Storm en Waterellende over het Land KREDIETBANK 9e lijken der drie Duitsche Vliegers |n Memoriam - Pater Willibald te Torhout gevallen, naar Duitschland overgebracht REISINDRUKKEN UIT DUITSCHLAND OP DEN VOORAVOND VAN DEN OORLOG VOLLEDIGE VEILIGHEID MGR A. DE CLERCQ, APOSTOLISCH VICARIS VAN OPPER-KASAI P0LLINKH0VE AAN DE EER! D00DELIJKE AUTOBOTSING TE GELUVELD tm wpi I! r t si Qj PASSIEVE LUCHTBESCHERMING IN ENKELE REGELS Alleen vaorrm na flen treurizen str~t e— «*-'* 1"kV?sf«n or>, c",'1*>r-'i'?fena"t W. ber. de niloot, ee»-iee overlevende de- vier Puitszhe vlieyers. Na hem »'e Duitsche czant te Brussel, Heer v«n Bulnw Schwantc, m-t de Du!'-che Mi>:- ta> -«Attaché d»r Luchtvaart, verders Kolonel B" Pauw. verte"-nn'oordi»en'*e de Mi itaire Bevelhebber der Provintie. Cenera-1 Hie-n-nr. Bevelhebber der Belgi sche Luchtvaart, en andere officiescn. Zaterdag. 25 November Tl. had te Tor- hoat de plechtige uitvaart plapts der Duitsche verkenners-vliegers welke die week te pletter gevallen zijn met hun vliegtuig ter hoogte van De Kruiskens bij Torhout. Vanaf 10 uur was het een ware toeloop van nieuwsgierigen om de uitvaart bij te wonen. Talrijk waren de officieren en soldaten die reeds post hadden gevat aan het hospitaal waar de liiken berust ten. Duitsche afgevaardigden kwamen toe in auto met een zestal kronen en werd de komst van den Ambassadeur van Duitsch- lar.d afgewacht. Toen deze omstreeks 10 urn- uit zijn auto stapte, gevolgd van den geredden piloot van het neergestorte vliegtuig, werden de wapens geboden. Ver volgens had de begroeting plaats der slachtoffers en eene korte rede uitge sproken. De lijken, gedragen op de schou ders van Belgische soldaten, waren voor afgegaan door een escorte en bloemen- garvendragers. Onmiddellijk na de lijk baren volgde de geredde piloot Weber. Na den piloot, volgde de Duitsche Ambas sadeur met zijn gevolg waarbij aansloten Verder volgden de Kolonel en zijn of ficierenkorps met soldaten ven het ter plaats gekantonneerd regiment, het offi cierenkorps der brigade van Poeselare en burgemeester Becelaere van Torhout. Duizenden toeschouwers stonden In dichte hagen langs den ganschen weg waar de uitvaart voorbij trok. evenals on het Statieoleln. waar een flinke orde dienst was ingericht. Toen de lijken in dm spoc-wa"en, gansch In rouwfloers gehuld, werden bii- gezet, werd de slachtoffers de laatste militaire eer bewezen, de wapens gebo den en een treurmarsch geblazen. Na de bijzetting dankte de Ambassadeur van het Duitsche Rijk, den Generaal, kolonel en andere officieren en de soldaten. Hij dankte ook den h. Burgemeester en cle bevolking om hunne deelname en stille ingetogenheid. Na afloop van de plech tigheid en het vertrek van den Duitschen Ambassadeur, werd de litkwa°en aange- I van gestalte, lijk gegoten staal, maar met EERW. PATER V/iLLIBAED V/eleerw. Pa.ter Willibald ln de wereld Arthur Werbrouck werd geboren te Izegem co 22 December 1892. ïTij trad in de orde der Capucienen op 12 Seotember 1911 en werd Priester gewijd op 3D ADril 1918. Hij is gestorven in de kliniek van St- Jozef te Brugge op 27 November 1939. Hij was dus 23 jaar ln 't klooster en 21 jaar priester. Hij is de broeder van Pater Tillo. De volgende woorden wezen gewijd aan dezen hoogst verdienstelijken Pater. Bij zijn doodsbericht zullen ontelbaren met het hoofd geschud hebben en een traan hebben weggevaagd bij deze gedachte O. L. Heer roept wederom tot zich een der besten. Het land en het volk van Vlaanderen, en bizonder van West-Vlaanderen, was groot genoeg voor hem en voor zijn ont zaglijke werkkrachtzijn heele leven heeft hij gearbeid, hij was ervoor Fran ciscaan en Priester geworden en huldig de de leus Saeerdos propter alios De menschen zagen hem gaarne stap pen over de straathij was groot en breed dig, en na korten tijd hoorde hij zelfs hun geblaf niet meer. Vooruit was zijn weg. Zijn leven lang is hij simpele soldaat geweest, maar van het formaat van deze soldaten die bekwaam zijn om hun ba taljon eer aan te doen, ook bij ontstelte nis van den officier, deze mocht gesneu veld zijn of niet. Zij die hem van dichtbij kenden, en bovendien in staat waren om hem te waardeeren. hebben met verbazing opge zien naar het werk dat hij aflegde. Aan eer- en lofbetuiging ls hij nooit verwend geweest, ook niet in dat mid den, waar het niet zou misplaatst zijn ge weest. Zelden heeft zijn Ijzeren gestel de daad geweigerd, opgeroepen door zijn stalen wil; zijn sermoenen werden door niemand geteld: de alzijdigheid, en wat meer ls de geslaagde alzltdigheld van zijn pre dikatie en zijn orlesterapostolaat ls meer dan merkwaardie; zij was nooit afgeke ken. r>iet van buiten geleerd: zij was per- soonllik en vergroeid met zijn persoon: zij was dooraderd en doorzoomd met de eerlijkheid, de rechtzinnigheid, de goed heid. de waarheidsliefde en de onverbid delijke konsekwentie welke hem kenmerk ten. Zijn methodes en de verwekte stof, wa ren die van een voortrekker; het volk kende hem, geloofde ln hem; hij kende zijn volk en wist hoe hij het volk moest aanpakken. Bepaald weet ik niet hoe dikwijls hij werd teruggevraagd naar 't Noorden van Frankrijk om te prediken voor de aldaar verwaarloosde Vlamingen ln hun eigen taal; iedereen weet dat hij 15 Jaren lang naar Gistel is geweest om er. een maand lang, zooveel maal per dag, te spreken over de hem duurbare heilige Godelieve; ieder sermoen was een parel tje van aangepasts volksche welsprekend heid: en toen hij er het zestiende jaar niet verscheen, vroegen de duizende men schep Waar blijft ONZE Pater Ik weet dat er weinig kerken in West-Vlaan deren zijn, waar zijn stem als een klok niet heeft weergalmd, bij Missie en Retret en Biddag, en als de parochie priesters, luide genoeg, zijn dood zullen aankondlgsn, zal er menige Onze-Vader te zijner intentie, gebeden worden; zon der arrondissementsproost der X. A. J. te zijn geweest, wes hij de geliefkoosde lei der van zoovele hunner geestelijke bij eenkomsten: dat de tooneeljeugd van Ieper-Statlehoek spréke; het simpele volk van Ieper-Statiehoek zal 't wel ver- haakt aan den trein die het stoffelijk een hart als een brood. Hij v as geen man tellen wlen ze verloren hebben; als overschot van de Duitsche soldaten, over der theori», alhoewel grondig onderlegd België naar hun vaderland zal voeren. in alles wat een moderns priester kennen de Staf van het vliegwezen met talrijke De overgaaf der lijken zal geschieden te moet, maar heel zijn opvoeding en zijn officieren-vliegers. Ook bii iedere baar hadden tier Belgische militaire vliegers plaats genomen. Aken. Voorwaar eerie treurige plechtig'- zijds was er nooit wrok of nijd. héld die, is te .hopen, zich niét veel meer zal voordoen. Onder groote belangstelling van een ingetogen menigte weiden de drie lijkkisten, gedragen door Belgische soldaten naar de statie van Torhout overgebracht en naar Duitschland vervoerd te worden. Langs ieder lijkkist houden vier Belgi sche vliegers in groot tenue de cerewacht. iMaMiCBHHMHaaHaiaaai laaaaaaaflaaaaaaaBaaaaaEBnaaaaa Als Priester, «ls Franciscaan, als Vlaamschgezinde en sociaal Werker, heeft hij nocl-t kathederlessen gegeven of boeken geschreven, maar het behaagde het volk in hem de gaven BEOEFEND te zien welke de heiligen van zijn orde en de voormannen van zijn volk toelieten aan veroverend apostolaat te doen. Het was onvermijdelijk dat deze harde labeurman eens niet zekere personen of toestanden in botsing kwam. maar zijner zijds was er npit wrok of nijd. Met valsche, onrechtzinnige menschen kon hij niét over de baan hij zelf was eerlijk en recht voor de vuist zijn woor den sprak hij en zijn daden stelde hij in hét open veld niet achter de scher men hij had de macht en don moed om er voor te verantwoorden. Wanneer het ook mocht, gebeurd zijn dat een machtelooze krieper of een nij dige jaioerschaard hem hinderden, dan heeft het hem wel pijn gedaan, en een min sterkere dan hij, ware lang ontmoe digd geweest; maar hij hervate zich spoe- UBsaaflBBaaaaaaaaaasaaaaaaaa WAT ER MET DEN WALVISCH VAN OOSTDUINKERKE VERDER GEBEURDE De Rijksdienst van opkoop van in ont binding zijnde dieren heeft naar verluiut reeds 3D duizend kilo vet van de bultwal- visch afgesneden (men zal er menig stuk je zeep kunnen uit maken). De dienst stond onder toezicht van het Natuurhis torisch Museum, Vantierstraat, Brussel, en werd geleid door een Doctores in de Natuurkunde. De hersenen van het ko lossale dier werden zorgvuldig uitgehaald evenals de amandels (deze hebben de grootte van een langwerpig brood), ze werden zorgvuldig ingepakt en verzonden ter studie naar Brussel. Gansch de week werd er nog gewerkt aan de opruiming van het reuzendier, dat 70 duizend kgr. zou wegen. Van zoo we meer bepaalde ge gevens hebben deelen wij die aan onze lezers mede. Zooals verstaanbaar trok on- ze buitrug veel nieuwsgierigen d'.e toe kwamen per autocar en auto's van verre en naar. Ook talrijke scholen kwamen zelfs per speciale tram toe. Had Jan Cool, laaaaaaaaaa EEN MIJN ONTPLOFT TE WENDUINE Dinsdagnamiddag, rond 1 uur, werd een mijn door de golven zoo geweldig.op het strand geslagen, dat die ontplofte. Alle vensters en deuren der naburige huizen en gebouwen werden uitgerukt en de daken beschadigd. Het Grand Hotel des Families werd het meest en erg beschadigd. Bij de ontploffing sloeg het water over enkele villas en huizen gele gen aan den dijk. Twee voor de kust van Zeebrugge drij vende mijnen kwamen met elkaar in bot sing en ontploften. Een geweldige water kolom ging tientallen meter de hoogte in. De slag was ontzettend. Aan onze kust spoelden in totaal reeds 33 mijnen aar- een oude Nieuwpoortnaar die een hotel openhield op Nieuwpoort-bad, nog ge leefd, hij had stellig een flinken stuiver verdiend. Over 42 jaar spoelde de wal- visch aa i rechtover dé kiosk te Nieuw- poort-Bad. EEN GROOT MISSIEBISSCHOP OVERLEDEN MGR DE CLERCQ Stormweer en overvloedige regens heb- he i deze laatste week weerom het land zwaar geteisterd. Uit alle hoeken van het land worden schade en overstroomingen gemeld. In het Luiksche staan talrijke laag ge legen dorpen onder water. In de Maas zijn alle afdammingen weg gespoeld van aan de Fransche tot de Ne- derlaudsche grens. De Ourtlie steeg twee meter boven haar gewone peil. Te Chaudfontaine stond het water cen timeters hoog in de straten. Voorbij Boom geraakte de groote baan Brussel - Antwerpen onder water. Te Deurne liepen talrijke kelders onder water. Te Antwerpen stonden talrijke straten en hovingen blank en liepen veel kelders ouder water. Aan de haven werd een werkman van een natiewagen afgerukt door den wind. Hierdoor liep hij ver wondingen op aan de beènen. Te Izegem trad de Mandel buiten haar oivers. De wind veroorzaakte groote stoornis tp de elektrische leiding. Te Lokcren trad de Dunne uit haar oevers. De groootc Markt en talrijke sira- ten liepen onder water. Rond Moorscele, I,edegein, Dadizele, Rekkein en verder in de gansche l.eie- strcek liepen talrijke velden blank. Te St Vaast liep een derde der gemeen te onder water. Dc bewoners moesten vluchten op de verdieping. Te Herzccuiv werden 200 huizen over stroomd. Te Niiny zonk een schip tengevolge de grote strooming. Tc Quarcgnoii stond het water 80 cm. hoog in de straten. Te Haren spoelde een gedeeite van liet station weg. Langs dc elektrische spoorlijn Erussel- Mechelen-Antwerpen stonden uitgestrekte landerijen onder water. Het water liep te Vilvoorde over de baan Brussel-Antwer- pen. Tc Gent werd een school afgezonderd door het water. Te Lokercn moesten de personen die een trein wilden halen door het water waden om dien te bereiken. Te Meenen kreeg men het erg te ver duren met de watereu van de l.eie. Tal rijke bewoners van huizen gelegen aan de oevers van de rivier moesten hun meu belen vluchten en hun huizen entruimeu. Te Torhout konden dc riolen het water niet tijdig slikken. Te Vilvoorde was de vloed xoo geweldig dat gansche straten ig riviei V' - - frgrschapea werden^ rivieren Mgr De Ciercq, oua-Apostolisch-Vicaris van Kasaï, is Dinsdag avond, op 69-jari- gen ouderdom, in liet rusthuis der Mis sionarissen van Scheut, te Scliildc-bij- Antwerpcii overleden. Zijne I-Ioogwaaruige Excellentie Mon seigneur De Ciercq August werd geboren te Avekapeile den 3D April 1870. Na zijne humaniorastudies gedaan te lieb'oen in het Bisschoppelijk College van Veurnc, trad hij op 29 September 1888 in het Noviciaat der Missie-Congregatie van Scheut. Op 8 September 1893 vertrok hij naar de Missiestreek van Luluaburg; in 1897 werd hij naar Hemptinne-St-Benedictus gezonden om er een nieuwe Missie te be ginnen. Op 12 Januari 1919 werd hij in de kerk van O. 1,. Vrouw van Gratie, in Scheut, door Z. H. Firn. Kard. Mercier, Bisschop gewijd en den 18 Mei 1919 vertrok hij weer naar Kongo, waar hij nog negentiin voile jaren zijn beste zorgen en al zijn krachten besteedde aan de ontwikkeling, den groei en den bloei van zijn heerlijke Kasaï, die thans geboekt staat als eeii der schoonste vicariaten van heel Kongo, ja van heel Afrika, en, we mogen het wel zeggen, van heel de wereld. Rome heeft dan ook zijn hooge verdiensten erkend en in Mei 1934 werd hij benoemd tot assistent van de Pauselijken Troon. Enkel twee maal binst die lange periode kwam hij eens haastig naar Belgie om er zaken te regelen en zijn bezoek ad limina te brengen in Romedat was in 192b en in 1930-'31. In 1936, voelende dat zijn krachten hem stilaan begaven, vroeg en bekwam hij een coadjutor in den persoon vdn 7.. Exc. Mgr Demol. Nog hield hij moedig stand tot einde Februari 1938, toen de dokter hem verklaarde, dat de onverbiddelijke kwaal die hem aangetast had dringende zorgen vergde, die hij in Kongo niet kon ontvan gen en dat hij bijgevolg te terugreis naar Belgie moest aanvaarden. Hij kwam naar zijn Vaderland terug, niet om te rusten, doch om op een lij- densbed plaats te nemen niet een ougc- neesbaren kanker. En twee jaren lang bleef hij in het rusthuis der Missionaris sen van Scheut, te Schilde, lijdend onzeg lijke pijnen, zonder ooit een klacht over zijn lippen te doen komen. Zijn leven of ferde hij voor den bloei zijner Missies ej) hij ging Dinsdag avond, om 8.45 uur, naar Zijn Heer en Meester terug. De Congregatie van Scheut heeft thans ongetwijfeld i.i lient een machtigen voor- hij voor Radio-Kortrijk sprak luisterden d; menschen als naar iemand dien zij verstonden; en ten slote is er nog dat werk. dat' prachtig werk der Statie- mf men té Tspér, door hem gesticht; hét is er gekomen, tróts zekere personen en vele mo i.lijkheden, welke nooit hadden mogen bestaan maar welke toch bestaan in dezen ellendigen tijd: het is er geko men dank zij de volhardende-energie van zijn stalen wilskracht. Laat ons hopen dat het niet ten onder ga 21 Jaar is hij priester geweest, en toen wij hem terugzagen na den oorlog 1911- 1913. had hij nog precies het vel over de beenderen, want onder den oorlog moest hij studeeren en slaven als een arbeider, met schaars een bete broods; wij hebben naar hem opgezien toen hij gezond was, als naar een reus van den priesterarbeid en de twee laatste jaren van zijn leven zijn we nooit tot hem gegaan, dan huive rend van aandoening voor al de smart welke hij moest afbijten. En midden al dat lijden, was hij nog in de eerste plaats bekommerd om deze dingen en deze per sonen die hem nauw aan 't harte lagen. Langs dezen weg, en namens den duur baren overledene, wezen hier van harte bedankt, zij die hem dan niet vergeten hebben en voor hem hebben gezorgd. Zoolang ik leef zal -ik nooit vergeten hoe menigen keer ik hem heb aangetrof fen gezeten oti zijn kamertje, nog ar- I mer en ongerievÉgar dsiu zijn kloostercel. I plat tegen den grond, uren en uren, dag en nacht om zijn pijn te stillen, nooit i heeft hij gemord; liet is inderdaad mooi te kunnen praten over Ij Jen en verster ving hij kon er mooi over praten en ook met der daad lijden en verstorven zijn Pater Willibald. rechtgeaarde man. van den ouden Vlaamschen eed. fiere en kloe ke strijder met uw gouden hart, gij hebt student zijnde, niet alleen een andere Kristus met zijn leeraarsambt en zijn Verlossersambt over te nemen, en dat is niet altijd onaangenaam, maar Gij waart ook een andere Kristus met weg te sterven in een zee van onnoemelijk lijden; voor de anderen hebt Gij steeds geleefd, nimmer voor U zelf. Gij waart de Goede Herder, die voor zich zelf niet zorgde, maar over de kudde waakte. God zij U genadig en loone U. Het weze de schoonste troost voor zijn treurende Familie, zulk een priester, en zulk een werker aan het volk en aan de Kerk te hebben geschonken. In onze stad was Eerw. Pater Willibald ook door iedereen gekend eu bemind als de echte Priester en Volksvriend. Gedu rende jaren deed hij dienst ais Onder pastoor eeuige weken per jaar, eu door zijn open, eerlijk en menschiievend woord dwong hij genegenheid en ieders eerbied af. Wij vragen aan al onze lezers een goed I gebed voor zaligen Eerw. Pater Willibald j en zijn werk. laaaaaaaaaasaaaaaaHaaaaaaaaa <3* VERVOLG) Slechts één anachronism® stoorde dit vreedzame landschap dat nog ln het verle den schijnt te droomen'n reusachtig Hakenkruis, waarop onze aandacht ge trokken werd door 'n meisje van den Bund der Deutschen Madel. dat plots vol geestdrift, over het dek uitriep Guck mal 1 Ein Hakenkreus driiben auf den Felsen1 (klik eens, een hakenkruis bo ven op de rotsen.). Na 'n tamelijke lange vaart het ging zooals gezegd stroomopwaarts bereik ten we Rlidesheim. Nog rap enkele kaar ten schrijven naar vrienden die we abso luut niet mogen vergeten en een gerust stellend bericht naar huls dat we over vier dagen hier weg zijn... Een kort be zoek aan het Natlonladeukmal. hoog bo ven den Rijn, met 'n heerlijk uitzicht op Bingen en de vallei van de Nahe. Tegen avond stapten we met weemoed terug over de loonbrug, want in plaats van te kunnen doorfietsen naar Heidelberg moesten we nu rechtomkeer maken, terug naar de heimat toe. 's Avonds mieken we nogmaals onze wandeling langs den romantischen Rijn oever, en het bevreemde ons ietwat dat we dien avond haast niemand ontmoetten, terwijl we de vorige dagen haast nieks an ders gezien hadden dan minnende paart jes, waarvan de mannelijke helft in mi litair uniform stak. In ons hotel werden we door de hospita weer op een reportage onthaald, en haar laatste raadgeving was dat we niet moes ten verbaasd zijn als we dien nacht wat lawaai hoorden. En inderdaad 1 We sliepen er recht over 'n kazerne en we hebben den heelen nacht door meer op onzen vensterbank gezeten dan tus- schen de lakens gelegen. Aanhoudend ge ronk van kamions en auto's gedonder van veldkeukens en geroep van kommando's. Dit alles deed ons voor 'n laatste maal ons plan wijzigen. Opstaan, eten en... vanavond nog over de grens. We trokken weer de stad door op zoek naar de baan op Trier. In alle straten lie pen soldaten met 'n rooden kluisband die van huis tot huis gingen aanteekeningen maakten en inlichtingen of bevelen gaven. Plots waren we de goede richting kwijt en we moesten opnieuw naar den weg vragen. Maar de vriendelijke gentleman tot wie ik me richtte scheen geen haast te hebben met zijn antwoord, maar eerder neiging te gevoelen óm 'n praatje te voe ren. U zijt zeker buitenlanders die rap over de grens willen komenIk ant woordde eenigszins ontwijkend dat onze reis ten einde Was. Maar- de jonge man scheen me niet te hooren en ging voort t Ja; U hebt gelijk, want het ziet er niet pluis uit. Ik ben uit Berlijn en pas sedert drie dagen te Koblenz om mijn tien dagen verlof hier door te'brengen, maar ik trek er ook uit. Voor 't avond is wil ik thuis zijn. Er komt 'oorlog. Ziet TJ ginder die hoogte Daar hebben ze vannacht zware artillerie geplaatst. En daar ook, en ginder ook. Ik zei al maar door 'ja oni van den man af te geraken, want mijn kameraden hadden ondertusschen den weg aan' ie mand anders gevraagd en verdwenen juist om den hoek van de straat. Het klonk toch hard in me na er komt oorlogf Dit was de eerste Duit- scher van wie we dat gehoord hadden. Eii zoo zonder eenigen twijfel. We hebben dien dag veel zwijgend naast of achter elkaar aangehold en we vergaten zelfs te KoChem stil te houden om te eten alhoewel het reeds een uur was. Een eindje verder lag een kléin dorpje nen we nog iets te eten krijgen Ja, dat ging nog. In de kleine kamer zat de baas bij zijn radio. De nieuwsberichten der Duitsche zenders stonden op. HU nam ons goed op, vroeg dan heel onschuldig of we buitenlanders waren en nam de nieuwsbe richten oo een fransche golflengte. Maar onze soep was nog niet heelemaal naar binnen of voor het huis kwamen twee mannen ODdaeen. waarvan de baas niet wist of het wel buitenlanders waren, en in plaats van Straatsburg nam hij rap Keulende voorzichtigheid is de moeder van de wijsheid 1 Vanaf Wittlich zaten we ten volle in het frontIn alle dorpen waar we door re den heen en weer geloop rond het stad huis, mannen die met hun pakje optrok ken, detachementen van den arbeidsdienst en totale bezetting door de troepen. De soldaten waren hier meestal ouderen, som migen zelfs met grijzen baard en haar zooals de man die samen met ons aan een eremeent-Von zijn drinkflesch vulde en er op zijn minst veertig jaar uit zag. Tegen vijf uur bolden we TRIER binnen. Aan de buitenzijde van de stad zagen we nog de nieuwe Jeugdherberg die ln aanbouw was en we vroegen ons af wanneer die zou voltooid geraken, want er komt oorlog had men ons in Koblenz be vestigd. Eerst een stevig vieruurtje en dan nog rap een bezoek aan de bezienswaardig heden van deze merkwaardige stad. Trier is immers de eenige stad buiten Italië die zooveel herinneringen aan den romein- schen tijd bewaard heeft. Het deed ons waarlijk pijn dat we hier zoo moorddadig vlug moesten doortrekken. Het dichtsblj was de Porta Nigra, de zeer goed bewaar de romeinsche poort uit de derde eeuw. Verder de Frankenturm, een typisch vroeggcrmaanscli woonhuis. De Dom met zijn prachtige praalgraven van aartsbis schoppen en keurvorsten. Door 'n kruis gang kwamen we in de vroeg-gotische Lieve Vrouwkerk. en heel dicht hierbij ligt het keurvorstelijk paleis dat met zün machtige staatsietrap een der mooiste ba rokgebouweii is, Op een half uur tljds hadden we dus drie merkwaardige types van bouwstijlen kunnen bewonderen. De Barbarathermcn (een romeinsch bad) en talrijke muzea moesten we links laten liggen bij gebrek aan tijd. Maar we had den elk nog een aantal marken waarmee we over de grens niet mochten. Dan nog maar enkele Andenken gekocht waar méé we wel over de grens kunnen "en waarmee we thuis nog iemand plezier kunnen doen. Van Trier tot Wasserbillig nog steeds mobilisatie. Vóór den derden keer dien dag tol betalen op een brug ov?r den Möe- zcl, om vlak daarop midden in een troep paarden aan te landen die opgeëischt wa ren en daar het verkeer onmogelijk maak ten. We geraakten er toch zonder slag of stoot door en een half uur later ston den we aan den douanepost van Was- serbilligerbrilek BE GRENS. Enkele formaliteiten voor pas en geldre kening en we reden over de brug om aan den anderen kant de bekende uniformen der Belgisch-Luxemburgsche douanen uit de vallende duisternis te zien opkomen. De controle was kort, maar zc schenen lust te hebben in een babbeltje. Ook uit Duitschland gevlucht Gezijt den eersten niet vandaag. Hoe gaat het ginder Maar we moesten rap slaapgelegenheid zoeken. We konden de hamen der hotels enkele huizen langs den Moezel. Kun- niet duidelijk meer lgzen, maar op één her kenden we de platen Bor.dshote! «a V.T.B. We hadden one rustpunt bis. reikt Men vroeg ons daar ook naar nieuws, maar het bleek weldra dat wil het waren die bPhoefte hadden aan nieuws, want de berichten over het vredesinitiatief van Paus Plus XTI, het voorstel van Presi dent Roosevelt en de ooroeo van Koning LeonoM namens de Oslostateu waren als zooveel emmers koud water die over onze verhitte hoofden werden uitgestort. Daar bij wist men ons te vertellen dat er in Belgie reeds zeventien klassen gemobili seerd waren. Zou het dan toch waar zijn dat er oorlog komt We wilden graag alle dagbladen der laat ste dagen verslinden, maar de slapelooz» nacht In Koblenz en de honderd zestig kilometer die we dien dag hadden af getrapt deden ons verlangen naar bed. Nog wat haastiger geworden door die laatste berichten over België zagen we tenslotte nog af van een beraamde uit stap naar Ëchternach en we stevenden recht naar Luxemburg om vandaar met den internationalen trein uit Bazel naar Brussel ta rijden. Te Luxemburg stond het perron vol rugzakken, fietsen en toeristen vooral Vlamingen en Nederlanders die gelijk wij langs den kortstcn weg naar huls wilden. De trein liep echter met drie kwart ver traging het station binnen, (eerste tast baar resultaat van de krijgsvoorbereidln- gen in Frankrijk) en eer we te Brussel waren was dit achterstel op het voorziene uur nog met een half uur aangegroeid. In ons coupé zaten we aanvankelijk alleen, maar te Aarlen kregen we gezel schap en meteen een staaltje van de on gelukkige geestesgesteldheid die de ko mende oorlog bij sommige menschen reeds geschapen had. Het heerschap in kwestie was een Brusselsche schoolmeester die tegen zijn vrouw Vlaamsch sprak, maar er toch de voorkeur aan gaf in het Fransch te pcroreeren en scheldpartijen te houden. Hij moest ergens op het perron wat Duitsch hooren spreken hebben, want hij herhaalde tot vervelens toe «qu'il était si content de n'cntendre plus Cctte. langue barbare Helaas, het monster van haat cn bloed lag reeds vrij van 4eot en ketens gereed om op te springen en zooveel liefde en men- schelijkheid uit de harten te bannen. Mocht God de menschbeid sparen van een nieuwen, gruwelijken broedermoord. Dit was cle wensch waarmee we van elkaar afscheid namen. Maar het heeft niet mogen zijn De oorlog is er. Bij deze dr ige ontknooping van het drama, wan 11 we dc spanning in Duitschland tot haar hoogtepunt hadden zien groeien, kunnen we niet anders Can de woorden van den Kardinaal Primaat van Ierland herhalen Ik beschouw den oorlog als een schandylek voor de beschaving en als een schande voor staatslieden en hearscllers want altijd is hun heerschzucht en ver- combinatie van dit. alles de oorzaak van langen naar gebied of wraakzucht of een den oorlog'. Laat ons bi,clden dat spoedig dé dag moge komen waarop de regeling der inter nationale geschillen zonder oorlog ge- ëischt zal worden door de eenvoudige lie* den der verschillende landen, die moeten strijden in den oorlog der staatslieden, die na den oorlog met hun vrouwen en kinderen vele jaren ellende en honger zullen moeten doormaken en die het brood der armoede moeten nuttigen waarvan de staatslieden niet eens weten hoe het smaakt.VIATOR. 11131 PONTIFICALE HOOGMIS DOOR MGR MORLION GEDEELTELIJKE DEMOBILISATIE IN ITALIË De manschappen, behoorer.d tot de klas 1913 (Fransche stijl», aldus wordt uit F.ome gemeld, zullen in buitengewoon Winterverlof worden gezonden, daar zij reeds 37 maanden oneer de wapens zijn. Anderzijds wordt een zeker aantal reser ve-officieren, van cle klassen cffe cieze van 1919 voorafgaan, eveneens ln buitenge woon verlof gezonden. TREKKING VAN DE BINNEN- LANDSCHE LEENING 1932 Zaterdag had de 93» trekking plaats van de BiiineniaiiUsclie Leening 1932. Reeks 101013 wint 1.000.000 frank. De hier voigende reeksen zijn uitkeer- baar tegen 25.000 frank: 110015 114437 127356 148857 1G8S19 181465 182826 200327 215503 23o849 246443 240923 251100 259*53 267308 269807 271271 276287 282349 290Z51 Elke obligatie, behoorend tot een uit getrokken reeks, heelt recht op een tien de van het lot, dat deze recas te beurt viel. HET SLACHTOFFER MET EEN SCHEDELBREUK NAAR IEPER O/ERGEBRACHV - f r au Mg y.y." HIERBOVEN EEN DUIDELIJK BEELD DER AANRIJDING Dinsdag morgen, rond 12 uur. kwamen twee autovrachtwagens uit de richting van leper naar Meenen toegereden. De eerste wagen gevoerd door Georges Lyzentruit, 31 jaar, bierhandelaar, gehuwd en vader van een kind, wilde te Geluveld, ter hoog te van de herberg ln de Slachter waar zijne schoonouders wonen, indraaien. Hier voor had hij het pijltje uitgestoken. De tweede vrachtauto, toebehoo.-endc aan P. Van Flalst en Zoon, slachters te YVevcl- gein, moet denkelijk het vcrwitt'gingstee- ken niet hebben opgemerkt daar hij met volle geweld op de eerstgenoemden wagen aanbeckte. Hierdoor kantelde deze om op de rechterzijde. De vrouw van G. Uyzen- truit eg kindje die uaas; Jen ygerder hadden plaats genomen, liepen niet Tiet minste letsel op. Flrger was het gesteld met Uvzentruit die nog in een laatste in spanning zich uit den auto werkte. Hij zwijmelde even eu viel dan neder. Dr Defevere uit Beselare werd bijge roepen die het arme slachtoffer naar liet O. I-, Vrouwliospitaal van leper deed overbrengen. Men stelde vast dat deze eene schedelbreuk had opgeioopcu als ook kneuzingen aan liet been. Veldwach ter Van Oudendycke stelde een onder zoek in. Do toestand van Uyzentruit is zorg wekkend. Beide auto's werden erg be- 7.. F'.xc. Mgr Morliou, np 29 Oktober II. door Z. II. Palts Pius Nil tc Rome tot Bisschop gewijd, zal op Maandag 4 De cember a.s„ tc 10 uur, een plechtige Pon tificale Hoogmis opdragen in de parochia le kerk van zijn geboortedorp. Deze indrukwekkende plechtigheid, eeu'g in dc geschiedenis van Pöllinkhove, grootsch in haar Uitwerking, wordt door alle inwoners der gemeente, ook van na burige gemeenten, niet vurig verlangen, met gewettigde nieuwsgierigheid te ge- moet gezien. Niemand wil de gelegenheid laten ont snappen om actief deel te nemen aan dit heuglijk feit, waardoor niet alleenlijk de eerzame Familie Morlion-Butcye aan dc eer komt, doch tevens ook alle Pollink- horenaren, die hun F'eesteling, den nieu wen Kerkvoogd, een gul en waardig ont haal voorbehouden. Z. II. Mgr Morlion zal op 16 Decem ber a.s. zijii aderland verlaten om zijn verheven ambt in het uitgestrekte Vikn- riaat van Boudewijnstad, in Oppcr-Kongo, te gaaz waarnemen, als Huipbisschop van Z. 'Exc. Mgr Roelens. Hij beveelt zijn moeizaam apostolaat aan de gebeden zijner lieve dorpsgenootcm PostchecknUinmer 418961, Prokuur, Ant werpen. Uit oogpunt van dc bescherming der burgerlijke bevolking Ivj dergelijke bom bardementen, is liet niet zonder nut te wijzen op liet navolgende: A. - Fabrieken. F'.en fabriek van vlieg tuigen en motoren werd met bcinmeii van 100 tot 500 kgr. bestookt. Het bombarde ment had een groote moreele uitwerking. De arbeiders, die in niet afgedekte schuil- loopgraven een onderkomen gezocht had den, werden gemitrailleerd eu zijn het veld ingevlucht- Besluit: De loopgraven moeten afge dekt en gecamoufleerd wórden. B. - Belangrijke Iocaliteiïen. I)é gevoelige punten, station.-, fabrieken, enz., ailcen blijken het doelwit van het boni- hardement te zijn, behoudens wanneer de stad over ecu militaire stelling is ge legen. Besluit: Een aanzienlijk percentage der bommen ontploft niet; de kelderruimte# worden zeer zelden getroffen. C. - Bombardementen in de straten. Besluit: De verraste voorbijganger moet zich plat op den grond uitstrekken; de haan der bomscherven loopt meer dan OU cm. boven den grond, dus boven hein heen. De ruiten van openstaande vensters breken niet door den luchtdruk der ont ploffing. D. - Brandbommen: De bommen dezer soort blijken niet zwaar te wegen, een kilogram en minder, maar bezitten een groote brandstichtende kracht. Besluit: Zandzakken op elfen daken blijken het aangewezen beschermingsmid del te zijn. E. - Ontvluchting der bevolking. Langs de wegen, geeft aanleiding tot liet georuik der mitrailleurs van uit vijande lijke viiegtuigen, omdat verwarring met militaire co.o.men mogelijk is. F. - Van giftgasbommen werd geen ge bruik gemaakt. ALGEMEENE I,ES: a) F'amiiie-scliuil- keiders of tuin-ioopgraveu zijn, onbetwist baar, het beste beschermingsmiddel tegen luchtgevaar; 1>) viuciit naar buiten, ouder den drang der paniek, is een ware zelf moord; cl een wijze raad: kalm blijven cn een schuilplaats zoeken thuis, in de kelderverdiepingen of in een loopgraaf. iiuiiiiiniiiiiiiuuiiini RAADGEVINGEN AAN DE BEVOLKING Het Ministerie van Nationale VoorfTch- ting deelt ineöe Het Algemeen Commissariaat voor Pas sieve Luchtbescherming Ministerie van Landsverdediging) heeft inlichtingen in gewonnen (in de oorlogvoerende landen), aangaande de jongste luchtbombardemen ten. Tc Nijlen is een militaire vrachtauto op een trein ge;oopen. Een der inzittende soldaten werd genood en twee anderen gewond. Te Aalst werd des nachts een poli- tie-agent door een auto aangereden eu gedood. Te Opwijk is een 17-jarige jongeling van den trein gevallen toen deze de sta tie binnenreed. Dc jongen werd z.vaar ge wond opgenomen'. Te Westmallc werd een herbergier ster. moeder van 12 kinderen, door een dronkaard neergeschoten. Dc dader, ze kere F'rans Daenis, die zeer vertrouwelijk omging met het gezin der herbergierster ilcylen, was in woede ontstoken omdat de vrouw sprak van naar bed te gaan. Te Emelgem heerscht de kroep. Ia eenzelfde gezin bezweken twee kinderen aan deze besmettelijke ziekte. Een derde is ook reeds aangetast. Te Ileppen liep een auto waarin zes personen zaten tegc.i een boom. Drie der inzittenden werden gedood en de drie an dere gewond. voor Uw kostbaarheden en waardepapieren, wanneer U ze plaatst in een brandkast gehuurd bij de Kredietbank. De staal- cn betonconstructie van onze koffers en kofferkeldcrs schept een zekerheid die op geen andere wijze geëvenaard kan worden. Matige huurprijzen. -

De Halle (1925-1940) | 1939 | | pagina 2