Hef Q-Schip - De Schrik der Duikbooten! ABDIJSIROOP Moeder in School Engeische duikbootvalien vernietigden twaalf Duitsche onderzeeërs UIT HET VERRE MISSIELAND IN 'T BINNENLAND UIT 00STDUINKERKE WIELRIJDEN Valling, hoest, bronchièt AKKER'S verstèrkte KOOP EEN SCHRIJFMACHIEN UIT 00SVLETEREN T ROOS KRUIS UIT H0UTEM-VEURNE WISSELKOERS GEZINSOPVOEDING VERVOLG» Een brief Tan Pater Rondewijn van Reningelst, aan ome Leters Beste Leters en Lezeressen, In deze benarde tijden gevoel ik mij niet heel op mijn pas om nieuw jaarbrie ven te schrijven. 't Beste dat ik U kan wenschen is, dat Belgie moge gevrijwaard blijven van oor log en de Vrede op aarde moge neder dalen. Is Belgie nog niet in den oorlog medegesleept. wij deelen toch van de brokken mede, en 't ergste ware dat Bel gie wederom 't slachtveld van Europa zou worden. Eurooa loopt nog vol van kreu pelen. blinden en verminkten uit den grooten oorlog en toch is die droevig» slachting wederom herbegonnen. Homo homini lupus zegt een Latijnsch spreek woord, de mensch is een wolf tegenover zijn medemensch. Neen. 't is zeker niet te erg gezeid. En dat na 20 eeuwen kristelilke beschaving. Wat moeten de geleerde heidenen daar over denken? En wat kunnen wij mis- sionnarissen daarop antwoorden als wij daarover ondervraagd worden? 't Is geen voorbeeld om de heidenen aan te zet ten tot bekeering. In de brousse spreken de lieden daar weinig ove£ zij kennen maar hét streepja grond dat zij bezaaien en hoeveel sche pels graan het kan opbrengen. Eilaas, dees Jaar hebben zij zonder den Grooten baas gerekend. Zooveel kan het land wel opbrengen, ■maar dees jaar is de hemel strak geble ven in het voorjaar, er is geen regen gévallen en op de magere gronden Is d» oogst niet rijp geworden, 't heeft te laat geregend. Vele arme lieden zitten nu reeds zon der eten en zonder voldoende kleêren. ■"Iet honderdtallen trekken zij naar an dere streken waar zii meeneh hunnen bonger te kunnen stdlen. 't Is ellendig die families op straat te zien voorbij gaan met hun weinig huisgerief in twe» manden aan de twee vlte'nden van eenen draagstok. Een hoopje vodden dat al» ^edde^oed dient, een zwarte ketel, een naar verlapte potten en tassen, soms een naar kiekens en dikwiils een schamel k'nd dat zit te bengelen op maat van den voortschrijdenden vader. De moeder en grootere kinders komen achteraan ge- trinpeld, bibberend van de koude en bleek van den honger. En alzoo moeten zii da gen en dagen op weg, hun eten bede lend en niet wetende waar zij zullen ver nachten. AI die ellende lenigen ware ons onmo- "eli'k. Wil zijn gelukkig hun een almoes t,e kunnen geven, zoodat zij weder eenen dag verder kunnen reizen. Wij zullen moeten schartelen om de twee einde- kens van 't jaar aaneen te kunnen knoo- nen. Ons budgetie is heel schraal en bij lange niet geklommen in evenredigheid met de uitgaven. De waren zijn fn prij» verdubbeld en meer. Van waar moet het tekort dan komen? Tot nu toe kwam het van vrienden en kennisseri uit Belgie, maar met dien oorlog in Europa ben ik beschaamd de pen op te nemen om te schooien. De toekomst in Belgie ls ver van rooskleurig en wie bewaart er niet gaarne een aonelken tegen den dorst? Ik zeg zoo God schept den dag en wij gaan erdooren wat er moet uitgege ven worden, moet uitgegeven worden en ^aar het een Vlaarosch soreekwoord is, zullen er nog Vlamingen zijn, die gelijk ik denken. ZIJ zullen de missies voort steunen, wat er ook te wachten staat. De goddelijke Voorzienigheid zal hun vrij gevigheid beloonen. De hennen scharten wel achteruit en komen toch ook aan hunnen kost. De gemobiliseerde soldaten zullen het ook wel niet kwalijk nemen, en moesten zij de ellende zien die hier geleden wordt, lk wed dat zij zelf een Inschrijving zouden openen voor de hon gerlijders van Haltaoyingze. Moge Ons Heer ons bijstaan. Aanvaardt, beste Lezers en Lezeressen van «De Poperingenaar», de groeten uit het verre Oosten. Gansch toegenegen. Pater PI. BOUDEWÏJN Miss. van Bcheut. P. S. 't Ware mij aangenaam kon dit briefke een plaatsken vinden in d» kolonnen van «De Poperingenaar». 't I» een schoon verzet voor mij dit blad t» lezen. Vrouw Janssens, met haar dulle mutse aan, ls met haar Paulke naar den Mees- ter gegaan, om hem eens te spreken I Denk maar eensHaar kind, zoo "n braaf onschuldig manneke, durven naar huis zenden met 25 regels strafwerk Ze zou den Meester eens flink onder handen nemen, en hem diets maken dat hij moet uit zijn oogen zien en geen onschuldlgen straffen. Al de buren waren natuurlijk op de hoogte van die stoute onderneming... Zoo nu, ze was er In schoolze stond voor den Meester! De goede man liet ma. eens haar woordenvloed over hem neerkémen en toen heel kalm Vrouw Janssens, wilt ge mij eens toelaten een paar leerlingen mijner klas te roepen, opdat ze W de fei ten vertellen, waarvoor uw kind gestraft werd? Toen nu die twee knapen in allen een voud alles hadden verteld, en dat Paul zelf moest bekennen, dat het zoo was, geraakte moeder Janssens zoo erg uit haar humeur, dat ze. eer iemand er erg in had, haar manneke bij den kraag vast had en het daar een paar flinke oorvij gen gegeven had. dat zijn ooren er rood van stonden... Beschaamd en vernederd verliet ze de school en wanneer de nieuws gierige buurvrouwen naar haar weder varen vroegen, kregen ze alleen maar een krekelig antwoordje: «Die verd... jongen ook! Nooit meer ga ik reclameeren bij den Meester! Ja, Ja. moeder Janssens ge zijt alleen niet in t gevalZoo menig moederke zag lk reeds ln dergelijke omstandighe den, naar den Meester van haar Jongen komen, en varen zooels gij! 't Is zoo jammer dat er zooveel onver standige moeders gevonden worden, die maar al te graag htm kinderen geiooven tegen de leerkrachten ln! Dit getuigt van zooveel te kort aan vertrouwen in Mees ter, zooveel te weinig waardeering voor hun opvoedingswerk! Wisten de moe ders maar hoeveel ze er zouden bij win nen .indien ze de school wat beter leer den waardeeren. en vooral wilden ze maar eens Inzien welk voordeel er hun kinde ren zouden aan hebben door ernstige sa menwerking tusschen schooi en huis! Voor de gezondheid uwer kinderen hebt ge TOlle vertrouwen in een geneesheer en ge «ruit U wel wachten diens voorschrif ten verkeerd toe te passen. Voor de op voeding uwer kinderen, van zoo'n over wegend belang voor hun later leven, kunt ge geen greintje vertrouwen stellen ln den specialist van t vak de Onderwij zer! Ons volk moet leeren waardeeren, niet eerst en alleen het onderwijs, dat de school geeft, maar bovenal de waarde van haar opvoeding, waartoe volledige samen werking tusschen school en-huis volstrekt noodzakelijk ls. me - Dit is een voorbeeld van de vele ant woorden die Inkwamen; die het niet per brieve deden, deden het mondelings: niet één die niet bedankt heeft. Van nu af zullen onze soldaatjes, een abonnement van 3 maanden op de Po peringenaar krijgen, aan een bijzondere genadige prijs, die de uitgever van het blad wel wil toestaan voor onze soldaten. Nu komen de eerste die reeds geant woord hebben aan de beurt. Nieuwjaar. Met de Nieuwjaar dagen ls alles rustig verloopen, in stilte en kalmte, en huiselijk. Anders ls er op de parochie geen bijzonder nieuws. Overlijden. De eerste dagen van t jaar hebben reeds het overlijden mede gebracht van het dochtertje van Gerard Vsrstraete, Agnes, 18 maanden. Triestige val. De weduwe van Benjamin Bulcke, bijna 86 jaar oud, heeft hi haar huisje een pijnlijke val gedaan, waardoor zij haar been gebroken heeft, 't Is een harde beproeving voor het brave vrouwtje in haren ouden dag. ST-JULIAAN. St-Antoniusfeest. De iicgendaagsche plechtigheid ter eere van St-Antonius, abt, heeft plaats van 17 tot 25 Januari Deze heilige wordt al hier vereerd en met betrouwen aanroepen tegen alle schadelijke plagen en ziekten onder de menschen alsook tegen de plaag der Zwijnen en andere Veeziekten. Orde der kerkelijke diensten Op 17 Jan., feestdag van den H. Anto- nius, te 9 uur. Gezongen Mis voor de Be devaarders. De Zondag na den Feestdag, te 7.30 U., eerste Mis; Te 10 uur Solemneele hoog mis; 's Namiddags te 2 uur, Vespers en Lof. Den 22 Januari, St-Antonius Maandag, Gezongen Missen te 8 en 8.30 uur en te 9 uur nadienst voor onze gesneuvelde sol daten. Dinsdag 23 Januari, Gezongen Missen te 8 en 8.30 uur. De andere werkdagen der Novene, te 8 uur, Gezongen Mis: Op al de dagen der Novene 's avonds Lof ter eere van den H. Antonius, abt. Dagelijks na de Mis binst de Antonius- dagen, wordt er gezegend met de Reli kwie van den H. Antonius. é*ok alle an dere dagen des jaars hebben de bedevaar ders de gelegenheid zijne relikwie te ver eeren, alsook waslicht, litaniën, medaliën en ex-voto's van den H. Antonius te be komen in de kerk. BEVEREN-AAN-IJZER. Belangrijke Voordracht. Op Zondag 14 Januari, te 6 uur. ter herberg 't Kasteelveldbij Jer. Begheln, komt E. Heer Jonkheere, van Belleghem, algemeene proost van de vlasbazen, op aanvraag van de Boeren- gildé, een belangrijke voordracht houden over Het VlasGezien dit onderwerp aktueel ls voor onze streek, zullen alle boeren er aan houden dezen gekenden voordrachtgever te komen beluisteren en er tevens nuttige wenken op te doen en er hun kennis te vermeerderen. Veloplaten. Van zoodra er velo- platen zijn voor 1940 kan men deze be vragen bij Daniel Facon, herberg De Tramstatie eiken zondag tot 4 uur en In de week vanaf 5 uur 's avonds. Dit om niet te moeten naar Rousbrugge gaan. Spoorkaarten. De kaarten voor vermindering op het spoor, afgeleverd «an de groote gezinnen, moeten voor 15 Januari ingebracht, zijn bij Geo. Can- daele. Na dezen datum kunnen moeilijk heden en kosten oprijzen vanwege de Na tionale Maatschappij. Ook vriendelijk verzoek de aanvragen voor nieuwe kaar ten, die nog ten-achteren zijn, zoo spoe dig mogelijk in te brengen. Dit bespaart moeite en tijd voor den persoon die zich hiermede gelast, daar tien aanvragen maar hetzelfde werk vragen als één aan vraag, en dit dan in een moeite doorgaat. Voor onze soldaten en hun gezin. Ook onze gemeente zal niet ten achteren blijven in zake hulp aan de gemobiliseer- den en hun gezinen. De werking zal hier naderhand uiteengezet worden. Thans raden we alle parochianen aan dit werk te steunen en reeds enkele lotjes te koo- pen van de reeds aan gang zijnde tom bola. De trekking gepaard met een feest avond gaat door op 4 Februari. De lotjes geven recht tot ingang voor dezen avond van lach en leute. BESELARE. Davidsfonds! Volk van Beselare! Onze Algemeene Voorzit ter zaliger Kan. Prof. Dr. A. Boon schreefIn het Davidsfonds wordt er gewerkt tot nut van de gemeenschap, In een ruimen geest van verdraagzaamheid en broederlijkheid. Daar is toch buiten de politiek nog zóóveel te doen, nog zóóveel opbouwend werk te verrichten, tot verheffing van ons Volk, tot versprei ding van onze Kuituur! Gij, die dit Jeest, laat u inschrijven en wordt Lid! D. F. Beselare wil en moet komen aan den kop van West-Vlaanderen! Kunst Vermaak moeten samengaan, Als doel: Naar hooger peil! Alio! Op dien weg medegaan!.,. De wind zit in ons zeil! De Voorzitter, GEO. Derde Feestavond 1940! Gezel schap Leute en Fierheidgaf 'n aan gename en gelukte avond. K. V. S. en K. A. J. brachten ons muziek, zang, de clamatie, gevolgd door Het Wonder kind kluchtspel Veel volk en groot succes! Da jonge lui sprong op de bres. Met Vlaamsche leute, kunst en pret, Dit feestje bracht ons veel verzet 1 PASSCHENDALE. Drie Koningen stoet. Zaterdag avond heeft de Sterre- stoet zooals telken jare de rondgang in de gemeente gedaan. De stoet was inge richt door de studenten in verlof en ge noot een gulhartig onthaal bij de bevol king. De opbrengst die een gunstig be drag opbracht zal ten goede komen aan Pater Moerman, missionaris ln China. Geraamten van Engeische soldaten ontdekt. Gedurende delvingswerken, welke gedaan wei-den op de gronden van den landbouwer Callens Gerard, heeft Verkamer Gustave, wonende te Zonne- beke, drie geraamten van Engeische sol daten uit den wereldoorlog 1914-1918, bloot gelegd. De bevoegde militaire dien sten werden van de ontdekking op de hoogte gebracht. PLOEGSTEEKT. Y-er persoenen ge- wojid. Ter hoogte van de wijk De Ruage had een botsing plaats tusschen een auto en een met vlas geladen vracht wagen. De auto kwam ua de aanrijding in een gracht terecht, zoodat de bestuur der, Jan Dewilde, handelaar, wonende aan deu Rijselschen steenweg, met ge weid tegen het stuurrad werd geslagen en zware inwendige letsels in de borststreek opliep. De schoonzuster van den bestuur der. Mevr. Saelens, gehuisvest aan den Armentièresteenweg, werd met een ge broken rib en verwondingen in het aan gezicht uit haar benarden toestand ge haald. De zoon van laatstgenoemde, had kneuzingen en senranunen cpgeloopen. Anderzijds liep de bestuurder van den vrachtauto, een spierontwrichting aan den rechterarm op. DE INTOCHT VAN EEN INFANTERIEREGIMFNT IN ONZE GEMEENTE Na wekenlange voorbereiding, in beste verstandhouding tusschen Burgerlijke en Militaire Overheden, kwam het Xste In- fanterieregiment, ergens uit België, zijn rustkampen alhier betrekken. De Intocht van het Regiment had plaats Woensdag dezer week in het middaguur. Het dorp had een feestelijk uitzicht bijna alle huizen waren bevlagd. De Gemeente Overheden zijnde Sche- pen-College. Gemeenteraad, E. H. Pas toor. Voorzitter van Dischraad, School- j hoofd. Politie en Brandweer-Officieren uitgedoscht voor groote ceremonie deed zijn opwachting op het Gemeentehuis. De schoolkinderen vormden jeugdige groepen voormelde Overheden flankeerend. en een ruime opkomst van de bevolking zou een voltallig Regiment dat sedert maanden de wacht optrok op de verde- digingstellingen, feestelijk begroeten. De toonen der militaire Muziekkapel weerklinken op de baan van Nieuwpoort en daar komt de Kolonel te paard aan het hoofd van zijn Regiment de hoek der Leopoldplaats omgedraaid. Het kranig figuur van den Bevelhebber groet de Bur gerlijke Overheden stijgt van zijn ros en vervoegt Dhr Burgemeester, die zooeven het Regiment was gaan begroeten op de grens der Gemeente. De Muziekkapel stelt zich op recht over het Gemeentehuls en daar komen de Ba taljons, deflleerend voor hun Kolonel en den Burgemeester. Flink uitgerust, ge zonde jonge kerels, niets latend speuren van de lange marsch die ze reeds ln de beenen hebben, geven de soldaten van 1939 een indruk van vastberadene kracht, die in niets moet onderdoen voor wat we gezien hebben van de strijdende eenhe den van 1914-T8. Het vaandel werd eerbiedig door alle omstaanders gegroet Na het défilé, voorafgegaan door de muziekkappel en gevolgd door een eere- 4 kompanie met vaandel, begaven de HH. Kolonel e.i Majoors, zich _a gezelschap der Burgerlijke Overheden naar het Ge- denkteeken der Gesneuvelden waar een roerende plechtigheid plaats hadHet Monument was omringd door schoolkin deren. Het Regimentsvaandel met wach ten aan den voet der Piëta die het aan denken onzer g -- '.velden vereeuwigt. Een ingetogen eere, _.uut terwijl de kla roenen te veldeblazen, schept de at mosfeer waarin het krijgsha,'g figuur van den Kolonel het woord at, zich in hoofdzaak tot de schooljeugd richtend en in sierlijk nederlandsch den rol schetst van het leger in de huidige omstandig heden, onderlijnend, dat het even kracht dadig paraat staat voor 's Vaderlandsch vrijheden als dit uit welks rangen onze gesneuvelden ontvielen. Na de uitvoering van het Vaderlandsch lied, begaven zich de Hoogere Officieren en de Burgerlijke Overheden zich naar Raadzaal van het Gemeentehuis waar een meer intieme kennismaking plaats had; bij het ledigen van een glas schuim - wijn werd getoast op ons Vorstenhuis, het Leger en ln het bijzonder op het Regi ment ten gaste. Inmiddels hadden de troepen de hun aangewezen kantonnementen vervoegd waar de keukens stonden te dampen. In een geest van wederkeerige genege- ne waardeering tusschen bevolking en le ger zal de rustperiode van het Regiment doorgebracht worden, zoodanig dat we ge rechtigd zijn te hopen dat van weers zijden best aandenken bewaard blljve. ISaBBRBRBBBBBBBBBBBBlBaBBBBB HEBT GE OOIT EEN GOED WOORDJE GEDAAN OM EEN EN ANDER KENNI8 AAN IE ZETTEN TOT HET ABONNEE- REN OF DIT BLAD. DANK EROM. C. S. IEPER De rood-witten zijn van Popcringe yan eene kale reis terug gekomen, veri its hunne verplaatsing nutteloos is geweest ten gevolde van de onbespeelbaarheid van het terrein. De dooi, die wat laat inge treden was, had de eerie helft van het veld in een waar moeras herschapen, zoo dat veeleer aan waterpolo dan aan voet balspel kon gedacht worden. Tot ovcr- riiaat van tegenslag was de ofïicieele scheidsrechter nog afwezig, doch beide Besturen namen het wijze besluit op zulkdanig terrein niet te spelen. Daar mede tellen de Ieperlingcn twee uitge stelde matchen door nuttelooze verplaat sing en ééne ontmoeting die ambtshalve afgelast werd. Intusschen hebben de ove rige wedstrijden van den Zondag kunnen plaats grijpen en moet er voor de kop- ploegen de uitslag Houthulst-Bizet als belangrijk aangestipt worden. Immers de twee tegenstrevers hebben een gelijk spel tot resultaat gekregen, wat voor de twee andere aanspraakmakers (leper en Po pcringe) als voordeelig mag bestempeld worden. De uitslagen van de overige mat chen kunnen geen invloed meer hebben op Eet klassement, alhoewel de fornte van Toekomst Meenen in het oog begint te slaan. Op het programma van 14 Ja nuari hebben leper en Bizct eene gemak kelijke taak te vervullen, terwijl Popc ringe en Houthulst op laatstgenoemd veld aan den haal zullen gaan. De rood-witten versloegen Wervik Sp. in den heenwed strijd met 4-0, en ze zullen denkelijk we derom den palm weghalen, zoodat zij zich Zondag avond nog altijd aan de spits der klasseering zullen kunnen houden. SPORT CLUB ZONNEBEKE Nogmaals werd de aangekondigde wed strijd van Zondag laatst afgelast. Zonne- beke kent nu ten minste zes afgelaste wedstrijden. Voorwaar een slecht voetbal seizoen voor deze winter. Heden Zondag 14 Januari spelen we nogmaals aan huis en dit tegenover Een dracht Moorsele». Mocht het weder gunstig zijn dan ver wachten we van onze jongens een prach- tigen wedstrijd, en van wege onze sup porters een groote opkomst, 't Zal de moeite waard zijn. Begin om 2 ure. S. K. GELUWE Geluwe 8 5 Wervik. Zondag 11. had op ons terrein de kamp plaats tegen onze buren, de Racingers uit Wervik. Tc 2 uur ving de match aan. Het terrein lag zwaar en 't was lastig voor de jongens, doch de kamp werd vinnig ingezet en welhaast telt Geluwe 2 doelen. De bezoekers reageeren en maken ook een doel welke setïens door Geluwe be- -antwoord wordt. Wanneer Wervik nog- eens aanvalt mag onze portier nogeens visschen. Aangemoedigd door dit sukses dringen de Racingers verder aan en stel len weder gelijk. Het spel is slechts 15 minuten oud en reeds zijn zes doelen aan- geteekent Nu verpoozen de jongens iets en tot aan de rust valt niets bijzonders meer voor, zoodat met 3-3 gedraaid wordt. Na de rust vangen de bezoekers snel aan en nemen onmiddellijk voorsprong, doch Geluwe verstaat het zoo niet en werkt snel tegen. Ook zal het de Sport- kringers lukken terug gelijk te stellen. Nu zien de onzen kans tot winnen en dringen ook geweldig aan en hun pogen wordt ook bekroond zoodat de bordjes 5-4 wijzen. De geestdrift zit in onze ran gen en de scoor wordt tvcder verhoogd. Het einde nadert, doch de onzen hebben 1 nog niet genoeg en maken hun achtste j doel. Wervik nochtans is niet ontmoedigd en werkt zich uit de klem en juist voor het einde lukt het hen hun vijfde doel aan te teekenen. SUPPORTER. F. C. WOESTEN Na veertien dagen .rust, krijgen wij op heden Zondag, 14 Januari, een ontmoe- I ting van belang; we moeten namelijk op- j treden tegen ae leidersplocg Poelkapelle. Dat zegt genoeg, meen ik. Supporters en sportliefhebbers allen 1 naar liet pleinDaar zult ge schoon sport te zien krijgen! Te Barthley, West-Virginië, deed zich een instorting voor in een koolmijn waardoor 84 mijnwerkers ingesloten wer den. Totnogtoe konden slechts twee lij- Ken geborgen worden. R.CDE PANNE Daring Blankenberge 9 De Fanne 2. Zondag voormiddag boden zich slechts 8 spelers aan bij het vertrek naar Blan- kenberge, waarvan 4 van het le elftal en 4 reserven. Dus weinig aanmoedigend voor deze spelerï en gedelegeerden, die met zoo'n opstelling de leiders in eigen vesting moesten gaan bekampen. Doch kapitein Oiner vond alras het gepast woordje om zijn mannen op te beuren en met volgen de opstelling zette De Panne de match in Keeper Recour Cam.; Backs A. Lehouck en A. Tegethoff; Halfs G. Eerebout en J. Demeyere; Voorlij n Vandermeiren, O. Vercoutter en P. Claus. Het spel ls nauwelijks één minuut aan den gang of Blankenberge schiet nr 1 binnen. De Racingers verdedigen zich kranig tegenover het rap passenspel der tegenstrevers, die tot aan de 20ste min. moeten wachten om den stand te verhoo- gen. "Weinige stonden later ls het reeds 3-0. Met groote overzetten verhuist het leder weldra naar 't kamp van Daring. Claus ontsnapt langs de lijn, ontwijkt een tegenstrever en IJlt recht op doel af; een klein overzetje naar Simon en 't wordt 3-1. De thuisspelers zetten 'n nieuw of fensief in, maar onze backs verijldelen den aanval. Het leder komt opnieuw bij Claus, Simon volgt en krijgt den bal, hij wil schieten doch struikelt nabij het doel zoodat een nieuwe kans te loor gaat. Da ring haalt een beste spel boven en weldra verdwijnen nrs 4 en 5 in onze netten. Steeds moedigt Omer zijn mannen aan en kan de rust bereiken met 5-1. Na de koffie nestelt Daring wederom in ons kamp en na 5 min. is de stand 6-1. Lehouck en Tegethoff kennen geen minuutje rust meer en beletten aan de tegenstrevers de juiste richting te kiezen. De Panne speelt meestal met gevaarlijke ontsnappingen. Nr 7 komt ter wereld voor de thuisclub waarna Claus voor de zoo- veelste maal ontsnapt; zijn hard inzen den stoot op 'n tegenstrever en komt in het doel terecht (7-2). Nieuwe poging van Daring; Tegethoff ontzet bij Ver coutter, die wijd overzet naar Claus; de ze vlucht naar het doel maar wordt ge haakt cn spartelt in de modder, bijzoover dat hij zich moet gaan wasschen in de kleerkamer. De thuisclub dringt steeds aan en zal nog twee punten aanteekenen. De Panne lijdt een zware doch eervolle nederlaag; wij moeten ons achttal loven voor zijn dapper optreden. Heden Zondag komen de spelers van Koksijde naar den Oosthoek. Een gift voor Pater Baudewljn, dank» baar aanvaard bij E. H. D'hoore, onder pastoor, St Janskrulsstraat. Postcheck- rekening 41771. en de gevaarlijke gevolgen daarvan. Sommige menschen, die wat zwalc z^n op borst en keel, denken datN het nu eenmaal hun lot ls 's winter® te moeten hoesten, kuchen en het benauwd op de borst hebben, Als GIJ tot diegenen behoort, probeer dan eens de nieuwe verstèrkte AKKER's AB DIJSIROOP, die aan honderdduizenden de lust in het leven heeft teruggegeven. Reeds na de eerste lepels, voelt Ge dat dit middel U heelemaal zal genezen. De slijmen die op Uw borst drukten en U benauwden4 komen gemakkelijk los, de hoestbuien wor den zeldzamer, lichter en verdwijnen, U^f ademhaling wordt weer diep en geruisch< loos en de slijmvliezen van Uw borst en keel worden versterkt. De planten-extrac- ten en de codeïne, de krachtigste hoest-be dwinger maken de nieuwe verstèrkte Abdij- •iroop tot ,,'a Werelds béste Hoest-slroop*'j «Kapel» 975 fr. 1450 fr. 1975 fr. Remington 2795 fr. Bij SANSEN-VANNESTE Gasthuisstraat Poperinge. DIENS"*" DER PAKETBOOTEN TUSSCHEN OOSTENDE EN FOLKESTONE PAKJE VOOR DEN SOLDAAT Bij al het genoeglijke dat de verlofda gen gewoonlijk voor de doolaards-gemo- biliseerden meebrachten, kwam er dees- maal wat bijzonders en wel het pakje voor den soldaatvan Oostvleteren. Op den slag ook kwam er zeker in 't hart van elke gemobiliseerde dat blij ge voel op van iemand, die langen tijd van zijn geboortestreek verwijderd, er plots terugkeert en ondervindt hoe vrienden en kennissen het nog steeds goed met hem meenen en hem nog altijd voort tot de hunnen beschouwen. Ja zeker, Beste Oostvleiernaren, uw pakjes wekten een warm gevoel van dank op in ons allen die, dwalend ergens in Belgiëin kouden sneeuw mijmeren over familie en over het verre dorpje als over verloren geluk. Welkom ook waren de dekens, die aan de behoeftige soldaten uitgereikt werden. Nu, in winter en koude verwarmen zij verkleunrie ledematen ln slecht-sluiten- de schuren en dunne barakken. En dan nog te denken dat er nog wat komt! Met vreugde ook zuilen de Oost- vleterensche soldaten vernomen hebben hoe ginder verre ijverige vingers en nooit vermoeide vrijwilligers aan 't werk zijn om nog als extra een paar sokken, een sjerp, of nog wat anders te bezorgen. Aan alle medewerkers voor dat alles besten dank en ook al mochten we al gauw in Oostvleteren t.zugkomen, nooit echter zal net vergeten worden hoe onze dorpsgenooten met ons meevoelden en ons zelfs met versnaperingen bedachten. Van een Oostvleternaar te velde Tabel der overvaarten voor de week van 15 tot 21 Januari 1944, Van OOSTENDE naar FOLKESTONE Maandag 15, te 10 uur, door Prin- ccsse Marie-José Vrijdag 19, te 12.30 uur, door Prin ses Astrid». Van FOLKESTONE naar OOSTENDE Dinsdag 16, te 12.30 uur, door Prin- cesse Marie-José Zaterdag 20, te 8 uur, door Prinses Astrid Deze uurregeling werd vastgesteld vol gens den hoogwaterstand, ten einde aan de passagiers het maximum van veiligheid te verzekeren. In geval van storm of mist, of wegens omstandigeden voortspruitende uit de vijandelijkheden, behoudt de directie der lijn zich het recht voor de afvaarten te verdagen en zelfs de overvaarten af te schaffen. H maaJ^t^n^drn HhH als d« Wonderbar» Bruin. Poeders ran dsr Apotheek DE POORTERS Sinl-Niki**»-Wa»«, V »0fMbUkktU,'k loadw KkidtUjk, »«vo!fta m du, ptjdu nllea brvtUéM. !Dt ttii r I faUn 4 Ir. Oebruikt m eens, TJ ALLERHANDE NIEÜWSJES Voor onze gemobiliseerde soldaten, die ook gaarne op de hoogte blijven van wat er op hunne parochie gebeurt, terwijl zij ergens in Belgiëgelogeerd liggen, la ten we weten dat er in den loop van het jaar 1939 - in hunne parochiekerk 21 kin deren zijn gedoopt geweest, 10 knechtjes en 11 meisjes - en dat er aldaar ook 21 menschen zijn ten grave gedragen 3 on der de 7 jaar en 18 boven de 7 jaar. In de kerk zijn er 7 huwelijken Ingezegend ge weest, waarvan 1 met een Poolsche. In den loop van het jaar werden er 19300 H. Communies uitgedeeld en sedert de mobilisatie komt er regelmatig den Vrij dag meer en meer volk naar de kerk om te bidden voor den vrede en voor onze jongens. Ei werd reeds 2 maal 's avond H. Uur gehouden voor dezelfde intentie. In de toekomst zal De Toekomst voor hen verder vertellen wat er gebeurt en zij zal het hun GRATIS gaan oververtel len in hun kantonnement. HEDEN ZONDAG 74 JANUARI te 2 uur TE HOUTHULST; W. HOUTHULST F. C. POP. I VAN VRIJDAG 12 JANUARI 1940 100 Fransche Franke»: bankbiljetten 61 k 61,50 frank, checks 66,5375 frank. 1 Pond Sterling 117,375 frank. 1 Dollar 29,71875 frank. 1 Gulden 15.785 frank IETS OVER MUNTWAARDE: het goud primeert gedurende de bewogen tij den door zijn uitstekende waarde. De leerling: Nu begrijp ik den bijval van het LIEBIG BLOKJE... 't ia het GULDEN BLOKJE. P. S. Heden Zondag, herbergkermis te Daniël Bondueiic. Vv arm aauuevoien aan de voetballiefhebbers.

De Halle (1925-1940) | 1940 | | pagina 4