Geen beklemdheid meer \lge2ei|ii^Cazé vÉtsmmc Ons Vrouwenhoekje NIET MEER Pllitlit Pillen Db Geheimzinnige Derde VEREENIGING VOOR BESCHAAFDE OMGANGSTAAL mêMMfMEN DE GEDACHTEN WEEK-KALENDER SPREEK EU SCHRIJF CORRECT! Hel fetiz ta*&eAmuLd£Jt TJTf Veel mensrfiext 1 lagen over de maag, maar «.eiden over de lever, dan wanneer dikwijls zij de schuldige is. Niets van al wat in ons lichaam komt, of wat cr uit gaatontsnapt aan haar kontrool. Zij is het die de gal afscheidt noodig voor de spijs vertering zij is het die de suiker vervaardigtonmisbaar voor onze voeding, zij is het ook die ©ns bloed zuivert. Men zal dan ook begrijpen dat de minste stoornis van de lever op heel het organisme terugslaatveel stoornissen van den bloedsomloop hebben een zieke lever voor oorzaak. Ver zorg haar met de planten die zachtjes, natuurlijk en zeker werken. De Tisane Sainte-Claire is, op het huidige oogenblik, een der doelmatigste geneesmid delen tegen de ziekten van de lever en hun gevolgen. In aüe apotheken 12,50/r. het yroot pak- JütcMais Louis Sanders SA Brussel. Pas op, dat gij met uwe tong uw hoofd niet afsnijdt; dat wil zeggen, dat men zich met onbezonnen woorden kwaad kan berokkenen. Men bewondert of veracht doorgaans datgene 't meest waar men geen verstand van heeft. De slaaf heeft maar een meesterde eerzuchtige telt er zooveel als er men- schen zijn, die tot zijne verheffing kun nen meewerken. IIUIimiBIBIISMBHBIIBIII bETMANNEKE UIT D DE HANDELAARS IN PARAPLU'S Die mogen in dees lande 1 Voor St Meaard, 'k ben niet abuus Gerust een keersken branden. Ge kunt er van zeggen wat ge wilt, maar 't regenwater Is tegenwoordig góed koop ('t eenige, overigens) en 't is goed weer... voor de eendekens en de kikvor- schen. Maar wat niet goedkoop zal zijn ln den Winter, dat is de patat of aard appel. Marenta krijgt al pijn ln heuren buik als ze terugdenkt aan de verkens- kartoffels, die ze ons onder den lesten (die de leste niet 'n was, ge ziet het wel!) hebben doen slikken... Maar enfin, zoo ver 'n zijn we nog niet... In alle geval liggen de ravitaillieringskaarten reeds klaar (als ze nog niet Uitgedeeld zijn!) maar 't schijnt dat w'er in, den beginne nog geen gebruik zullen hoeven van te maken... des te beter en... hoe later hoe liever... want van die komiteiten heeft alleman gesoepeerd, hé, beste Lezers en alderliefste Lezereskens. En wie d'r 't beste meê zou zijn Ais 't zoo weer komen kon Dat is gewis, lk zeg het fijn De kaas-, vet- en... kartoffelbaron! EN HIER hebt g'er een over den Jood en den Amerikaan. Een Jood en een Amerikaan maakten samen 'n zeereis en gingen veel met el kaar om. De Amerikaan hield van bluffen en de Jood hield van luisteren, terwijl s'n kleine oogjes telkens knipten. Ik, zei de Amerikaan, ik leg me toe op 't oplossen van raadsels en rebussen. Ik vind ze allemaal. Zoo zoo! zei de Jood, en ge vergist u nooit? Nooit, ik wil wedden dat ge me nooit -astzel. Geef maar op. Ik wil voor 500 dollars wedden. 500 Dollar, dat ls de moeite waard; ■n aardig sommetje. Ik wil de wedden schap aannemen, maar voor 500 frank. Ik heb niet zooveel geld als gij. Best. dan gij maar voor 500 frank. Nu. ik zal u 'n raadseltje opgeven: Mijn eerste heeft één poot; mijn tweede twee pooten; mijn derde drie poolen en mijn geheel toch maar één poot. Wie of wa* ls dat' De Amerikaan spant z"n vernuftige her sens in. marr vindt geen oplossing. Hij vraagt uitstel om na te denken, maar kan niets vinden. Eindelijk zegt hij te gen de Jood; Ik ben overwonnen. 7k kan 't niet vinden. Hier zijn de 500 dollars. De Jood nam ook z'n portefeuille en zei: Et kan de onlossing ook niet vinden. Hier zijn de 500 frank. MN NONKEL TOON. T. houd voet bij Was nen echten lekkerbek... ("stek. Alleman 'n zal voor hem niet stemmen Want, zoo zei hil fijn Om goed te zijn Moet 'n vischken driemaal zwemmen I Eens in 't water, eens in de boter, eens in [den wijn... Maar daarvoor is ons beurze te klein! Want wie ziet ge nif nog boter eten en wijn drinken met dienen oorlog... Zelfs de Indianen... en daar 'n is 't dan nog geen oorlog, "n eten geen boter... of ja, z'eten toch boter... maar 't is er een ei genaardige... en in de plaats van boter bij de visch... eten ze vischboter! lederen Zomer komt ginder een kleine vischsoort Oolichan geheeten ln grooten getalle van uit den Oceaan de rivieren opzwemmen, en dagelijks worden daarvan millioenen ln de netten gevan gen. Dan worden ze ln groote bakken ge legd en aan het zonlicht blootgesteld. Ais de beestjes ten gevolge van de warmte bleek geworden zijn, worden ze ln groote vaten met heet water geworpen. Al het vet dat van de vlsschen naar boven komt drijven wordt afgeschent. Het wordt spoedig hard, ziet er uit als reuzel en smaakt ongeveer als boter. De Indianen maken hiervan in den Zomer zooveel voorraad, dat zij er den geheelen Winter genoeg aan hebben... en 't kost hun al leen maar 'n beetje moeite... Alzoo is het gemakkelijk altijd... boter bij den visch te hebben... vooral als de visch zelf de boter levert! VFGETARIËRS. Twee vegetariërs hadden het over hun bond en de verplich tingen die zij moesten nakomen. Onze bond, zei de eerste, ls ver schrikkelijk streng! Wij mogen niet eens vruchten eten. waar wormen of wespen aan hebben geknaagd. Onze vereenlging is nog strenger, zei de andere. Onlangs werd lk bijna uitge sloten, omdat ik in een tooneelvereeni- ging de rol van Godfried van Bouillon had gespeeld! FINLAND, (tot ondergang gedoemd?) Mevrouwen en mijnheeren Wordt ook nog genoemd Het land der 60.000 meren! Maar... Ti heb d'eer U ter kennis te brengen, dat, zoo de berekening van 60.000 juist was, er op dezen dag nog slechts... 59.999 meer zijn... Niet dat de Russen er een meegepikt hebben... maar luistert hoe 't geval ineen zit. Een merkwaardig natuurverschijnsel heeft zich dezer dagen ln Finland voor gedaan! Men meldt namelijk uit Helsing- fors, dat een klein meer na den storm totaal verdwenen is. Naar alle waarschijn lijkheid heeft het orkaan eerst het water uit het meer opgeschept, en toen het leege bekken gevuld met zand. In leder geval ls het meer verdwenen. Maar ne keer dat er 60.000 waren komt het op eentje... meer of min niet aan... en de Finnen zullen er hunnen slaap niet voor laten... des te meer dat ze nu an dere katten te geeselen hebben... dan hun meren, als ik 't zoo mag uitdrukken... En die katten dat zijn die ridderlijke Sov jetten die in hun gazetten durven schrij ven dat hun leger thans een parel meer aan de kroon oer roem aan 't vestigen is... 't Is inderdaad roemrijk een land aan te vallen waarvan de totale bevolking amper de helft bedraagt van 't Sovjetsche leger alleen 1 De beschaving zit ln goede handen, alla! i 'T IS WINTER. En neemt ge 's ochtends altijd nog een koud stortbad? Neen, ik heb er mee opgehouden om tijd te besparen. Maar een stortbad kost toch niet zoo veel tijd? Ja, dat is wel zoo, maar ik heb altijd eerst een half uur noodig cm moed bijeen te garen om onder de douche te gaan staan. Held! GE ZOUDT MIJ met uw oogen verdon- deren (En 't zou me geen zierken verwonderen) Moest ik U, 't gebeurt eerder zelden, Voor... buffel uitschelden En pertang... m'n beste vent Dat ware 'n echt compliment Want, 'k verhaal 't U hier Van naald tot draad De buffel is 't slimste dier Dat cr op de wereld bestaat! Ge moet weten dat de huid van die dieren slechts spaarzaam met haar is be groeid! (Waarom bekijkt ge zoo ironisch mijnen kop, Marenta?) Aldus hebben deze dieren veel last van vliegen en an dere Insecten. Zooals een mensch dan ook in dergelijke gevallen zou doen, ma ken zij van elke gelegenheid gebruik, om zich in de rivieren en poelen tot aan hun ooren onder te dompelen. Maar, bij de groote hitte ln de tropen zou dit slechts gedurende korten tijd een afdoende be scherming zijn. Dit weten de buffels ook heel goed. Zij gaan daarom ook bij voor keur naar modderig water. Wanneer dit op de huid opdroogt, blijft een heel dun laagje beschermende klei over. En dit Mengelwerk van 10 Dec. 1939. Nr 39. u corspronkelijkc detective-roman door WILLIAM HOLT laagje k!el geeft voldoende bescherming tegen de stekende insecten, die daar niet doorheen kunnen dringen. Spijtig dat 't zoo leelijk klinkt... buffel! Anders zou *k er wel willen eenen zijn, wat de plantrekkerij betreft!... FRANSCHE SCHOONHEID. Ele gante Parijsche vrouwen vroegen een be roemden vreemdeling in haar gezelschap wat hij dacht over de Fransche vrouwe lijke schoonheid. Dames, zei de man. Ik heb heelemaal geen verstand van schilderkunst. VADER EN ZOONTJE waren weer eens ln een Ingewikkelde discussie ge raakt, zoodat vader het niet meer uit kon houden: Wanneer ik op uw leeftijd zooveel overbodige vragen had gesteld. Jongen, wat zou er dan met mij gebeurd zijn? Hm, misschien zou u dan mijn vra gen beter kunnen beantwoorden, vader. Klets! IK EEN voor de vrijheid der gedachten Daaraan besteed ik al mijn krachten Alzoo hield 't heerken mij staan En zag hij m? vragend aan!... - Mijnheer sprak lk, wil 'n oogenblikje T wachten Ik ben voor de waarheid der gedachten Ik zeg dat Iedereen mag doen wat hij wil D'eene luidruchtig en d'andere stil...» Alzoo hield 1 heerken mij staan En zag hij me vragend aan!... Mijnheer, sprak ik, ge moet het toch [weten Ieder moet handelen naar zijn geweten! Ik zeg dat ledereen gelooft wat hij ver- [kiest Of hij er bij wint of bij verliest Alzoo hield 't heerken mij staan En zag hij me vragend aan!... Mijnheer sprak ik, 't weze hier eens voor [goed verklaard Ieder moet gelooven wat God heeft ver openbaard! Ik zeg, leder denkt over den godsdienst [het zijn Gij het uwe... en ik het mijn». Alzoo hield 't heerken mij staan En zag hij me vragend aan!... Mijnheer sprak lk, hoor naar mijn t [wenken, Ieder moet over den godsdienst 't juiste [denken Ik wil niet gedwongen worden ter kerke [te gaan En iedereen ga langs zijn eigene baan Alzoo hield 't heerken mij staan En zag hij me vragend aant... Mijnheer sprak lk, de dwang valt niet [licht En daarom... doe ik vrijwillig mijn [plicht! Wie had er gelijk?! IK GA NOOIT naar de kerk. zei een man tot den geestelijke, die hem bezocht. Dat hebt ge zeker al opgemerkt? Ja, dat heb lk opgemerkt, antwoord de de geestelijke ernstig. De reden, waarom lk nooit naar ét kerk ga, ls, dat er zooveel huichelaars komen, zei de andere toen weer. Maar laat u alt niet uit de kerk doen wegblijven, zei de geestelijke glimlachend. Er is altijd nog wel ruimte voor een méér. D'R IS NOG veel werk op den winkel Voor wie niet ls 'n luie kinkel... Alzoo wezen U hier d'inlichtingen ver- Estrekt Over de gebieden die nog niet zijn ont- Op onzen wereldbol [dekt Houdt dus den moed maar vol En 'k zeg het, kalm en stil Blijft maar sjomeur die wil! De gebieden van onzen wereldbol die nog niet onderzocht werden moeten on geveer op een zevende van de totale aardoppervlakte berekend werden. De streken waarover men geen enkele aard rijkskundige inlichtingen bezit kunnen als volgt onderverdeeld worden: (en het zijn allemaal geen... apenstreken!) In 't Noorden van Noord-Amerika ter hoogte van de breedtelijn van de Be- ringgolf. In Midden- en Zuid-Amerika en ln de streek van de Hornkaap. In Midden-Afrika in de omgeving van het Tehaad-meer en hooger in de Sa hara. In Zuicl-Arabië ten Noorden van de Kaap Aden. In Midden-Australië en de Soenda- Eilanden. In Azië ten Noorden van Indië en in Midden-China, Allee! Wie scheept in... of moet Co- lombombus weèrk-nien? Van Colombus gesproken... Te Chicago werd een antiquair tot 500 dollar boete veroordeeld omdat hij aan een klante de opgezette kiek had verkocht, die het ei van Colombus had gelegd!... Moest die klante... een kiek zijn, ja! ONDERWIJZER: Hoeveel beenderen hebt ge in uw lichaam? Max: Twee honderd en acht, mijn heer. Onderwijzer: Mis! Twee honderd en zeven! Max: Ja, maar lk heb vanmiddag een kippenbeentje ingeslikt. TI GEDACHT: Altijd hebt ge 't mondje vol Van uw plannen en uw plichten Maar als 't aankomt op vel-rlchten... Veel geschreeuw... en weinig wol! T IS EEN WONDER SAMENVALLEN Van allerlei getallen Dat ons, beste gezellen, Thans vast doet stellen, Dat er telkens een oorlog uitbrak Vijf jaar na den dood van een Belgisehen [Vorst... Luistert, en rekent na op uw gemak, En roept uw akkoord uit volle borst! Pakt uw potlood en 'n stuk pampier... en ziet of de berekeningen uitvallen... Leopold I stierf in 1865 5 1870: oorlog En thans hebben wij onze zwaarste t oef uitgespeeld. We hebben den man ln handen, die ons het geheim uitleveren zal. De bankier schudde energiek het hoofd. Neen. zei hij, dat zal ik niet doen. Janowski sloeg op deze ontkenning geen acht Gij zijt de eenige die over de ontdek king van professor Evan beschikt. Als gij ze ons mededeelt, zal u verder geen leed geschieden. De bankier glimlachte smadelijk. Ik ben geen kind, dat ge bang ma ken kunt. Oh, zeide Janowski, gij ziet de si tuatie nog-niet zooals ze ls. Gij zijt vol komen in onze macht Op hulp van bui ten behoeft ge niet te rekenen. Gij komt hier niet levend vandaan zonder aan mijn wil gevolg gegeven te hebben. Welnu, sprak Van Glelen forsch, lk weiger. Gij kui)t mij dooden, maar wat baat u dit. Daarmee zult ge niets gewon nen hebben. Wat meent ge, als het tus- schen ons hard tegen hard gaat, dat gij door met den dood te dreigen, mij als was ln uwe handen kimt kneeden; dan ver gist ge u toch. Het is geen looze bedreiging, sprak Janowski. Dat weet ik, maar het ls van mij geen grootspraak als ik u zeg, dat lk mij liever laat dooden, dan u het geheim uit te leveren. Dat zou heel dom zijn, mijnheer Van Ciclexi, want als u ons het geheim uitle vert, is dat Vo„r u niet prettig, dat be-: grijp ik volkomen, maar u blijft dan nog de rijke bankier. En dat is altijd nog te verkiezen boven dat u hier gedood en uw lijk in het bosch onder den grond ge stopt wordt. Stel u duidelijk voor, dat er geen andere keuze voor u is en u zult spoedig besluiten wat u te doen staat. Luister, antwoordde de bankier ern stig, als de zaak zoo stond dan zoudt ge misschien gelijk hebben. Maar het geval is anders. Als ik u de samenstelling van die ontplofbare stof zou afstaan, blijf ik niet bankier Van Gielen Ik heb ongelukkig gespeculeerd, zonder die uitvinding of «vat ze mij" zou opleveren ben lk een arme man en een geschandvlekt man bovendien. Dan zou mij toch niets anders overblijven dan mij een kogel dcor het hoofd te Jagen. Doet gij dat dan. Ik heb dan ten slotte nog het genoegen, dat ook uw bereke ning falikant uitkomt. Janowski zag den man tegenover hem aan. Ge zoudt me waarlijk schaakmat zetten, sprak hij schamper, Ja als uw le ven voor u toch geen waar,- e her hebben, dan kan een bedreiging met den dood weinig uitwerken. Maar mijn waar de heer Van Gielen, we zijn er nog niet. Ik zal u dan voor een andere keuze stel len. Gij levert mij dat geheim uit, of... wij dooden niet u maar uw zoon. Dat is toch zeker wel een looze be dreiging, zeide de bankier nu. Gij moet u in veiligheid stellen, de politie is u op het spoor, mijn zoon is veilig voor u. Integendeel, hij is in onze macht, klonk het dreigend terug, hij is hier. Uw zoon, herhaalde Janowski, is ln onze macht, hij is hier in huis. Onmogelijk, gij liegt het. O, hij heeft het or.s al zeer gemak kelijk gemaakt, hij ls zelf hierheen ge komen. De wil u wel bekennen, dat ik dat onmogelijk geacht zou hebben. Maar het is niettemin een feit. Ik geloof het niet; riep de bankier nogmaals» DE «VRAACWOEDE» DER KLEINEN ITet ionge Vind. dat in bezit is van nor male uitwendige en inwendige zinnen geeft al zff vroeg duideli'k blijken da' de zelf ontwikkeling van zijn verstand is aange vangen en rassebe vorderingen maakt. AI spoedig stamelt de kleine zijn eerste woorden, maar nog eer geeft bij reeds bewijs tal van woorden te begrijpen. Is bet kind reeds zoover gevorderd, dat het begint te spreken, dan gaat zijn den ken gelijken op dat der groote menschen en dan wordt zijn denken een denken in woorden. 't Is bet norms.-.l verloop der spraa'.c- en verstandsontwikkeling, dat zich ken merkt door een bijzondere ontplooiing va" het verstand. Het kind dat verstan delijk begint te denken, wil bevrediging van al het onbekende, dat zijn geest ont moet en wil er over praten, alhoewel op een onbeholpen wijze. In 't algemeen ver bergen de kinderen bun gedachten niet! De ouders moeten die natuurlijke open hartigheid eerbiedigen, zooniet sluit bet kind zich in zichzelf op en krijgt een «ge sloten karakter». Daarom moeten vader en moeder een welwillende aandacht schenken aan die gedachtenuiting. zelfs van bet nog kleine kind en met belang stelling luisteren wanneer het ons zijn I denken in woorden wil meedeelen. De derde phase der spraakontwikkeling kenmerkt zich door betpene wat we de vraagwoedenoemen, 't Is een gedu rig vragen stellenvragen en nog vragen tot verveling van vader en moedervra gen op alles wat het kind opmerkt en nog meer waaraan bet denkt. De kleuter vraagt al maar door en wacht niet eens tot dat hii antwoord op zijn vraag be komen heeft. De neriode der vraagwoedeis een verschiinsel dat zich normaal daarstelt vanaf 4 a 5 jaar. Moeten de ouders op al dat gevraag reageeren? Voorzeker willen ze bun kin deren verstandig opvoeden. De kleine af schepen metZwijg nu maar, kleine zageman!» of «Is 't nu gedaan met vra gen? ware onpedagogisch en kan als gevolg den lust tot spreken verminderen. Is daarentegen bet kind van natuur zwijgzaam, dan zullen de ouders goed doen zijn spreeklust op te wekken. Pren tenboeken en vertelling brengen het kind tot bet stellen van vragen. Alle kindervragen moeten zoo mo gelijk beantwoord. Bij vragen waarop geen antwoord volgen kan, leide men de aandacht af op een ander voorwerp. De wandeling vooral leent zich bijzon derlijk om zich met het kind bezig te houden. Dat vader kleine broekvent maar eens meeneemt op zijn Zondag voormid dagwandeling! Voorzeker is hij van ver veling gevrijwaard! Tanneman zal hem gedurig te woord staan en hem lastig val len met een «Wat is dat? Hoe komt dat? Vanwaar komt dat? Waarom is dat? Wie doet dat? Van wie is dat? en zoo meer. Het kinderlijk verstand dringt door tot de beteekenishet vraagt steeds het waarom der dingen. 't Is bet geschikte oogenblik om in contact te komen met de kinderziel. Gelukkig het kind, dat in zijn prilste jeugd zoeties keuvelend en vragend ach ter een vriendelijke bezige moeder mag aan drentelen in huis en bofdat aan de hand van een zorgzamen vader in diens vrije uren vroolijk babbelend mag rond dwalen door bosch en veld. IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBIBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBEBIBBBBBB Nu luister dan eens, ik zal hem hier heen laten komen. Gij kunt u dan zelf overtuigen en gij moogt met hem over leggen wat u te doen staat. Maar luister goed, de tijd dringt. Ik geef u voor een onderhoud met uw zoon een kwartier, geen minuut langer. En als gij daarna niet dadelijk beslist, dan zal hij hier voor uw oogen sterven. De vreeselijke ernst waarmee dit ge zegd werd overtuigde Van Gielen, dat hij op geen genade mocht hopen, dat de ontzettende bedreiging werkelijk zou uit gevoerd worden ook. Zonder nog een woord te spreken ging Janowski heen, twee minuten later kwam Antoon van Gielen binnen en viel zijn vader in de armen. Vader en zoon omhelsden elkaar Innig. Toen riep Antoon U moogt geen minuut aarzelen va der. die lieden zijn tot alles in staat. Lever hen dat gevloekte geheim uit. En dan? vroeg de bankier. Dan zullen zij ons vrij laten. En wij zijn arm en geschandvlekt. Beter dan dat zij ons dooden. Zij zijn er volkomen toe in staat. Do bankier liet zich wanhopig op een stoel vallen en sloeg de handen voor het gelaat. Helaas, riep hij, ik zie geen uitweg meer. Oh, Antoon, waarom zijt gij hier heen gekomen, waarom hebt gij u in hun handen gesteld. Daardoor, maar ook daar door alleen zijn zij meester van den toe stand. En moet dit nu het efnde zijn va! al mijn zwoegen en zorgen. Heb ik daar voor geen rust meer gekend, geen gewe tensbezwaar meer geteld. Neen. neen, dit kan, dit mag het einde niet zijn. Er moet nog redding mogelijk zijn. Antoon schudde het hoofd. Te laat, te laat, zeide hij dof. Va der het was niet goed, wat gil gedaan hebt, dat geheim behoorde u alleen niet toe en... Het behoorde mij en Evan, dat wil nu zeggen zijn dochter. En Alice zou Moet men bet kind dan maar altijd !a- ten aanpraten? Voorzeker niet! Het moet ten gepaste tijde gelegenheid hebben vrijmoedig cn ongedwongen tc praten, maar het moet ook leeren zwijgen waar het pas geeft. Beste ouders, stuit den drang tot vra gen bij uw kindje niet. Beantwoordt zijn vragen minzaam en met een kiesch ge duld. Daarmee wordt het kind een mach tig middel tot zelfontwikkeling rijker en tevens krijgt ge daarbij de eenige gele genheid om die zelfontwikkeling gade te slaan, te controleeren en te leiden. NUTTIGE WENKEN Ter overweging. Waakt ervoor dat niet uw woordbreuk greote dingen ver nielt in 'n menschcnhart, dat vol vertrou wen was gesteld op argeloos gelooven in uw beloften. Orde fn schuifladen. Iedere buis vrouw weet bij ervaring hoe uiterst moei lijk het is om orde in schuifladen te hou den. Door het in- en uitschuiven wordt de geherlc inhoud telkenmale dooreen ge schud. Toch is er een eenvoudig middel 'om hieraan tegemoet te komen en wel door het plaatsen van doozen zonder dek sel in de lade. die evenwel aan moeten sluiten. Men kan dan teven= 'r. elke doos alles opbergen wat zoo'n beetje bij el kander behoort en heeft tegelijkertijd een overzicht van alles. Om bezems op te Kangen. Wanneer men aan bet touwtje, dat aan bezems en stoffers gebonden wordt, ten overvloede nog een gordijnring knoopt, kan men ze gemakkelijk aan spijkers of haken op hangen. Gepolijste meubelen. GepoliistC meu belen. die hun glans verloren hebben, wor den als nieuw, als men ze bestrijkt met een pap van olijfolie en aardappelmeel. Gewoonlijk is bet voldoende als men de meubelen met thee afwascht en met een drogen ze»m nawrijft. Ook een mengsel van petroleum en water met een nabe handeling door droogwrijving met een wollen lap maakt de meubelen weer schoon en glanzend. Duffe lucht in kamers. Om otifris- sche lucht te verwijderen uit een kastje of kleerkast, is plaatsing van een schaal frisch water, waarin een scheut azijn is gedaan, aan te bevelen. De duffe lucht, welke zoo vaak in kleine ruimten hangt, zal na een dag of zes verdwenen zijn, maar men dient het schoteltje azijnwater niet te snel weg te halen. Roest op bakblikken. Roest op bak blikken verwijdert men door er zout op te strooien en daarna eenige druppels slaolie, waarna men er met een doekje over wrijft. MEISJES LUISTERT EENS Om te beletten dat krenten naar den bodem zakken van het deeg, Iaat men ze eerst 12 uren. trekken in rhum of wentelt ze even in de bloem. Het is voor onze huisvrouwen een ware plaag, dat vliegen zich niet slechts door blinkende voorwerpen, vooral door verguldsel, voelen aangetrokken, maar dat zij daar vieze en kleverige sporen van baar aanwezigheid achterlaten. Hier is een eenvoudig middel om deze vlicgenvuilnis te voorkomen. Men kookt een half dozijn uien in een halven liter water. Dit soepje wordt, na dat het koud geworden is, met een zach- ten borstel gestreken over de vergulde lijsten, pendules, kandelaars, enz., die daardoor voor het vliegenbêzoek bevei ligd zijn. ©i'CftcMKs, Catsrrhö, Asthma, Windgezwel Leopold II stierf ln 1909 5 1914: oorlog Albert I stierf in 1934 5 1939: oorlog Laat ons dan hopen dat onze tegen woordige kranige en wijze Vorst nog lang moge leven. Of nog beter, dat deze nieu we, groote oorlog eens voor goed de laat ste zij... we zullen -aoo al genoeg... om zeep zijn! Tiensl Van waar zou die uitdrukking wel komen: om zeep gaan!? 'n Minuutje... 't moet_sjuste zijn!... Zooais men weet komen de bijzonder ste reukstoffen uit het Oosten. Het schijnt dat de kruisvaarders, die na de inneming van Jeruzalem terug naar Vlaanderen kwamen, reukwerken en zee- pen uit Palestina mede brachten. Nu, voor de Kruistochten vertrokken er gewoonlijk veel strijders, maar kwa men er heel weinig terug. Van daar de uitdrukking... om zeep gaan, t.t.z. te niet gaan. Nu Weten we 'tl En 'k scheer U niet... zonder zeepl CLOWN: Directeur, is vandaag morgen? Directeur: Wel neen! Hoe komt ge er toe zoo'n domme vraag te stellen? Clown: Gisteren hebt ge 't mij zelf gezegd! Directeur: Onzin! Vandaag is t van daag, en morgen is 't morgen, en als het morgen morgen is, is 't vandaag gisteren. Goed verstaan hél? EN IK ZIE, OP FILMGEBIED Iets nieuws in 't verschiet! 't Is, m'n beste vent De... riekende prent! Ja, de cinema heeft ook al de fasen doorgemaakt... van A tot... D... Precies lijk de mobilisatie... Ze zijn begonnen met- de cinema blijft staandaarna kwam de cinema gaat voesj (zooals z'in Brusselseh Vlems zeggen) aan de beurt. Achterop hebben ze 't met de geluidsfilm geprobeerd om dan tot de sprekende film te geraken... Z'hebfaen ki proef gewaagd met de drie-afmetingenfilm... lengte, breedte en... dikte... maar die is er door- gevallen... en nu komen ze met de reuk film voor de pinnen... De Bund van Bern brengt ons in derdaad ter kennis dat ze ginder 'n wel geslaagde voorstelling van dat nief film systeem hebben gegeven. Het apparaat kan 4.003 verschillende reuken registree- «azagaiaosaüzagQEaaaBsa&Baea immers met u in het huwelijk treden. Dan kon haar broer immers ook altijd nog geldelijk schadeloos gesteld worden. Al zoudt gij nu nog gered worden vader, waarachtig ik zou toch niet met Alice trouwen, want zij heeft mij niet lief. En als zij in een huwelijk met rni.1 toestemde, dan moet het zijn, omdat gij haar daartoe evenzeer gedwongen hebt als mij. Jij zoudt me dus ook in den steek laten. Antoon? Waarachtig niet. vader, ik houd van u, ik doe u geen enkel verwijt. Ik wil ontbering en schande met u lijden. Om dat ik u liefheb ben ik hierheen geko men. Vergeef me Jongen, ik bedoel niet jou iets te verwijten. Jij bent onschuldig aan al deze ellende. Maar vader, er is Immers aan dat geheim zoo weinig gelegen, als daar te genover staat leven en vrijheid. Kom we zullen naar het nieuwe werelddeel ver trekken, we zullen daar een nieuw leven beginnen. De bankier zuchtte diep, hij wrong zicli de handen in machtelooze woede De onmensch, hij zal jou dooden. hij is er toe in staat. En hij weet, dat dit het eenige middel is om mij te dwingen tot een voor mij zoo vreeselijk besluit. Beiden zwegen. Antoon zag zijn vader vol medelijden aan. Hij zag hos deze een zwaren strijd voerde met zich zelf, hoe hij zijn hersens afpijnigde met het vin den van een uitweg. Maar hoe zijt gij hier gekomen, vroeg hii. Wat doet dit ter zake. Het kwartier dat janowski ons gegeven heeft is bijna om. Vertel het mij kort, zonder omhalen. Antoon van Gielen haalde de schouders op maar gehoorzaamde en deelde zijn vader in enkele woorden mee, wat er sinds diens verdwijning gebeurd was. Maar, zeide hij, die detective en j Werner kunnen niet spoedig hier zijn. Ik ren, terwijl het mensclielijk reukorgaan slechts vatbaar is voor 150 geuren. Hoe dat ding ineenzit!? Ja... néri ingenieur 'n ben ik niet en ni'h uitleg zal dan ook maar oppervlakkig zijn!... Ge riet op het doek een rozenveld... He wel! oogenblik- kelijk verspreid zich in de zaal de he- melschte rozengeur die ge van ze leven geroken hebt... 'n Vrouw is heur snoetje aan 't besproeien met eau de Colog ne gansch de zaal riekt naar .«eau de Cologne t Schoonste van al is dat eens dat de prent van 't doek weg is,, de geur ook onmiddellijk uit de zaal is ver dwenen 't Effect zal maar schoon zijn als z'on.s gaan vergasten op nen documentair over 'n fabriek van... Brusselsche kaas... of als er nen acteur, met zweetvoeten te voorschijn treedt!..., PROFESSOR kwam met een pijnlijk gezicht in de wachtkamer en schoof heen en weer op zijn stoel. Dokter, zei hij, nadat hij binnenge roepen was, mijn schouders zijn vanmor gen zoo stijf als een plank. Kunt ge mij daar niet af helpen? Gemakkelijk, zei de arts glimla chend. Trekt de kleerenhanger maar uit uw jas. Zoo verstrooid! 't Manrtekefi uit de Maan. (BBBÜJZBBEiaSSSBaESBaaSKBtBI.» DECEMBER - WINTERMAAND 10 Z 2* Zond. Advent. H. Melchiades Evangelie: Joannes de Doof er zendt lot Jezus. 11 M H. Damascus 12 D H.Valerius. H, Albert y. Kamerijk 13 W H. Lucia. H. Judocus 14 D H. Nicasius van Reims 15 V H.Adon 16 Z H. Eusebius 17 Z 3" Zond. Advent. H. Lazarus sBBBcaiüSüiBSSBaaisaBBBSiBisaeaa HET LINNENHÜÏS Rijselstr. 20 - IEPER AL degenen die blijven rond- loopen met een oude bron chitis, die lijden aan catarrhe, asthma, windgezwel, kennen dit gevoel van verstikking zoo goed. Het is of een enorme hand op uw borst drukt en u belet te ademen. Deze beklemd heid kan echter niet weerstaan aan de Vogezen-Siroop Cazé. Leest dezen brief van den heer Léon LEGRAIN, ondernemer te Lizy-sur-Ourcq Sedert verscheidene laren hield ik niet op dag cn nacht ,te hoesten en tc fluimen. Ik kon niet meer ademen. Ik had crises van verstikking en kon niet meer slapen noch rusten. Ik had vruchteloos alles be proefd. Bij de eerste jlesch Vogezen-Siroop Cazé, voelde ik mij reeds veel verlicht, en nu, na de derde, ben ik genezen. Ik kan marcheercn zonder bui ten adem te geraken en slaup 's nachts weer goed, wat sinds lang niet meer het geval was. De Vogezen-Siroop Cazc zal voor u doen wat zij voor dui zenden anderen gedaan heeft uw ademhaling vrijmaken, de hoestaanvallen doen ophouder» en u de rust terugschenken. In alle apotheken 15 Belgische frank de groote flesch. iBBBBBRBRBSBBBBBaiISBSBBStSaS^IRBERaBBBRBBBBBBBRlRBBïBiBB I. - LEG UW KLEMTOON ZOOALS HET HOORT: Tabak; fabel; pas poort; pastoor; pedel; Messias; Isalas: Lo laat ringen; Enkhuizen; Veurne-Ambacht. GOEDE UITDRUKKINGEN ZIJN: Iemand een verwijt doen; iemand verioijten toevoegen; iemand een verwijt maken van zich in gissingen verdiepen; iemand wedergroeten, tegengroeten(rendre le sahit a); rondkomen (met zijn inkomsten) GEBRUIK HET JUISTE VOORZETSEL Die weg loopt uit op...; II. IJl. - üe rivier loopt uit in...; uitloopen in een put; beroep richten tot; bedacht op. IV. - ZEG NIET: Ziek vallen volksoptelling wisselagent Fr. change) uitbaten uitbating agent de ZEG ziek worden in ziekten vallen =s vaak V'orden volkstelling effectenmakelaar exploiteeren, ontginnen exploitatie, ontginning. riek V.B.O. Bijdragen: Beschermend I,id: .fr. 100 of 50: Steunend Lid; fr. 35; Gewoon Lid fr. 20; Studenten en inwonende Ledenfr. 7,50. - Postrekening 412.386, V.B.O., Antwerpen. IBBBBBBBBBBBBII HET SCHANDAAL DER VRIJSTELLINGEN Een geneesheer afkomstig uit ecu dorp gelegen bij Charleroi, thans gemobiliseerd, heeft bekend 4 valsche getuigschriften te hebben afgeleverd aap lieden die begeer den .te worden vrijgesteld uit den mili tairen dienst. Het ging steeds om zenuw ziekten. Gezien zijn bekentenissen werd de geneesheer in vrijheid gelaten. Een onderzoek werd ook ingesteld om na te gaan. op welke wijze de aangehou-1 den Bricbard aan zijn invaliditeitspensioen is geraakt. Het.^chijnt dat het schandaal der vrij- sfellw. ;n ontdekt te Charleroi een uit breiding neemt in een andere kwestie dan de aikeuring van militairen. Het Parket Dlij^% evenwel vast besloten de zaak tot he' «iterste ir te drijven, wie ook in het gedrang ,'ht komen. IBBBBBSS.. HET BRUGSCH HOTEL COMTE DE FLANDRE AFGEBRAND Vrijdag 1 December 11. is bram. ont staan te Brugge in het hotel Comte de Flandrcgelegen op den hoek van de Steenstraat en de Albert I-plaats» recht over het oud-station. Vooraleer de pompiers konden optreden stondende 2" en 3e verdieping reeds in vuur cn vlam. Deze verdiepingen brand den a£. wijl de 1° verdieping en het gelijk vloers groote schade opliepen. De schade wordt berekend op 200.000 frank. GE ZIJT OVËK ONS BLAD TEVREDEN! NA LEZING. SCHUIF HET IN HANDEN VAN EEN GEBUUlt OF VRIEND ZOO STEUNT GE ONS. DANK EROM. :£iS9BaBaESSIBBB9BSil£IBBSB!3BBE!IBBBB9BBIB!BBBBCBBBB Witgoed, Bonnetteriën, C'orsetten, Pull'Overs, Gilets. Sayetten Bloezen, Plandschoenen, Kinderartikelen. Specialiteit van schoone Schorten. UBi&SBnaaBzaaBaaauxstiBHBaBHi ben hen zeker drie uren voor. Ik ben een uur eerder vertrokken dan zij en de trein gaat zoo langzaam en... Hij bleef in den zin steken, want de deur ging open en Janowski stond in de deuropening. Welnu, sprak hij koud tot den tan kier. hoe luidt uw beslissing. Zeg kort en goed, wat ge wilt, maar als ge weigert, leeft deze. en hij wees op Antoon van Gleler, geen vijf minuten meer. Ik geef toe, antwoordde de bankier, op voorwaarden. Geen enkele voorwaarde, ja of neen Probeer niet te onderhandelen nog te rek ken. ik weet heel goed, dat de tiid dringt. Levert gij het geheim uit, Ja dan neen? Toen, na esn blik op zijn zoon gewor pen te hebben, sprak Van Gielen me: doffe stem Ik geef toe, gij hebtoverwonnen, ik zal u het geheim uitleveren. Maar voor ik dat doe wil ik weten wat waarborgen ik heb, dat gij mijn zoon en mij ongedeerd zult laten heengaan. Een lach van triomf gleed over het lange gelaat van den Rus: Gij hebt goed gekozen, zei hij. blijk baar met geweld zijn vreugde bedwingend. Waarborgen kan ik u niet geven, dan mijn eerewoerd en dat lp zco goed als het uwe. Maar nu geenwoorden meer doch daden. Als ik de formules van de samenstelling der ontplofbare stof in mijn bezit heb, wil ik u in allés terwille zijn, voorzoover tenminste onze eigen veiligheid dat gedoogt. Maar vlug, ik raad het u in uw eigen belang, want al zouden cp dit oogenblik redders voor u komen opdagen, het zou niet helpen, ik zou u beiden eigen handig neerschieten, voor- ze u bevrijden konden. Op dit oogenblik verscheen er een an der in de deuropening, de beide Van Gie- len's konden hem niet goed zien, hij stond achter Janowski. Maar zij hoorden hem mompelen Het duurt te lang, maak voort. Ja, zeide Janowski, ik wacht. Twee kleine Prieur Pillen 's avonds na den laatsten maal tijd, en 's anderendaags morgens zullen de ingewanden natuurlijk werken. Met de Prieur Pillen hebt gij niets te vreezen noch kolieken, noch ongemakken, noch gewoonte. Zij zijn op basis van plantenwerken zacht en verzwakken niet. Brij» fr. 5 cour 25 pillen; ft. 7.S0 poor 50 Pillen: fr. 12.50 poor 100 pillen. S. A. Anc, Matton LOUIS SAfiDERS, Brussel. Goed, zei Van Gielen, geef mij een zakmes of een schroevendraaier. Hij trok de schoen van zijn linkervoet en toen Janowski hem een zakmes gege ven had ging hij daarmee kleine schroe ven uit de zool draaien. De schoen had een dubbele zool en uit de holte daar- tusschen haalde hij een heel plat papie ren doosje. Daarin bevonden zich eenige papieren, die een reeks scheikundige formules be vatten. Janowski zag van opwinding bevend toe en nam de papieren aan, die Van Gielen hem met trillende hand overreikte. Hij keek zs niet door, doch gaf ze aan den man die achter hem stond. Fedora, fluisterde hij. Blijkbaar achtte hij zich zelf niet in staat te controleeren of deze papieren de waardevolle gegevens bevatten cn moest zijn dochter haar oordeel daarover ge ven. Zij had chemie gestudeerd. Intusschen dacht Janowski er geen oogenblik aan, dat de bankier hem be droog. Deze zou dan wel een comediant moeten zijn, zooals er geen tweede be stond. En bovendien, hij zou een zeer ge vaarlijke comedie spelen ook. Janowski vroeg En nu, mijnbeer Van Gielen. ge hebt voorwaarden willen stellen. Misschien hebt ge iets te verlangen, waaraan ik nog vrijwillig zou kunnen voldoen. Gij verlaat het land, vroeg Van Gie len. Ja, dezen nacht neg. En ge meent onverlet over de grens te kunnen komen? Ik ben er zeker van. Welnu, dan is mijn vraag deze wilt ge ons meenemen' Hé, ge vraagt daarom? Ja, ik zou zoo spoedig mogelijk hier willen verdwijnen. Gij weet, dat ik in een onhoudbare positie ben. Als ik over de grens was, zou ik van een buitenlandsche havenplaats mij naar Amerika inschepen. Met uw zoon?, Ja, hij wil mij vergezellen. Welaan, antwoordde Janowski na een oogenblik te hebben nagedacht, ik zal u ter wille zijn. Maar het is niet alleen om u genoegen te doen. Als ik u beiden nu vrijliet, zoudt ge nog iets tégen ons kunnen ondernemen, dat moet ik u toch beletten. Welnu, het is het veiligst, dat ge dan met ons meereist. Maar denk er wel aan, als ge een enkele poging mocht doen om ons te verraden, wordt ge on- verbiddellljk neergeschoten. Ik zal mijn voorzorgsmaatregelen nemen, reken daar op. Terwijl hij nog sprak, werd de deur weer geopend. Het is in orde, zei een zachte stem. Janowski glimlachte. Over tien minuten gaan we, zei hij, zoolang blijft gij beiden hier, maar denkt er om, geen verraad. Hij verliet de kamer en sloot de deur achter zich dicht. Vader en zoon zagen elkaar aan. Waarom vraagt ge uw vijand dat, vader, zeide Antoon- van Gielen. De bankier haalde de schouders op. Ik kan niet hier blijvefi, zeide hij, dat weet ge toch. Juist morgen zou ik gered zijn. Die papieren waren een kapitaal waard en de vertegenwoordiger van een groote mogendheid zou mij er morgen esn reusachtige som voor betaald hebben. Daar had ik mijn tekorten mee kunnen dekken om mij met eere uit mijn zaak te kunnen terugtrekken. Gij en Alice zoudt rijk geweest zijn. Maar nu kan ik aan mijn verplichtingen niet voldoen, uitstel van eenige groote wissels was niet langer mogelijk. Binnen tweemaal vier en twin tig uur wordt mijn faillissement aange vraagd. En het onderzoek van mijn boe ken zal uitwijzen dat ik voor mijn specu laties ook geld gebruikte dat ik niet ge bruiken mocht. Ook geld van Alice Evan. (Nadruk verboden). ('t Vervolgt),

De Halle (1925-1940) | 1939 | | pagina 6