Indien de hoest u doet stikken Ons Vrouwenhoekje VEREENIGING VOOR BESCHAAFDE OMGANGSTAAI GEDACHTEN m HETMANMKÉ U,T oe HET LINNENHUIS WEEKKALENDER zal de Vogezen-Siroop Cazé u verlichten SPREEK EN SCHRIJF UIT MERKEM Men moest de droefgeestigheid de echt ste hoofdzonde noemen. In den nood kent men den vriend. Zich vergissen is eene les. Wantrouw leder die geen hart heeft voor een dier. IIIIIIIIIIIIUIIIIIIII1IUI1 UIT DEN GROND van mijn hart wensch ik aan al mijn beste Lezers en alderliefste Lezereskens een zalig en vroo- lijk Kerstfeest toe. Ja. 't is eerder in droeve omstandig heden dat we ons on dezen schoonen dag terugvinden... want liet symbool van dit feest Vrede aan de menschen van goe den wil! leeft niet meer in veler gees ten! Ook met de zeden en gewoonten van dit tijdstip van 't Jaar, de folklore, is het maar bar ge.steld... Waar is de tijd dat we 't sterrelied nog mochten aanheffen, weliswaar op Drie-Koningen, maar toch ter gelegenheid nog van 't Kerstfeest. Wij komen getreden met onze sterre, Wij zoeken Heer Jezus, wij komen van [verre. Wij kwamen al voor Herodes zijn deur, Herodes, de Keuning, kwam zeivers veur. Herodes, die sprak met valscher hart: Hoe ziet er de Jongste van drieën zoo Tzwart? Hij ziet er wel zwart, maar hij is wel- [bekend, Het is de Koning van Orient. Wij kwamen den hoogen berg opgegaan Daar zag men de sterre stille staan. Och starre, gij moet er niet stille staan Ge moet er met ons tot Bethlehem gaan. Tot Bethlehem, in die schoone stad Daar Maria met heur klein Kindeke zat. Hoe kleiner Kind, hoe grooter God Daar al de Joden mee hebben gespot... Waar is die liemelsche tijd nu henen!... Mocht hij nog eens weêrkeeren, maar dan, wanneer het woord Vredegeen ijdeie beteekenis meer zal hebben! Dat- is onze vurigste wensch! Maar d'r zijn nog andere triestige za ken op de wereld... en ze moeten ons doen lachen! HALLO, met de club? Jawel madame. Wilt ge's kijken of mijn man er is? Die is er niet, madame. Hoe weet ge dat, ik heb nog niet eens gezegd wie ik ben. Dat doet er niet toe, hier is nooit iemand, wiens vrouw naar hem vraagt. LEZERESKENS. GRATIS VOOR NIETS Maak ik U hier diets... ('t Is 'n vcropenbaring voor velen) Hoe ge 't best... uw man kunt... vervelen! De Amerikaansche schrijfster Margaret Devereuy heeft het in heuren bol ge kregen, een oproep te richten tot heur geslachtsgeaooten om hen te leeren... hoe ze 't best hunnen man kunnen em- beteeren!... Moet me dat een heks zijn... ja, en wat beklaag ik meneer Devereuy. Luistert, naar de leskens die die madam U geeft, beste Lezereskens: 1. Betrapt uw man ten allen tijde op een vergissing, een fout of een overdrij ving, dan behoort ge tot de klasse der controleuses-». 2. Spreekt direct beter dan hij zelf over een onderwerp waarover hij be gonnen is, en laat hem niet meer aan het woord komen; dan behoort ge tot de therna-dieveggen 3. Zorgt er altijd voor het leste woord te hebben. 4. Bespreekt een geval altijd zoo uit gebreid, alsof ge nen diskoer in een we tenschappelijke club houdt, zelfs als uw man het misschien beter weet dan gij zelf... ge zult hem zien razen. 5. Spreekt, spreekt, spreekt zoo mogelijk zonder op te houden... dat vindt hij ple zant!!! li. Weest altijd erg egoïstisch en laat het goed zien... Vwala, dat zijn de zes voornaamste pun ten... en d'r zijn er nog, nog, nog,... maar 't zal volstaan, denk ik, want ge moest zelf ne keer in uwen kop krijgen ze in praktijk om te zetten... Oei! manneken, uw ooren! DE OPERA. Een matroos, die met een vrljkaartje in de opera was geweest, was verrukt over zijn opgedane ervaringen, en vroeg zijn maat den anderen dag of hij wel wist wat een opera was. Nee, zei de ander. Nu. luister dan. Als ik tegen u zeg: «Teun geef ms die handspaak, dan is dat gewoon. Maar nu zal ik er een opera van maken: ••Teun, Teun, Teun, geef me die. Teun geef ma die, geef ma die li&ndLspaak, hand, hand, spaak, spaak. Teun, Teun geef me die, die hand, handspaak, hand, handspaak, spaak, spaak, spaak, spaak. Teungeefmedlehandspaak Als ga 't zoo zingt is 't een opera 't Schoonste van al is dat 't juist gezien is! EEN ENGELSCH SOLDAAT Die den slag ingaat, I aat niet na. 't Zij vroeg of spa, Zijn body met whisky te vullen Om zich met dubb'len moed t'omhuilen! 't Is 'n feit dat ne man met nen hal ven liter sjeneverke lief in zijn korpu<\ in moed en durf niet moet onderdoen voor den wlldsten leeuw -van de gansche woestenij! Wat bij ons de sjenever is, dat is de whisky voor d'Engelschen. En zij die ginder beducht zijn voor een tekort aan Bchotsche whisky, als de oorlog lang mocht duren, zijn vandaag gerustgesteld door een offioieele verklaring, dat, als van heden af niet meer gedistileerd moe't worden, de voorraden toch voldoende zou den zijn voor de eerste acht Jaar. Er is namelijk 150 millloen gallon opgelegd en ne gallon i gelijk aan 4.55 lite'-. De dis tillateurs klagen wel steen en been over de verhoogde prijzen van de gerit en volgens zekere van die mannen zou het bij dergelijke prijzen niet meer de moeite loonen whisky te fahrikeeren. D'r is niet genoeg meer op te winnen! Van der Velde is wel dood, maar... zijn wet blijft voortbestaan en 't is c'aarmeê dat dc whisky van bij ons. die de sjenever is, zooveel van zijn populariteit heeft ver loren en 't is ons dus onmogelijk een parallel te trekken tusschen d'Engelsche en onze fabricatie!... We zullen d'r dan ook maar over zwijgen... want 't water staat al hoog genoeg... in onzen mond! DE MODERNE SCHILDER Kwastman heeft eindelijk en ten langen leste een klant gevonden: de oude heer Smit wil een schilderij Zonsondergang koopen. Maar op het allerlaatste oogenblil springt den koop af en krijgt Kwastman den volgenden briefTot mijn groot spijt durf ik op het oegenblik uw schil derij Zonsondergang niet koopen. Mijn familieleden willen mij namelijk krankzinnig laten verklaren. En nu is het de zaak, dat ik hen geen bewijsmateriaal verschaf, wat bij aankoop van uw schil derij wel eens het geval zou kunnen zijn!... Als dat geen... compliment 'n ls! NIETS IS VERANDERLIJK als 'n menscli En Tc beantwoord hier uw wensch Door er U hier even Een voorbeeld van te geven! Gesteld zijnde dat een... joernalist ook ne mensch is! Men schreef het jaar 1315. Het was Maart, Lentemaand. Napoleon keerde onverwacht van zijn ballingsoord Elba terug. En ziehier hoe de titels luidden van den Monlteur de Parijsche gazet, die, om zoo te zeggen, den keizer volgde op zijn tocht tct Parijs: Dj menscheneter heeft zijn hol ver laten i'. De Corsikaansche weerwolf is in de golf van St Juan geland Eet monster is te Gay aangekomen De tijger heeft te Grenoble over nacht De tiran is doorgereisd naar Lyon De overweldiger is gezien op zes mijl van de hoofdstad Bonaparte rukt met groote snelheid voorwaarts, maar Parijs zal hij 'nimmer betreden! Napoleon zal morgen onder onze itadswallen staan De keizer is te Fontainebleau aange komen Zijne koninklijke en keizerlijke ma jesteit heeft gisteren zijn intocht gehou den In de Tuilerleën, omstuwd door zijn trouwe onderdanen! Ja, ja... hoe een dubbeltje rollen kan of... hoe een naam soms verandert! DAT MOET GE U voorstellen ik ken een dansmeisje, dat heeft van een' man een millionnair gemaakt eenige maanden nadat ze met hem getrouwd wa3. En was liet een arme kerel toen ze met hem trouwde? Nee toen ze met hem trouwde was hij multi-milionnair. .1 C7EEF M'EEN STEUNPUNT en een hef- [booni En 'k licht de wereld op, als in een droom Alzoo sprak indertijd Galilee. Ik zeg, geef mij een flesehken olie En op een moment, o! zie... Kalmeer en stil ik de zee! Ja... en ik niet alleen zulle! De olie moet ge weten, bezit een bijzondere macht op de golven van de zee! Als het erg stormt en wanneer zich dan een schip in nood bevindt op de ontketende zee, hackt men aan den boeg van het schip een zaksken vast dat ge vuld ls met vezels die met olie doordrenkt zijn. De olie verspreidt zich rondom het schip en oogeubükkelijk wordt de zee kalm ln den omtrek... en da's 't mirakel zie, want die olievlek heeft slechts een (■■■I Mengelwerk van 24 Dec. 1939. N'r 41. oorspronkelijke detective-roman door WILLIAM HOLT dikte van enkele millloensten v*n ne millimeter... Een liter olie is aldus vol doende om een schip gedurende 24 uren te beschermen tegen de ontketende krach ten der zee! Ge zoudt toch zeggen eh! En 't is een oU...fant, die 't mij verteld heeft! Van zee gesprokenDe Nijl 'n ls wel geen zee maar hij voert er toch z'n wa ter henen... He wel de Nijl bevat meer verschillende 6oorten visch dan eenige andere rivier of stroom ter wereld. Men heeft tot nu toe ln dien stroom niet minder dan 9.000 variëteiten ontdekt! Allee, Jef, pakt uw vischlijnen maar bijeen... en we rijn weg! WAT IS een goudvisch? Jan! Een goudvisch, meester, da's een rijkgeworden sprot! WAAROM ZIT ge r'.aa wéér te hul len? vroeg papa aan zijn jongste spruit. Pil! Hi! Hi! Mama zegt dat er iedere maand een nieuwe maan is, en ik krijg nooit een oude om meê te spelen HOMEOPATHIE, dat geleerd woord Hebt ge zeker nog gehoord, 't Beteekent, ge moet er op d'hoogte van [wezen Het kwaad, door 't kwaad genezen! G» zijt vergeven... door 'n vergif... Ge pakt een vergif, en ge zijt genezen!... Alzoo, bij "oorbeeld, wordt het slanger.- vergif gebruikt voor het vervaardigen van serum tegen... slangenbeten!... Als dat ook geen. toppunt is! Hoe ze dat fabrikecren!? Ge zijt wel geenen apotheker en slangen zijn d'r ook niet bij V, tenzij... misschien wel 'n serpent!... Maar toch Wil ik 't U uitleg gen... g'en kunt nooit weten. Het slangenvergif wordt tegenwoordig door middci van electrische schokken uit de klieren van de slangen geperst en dus is het niet moor noodig, zooals 't vroeger het geval was, den slangenkop boven een glas te houden en op de klieren te druk ken. De electrische methode is properder er. practischer. Slangenvergif ziet er on geveer uit als... oranjeappelensap, en grocte trooische slangen leveren bij een behandeling twee kubieke centimeter vergif, waarna ze twee weken moeten rusten, alvorens terug... gemolken te wordon. Onzuiverheden worden er uit verwij derd, zooals bij 't ontroomen van melk. Daarna wordt het vergif gedroogd en dc korrelachtige stof die d'r van voortkomt, dient dan als serum! Mocht ge 't nooit noodig hebben... d'r zijn al andere miseries genoeg! OP EEN PARTIJTJE kwam een van de mannelijke invfté's tamelijk laat en begon meteen met zich te verontschul digen. Hij zei: Och neem me niet kwalijk, ik heb het heel erg druk en ik kom nu maar gauw om mijn vrouw te halen. D: gastvrouw, die het niet zoo onhar telijk bedoelde, zei op deze verontschul diging:. Maar meneer Van Zanten, hoe Jam mer dat ge niet eerder gekomen zijt. Hoe dat nen mensch zich toch kan mis spreken, eh!... NU VERTEL 'K U NOG Gewis De geschiedenis Van den Varkensoorlog Een keer in heel de geschiedenis is 't gebeurd dat varkens de oorzaak van een oorlog zijn geweest, die dan ook in de kronieken, als de Varkensoorlog te boek staat. MLuistert hoe 't beestje, van kop tot steert incenstak! t Was in de jaren 1600 en... dat de vrije Hanzesteden Lubeck en Hamburg zich vreeselijk opwonden, omdat de Her tog van Saksên-Lauenburg niet meer wilde toestaan dat de Hamburgsche en Lubeckselie slagers hun varkens in 't Saksische woud met eikels vetmestten. Vooral de Hamburgsche slagers waren dol van woede over dit besluit cn ze be sloten 500 man soldaten naar het land van den weerbarstigen Hertog te sturen. Die kroop haastig ln zijn schelp en elf jaar lang ging alles weèr goed. Toen wilde de Hertog echter weer een einde maken aan het voorrecht der Hanze steden en ditmaal liet hij zelfs een aan tal Hamburgsche en Lubecksche varkens door zijn mannen pakken en wegvoeren. Waarop ln Hamburg en Lubeck 400 rui ters hun paarden zadelden en naar Sak sen reden. Gelukkig kwam het niet tot een. veldslag, want weêrom gaf de Hertog toe. De troepenmacht van de Hanzesteden had het verlies van één gewonde te be treuren. Een van de ruiters werd namelijk van zijn paard geslingerd en brak een bil. Rijselstr. 20 - IEPER Witgoed, Eonnetteriën, Corsetten, I'ulI'Ovcrs, Gilets. Sayctten Bloezen, landschoenen, Kinderartikelen. Specialiteit van schoone Schorten. laaaBiaaaaaaaeaaaaMBaacaa» DE VOORBEREIDING VAN KERSTMIS meel, 200 gr. suiker, 200 gr. boter of mar- garine, Vt pakje bakpoeder, de geraspte schil van een citroen, 1 klein kopje melk en 5 eieren. Kerstmis is het feest van de Liefde, Vreugde en Vrede, en dit feest vieren wij in de kerk door het innig bijwonen van de prachtigs en aandoenlijke gods dienstige plechtigheden, en daarna thuis. Want met Kerstmis blijft alleman thuis Voor het vulsel200 gr. abrfkozengelei, voor het glazuur 250 gr. poedersuiker, 5 eetlepels cacao, een half kopje water, niemand gaat elders. Maar daarom moet citroen, 1.5 gr. poedersuiker, er voor gezorgd worden dat er thuis een roert de boter tot schuim, voegt on- lnnige kerststemming is. En daar ls zoo jder voortdurend roeren eierdooier en sui- welnig voor noodig. Al bezitten we geer. ker, een voor een erdoor, totdat eieren en kribbe of kerstboom, een kleine herinne- j sniper opgebruikt zijn. Het meel v ordt ring aan het kerstgebeuren zouden wc gebeefd en lepelsgewijze erdoor Reroerd. ons toch moeten aanschaffen. We hebben 1 Wanneer het deeg iets te dik begint te allicht een beeldje van het Kindje Jezus, I worden bij het roeren, voegt U er de melk dat we met dennengroen, hulst en kaars- druppelsgewijze bij. Voordat het laatste ie-s kunnen versieren. Op tafel leggen we i hoopje bloem erdoor wordt geroerd, ver- bakjes hulst of versleren ze met kaarsen mengt U dit eerst met het bakpoeder. Nu in dennengroen. Men neemt een stuk no& de geraspte citroenschil en het stijf- karton en snijdt er een cirkel uit. Op het geklopte wit van de 5 eieren erdoor. Lang- kartonnen rondje plakken we met lijm kleine takjes van den denneboom. die als een ster naar alle kanten uitsteken. In het midden van het groen planten we een kaars die, aan den onderkant bij de vlam gehouden, op het groen blijft vastkleven. Zoo we voor elk lid van het gezin een exemplaar hebben, hoe gezellig kan het dan niet worden, als we na het dessert verorberd te hebben, de kaarsen aanste ken. Draai dan de electrische lichten uit. Kleine kinderen en groote menschen zul len van de heerlijke stemming genieten, bit het pinkelen der vlammetjes en het geheimzinnige, geweeglijke licht op alle gezichten. We luisteren on Kerstdag naar de uitzendingen van K. V. R. O. die een speciale uitzending zal houden waar de kerstliedjes die iedereen kent, worden ge zongen. En moeder heeft een eenvoudig kerstverhaal gelezen dat ze aan haar zaam en gelijkmatig roeren r.aar één kant is noodzakelijk voor het gelukken van de taart. Een springvorm wordt goed met deeg besmeerd, daarin giet U nu het deeg en laat in een middelmatig ver warmden oven de taart ca. 50 minuten tot een uur bakken. Nadat ze klaar en geheel afgekoeld is (U kimt het best een dag later doen) sni.idt U de taart in 3 schijven en besmeert deze met abriko- zengelei. Dan zet u ze weer op elkaar en bestrijkt de taart met het glazuur. Hier voor zeeft U 200 gr. poedersuiker en roert deze met 5 lepels cacao en een halve kop water stevig tot een dikke vloeibare massa. Wanneer dit glr.ci ur op de taart is hard geworden, kunt U met een wit glazuur de tekst en de versiering die U zelf fantazeert er op spuiten. Voor het wit glazuur roert U het sap van een V, citroen met 125 gr. gezeefde poeier- kinderen vertelt met al de kleine details i suiker en vult met deze massa een spuit Maar mijn hemel, riep Werner, waar is die geheimzinnige derde persoon dan, van wiens bestaan wij geen van allen vermoeden hadden. Kan hij zich onzicht baar maken? Hoe is liet dan mogelijk dat nooit iemand onzer hem gezien heeft. U hebt hem wel gezien, antwoordde Bunning kalm, maar luister verder, mis schien wordt het u dan meer duidelijk. De bankier is met professor Evan tot een overeenkomst gekomen, zooals men weet, waartoe deze niet het recht had, volgens den man, van wien hij de eerste gege vens ontving. Maar tegen die overeenkomst verzette zich nog iemand anders, n.l. de zcon van den professor, Jozef Evan. Deze jonge man, toen ln het buitenland studeerende. verzette zich met kracht, maar hij deed dat op andere gronden. Hij is gevangen i'i de strikken van een geheime revolu- tionnaire organisatie, die het geheim voor zich zelf wilde, hij handelde op aandrin gen van Janowskl. Jozef Evan wist waar zijn vader eigenlijk het begin van zijn uitvinding gehaald had en toen hij met zijn vader geheel over hoop lag en dus toch niet van hem iets te venvachten had, ging hij, of liever werd hij gestuurd naar Zuid-Ainerika om tc beproeven, daar het noodlge te weten te komen, teneinde misschien zelf van den grondslag sf te kunnen werken. Dat lukte niet. maar het had andere gevolgen. De man. aan wien professor Evan werkelijk de idee te dan ken had, was een arme duivel, die niet in staat geweest ivas zijn toevallige ont dekking verder te ontwikkelen. Met dien man stelde Jozef Evan zich in verbinding e i hij nam hem mee naar Europa. Halt, zei de officier van justitie, dan kan die man ln geen geval de moorde naar van den professor zijn. Immers Jo zef Evan keerde pas na den dood van zijn vader terug. Neen, hij wrs reeds hier. teen zijn vader gedood werd. Niet door hem, maar door den man, dien hij meegebracht had, die in wilde wraakzucht den professor, die hem bedrogen had, doodde. Maar lk begrijp niet, hoe die man. die zooals ge zegt een arme duivel wrs over de middelen kon beschikken om zijn aanslagen te plegen. Dat zit zoo. Jozef Evan bracht dien man mee. En Janowskl keurde dit goed. De jonge Evan had dc bedoeling om als het ware het werk van zijn vader ever te doen, doch dat zou lang duren. Janowskl bedacht, dat de man op andere wijze te gebruiken was, hij moest 't den professor afdreigen. Dit gebeurde en pro fessor Evan heeft zeer goed geweten van wien de dreigbrief kwam. Maar de Zuid- Amerikaan ging verder, dan de bedoeling van Janowskl was, want deze had bij den dood van den professor geen belang, ter wijl de Zuid-Amerikaan door wilde wraak zucht bezield werd. En zoo heeft hij dien noocllottigeu nacht tegen de bedoeling van Janowskl in, den professor gedood Maar nog eens, riep Werner, wie is die man, waar is hij nu. Ik heb hem nooit ontmoet. Een oogenbiik geduld nog, ik ben zoo aan de verdere rol die hij in dit drama speelde, aan uw ontmoeting met hem De man, dien ik aanwees is de moor denaar. Zijn daad werd niet goedgekeurd door Janowski en hij heeft met hem hevige ruzie er over gehad. Niet omdat de Rus een moord zoo zwaar telde, zeker niet een moord uit wraak gepleegd. Maar deze bracht hem niet nader bij zijn doel, men liep zelfs kans er door ln gevaar te komen Intussclien werd de actie nu onderno men tegen Van Gielen, den bezitter van het geheim. Mag ik u iets vragen, zei de rechter van instructie, Jozef Evau was toch ook rechthebbende, nietwaar? Zeker, maar mijnheer Van Gielen weigerde met hem overleg, Waarom? Er schijnt een afspraak geweest te zijn tusschen den professor en hem, waar bij deze alléén zijn dochter als erfgename aanwees. Hoe dit zij, de bankier wilde met Jozef Evan niet te doen hebben. Mis schien ook omdat Van Gielen vermoedde, dat di zoon niet onschuldig was aan den dood van zijn vader. Maar hij vermoedde dit ten onrechte. Een dankbare blik van Antoon van Gielen trof den detective. Antoon bemerkte wel, dat Bunning alles van schaapjes en sterretjes en engeltjes die de kinderen bezig houden. En 's avonds voor het naar bed gaan mogen de kinderen voor het beeldje de kaarsjes aansteken en eindigen we ons avondge bed met een mooi kerstliedje. DE KERSTTAART Voor de Kerstdagen maken we natuur lijk iets bizonders klaar. En wat is beter op zijn plaats dan een mooie en smake lijke taart, gegarneerd met Vroolljk Kerstfeest U hebt noodig voor het deeg 375 gr. laaaaaaaaaaaaaBBaaaBBaaaBaaB Zoo eindigde de Varkensoorlog Hij had meer... varkensachtig kun nen zijn! HEERTJE: Ik kom op de advertentie die ge geplaatst hebt. Zijt gij de dame die een lichtstraal zou willen, in haar duister eenzaam bestaan? Dame: Ja! Heertje: Prachtig! Ik ben de vertegen woordiger van de Electriciteitsmaat- schappi j •N GEDACHT: Wat is het leven zonder min? Een treurig pad met doornen in. Ha! Ha! HIER VOLGT 'N EPISTEL ZIE Dat gewis Geen zwans 'n ls. 't Gaat over den hoogen hoed met ven tilatie! Profester Schmidt van die mannen moet er ons niks verwonderen die in 't Jaar 1315 aan d'unlversiteit te Freiburg verbonden was, liet, volgens zijn eigen ontwerp hij was toch ingenieur voor iets een hoogen hced vervaardigen, waarin een ventilatie was aangebracht in den vorm van een luikje... Hieraan was nen draad vastgemaakt, die tot aan de heup reikte en waardoor het luikje geopend en gesloten kon worden... Bij schoon wéér stond dit wagenwijd open, opdat een verfrisschend luchtje het lioofd weldadig kon bereiken zooals het in dien tijd heette. Bij koud en winderig weder bleef dg*., jcoffarfor gesloten! 't Schijntdat' ér op zeker oogenbiik spraak van geweest ls voor dien perfester een standbeeld op te richten voor die uitv'ndinge... maar z'hebben dat gedacht laten varen... lijk den hoogen hoed met ventilatie zelf... en we leven nog! Dan richtte ik nog liever een stand beeld op voor de slimme Eskimo's. Die lui ginder betalen hunnen dokteur direct als hij bij hen aan huis... of beter aan... hut komt... Geneest de patiënt, dan mag de dokteur de centen houden, maar in 't andere geval moet hij 't geld teruggeven! Dat ze dat systeem hier ne keer toe passen... de kerkhoven waren seffens veel te groot! NA DEN GROOTEN voetbalwedstrijd stroomden de menschen naar de uitgan gen. Plotseling zag een agent, dat een jongen over de schutting klom. Hé, riep de agent, kunt ge het ter rein niet verlaten, zooals je er gekomen bent? Maak u niet zoo druk, lachte de jongen. Dat doe ik jüist! Ne slimme, allee! 't Manneken uit de Maan. zakje. Indien niet aanwezig rolt U dit van een s'.uk.ie perkamentoapler. De ope ning moet heel fijn zijn, zoodat liet schrift niet te dik wordt. Rondom de taart nog een dikke witte rand. waarvan langs de kanten der taart, gelijk ijske- geltjes, witte druppels afdruipen. EEN WOORDJE OVER BLOEMEN EN PLANTEN Snijbloemen blijven langer frisch, in dien men een halve aspirine aan het water toevoegt. Men kan ook wat zout bij het water doen en voorkomt hierdoor tevens dat het water dageliiks ververscht moet worden. Planten moeten, vooral in de Wintermaanden alle veertien dagen met een hiervoor bestemde spuit worden afgespoten om stof en vuil te verwijde ren, aangezien deze schadelijk voor de planten zijn. Men kan dit het beste doen door alle planten in iiet bad of in een grocte teil te plaatsen, waarin de afval lende druppels worden opgevangen. Ten einde de potten poreus te houden is re gelmatig af'ooenen gewenscht. Cyclamen zijn zeer gevoelig voor tem peratuurwisselingen. Zij moeten steeds met eenzelfde kant voor het venster staan. ZIJ kunnen noch te groote warmte noch sterke koude hebben en verlangen in ver band met him holle stelen veel water, wil men althans voorkomen dat stelen en bloemen slap worden. In huizen met de droge, warme kamers zal men cycla men niet lang goed houden. Het beste is dan de pot op een bakje te plaatsen en dit te vullen met water, dat op kamer temperatuur is, heeft de plant het water na een uurtje niet opgenomen, dan gooit men dit weg. Sierpotten kunnen slechts gebruikt worden, wanneer zij om de po- reuse aaiden pot wat ruimte vrij houden, opdat de plant voldoende adem kan ha len. üaaiBRaaaaaaaaBaaBBaBaaaaaaB DECEMBER TwiNTERMAAND 24 Z 4® Zond. Advent. H, Euthymius Evangelie: De prediking van den Joannes den Dooper. 25 M KERSTDAG 26 D Tweede Kerjtdag. II. Stephanu» 27 W H. Joannes 28 D HH. Onnoozele Kinderen 29 V H. Thomas van Kantelberg 30 7. H. Sabinus 31 Z H. Silvester. H. Melania VIJF FRANSCHE SOLDATEN OP BELGISCH GRONDGEBIED AANGEHOUDEN EN GEÏNTERNEERD Vijf Fransche soldaten wilden ln Bel gië een voorraad sigaretten opdoen. Ze overschreden dan ook de grens en bega ven zich in een herberg van Halanzy, ge legen nabij het rijkswachtgebouw. De gendarmen hielden hen onmiddel lijk aan om ze in handen te stellen van de militaire overheid. De vijf soldaten, waaronder zich een sergeant bevindt, werd .3 geïnterneerd. VRAAG aan uw BRIEFDRAGER EEN POSTABONNEMENT OP DIT BLAD Dood, hij zou dood zijn. Maar dat... Dat komt u ongelooflijk voor. En u zei, dat ik hem ontmoet heb, riep Werner. Zeker. De man zinde op wraak. En liij hoopte de schuld van den moord op dén zoon van zijn slachtoffer te werpen. Daarom wilde hij bekend maken* dat Jozef Evan hier te lande vertoefde toen zijn vader vermoord werd. Daarom klamp te hij u. mijnheer Werner, aan. Wat, riep Werner, die man, hij zou de geheimzinnige dader zijn, hij 'de on zichtbare vijand, die tevergeefs gezocht is? Ja, hij, doch de aardsche gerechtig heid zal hem deswege niet meer vonnis sen. Hij is dood. Ik... ik. Ik weet het, wilde Frits Werner roepen, want hij herinnerde zich maar al te duidelijk, hoe hij in den drenkeling, het lijk van den man herkend had. Maar hij voltooide zijn zin niet. Hij kon immers niet verraden, dat hij toen hem dat lijk getoorift werd. ten onrechte had beweerd, dat hij den vreemdeling niet kende. Hij is dood, vervolgde de detective rustig. Zijn lijk werd ln het water gevon den en vertoonde sporen van geweldple ging. Maar wie heeft hem gedood? Det zijn de revolutionaire samen zweerders geweest, die' begrepen, dat zij aan dezen man niets zouden hebben, om- d. t hij den zoon van Evan nu in moei lijkheden wilde brengen. Maar alweer moet lk er bijvoegen, dat deze zelf daaraan niet medeplichtig is. Hij is een dweper, iemand die door holle theorieën zich heeft laten meesleepen, maar tot persoonlijke misdaden toch niet in staat is. Maar u acht hem toch schuldig, u hebt hem immers gevangen laten nemen. De detective glimlachte. Hem en zijn zuster, ja, die ook indi rect niet de minste schuld kan treffen. Maar toen ik dat deed. wist ik nog niet wat ik nu weet, toen had Janowski mij deed om de nagedachtenis van zijn vader nog zijn onthullingen niet gedaan. En zooveel mogelijk te sparen. om de heeren de waarheid te zeggen, De aanslag op Van Gielen's auto trouwens mijnheer Wemer wist dit al, ik nabij Veldhoven was weer het werk van heb speciaal juffrouw Evan laten opslui- den Zuid-Amerikaan, die tevergeefs ge- j ten, omdat mij dit voor haar het veiligst tracht had den bankier zijn rechten op i leek. omdat ik anders ook voor haar wel de uitvinding te bewijzen. En de laatste aanslag waarbij de bankier gewond werd met het mes. dat mijnheer Werner toebehoorde, was deze ook weer het werk van dat wraakzuchtig jongmensch? Neen. luidde het besliste antwoord, dat ls onmogelijk. Waarom? Omdat, Bunning sprak deze woorden langzaam en met bijzonderen nadruk, om dat toen de moordenaar van professor Evan reeds niet meer ln leven was. Kreten van verwondering deden zich hooren. De detective zag verbazing en ook zijn ln zorg had verkeerd. Maar, zeide de rechter van instruc tie, is alles wat die Rus u verteld heeft W<1 vertrouwbaar? Mijnheer de rechter, antwoordde de detective, lk heb zijn mededeelingen ge toetst aan hetgeen ik zelf reeds entdekt had. En dan moest ik ze gelooven. Om nu tor een besluit te komen stel ik vastDe moordenaar van professor Evan is ont dekt, maar hij heeft zijn straf reeds ont vangen. De moordenaar van Mijnheer Van Gielen ontving ook reeds zijn straf, hij is door mij of door den boschwachter in wettig zelfverweer neergeschoten. Andere teleurstelling op de gezichten rondom hemjschuldigen zijn er niet dan de medeplich-Jj tlgen van Janowski, die de vlucht geno men hebben. Ik reken Jozef Evan ook daarbij. Goed, zijn zaak kan onderzocht wor den. Ik heb hier maar in het kort samen gevat, wat u weten moest om inzicht te krijgen in het ingewikkelde spel van mis daden, dat hier gespeeld is. Ik zal de jus titie verschillende nadere bewijzen en aan wijzingen overleggen, en u kunt dan be slissen of nog tegen sommige personen rechtsingang zal moeten verleend worden. De rechter van instructie stond op en stak den detective de hand toe. Mijnheer Bunning. zeide hij, lk moet u mijn bijzondere waardeering te kennen geven voor uw werk. Het is inderdaad bewonderenswaardig wat u in korten tijd hebt tot stand gebracht. U hebt in een inderdaad onontwarbaar weefsel orde ge bracht. Dc anderen stemden hiermee in. En toen Antoon van Gielen hem de hand drukte zeide hij zacht Ik dank u, ik dank u omdat gij mijn vader zoo gespaard hebt. De detective weerde de lofbetuigingen af. Mijneheeren, zeide hij. u moet niet vergeten, dat ik op anderen die naar de oplossing zochten dit voordeel had, dat ik op de hoogte was van de geheime gan gen van Janowskl en de zijnen, die zoo gevaarlijke idealen zoo gewetenloos na streven. Maar bovendien heb ik de hulp gehad van mijnheer Werner, die mij bij de ontknooping zco dapper terzijde stond en die mij tal van feiten mededeelde. Och wat, lk, zei Frits Werner, lk wist het een en ander, maar ik kon er geen touw aan vastknoopen. En u vond den weg in al de tegenstrijdige feiten, waar niemand uit wijs worden kon. Omdat men alles wat er gebeurde toeschreef aan één misdadiger, één man, die den professor doodde, die verdere aan slagen pleegde, die het geheim van zijn ontdekking wilde meester worden. Maar dat was eerstens Janowskl en dan aasden nog anderen op het geheim. De bankier onderhandelde over den verkoop met een buitenlandsche mogendheid, of liever met lieden die daarvoor handelden. Zoo'n ont dekking wilde men voor militaire doel einden benutten, doch het bureau, dat dergelijke dingen behandelt heeft zijn spionnen, etc. En die trachtten ook het geheim te stelen en ontzagen zich niet van misdadige middelen gebruik te ma ken. Die bijvoorbeeld, hebben hier Inge broken en een kist Instrumenten en pa pieren weggehaald. Dat waren twee par tijen, die op de ontdekking aasden en juist, omdat hetgeen de een en de ander deden de daden kruiste van den onbeken den derde, den feitelijken moordenaar, juist dat bracht telkens weer op een dwaalspoor en maakte alles zoo geheim zinnig. Te meer eer voor u, mijnheer Bun ning, dat u het rechte spoor gevonden hebt.» J)E KOEST put u uit. GIJ kunt u niet normaal voe den. Gij slaapt slecht. De Vogezen-Slroop Cazé zal uw lon gen en luchtpijpen ontmetten. uw ontstoken slijmvliezen kal- meeren, uw hoest stillen, uw fluimen doen ophouden. Leest dezen brief van Zuster Marie der Filles de la Charlté, 32, rue Geoffroy l'Asnier, Paris Uw uitstekende Vogezen- Siroop Cazé heeft hier haar bui tengewone doeltreffendheid be wezen. Dank aan haar verdwij nen hoest, bronchitis, windge zwel, op vlugge wijze. Ze be wijst ons dagelijks groote dien sten en ik acht het mij tot plicht ze bij kletst en groot aan te bevelen De Vogezen-Slroop Cazé is de beproefde remedie die eiken winter onschatbare diensten bewijst aan de personen wier luchtpijpen het zwakke punt zijn. Ze zal u verlichten, zooals zij reeds duizenden anderen voor u verlicht heeft. In alle Apotheken 15 Belgische frank de groote r.escb. I. - GEBRUIK HET JUISTE VOORZETSEL: Bezwijken onder een last, aan een ziekte, voor een verleiding, voof de overmacht Smaken naar; Zich spiegelen aan een voorbeeld, in het water. II. - GOEDE UITDRUKKINGEN ZIJN: De vergadering, de zitting wordt geopend, wordt geschorst, wordt ofii geschorst, wordt gesloten, wordt ovgeheven; De zitting werd besloten met een toespraak van X.; Een zaak ophelderen. III. - VERZORG UW UITSPRAAK: De in romain gedrukts geruischen onderdrukken bi) de uitspraak; Kerstmis; Kerstdag; markt: ambt; erwt; rechtstreeks; kastje, ALGEMEEN NEDERLANDSCH: IV. - ZUIDNEDERLANDSCH: de blink een blinkdoosje ik moet de schoenen blinken een bemerking maken een brief van bedanking het schoensmeer een schoensmeerdoos]e ik moet de schoenen poetsen; een opmerking maken, een aan* merking maken, een bedenking opperen; een brief van dankbetuiging, of een bedankbrief. V.B.O. Bijdragen: Beschermend Lidfr. 100 of 50: Steunend Lid: fr. 35r Gewoon Lid: fr. 20; Studenten cn inwonende Leden: fr. 7,50. - Postrekeaing 412.38^ V.B.O., Antwerpen. laBRBRRRBBBBBaBBBBRaBBRBBaRRaaiBBBBBaBRBBBBaBBBRBBBBBaaaa IN MEMORIAM ELREGEMEENTESEKRETARIS DEVRIENDT Op 30 November laatstledén stierf te Merkem Eeregemeentesecretaris Devrlendt. Hij werd op 5 December begraven en de harmonie Sints Cecilia waarvan hij de talentvolle en zoo verkleefde Bestuur der was gedurende lange Jaren, heeft hem in rouwvol herdenken ten grave begeleid. Het is nog niet te laat, om aan dezen verdienstvollen Ambtenaar een laatste hulde te brengen. Hij was geboren uit een oude familie der gemeente in 1859. In 1880, met wijlen Meester Schotte, later Hoofdonderwijzer te Woumen-Jonckers- hove gaf hij les in de katholieke vrije school. In 1882 verliet hij het onderwijs en werd benoemd als bediende van Bur gerstand en Bevolking. In 1891 verving hij Gemeentesekretaris Verthé aan het hoofd der bestuurlijke diensten der ge meente. Gedurende 30 jaren nam hij dit ambt waar. Hij kende de gemeente van uit den huize uit. En heeft steeds geijverd om bij het einde zijner loopbaan Merkem schooner te zien dan hij het had gevon den bi 1891. In 1899 werd de kalsijde aan gelegd van Merkem naar Kippe - en dan Jonckershove. In 1900 werd de nieuwe ge meenteschool gebouwd, in 1904 de her stellingen aan de kerk. Aan dat alles heeft hij een groot deel gehad. Hij genoot het volle vertrouwen van de HH. Burge- Werner vroeg te mogen heengaan. Het werd hem toegestaan. En terwijl de ande ren nog verder beraadslaagden reed hij naar Renswoude. Hij was geen redacteur meer van Het Eerste Nieuws Maar hij voelde groote dankbaarheid jegens den hoofdredacteur. En hij wist hoe hij hem zijn dank kon betuigen. Dus stelde hij onderweg een verslag op van de gebeurtenissen van dien nacht, voor zoover dan voor publicatie geschikt, een opzienbarend verhaal van den moord op den bankier, van den dood van Janow ski, van de onthulling wie de moordenaar was van professor Evan. Eu geen twee uren later sprak men in de hoofdstad van niets anders dan van deze onthullingen en kocht en las ieder het dagblad, dat weer het eerst dit nieuws wereldkundig maakte. Drie dagen later werd Van Gielen in allen eenvoud ter aarde besteld. Behalve zijn zoon volgden ook Frits Werner en Bunning achter het lijk van den man die in vele opzichten zeer schul dig was, maar zijn schuld op vreeseiijke wijze had geboet. Na afloop van de eenvoudige plechtig heid verzocht Antoon van Gielen hen beiden, hem een onderhoud toe te staan. Het ls voor mij een zeer pijnlijk on derhoud, zeide hij, docli gij hebt op eenige verklaringen mijnerzijds recht. En zeker moet ik u mijn dank betuigen voor het geen gij voor de nagedachtenis van mijn vader gedaan hebt. Kom, riep Werner. spreek daar niet van, wat nut zou het gehad hebben hen» tegenover de buitenwereld te beschuldigen van dingen, waar men nu geen vermoeden van heeft of althans niet met zekerheid weet. Ik moet er wel van spreken, meende Antoon van Gielen en gij dient enkele din gen te weten, die ik uit nagelaten papie ren en aanteekeningen van mijn vader nu gewaar geworden ben. Mijn vader was he laas zeer schuldig. Het ls de zucht naar rijkdom, die hem op den verkeerden weg gebracht heeft. Deze ongebreidelde zucht bracht hem tot gevaarlijke speculaties, die. toen zij verlies opleverden, hem grij pen deden naar het geld. dat anderen hem toevertrouwden. Toen hij zich zelf hoe langer hoe meer had vastgewerkt, opende de uitvinding die professor Evan deed, hem de gelegenheid uit de moeilijk heden te komen. Evan was zijn vriend niét, gelijk hij het heeft voorgesteld en de professor zelf. zou hem nimmer rech ten op zijn uitvinding gegeven hebben, indien mijn vader niet de macht over hem had gehad. In het leven van profes sor Evan heeft zich een feit voorgedaan, dat hem ln de cogen der wereld eerloos zou hebben gemaakt, Indien het bekend werd. Mijn vader wist er van, mijn vader had het bewijs van die eerlooze daad In handen en hij misbruikte zijn wetenschap om Evan te dwingen tot zijn wil. Dat was, ik lierkea het met schaamte, ge meen. Maar lager nog was, hetgeen mijn vader deed tegenover Alice Evan. Want hij dwong haar toe te stemmen in een huwelijk met mij. Eerst door het voor te stellen of hij anders Alici's broer in het ongeluk zou kimnen storten, toen dit niet hielp, door Alice het bewijsstuk van haar vaders schanddaad te laten zien. En het was om de eer van zijn nage dachtenis te redden, dat zij meende in een huwelijk met mij te moeten toestem men. Maar waarom vertelt gij dit, riep Werner weer, wij behoeven het niet te weten. Gij moet het wel weten Frits, luidde het ernstige antwoord, omdat Alice u liefheeft. En als gij weet dat zij deson danks met mij trouwen wilde, dan zoudt gij haar verkeerd beoordeelen. Dat wil ik niet. En ik vraag u tevens te gelooven, dat ik niet geweten heb, hoe mijn vader haar dwong. Dat heb ik nooit betwijfeld. Goed, dank u daarvoor. Mijn vader wilde de uitvinding van den professor verkoopeu, ook nog na diens dood en, eigenaardige opvatting, hij maakte zich zelf wijs, dat hij daarmee niemand te kort zou doen, indien Alice en ik trouw den. Onverklaarbare verblinding, die ik hem vergeef, want hij meende er mijn geluk mee te bevorderen. Mijnheer Van Gielen. zei Bunning nu, wij hopen innig, dat hij een genadig oordeel moge hebben. Maar spreken wij verder hierover niet. Oh. antwoordde Van Gielen, dat mijn vader zoo heeft kunnen zijn. Maar had hij veel schuld, hij heeft ook veel ge leden. Hoe heeft hij in voortdurende on rust geleefd van dien nacht af, toen de moord geschiedde. Hoe heeft hij gebeefd, dat de ware toedracht ontdekt zou wor den en het recht op de uitvinding hem ontnomen. Daarom is hij dien zelfden avond, dat de moord gepleegd werd op den Beukenhof geweest, zonder den moord te kunnen verhinderen, daarom heeft hij Jozef Evan zijn recht geweigerd in een vree.selljk onderhoud, dat zoo'n abrupt einde nam. Jozef Evan was de man die met mijn vader in de automobiel reed, toen deze verongelukte, die zoo zonder ling verdween. V/at een leven voor mijn vader, denkt u er in, zware financieele zorgen, steeds loerde de vijand op hem. Ik begrijp het wel, anderen zullen vooral zijn schuld zien, maar ik herinner mij allereerst, wat hij leed, zij het dan door eigen schuld. Wij veroordeelen hem niet, zei Wer ner en hij drukte zijn vriend hartelijk de hand, maar wat zijn uw plannen? Ik zal zoo spoedig mogelijk het land verlaten om elders te werken en om te trachten of lk kan vergeten, zei Van Gie len. Welnu, gij zult vergeten, want het is geen eigen schuld en wroeging die u drukt, meester, Schepenen en Raadsleden en dt# betrouwen heeft hij nooit bschaamdL Rechtvaardig voor iedereen, plichtvervul- lend tot het uiterste, heeft hij zijn weg gegaan, onverschillig aan dank of eer. Hij was dienstvaardig en niet het minst voor de minst bedeelden. Wie hem om raad ca hulp vroeg werd steeds, zoover het moge lijk was, door hem geholpen. De oorlog heeft hem geknakt. Hij ver bleef in Stavele van 1914 tot 1919 ea kwam in 1920 naar Merkem terug. Over tuigd dat hij niet meer bestand was te gen de inspanning en het werk di« d» heropbouw eener totaal vernielde gemeen te medebracht; gaf hij ontslag in Mei 1921, Hij was steeds een vurig muzieklief hebber en was Lid der harmonie vanaf 1873. Eestuurder in 1902, richtte hij d# harmonie weer op in 1925. Het was in da muziekzaal dat hij in 1929 de eerste aan val der kwaal kreeg die hem ten giav* zou voeren. Met Eeregemeentesekretaris Devrlendt, verdwijnt een verdienstvol Ambtenaar. Aan zijn graf werd dan ook een diep ge voelde hulde gebracht door den Heer Bur gemeester Baron de Coninck de Merckent namens de gemeente en door den Heer Gemeentesekretaris Bouciqué namens het Verbond der Gemeentesekretarisswn. Mog» God het hem mildelijk beloonen voor al het goede dat hij hier heeft volbracht. iBaaaBBaaaaaaaaaaaaaaaaBBaaa HEBT GE OOIT EEN GOED WOORDJK GEDAAN OM EEN EN ANDER KENNIS AAN 'IE ZETTEN TOT HET ABONNEE. REN OP DIT BLAD DANK EROM. Men nam hartelijk afscheid en buitea gekomen zei Bunning Arme kerel, hem den verwenden bankierszoon, die door zijn vader bulten alle zorgen gehouden werd, ls wel de ernst des levens op een vreeselijk harde ma nier duidelijk gewerden. Maar, vervolgd» hij op vroolijken toon, thans moet ge mij nog vergezellen, ik heb nog een bezoek af te leggen, waarbij jou tegenwoordigheid een vereischte is. Zoo? vroeg Werner. Ja. Je weet dat Alice Evan dadelijk vrijgelaten is, ik moet haar nu gaan ver tellen, dat haar broer morgen uit z'n hechtenis ontslagen zal worden. En dan? O. die gaat op zoek naar zijn vrouw. Van zijn nihilistische gezindheid ls hij wel zoo wat bekeerd, maar de dochter van Janowski heeft hij nog lief. En misschien nu haar vader niet meer zijn fanatieken invloed uitoefenen kan, wordt zij ook nog wel anders. Maar waarvoor moet ik mee? O, ik heb meer te doen en daarbij is een getuige noodig. Een half uur later waren de jongelie den in tegenwoordigheid van Alice. Mejuffrouw, zei Bunning, nadat hij haar de gunstige berichten omtrent haar broer had meegedeeld, nu heb ik nog iets. Het zijn een paar papieren met chemi sche formules en dergelijke, maar ze ver tegenwoordigen een zeer groote waarde. U is de eenige erfgename er van. Antoon van Gielen wil er niet van weten, uw broer heeft het recht dat hij er op kou doen gelden ook afgestaan. Hij reikte haar een couvert over. Het geheim van uw vader, zeide hij. Alice beefde toen zij de papieren aan nam. Maar dan eensklaps trad zij op het open haardvuur toe, wierp de papleren ln de vlammen, zonder een woord te spre ken. waar ze binnen eenige seconden tot asch verbranden. Toen slaakte ze eea zucht van verlichting. Dank u, zei zij, ik kan er niets be ters mee doen. Even zagen de drie elkaar zwijgend aan. Dat was mijn boodschap, zei Bun- ning weer, Mijnheer Werner heeft nog een andere. En voor de anderen wisten wat hij wilde, waren zij alleen, want de detec- tieve had plotseling de kamer verlaten. Een half jaar later trouwde Frits Wer ner met Alice Evan. Het ging alles heel eenvoudig. Maar van de getuigen was de een d« hoofdredacteur van Het Eerste Nieuws» en de ander een jongmensch, zoo fijn naar de laatste mode gekleed, zoo fatte rig, dat de heeren den neus ophaalden en olie jonge dames hem bewonderend nakeken. Dat was Bunning, de beroemde detec tive, einde;,

De Halle (1925-1940) | 1939 | | pagina 9