925-1940) | 1939 | | pagina 7