Algemeens Amnestie en frontstreepreiite De postzendingen van en aan Militairen H. Summer Welles is terug naar Amerika e 3 V Voor Oudstrijders, hun Weduwen en Weezen Opgepast vóór 2 April aanstaande Te Rome ivcrd hij nog ontvangen door de H. Vader, de Koning van Italië en Mussolini paschen belgisch militair vlieg tuig voor wenduine in zee gestort eerst over 451 jaar weder zulk een vroege paschen! de groote gezinnen en het leger Een nieuwe regeling voor briefwisseling gevoerd tusschen Militairen en Werken voor Hulp en Bijstand aan Gemobiliseerden Verzendingen van drukwerken geoorloofd paaschklokken in vlaanderen! de prijskamp van den vetten os te brussel SiSpP T ROOS KRUIS voor moeder en burgerstand van Onder de wapens geroe pen Gemeenteraadsleden stierenkëüringen en veeprijskamp vrijstelling van als werkl00ze her0p- ger0epen militairen allerhande tijdingen provinciale stierenkeuringen «de poperingenaar» groote jaarlijksche bedevaart naar 0. l. vr. van beauraing wisselkoers flets qjj -in hH r Aar» de bestaande amnestiewetten werd heel belangrijke gunstmaatregel waarvan onlangs een zeer belangrijke aanvulling i niet alleen de oudstrijders zelf kunnen aangebracht. Deze zal ten goede komen genieten, doch zelfs, voor het geval dat aan [alrijke oudstrijders uit den oorlogzij overleden zijn, hun niet hertrouwde 1914-18, hun weduwen en weezen. Zij weduwe en (of) hun wee zen onder de 18 werd van kracht door een wet van 3 Ja- jaar. nuari 1940. Door die wet zullen de mili-1 Eoe moeten de gerechtigde personen tairen welke onder de wapens waren of j te werk gaan om deze stoffelijke voor- werden opgeroepen tusschen 31 Juli 1914 deelen te verkrijgen? Zij moeten, binnen en 11 November 1918, practiseh allen de drie maand na afkondiging dezer wet. amnestie krijgen. Voor welke misdrijven wordt er door deze wet amnestie verleend? 1) Voor de militaire misdrijven die voor 27 September 1919 werden gepleegd: 2) voor de misdrijven van gemeen recht bestraft door de gewone strafwetten, ge pleegd na 31 Juli 1914 en vóór 4 Aug. 1919, en welke aanleiding hebben gegeven tot of strafbaar zijn met een ver oordeeling tot een geldboete, een gevan genisstraf of strafdienst van ten'hoogste vijf jaar. Mag men nu zeggen dat alle misdrijven gedekt worden door deze nieuwe amnes tiewet? Neen, zoover reikt deze wet niet. Er wordt inderdaad in voorzien dat sommige misdrijven van de amnestie uitgezonderd blijven. Maar zelfs in die gevallen is er soms nog wel een uitweg; en in elk geval zijn deze uitzonderingen niet toepasse lijk op de militairen die, in oorlogstijd of na het plegen van het misdrijf, werden vermeld bij legerdagorder, werden ver minkt, of, wegens tijdens den dienst opge dane kwetsuren of ziekten, werden gere formeerd. Dat wil dus 2eggen dat alle personen welke verkeeren in één der toe standen vermeld in vorigen zin, in elk geval genieten van de amnestie. Al het voorgaande betreft de eigenlijke amnestiemaatregelen. Doch, de wet van 3 Januari 1940 reikt nog veel verder. Zij biedt ook stoffelijke voordeelen aan, wel- 'ke zeker gunstig zullen onthaald worden door vele oudstrijders. Itglerdaad, mits inachtneming van zekere formaliteiten, zullen de krachtens deze wet geamnes- tieerde militairen de voordeelen kunnen genieten van de wet van 25 Augustus 1920, gewijzigd bij die van 20 Juli 1921, betreffende de frontstrepen. Dit is een IK32IBI»llllIllllinaillll9 een aanvraag sturen aan den Minister van Landsverdediging. Wij houden eraan, de bijzondere aandacht van de belang hebbenden te vestigen op deze bepaling der wet: alwie van de stoffelijke voor deelen wil genieten, moet noodzakelijk zijn aanvraag doen binnen de drie maand na de afkondiging der wet, 't is te zeggen ten laatste op tweeden April 1940 (de wet werd afgekondigd in het Staatsblad van 17 Januari 1940). Indien de aanvraag aanvaard wordt, zullen de gezegde voordeelen toegekend worden vanaf 1 Januari 1940. Nochtans zullen de eereteekens, graden, openbare ambten, betrekkingen, diensten, welke den veroordeelde werden ontnomen, niet door de amnestie teruggeschonken wor den. Verder blijven enkele zeldzame perso nen van deze stoffelijke voordeelen ver stoken; het zijn; 1) de militairen, krachtens deze wet geamnestieerd, die op den datum van af kondiging derzelve, nog in staat van de sertie verkeerden; 2) de krachtens deze wet geamnestieer- de militairen die, wegens misdrijven tegen het gemeen recht, tot meer dan een jaar gevangenisstraf werden veroordeeld. Een nieuwe stap werd dus gedaan om vele pijnlijke gevolgen van den grooten oorlog op te ruimen. Mogen de betrokken oud-strijders aan dachtig bovenstaande regels lezen, en vooral letten op den vervaltermijn dien de wet bepaalt. Het Is een eenige gelegen heid om voldoening te bekomen: dat men ze niet late ontglippen! En moge iedereen zijn belanghebbende familieleden, vrien den en kennissen verwittigen. L. PORTA, Volksvertegenwoordiger.] Op Zaterdag 16 Mc s r heeft de H. Sum mer Welles, na bez-.sen te hebben af gelegd aan Berlijn, Londen en Parijs, zijn omreis ten einde gebracht hebbend, terug te Rome toegekomen, dat ook zijn uitgangspunt was. Zelfden morgen had hij reeds een on der"—ud met Graaf Ciano, Italiaansch Minister voor Buitenlandsche Zaken. Wat later vervoegde de Duitsche Gezant te Rome, de Hr von Mackenzen, de bijeen komst der beide onderhandelaars. Deze. bijeenkomst duurde meer dan 1 uur. Vervolgens zond hij nog telegrammen aan de HH. Chamberlain en Halifax, waarin hij herinnerde aan het gul ont haal door hem genoten In Engeland en de gesprekken die hij er voeren kon. Zelf de gebeurde aan het adres van den H. Daladier. Later werd de Amerlkaansche afgevaar digde ontvangen door den Koning van Italië, met wie hij een onderhoud had van 45 minuten. 's Avonds werd H. Summer Welles ont vangen door de Duce. Dit onderhoud, waarop Graaf Ciano en de Amerlkaan sche Gezant te Rome aanwezig waren, duurde 1 uur 10 minuten. Maandag morgen, te 9 u. 25, werd de H. Summer Welles ontvamgen op het Vatikaan. H. Summer Welles was verge zeld van den H. Myron Taylor, de bij zondere vertegenwocrdig?r van den H. Roosevelt bij het Vatikaan. HH. Summer Welles en Myron Taylor werden ln audlentië door den H. Vader ontvangen in Zijn werkkabinet. Paus Fius XH zat achter zijn werktafel. Beide Amerikanen namen plaats in zetels voor deze werktafel. Dit onderhoud, dat naar verluidt zeer hartelijk is geweest, duurde een uur. Na afloop van de audiëntie vergezelde de H. Vader zijn twee gasten tot aan de deur waar Hij van hen hartelijk afscheid nam. Daarna had de H. Summer Welles nog een onderhoud van een half uur met de Pauselijke Staatssekrstaris, Mgr. Ma- glione. Zonder nog de H. Mussolini verder te hebben ontmoet is de H. Summer Welles, na aan journalisten nog even te hebben verklaard dat hij van wege geen enkele partij of andere zijde een vredesplan had ontvangen, Dinsdag namiddag per spoor uit Rome afgereisd met bestemming van Genua, waar hij dan Woensdag inscheep te op de o Conto di Savoia met bestem ming van New-York. Welke gevolgen deze reis zal hebben, moeten wij nu evenwel afwachten tot na het uitbrengen bij President Roosevelt der bevindingen door den H. Summer Welles in Europa opgedaan. Door de jonge lentelucht Waar de buien nog in hangen, Drijven in een brecde vlucht Klokkenspel en klokkenzangen. ALLELUIA! 't Streelen van het zonnelicht Iloet de botten openspringen 't Kopken hemelwaarts gericht Gaan de merelaars aan 't zingen. ALLELUIA! Bij het geest'lijk lentefeest Van herleven en verrijzen. Christen, ga met vromen geest U ter levensbronne spijzen. ALLELUIA! Wees dan vreugdig, wees dan blij Hoor dan over dorp en velden, Zachte klokkenmelodij Nieuwe hoop in 't leven melden ALLELUIA! Reynold. ENGELSCHE DESERTEUR GEEFT ZICH TE ANTWERPEN GEVANGEN De 26-jarige Frank Sugg, uit Londen bood zich Maandag bij de politie der 12e wijk aan. Hij verklaarde zonder papieren te zijn, en het Britsche expeditieleger in Frankrijk te zijn ontvlucht op 17 dezer. De Engelsche soldaat werd opgesloten ter beschikking van den krijgs-auditeur. DE VLIEGER KON MEN GELUKKIG REDDEN. Een groep van vijf vliegtuigen vloog Maandag-namiddag tijdens oefeningen boven de zee ter hoogte van Den Haan a/Zee. Er werd geschoten op een zak, die getrokken werd door een andere vlieg tuig. De oefeningen gebeurden heel nor maal, totdat een der vliegtuigen, bemand door loods korporaal Collignon, in aan raking kwam met de schietschijf. Het vliegtuig nam een zwenking, men zag dat de loods trachtte zijn vliegtuig opnieuw in de goede richting te brengen, maar zulks mocht hem niet gelukken, i Toen zag men een witte vlek uit het vliegtuig vallen; het was de loods die, gebruik makend van zijn valscherm, ln de ruimte gesprongen was. Op hetzelfde oogenblik stortte het vliegtuig naar om laag. nadat een vleugel was afgeknakt, en werd verzwonden door de golven. Korporaal Collignon was intusschen in het water terecht gekomen, ter hoogte van Wenduine. Het vliegtuig dat het schietscherm na zich sleepte, was er nochtans in gelukt de juiste plaats vast te stellen waar de vlieger gevallen was. Hij dreef op het water dank aan zijn ondoordringbare kleeaij. De marine van Oostende werd dade lijk verwittigd en door middel van een vedette snelden ze ter plaats en konden na een half uur, de plaats ontdekken alwaar de piloot ln zee was neergeko men. Ten slotte gelukte men er in den piloot te redden. Het slachtoffer werd opgenomen ln een ambulanciewagen en overgebracht naar het militair ziekenhuis te Oostende. («■■■■■■■■HiiaaHMiiaHUMH ASSISENHOF VAN WEST-VLAANDEREN DE MOORDZAAK VAN TIELT Biebuyck veroordeeld tot levenslangen dwangarbeid Dinsdag heeft het Hof van Assisen van West-Vlaandcren uitspraak gedaan in de moordzaak van Tielt. Triphon Biebuyck wordt veroordipeld tot levenslangen dwangarbeid. IBBBSSB3an-<«" Weten onze lezers wel, dat het een zeer groote zeldzaamheid is, dat Paschen op 24 Maart valt, zooals dit jaar? Dit feest kan nooit vroeger vallen dan op 22 Maart; dit is in den loop van 220 jaar vier maal gebeurd, n.l. in 1598, 1693, 1761 en 1818. De volgende maal. dat dit weder plaats heeft, zal men het jaa( 2285 schrijven, dus 476 jaar later! Dat het Paaschfeest op 23 Maart valt. is minder zeldzaam. Dit gebeurde in 1636. 1704, 1788, 1845, 1856, 1913; da eerstvol gende maal zal zich dit herhalen ln 2008. In 372 Jaar zal het dus 7 maal hebben plaats gehad. Op 24 Maart komt het evenwel zeer zelden voor. Dit is slechts 3 maal voorge vallen in 492 jaar, n.l. in 1448, 1799 en 1940. En de volgende maal, dat Paschen op 24 Maart valt, zal eerst zijn in 2391, dus over 451 jaar! tiasaa VOOR GOED VRIJGESTELD EN «ONBEPAALD UITSTEL» Vraag van volksvertegenwoordiger Bu- taye aan den minister van Landsverdedi ging Krachtens artikel 15E der samengeor dende militiewet van 1913 toepasselijk op de lichtingen 1914 tot en met de B.L. 1919 werd de voor den dienst geschikt verklaarde eerstopgeroepenen van een ge zin, dat ten minste vijf kinderen in le ven telde, jonger dan de militien, voor goed vrijgesteld Krachtens artikel 10 der thans in voege zijnde militiewet toepasselijk van af de lichting 1923 wordt aan de militien met minstens vijf jongere broeders of zusters in leven een onbepaald uitstel verleend als geen zijner broeders reeds uit dien hoofde werd vrijgesteld, onbe paald uitstel kreeg of werd ontheven en als de inkomsten der ouders een zeker maximum niet overtreffen. Bestaat er verschil in den huldigen mi litietoestand van degenen die krachtens artikel 15E der militiewet van 1913 voor goed vrijgesteld werden en degenen die krachtens artikel 10 der thans in voege zijnde militiewet een onbepaald uitstel kregen? Zoo ja, welk verschil Antwoord van den minister De krachtens artikel 15E van de sa- mengeschakelde militiewetten van 1913 vrijgestelde milicien is, zoowel in vredes- als in oorlogstijd, van om 'teven welken dienst ontslagen. De milicien die het bij artikel 10 der wet op de militie en de werving een uit stel bekomt, is ontslagen van den dienst in viedestijd en wordt in de recrutee- ringsreserve gehandhaafd. In die hoeda nigheid kan hij in oorlogstijd of wanneer het grondgebied bedreigd is tot den ac tieven dienst worden opgeroepen. TREKKING DER VERWOESTE GEWESTEN 1923 De 202" Trekking op 20 Maart. Woensdag had. in de Nationale Bank te Brussel, de 202® trekking plaats van de Leening Verwoeste Gewesten 1923. Reek» 147235 Nr 3 wint 500.000 fr. Reeks 357069 Nr 4 wint 100.000 fr. Reeks 303863 Nr 4 wint 50.000 fr. Reeks 309864 Nr 4 wint 50.000 fr. Reeks 325780 Nr 2 wint 50.030 fr. De andere obligaties van de uitgeko men reeksen zijn uitbetjalbaar tegen 575 of 550 fr., naar gelang zij al dan niet werden omgevormd. co»——— TREKKING DER LEENING VAN 1933 CO»■»- Hoeveel conflicten zijn er niet opgere zen tusschen het militaire postbeheer en degenen die zich wijden aan het verster ken der zedelijke weerbaarheid in het leger? Ontelbare brieven van priesters, van leiders van vereenigingen, van par ticulieren hebben we ontvangen en allen vroegen om een behoorlijke logische rege ling. De vele mistoestanden, die we heb ben aangeklaagd liggen nog versch in ieders geheugen. Thans ontvangen wij een mededeeling van het bestuur der posterijen, die als volgt luidt: Een bijzonder stelsel is, van 15 dezer af, toepasselijk op de brieven en post kaarten (met of zonder geschreven brief wisseling) gewisseld tusschen de militai ren eenerzijds en de werken anderzijds, om 't even welke de bevorderaars er van zijn (vereenigingen, bijzonderen, dag bladuitgevers, enz.), die zich inspannen om de militairen te verstrooien en hun moreel te steunen, zonder winstoogmer ken na te streven. Door militairen verzonden wordt deze briefwisseling tot het portvrij vervoer toegelaten y anneer zij op den buitenkant voorzien is van de aanwijzing Militaire Dienstof v in de afkorting M. D.en van het adres van den afzender (naam, graad en eenheid of dienst); bovendien moet in het adres van den bestemmeling een melding voorkomen welke te kennen geeft dat het een werk voor hulp of bij stand aan gemobiliseerden betreft. Wanneer de briefwisseling door de be doelde werken aan militairen wordt ge zonden, moet zij slechts tegen 0,30 fr. worden gefrankeerd mits vervulling van alle hierna vermelde voorwaarden a) De tekst moet uitsluitend betrekking hebben op de bedrijvigheid tot ondersteu ning van 't moreel der militairen; b) De afzender moet op voorhand een verklaring onderteekenen waarbij hij het hoofd van het postkantoor van afgifte er toe machtigt van ambtswege over te gaan tot een steeksgewijs nazicht van den in houd der zendingen; c) De zendingen moeten altijd aan het loket van een en hetzelfde postkantoor worden afgegeven. Bovenaan op de adres zijde, zijn ze bekleed met de gedrukte of geschreven meldingen Militaire Dienst en Werk voor hulp of bijstand aan ge mobiliseerden de melding Militaire Dienstmag door de afkorting M. D. worden vervangen. d) De verzendingen mogen niet meer dan 50 gram wegen. De voormelde werken zijn er eveneens toe gemachtigd DRUKWERKEN gefran keerd tegen 5 centiem aan de militairen over te maken voor zooveel bovenstaande voorwaarden, letters a), c) en d) vervuld zijn. Volgens deze schikking kan de thans bestaande regeling aldus worden samen gevat: 1. Portvrijdom blijft toegestaan voor de correspondentie tusschen militairen en familieleden en vrienden (particuliere correspondentie) 2. De militairen bekomen portvrijdom voor hun briefwisseling met degenen, die onder vorm van hulp en bijstand aan gemobiliseerdenzich hun lot aantrek ken; 3. Bedoelde werken mogen voortaan aan de gemobiliseerden brieven zenden tegen verminderd tarief (0.30 fr.) en drukwer ken zijn voortaan wederom toegelaten (eveneens tegen verminderd tarief 0.05 fr.). Dus: de parochiale comités voor hulp aan gemobiliseerden,, de parochiale krin gen en de priesters, öfe èpeciaal voor ge mobiliseerden bestemde bladen willen zenden, en al degenen, die dergelijke werkenstichten kunnen dus voortaan hun zendingen aan de post toevertrou wen. Vele miseries zooals die van het «Briefje van den Soldaat» (Bedevaart comité Diksmuide), het «Klokje van St-Baafs en andere briefjes en klokjes behooren nu tot het verleden. Voor deze drukwerken en de briefwis seling tusschen de «"Werkenen de ge mobiliseerden bestaat dus geen portvrij dom, doch v/el is verminderd tarief toe gestaan (0,30 fr. voor brieven, 0,05 fr. voor drukwerk, hoogstens 50 gr.). VREDESACTIE IN VERZEKENS1 MERKWAARDIGE FAMILIE IN FRANSCH-VLAANDEREN VROUW UIT ROEBAAIS TELT DUI ZEND TWEE DONDERD ZEVEN EN VIJFTIG NEVEN EN NICHTEN Mad. Joseph Pollet-Motte, wonende boulevard Gambetta, te Roebaais, kent de achterkleinkinderen van hare kleinnicht; dit maakt in de familie, zes geslachten. Mad. Pollet-Mctte. die stamt van een oud geslacht der streek, had zeven broe ders en zusters; haar man had acht broeders en zusters. De afstammelingen van deze twee tak ken vormen 48 families, zoodat Mad. Pol let-Motte heden duizend twee honderd zeven en vijftig neven en nichten telt. De tak Pollet gaf haar 17 neven, 186 kleinneven, 521 achterklemneven, en nog 23 oTerachterkleinneven en ten slotte nog 3 van het volgende geslachttotaal 909. De tak Motte 48 neven. 187 kleinneven en 194 achterkleinneven. totaal 429. In de telling van beide takken komen 81 personen tweemaal voor. Algemeen totaal 1257 i Maandag 18 Maart 1940, te 10 uur, had de 76" trekking plaats van de Belgische lotenleening van 1933. Reeks 303.482 wint 500.000 frank. De volgende 45 reeksen zijn uitkeerbaar tegen 25.000 frank: 100853 104256 108371 108646 114960 119899 120180 120618 145219 148703 171822 175524 183896 184849 209376 212239 216296 321359 267757 268557 268954 271069 271360 278174 283789 286074 286616 293515 297487 299453 .504523 315008 313+19 317246 318503 319999 322470 363930 370299 376093 377287 379019 381804 383240 386414 Elke obligatie, toebehoorend aan een dezer reeksen, heeft recht op een vijfde van het" lot. Voor de 48" maal werd Zondag 11. te Anderlecht de prijskamp van den eVet ten Os gehouden. De prijskamp verwierf een grooten bijval. Niet min dan 740 die ren werden er voorgesteld. De groote eereprijs kwam te beurt aan den H. Baudet Jules, uit Sombrcft'e, met een os van 850 kgr. en van inlandsch ras. Heer Baudet ontving als prijs een kunst werk voorstellende een os, in brons, ter waarde van 5.000 frank. Onder de prijswinnaars vinden wij nog: 4" Prijs der ossen van inlandsch ras met ten minste 4 en ten hoogste 6 tan den wegende minstens 650 kgr., aan H. Karei Degroote, Poperinge; Eereprijs der prijskampen X, XII en XIV, aan H. Spruytte Theophiel uit Kem- mel 2" Prijs der vaarzen inlandsch ras met ten hoogste 2 tanden, aan H. Vandeit- driessche Honoré, uit Roesbrugge. 3* Prijs der vaarzen van alle afkomst, met ten hoogste 2 tanden, aan H. Karei degroote, uit Poperinge; 1* Prijs der vaarzen van inlandsch ras, met meer dan 2 tanden, aan H. Spruytte Th., uit Kemmel; 2' Prijs idem, aan H. Bovyn Urbain, u:t Loo; 2' Prijs der vaarzen van alle afkomst "■et meer dan 2 tanden, aan H. Bov^-u Urbain, uit Loo. Klokken van Vlaandren, met uw brollS, Zacht zingend, licht als ge begint, Steeds luider barst ge over ons, Uw klokken steig'rcn in den wind! Klokken van Vlaandren, striemen geeft, Striemen die zindren, klanken vol! Slaat maar uw Volk dat niet Vlaamsch leeft. Zwelt maar uw toon, rond als 'n bol! Klokken van Vlaandren! Luidt nu brand 1 Dat men hoore in Land en Zeel Neutraliteit in Belgenland! Onzijdigheid 1 Liefde en Vreêl Paschen 1940. GEO. (BRBBRBBBBBRRflBRBRRBBRRRBBBE OFFICIEELE BERICHTEN DE GESTAPO SCHIET TWEE PRIESTERS EN EEN JOURNA LIST NEER AAN DE DUITSCH- YOUGO-SLAVISCHE GRENS Uit Lioebliana, Yougo-Slavië, wordt ge meld dat aan de Duitsche grens twee priesters en een journalist door de Ges tapo werden neergeschoten. De slacht offers waren een gevluchte Oostenrijk- sche priester, een Sloveenschen priester en een uitgeweken Oostenrijksche jour nalist. De drie mannen zouden naar de grens zijn gelokt geweest door een Duit- scher, zekeren Rutter, in dienst van de Gestapo. Wijl zij dicht de grens gena derd waren maar nog op Yougo-Slavisch gebied werden zij door de Duitschers neergeschoten en gedood. Rutter vluchtte de grens over. Toen hulp opdaagde had den de Duitschers de drie lijken op Duitsch grondgebied gehaald. ARRONDISSEMENTSKOMMISSARIS IN RUSTE-STELLING Bij koninklijk besluit van 20 Februari 1940 is aan den Heer Maes (J.), kommis- saris van de arrondissementen Veurne- Diksmuide, met ingang van 31 Maart 1940, 11 eervol ontslag uit zijn ambt verleend. De Heer Maes is ertoe gemachtigd zijn rech ten op pensioen te doen gelden, den ecre- titel van zijn ambt te voeren en de ambts- kleedij er van te dragen. RECHTERLIJKE ORDE Bij kon. besluit van 16 Maart werd be- noemd tot plaatsvervangend rechter in i het vredegerecht van het kanton Hoog lede, de Heer Lahaye (H.), advokaat te leper. De ontheffing voorzien bij artikel 3 van het koninklijk besluit van 14 November 1935 is verleend aan den Heer Lahaye. MEDEDEELINGEN VAN DE NATIO NALE MAATSCHAPPIJ DER BELGI- I SCHE SPOORWEGEN Extratreinen. Ter gelegenheid der Paaschvacantie en -feesten zullen o. m. de volgende extra-treinen ingelegd worden Brussel, Adinkerke, De Panne: Zater dagen 16, 23 en 30 Maart. Brussel-Zuid 13.24; Gent (St-Pieters) 13.58 13.59; Vtur- ne 14.57 14.58; Adinkerke-De Panne 15.04. Vrijdag 22, Zaterdag 23 en Zondag 24 Maart. Brussel-Zuid 8.44; Veurne 10.12 10.13; Adinkerke-De Panne 10.19. Zondag 24 en Maandag 25 Maart. Adinkerke-De Panne 18.27Veurne 18.33 18.34; Brussel-Zuid 20.02. IBBBBBBBBBBHBBBlIBBflBSBBaBBBB INDRUKWEKKENDE PLECH TIGHEID TE MECHELEN Dinsdag 11. had te Mechelen, in de St Romboutskerk, een indrukwekkende plechtigheid plaats. Tijdens een K. Misoffer dat 's morgens door Z. Exc. Mgr Van Roey opgedragen werd naderden niet min dan 1200 offi cieren, onder-officieren en soldarcn ter H. Tafel om hun Paaschplicht te vol brengen. Onder de soldaten waren ook talrijke heropgeroepenen, van verschillenden ouderdom. Na de plechtigheid werden allen ver- eenigd rond een feesttafel en werd hen een flink ontbijt opgediend. Waarom lijjea aan HOOFDPIJNEN MIGRAINE TANDPIJN GRIEP RHEUMATIEK I ZENUWKOORTS PIJN DER ANDSTONDEN I éém AtU.'-ïX MAAN' als de Wonderbar» Bruin* Poedert vttl der Apotheek DE POORTERS S ibt. Niklaas-Waa*. O aogtnblIUtUjk aoodtr «duublijk* ftvcljta ua du* pljaea xalln berrtjdia, Di ton t. titdwi 4 fr. it driithtbbilt teel t, IJ feiiert ,»,oo ft. Te verkrijgen in alle goede Apotheken of vrachtvrij tegen postwar, dia t Gebruikt se eene, V zult nooit geen aa- dere meer gebruiken. IN 'ëmelTregels Te Damprémy werd een 74-jarige bedelaarster dood aangetroffen in haar bed. In haar huisje vond men een hoop geldstukken van 5 en 10 ct. die tc zamen een gewicht van 25 Kgr. uitmaakten. De Etna-vulkaan is terug in werking getreden. Een regen van zand en steen daaide over de omgeving neer. Zandwol ken werden door den wind naar Messina gedreven. PAS VERSCHENEN De 4" nieuwe, vervolledigde en ver beterde uitgave van Prot. Dr Frans DAELS met medewerking 7ÖIGELING vau D< C. HUUbT, ^UIUEJaimi werkieider aan de Kinderklinick Geut. - Teekeningen van Joe English. - 181 biz. - 107 teekeningen - lo mooie fotos. - formaat 25 x 16. Prijs: ingenaaid 18 fr.gebonden 30 fr. - Te verkrijgen in den Boekhandel Sausen-Vanneste, Gasthuisstr., Pop. POPERINGE, van 15 tot 22 Maart 1940. Geboorten. Candaele Germaine. d. v. Kamiel en De Rycke Agnes, Leysele. Vereyck Moniqua, d. v. Henri en Depeser Alicia, Beveren/IJzer. Callens René, z. v. Isidoor en Decae Magdalena. Alve- ringem. Butaye Nicole, d. v. Maurice en Bonduelle Irma, Werfstraat. Pyck WUly, z. v. Jerome en Haelewyn Rachel Westvleteren. Lodriguez Raoul, z. v. Albrecht en Depoorter Joanna, Houtem- Veume. Sanders Estelle, d. v. Albert en Davld Jeannette, Boeschepestraat. Guillebert Lena, d. v. Valère en De Gryse Jeanne, Krombekestraat. Huwelijksbeloften. Lermyte Achilles, landw., en Deman Rosalia, huish., beiden van Poperinge. Degros Henri, werkman, v. Poperinge, en Verhaeghe Margareta, werkster, van Watou. Huwelijken. Dewulf Henri, leurder, en Techel Rachel, huish., beiden van Po peringe. Overlijden». Nouwynck Carolus, 69 J., echtg. van Bouw Silvia, Westvleteren- steenweg. Sohier Jules, 86 J., wed. van Meersseman Eugenia, Krombekesteenweg. Desomer Ortwin, 5 M maanden, Boe schepestraat. Carpentier Willy, 1 maand, Dasdreef. IEPER, van 15 tot 21 Maart 1940. Geboorten. Descamps Paula, van Kemmel, Recollettenpoort, 5. Dugardin Irène, van Wijtschate, Recollettenpoort, 5. Capelle Irène, van Wijtschate, Recol lettenpoort, 5. Castelein Anita, Rij- selsteenweg, 35, Recollettenpoort, 5. Vanderhaeghe Maurice, van Wijtschate, Recollettenpoort, 5. Rommers Denise, van Meessen, Recollettenpoort, 5. Phly- po Henri, Basculestraat, 11, Recolletten poort, 5. Vansteenkiste Leon, van Wijt schate, Recollettenpoort, 5. Desramault Mare, Nijverheidstraat, 14. Overlijdens. Ceulenaere Charles, 67 J., handels-vertegenwoordiger, echtg. van Vandenbrande Joanna, M. Haiglaan, 79. Vanderbauwhede Elodie, 73 j„ echtg. van Holvoet August, Poperingesteenweg, 8. Mollez Anna, 73 j., winkelierster, echtg. van Noppe Americus, A. Stoffelstraat, 18. Dewachter Alfons, 77 j., wedn. van Acke Juliana, Zonnebekesteenweg, 267. Dedecker Roger, 4 dagen. Descamps Paula, 4 dagen. Lange Thouroutstraat, 25. Dekeyser Maurice, 48 j„ politieagent, echtg. van Indevuyst Valentine, St Ni- klaasstraat, 23. Segers Juliana, 89 j., z. b., Rijselstraat, 38. KORTEMARK, Burgerlijken Stand. Geboorten. Gekiere Paul, z.v. Omer en Maes Jeanffe. Geboorten. Deruyttere Rafael, z. v. André en Devos Maria. Mommerency Jozef, z. v. Maurits en van De Pecker Gabrielle. Huwelijken. Dael Oscar, stoker-spoor wegen, met Bracquez Christine, dienst meid, beiden te Kortemark gehuisvest. Overlijdens. Maenhout Elisa, gebo ren te Vladsloo, d. v. Franciscus en Wil- laert Virginie. DIKSMUIDE, Burgerlijke Stand Geboorten. Vermeersch Lutgarde. d.v. Maurits en Germana Vuylsteke, IJzer- laan 61. Overlijdens. Huyghe Franciscus, 62 j., z.v. Bernardus en Monica Bultinck, echtg. van Luyckx Marie. EERNEGEM, van 20 Febr. tot 6 Maart. Geboorten. Taveirne Jeanne, d. v. Oscar en Neyens Alida. Jonckheere Odina, d. v. Oscar en Vansialeghem Yvon ne. Lingier Michel, z. iv. Achiel en Jonckheere Leonie. Sabbe Joseph, z. v. Georges en Devos Martha. Laga Koen- raad, z. v. Omer en Decherf Maria. Overlijdens. Decock Mathilde, 79 J., wed. Vanslembrouck Ferdinand. Van Sieleghem Monique, 19 j., overleden te Ukkel, d. v. wijlen Gustave en Evrard Franqoise. Kimpe André, 5 maand, z, v. Louis en Defour Emerence. Calle- waert Noël, 5 maand, z. v. Omer en Vyvey Marguerite. Demuynck August, 83 j„ WOESTEN, Januari -n Februari 1E49. Geboorten. Depinois Cecilia, d. v. Romain en Berten Godelieve. Moerman Michel, z. v. Jozef en Bruneel Maria. Mahieu Maria, d. v. Kamiel en Dezitter Magdalena. Gykiere Maria, d. v. Je- room en Serryn Laura. Vanquathem Daniël, z. v. Omer en Willemyn Marcella. Huwelijken. Vannieuwenhuize Oc- tfiaf, van Breedene, met Haelewijn Helene, wed. van Bamelis Elias. Overlijdens. Vandooren dementia, wed. van Dewilde Kamiel, 60 j. Deleu Arthur, wedn. v. Sedeyn Octavle, 63 j. Boudewljn Maria, Kloosterzuster, 69 j. Hillenaere Lucia, wed. van Buwet Gus- taaf, 74 j. Kesteman Charles, wedn. van Catrij Leonie, 78 j. Staelen Ste phanie, wed. van Masson Karei, 76 j. Soenen Kamiel, echtg. van Logie Eudoxie, 67 j. Vansevenant Leonie, echtg. Suffys Theophiel, 61 j. Christiaens Adèle, wed. van Ampe Emiel, 81 j. IBBaBBBBBBBBBIBBBBBBBBBBBBBB GE ZIJT OVER ONS BLAD TEVRE DEN! NA LEZING, SCHUIF HET IN HANDEN VAN EEN GEBUUR OF VRIEND ZOO STEUNT GE ONS. - DANK EROM. PRIJSKAMP VOOR PAARDEN EN PAARDENFEEST TE STADEN Door de mobilisatie van het leger zijn wapens geroepen. Normaal bestaat er een onvereenig- baarheid tusschen de functie van ge meenteraadslid en de hoedanigheid van militair in actieven dienst (Gemeente kieswet, art. 67-5"). Deze onvereenigbaarheld ls geschorst tot op den dag die door het Kon. Besluit zal vastgesteld worden voor het terug plaatsen van het leger op vredesvoet (Wet van 7 Sept. 1939). Ten gevolge van deze wet is het dus mogelijk in de om standigheden die wij thans beleven het ambt van gemeenteraaslid waar te nemen en tevens militair te zijn in actieven dienst. Niettemin kan die toestand aanleiding geven tot ernstige moeilijkheden. Het feit dat de gemobiliseerde gemeen teraadsleden onmogelijk de raadsverga deringen kunnen bijwonen, kan in som mige gemeenten voor gevolg hebben dat de verhoudingen veranderen en dat de voormalige meerderheid in minderheid wordt gesteld. Om deze nadeelige gevolgen te voor komen en om de rechten van de meer derheid, zooveel mogelijk te vrijwaren, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken in dato 9 September 1939 een rond schrijven aan de provincie-gouverneurs gezonden met verzoek het aan de ge meentebesturen over te maken. In dit rondschrijven komen - onder staande voorschriften voor: 1") De gemeenteraad mag slechts be slissen en beraadslagen over de onder werpen welke de wet of een dringende onafwendbare noodzakelijkheid hem ver plicht te regelen. Hij moet zich onthouden van alle be raadslagingen en beslissingen waarom trent de eenparigheid van stemmen uit gesloten schijnt. 2°) Bij het openvallen, zelfs van wet telijk verplichte betrekkingen, mag de gemeenteraad die plaatsen enkel tijde lijk begeven. (Ministerieel rondschrijven van 9 Sep tember 1939). Uit De Gids der Kath. Gemeenteraadsleden in Vlaamsch België PROVINCIE WEST-VLAANDERE,, 1. De minister van landsverdediging herinnert er aan dat ieder als werklooze heropgeroepen militair, huiswaarts dient gezonden te worden zoodra hij in de voor waarden verkeert voorzien bij den ini- nisterieelen rondzendbrief van 2-12-39 be treffende de gehuwde militairen met vier kinderen in leven, en hij aan zijn een heidscommandant de door den Comman dant van rijkswachtkon medeondertee- kende, voorziene getuigschriften ver strekt. Kan hij de noodige getuigschriften vóór den bepaalden heroproepingsdatum in leveren, dan moet de Commandant van rijkswachtkanton zijn heroproepingsbevel te niet doen. 2. Zoo ook, moet leder als werklooze heropgeroepen militair die in de voorwaar den verkeert voorzien bij den ministeri- eelen rondzendbrief van 10-1-40, betref fende de gehuwde militairen met drie kinderen in leven, huiswaarts gezonden worden, zoodra het in lo van dien rond zendbrief voorziene levensbewijs en dat van zijn werkgever verstrekken kan. Kan hij die bewijzen vóór den bepaal den heroproepingsdatum inleveren, dan moet de Commandant van rijkswaohts- kanton zijn heroproepingsbevel te niet doen. 3. Ieder als werklooze heropgeroepen militair, die tot de jaarklasse 1922 of tot een oudere klasse behoort en niet in de gezinsvergoeding uit vorig 1* en 2' verkeert, wordt huiswaarts gezonden zoo zijn eenheidscommandant een bewijs van zijn werkgever verstrekt, door den Bur gemeester geviseerd en door den Com mandant van rijkswachtkanton mede-on- derteekend. Dat beYvijs zal slechts in volgenden vorm gesteld, geldig zijn Ik ondergeteekenae naam, voornamen, hoedanigheid of beroep en woonplaatsbevestig dat de genaamde naam, voornamen, graad, klasse, stamnummer, en eenheidop datum van door mij in dienst genomen werd. Onder eigen verantwoordelijkheid en behoudens onvoorziene omstandighe den, onafhankelijk van mijn wil, die ik in geval van gerechterlijke vervolging zal doen gelden, verbind ik mij er toe, hem gedurende ten minste zes maand, tegen ten minste vier dagen per week of ten minste 17 dagen per maand, stellig werk te verschaffen. Datum en handteekening. 4. Er zal door de eenheidscommandan ten gee ierlei gevolg gegeven worden aan aanvragen om huiswaarts te mogen keeren, van wege als werklooze heropge roepen militairen der jaarklassen 1923 en jongere, die een bewijs van hun werkge ver overleggen. Soortgelijke aanvragen mogen enkel zulks alleen ten gunste van onvervang- door de werkgevers ingediend worden en bare specialisten, onontbeerlijk voor de werkhervatting in een inrichting of fa briek, waar de arbeid wegens dwingende redenen (het gure weer, gemis van be stellingen, enz.tijdelijk moest stop ge zet worden. De werkgevers moeten die aanvragen rechtstreeks sturen naar het Groot Hoofd kwartier, 3e Sectie, 115, Kortenberglaan, Brussel, en er, voor ieder belanghebbende een bewijs van hun werkgever van in vorig 3° voorzien model bijvoegen. Geldt het werkgevers die rechtstreeks of on rechtstreeks voor de landsverdediging werken, dan moeten hun aanvragen in gediend worden langs den Legerdienst waarmede het contract afgesloten werd. Die dienst zorgt voor het overmaken van die aanvragen, samen met zijn advies, aan het Hoofdkwartier, 3e Sectie. Op MAANDAG 25 MAART, ter wijk Mispelaareik, gaat de Jaarlijkschc Paar- denprijskamp door. De prijskampi^ordt verdeeld in 6 reeksen 1. - Hengsten van één jaar. 2. - Merries van één jaar, 3. - Ruinen van 2 jaar. - 4. - Merries van 2 jaar. 6. - Merries van 3 tot 7 jaar. 5. - Ruinen van 3 tot 7 jaar. N. B. Paarden die in een Staats- of Provincieprijskamp gewonnen hebben, kunnen aan dezen prijskamp geen deel nemen. Iedere serie wordt begiftigd met ver scheidene prijzen met ecrcmetaal. De inschrijving geschiedt denzelfden dag Y-an 11 u. tot 1 u. zeer stipt, ter her berg 't Verlies». De Provinciale Stierenkeuringen zullen plaats hebben op dc volgende plaatsen Te weten: Te Oostvleteren op 28 [ifaart; - Te Meesen, 30 Maart; - Te Moorslede, 1 April; - Te Iloutem (leper), 4_ 2 April; - Te Kemmel, 3 April; Te [Mcrkem, o April. BESTUUR DER POSTERIJEN MEDEDEELING. Er wordt eerlang een reeks bijzondere postzegels uitgegeven met bijtaks ten voordeele van het Werk Muziekkapel van de Koningin Elisabeth Deze reeks zal zes zetgels omvatten, respectievelijk van 75 c. 75 c., 1 fr. 1 fr., 1,50 fr. 1,50 fr., 1,75 fr. 1,75 fr., 2,50 fr. 2,50 fr. en 5 fr. 5 fr. De verkoop zal gebeuren per insc.irij- ring, hetzij per volledige reeksen 25 ir. hetzij per ondeelbare reeksen die de eerste vier waarden omvatten 10 fr. De inschrijvingen zullen aangenomen worden tot uiterlijk 31 Mei 1940. Zij zul len geschieden per overschrijving of per kosteloos stortingsbulletijn op postcheck- rekening Nr 556.30 van den dienst der verzamelaars te Brussel I. De oplage zal streng beperkt blijven tot de op voornoemden datum bestelde hoeveelheden. Bedoelde zegels zullen, in binnenland- schen en internationalen dienst, geldig blijven voor frankeering tot 30 September 1941. Om de regelmatige uitvoering der be stellingen te kunnen verzekeren, is het noodzakelijk dat deze uitsluitend zegels Muziekkapel van de Koningin Elisa beth omvatten. GEMEENTE GELUWE Op de Provinciale Sticrenkr - Prijskamp van 16 Maart werden cr "p stieren voorgesteld en allen aanvaard. A. - Stieren zonder tand van volwa 1. 400 fr.Vandaele Camicl, Besciare, B. - Stieren met één of tvice tanden van volwassene. 3. 250fr.: Gliesquiere Antoon, Geluve. C. - Stieren met ten minste drie tanden van volwassene, 2. 400 fr.Sarrazin Omer, Wervik. D. - Eerste Annuïteit. Bewaringspremie (800 fr.) Syndikaat (Vanraes Jozef) Oeluv.e. Lammerant Cyriel, Geluveld. MELKKOEIEN A. - Gewone Premiën. 1. 500 fr.Ghesquiere Jozef, Mcenen. 2. 400 fr.Ghesquiere Antoon, Geluwe, 3. 300 fr.Ghesquiere Antoon, Geluwe, 4. 200 fr.Deneut Cyriel, Wervik. 5. 200 fr.Ghesauicre Jozef, Meenen. 6. 200 fr.Ghesquiere Antoon, Geluwe, D. - Eerste Annuïteit, Bewaringspremie (400 fr.) Deneur Arseen, Wervik. E. - Tweede of Derde Annuïteit. Bewaringspremie (300 fr.) Deneut Cyriel, Wervik (2» annuïteit), Ghesquiere Jozef, Meenen (3* ana), «o» GEMEENTE BOEZINGE Op de Provinciale Stierenkeuring mst Prijskamp van 19 Maart werden er 32 stieren voorgesteld waarvan 23 aanvaard en 9 geweigerd. A. - Stieren zonder tand van volwassen*. 1. 400 fr.Veebond (Pecceu) Zuidschotc. 2. 300 fr.W» Vandecandelaere, Poelkap. 3. 250 fr.Soete Cyriel, Boezinge. 4. 200 fr.Dejonckheere Cyr., lilverding*, 5. 200 fr.: Breemeersch Henri. Boezinge, 6. 200 fr.Verplancke Karei, Boezinge. C. - Stieren met ten minste drie tanden vae volwassen*. 1. 600 fr.W» O. Vandeputtc, l'oelkapeHe 2. 400 fr.Syndikaat (Vanneste Pr.) Boei 3. 300 fr.Masschelein Cam., Langentark 4. 300 fr.Dochy Jcroom, Elverdirge. D. - Eerste Annuïteit. Bewaringspremie (800 fr.) Vandartme Jerome, Langemark. Verplancke Karei, Boezinge. Accessicten We Gust. Vandeputte, Poelkapelle. Syndikaat (Vanneste Pr.) Boezinge. E. - Tweede Annuïteit (1000 fr.) of Derde Annuïteit (1509 fr.). Bewaringspremie Synd. (Goderis H.) Boezinge (2" ann.), Storme Cantiel, Boezinge (2« ann.). Synd. (Goderis H.) Boezinge (3C ann), MELKKOEIEN A. - Gewone Premiën. 1. 500fr.: Verplancke Karei, Boezinge. 2. 400 fr.Verplancke Karei, Boezinge. 3. 300 fr.Van Eecke Daniel. Boezinge. 4. 300 fr.Debacker André, Boezinge. 5. 200 fr.Verplancke Karei, Boezinge. 6. 200 fr.Debacker André, Boezinge. D. - Eerste Annuïteit. Bewaringspremie (400fr.): Storme Leon, Boezinge. E. - Tweede of Derde Annuïteit. Bewaringspremie (300 fr.) Gotelaere Heet., Langemark (2» ann), Verplancke Karei, Boezinge (3" ann). iBHHUBBMgBRfiMaBRsaBaaieai VRAAG aan uw BRIEFDRAGER EEN POSTABONNEMENT OP ssa OP ZATERDAG 18 MEI 1940 met de goedkeuring der Geestelijke Overheid van Namen. Speciale treinen uit POPERINGE en VEURNE. Prijs heen en terug: 40 fr. Groote verbetering aan de reis gebracht. De treinen zullen staan in al dc stations van Poperinge tot Kortrijk. De trein uit Veurne in al de stations tot Dcinze. Vertrek uit POPERINGE te 4.45 u. Aankomst te Eetv.'ing te 10.55 u. Terug uit Beauraing tc 16.30 u„ 't is te zeg gen te 4 y2 u. Aankomst te Popering* te 22.36 u. Men verwacht groote toeloop van volk van alle kanten. Alle inlichtingen te bekomen in de sta tions en bij de Dames-IJveraarsters: Te leper: Mevr. Schmidt-Ryckaert, Ma- loulaan 31, en Mejuffers Delva e® Verbeke, de Steursstraat Te Poperinge: Mevr. Denys, Paarden markt Te Elverdinge: Juffr. Dubois, onderwij zeres, Veurnestraat; Te Oostvleteren: Juffr. Marguerite De- berghe, Ieperstraat; Te Merkem: Juffr. Boucquillon; Te Reninge: Juffr. Picters en Mevr. Rcml Vandendriessche Te Langemark: Juffr. Flora Dutoit, Zon- nebekestraat; Te Komen: Mevr. Roussel-Wounten, Sta tiestraat 20; Te Wervik: Juffr. Roose, Drukkerij; Te Moorslede: Mevr. O. Soenen-Top, Roeselarestraaten Juffrouw Hélèn» Soetaert; Te Meenen: Mevr. Dcvriendt, Generaal Wahisstraat Te Wevelgem: Jffr. Debacker, Conscien- sestraat 38; Te Dadizele: Mevr. Godelieve Desplen- ter, Ledegemstraat. Vertrek uit VEURNE te 5.07 u. Aan komst te Beauraing te 10.25 u. Terug uit Beauraing te 16.20 u. Aankomst te Veurna te 22.01 uur. Alle inlichtingen te bekomen bij 4« Dames-I Jveraarsters straat 37 Te Veurne: Juffr. Depoorter, Zuidstr. 37| l Tc Loo: Mevr. Emma Craeye; Te Diksmuide: Juffr. Irène Van Pary», Eesenstraat 19; iTe Nieuwpoort: Juffr. Rybens, Marktstr.; Te Zarren: Mevr. Clara Vandenbroucke; Te Kortemark: Juffr. Vogels, Lichtervtl- destraat; Te Lichterveide: Rosa Vandewalle, Sta tiestraat Te Git»: Juffr. Colpaert, Plaats. Speciale wagens zijn bestemd voor de zieken. Men gelief deze op tijd te doea inschrijven. De personen die niet kunnen medegaafl met den bedevaart naar Beauraing moge» ook eraan deel nemen met aan de IJ ve- raarsters hun geldelijken steun te gevea voor de zieken die zullen de reia meedoes. VAN VRIJDAG 22 MAART 1941 Te Antwerpen liep een verstrooide Duitsche Jood tegen een ladder waarop een arbeider aan het werk was. De ladder kantelde en de arbeider stortte naar be neden maar liep gelukkiglljk geea erge verwondingen o1 kneuzingen op. 100 Fransche Franken: Checks Biljetten 1 Pond Sterling 1 Dollar 1 Gulden 61,85 frank 58,75 a 59,25 frank 109,025 frank 29,40 frank 15.025 frank

De Halle (1925-1940) | 1940 | | pagina 4