De Oorlogstoestand in Europa (Vervolg) KREDIETBANK De Ridder van den Vrede VOLLEDIGE VEILIGHEID Zaterdag 14 October Zondag 15 October Massing October üins«tag 17 October «Bag £8 Gcëober OonderL'ag 19 Gctofcer PACHA... KERKWIJDING TE LAN GEM ARK (MADONNA) Een prachtig aicht op <3e Royal OahEriUche vee''reut, door een Duiticho U-boot in den grond gehoord. In Frankrijk "werd Oud-Minister Deat voor den onderzoeksrechter ge daagd en geconfronteerd met een anarchist. Anderzijds werd een zee vaartmaatschappij. de «France-Navi gation die een verdachte zaak was. onschadelijk gemaakt. De schepen van deze maatschappij voerden tijdens de Spaansche oorlog veel goederen naar de roode havens. Bij de terugreis van de Nederland sche boot Statendamramde de boot een keihard voorwerp aan dat onder watër was. De mogelijkheid wordt geopperd dat het schip een of ftndera duikboot heeft geramd. JIET ENGELSCH PANTSERSCHIP ROYAL OAK IN DEN GROND GEBOORD; 800 DOODEN EN VER NISTEN. OOK DRIE DUITSCHE DUIKBOOTEN TOT ZINKEN GE- DRACHT. IN OEKRAÏNE HAN GEN LIJKEN VAN PRIESTERS AAN DE BOOMEN. Als bijzonderste feit van Zaterdag 14 Oktober dient wel aangestipt de torpedeering door een Duitsche duik boot, in de baai van Scapa-Flow (En- Beland i, van het Engeisch pantser- jschip de Royal Oak Van de 1200 officieren en matrozen tlie de oorlogsbodem aan boord had konden er slechts 413 gered worden loodat er ongeveer 800 man omkwa- Jnen bij deze oorlogsramp. De Royal Oak was een oud pant- ïerschip dat in 1916 te water werd felaten. De tonnemaat is 29.000, maar 5.000 met volle lading. Het schip was Volledig hervormd in 1934-1930 en was liitgerust met 8 kanonnen van 360, 12 van 152 en nog ander talrijk lucht afweergeschut. Het was een veteraan Van den grooten oorlog en had met ïukses deelgenomen aan den zeeslag Van Jutland. Tijdens den burgeroorlog in Spanje V/ercl het schip ook door een bom ge- trolfen. De veranderingen die het onder gaan had in 1936 hadden een millioen pond sterling gekost. Het was het elfde schip dat den naam van Royal Oakdroeg. Het eerste schip van dien naam werd gebouwd in 1663 ter herinnering aan den hollen boom, Waarin Karei II zich in 1051 nabij Boscobel, na den slag van Worcester, verborgen hield. Tot de defensieve bewapening van den oorlogsbodem behoorden diepe torpedoafweertoestellen, die zich bij- ha tot aan de batterij uitstrekte. De pantsering van de Royal Oak Zou naar verluidt niet zoo perfekt zijn geweest als deze van de pantsersche pen van lateren datum. Van Engelsche zijde werd als tegen zet de vernieling gemeld van drie Duitsche duikbooten, waarvan twee ,van het groot oceaan-tvpe. De Fransche tankboot Miquet Werd ook in den grond geboord. De Finsche Regeering werd in het bezit gesteld van de Russische eischen. V/at de inhoud ervan is werd niet me degedeeld. Veel belang wordt gehecht aan de voorgehouden vergadering der Boorsche Staatshoofden te Stockholm. In den Elzas werden autonomisten aangehouden daar zij betrekkingen zouden onderhouden hebben met Duitschland. In Oekraïne, dat door de Russen werd bezet, werden OeKraïnsche lei ders terechtgesteld. De aartsbisschop van de Uniatische kerk zou eveneens gedood zijn. De priesters werden overal opge jaagd. Esn reiziger die bovengenaam- de streken doortrok zag lijken van gedoode priesters aan boomen hangen. De rede van H. Chamberlain houdt hog ieders aandacht gaande. Naar Havas zou die rede verwarring hebben gesticht te Berlijn, en zou Duitsch land nog steeds hopen op een tus- schenkomst van de neutralen. De mogelijkheid van een conferen tie tusscnen Duitschland, Rusland en Italië wordt gelogenstraft. Naar een Zweedsch blad zouden moeilijkheden van politieken aard zich opstapelen in Duitschland. De oppositie tegen het von Ribbentrop- akkoord met Rusland zou levendiger worden. De verkoop der werken van Rosenberg, die de Duitsche Nazi- theoriën uiteenzette, werd verboden. Zijn Oekraïnsche vrienden werden naar een concentratiekamp gestuurd. Burgerskringen zouden Hitier open lijk beschuldigen de Baltische Staten verlaten te hebben ten voordeele van Stalin. Afdeelingen van de S.S. zou den van het front naar het binnen land teruggetrokken zijn om de oppo sitie in bedwang te houden. De kom- munisten zouden wreed den kop op steken en zelfs met Thaelmann zou den onderhandelingen zijn gevoerd. Dit alles naar een Zweedsch blad. De Fransche pers wijst ook op de misnoegdheid die rijst in Duitschland tegen het akkoord met Rusland. Op het WESTERFRONT hebben de Franschen drie bruggen over de Rijn opgeblazen. De Franschen melden ar tillerievuur. De Duitschers melden dat drie Fransche vliegtuigen werden neergeschoten. TtlEUWE VREDESVOORSTELLEN van HITLER? BOVEN BERLIJN SCHIE TEN DE DUITSCHERS EEN DUITSCH VLIEGTUIG NEER. Alle bladen maken groot gewag van Öe geruchten als zou Hitier zinnens fcijn nieuwe vredesvoorstellen te doen. Deze zouden reeds aan zekere neu trale landen zijn bekend gemaakt tnaar Engeland zou ze als onaan- yaardbaar aanzien. Naar bedoelde geruchten zouden die voorstellen volgende punten hebben Ingehouden: 1. Oprichten var. een kleinen Poolschen Staat: - 2. Hand having van alle andere Europeesche grenzen; - 3. Teruggave aan het Rijk ,van zijn vroegere kolonies; - 4. Er kenning van zekere Italiaansche eischen; - 5. Herziening van talrijke handels- en andere verdragen; - 6. Een ruime autonomie aan Bohemen Mpravie; 7, Algemeens herverdee ling van de Europeesche minderhe den; - 8. Onderteekening van een pakt van langen duur tusschen Duitschland, Italië, Frankrijk en En geland. Bevestiging van deze geruchten werd niet gegeven. Intussclien wijzen de Engelsche en Fransche bladen die vredesmogelijkheden kordaat van de hand. Naar De Telegraaf zou Duitsch land nog steeds hopen op een neu trale tusschenkomst. Een Duitsch vliegtuig dat boven de afgebakende zone van Berlijn ver dwaald was geraakt en niet duidelijk herkend werd door hat afweergeschut, werd door dit geschut neergehaald. Naar het D.N.B. konden de vliegers zich redden bii middel van hun val scherm. Aangaande de Russische-Finsclie besprekingen wordt gemeld dat de Finsche afvaardiging naar Helsinki is teruggekeerd om de Regeering te raadplegen. Daarna zal de afvaardi ging opnieuw naar Moskou afreizen. Omtrent de eischen van Rusland wordt nog steeds het geheim bewaard. Naar de Deensche bladen zouden deze eischen luiden als volgt: afstand van enkele eilanden in de Golf van Fin land, de verbintenis de Aalandeilan- den niet te versterken en het sluiten van een wederzij dsch bijstandspakt. In Duitschland zou verklaard ge weest zijn dat de belangen van Fin land buiten de Duitsche sfeer staan. Naar het Fransch blad «L'CEuvre zouden verscheidene Duitsche Gene raals aangehouden zijn, o. m. von Blomberg, enz. en opgesloten in Duit sche kenters. Dit bericht zou later uit Duitschland ten stelligste worden ge logenstraft. Van het WESTERFRONT wordt uit Fransche bron vijandelijke overvallen en bedrijvigheid van patroeljes en artillerie gemeld, die evenwel zonder sukses zouden gebleven zijn. In Engeland vermeende men de dood van twee Engelsche vliegers. Dank een film van actualiteiten kon worden vastgesteld dat bedoelde twee vliegers gevangen waren genomen in Duitschland. Omtrent het vergaan van de «Roval Oak» wordt nog gemeld dat de aanval geschiedde wijl de oorlogsbodem voor anker lag in de baai zelf, die ver meend goed beschermd was door net ten en mijnen. De aanval moet 's nachts zijn gebeurd en het schip moet door verschillende torpedos zijn getroffen. De vroeger Poolsche gezant te Ber lijn. H. Lipsky, heeft dienst genomen in het Poolsch legioen in Frankrijk. Uit Italië vertrokken 20.000 kolo nisten naar Libië. de duitschers beweren even eens het engelsche slagschip repulse zwaar te hebben geraakt. de duitschers be ginnen de baltische staten te verlaten. duitsche lucht aanval op schotland. Van Duitsche zijde wordt terugge komen op de torpedeering van de Royal Oaken wordt meteen be weerd dat zelfde duikboot eveneens een ander Engeisch zwaar pantser schip, de Repulse zou he'ocen ge troffen. Naar net eene bericht werd het schip zeer zwaar gehavend, naar de andere berichten werd het zelfs tot zinken gebracht. Van Engelsche zijde wordt zulks ten stelligste gelogenstraft en wordt ver klaard dat het Duitsche bericht be spottelijk is en slechts ten propagan damiddel is. Terloops mag er wel even op ge wezen worden dat het de gewoonte niet is der Engelsche Regeering de gereden verliezen te minimaiiseeren. r.nderzijds werd door een aantal Duitsche vliegtuigen, naar verluidt 12 a 14, een aanval uitgevoerd op de kusten van Schotland, bijzonderlijk op de bekende brug van ae Firth of Forth en op Edimburgh en omgeving. De Duitsche vliegtuigen, die zonder te voren te zijn opgemerkt, de kusten van Schotland konden bereiken, wer den aldaar onmiddellijk onder vuur genomen van het luchtafweergeschut en van opgestegen Engelsche jacht vliegtuigen. De Duitsche vliegers wierpen bom men naar de brug van Firth of Forth, dit wijl een trein er over trok, maar zonder die te kunnen treffen. Even wel werden jeen drietal Engelsche oor logsschepen, die in de baai voor an ker lagen, getroffen, 15 leden der be manningen, waaronder de bevelheb ber van een torpedojager en een an der officier, werc.en genood en 12 an deren gewond. Te Euimburgh werd een burger ge wond. Naar Duitsche bron zouden van weerszijden twee vliegtuigen zijn neergeschoten geworden. Naar Engelsche bron wordt daaren tegen ten stelligste beweerd dat met zekerheid kan worden bepaald dat vier Duitsche vliegtuigen werden neer- I gehaald wijl er heel waarschijnlijk nog drie andere omgekomen zijn in to Engelsche en Fransche vliegtuigen ondernamen ook tochten boven Duitschland. De Duitschers beweren een Engeisch en een Fransch vlieg tuig te hebben neergehaald. Omtrent de Russisch-Turksche be sprekingen wordt reeds gesproken van een breuk. De Britsche cargoboot Lochavon werd getorpedeerd. De bemanning kon gered worden. Het schip mat meer dan 9.000 ton. Hitier beraadslaagde langdurig met zijn generaals. Op het WESTERFRONT werd groo te bedrijvigheid vastgesteld in en ach ter de Duitsche linies. Een Duitsch offensief wordt in het vooruitzicht gesteld. In het Fransch commentaar v/ordt gewezen op de geringe bezetting der vooroosten in den strijd die thans wordt geleverd. Twee Fransche stoombooten, de Bretagne(een paketboot) en de Loulsiane werden in den grond ge boord; 450 overlevenden werden ge red. Men betreurt 15 dcoden. De overplanting der Duitschers woonachtig in de Baltische Staten ward volop ingezet. Naar de Times zou Hitier de Duitsche koloniale rech ten in Europa tegen goud hebben ver- j kocht aan Stalin. Dit wil zeggen dat hij de Duitsche rechten in de Balti- I sche Staten heeft afgestaan. Met de ontworpen overplanting heeft Hitier I ook een einde gesteld aan de Duitsche i Oost-Politiek, die reeds sedert eeuwen werd ingezet en gevoerd. Eerst is begonnen met de Duit schers uit Estland en Letland. Uit Riga alleen moeten 35.000 lie den naar Duitschland overgeplant worden. Tien Duitsche vrachtbooten kwamen er reeds toe. een vertrok reeds met Duitschers aan boord. Naar verluidt mogen allen slechts 50 reichs- mark, een fiets en eten voor 48 uur medenemen. Al hun bezittingen moe ten verder overgemaakt worden aan een bijzondere depositokas die verder voor de likwidatie ervan zal zorgen. Geen enkel weet waar naar toe hij zal gebracht worden. Denkelijk zullen allen overgeplant worden naar de ge bieden door Duitschland cp Polen veroverd. In het geheel zou bij deze ever- planting een bedrag van anderhalf milliard mark naar het Duitsche Rijk worden overgezet. Bij het vertrek dier lieden deden zich hartverscheurende tooneelen voor. Rechters moesten toegevoegd worden gezien het groot aantal vragen voor echtscheidingen, daar denkelijk velen die gehuwd zijn met Duitschers in hun land wenschten te blijven. Sommige van de huisgezinnen die moeten worden overgeplant zijn in de Baltische Staten sedert eeuwen ge vestigd en heb'oen er groote rijkdom men vergaard. Het moet dan oak heel hard zijn dat alles te verlaten, voor het onbekende. Juweelen en zilver- werk zouden zij toch mogen mede- nemen. Da Duitschers gevestigd In Zuid- Slavie vreezen eveneens te worden overgeplant. In Bohemen en Moravie gaat de lijdensweg der Katholieken voort. Wijl enkele priesters vrijgelaten wer den werden er talrijke andere gevan gen genomen en naar concentratie kampen in Duitschland overgebracht. Onder de aangehouden geestelijken bevindt zich de Pauselijke Prelaat Mgr Dr Stanislas Zela. Het gaat hier voor de Duitschers om gijselaars vast te houden opdat de Tchecken een loyale houding tegenover de Duit schers zouden aannemen. Canada zal dienen tot opleidings centra voor alle piloten van gansch het Britsche Rijk. Canada zelf zal 6.000 piloten leveren aan Engeland, en dit per jaar. In de Engelsche havens worden tal rijke sloepen in gereedheid gebracht om jacht te maken cp de Duitsche duikbooten. Noorsche visschers verklaarden ge tuige te zijn geweest van een zeeslag. Drie Britsche schepen zouden een an der oorlogsschip tot zinken hebben gebracht. thans niet meer noodig waren en ont zet werden. De vijand werd op af stand gehouden door artillerievuur en dit van de automatische wapens. Vin nige in fanteriegevechten werden toch geleverd. De Duitschers leden zware verliezen door de aangelegde mijnen. Deze wa ren meestal Duitsche mijnen die door de Franschen werden ontdekt. De li nies der Franschen bevinden zich nog op Duitschen bodem en liggen 20 km. voor de Maginot-lijn. Aluus een Ha- vasbericht. Omtrent de Russisch-Turksche be sprekingen wordt gemeld dat die ge schorst werden en H. Sarajoglu is te rug naar Ankara afgereisd. Britsche vliegtuigen maakten een tocht boven Duitschland, o.m. boven Emden. Een der vliegtuigen zou niet weergekeerd zijn. Duitsche vliegtuigen waagden een aanval op de schepen gelegen ln de baai van Scapa Flow (op hei, uiteinde van Schotland). Een oude Engelsche oorlogsbodem, de Iron Duke werd beschadigd. De Firth of Forth werd ook overvlogen Aan de Duitsch - Nederlandsche grens opende het Duitsche luchtaf weergeschut het vuur op Nederland sche vliegtuigen die boven de Neder landsche grens vlogen. In de bladen wordt ook gewag ge maakt van een boodschap van Hitier aan Staline en nog dat van Duitsch land geen nieuwe voorstellen meer te verwachten zijn. Dat dergelijk initia tief alleen nog van Engeland of Frankrijk dient uit te gaan. Naar Reuter rezen meeningsver- schillen onder de Duitsche leiders. Da invloed van Italië op de Balkan- landen schijnt te moeten verhoogen. Door de Fransciten werd een Duitsch handelsschip buit gemaakt. Een Duitsche duikboot zou in het nauw gedreven zijn in de baai van Eatsbourne. In Frankrijk zullen de klassen van 1909 en 1910 huiswaarts gezonden wor den. In het Engeisch Lagerhuis werden belangrijke verklaringen aan den dag gelegd. H. Chamberlain had het over de Duitsche raids boven Schotland. Hij gaf melding van de geleden verlie zen: 3 officieren en 13 man gedood, 2 officieren en 42 matrozen gewond, waarvan 11 erg. H. Churchill weidde uit over den strijd op zee en in de lucht. Over de torpedeering. Het is rog een onop geloste kwestie hoe de Duitsche duik boot in de baai van Scapa Flow is binnengeraakt. De daad van de Duit sche bemanning dier U-boot is een onmerkenswaard!ge daad van stout moedigheid en beroepsbehendigheid. Een onderzoek wordt ingesteld. Car gobooten werden opnieuw getorpe deerd. Da Duitsche onderzeevloot heeft echter zware verliezen geleden. Gedurende de laatste week werden er 7 onderzeeërs tot zinken gebracht. Oter de laatste zes weken mag aan genomen worden dat 13 Duitsche on derzeeërs tot zinken werden gebracht, wijl er 5 zwaar beschadigd werden. Hierdoor werd een derde der Duitsche onderzeevloot buiten gevecht gesteld. Daarbij dient dan nog gerekend de duikbooten tot zinken gebracht door de Frapschen. de u-boot bemanning die de royal oaktot zin ken bracht onvangen door hitler. hebben de duit schers een nieuwe torpedo uitgevonden? drijvende olie schuld aan het verdrin ken der bemanning van de courageousen royal oak». de russisch-turksche on derhandelingen afgespron-. ien: duitsch offensief ingezet op het westerfront. belang rijke verklaringen van de heeren chamberlain en chur chill: een derde der duitsche ondsrzeeers verloren. Op het WESTERFRONT hebben de Duitschers een'offensief ingezet. Acht divisies zouden deelgenomen hebben aan den strijd. De aanval werd ge steund door artillerie maar niet door tanks en andere pantserwagens. De aanval had plaats ten Oosten van de Saar, op een breedte van 30 km. De berichten hierover zijn zeer uit eenloopend naar gelang hun her komst. Naar Duitsche ofïicieele bron zou den de Franscnen al hun stellingen op Duitschen bodem hebben verlaten om zich terug te trekken tot aan de grens of zelfs er achter. De Duitschers zouden den Schnee- berg hebben veroverd. Naar het Fransche legerbericht heb ben de Fransche voorposten zich in goede orde en al vechtend achteruit getrokken op hun eerste verdedigings linie waar stand gehouden worcit. De Duitsche aanval zou afgeslagen zijn. De Franschen wijzen erop dat sedert een 14-tal dagen vooruitgeschoven stellingen werden verlaten, daar die bezet werden met een offensief doel einde om den druk op Polen te doen verminderen, maar dat die stellingen heerschen om den goeden uitval van de onderhandelingen met Rusland. Rusland leverde naar verluidt 17,5 ton goud aan Duitschland. Dit zou de prijs zijn voor het opgeven van de Duitsche Oostpolitiek Naar zekere bladen werd reeds een gedeelte van dit goud naar Nederland gevoerd om vandaar uit zekere betalingen te kun nen doen. In Engeland verscheen een nieuw witboek, namelijk over de laatste ge beurtenissen te Berlijn kort voor het uitbreken van dezen oorlog. In feite is het esn verslag van den H. Hender son die gezant was te Berlijn. Naar dit witboek zou Goering een vrede lievende oplossing hebben nagestreefd maar heeft Ilitlcr den oorlog ontke tend staande onder den invloed van von Ribbentrop en de legerleiders, en ook om zijn hoogmoed voldoening te schenken. Naar verluidt zullen Italië en Egyp te een zeker aantal troepen terug trekken van hun wederzijdsche gren zen. Fransche bladen melden dat Fran sche parlementairen de vraag zouden gesteld hebben of het nu de ti.id niet zou ziin om tot toenadering te komen met Italië. Er wordt zelfs gewag ge maakt van een geheim onderhoud Daladièr-L^val. Uit dit onderhoud zou gebleken ziin dat beiden het eens wa ren om tot een toenadering met Italië te komen. (AAN V O S. OPGEDRAGEN) Minister Churchill, Britsche eerste Lord <Lr Admiraliteit, gekiekt tijdens aijn radio rede van Dinsdag avond, in dewelke hij verklaarde dat reeds een derde der Duit- gch« onderzeeboten buiten t>evask( of ondergegaan zouden zijn. GE) De bemanning van de Duitsche on derzeeboot die de Royal Oak tor pedeerde werd met groote uitbundig heid onthaald in Duitschland. Gansch de bemanning trok naar Berlijn waar zij ontvangen werd door Hitler zelf die hen dankte en vereeremerkte. De kapitein der boot verklaarde dat vooraleer hij tot den aanval overging een paar dagen op den loer was ge bleven vóór Scapa Flow en dank aan de in- en uitvarende kleine schepen den veiligen weg kon vinden die tus schen de mijnversperring toegang ver leende tot de baai. Naar die kapitein, genaamd Priem, werd benevens de Royal Oak ook de Repulse zeer zwaar getroffen. Anderzijds bevestigde II. Chamber lain in het Lagerhuis het verlies van de Courageous en de Royal Oak maar ontkende ten stelligste het .ver lies zoo van de Repulseals van de «Ark Royal» en als van de «Hood». Op onware dergelijke berichten zal de Engelsche admiraliteit zelfs niet meer antwoorden. Uit verhalen van geredden van de Royal Oak en van de Nederland sche boot Veendamdie dicht bij de Courageous was toen deze zonk, blijkt dat het meerendeel der ver drinkingen van de leden der beman ning te wijten valt aan de dikke laag olie die aan de oppervlakte komt drij ven en waardoor de ongelukkigen versmacht en vergiftigd worden. Volgens de Daily Express zouden de Duitschers bij het torpedeeren van die hooger gemelde Engelsche oorlogs bodems gebruik gemaakt hebben van een nieuw soort torpedo, een magne tische torpedo, die onder de vlot- lijn of onder de kiel treit, punten die niet zoo zwaar gepantserd zijn. In het geheel kwamen 24 officieren, waaronder de Admiraal Blagrove, en 736 matrozen ont met de Royal Oak De Britsche paketboot Sagaing werd tot zinken gebracht. Een 60-tal passagiers zouden vermist zijn. Ook de City of Magdalayis vergaan. De 300 opvarenden werden gered. H. Chamberlain verklaarde ook nog dat van de Duitsche vliegtuigen die een aanval waagden op Schotland er 8 vernietigd werden en dat nog an dere hun oasis niet meer hebben kun nen bereiken. Van de 30 die een aan val waagden zouden er 23 neerge haald zijn. Op het WESTERFRONT hebben de Engelschen den hun toegewezen sec tor oezet. Zij staan onder Fransch op percommando. Van Fransche zijde wordt de Duitsche bewering als zou den de Duitschers talrijke krijgsge vangenen heoben gemaakt ten stel ligste gelogenstraft. De Fransche eer ste verdedigingslijn zou niet aange tast zijn. Op het DIPLOMATISCH FRONT ge beurde er ook heel wat. Te Stockholm kwamen de Staats hoofden van Noorwegen, Zweden, Fin land en Denemarken bijeen. De vraag stukken die hen gezamenlijk aanbe langen heoben zij ter studie genomen, De conferentie is evenwel nog niet gesloten. Te Moskou zijn de Russisch-Turk sche besprekingen definitief afge sprongen. De Turksche Eerste Minis ter verklaarde te Ankara dat Rusland eischen heeft gesteld die Turkije niet kon aanvaarden. Turkije verzaakt niet aan de Engelsche en Fransche vriend schap. von Papen is met gansch zijn •familie er van door getrokken van Ankara. In het Vatikaan werd groote vol doening uitgedrukt om den weerstand door Turkije geboden aan de Russi sche eischen. In Finland zou meer optimisme TURKIJE SLUIT EEN V/EDERZIJDSCLI BIJSTANDS VERDRAG MET FRANKRIJK EN ENGELAND. DE BIJEENKOMST DER NOORSCHE STATEN GEËINDIGD. Donderdag bracht ons een Engel sche diplomatieke overwinning, in den vorm van een pakt van wederzijd- schen bijstand gesloten tusschen Tur kije, Engeland en Frankrijk, en dit wijl de Russisch-Turksche onderhan delingen nog maar pas afgesprongen waren. Woensdag reeds waren de Fransche Generaal Weygand en de Engelsche Oneraal Waywell naar Ankara ver trokken. Na hun aankomst aldaar na men hun besprekingen onmiddellijk een aanvang en Donderdag namiddag was alles klaar en werd het overeen gekomen pakt onderteekend. Hieruit bleek dus dat Turkije niet ingegaan was op de Russische eischen. Naar het gesloten pakt zullen Frank rijk en Engeland Turkije ter hulp moeten komen zoo dit land zou aan gevallen worden. Daarentegen zou Turkije Frankrijk en Engeland hulp bieden zoo die landen oorlog zouden moeten vceren ten overstaan van hun verplichtingen tegenover Griekenland en Roemenië. Turkije zou evenwel niet verplicht zijn oorlog te voeren tegen Rusland. Het pakt is geldig voor 15 jaar. In het Lagerhuis legde H. Chamber lain hierover een verklaring af en be vestigde het sluiten van dit akkoord. Omtrent de Russisch-Turksche be sprekingen meldde hij dat die tijde lijk geschorst werden mar.r dat beide landen hebben bevestigd dat hun vriendschappelijke betrekkingen blij ven bestaan. Naar de Daily Express zou Rus land van Turkije geëischt hebben dat dit land de bezetting van Polen zou erkennen, een Balkan-blok zou ge vormd dat Rusland en Duitschland zou steunen en beïnvloeden van Roe menie om grondgebied aan Rusland af te staan. Turkije zou die voor waarden geweigerd hebben. In talrijke kringen meent men dat Turkije thans zal trachten een Bal- kanbiok te vormen met de medewer king van Italië. Het sluiten van dit akkoord werd met groote vreugde begroet in Frank rijk en Engeland. In Duitschland is men er eerder ontgoocheld en ver klaart men dat Turkije de reactie niet zal ontgaan. Te Stockholm nam de bijeenkomst der Noordsche Staatshoofden een ein de. Ieder der vier Staatshoofden hield een radiotoespraak. Allen verklaarden vrede en vrijheid te verlangen en de solidariteit onder de vier Noordsche landen werd tot uiting gebracht. Van wege omzeggens aile Ameri- kaansche Republieken kwamen tele grammen van sympathie ten over staan van de Noordsche Staten toe. De Finsche afvaardiging werd bij hoogdringendheid naar Moskou te ruggeroepen. Russische troepen zijn Estland bin nengetrokken. De Bulgaarsche Regeering nam ont slag. Een meer uitgebreide Regeering zal gevormd worden. Zoo de V. S. van Amerika het wa penembargo opheft zullen, naar ver luidt, Engeland en Frankrijk er 5750 vliegtuigen bestellen. Een nieuwe lijst van 11 overleven den van de Royal Oakwerd be kend gemaakt. Op het WESTERFRONT heerscht er slecht weder. De mededeeiingen behelzen dan ook meestal nog enkele berichten omtrent de Duitsche aanval van het begin der week. Van Fran sche zijde wordt gemeld dat de ver liescijfers die in de bladen gemeld werden ten aanzien van de Duitschers fel overdreven zijn. Het is ook niet waar dat de Duitschers talrijke Fran schen gevangen zouden hebben ge nomen. De Franschen weiden ook breed uit over het wassen van den Rijn die ge vaar brengt voor de opgerichte ver dedigingswerken. Naar ue Franschen is de overstrooming veel gevaarlijker voor de Duitschers daar hun verster kingen lager gelegen zijn dan deze der Franscnen en zou het geluid van pompen, die water uit de Duitsche versterkingen pompen, waargenomen worden. De Duitschers anderzijds melden dat zij op 18 Oktober 25 Fransche officieren en 664 soldaten gevangen heb'oen genomen. Op het Westerfront zouden de Duitscners daarentegen slechts volgende verliezen hebben ge leden: 196 dooden, 356 gewonden en 114 vermisten. De Duitschers houden ooit staande dat zij reeds 60 vliegtui gen neerhaalden, waarvan 12 Engel sche. Het B.N.B. verklaart ook dat de Fransche vrijwilligers zekere gebieden gelegen op Duitsch grondgeb.ed ont ruimd heoben. Het Duitsch blad Frankfurter Zei- tung vaart heftig uit tegen het Va- tikaansch blad Osservatore Roma no en verklaart dat het Vatikaan zich niet boven het konflikt houdt en zich midden het kamp der vijanden van Duitschland houdt. Het blad vraagt dat het Vatikaansch blad on der oog zou gehouden worden. Pco De strijd was uitgestreên en de oorlog opgezegd. Het offer teas geplengd: 't getuig nis afgelegd Van stoere dapperheid bi) 't onverschrokken zwoegen, Door hen die hunne jeugd voor onze vrijheid droegen Naar 't laagste hellenest van rauioe jammerklacht En schandelijken moord, door menschenbreip bedacht... Te midden d'ijslijkheid, als d'eersten morgen blauwdf, Stond plots een Ridder recht die 't slagveld overschoüicde, Eén ruwe kerel was 't, tot reuzenkracht gespierd, Die ook, manhaftig, 't zweerd met forschheid had gezwierd -* En liet vol derenis de moede blikken waren Rond 't lillend lijkgespook van jonge martelaren;... Hij huiverde van schrik en gruwelde van vrees Bij 't zien dier arme doön: verminkte brokken vleesch... Vernieling.'.'... Was dat al wat hem de zege jeunde??... Toen sprak hij d'oorlogsvloe k en heel de stilte dreunde: Want nutloos is gestort dat gulpend Heldenbloed Wanneer den oorlog niet door vrede wordt vergoedt... Hij gespte 't harnas aanmet 't zwart en geel "blazoen Waarop een blanke duif in 't vlakke veld van groen, Besteeg een vuur gen hengststak 't slagzwaard in Ce schee&j En toog, in dolle vaartten kampstrijd uit voor vrede... Dochwaar voorbij hij reed werd hij bespot, gesmaad. En bitter kwelde hem een ras-vervreemde haat Hij voelde medeleed met hen die niet begrepen Die liever in de ellend van rampen zijn gevepen Maar, rustloosvloog hij voort op 't schuim bevlokte ros: Die vranke Ridder ivas: het Vreêverbond van V.O.S. jj, V.O.S., is eerst en meest de oitzijdigheid te danken Wijl weer de groote buurs in wrcedeii oorlog janken... Pluk dan die teere bloem die g'éénmaal hebt geplant En leg ze veilig neer in 's Vorsten ijzren hand: Zij is de rijke vrucht van itw ondankbaar streven: «Door eigenzelviglieid, aan *t Volk, de Vrede geven! »rin«e, 10 Oktober 1039. KAREI, CAENBl OM ONS LAND VAN LUCHTAANVAL TE VRIJWAREN DE VOORZORGSMAATREGELEN TE POPERINGE Al!e voorzor«fsmaa*re^e'en wordm fre- nomen om ons Land neutraal Kouden en van luchtaanvallen te vrijwaren. Om aan vreemde vliegers v/el aan te dui- cüu'den waar de grensscheiding ligt, werd aan alle gemeenten die met Frankrijk en Duitschland gemeene grens hebben, op dracht gegeven een witten reusachti?*en letter B te maken op het uiteinde der grens, in open veld. Hierboven geven we foto der B ge maakt op Poperinge'a grondgebied! te Abeele; de afmetingen ervan z'jn: 13 m. breed en 10 m. hoog. Zij ligt op een stuk land van Heer Derycke Leon, langs den gemeene-weg ASee!e-DorpAbeele» Statie, dicht de herberg Au Pont da Pierres Het Gemeentehes'uur v-n Po* peringe heeft gezorgd om dit in re?el ta doen en het werk werd uitgevoerd door aannemer Heer C. L^.conte; het werd uit gevoerd in brijken die op hun kon slaan en gewit worden. Onze B komt heel goed uit zooals men op foto kan zien. Zkcht.'e hierboven geeft een gedacht er van. Men ziet de B gelegen op Bel gisch grondgebied; er tegen, de gemeer.a weg, half Belgie half Frankrijk, en, heel vorenaan, Fransch grondgebied waar w« op moesten om onze B te kunneQ trekken. WIJDING VAN VIJF ZIJALTAREN IN DE ST-MAARTENSKATHEDRAAL TE IEPER Ziclit tijdens öc sclioone plechtigheid, Woensdag, 13 Oktober, kwam Z. Exc. Mgr Lamiroy naar leper om de vijf zij altaren van de St-Maartenskathedraal te 'leper te wijden. De Liturgische plechtig heden namen een aanvang om 9 uur 's morgens. We bemerkten in het hoog koor Z. Exc. Mgr Lamiroy, Bisschop van Brugge; Z. E. H. Pastoor-Deken Vermant; Z. E. H. Delamotte, Pastoor op St-Jacobs; Z. E. H. Bonte, Pastoor op St-Pieters; Z. E. H. Denys, Pastoor op St-Niklaas: Z. E. H. Verhaeghe, Principaal aan het St-Vincentiuscollege; E. H. Huyghe, On derpastoor op St-Maartens en E. H. En- glish. Ceremoniemeester. Deze aandoenlijke plechtigheden duur den tot omstreeks 11 uur, waarna E. H. Lamerant, rustend priester, de plechtige Hoogmis opdroeg, bijgestaan door E. H. Verhaeghe, principaal. Deze is werd opgeluisterd door het ge mengd koor van St-Maartenskathedraal, onder de kundige leiding van kapelmees ter Maurits Baert. Talrijke geloovigen hadden er dan ook aan gehouden op deze plechtigheden te genwoordig te zijn. TIZEERT UW KOFFIE ■aim DE NIEUWE KERK TE MADONNA LANGF.MARK. Maandag 30 Oktober zal voor het ge hucht de Madonna te Langemark van groote beteekenis zijn, want op dezen voor Uw kostbaarheden en waardepapieren, wanneer U ze plaatst in een brandkast gehuurd bij de Kredietbank. De staal- en betonconstructie van onze koffers en kofferkelders schept een zekerheid die op geen andere wijze gefivenaard kan worden. Matige huurprijzen, lieugelijken dag wordt de Madonnakerk door Z. Exc. Mgr Lamiroy, Bisschop van Brugge plechtig gewijd. Het geld hier een nieuwe gestichte paroctiie. In het jaar O. H. 1936 in de Maartemaand stuurde Z. Exc. Mgr Lamiroy, den E. H. Deltour naar de bevolkte wijk van dé Madonna te Langemark, met de opdracht er een nieuwe parochie te stichten. Eene nood kerk werd ingericht in de bloeiende Meis jesschool. Met onverdroten ijver en kra nige wilskracht toog de nieuwe zielenher der aan het werk. Zooals men op onze foto merken kan, is de nieuwe kerk haar voltooiing nabil- In drie jaar tijds wist E. H. Deltour dit heerlijke werk te verwezenlijken. De pa rochianen van Langemark-Madonr.a gen terecht fier zijn op hunne nieuw» kerk en op hunnen gulhartigen pastoo"

De Halle (1925-1940) | 1939 | | pagina 2