GASOORLOG De Oorlogstoestand la Europa (Vervolg) VEREENIGING VOOR BESCHAAFDE OMGANGSTAAL STIKGASSEN BLAARTREKKENDE GASSEN TRAANVERWEKKENDE GASSEN NIESGASSEN GIFTGASSEN Zaterdag 21 Qciober Zondag 22 October Maandag 23 Octeber Dinsdag 24 October Woensdag 25 Ccte' «r Donderdag 26 Octeber SPREEK EN SCHRIJF BESCHAAFD! GAS! 'k Geloof niet dat er in de beschaafde landen nog menschcn rondloopcn die het woord gas niet kennen. Met de huidige internationale omstan digheden en de kritissche verwikkelingen tussehen de grootmogendheden is dat woord 't gruwelwoord geworden voor iedereen. Iedereen is er bekommerd om geworden en dc redenvoor de ouderen van jaren, omdat ze er de moordende uit werkselen in '14-'18 van gezien hebben en voor de jongeren, omdat dit vertellen van oudefs en familieleden bij hen 'n gruw voor dit nog onbekende heeft na gelaten. Geen stad noch dorp waar niet de bur gerwacht op de gasgevaren gewezen werd om bij mogelijk incident de bevolking met raad en daad behulpzaam te zijn. 't Meest elementaire wapen ertegen: het gasmasker. Dit wordt publiek verkocht en voor 't ronde sommetje van 50 franken worden de burgers verzekerd den dood niet in te ademen Nu de gasmasker-publiciteit opgedron gen wordt, wordt liet in alle geval én een goeie zaak voor dc gasmaskerfabrikanten én een inwendige troost voor de bevol king die weet dat ze tenslotte toch met 50 franken een grootere levenswaarborg bezit. Geen week gaat voorbij, of in de eenc of andere fotorevue verschijnen naast Chamberlain, Daladicr, Lebrun of King George, filmsterren als Garbo. Ginger Ro gers, Marie Bell, Vivianc Romance en zooveel andere, allen belast en beladen niet de deftig, flink opgepoetste en naar de laatste mode geworden ga;masker-doos. Voor de eerste groep: de staatsmannen, is het 'n zedelijke plicht geworden hun gasmasker steeds bij zich te hebben... omdat ze er persoonlijk zelf de bevolking toe aannamen en de deugden* wekken en voorbeelden trekken »-taktiek daar toe aanwenden. Voor dit tweede genre heeft liet dragen van een gasmasker een geheel ander doel eindepubliciteit en «stars-reclame. Films worden er niet meer gedraaid, de vrou welijke sterren kunnen best gemist voor huidige oorlogsfilms ook zij worden met den dag ouder en ouder... publiciteit moet dus kost wat kost aangewend,... en ze nemen hun toevlucht tot dc modern geworden gasmaskersdoos. In groepjes van 2 a 5, met verlokkenden glimlach, para deeren ze vóór den fotograaf in de mooi aangelegde lanen der hoofdstad. 's Anderendaags vliegen ze op de kranten af om er hun eigen lach te be wonderen en 't effect van hun gasmas kersdoos. Idiote v.ereld Maar ook het masker wordt gedragen door 'n andere soort menschcn... door de soldaten. Wie foto's van frontreportages onder i'e oogen krijgt, kan, na flink zoeken, op de zwaar beladen rug van den soldaat, een langwerpige ronde bus ontwaren. Dit doosje maakt niet het bijzonderste punt uit van de foto; heel onopgemerkt glij den de oogen erover om te blijven steken op de monsterachtige oorlogsapparatcn en onze gedachten gaan naar de ontzettende ontberingen die de jongens op het front te lijden hebben. Voor hen S het dragen van 'n gasmas ker geen zedelijke plicht noch publiciteits- manoeuverhet is een levensplicht die ze zooniet duur zouden kunnen uitboeten. Alleen die mannen beseffen dc waarde van hun masker. Het is voor hen een «defensief» wapen geworden, een heil zame kameraad in de tragische uren van gasaanvallen. We kunnen niet genoeg de aandacht onzer lezers trekken op wat hierna vol gen zal. We geven nl. een uitgebreide studie over alle totnutoe bekende gassen die in oorlogstijd aangewend werden om hun moordenaarswerk te verrichten. HET WEREN DER GASSEN Men heeft het betracht den gasoorlog buiten de v.et te stellen, dit door aller hande verdragen en besluiten, maar men is er niet in geslaagd. Ill het «Verdrag van Versailles», 1919, art. 171. werd door de Franschen voor gehouden geen gas meer te vervaardigen, heCaldus niet meer te gebruiken en het niet in den handel te brengen. Het Vlootverdrag van Washington» (1922), waaraan alleen de V. S., Frankrijk, Enge'and, Italië en Japan, deelnamen tnoe.d zonder definitieve bepaling stilge legd worden bij gebrek aan geWenschte ,*oenadering. Ook het Protokool van Genève» (1925) nacht ons daarin geen oplossing.- Som- nige woordvoerders waren ertegen, an- Lren er voor: de eenige anti-gas voor- ipgestelde reden wasom menschlie- eiule reden wijl andere pro-gas redens .■pgesomd werden die het ten slotte wis ten te halen. Men zag er een voordeel in 1' omdat het zoogezegd een zachte ma nier van oorlog voeren was2« op com mercieel gebied, een wapen dat in vredes- tijd geld opbrengt, en 3". op militair ge bied. een krachtig middel tegenover den vijand die geen voldoende beschermings middelen bezit, zoo b.v. in het vormen tan hindernissen door het besmetten van de overschrijdende terreinen. Het algemeen eindbesluit was dan ook Iedereen zal telken; het beste wapen kiezen, we moeten ons leeren beschermen: Want geen enkel verdrag geeft waarborg Dit waren de woorden van den Duitschen Generaal von Sceck. HET EERSTE GAS6EBRUIK IN 1914-1918 het eerste gasgebrufk On heel kleine ma te) in den Japaiiscli-Russische oorlog in 1905. In 1914-1918 werd het gas voor het eerst gebruikt, in den vooravond van 22 April 1915 tussehen Bikschote en I.ange- niark (West-Vlaanderen). Dit geschiedde bij een uitzending van een ebloorgolf over een front van 2 kim. breed. Het gevolg was geweldig. Tegen den avond werden niet min dan 5.000 overlijaens vastgesteld ctt werd er, in enkele uren na den gas aanval, een bres van 6 kim. geslagen in de lijnen der Verbondenen. De eerste reactie der Bondger.ooten ge schiedde in September daarop in den slag bij Loos. Dit offensief kwam uit van de Engelschen. Daarmee was de gasoorlog verklaard. Na den oorlog werden dan de gebruikte gassen al naar gelang hun uitwerking op de organismen in 5 klassen onderverdeeld. Deze zijn GEVECHTSGASSEN1 1. Stikgassen 2. Blaartrekkende o. Traanvcrwekkende 4. Niesgassen 5. Giftgassen. Al die gassen zijn scheikundige produc ten die binst den oorlog gebruikt werden, 't zij onder vorm van gassen, dampen, druppeltjes of zelfs vaste stofdeeltjes. I. zijn scheikundige producten die inwerken op de ademhalingsoranen, ze doen bra ken, boesten en bloed spuwen en drin gen door tot in de longen waar ze een verstikking kunnen veroorzaken. Fr bestaan 4 soorten stikgassen, deze zijn1. Chloor, 2. Pbosgeen, 3. Chloro- picrine, 4. Acroleïne. 1. CHLOOR (Bertbolite). Dit gas werd gebruikt bij den aanval tussehen Bikschote en Langemark op 22 April '15 rond 17 u. Vóór den oorlog, in Duitschland, was chloor afval bij het vervaardigen van soda. Het jaarlijksch productiecijfer was 6.000 ton. In 1915 echter door de bloccade, was bet cijfer gestegen tot 12.000, waar uit afgeleid kan worden dat waarschijn lijk hierom de Duitschers eerst chloor gebruikt hebben. Kenmerken: Chloor is een zwaar gas; 2 '/j maal zwaarder dan de lucht en heeft een reuk van bleekwater (eau de Javel). Het is uiteraard geelgroen doch soms kleurloos naarmate de achtergrond. Uitwerkselen: Chloor doet boesten en bloed spuwen, ook verstikt het en kan het hartkwalerr veroorzaken. Eerste hulp bij aangetaste: Zuivere lucht toedienen, zuurstof laten inademende aangetaste doen rusten en NIET laten bewegen. BeschermingRisinusolie opproppen (wat chloor neutraliseert) of gasmasker (die de lucht filtreert). 2. PHOSGEEN (Carbonychloride). Pbosgeen werd door de Franschen rond Verdun, in Maart 1916, in den strijd ge bracht. De Duitschers gebruikten het la ter ook, einde '16. In de nijverheid wordt het gebezigd om verfwaren en reukarti kelen te vervaardigen. Kenmerken: Phosgeen is 3 L' maal zwaarder dan lucht, verplaatst zich als vloeistof langs holle wegen of grachten, komt zoo in kelder en schuilplaatsen bin- nengeloopen en heeft, een reuk van rot tend hooi of rottende theebladeren. Uitwerkselen: dezelfde van chloor maar GEWELDIGER. Wanneer iemand door dit soort gas aangetast werd en nadien bekomen is. kan hij het onmogelijk nog ruiken tenzij na het robken van 'n pijp, sigaar of sigaret. Eerste hulp: zooals bij chloor, vooral bet slachtoffer NIET LATEN GAAN want Phosgeen belet de normale functie der ademhaling en zoo de aangetaste gaat, kau hij onmiddellijk doodvallen. Bescherming Ammoniak opproppen (neutraliseert) of gasmasker. 3. CHLOROPICRINE (Nitrochloro- formj. Chloroplcrine werd het eerst door de Russen gebruikt in 1916; later, einde '16. werd bet eveneens door de Engel- sclien en Franschen gebezigd op bet wes telijk front. Eigenschappen Chioropicrine geeft zware dampen die gedurende een langen tijd laagten kunnen besmetten. Uitwerkselen: Zelfde als bij chloor en piiosgeen. Eerste hulp: Zelf tl: als bij chloor en phosgeen. Bescherming: Alleen gasmasker. 4. ACROLEÏNE (Acrylzuuraldchyde). Uitsluitend gebruikt bij de boiulgenooten daar glycerine er de grondstof van is en slechts in 't bezit was van de landen die over groote vetvoorraden beschikten, zoo als Engeland en Frankrijk. Eigenschappen: Gas met scherpe eigen aardige reuk. zooals men die waarnemen kan bij 't uitblazen van een vetkaars. Uitwerkselen: Traanverwekkend en stik kend. Eerste hulp: Zelfde als bij chloor en pbosgeen, Bescherming: Alleen gasmasker. II. IEPERITE ook Lookgas, Mosterdgas, «Gele-kruis- Dc annalen der geschiedenis leeren ons gas» genoemd, (Dichlooriiiacthyisuliiüe). VOORBEELDEN VAN CRUWELIJKE IEP^RIETB RAND WON DEN Hierboven hebben we een documentatie-foto uit den laatsten wereldoorlog. Een Ergelsch soldaat maar zoo werden er duize iden kwam in de loopgrachten ia aanraking met Ieperite vloeistof; de uitwerking ervan bleef niet lang uit. Naar het hospitaal overgebracht om verzorging begon weldra zijn huid af te schilferen, st-eds dieper en dieper, tct tenslotte geweldige brandwonden alle vezels dood- brandden. Boven in den hoek links: zijn linkervoorarm. Boven rechts dezelfde bo venarm. Onder links, het linkerbeen en knie en rechts de rechter opperbil. Ne vens die brandwonden zien we de huid die bij verzorging met soort poeder bedekt wordt. Al die brandwonden werden veroorzaakt aldoor de Ideederen heen! -Hoe is het nog mogelijk dat door de leiders der beschaafde landen tot zulke gru weldaden kan overgegaan worden, zij, die allen den laatsten oorlog in al zijn gruwel daden medegeleefd hebben. Ook Hitter werd gedurende '14-'18 door Ieperite aan getast en genoot lange jaren na den oorlog nog heelkundige zorgen in een laza- reth te Pascwallb Is uitsluitend tot militaire doeleinden vervaardigd. De Duitschers gebruikten dit verschrikkelijk gas voor het eerst in den nacht van 12-13 Juli 1917. Ongeveer 3.000 Kngelschen werden vreeselijk aangetast Hierdoor bekwamen de Duitschers, op ge lijk welk front ze dit gebruikten, bijna gedurende 1 jaar de bovenhand. Eerst in Maart 1918 werd het door de Franschen gebruikt die het vervolgens op groote schaal aan de bondgenooten uitleverden. Eigenschappen: Ieperite heeft een reuk van mosterd, k>ok, ajuin, bittere amande len of soms, in oplossing, een medecyn- geur. Het is feitelijk geen gas maar wel een vloeistof die heel traag m de lucht ver dampt. Ieperite wordt opgeslorpt door den grond die aldus gedurende verscheidene dagen gevaarlijk besmet wordt (3 dagen bij harde regen, 8 dagen bij mooi weer, 14 dagen tot 3 weken in diepten, hoog staande gras en puinen). Uitwerkselen: Blaartrekkend. Teperrte valt de huid aan zelfs door de kleederen heen. Benevens geweldige brandwon den kan het zware longkwalen veroor zaken. waarvan de genezing bijna hope- Ioo- is. Opletten: NOOIT door iepe riet aangetaste met de bloote hand aan raken. Eerste hulp: Wanneer de huid besmet wordt met vloeibare Ieperite, moet men binnen de 3 minuten een dikke laag chloor kalkpap (bleekpoeilerpap) op liet aange taste deel openstrijken. Daarna, zoo dit in de 10 eerste minuten geschiedt, is er slechts lichte afschilfering van de huid te vreezen. De gevoelige licliaamsdeelen moe ten mg{ veel zeep en de oogen met zui ver water uitgewasschen worden. Bescherming: Speciale in de handel ge brachte kleedingsstukkeu en liet gasmas ker. ONTSMETTEN VAN GEIEPERITEERDE TERREINEN a) leperite in gastoestand: Zie onder Eerste Hulp eu Bescherming. b) Vloeibare leperite: Besmette grond of voorwerp: 1) met fijne laag bleek- poeder bestrooien, of 2) overwrijven en overgieten met water liefst van 60 a 70 graden warmte, daar dit de Ieperite op lost. Het water mag niet koken daar als dan de dampen de Ieperite meevoeren en nieuwe gassen ontstaan3) het best van al nog is, en 't gemakkelijkste om be reiken op de besmette grond een an dere niet besmette laag aarde werpen. Dit middel is slechts kortstondig. Terreinen of schuilplaatsen die door Ieperite besmet en naderhand ontsmet werden mogen niet binnen de eerste 24 uur gebezigd worden daar zelfs, hoe trouw en nauwkeurig men ook de ontsmetting toepasse, toch nog altijd de ontsmettings- werking tenminste een volle dag eischt! III. De traanvervvekkende gassen werden reeds in 1890 in Engeland en Amerika als politieverweermiddeien gebruikt. Ze geven aan de oogen een erg brandende en prik kelende gewaarwording, en aangetasten hebben precies den indruk dat er zand in de oogen gestrooid wordt. Gevaarlijk zijn ze niet. ze doen alleen hard weenenin sterke densiteit zijn ze soms al naar gelang de gunstige weers omstandigheden stikkend of blaartrek kend. EENZILBRCMIDE Benzilbromide werd het eerst door de Duitschers op liet Argonnenfront in Juni 1915 gebruikt. Eigenschappen: Het is een vocht niet traair erwekkende uitwerkselen, dit ge schiedt tamelijk vlug. Eerste hulp: ABSOLUUT NIET in de oogen wrijven, maar die dichthouden. Bescherming: Gasmasker. IV. Proefnemingen door de Duitschers ge daan met zekere Arsenicum-hotidende stoffen om de gasmaskers te doortrekken, leverden geen voldoende resultaten op. Feitelijk zijn deze scheikundige produc ten geen gassen of vloeistoffen, maar wel heel kleine vaste stofdeeltjes. Ze zijn niet erg gevaarlijk, maar doen geweldig nie zen, hoesten en vaak braken. Niesgassen zijn onrechtstreeksche gas sen eu worden gewoonlijk samen met de traangassen gebruikt als voorboden van een ander gas. Immers liet ligt in den aard van de aangetasten want ten- sjotte voor ze liet masker aan doen moe ten ze liet gas toch gewaar geworden zijn. ze beginnen iri hun oogen te wrij ven of te niezen en daarom nemen ze het masker tijdelijk af. Ondertusschen echter volgen gevaarlijke gassen die hen, voor ze liet gasmasker terug op krijgen, fataal geworden zijn Eén soort niesgas is ge kend nLDiphenylmonoclilorarsine. De huidige maskers echter laten zelf die arsenicum-houdende stofjes niet door. V. Giftgassen vormen gewoonlijk groote bloedvergiftiging of kunnen dc werking van zekere orgaiien. hart, zenuwstelsel, spijsvertering, brutaal onderbreken. Twee giftgassoorten zijn totnutoe ge kend: 1" Cyaanwater»tofzuur eil 2" Cool- monoxyde. 1. CYAANZUURWATERSTOF. Dit gas hebben de Duitschers niet in '14-18 gebruikt daar ze geen vertrouwen stel den in zijn stabiliteit. De Franschen echter wel omdat ze naar 't schijnt over een geheime stabilisator beschikken. Eigenschappen: Het is een vocht met als reuk die van bittere amandelen. Uitwerking: Het doet NIKT hoesten en snijdt de ademhaling NIET af. In kleine dichtheid brengt het vermoeienis mede en geeft liet jeukte in den hals. Is het meerdicht, dan doet liet de ooren rtii- schen en de ledematen beven. Als het gas erg dicht voorkomt volstaat één enkele ^ademhaling om een plotse dood te ver oorzaken. Eerste hulp: Zuivere lucht of zuurstof inpompen. Bescherming: LTitsIuitend het gasmas ker. 2. COOLMONOX YDE. Dit gas werd nooit op liet slagveld gebruikt omdat het voldoende voorkomt door ontploffing van projectielen geladen met rookvrij poeder. Eigenschappen; 't Is de oudste der ge kende gassen. Het is smaak-, kleur- en reukloos: dus ERG VERRADERLIJK' Uitwerkselen: Coolmonoxyde valt de hcemolobine van 't bloed aan en vormt carboxyhcemoglobyiie. De slachtoffers be houden ecu levendige kleur. In kleine dichtheid doet bet de coren ruischen straffer doet bet de ledematen beven, nog straffer geeft het zinsverduistering eu coma. wijl een zeer groote densiteit een onmiddellijke dood teweegbrengt. Eerste hulp: Het slachtoffer moet reclit- gehouden worden dit om een hersencon- gestic te vermijden. De kleederen moeten opengedaan worden, zuurstof moet toege diend wijl krachtig de onderste ledematen moeten ingewreven worden. Best, als 't kan, is het den aangetaste met koud wa.- ter te besproeien of hem de kunstmatige ademhaling toe te dienen. Bescherming Afzonderingstoestcl of gasmasker met speciale bus. Hierboven hebben we dus een volledig uitgebreide studie over alle totnutoe ge kende gassoorten. Dat iedereen ze uit- knippe en er uit neme wat hij voor hem noodig acht... met de hoop en wensch het nooit te snoeten in praktijk brengen. j. S. nen, blijken de berichten ten zeerste uit eenloopend naar gelang hun Duitschen of Fransch-Engelschen oorsprong. Naar Fransche bron zou Italië er verheugd om zijn omdat aldus het verschijnen van de Sovjet-vloot in de Middellandsche zee wordt verhinderd. Fransche bladen wij zen er ook op dat Italië thans gelukkig kan samenwerken om een Balkan-entente op te richten. Uit Kopenhagen wordt medegedeeld dat Hitier zinnens zou zijn met 1 Novem ber een Poolschen Staat op te richten alsmede een Joodschen Staat welke als hoofdstad Lublin hebben zou. Alle Joden van Polen, en welicht ook van Duitsch land. zouden naar dezen Staat overgeplant worden. Dit bericht werd niet bevestigd. Omtrent de conferentie gehouden on der de hoofden der Noordsche Staten wordt gemeld dat geen defensief verbond werd gesloten. Op het WESTERFRONT heerscht kalmte. Verkenningstochten tussehen Moezel en Saar. In gedeelten van Schotland werd drie maal alarm geblazen. Duitsche vliegtui gen overvlogen de Firth of Forth, maar lieten geen bommen vallen. Zij werden verdreven door Engelsch luchtafweerge schut en luchtmaccht. Duitschland liet weten dat het alle schepen die door Engelschen waren ge- konvooieerd als vijandelijke booten zou aanzien, zelfs zoo zij onder neutrale vlag vaarden. De Engelsche boot «Yorkshire- werd getorpedeerd. 223 overlevenden werden op gepikt door een Amerikaansch schip. Men is zonder nieuws over een 45-tal opvaren den. In Italië wordt het overbrengen van 30.000 Joden naar Abessinië overwogen. De Amerikaansche gezant te Tokio liet den Japanners verstaan dat de V.S. zijn belangen in China niet zou laten beknotten. In Duitschland werd de rantsoeneering uitgebreid tot het wild en het gevogelte. Geruchten doen de ronde omtrent de mogelijkheid van een Russisch-Chineesch pekt. DUITSCUE VLIEGUIGEN VALLEN EEN KONVOOI ENGELSCHE SCHE PEN AAN. VLOGEN DIE VLIEGTUI GEN OOK OVER ONZE GEWESTEN? Op het Westerfront bleef het. naar Fransche bron, bij artillerievuur van weer zijden. De Franschen hebben het Warndt- wcud verlaten, bidten enkele hoogten. Op de Noordzee vielen Duitsche watervlieg tuigen een Engelsch konvooi schepen aan. De begeleidende schepen vuurden naar de Duitsche vliegtuigen. Geen enkel schip werd geraakt De aanval werd tot driemaal toe herhaald. Ten slotte werden de Duit schers verjaagd door Engelsche toege schoten vliegtuigen. De aanvallen ge schiedden rond den middag. De Engelschen melden dat zij de Duit schers verliezen toebrachten. Opvallend is het dat Zaterdag 11. rond den middag heftig geronk werd waar genomen boven onze gewesten. De lucht was evenwel overtrokken zoodat de vlieg tuigen niet konden worden opgemerkt en herkend. Mogelijks zijn dit wel de vlieg tuigen die aan den raid deelnamen en even boven onze gewesten zijn gekomen. Van uit Luxemburg werd vastgesteld dat Duitsche loopgraven en vestingswerken overstroomd zijn tengevolge het wassen van de Moezel. Belga seint uit Berlijn dat van Duitsche zijde vermoedelijk geen aanval op de Ma- ginot-lijn zal uitgevoerd worden maar dat de Duitschers eerder den strijd op zee en in de lucht met alle heftigheid tegen En geland zullen doorvoeren. De Duitschers zouden de hoop niet hebben opgegeven onderhandelingen te voeren met Frankrijk. Een Zwéedsche boot werd getorpedeerd. De bemanning werd gered. Een Engelsche of Amerikaansche boot werd zinkend be vonden in de Chineesche zee. Het Duitsch schip Schwabenland», dat de «Clement» tot zinken zou hebben ge- dracht, en dat dienst deed als basisvaar tuig voor de Duitsche vliegtuigenlijn op Zuid-Amerika werd door een Engelschen kruiser in den grond geboord. Opnieuw doen geruchten de ronde om trent de oprichting van een Balkanblok onder de leiding van Italië. Talrijke Duitsche mijnen werden door den storm losgeslagen en maken de wate ren rond talrijke Deensche eilanden on veilig. Omtrent het Turksch-Engelsch-Verdrag merkt Berlijn op dat dit verdrag nog een staartje zou kunnen krijgen en een snel verloop zou kunen hebben wijl de Itali- aansche journalist Gayda doet opmerken dat dit verdrag niets nieuws brengt en waarschuwt hij de buitenlandsche opinie tegen overijlde besluiten. Naar Belga zou men in Berlijn zich ook eenigszins ongerust maken over de Rus sische opmarsch. Uit Brussel wordt ook gemeld dat boven Bergen een vreemd vliegtuig werd opge merkt dat door drie Belgische vliegers werd achtervolgd en boven Fransch grond gebied verdween wijl te Bavay en te Er- qnelines het Belgisch afweergeschut ook in actie trad. HILTER ROEPT DE LEIDERS VAN STAAT EN PARTIJ BIJEEN. DUITSCH SCHIP OP EEN MIJN GELOOPEN Uit Berlin wordt gemeld dat Hitler de leiders van Staat en Partij heeft bijeen geroepen. Diensvolgens wordt verwaccht dat belangrijke besluiten zullen getroffen worden. Van het WESTERFRONT wordt van beide zijden kalmte gemeld. De Franschen die enkele gebieden had den ontruimd hebben hun nieuwe sterke stellingen bezet. De Engelsche troepen werden in het Fransch leger ingescha keld. Rijn, Moezel en bijrivieren zijn sterk gewassen, zoodat uitgestrekte gebieden onder water staan. De Franschen doen uitkomen hoe de ontruiming van zekere gebieden hierdoor groot gevaar voor ze kere eenheden heeft vermeden. De Engelschen melden dat vier der Duitsche vliegtuigen, die daags voordien een Engelsch konvooi aanvielen neerge schoten werden. De inzittenden van een dier vliegtuigen die op zee waren neerge komen en op een Gumnivlot hadden plaats genomen, werden door een Engelsch schip opgepikt. Een hunner was gewond. Opnieuw werd alarm gefloten boven Yorkshire en Linuvlnshire. Een Engelsche vrachtboot die aangeval len werd door een Duitsche onderzeeër bood tegenstand en kon met haar opge steld kanon de duikboot beschadigen zoo dat een toegesnelde topedojager de duik- ixjot in den grond kon boren. Een Duitsche mijnveger liep op een Duitsche mijn. Vier-en-zeventig leden der bemanning zouden omgekomen zijn. Geredden van de in de grond geboorde boot Eneaton» verklaarden dat zij onder bedreiging van revolvers moesten toejui chen toen de boot tot zinken werd ge bracht opdat de duikbootkommandant alsdan een foto wou nemen. De Australische premier verklaarde dat de oorlog zou voortgezet worden zelfs zoo Hitier mocht komen te verdwijnen. Hitier heeft aan Slowakije de teruggave van zekere gebieden beloofd. Te Rome overleed de 33-jarige zuster van Graaf Ciano. issisBaEasHZBSflBBisHiiaisBaa GE ZIJT OVER ONS BLAD TEVRE- DENI NA LEZING, SCHUIF HET IN HANDEN VAN EEN GEBUUR OF VRIEND. ZOO STEUNT GE ONS. - DOK BIT ZONDEK UITSTEL. DANK. GEEN RUSSISCHE HULP VOOR DUITSCHLAND? NOG STEEDS DE ONDERGANG VAN DE ATHENIA DE HH. GOEBBELS EN CHUR CHILL BESCHULDIGEN ELKAAR. Hitier heeft te Berlijn beraadslaagd met de leiders van Staat en Partij. Wat er besloten werd is niet gemeld, doch al lerlei gissingen werden erover geuit Zoo naar den eenen zou Hitier besloten heb ben tot de continentale blokkade van En geland. wat men in het buitenland on mogelijk acht, naar anderen zou thans een nieuwe phase van den oorlog inlui den, naar nog anderen zou een verscher ping van den strijd in de lucht bevolen worden en zou Hitier alle hoop op vrede hebben opgegeven. Ondertusschen meldde Belga uit Ber lijn dat de bevoegde Duitsche kringen verklaarden dat geen te groot belang dient gehecht aan gemelde vergadering en dat het vredesaanbod van den Fuli- rer nog steeds geldig is Naar de Parijsche uitgaven van de New-York Herald Tribune zou Stalin aan Hitier hebben laten weten dat Duitschland niet op militairen steun van Rusland moest rekenen. Volgens Le Journal zouden ln Duitschland enkele generaals, o.m. Gene raal von Hamerstein, en andere gezag hebbende lieden, aangehouden zijn we gens hun monarchistische strekkingen. Deze beweringen werden van Duitsche zijde gelogenstraft. Uit Londen wordt gemeld dat de En gelsche dinlomatie er zich thans op toe legt om de betrekkingen van Frankrijk en Engeland te verbeteren met Rusland en Italië. Van het Westelijk front wordt nogmaals kalmte geseind, afgezien even wel van verkenningstochten en eenig ar tillerievuur. Naar Havas hebben Duitsche krijgs gevangenen geklaagd over het slecht en onvoldoende eten en de slechte slaapge legenheid in de Duitsche lijnen. Alarm werd weer geblazen boven de Firth of Forth. Geen schade wordt ge meld. Tussehen de Duitsche Minister van Propaganda Goebbels en de Engelsche Minister Churchill, eerste-lord van de Ad miraliteit, is een vinnige woordenstrijd ontstaan, nogmaals omtrent het vergaan van de paketboot AtheniaGoebbels beweert nog steeds dat Churchill de Athenia ln den grond heeft doen bo ren om Amerika aan de zijde van Enge land te krijgen. Op grond van verklarin gen van een paar Amerikaansche passa giers, die slechts die verklaring aflegden veel dagen na het vergaan der boot, houdt Goebbels staande dat de Engel schen een ontploffing aan boord van de paketboot deden ontstaan waarna Engel sche destroyers zelf het schip beschoten tot het verging. Churchill weert alle beschuldigingen af en steunt zijn houding op de onder eed afgelegde verklaring van 12 Amerikaan sche overlevenden die op hun eerewoord hebben bevestigd een duikboot te hebben zien opduiken die een torpedo zond naar de AtheniaVan Engelsche zijde zal een volledige publicatie over deze torpe deering worden uitgegeven. Er wordt ook ten stelligste gelogenstraft dat de boot kanonnen of munitie voor Canada ver voerde. Op zee vergingen twee Engelsche sche pen, de a Sea Venture en de White MantleDe eerste boot werd getorpe deerd en de tweede moet op een mijn zijn geloopen. Verscheidene slachtoffers zijn ts betreuren. Te Moskou werd de Finsche afvaardi ging op het Kremlin ontvangen. De Poolsche admiraal Smiggly-Rydz werd onder bewaking gesteld in Roeme nië. In Duitschland werd de heffing op het kapitaal der Joden van 20 tot 25 ge bracht. von RIBBENTROP SPREEKT TE DANZIG: HIJ LEGT ALLE OOR LOGSSCHULD OP POLEN EN ENGE LAND. PROTEST TEGEN DE KERKVERVOLGING in DUITSCH BE ZET GEBIED VAN POLEN.AME RIKAANSCHE CARGOBOOT DOOR DUITSCHERS NAAR RUSSISCHE HAVEN GEBRACHT Te Danzig hield de Duitsche Minister voor Buitenlandsche Zaken, Hr von Rib ben trop, een groote rede. Deze rede was een herhaling van wat steeds van Duit sche zijde voorgehouden wordt, en na melijk dat alle schuld van den oorlog dient gelegd op Polen en Engeland. De redenaar herhaalde hoe Duitsche voor stellen weiden gedaan aan Polen maar dat die voorstellen hooghartig door de Polen werden afgewezen onder ophitsing van Engeland. Engeland heeft steeds de vredelievende hand van Duitschland ge weigerd. Duitschland wilde ook goede be trekkingen met Frankrijk maar Frank rijk is moedwillig geweest. Over de betrekkingen met Rusland wees H. von Ribbentrop hoe een nieuwe vriendschap tot stand kwam tussehen Duitschland en Rusland. Van de vroege re aangekondigde besprekingen die tus sehen beide landen zouden gevoerd wor den zoo de vredesvoorstellen van Hitier zouden verworpen worden vertelde de H. von Ribbentrop echter niets. Hij verklaarde verder ook nog dat Duitschland's grenzen nu definitief ge worden zijn en de Fuhrer een loyaal vre desaanbod heeft gedaan. Zijn hoofdthe ma bleef het beladen van Engeland met alle mogelijke schuld. Hij eindigde met op te merken dat Duitschland de hand schoen opraapt en de oorlog tot het einde zal weten te voeren. Volgens de Timeszou het Vatikaan protest hebben aangeteekend bij de Duit sche Regeering om de kerkvervolging welke gevoerd werd in het door de Duit schers bezette gebied van Polen, waar 211 kerken en 117 kloosters zouden gesloten zijn. Men is ook zonder nieuws van enkele Belgische Paters Redemptoristen die werkzaam waren in Poolsch-Oekraïne, thans door Rusland bezet. Men maakt zich dus ook zeer ongerust over hun lot. Van het Westerfront meldt het Fransch legerbericht een heftige Duitsche aanval op een post in het Warndtwoud, aanval die afgeslagen werd, en verder talrijke overvallen en hinderlagen. Groote gebie den staan onder water. In de Noordzee werd een Grieksch schip in den grond geboord. Vier leden der bemanning ontbreken. Twee Duitsche vliegers, waarvan een gewond door mitrailleusekogels, die in de Noordzee op him beschadigd vliegtuig voortdreven, werden door een Deensch schip gered. De Litausche troepen maken zich ge reed om Wilna, dat door Rusland aan Litauen werd afgestaan, te bezetten. Er is weer spraak van onderhandelin gen omtrent de teruggave van Memel aan Litauen. Men maakt zich bezorgd om het over haast terugkeeren uit Moskow naar Sofia van den Bulgaarschen gezant te Mos kow. Men meent dat Rusland nieuwe steunpunten zoekt in Zuid-Oost Europa. Uit Berlijn wordt gemeld dat de Duit sche Regeering geen nieuw vredesinitia tief zal nemen en wordt ook beweerd dat het zenden van een nota van Hitier aan Staline onwaar is. Engeland doet stappen om zijn han del met Rusland uit te breiden. Alles worclt in het werk gesteld om meer han del te kunnen drijven met de neutrale landen. Zoo wordt gemeld dat Engeland ln September wel drie a vier maal zoo veel kolen heeft geleverd als normaal aan Noorwegen, Zweden en Denemarken. Qroot sewag wordt gemaakt jan cui. AmprUraff -".-nn P-^rgoboot, de Cyty Of Flint u.e vertriken was uit Manches ter met bestemming van Amerika en die door een Duitsche bemanning naar de golf van Moermansk. Rusland, werd over gebracht. Men begrijpt moeilijk hoe de boot daar is geraakt. Vooraleer Moer mansk aan te doen had de boot de Noor- sche haven van Tromsoe aangedaan waar de door de boot geredde bemanning van de in den grond geboorde Engelsche boot Stongate aan wal werd gezet. De boot werd in beslag genomen en de bemanning geïnterneerd. Men meldt niets over de Amerikaansche bemanning der boot. De V. S. zullen protest tegen deze inbeslagneming aanteekenen. Er wordt ook geen gemeenschappelijk Duitsch-Italiaansch-Russische verklaring meer verwacht. Rusland zal evenwel 1 millioen ton voeder aan Duitschland le veren. Einde November zal het Fransche Par lement in buitenjewonen zittijd bijeenge roepen worden. Engelsche vliegers zouden twee Duit sche duikbooten tot zinken hebben ge bracht. RICHT HILTER EEN NIEUWE POOL SCHE STAAT OP? HET OVER PLANTEN DER DUITSCHE MINDER HEDEN. FRANCK EN SEYS-IN- QUART BEHEEREN DE POOLSCHE GEBIEDEN. Uit Berlijn wordt door Belga geseind dat de nieuwe grenzen tussehen het Reich en den Staat Polen werden getrokken. Officieel moet dit evenwel nog beves tigd worden. De nieuwe Poolsche Staat die aldus zou geschapen zijn zou nog slechts het derde van vroeger beteskenen. Een defi nitieve regeling zou slechts getrokken worden na den oorlog. De nieuwe Staat zou de steden Lodz en Chestochowa terugkrijgen maar Duitschland zou ln het geheel meer grondgebied voorbehouden dan bij de grens van 1914 was voorzien. Alle Polen die in Duitschland en in het door Duitschland nieuwaangehechte gebied le ven zouden naar den Poolschen Staat worden overgebracht. De buitenlandsche pers komt terug op de rede van von Ribbentrop. Bijna alge meen wordt aangestipt dat die rede in feite niets nieuws brengt en dat von Rib bentrop geen melding maakt noch van besprekingen met Rusland noch met on derhandelingen met Italië. Men acht dan ook dat de rede bedoeld was voor het binnenland. De Duitsche pers is er inte gendeel zeer opgetogen mede en verklaart zij dat Duitschland vecht voor zijn vei ligheid. Op de Noordzee werden nog drie Duit sche vliegers door een Britsch schip op gepikt. Een vierde lid van de bemanning van hun vliegtuig was bezweken aan zijn verwondingen. Het vliegtuig zou neerge schoten geweest zijn door een Britsch oorlogsschip. Engelsche vliegtuigen hebben een tocht ondernomen boven Berlijn, Maagdenburg en Hamburg, dit op Dinsdag avond. Toen zij over Hamburg trokken heeft de ra- diouitzendpost van Hamburg, die juist de rede van von Ribbentrop uitzond, zijn uitzending gestaakt. Alle vliegtuigen zou den ongedeerd hun basis terug hebben kunnen bereiken. Een vergadering van Turkije, Iran, Irak en Afghanistan wordt belegd. De sympathie der Arabieren gaat naar de Verbondenen. De Duitsche Regeering heeft Minister Franck benoemd tot Gouverneur-Gene raal van Polen, en Seys-Inquart, de man die Oostenrijk aan Duitschland overle verde, tof vice-gouverneur. Generaal von Brauchitsch bezocht het Westerfront en deelde decoraties uit. Er wordt gewag gemaakt van gevechten rond Forbach, waar de Franschen zich mees ter maakten van een dorp. De Duitschers stelden zware luidsprekers op waarmede uitzendingen gedaan werden pogende de Franschen te verwijderen van Engeland. De luidsprekers werden op mitraljeur- vuur onthaald en moesten zwijgen. De Finsche afvaardiging is uit Mos kow vertrokken om opnieuw haar Regee ring te raadplegen. Men schijnt niet zoo optimistisch meer te zijn te Helsinki. Uit Amerika wordt gemeld dat de Duitschers een nieuwe ontploffingsstof bezitten, namelijk de «Atomite», veel ge vaarlijker dan al de andere totnogtoe gekende. Amerika zou evenwel in staat zijn ook die te leveren aan Engeland en Frankrijk. Drie Engelsche vrachtbooten werden ln den grond geboord, namelijk de Clan Chisholm de Ledbury en de Tafna Enkele leden der bemanning verdronken. De bezetting van Wilna door Litausche troepen werd nogmaals uitgesteld. Aangaande de Amerikaansche vracht boot City of Flintwordt nog steeds groot gewag gemaakt. De Amerikaansche staatssekretaris Hr Huil verklaarde dat die opbrenging een daad van geweld beteekent die niet kan geduld worden. De Amerikaansche Regeering zal krach tig protesteeren te Moskow en te Berlijn. In deze laatste stad verklaart men niet te weten hoe die boot te Moermansk is geraakt. Uit Moskow werd toch geseind dat de Amerikaansche bemanning gered is. De boot zou in feite ln beslag genomen zijn geweest door een Duitsche kruiser, de Emden of de Deutschland die een Duitsche bemanning aan boord zette. De ze zou echter door de Duitsche mijnen velden niet hebben doorvaren en zou bij gebrek aan water of door averij Moer mansk moeten zijn binnengevaren. Algemeen wordt gedacht dat met de behandeling die Rusland deze boot zal voorbehouden dit land op duidelijke wij ze zijn houding zal moeten bepalen. De Amerikaansche Regeering blijkt vast be sloten niet bij de pakken te blijven zit ten. In het Lagerhuis bevestigde Hr Cham berlain dat Engeland geen gas leverde aan Polen. Op deze verklaring vroeg de H. Henderson of de Duitsche aanklacht hieromtrent niet moest worden beschouwd als een propaganda om zelf dit oorlogs procédé te gebruiken. Hr Chamberlain antwoordde hierop dat over zulke procé dés reeds voorbeelden in de geschiedenij voorliggen. i Luxemburg zal denkelijk een groot la zaret worden waar de gewonden van de I oorlogvoerende landen zullen verzorgd worden. In Duitschland moeten de jongens van j 15 tot 18 jaar reeds veld- en schietoefe ningen houden. De overplanting der Duitsche minder heid der Baltische Staten gaat zijn gang. Een schip vertrok uit Reval met 1.007 Baltische Duitschers aan boord. Reeds 4.900 dier lieden verlieten have en goed j om naar Duitschland overgebracht te worden. De overplanting der Tyrolers schijnt j niet zco vlot te zullen gaan. Naar zekere berichten zouden ongeveer de helft hun ner verkiezen Italiaan te blijven. De an deren zullen denkelijk naar de streek van Kaunas overgebracht worden. Naar een bericht uit Zurich zouden vol gende Duitsche minderheden nog naar het moederland terug moeten uit Estland 16.000. Letland 62.000. Lithauen 35.000. Galicië 150.000. Roemenië 750.000. Joego-Slavië 600.000. Hongarije 480.000. Zuidelijk Tyrol 200.000. In Duitschland is de arbeidsmarkt thans min gespannen doordat 500.000 Poolsche krijgsgevangenen hier en daar in het werk werden gesteld. DE OPPERSTE SOVJET-RAAD BIJ- EENGEROEPEN. NAAR EEN ON BARMHARTIG LUCHTOFFENSIEF TEGEN ENGELAND? Uit Moskou wordt medegedeeld dat da Opperste Sovjet-Raad wordt bijeengeroe pen voor den 29 Oktober. Tussehen Duitschland en Rusland wor den de ekonomische besprekingen voort gezet. Van Duitsche zijde wordt met veel omhaal gewag gemaakt van de hulp dien Rusland aan Duitschland zal bieden. Te Berlijn voorziet men ook Russisch-En- gelsche incidenten in de Dardanellen en. zinspeelt men op een spanning tussehen Rusland en Engeland en ook tussehen Italië en Engeland. Anderzijds wees Lord Halifax op de nauwere handelsbetrekkingen welke zul len gevoerd worden tussehen Rusland en Engeland. Lord Halifax verklaarde ook dat Rus land nooit Polen zou binnengevallen zijn, zoo Duitschland Polen niet had aange vallen en dat Rusland thans nog maar de grenzen heeft bezet die tijdens de con ferentie van Versailles door Lord Curzoa werden uitgestippeld. In het Lagerhuis gaf H. Chamberlain een wekelijksch overzicht van den toe stand. Hij wees op de zware verliezen der Duitsche luchtmacht bij de aanval die de Duitschers hebben gepleegd op En gelsche konvooien. Aangaande de oor log op zee merkte hij op dat deze oorlog verscherpt is en dat de Duitschers nu schepen torpedeeren zonder voorafgaande verwittiging. Aldus vielen reeds vrouwen en kinderen ten slachtoffers van die aan vallen. i Engeland blijft evenwel meester op zee en deze dagen konden verscheidene Duit sche vrachtbooten prijs gemaakt worden. Hij wees de beschuldigingen van von Ribbentrop tegen Engeland van de hand en merkte op dat Engeland nooit den oorlog zou aangegaan hebben had Duitsch land door zijh herhaalde aanrandingen het niet er toe genoopt had. Van het Westerfront meldt de Fransch® legerstaf slecht weder wijl het Duitsche legerbericht het afslaan van Fransche aanvallen mededeelt. Anderzijds wijst een Havasbericht er op dat de Duitschers tijdens hun aanval len van 16 Oktober 2.000 k 3.000 man heb ben verloren. De Duitschers zetten hun propaganda met luidsprekers voort. De klas van 1910 zal in Frankrijk mo gen afzwaaien. In de «Essener National Zeitung» wordt gezinspeeld op een onbarmhartig lucht- offensief op Engeland. Rusland weigert de contrabandelijst der Engelschen in overweging te nemen. Van Engelsche zijde doet men opmer ken dat wat Rusland thans afwijst het zelf goedkeurde in den grooten oorlog. Rusland verklaart de Engelsche contra bandelijst te aanzien als een strijd tegen vrouwen, kinderen en grijsaards. Mgr Tisso werd door de Nationale Slo- waaksche vergadering met eenparigheid van stemmen tot President der Slowaak- sche Republiek verkozen. UIIIIHHIIDHIIIIHIHINIII MAANSVERDUISTERING In den vroegen morgen van Zaterdag 28 Oktober moet in onze gewesten een gedeeltelijke maansverduistering zicht baar zijn. Deze gedeeltelijke verduiste ring zal ingaan te 5.54 u. en eindigen te 7.27 u. Juist wanneer de verduistering het meest zichtbaar zou zijn zal de maan aan den gezichteinder verdwijnen. DUITSCHE LUCHTBALLON NEERGESTREKEN TE GORS-OPLEEUW Een gewone Duitsche observatieballon die ergens in Duitschland los was ge raakt Is komen neerstrijken op Belgisch grondgebied, namelijk te Gors-Opleeuw. Aan den ballon hing een briefje waar op geschreven stond levensgevaar wat beduidde dat men op te letten had bij den ballon opdat hij bij het aanwe zig zijn van een of ander vuur niet zou ontploffen. De ballon werd ontladen door Belgi sche soldaten en naar Brussel overge bracht. HET HOOFDKWARTIER VAN REX VERHUISD TE BRUSSEL Het hcofdlokaal van Rex gelegen In da Karthuizerstraat te Brussel werd thans overgebracht naar een meer bescheiden buurt te Elsene. Het vroeger hoofdlokaal is thans te huur. siaai EEN INGEWORTELD GALLICISME: HIJ MOET MIJ TIEN FRANK. HOEVEEL MOET IK U? Dit gebruik van het werkwoord moeten, in navolging van het fransch devoir, is tegenwoordig niet meer ongewoon. Degenen die moeten in deze opvatting bezigen, schijnen het te doen. in de overtuiging dat zij zich keurig netjes, buiten het ordinaire uitdruk ken. Toch maakt dat moeten een leelijken indruk bij menschen met een onvervalscht Ncderlandsch taalgevoel, want zoo spreken is niets anders dan krompraten. ln goed Nederlandsch zegt men: Hij moet mij tien frank betalen (dus moeten betalen in plaats van moeten kortaf) ofioel: hij is mij tien frank schuldig. Hoeveel ben ik U schuldig? of: wat heb ik te betalen? of ook: wat is mijn schuld? Vaak wordt in Rijks-Nederland hiervoor nog gezegd. Hoeveel krijgt U van mij? en ook hebben wij deze echt Nederlandsche zegswijze meer dan eens door Vlamingen hooren gebruiken, hetgeen oneindig beter is dan woordelijk ver taald Fransch. Eens hebben we een faktuur gezien waarop moet voorkwam als let terlijke vertaling van het Fransch doit. Onze taal bezigt hiervoor den. term debet, die aan het Latijn is ontleend en beteekent: (hij) is schul dig. In het meervoud gebruilct men, debeut, d.i. (zij) zijn schuldig. C. H. Peeters, Maandblad V. B. O., November 1937. V.B.O. Bijdragen: Beschermend Lid: fr. 100 of 50: Steunend Lid: fr. 33; Gewoon Lid: fr. 20; Studenten ca iuwonendg LclcnU. 7.5i'. - i'ujtieLeuln^ 412.3gfL A'.U U., Deurne-^qtwcrpcn.

De Halle (1925-1940) | 1939 | | pagina 7