Ons Vrouwenhoekje 06 Dera VERENIGING VOOR BESCHAAFDE OMGANGSTAAL GEDACHTEN HANDELSBELANGEN SPREEK EN SCHRIJF BESCHAAFD! WEKEL1JKSCH LITURGISCH BULLET UN W EEK-KALEN DER Het geld ls het bloed, dat door de ade ren der mcnschheid vloeit. Wie niet vreest te leven, is ook niet bang voor den dood. Niets mankt ons zoo groot, als eene groote smart. Aarzelen is aan zichzelf twijfelen. y£T manneke UIT DE D'HISTORIE maakt gewag van de bruiden van Toskane Die steken hoog de vane op hunnen huwelijksdag en dragen dan, netjes en fijn een ïuiker van jasmijn! Waarom van jasmijn en niet van lelies of van oranjebloesems lijk 't bij ons de gewoonte is.,.! Ja zie... dat weet mijn jas. en hier komt d'historie van pas. Je moét weten dat in 't jaar 169D de groothertog van Toskane, die ne fameuse bloemenliefheber was, een prachtige jas- ïnijnplant kweekte. Hij was zoo vervuld ran trots wegens dit product, dat hij zijn tuinman verbood er stekjes af te snijden en ze te verkoopen of weg te geven. Maar... diene vent kon toch niet nala ten een klein stekje te binden in den rui ker, dien hij, op heuren verjaardag aan zijn lief cado gaf. Deze, die er seffens 't profijt van inzag kweekte de plant toen op en verkocht er bloemen van tegen zulk een hoogen prijs, dat zij spoedig konden trouwen... en sindsdien dragen de nieuwe bruidjes ginder allemaal nu producten ven do... gestolen bloem. En 't moet zijn dat z'er geen ongeluk bij ondervinden want ze zouden anders al rap zeggen: dia, jasmijnen... ze kunnen ons gestolen wor den EF.N KEER in smoking stond voor een café naar een taxi uit te kijken. Er geen iiende. riep hij een jongentje, dat met een karretje, gemaakt van een zeepkistje en vier kinderwagenwielen, over het trottoir scharrelde. Zeg vent, riep hij, loop even naar den hoek en haal een taxi voor me. De jongen keek op. Niks, hoor! Daar loop ik niet in! Zoodra ik me omkeer, gaat gij d'er met mijn kar vandoor! 'N GEDACHT Wij hebben «monds« genoeg om iemands werk te laken maar weinig "hands» genoeg om 't betere te maken! IETS wat ik zeggen wil d'r is... bril en bril en hier gaat het opgelet over nen bril die men heusch op zijnen neus niet zet! En toch... cvoelt g'U gekrenkt?) Is 't die niet waaraan ge denkt! Want die waaraan ge denkt is er ze ker eenen... met één oog en zonder glas... neen... 't is daarover niet dat we 't heb ben... want thans maakt men brilglazen die onder de oogleden geschoven worden. Die zeer vereenvoudigde bril kost... duur der, maar de Amerikaansche vrouwkens verkiezen die glazen hoewel ze tot de 100 dollar kosten... O vrouwelijke ijdelheid. Het schijnt dat dit glas de oogen bijzon der glanzend maakt. Er zouden al 300 mo dellen in omloop zijn. Maar het dragen blijft ondertusschen heel wat werk vergen. In plaats dat de glazen voor de oogen in de:i vorm van een gewonen bril ge bracht worden, worden ze rechtstreeks op den oogappel gezet. Dit vereischt na tuurlijk uiterste voorzichtigheid en stren ge hygiëne. Er wordt een afdruk van den oogappel genomen, en het glas wordt zorgvuldig volgens dezen vorm geslepen! Natuurlijk... elk ziet door nen eigen bril... maar 'k verkies toch mijnen neus nijper... maar 'k moet bekennen ook... da'k geen vrouw 'n ben en dat er van mijn schoonheid maar weinig eer te halen is... zelfs zonder bril...! DE SN03 ROEMDE over zijn voorva deren. Een van hen her "t in Palestina, tijdens de derde kruisvaart, een veldslag gewon nen door zijn diepe kennis van het veld geschut. Zijt ge niet een beetje abuus? waag de het '11 burgerken. Het poeder bestond toen nog niet. Hij deed kanons opstellen voor de Sarrazijnsehe lijnen: en die kerels, mee- nende dat het poeder uitgevonden was, vluchtten in allerijl de gaten uit! IS DE kus gedoemd uit. de wereld te verdwijnen De zaak hoeft niet verbloemd al mocht ze nog zoo angstwekkend schij- tnen... In elk geval, wilt ge niet verkorten uw [leven Dn moogt ge nooit nog een kusken ge lven Gaan ze dan alles in 't werk stellen om t leste greintje powezie van onzen aardbol te doen verdwijnen? Zie nu dat nu aan... in Amerika zijn z'in oorlog getrokken te gen den... kus... Och arme toch... en we mogen ons beide handen kussen dat ze 't bij ons nog zoo ver niet gedreven hebben... De bestuurder van een psychb-tech- niscli instituut te Buninson is de mee- ning toegedaan dat iedere kus het leven met 3 minuten verkort, Hoe dat men dat uitlegt... Ja, zie, na een diepgaande we- iHHMBHBaaaBiaKaikriBiiiisaa Mengelwerk van 22 Okt. 1939. Nr 32. tcnschappelijk onderzoek heeft deze heer verklaard dat iedere kus het menschelijk organisme in beroering brengt, hart en pols tot onregelmatige slag dwingt en daardoor het leven telkens met 3 minuten verkort. Zoodoende kosten 483 kussen een heelen dag en 2360 kussen een heele weck. Wij vrerzen r gezind dat de weten schappelijke Waarschuwingen van den strengen meneer docteur uit Buninson niet in staat zullen zijn. den kus uit de wereld te doen verdwijnen!... want dan was 't gedaan met alle powezie en d'avondwind kusse de bloemen! EN NU... O! powezie... 'n oorlogsveitel- selken: Drie Engelsche vliegmachines waren op propagandetocht naar Duitschland gevlogen. Enkel twee kwamen terug... Eindelijk bij 't vallen van den avond kwam ook het derde aangevlogen... En' toen de verbaasde kapitein den pi loot ongedeerd zag uitstappen, vroeg hij hem: Beschoten door den vijand?... Ver dwaald?... Toch niet, sprak de piloot, maar ingezien het overal in Duitschla id zoo kalm was, ben ik gedaald en heb ik de strooibriefjes zelf onder de deuren gesto ken... oorspronkelijke detective-roman door WILLIAM HOLT De detective, die merkte, dat de kost- juffrouw van Werner, een wel zeer rijke phantasie had, deed echter, of hij haar onderstelling nog zoo kwaad niet vond. Hij praatte nog eenigen tijd met haar en scheen, toen hij eindelijk heenging over de inlichtingen die hij gekregen had niet onvoldaan. Tenminste hij keek op gewekt nanr de grijze lucht, waaruit het zachtjes was beginnen regenen en' scheen liet niet erg te vinden, dat zijn mooie l.ieuw-modisChe kleeren van dien regen nog al te lijden zouden hebben. Hij liep pein -end langs het trottoir en lette niet op de modderspatten, die zijn schoenen bevuilden. Eensklaps echter scheen hij tot de werkelijkheid terug te keeren. Hij riep een huurrijtuig aan dat juist pas seerde en liet zich naar het hotel bren gen waar hij reeds te voren logies be- snroken had. Zijn eerste zorg was daar zijn bemodderde schoenen weer in orde t» laten brengen en onderwijl won hij inlichtingen in naar het adres van Alice Lvan. Spoedig was hij naar haar onder weg en verzocht om een kort onderhoud. Maar hem werd gezegd, .dat juffrouw Evan niemand ontvangen kon. Bunning verzocht toen, haar een klein briefje te overhandigen, doch als hij daarvan uit werking verwacht had vergistte hij zich toch, want de dienstbare kwam terug mot de boodschap, dat zij mijnheer Bun- üing niet ontvangen wilde. De detective nam met zoo groote vrien delijkheid deze me icdeeling in ontvangst, dat men waarlijk bi:na zou denken, dat de wrigeving hem genoegen deed. terwijl j D'R IS een spreuk die luidt... en die ge [twist» j Over goesting eh kleur wordt niet ge-, I Wat hier is leelijk vinden ze ginder schooi* - j 't Is 't verschil tusschen d'erwt en de boon Deen is rond, d'andere ovaal 't Es 't gansche feit... op kleine schaal. Na regen komt zonneschijn en na de leelijkheid» van verleden weken komt thans de "schoonheid» aan de beurt... In Europa zijn witte tanden schoon, in Japan moeten ze geel, bij de Indianen rood zijn. Een bloeiende gelaatskleur is stellig benijdenswaardig, maar de vrou- DEE3 wijsheid-spreuken ciie recht komen uit de keuken behelzen noch gal noch venijn maar zeggen de waarheid fijn... 't is iets voor echte lekkerbekken en alle man kan er zijn profijt uit Nooit komt er uit een kwaad begin Nooit komt er uit een gekke min Nooit komt er uit te snellen spoed Dat voordeel in het leven doet. Het trouwen is een vaste knoop Het rouwen is een vaste hoop Het trouwen en het huisgezin Die hebben veel bedenkens in. Als jong met jong te zamen paart God is er bij naar rechten aard En als een oud man door de trouw Verkrijgt een meisje of jonge vrouw Al gaat het stuk men weet niet hoe Nog zendt er God zijn zegen toe, Maar als een oud en grillig wijf Gaat trouwen met een jeugdig lijf Zoo gaat het vast geloof het vrij Daar is noch God, noch zegen bij...! 't, Is waarheid... gelijk dees reden waar om de vrouwen geen... baard 'n dragen. Treed daar niet over in 't geschil Want dat voorzag de Heer des Heeren Hun mondstuk staat geen oogwenk stil Dat men vrouwen eens moest scheren Wel zij ontvingen sneê op sneê! De Heer wist waarlijk wat hij deêl EEN BOER die in de stad was, wilde telefoneeren, maar de juffrouw, die hem niet kon verstaan, vroeg hem wat lui der te spreken. Als ik nog harder schreeuwen kon, riep hij woedend, dan had ik dat ellen dige toestel heelemaal niet noodig! AAN alles komt een einde, z:e, Zelfs aan de verzamelaars-manie om U mijn gedacht te vertalen Wil 'k U 't volgend geval herhalen! In een stad in Californie wcont een postzegelverzamelaar, die onlangs een roemloos einde maakte aan zijn arbeid van dertig jaar. Die vent had in dien tijd niet alleen een prachtverzameling van de meest uit- eenloopende zegels bij elkaar gebracht, maar ook het grootste aantal postzegels, waaronder natuurlijk velen van een en dezelfde soort, die ooit in particulieren bezit zijn geweest Hij heeft nu de ge- heele collectie waardeloos gemaakt door er twee kamers van zijn huis meê te be plakken. Niet alleen de muren maar ook de plafonds van deze kamers zijn geheel bepostzegeld en een van die zolderingen was op die wijze zelfs omgetcoverd in de beroemde "Stars and strips» de Ameri kaansche vlag! Kewel voor een ongewoon behangsel papier dat is er een... maar den tapissier moet niet minder ongewoon geweest zijn... EN HIER 'n vertclselke over de kunst van 't liegen... ,t is wel wat lang... maar ongelogen 't loont de moeite. EEN HEER vroeg een knecht. Toen er zich een aanbood, vroeg hij hem: Kunt ge liegen? Als het moet, bevestig ik de leugens, gaf de knecht hem ten antwoord. Ik huur u, sprak Mijnheer. Den volgenden dag ging hij op reis en nam zijn knecht mede, Toen hij nu in een hotel aan tafel zat, vertelde hij van zijn reizen, zijn wonderen, die hij al had ge zien. Ik heb in een land water zien bran den en in een kleine stad was het opeens duister doordat er een zeer groote vogel over heen vloog. In een ander land waar ik geweest ben, waren de huizen zoo hoog, dat men acht dagen werk had om boven te komen. Niemand geloofde hem en men lachte hem hartelijk uit. Gelooft ge mij niet: zeide hij, mijn knecht kan het bevestigen. en riep nu de knecht binnen en vroeg hem Zijt gij in een land geweest waar 't water brandde? Ik heb ten minste gebakken visch zien zwemmen. En hebt gij ook den greoten vogel gezien? Den vogel niet, maar buiten de stad lag een ei, dat met dertig man werd voort gerold. Het brak en toen verdronken er 30 man door. Het hooge huis hebt ge zeker ook ge zien? Ik zal er u een staaltje van vertellen zeide hij; timmerlieden hadden een her stelling aan 't dak gedaan, 's Zaterdags avonds wierpen zij hun gereedschap naar omlaag en toen zij des Maandags begin nen wilden, was het nog niet beneden. uu£B«iu>aaBMcai£aaajuMBB>aMi deze hem toch in werkelijkheid teleur stellen moest. Toen liet hij zich naar het hoofd-bureau van politie brengen, waar men hem wel kcr.de. Hij werd op zijn verzoek door den hoofdcommissaris ontvangen, die hem stevig tie hand drukte. Zoo, mijnheer Buiuiing ook weer op 't oorlogspad, vroeg hij. Ja, zoo voor uitspanning een beetje. Ik zou hior graag eenige inlichtingen willen op doen. Geheel tot je dienst, zooals ge wel weet. Wat wild ben je op het spoor. Oh, het is niets bijzone'ers. Ik zoek naar een paar buitenlandsche anarchis ten. Zijn er hier in de stad nog verdachte vreemdelingen? Die zijn er altijd m'n waarde en wij houden ze zooveel mogelijk onder controle. Dat tuig brengt voor onze re cherche heel wat last mee. Je kunt de lijst inzien met bijzonderheden en wat er over hen zooal gerapporteerd is. Gaarne, antwoordde de detective. De hoofdcommissaris belde en liet de bedoelde lijst brengen, waarvan Bunning aandachtige studie maakte. Hij bromde hu en dan wat en maakte in een zak boekje enkele aanteekeningen. Nog bekenden erbij? vroeg de com missaris. Och ja. eenige van die knapen ken ik wel; ik ben niet hen in aanraking ge weest of heb er van gehoord. Ik dank u zier voor uw welwillendheid en ben gaarne tot wederdienst bereid. Ik wou dat Je ons maar eens helpen kon met die ellendige geschiedenis Evan. Zoo, zei de detective, schiet liet on derzoek niet op? Opschieten? Er komen telkens nieu we feiten, die even zoovele verrassingen zijn, bij en met elkaar wordt de zaak hoe langer hoe meer onduidelijk. Het is een wanhopige warboel dreigbrief, moord, aanslag op Van Gielen, nog weer egn aan slag. Maar van dien laatsten aanslag hebt ge den dadei; immers gepakt. wen in Griekenland maken zich het ge zicht blauw c? groen, en de Russen vin den zichzelf zeer leelijk als ze niet kalk wit zijn. In Perzië is de gebogen netts de schoon ste: in Haïta de platte, in Rusiahd bewon dert men de wipneuzen. De Duitscliers houden van s'anke gestalten, de Turken geven de voorkeur aan breede: wij zien liever een langwerpig gezicht, in Turkije ronde. Bij ons is een hoog voorhoofd een teeken van verstand, 'in Griekenland wordt een laag voorhoofd voor zeer mooi gehouden. In het beschaafde Europa geeft men de voorkeur aan blond en zwart haait', op de marianne-eilanden aan wit, de Tur ken aan rood En zoo zou de litanie kun nen 'voortgaan tot in der eeuwigheid, Amen... maar dit zal al volstaan om onze stelling te bewijzen... en ge zijt er akkoord meê. VAN DIE heele radio begrijp ik niks, zei een eenvoudig manneke tegen zijn neef. die in de stad studeerde. Maar oom, was het antwoord, dat is toch heel eenvoudig. Stel u voor, dat ge een hond hebt met een heel lange steelt. Zóó lang, dat hij reikt van hier naar Amsterdam. Als ge hier dan in zijn steert zou knijpen, zou hij in Amsterdam kunnen blaffen. Begrijpt ge? Nu zoo gaat het ook met de radio, alleen zonder hond. MENSCHEN waarmeè 'k in ons land comoassie heb dat zijn de visschers... de lijntjesvisschers lijk ge ze daar 's Zondags en ook soms in de weke aan d'oevers van de rivieren en kanalen uren ziet turen op hunnen dobber, of op hun pluim zonder dat er ook maar een sardinneke ne keer aan hunnen worm of hunnen patat komt trekken... en die dan 's avonds «sjampet- (er mogen naar huis toe keeren... Neen d'r is waarachtig geen weelde aan rivier- viscli in ons land en als g'er dan nog de slechte weêrsomstandigheden aan toe voegt dan is 't spelleken compleet! Spijtig voorwaar, voor de liefhebbers, want ne keer dat ge de visscherspassie vast hebt, probeerd'r maar van af te geraken... 't Manneken spreekt van on- c ervindinge... maar Pieter die was slim mer... luistert maar... HET VISSCHERXEN Daar was een aardig vlsschertja D.vt hengelde in den vliet... Dat ging zoovele dagen Maar... visschen ving hij niet. Geen snoeksken wou er bijten Geen blieksken schoot naar 't aas En broers en zusters lachten Zijt gij een visschersbaas II. Maar Pieter liet hun lachen En dacht, wie aanhoudt, wint. Hij keerde naar het water Door regen, weêr en wind. Doch 's avonds broers en zusters I.ie hadden, o wat pret... De braadpan en de beter Kwansuis gereed gezet III. En spottend k'.onk het: «visscher! Wanneer brengt ge toch iets meê?» Eon ander riep «met weinig Zijn wij hier al tevreê» De derde gekte: «broeder, Vangt gij dan aan uw lijn Geen snoeksken of geen voren 't Mag ook een gondvisch zijn». IV. Aan d'overkant van 't vlietje Daar woonde een aardig wicht Don pracht van gouden lokken Omkranste 't lief gezicht De jongen lachte op 't meisje... E.a... 't meisje lachte weer... Zo praatten over 't visschen En... nog veel dingen meer... V. Teen, op een dag, had 't meisje Haar beste kleertjes aan... En ze is met haren Pieter Naar broer en zus gegaan... Hij stak hun deurken open En lachte heel tevreê Nu breyogt die domme visscher. Eenmooie goudvisch meê! Ja, ja, dat zijn dingens die gebeuren zie! 'k geloove dat met den slag 't jonge visschersgild met duizend eenheden gaat stijgen! DN DAT ons huidige jeugd niks meer te leeren heeft zal u 't volgende bewijzen... Henkje is met zijn zuster, die veel ou der is dan hij, op visite, waar zich een jongeman schijnbaar zeer interesseert voor de zuster. Ten slotte neemt hij Hen kje apart in een hoek en vraagt: Zeg, hoe oud is uw zuster? Oh, die is 26 Zoo, maar luister 's jongentje, daar moet ge aitijd aan denken: wanneer ge den leeftijd van 'n jongedame moet ver tellen, dan jokt ge uit hoffelijkheid er een paar jaartjes af, hoor. Moet u mij verteilen, pocht Hen drik, ze is 31. 't Manneken uit de Mr.an. laaaaaaaasBsaaaasaxBsaEaaBBa GE ZIJT OVER OPIS BLAD TEVRE. DEN! NA LEZING, SCHUIF HET IN HANDEN VAN EEN CESUUR OF VRIEND, ZOO STEUNT GE ONS. - DANK EROM. jaaaaaaaaBBk-aflBaaBBSszEasssa Het mocht wat. We hebben aanwij zingen tegen dien Werner, maar meer ook niet dan aanwijzingen en het lijkt ab surd daaruit te concludceren, dat hij den bankier heeft willen dooden. Men is anders neg al vlot geweest om hem in hechtenis te nemen. Ja. m'n waarde Bunning, zeide de commissaris, hoe gaat dat. Eerst hadden we den moord op den professor, van den dader geen spoor. De aanslag op de auto van den bankier, we misten weer iedere aanwijzing. Je begrijpt, dat bij den laat sten aanslag, toen we tenminste eenig houvast hadden, we maar al te geneigd weren aan te nemen, dat we eindelijk den draad in handen hadden. De journalist was overal bij, hij kon er dus de hand in gehad hebben. Nu, toen is maar kort en goed besloten hem te errestecren. We hoopten heel wat te ontdekken, maar we zijn wel een beetje bedrogen uitgekomen. D; resultaten zijn maar heel mager. En dit lijkt me al wel vast te staan, als het Werner was, die trachtte den bankier neer te steken, dan zijn het toch anderen ge weest, die eerder al getracht hebben hem te dooden. Apropos, hebben die mijnheer Van Gielen en de erfgenamen van professor Evan nog geen ruzie om den buit, vroeg de detective. Om den buit? Wat bedoel je? O, ik dacht maar zoo, dat die uit vinding van den professor, waarvan spra ke was, zeker geld waard is. En op de uitvinding zullen denk ik beide partijen aanspraak maken. Jawel, maar de bankier heeft Im mers dadelijk bij het eerste verhoor el verklaard, dat hij de rechten van de kin deren van den vermoorden professor vol komen erkent. Ik denk. dat die het mei elkaar wel eens zijn. En bovendien men beweert, dat de zoon van Van Gielen trouwen zal met Alice Evan. Een flink meisje is zij. En haar broer? O de jonge Dr Evan. Hm. dat lijkt roe een schuw type. zoo n halt gekke ge- DE EETLUST ONZER KINDEREN In een nummer van Kleine Kinde ren schrijft een kinderarts Ieder moeder heeft den vurigen wensch, haar kinderen kerngezond te zien, en daarin heeft ze groot gelijk. Enkel houdt ze te veel vast aan de gedachte, dat ge zond» en «dik hetzelfde beteekenen. Uit deze dwaling ontstaat vaak een heele serie misgrepen in de opvoeding. Een bleek, tenger kind. speelt bij den strandstoel van hare moeder in het zand. Kom eens hier. Anneke, reept de moe- drr, ge moet nu iets eten Wilt ge een boterhammetje met ei uit moeders tasch of liever een appel, of wilt ge een stukje chocolade of liever een paar beschui ten De kleine kijkt haar vermoeid en zonder eenige geestdrift aan. Met een zucht wendt de moeder zich tot mij. Het is verschrikkelijk met dat kind Ze wil maar niet eten Ik krijg er eenvoudig niets in Wat zoudt ge er over den ken. eens te wachten tot de kleine meid vanzelf gezonden honger krijgt, en haar bv. bij een maaltijd eens heelemaal niets te geven De bezorgde moeder is blijkbaar diep geschokt. Neen, neen, hoe komt u erbij, u ziet toch hoe teer het kind is, ik moet blij zijn wanneer ik er, tenminste, een kleinigheid in krijg Het is altijd hetzelfde wanneer het kind niet zoo zwaar is als buurmansdoch tertje van denzelfden leeftijd wanneer het niet denzelfden aanleg tot vetaan- zetting heeft, dan begint de bezorgde moeder het kind vol te proppen tot het een afkeer van alle etenswaren krijgt. Het kind dat, totnogtoe, weliswaar slank, maar volkomen gezond was, be gint te sukkelen en boet zijn roode wan getjes in. Bovendien schaadt het voort durend pruilen tegen het te volle bord, het telkens moeten weigeren van de te groote hoeveelheid voedsel, het kind ook psychisch. Het doorziet weldra, dat va der en moeder zelf weten dat zij onrede lijke eischen stellen en het onmogelijke verlangen. Het ik wil niet meer dat aan tafel niet verboden wordt, zal weldra ook bij andere gelegenheden tot een bijna onuitroeibare gewoonte worden. HUISHOUDELIJKE WENKEN Gipsfiguren. Men kan gipsfiguren het best schoon maken met behulp van een mengsel, dat is samengesteld uit een eetlepel ammoniak en een theekopje wa ter. Met deze vloeistof en 'n zacht kwastje, reinigs men de beelden in gips, men laat ze daarna drogen en wrijft ze op met een wit wollen doekje. Praktische Ascfcbakjes. Bij het aan schaffen van asclibakjes moet men c'eze bij voorkeur kiezen welke een ronding hebben voor sigaar of sigaret, terwijl heeren tevens gaarne een in flink formaat gebruiken. Hierdocr wordt het morsen met asch zeer veei voorkomen. Gm een heldere wasch te krijgen. Men kan een heldere wasch krijgen zon der bleekpoeder en dergelijke, indien men in de eerste plaats goede grondstoffen gebruikt, bv. een zelfwerkend wasehmid- del of andere goede zeepsoorten. Wanneer men echter aan het laatste spoelwater 10 gram terpentijnolie toevoegt, dan zei ie verdampende eren, die een bleekende ..igenschap bezit, een grauwe wasch ab soluut helder maken. ENKELE RECEPTEN i Tomaten met Carnalen. Van de to maten wordt een kapje gesneden en de inhoud er met een lepeltje voorzichtig uitgenomen. Voor elke tomaat rekent men ongeveer 25 gram garnalen. Deze worden gewasschen, vermengd met mayonnaise en de uitgeholde tomaten hiermede ge vuld. Men dekt de opening af met mayon naise en garneert de tomaten met fijn gehakte peterselie. SGïEriGaaaasassxEDGEïisssaaïia De Belg. N. V. Van der Graaf en Cie 24 Zelfregeeringstr. te Brussel (afdee- ling: Handelsinformaties)deelt ons mede. FAILLISSEMENTEN IN EELGIE. Er werden over de week eindigende 13-10-39, in Belgie 13 faillissementen uit gesproken, tegenover 12 over hetzelfde ajdperk van het vorige jaar. Uitgesproken faillissementen per branche gedurende de week 6-10-39 tot 13-10-39. 5 diversen. 1 radio. 1 kleermaker. 1 tabak- en sigaren handelaar. 1 wisselagent. 2 aannemers. 1 hotelhouder. 1 bioscoophouder. In'totaal werden er van 1-1-39 tot 13-10-39. in Belgie 585 faillissementen uit gesproken tegenover 487 over hetzelfde tijdperk in 1933. CONCORDATEN. Van 1-1-39 tot 13-10-39, werden in Belgie 204 aanvragen ingediend tot het bekomen van een con cordaat en 129 aanvragen gehomologeerd tegenover 167 en 95 over hetzelfde tijd perk van 1938. PROTESTEN. Over de week eindi gende 13-10-39. werden in Belgie 2109 pro testen geregistreerd tegenover 1836 over hetzelfde tijdperk in 1938. Van 1-1-39 tot 13-10-39. werden in Bel gie 92.857 protesten geregistreerd tegen over 73.170 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Gezien de bekendheid van ons Handels inlichtingen-bureau, vertrouwen Banken, 'ndustrieelen en Handelaars meer en meer Het Incasseeren van hun achterstallige vorderingen toe aan onze Incasso-Dienst. Belg. N. V. VAN DER GRAAF Cie. 31, Zelfregeeringstraat, 24. Brussel-Zuid. Opgericht in 1883. i&xssuBBSBaaBaaaaaBeaEQaaBBs Erwtensoep. We wasschen 400 gram erwten en laten ze een nacht in het water weeken. We brengen ze den volgenden dag aan de kook. We voegen er een paar gewasschen varkenspooten bij, 10 gram zout. een bosje gesnipperde prei. een klein selderijknolletje dat fijn gesneden is. We I laten alles af en toe roerende samenko- ken. tot de soep gebonden is en het vleesch van het been loslaat (wat 3 a 5 u. duurt). We koken dan 250 gram gewasschen worst I het laatste half uurtje mee. We geven j bij die soep geroosterd brood. Snijboonen. Wij halen een kilo boo- nen aan beide zijden tweemaal af. We wasschen ze of wrijven ze met een voch- tigen doek schoon; snijden ze in lange, dunne reepjes en zetten die op met een snuifje zout. en met ongeveer zooveel wa ter. als er in ongeveer één uur verkoken kan. We koken ze gedurende ongeveer één uur gaar, en stoven ze, als het vocht I verkookt is, een oogenblik op met 30 gram bot >r. We kunnen naar eigen verlangen er 10 gram suiker bijvoegen. Mokka-Pudding. We maken 200 gram zachte biscuits fijn. welke we vermengen met 100 gram geklopte boter, 100 gram bruine suiker, een ei (geel en wit apart geklopt) en 'n paar lepels koffie-extract; dit in een beboterden met bitterkoekjes- kruim en 190 gram bruine suiker bestrooi den vorm laten opstijven. SCHOTELTJES VAN OUDBAKKEN BROOD Krenten- of Druivrnpudding. We la ten zes sneden oudbakken wit brood in een halven liter melk weeken. We zetten dit dan op het vuur met 50 gram boter, 150 gram bruine of witte suiker. We laten het al roerende koken. Daarna zetten we het op den kant van het vuur. We voegen er twee eierdooiers bij, alsook versche druiven, waarvan het vel werd afgedaan, ofwel krenten die op voorhand geweekt en goed gespoeld werden. We voegen er ten laatste het wit der eieren bij, in stijve sneeuw geklopt, We boteren een pudding vorm, en vullen hem op met twee-derden van de bereiding. We laten die in een waterbad gedurende 15 tot 20 minuten koken. We laten afkoelen, en doen het dan uit den vorm. We dienen koud op, desgewenscht met een vanillecrème. Eier-Schijfjes. We weeken eenige sneden oudbakken witbrood in melk, waarin genoeg suiker is en ook een weinig vanille. We draaien de sneedjes brood vervolgens in twee geklopte eieren. We laten een klont boter in de pan bruinen, en bruineeren er de sneedjes brood in, en dienen ze warm op, bestrooid met fijne suiker. «satisiBsaassBBaBnasaBBaEaBea NOODLANDING VAN ENGELSCH VLIEGTUIG TE V/AASTEN OP FRANSCH GRONDGEBIED DICHT BIJ DE BELGISCHE GRENS De Piloot gewond aan het hoofd Zondagavond teen de duisternis begon te vallen, werd plots op Belgisch grond gebied een geronk waargenomen van een laag vliegend vliegtuig. Personen kwa men buitengesneld en zagen het machien over de daken heen scheren. Door de duisternis en het laag vliegen kon de nationaliteit niet herkend worden. Later vernam men dat het een Engelsche een dekker was die aan de grensscheiding tus schen België en Frankrijk te Waasten (Pont Rouge) een landingsterrein scheen te zoeken, want een vuurpijl werd door de vliegers afgeschoten. Het toestel land de dan ook op Fransch grondgebied, na een hoekje over Belgisch terrein gevlo gen te hebben. Het kwam evenwel te recht op Fransch grongebied heel dicht bij de Belgische grens in eene moerassige v.-eide, zoodat het machien over den kop sloeg. Twee manschappen bevonden er zich in. Een er van kon gemakkelijk zijn toestel verlaten, doch de andere zat in de cockpit vastgeklemd en moest door zijn makker uit het toestel geheschen worden. Hij scheen ernstig gewond aan het hoofd veroorzaakt door de noodlan ding en het kantelen van het toestel. Ia tien minuten tijds was een ambulan- ciewagen ter plaats die den gekwetste verzorgde en weg bracht. De Fransche douanebeambten hadden het vrij lastig om de toegestroomde menigte op afstand te houden. Langs den anderen kant der brug, dus langs Belgische zijde was cr insgelijks groote belangstelling. leerde. Ik heb hem eenmaal gesproken. Heeft hij zich hier in de stad geves tigd? Neen. hij reist zoo wat, ik denk dat hij wel weer studiereizen zal gaan maken. Het is en blijft een belabberde geschiede nis. Het verwondert me eigenlijk, dat jij er nog niet Je neus in gestoken hebt, Bunning. Misschien, antwoordde deze diplo matisch. in ieder geval bemoei ik mij nooit met dergelijke interressante ge schiedenissen. als ik daarvoor niet van de een of andere belanghebbende een op dracht krijg. Eunning was intusschen op-gestaan en s'ak den commissaris de hand toe. Nou veel succes, hcor, zeide hij. Hetzelfde met je anarchisten, ant woordde de ander. De altijd "vriendelijk glimlachende de tective vond de inlifchtingen die hij ver kregen had, blijkbaar niet onbelangrijk. Hij ging dien dag voor de tweede maal een bezoek brengen aan de hospita van Frits Werner. Ja, JViffrouw. zeide hij, ik moet u toch nog even lastig vallen. U moet me eens vertellen of uw commensaal ook niet bezoek gehad heeft van iemand, die niet te goed onze taal sprak. O ja, antwoordde de juffrouw, er is hier zoo iemand geweest, dat was daags nadat mijnheer Werner en mijnheer Van Gielen ruzie hebben gehad. Hij sprak erg krom en had een heel vreemde naam. Precies, zeide de detective, en weet u ook wat hij hier kwam doen. Neen heelemaal niet. Hij is ook niet weer terug gekomen. In orde juffrouw, ik ben u zeer dank baar voor uw goeie hulp. En als het u plezier kan doen dat te vernemen, dan wil ik u wel zeggen, dat mijnheer Werner wel heel spoedig uit z"n hechtenis ont slagen zal worden. De zo mededeeling deed de juffrouw blijkbaar genoegen en zij verzekerde nog herhaalde malen, dat het idioot was cm zoon goede heer in de gevangenis te DE BEROEMDE POT VAN OOLEN GESTOLEN In de gemeente Ooien, ter herberg van Edmond Vetters, werd sedert onheuglijke tijden de beroemde pot met drie coren van Keizer Kareibewaard. Naar de historie of legende zou Keizer Karei nog deze pot gebezigd hebben om bier te drinken. In bedoelde herberg was die pot dan ook met groote zorg omringd en tentoon gesteld. Dezer dagen was de pot plots verdwe nen. Een onderzoek werd ingesteld. Het bleek weldra dat een soldaat die aldaar gelegerd was den beroemden pot had ge stolen. De jongen verklaarde slechts een grap te hebben willen uithalen. Niette min werd hij in de gevangenis gestopt. caasagaBBBBBBBBsaaBBaaaaaBBS RUPSAUTO IN RAVIJN TE CUSTINNE ONDEROFFICIER GEDOOD Te Custinne is bij het uitwijken voor een auto, een rupsauto in een ravijn ge stort. De voerder, de 22-iarige adjudant de Villers. zcon van Graaf de Villers, was armen en schedel gebroken, en overleed kort nadien. laBBaaBBCBBaLHaaaaEE&aBBBaB stoppen. De detective scheen te meenen, dat hij dien dag genoeg gedaan had. Tenminste men kon hem nadat hij op z'n gemak had gedineerd, dien avond in den schouw burg aantreffen, waar hij met de meeste aandacht volgde, wat op het tooneel voor viel. Maar in de pauzes, nam hij toch ook zeer scherp het publiek op. Hij had plaats genomen in een loge. die hij in het don ker hield, zoodat hij zonder zelf in het oog te loopen, een goede kijk op de zaal had. Hij maakte gebruik bovendien van een goede tooneelkijker en scheen zijn be zigheid zeer amusant te vinden. Eenmaal, het was in de pauze tusschen het tweede en het derde bedrijf maakte hij een teeken van verrassing, toen in een loge schuin tegenover de zijne, waar ook het licht getemperd was, een dame zich voorover boog en zoo goed zichtbaar werd. Aha, mompelde Bunning, dat wordt zeer interessant. De bedoelde dame had zich blijkbaar in den lichtkring gewaagd, zij trok zich tenminste dadelijk weer in het half duis ter terug. Maar de detective wist blijk baar genoeg, want toen het derde bedrijf aan den gang was, verliet hij z'n loge, het spel scheen hem absoluut geen be lang meer ln te boezemen. Hij verliet den schouwburg en wandelde buiten een beetje op en neer, als ware het hem bin nen te warm geweest en schepte hij nu een luchtje. Maar intusschen nam hij terdege de rijtuigen en auto's op, die zich ln lange file voor den schouwburg begonnen op te stellen. En ten laatste scheen hij gevon den te hebben wat hij zocht. Het was een blauwgelakte auto. Bunning zocht nu een taxi, waarin hij plaats nam. Chauffeur, zei hij, Je rijdt straks die groote auto na onverschillig waarheen die rijden mag. Er zit een goede fooi voor Je aan, als Je de auto niet uit het oog ver liest. Geen nood. mijnheer, dat komt in orde, antwoordde de man.. 1. - SYNONIEMEN: Haast, spoed, ijl: haast: tegenover kalm en bedaard drukt op snelle beweging onj een werk af te maken; spoed: drukt op de geregelheid zonder tusschenpoozen, ijl: steunt meer op gebrek aan tijd (ijlbode). Ii.. - HOMONIEMEN: 'looren, werkwoord poo ten lichaamsdeelen slooten, meerv. van sloot nijgen, uit beleefdheid rijzen omhooa gaan deelen gedeelten, verdeelen beeren varkens; stutten UI. - VERKEERD NEDERLANDSCH: gesticht van of voor M. O. het midden ivaarin men leeft maar: in ons, hun midden iemand met iets gelasten zich niet iets gelasten maar: iemand gelasten iets zich uitrusten hij beroemt zich op zijn zoon maar: hij beroemt zich op opwordt gebruikt voor z horen hoorn poten planten sloten, meerv. van slot neigen, in andere beteekenls reizen op reis gaan delen planken, vloeren beren dieren; schulden. GOED NEDERLANDSCH: instelling of inrichting van 0) voof. Middelbaar Onderwijs de kring, de omgeving. iemand met iets belasten zich met iets belasten te doen gelasten bevelen uitrusten hij roemt op zijn zoon zijn rijkdommen. Zich beroemen aken. V.B.O. Bijdragen: Beschermend Lid: fr. 100 of 50; Steunend lid: fr. 25; Gewoon Lid: fr. 15; Studenten en inwonende Leden: fr. 5. Postrekening 412.386, V.B.O., Deurne-Antwerpen. w.| iBBaBflBDcaiBaaaaaaBBaaaaaaBiaBEBaaaiBaBaBcaBaaafliaBBBaaaa ZONDAG 22 OCTOBER (22° na Pinksteren) Heel de Liturgie van dezen Zondag klinkt als een loflied den oppersten Ko ning ter eere. Zij laat zich gemakkelijk in de volgende zinnen samenvatten«God is de maker van alles.» Alles is bijgevolg aan zijn gebied onderworpen en niets vermag aan ziin alvermogenden wil te vvederstaan. Ook de mensch staat in den dienst van dien alles bchcerschcnden Vorst; wij zijn zijn strijdknechten, die in volmaakte eendracht en onderlinge liefde den kamp moeten voeren tegen zijne en onze tegenstrevers. Geheel onze strijd vaardigheid nochtans moet ons van wege dien almachtigen Aanvoerder geworden en wij, wij moeten er Hem ootmoedig om smeeken. Daarenboven behooren wij de strijdmiddelen, welke Hij oiis aanbiedt, gewillig aan te nemen en met moed en standvastigheid te benuttigen. Alleen aan de stipte vervulling van al deze voorwaar den, is het behalen der zege verbonden. Niemand is er die aan uw w il kan wederstaan». Allen en alles zijn dus dienstbaar gesteld aan de beschikkingen en de inzichten van den allesbesturenden Schepper. Alles en allen moeten aan Hem gehoorzamen, hetzij vrijwillig of gedwon gen. De menschcu kunnen weliswaar aan Gods wetten wederstaan, zij kunnen hun eigen wil in strijd stellen niet den zijnen. Edoch zijn plannen verijdelen en te niet doen, dat kunnen zij niet. Hun weder- spannigheid zal de oorzaak zijn van hun ongeluk ofwel in dit leven, ofwel in dit andere, ofwel in beide tegelijk. Zij daar entegen. die zich vrijwillig aan den dienst van God onderwerpen, verzekeren zich den vrede des harten, lr'er on aarde en de eeuwige vreugde hiernamaals. Als kinderen van een en hetzelfde huis gezin. moeten wij in eendracht en weder- zijdsche toegenegenheid eenparig door goede werken den naam van onzen lie- melschen Vader en Meester verheerlij ken. Wij moeten zijn als soldaten die, of schoon elkander in koenheid en onver schrokkenheid wedijveren, toch elkander grootmoedig de hand reiken ten einde met vereenigde krachten hun en huns vorsten gemeenschappelijken vijand te verpletteren. Welnu zulke strijders zijn wij, allemaal in den dienst van den eeuwi gen Koning, aan wiens almacht en op pergezag wij in den Intreezang hulde brachten. OKTOBER - ZAAIMAAND 22 Z 21' Zond. na Sinksen. Missie-Zondag, Evangelie: De onsertadise ichuldeischer. 23 M H. Joannes van Capistranen 24 D H. Raphael 25 W H. Marg.-M. Alacoque. H.Crispin 26 D H. Evaristus 27 V H. Frumentius 28 Z HH. Simon enjuda 29 Z 22' Zond. na Sinksen. H. Ermelindis HERDENKINGEN 22 OKTOBER 1798. De Boerenkrijg krijgt aanhan gers te Dendermonde. Op de markt wordt de vrijheidsboom verbrand In de kerk der Discalsen wordt de godin der Rede omvergegooid. De papieren worden van het stadhuis weggehaald en op de markt in brand gestoken. 1902, C. Flammarion hernieuwt te Parijs de proefneming met den slinger van Foucault, om de aswenteling der aar de te bewijzen. De slingerproef van Fou cault bewees dat het slingervlak van den meridiaan afweek. De Fransche sterren kundige Foucault leefde van 1819 tot 1863. Camille Flammarion leefde van 1842 tot 1925. Hij schreef populaire wetenschap pelijke werken. Geen tien minuten later werd de be doelde auto voor geroepen. Een dame stapte in, waarna onmiddellijk werd weg gereden. En de taxi, waarin Bunning gezeten was, volgdo. XIV. Twee dagen na het in het vorig hoofd stuk beschrevene werd Frits Werner uit de voorloopige hechtenis ontslagen. De ju stitie had niet voldoende aanwijzingen tegen hem in handen kunnen krijgen om redenen te hebben hem in hechtenis te houden. Maar al werd Werner ontslagen, hij wist dat de verdenking tegen hem bleef bestaan. En het gebrek aan be- wiijs maakte hem zeker niet schoon in de oogen van het publiek. Feit bleef, dat hij den bankier met den dood bedreigd had en ook. dat dezen een steekwond was toegebracht met een wapen, dat hem be hoorde. Frits Werner wist. dat het noodzakelijk was. dat da werkelijke dader gevonden werd, zou men ooit wilde gelcoven, dat hij onschuldig was. Toen hij zijn kamers weder opzocht, deed het hem goed, dat zijn hospita hem zoo hartelijk begroette. Wat anderen dan ook van hem mochten denken, zij was van zijn onschuld volkomen overtuigd en haar blijdschap over zijn invrijheidstel ling was te duidelijk, dan dat deze ge huicheld zou kunnen zijn. Ik wist wel dat de politie mijnheer weer spoedig zou vrij laten, zeide zij. En natuurlijk vertelde zij hem ook van den fijn gekleede mijnheer, die haar be zocht had en dadelijk had verzekerd, dat haar commensaal weldra weer losgelaten zou worden. Frits Werner peinsde zich suf wie dat toch geweest kon zijn en welk belang die onbekende in zijn lot stellen kon. Hij liet zich nauwkeurig beschrijven, hoe de vreemdeling er had uitgezien, maar kon hem niet thuisbrengen. Terwijl hij er nog over nadacht, kwam 1914. Aanvang van den tragische» veldslag aan den I.Tzer. die zooveel jong» levens kostte aan Europa. 23 OKTOBER 1422. Het lijk van Charles VI, ko ning van Frankrijk, wordt van Parij» naar het klooster van Saint Denis ge dragen, de begraafplaats der koningen. 1748. Tusschen de Engelschen, d» Oostenrijkers en de Hollanders eenerzijds, en Frankrijk anderzijds wordt de Vred» van Aken gesloten, waardoor de invallen der Franschen in onze streken ophielden, en België aan Maria-Theresia terugge schonken werd. 1800. Geboorte te Brugge van den Franschen natuuronderzoeker Henri Mil ne-Edwards. Hij werd hoogleeraar te Pa rijs, waar hij in 1885 stierf. Hij bestudeer de de vergelijkende anatomie der laget» dieren. 1818. Geboorte van den Franschen dichter Charles Marie Leconte de Lisle, gestorven in 1894 te Parijs. Hij was ds eerste onder de parnassiens, en ochretf o.a. Poèmes Barbares en Pcèmes An tiques 1890. Op 63 jarigen leeftijd sterft t» Antwerpen Frans Joris, de beeldhouwer der standbeelden van Conscience en Fran* De Cort. 24 OKTOBER 1789. Het leger der Patriotten rukt in België, ender bevel van generaal Van der Meersch. Zij ontmoeten de Oosten rijkers nabij Turnhout en blijven meester van het strijdperk. Tengevolge van deza Brabantsche Omwenteling wordt Jozef II van den Belgischen troon vervallen ver klaard. 1872. Geboorte van den Franschen schrijver Théophile Gautier, geboren in 1811. Voorstander van de Kunst voor de Kunstvoorlooper der Parnassiens, dichtte o.a. Emaux et Camées 1916. Onder het bewind van de Duit- schers heropenen de Aktivisten de Uni versiteit van Gent, als volledig vervlaam- schte Hoogeschool. 25 OKTOBER 1553. Troonafstand van Keizer Ka- rel, na een bewogen leven. 1836. Oprichting van de praalzull van Luqsoor op de Concordeplaats, door ingenieur Le Bas. 26 OKTOBER 1824. Eerste vertooning te Parijs van Le Barbier de Seville naar Beaumar- ciiais en Rosini, geadapteerd door Castil Blaze. 1885. Eerste mededeeling van Pas teur aan de Akademie, betreffende het serum tegen de hondsdolheid. 27 OKTOBER 1830. Beschieting van Antwerpen, waar de Hollanders zich verscholen hiel den 400 huizen werden vernietigd, en talrijke inwoners gedood. De overwinning was aan de Belgen, die zich daardoor definitief van Nederland losscheurden. 1856. Geboorte te Roeselare van Al- brecht Rodenbach, stichter van de West- Vlaamsche Blauwvoeterie. Hij stierf jong op 23 Juni 1830. Dichter van Gudrun en Gedichten 1912. Dood van de Fransche tooneel- speelster Mevr. Judith (Bernard-Derosne) te Parijs geboren in 1827. 28 OKTOBER 1467. Slag bij Brutem, in Belgisch Limburg. 1704. Overlijden te Oates van den Engelschen wijsgeer en opvoedkundig» John Locke. Geboren in 1632. Hij schreef o.a. Essay concerning human understan ding (empirisme) en Some thought» on education 1886. Overlijden, in zeer pijnlijk» omstandigheden, van J. Srtider, de uit vinder van het naaldengeweer. 1912. Overlijden van Edgard Tinei, geboren in 1854 te Sinaai-Waas, toon dichter. Bunning zelf hem dit raadsel oplossen. Hij stelde zich aan Werner voor en ver telde hem wie hij was. Maar mijnheer, vroeg Werner, waar om stelt u belang in mijn geval. Omdat ik die opdracht gekregen heb u behulpzaam te zijn. U mag wel weten wie mijn lastgever is. Daar ben ik waarlijk nieuwsgierig naar, zeide Frits. De ander vertelde hem nu, dat d» hoofdredacteur van Het Eerste Nieuws hem gevraagd had zich met het geval te bemoeien, omdat deze zich wel eenigs- zins mee verantwoordelijk gevoelde, dat zijn vroegeren reporter dusdanig in on gelegenheid was geraakt. Dus u moest mij uit de gevangenis helpen, merkte Frits op. Nu dat is thans overbodig geworden. Juist, maar nu ik het onderzoek van deze zaak in handen heb, zal ik ook vor der gaan en niet rusten eer alles tot klaarheid gekomen is, antwoordde mijn heer Bunning. Hm. zeide Werner, het is een zeer ingewikkelde geschiedenis, waaruit moei lijk valt wijs te worden. Of meent u dat daarop wel kans zou zijn? Ik meen. dat ik al op den goeden weg ben om het geheim op te lossen, luid de het antwoord van den detective. t Is het waar, vroeg Werner verrast, ik kan het mij bijna niet voorstellen. En gij meent den moordenaar van professor Evan te vinden? Ik zal niet rusten voor mij dit go- lukt is, luidde het artwoord, maar dat fa zaak zeer ingewikkeld is, geef ik u gaarné toe. Als wij evenwel kunnen samenwer ken mijnheer Werner, dan twijfel .k tea slotte geenszins aan een goed resultaat. Voor samenwerking met den detecttv» gevoelde Werner echter niet veel. En het was vooral omdat hij ook in de meenlrlg verkeerde, dat het misschien beter was, dat de waarheid niet aan het licht kwam. Bunning scheen zlja aarzeling wel ft bemerken. 4j (Nadruk verboden)ft VerypigWA

De Halle (1925-1940) | 1939 | | pagina 7