LANDBOUWBELANGEN Is liet Tcheckische Volk tot slavernij gedoemd Middenstandsbelangen Vrede door Neutraliteit Rond het vergaan van de Hawarden Castle Opera Frontbrieven in beslag genomen Hitier voert het Leger aan AAN HET VLAAMSCHE VOLK Passieve Luchtbescherming te Veurne Ba Commissie van KaSfrsliali-Vlaamsche Parlementsleden Oproep maar Hess zuivert hei achterfront Vergadering van de Katholieke Landbcuwgroepen ven Kamer en Senaat Mededeeling ven Senator Sobry UIT NIEUWPOORT TOTDELANDBOUWERS Kamer van Ambachten en Neringen - West-Vlaanderen IS ONS GERECHT MET WAANZIN GESLAGEN? Op Dinsdag namiddag kwamen deze groepen voltallig bijeen om opnieuw een bijzonder onderzoek te wijden aan de landbouwtoestanden. Aanvankelijk stelden we uitdrukke lijk de vragen om te welen hoever het onderzoek reeds werd gevorderd: 1) in zake de menigvuldige aanvra gen die gedaan werden 't zij om vrij stelling of ruime verloven voor de ge mobiliseerde gezinshoofden uit land bouwbedrijven en de boerenzonen; 2) alsook ten opzichte van de opge- eischte paarden. 1 Daarop werd geantwoord dat het Ministerie van Landbouw al het mo gelijke doet om de veelvuldige moei lijkheden. die in den landbouw ont staan zijn te verzachten. Achteraf konden we deze laatste dagen nog vernemen dat naar aan leiding van onze tusschenkomst In het Ministerie van Landbouw reeds verloven van 3 a 4 weken werden toe gekend. Wat de kwestie der paarden betreft staat men op het standpunt van de uitbetaling. Deze zou dan geschieden bij middel van bons die op de eene of de andere manier betaalbaar zou den worden gesteld. We kunen dienaangaande nog mee- deelen dat we bij de eerstkomende vergadering van de Commissie van Landsverdediging van den Senaat waartoe we behooren, wellicht bij het begin der toekomende week, van de gelegenheid zullen gebruik maken om den Minister van Landsverdediging te interpelleeren over de kwestie van de geprimeerde paarden en de merriën, dia zooveel mogelijk zouden moeten kunnen teruggegeven worden. Eveneens werd gehandeld over de opeisching van landbouwproduklen door het leger. De groepen drongen aan opdat ten spoedigste een rege ling zou worden getroffen, volgens de welke het stelsel van den vrijen han del zou dienen te worden gevolgd en alleen deze prijzen in aanmerking zouden komen die gesteund zijn op de marktnoteeringen. Deze schikking zou met terugwerkende kracht moe ten ingevoerd worden om te vermij den dat zekere landbouwers die reeds haver hebben moeten leveren aan den minderwaardigen en onvoldoenden prijs van 65 fr.. of andere produkten, zouden benadeeligd worden. Zeggen we dienaangaande terloops dat volgens opeischingen die dees week door de legeroverheid werden gedaan en die ons van bevoegde zij den werden meegedeeld, reeds betere inzichten in voege komen aangezien b. v. erwten opgevorderd werden te gen den prijs van 175 a 185 fr. Toch is deze prijs nog beneden dezen van de mercurialen en daarom ook on voldoende. Verder werd in deze vergadering breedvoerig gehandeld over de op Zondag 24 September verschenen Be- sluit-Wetten en Ministerieele Beslui ten. De meeste aandacht ging naar de Besluit-Wet, die de verplichte uit breiding van zekere teelten voorop stelt. Voor zekere gewesten en nl. voor de kantons Veurne, Nieuwpoort, Diks- muide, Gistel en Oostende moet er volgens de verordeningen eene ver hooging van tarwe-uitjaar geschieden met een bedrag van 50 ','c op het ver wijzingsjaar 1937-1938. Dit beteekent b.v. dat iemand die dan 10 ha. tarwe aangelegd heeft, thans voor het komend jaar eene op pervlakte tarwe moet uitjaren van 10 ha. 5 ha. 15 ha. Uitzonderingen evenwel zijn voor zien mits gegronde redenen die moe ten voorgelegd worden aan de ge meentelijke tellingscommissie. Noch tans zullen de Ha. die alzoo zouden kunnen wegvallen moeten overge bracht worden op de andere boeren van de gemeente. Diensvolgens zou den sommige landbouwers een nog lioogere uitbreiding kunnen worden opgelegd. In andere streken komen de teelt- uitbreidingen neer op rogge, suiker bieten en aardappelen. De ontzaglijke moeilijkheid, zooniet de practische onmogelijkheid van toepassing dezer verordening, werd algemeen door de leden ingezien. Daarop werd er een motie, eenparig De naweeën van den Wereldoorlog, evenmin als de bemiddelingspogingen van zoovele Staatshoofden, en niet het minst die van Z. M. Koning Leo pold III, van H. M. Koningin Wilhel- mina en van Z. H. den Paus, heb ben den Vrede kunnen redden. Honderden millioenen menschen worden tegen elkaar opgejaagd. Het standpunt der neutraliteit, Waarop de Belgische Regeering zich evenals de meeste Staten heeft ge plaatst, kan ons land tot hiertoe voor een groote ramp vrijwaren. Overtuigd dat een streng nageleef de neutraliteit het meest doelmatige middel is om den oorlog buiten onze grenzen te houden, achten wij het onzen plicht, over alle meeningsver- schillen heen, de krachten van het Vlaamsche Volk te richten op het be houd van den Vrede door de verde diging van de Neutraliteit. Onze richtlijn bij deze actie valt duidelijk samen met de wijze uit spraak van Z. M. den Koning: «In deze gevaarlijke oogenblik- ken kan een woord, een daad, een onbezonnen geschrift de belangen va7i het Land schaden. Ik vraag aan eenieder zichzelf bij de uiting van zijne meenin- gen de strenge tucht op te leg- gen die een stipte onzijdigheid vereischt. WIJ WILLEN VREDE DOOR NEUTRALITEIT. Rondom den neutraliteitswil zullen we de eendracht van gansch ons volk verwezenlijken. In het besef van onze verantwoor delijkheid willen we deze neutraliteit handhaven doorheen alle moeilijkhe den en trots alle tegenkanting. Met dat doel hebben ondergeteeken- den, behoorend tot de verschillende strekkingen van de openbare meening in Vlaanderen, een Actiecomité ge vormd. Vrede door Neutraliteit is ons eenig programma. Tot verwezenlijking hiervan doen wij beroep op de medewerking van allen. Zoodra aan de overzijde van de taalgrens een Comité met hetzelfde doel tot stand komt, zullen wij er prijs op stellen er mee samen te werken. Het Actiecomité Vrede door Neutraliteit E. Amter, Prof. E. Blancquaert, J. Clot- tens, Juul Cool. Prof. Fr. Daels, Prof. P. De Keyser, Edgard Delvo, Paul De Mont, Sam. De Vriendt, Dr J. Goosse- naerts, Prof. Ing. Paul Heymans. Dr Vict. Leemans, Germ. Lefever, M. Lie- senborghs, M. Luc. Matthys, Prof. R. Miry, Prof. Joz Muls, Dr J. Rombauts, Prof. A. Schoep, Baldew. Steverlynck, M. J. Valvekens, Dom Modestus Van Assche, Dr Joz. Van Overstraeten, Prof. J. Van de Wijer, Prof. Fern. Van Goethem, Prof. J. Van Tichelen, Karei Van Wynendaele, Emiel Verheeke, Victor Verheyen, Z. E. H. Cyr. Ver- schaeve, Prof. R. Victor, Fr. Wouters. BlSBBBflflBBBflBBBHllBflBBBHfiBBBB door de vergadering aangenomen, vooropgesteld ten gerieve van de re geering waarbij deze maatregelen werden afgekeurd. De Kath. Landbouwgroepen zagen wel in dat ten opzichte van den hui- digen toestand, die moeilijk is voor ons'land, zekere aanpassingen in de teelten moeten kunnen geschieden. Het is nl. eene dringende noodzake lijkheid dat er thans meer broodgra nen worden voortgebracht. Daartoe kon zeker een andere methode wor den aangewend deze nl. uitsluitend gesteund op het vrij initiatief. Verplichting, die gelijk staat met etatisatie en die alles over het hoofd ziet, zelfs de mogelijkheid van uitvoe ring niet, draagt in zich het groot gevaar van aan werkelijke doelmatig heid en practische uitslagen tekort te schieten. De vrije beweging integendeel, ge baseerd op zekere aanmoedigingsmid- delen die wijzen op een rechtstreeksch belang van uitbreiding in zekere teel ten, zou aan iederen landbouwer toe laten het beste er uit te halen om zich rationeel en gansch doelmatig, zon der te schaden aan de landbouwuit- bating zelf, er naar te schikken. Op die manier alleen kan de regee ring practisch het aangewezen doel, dat is 's lands bevoorrading, en waar van het ontzaglijk belang zeker niet mag ontkend worden, te bereiken. In de vergadering van de rechter zijde van den Senaat, gesteld op Vrij dag 29 dezer, wordt deze stelliiig scherp naar voor gebracht. Niet genoeg is het dat volgens eene mededeeling Donderdag laatst ver schenen in de bladen, de Heer Minis ter van Landbouw in eene vergade ring der Staatslandbouwkundigen zegt dat zekere lenigheid in de toepassing der Besluit-Wetten meet bestaan. Dit neemt toch het bestaan ervan niet weg. Het komt er hoofdzakelijk op aan dat de algemcene landbouwpolitiek zou gesteund blijven op het vrij ini tiatief, aangemoedigd van hooger hand door oprecht doelmatige midde len, omdat alleen daarin de noodige stuwkracht ligt en de vaste basis voor eene rationeele teeltuitbreiding. SENATOR M. SOBRY. laaXflBBBBBBBlIBaBaZSSSBE&igsaBi IHHB De oude kerktoren 600 ja^tr oud in het Stadsr»^-k, ve**d tot onenbare schuil plaats ingericht; ruim 400 personen rullen er een veilige dekking vinden. De mu ren meten 1,25 m. dikte, het gewelf 4.53 mM zoodat ze weerstand bieden kan aan zware projectielen. Drie uit- of ingangen, voor-tien van horstwering in zandzakjes (zie foto) ceven aï'e mogelijkheden vcor eventueel snoedig gebruik. ■■■■BMsaiiMaiaaaiMMMiaMMiMiMiiiiiMMMBMiiMiiD De KIL Senators Clrus, De Bcodt, Sobry en de HH. Volksvertegenwoor digers Bouweraerts, Fransman en Maes, kwamen Dinsdag in bijzondere vergadering bijeen om allerhande aangelegenheden in verband met den huidigen moeilijken toestand te on derzoeken. Ingezien werd dat de legeroverheid zonder uitstel de noodige schikkingen zou dienen te nemen ten einde al de Vlaamsche legereenheden van Vlaam sche officieren te voorzien. Aan de vrijstelling voor bedrijfs- hoofden van landbouw- en nijver heidsuitbatingen werd bij zonderen aandacht besteed. Eveneens werd vooropgesteld dat het voordeel toegekend aan de land bouwers er in bestaande dat thans in gunstige en aannemelijke voorwaar den werkloozen ter beschikking kun nen worden gesteld, ook zou moeten worden uitgebreid tot de handels- en nijverheidsondernemingen. dringend bezig met de kwestie van de vrijstellingen aan de hoofden van kroostrijke gezinnen, alsook met de uitkeering van familievergoedingen voor de gezinnen der opgsroepenen die in den \2reen1de zijn gevestigd. Al deze kwesties werden nauwkeu rig geformuleerd en door de aanwe zige leden der Commissie ondertee kend om met aandrang te worden overgemaakt aan de bevoegde Instan ties. AANGENAME VERRASSING De Een werkman van Verviers, die onder de wapens was geroepen, had, alvorens op te trekken, bij een wisselagent uit de rue de Jardon, tewe titels der Verwoeste Gewesten 1923 neergelegd, dewelke hij wilde verkoopen om zijne vrouw niet zon der middelen te laten. Zaterdagmorgen bood de vrouw zich bij den wisselagent aan en daar vernam zij, tot hare ontstellende vreugde, dat men bij 't nazien der titels had bevonden dat titel 164.278, serle4, in Juli 11. was uit- Commissie hield zich verder gekomen met een lot van 109.000 fr. 33BSB3BGBBË!89BBBB1B99B!SBB3 1B9B3SBBBB5SIIBBBBBE3BBBB3B 's Avonds, rond 9 30 ure. z'jn de Vinaria'sde kleine koffiehuizen met rustieke inmeubcl en decoratief- geschilderde houten muurbekleeding, heel talrijk te Praag, de Museum- stad van Centraal Europa, tot proppenstoe gevuld. De verbruikers zijn somber en terughoudend. Men spreekt er, maar heel stil. Personen van andere nationaliteit dan Tche- cken zijn er niet, de beschermers v vertoonen zich niet. De bescherme lingen zijn ditmaal ondereen, en veel last om hun kommer en pijn te verbergen doen ze niet. Sinds Maart 1939 zijn er uit hun midden meer dan 30.000 landgenoo- tsn gefusiljeerd geworden, en meer dan 100.000 zijn er verdwenen achter de ijzeren tralies der moordende con centratiekampen. Is het gansche land niet omvorfnd geworden in één groot gevang waarin een volk van 6 millioen en half zich nog een weinig vrij beweegt; waarin een volk beroofd is van alle rechten tot de meest elementairste toe en ge plaatst is onder de onmeedoogende voogdij van de Gestapo en de S.S.- mannen? Dien avond waren de verbitterde gezichten somberder dan ooit: gansch de Tcheckische natie had een nieuwe maar verschrikkelijke stap gedaan in haar lijdensweg. 't Is 22 uur. De radio geeft heel stil het nationaal lied, in sourdine ge speeld, te hooren. Iedereen staat on bewegelijk recht. Niet alleen zijn het de vrouwen die tranen laten ontglip pen, maar ook langs de wangen der groote mannen rollen dikke tranen af. En wie niet weent balt verbitterd de vuist. 44 Het groot nieuws van deze week was het vergaan van de Hawarden Castle Het zeevaartuig dat ontelbare keeren Nieuwpoorts haven heeft aangedaan en over al onze visschersbooten domineerde. Het 1 ad een tonnemaat van 350 ton netto. Het deed regelmatig dienst als cargoboot tusschen Nieuwpoort en Londen. Als oud Duttsch schip was het als oorlogsschade onder Engelsche vlag gekomen en was nog in uitstekend goede staat. Het kon alle weer en wind trotseeren. Sedert 15 jaar vaarde het op Nieuwpoort voor verschil lende firma's eerst Alfons Dumon, dan Valère Steyaert en sedert drie jaar had het een vast contract met de firma Han del en Scheepvaart De Hawarden Castledeed 2 tot 3 reizen per week. Verleden Jaar beliep het aantal tot 61 rei zen. Dit Jaar was het schip aan de 56e reis. Het vertrok op Woensdag 13 September uit onze haven te 4.30 uur, geladen met 300 ton ciment. Eerst volgde de cargo de Belgische kust tot aan Kales in onze ter ritoriale wateren, om dan met den avond te kunnen oversteken naar Londen. Onge veer 5 mijlen van Kales, tusschen de roode en de groene boeie, moet het schip aan zijn ongeluk gekomen zijn. Was het door een mijn of door een torpille, nie mand kan het weten. Het schip heeft zijn geheim naar de diepten der zeeën meege voerd. Van uit Londen vroeg men naar Nieuw poort om nieuws, daar de Hawarden Castle niet binnen was gekomen. Op Zondag 23 September spoelde het lijk aan van Emiel Consaeles uit Nieuwpoort op het strand nabij Kales langs den kant van Duinkerke. Een visscher uit Nieuwpoort, Henn Pichon en woonachtig te Duin kerke, werd bij het lijk geroepen om het te schouwen. Hij herkende onmiddellijk het arme slachtoffer. Dinsdag had de be grafenis plaats. Emiel Gonsaeles geboren te Oosi duinkerke den 23 December 1884 en woonachtig te Nieuwpoort. vaarde voor den tweeden keer mee met den «Hawar den Castle» ln vervanging van Gerard Geryl Waarschijlijk zal hij op wacht aan 't roer gestaan hebben en zal bijgevolg kunnen aangespoeld zijn. De verdere be manning bestond uit kapitein William Worrall, 45 j., van Engelsche nationali teit. Hij was gedurende den oorlog 4 jaar lang officier op een Engelsche onderzee jager. Zijn vrouw is onderwijzeres in Engeland en hij heeft een meisje van 14 jaar. De stuurman was een schot een matroos uit Noorwegen en één uit Zweden. Voor den handel en de nijverheid van Nieuw poort is het vergaan van de «Hawarden Castle, een groot verlies want alle aan- koopen en alle herstellingen werden hier te Nieuwpoort gedaan. Wij bieden aan de familieleden van de slachtoffers onze innigste deelneming. IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBI GEEN ZAAILAND MAG BRAAK LIGGEN! Het Ministerie van Landbouw richt tot de landbouwers den volgenden oproep: Landbouwers! Geen enkele partij zaailand mag ge durende toekomenden winter braak blij ven liggen. Doet overal, waar het eenigzins moge lijk is, aan groenbemesting. Steunende op de uitslagen, welke deze laatste jaren in ons land werden ver kregen. kan men aannemen, dat een vlin derbloemige groenbemesting, gemiddeld per hektare 100 kilo stikstof uit de lucht in den grond brengt. Bovendien wordt door groenbemesting een aanzienlijke hoeveelheid humus in den grond gebracht, die de struktuur van al onze kultuurgronden op uitstekende wijze verbetert. In de streken waar het klimaat niet te ruw is, kan er nog veel ln dien zin ge daan worden. Men zaaie dan zoohaast mogelijk in de beschikbare gronden per hektare 20 kilo Incarnaat klaver, ook Roode Top of Topklaver genaamd. Het ls vooral ln deze zware tijden, dat er hoeft voor gezorgd nuttige en oordeel kundige besparingen te doen. - - - - - HEER von NEURATH, Duitsch oud-Minister van Buitenlandscke Zaken, thans Rijksminister en Protektor van Bohemen en Moravie. Op order van den «Protektor»- (den «Beschermer») - moeten alle radiopos- ten die zich op Bohemen en Moravie bevinden tegen den volgenden mid dag binnengedragen worden. Niet het minste bevredigende nieuwsbericht uit het buitenland zal dus nog bin nendringen in dat land dat veeleer een gevang mag genoemd worden. Het Tcheckische volk integendeel maakt geen illusies over het lot dat het beschoren ligt. Nauwelijks werd de volledige mobilisatie in Duitsch- land afgekondigd of 9.000 hoogstaan de personaliteiten: intellectueelen, militairen, oud-gediender,, geleerden, leden der Sokols en aanhangers der nieuw-gestichte Nationale Solidaristi sche Partij, werden als gijzelaars naar Duitschland vervoerd. Geen enkele familie werd onge schonden gelaten,... en dit alles was nog maar een begin. Mannen die omtrent de jaren be reikt hadden om te kunnen binnenge roepen worden, werden per tiendui zendtallen overgebracht naar de Duitsche werkkampen waar ze als Duitsche soldaten opgedrild werden. Hun vrouwen en kinderen hadden het recht niet hen een eindje te volgen, ze werden brut-weg afgehaald en alle correspondentie met hen is nutteloos daar geen enkele brief ter bestemming komt. De klok wijst 22.30 u. De Vinaria is zoo goed als ledig galcopen. In stilte trekken de Tcheken naar huis en spannen zich in om de zwarte unifor men der Duitsche politie te ontwijken. DE GEDACHTENFABRIKANT VAN HET PROTECTORAAT. Een kleine man, met heldere oogen, gebogen neus en ongelijke tanden, heeft plaats genomen in een dei- grootste en rijkste zalen van het Pa leis. Hij is de propaganda-chef van Radio en Pers: «Amtrat von Gregory». Hij gaf me den indruk heel ver wonderd te zijn,, efi inderdaad hij had vóór zich een vtêómde journalist die erin geslaagd was binnen te dringen in het protectoraat dat aan alle niet- Duitschers ten strengste verboden was, en waarvan de conceirge zelf het recht niet had zich buiten de omhei ning te begeven. von Gregory spande zich in om vriendelijk te zijn. «De Tcheken zijn uiterst tevre den, zoo verklaarde hij met gemaak- ten glimlach. Zij hebben er veel pro fijt weten uit te halen sinds wij hier aan het bewind zijn. Ten andere, ze hebben een zelfstandige regeering, en wij komen niet tusschen in hun werk zaamheden. von Gregory zag duidelijk op het wezen van zijn aanhoorder dat zijn uiteenzetting niet tot overtuiging ge leid had, en daarom veranderde hij van taktiek. Natuurlijk, wanneer dit zelf standig gouvernement zaken afhan delt die wij absoluut niet dulden kun nen, dan zien we ons genoodzaakt dia uit te vegen. Zoo hebben we het geval gehad met de verplichte organisatie der ondernemingen en het onderwijs van het Duitsch als tweede voertaal, beide wetten werden opgelegd dooi den Herr Protektor tegen het gedacht in van de Tchekische regeering. Maar, voegt hij eraan toe met cynische kalmte, zoolang ze handelen naar ons goeddunken hebben ze in alles vol ledige vrijheid. Kijk, ik heb hier onder mijn hoede 1200 journalisten, Ze zijn heel rede lijk geworden en begrijpen heel goed dat ze niets moeten schrijven dat zou kunnen schaden aan de goede ver standhouding tusschen ons en het Tcheckische volk. Verleden maand heb ik er maar 24 achter slot moeten plaatsen en elk van hen slechts voor 6 maanden Wat een mooie stad, herneemt von Gregory, terwijl hij op het perron komt van het Paleis van waar gansch Praag kan overschouwd worden. Wij hebben reads veel bijgedragen om de verfraaiing ervan. Zie maar, juist vóór het Paleis hebben wij een oud kerk hof gevonden, en vol sarcasme vol tooit hij, en er zijn nog vele plaatsen open... DE BEUL DER TCHEKEN. In het kleine Pelleona-steegje, in nummer 14, staat er een mooie, lu- xueuse villa, omringd van een grooten hof en zware hoogopgebouwde muren. Duitsche soldaten, in bladgroene uni- formes, S.-S.-mannen, bezetten er de gansche omgeving. Gepantserde auto's zijn onder de struiken schietensklaar opgesteld en niemand heeft het recht die straten binnen te gaan die ver binding geven met het Pelleona- straatje, tenzij hij voorzien is van een vrije doorgang'3 kaartmet foto erop, hem door de Gestapo overhan digd. Al deze voorzorgsmaatregelen zijn hoegenaamd niet nutteloos want in die villa woont het door de Tcheken meest gehate personage, hij die de meest misnoegende maatregelen ver zint en doet toepassen, maatregelen waardoor de Duitsche beschermings actie zich het best laat kenmerken. Die gehate persoon is niemand an ders dan Frank, de oud-Sudetenlei- der, die naderhand staatssekretaris van het Tcheckische Protektoraat ls benoemd geworden. Zijn wreedheid en haat tegenover de Tckeckische be- bevolking is zoo doordrijvend dat de Protector, von Neurath, zelf herhaal de malen om zijn verplaatsing te Ber lijn aandrong. Doch von Neurath is aileen diplomaat terwijl hier een onmeedoogende gevangenisbewaarder alleen van tel kan zijn. Hitier weet goed zijn mannen uit te kiezen en in den persoon van Frank behoudt hij zijn volle betrouwen. Frank, de vroegere aanhitser, is groot en mager van gestalte. Hij heeft grijs gegolfde haren, een lenige gang en bleeke oogen met strakke uitkijk onder zware wenkbrauwen. Hij is steeds in gedachten verdiept om mid delen te verzinnen en uit te denken dia het inschakelen van het Tchecki sche volk bij het Duitsche zouden ver haasten. Niet opdat ze met het Duit sche volk zouden samensmelten, daarvoor hebben ze te veel Mongo- lisch bloed in hun aderen», zegt hij, maar hij wenscht heel eenvoudig dat zijn volk zou verdwijnen. Daar waar de Gestapo en de eenvoudige concentratiekampen niet voldoen, zul len de maatregelen van dan oorlog wel doeltreffend zijn Volgens Frank moeten de Tcheken vergeten dat ze ooit een zelfstandig volk geweest zijn en dat ze andere doeleinden kunnen hebben dan aan Duitschland vrucht baar te zijn. Ze zijn koppig, zoo klaagt hij, des t^f erger voor hen. Ik ken ze maar al te wel en liet Reich beschikt in vol doende mate over overtuigingsmidde len om hen kalm te houden Telkens Frank zijn militairen tenu van opperbevelhebber der politieaf- deeling van het Protektoraat aan trekt, wordt als 't ware een woede in hem geboren en dan gaat die oud- Sudeet die botvieren in zijn bezoek aan de concentratiekampen waar hij zonder oponthoud de Gestapo tot het In aansluiting met het verslag van de Algemeene Vergadering van 20 September 1939 wenschen wij hier nog nadruk te leggen op de volgende punten en beslissingen: 1. - Het inrichten van den Dienst voor Inlichtingen en Hulp. In het Sekretariaat van de Kamer van Ambachten en Neringen wordt een Dienst ingericht welke ter be schikking is van alle aangeslotenen en waar ze inlichtingen en zoo mo gelijk ook hulp kunnen bekomen voor moeilijkheden van rechterlijke, socia le of ekonomische aard. inbegrepen de speciale toestanden die het gevolg zijn van de huidige mobilisatie. Alle vragen om inlichtingen moe ten ons door de vereeniging en niet door de leden ervan worden toege stuurd. 2. - De Concentratie in den Middenstand. De jongste gebeurtenissen hebben nogeens bewezen dat de nederlagen die de Middenstand in serie oploopt, hoofdzakelijk aan hem zelf te danken zijn en vooral door het verspreid op- IBBlBBBBBBBBBBBBBBBBBBiaBBBBIBBSIBflBBBBBBBBBBBBBBIBaiaiUl EEN NIEUW OFFENSIEF TEGEN VLAANDEREN treden en het gebrek aart samenwer king. Daar in de eerstkomende weken en maanden levensbelangen van den Middenstand op het spel zullen staan werd besloten dat alle afzonderlijk optreden moest vermeden worden. Van heden af zullen alle aangeslo ten vereenigingen vooreerst de niet- aangesloten organisaties trachten t« bewegen tot aansluiting bij de Ka mer, en verder hun actie voeren l.n akkoord met de Kamer. Telkens wan neer ze in aanraking moeten komen met de Openbare Besturen ingevolge toestanden die eigen zijn aan de mo bilisatie, zal dit geschieden langs de Kamer van Ambachten en Neringen om. 3. - Ravitailleeringskwesties. Het verslag van de vergadering en motie gestuurd aan de Regeering zul len U inlichten over onze houding tegenover dit probleem. Wij dringen nogmaals aan opdat de meest vol ledige samenwerking zou heerschen, opdat deze strijd die van overwegend belang is niet zou uit het oog verlo ren en OPDAT ALLE ACTIE ZOU GEVOERD WORDEN LANGS DE KA MER VAN AMBACHTEN EN NERIN GEN OM. 4* Zeven weken na de verspreiding van het boek de «OPEN FRONT- BRIEVEN hebben die Heeren het bestaan ervan ontdekt!... Zeven weken na de uitgifte en - rrsprel- ding op meer dan 4000 exemplaren tijdens de laatste Ijzerbedevaart, heeft het ge recht het historisch boek, door het Bede vaartcomité uitgegeven, OPEN FRONT- BRIEVEN (eerste bijdrage tot de geschie denis der Vlaamsche IJzertragedie, prijs 5 Fr.) ontdekt Zeven weken dat er duizenden Vlamin gen dit werk bezitten komen die slimme heeren in actie als «snelheidsopspo- ringsrecord kan het er nog al door Zeven weken hebben zij tijd gehad. In alle dag- en weekbladen zijn artikels en korte inhoud ervan verschenen, zelfs in de radio aankondigd en zeven weken la ter komen die heeren uit hun schelp. Op Zaterdag, Zondag en Maandag 11. hebben de wetsdienaars zich beijverd om in steden en gemeenten van 't Vlaamsche land huiszoekingen te doen, om het be ruchte boek te ontdekken. Zoo brachten de heeren wetsdienaars beurtelings bezoek aan boekhandels en gazetverkoopers van Antwerpen, Veurne Diksmuide, Oostende, leper, Poperinge, enz. en natuurlijk ook bij de drukker der boeken, en op het Sekretariaat der Ijzer bedevaart, Hooge Brug 81, Kaaskerke, waar zij na huiszoeking, den Maandag rond 10 u. voorm. in aanwezigheid van den Sekretaris, beslag legden op 221 exem plaren van de OPEN FRONTBRIEVEN. Ook in andere steden van 't Vlaamsche land zal zelfde spelletje zich voorzeker herhaald hebben Protesten zijn hierover reeds in Vlaam sche bladen opgegaan; het Bedevaartse- kretariaat werd trouwens reeds de heele dag opgebeld door Vlamingen en neg wel van de minst radikalen! die op heftige wijze hun verontwaardiging lucht gaven. Is men aan hoogerhand met waanzin geslagen of denken die heeren dat Vlaan deren zich zulk een kaakslag zal laten wel gevallen 1 De verbrijzeling der Heldenhuldezerkjej was de klop die. in 1925, alle Vlamingen wakker riep. De woeste aanslag op de OPEN FRONTBRIEVEN zal niet minder onze Vlaamsche menschen tot de overtui ging brengen dat van het huidig regiem voor de loyale Vlamingen weinig te ver wachten is Weihoe, historische documenten, vera- meld en gebundeld in hun naakte werke lijkheid zonder verder commentaar, dan een korte bedaarde inleiding waarin zelfs het bewijs wordt geleverd van de loyaliteit der Vlaamsche oorlogssoldaten, documen ten meer dan 25 jaar oud en waarvan d« meesten reeds verschenen en bekend zijn, die zouden nu meteens staatsgevaarlijk worden Neen, naast de algemeene verontwaar diging in Vlaanderen zal er ook een for midabele lachbui loskomen voor deze zoo- veelste dwaasheid van de machthebbers! Want dat het NU gebeurt, na dat alle Vla mingen blok vormen en Staatshoofd en Regeering hun steun toezegden, dat meer dan ooit eensgezindheid en erst is gebo den. nu vragen wij ons af hoe is zoo iets Gods mogelijk! En dan op grond van wat? En welke verlichte bol is verantwoor delijk voor deze torenhooge dwaasheid die aan waanzin grenst! Het Bedevaartcomité, samen met heel Vlaanderen teekent hier verontwaardigd protest aan en eischt vergelding voor scha de en de aangeslagen boeken terug. Onze Vlaamsche vrienden wezen echter gerustUilenspiegel stierf niet, hij verrees naast zijn graf waar zijn vrienden te treu ren stonden: de OPEN FRONTBRIEVEN die men denkt te begraven door inbeslag neming zullen dóen zooals Uilenspiegel... Het verschijnen van dit belangrijk werk was met de oorlogsneurose een beetje naar den achtergrond gedrongen. Wij danken die «heerenvoor hun kostelooze reklame. Nu zullen ALLE Vlamingen voorzeker dit eenig Frontdocument willen bezitten! Het Bede vaart sekretariaat Hooge Brug 81 Kaaskerke. iBiiiiiiBiMiaiHaiinuaif (VERVOLG» HEER FRANK, de oud-Sudetenophitser, verdrukker van het Tcheckische volk, thans hoofdleider der Poolsche burgerbevolking, door Hitier benoemd. nemen der strengste maatregelen aan hitst. Van aard is Frank eerder ongerust en achterdochtig, omdat hij er niet toe komt de nationale gedachte bij zijn volk uit te roeien. Maar hij rekent nog op de doeltref fendheid van het terrorisme. En on der voorwendsel van mobilisatiemaat regel en van publieke bescherming in oorlogstijd bracht hij de doodstraf officieel in voege om elk soort mis daad die aanzien kan wordsn a!« ge vaarlijk en schadend aan den huidi gen toestand, of wanneer de Duitsche gedachte zulks oordeelen kan...»! Dit besluit werd natuurlijk niet ge nomen in akkoord met de zelfstan dige Tcheckische Regeering Maar Frank, de man die op zich alle haat en vermaledijding concen treert, past die reeds toe op breede schaal naar de Duitsche gedachte. FRITZ HÖHNER. Nota der Redaktie. Bij het ter pers gaan vernamen we dat Frank hoofdleider benoemd werd der Pool sche Burgerbevolking. De Tcheken zullen jubelen... maar de Polen...!? Hoe een avonturier toch evolueeren kan. Himmler, bevelhebber van de Ges tapo, en Busch, chef van de vrees wekkende Uschla, zijn verplicht hem steeds van wat er in de hoofdstad gebeurt op de hoogte te houden. Ieder morgen heeft hij daarbij nog bespre kingen met de twee militaire bevel hebbers der kanselarij: Hoffmann en Bauer. De kanselarij is dermate opgericht en gebouwd om aan een lange be zetting te kunnen weerstaan, net of de ex-eremiet van Berchtesgaden den dag voorziet waarop hij zich tegen een eigen aanval der Duitschers zal te verdedigen hebben. De reusachtige muren kunnen naar berekeningen aan het bombardement van het zwaarste kaliber weerstaan. Een geweldig groote onderaardsche ruimte werd er aangelegd. Stallingen voor 800 auto's die met electrische ascenseurs kunnen gebergd worden, waar aanva'iwagens en gepantserde auto's opgesteld staan. Geblindeerd? kamers en gangen op 3 verdiepen met moderne luchtververschingsapparaten en waterleidingen. Geweldige groote voorraden wapens, munitie en levens middelen. Men zou zeggen dat Hitier, door Wagner geïnspireerd, het rijk der Nibelungen heeft willen stichten in den ondergrond. Ondergrondsche uitgangen monden overal rond in de kelders van sommige verafgelegen burgershuizen uit. Ja zelfs, enkele buiten stad in open veld. Deze zijn natuurlijk afgezet met stalen ondoor dringbare deuren, ook de gangen zijn over hun gansche lengte rondom ge pantserd. Van dat alles is Rudolph Hess de bewaker. Kalm, zwijgzaam, koud maar hard als staal, is hij het gevolmachtigde hoofd van alle zuiveringdie door hem noodig wordt geacht. En Goring zelf weet ook dat, moest zijn ambitie hem soms het hoofd op hol brengen, hij altijd voor hem de onverzoenlijke plaatsvervanger van den Fuehrer zal vinden: Rudolf Hess. ALFRED ROSENBERG WERD OP ZIJN PLAATS GEZET'... Almaar door, met zijn traditionee- len glimlach, handelt Hess, met nog altijd denzelfden glimlach die alléén hij vertoonen durfde in Juni 1934, daags na de terechtstelling van Roehm. Hij liet Alfred Rosenberg bij hem komen, Rosenberg, een der eerste me dewerkers van den Fuehrer, hij die de antikommunistischa kruistocht in Duitschland op touw zette en een we tenschappelijke schijn gaf aan het antisemitisme van Hitier. Spoedig werden er met hem korte komplimenten gemaakt. Enkele woor den volstonden, daden waren niet noodig. Hess liet Rosenberg weten dat de huidige omstandigheden hem niet meer toelieten bijzondere functies te vervullen. En hij raadde hem aan zich toa te wijden aan de wetenschappelij ke werken van het Instituut voor de studie van de Joodsche invloed op de wereldorde instituut dat te Erfurt was opgericht. Maar Rosenberg vroeg de toelating om zich bij het leger iu te lijven... «Ge zijt uitgesloten uit het centraal komiteit van de Natio naal Socialistische Partijzei hem Hess, en daarmee mocht hij het af stappen. Thans, op zijn beurt, moest Jozef Goebbels aan den genadeklop van den ijzeren vuist van Hes? geiooven. De kleine ariër had goed de personen- publiciteit van Hii ier op de markt ge bracht, doch Goebbels die den onbe kenden aanhitser van het Kaiserhof had weten op te leiden tot de kanse larij van het Rijk, schaamde zich niet zijn oppositie tegen een oorlog te ver klaren. Hij trachtte er tevergeefs Hitler van te overtuigen, doch den zelfden avond overviel hem eene ze- nuwkrisis, en hij werd voorzichtig van kan„ geschoven. Hitier kan geen vergiffenis schen ken. De Minister van Propaganda moest enkele dagen doorbrengen in de be roemde kliniek van dokter Lahmann nabij Dresden. Maar sindsdien is zijn werkzaamheid gecontroleerd door een persoonlijke vriend van Hess, dokter En terwijl de Fuehrer aan zijn oor- von Lautenburg. logspassie voldoet, is hij er ten volle van overtuigd dat zijn opvolger, Ru dolph Hess, er wel voor zorgen zal dat alles in het Derde Duitsche Reich zal zuiver gehouden worden. DE SPOORBRUG AARLEN-STOCKEM IN DE LUCHT GEVLOGEN TWEE MIJNEN ONTPLOFTEN De spoorwegbrug gelegen tusschen Aar len en Stockeni heeft Maandag avond, rond 22 Vi uur, hetzelfde lot ondergaan als de spoorwegbrug van Val Benoit te Luik. De brug was evenals zooveel andere on- mijnd. Twee der zes mijnen zijn tot ont ploffing gekomen, waardoor de brug zeer beschadigd werd en alle verkeer erover moest stopgezet worden. Groote stoffelijke schade werd ook ge bracht aan gebouwen van den omtrek. Het huis van een spoorwegbediende werd zwaar beschadigd. Alleen de muren bleven nog recht. Steenen en puin werden ln alle richtingen rondgeslingerd. Twee sol daten werden licht gewond. Kort voordien was nog juist een trela over de brug gereden. De oorzaak van deze ramp werd ni» gemeld,

De Halle (1925-1940) | 1939 | | pagina 2