IEP&R lepersehe F©lkf@re WEKT DE GAL VAK UWE LEVER OP- In de Poppen Hij is toegekomen \l WIE? SYLVESTER met zijn HKt©-§k©a$@r m OUD VOOR DEN LEEFTIJD? PACHA... NIEUWS UiT IEPER HUIS AIMÉ GRUWEZ f°!EnsT,R' ieper Bijvoegt aan «De llalle* van 24-9-39. Apothekersdlenst. Zondaer.-*. Is heden Zondag alleen open van (i tv* 12 uur. en var. 1 tot 7 uur, de Apothe k VANDAMME Rijseistraat. to» ZIELMISSEN IN ST-PIETERS: Zondag 1 OktoberTe 8 ji UUl', gcz. Mis v. Jules Lippinois-Desmadryl; Te 10 uur. v. Pharaïlde Liefooghe, liuisvr. Garrcyn. IN ST-JACOBS: Zondag 1 Oktober: Te 7 uur, v. ITecr Cyrilc Leniahieu; Tc 8 uur, v. Ca- mile Vcrfaillie. co» WE EERSTE WEEK VAN OKTOBER 't Was er verleden jaar zoo stemmig 's avonds in St-Jacobskerk. Ja, 't was juist mobilisatie geweest en er hing een groot vraagteeken over ons land. En nu? Laten wij er over zwijgen... We weten zoo weinig en 't baat niet alle moge lijkheden te bespreken. Maar wat er baat, en wat er ons moed en rust geeft, en wat er onze gemobili seerde mannen sterken en opbeuren gaat: rat is ons innig Rozenkransbidden binst ceze maand. En eens gaan luisteren naar de groote vaste waarheden die Pater Heliodorus ons in Gods naam, zal herinneren. En dan eens zingen, heel de kerke mee, ons geloof en onze hoop en onze liefde uitzingen langs Moeder van den Rozen krans naar haar Zoon, Onzen Lieven Heer. Dat brengt zeker bate mee. •Menschen van leper, die treurt en bang zijt, gaat deze week de Rozenkransoefe- rihgen volgen in £t Jacobs. En Zendag 8 Oktober de statige bid- piocessiegeen witgevlerkts engeltjes, geen zwermen schitterende heiligengroe- pen, geen feestelijke processiegezangen, neen... maar lange rijen biddende school kinderen, en een dichtgepakte menigte mannen en vrouwen die de straten van onze verlaten stad doen galmen van Onze Veders en Wees gegroet Maria... Een bede-tocht van duizend Ieperlin- gen die hun Lieve Vrouwe nog eens be scherming vragen voor de velen die lij den. Zorgt dat gij cr bij zijt, en bid luidop en met geloof. Hf <o» ST JOZEFSKERK DER KARMELIETEN Iedere week, den Maandag te 7 u. wordt een speciale mis opgedragen, aan 't altaar van O. L. Vrouw, ter eere van O. L. Vrouw van Bsauraing, om den vrede te bekomen cn gespaard te blijven. PLECHTIG TRIDUÜM DER H. KLEINE THERESIA Zondag 1 October: Onder al de Missen, toespraak. Te 9 uur plechtige Hoogmis met Sermoen. Te5 uur plechtig Lof, Sermoen en Lofzang. Maandag en Dinsdag: Wijding en uit- deeür.g der rozen. De Sermoenen worden gepredikt door don E. P. Godfried, Karmeliet. Komt deze dagen de H. Kleine Theresia die zooveel deed voor onze soldaten in den oorlog 1914-18, nogmaals aanroepen om vrede te bekomen. «o»-- MONUMENT TER EERE VAN Z. E. 1L DEKEN DELAERE ALTAARWIJDING Op Woensdag 18 October zal Z. Exc. Mgr. Lamlroy, bisschop van Brugge, naar leper komen, en, in de Kathedraal, de Vijf zijaltaren consacreeren. Men weet dat het hoogaltaar plech tig gewijd werd, op 15 Juli 1920, tijdens de kerkconsccratie. Met de ceremonie van 18 October a.s. (te 9 u.) krijgt onze heerlijke hoofdkerk de volheid van haar geestelijken rijk dom. co» ST JACOBSPAROCIIIE O. lu VROUW VAN DEN ROZENKRANS TV Vlaming is gekend als een vereerder van Onze Lieve Vrouw. Vlaanderen is het land der Lleve-Vrou- webeelden. In allerhande moeilijkheden nam ons godsdienstig volk zijn toevlucht tot de machtige Koningin van hemel en aarde. Sedert eeuwen bloeit ook in leper den eeredienst der Moeder-Maagd. Onder meer vereert men O. L. Vrouw onder den titel van O. L. Vrouw van den Rozenkrans, in 3t Jacobskerk, waar ook de Broederschap van den H. Rozenkrans is ingericht. Deze eeredienst bestond reeds in de ja ren 1500, in de kerk der Eerw. Paters Prcdikheeren, kerk die gelegen was op het Zaalhof, daar, waar nu de nieuwe fabriek staat. Gedurende de Fransche Omwen teling werd het beeld van O. L. Vrouw gered, en praalt het nu in St Jacobskerk. Alle Ieperlingen weten dat hier met den eersten Zondag van Oktober, het Oktaaf begint ter eere van O. L. Vrouw van den Rozenkrans. Heden ten dage beleven we wederom onrustige tijden. De toestand is niet roos kleurig. In Europeesche landen buldert het kanon cn zaait men dood en vernie ling. Met een zekere angst bespreken de menschen het oorlogsnieuws en vragen elkanders meening. Welnu, wezen we geen zwartkijkers, maar bidders. Overdreven gepraat, dat de zenuwen nog opjaagt, zal den toestand niet verbeteren, maar bid den moeten we. Nu of nooit zullen we onze Hemelsche Moeder te voet vallen. Het gebed is een sterker wapen dan alle moderne oorlogsgetuig. Gebeden dan op dat ons landeke gespaard moge blijven van alle oorlogsrampen; gebeden ook voor die arme sukkelaars die den oorlogsgeesel aan den lijve gevoelen. Eiken morgen en eiken avond der Oktaaf, diene St Jacobs kerk bomvol te wezen van geloovigen, die O. L. Vrouw om hulp en erbarming ko men smeeken in deze benarde tijden. Elk huisgezin van de gansche stad, weze da gelijks door ten minste één lid vertegen woordigd in de kerkelijke diensten. O. L. Vrouw ter eere. Niet één enkel huisgezin blijve ten achter. Orde der Goddelijke Diensten: Zondag 1 Oktober: Mis te 6, 7.30 en 8.30 uur; Hoogmis te 10 uur. Te 2.30 uur Ves pers, Sermoen en Lof. Gedurende de Week: Mis te 6, 6.30, 7 en 7.30 uur. Onder de H. Mis van 7.30 uur, korte onderrichting, 's Avonds, kwart vóór 7 uur: Rozenkrans, Sermoen en Lof ge zongen door het volk. Zondag 8 Oktober: Na Vespers en Ser moen, groote smeckprocessie gevolgd van het Lof, gezongen door het volk. DE St JACOBSGILDE In 1364 bouwde men op het kerkhof van St Jacobs een afzonderlijke kapel St Jacob ter eere. Deze was geheel waar schijnlijk de zetel van de St Jacobsgilde die wij in 1436 aan de Tuindagprocessie zien deelnemen. Deze gilde bestond on getwijfeld uit personen, die uit boetplc- ging of tengevolge van een rechtspraak St Jacob van Compostella in Galicié (Spanje) bezocht hadden dit was immers gedurende verschillende eeuwen het voor- >ord van de christen- ongetwijfeld i38aaazBeass&aaxiBisaa5ias»ia;i;sBSEiESBEi naamste pelgrims licid van het Westen. Vele Ieperlingen hadden de gewoonte hunne terugkomst met groo te braspartijen te vieren, want reeds vÓOr 1309 verboden de Schepenen der stad, aan de pelgrims die van St Jacob van Compostella wederkeerden op 10 pond boete (ongeveer 300 vooroorlogsche franks) nog iemand anders dan de ouders, broeders en zusters tot bet feestmaal uit te noodigen. J. C. V.O.S. IEPEIt De leden worden vriendelijk doch drin gend uitgenoodlgd tot de Buitengewoone Algemeene Vergadering, op Zondag 1 Oktober e.k,, te 5 uur, in 't Belfort lo kaal V.O.S. De Heer Germain Lcfever, onzen nl- gemeenen Voorzitter, komt spreken over NEUTRALITEIT De bespreking is dus van zeer ernsti- gen aard gezien de gebeurtenissen der laatste weken. Wij verhopen, dat géén enkel lid zal afwezig zijn maar zelf nog kameraden naar de Vergadering zal mede brengen. co» TIZEERT UW KOFFIE -co»- Het ls een tragisch samentreffen dat het monument opgericht ter nagedach tenis-vrn Z. E. F. Deken Dslaere. die thh zoo verdienstelijk aanstelde in den oorlog 1914-1918, geplaatst werd juist op een vooravond van den nieuwen oor log.... Riet zonder ontroering lezen wij dit cpsahrift Ter stichtende en zalige gedachtenis van den goeden Herder, den Barmhartigen Samaritaan, Kanunnik Camille Dclaere 1360-1936. Pastoor van St Pieters te leper 1908-1919 Pastoor-Deken van St-Maartens 1919-1928 Heldhaftig was zijn toewijding cn opoffering tijdens de verwoesting van I?p:r November 1914 - Mei 1913. Per omnia omnibus placeo, non quaerens quod mihi utile est, sed quod multis, ut salvi flant. (I Cor. X, 33). Met praalstuk is de trouwe weergave va:i het monument dat vóór den oorlog prijkte in den endelmuur der z,uidelljke zijbeuk waar thans het tweeluik van Adam en Eva is opgehangen. Dit monument, opgevat ln Renaissan cestijl, was een der sierlijkste onder de vele onzer Kathedraal. Het werd gebei teld door den befaamden beeldhouwer Ar- tus Quellin, den Jongere, geboren te St Truiden in 1625. Tal van werken van dezen kunstenaar zijn thans nog bewaard in de kerken van Antwerpen en Meehc- len. Artus Quellin muntte inzonderheid uit 'n het modelecren van liefelijke engelen en kinderfiguren. Twee kindertjes in schreiende houding, zittende op de sar- cophaag, zijn prachtig weergegeven. Tijdens bet opruimen der puinen van de Kathedraal, waren wij zoo gelukkig «enige der voornaamste deelen van dit monument terug te vinden. Die stukken *erden opnieuw aangewend, en zoo voor de komende tijden gered. Beeldhouwer De Beule heeft dit kie- sche herstellingswerk tot aller voldoe ning tot een goed einde gebracht, en zoo ons de gelegenheid gebracht een passen de hulde te brengen aan iemand, die djn leven veil had om de schatten van Gods huis te redden. I)E WERKEN AAN DE HALLE De aannemer van den heropbouw van den Oostvieugel heeft het werk, drie- vier weken geleden, stilgelegd... De reden? 't schijnt dat de fundatiën, op sommige plaatsen, in staat niet zou den zijn om het gebouw te dragen. Een soortgelijke historie hebben wij be leefd, toen het Eelfort heropgebouwd werd. En 't gevolg was, na langdurige on derhandelingen met den Staat, dat de stad leper voor een merkelijk bedrag is moeten tusschenkomen om de bijkomen de werken te betalen. Wat nu den Oostgevel betreft, de be twisting is deze moeten die flauwe fun datiën aanzien worden als oorlogsschade ofwel zijn zij toe te schrijven aan... den ouderdom van 't gebouw! De Staat wil tusschenkomen voor vijf tien duizend fr. De aannemer vraagt., veel meer. En ondertussehen zijn er een twintig tal werkloozen meer in leper! „n., LUCHTBESCHERMING Over een paar weken werd aan de pers een bericht gestuurd nopens de in gerichte schuilplaatsen tegen luchtaan vallen, alarm en diesmeer. We meenen dat aan het oog onzer burgervaders ont snapt is, dat op de Esplanade, dichtbij de vesting van de statie naar het eilandje, het oude poedermagazijn is gelegen. Dit klceke en stoere gebouw welke een 40- tal meters lang en een 20-tal meter breed is, en welke den oorlog 1914-1918 trot seerde, zou mits een weinig opruiming en reiniging als schuiloord tegen lucht aanvallen kunnen ingericht worden. IN HET O. L. Vr. HOSPITAAL De ceremonie der kloosterprofessic van E. Zuster Marie-Henriette in de we reld Jw Yvonne Maertens had veel volk samengebracht in de mooie kapel van het O. L. Vrouw Hospitaal. Het is Kanunnik Reynaert, uit Brugge, die de indrukwekkende ceremonie voor zat en het H. Misoffer opdroeg. Tijdens het feestmaal, heeft Mr Remi Bouquet, voorzitter der commissie v. d. Openbaren Onderstand, alsook de Heer Burgemee-ster Vanderghote aan de zus ters van het hospitaal hun eerbiedigen en hartelijken dank betuigd voor de lief devolle zorgen waarmee zij steeds de zie ken omringen. Aan E. Zuster Marie-Henriette, onze innige gelukwenschen om haar verleden roeping van dienende liefde «o» STERFGEVAL Met het vroegtijdig afsterven van den heer Etiennc Dupon-Dhaene geboren ts Roeselaere in 1883 verdwijnt een bekende en sympathieke figuur uit het lepersche leven. Ten gevolge van een toevallige kwet suur aan de linker hand, is hij na en kele dagen bezweken aan bloedvergif tiging, in de kliniek der Zwarte Zusters. Heer Dupon was een braaf en gediens tig en verdienstelijk man. Hij maakte deel uit, als penningmeester, van het Co mité van den "Katholieken Kring». Aan zijn bedroefde familie bieden wij de betuiging van onze welgemeende en christelijke deelneming aan. co» KOM) DER MELKVERKOOPERS Het Bestuur heeft de eer aan de ge achte kliënten mede te deelen dat inge volge beslissing genomen in Algemeene Vergadering op 28 dezer, de Winterprijs der volle melk gebracht is met 1 Okto ber a. s. op 1.70 fr. de liter. Verleden jaar op hetzelfde tijdstip was de prijs der melk 1.60 fr. Ten voorbeeld en ten rechts mogen wij dus doen uitschijnen dan onze melkboe ren zich tevreden stellen met een mini mum opslag van 10 ct., zijnde slechts 6%, niettegenstaande de voeders rechtstreeks afhankelijk van de melkopbrengst van 40 tot 100 per honderd naar omhoog zijn gedreven. HET BESTUUR. De Voorzitter N. Boudry, De Sekretaris G. Vanraes. DE VISSCIIEPOORT EN DE KLOOSTERPOORT Niettegenstaande de onzekere toestan den welke we beleven wordt traag maar zeker voort gearbeid aan de Visschepoort welke gelegen ls in de Eoterstraat en de Kloosterpoort welke gelegen is op de Van de Peereboomplaats. De Kloosterpoort was de in- en uit gang van St-Maartensprootdij en nader hand van het bisdom. De vazen daargelaten, langs weerskan ten van het fronton opgesteld, had deze poort veel van den Griekschen trant weg. In het fronton prijkte het wapenschild der proostdij het Iepersch dubbel kruis, waarop twee kromstaven in schuinkruis lagen. Wat lager stond er te lezen Claus- trum sanctl Martini, en daar dit kloos ter den 11 Maart 1560 afgeschaft werd, moet die poort ten minste uit de jaren 1500 dagteekenen. Ten jare 1780 zoo ver halen de kronieken werd ze hersteld. De Visschepoort werd in 1714 opgericht. In het bovenste deel er van prijkte een verhoogd beeldwerk dcor den Iepersehen beeldhouwer Ramaut kunstig gesneden. Dit relief .stelde Neptunus voor, te mid den der golven op een wagen gezeten, die met twee zeepaarden bespannen was. Deze poort gaf toegang tot de Visch- markt, die op dat tijdstip van de Boom gaardstraat aldaar overgebracht werd, nadat men er het Iepertje overwelfd had. Langen tijd werd bij iederen koop in de vischmijn gedaan, 5 centiemen betaald ten voordeele van St-Maartenskerk en van de burgerlijke godshuizen. Dit ge bruik werd den 12 Januari 1C50 afge schaft. «c». Zonder calomel en'» morgens ruk gij jeester ca frisch oil bet bed springen. Dc lever moet eiken dag één liter gal in de ingewanden uitstorten.^Wanneer de gal niet vrij toevloeit, kan uw voedsel niet verteren; het bederft. Kwade gas sen doen uw lichaam zwellen; U, lijdt aan verstopping. Uw organisme wordt vergiftigd en U is zwaarmoedig en ter neergeslagen. U wordt een zwartkijker. Een laxeermiddel is een noödhuip. Een gedwongen stoelgang bereikt het doel niet. Alleen de KLEINE CARTERS PILLEN voor de LEVER kunnen het vrij toevloeien van de gal verzekeren, wat U er weer bovenop zal heipen. Het zijn zachte plantenulltreksels, die wer kelijk op verrassende wijze het toe vloeien van de gal bevorderen. Eisclit de Kleine Carters Pillen voor de Lever. In alle apotheken fr. 12.30. -cov- VERSLAG DER GEMEENTERAADSZITTING -VAN MAANDAG 25 SEPTEMBER 1939 De openbare zitting wordt kort na 18 u. geopend onder voorzitterschap van den Hr Vanderghote, burgemeester. De Hee- ren Biebuyck en Vergracht hebben zich laten verontschuldigen. Vooraleer de bespreking over de te be handelen punten aan te vangen, geeft de Heer Burgemeester lezing van een adres van hulde aan de gemobiliseerden en de bevolking voor de koelbloedigheid en de tucht waarvan zij het voorbeeld geven. Hij doet beroep op de solidariteit van al len en drukt den v.'ensch uit dat ook de gemeenteraad alle bekommeringen van ondergeschikt belang van kant late, om eensgezind alle toekomstige moeilijkheden uit den weg te weren en hulp te verleenen daar waar hulp moet geboden worden. Deze woorden bekomen de algemeene instemming. 1. Proces-verbaal der zitting van den 14 September 1939. Zonder opmerkingen goedgekeurd. 2. Verkeer - Politieverordening. De politieverordening, die den 1 Sep tember 11. genomen werd en waarbij aan alle voertuigen verboden wordt aan een snelheid van meer dan 15 km. per uur te rijden aan den Vijfhoek wordt eenparig bekrachtigd. 3. Commissie van Openbaren Onder stand - Rekening over het dienstjaar 1938. Deze rekening sluit met een algemeen overschot van 303.938,83 fr. Na voorlezing van het verslag, dat door de Commissie bij de rekening gevoegd werd, wordt die reke ning goedgekeurd. Alleen de Keer Mis- siaen lid van de Commissie, onthoudt zich. 4."C.O.O. - Ontslaging van pacht - Herverpachting. Op vraag van den Heer Lemahieu, no taris te leper, besluit de Commissie hem te ontslaan van de pacht van een huis ge legen in de Meenenstraat nr 9 en dit huis opnieuw openbaar te verpachten met in gang van 1 Januari 1940. Aan Georges Ryckebusch wordt dezelfde gunst toegestaan voor 44 a. land gelegen te Voorniezeele. Dit land zal herverpacht worden vanaf 1 October 1939, met ver plichting van den nieuwen pachter het heropgebouwde huis over te nemen aan de half-staande half-liggende waarde ge schat op 15.235 fr. Een aantal perceelen land en weide, waarvan de pacht eindigt op 30 Septem ber 1940 zullen aan de huidige huurders herverpacht worden, daar deze met de hen reeds beteekende nieuwe voorwaarden in stemmen. Alleen de pachter Braem Mau- rits van Voorniezeele, verklaarde zich niet akkoord, en hem werd opzeg van pacht beteekend. Dit laatste goed zijnde 2 ha. 83 a. 15 ca. land en weide te Voormezeele zal met 1 October 1940 opnieuw openbaar verpacht worden. 5. C.O.O. - Overdracht van pacht. Hilaire Decrolx, pachter eener hofste de van 19 ha. 66 a. te. Zillebeke wordt ge machtigd zijn pacht over te laten aan zijn zoon Camiel. 6. C.O.O. - Verwisseling van grond met den Belgischen Staat. Op aanvraag van het Ministerie van Landsverdediging stemt de Commissie er in toe 1 m2 45 dm2 grond gelegen te Loker te verwisselen tegen 52 air.2 voor wijzi ging van den toegansweg van een Engelsch kerkhof en dit mits de som van 7 fr. boven alle kosten. 7. C.O.O. - Verpachting van eert huis. Daar de pacht van het huis gelegen in de Meenenstraat nr 11 met 30 Septem ber 1939 ten einde loopt en de huidige pachter Jules Bille bereid is voorts den pachtprijs van 5.900 fr. 's jaars te betalen, wordt hem een nieuwe pacht van 9 jaar toegestaan aan de bestaande voorwaar den. 8. C.O.O. - Aanbesteding - Bouwwer ken. Op de hofstede Cyriel Struye te Vlamer- tinge moet een stal veranderd worden in een kook- en voederplaats, en op de hof stede Georges Logie te leper dienen nieu we stallingen in een voederplaats gebouwd te worden. De laagste aanbiedingen wer den gedaan door Maurits Louage met 11.068,14 fr. voor de hofstede Struye en door Gaston Devogel met 61.201,90 fr. voor de hofstede Lozie. Zich steunende op een onlangs verschenen omzendbrief, waarbij alle niet volstrekt noodzakelijke uitgaven dienen uitgesteld te worden, stelt de Heer Burgemeester voor, deze werken te verda gen, doch de Heer Missiaen, gesteund door den Hr Leuridan, dringt voor de uitvoe ring der. werken aan wat dan ook besloten wordt. 9. C.O.O. - Ontslaging van pacht - Openbare verpachting. Cyriel Priem van leper wordt wegens ziekte ontslagen van de pacht van 41,51 a. land en weide gelegen Zonnebekesteenweg. Hector Goemaere, die wegens zijn ou derdom gansch het door hem gehuurde land niet meer gebruiken kan, wordt ont slagen van de paciit van een gedeelte ho venlerland van 15 a. insgelijks langs den Zonnebekesteenweg gelegen. De grond van het gewezen gesticht te Wijfschate is nog steeds ongebruikt geble ven. Thans werd rond dezen eigendom een afsluiting geplaatst van 1,10 ha. om hem als weide te gebruiken. Al deze landen zullen met ingang van 10 October 1939 openbaar verpacht wor den doch de pacht voor de welden te Wijt- schate geschiedt het eerste jaar kosteloos. 10. C.O.O. - Begrooting 1939 - Over schrijving van kredieten. Daar verscheidene kredieten ontoerei kend zullen zijn, terwijl andere een over schot laten, worden enkele overschrijvin gen gedaan, zonder dat nogthans het slot aer begrooting gewijzigd wordt. Op al deze punten den Openbaren On derstand aanbelangende brengt de raad een gunstig advies uit. Alleen de Heer Missiaen onthoudt zich telkens. 11. Rekening der Stad over het dienstjaar 1938. Deze rekening sluit ln den gewonen dienst met een overschot van 99.495,08 fr. 't zij met een gezamenlijk boni van 881.322.88 fr. De Heer Missiaen wil, gezien de huidige omstandigheden geen kritiek uitoefenen doch" maakt éen heele reeks bemerkingen, en drukt den wensch uit dat ervan zou rekening gehouden worden bij het opma ken der aanstaande begrooting. De rekening wordt dan goedgekeurd met 7 stemmen en 6 onthoudingen. 12. Buurtspoorwegen - Buurtlijn leper-Nieuwkerke-Waasten - Vak Kem- mel-Waasten - Voorstel tot afschaffing. Gezien er geen eensgezindheid bekomen werd zift de Nationale; Maatschappij af van haar voortel van afschaffing der lijn Kemmel-Waasten, doch vraagt dat de af schaffing der tramlijn Waasten-Pent Rouge zou bekrachtigd worden. De raad stemt hiermede in. 13. Mutualiteiten - Verordening van 12 September 1927 - Wijziging. Daar het Schepen college de verzeke ring bekomen heeft dat 'zijn voorgestelde verordening onderhevig is aan goedkeu ring, stelt het voor de stadstoelage ten voordeele der mutualiteiten te bepalen op 5 fr. per lid wonende te leper, sedert ten minste 6 maanden aangesloten bij een mutualiteit en genietende van den genees kundigen dienst. Dit voorstel wordt goed gekeurd. Alleen de Keeren Missiaen en Michiel onthouden zich. 14. Stedelijk Kerkhof - Afsluitings muur - plan - lastenkohier en bestek. Op 't nieuw kerkhof moet er een muur gebouwd worden om het eerste gedeelte dat hooger ligt, af te scheidei van het tweede gedeelte. Het bestek hiervoor voor ziet de som van 26.941,92 fr. De uitvoering van dit werk wordt eenparig besloten. 15. Nieuwe voorlanden - Vaststelling- der eenheidsprijzen. De Commissie der werken heeft die kwestie onderzocht en stelt voer de tus- schenkomst der aanpalende eigenaars in het leggen der nieuwe voorlanden te be palen op 49 t:h. van de gedane kosten, na aftrek van de te ontvangen toelagen. De eenheidsprijs voor de voetpaden wordt eenvormig op 30 fr. den m2 bepaald. De inritten voor de poorten en ook het ge deelte in assche der voorlanden zullen niet meer aangerekend worden. Wat de be- steeniging der kleine Pennestraat be treft, wordt de vroeger genomen beraad slaging behouden, doch daar zal aan de eigenaars alle mogelijke gemak van beta ling verleend worden. Dit voorstel, dat al- geheele voldoening schenkt aan de belang hebbenden wordt eenparig gestemd. 16. Veiligheidsmaatregelen en mobi- lisatiekosten - Krediet. De Heer Burgemeester stelt voor hier voor een krediet van 100.000 f. te voorzien, hij doet echter opmerken dat de voorziene schuilplaatsen geen algeheele zekerheid bieden tegen zware bommen en dat de bevolking op eigen verantwoordelijkheid gebruik ervan mag maken. Na een korte bespreking wordt het voorgesteld krediet gestemd. 17. Mcdedeellngen. De Heer Voorzitter geeft lezing van een omzendbrief van den Heer Gouverneur betreffende de verdaging in al de werken die niet dringend moeten uitgevoerd wor den. De raad treedt hierop te 20 u. in geheime zitting. «DE VEREENIGDE HOFBOUWLIEFHEBBERS Het Beheer der Vereenigde Kofbouw- liefhebbersnoodigt de leden vriendelijk uit de Algemeene Vergadering te willen bijwonen op Zondag 1 October te 2.30 u. in 't gewoon lokaal BelfortRijsei straat Nr 9 te leper. DAGORDE: 1. Verslag der voorgaande vergadering. 2. Voordacht over bloementeelt, door H. J. DTIaene. 3. Mededeelingen. 4. Beoordeeling der aanbrengsten. 5. Prijsloterij. Moden-artikelen in 't Groot KleerjtofTcii Witgoed, Merceriën, Sajctten, cr.x. Specialiteit van Gordijnen en gemaakte Stoors. Fourrurcn - Herstellingen. dicht bij de Halle TcL 60 leper KORTE SPORTNIEUWSJES Voetbal. Op Zondag 1 Oktober wordt een matei) voor het Kampioenschap ge speeld tusschen K. S. Veurne en Ghistel. Een schoone sportnamiddag die veel volk naar ons plein zal lokken. Begin om 15 uur. Boksen. Met genoegen vernemen wij GEVONDEN Gerard Nuyten, Lange Torhoutstr., sponshanddoek en zwembroek gemerkt S.S Deman Henri, Dikkebuschsteenweg, 219, vrcuwenhandschoen. Tyteca Florent, M. Halglaan, op de Groote Markt, huisdeursleutel. Dequecker Emile, Statiestraat, 24, blauwe alpenmuts, met letters L.S. Mevrouw Sinclair, Rijseistraat, 47, ln de Boterstr., klein zwart geldbeugeltje, kleingeld Inhoudende. Dewitte Daniel, Lange Torhoutstr., 44, op de Groote Markt, kindermandeke. Geldhof Robert, Meenenstraat, 175D, een mansvest, afgevallen van een met vlas beladen vrachtauto. Platteau Joseph, Adj. Masscheleln laan, 48, een nieuwe vest en broek (.over all). Van Mankelberghe, René, Ravelein- straat, 3, witten hond. VERLOREN Mevr. Van Elslander, Dikkebusch steenweg, 123, sleutel bevestigd aan ring. Michiel Maurice, Pennestr., 1, kin derarmband in oria met naam Liliane. ■wflBassBsesseaiisasssBSKESsaB Uw "vuil geworden" dikke darm is daar aansprakelijk voor. VA7TANNEER men U gewoonlijk vijf of vV tien jaar meer "geeft" dan gij wer kelijk zijt wanneer gif U zelf loom, stijf, zonder energie voelt wanneer duizend kwaaltjes en ongesteldheden U berooven van de genoegens van het bestaan geef dan Uw "natuur" of Uw lot daar niet de schuld van 1 De eenige verantwoordelijke is Uw kar teldarm (dikke darm). Het is bewezen dat dit orgaan de hoofd bron is van de giftstof- fen die ons oud maken cn onze gezondheid doen achteruitgaan. De karteldarm is een lange buis, waarin zich de woedselresten ver zamelen nadat zij door den acht meter langen dunnen darm zijn ge gaan. Minstens één maal per dag moet hij algeheel en zonder de minste inspanning leeg worden gemaakt. Wanneer gij echter oud wordt, vervuilt deze karteldarm als een waschtafelbuis of een waterketel. De opgestopte afvalstoffen kleven aan de wanden, gisten en doen giftstoffen ontstaan die door het heele organisme dringen, uur na uur, op de ma nier van de giftstoffen van een a angestoken tand. Die voortdurende vergiftiging verz wakt U lichamelijk, vermindert U geeste lijk. Gij hebt pijn in lenden en ledematen, gij raak buiten adem wanneer gij de trap pen oploopt, gij slaapt slecht. Uw eten verteert slecht. Gij voelt U voortdurend vermoeid, terneergeslagen en gedrukt. KERKWIJDING VAN ST-PIETERSKERK TE DE PANNE Maar.daII. werd door Z. Exc. Mgr Lan*;roy, Bisschop van Brugge, de St-Pio- terskerk te De Panne gewijd. Foto genomen tijdens de wijdingen van het ge bouw. Vooraan Z. Exc. Mgr de Bischop. iaHBB5SBaaKM&iasa3aifiS2aa«i83as3B2aEaisHBnaaBH9B9£Mi ONZE MOOIE KROOSTRIJKE VLAAMSCHE GEZINNEN -ft i Evenau de waterketel wordt <Je dikke darm Wc "vuil". Hes de vervuiling van den karteldarm tegen te gaan Een groep geneeshceren is aan het einde gekomen van 1400 klinische proefnemingen op dames en heereD, die zich daar vrij willig aan hebben onderworpen. Velschil lende laxeermiddelen werden beproefd. Sommige werden niet bevredigend geoor deeld omdat zij een hevige verwijdering van nog niet verteerde spijzen veroorzaken, andere omdat zij den karteldarm heftig prik kelen. Het "ideale" zuiveringsmiddel is geble ken Kruschen Salts te zijn. Dc proefnemingen van de geneesheeren hebben aangetoond, dat een kleine dosis Kruschen Salts 's morgens op de nuchtere maag genomen, zacht maar zeker zorgt voor den afvoer van alle giftstof- verwekkende voedselrestcn en de wanden van den karteldarm voortdurend zindelijk en gezond houdt. "Wij meenen verklaren de dokters in hun verslagdat dit een van de belangrijkste onderzoekingen is, die wij hebben gedaan en dat de kleine dagclijksche dosis Kruschen het tncest bevredigende middel is dat de wetenschap kent om de zuiverheid van den karteldarm tc ver zeker au 0p Uw beurt Millioenen trouwe gebruikers van Kruschen door de heele wereld hebben hun energie en hun kracht te danken aan een zuiveren kar teldarm. En alles wat zij daarvoor doen bes taat erin een beetje Kruschen te nemen in hun oehtenddranck of in eed beetje warm water. Op Uw beurt moet gij Kruschen nemen en Uw jeu^rl behouden voor enkele centiemen pér das*. Ittl RECHTBANK VAN IEPER Smaail aan de politie. D. Emiel, van Ieper, dopper van stiel, bevond zich op 3 Juni 11. onder den Invloed van den drank en had twist met zijne vrouw. De agenten die hem tot kalmte aanmaanden, werden door den betichte gesmaad. Ter zijner verdediging brengt hij in onder den in vloed van den drank gehandeld te heb ben, De rechtbank veroordeelt den be tichte voor het feit A. tot 182 fr. boete of 8 dagen gevang; voor het feit B. tot 105 fr. boete of 3 dagen gevang en tot de kosten, zonder voorwaarde. Mishandeling van dieren. R. Prudent, van Zonnebeke, staat terecht wegens bru tale mishandeling van zijn paard op 5 Juni. De wachtmeester Dewaele Kamiel, die proces-verbaal tegen betichte op maakte, verklaart ter zitting dat R. een persoon is die zich heel dikwijls aan den drank overgeeft en dat zijn paard ver waarloosd wordt, dat heel dikwijls het noodige voedsel in het gras van den graehtkant moet vinden. Vroeger reeds werd de betichte wegens mishandeling van dieren vervolgd en gestraft. De rechtbank veroordeelt R. tot 359 fr. boete of 15 da gen gevang en tot de kosten, zonder voor waarde. Slagen. D. Gaston en B. Julien, beide van Poperinge, bevonden zich op 15 Mei in de herberg De Kalkzak aldaar, aan het redetwisten over liet vangen van dui ven. Het ging er nogal hevig aan toe en van woorden kwam het tot handtastelijk heden, bij zoo verre dat B. 4 weken werk onbekwaamheid opliep. De rechtbank ver oordeelt D. tot 8 dagen gevang en 182 fr. boete of 3 dagen gevang. B. wordt tot 182 fr. boete of 8 dagen gevang veroor deeld en bekomt vrijspraak voor het feit C. Zonder voorwaarde voor de beide be tichten, die elk de helft der kosten moe ten betalen. Bescherming der dieren. D. Albert, van Marke. in dienst van den Heer Ver wee bevond zich op 24 Mei met dezes ge span te Geluwe, en onder voorwendsel dat het paard niet rap genoeg vooruit wilde, bracht hij het dier eenige schoppen toe. De rechtbank veroordeelt den betich te, met aanneming van verzachtende om standigheden, tot 175 fr. boete of 3 dagen gevang e:i tot de kosten, zonder voor waarde. De Heer Verwee, die zijn knecht uit zijn dienst ontslagen had, zoodra hij vernam dat proces-verbaal tegen hem was opgemaakt geweest, wordt als burgerlijk dat onze bokser Albert Dujour terug van het troepenleven thuis is. En uit voor verantwoordelijk gesteld voor wat de kos- goed I j ten betreft. Het mooie Vlaamiche Gezin Arthur SalomezEmma Inghelbrecht, wonend of de «Site» te Zonnebeke en dat 11 kinderen telt. De vader ia afkomstig vso Zonnebeke en de moeder van Eernegem. Aan het flink gezin onze beste wen- schen van geluk en zegen. CHSE3ESQBSaBa9Z3BEXaBBBEBSi;iE3BBlBSaag3SE!£S2Sa3SS3S£SZ3BaB Verzonden zonder kosten. S.' Odiel van Houthem is beticht van zich aldaar rond 20 Januari plichtig gemaakt te heb ben aan slagen aan zijne vrouw Jeanne V. die alsdan het echtelijk dak verla ten had. Door tusschenkorr.st van den veldwachter was vrouw S. bij haren man teruggekeerd en de echtelingen komen nu goed overeen. De vrouw heeft een schrij ven gestuurd tot den Hetr Prokureur des Konings vragend dat geen gevolg zou gegev. n worden aan der. klacht door haar tegen haar echtgenoot ingediend. Na de veldwachter als getuige gehoord te hebben verzendt de rechtbank de be tichte van het gevolg zender kosten. Aardige kwast. Van de C. Maurits, leurder te Meenen werd op 22 April te Geluwe door de veldwachter L. Albert aangetroffen leurend zonder drager te zijn van zijn leurdersherkenningsteeken. De veldwachter vroeg naar de eenzelvigheids- kaart die hij verklaarde niet bij zich te hebben. Toe:1 de veldwachter de betichte wilde opleiden bocd deze weerstand en smaadde de veldwachter. Tot groote er gernis van de toegeloopen omstaanclers ontdeed betichte zich van zijn broek waarin hij aan zijne groote behoefte vol daan had. De rechtbank veroordeeld de betichte, bij verstek voor het feit A tot 182 fr. boete of 8 dagen gevang, vcor het feit B tot 210 fr. boete of 10 dagen ge vang, voor het feit C tot 103 fr. boete of 3 dagen gevang en voor het feit D tot 105 fr. boete of 3 dagen gevang als ook tot de kosten zonder voorwaarde. Handtastelijkheden. R. Aiberte, nu ta Schaerb :ek verblijvend, is de van ta fel en bed gescheiden echtgenoote van D. Eugène, baas van de Café Univer- selStatiestraat te lepe D. heeft bij zich zijn zoontje Paul uit zijn huwelijk met betichie geboren. H. Goaelieve van Dikkebusch is bij D. als serveusein dienst. De betichte is zekeren dag in de café gekomen en Leeft zich plichtig ge maakt aan handtastelijkheden op de serveusewiens pull-ever gescheurd werd. Na dc getuigen gehoord te hebben stelt de serveuse zich als burgerlijke partij aan. Haar advokaat vraagt uit stel der zaak om toe ts laten de bundel na ts zien. Ds verdediger van de betichte vraagt dan aan dc rechtbank de opper wachtmeester Decabouter als gëtuige te doen oprcepen. Deze had r'e verklaring opgenomen in de fransche laai door de betichte voor hem afgelegd. Na eene kor te beraadslaging wordt de zaak verscho ven op Donderdag 5 Oktober a.s. Diefstallen. T. Julien en D. René beide van Hooglede zijn beticht van zich aldaar in Januari en Februari plichtig gemaakt te hebben aan verscheidene dief stallen. Zij hadden 14 populieren- cn elzen staken gestolen ten nadeele van Dcsnoeck Fericie. kcpwilgen ter. nadeele van Tolleye Hectcr, 2 maal groene kools ten nadeele van Vereist Marie en 2 maal ede 4 tronkwilgen ten nadeele van de gemeente Hooglede. De rechtbank ver oordeeld de 2 betichten bij toepassing van artikel 557 B, paragr. 2, elk voor het feit A tot 182 fr. boete of 8 dagen gevang voor het feit B elk tot 182 fr. boete of li dagen gevang, voor het feit C tot 182 fr. boete of 8 dagen gevang, voor het feit D tot 182 fr. boete of 8 dagen gevang, voor het feit E tot 182 fr. boete of 8 dagen gevang en voor het feit F tot 2 maal 23 fr. 70 boete of 2 maal 1 dag gevang voorwaardelijk gedurende 5 Jaar voor Ie betichte T. alleen. Zij moeten elk de helft der kosten betalen. lEBUssaasssBBBasssBEsaiaa&saa ZORGT VOOR DE TOEKOMST en laat U tijdig inschrijven als leerling in de vermaarde STEDELIJKE NIJVERHEIDSSCHOOL 8 Onze Lieve Vrouwstraat - IEPER op Zondag 1 October van 8 tot 10 u. Kosteloos onderricht in Teekenen. Bouw en Beeldhouwkunde, Schilderkunst, Me- kaniek-teekenen, Electrotechniek, enz. enz. Prachtige belooningen, nuttige vakboe ken, eeremetalen en getuigschriften wor den aan ds verdienstelijke leerlingen uit gereikt. VOORWAARDEN. Minstens 13 jaar oud zijn. Aanvang der lessen, ?>laan- dag 2 October 1939. Het Bestuur. Apothckersdlenst. - Zondagrust. Heden Zondag alle Apotheken open tol den middag: 's namiddags alleen de Apo theek CREUS, Noordstraat. co» KATHOLIEKE HARMONIE SINTE CECILIA De herhalingen hebben hernomen ats voorheen: 12 onzer Muziekanten zijn op geroepen om hun soldatendienst te doen. Wc drukken den wensch uit dat ze ons goed en gezond tcrugkeeren. God be hoede hen. De leerlingen worden hierbij verwittigd dat de lessen ook hernomen zijn; ze wor den dus verwacht op dc dagen zooals vroeger; ook deze die den Woensdag tc l6 unr moeten komen, zijn vanaf Woensdag aanstaande verwacht. Het Sinte-Ceciliafecst zal dit jaar doorgaan op Zondag 19 November; Boi ling op Zondag 26 November; Toonecl- avonden op 27 cn 28 November. BEDEVAART naar BEAURAING Een Bedevaart is ingericht naar Onze Lieve Vrouw van Bcauraing, Zaterdag 7 October. De Bedevaarders die willen nedegaan moeten vóór 3 October zich laten in schrijven or de kaarten nemen in d» stations. De trein vertrekt uit Pope ringe om S uur 's morgens; - Vertrek uit Ieper om 5.17 uur. Prijs 40 frank, heen cn terug. BORSTBALSEM A. KESTELIJN verzacht na den eersten dag en ge neest volkomen hoest, griep, bron- chiet en alle ziekten der luchtpijpen en van den borst. Te verkrijgen: Apotheek KESTELYN- DEGRAEVE, Gasthuisstr., 14, Poperinge, STAND der WERKLOOSHEID Week van 18 tot 23 September 1939 mannen vrouwen totaal Maandag 380 25 405 Dinsdag 376 19 395 Woensdag 393 18 411 Donderdag 394 18 412 Vrijdag 403 21 424 Zaterdag 420 21 441 Totaal 2336 122 2488 Zondag 1 Cktcb cil£c9 VLAHERTiKGE KERMIS AAN DE STATIE GE ZIJT OVER ONS BLAD TEVKE. DEN! NA LEZING, SCHUIF HET IN HANDEN VAN EEN GEBUUIt OF GRIEND ZOO STEUNT CE ONS. DANK EROM. FOTO LEEUWERCK laat weten dat dc PRKMIEN voor de EK RE - KOM M UNIEKANTEN van 1939 gereed zijn. Ingerekend. Een Brusselaar, ze keren Bilnock, die nog overgebleven was van den pluktijd, werd alhier Maandag avond dronken bevonden bij een herberg op de Groote Markt, dit rond 10 uur 's avonds. Dc man werd ingerekend en mocht zijn roes in de gevangeniscel uit slapen. Indien gij u op reis be-eell verwaar loost nooit u van één of twee MONO POEDERS te voorzien, want het ls het eenige en echt geneesmiddel tegen hoofd-, schele hoofdpijn, zenuwlijden, razende tandpijn of rhumatiek. Te verkrijgen in alle Apotheken. Gevonden. ZAKDOEK cn KIN DERKLEEDJE. Verloren. KLEINE FOURRURE in angora en PORTEFEUILLE inhou dende geld. koepons en papieren. Inl. ten Politicbureele. Naar hui* terug. Een zeker aan tal der oudere grenswachters die over enkele weken opgeroepen werden, moch ten terug huiswaarts keeren. Naar ver luidt zulicn jongere elementen opgeroe pen worden om hun plaats in te nemen. VLAMERTINGE. Goed nieuws voor de Sportliefhebbers. LIEFDADIG HEIDSFEEST gegeven tot steun der Missie van Z. Exc. Mgr Six, op Zondag 8 Oktober 1939, om 2 uur. 3.900 Frank prijzen. Elk zegge het voort. RENINGELST. Liefdadigheidsfeest, Op Zondag 8 Oktober 1939, te 6.30 uur, in de zaal Oud GemeentehuisGroot Liefdadigheidsfeest ten voordeele van de Soldaten van Kenlngelst, gegeven door fle goochelaar A. TRÖUVE. Komt al len zien en steunt dit Nationaal Werk «Het Paket van den Soldaat».

De Halle (1925-1940) | 1939 | | pagina 3