De Geheimzinnige Derde Ons Vrouwenhoekje VSREENIGING VOOR BESCHAAFDE OMGANGSTAAL GEDACHTEN wij mogen onze opvoeding eigentlljk eerst dan als geëindigd beschouwen, als de dood ons aan het leven ontrukt. WILLIAM HOLT xni. WEST-VLAAMSCHE RADIO-OMROEP KORTRIJK SPREEK EN SCHRIJF BESCHAAFD! WEKEL1JKSCH LITURGISCH BULLETIJN WEEKKALENDER DEKENS VOOR HET LEGER HANDELSBELANGEN s? Elk leven, ook het gelukkigste, heeft zijn regentijd. De laster heeft vleugels aan de voeten: de waardeering strompelt op krukken. |>aSBSSSa3BBïa3BlBBBBiaiSBBÏ HETMANNEKÉ UIT 01 KOFFIE, zwarte drank, spijts al de Esculapen weet 'k den hemel dank dat hij u heeft geschapen want, hoe! ge lacht? Dan verandert van geslacht en wordt... deftig en stijf een echt koflie... wijf! Fn daarom heb 'k al direct vriendschap gesloten mot dien Amerikaanschen dok- teur die 't opgenomen heeft voor de kof fie, die men nu eenmaal geneigd is in ver band te brengen met hartkloppingen, sla peloosheid en andere akeligheden. Volgens hem is de koffie niet alleen on schadelijk, maar zelfs heilzaam. Meer dan 90 t.h. van 't normale menschdom vindt er baat bij, zegt de perfester-doktcur. Ze iter caffeine is een bedwelmend middel en er kan misbruik van gemaakt worden, maar oprecht nadeel zou men er pas van krijgen als men meer dan 150 koppen ach ter elkaar dronk!... en da 's veel. Koffie stemt vriendelijk (zie mij aan, o! mensch dom en geeft een gevoel van welbehagen en opgewektheid. Zij geeft voorts tijdelijk verlichting bij honger en vermoeidheid en vormt een lichte opwekking voor hart, hersens en spieren. Bovendien kweekt dit genotmiddel geen gewoonte-dronkaards in dien zin. dat zij telkens meer moeten heb ben voor hun bevrediging. Maar... d'r zijn veel dokteuren van een ander gedacht als onzen Amerikaanschen vriend... maar, in alle geval... 't zal er zoo wreed niet gaan, zei de Kale, en hij kreeg tien jaar boven zijn leven! nog 'n sjat, Me- lanie Wat lawaai in mijn huis! Mijn vrouw speelt baas, mijn zoon speelt op zijn poot, mijn dochter speelt piano. En gij? Ik speel schampavie DE HOND, da's een slim beest, Da 's altijd geweest 'k Wil u geen zwanzen opstoven Maar als ge 't volgende ziet Dan moet g'het gelooven Willen of niet! Er bestaat een geschiedenis van een Franschen hond, wiens ontbijt men verge ten had, en die naar den tuin liep. daar een paar bloempjes met zijn bek afrukte en die aan de voeten zijns meesters legde... liet waren Vergeet-mij-nietjes. Maar hier is strafferen toebak, zie: Jack is een mooie New-Foundlander. le deren avond om 9 uur neemt zijn meester hem mee voor een wandeling en deze is dan steeds voorzien van een oranje-houten wandelstok. lederen avond, als 't negen slaat, loopt Jack naar den paraplu-stan daard in den gang, ruikt onder de wandel stokken en paraplu's tot hij den oranje- houten stok vindt, en brengt hein dan bij zijn meester. Op zekeren avond nu waren er gasten en zat de familie in 't salon... de lucht was betrokken... en om 9 uur regende het hard. Nauwelijks was de laatste slag weg gestorven of Jack kwam 't salon binnen gehuppeld met den oranje-houten stok, «Neen Jack, pei de meester, 't regent, we gaan vanavond niet uit!» Jack liep weg en men meende dat de verstandige hond bezig was den wandelstok weg te zetten... toen Jack eenklaps terug verschijnt met ne paraplu in zijn muil... en den meester kon niets anders doen dan, om dien Plie- rix-hond te beloonen, met hem een wati- delingsken te gaan maken... 't geen dan ook geschiedde... En 't is werkelijk geschied ook! EN HIER IETS uit den kindermond Pietje: Papa, gaat de zon eiken avond in zee onder? Papa: Ja, eiken avond. Pietje: Dan zou ik wel eens willen weten, hoe ze haar voor den volgenden morgen weer droog krijgen. ELK VOLK heeft z'n gebruiken en zeden Dio zich uiten in dagelij ksche feiten Zoo wijden w'een studie aan de tafelge- beden Bij wilden, en beschaafden...als ze gaan [bijten. Volgens de meest eensluidende berich ten van reizigers genieten de negers geen spijzen, zonder een deel ervan aan hun goden te offeren. Dé Indianen in de Siberische volksstam men zijn gewoon het eerste hunner spij zen in het vuur te werpen, daardoor af- smeekende den zegen hunner goden over het gebruik van Wat ze verder zullen nutti gen. De Chinees zal niks eten, zonder eerst het voedsel op het huisaltaar te hebben neêrgezet. Eer hij den schotel weef weg neemt, verricht hij op zijn wijze liet gebed voor het afgodsbeeld. De Brahmanen strijken zich alvorens te gaan eten met een stuk heilige kool over het voorhoofd en spreken daarbij luid den naam van hun God uit. De heidensche bewoners der Sandwich eilanden heffen vóór den maaltijd een lof zang aan. De bewoners van Madagascar buigen zich diep. als zij van den tafel opstaan en groeten hun geesten. De Laplanders klappen in hun handen iBiHHBafiaaaaiiHflHaaDauMSft Mengelwerk v. 8 Oct. 1989. Nr 31. u oorspronkelijke detective-roman door Als Alice met Antoon in het huwelijk treedt, is dat het beste wat gebeuren kan. En zij doet het mede om haar broer te redden. Nu zeg ik nog eens, dat ik mij volkomen begrijpen kan. dat gij dit hu welijk verfoeit, maar het doel, dat Alice er mee heeft, den r.aam Evan te redden moet gij toch respecteeren. Eu nu her haal ik, ali gij veel drukte tegen dat hu welijk maakt, zult gij het niet beletten, maar ge zult wel verooi-zaken, dat ten slotte Jozef Evan riet gered wordt. —Och wat, riep Werner, gij kunt mooi spreken en de zaken op uw wijze voor stellen, maar dat juist haat ik in u, dat gij een huichelaar zijt. Ge behoeft ech ter niet te trachten mij wijs te maken, dat de naam van Evan of van wien ook, u eenig belang inboezemt. Gij dient slechts uw eigen plannen en offert daar aan alles op. Ge hebt, God weet met welke valsclie middelen, Alice overtu.gd, dat zij uw zin moet doen. Maar beproef niet mij terug te hcuden van wat ik doen zal, door me bang te maken, dat de ge volgen voor Allee of haar broer verkeerd zouden zijn. Ge zult niets bereiken. We zullen zien. riep Werner. Alice trouwt met mijn zoon, ondanks Uw afgunst. Uw hoop op een rijke echt- genoote... Deze insinuatie deed bij Werner de gal overloopen. Man, zeide hij. ik zou Je kunnen vermoerden. Je meent dat anderen schurk zijn, zcoals gij. en roepen: «Groote God, wees geprezen voor deze spijze!» De Muzelmannen zetten zich nooit aan tafel zonder te zeggenIn den naam van den genadigsten God!» En wij, christene menschen. wij hebben ons gebed vóór en na het eten...! maar vele zoogezegde beschaafden gaan aan ta fel en komen er vandaan... lijk'nen hond Ze kunnen om leskens gaan bij de wilden Nog iets uit den kindermond Hoe oud zijt ge Bob? vroeg tante die eens overgekomen was. In den kritieken ouderdom antwoord de Bob. Hoe zoo Wel: ik ben te groot om te schreien en te klein om te vloekeu! zei de bengel. WAS ER geen bal of danspartij Zoovele meisjes bleven In de St Annekensschappraai r Gedurende gansch hun leven Want bij het dansen wordt zoo vaak Het zoete woord gefluisterd Wanneer het meisje, ja 't is raak Met open ooren luistert! En dat zoete woord dat is: Ik zie u geerne!... en 'k zal geen geheim verklap pen als ik zegge dat z' het toch allemaal zoo geerne hooren... 't Was zoo in onzen tijd... en al is de tijd erg veranderd... de liefde, die eeuwig is, verandert niet...! Maar, als 't alzoo blijft voortduren, zul len d'r, in verhouding maar weinig mei ,- kens meer zijn, die die liefdewoorden zui len hooren... ten minste als ze gemeend zijn... want 't is een feit, over de wereld zijn er ruim 30 milioen vrouwen meer dan mannen... 'k en wil u niet ontmoedigen, mijn alderliefste Lezereskens die nog uw gerief niet gevonden hebt, maar feiten zijn feiten!... en aangezien de veelwijverij sedert lang uitgediend heeft in de be schaafde landen en harde klappen krijgt in de wilde streken... begint het een ern- tig geval te worden... vooral moest de moordpartij, waarmee ze thans begonnen zijn, doorgezet worden, maar allee we zijn gelukkig nog zoo ver niet, en... zoolang er leven Is, Is er hoop! En wehopen voor u, alderliefste ongehuwde lezereskens. PAT had diep, heel diep in 't glaasje gekeken en laveerde in het holste van den nacht door de straten. Daar waar een po litieagent de wacht hield, bleef hij staan, nam een visietkaartje uit zijn zak en vroeg: Agent, hier heeft u een kaartje waar op een adres. Welke richting moet ik uit? Ik moet naar een preek gaan. De agent nam 't fuifnummer van het hoofd tot de voeten op en sprak: Hou je mij voor den gek? Wie moet om één uur in den nacht naar 'n preek gaan? Iedereen die getrouwd is en 's nachts zat thuiskomt zei Pat. NU VERHEF ik mijn stem (Aan nieuws is er precies geen weelde) Om u te laten weten, welke rol de let- [ter M In 't leven van Napoleon speelde! En 't is 'nen anderen rol dan 'ne rol leken sjiek! De namen van 6 maarschalken en 26 divisiegeneraals van dien fameuzen kei zer, beginnen met een M: Murat, Moncey, Massena, Mortier, Macdonald, Marmont Mislis, Montbrun, Mouton, Marlet, Merle, Marmet, Mesnier, Mathieu, Marchand, Milhaut, Maison, Merlini, Morant, Menon, Margaron. Maerin, Morulez, Marcautin, Menard en Mionnet! Zijn eersten veldslag leverde hij bij Montenotte, zijn laatsten te Mont St-Jan. Bovendien won hij de veldslagen te Monmirail en te Montereau. Milaan was de eerste en Moskou de laatste vijandelijke stad die hij zegepralend binnentrad. Maar Madrid en Moskou zijn hem noodlottig geweest. Kapitein Maidland bracht hem naar St- Helena. Daar was Motholon bij hem en Marchand, zijn eerste kamerheer. Murat viel het eerst van hem af. Moreau was een tijd zijn mededinger en smeedde een samenzweering tegen hem. Drie zijner ministers heetten Maret, Montalivet, en Molé. Zijn eerste kamerheer was Montesquien. Hij stierf in Mei! Da's nogal een samentreffen, eh! Eerste student. Schrijft gij aan uw vader om geld te vragen? Tweede student. Neen... Eerste student. Waarom duurt het dan zoolang? Tweede student. Omdat... juist om dat het zoo moeilijk is 'n brief te schrijven waar niets van in de porte-monnaie komt. HIER 'n historie... ze mag er zijn Over Goethe en den wijn... Ze zal ons op 't gedachte brengen Water in onzen wijn te mengen... Goethe dus, de groote Duitsche dichter en filosoof, zat eens in een wijnhuis te Jena, en mengde af en toe een flinke scheut water door zijn wijn Cin den eigen lijken zin). Dit trok de aandacht van een troepken min of meer aangeschoten studenten, die door flauwe praatjes, den dichter niet weinig ergerden. Maar toen ten slotte een van de snot- ters-studenten opstond, om den «ploert» die daar zijn wijn zat te vervalschen, met dubbeislaande tong te vragen, waarom hij dat deed, antwoordde Goethe vlug, met hec volgend versje: «Water op zich zelf maakt stom, van de visschen kan 't men leeren En de wijn alleen maakt dom Dat bewijzen ginds die heeren! Wijl ik 't een nog 't ander wil zijn meng ik water door den wijn... Een kleine buiging en met een lachje van zelfvoldoening verwijderde zich de meester, terwijl de anderen hem met open mond aanstaarden. Gelapt hé, beste lezers en alderliefste lezereskens! KLAAS had een zending kippen gekre gen van zijn vriend Piet; hij belde hem erover op Hallo, Piet. Ik heb die kippen gekre gen, maar als je weer eens van dat levend Toen verliet hij de kamer. Den volgenden morgen werd de zaak Evan en alles wat daarmee samenhing drukker besproken dan ooit. De couranten brachten opzienbarend nieuws. Er was een nieuwen aanslag gepleegd op bankier Van Gielen. Maar dit was het niet wat de meeste verwondering wekte. De journalist Frits Werner was gear resteerd. verdacht dien aanslag te hebben gepleegd. Zijn arrestatie was het, die het grootste opzien baarde. De hoofdredacteur van Het Eerste Nieuwszat op zijn bureau in ernstig gesprek met een jongmensch, zoo keurig en geheel naar de laatste mode gekleed, dat hij zoo uit de etalagekast van een eerste klas magazijn voor heerenkleedlng scheen weggeloopen. Mijnheer Crans, die juist met zijn chef eenige zaken besproken had. toen deze jonge man was binnengekomen, vertelde aan de redacteuren op de afdeeling bin nenland», dat de hoofdredacteur vast en zeker een rubriek Heerenmodein de courant zou openen. Ben je mal, riep men, hoe kom je daar bij. Oh, zei Crans, daar kwam juist een zoo fatterig heertje bij hem, dat het nie mand anders zijn kan dan een solicitant -.oor de betrekking van redacteur aan zoon heerenmode-rubriek. De vent leek zoo van een modeplaatje weggeloopen. Nou, riep er een, dan drukt de baas hem zeker heel gauw de deur uit. Hij koestert niet veel bewondering voor der gelijke lui.. Hm, dat is het juist, hij heeft bevel gegeven, dat we hem tijdens het onder houd met dien mijnheer absoluut niet mogen storen. Zeker een vrijer voor z'n dochter. goed stuurt, spijker de zaak dan wat ste viger dicht. Op weg van 't station na3T huis is de kist open gegaan en de heele boel is er uitgevlogen. Ik heb wel een uur in de tuinen der buren gejaagd en toen had ik er nog maar tien. Dan zou ik maar gauw mijn mond houden; ik heb er maar zes gestuurd luidde het antwoord. DE MUNT die iedereen kan slaan en wisselen t'allen tijd waarmee men steeds de levensbaan gerust en veilig kan begaan zij heet: Welwillendheid... En die munt gaat pw dienaar thans slaan, want er dient veel welwillendheid aan den dag gelegd om thans nog iets in de gazetten te vinden dat de moeite waard is, verteld te worden want 't is allemaal oorlogsgeramme! dat de klokke slaat... en om iets anders te vèrneir.en moeten we nog ne keer naar Amerika trekken... De vereenigde bakkers van Venezuela hebben bij de regeering van dat land ge protesteerd tegen de volgens hun mee ning onwaarachtige propagande tegen het gebruik \an brood- en baketbakkers- artikelen. Zij protesteeren er tegen dat de schoonheidsspecialisten het willen doen voorkomen alsof het dik worden veroor zaakt wordt door het gebruik van boven genoemde artikelen, terwijl het weten schappelijk vaststaat, dat dit veroorzaakt wordt door het slecht functioneeren van de stofwisselingsorganen. Ze zetten ginder dus de lieve vrouwkes aan zooveel moge lijk pateekens en taarjes in hun boddy te slaan... 't en kan toch geen kwaad voor hun slanke lijn... maar wel voor de porte- monee van manneken-lief... Ge kunt zien dat er ginder geen spraak is van oorlog! Gelukkige menschen. ZE RAAKTEN in gesprek over drank zucht. Ik heb een vent gekend zei de een, die z'n vrouw verkocht voor 'n kan ge- never». Schrikkelijk, wat kan 'n mensch toch laag vallen «Ja, maar toen ik hem den anderen morgen ontmoette, vertelde hij dat hij haar graag terug had». «Had hij spijt van z'n daad?» «Neen, maar hij had alweer dorst». 'N BEETJE van dit 'n beetje van dat zoodat 'k niet zit gelijk 'n kat die geen muizen kan vangen en heur Pootjes maar laat hangen Eerst de geschiedenis van Madam Wig gen,sjoft van Omaha in de Vereenigde Staten van Amerika die na een twist ln regel met heuren man, het echtelijk dak verliet. Mijnheer .Wiggensjoft liet heur overal opsporen, maar... te vergeefs. Hij kocht toen een vliegmachien en vliegt nu boven 't gebied steeds in de lucht sclirijveilde: «Helen, kom terug. Ik had ongelijk 't Zal hem een oordje kosten! En nu iets anders. Er is een vogel, een bewoner van Noord- Azië en Noord-Amerika, die het klaar speelt, twee keer per jaar een afstand af te leggen van 12.000 kilometer. Dat is de «regenflulter die van de Beringstraat langs de kust van Azië tot in Australië en Nieuw-Zseland vliegt. En deze lange af standsvlieger heeft geen kaarten en geen lichbakens tot zijn beschikking. Ne rare vogel, voorwaar I EN HIER 'n paar lachedingskens ons toegestuurd door een verdediger van 't Vaderland, die zin heeft voor humour... We laten ze dan ook gaarne volgen, en danken hem van harte. Een gemobiliseerd soldaat die nog vrien den noch familie had en nooit geen brie ven ontving was een zeer langen brief aan 't schrijven. De Luitenant kwam erbij en vroeg naar wien hij schreef. Naar me zelf was 't antwoord. En wat staat er daar op? Dat zal ik maar weten als ik hem ont vangen heb, zei de snuggere... Een zlnnelooze zat temidden de groote baan en deed Juist alsof hij met marbels speelde. Een agent komt erbij en vraagt wat hij daar doet. Ik speel met marbels in de rails van den autobus. Kiaar de autobus heeft geen rails! Marbels heb ik ok niet!... antwoordde de man die er maar vier 'n had... en 'n krentenkoek! 't Manneken uit de Maan. AHHHHMHUHHHHHM DE SCHOTTEN DRAGEN GEEN ROKSKENS MEER IN FRANKRIJK Dj Britsche legeroverheid heeft besloten dat de mannen der Schotsche regimenten, wanneer zij in 't vuur zullen gaan, voor taan de lange khaki-broek zullen aan trekken, en niet langer het veelkleurig roksken, ieder naar de kleuren van zijn «clan». In 1914-1918 droegen zij het nog en wil den het niet afleggen: het meest wat men van hen kon verkrijgen was dat zij een khaki-lap over hun te veei zichtbare kilt» droegen. In 't Engelseh leger waren ze om hun durf zoo vermaard, dat men ze noemde the heli'3 ladies (de hellevrouwen), doe lend op hun rokje. Zurkel, Postelein, Kervel. Andijvie. Deze groenten kunnen insgelijks goed in zoutwater bewaard worden. Zurkel. Meermalen wassclien, malen, in flesschen gieten, den hals van de fteSch opvullen met zout. Zurkel bewaart in zijn eigen zuur. (Niet koken, noch stoven) Behoudt op die wijze zijn natuurlijken smaak. Selderie. Wordt eerst in stukjes ge sneden, daana gemengd met zout. Zulke selder wordt «lechts gebruikt voor de soep. MHaHMIBSHHaaEBlMHBna lachte er een. die zich op z'n mooist ge kleed heeft om papa om z'n toestemming te vragen. Terwijl men zich aldus vroolijk maakte, zat de besprokene op zijn gemak ln de fauteuil, die de hoofdredacteur hem ge wezen had en stak een van diens sigaren op, deponeerde de half afgebrande luci fer in een aschbak en nipte met de wel verzorgde nagel van zijn rechterwijsvin ger een denkbeeldig stofje van zijn pan talon. De hoodredacteur staarde het uiterst correcte jongmensch met nauw verholen verbazing aan, liet z'n blik dwalen van diens welverzorgde coiffuur tot de glim mende punten van zijn lakschoenen en scheen het met zich zelf nog niet eens geworden te zijn, hoe het gesprek te be ginnen. De ander had blijkbaar ook volstrekt geen haast, wachtte tenminste zonder eenig ongeduld te toonen tot de leider van Het Eerste Nieuws het woord tot hem zou richten. Eensklaps barstte deze los Pardon mijnheer Bunning, ik had me u heel anders voorgesteld. De aangesprokene glimlachte U bedoelt dat ik mijn uiterlijk niet mee heb, vroeg hij vriendelijk. Om de waarheid te zeggen, niet voor het vak, dat u beoefent. U zou alles kun nen zijn een dandy, die geen grootere zorg kent, dan correct voor den dag te komen, een dameskleermaker, die z'n clientèle bewijs van goeden smaak geven wil. een levende reclamepop voor een hee remodemagazijn, wat u maar wilt. En toch ben ik dat alles niet, alleen maar Bunning, dien u te raadplegen wenscht, als ik uw telegram tenminste goed begrepen heb. Ja, dat wensch Ik. Och eigenlijk is het ook groote dwaasheid, dat men zich een voorstelling maakt van iemand, dien men niet kent. Maar onwillekeurig doet men dat toch niet waar. Men hoort vau zijn werk en vormt zich dan een voor- ZONDAG 8 OKTOBER (minuten goede luim. 13.00: Zoo zingen 7.00 (202.3 m.): "n Vroolijke morgen, de Commedian Harmonists. - 13.15: In- 7.30: Muzikaal mengelwerk. 8.30: Con- termezzo voor accoraeon en saxofoon door eert aangeboden aan de zieken. 9.3J de H.H. Roger en Omer Van Caemelbeek. (203,6 m.): Nieuwsberichten. 9.15: Es- 13.45: Fragmenten uit Weensche ope- perantokroniek. 9.30: Stemmingsmoüe - retten. 14.30: Met de banjo op de knie. ven. 10.00: Fiskaal Plaatje door Hr A. 14.50: Klanken op kinemaorgel. Forman, Expert-boekhouder te Kortrijk. 15-00: Mhs:e-Halfuurtje. 15.30: Voor de 10.15: De tenor en z'n liederen. 10.45 fijnproever»: Concerto voor fluit en or- Xiavierduos. 11.00: Intermezzo voor kest. Mozart. 16.00: Voor en bij de kof trompet door Hr Lucien Gekiere, ui' fietafeL - 16.30: Instrumentenrevue. Moorsele. 11.30: Aperitlcfccncert --j 17.00: Einde. 12.90: Aangenaam middagconcert. 13 00 DONDERDAG 12 OKTOBER Einde 15.00 (208.6 m.)Door bosch en veld. 7.00 (203.3 m.): Morgenuitzending van 15.30: Viool en orgelstukjes.16.00: Km- den w.V.R.O. 7.30: Weerbericht. deruurtje van den. W.V.R.O. o.l.v. Groot 9 00: Einde. Broer. 17.00: Einde. 12.00 (208,6 m.ïFrissche muziek. 20.00 (202.3 m.): Godsdienstig concert ,12.25: Werkbeurs: Weerbericht. 12.30: van den W.V.R.O. - Tweede Causerie der - concert Christiaens De Volder. 12.45: reeks: De weitroep der Heiligen» Ond.parade der paraden. 13.00: Walsfa- De Heilige Brigitta door E.P. Rovatia- nus, Capucien te Doorntjk. 20.30: Avondliederen. 20.45 Uitslagen der voet- iialmatchen. 21.00: Rondos en menuet ten. 21.30: Lichte verpoczitigsmuziek. 22.00: Einde. MAANDAG 9 OKTOBER 7.00 (202.3 m.)Morgenuitzending van den W.V.R.O. 7.30: Weerbericht. 9.00: Einde. 12.00 (208,6 m.): Middagconcert. 12.30: Werkbeurs: Weerbericht. 12.45: Concert der Toffees Tréfln van het Bietje. 13.00: Martha Eggerth en haar liede ren. 13.15: Accordeon-Intermezzo door Hr Jérome Popelier uit Roeselare. 13.45: Doorheen operette en Filmland. 14.30: Werken van Franz Llszt: Concerto nr 1 in mi klein voor klavier en orkest. Hon- gaarsche fantazie voor klavier en orkest. lo.OO: Praatje met onze huismoeders. 15.15: Ontspannlngsmuziek. 16.00: Einde. 20.00 (202,3 m.)Avondconcert. De Meesters in de muziekvoordracht door Hr J. Van Ackere, met muziekale aanpas sing. 21.00: Zoo speelt ons de zigeuner. 31.13: Balletmuziek uit Faustvan Gou nod. 21.45: Dansvarieteiten. 22.00: Einde. DINSDAG 10 OKTOBER 7.00 (202.3 m.)Morgenuitzending van den W.V.R.O. 7.30: Weerbericht. 9.00: Einde. 12.00 (208,6 m.): Middagdeuntjes. 12.25: Werkbeurs; Weerbericht. 12.30: Cone. Meurisse met do medewerking van den humorist Franz Lamoen. 13.00: Uit de oude en de nieuwe wereld. 13.30: Economische kroniek: Berichten en wen ken voor Handel en Nijverheid, door het kantoor Forman en Co. 13.45: 'n Reeks paso-Dobles. 14.10: Kleine reis in Ha waï. 14.20: Fantaziestukken. 15.00: Halfuurtje voor de Vrouw; Tusschenin: Kroniek De Vrouw en het Gezin 15.39: Voor de fijnproevers: «Vioolconcer to in re grootvan Tschaikowsky. 16.00: W.V.R.O. Kroniek. 16.15: Kwar tiertje bij Carl Schmitt-Walter. 16.30: Vooravondmuziek. 17.00: Einde. WOENSDAG 11 OKTOBER 7.00 (202,3 m.)Morgenuitzending van den W.V.R.O. 7.30: Weerbericht. 9.00: Einde. 12.00 <208,6 m.): Lichte muziek. 12.25: Werkbeurs; Weerbericht. 12.30: Dertig vorieten. 13.45: Bont concert. 14.00: Het mooie lied in binnen- en buitenland. 1445: 'n Saxofooncocktail. 15.00: Voor de liefhebbers van mooie muziek: Vioolconcerto in re groot, opus 61, van Ludw. van Beethoven. 15.45: Kinder liederen. 16.00: Lezing: 'n Menagerie- bezoek 16.15: Afwisselend vooravond concert. 17.00: Einde. 20 00 202,3 m.>: Er vroolijk op los. 20.30: Wenken voor den Tuinbouw d. Hr J. D'Haene Hofbouwkundige te Kortrijk. 20 45' Avondechos. 21.00: Bij Schu bert, de koning van het lied. 21.30: Avondontspanning. 22.00: Einde. VRIJDAG 13 OKTOBER 7.00 (202.3 m.)Morgenuitzending van den W.V.R.O. 7.30: Weerbericht. 9.00: Einde. 12.00 (208,6 m.): Aperitiefconcert. 12.30: Werkbeurs; Weerbericht. 12.45: Concert der Toffees Tréfln van liet Bietje. 13.00: Déf.lé der beroemde orkesten. 13.30: Sinfonische dansen. 14.00: En nu komen: Jan Kiepura, Tino Rossi en Jozef Schmidt. .4.30; Boekenrubriek. 14.45: Gerythmeerde muziek. 15.15: Kleine suite De Eussv. 15.30: Klavierrecital door Hr Gerard Buyschaert, Oud Leerling aan het Km Blindengesticht, te Brugge: Les tricoteuses, Couperin- Arabesque, De bussy- Gavotte varié, Haendel-Tango, Al- bemz-Valse arabesque, Lach-Coneertmelo- diën, X. 16.00: Voor de koffietafel. -- 18.30: Variëteit van dansorkesten. 17.00: Einde. ZATERDAG 14 OKTOBER 7.00 (202,3 m.): Maria-Halfuurtje van den W.V.R.O. 7.30: Weerbericht. 9.00: Einde. 12.00 (208,6 m.)Het onder-onsje der vrienden van den W.V.R.O.: Muzieknum mers op verzoek. 12.30: Werkbeurs; Weerbericht. 12.45: Muziek volgens den wensch van onze luisteraars. 14.30. Genrestukken. 15.00: Afwisselend zang ea klavier. 15.30: Zaterdagnamiddag- cocktail. 16.00: Kwartiertje voor kunst en Letteren o.l.v. het Lyceum O. L. Vr. van Vlaanderen te Kortrijk: Letterkundig praatje over Maurlts Sabbe, door Jw Ghis- lena Cleppe, met voordragen van Bietjes dans'11 fragment uit De nood der Barlceele's16.15: Vioolvirtuosen. 13.30: Het vroolijk halfuurtje der Bis cuits De Beukelaer: Tante Jo voor de micro. 17.00: Einde. iBaiasasasPisaHTSBBBaaaBBiBaaaaaiBaiaaaMi MOETEN WE EEN DOKTER ROEPEN? Vader Vondel heeft eens gezegd «de kleinen treden op het kleed, de grooten op liet hart», en hij bedoelde daarmede dat de groote kinderen moeder heel wat meer hartzeer bezorgden dan de kleinen. Dit *is wel heel waar, maar toch nijpen de kleine pollekes die zich hulpeloos in het wiegje uitstrekken, op moeders hart. Zoo dikwijls immers stelt zich moeder de vraag mankeert mijn kindje iets? Het moet toegegeven dat een moeder van verscheidene kinderen door jarenlange on dervinding heel wat meer ervaring inza ke kinderhygiëne heeft opgedaan dan een jong moedertje dat haar eerste kindje opvoedt. Doch dit beteekent nog geens zins dat de moeder van verscheidene kin deren onfeilbaar is inzake gezondheid van de kinderen. Een geneesheer is voor alle kinderen zonder uitzondering even noodzakelijk als zon en lucht. Het is zeer verkeerd te mee- nen dat moeders alle kinderziekten en kinderongesteldhedeu zelf kunnen oplos sen, zonder hulp in te roepen van een geneesheer. Als het kindje te stil is, of te onrustig, of te huilerig, of te bleek, ot te mager, dat mag de moeder niet te gauw rneenen dat zij zelf er onmiddellijk dc oorzaak van kent, en het kind weet te behandelen. Immers, dan zou het zeer dikwijls kunnen gebeuren dat de kleine totaal verkeerd behandeld wordt. Dit beteekent geenszins dat een dokter voor de minste kleinigheid bij den zuige ling' moet geroepen worden. Dit ware in het andere uiterste vervallen meenen dat zij. hij de minste onregelmatigheid, hun kleine gaan verliezen. Een gezonde regel is alle moeders moeten hun kinderen niet te dikwijls, maar ook niet te zelden door een genees heer laten onderzoekenhet weuschelij- ke is het kind regelmatig te laten onder zoeken. Tegenwoordig is dit zeer gemak kelijk. Er bestaan immers in elke ge meente verccnigingen voor Moeder- en Kinderwelzijn. Daar wordt regelmatig iedere maand of om de veertien dagen een dokter ter uwer beschikking gesteld. Het is zeer aan te prijzen met uw kleine naar dit zuigelingeuonderzoek te gaan. Immers daar worden de kleinen gewogen en gemeten, hun gezondheid in het oog gehouden, hun voedsel geregeld, in een woord er wordt voor gezorgd dat ge van uw kleine een flinke kerel kunt maken. 3BBBBBBBBBBBBBHB9BBBBBBBBBB3 stelling, die in negentig van de honderd gevallen met de werkelijkheid niet over eenstemt. Ik heb van iemand wel eens geharnaste artikelen ontvangen en on willekeurig stelt men zich den schrijver dan voor ais een pootige kerel. En dan blijkt vaak, later, dat hij o zoon sullig mannetje is. Ja, ja. lachte Bunning. Maar zoo scherpe tegenstellingen als tusschen uw uiterlijk en de voorstelling, die ik me van u gevormd had, naar het werk, dat u zooal verricht heb, neen zoo scherpe tegenstelling slaat me toch met verbazing. De hoofdredacteur had reden om dit te zeggen. Want het jongemensch, dat zoo uiterst zorgvuldig gekleed en gekapt was, alsof geen grooter zorg hem bezig hield, dan de vraag, hoe hij aan alle eischen van mode en chique zou beantwoorden, was iemand, die zich grooten naam ge maakt had. Het was mr. Bunning, be roemd om de scherpzinnigheid, waarmede hij tai van ingewikkelde quaesties had opgelost, een detectieve van wiens stout moedigheid tegenover de meest gevaarlij ke misdadigers wondere staaltjes verteld werden. De hoofdredacteur, die hem niet per soonlijk kende, maar die wist, dat de faam welke over dezen man liep niet overdreven was, had hem verzocht te ko men en zijn verbazing toen hij een uiterst jonge man zag, met het onmiskenbare uiterlijk van een modefat was alleszins verklaarbaar. Onwillekeurig kwam twijfel bij hem op, of dit heertje werkelijk daden gepresteerd had, die zijn naam hadden gevestigd en of deze in staat zou zijn het werk tot een goed einde te brengen, dat hij voornemens was hem op te dragen. Mr. Bunning scheen zijn gedachten te raden. Komaan, mijnheer de hoofdredac teur zeide hij, ik zou u raden u maar over de teleurstelling heen te zetten, mis schien is mijn ietwat onnoozel uiterlijk COUDEN WOORDEN Doe nooit iets half, dat is tijdverlies, liet moet toch overgedaan worden. Men kan het den opvoeder niet genoeg dankbaar zijn die ons geleerd heeft te lijden en offers te brengen. VOOR DE KEUKEN Groenten inmaken Snijhoonen en Princeoen, De boo- lien en princessen van hun draden ont doen afwrijven niet een zuiveren doek, fijn snijden of breken. Een zuiveren pot gebruiken. Daarin achtereenvolgende la gen zout en boonen schikken totdat de pot gevuld ismet een laag zout eindigen. Daarover een zuiver doekje leggen, waar op een schalie of plankje dat met een zwaren steen wordt aangedrukt. Na 2 of 3 dagen, wanneer alles gezakt is, opnieuw aanvullen met zout en boonen. Voor 10 kg. boonen gebruikt men 1 kg. zout. Het is aan te bevelen bóven op de groenten een laag peterselie, met zout gemengd te leggen. I11 den kelder bewaren. Voor het ge bruik, eerst 24 u. in lauw water laten weeken. Wanneer men is begonnen met boo nen te gebruiken, ze met een zuiveren doek met azijn bedekken. Nu en dan den doek uitspoelen en opnieuw in azijn dompelen. N. B. De potten die gebruikt wor den om groenten te bewaren, worden eerst goed met sodawater gereinigd; daar na meermaals met zuiver water gespoeld en buiten gelegd om te verluchten. Witte kooien (Clioucroute). Men gebruikt hiervoor witte kooien met har den kop (witte kabuiskool). Men snijdt ze in zeer fijne schijven, welke laagsge wijze in steenen potten worden gelegd. Tusschen elke laag legt men enkele pe per- en geneverbollen. Tusschen elke laag (10 cm.) legt men een laag zout. Men gebruikt alzoo 1 Kg. zout per 10 Kg. koo ien. Dan drukt men de kooien aan met een stamper, zonder ze te verpletteren en bedekt ze met een zuiveren doek, waarop een plankje en een zwaren steen en laat alles gisten. Na de gisting zal men alle 10 tot 15 dagen het bovendrijvend water met een nieuwen pekel vernieuwen. Na een maand mag de clioucroute gebruikt worden. Voor het gebruik, meermaals met versch water afspoelen. (Zie vervolg onderaan 3' kolom.) UBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBJ wel een voordeel voor mij ln den strijd, dien ik tegen geslepen misdadigers ge voerd heb. Ik vermoed, dat het voor zoo iets is, dat u mij ook hier hebt ontboden. Inderdaad mijnheer Bunning. Laat ik u kort en goed uiteenzetten, wat de zaak is. U hebt natuurlijk uit de couran ten de interressante geschiedenis gevolgd van den moord op professor Evan en alles wat daarmee samenhangt? De detectieve knikte. Welnu, dan weet u ook dat een zekere jonge man Frits Werner daarin een hoofdrol vervult. Werner, jawel, de man die twee da gen geleden in hechtenis genomen werd, verdacht de jongste aanslag gepleegd te hebben op bankier Van Gielen. Precies. Zie eens dat jonge mensch is in moeilijkheden gekomen, die hem ge spaard gebleven zouden zijn, indien ik niet hem belast had met de taak voor ons blad alle mogelijke bijzonderheden op te die pen met betrekking tot deze zaak. Wanneer droeg u hem dat op? Den dag van den moord zelf. Ja we wisten toen nog niet dat professor Evan vermoord zou worden natuurlijk. We wis ten alleen nog maar van dien dreigbrief doch ik had zoo de idee, dat het tot een opzienbarende zaak zou worden. Wij jour nalisten hebben in dat opzicht nog al een fijnen neus en ik heb mij niét vergist. Wij zonden er Werner op af en hij heeft ons blad goede diensten bewezen. Wij wa ren de eersten die een uitgebreid verslag van de misdaad konden geven, de eersten ook die vernamen van den aanslag op den bankier gepleegd, hetgeen we dankten aan Wemer. Het noodlot heeft evenwel ge wild, dat Werner zelf niet toeschouwer gebleven is, maar in het Ingewikkelde drama zeif een rol is gaan medespelen, tot zijn ongeluk helaas. Een oogenbllk. Waaruit besluit U dat? Is u tot die ontdekking gekomen pas nu Werner gearresteerd is? Neen, ik wist het al eerder. Werner is op een dag bij mij gekomen, kort gele- I. - SPRAAKKUNST: WERKWOORDSVORMEN BIJ U Met den beleefdheidsvorm U gebruikt men: a) in den tegenwoordigen tijd: den 2n persoon meervoud of den 3n persoon enkelvoud. 2s Pers.: U zijt of bent, U kunt, wilt; bent of zijt U, kunt U, 3e Pers.: U is, kan, toil; is U, kan U, wil U. b) in den onvoltooid verleden tijd: altijd den vorm van den 3n persoon enkelvoud, uitgenomen tzotidt»: U was, kon, wilde, nam; U meende, leefde. Bij wederkeerende icerkwoorden: U hebt U zeker vergist of U heeft zich zeker vergist. Vóór Ugaat de gebiedende wijze uit op t: Gaat U maar binnen, Mijnheer! Gaat U zitten, Heerenl II. - GEBRUIK NIET: WEL: Onder den oorlog obus schijnwerper fusée pinnekensdraad hij is korporaal oenoemd. het is niet van aard om iemand te verontrusten. ln, gedurende of tijdens den oorlog granaat zoeklicht vuurpijl, raket (v.) prikkeldraad hij is tot korporaal benoemd het is niet van dien aard, da< het iemand verontrusten zal. V.B.O. Bijdragen: Beschermend Lid: fr. 100 of 50; Steunend lid: fr. 25; Gewoon Lid: fr. 15; Studenten en inwonende Leden: fr. 5. Postrekening 412.386, V.B.O., Deurne-Antvverpen. iBBBBBBBBBBBBBBBBSIBBBBBBBBIBBBBSaHEflBBBBBBSBBBBBBEBBBBBB ZONDAG 8 OCTOBER 19de na Pinksteren. Het Evangelie van vandaag is een Pa rabel door den goddelijken Zaligmaker twee dagen vóór zijn dood aan zijn leer lingen voorgehouden. Jezus voorzegt aan de Joden de verwerping van hunne natie eu de straf welke zij zullen oploopen door aan de gratie van God niet te be antwoorden. Het Kijk der hemelen, zegt Hij, is gelijk aan een koning die een bruilofts maal gaf voor zijn zoon. En hij zond zijn dienaren om de genoodigden ter brui loft te roepen.» Die Koning is God de Vader, de Zoon, is Jezus. Door Zijn Va der op aarde gezonden, stichtte Hij de Kerk vergadering der vrijgekochten, dewelke Hij zich aankleeft door de innig ste banden der liefde. De eerste die ge roepen waren, de Joden, verwierpen de hun aangeboden genade. De eenen, gansch ingenomen door 't wereldsch genot of de bedrijvigheid, hebben geen de minste goesting voor de goederen van het He- nielsch Rijk. Anderen zelfs gaan zoo ver de gezanten van den hcmelschen Vader, de Apostelen, gevangen te nemen en te beleedigen. Als straf zullen daii ook de Romeische Legioenen in Judea binnen dringen, en een einde stellen aan 't be staan der Joodsche Natie. Maar liet bruiloftsmaal was bereid. De op het kruis geofferde God-mensch wacht te slechts op de intrede der dischgenoo- ten om hun zijn Vleescli en Bloed als voedsel voor het eeuwig leven te geven. De Joden hebben zich onweerdig ge toond. God zal nu zijn gezanten naar de heidenen zenden. Om op 't feest van het eeuwig leven te worden toegelaten, vergenoegt het niet lid te zijn der H. Kerkniemand wordt er aanveerd bedekt met een zondenpak. Wij moeten in het bezit zijn der heilig- makende genade. Al dezen die 11a hun dood dit onschatbaar kleed niet zullen dragen, zullen eeuwig gefolterd worden door de gewetensknaging, de wanhoop en het verlies van God, hun opperste goed. Waardeeren wij dus den schat der hei- ligmakende genade en vluchten wij de doodzonde, welke hem ons kan ontroo- ven, als liet grootste kwaad. Reeds hier op aarde een bron van vreugde en. ver troosting, zal deze gratie ons in het uur der dood de gelukzaligheid der uitverko renen bekomen Mn 011s de eeuwige en oneindige goederen deelachtig maken. OKTOBER - ZAAIMAAND 8 Z 19* Zond. na Sinksen. II. Brigitta Evangelie: De gast zonder bruiloftskleed. 9 M HH. Dionysius, Rusticus, Eleutherius 10 D H. Franciscus v. Borgia. H. Ludovic. 11 W H. Gummarus van Lier 12 D H. Wilfried 13 V H. Eduardus van Engeland 14 Z LI. Callistus I 15 Z 26" Zond. na Sinksen. H. Ther. v.Avila HERDENKINGEN. 8 Oktober 1516. Na 11 jaar arbeid wordt de vaart van Willebroek te Brussel geopend. 9 Oktober 1623. Geboortedag van Pa ter Ferdinand Verbiest te Pittem. Na te Brugge en te Kottrijk latijn te hebben geleerd, In de colleges der Jésuieten, trok hij bij zijn gewezen leeraars in het kloos ter, namelijk te Mechelen. Vandaar werd hij naar Spanje gezonden en scheepte in als zendeling naar China in 1659. Hij stierf aldaar te Peking, den 28 Januari 1688, be kleed met het voorzitterschap der opper ste hoven van wis- en sterrekunde aldaar bestaande.Aan hem komt de eer toe de kracht van den stroom op vervoertuigen toegepast te hebben, ééne eeuw en half vóór Fulton en Watt. 10 Oktober 1830. Wet van het voor- loopig Bewind, waarbij de vrijheid van het onderwijs wordt uitgeroepen. 1939. Belgisch verkeersvliegtuig valt ten pletter ln Duitschland, er zijn 20 doo- den. Dit gebeurde te Soest, ten zuiden van Dortmund. 11 Oktober 1850. Dood van onze eerste koningin, te Oostende. De betreurde vorstin, Ludovica-Maria van Orleans, waa den 3 April 1812 geboren. Zij had slecht» 15 jaar geregeerd. 1894. Bij de wetgevende verkiezin gen wordt voor het eerst het algemeen stemrecht toegepast. 13 Oktober 1798. Het ontstaan van den Boerenkrijg. De hoofdoorzaak van dien opstand der landlieden tegen de re publikeinen was de gedwongen krijgs dienst der Belgische jongens in het Ja- cobijnsch leger, en de mishandelingen huner ouders. Het sein tot opstand werd op 12 Oktober 1798 te Overmare ituschen Gent en Dendermonde) gegeven. Een ben de jonge boeren liepen er te zamen. Zij prangden de kerkdeur open en luidden er de noodklok. De opstand ging van dorp tot dorp. 1938. Groote onthulling te Parijs van het Koning Albert I Ruiterstandbeeld. Gansch onze Koninklijke Familie was er tegenwoordig. 13 Oktober. 1887. Als een heugelijke gebeurtenis wordt vermeld dat Leopold II bij de inhuldiging van den Vlaamschen Schouwburg... Vlaamsch gesproken heeft. 14 Oktober 1925. Overlijden te Den Haag (Holland) van den Vlaamschen ban neling Dokter Alfons Depla, die in zijn testament verklaarde: «Van Belgie wil ik niets meer weten.». ■BI Het Departement van Landsverdedi ging heeft laten en laat nog duizenden dekens maken, want het is begrijpelijk dat er geen sprake van kan zijn ze in nor male tijden op te bergen zonder ze aan beschadiging bloot te stellen. In afwachting dat onze voorraden net voorziene peil bereiken worden de p< ;so- nen, die het lot van onze troepen vei lan gen te verbeteren, verzocht de delen», welke zij kunnen missen ter beschikking van onze soldaten te stillen. Deze dekens moeten zooveel mogelijk aan na vermelde eischen voldoen: wol, 3/4 wol, of 1/2 wol; lengte 2m. tot 240m.; breedte 1.40 m. tot 2 m.; kwaliteiten: nieuw of reeds gebruikt doch in goeden staat. Verlangt de eigenaar een zekere ver goeding te bekomen, dan zal hij, op zijn verzoek, een forfaitaire vergoeding van 50 fr. ontvangen in den vorm van «Bon» welke binnen de acht dagen dient ingewis seld. IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBIBBI De Belg. N. V. Van der Graaf en Cie, 24 Zelfregeeringstr. te Brussel (afdee ling: Handelsinformaties)deelt ont mede. FAILLISSEMENTEN IN BELGIE. Er werden over de week eindigende 29-9-39, in Belgie 15 faillissementen uitgesproken, tegenover 22 over hetzelfde tijdperk vau het vorige jaar. Uitgesproken faillissementen per branch* gedurende de week 22-9-39 tot 29-9-39. 9 diversen. 1 hotelhouder. 1 wisselagent. 1 meubelfabrikant. 2 drukkers. 1 schrijnwerker. In totaal werden er van 1-1-39 tot 29-9-39, in Bëlgie 555 faillissementen uit gesproken tegenover 466 over hetzelfd» tijdperk van 1938. CONCORDATEN. Van 1-1-39 tot 29-9-39, werden in Belgie 194 aanvragen ingediend tot het bekomen van een con cordaat en 127 aanvragen gehomologeerd, tegenover 160 en 92 over hetzelfde tijd perk van 1938. PROTESTEN. Over de week ein digende 29-9-39, werden in Belgie 1862 protesten geregistreerd, tegenover 1572 over hetzelfde tijdperk van 1938. Van 1-1-39 tot 29-9-39, werden in Bel gie 88.828 protesten geregistreerd tegen over 74.549 over hetzelfde tijdperk vau het vorige jaar. den pas en heeft mij dringend om ont slag uit mijn dienst verzocht. Waarom? Hij wilde zich niet verbinden in deze zaak verder voor ons blad te werken. Toen wist ik dat hij zelf een rol er in speelde en ik heb me helaas niet vergist. Ik dacht, dat hij allicht dingen ontdekt had, die hij meende verborgen te moeten houden. En hij wilde fair tegenover mij handelen. Hij kreeg dus zijn ontslag? Ja, hij handelde voor eigen rekening dus verder. Maar de jonge man is mij uiterst sympathiek en nu hij in zoo groote moeilijkheden gekomen is, acht ik het mij een plicht hem te hulp te komen. De detectieve dacht even na. Toen zeide hij Maar dan moet u een bekwaam ad vocaat nemen om hem te verdedigen. Dat zou ik zeker gedaan hebben mijnheer Bunning, indien ik de overtui ging had, dat Frits Wemer werkelijk schuldig ware. Dan zou ik tot mij zelf gezegd hebben hij is geen misdadiger van beroep of aanleg, als hij beproefd heeft dien Van Gielen te dooden, dan is daarvoor een verklaring, dan zijn voor hem in elk geval verzachtende omstandighe den aan te voeren. Die meening heb ik evenwel volstrekt niet, ik ben vast en ze ker overtuigd, dat FritsWenier slachtoffer is, hoe onmogelijk dit misschien ook moge schijnen. En daarom heb ik mij tot den bekwaamsten detective gewend, dien ik bij dezen vraag alles te doen opdat de geheimzinnige zaak tot klaarheid kome. Het is uw taak niet schuldigen vrij te pleiten, dat verlang ik ook niet van u. Ik verzoek u echter licht in deze duistere zaak te ontsteken en de schuldigen ach ter slot en grendel te brengen. Daarmee worden de belangen van Werner, ik ge loof dit vast, het best gediend. Prachtig, antwordde de detective, die taak heem ik met bijzonder genoegen op me en ik hoop haar tot een goed einde te brengen ook. Vertel me alle» wat u er van weet. Gezien de bekendheid van ons Handels inlichtingen-bureau, vertrouwen Banken, Industrieelen en Handelaars meer en meer Het incasseeren van hun achterstallig* vorderingen toe aan onze Incasso-Dienst. Belg. N. V. VAN DER GRAAF <fc Cie, 24, Zelfregeeringstraat, 24, Brussel-Zuid. Opgericht in 1888. De hoofdredacteur van Het Eerst» Nieuws deed nu een omstandig verhaal van alles wat er was voorgevallen, voor zooverre hij daarmede op de hoogte was en mr. Bunning luisterde met de meest» aandacht, zonder hem ook maar èèn en kele maal te onderbreken. Het was hem niet alles nieuw wat de andere hem ver telde, het meeste had hij in de couranten kunnen lezen, maar hij scheen het gaarn# nog eens uitvoerig te hooren. Toen de hoofdredacteur zijn relaas be ëindigd had, vroeg hij Werner kende de familie Van Gie len al voordat dit alles plaats had? Ja. En de familie Evan? Neen, die kende hij niet. Kunt u mij ook iets vertellen om trent de politieke Ideeën van mijnheer Werner? Hè. vroeg de hoofdredacteur, wat zouden die in 's hemelsnaam met dit alles te maken hebben. Wat bedoelt u eigenlijk? Er zijn tegenwoordig veei jongelie den die een weinig van het revoiutionnai- re hondje gebeten zijn. De onrijpe theo rieën hebben hen het hoofd op hoi ge bracht. Was dat met Werner ook het geval? Neen heeiemaal niet, maar... Ja m'n waarde heer, ik kan u geen uitleg geven nu, waarom ik dit vraag, het is echter voor mij van belang dit te we ten. U moet me nu nog vertellen wat voor een soort Jongmensch Werner was. Zoudt u hem bijvoorbeeld in staat achten zich te laten omkoopen? Waarachtig niet. hij is iemand van karakter. Hij heeft geen geld, ik betaald» hem een aardig salaris, dat hij heel goed gebruiken kon. Maar toen hij meend» niet meer voor ons blad te kunnen wer ken, kwam hij mij dit dadelijk vertellen, omdat hij dan ook zijn salaris niet meer trekken wilde. Dat heb ik ln hem zeer gewaardeerd. (Nadruk verboden).^, (t Vervoigtj('

De Halle (1925-1940) | 1939 | | pagina 7