De Fronsche Regeering gevallen Minister Sa schielijk overleden D© nieuwe leper's oudste inwoonster V •fnd H. Daladier neemt ontslag na een geheime zitting van den Senaat H. Paul Peynaud Kabinetsvormer Si w Juffrouw Hermance Lammerand mei Paschen 102 jaar oud Heer Minister Sap op zijn sterfbed lenige grepen nil het leven van Heer Sap goedgekeurd ccor Kamer en Senaat De rechten en plichten vsn huurders en verhuurders De Zweedsche schrijfster Se lm a Lagerlöf overleden MINISTER SAP ALS ONDERWIJZER TE IEPER Nieuwe Rector aan de Leuvensche Hoogeschool HEILIGE WIJDINGEN DE WERKRECHTERSRADEN ussxeasz?- ROE V*"f. Js-M. ELT) «eden V 3BB» fcty da nn 11 Pondes B> fi. te t rilde I Blksebt SI dorp e twengs" Ir. de R T er. la# Ce zaa, He gen ZON' Sens a (er Rel ^oo en Ier aria i M eerst# toatn»! Conto, geeft 1 fan u gtel!tn|, t' 1 Zaterd fnazouf Hoogte I Haar j Pattyn kwam was gr 'de vraj het vojl» twee it ken. j Hl KamWB flets oM -in hel kpenl wilde I •revdwil BI 4 r de den nj der p waren h, 8 steil «en 1 «traetjj Van dal 60 j.. J gaert. I Jules I In dit* mensa nochtji lijk M toch a doen.J geti, 4 zijn <fj och la nis kerk I kerk. POLITIEKE WRIJVINGEN. Sedert enkele weken was het reeds ge bleken dat de Fransche Regeering binnen- landsche politieke moeilijkheden onder vond en dat politieke wrijvingen waren ontstaan. Dat de Senaat in geheime zitting de Regeeringspolitiek moest bespreken deed reeds het vermoeden ontstaan dat niet alle leden akkoord gingen met de oor- j logspolltisk gevoerd door de Regeering Daladier. Bij een geheime zitting op Za- terdag werd het vertrouwen wel voor de t zooveelste maal gestemd, maar het aan- i tal onthoudingen was" alsdan reeds 67. HEER DALADIER de afgetreden Mini»ter-Pre»ident. De socialistische groep werkte met hand en tand om deel te kunnen uitmaken van de Regeering. De oprichting van een oor logskabinet met een beperkt aantal Mi nisters werd in het vooruitzicht gesteld. Pe uitslag van den Finsch-Russischen oorlog had ook een diepen weerslag ge vonden bij de bevolking. Bij deze bevol king werd ten andere ook een strooming waargenomen om een meer krachtdadige oorlogvoering. Anderzijds stond de groep Marin op het standpunt dat de socialistische groep' geen deel mocht uitmaken van de Regeering. Verder traden de HH. Laval en Flandin weer op den voorgrond, die naar hun houding weer graag een rol zouden willen spelen. De naam Laval doet steeds terug denken aan een Fransch-Italiaansche toe nadering. Uit dit alles blijkt wel duidelijk dat talrijke politieke wrijvingen waren ont staan die de Regeering Daladier in moei lijkheden bracht. GEHEIME KAMERZITTING. 5 DE VERTROUWENSKWESTIE l> GESTEMI) MAAR BIJ 300 ONTHOUDINGEN. Een Kabinetswijziging werd eerst ver wacht tegen Dinsdag 1.1. Dit gebeurde echter niet. Intusschen waren in de Kamer elf in- terpelliaties ingediend omtrent de Re geeringspolitiek. In de vergadering zou tten allle groepsleiders hun standpunt uiteenzetten. De Kamer zou de kwestie dan ook behandelen in geheime zitting. Een bewogen debat werd verwacht. Er werd voorzien dat niet-alleen de Finsche kwestie een vinnige bespreking zou uit lokken maar ook de huidige diplomatieke toestanden. De zitting van de Kamer werd inge zet Dinsdag l.L en met algemeene stem men werd besloten die met gesloten deu ren te houden. Na een urenlang debat, waarover niets ls uitgelekt; werd een vertrouwensmotie ter stemming gelegd. Deze werd goedge keurd met 239 stemmen tegen 1 wiji 300 leden zich hebben onthouden. Onthielden zich de socialistische groe pen. verder een gedeelte der leden van de Volksunie, van de onafhankelijke Lin kerzijde, de demokratische alliantie (groep Flandin), enz. DE REGEERING DALADIER AFGETREDEN. Na de stemming in de Kamer is dan Woensdag morgen de Regeering bijeen gekomen in Kabinetsraad. Na afloop er van werd het gezamenlijk ontslag van de Regeering aan den H. Lebrun, Presi dent der Republiek, aangeboden. Dit ont slag werd aanvaard. Na verschillende personaliteiten ontbo den te hebben heeft de H. Lebrun aan den H. Paul Reynaud, ontslagnemend Minister van Financiën, de apdracht ge geven een nieuwe Regeering te vormen. H. Reynaud heeft aanvaard en onmiddel lijk zijn besprekingen begonnen. In het algemeen wordt deze crisis niet als een verrassing opgevat en oordeelt men dat die geen wijziging van de Fran sche buitenlandsche politiek tot gevolg zal hebben. Wellicht wel een krachtdadi ger oorlogspolitiek. Dit is de indruk die opgedaan wordt zoowel te Parijs, te Londen als te Berlijn. HEER REYNAUD STELDE EEN NIEUWE REGEER INC- SAMEN Donderdag is de .1. Reynaud erin gelukt een nieuwe Regeering samen te stellen. Hr Reynaud is Eerste-Minister en Mi nister van Buitenlandsche Zaken, Hr Chautemps wordt Minister zonder porte feuille, Hr Daladier heeft de porte-feuille van landsverdediging gekregen. De Regee ring bestaat uit 21 Ministers en een reeks onder-staatssekretarissen. Men heeft dus geen beperkt oorlogs kabinet gekregen. Een nieuwigheid is evenwel dat voor taan de Eerste-Minister en de Ministers van Oorlog, Koloniën, Geldwezen en Blok kade een soort Oorlogs-Comité zullen vor men dat iedere week drie maal moet ver gaderen. Een ander interministerieel co mité wordt gevormd dat zich bezig moet houden met de ekonomische toestand en iedere week minstens eenmaal moet bij eenkomen. De nieuwe samenstelling heeft een ze kere verrassing teweeggebracht. Eerstens omdat men niet staat voor het verwachte beperkte oorlogskabinet, en tweedens om dat de nieuwe Regeering meer links is geörienteerd geworden en min naar rechts. Drie Socialisten doen immers hun in trede in het Ministerie. Best is het dat Blum er nog niet bij is. Anderzijds valt de groep Marin eruit v.eg, daar deze niet wil zetelen met de Socialisten. Hieruit dient opgemaakt dat een der hoofdoorz.aken van de crisis de werking van de Socialisten is geweest die nu hun slag hebben thuisgehaald en terug aan de Regeering kunnen deelnemen. De vrees wordt ook al eens geuit dat de nieuwe Regeering niet van langen duur zal zijn. Toch dient ermede rekening gehouden met het feit dat de nieuwe Eerste-Minis ter een markante personaliteit is, die recht op het doel afgaat en rekening houdt met de werkelijkheden, en die niet terugdeinst voor krachtdadige beslissin gen. Het besluit zou wel kunnen zijn dat de H. Reynaud het zal winnen voor zijn Regeering. Vrijdag moest de Regeering reeds voor de Kamer verschijnen. BfTffMl HEER P. REYNAUD de nieuwe Kabinetsvormer. Juffrouw Lammerand. de oudste inwoonster van leper, die op Paschen zelf 102 jaar oud wordt, in gezelschap van een kloosterzuster uit het rustoord der Zwarte Zus* ters waar ze heel goed opgepast wordt. Jufvrouw Hermance Lammerand die thans verblijft in het rustoord der zwarte zusters werd geboren te West-Nieuwkerke den 24 Maart 1838, zoodat zij met het Hoogfeest van Paschen 102 jaar oud wordt. Het is een kloeke, struische vrouw, vol luimigheid en kwinkslagen, fljn van geest en levenslustig. Toen wij 2 jaar geleden, enkele maanden vóór dat zij 100 jaar werd hare kamer betraden, zagen we tot onze groote verwondering dat de bijna-eeuwelinge duchtig aan het werk was met naald en draad, en dan nog wel zonder bril. Een ding hinderde haar, zeg de ze toen, dat de beenen niet zoo goed meer mede wilden. Enkele dagen na ons bezoek, dus voor haar eeuwfeest is ze erg ziek geweest, ze had een longontste king opgedaan en de griep had haar lee- lijk te pakken. Ze werd dan ook de laat ste HH. Gerechten toegediend. Ze her stelde zich echter spoedig. Haar levensloop. Zooals hooger vermeld werd ze geboren te West-Nieuwkerke den 24 Maart 1838. Ze deed haar Eerste H. Kommunie te Ploegsteert. Alhoewel geboren uit Vlaam- sche ouders uit den boerenstand, werd ze in de Fransche taal opgevoed, daar het hier een grensdorp betrof. Haar va der. met name Philip Lammerand. en haar moeder, Ursule De Coninck, waren taaie werkers. Uit dit huwelijk werden 8 kinderen geboren, 5 zonen en 3 dochters, die allen reeds bij den Heer zijn. Ten jare 1868 ging ze zich te Ploeg steert tot aan den gruwelijken wereldoor log vestigen. Lijk zoovele anderen uit on2e gewesten, werd ze op de vlucht gedreven naar 't gastvrije Frankrijk. Aanstonds na den oorlog keerde ze naar haar geliefkoosd dorpje Ploegsteert terug, waar ze tot in Juni 1930 zelf haar zaken en haar huis houden regelde en beredderde. Het is dus op den gezegden ouderdom van 92 jaar dat ze het rustoord der Zwarte Zus ters te leper opzocht, alwaar ze de beste en teederste zorgen geniet van de Eer waarde Zusters. Voorheen zag hare dagorde er als volgt uit's Morgens om 5 uur uit de veeren om 5 u. woonde ze de H. Mis bij, daar na ging ze naar de keuken een goed kopje koifie drinken met room van melk. waar na ze terug naar de kapel keerde om den H. Kruisweg te doen. Hierna trok ze zich op haar kamer terug, welke op het eer ste vercS-v gelegen is. Daar zette ze zich dan aan 't breien, las er haar dagblad, want ze was in haar Jongen tijd een verwoede boekenleester. nam dagelijks haar dreupeiken, speelde ook dagelijks met de kaart en in den namiddag deed ze een uur aanbidding voor het Aller heiligste in de kapel. Ter gelegenheid van haar lOOsten Ver jaardag werd ze in intiemen kring gevierd. Bij de 102-jarige op bezoek. Een paar dagen geleden is onze plaat selijke reporter en fotograaf er op bezoek geweest. Ze troffen haar aan gezeten in een gemakkelijken leunstoel, de ro zenkrans in de hand, omringd van twee Zusters der inrichting, die haar met de teederste en liefderijkste zorgen omrin gen. Sedert haar eeuwfeest is haar ge zicht wat verminderd zoodat ze haar dag blad niet meer kan lezen, ze is ook wat hardhoorig geworden en de ledematen willen zoo goed niet meer mede dan een paar jaartjes terug. Ze ziet er evenwel Zie vervolg hiernevens, (Vervolg van 1* blad) Hij zag er goed uit, alleen een wei nig vermoeid. Na tien avond in gezelschap van zijn echtgenoote te hebben doorge bracht, begaf de Minister zich ter rust. Eenigen tijd daarna, verklaarde hij zich onwel te gevoelen. Hij klaagde over beklemming in de hartstreek. Hij is even opgestaan, heeft wat heen en weer gewandeld in het apparte ment, is dan weer naar bed gegaan. Zijn toestand verslechte ziender- oogen, zoodat onmiddellijk de huis dokter werd opgebeld. Deze zelf ziek zijnde, liet zich ver ontschuldigen. Dan is er een heele tijd verloopen vooraleer men er in geslaagd is een geneesheer te bereiken. Ook een op gebeld hospitaal verklaarde in de on mogelijkheid te zijn een dokter te laten komen. Door bemiddeling van een politie agent, die zich toevallig in de onmid dellijke nabijheid van het Ministerie bevond, en die zich bereidwillig ter beschikking van de angstige huisge- nooten stelde, is men er ten slotte in geslaagd een geneesheer te bereiken. Toen deze, na middernacht, ter plaatse kwam. mocht, helaas, geen hulp meer baten. De Minister was in de armen van zijn echtgenoote aan hartvang be zweken. Alles is zoo bliksemsnel geschied, dat ook Z. E. H. Boone, de Pastoor van de parochie der Miniemen, die dadelijk bij het lijdensbed van den Heer Sap was geroepen, slechts in extremis de heilige Sacramenten der stervenden heeft kunnen toedienen. LOOPBAAN VAN EEN WILSKRACHTIG MAN De Heer Sap werd geboren te Korte- mark op 21 Januari 1886. Na zijn studies te hebben voltrokken aan de Katholieke Normaalschool van Torhout, werd hij benoemd als Onder wijzer in de St-Michielschool te leper. Hij wilde echter verder, zag van het onderwijzerschap af en ging studeeren aan de Hoogeschool van Leuven, alwaar hij promoveerde tot Licenciaat van den Hoogeren graad in de Handels- en Con sulaire Wetenschappen en tot Doctor in de Politieke en Sociale Wetenschappen. Aan 27-jarigen ouderdom was hij reeds Professor aan de Leuvensche Hoogeschool. De oorlog bracht hem in contact met Minister Helleputte, aie zijne bijzondere gaven had opgemerkt en hem aan zijn kabinet hechtte. Met het Belgische Minis terie verblijft hij onder den oorlog in Le Havre. Toen de oorlog een einde had genomen en de Belgische regeering naar Brussel was teruggekeerd, moest het werk van nationalen heropbouw worden aangevat. De h. Sap was tenvolle voorbereid voor zijn taak en thans ook kon hij zich wij den aan zijn levensdoel namelijk een lei dende positie in te nemen in de Vlaam- sche katholieke partij om zijn land en volk te dienen. Wij zien hem nog halfweg 1919 naar Poperinge komen met Z. E. H. Mcstaert, zaliger, die reeds eenige maanden terug was te Staden en er een houten gebouw- had opgetimmerd dat diende voor kapel en ook voor bijeenkomstzaal der eerste teruggekeerde parochianen. Heer Sap trok mede r.aar Staden om er de teruggekeerde landbouwers aan te spreken. Hij deed dit den Zondag na de Hoogmis; er bestond enkel de kapel. Pas toor Mostaert deed er de Hoogmis en het Zondagsermoen; na de Mis sprak Heer Sap zijn volk aan in zelfde kapel en ook van op den primitieven predikstoel van waar Heer Pastoor zijn sermoen had ge geven. Dit bleef Heer Sap steeds bij als eene aangename herinnering en hij kon zoo hertelijk lachen als hij vertelde dat htj te Staden de landbouwers had aangesproken van op den predikstoel. Door zijn opleiding en zijn aanleg moest hij gauw de aandacht op zich trekken. 3ij de eerste algemeene Wetgevende Ver kiezingen In 1919 werd hij tot lid van de Kamer van Volksvertegenwoordigers gekozen voor Roeselare-Tielt. Hij was dus een der eerste gekozenen onder het regi me van zuiver algemeen stemrecht. Hij behoorde eveneens tot de groep vurige en jonge Vlamingen die in de Kamer hun intrede deden en op wie het Katholieke ia3Z22SBEUBBB9BBBBBB;3SRXEafi<l( nog frisch en gezond uit en kan nog ondeugend zijn in haar praten. Haar dag kan nu als volgt ingedeeld worden Bidden, eten en slapen. Ze is altijd een zeer godvruchtig mensch geweest zooals we in haar vroegere dagorde konden op maken. In het eten moet ze nog voor niemand onderdoen, want haar maag trekt nog wonder goed en ze onderhoud geen speciaal regiem, 's Nachts slaapt ze zoo rustig als niet een. In Juni is het 10 Jaar geleden dat ze haar intrek nam bij de Zwarte Zusters te leper. Als recept voor zulk een lange loopbaan geeft ze Vroeg opstaan, vroeg slapen gaan, op tijd en stond eten en duchtig werken en ondertusschen een borrelken pakken. De tijd was intusschen ver gevorderd toen we van de gemoedelijke Jufvrouw Hermance Lammerand afscheid namen echter niet zonder haar geluk gewenscht te hebben. Vlaanderen zoovele verwachtingen bouw de. welke van de zijde van den h. Sap niet werden teleurgesteld. Sedertdien heeft de h. Sap een onver- moeiden en onverzwakten Ijver aan den dag gelegd. Ziin werkkracht die onuit puttelijk was liet hem toe zich heel en al te wijden aan de verdediging van de "V laamsche en de Katholieke belangen in het Parlement. Wilskracht, durf, on dernemingsgeest, gepaard aan klare doel stellingen en duidelijk besef van de nood wendigheden en mogelijkheden waren zijn kenmerken. Inmiddels bleef de h. Sap professor aan de Universiteit van Leuven. Hij gaf er cursus in het vak dat hij grondig had bestudeerd en grondig kende, de po litieke en sociale wetenschappen. Die naoorlogperiode was eveneens een bewogen periode in zake de vervulling van den Vlaamschen rechtseisch. Harde strijd moest worden geleverd in het Par lement en daar buiten. Het Vlaamsch minimum-programma moest worden uit gevoerd. Het spreekt vanzelf dat de h. Sap hierbij een doortastende en schra gende kracht was. Hij heeft niet ver saagd. Het Katholieke Vlaanderen zal niet vergeten wat de h. Sap te zijnen behoeve en ook in het belang van volk en land gedaan heeft. Het duurde echter tot 1932 alvorens den h. Sap voor de eerste maal in den Kroonraad werd opgenomen. Op 23 Mei werd hij minister van openbare werken welken post hij bekleedde tot 1934. Hier gaf hij blijk van zijn groote werkkracht en de goede wegen en' nieuwe banen in heel het Land en niet minst in West- Vlaanderen geven daar het bewijs van. Aan zijn Ministerie i an openbare werken werd inmiddels *oe«v.'Oegd de portefeuille van Landbouw en Middenstand. De belangen van landbouwers en mid denstanders lagen den h. Sap nauw aan het hart. Hij zag echter het probleem van sociaal-economischen aard. dat dien de te worden opgelost als een geheel. De indeeiing van dé Vlaarnsche Katholieke partij in standen, welke werd ingevoerd om de eenheid van de partij te verster ken en ook het feit dat hij de gekozene was van den middenstand, hadden voor den h. Sap niet tengevolge dat hij de algemeene belangen van de partij en van het land uit bet cog verloor. Ais minis ter van economische Zaken in de laatste maanden, heeft hij er aanhoudend naar gestreefd de algemeene belangen met de particuliere belangen te harmonieeren. In dit cpzicht was hij een groot leider en een Staatsman. Op 12 Juni 1934 werd de h. Sap minis ter van Financiën en dien belangrijken post bekleedde hij tot 20 November 1934, in de Regeering de Broqueville. M. Sap was een man die wist wat hij wilde en onbuigzaam was. Dat moest hem natuurlijk veel vijanden maken, en zelfs in eigen partij. Na een interpellatie over de Nationale Bank, waar hij heel alleen stond, werd hij uit de Katholieke Partij gesloten. Dat was een groote misgreep van wege de leiders die hem vreesden en dachten hem zoo machtelocs te maken. Maar ze hadden zonder den waard ge rekend en zonder de West-Vlaamsche Kiezers van Roeselare-Tielt, die misschien wel vonden dat Heer Sap soms wat ver ging. maar die zoo wel gevoelden dat hij toch zoo rechtzinnig sprak en hun belangen verdedigde. Met klank werd hij terug naar de Kamer gezonden. De h. Sap nam geen deel meer aan de regeering tot 17 April 1939 toen hij minister van economische zaken weid in het ministerie Pierlot. De crisis woog zwaar op de economi sche bedrijvigheid van het land. De autar- cie die in andere landen werd ingevoerd, beïnvloedde op nadeelige wijze ons eigen economisch leven. De portefeuille van eco nomische zaken was dan ook in die om standigheden een uiterst belangrijke. De roep ging ln het land naar een sterke persoonlijkheid die de vereischte bevoegd heid en doortastendheid bezitten zou om de noodzakelijke geachte hervormings plannen door te voeren en liet economisch leven op te beuren. De h. Sap stond voor een ontzaglijke taak. Hij had groote verantwoordelijkhe den te dragen. De nieuwe Internationale verwikkelingen: de oorlogstoestand tus- sclien Duitsehland-Frankrijk en Enge land: de mobilisatie ln het land, de eco nomische verwikkelingen, de bevoorrading van ons land deden aanhoudend nieuwe vraagstukken rijzen en dwongen tot nieu we beslissingen. Te midden van zijn arbeid omvangrijk en hard, te midden van de moeilijke toestanden welke het land beleeft en wel ke de tegenwoordigheid aan het roer eischen van krachtige leiders, wordt de h. Sap op 54-jarigen leeftijd, in zijn volle mannenkracht weggerukt. De tijden zijn nu zoo dat men het verlies van mannen van zijn gehalte nog dieper gaat voelen. De dood van den li. Sap schept een leemte. Land en Volk en Katholieke par tij ondergaan een groot verlies. Hij had nog zoovele diensten kunnen bewijzen. Als werker, als alzijdig onderlegd man. als begaafd politicus, zal hij moeilijk ln de rangen der Katholieke Pattij vervan gen worden. Wij vragen aan al onze Lezers voor dezen vefdienstelijken Katholieken Vlaamschen Leider, een vurig gebed te storten. Hij heeft er recht op. Heer Mi- nistér Sap is gevallen door overwerk en daarvoor zijn wij hem onze eeuwige dank baarheid en erkentelijkheid en bijzonder lijk onze gebeden schuldig. Bij het officieele rouwbeklag dat hun van alle rijden reeds is toegekomen, ver zoeken wij eerbiedig Mevrouw Sap en hare zes kinderen onze innige deelneming ln rouw en in gebeden te willen aanvaar den. Z. M. KONING LEOPOLD IN HET STERFHUIS Zoodra Z. M. Koning Leopold het over lijden heeft vernomen van den heer Sap, heeft hij zich naar het sterfhuis begeven om er het stoffelijk overschot te groeten, en zijne deelneming te betuigen aan de familie. De leden van het Ministerie, tal vreem de Afgezanten, Geestelijke en Wereldlijke Overheden, gingen ten sterfhuize hunne louwdeelneming aan de diepbeproefde Familie aanbieden. -<o>- Z. M. Koning Leopold verlaat de ambtswoning van den overleden minister. HEER SAP EN ZIJN GEZIN Heer Sap was kort na den oorlog In het huwelijk getreden met Mejuffer An toinette Gylsen uit een bekende Antwerp- sche Familie. Het gezin telde zes kin- ders, vijf meisjes en een zoontje het jongste. Zijn kinderen waren zijn bestendige zorg en liefde. Hij stelde belang in hun doen en laten, volgde ze en kende geen grooter genoegen dan er mee te ravotten of, onder het verlof, met allen te zamen, op reis te gaan. Wanneer men tot de vertrouwden van Minister Sap behoorde vcor vreemden kon hij stug lijken wist men. dat er geen onderwerp was waarover hij spontaner vertellen kon dan over zijn vijf meisjes en zijn zoon. Ze moeten allemaal studeeren, en maken dat ze later voor zich zelf kunnen instaan, als 't noodig is luidde de vaderlijke wil, die stipt en graag gevolgd werd. Met welke vaderlijke trots wist hij, vo rig jaar, te vertellen dat zijn oudste dochter met onderscheiding de eerste kan didatuur te Leuven doorstaan had. Wij voelen allen de smart aan die thans Mevrouw Sap en haar kinders overvalt. HEER SAP BUITEN DE POLITIEK. Er werd wel eens gezegd dat Heer Sap een slecht karakter had. Dit werd echter meest verteld door diegene die er spijtig om waren dat hij karakter» had en hier door klaar zag in hun plannen. Wie met hem kon spreken buiten politieke aangelegenheden, kan getuigen dat hij heel vriendelijk kon vertellen en harte lijk lachen. Toch kon hij geen pratelaars verdragen; hij hield een gezond verzet dat opbeurt en den mensch verheft. EEN STAALTJE UIT ZIJN VERBLIJF TE LE HAVRE. Hij aanvaardde er Peter te zijn van een kindje geboren in een Poperingsche Familie. In Le Havre verbleven onder den oorlog 1914-1913 veel Belgische Families die er gevlucht waren. Onder meer woonde er de familie Cyriel Bruneel-Elslander, ge vlucht uit Poperinge. Op 10 Oktober 1917 werd daar een tweeling geboren een knechtje en een meisje. Dit trok de aandacht der Belgische inrichtingen die hulp verleenden aan de Belgische vluch telingenfamilies. Heer Sap, die zich ook bijzonder met het welzijn zijner land- genooten bezighield, aanveerdde seffens het peterschap van het nieuw-geboren zoontje dat onder den naam van Robert gedoopt werd. En tot heden toe zorgde Heer Minister Sap steeds goed voor zijn petekind. EEN NIET TE HERSTELLEN VERLIES Het zou on3 te ver brengen meer uit te weiden over het werkzame leven van Heer Sap. We hoorden hem nog. veertien dagen geleden, r.iet vuur rijn werk en zijn toekomstdroomen uiteen zetten te Roese- lare. Twee geslagen uren, van 24 tot 23 uur, was hij daar aan het woord, vol leven en geen stond werd de aandacht der aanwezigen van hem afgetrokken, (Zie vervolg hiernevens.) co»— De nieuwe huishuurwet werd ter stem ming gelegd ter Kamerzitting van Woens dag 1.1. en goedgekeurd met 142 stemmen tegen 2 en bij 18 onthoudingen. Door de Kamer werd geen wijziging gebracht aan het voorstel dat door den Senaat reeds werd goedgekeurd. Deze wet wordt dus van kracht en kan als een overzicht van de rechten en plich ten van huurders en verhuurders als volgt worden samengevat. VERMINDERING van den HUURPRIJS. Welke zijn de voorwaarden om verminde ring van huurprijs te kunnen bekomen? GEMOBILISEERDE HUURDERS. De gemobiliseerde huurders moeten het bewijs leveren dat zij niet meer ln staat zijn om den huurprijs te betalen. Deze tekst moet aldus worden uitgelegd dat aan de gemobiliseerde huurders een bevoorrechte behandeling wordt toege staan tegenover de niet-gemobiliseerde huurders. De beperkingen voorzien voor de niet-gemobiliseerden gelden dus niet voor hen. NIET-GEMOBILISEERDE HUURDERS. De niet gemobiliseerde huurders moe ten het bewijs leveren dat zij, ten gevolge van de economische omstandigheden voortspruitende uit de mobilisatie, een ernstige storing ondergaan in het genot of de exploitatie van het gehuurde per ceel of niet meer in staat zijn den over eengekomen huurprijs te betalen wegens een verlaging van bedrijfsinkomsten met meer dan 15 t. h. Rechtspleging. GEMOBILISEERDE HUURDERS. De gemobiliseerde huurders bekomen van rechtswege indien zij dit bij aangetee- kend schrijven aanvragen, een vermin dering van 25 t. h. Vragen rij een aan zienlijker vermindering aan, dan moeten zij den verhuurder dagvaarden, maar, in ieder geval, is de vermindering van 25 t. h. hun verworven na het verzenden van hun aangeteekend schrijven. In beide gevallen, kan de verhuurder, binnen de maand die volgt op de aan vraag tot vermindering, zich bij dagvaar ding, tegen de aangevraagde verminde ring verzetten. NIET-GEMOBILISEERDE HUURDERS. De niet-gemobiliseerde huurders moe ten, in elk geval, den verhuurder dagvaar den, om een vermindering te bekomen. Bedrag van de vermindering. GEMOBILISEERDE HUURDERS. Het bedrag van de vermindering welke de rechter mag toestaan, wordt niet be perkt door de wet. NIET-GEMOBILISEERDE HUURDERS. De vermindering mag 50 t. h. van den huurprijs niet overschrijden. Tot beloop van 15 t. h. komen de slo. ring in het genot of d? verlaging van iHt bedrijfsinkomen niet in aanmerking vox de vermindering van den huurprijs. Terugwerkende kracht. GEMOBILISEERDE HUURDERS. De vermindering kan ingaan, met terug» v/erkende kracht, op den dag der mobi lisatie van den huurder, behoudens au- dcrsluidende beslissing van den rechter, NIET-GEMOBILISEERDE HUURDERS. De terugewerkende kracht geldt slecht» wanneer de rechter er toe besluit. - VERBREKING VAN DE HUUROVEREENKOMST. Op aanvraag van den huurder. GEMOBILISEERDE HUURDERS. De gemobiliseerde huurders bekomen de verbreking van de loopende huurovereen komst, van rechtswege, een maand na verzending, bij aangeteekend schrijven, van hun aanvraag tot verbreking. De ver huurder kan zich tegen dit verzoek ver zetten, door dagvaarding vóór den rech ter. NIET-GEMOBILISEERDE HUURDERS. De niet-gemobiloseerde huurders, dia bewijzen dat zij niet meer in staat zijn den last van een zelfs met 50 t. h. ver minderden huurprijs te dragen, kunnen aan den rechter verbreking van de huur overeenkomst aanvragen. Op aanvraag van den verhuurder. GEMOBILISEERDE HUURDERS. De verhuurder wiens gemobiliseerde huur. der, gedurende meer dan zes maanden, een vermindering van huurprijs boven 50 t. h. bekomen heeft, kan de verbreking aanvragen. Deze wordt slechts van kracht na het verstrijken van de derde maand volgend op de beslissing van den rechter. NIET-GEMOBILISEERDE HUURDERS. De beschikking is dezelfde, maar d» vermindering van huurprijs moet 35 t. h. in plaats van 50 t. h. te boven gaan. VERLENGING VAN DE HUUROVEREENKOMST GEMOBILISEERDE HUURDERS. De huurovereenkomst wordt van rechts wege verlengd, tot na het verstrijken van de derde maand volgend op den dag waarop de huurder naar huis wordt ge zonden. t NIET-GEMOBILISEERDE HUURDERS. Hebben geen recht op verlenging vai» de huurovereenkomst. RECHTSPLEGING. GEMOBILISEERDE HUURDERS Eff VERHUURDERS. Zij kunnen de schorsing vorderen van de rechtspleging tegen hen Ingesteld, voor een duur dl» twee maanden niet overschrijdt. ■IIIIIIIUIIIBIIIIBHII1IIII Een der prachtigste figuren uit de Boe kenwereld: de Zweedsche schrijfster Sel- ma Lagerlöf, wiens boeken in alle talen overgezet werden, is te Stockholm in den ouderdom van 81 jaar overleden. Lager- löFs werk is wereldberoemd om de mooie, eenvoudige, rake en dieptreffende schrijf kunst. Met haar verliest de wereld een der, zooniet de hoofdfiguur der Literatuur beoefenaars. «aHBaiaasainiDaiiassaflMEBE&aii» zoo belangrijk-rechtzinnig was zijne uit eenzetting; zoo boeiend kon bij deze voor dragen. In z'n redevoering haalde hij nog aan een uittreksel verschenen in De Po- peringenaar over de Middenstandsbelan- gen. Heer Sap was ons blad genegen en herhaalde malen waren we bij hem om over allerhande zaken te spreken. Steeds verklaarde hij dat hij ons blad regelmatig las en aanzag als een der flinkste weekbladen van het Land. Hij had veel vijanden omdat hij nie mand ontzag. Hij wilde steeds wat recht was. Hij verdroeg geen vleiers en zocht geen vleierij. Hij was een der zeldzame die steeds recht door zee ging, en alles omver wierp wat hem in den weg stond. Zijn werk zal een heiizamen invloed uitoefenen bij het verder verdedigen der Katholieke en Vlaamsche belangen, maar hem vervangen kan men niet. DE BEGRAFENIS De begrafenis zal ln allen eenvoud ge schieden in den familiekelder op het kerk hof te Beernem, op Zaterdag 23 Maart, om 11 ure. De Regeering zal, voor zijn zielerust, een plechtigen Lijkdienst laten zingen in de Collegiale der HH. Michiel en Goedele te Brussel, den Woensdag 27 Maart, om 11 u. Een tweede dienst zal gecelebreerd wor den in de parochiale kerk van Beernem, op Donderdag 28 Maart, om 11 uur. Te Roeselare en te Tielt zullen ook Lijkdiensten gecelebreerd worden. Wij, Katholieke Vlamingen, mogen Mi nister Sap nooit vergeten en hebben als groote plicht te bidden voor zijn ziele rust en voor troost van zijn zoo diepbe proefde Familie. co» Uit leper schrift men ons: s Het schielijk overlijden van Heer Mi nister Gustaaf Sap gaf aanleiding tot vele dagbladartikelen waarin zijn rijk- gevulde loopbaan beschreven werd. Wij hebben er geen gelezen die er aan herinneren dat Heer Gustaaf Sap, na rijn studies aan de Normaalschool te Torhout voltrokken te hebben, een paar Jaren on derwijzer geweest is in onze St-Michiels- school te leper. Hij was een flinke leerkracht, en zijn oud-leerlingen weten nog te vertellen van zijn klaar onderricht, en van zijn groot gezag. Zijn oud-collegas hebben wellicht dan niet kunnen vermoeden dat hem zulk een schitterende loopbaan in het politiek le ven te wachten stond. Maar toch waren zij allen ervan overtuigd dat hij, met rijn talent, zijn werkzaamheid en zijn wilskracht, geroepen was om «iemand» te worden in het land. Mgr Van Wayenbergh werd door hel Belgisch Episcopaat benoemd tot rector magnificus van de Katholieke Hooge school van Leuven. i Met zeer groote voldoening zal dez# benoeming in heel het land en bijzonder in het Vlaamsche land worden toege juicht. Monseigneur Van Wayenbergh ls een door en door populair en algemeen ge acht geleerde en priester. Mgr Honoré Van Wayenbergh werd ge boren te Brussel op 24 November 189L #Hij was tijdens den oorlog 1914-1918 al» brankardier in dienst en werd priester gewijd op 28 December 1919. Dr in Wijsbegeerte en Letteren, ba- chelier in Thomistische Wijsbegeerte, was de nieuwe Rector Magnificus, na lang» jaren professoraat aan het St Gumma- ruscollege, gedurende enkele jaren rec tor van dit College. In 1926 werd hij be stuurder van het St Jan Berchmanscol- lege te Antwerpen, om in September 1936 benoemd te werden tot Vice Rector der Leuvensche Universiteit. Daar was hij de rechterhand van wij len Mgr Ladeuze, dien hij leerde hoog schatten en waardeeren, en dien hij tot een daadwerkelijk voorbeeld nam voor zijn werkzaamheden aan de Leuvensche Universiteit de Alma Mater Buiten zijn werk aan de Hoogeschool kreeg Mgr V..n Wayenbergh nog de ge legenheid een groote rol te vervullen in de oprichting en de werkzaamheden van den Vlaamschen cultuurraad. waarvan hij de voorzitter is, en in de Vlaamsch» Academiën, waarvan hij lid is. Zijrtb' loopbaan wordt nu bekroond door het rectoraat van deze internationaal be faamde en nationaal zoo verdienstelijke inrichting, als daar is de Hoogeschool van Leuven. Een heerlijke, doch een zware taak, Mgr Van Wayenbergh is er echter de man voor om ze tot een goed einde te brengen. Wij wenschen den nieuwen Reetor Mag nificus uit ganscher harte geluk en ho pen dat hij lange jaren met Gods hulp. moge werken aan den bloei van onze Katholieke Universiteit. Ad muitos annos! iBiiaiaasBBaBaa3!33B!iaa2as392X/ BISDOM BRUGGE Op Zondag Beloken Paschen zal Zijne Hoogwaardige Excellentie de H. H. Wij dingen toedienen ln de kerk van het Seminarie te Brugge Zijn geroepen tot het H. Priesterschap Beuselinck J.; Carbonez P.; Declerck A.: Decock E.; Herpoel V.; Noliet G.: Pilly- ser A.; Robert O.: Schotte N.; Van d» Loock F.; Van den Broucke J.; Van Hooru G. Zijn geroepen tot het H. Diaconaat Deprest J.; Devogelaere J.; Dewitte M. Zijn geroepen tot het H. Onderdiaconaat Cauwe J.; Kasteleyn Th. IBBBBBBBBSBBBBflliSSBBBBBBBBBP ALGEMEEN CHRISTELIJK VERBOND VAN WERKGEVERS VERGADERING TE KOETRIJK OP DINSDAG 19 MAART 1940. Op de vergadering van de Christelijk» Werkgevers sprak Adv. Mich. Vandekerk- hove over - DE WERKRECHTERSRA DEN hunne samenstelling hunne bevoegdheid hunne werking. Bij de bespreking werden practische gevallen naar voor gebracht die aan de Werkgevers een beter inzicht gaven in deze instelling. Er werd vastgesteld dat in de V.'erk- rechtersraden een goed princiep werd ge huldigd, n.l. dat een burger door zijn» gelijken gevonnist werd. Doch, ook werd de aandacht er op gevestigd dat door de vele dubbelzinnig heden in de sociale wetgeving, die ook op de bevoegdeheid der Werkrechtersra- den terugvallen, hier een oorzaak te vin den is van veel nuttelooze slenter en ver dagen van een eenvoudige uitspraak. Als besluit werd vastgesteld dat d» Werkrechtersraden met al die dubbelzin nigheid en onzekerheid zooals zij nu be staan best mogen afgeschaft worden e:» desnoods vervangen door dbn vrederech ter bijgestaan door een bevoegde raads* man van elke partij.

De Halle (1925-1940) | 1940 | | pagina 2