De Oorlog van Finland met Rusland geëindigd De reis van H. Summer Welles De Vredesvoorwaarden Op Bezoek te Parijs en te Londen UIT POELKAPELLE LAATSTE BERICHTEN NOORDELIJKE OORLOGSDEPOT ONTDEKT TE GELUVELD Overal wordt den meesten lof geuit over de heldhaftige Finnen en wordt een betere toekomst gewenscht aan het land. Hr Herbert Hoover, gewezen President der Vereenlgde Staten, drukte de mee rling uit dat de dag van den rooden vrede ln de geschiedenis zal geboekt staan als bedroevend voor de beschaving. Bij velen wordt ook nog de vrees geuit dat Finland binnen enkele maanden het lot zou kunnen kennen van Tchecko-Slo- waklje. dat na verminking van het Su- detcngebled en'.telen tijd nadien geheel ingepalmd werd- DE LAATSTE A KRIJGSVERRICHTINGEN Niettegenstaande bekend was dat vre desonderhandelingen. gevoerd werden ls voor Woensdag geen enkele vermindering van da bedrijvigheid op het strljdfront tot stand gekomen. Op Vrijdag 8 Maart konden de Finnen de Russen verdrijven die vasten voet had den gekregen op verschillende punten van de Finsche zuidkust. Ln het Noorden werd door do Russen, naar Moskow. Nautsl be zet. Ton Noorden van het Ladogameer sneuvelden meer dan 2.000 Russen. Op Zaterdag hield de Russische druk op Wiborg aan. Enkele eilanden ln de baai van zelfden naam werden door de Russen bezet. Op Zondag werden zware gevechten ge leverd op het ijs van de Finsche golf. Verscheidene Russische eenheden, waar onder gemotoriseerde afdeelingen, zakten door het ijs dat door de Finnen werd stukgeschoten. Op Maandag leden de Russen nog zwa re verliezen te Kollanjokl maar konden zij enkele vorderingen van weinig belang maken in de baal van Wiborf en aan het Ladogam'eer. Op Dinsdag duurden de gevechten bij Wiborg voort. Moskow meldde dat de stad omsingeld was. 21 Russische vlieg tuigen werden neergeschoten. Woensdag werd nog voort strijd gele verd tot het uur vastgesteld voor het wapenbestand. Alle Russische aanvallen werden afgeslagen. In den morgen hebben Russische vliegtuigen nog enkele open steden gebombardeerd waar burgers ge dood en gewond werden. Naar verluidt waren ln de laatste dagen een paar Rus sische divisies ten noorden van het Lado gameer en bij Kuhmo ln een hachelijke positie geraakt, en waren htm rangen reeds ten zeerste gedund en was hun ver nieling nabij. Woensdag te 11 uur werd het ophouden van de krijgsverrichtingen dan bevolen. HET VERDRAG DAT STALINE GETEEKEND HAD MET DE SCH1JNREGEER1NG KUUSINEN Zooals reeds vroeger herhaaldelijk ge meld, nerd door de Sovjet-Regeering, kort na den aanvang der vijandelijkhe den op het Finsch-Russische front te Terljokl. een schijnregeerlng voor Finland gevormd onder de leiding van den Korn- munlst Kuusinen. Tusschen deze schljnregeerlng en Sta- llne-Molotoff werd op 2 December 1939 dus een drietal weken na den aanvang der vijandelijkheden, een vredesverdrag gesloten onder volgende voorwaarden 1. - Finland moest aan Rusland een gedeelte van de landengte van Karellë afstaan, groot 3.970 vkm. wijl de Russen 120 mlllloen Finsche marken zou betalen voor de spoorwegen en andere kunstwer ken aldaar gelegen; 2. - Finland moest ook aan Rusland verkoopen, voor den prijs van 300 mll lloen Finsche marken, het schiereiland van Hango, talrijke eilanden ln de Fin sche golf en het gebied van Kolvisto met het visschersschierelland. 3. - Daarentegen stond Rusland aan Finland een gebied af gelegen ten Noor den van het Ladoga-meer, tot ter hoogte van de Witte-Zee, streek bewoond door Karellers, ter grootte van 70.000 vier kante Km. Van de Regeering Kuusinen en dit vre desverdrag ls er thans geen spraak meer, tot zoover althans niet meer. Maar welk omnetelljk verschil tussclien toen en nu! POELKAPELLE. Davldsfonds. Wat een prachtavond die door bemiddeling van het Davldsfonds afdeellng West-Roo- zebeke, aan onze leden en aan alle be langstellenden werd aangeboden op Maan dag 11 Maart laatst leden! Er was wel volk opgekomen en wie er niet ls ge weest. heeft zijn kans verkeken om iets puiks te hooren. Heer Willem Demeyer en Juffer Louisa Aerts, hebben meester lijk en medevoerend hun apostolaatswerk verricht om het gezonde eigen Vlaamsche lied door ons volk te leeren smaken en te doen zingen. De Heer Voorzitter, Dr MulUez, die met het gebed de vergadering opende, allen welkom wenschtte, en de belde noest wroetende apostelen van het Vlaamsche lied voorstelde, wees er op hoe. door ons volk, wel Nederlandsche liederen werden gezongen, maar niet eigen werk, al hebben we zooveel grootmees ters van eigen karaktervolle liederen en daarom juist wordt die avond aangeboden om eigen kunst te smaken en te dienen. o Het lied veropenbaart gansch het le ven van het volk was het thema van de voordracht en inderdaad, onder de leiding door Heer Demeyer gegeven en door de gezongen liederen, hebben we ons eigen leven ln het lied uitgeleefd liefde tot den geboortegrond; gildeleven, stapliederen, kinderliederen, liefdeliede ren, treurliederen, strijdliederen, volgden elkander op en deden de toehoorders hun Vlaamsche eigen volksleven aanvoelen. Hoe deugddoende en opvoedend zoo iets! Met meesterlijke kunst van meeslepen, hen eigen, hebben Heer Demeyer en Juf fer Aerts, ons aanwezig volk doen mee zingen en geestdriftig dan nog wel. Dat ls opvoedingswerk, dat is kuituur voeden. Do Heer Voorzitter dankte hartelijk de beide zangers om him prachtig en deugd doende werk in ons midden en wees erop hoe het Davldsfonds wel de uitgelezen vereeniging is. om door Voordracht en liederen avonden, ons volk op te voeden en deed heel gepast vurigen oproep aan te sluiten zijn woord vond weerklank. Immers na de vergadering werden 11 nieuwe leden opgeschreven. Bravo Poel- kapelle, nu zljt ge reeds na deze twee avonden 33 Davldsfondsleden. en dat er nog bijkomen lijdt geen twijfel, want de aanwezige leden zorgen wel voor pro paganda, en zoo zal Poelkapelle toeko mende Jaar reeds met Januari zijn eigen afdeeling mogen begroeten. Dit ls ten andere het doel van de Westroozebeek- sche vrienden-afdeeling ln haar werking bij U. Geef dus uw naam bij E. H. On derpastoor of bij meester Oost. WIJ sluiten zoo het voorjaar, en schik ken het wel dat Westroozebeke en Poel kapelle, prachtig en geestdriftig, samen 11 Juli vieren we rekenen op u. Voordracht. Heden Zondag, bij Remi Pick, in 't Brabants Veulen zal de heer André Goethals, bestuurder der Melkerij te West-Roozebeke, om 9 ure voormiddag een voordracht houden over een zeer actueel onderwerp. Alle be langstellenden worden uitgenoodigd, dit tot hun eigen baat. Aandoenlijk Schouwspel! Zaterdag laatstleden, toen ln den namiddag de genaamde E. V. voorbijreed aan het huls van haar schoonzuster, L. B., kwam deze laatste naar E. V. toegesprongen, zeggende door hare hartsvriendin!! belasterd te zijn geweest, daarop werden van weers kanten door Eva's dochters klinkende oor vijgen uitgedeeld, ook nog geroepen en gescholden in 't Vlaamsch! (met haar op). 't Begon zelfs wat vermuft te rieken, maar gelukkig een der partijen geraakte los, en zette koers naar 't Oosten. (Vroe ger kwamen de Wijzen ook uit het Oos ten, toch wel?) Bllan geen dooden noch gewonden, enkel een paar ongeverfde, blozende ka ken I JltRKKM. De Fiere Morgenkraaiers, Uitslag van Zondag 3-3-40 1. «Louis», Vlaeminck Marcel. 122; 2. «Pol», Hemerijck Romaln, 115; 3. «Jan», Behaegel Julien, 100; 4. «Cd», Grossey* Roger, 77; 5. «Scherens», Marent Sllvère, 57; 6. <«Tarzan«, Debruyne Gaston, 53; 7. «Wardje», D'Haene Georges, 53; 8. «Noom», Bruneel René, 50; 9. Mon», Hen- nln Marcel, 36; 10. MonatjeDenijs Ad- hémar, 24; 11. «Roeland», Durnez Gas ton, 19. De Strausszangers. -- Op Zondag 17 Maart om 7 uur, Algemeene Vergadering waarop alle Vinkeniers verwacht worden, gezien de belangrijke besprekingen die zullen gevoerd worden over het aanstaan de speelseizeon en ons Kongres te Rum- beke. HET BESTUUR. MERKEM. II. Zending. Op Zon dag 25 Februari, werd de H. Zending in gezet door de EE. Paters Meersdom en Uten. Van den eersten dag kwamen de geloovigen goed op om de gloedvolle en In dringende Sermoenen der missionarissen te aanhooren. De toeloop groeide van dag tot dag aan, zoodanig dat de ruime kerk bijna vol liep. De inwoners van Mer- kem, overtuigd van het geestelijk voor deel van zulke Genadevolle dagen, heb ben eens te meer bewezen het groot be lang welke ze stellen in 't verstevigen van hunne godsdienstige gevoelens en in de opbeuring tot volmaakter en heiliger leven waartoe ze aangezet werden door het machtig woord der zendelingen. In drukwekkend was de Ceremonie ter eere van het H. Sacrament gehouden den Don- derdag-avond. Den Zondag was de dag der openbare hulde aan den Gekruisten Jezus. Begun stigd door een prachtig zonneweder ging de Kruisprocessie door de stille straten van 't dorp. Zingende schoolkinderen stap ten vorenop tusschen de bevlagde huizen, gevolgd door een overgroote stoet van mannen en vrouwen die nu eens biddend dan eens zingend het vereerde Kruis voor afgingen. De stoet was opgeluisterd door de Har monie St Cecilia, die de Gewijde Gezan gen begeleidde. Bij het H. Hartebeeld hield de E. Pater Meersdom een indrukwekkende rede die diep in 't hart drong der aanwezigen. Hoe aangrijpend die kreet van honder den en honderden trouw zwerenden aan Jezus, hun Verlosser, hun Weldoener, hun Broeder. Inwoners van Merkem blijft uw eere woord getrouw. WESTOl'TER. Uitreiking van rant- soeneeringszegels. De inwoners worden verwittigd dat de afgifte der rantsoenee- rlngszegels zal, ten gemeentehuize, gedaan worden van Maan- tot Woensdag, 18 tot 20 dezer, telkens van 9 tot 12 u. en van 14 tot 16 uur. Ieder zegelblad zal slechts afgeleverd worden op vertoon van a) de Identiteits kaart of verlofbewijs en van de rant- soeneeringskaart; b) van de identiteits kaart van den vertegenwoordiger en van de rantsoeneerlngskaart van de kinderen beneden de 15 J. Degene, die niet in bezit zijn eener rantsoeneerlngskaart, 't zij dat ze nog niet afgehaald ls of voor gèltjk welke reden moeten zich ten gemeentehuize aanbieden op Donderdag, 21 dezer, van 9 tot 12 u. Bemerkt dat verloren of ver nietigde zegels niet vervangen worden. Burgerwacht. Maandag 11. te 7 uur had ln een der lokalen der Gemeente school de eerste les-avond plaats der Bur gerlijke Wacht. Heer Jer. Vermeulen, Leeraar aan de T. B. W-school te Poperinge, hield er een eerste les over het Luchtgevaar. Maandag a.s. te 8 uur, grijpt de tweede Les plaats en deze zal handelen over de Strijdgassen. De les werd aandachtig ge volgd en de mannen van Kommandant Eug, De Keuwer nemen het ernstig op. BEVEREN-IJZER. Landbouwnieuws! Op Zondag, 17 Maart, wordt er in 't Boerenhof bij F. Lepee een belang rijke voordracht gehouden over Ver zorging der Velden en Weiden in de hui dige omstandigheden Deze voordracht wordt gehouden seffens na de vroegmis. Landbouwers, profiteert ervan! HET BESTUUR der Boeieugüde, BOEZINGE. Gezoud verstand. Er is zeker nooit geen tijd geweest als nu dat de menschen zoo hoog opliepen met hun gezond verstand, als ze aan het rede neeren zijn. Ge moet slim aijn den dag van vandaag hoort men meer dan eens, en er ls ook zeker nooit meer zeever ver teld geweest. Inderdaad, gaat do win kels binnen, drinkt een pot in de herberg, mengt u met een groep 's Zondag na de mis, luistert naar de gesprekken die gevoerd worden ais nen troep mannen ergens staan te wachten; en als ge dan thuis komt en aan uw zeiven alleen zijt overgelaten, en gij dat allemaal overpeist, vraagt u dan eens goed af of gij nog gezond verstand hebt, of wie eigentlijk de dwazen zijn. Ja, de menschen spreken nu van alles en over alles en beoordeelen dat met hun zoogezegd gezond verstand. Ze overloopen de hulsgezinnen en weten zoo goed een- Ieders rekening te maken, hoe het veel beter zou gaan met veel min werd en min kinderen, te oordeelen naar hun gezond verstand. Ze bespreken de wetgeving en kunnen er maar niet wijs uit geraken dat de regeerders zoo dwaas zijn. terwijl zij met hun gezond verstand dat alles zoo natuurlijk kunnen oplossen. Ze be spreken den oorlog, de mobilisatie en trekken de onwaarschijnlijkste gevolg trekkingen spijts al hun gezond verstand. En niettegenstaande ledereen alles zou weten te beredderen alleen mét zijn ge zond verstand, zien wij heele dagen dat er nog nooit meer dwaasheden werden gedaan dan op heden, cn die zoo ver standige menschen nog dikwijls wel de domste lijn. Het Vrije T'urtje van den Soldaat Mannen, naar wij zoo van links en rechts vernemen, wijt gij aanzien door uwe makkers als bedorvelingen. Inder daad, er werd voor u reeds veel gedaan, en het bijeengebrachte geld voor al dat breiwerk, paksken, dag- en weekbladen, komt al aan een redelijk sonuneke. Wel nu, zoo men u daarvoor een beetje be nijdt, zorgt ook dat ze met Paschen even eens naar u kijken en een beetje jaloersch zijn. Waarom? Omdat gij zoo eensgezind, vrij en welgezind op tijd uw paschen houdt. Laat zien aan uwe aalmoezeniers, vooral aan deze die u nog niet kennen, dat gij mannen zijt zonder veel beslag maar van een stuk; geen lafaards die hunne plichten verzuimen uit vrees dat een of ander zou kunnen met him lachen, maar mannen die opgebracht zijn in een godsdienstig huisgezin en die weten wat hun te doen staat. Komt Boezinge aan de spits om zijne stoffelijke bevoordee- ligden, het weze 't ook om zijn geestelijke. Nieuws van 't Onzent. Er is nog nooit zooveel volk geweest in het VAS- TENSERMOEN als verleden Zondag, een volle kerk. En nochtans anders een ge wone Zondag en schoon weder om uit te gaan. Is dit ten gevolge de retretten? Of wel door de omstandigheden? Hoe het ook weze, in alle geval is het troostend voor den predikant en stichtend voor heel de bevolking. Maandag 11. hebben de B. J. B-ERS nog eens getoond dat zij kunnen als ze willen. Spijts de mobilisatie van zoovelen waren toch een 30-tal boerenzonen aanwezig, om leerrijke voordrachten te aanhooren en nuttige besprekingen te houden. De PALMPROCESSIE gaat uit na de wijding van de kloosterkapel. Elk jaar is er meer en meer volk mede, dat maar steeds zal toenemen naarmate liet men- schelijk opzicht, vooral bij 't sterke ge slacht, zal afnemen. Dinsdag a.s. 19 Maart te 10 u. voor middag is er STIERENK EURÏNG EN WEDSTRIJD voor stieren en koeien, voor Blkschote, Boezinge, Elverdinge, Lange- mark, Poelkapelle en Zuidschote. Zooals vermeld staat ln het Paro chieblad, ls er iiog een VREDESBEDE- VAART op Beloken Paschen, 's namldags na het Lof. Deze keer ls het naar de Kapel aan het Sas, ter eere der H. Fa milie, O. L. Vrouw van Gedurigen B1J- s' md en de H. Theresia. Volharden, zeg gen onze priesters. Op Zondag 31 Maart komt de NE GERONDERWIJZER, Hr Samoera ons spreken ln de Parochiale zaal, over de zeden en gebruiken van zijn zwart ras, wat hij met filmen opluistert. De op brengst dient voor zijn studies aan de Hoogeschool. Zondag 7 April ln de Parochiale zaal, SOLDATENAVOND. Op voorhand zullen kaarten aangeboden worden, om met de opbrengst ervan voort het ver schaffen van dag- en weekbladen te kun nen verzekeren, dat voor drie maanden 2.600 fr. kost. Hieraan moeten wij allen, zonder uitzondering, het onze bijbrengen. Weet ge?... dat de Belgische Brou wers aan den Minister van Landsverdedi ging hebben gevraagd dat hij uit gezond heidsredenen dagelijks aan de soldaten een liter bier zou geven?... dat alwie lid is van het Davidsfonds, daardoor een ka tholieke organisatie steunt, dat in de schaal wegen kan voor het opeischen van het Vlaamsche Recht?... dat de burgers 't akkoord gaan met Minister Pierlot, als hij zegt dat ze meer moeten denken aan hun plichten dan aan hun rechten maar... dat het dan voor iedereen moet gelijk zijn?... BIKSCHOTE. Een veelzeggende sol datenbrief voor die het begrijpen wil Goed ontvang ik alle dagen het Nieuws blad». waarvoor ik zeker tevreden ben; ge lukkige soldaten, die zulk een proost heb ben. Alle dagen staan de soldaten hier van geheel de kamer rond mijom die gazette te lezen Iedereen is toch nieuwsgierig, de eenen om het sportblad, dan een ander voor den toestand, of om het nieuws te weten van overal. Het beneemt voor de soldaten van onze kamer veel ledigen tijd; nu Waarde heer zal ik maar beginnen te eindigen, en bes ten dank door ledereen van ons Alle da gen ontvang ik ze juist op den datum. Waarde heer octvane nu de beste groe ten van ons allen. Wie zou het kunnen gelooven, dat één dagblad zooveel gelukkigen maakt, en zooveel goed doet, er. zooveel kwaad be let; terwijl ze van het nieuws uit de gazet spreken, dan zwijgen ze toch dien tijd van andere dingen. We weten wel dat onze Blkschootsche soldaatjes van dien kalieber niet zijn, maar zij zijn niet al van Blkschote. Aan onez soldaten. Het doet de parochianen van uw parochie zooveel deugd te mogen lezen dat zoo smekt aan uwe dagelijksche gazette maar vergeet nu ook ne keer niet, dat het voor de paro chianen zoo aangenaam is te weten dat ge uw gazet ontvangt. Stel niet uit tot morgen, wat ge heden kunt bezorgen die nog niets heeft laten weten, en daar zijn er nog velen, doet het nu ne keer seffens. Geen bijzonder nieuws op de parochie, geen nieuw* goed nieuws. HOUTEM-BU KOMEM. Laffe aan randing. Op ongeveer 100 meter van de statie, ln de Ieperstraat, staan een reeks van 4 hulzen. In het tweede woont de familie Emile Vandermeersch-Zéile Vrrbrugghe, ln het vierde de echtgenoo- ten Borry en tusschen beiden de echtge- nooten Baert, waarvan de man ln de statie dienst doet. Donderdag 29 Februari 11. terwijl Vandermeersch in den hof aan 't werk was, ongeveer 9 uur 's morgens, wilde zijne vrouw oud 65 jaar tot bij de familie Borry gaan, toen zij, juist na het voorbijtrekken van de deur van het huis Baert door de echtgenoote bij het haar gevat werd, ten gronde geworpen, terwijl de echtgenoot Baert, nog zijne vrouw ter hulp kwam om vrouw Vandermeersch, slagen en schoppen toe te dienen; de aanranders trokken zich slechts in hun huis toen de geburen de verwonde ter hulp kwamen zulke daad verdient een strenge straf. Vervolg vpn blad) dienste van Finland zouden gesteld heb ben. In de Fransche Kamer, op Dinsdag JL zette de H. Daladier het Fransche stand punt uiteen. H. Daladier wees eerst op de hulp door Frankrijk reeds geboden aan Finland (175 vliegtuigen, 496 kanon nen, 500 machlengeweren, 200.000 grana ten en 20 millioen patronen). Vervolgens verklaarde hij dat de Hcogere oorlogsraad besloten had manschappen te zenden naar Finland, zoo dit land de Fransche hulp zou ingeroepen hebben. De Fransche troe pen van het explditiekorps waren reeds samengebracht en waren 50.000 man sterk. Ook van Engelsche zijde waren alle maat regelen genomen. Met Noorwegen en Zwe den werd reeds onderhandeld. Hulp kon evenwel niet geboden worden zoo Finland die niet inriep. DF. HOUDING VAN ZWEDEN Van de zijde der Westersche Mogend heden werd aan Zweden aangewreven dat het druk zou uitgeoefend hebben op Fin land tot het aanvaarden van de Russi sche voorwaarden om reden dat ook van Duitsche zijde druk zou uitgeoefend ge weest zijn op Zweden tot dit doel. Dultscli- land zou. naar de Fransche en Engfl- sehe pers. aan Zweden hebben bekend gemaakt dat alle doortocht van vreemde troepen als hulp voor Finland als een schending van de Zweedsche neutraliteit zou aanzien zijn geweest. Van Zweedsche zijde werd hiertegen heftig protest aangeteekend en hoogge houden dat Zweden alleen ingegaan ls op het Russische voorstel om aan Fin land de Russische voorwaarden bekend te maken, en ten geenen deele druk heeft uitgeoefend op Finland en geen druk heeft gekend van Duitsche zijde. In Zweden doet men nog uitschijnen dat al het mogelijke werd gedaan om Finland hulp te bieden maar dat die hulp niet mocht tot gevolg hebben de neu traliteit van het land in het gedrang te brengen en Skandinavie tot een oorlogs- tooneel te maken. Van Duitsche zijde wordt beweerd dat de Duitsche Regeering in de kwestie niet is tusschen gekomen. Evenwel drukt men er ten zeerste zijn tevredenheid over uit om het sluiten van het Finsch-Russische vredesverdrag, wat de oorlog verder be perkt. HELSINKI IN ROUW Toen Woensdag de vredesvoorwaarden bekend gemaakt werden werd aan alle openbare, en ook aan talrijke partikuliere gebouwen, de vlaggen half stok gehe- schen. De radio-uitzendingen werden aan gevangen met de doodenmarsch. Het leven te Helsinki ging zijn gewonen gang wijl voortgemaakt werd met de voor zorgsmaatregelen tegen luchtgevaar. Te Moskow jubelt men daarentegen om de voorwaarden die aan Finland konden worden opgedrongen. Te Berlijn uit men eveneens zijn tevre denheid om het sluiten van den Flnsch- Russischen oorlog. De grootste oorzaak van deze tevredenheid moet wel hierin liggen dat voortaan Rusland grooteren ekonomischen steun aan Duitschland zal kunnen verstrekken. In alle andere landen brengt men een oprechte hulde aan het klein landeken dat Finland heet, dat zich dapper heeft geweerd, dat met een kleine legermacht de ontzaglijke macht van de Sovjets zware klappen kon toebrengen en zelf niet ver slagen werd, maar slechts aan de over macht moest toegeven wegens gebrek aan hulp. Summer Welles in onderhoud met Generaal Sikorski. voorzitter van den Pooï- schen Raad in de Kanselarij te Parijs. co» H. Summer Welles, op reis bij de Eu- tereinde hem den bijzonderen toestand ropeesche hoofdsteden om inlichtingen van Noord-Ierland voor cogen te leggen, te winnen voor den H. Roosevelt, was Aan de pers verklaarde de H. Welle» op Vrijdag 8 Maart nog te Parijs waar niets te zeggen te hebben omtrent zijn hij oen onderhoud had met den Heer zending en dat hij totnogtoe aan nle- Georges Bonnet. mand een persoonlijke opinie over den Den Zaterdag voerde de Amerikaansche Euvopeeschen oorlog te hebben geuit en afgevaardigde nog gesprekken met den verklaarde verder dat hij op 14 Maart Heer Reynaud, Fransch Minister van Fi- Londen zou verlaten om aiover Parlj» nantien, en met den Gezant van Bra- Rome te bereiken, waar hij nog een on- zilië 'te Parijs; ook nog met de Poolsche derhoud zou hebben met den duce, om Ministers Sikorski en Zaleski. dan een 18 of 19 Maart terug naar Zondag vertrok hij per vliegtuig naar Amerika te vertrekken. Londen. Engelsche en Fransche milital- Dinsdag ontving hij de Heeren At tied re vliegtuigen vergezelden hem tot Lon- en Greenwood, de leiders der Engelsche den waar hij te 12.10 u. aanlandde. Hij oppositie, en later de Heer Sinclair, d» stapte ln zelfde hotel af waar Lord Ha- leider der Liberalen. Nadien had hij een lifax gelogeerd was. onderhoud met den Belgischen Gezant te Het eerste onderhoud had hij met den Londen: Heer Cartler de Marchlenne, en Amerikaanschen gezant H. Kennedy, met de HH. Carogan en Churchill. Maandag werd Heer Summer Welles Woensdag had Hr Summer Welles nog ontvangen door den Koning van Enge- een onderhoud met den Hr Lloyd George, land en later in den dag onderhield hij Donderdag is hij afgereisd naar Parijs, met den Heer Chamberlain. waar hij een nieuw onderhoud had mei Afgevaardigden van Noord-Ierland ver- den Rr Daladier aan wie hij een per-( zochten om een onderhoud met de bij- soonlijke boodschap van President Roo- zondere gezant van den Heer Roosevelt, sevelt overhandigde. 3 HOUTEM leper 1. Begrafenis. Donderdag 11. om 9 1a u. had alhier onder grooten toeloop de plechtige begrafenis- dienst plaats van Mejuffer Marie-José Van Coppernolle, dochter van M. P. Van Coppernolle, onderwijzer aan de gemeen teschool. De leden van den Euch. Kruistocht droegen het stoffelijk overschot, dat om ringd was door de Congregatie van O. L. Vrouw, waarvan de duurbare overledene altijd een vurig lid geweest is. In de Kerk bemerkten we E. P. Desbu- quoit, Bamabiet; E. P. Dopchlc, van het huls der E. P. van Scheut te Leuven en E. H. Dujardin, onderpastoor te Moes- kroen. Verders een afvaardiging der Knechten- en Meisjesschool. Vanwege de leden van den Euch. Kruis tocht werd het schild van den Bond als aandenken op haar graf neergelegd als ook twee prachtige bloemruikers vanwege hare vriendinnen. Binst haar langdurige ziekte en zelfs binst haar laatste oogenblikken heeft die schoone ziel nooit haar glimlach en goed humeur verloren. Ze won daardoor de genegenheid van allen die haar om ringden en ze leeft voort in hun aanden ken en gebeden. Mocht ze een Engel van troost zijn voor haar dlepbeproefde Familieleden. ROESBRUGGE-HARINGE. Bond der Kroostrijke Gezinnen. Zondag 11. werd ln de herberg De Brlkkerij de jaarlijksche algemeene vergadering ge houden voor de Kroostrijke gezinnen. On geveer tachtig op de negen-en-negentig leden van den Bond waren aanwezig. Na een hartelijk welkomwoord van den Heer Burgemeester Deerea, voorzitter, werd de toestand der kas uiteengezet door den penningmeester. Daarna werd overgegaan tot de Jaarlijksche Tombola. Dank zij de vrijgevigheid der eereleden en de zorgen van het bestuur, mochten de aanwezige leden een aantal prachtige prijzen in ontvangst nemen, en iedereen was uiterst tevreden. Het bestuur verzocht vriendelijk de le den die afwezig waren, zoohaast moge lijk zich in regel te stellen en hunne lid- kaart te willen afhalen bij den Heer Schrijver van den Bond. OOSTNIEUWKERKE. Geestelijke Zending. De geestelijke zending gaat goed haren gang. De klokke roept ver scheidene malen iederen dag de geloovi gen ter kerke. En ze luisteren gretig naar 't woord van de eeuwige waarheid. De zieken hebben deze week meestal hun nen Paschen gehouden, en 't meerendeel der mannen zullen dat doen met Palmen- zondag. Mochten die schoone dagen hier een blijvenden zegen achterlaten! Naar Congoland. Zuster Marle Richard (Flavie Reipui van de Witte Zusters van Heverlee. hier geboren, ver trekt binnen eenige dagen naar 't mis- sieveld in Congoland. De parochianen hebben haar een flinke aalmoes bezorgd voor hare missie. Wij wenschen haar goed heil. ELVERDINGE. Uitslag der Ilane- prijskamp Fiere Kraaiers van 10 Maart 1940. 1. «Molotoff», Duthoit L., Poperinge, 146; 2. "Jaco-, Bourgeois A„ Boezinge, 141; 3. «Rob», Busschaert R., Elverdinge, 140; 4. ««Pitje», Boutez L., Poperinge, 139; 5. «Jacquie», Pachezoon M., Poperinge, 132; 6. «Erene», Verbeke A., Zonnebeke, 116; 7. «Coo», Groseelle R„ Merkem, 99; 8. «Pol», Hemeryck M., Merkem, 96; 9. •Uitzet», Lauwers M„ Poperinge, 95; 10. CocoSoenen Pol., Brielen, 87; 11. Cae sar», Demeerseman J., Boezinge, 86; 12. •Stalin», De Berdt L., Poperinge, 82; 13. «•Gust», Duquenne L., Poperinge, 80; 14. Jacquie», Martens J., Poperinge, 79. In naam van de Maatschappij bedan ken wij alle tegenwoordige leden. Er wa ren 52 deelnemers. BESELARE. Davldsfonds. Onze opmarsch 1940! Nog vaart de boot ver der op verkenningstocht, met Leeuwen vlag in top! Na ons laatste feest aan boord, pikte de bemanning twee matro zen op! 2 Nieuwe Leden! Dus voor 1940 tellen we nu reeds 27 nieuwe Leden! Bes ten dank! Lieve Propagandisten! Leden! Nooit zag de Feestzaal zóóveel Volk, Als op ons laatste avondfeest! Gij, die er waart, weest nu de tolk! Maakt propaganda, om ter meest, Voor 't Davldsfonds! De Voorzitter, Geo. ZONNEBEKE. Obussen opgediept. Nabij zijn woning op De Brlkke heeft J. Claerebout een paar Duitsche obussen van groot kaliber opgediept. Naald in den vinger. Tijdens werkzaamheden met de naaimachine heeft Maria Claerebout, vrouw V. Baelen een stuk naald dwars door den top van den llnker-wijsvlnger gekregen. Dokter Ronsse uit leper haalde het sterk vast zittend stuk uit. Voetballer gekwetst. Speler Th. S. heeft tijdens den laatsten wedstrijd een erge beenwonde opgeloopen tengevolge van een stamp door een medespeler. Een paar weken werkonbekwaamheid volgen. Vroolijke Kraaiers. Hanenkraaling op Zondag 17 Maart om 9.30 ure, ui de Schaapdreef bij Th. Masure, Ieperstecn- weg. 75 Fr. vooruit en boven 't getal inleg bij. inleg 3 fr, zonder iidkaart, MISSÏEFEEST DAME MARIA ADR1ANA 500 DUIZEND FINNEN UIT HUN HAARDSTEDEN VERJAAGD. De door Finland aan Rusland afgestane gebieden waren bewoond door 400.000 A 500.000 Finnen. In de landengte van Ka- relië woonden meest kleine boeren. Wi borg alleen had een bevolking van 80.000 zielen, Hango van 25.000. Al deze lieden hebben dus in feite have en goed verloren. De Finsche Regeering heeft alle maat regelen genomen om de ontruiming dier bevolking tot stand te kunnen brengen. Daarom werden alle autos en ander voer tuigen opgeëischt om die ongelukkigen, zooveel mogelijk met him meubels en roerende bezittingen, naar het binnen land over te brengen. Die reeds gevlucht waren mogen naar hun haardsteden niet meer terugkeeren. De ontruiming moet volledig voleindigd zijn met den 19 Maart voor Wiborg, den 23 Maart voor Hango en 2S Maart voor Sortavala. De ontruimden zullen volle vrijheid hebben om zich hier of daar te vestigen. Intusschen moeten zij een on derkomen vinden bij Familie, of vrien den. of in cantonnementen. FINLAND VERLIEST EEN TIENDE VAN ZIJN GRONDGEBIED. Uit Helsinki wordt gemeld dat Finland in het geheel 30.000 vlerkante Km. ver liest. 't zij ongeveer een tiende van zijn grondgebied (of nagenoeg de grootte van het grondgebied van België). De verloren gebieden waren meestal streken waar kleine landeigendommen be stonden. Er zijn ook twee nijverheidsstre ken bij. De Houthaven van Finland zal van Wi borg nu waarschijnlijk naar Kotka wor den overgebracht. DE RUSSEN SCHOTEN NOG NA HET UUR VAN DEN WAPENSTILSTAND Uit Stockholm wordt vernomen dat de Zweedsche vrijwilligers die deel namen aan den strijd door de Russen bescho ten werden tot 11 minuten na 11 uur, dus na het uur van het wapenbestand. Hierbij verloren de Zweden nog verschil lende hunner manschappen. Door Moskow werd een laatste leger- berlcht medegedeeld, waarin verklaard werd dat Woensdag morgen de Russen bij een stormloop Wiborg wisten te ver overen. NAAR MILITAIR VERBOND TUSSCHEN FINLAND. ZWEDEN EN .HOORWEGEN? Door de Finaclv» Regeering werd aan Noorv egea on Zweden het sluiten van een militaire alliantie onder die drie lan den, aangevraagd. Zweden en Noorwegen hebben geant woord dat dit verzoek in overweging zal genomen worden. Intusschen werd zoowel door de Zweed- sche als door de Noorsche Minister van Bulteiilandsche Zaken de wenschelljkheid ulogesproken om een nauwere samenwer king tusschen de Noorsche Staten, NOG EEN EN ANDER. Thans blijkt dat Frankrijk en En geland tot tweemaal toe aan Finland ge vraagd hebben of het hulp verlangde. Vooral Canadeesche en Poolsche divisies zouden gestuurd zijn geweest naai' Fin land. daar die meer bestand waren tegen de koude. Naar zekere geruchten zou Rusland een Sovjet-Republiek van Karellë oprich ten, met Wiborg als hoofdstad. Zweden heeft in het geheel 9.000 vrijwilligers en 4.000 arbeiders naar Fin land gestuurd. In een dagorde van Maarschalk Man- nerheini v.ordt medegedeeld dat 15.000 Finnen en 200.000 Russen sneuvelden in den oorlog. Hierboven een foto van Eerw. Dame Ma ria Adriana. die naar Congo vertrekt en waarover we het verleden week hadden. De opkomst tot den Klnema-avond wai zeer bevredigend, en het volk van Poel kapelle heeft daarbij getoond, eene ivarm» sympathie te bezitten voor dergelijk ver heven Werk. Broeder August wist de be zoekers te boeien met ernstig woord en kwinkslag, als het paste en hij hoopt geweldig dat er flink zal aan z'en mouw getrokken worden in het laatste oordeel. .«BiiiiiiiiiiiiHiaiiiiiiHni WESTVLETERF.X. Uitdeeling der ra- vitailleeringszegels. Op Dinsdag, Woens dag en Donderdag aanstaande, telken» van 1.30 uur tot 5 uur namiddag, zc.1 er ten gemeentehuize overgegaan worden tot het uitreiken der ravitallleerirgszegels, mits voorlegging der rantsoeneertngskaart en der eenzelvigheidskaart van de belang hebbenden. Een persoon per gezin kan de zegel» bekomen op voorwaarde dat hij drager zij vfi de genoemde kaarten. Iedereen wordt verzocht zich op de ge stelde dagen en uren aan te bieden. GELUWE. Vroolijke Kraaiers. Uit slag van 10-3-40. 26 Hanen. 1. Kesteloot Marcel, Passchendale. 216; 2. Rebevez Daniel, Wervik, 192; 3. Van- devijver Silver. Zonnebeke, 186: 4. Van- doorne Erik. Geluwe. 182, Kampioen; 5. Desmet Maurice, Geluwe, 177; 6. Canne.ert Gerard, Geluwe, 176; 7. Durnez Jean. Be- selare, 176: 8. Vandamme Michiel, Geluwe, 172; 9. Clarisse Cyriel, Wervik, 170; 10. Verschaeve Cyriel, Geluwe, 170. ZANDVOORDE. Hennedieven op ronde. Tusschen Maandag en Dinsdag nacht werden bij den heer Burgemeester een lionderd-tal bruine leghennen gesto-' len. De daders moeten per auto geweest zijn. Oppassen is dus de boodschap. MOORSLEDE. Aanrijding. Het 7-jarlg knaapje Gerard Bostyn werd op de Roeselaarsche baan door een fletser omvergereden en had buiten enkele kwet suren nog 2 vingers gebroken. GELUVELD. OngevaL Toen do genaamde Santy Maurice, landbouwer al-j hier, een kar beeten wilde lossen ln het' koeistal, werd zijn duim zoo ongelukkig; tusschen de deur en het karresnak ge grepen dat hij letterlijk verpletterd werd.' en zeer dringend geneeskundige hulp diende in te roepen. ROESBRUGGE. Tooneel. Op Zon dag 17 Maart, wordt door een groep Vlaamsche Vrienden uit Poperinge, ln d» zaal Sportwereld een tooneel- en mu ziekavond gegeven. Wordt opgevoerd Het Huis in do Dellingsterke dramatische schets ln. twee bedrijven, en Lastige Geburen kluchtspel in 1 bedrijf. Tusschenla i optreden van den bekenden harmonica-,' artist. Oscar Denijs uit Poperinge. Deuren te 7 uur Gordijn te 7 li u stipt. f KUOUUAfl' 'KEMIJARVi i ANDALAOA "CRNÊO U0JARVI JOKTAVj ML** HELSINKI wiÖORtvfJ BANKO ESTLAND Op bovenstaande kaart van Finland hebben wij da overeenkomst tusschei. Rus- bind en Finland gesloten verduidelijkt. Pijl 1 duidt aan het gebied van Karelie dat aan Rusland wordt afgestaan. Pijl 2 de gebieden op de kusten van het La dogameer die eveneens Russisch worden. Pijl 3 ieidt naar de eilandjes ,n de finsche Golf Suurasari en andere die ook door Rusland rallen bezet worden. Pijl 4 duidt Hangoe of Hanko aan en de omliggende eilandjes waar Rus and een vloothasis Tal inrichten. Op punt 5 wordt de richting aangeduid voor de spoor lijn die Finland en Rusland elk op aijn gebied rallen leggen dwars door Midden- Finland tusschen Zweden en Rusland, tusschen de steden Kemijarvi en Kolanda- acha. Pijl 6 duidt het gebied van Petsamo aan waaruit de Russische troepen auilen terugtrekken cn waar een soort corridor aai worden ingericht tusschen Rusland en Noorwegen. Het is een soort copie van den corridor van Danzig, van vroeger. Tenslotte geeft pijl 7 aan het gebied dat ter hoogte van de Witte Zee aan Rusland wordt afgestaan met de stad KuolajarvL Dit aijn de groot» lijnen van de overeenkomst zooals deze werd bekend gemaakt. Toen Natredaeme Jules aan het spitten was op het land van Oscar Snaet, land bouwer alhier, legde hij opeens eenige obussen, voortkomende van de Ouitscii» legers, bloot. Toen hji verder onderzocht ivat er nog zou kunnen inzitten heeft hij nog een tweehonderd-tal van dezelfde tuigen ontdekt, terwijl er aanwijzingen bestaan dat de voorraad nog grooter zcu kunnen zijn. De opruimingsdienst te West-Rcozebeko werd verwittigd die het gevaarlijk goedje weghaalt.

De Halle (1925-1940) | 1940 | | pagina 9