is Geheimzinnige Derde \^gezenSiroopQizé Ons Vrouwenhoekje LIJDERS AAN ASTHMA EN BRONCHITIS, VIREENIGIHG VOOR BESCHAAFDE OMGANGSTAAL GEDACHTEN WILLIAM HOLT SPREEK EN SCHRIJF BESCHAAFD! pantsert uw longen Keuringen Prijskampen voor H engsten van het Belgisch Trekras IN ENKELE REGELS WEKELIJKSCH LITURGISCH BULLET1JN WEEKKALENDER HANDELSBELANGEN 'T ROOS KRUIS Spreek nooit kwaad als gij het niet geler weet; en, als gij er zeker van zijt, Traag dan u zeiven afwaarom zal ik t vertellen. Een paar spiegelruiten maken evenmin een paleis, als een paar aalmoezen een weldoener. F.en mensch weet nooit veel vóór hij oud is, en dan is hij te wijs om ermede te pronken. ip»aaa»aa H&TMANNEKE UIT OE ALVORENS m'n epistel ta beginnen Beste vrienden en vriendinnen Gu 'k eens eventjes om hulpe zien Bij ean des dochters van Jupiter en Die. ge moet het weten INinemosiers... Ook Muzen worden geheeten 'k Weet niet juist dewelke... en 't valt [tegen Want d'r zijn er zoo maar negen Eu, dra zult ge 't met mij beamen, Allen hebben z'om ter schoonste na- |men... Van STERREKUNDE heb ik genn ver- (stand Dus leggen w'URANIA al van kant Aan GESCHIEDENIS heb ik de... lap- Ipen Das kan 't CLIO ook maar afstappen Ik schrijve... en WELSPREKENDHEID |'n geeft geen pas 'k Late dus CALLIOPE waar ze was Voor U 'n zal ik nooit KOMEDIE spe llen Wat kan THALIE ons dan nog schelen TRAGEDIE, da's me al te droef E daarin speelt MELPOMENE troef MUZIEK!? 'k speel alleen maar... op |m'n poot Dus is voor ons EUTERPE ook al |dood... EHETORIEK... oef! wat ne geleerde Inaam Daaraan ontleent ons POLYMNIE Iheur faam... Voor 't DANSEN zijn we te oud en te [stijf DVs voor TERPSYCHORES met heur [lenig lijf... Ze zijn er allen... maar men o! wacht! Errare humanum est Goed geteld... 'n zijn er nog maar acht De negende is voor 't lest... ERATO... mijn muze, verleen mij U I gunst... Gij, die godinne zijt van de PO.TEE- ITENKUNST!... Pardaf!... Daarmeê had 'k moeten beginnen zie, dan zouden mi'ne po- jcetische ontboezemingen misschien nog op 'n... heldendicht hebben gele ken wijl ze thans slechts aan kara- mellen-verzcrij doen denken... en zoo *n schoon onderwerp... 't is spijtig voor 't beestje... maar enfin, daarmeê kont ge ze toch. De negen Muzen... en a!s ge 'n sjat koffie wilt, weet ge waar naartoe!... maar 'k verwittig U... Ju piter is ne vieze kastar zulle... UW KLEERMAKER is daar. Kij zegt dat hij niet weggaat vóór de re kening betaald is. Maak de logeerkamer maar in o.'de. LF-ELIJK zijn... 'n is geen schand Maar 't is eerder embetant... Vooral daar in de wereld, 't is net. Alleen cp 't uiterlijke wordt gelet!... Alsof, 't is een boffer. Een roeste vermolmde koffer Geen schatten Kan bevatten! René d'Anjou, Koning van Proven- co en Sicilië, die een waar kikvor- sehengezient had, met nen neus die deed denken aan een uit haar bast gepuilde kastanje, was nochtans een dapper en zachtzinnig vorst, die mooie verzen maakte, vrij goede doeken schilderde en uitstekende motetten componeerde. Koning Karei VIII was niet minder misdeeld van lichaamelijk schoon: maar hoe goed hij was voor de armen. Hij geleek op zijn moeder, Charlotte van Savoye, de leelijke prinses, maar tevens de beste van hun tijd. De leelijkheid van Michel Angelo was... subliem. Ook de groote Condé was verre van mooi. Hij had een avendsbek midden in zijn gezicht en zijn schedel was bespottelijk klein. De leelijkaards in de XIX eeuw zijn legio. Noemen we slechts enkelen: de beroemde componist Meyerbeer, Cré- mieux, die in Frankrijk twee keers minister werd, Pouschkine, de prins der Russische dichters, de beroemde vhlist Paganini. Louis Veuillot, Jules Favre, Thiers, Sainte Beuve en... O! vouwelijke... charme Madame de S;aël... Maar... er is maar één leelijkheid ë'e afstoot, die altijd... leelijk blijft. Dat is de leelijkheid der ziel, voor zoo verre zij ook heur stempel op het uiterlijk van den mensch heeft ge drukt!... En nu gaan we over... schoo ner dingen spreken, VREDERECHTER. Pummels, ge hobt dus Van den Trog bedrogen, de boter was te licht. Pummels. 'k Vraag wel ekskusie. Mijnheer de Vrederechter, ik woog de boter altijd met zijn brood van 1 kgr. langs den anderen kant van de balans. Ais het gewicht niet juist is, krijg ik •«■■■■■■■■■■■■MHMvaBIIIHail Mengelwerk van 15 Ol.t. 1939. Nr 31. u oorspronkelijke detective-roman door Goed. Nu mijnheer, u hebt mij alles verteld, wat ik van u weten wilde. En ik beloof u, dat ik m'n uiterste best zal doen. Ik doe dit met te meer genoegen, omdat ik de taak niet geheel onvoorbereid op mij neem. Niet onvoorbereid? Hoe bedoelt u dat? Wel ik heb de geschiedenis uit de dagbladen gevolgd, ze is waarlijk bijzon der genoeg om belangstelling op te wek ken. En ik heb me al een eigen theorie gevormd, die lk nu aan de feiten zal gaan toetsen. i U hebt zich een theorie gevormd. Dat moet bijzonder interessant zijn mr. Bun- lüng. Mag ik weten, wat u omtrent dien moord denkt. 1 Maar mr. Bunning hief afwererd do hand op. I Dat mag u absoluut niet weten, u Vooral niet. Ik heb een schrikUelijken hekel aan alle courantenmenschon, di:. dat is nu eenmaal hun plicht, op nieuws azen, om dat nieuws dan zoo snel mo gelijk aan den man te brengen. Ik zie u waarlijk in staat "an avond r.og een groot artikel in uw blad te plaatsen mot bijvoorbeeld het opschrift: De opinie va a den beroemden detective nu- Bunning omtrent de misdaad. Do ander lachte hartelijk. Ja waarachtig, zei ldj, dat is een schitterend idee, dat zou men graag le zen. Maar dat wilt u natuurlijk niet. Enfin, lost u de zaak op, het is mij nu Werkelijk meer te doen om Frits Werner alle dagen te kort en hij slechts eene maal in de week. Ik ben het dus die bedrogen ben. HOMEOPATHIE, dat woord hebt ge [nog gelezen, Beteekent, 't kwaad door kwaad gene tzen... Dat systeem hebben ze. zonder last In Amerika op 'n snorker toegepast En... 'k roep het over steden en dorpen 't Heeft zijn vruchten afgeworpen! Jr>. nen Amerikaanschen dokteur heeft een apparaat uitgevonden en het in deahandel gebracht... De ran ker of de snorker draagt een micro foontje onder den hals, dat het ge luid op een luidspreker overbrengt en wel zoo sterk... dat de snorker van zijn eigen geluid wakker wordt... Het apparaat moet gebruikt wor den met gesloten vensters, anders zouden de geburen met... bloemckens komen werpen... maar de potten zou den er bij zijn! Fn nu we toch op doktersgebled verzeild zijn geraakt... Te oordeelen naar de owning die in een schedel thans in 't bezit van het museum van Londen is te zien, kende men reeds 2.000 jaar geleden de schedelboring of trepaneering... Men veronderstelt dat deze bewer king werd gedaan om aan den... du vel toe te laten het hoofd van... beze tenen te verlaten!... Als 'm er dan maar uit wou! BIJNA EEN half uur lang had een jongen voor het raam van den slager staan fluiten. Eindelijk kwam de sla ger naar buiten stuiven. Is dat haast gedaan met dat ge fluit? riep hij bulderend. Slager, 'k ben m'n hond kwijt, zei de jongen. Denkt, ge soms dat ik hem heb? vroeg de slager nijdig. 'k Weet 't niet precies, grinnikte de jongen, maar eiken keer dat ik fluit bewegen de worsten, die ge voor uw raam hebt hangen. '1; Vind 't ver dacht! Smakelijk! MIJNHEEREN, sprak de waarne mende voorzitter op de vergadering, onze voorzitter kan vandaag niet voor zitten want hij zit er achter! VERGEEFT nu Lezereskens mijn Da'k hier weêral op uw keppe zit (Altijd moeten er slachtoffers zijn) En da'k verklare, zwart op wit... Wat spreekwoorden, die fameuze kwa- Over U zooal aanhalen! [len En dat er zooveel spreuken en ge zegden over U bestaan, alderliefste Lezereskens, bewijst alleen al dat ge tot een interessante categorie van le vende wezens behoort 'schorpioenen en serpenten inbegrepen)Over onbe nullige wezens, lijk de mannen b.v. zijn de spreekwoorden heel zeldzaam... als dat U kan troosten!... Nu kunt ge tegen nen bots he! en... luistert. Overal waar de meisjes zijn... wordt er gekakeld! V/ie een vrouw te bewaken heeft, geniet nooit rust! Wie een vrouw heeft, heeft krakeel! Als de vrouw goed is. is zi.i een ko ninkrijk waard; maar is zij slecht, dan bestaat er niets slechter op ds gansche wereld. Al wat de werkzame man verdient, verkwist de dwaze vrouw. Een vrouw verzwijgt alleen wat ze niet weet. De vrouw en de wijn hebben beiden hun venijn. Laat die lectuur een hartsve"ster- hing zijn voor uw man. alderliefste Lezereskens en zij het U een troost te weten dat die vleiende uitlatingen al dateeren van uit de 16e of 17e eeuw!... en dat de wereld toch nog marcheert, al is het ook al mankende, en of dat ook uw fout is dient nog bewezen! BOB IS neg maar vijf jaar, maar hij denkt diep over de dingen van deze wereld na. Papa, hoe heet de papa van een kip? Haan, Eob. En de mama? Dat is een hen. En de kindertjes? Dat zijn de kuikens. Nou, papa. dan is er dus geen enkele kip die kip heet? GE ZIJT 'n slimme bol Ge zult 't me dus toegeven Cijfers spelen 'n groote rol In 's menschen leven Alzoo. ge zult het dra gaan zien. Was het 't cijfer veertien Dat met weelderigheid tierde In 't leven van Hendrik den vierde! Die vent heeft zijn naam van den vierde te danken aan 't feit dat hij Frankrijk's troon besteeg na... Hen drik den derde, 'n Logisch feit, ge moet 't bekennen... maar voor de rest had hij wel 't cijfer XIV achter zijnen naam kunnen zetten, want Hij werd geboren den 14n December 1553... l+5-f-5+3=14!dat is 14 eeu wen 14 decaden en 14 jaar na Jezus Christus... Hij stierf den 14n Mei 1310, d.i. 14 eeuwen en 14 lusters na de incarnatie ofte vleeschv. ording. Hij leefde 4 maal 14 jaar en won den fameuzen veldslag van Ivry den 14n Februari 1590. Louter toeval, zeggen we... maar de bijgeloovige menschen zullen d'r wel iets anders in zien! EN DEES is een puntdichtje... van goud boven de 14 karaat!... Zijt ge amber? sprak een wijsgeer Tot een nietig klompje stof Dat door zoeten geur hem trof... Neen was 't antwoord van het klompje Maar ik woonde een korte poos In gezelschap met de roos te helpen dan om nieuws voor de cou rant te krijgen. De detective stond op en toen hij den hoofdredacteur zijn kleine blanke hand reikte, overviel deze opnieuw de twijfel of dit heertje nu werkelijk veel zou we ten te ontdekken. Wanneer zie ik u terug, vroeg hii. De ander haalde de schouders op. Dat valt moeilijk te zeggen, mis schien wel heel gauw. Toen hij weg was keek de hoofdre dacteur de straat op, waar hij hem zag weg drentelen, zorgvuldig de plasjes op zijn weg vermijdend. Gerechte hemel, bromde hij, wat een fat, maar dat gaat mij niet aan. Mr Bunning intusschen wandelde be daard voort tot de naaste standplaats voor auto's. Daar nam hij een taxi en gaf het adres op van de woning van bankier Van Gielen. Blijkbaar toog hij dus dadelijk aan den arbeid. Toen de taxi voor het huis van den bankier stilhield stapte hij uit, betaalde den chauffeur, dien hij zeide niet te wachten en belde aan. De huisknecht, die hem operdeed, verzocht hij. hem aan te dienen bij Antoon van Gielen, den zoon des huizes. De knecht beweerde wel, dat mijnheer voor niemand te spreken was. maar mr Bunning wist hem te over tuigen. dat hij mijnheer Van Gielen voor een zeer belangrijke zaak beslist spre ken moest. Hij werd dus ln de spreek kamer gelaten, waar een paar minuten later de zoon van den bankier bij hem kwam. Ar toon van Gielen groette den bezoe ker beleefd, maar koel en vroeg waar mee hij hem van dienst kon zijn. Mijnheer Van Gielen. zei mr Bun ning. u hebt misschien wel eens van mij gehoord. Van u gehoord? Ik? Neen, dat her inner ik mil heelemsal niet. personen van dien naam, doch de mijne Ik ben Bunning, maar er zijn meer Zoo zijn er menschen ook... maar die bekennen het niet! THEORIE WELK IS de hoogs..' «raad in het leger? vroeg de sergeant-instruc teur. Kolonel, zei Snuggere Sus. Goed, en wat is er juist onder hem? Zijn paard, sergeant! THANS gaan w'een epistel brouwen. Over de •wenkbrauwen Én ga 'k een wenk U geven Om zonder falen Daardoor, bil mijn laven Iemands karakter te bepalen! Volgens een' Engelseh tijdschrift maakten Lafa'ter en Lombroso het zich veel te druk met hun karakter studiën over schedels, gelaatstrekken enz... want de wenkbrauwen onthul len den inwendigen mensch! Hooggewelfde wenkbrauwen b.v. zijn een teek en van buitengewone gevce- lerigheid. Een krrige haargroei bij de wenkbrauwen wiist op gebrek van le venskrachten. dikke borstelige daar entegen getuigen van een krachtig gestel en lichgmeliik weerstandsver mogen. Als de wenkbrauwen vlak bo ven den neus bijeenkomen dan kun nen ze voor teekenen van oprecht karakter ge'den. Lange afhangende wenkbrauwen, die oo het voorhoofd ver van elkan der blijven, zijn een teekeo van le vensvreugde en vriendeliiken ge moedsaard. Zijn de wenkbrauwen lichter van kleur dan het hoofdhaar, dan kan men op zwakke levenskrach ten en groote gevoe'igheid rekenen. Zwak eeteekende wenkbrauwen ziin de lien teekenen van een hartstochte lijk temoerament. Roede wenkbrau wen getuigen van groote eerzucht en heftigheid. De normale kleur ligt tus schen rood en zwart. En als ge 't, flauw vindt... fronst dan uw wenkbrauwen niet. want 'k zou TT kunnen zeggen dat... g'een moeilijk karakter hebt! ZEEP ZIJN DOCHTER krijgt piano les van een gekend kunstenaar. Om zich te overtuigen of zijn kind vorde ringen maakt in de muziek, woont hij eene les bij. Opgepast nu, Mejuffer, zegt de meester. Alvorens te beginnen drie maten voor niets. Tut, tut. tut, zegt Zeep, doet ze ook maar betalen, wij zijn rijk ge noeg. 'K ZET mijnen bril cp mijnen neus En 'k stel U de vrage, heusch! Mijn beste liên Hoe ver kan men wel zien?! In de best denkbare omstandighe den kan het menscheliik o^g tot 400 kilometer ver zien. Men heeft dit kun- n m vaststellen met behulp van de af standen tusschen verschillende hooge bergtoppen. V/el is waar kunnen wii... sterren zien (soms sterrekens ook!) die op meerdere lichtjaren, dus on- rnkenbaar ver. van ons verwijderd zijn, maar daar spelen andere om standigheden en verhoudingen een rol, zcaals sttatosferlsche invloeden en andere. In onze wereldatmosfeer bestaan andere verhoudingen en daarop slceg het onderzoek. Men stelde vast dat, bovengenoem de afstand alleen geldt voor het zoo gezegde wit licht. Hierop volgen: rood licht met 350 kilometer, geel met 250 kilometer, groen met 2?0 kilometer en blauw met 150 km. Hier vindt men dan ook de verklaring waarom men internat'onaal de ronde kleur geko zen hpaft voor de "erl'chttng van ge vaarlijke punten langs de spoorwe gen. enz.. En daarmeê zie, hebben we op dat gebied... ook ons lantaarn nog.hé keer opgestoken! DIENSTBODE. Mijnheer, den dent'st, is niet thuis! Patiënt, met, een zucht van ver lichting. Hm!... goed... ik zal te rugkomen... Wanneer denkt ge dat hij er weer niet is? 'N PAAR GEDACHTEN: Wie met, genoegen werken kan Is waarlijk een gelukkig man. Vroeg naar bed, vroeg aan 't werk Maakt den mensch gezond en sterk. VERTREKKENDE van het standpunt Dat men ncoit te vele weet V/eze het me nu gegund U hier ln 't lang en in 't breed Enkele wetenswaardigheden op te [stoppen D:e zeker met de waarheid kloppen. In Abeyssinië worden meer dan 50 talen gesproken zonder de dialecten mee te rekenen... Wat moeten die menschen veel kun nen vertellen. Toen Koning Karei II op zijn ziek bed lag dat zijn sterfbed zou worden, diende men hem niet minder dan... 300 medicamenten toe, zooals in azijn opgeloste parels, galnoten, safraan, zoete amandelen, kruidnagel, enz... Allee, allemaal dingens om nen hengst te doen creveeren... spijts alles... of misschien daarom juist stierf hij toch! De oorlogsmannen van de Gilbert- eilanden dragen een harnas uit vezels van cocosnoten dat zoo sterk is dat zelfs de Europeesche geweerkogels er nist doorheen kunnen... 'k Ga mij zoo ne camisol deen ma ken... en 'n onderbroek er bij. De Japanners betoonen in den schouwburg hun waardeering voor het spel der artisten op meer tast bare en practische wijze dan door Ij#" Zie vervolg hiernevens. laaaaKHaBHasBHaaHHiinaa is nogal bekend, mr Eunning, de detec tive. Artoon van Gielen zag z'n bezoeker nu verwonderd aan. Is u de bekende detective? Ja. En ik kwam hier om van u eenige inlichtingen te vragen. Inlichtingen van mij? Ja. ik houd mij bezig met een on derzoek inzake den moord op professor Evan en alles wat daarmee samenhangt. Antoon van Gielen dacht even na. En wat wilde u weten, vroeg hij. Eenige inlichtingen over den laat- sten aanslag op uw vader. De bijzonderheden hebben in da couranten gestaan. U weet dus dat mijn vader 's avonds met een mes gestoken is, dat op een rib afschampte en een ongevaarlijke wonde veroorzaakte. Mijn vader heeft den dader niet herkend, soo- als eenige bladen beweren. Die schrij ven. dat hij gezien zou hebben, toen de dader vluchtte dat hot Werner was, maar dat is niet waar. Werner is gearresteerd. Ja, omdat het mes, waarmee de daad gepleegd is gevonden werd en hem blijkt te hebben toebehoord. Dat mes moet hem niet meer toebehoord hebben, doch afgestolen zijn. Want het is on denkbaar dat Frits Werner tot derge lijke daad in staat was. Meent ge? vroeg Bunning. Ik ben er zeer beslist van over tuigd. Een ongelukkig toeval wil, dat Werner dien morgan mijn vader ont moette en met hem twistte en dat hij in zijn drift een paar malen bedrei gingen tegen hem uitte. Dat is gehoord en natuurlijk is daardoor de schijn te gen hem zeer versterkt. Weet u waarover die twist ging. Ik kan u daaromtrent geen inlich tingen geven. De detective zweeg even. Toen vroeg hij Zou lk uw vader kunnen spreken? Neen, antwoordde Antoon van Gie- EEN GOEDE HUISVROUW WEET ALLES TE GEBRUnKEN In een zuinig huishouden wordt niets wat waarde heeft weggegooid, want een echte goede huisvrouw weet alles te ge bruiken. In ieder gezin heeft men een lappedoos waarin allereerst de lapjes ge put worden voor de kleedingsstukken die gerepareerd moeten worden. Het is een gezellig werk in een lappenkist te rom melen. Hoeveel herinneringen roept het niet bij ons op. Plotseling zien we dat klerd of die mantel weer voor ons en •met de kleedinpstukken herleeft ook weer de tijd waarin we ze droegen. Vroe ger maakten onze overgrootmoeders lappe- dekens van de restjes van hunne kleeren. die zouden we misschien wederom in de mode kunnen brengen. Thans bereikt men alleraardigste effecten met het ap- nltcatiewerk waarvoor maar heele kleine stukjes, liefst wat stevige stof, of nog liever vilt noodig zijn. Ge moet een beet.ie fantasie hebben om een aardige voorstelling te bedenken, maar welke vrouw heeft dat nu niet. Verder zijn fij ne goed knippende schaartjes een eerste vereischte. Nadat ge de motieven uitge knipt hebt, rijgt ge ze op de stof en naait ze er daarna met een draadje zij ln de kleur van de stof op. On deze wijze kunt ge aardige kussens maken en ook wandkleeden die in een kinderkamer een alleraardigst effect maken, origineel staan en U maar heel weinig kosten. Ge kunt een heel landschap maken, met aardige vierkanten huisies. ronde boomp jes, graDpige diertjes. Probeer het maar eens. het is een zeer gezellig werkje. Hebt ge kleine dochtertjes, dan kunnen ze u best met dit werkje helpen, ge zult eens zien hoe prettig ze het vinden. a j^üaHy WENKEN Sla-olie en petroleum. Sla-olie en petroleum kunnen geen zonlicht verdra gen. Men bewaart ze daarom het best in e?n donkere kast. petroleum liefst in een apart klein kastje of hokje, zoodat de reuk afgezonderd blijft. Opplakken van etiketten. In plaats van etiketten met water te bevochtigen voor het opplakken, gebruikt men glyse- rine, waardoor ze aanmerkelijk beter hechten. Zwart marmer. Zwart marmer kan men het best onderhouden, met zwarte schoenkreem. daarna met een flanellen doek goed nawrijven. Aluminium pannen. Nadat aluml- niumpannen schoongewreven zijn met een sponsje, wrijft men ze na met droog krijt, waarna ze er prachtig zullen uit zien. Vlekken on zilver. Zout en azijn zullen alle vlekken van zilveren voorwer pen doen verdwiinen, daarna worden ze op de gewone wijze met een goed zilver - Doetsmiddel gepoetst en uitgewreven. Vóór het gebruik van vorken en lepels steeds eerst in warm water wasschen. Vogelkooien. Koperroest aan vogel kooien met spijlen van geel koper ver dwijnt door poetsen met sterken azijn. Ook kan men de spijlen afschuren met fijn schuurpapier en daarna met een koperpoetsmiddel en een wollen doek af wrijven. Zachte bezems. Om te voorkomen dat een bezem te zacht, en daardoor on bruikbaar wordt moet men hem regel matig reinigen in water en ammoniak en wel 4 dl. op 1 1. water. BI32B3BBBBBJBBBBBBBBIBBBIBIBI SPRAAKUNST: WERKWOORDSVORMEN BIJ JIJ OF JE, JULLIE. Je julliedient, gaat, zult, kunt; je diende, jullie ging. Bij inversie valt de t van werkwoordsvorm weg in den onvol tooid tegenwoordigen tijd: dien je, ga je, heb je, zul je, kun je. Ook in de gebiedende wijze laat men den uitgang -t weg: Ga zit' ten, kinderen! Blijf jullie maar netjes zitten. Zelfs kan in zeer gemeenzame taal de d of t van den stam weg» vallen: Vin je dat? Verbeel je. Men lette verder op de volgende bijzonderheden: 1. De a-klank der sterke werkwoorden blijft in den verleden lijd kort: Nam je, kwam jullie, je nam, je kwam. 2. Van willen kunnen mogen en zullen gebruikt men. benevens den 2n, ook den 3n persoon van het werkwoord: J9 (jullie) wil. kan, mag, zal; kan je, wil je... 3. Br) jullie komen, benevens dezelfde werkwoordsvormen als bij tje*, nog de werkwoordsvormen van den ln en 3n persoon meervoud; jullie hebben, jullie komen. II. - DIALECTISCH: de citerne cirk coureur 't akkoord zijn 't akkoord hewel,... colle NEDERLANDSCH: de regenput, de cisterne, de cirkus, het cirkus, renner, akkoord gaan akkoord, welnu,... lijm. Y.B.O. Bijdragen: Beschermend Lid: fr. 100 of 50; Steunend lid: fr. 25; Gewoon Lid: fr. 15; Studenten cu inwonende Leden: fr. 5. Postrekening 412.386, V.B.O., Deurne-Antwerpen. INE lijders aan asthma, ca- tarrhe. bronchitis, windge zwel, zouden allen de Vogezen- Siroop Cazé moeten kennen ■Dank aan de Vogezen-Siroop Cazé. zouden zij eindelijk vrij kunnen ademen, een trap be klimmen zonder beklemd te worden en genieten van een rustigen slaap, zonder hoest- aanvalien. Sedert jaren, schrijft de heer Portebosq, 52bis, rue J.- B. Clément, te Pavfllons-sous- Bois, leed ik aan asthma en aan chronische bronchitis. El- ken winter hoestte ik veel, vooral 's nachts. Mijn lucht pijpen schuifelden. Sedert ik de Vogezen-Siroop Cazé neem. voel ik mij wonderbaar ver licht. Ik hoest niet meer, slaap goed en eet zooals voorheen. Ziedaar iets wat veel zieken der ademhalingsorganen den moed terug zal schenken. De Vogezen-Siroop Cazé kan gansch uw leven wijzigen. Wacht geen dag langer om ze te beproeven. In alle apotheken 15 Belgische frank de groote flesch. PROVINCIE WEST-VLAANDEREN DEKDIENST 1939-1940. Deze keuringen en prijskampen zullen plaats hebben als volgt Om 9.30 u. te Tielt, op Woensdag 25 Oc tober, Rameplaats; Om 9.30 u. te Brugge, op Donderdag 26 October, Vrijdagmarkt. Om 9.30 u. te Diksmuide, op Dinsdag 31 October, Groote Markt. Om 9.30 u. te Gistel, op Dinsdag 7 No vember, Groote Markt. Om 10 u. te leper, op Woensdag 15 No vember, Groote Markt. Om 9.30 u. te Kortrijk, op Donderdag 16 November, Houtmarkt. IB3SBSBBBBB3EBEB3BBBBB33BB33 handgeklap of bloemen en kransen. Zij werpen kleedingstukken of sie raden op het tooneel en na afloop van de voorstelling zamelen de too- neelspelers het geld in, waarvoor de huldigende toeschouwers hun eigen dom willen terugkoopan... Spijtig da'k geen Japaneesch 'n ken! TWEE VAGABONDEN loopen sa men langs de straat. Wat nu beginnen, zegt de eerste. Wij hebben geen cent op zak en ster ven van den honger? Laat ons een wisselkantoor ope nen, is het antwoord. Met wat? Met een breekijzer. 'N GEDACHT. Wees uw gebre ken bewust, ten einde ze niet door anderen te leeren kennen! 't Manneken uit de Maan. IBJBBBSBBSBBBBBSBBSBBBSEaSBI len zeer beslist, dat is onmogelijk. Bunning drong niet verder aan. Ik dank u voor hetgeen gij me hebt willen mededeelen, zeide hij opstaand ik hoop dat uw vader spoedig genezen zal zijn. Hij nam daarop beleefd afscheid, An toon van Gielen eenigszlns verwonderd achterlatend. Te drommel, dacht hij. als die kwast wat ontdekken moet. dan blijft de zaak ten eeuwigen dage in het duis ter. Toch vond hij het een onaangenaam idee. dat anderen zich met de quaestie bemoeiden. Want al was hem de samen hang tusschen de verschillende aansla- gen volkomen duister, hii kreeg toch al weer de overtuiging, dat indien alles uit een gerafeld werd, indien de daders voor het licht kwamen, dat dan zijn vader op>-. niet vrij uit zou gaan. Antoon van Gielen dacht er geen oogenblik over. dat zijn vader de moordenaar van profes sor Evan zou kunnen zijn of zelfs maar. dat hij medeplichtig zijn kon aan die misdaad. Maar toch kon hij de gedachte niet van zich afzetten, dat deze wenschte alles zoo veel mogelilk in het duister te laten en er volstrekt niet op gesteld was, dat werkelijk dat geheim aan het licht kwam. Daarom had dc komst van de detec tive hem onaangenaam gestemd. Maar hij stelde zich gerust met de gedachte, dat waar politie en Justitie geen kans zagen de misdaad op te helderen, cok al waren de bekwaamste speurders voor hen aan het werk, dat daar het fatterig heertje, dat hij zooeven had ontvangen zeker niet veel ontdekken zou. Trouwens hij had zich wel met heel weinig Inlich tingen tevreden gesteld. Intusschen, de detective was voor zijn taak niet zoo onbekwaam als men uit zijn voorkomen zou opmaken. Want achter zijn verwijfd uiterlijk verborg hij groote scherpzinnigheid en eeu stalen energie. Trouwens zijn naam Op den Hudson-stroom, Amerika, ontplofte het yacht van flen rijken vlieg tuig-bouwer Fokker. Men betreurt 8 ge kwetsten. Het bootje brandde en zonk. Te Blaasveld zijn onbekenden in een kapel binnengedrongen en hebben er alles leeggeplunderd. Het O. L. Vrouw beeld werd beroofd van alle kostbare Ju- weelen. Te Wanzele zijn twee gemaskerde bandieten in een woning binnengedron gen toen alleen een oude vrouw in huis was. Het oudje werd door hen deerlijk neergeslagen toen zij weigerde de plaats aan te wijzen waar haar geldkoffertje lag. Toen de arme vrouw bewusteloos was werd zij door de schurken gebonden en op haar bed gelegd. Daarna doorsnuf felden zij gansch het huis. Te Bonheiden werden twee cyclis- ten die op den veloweg reden door een vrachtauto verrast en zwaar ten gronde geworpen. Een der wielrijders werd zwaar gewond. Te Parijs werd de dief van de schil derij «De Onverschillige genaamd Bo- goulavsky, veroordeeld tot twee jaar ge vangenisstraf. Hij mag 5 jaar niet meer in Frankrijk verblijven. Te Antwerpen kwam een huurauto uit Lier in het Verbindingsdok terecht. Van de zes inzittenden verdronken er vier, allen mannen uit Lier. -Te St Pieters-Lille botste een wiel rijder op een auto waarin drie soldaten plaats hadden genomen. De auto liep verder te pletter op een boom. De wiel rijder werd op den slag gedood en de drie soldaten werden gewond. Te amiens werd een boosdoener ge vat die ontruimde huizen van de St Acheul-wijk plunderde. De dader kon ge vat worden. Het was een gemobiliseerde. Door de Kriigsraad zal de doodstraf te gen hem geëischt worden. Te Astene botste een soldaat-mo- torijder op een versperring. De jongen werd zwaar gewond naar het militair hospitaal overgebracht. als detective was gevestigd en vele mis dadigers vreesden hem meer, dan men zou bevroeden, omdat zij wisten, dat het zeer moeilijk was Bunning te misleiden. De detective zelf vond het beslist pret tig, dat de leider van Het Eerste Nieuws hem deze opdracht gegeven had en hij maakte er dan ook dadelijk ern stig werk van. Hij ging bij zijn opspo ringen meer sympathiek te werk, dan Werner dit gedaan had. In zijn geest ging hij alle feiten nog eens na, zooals hij die in de couranten gelezen had en die welke hij van den hoofdredacteur had vernomen. Toen ging hij naar de woning van Werner, wiens kostluffrouw hem eenigs zlns wantrouwig ontving. Mijnheer is zeker ook van een cou rant, zeide zij, lk heb al verscheidene heeren hier gehad, die me allerlei vra gen gesteld hebben. Zoo. moeder, zei Bunning, en u hebt natuurlijk niet veel verteld. Neen, zeker niet, mijnheer Werner is altijd een zeer nette heer geweest en lk zal wel oppassen, dat hij door mij niet nog meer in moeilijkheden komt. dan nu al het geval is. Ik heb ook een commissaris van politie hier gehad en natuurlijk hem moest ik op zijn vragen antwoorden, maar ik voel er niets voor om die menschen van de couranten al lerlei dingen te vertellen, die ze dan wijd en breed weer oververtellen. Bunning knikte goedkeurend. Juist juffrouw, zeide hij. dat zijn vervelende lui en u hebt groot gelijk. Maar dat zult u hen toch zeker wel verteld hebben, dat naar uw idee mijn heer Werner ten onrechte verdacht wordt. De politie is gek. verklaarde de juffrouw zeer pertinent, hoe kan men toch meenen, dat mijnheer Werner, iemand met een mes zou steken. En waarom in 's hemelsnaam? Omdat zijn mes daar gevonden ls. Maar dat kan ZONDAG 15 OKTOBER 20ste na Pinksteren. Jezus kwam in Galilea, te Cana, waar Hij water ln wijn veranderd had. Voor de tweede maal komt Jezus in deze stad, waar het wonder, bij de bruiloft geschied, zonder twijfel een zekere bewondering in de harten der bewoners zal nagelaten hebben. De eerste maal dat Jezus het terrein voorbereid, nu Komt Hij zijn eer ste wonder bekrachtigen en een rijken zielenoogst opdoen. Terwijl Jezus te Cana was. kwam een officier tot bij den Meester. Deze officier had een zoon die door hevige koorts aan getast en de dood nabij was. De onge lukkige vader was wanhopig. Toen hoor de hij zeggen dat de in de gansche streek gekende wonderdokter te Cana was. Hij ijlt er heen. Te Cana aangekomen gaat hij terstond tot Jezus en smeekt Hem aanhoudend hem te willen vergezellen om zijn zieken zoon te genezen. Ons geloof moet het geloof van den honderdman gelijken; het moet vol maakt, overtuigd en standvastig zijn. Meestal eischen wij de vervulling onzer begeerten, naar onze manier van zien. Wij stellen God onze voorwaarden. Som tijds wil Jezus in zijn goddelijke goed heid onze begeerte vervullen, lijk Hij het voor den honderdman van Capharnaüm deed. Voor ons is dit Evangelie een treffend voorbeeld van de kracht van een gebed door het geloof ingegeven. Ons Heer heeft gewild dat wij niet den minsten twijfel zouden hebben aan het vermogen van het betrouwend gebed. De hoofdman doet Jezus een korte maar vurige bede, een gebed zoo vurig als een liefdevolle vader die zijn zoon ten allen koste aan den dood ontrukken wil het denken kan: en Jezus, na Hem een oogenblik beproefd te hebben, beloont zijn vurig geloof. Zeggen wij nooit dat een gebed ons de gevraagde gratie niet bekomt; een ge bed wordt altijd door God verhoord. Hoor wat ons de H. Augustinus daarover zegt Degene die volhardt om God een gratie te vragen, wordt altijd verhoord, is het niet in den zin zijner bede, dan toch ten minste naar de manier welke hem het Voordeeligste is. Wordt hij het niet naar zijn gedacht, begeerte en wil, dan wordt hij het ten minste naar zijn dierbaarste belangen. OKTOBER - ZAAIMAAND 15 Z 2#s Zond. na Sinksen. H. Ther. v.Avila Evangelie: Jezus zeneest den zoon ia oversten. 16 M H. Mummolinus 17 D H. Hedwigis van Polen 18 W H.T.ucas 19 D H. Petrus van Alcantara 20 V H. Joannes van Kenty i 21 Z H. Ursula 22 Z 21" Zond. na Sinksen. Missie-Zondag. -«O HERDENKINGEN 15 Oktober 1935. De Duitsche Aka- demie wordt weer heropend. 16 Oktober 1830. Bij art. 3 van het Dekreet wordt door het Voorloopig Be wind het Fransch voor de bevelen in het leger aangeduid. 17 Oktober 1797. Toen België na den slag van Fleurus met Frankrijk ver- eenigd werd (verdeelde de Conventie het in negen departementen De Seine 'West-Vlaanderen), de Schelde (Oost- Vlaanderen), de twee Nethen (Antwer pen), de Neder-Maas (Limburg), de Our- the (Luik), de Dijle (Branbant), Jemap- pes (Henegouwen), de Samber en Maas (Namen), de bosschen (Luxemburg). Eindelijk door het verdrag van Campo- Formio, tusschen den Keizer en gene raal Bonaparte gesloten, zag Oostenrlik voor goed van alle aanspraak op Bel gië af. 18 Oktober 1687. De Vlaamsche schilder Jacob Jordeans bezwijkt te Ant werpen aan de «haastige ziekte» (pest). 1906. Dood te Antwerpen van den 3B9BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB grijzen Vlaamschen strijder vader Ig natius De Beucker. 19 Oktober 1448. Aardschokking wel ke waargenomen wordt rond Brussel, li* het Antwerpsche en ln Zeeland. 1912. Na langen strijd geeft hel Gentsch Expositiekomiteit toe, dat ook Nederland officieel erkend wordt. Toch werd de overeenkomst verkracht. 20 Oktober 1912. Stichting te Char leroi van de Assemblée Wallonne met als grondslag Bestuurlijke Scheiding 21 Oktober 1836. Emmanuel va A Straelen sticht te Leuven het eerst» Vlaamsch studentengenootschap Met Tijd en Vlijt». 1930. De Hoogeschool van GeW wordt onder rectoraat van Prof. Aug Vermeulen heropend als Vlaamsche unii versiteit. 1250 Vlaamsche studenten liet ten zich inschrijven. Bij de plechtigheid overstemde een spontane Vlaamschi Leeuwde officieele Brabanconne. 1935. De president van de Ontwa peningscommissie, Sir Arthur Henderson, sterft, 1937. De troepen van Generaal Franco trekken de stad Gijon binnen. IBBBZBBBBBBBBBBBBBB9BBBBBBBB De Belg. N. V. Van der Graaf en Cie 24 Zelfregeeringstr. ts Brussel (afdee- ling: Handelsinformaties)deelt ons mede. FAILLISSEMENTEN IN BEI.GIE. Er werden over de week eindigend# 6-10-39., in Belgie 17 faillissementen uit gesproken, tegenover 9 over hetzelfd# tijdperk van het vorige jaar. Uitgesproken faillissementen per branch# gedurende de weck 29-9-39. tot 6-10-39. 15 diversen. 1 meubelfabrikant. 1 caféhouder. In totaaal werden er van 1-1-39 tol 6-10-39. in Belgie 572 faillissementen uit gesproken tegenover 475 over hetzelfd# tijdperk in 1938. CONCORDATEN. Van 1-1-39 to# 6-10-39, werden in Belgie 201 aanvragen ingediend tot het bekomen van een con cordaat en 128 aanvragen gehomologeerd tegenover 163 en 95 over hetzelfde tijd perk van 1938. PROTESTEN. Over de week eindi gende 6-10-39, werden in Belgie 1920 pro testen geregistreerd tegenover 1785 oveï hetzelfde tijdperk in 1938. Van 1-1-39 tot 6-10-39, werden in Bel gie 90.748 protesten geregistreerd tegen over 76.334 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Gezien de bekendheid van ons Handels inlichtingen-bureau, vertrouwen Banken, Industrieelen en Handelaars meer en meer Het incasseercn van hun achterstallig# vorderingen toe aan onze Incasso-Dienst. Belg. N. V. VAN DER GRAAF Ci«k 24, Zelfregeeringstraat. 24, Brussel-ZuléL Opgericht in 1888. hij toch verloren hebben, dat kan hem toch afgestolen zijn. Juist juffrouw, zei Bunning, ik vind het ook een idioot idee. Maar dat mes, kende u dat? O ja zeker, mijnheer had het op zijn schrijfbureau liggen, zooals heeren dat wel moer hebben. Maar dan kan hij het moeilijk bui ten verloren hebben, ais hij er niet mee in z'n zak liep. Neen, maar het kan hem wel afge stolen zijn. Kwamen hier dan wel eens men schen op z'n kamer. Neen, niet veel, maar De juffrouw hield eensklaps op. Hè. zei ze, u zou me haast aan het praten brengen, u hebt er slag van mijn heer. Weineen juffrouw, maar u is slim genoeg om al lang bemerkt te hebben, dat ik niet tot de courantenmenschen behoor. De juffrouw glimlachte gevleid. Maar waarvoor komt mijnheer dan wel, vroeg zij. Dat zal ik u zeggen, juffrouw. Kijk eens het is mijn overtuiging ook, dat mijnheer Werner niet de man is om te trachten anderen van het leven te be- rooven. Ik ken mijnheer Werner niet, maar een vriend van hem heeft mij op gedragen alles te doen om zijn onschuld klaar en duidelijk te doen maken. En ik vertrouw er op, dat u mij alle moge lijke inlichtingen zult geven. Vertel u mij maar gerust, wat u daar zooeven hebt willen zeggen, toen u zoo plotse ling ophield. Ja maar dan moet ik eerst weten of die vriend van mijnheer Werner, waarvan u spreekt soms mijnheer Van Gielen is. De slimme detective merkte aan den tooi), waarop de goede vrouw dien naauj, uitsprak, dat zij over Van Gielen nlc» zoo heel gunstig dacht. O neen, heeleniaal niet Juffrouw. Waarom lijdasa aan HOOFDPIJNEN MIGRAINE HBHH TANDPIJN GRIEP RHEUMATIEK ZENUWKOORTS 'PIJN DER MAANDSTONDENI i di Woadorbara Bruina Poader» der Apotheek DE POORTERS Siat-Niklui-Wui. •ogeobükkeiijk «onder »cfcad«lijk« «omlfM van de«« ptje*n «ollna Wrrljdca. Dt é—t t. I pcUin 4 ft, I it iritdubbtlt è—t ts fotiut ioto9 fr Tc verkrijgea in aüe gcede Apotheken of vrachtvrij tegen poitmandaat Gebruikt ae eens. U I zult nooit geen an der* meer gebruiken. ■mHm inxHHBasBaaEsaa Kijk eens, ik weet niet eens of dat nu juist zoo'n goed vriend van mijnheer Werner is. Nu knikte de hospita van Werner toe stemmend. Ik zal u eens zeggen, wat het ls mijnheer, zeide zij. Kijk eens, mijnheer Werner was bevriend met mijnheer Van Gielen. lk bedoel de Jonge mijnheer, d# student. Ze zeggen, dat Werner ruzia met z'n vader gehad heeft, maar lk weet, dat van te voren de beide Jongelui met elkaar overhoop gelegen hebben. Mijn heer Antoon van Gielen is hier op een avond kwaad weggeloopen. Ik heb het wel bemerkt. Zoo, vroeg de detective, hadden zij oneenigheid en waarover? Ik zal niet doen of ik er meer van weet, dan ik er van weet, zei de kost- juffrouw, maar dit weet ik toch heel goed, dat het ging over een jonge dame. Ik heb natuurlijk niet geluisterd, maar toen ik over het portaal ging heb ik toch wel zooveel opgevangen. De heeren waren nog al heftig. En u weet niet over welke jong# dame het ging? Neen, maar dat is ook hetzelfde. Ik wil maar zeggen als die mijnheer Van Gielen nu een3 ergen haat had opge vat tegen mijnheer Werner, dan is het toch ook best mogelijk dat het mes daar kwam. Nou. nou, juffrouw, zei Bunning glimlachend, u zult toch niet veronder stellen, dat die mijnheer Van Gielen hier het mes weghaalde en daar zijn eigen vader een por mee gaf. om zoo den schijn tegen mijnheer Werner te wekken. Neen. dat zou wel erg raar wezen, gaf de juffrouw toe, maar in ieder ge val, ik vertrouw die familie Van Gielen niet. Wie weet of die bankier wel eens gewond ls? (Nadruk verboden), ('t Vervolgt).

De Halle (1925-1940) | 1939 | | pagina 7