Internationale gebeurtenissen in woord en beeld Waar grenzen liggen van staal en beton. De onderaardsche wereld van het front. DE MAGINOTLIJN DE VOORPOSTEN DER VERDEDIGINGSLIJN DE BETONNEN FORTERES WAARIN 'T FRANSCHE LEGER WAAKT ff Za*erria§ 2 December ZoiuSag 3 December Maandag 4 Bece.nber Dinsdag 5 December Woensdag 6 December Donderdag 7 December DE MAGINOTLIJN I GfttNS LUliTtft ?ane»t M'iH anti- vue4Tui& ■MitRMUÉVW VïiyTOTfÖBVWv» Awfl fAH* {A A«n VL'.f4TJl4 NlTRMt-tvJ! MAO'IMOT Lün VOORPoiT >6* fUttMOT UÏN FOTO 1. Schema van het voorverdedigingsterrein dïr Maginotiijn. Nu we opnieuw voor de werkelijkheid zijn komen te staan dat over Europa een bloedvergieten om den vredeheerscht, reist, bij 't aanhooren van iedere ofïicieele mededeeling, onze geest vaak naar die ge bieden waar de vijandelijke landen slechts door een stroom, rivier of gemee- neweg van mekaar afgescheiden liggen, naar die gebieden van Rhyn, Moezel en Saar waar andermaal twee aartsvijanden, Duitschland en Frankrijk deze laatste in samenhoorigheid met Engeland me kaar met de meest moordende oorlogstui gen, voor goed ditmaal, den levensader trachten af te bijten. Van Fransche en Duitsche zijde werd voofzien dat daar, op die prachtige toe- ristieke Rhynboorden, de reuzenstrijd zou uitgevochten worden. Deze veronderstel ling kreeg lucht en langs beide kanten werden enorme geldsommen uitbesteed om die terreinen voor den gewapenden vijand ondoordringbaar te maken. Met dit doel werd door de Duitschers de Siegfrledlijn, en door de Franschen de Maginotiijn opgebouwd. Beide lijnen, naar de respectievelijke verklaringen der twee mogendheden, zijn onoverschrijd- baar en vormen voor liet land een on doordringbare verdedigingsmuur waarach ter een gansche natie zich tegen de aan vallen van den overweldiger kan beschut- teil. Beknopt maar klaar, willen we in wat volgt de Maginotiijn, met alles wat over deze lijn ooit uitgebracht werd, onze le zers laten kennen. DE MUÜR WAARACHTER DE FRANSCHE NATIE ZICH BESCHUT De Maginotiijn, gebouwd over de gan sche breedte van de Fransche grens pa lende aan Duitschland, wat ongeveer een afstand is van 330 km., is één-onderbro- ken-forteres, op sommige plaatsen wel tot 110 meter diep onder den grond, met machinekamers, munitieöpslagplaatsen, slaapvertrekken, kommandoposten, tele fooncentrales, luchtdruktoestellen, elec- trische verlichting, liften, hospitalen enz., dit alles ondereen verbonden door tunnels. Ais een schakel van versterkte Steden onder den grond, omringd door allerlei verdedigingswerken, is het een vesting die op haar eigen maanden en maanden stand kan houden zelfs tegen de meest verwoe de aanvallen. Alhoewel de meest konkrète gegevens om redenen die iedereen wel best kan vatten strikt geheim worden gehouden, zijn er over de Maginotiijn veel interes sante algemeenheden uitgelekt. Het ken nen dier algemeenheden zal dan ook bij ons een juister denkbeeld vormen van dit grootsche en ontzaglijk werk. Het blijkt echter wel Interessant voor aleer het beschrijven der Maginotiijn zelf kan te pakken, eerst even te zien van waar ze haar naam gekregen heeft. De naam Maginot-lijnwerd aan de ze verdedigingslijn gegeven naar de fa milienaam van den ontwerper ervan; den als simpel soldaat in 1914 begonnen Franschman: André Maginot. VAN SIMPELE «POILU» TOT MINISTER VAN OORLOG André Maginot was 37 jaar oud toen hij in 1914 onder de wapens werd geroepen. Na enkele maanden voortreffelljken dienst werd hij tot sergeant benoemd. Op 6 No vember 1914 werd hij bij de Duitsche aanvallen op het fort van Douaiunont zwaar gekwetst aan het rechterbeen. Ter verzorging voerde men hem naar het hos pitaal van Neuilly. Daar, terwijl hij bed legerig was, werd zijn heldere militaire verdedigingsgeest door zijn oversten op gemerkt, die hem alsdan op de baan brachten naar hoogere militaire doelein den. Terug aan het front, steeg hij hooger en hooger in aanzien, het gradeeren van .sergeant Maginot liet op zich niet wach ten en nog binst den oorlog (1917) werd Maginot benoemd tot Minister van Co- loniën. In 1920 veranderde hij van zetel en ging over naar het Ministerschap van Pensioenen. Ondertusschen genoeg ingelijfd en in geburgerd in de lioogere militaire zaken, werd hij overgeplaatst naar het Kabinet van Landsverdediging waar hij tenslotte in 1922 als Minister fungeerde. (In 1923 viel aan de Stad Poperinge de eer te beurt vereerd te worden met het Fransche Oorlogskruis; dit omwille de ge dienstigheid der bevolking tegenover de Fransche soldaten die gedurende de oor logsjaren in onze stad legerden. Maginot, teen in functie van Minister van Oorlog, kwam, vergezeld van Gene raal Serot Almeiras Latour, militaire zaakgelastigde te Brussel, persoonlijk op 26 September dit eeretesken de stad over handigen. Te dier gelegenheid hadden te Poperinge grootsche feesten plaats, en menig inwoner zal zich die nog wel herin neren..) In 1928 echter ontviel hem die zetel en werd Maginot andermaal Minister van Coloniën... Niet voor lang echter groot sche militaire verdedigingsplannen brach ten hem weer in den Ministerzetel van Oorlog: dit gebeurde begin 1929, onder het Presidentschap van Heer Painlevó. Maginot, die alle steun bij den Presi dent gevonden had, ontwierp de plannen verder, liet die klaar ineensteken door bevoegde bouwkundigen en zoo werd in 1930 aan de werkzaamheden begonnen. Aldus schonk Maginot aan Frankrijk de sterkste vesting achter dewelke zich tegenwoordig de gansche natie beschermt. Hij overleed in 1937. Te zijner gedach tenis werd te Soinville een monument opgericht. Vooraleer de Maginotiijn zelf te berei ken, strekt zich over enkele kilometers naar de vijandelijke grens toe een gebied: het niemandsland genoemd in oorlogs tijd, waar zorgvuldig een reeds niet te versmaden verdedigingstelsel ls aange legd. Gansch vooraan, zoo dicht mogelijk bij de vijandelijke posten, op goed gekamou- fleerde plaatsen, zijn talrijke luisterposten opgesteld. Deze werken zooals gewone mi- crofons, staan in verbinding met het hoofdkwartier en laten dus toe soms in teressante inlichtingen of vijandelijke patrouilletochten van op verren afstand waar te nemen. Bij overschakelen kunnen zelfde posten dienst doen als luidspreker om zoo aan vooruitrukkende troepen al lerhande richtlijnen te geven. Achter die luisterposten liggen dan ge woonlijk talrijke mijnen. Deze hebben de grootte van een gewoon brood, worden op de grondoppervlakte uitgespreid en be dekt met lichte graszoden. Ze zijn zoo ge maakt dat ze bij een aanraken ontploffen en aldus den dood aan. den overtreder veroorzaken. Achter die mijnen komen, dan gewone houten paaltjes waaraan pinnekensdraad als versperr'ingsmiddel is vastgehecht. Vaak wordt die onder electrische hoog spanning gebracht, en, gelukt het iemand spijts het aanhoudend vuur en de eerste versperringen toch door te boren, dan komt hij opnieuw op aan de oppervlakte liggende mijnen terecht die hem ander maal fataal kunnen worden. Door ai dit voorgaande kan dé'tank ge makkelijk heen, zelfs het ontploffen van mijnen kan aan zijn stalen harnas wei nig schade berokkenen, doch ook daar wordt voor gezorgd om hem thans in zijn allesvemietigend-VQOrbijrijden stop te zetten. Een eerste kazemat, in zwaar be ton opgetrokken, rijst uit den grond. Deze is voorzien met een antitank kanon, en kele mitrailleuzen om de vijandelijke vliegtuigen in hun verkenningstochten te hinderen, alsmede een eerste observatie post. Nu komen, en dit vaak over lange af standen, soms kilometers ver het land in, alnaargelang de Maginotiijn ver of weinig van de vijandelijke grens afgele gen is, de velden van spoorstaven, de mijnen en de tankvallen, die het door trekken van laatstgenoemde oorlogsmon sters totaal moeten en kunnen onmoge lijk maken. Stukken rails, gewoonlijk van 2 i 3, tot 4 meter lang, 4 maal dieper in den grond dan erboven, steken van 30 cm. tot 1 me ter boven den grond. Ze zijn los gerang schikt en hellen naar vrije keus in de eene of andere richting over; doch zijn onbe weegbaar daar ze gansch tegen de opper vlakte ingegoten worden in beton. Komt nu een tank die erover heen wil, dan is dit hem onmogelijk daar alle losse ineen- geschakelde deelen der rupsketen, bij het aanraken der railtoppen door het ge wicht zelf die de tank op hen uitoefent, stukspringen. Aldus springt ook de rups keten en blijft de tank in zijn alles ver delgende vaart steken. Ander antitankverweer werd nog fijn uitgedacht. Diepe gebetonneerde putten, in de vorm van een letter U (zie teeke- nlng) worden overwelfd met gewone gras zoden die op planken rusten. Komt de tank daarover heen, onherroepelijk stort hij ln de diepte en alle motorenmacht welke hij ook bezit kan er hem onmoge lijk uitheffen vermits hij tusschen steile muren geprangd zit. Na die tankvallen komen opnieuw anti- tankvelden met een kazemat, voorzien van zwaar geschut, die ondergrondsch in ver binding staat met de Maginotiijn. Geleidelijk naderen we de Maginotiijn. en, na nog andere tankvallen en mijnvel- den overschreden te hebben, komen we nu eerst aan het beroemd en beruchte verdedigingsstelsel: De Maginotiijn. Gansch op het uiteinde van teekening 1 kunnen we de groote kazemat of voorpost der Maginotiijn waarnemen. Daar begint feitelijk de echte Maginot iijn. Deze kazemat is dezelfde als die welke rechts bovenaan staat op foto 2. Wanneer bij de voor|x>sten der verde digingslijn alle defensieve actie op den bodem der aarde gebeurt, is dit het gevai niet met de Maginotiijn. Nauwelijks merkbaar aan de oppervlak te, totaal onzichtbaar en zoodanig ge bouwd dat zij zich volledig aanpassen aan het kader der bergachtige streek /"•w - KarjMiï -m 9 SüAFACÉ 6ARTH SOCOIERS <$UARTeft*"T J**1 V m Ammunition JtiSMtli iWflfflrfT 3X* X i A VSfc-j. 'J UOK-N MA** i - waar zij zich bevinden, liggen de zware betonnen kazematten die uit één stuk ge goten, zoomaar 12 ton beton bevaten. Er zijn twee soorten kazematten: 1) de louter offensieve, 2) de defensieve, die terzelvertijd ook actief kunnen optreden. De offensieve (zie foto 2) zijn de klein ste en verleenen slechts plaats aan 2 mannen die het daarin opgestelde kanon kunnen hanteeren. Die van het tweede soort zijn veel zwaarder gebouwd als voornoemde en hebben een uitzicht van zware vierkante blokken. Ze bestaan meestal uit 2, soms ook 3, verdiepingen die heel weinig verheven zijn. In het bo venste gedeelte zijn ze voorzien van pe riscopen, telefoon en luisterapparaten. In de lager liggende verdiepingen staan er mitrailleuzen en kanonnen opgesteld. De munitie wordt met een kleine lift naar boven aangebracht en een of twee man nen zijn voldoende om het geschut te be dienen daar bijna alles automatisch ge schiedt en het kanon met een handel kan worden afgevuurd. Weliswaar komt alle actie tegen den vijand uit die kazematen, doch ontzagge lijk is de aangelegde forteres die in den grond opgebouwd, de kazematten spijst aan munitie en aan mannen wiens wer king slechts tot doel heeft alle indringers over het hun bereikbare terrein onscha delijk te maken. Op foto 2 hebben we de doorsnede van de onderaardsche samenstelling der Ma ginotiijn. Dit werk. meestal van 60 tot 110 meter diep, in 1929 aangevat, werd eerst in 1933 voltooid. Niet minder dan 15.000 werklie den vonden er hun' bestaan in. Ruim 12 millioen kubieke meters aarde werden hierom uitgegraven; 1.500.000 kubieke me ter beton werd erin verv/erkt alsmede 50.000 ton pontserstaal. Gansch het werk kostte ongeveer 7 milliard frank doch sinds '36 moet die som nog merkelijk ge stegen zijn daar het werk aanhoudend aangevuld en verbeterd wordt. HOE ALLES WERKT LANGS BINNEN We zullen dit behandelen zoo trouw mogelijk scliikken naar het plan van foto 2 opdat het verklaren ervan best zou kunnen nagegaan worden. Het gedeelte der Maginotiijn, opge bouwd naar plan foto 2, bevat, 7 verdie pingen. Het Is een der hoofdkwartieren en heeft dan ook in tosaal een diepte van 325'voet of daaromtrent 112 meter. Onder leder kazemat ls, zooals men zien kan, een lift die met alle verdiepin gen en kamers in verbinding kan worden gesteld. Vooraan rechts (en we volgen de rich ting van rechts naar links omdat we diensvolgens van de vijandelijke grenzen weggaan 't binnenland in) ln de eerste verdieoing bevindt zich een der talrijke machtige Dieselmotoren die ingeschakeld ligt met groote ventilatoren en dynamo's. Deze centrale levert de noodige drijikracht voor de lift'notoren en verschaft even eens electrische stroom voor de algemee ns verlichitng en de verwarming. De lucht in het fort wordt ververscht door machtige ventilatoren en het binnen dringen van giftgassen kan worden belet door een lichts, voor het lichaam on schadelijke overdruk, die alle lucht uit de gaanderijen jaagt en aldus hst bin nendringen van gassen tegenwerkt. Wan neer echter een te groot gedeelte van de buitenlucht vergiftigd wordt dan komen de geperfectioneerde luchtfilters in wer king waardoor de opgezogen lucht totaal gezuiverd en ontsmet wordt. Het geregeld lucht verschaffen in al die gaanderijen is wel de meest ingewik kelde factor waarmee de ingenieurs, wil len ze de degelijkheid der Maginotiijn bewaren, zich voortdurend hoeven bezig te houden. Verder, in het midden tusschen beide kazematten, zijn de uitgestrekte solda- tenkwartieren. Banken en tafels zijn er aangebracht, en wat het vernachten be treft, slapen de soldaten in kooien boven elkaar, zooals in de kajuit van een schip. Achter de kazematten, nog steeds in de eerste verdieping, liggen de kwartieren der officieren. Deze kunnen van uit hun kwartier, bij middel van panoramleke te lescopen elke beweging van den vijand en het resultaat der beschieting nagaan zonder evenwel zelf aan het gevaar te worden blootgesteld. Telefonisch staan ze in verbinding met het telefoonbureau (4" verdiep; waardoor ze de te volgen richt lijnen aan de manschappen kunnen overmaken. De officier echter, die het kommando van den post op zich heeft, bevindt zich in een kleine plaats, 2 meter vierkant. Hij geeft zijn orders al naar gel.ag de telefonische verslagen die hij ontvangt der observatie-officieren die de vijandelijke manoeuvers nagaan. In het tweede verdiep hebben we een eerste proviand kamer met daarachter nog groote soldatenkwartieren en om de beurt een tweede Dieselinotorgroep die licht en lucht geeft aan de slaapkwarxie- ren. In het derde verdiep, om de beurt voor en achter, proviandkamers, wijl in het midden een eerste groote munitiestapel plaats ligt die bij middel van liften de beide kazematten steeds bevoorraden kan. (Zie vervolg hiernevens.) (Vervolg van 1* blad) Te Teroiki. Finsch stadje door de Rus sen bezet, hebben deze een zoogezegde Finsche Regeering gevormd onder het Voorzitterschap van den kommunist Otto Ussinen, die afkomstig is van Finland, maar enkele Jaren geleden zijn land moest ontvluchten en sedert lid was ge worden van de Komintern. De andere leden dier Regecring zijn ook leden van de Komintern, zonder eenige betrekking met Finland. Te Helsinki werd een nieuwe wettelijke Finsche Regeering gevormd onder het Voorzitterschap van den Hr RytL Hr Tan ner wordt Minister van Buitenlandsche Zaken. De Russen weigeren evenwel deze Regeering te erkennen. Naar een Finsch bericht werden tien Russische tanks vernield en een Russische oorlogsbodem zwaar geraakt. Kr Roosevelt zond een boodschap tot Finland en Rusland opdat geen open steden zouden v orden gebombardeerd. In den vreemde wordt de aanval van Rusland ten zeerste gelaakt. Talrijke Finsche vluchtelingen trokken naar Noorwegen. Bijna alle vreemdelin gen verblijvende te Helsinki verlaten stad en land. O? HET WESTERFRONT lichte be drijvigheid van artillerie en verkenners. Generaal von Brauchicsch bezocht de Duitsche stellingen. De Franschen leggen nieuwe versterkingswerken aan. O? ZEE vergingen nogmaals enkele schepen dé Finsche boot Mercator liep op een mijn en zonk: een Engelsche duik boot werd beschadigd door den storm en liep een Ncorsche haven binnen, wat door de neutraliteltswet toegelaten wordt; het Britsch schip Six Dabryon liep op een mijn en zonk; een Deensche driemaster strandde aan de Engelsche kusteen Grieksch schip ging verloren, men blijft zonder nieuws van een 20-tal der opva renden. Te Londen werd de derde lichting se dert het invoeren van den alger.ieene diensttijd opgeroepen. Het gaat hier om ongeveer 200.000 jonge lüi, die 20 Jaar oud geworden zijn tusschen 1 Oktober en 9 December. Een leening bracht in een week meer dan 9 millioen pond sterling op. Te Parijs schonk de Senaat zijn ver trouwen aan de Regeering, met 259 stem men tegen 23. In Nederland werd een spionnagezaak ontdekt. Twee ministerieele ambtenaren alsmede hun vrouwen werden aangehou- j den. Uit Londen wordt gemeld dat een paar i Duitsche vliegtuigen werden neergescho- ten en dat een nieuw mijnenveld w erd I aangelegd tusschen de monding van de I Schelde en deze van de Teems. DE NIEUWE FINSCHE REGEERING BLIJFT BEREID TE ONDERHAN DELEN MET MOSKOW. PET- SAMO DOOR DE FINNEN HER OVERD. 36 RUSSISCHE TANKS EN 18 VAN HUNNE VLIEGTUIGEN VERNIELD. DE FINSCHE RE GEERING DOET BEROEP OP DEN VOLKENBOND. Ingevolge de Russische inval heeft de Finsche Regeering een beroep gedaan op den Volkenbond, die dus zal moeten bij- I eenkomen om dien aanval te bespreken. Alhoewel de Russen een vooruitgang melden op alle punten blijkt het duide lijk dat de Finnen een vinnigen weer stand bieden en de Russen zware verlie zen toebrengen. Zoo werd van Finsche zijde gemeld dat Petsamo door hen werd heroverd, dat reeds 36 Russische tanks werden vernield en 18 Sovjetvliegtuigen werden neergehaald. Nog op een vierde punt van de grens hebben de Russen den aanval ingezet, namelinjk van uit Russisch Karelië. De Finnen blijken opperbest materiaal te bezitten, bijzonderlijk inzake geschuo tegen tanks en vliegtuigen. Zaterdag kwam geen enkel Russisch vliegtuig boven Helsinki, het weder is ten andere ook ongunstig voor het luchtwe zen. y,, BESCHADIGDE ENGELSCHE DUIKBOOT IN NOORSCHE WATEREN Een Engelsche ond-rxeeboot, die in het tempeest i'.raar beschadigd werd, loopt de Noorsche haven van Bergen binnen. MaaaBSBaMaiiEHaaHHMaHi FOTO 2. Hiernevens een schema »an de feitelijke Magi- notforteres. Alle duide lijke verklaring daar over mallen onze lezers ui dea tekst vinden. In hot vierde verdiep bevinden ziclj vooraan opnieuw Dieselmotoren die steeds hun werking uitoefenen: de onder- gronclsche gaanderijen klaar en gezond houden. In 't midden hebben we (gewoonlijk op 50 meter diepte) 'de telefoonkabienen die over het gansche front met mekaar in verbinding staan. Deze telefoonkabels zijn voor iedereen onbereikbaar daar ze te midden in een 5 meter dikke betonlaag zijn aangelegd. Ook in dit kwartier wordt het gerucht opgevangen, waargenomen in de luisterposetn (foto 11 gansch voren- op langs de grens opgesteld. Verder, ne vens die telefoonkwartieren liggen de bu- reelen van den staf waar bedienden al lerhande functies vervullen. In het vijfde verdiep, vooraan opnieuw proviandplaatsen, daarachter het hospi taal met inflrmeriezaal waar alle noodige pharmaceutische producten aangebracht zijn. Het zesde verdiep ls de levensader der verdedigingslijn. Vorenaan, op foto 2, hebben we hier een spreekkamer. Meestal echter wordt deze omvormd in tooneel- of kinemazaal waar voor de moreele ge moedsstemming der soldaten wordt ge zorgd. Daar juist achter is een breede gang die ver achter het front in verbin ding staat met de buiten en bovenwereld. Daar komen, onder britsche en fransche vlag versierde electrische treinen binnen gebeld die, 't zij manschappen aanbren gen om positie te nemen in de Maginot iijn, 't zij om munitie aan te brengen uit de ver achter het front gelegen depots. Het laatste en zevende verdiep bevat opnieuw talrijke Dieselmotorgroepen en nog andere munitiestapelplaatsen. Tot daar de gansche werking en door snede van dat miljardenwerk! A Ter verklaring dient echter bijgevoegd dat niet over de gansche breedte dier frontlijn de verdedigingslijn zóó zwaar en ondoordringbaar gemaakt werd als deze. Slechts alle 30 kin. ongeveer, alnaar ge lang de natuurlijke bodfem uitteraard weinig of veel weerstand biedt aan de overweldigers, wordt ook de Maginotiijn uitgebreider of min ontwikkeld opge bouwd. Gewoonlijk vindt men alle 20 k 25 km. een station waar treinen troepen aan brengen kunnen, zoodat deze ten hoogste een paar uur marcheeren moeten ln de onderaardsche gangen om hun post te bereiken. Ook bevinden zich in veie gangen on telbare zware ijzeren deuren waardoor men in staat zal zijn zoolang mogelijk weerstand te bieden, ook al zon een ge deelte van het fort door den vijand reeds zijn ingenomen. Het schijnt onmogelijk te zijn onder de grond een groot gevecht te ontkete nen. maar toch is alles voor dit gevecht in gereedheid gebracht. Daai boven, in de wereld v. d. menschen, schijnt misschien de zon; misschien re gent het; misschien sneeuwt het. Hier is er hiets van te merken; overal hangen de lampen, zij branden altijd. Het ls hier onder de aarde niet koud en niet warm; de temperatuur wordt geregeld en is constant. De bevelen worden met mechanische middelen overgebracht. Van tijd tot tijd gaan de manschappen naar boven, om te genieten van de frissche lucht en om de aarde te zien, zooals zij in werkelijkheid is. Bij het naderen van het gevechtster rein kunnen de manschappen opgesloten worden in hun fort, maar zij weten dat de forten sterk zijn, en dat zij noch van de granaten, noch van de gasaanvallen, noch van de koude Iets te vreezen hebben. Het genie van den Heer Maginot, als het erom ging levens van jonge mannen te sparen, is inderdaad alle lof waardig. Jammer echter dat de zaak bij de bron niet gezuiverd wordt... Jammer dat alle geschillen niet van kristen standpunt uit worden besproken en bijgelegd. Hoeveel menschen immers zouden niet uit den nijpenden nood verlost worden, gesteund door een allerkleinste deeltje dier 7 mil jarden, die tenslote maar om 't vechten, cm 't mekaar uitmoorden werden aan gewend. (Verboden Nadruk), j JASIMO, In de landengte van Karelië worden de gevechten steeds geleverd in het zooge zegd no man's land Russische para chutisten die achter de Finsche lijnen neerdaalden werden omsingeld en versla gen. Een vriendenakkoord tusschen de Re geering van Mosliow en deze van Otto Ussinen werd bekend gemaakt. De Rus sen weigeren verder te onderhandelen met de Regeering Rytl. Deze verklaart even wel steeds bereid te zijn besprekingen aan te gaan met de Regeering van Mos- kow. Een Finsche boot werd tot zinken ge bracht bij Hango. Reeds 100.000 inwoners van Helsinki verlieten de hoofdstad. Talrijke Zweden en Denen nemen dienst in het Finsch leger. Te Kopenhagen, ook te Rome, werden arti-Russische betoogingen gehouden. De Italiaansche bladen uiten onbewim peld hun sympaxhie voor Finland. De Spaansche pers waarschuwt even eens tegen het bolsjewistisch gevaar. De Duitsche pers daarentegen treedt het Russisch standpunt toe. OI' HET WESTERFRONT kalmte. OP ZEE kwamen nogmaals schepen om. De Duitsche paketboot die Mozambique had verlaten werd ten Zuiden van de Kaap door eigen bemanning tot zinken gebracht, ten einde niet te worden opge bracht door de Zuid-Afrikaansche ma rine. Talrijke schepen die hout vervoer den werden naar Duitsche havens opge bracht. Twee Duitsche booten, de «El- bick. en de -Sophie» werden door de Engelschen buit gemaakt. Het Engelsch tankschip San Calistoliep op een mijn en zonk; twee leden der bemanning werden gedood. De Engelsche boot «Dal- ryan zonk eveneens en de «Stanbroock. blijkt vermist. In Hongarije werd mistevredenheid ge uit tegenover Roemenië, Frankrijk en En geland. RUSLAND SLUIT EEN NIET-AAN VALSPAKT MET DE SCIIIMKK- GF.ERING VAN TEROIKI. ZAL RUSLAND UIT DEN VOLKENBOND WORDEN GESLOTEN? EEN KERSTBESTAND OP 'T WESTER FRONT Alle Finsche dorpen aan de grens wer den ontruimd wijl de Finnen versterkin gen aanbrengen op de bedreigde punten. De Russen schijnen verrast om den Fln- schen weerstand. Rond Petsamo werd een verwoede strijd geleverd. De brandende stad bleef even wel aan de Finnen. In de haven brachten de Finnen alle mogelijke booten tot zin ken ten einde de intocht der Russische vloo' te verhinderen. De rotsblokken die ovei de wegen hingen werden met dyna miet opgeblazen ten einde die wegen te versperren. 800 Russen zouden in de han den gebleven zijn van de Fimien. De Russen beproeven den weg af te snijden van de Finnen die vechten te en bij Petsamo. Russische vliegtuigen en schepen beschoten de vluchtende burgers. Uit Stockholm wordt gemeld dat de ge vangengenomen Russen slechts met lom pen gekleed zijn. De Finnen melden dat zij een Rus sisch tankregiment hebben vernietigd in Karelië. De Finsche Regeering vroeg den Zweed- schen gezant te Moskow stappen te doen om te weten te komen of Rusland bereid zou zijn onderhandelingen aan te knoo- pen. De Sovjets weigerden. Daarentegen sloten zij een niet-aanvalspakt met de schimregeering Usinnen. Moskow meldde dat de Sovjets op ver schillende punten een vooruitgang boek ten van 25 a 35 Km. De Russen verklaren veel last te hebben van de mijnen die door de Finnen werden gelegd. Die mij nen blijken op allerlei onverwachte plaat sen gelegd. Inzake het Finsche beroep op den Vol kenbond krijgt men den indruk dat Rus land uit den Volkenbond zal gesloten wor de n. In Estland maakt men zich ongerust om de mogelijkheid dat Rusland elschen zou dat dit land eveneens in oorlog zou treden tegen Finland. In Amerika eischte oud-President Hoo ver dat de V. S. de diplomatieke betrek- kingeu zou breken met Moskow, als pro test tegen da Russische aanval op Fin land. In Zweden kant de bevolking zich al meer en meer tegen het Kommunisme. De Engelsche pers beklaagt Finland maar meent dat geen enkel land hulp aan de Finnen kan bieden. OP HET WESTERFRONT steeds het zelfde bedrijvigheid van artillerie en verkenners. Naar een bericht uit Berlijn zou de H. Vader aan Duitschland, Frankrijk en Engeland, een Kerstbestand voorgesteld hebben. Dit bericht werd later niet be vestigd. OP ZEE een Duitsche duikboot werd vernietigd bij de Engelsche kust. Een Noorsch schip liep op een mijn en zonk, negen leden der bemanning zijn vermist. Engelsche vliegers overvlogen Heligo land. Een Duiisch vliegtuig dat zij ont moetten hebben zij neergeschoten. Aldus Londen. Havas meldt dat groote Duitsche troe penconcentraties verzameld zijn aan de Hongaarsche grens. Men blijft zich afvragen welke tegen maatregelen Duitschland treffen zal te gen de Engelsche-Fransche verscherpte blokkade. Naar verluidt zullen alle seminaries ge sloten worden in Bohemen-Moravlë. I)E FINNEN VERWEREN ZICH DAP PER. IN KARELIE STAAN 40.000 FINNEN TEGENOVER 80.000 RUS SEN. RUSLAND ZOU ZICH UIT DEN VOLKENBOND TERUGTREK KEN. DE KONING VAN ENGE LAND BEZOEKT HET FRONT IN FRANKRIJK. Op alle fronten bieden de Finnen een heldaftig verweer. Alhoewel in de landengte van Karelië er 80.000 Russische soldaten werden gesteld tegenover 40.000 Finnen konden de Sov jets nog niet de Mannerheim-llnle berei ken. Sneeuw en slecht weder bevoordee- ligen de Finnen. De Finnen houden voor dat de Russische soldaten niet uitmunten door hun taaiheid. Finsche skiloopers zou den het halen tegen de Russische motor- afdeelingen. Russische troepen die over het Ladogameer trokken zakten door het ijs wijl zij anderzijds een goed mikpunt waren voor de Finsche artillerie. Bij de beschietingen van Helsinki en Viborg zouden 200 dooden gevallen zijn. Vier eilanden gelegen in de Finsche golf werden door de Russen bezet. Te Helsinki moeten alle personen be neden de 16 jaar de stad verlaten. Sneeuw en ijs heerschen er. Intusschen vluchten de bewoners der steden, en vormen een erbarmelljken uit tocht. De ongelukkigèn trekken de bos- schen en de wildernis in, naar veiliger oorden, maar soms slechts gekleed, zon der voedsel. Men meldt dat reeds twee kinderen vervroren. Te Londen en Parijs meent met dat Rusland niet zal vertegenwoordigd zijn op den Volkenbondsraad, en er zelfs uit zou trekken. Polen zou ook zijn geval voorleggen aan den Volkenbond. Frank rijk en Engeland zullen hun politiek uit eenzetten. Te Rome hadden opnieuw pro-Finsche en anti-Russische betoogingen plaats. De «Orservatore Romano schandvlekte de Russische aanval op Finland. OP HET WESTERFRONT verken ningstochten. De Koning van Engeland is aan boord van een torpedoboot in Frankrijk toegekomen om verder het front te gaan bezoeken. Uit Luxemburg werd gemeld dat Perl druk beschoten werd. In zake de Engelsche vlucht over Heli goland houden de Britten voor dat zij Duitsche oorlogsbodems raakten, wat door de Duitschers gelogenstraft wordt. GP ZEE Een Duitsch schip liep op een Duitsche mijn en zonk. Drie leden der bemanning verdronken. Een Zweed- sche kolenboot liep ook op een mijn en verdween ln de golven. Twee Engelsche schepen, de «Eksdene» en de «Hamstër- ley kwamen ook om. Reuter maakt bekend dat totnogtoe de Engelschen slechts 47» van de vervoerde tonnemaat verloren. RUSLAND WIL FINLAND BOLS- JEWISEERE I)£ VERSCHERP TE FRAN SC,.-ENGELSCHE BLOK KADE IN WERKING GETREDEN. Naar Havas zouden de Finnen aan het Ladogameer 1500 Russen hebben gevan gen genomen. Op de landengte van Ka- rellë zouden de Russen enkele Kin voor uit zijn gerukt langs de kust. 1600 Zweden Heten zich reeds inlijven bij de Finsche legermacht. De Finsche Minister te Moskow wordt vastgehouden. De Noorsche Staten maken zich ten zeerste bezorgd om den toestand. Zij wen- schen vreedzame besprekingen. Te F.ome werden opnieuw betocgingen gehouden tegen Rusland. Te Berlijn verklaart men dat 't Flnsch- Ruisisch geschil Duitschland niet aan gaat. Te Parijs voelt men geen sympathie meer tegenover Rusland. In het Lagerhuis te Londen werden de Kommunisten uitgejouwd. Molotoff liet weten dat Rusland niet voor den Volkenbond zal verschijnen daar Rusland in feite niet ln oorlog is met Finland Finland heeft de Aaland-eilanden ver- OP HET WESTERFRONT artillerie vuur. De Franschen melden dat de Duit schers lokale aanvallen hebben uitgevoerd maar dat zij overal teruggeslagen werden. De Koning van Engeland zet zijn inspec tietocht voort. Reuter meldt dat in Engeland de wa- penvoortbrengst verdubbeld werd en nog zal verdubbeld worden binnen enkele maanden. OP ZEE Het Britsch schip Horsted werd getorpedeerd; vijf leden der beman ning worden vermist. Het Britsch schip «Doric Ster» werd in den Zuld-Atlanti- schen Oceaan gekelderd door de Admi ral Scheer». In het Lagerhuis verklaarde H. Samuel Hoare dat Engeland reeds 1.250.000 tol 1.500.000 manschappen onder de wapen» heeft. De verscherpte blokkade tegen den Duitschen Invoer is ln werking getreden. Naar verluidt zal de Engelsche Regeering rekening houden met de klachten der neutralen. Japan protesteerde ook ander maal tegen deze blokkade. Het gestook om den Balkan herbegint. Uit Berlijn wordt gemeld dat Russisch» troepen samengetrokken zijn in den Kau- kasus, aan de Turksche grens. HET KOMMUNISME WIL DE IIEE- I.E WERELD VEROVEREN. IN ITALIË MAAKT MEN ZIC'II TEN ZEERSTE BEZORGD OM HET RUS SISCH DOORDRINGEN. DE KUS SEN LIJDEN ZWARE VERLIEZEN IN FINLAND. Radiostation Moskow zond volgend» verklaring uit Moskou is de hoofdstad van de we reld. Daar woont de groote Stalin. Sta lin is de eenige hoop voor de bevredi ging van de volken. Hij zal aan Finland de vrijheid en het geluk brengen. Het communisme maakt zich op om de ge- heele wereld te veroveren. En over deze wereld zal niom de roode vaan wappe ren. Een duidelijker beeld van de Russische inzichten kunnen wij wel niet verwach ten. In Finland werd de 22e verjaring van de onafhankelijkheid van het land ge vierd wijl op het front de strijd heftig voortwoedde. Hogland werd door de Rus sen bezet. Naar Moskow werd een Finsche duik boot tot zinken gebracht. Uit Stockholm wordt gemeld dat de Finnen 10 Russische tanks vernielden. Helsinki geeft toe dat de Russen op zekere punten tot 30 mijl op Finsch ge bied zijn doorgedrongen maar dat zij hierbij schromelijke verliezen leden. Rus land zou Finland hebben aangevallen mei een leger van 500.000 man, tegenover 400.000 Finsche soldaten. In het geheel zouden de Finnen reeds 64 Russische tanks hebben vernield. De sneeuw verhoogt op hooge mate het lijden der vluchtelingen. Men ls zonder nieuws van twee booten vluchtelingen dl» door de Russen zouden zijn beschoten. De Italiaansche pers gaat voort met de houding van Rusland aan de kaak te stellen en verklaart dat Rusland de han den af te houden heeft van de Balkan of dat het met Italië zal af te rekenen hebben. Italië zal geen bolsjewiseeren van de Middelandsche Zee dulden. OP HET WESTERFRONT kalmte. OP ZEE men is zonder nieuws van het Britsch schip o Huntsmanen de Deensche stoomboot Ovetoft liep op een mijn en zonk. Zes leden der bemanning verdronken. Een Duitsch bewakingsschip liep op een mijn en zonk. De Duitsch» paketboot Ussukuma werd door de En gelschen gepraald. Te Berlijn houdt men zich bezig met het treffen van tegenmaatregelen tegen de Engelsche blokkade. Bedreigingen te gen de neutralen werden hierbij geuit. 53 Priesters die eenigen tijd geleden aangehouden werden in Bohemen moeten arbeid verrichten in het concentratiekamp van Buchau. Een Russisch blad eischte dat Roeme nië een niet-aanvalspakt zou sluiten met Rusland. Het gestook om den Balkan gaat zijn gang. In Duitschland moet de Katholiek» Kerk iedere maand 800.000 mark storten voor algemeene oorlogskosten. Zweden riep verscheidene klassen op. DE KUSSEN AAN DE MANNER- HEIMLINIE. NEDERLANDSCIiE MOTORBOOT GETORPEDEERD IX HET NAUW VAN KALES. HET GESTOOK TEGEN DE NEUTRALEN HERBEGINT. Aangaande het Finscli-Russisch kon- flikt wordt door de Russen voorgehouden dat zij de Mannerheimlinie hebben door broken. Dit wordt ten stelligste door de Finnen gelogenstraft die verklaren dat zij zich slechts teruggetrokken hebben tot de eerste werken van bedoelde verster- kingslinie. De Finnen zouden in het geheel 1.000 man hebben verloren, de Russen veel meer. Helsinki heeft de Russen beschuldigd giftgassen te hebben gebruikt. 11 Finnen zouden eraan bezweken zijn. Bij Petsamo werden nieuwe zware gevechten geleverd. Op verschillende punten zouden de Rus sen een 40-tal Km. vooruitgerukt zijn. De Skandinaafsche Ministers van Bui tenlandsche Zaken vergaderden te Kopen hagen. Zij besloten het onmogelijke t» doen om onderhandelingen tusschen Rus land en Finland tot stand te brengen. Vijftig Italiaansche vliegtuigen werdea aan Finland geleverd. OP HET FRANSCH-DÜITSCH FRONT nieuwe patroeljes. Van Fransche zijde wordt gemeld dat de Duitsche paltroeljes al talrijker en talrijker worden maar steeds werden afgeslagen. Acht Duitsche vliegtuigen poogden de Firth of Forth te overvliegen. Zij werden verdreven door de Engelsche jagers. Twee Duitsche vliegtuigen zouden beschadigd zijn geweest. Niet ver van de Nederland- sche kust zouden een Engelsche en een Duitsche vlieger in botsing zijn gekomen en stortten in zee. Naar de Duitsche be richten zou de Duitsche vlieger zich ge worpen hebben op de Engelsche. In het Nauw van Kales werd de Neder- landsche motorboot, de «Tajandoen», me tende ruim 8.000 ton, getorpedeerd. Er waren 67 passagiers en leden der beman ning aan boord. 61 onder hen werden ge red. en meestal aan boord van een Bel gisch schip genomen, dat nadien op het strand zou zijn vastgeloopen. Er zijn zes vermistex De «Tajandoen» was op weg naar Nederlandsch-Indië. Een Oostendsche treiler redde 25 schip breukelingen van 't Noorsch schip Britta« dat gezonken is. De geredden werden naar een Engelsche haven over gebracht. Drie Italiaansche bombardementsvlieg tuigen zijn in Italië neergestort; dertien leden der bemanningen kwamen om. In het Vatikaan overhandigde de Hr Alfrieri, de nieuwe Italiaansche gezant bij den H. Stoel, zijn geloofsbrieven aan den H. Vader. De Gezant verklaarde dat Italië steeds de beste betrekkingen met de H. Stoel wil onderhouden en dat Italië voort werken zal voor den vreda. DUITSCH WATERVLIEGTUIG OP VERKENNINGSTOCHT NAAR ENGELAND Zware DuiUche booten hebben op hun randen katapulten aangericht, dit zijn lang) einden glijplanken met kleine wagentjes» erop waarin de vliegtuigen rusten, waar* door het hun mogelijk wordt shegtuigen te laten starten dicht bij de Enge!scho kust. De werking daarvan geschiedt als volgt. De vliegtuigen landen op 't water, niet een kraan worden xe opgepikt en op de katapult geplaatst. Daar het achter einde der glijplank hooger ligt dan 't vorenste, worden de vliegtuigen bij 't star ten als 't ware in de lucht geworven. Hierboven foto van een vliegtuig op d* katapult.

De Halle (1925-1940) | 1939 | | pagina 7