LANDBOUWBELANGEN De Maginotlinie in de Lucht Voorwerp: Uitstel van Mobiüsatiswederoproeping Provincieraad van West-Vlaanderen onze jongens. ergens te velde... Vergadering van de Senaats-Commissie van Landsverdediging BELANGRIJKE TUSSCHENKOMST VAN SENATOR SOBRY lil, ft Legernseisws Verbond der Hoerengil den van het Arrondisse ment Diksmuide Bericht aan de gemobili seerde landbouwers Uitzaai van tarwe de Vrees van de vijandelijks vliegers DOODELIJK ONGEVAL TE ZONNEBEKE i Op Dinsdag 3 October vergaderde de Senaatscommissie van Landsver dediging onder het Voorzitterschap van Senator Crokaert en in aanwe zigheid van den Heer Minister van Landsverdediging. Deze bijeenkomst had voor doel de Commissieleden in de gelegenheid te stellen allerhande beschouwingen naar voor te brengen in verband met den huidigen militairen toestand en hun weerslag op het bedrijfsleven, rdsook voorstellen te doen ter ver zachting van de moeilijke omstan digheden. Senator Sobry behandelde er ver scheidene dringende kwesties, betref fende den landbouw, nl. de noodzake lijkheid van het verleenen van ver loven, de opeisching van paarden, en de prijzen voor de opgeeischte pro ducten. Hier laten we een beknopte samen vatting volgen van hetgeen spreker gezegd heeft en de antwoorden van den Minister. Dit zal onze lezers den werkelijken stand dezer zaken aantoonen. VERLOVEN Vele landbouwuitbatingen, zegt spreker, zijn ontreddert 't zij door de afwezigheid van het bedrijfshoofd of van meerdere zonen, die werden ge mobiliseerd. De vervanging van deze, meestal onmisbare personen, door werkloozen hoe voordeelig ook de voorwaarden hunner te werkstelling mogen zijn, is geene afdoende oplossing. Ten aanzien van 's lands bevoorra ding, die rechtstreeks verbonden is aan den normalen gang van de land bouwbedrijven, en niet minder in ver band met de teelt-uitbreidingen die de aanwezigheid van de bedrijfslei ders nog te meer vereischt, is het eene volstrekte noodzakelijkheid dat er ruime verloven volgens een spoed- proceduur zouden verleend worden. Het huidig seizoen mag daarbij niet Uit het oog verloren worden. ANTWOORD VAN DEN MINISTER De Heer Minister gaf te kennen dat tot hiertoe reeds verscheidene belang rijke verloven, gaande van 2 tot 4 weken, werden toegekend ten voor- deele van den landoouw. Hij ging er over akkoord dat deze doenwijze heelemaal in de lijn ligt van 's lands behoefte en beloofde daarom zonder uitstel naar eene spoedformuul in voege te brengen, volgens dewelke naar mate de aanvragen binnen ko men, zeer kort er op gevolg er aan zou kunnen worden gegeven. Dienaangaande werden reeds bij eene daaropvolgende bespreking ver scheidene voorstellen geaaan. DE OPEISCHING VAN PAARDEN Handelend us opeisching van paarden betreurde Senator Sobry dat deze met ongelijkheid is geschied, i Dit gaf aanleiding tot eene recht matige misnoegheid. Dit vloeit uit het feit van gebrek aan Coördinatie te dien opzicnte in vredestijd. Het bewijs ligt er in dat bij de opneming der paarden in vredestijd en hunne klas- sifieering door de betrokken leger- overheden geen de minste rekening werd gehouden met de landbouwbe langen en de ernstige storingen die zouden voorkomen bij eene eventueele opeisching. Daarin ligt thans eene groote moei lijkheid voor den landbouw. Van de opeisching van paarden, die de Burgemeesters kracntens eene wettelijke regeling, mogen doen bij deze landbouwers die geene paarden hebben moeten verstrekken, ten ge rieve van de andere die een overdre ven aandeel er in hadden, kan er practisch niet veel worden verwacht. Van den anderen kant hebben tot hiertoe slechts enkele streken kunnen genieten van legerpaarden. Deze paar den mochten doorgaans niet geplaatst worden buiten de 5 km. van de leger - kantonnementen. Betreurenswaardig is het dat de geprimeerde paarden even zoowel werden opgeëischt als de gewone paarden. De paardenkweek zal daardoor groot nadeel ondergaan, waarvan ze zich moeilijk zal kunnen herstellen. Gezien deze kategoriën maar een betrekkelijk gering procent vertegen Aangaande de drachtige merriën, beloofde hij onverwijld bevelen te zul len geven om deze op te sporen en ze aan de landbouwers terug te geven. Deze zullen dan dadelijk naar de eige naars ervan teruggestuurd worden. Geen gebrekkige paarden mogen terug besteld worden aan de land bouwers zonder schadevergoeding. Hij drukte den wensch uit dat de Com missieleden hem rechtstreeks de des betreffende onregelmatige gevallen zouden kenbaar maken. De Minister was het eveneens er over eens dat de te jonge en te oude paarden zouden vrij komen. De uitbetaling van de bij het leger behouden paarden zal, naar zijne mededeeling, weldra kunnen gebeu ren, evenals de likwidatie der leger- opeischingen in September 1938. Nopens de gebrekkige schattingen der paarden beloofde de Minister deze kwestie aandachtig te zullen onder zoeken en weldra te zullen meedeelen wat er dienaangaande als gebeurlijke rechtmatige tegemoetkoming zal wor den gedaan. OPEISCHING VAN LANDBOUWPRODUCTEN Spreker legde nog nadruk op het feit dat opeischingen van landbouw producten werden gedaan volgens een minderwaardige prijs, ruimschoots la ger als de marktnoteeringen. Hij drong ten zeerste aan opdat weldra dienaangaande eene regeling zou worden getroffen, volgens de welke de verleende prijzen bij deze opeischingen zouden geschieden cp basis van de mercurialen. Hij voegde er aan toe dat deze maatregel dan ook met terugwerken de krac" t zou dienen aangelegd te worden. Hij drukte den wensch uit dat het leger de noodige voorraden zou aan- koopen bij middel van openbare aan biedingen. Spreker kwam er ook tegen op dat drachtige koeien en vaarzen opge- eischt werden en vroeg dat daaraan onmiddellijk een einde zou worden gesteld. ANTWOORD VAN DEN MINISTER Erkend werd door den Minister dat de daarbij tot nog toe gevolgde pro cedures niet redelijk is. Daarom beloofde hij dat voortaan de marktnoteeringen zouden gevolgd worden en deelde nog mee dat beve len werden gegeven om de opeisching van drachtige dieren stop te zetten. Benevens deze bijzondere land bouwvraagstukken werd nog gehan deld over de taalkwestie in het leger, waarop volgende week breedvoerig zal worden teruggekeerd. Voor de verloven werd vooropge steld dat deze eveneens volgens wer kelijke behoeften moeten verleend worden aan bedrijfshoofden van han dels- en nijverheidsinrichtingen. HET TERUGKRIJGEN VAN GEPRIMEERDE PAARDEN EN VOLLE MERRIEN Senator Sobry deelt ons made, even vóór het verschijnen, dat voor het terug krijgen van de geprimeerde paarden en volle merriën, de belanghebbenden zich onmiddellijk kunnen wenden tot den Bur gemeester van de gemeente die volgens onderrichting hem gegeven door da Mi nister van Landsverdediging, deze geval len onmiddellijk aan hem mogen overma- ken. Ze moeten echter da aanduiding van nummer van Remonte-Kommissie, leger- nummer van het paard, nummer van het Stud-Book en de prijzen die de paar den behaald hebben aangeven. Menschen kernen toch alles gewoon. Winnaar vó«'r een goeie maand fc'j 1 et binnenroepen der so'daten geen enkel familie, ja zelfs huisgezin ongeschonden bleef, werden t"recht veel tranen verboten. Doch ondertusschen kwamen (!n ion pens raar hun haardstee in verlof t«-rug en wisten ze. hloe end van gezondheid, moeder vrouw wel op te k'vikken. Ann de ouders doet het eveneens det,0,d thans legerfoto's met Iachtende sn'daten geoubheeerd te z en. Zoo zien we hoven «de mannen» die met hun veMwaoens van *t veM terugke«reu en h'ijgezind narr «d- soep» optrekken. De h*« - tenlucht zal aan ve'en onder hen wal een Hinken appetijt bezorgd hebben. Op onze tweede foto z.en we Koningin Eli sabeth die zich h:ü«»ez;nd met de soldaden onderhoudt en de zaal ver'aat w^ar zooeven ten voordeele van het werk dat rii beheerd, Het Werk voor de vrijen tijd van den Soldaat een feest werd gegeven. onmiddellijk door de Gemeenteoverheid en de tellingscommissie moet gedaan worden in verband met de besluit-wet, betreffende de teeltuitbreidingen. Daarop ontstond er eene bespreking waamit bleek dat de uitvoering ervan niet mogelijk is. Op voorstel van het bestuur werd in dezen zin eene motie, eenparig aangeno men door de vergadering, opgesteld, om te worden overgemaakt aan den Eersten Minister en den Minister van Landbouw. Daarna gaf Senator Sobry eenige be langrijke mededeelingen over de kwestie der verloven aan de bedrijfshoofden en boerenzonen, de opeisching der paarden en de prijzen der door het leger opge- eischte produkten. Ook gaf hij inlichtingen over hetgeen de gemeenteoverheid te doen staat bij de rechtstreeksche en onrechtstreeksche opeischingen. Nadat nog eenige vragen werden gesteld werd deze vruchtbare vergadering, die eenieders belangstelling weg droeg, beslo ten. »B8»aCBIBll»B3NacanaBaHU IBBB II Vóór eene talrijke aanwezigheid waar onder de H.H. Burgemeester en Schepe nen en de afgevaardigden der hoerengil den werd van gedachten gewisseld over de huidige moeilijkheden in de Land bouw, de teeltuitbreidingen en de rol van de Gemeenteoverheid bij de legeropei- sc hingen. M. Schol, opziener bij den Belgischen woordigen. is het" zeker te doen" om Boerenbond schetste eei;st het werk dat deze onverwijld vrij te stellen. Daarvoor dringen we ten zeerste aan bij den Heer Minister. Verkeerd was het ook de drachtige merriën op te eischen. Deze worden weldra voor het leger een groote last. Het verder behoud ervan in het leger zou een groot verlies vertegenwoor digen. Van belang is het dat de veeart- senijkundige dienst van het leger on verwijld zou overgaan tot de opspo ring van deze merriën. Ook zouden deze dan best ten spoe digste worden teruggegeven aan de landbouwers. De leemten die alzoo in het leger zouden ontstaan, kunnen worden aan gevuld door den aankoop in den han del van andere geschikte paarden, i Ook werden in tegenstrijd met het opeischingsreglement, én te jonge (beneden 3 jaar) én te oude (boven 16 jaar) trekpaarden opgenomen. Sommige paarden worden nu terug geschonken aan de landbouwers, pn- der voorwendsel dat ze door 't een of 't ander letsel niet meer dienstig zijn voor 't leger. t Begrijpelijk is het dat deze terug gave zonder dat er spraak is van schadevergoeding, de betrokken land bouwers ontstemt. Op vele plaatsen werden de opge- ëischte paarden veel te laag geschat. Men had nochtans een vaste en juiste basis kunnen vinden in de schattin gen van de Paardenverzekeringen mits eene verhooging van 20 a 25%, terwijl ze daar voor zooveel onder de waarde worden geschat. Na den oorlog 1914-T8 werd bij de Uitbetaling der paarden rekening ge houden met dj bedragen van de paar denverzekeringen. De uitbetaling der paarden, die op gehouden blijven moet zonder uitstel kunnen geschieden. Ik zou willen vernemen, zegt Spre ker, in hoever zal kunnen rekening gehouden worden met mijne voor stellen. ANTWOORD VAN DEN MINISTER (betreffende paarden) De Heer Minister erkende het feit van de ongelijke opeisching der paar den. dat thans niet gemakkelijk weg te nemen is en waaruit hij een les wil trekken voor de toekomst om in de mate van het mogelijke eene her haling ervan te voorkomen. Hij gaf verder duidelijk te kennen dat de geprimeerde paarden mogen vrijgesteld worden. Daartoe zal het volstaan dat hem de vereischte gege vens worden voorgelegd, zooals het legernummer en dit van de Remonte Commissie, alsook het nummer van inschrijving in het Stud-Book en de bekomen prijzen* VOORWERP UITSTEL VAN MOBILISATIE WED EROP ROE PING 'Voortaan zal er, onder de volgende voorwaarden, uitstel van mobilisatie-we- deroproeping, verleend worden aan de met onbepaald verlof zijnde militairen van la- geren rang der volgende categorieën lo a) Ken uitstel van onbepaalden duur aan de leden van de gemeentelijke be roeps- en gemengde brandweerkorpsen die tot de militieklassen 1 tot 25, belioo- ren b) Een uitstel van onbepaalden duur aan de leden van zekere gemeentelijke vriiwilligersbrandweerkorpsen, die vóór 1 Augustus 1939 ingelijfd werden en die tot de militieklassen 1 tot 25 behooren; c) Een uitstel van onbepaalden duur aan de leden van zekere gemeentelijke vrijwilligersbrandweerkorpsen, die vóór 1 Augustus 1939 ingelijfd werden en die tot de militieklassen 7 tot 25 hebooren; Een lijst zal eerlang aan de rijkswacht- overheden gezonden worden, waarin de gemeenten zullen worden opgegeven op welke de beschikkingen onder b en c hierboven toepasselijk zijn. 2o Een uitstel van onbepaalden duur aan de leden van de Territoriale Bur gerlijke Wacht voor de Passieve Lucht bescherming die tot de militieklasseu ló tot 25 behooren De beschikking is niet toepasselijk voor de lagere militairen die zich reeds onder de wapens bevinden en die zich eerst na 24 Augustus 1939 onder de Territoriale Burgerlijke Wacht hebben laten inschrij ven. 3o Een uitstel van onbepaalden duur aan de leden van de gemeentelijke politie (de brigadiers en veldwachters inbegre pen) die tot de militieklasscn 9 tot 25 behooren 4o Een uitstel van vijf dagen aan de leden van de gemeentelijke politie (de brigadiers en veldwachters inbegrepen) die tot de militieklasseu 1 tot 8 behooren So F.en uitstel van onbepaalden duur aan de officieren en agenten van de ge rechtelijke i olitie die tot de militieklas seu 9 tot 25 behooren do Een ui'stel van vijf dagen aan de officieren en agenten van de gerechte lijke politie die tot de militieklasseu 1 tot 8 behooren 7o Een U'tstel van onbepaalden duur aan de gemeentesecretarissen en aan de gemeenteonlvangers of gewestelijke ont vangers dié tot de militieklassen 13 tot 25 behoore 8o Een uitstel van tien dagen aan de gemeentesecretarissen en aan de gemeen teontvangers of gewestelijke ontvangers die tot de ïr-iitieklassen 1 tot 12 behoo ren 9o Een uitstel van onbepaalden duur aan de controleurs en ontvangers der rechtstreeksche belastingen die tot de militiek'assen 13 tot 25 behooren; lOo Een u'tstel van tien dagen aan cle controleurs en ontvangers der recht streeksche belastingen die tot de militie klasseu 1 tot 12 behooren llo Een uitstel van onbepaalden duur aan de leden van het onderwijzend per soneel der "irichtingen voor lager, mid delbaar. universitair en technisch onder wijs. die tot de militieklassen 16 tot 25 behooren 12o Een uitstel van onbepaalden duur aan de leden van de geestelijkheid der erkende eerediensten, die tot de miKtie- klassen 16 tot 25 behooren 13o Een U'tstel van onbepaalden duur aan de leden van het personeel der in de vorige categorieën niet vermelde open bare besturen en diensten (de met de openbare diensten gelijkgestelde organis men inbegrepen), die tot de militieklassen 16 tot 25 behooren 14o Een uitstel van onbepaalden duur aan de buigemeesters die tot de militie- klassen 16 tot 25 behooren 15o Een uitstel van onbepaalden duur aan de magistraten die tot de militie klassen 16 tot 25 behooren; 16o Een u'tstel van onbepaalden duur aan de tolbeambten, in dienst bij de grens- hrigaden die tot de militieklassen 9 tot 25 behooren. De aanvragen om uitstel voor de mi litairen der voormelde categorieën dienen de rechtstreeksche burgerlijke chefs der belanghebl erden gericht aan den com mandant v.'.r bot rijkswachtkanton, waar onder de verblijfplaats van elk der recht hebbenden ressorteert. Elk dezer aanvra gen moet vergezeld gaan van de stukken of gelega'is*erde afschriften van de stuk ken waaruit de dienstverbintenis, de be noeming of de functie van den belangheb bende blijk;. Deze aanvragen moeten ver melden lo Den familienaam en de beginletters der voornamen van den belanghebbende 2o Zijn je i t adres (gemeente waar bij in de bevolkingsregisters ingeschreven is, alsmede de straat en het nummer) 3o Zijn geboortedatum 4o Zijn militieklasse (deze inlichting dient genomen uit bet militair zakboekje van den belanghebbende) 5o De reden die de aanvrag rechtvaar digt (uitgeoefend beroep of beklecde be trekking). UITZONDERINGEN lo Geen enkele der vorenstaande bepa lingen is toepasselijk op al De reserve-officieren; b) De aangestelde reserve-officieren; c) De reserve-aalmoezeniers; d) De met onbepaald verlof zijnde mi litairen van jagere rang die niet tot de voormelde categorieën behooren. 2o Geen enkele aanvraag om uitstel inoet ingediend worden door degenen die hun actieven dienst volbrengen, voor de genen die er nooit hebben volbracht (in gevolge ontheffing, ontslag, vrijstelling, enz.) of voor degenen die geen militaire verplichtingen meer hebben (ingevolge af danking, ai linking wegens reform, enz.); 3o Alle uitstel van mobiiisatie-wederop- roeping neemt een aanvang den eersten dag der algetncene mobilisatie (phase E). Zij die uitstel genieten kunnen niet onder de wapens wederopgeroepen worden in geval van d-ingende wederoproeping of van afkondiging van om 't even welke phase der versterking van het leger; 4o Voor de toepassing van vorenstaande bepalingen zal de berekening van liet nummer eeuer militieklasse geschieden als volgt bet jaartal der militieklasse aftrekken va.i het jaartal van het loopend jaar en één eenheid bijvoegen. (Voor beeld in 1939 is bet jaartal der militie klasse 1924 het volgende 1939 1924 -j- 1, zegge 16) 5o Geen enkele aanvraag moet bij de commandant der rijkswachtkantons inge diend worden voor de tot voormelde ca tegorieën bekoorende militairen van lage- ren rang aan wie, door den Generalen Staf van het I.eger, 3e Sectie, een uitstel verleend werd tusschen 15 November 1938 en den datum der publicatie van den tegenwoordigen ministerieelen omzend brief (tenzij dit uitstel voorloopig werd verleend) 6o De militairen van lageren rang die thans onder de wapens wederopgeroepen zijn en aan wie een uitstel van bepaalden of onbepaalden duur zal verleend worden krachtens de bepalingen van den tegen woordigen ministerieelen omzendbrief, zullen door de betrokken korpscomman- danten naar lnm haardstede worden te- rug"estuurd zoodra deze overheden door de districtscommandanten verwittigd zijn van de verleening van dit uitstel. VRIJSTELLING VAN LEGERDIENST VOOR OUDERE MILITAIREN VAN LAGEREN RANG, DIE TENMINSTE VIJF KINDEREN HEBBEN. 1) De wederopgeroepen militairen van lageren rang, die tenminste vijf in leven zijnde kinderen hebben en tot de klas 1925 of tot een jongere klas belmoren, zullen onmiddellijk naar hun haardstede terug gestuurd en in de categorie «zonder mo- bilisatiebestemming geplaatst worden om, in geval van algemeene mobilisatie, voorloopig in liuu haardstede te worden gelaten. De belanghebbenden zullen ontslagen worden mits zij een schriftelijke verkla ring aan bun eenheidscommandant over leggen. Binnen 8 dagen na bun ontslag, moeten zij zich, voorzien van hun trouw boekje en van een door den burgemeester individueel opgemaakt en uitsluitend door hunner gemeente afgeleverd levensbewijs voor elk van lmn kinderen, aanmelden bij den commandant van het r'jkswacht- kanton tot welks gebied hun verblijfplaats behoort. 2) Vooraanstaande bepalingen zouden eveneens toepasselijk zijn op de militairen van lageren rang die in voormelden ge- zinstoestand verkeeren en later wederop geroepen mochten worden. N. B. 1) De militairen die, mits overlegging van een schriftelijke verkla ring aan hun eenheidcommandant. naar hun haardstede teruggestuurd worden en die het levensbewijs. waarvan sprake in de 2e alinea van vorenstaand le. binnen 8 dagen aan lmn kantoncommandant niet bezorgen, zullen als onwettig afwezig bij bun korps beschouwd en als zoodanig ver volgd worden. 2) De korpscommandanten zullen de naamlijst van de krachtens vorenstaande bepalingen naar bun haardstede te ugge- stuurde militairen aan dc betrokken dis trictscommandanten der rijkswacht over maken en de reden, waarom elk van deze militairen ontslagen wordt, op deze lijst vermelden. 3) vorenstaande bepalingen zijn niet toepasselijk op de reserve-officieren, wel ke hun militieklasse en hun gezinstoe- stand ook moge wezen. 4) Schikkingen worden genomen ten gunste van de militairen van lageren rang die ten minste vier in leven zijnde kin deren hebben cn tot de klas 1924 of tot een oudere klas behooren. De militairen die in dc bij dezen omzendbrief bepaalde omstandigheden verkeeren en bij vergis sing mochten wederopgeroepen geworden zijn. moeten onmiddellijk naar hun haard stede worden teruggestuurd. 5) Al deze bepalingen zijn evenwel van toepassing op de militaire weduwnaars als op de gehuwde militairen. Bij de be rekening van het aantal kindereu komen ook al de kinderen in aanmerking, zelfs die welke uit een vroeger huwelijk ge sproten zijn. 6) De bepalingen van dezen omzend brief en van voormelde omzendbrief van 23 Juni 1939, zijn natuurlijk niet van toe passing op de militairen van lageren rang die, alhoewel aan voormelde voorwaarden beantwoordend, niet verlangen naar hun haardstede teruggezonden te worden. (BSBafl9B8BBlBBB3BBE338BBBB33 Landbouwers, hoofden van een land bouwbedrijf die gemobiliseerd zijn. kun nen eene aanvraag indienen tot het be komen van een verlof. De aanvraag moet vermelden Naam, voornaam en adres; Geboortedatum; Matricule nr en klas; Graad, Regiment, Bataillon, Escadron of Batterij; Het korps dat men heeft moeten ver voegen Aard en belang der boerderij; reden der aanvraag; Samenstelling van het gezin, met ouder dom en bezigheid. De aldus opgestelde aanvraag kan door tusschenkomst van het Gemeentebestuur, of van den Rijkslandbouwkundige van 't gewest, overgemaakt worden aan 't Mi nisterie van Landbouw, Brussel. De landbouwers worden dringend ver zocht hunne zaaiïngen bijzonder oordeel kundig uit te voeren. Gebruik van goed zaaigraan, goede grondbewerking, bemes ting, ontsmetting van het zaaigraan. Door goed kuischen, zoo mogelijk trieeren van het zaaigraan is het mogelijk ongeveer 20 Kgr zaaigraan per Ha uit te sparen. Alle graan met flauwe kiemkracht wordt erdoor verwijdert en kan tot andere doel einden gebruikt worden. Door ontsmetting van het zaaigraan met Germisan of Ceresan, kan eveneens zaaigraan uitgespaard worden, en bevor dert men de gezonde regelmatige opkomst van 't gewas, eene forsige ontwikkeling en beste opbrengst. Het is in 't belang van ieder landbou- W Zie vervolg hiernevens. De Fransche Maginotlinie wordt aanzien als een onoverwinbare storm- wal. Maar zoo de strijdwagens en in- fantristen daarop te pletter zullen loopen. dan toch kunnen dc vliegtui gen ondanks afweergeschut en waak- diensten deze linie nog altijd gemak kelijk overtrekken. Daarom zal Frank rijk nu ook een tweede Maginotlinie aanleggen in de lucht. Eenige uitvin dingen in.de laatste maanden gedaan, hebben dit mogelijk gemaakt. Het princiep van de Maginotlinie in de lucht is op eerste zich heel een voudig: een breede gordel kabelbal lons die elk vliegtuig te pletter zal doen storten. Maar tot vóór enkele maanden was de uitslag nog zoo van zelfsprekend niet. Geen enkele meta len kabel immers, kon weerstand bie den aan een bombardementsvliegtuig dat er met een snelheid van 500 km. in het uur tegen vloog, zelfs al ge beurde dit met de vleugel van het gerukt of in stukken getrokken en toestel. De kabel werd eenvoudig los- de geloste ballon kon een reisje on dernemen aoor het luchtruim, terwijl het vliegtuig zijn taak ging volbren gen. Doch naar het schijnt hebben de Engelsche ingenieurs hier tenslotte in kunnen verhelpen en een onbreekbare kabel vervaardigd, waarvan zij de for mule geheim houden. Deze kabel kan, nara het schijnt, weerstand bieden aan de aanvallen van de vlugste en sterkste vliegtuigen. Wat de kabelballons aangaat, die hebben, zooals men weet, het uitzicht van de welgekende observatieworsten, alleen zijn ze wat kleiner en meer afgerond. De kabel die de ballon op een bepaalde hoogte brengt, is rond een windas gewonden die op een vlug ge auto gemonteerd staat, zoodat men de luchtwal vlug en gemakkelijk kan verleggen. Elke ballon met kabel, auto, windas en bediening (vier of vijf man) vormt een zelfstandige eenheid. Zoo doende kan de plaats en vorm van een luchtwal op drie a vier uur tijd volledig veranderd worden. VLIEGTUIG TEGEN KABELBALLON. Hoe verongelukt een vliegtuig dat met een snelheid van 300 km. of meer per uur tegen een kabel botst? Zoo gauw het vliegtuig tegen de kabel botst, geeft deze mee en de ballon wordt meegesleurd. Maar de motor kan deze krachtinspanning niet te boven komen. Het vliegtuig verliest zijn snelheid en onvermijdelijk volgt de doodelijke val. Deze kabelballons hebben het natuurlijk vooral op de zware bombardementsvliegtuigen ge munt, daar het er om gaat de bur gerbevolking te beschermen. En met recht werd gevreesd dat deze zware toestellen, die 10 tot 15 ton wegen in staat zouden zijn de kabels los te ruk ken of door te snijden. Zooals wij ech- terzegden heeft een uitvinding van Engelsche Ingenieurs deze vrees over bodig gemaakt. De samenstelling vos het staal dat voor deze kabels gebruik; wordt is veel'Verbeterd. Per vierkante milimeter weerstaat het gemakkelijk aan een, trekkracht van 400 kilos.' Doch de luchtwal is ook een vree- selijk afweerwapen door de moreele invloed die hij uitoefent, dat wil zeg gen door de vrees die hij bij de vijan delijke vliegers wekt. Het behoeft niet gezegd dat men van alles uitgedacht heeft om een instrument te vinden dat deze kabels in de vlucht zou kun nen doorhakken (snijdende vleugels, automatische nijptangen, zagen, enz.) maar tot op heden heeft men nog niets in die richting gevonden en het zal nog lang duren eer de technies er in geslaagd zal zijn om weerstand te bieden aan het vliegensvlugge sner pen van een kabel die met een weer stand van 400 kilo per vierkante milli meter langs de vleugels schuurt. Het pinciep van de luchtwallen h echter niet nieuw. Tijdens de groote oorlog werden er ook aangelegd. En toen reeds werkten ze afdoende tegen de vijandelijke vliegtuigen. Een wal van ballonnen opgelaten op een af stand van 00 tot 100 meter is even afdoende als de Maginotlinie aan de grens. En daarbij heeft men nog het voordeel dat men ze vlug van plaats kan veranderen, desgewenscht elko nacht, wat noodzakelijk Is, omdat de spionnen jacht maken op de ligging van deze luchtwallen. Dat deze ballonnen een afdoende bescherming uitmaken, bewijst wel het volgende: sinds Augustus 1917 werden de metaalfabrieken van Neu- ves-Maisons, die vlak bij het front voor de landsverdediging werkten, door een ring kabelballons beschermd. Tevoren werden zij nacht aan nacht op verschrikkelijke wijze gebombar deerd. doch toen de kabelballonnen aangebracht waren, liet men ze vol ledig met rust. Ook de bescherming van Parijs In 1918 bij middel van deze kabelballonnen had veel succes. Doch toen de vliegtuigenboi.w zoo'n vlucht nam dat men als het ware vliegende forten de lucht in stuurde, konden de gewone kabels geen afdoende be scherming meer geven. Vandaar dat men naar nieuwe samenstellingen van het staal zocht, en nu ook gevonden heeft. De Engelsche hoofdstad zal nu be schermd worden door minstens 300 ballonnen, verdeeld in bataillons van 50 ballonnen met een volledige uit rusting van windassen, auto's en man schappen. Men heeft voor dit nieuwe verdedigingswapen 10.000 manschap pen voorzien. Parijs bezit eveneens eenige hon derden kabelballonnen en dit getal zal nog verhoogd worden. Zoo zal de Maginotlinie in de lucht de Maginot linie op den grond, of liever in den grond, aanvullen. ZITTING VAN MAANDAG 2 OKTOBER Onder voorzitterschap van den heer Loncke, ouderdomsdeken, vergaderde Maandag voormiddag, om 10 u., de Pro vincieraad van West-Vlaanderen. Heer Gouverneur Ba els opende den zit tijd en drukte op het feit, dat in deze droeve tijden alles in stilte en rust, doch degelijk dient gedaan. Vervolgens werden de heeren Ach. Se- nave, Arn. Van Wassenhove, Joris Cleys en Alb. Minnekeer als provinciaal raads lid aangesteld, in vervanging van heeren Van Steenland, Mortier, Vermeire en Van Keersbilck. Daarop werd het oud bureel herkozen. Hr Porta werd aangeduid als 2e sekre- taris in plaats van Hr Coucke. HH. Bol- lingier en De Rycke worden als kwesto- ren aangesteld. Vervolgens werd door Voorzitter, Gou verneur en door sprekers der verschillen de groepen, een rouwhulde gebracht aan wijlen HH. Mortier en Vermeire. Na voorlezing van het verslag werd Hr Jozef Vanden Berghe herkozen tot lid der Bestendige afvaardiging. Deze ver kiezing werd met handgeklap begroet. Als le candidaat voor de plaats als on dervoorzitter bij de rechtbank van eer sten aanleg te Kortrijk wordt aangeduid heer Soetens, uit Veurne. Als 2e candi daat, heer Axters. Als candidaat voor raadsheer bij het Hof van Beroep te Gent worden aange duid le candidaat. heer De Vos. uit leper, heer Faveau, uit Brugge, heer Van Hoye, uit Oudenaarde, 2e candidaat heer Van Hoye, heer Faveau, heer De Vós. ZITTING VAN DINSDAG 3 OKTOBER Bij de zitting van Dinsdag, werden meerdere verslagen ter goedkeuring voor gelegd, die allen eenstemmig werden goed gekeurd door al de groepen. Onder de behandelende kwesties dienen vermeld Subsidies voor wegeniswerken, hygiëne en voorziening van drinkbaar water, den strijd tegen de krotwoningen, verande ringen in de grensscheidingen van Brugge met de gemeenten Helst en Lissewege, wer alle technische middelen aan te wen den om verkwisting van zaaigri an te ver mijden, en zekerheid te hebben over het welgelukken zijner teelten. De Rijkslandbouwkundige. U. SIMOENS. IBBBQBBBt IBaBBïBBBBBflSBBBBBBBBBBBaiüBB IBEBSBUBBBBBBBBBBBB. DE «ARK ROYAL ENGELAND'S MODERNSTE MOEDERSCHIP, NIET GETORPEDEERf LONDEN VE RLATEN HET IS EENZAAM OP DEN PICCADILLY In het begin der week werd uit Duitache bron gemeld al» zou de «Ark Royal •waarvan foto hierboven, door Duitscbe onderzeeër getorpedeerd geweest zijn. Dit bericht werd echter naderhand officieel gelogenstraft. De «Ark Royals is onge deerd, ook alle neutrale landen namen het aan. Met 1600 man, waarvan 140 offi cieren, heeft de «Ark Royals de grootste bemanning aller Ëritsche schepen. Dit moederschip kan 60 vliegtuigen opnemen en beschikt over een 200 meter lang I landingsterrujw Haar diepgang is van 22.000 ton. Londen, de millioenenstad. in wiens muren alleen zooveel inwoners wonen als in gansch Belgie, heeft onder den Europeeschen oorlog het druk te lijden. We heb ben hierboven de Piccadilly s-plaats. Het grootste kruispunt, in volle centrum van Londen, waar dagelijks millioenen auto's doortrokken., dat nu gansch ver laten ligt. Deze foto werd genomen te 10.45 uur voormiddag, Zondag laatst; de eerste dagen der bezinebeperking. Een paardenwagen en een steekkar, een taxi en een veriaten autobus zijn de eenigste bezielers van het verkeer op de groot- ete plaats van het Britsch Imperium, evenals deze tusschen de gemeenten Nieuwpoort en Lombartzljde; herziening van provinciale reglementen betreffend# sociale kwesties, enz. ZITTING VAN WOENSDAG 4 OKTOBER M. Alfred De Taye tkath.) voorzitter van de Eerste Commisie brengt verslag uit aangaande een wijziging aan het orgianisch regiement betreffende tl# bestrijding van de noodwoningen. Door een aantal katholieken wordt een amen dement ingediend teneinde een kleine wij zigbig te brengen aan den tekst. De wijziging wordt aangenomen met 63 stemmen tegen 1 onthouding van resist Van Houtte. Vervolgens wordt aangenomen; 1. Rekening over de Provincial# fondsen van 1937 (48 ja en 20 onthou dingen). 2. Wijzigingen aan de Be grooting voor 1939 imet algemeene stem men.) 3. Voorstel tot inschrijving van meer dan een millioen frank., voor de uit breiding van het Waterverdeelingsnet van Kortrijk, naar de wijken Marionetten- berg en Sinte-Anna. (Met algemeen! stemmen). ZITTING VAN DONDERDAG 5 OKTOBER 1939 M. A. De Taye (Kath.) spreekt ovel de wijzigingen aan het grondgebied van Brugge. Door M. Van Elsiander werd ver slag uitgebracht nopens de wijzigingen aan de s'cheidsgrenzen tusschen de stad Brugge en de gemeente St-Michiels. Da kommissie oordeelde dat geene grondige wijziging diende aangebracht en dat. met het oog op het nieuwe station, de inlij ving van 15 hektaren bij de stad Brugge volstaat. Wat de aanhechting van Lisse wege .bij Brugge betreft, deze werd door dezelfde kommissie verworpen met 9 stemmen tegen 4 onthoudingen. De besluitselen vau de kommissie wor den aangenomen. Een gunstig advies werd uitgebracht In zake wijziging aan de scheidsgrehzen tus schen de gemeenten Stalhille en Ettelgem. M. Billiauw ichr. dem.) bracht verslag uit betrekkelijk een voorstel tot onder steuning van werklooze iandbouwwerklie- den, aangesloten bij een verzekeringskas tegen onvrijwillige werkloosheid. Het besluit van den heer Billiauw wordt ten slotte aangenomen, katholieken en Vlaamsch nationalisten tegen socialisten, liberalen en rexisten. (BBBBaBBBBBBBBBBBBBBBIBBIBBl VAN DE KLOOSTERCEL NAAR DE LOOPGRAVEN Naar Paul Lesourd in de «Figaro» meldt zijn duizend Fransche Jezuiten en 500 Paters Capucijnen, met hun Provinciaal van Parijs aan het hoofd, onder de wape nen gekomen. Honderden kloosterlingen zijn uit hun ballingschap nftar Frankrijk teruggekeerd om hun land te verdedigen. De Fransche Provinciaal der Augustijnen, die generaal was alvorens het klooster te aanvaarden, ls ingedeeld bij de Generale Staf. (8BtiBai£BS9B£iBBK9ElKflBRE883nB8B JONGELING KRIJGT BUSSEL STROOI CP ZICH, WORDT DE RUGGRAAT GEBROKEN EN STERFT Dinsdagavond, te 6.30 u. tijdens d# werkzaamheden op de pachthoeve der kinders Priem, gelegen Aibertstraat, werd de 26 jarige Albert Priem, door een zwar# bussel strco, wegende 225 Kgr. zoo ern stig getroffen, dat hij gar.sch tiwusteloos neerviel. Aanstonds werd hij naar het hospitaal van leper overgebracht, alwaar werd vastgesteld dat de ongelukkige d» wervelkolom gebroken was. Het H. Olie sel werd hem toegediend. De beste zorgen konden niet helpen- In den nacht van Woensdag cp Donder dag, na veel pijnen geleden te hebbeu, is de Jongeling overleden,

De Halle (1925-1940) | 1939 | | pagina 2