OpOi Da 4' Schijf 1940 Lsnd UW NEUS Begroeting van Landbouw in den Senaat DE TWAALF MILLÏ0EN EEN MILLIOEN ifl '1 BINNENLAND PLECHTIGE BEGPvAFENIS VAN MAURITS GYKIER die verdeeld worden en altijd het groot lot van TREKKING IN APRIL S3 (Vervolg) BOEZINGE. Paaschaktie. Ter ge legenheid van Paschen stuurde Eerweer- de Heer Pastoor, bij den hoogdagwensch der thuisgebleven B.J.B.ers aan hun ge mobiliseerde bondsbroeders, volgend bij woordje, dat wij nuttig vinden voor ledereen om zijn kranigheid, en daarom gaarne laten overdrukken in dit zoo veel generen weekblad: Pasehenl Alleluia! Alleluia! Ja, het U bijna als een spotlach dat we u toe roepen; en toch zeg lk: Alleluia! Ja, zelf bij het op-oorlogsvoet-gemobiliseerde le ger. En waarom? Omdat spijts alles wij altijd de herten moeten hoog houden. Omdat nu meer dan ooit gij al de ande ren, en vooral de zwartkijkers, moet op beuren. Omdat het Paschen is! Ik twijfel niet het minst aan uwe gods dienstige gevoelens, en lk weet stellig dat niet één met Paschen zal ten achteren blijven, eene H. Communie op te dragen maar dit ls niet genoeg. Met Paschen moet gij durvers zijn op godsdienstig ge bied. O ja, er zijn te veel sukkelaars, mogen wij zeggen, die durvers zijn als het erop aan komt met zijn Paschen houden te lachen, <!ie er groot op gaan in her bergen en op kantonnement, vuile klezige praat te vertellen, die den aap houden met hen die 's Zondags naar de Misse gaan. Beste B. J. B.ers, ziet ze vlak in de oog?n en stopt ze den mond met te too- nen dat gij durft. Doet wel en ziet voor ni-mand om zulk een gedrag van uwentwege zal bij vele Jongens, goê jon gens maar benauwderikken, moed geven, en door u gesterkt zullen ze uw voorbeeld navolgen. Jongens, bij den troep is er van alles, doch. geloof mij vrij, in den grond meest al goé. Dus, hand ln hand voor Paaschaktie en Ons Heere zal u steunen. Uwe priesters rekenen op u en zijn in dezen zin blij dat gij met Paschen, gezien het nu toch zoo is, die schoone gelegen heid hebt veel goed te doen. Uw steeds dlep-genegen pastoor Zegt, lezer, dat is eten en drinken, en ge ziet dat deze die het schreef, een deelke van zijn leven bij den troep heeft door gebracht. Ket vrije uurtje van den soldaat. Mannen. Jongens, er zijn er veel onder u die vragen opdat ze toch hun dag- en weekblad zouden mogen voort ontvangen. Inderdaad, met Paschen vervallen vele driemaande'ijksche abonnementen op «De Poperingenaar«Onze Plicht» en ook de eerste bevoorrechten van Het Nieuwsbladof De GazetWel nu. wij herhalen u nogeens dat wij uwe dagelijksche en wekelijksche lezing waardecren boven alle pakskens, van warr ze ook mogen komen, en daarom zullen wij hemel en aarde bewegen om to-h maar aan de ncodigs gelden te ge raken. Wij hebben een geweldige propa ganda op touw gezet en we zien dat we lukken. Mevrouw van 't Kasteel heeft rexs voor 100 soldaten het nieuw drie- maandelijksch abonnement op De Pope- ringen? ca-» verzekerd. Onze weledele Heer Burgemeester en zijn Gemalin geven 80 onzer jongens, reeds geabonneerd, als Peaschgeschenk nog een driemaande- lijksch abonnement cp een dagblad. Verders ontvingen wij nog van vooraan staande burgers afzonderlijke abonnemen ten voor de laatkomers. Nu nog ons feestje van Zondag 7 April voor «Onze Plicht» en daarmee ziet Ge eens te meer man nen dat Ge vertroetelde landers zijt. Nieuws van t' Onzent. Op de Stie ren keuring-Veeprijskamp van Dinsdag 19 Maart laatst, waren er De uitslag wordt elders in 't blad ver meid. Zondag, Beloken-Paschen, is er een avondfeest nut voordracht door den neger-enderwijzer Samoera, in de Paro chiale Zaal, te 7 u., met namiddagver- tocning voor de kinders. Een derde Soldatenavond van wegens Het Vrije Uurtje van den Soldaatgaat door op Zondag 7 April in de parochiale Zaal. Weet ge? Dat onze Boerenorganisa- ties seffens eene protestmotie hebben in gediend tegen de schikkingen van de land- bouwverloven der gemobiliseerde boe ren?... dat de Vrije Katholieke Hooge- school van Leuven een Vlaamsche Rec tor heeft gekregen?... dat de Staat niet alleen profiteert op de Vrije Katholieke Scholen door zelf geen gebouwen te moe ten zetten, maar bovendien nog deze vrije schoolgebouwen belastingen doet beta len?... dat onze Katholieke mandataris sen die onrechtvaardigheid blijven dul den,' en nooit hun tanden durven toonen zooals :!e liberalen en socialisten?... dat de Katholieken in Russisch-Polen nog het Kristusbeeld mogen hangen, doch tusschen twee moordenaars, Lenin en Stalin. ST ADEN. Werkongeval. Op Maan dag 18 dezer deed zich in de werkplaat sen van den Heer Emiel Pauwelyn, een ernstig ongeval voor. De genaamde J. Vroman was bezig met het oprichten van een betonnen muur, toen plots een betonnen plaat aan de handen zijner makkers ontglipte en met een raken schamp op zijn achterhoofd terecht kwam. Een erge wonde werd ver oorzaakt. waaruit het bloed met alle macht stroomde. De diepe wonde werd, door een aanstonds ontboden geneesheer, verzorgden de gekwetste werd huis waarts gevoerd. KOMEN. Werkman doodgcpletterd. In het station heeft zich een vreese- lijk ongeluk voorgedaan. Omstreeks 15 uur bevond de 60-jarige Karei Wadin losser, wonende Dellattrewijk, zich op een wisselspoor en wel tusschen twee wagons. Op hetzelfde oogenblik was aan het andere einde van het spoor een goe derentrein aan het rangeeren. Wat er toen juist is gebeurd, dient nog uitge maakt te worden, daar niemand oogge tuige was van het verschrikkelijk onge val. Het was inderdaad een der werk makkers van Wadin, die den man le vensgevaarlijk gewond aantrof tusschen de spoorstaven. Men vermoedt dat Wa din op een bepaald oogenblik bekneld geraakt is tusschen de wagonbuffers. In allerijl overgebracht naar het gasthuis, ls het slachtoffer aldaar nog denzelf den avond overleden, zonder tot bezinning gekomen te zijn. MOORSLEDE. Onvoorzichtigheid. Zondag avond kwam de autobus der N M. der Belgische spoorwegen, die dienst doet tusschen Roeselare - leper, naar leper afgehold. Ter hoogte van den Vier- kavenhoekgemeente Moorslede, wilde de 21-jarige juffer Germaine Vandevoorde uitstappen. Dit deed ze echter te vroeg en, viel zoo ongelukkig op de straat- steenen dat haar arm op verscheidene plaatsen gebroken werd. Zij werd ter ver zorging naar het O. L. Vrouwhospitaal te leper overgebracht. MERKEM. De Fiere Morgenkraaiers. Lokaal De Schild bij R. Van Houwe. Op Maandag 25 Maart, 2de Paaschdag, Grooto Prijskamp met kraaihaantjes, 50 frank prijzen en mooie bloemen. Bloemtuil aan de maatschappij met het hoogste aantal hanen op vertoon hunner lidkaart. Begin te 2.30 uur, stipt. Inschrijving vanaf 1.30 uur. HET BESTUUR. Bij Onze Vinkeniers a De Strauss- zangersAan allen die graag de reis willen medemaken naar ons Kougres te Rumbeke, op Zondag 7 April, verstrekken wij de volgende mededeelingen De prijs zal bedragen van 7 tot 8 fr. We reizen in een Paladuum-car van 80 plaatsen. U moet U zoo vroeg mogelijk laten in schrijven want 't zal er spannen hoor! Onze nieuwe Vooizltter, Heer Gaston Bru- neel doet ai wat hij kan om verlof te krijgen dus trachten wij zooveel moge lijk. als een man rond hem geschaard te staan op liet Kongraa, ook andere gemo biliseerden zuiien er zijn in huu Kahki. Allo mannen trachten wij het rekord te kloppen van het gewest en dat met zoo veel mogelijk mede te gaan. HET BESTUUR. POELKAPELLE. Burgenvacht. Maandag 18 dezer, 's avonds om 7 ure, LEYSELE. Burgerwacht. Vrijdag I.L kregen de burgerwachters hun vierde les die handelde over De Schuilplaat sen Vrijdag a.s. gaat de vijfde les door met als onderwerpDe Gasverkenning WATOU. Burgerwacht. Heer no taris Vandenameele. commandant der T. B. W. en plaatselijk Directeur der Pas sieve Luchtbescherming, had Woensdag 1.1. z"n mannen opgeroepen tot het bij- werden de 2 eerste lessen gegeven voor I wonen der eerste lés welke handelde ovêr passieve i ucht bescherming, door den Heer Luchtgevaar Depoorter, Provinciaal Monitor. De uiteenzetting werd met veel aan- Een 50-tal toehoorders, waaronder de j dacht gevolgd door de talrijke burger- plaatselijke pompiers, vulden het gemeen- wachters en pompiers, die hun best deden tezaaltje, en volgden met de grootste aan dacht de uiteenzettingen, over oorzaken en gevolgen van mogelijke luchtaanval len. Dlrekt kon er vastgesteld worden, dat de Heer Spreker, welke duidelijk en vol kennis de lessen gaf, seffens de sympathie der aanwezigen mocht genieten. In allen eenvoud betoogde Spreker Ziet niet naar m'en Uniform, noch militaire sterren we zijn immers toch allen menschen gelijk, die in tijd van oorlog, ons ten dienste zullen stellen, om onze medeburgers en ons zelf te bescher men en te redden. Zoo edel, als de sol daat in actieven dienst z'en Vaderland verdedigt, is ook de daad van menschlie- vendheid, verricht door de burgerwachter, welke geenszins kan of mag vergeleken worden met de «historische!» garde ci- vique, van het begin dezer eeuw.De lessen gaan voort telkens de drie volgende Maandagen op het zelfde uur. Haantjeszetting. Te West-Roose- beke werd ook een Kraaiers-club inge richt, en bij den doop, den naam ont vangen van De Rappe Kraaiers en deze zijn reeds uitgepakt met eene zet ting, eigenlijk op Poelkapelle, bij Omer Dherk ter herberg De Jager Het mocht een succes genoemd worden, aangezien er 29 eigenaars van cocorico'safge komen waren, en ziehier den uitslag van dezen kamp, gegeven den 10 Maart 1. Delrue Achiel. West-Roosebeke. met «Gemobiliseerd». 187; 2. Deruyter Gebr., Staden, met «Trantsant», 154; 3. Vuyl- steke Palmer, Passchendale, met «Alleen», 153; 4. Stroobant Napoleon, W.-Roosebeke, met «Joris», 139; 5. OUevier Hektor, Sta den, met «Pietje», 132; 6. Van Hecke Jé- rome, Hooglede, met «Rafak», 180; 7. Ver meulen Henri, Hooglede, met «Bleskop», 106; 8. Deboeuf Emiel, Poelkapelle, met «Jean», 104; 9. Therry Henri, Hooglede, met «Dempsey», 99; 10. Debaere Jozef, W.-Roosebeke, met «Mikkie», 98; 11. Dherk Hilaire, Hooglede, met «Gustje», 8112. Vandamme Edmond, Hooglede, met «Georges», 79; 13. Van Lerberghe Adolf, Hooglede, met «Mickie», 73; 14. Degryse Marcel, Hooglede, met «Koba», 78; 15. Dhondt Emiel, Hooglede, met «Lapize», 74; 16. Pype Achiel, Hooglede, met «Mik- ky 70. Allo! Poelkapelle, wanneer hebben we ons' eigen club? Ja, onthoud wat ik zeg dat komt ervan, immers welke vereeni- ging, club of maatschappij bestaat er, zonder dat I'cslkapelle er eene afdeeling van heeft? Wel is waar hebben we af te rekenen met eene karakteristieke traagheid bij het oprichten van nieuwigheden alhier, maar eens op vaste voet, pas dan op! Wie zal bijvoorbeeld zeggen dat onze voetbalclub niet te duchten is? Zoo ook zullen onze kraaiers nog wel eens hun woordje mee spreken. BESELAKE. Zalige Feestdag! «Do- minus conservet eum! V. K. A. J. viert feest! Daarom, de vlagge waait! Men zingt en speelt om 't meest, Van pret en vreugde kraait! Onder de algemeene leiding van den Kristen Vrouwenbond, viert de gansche Katholieke Aktie zijn Proost, E. H. Jos. De Waele, Onderpastoor, ter gelegenheid van zijn naamfeest! 19 Maart Sint Jozef! De Kajotsters presteerden flink! Too- neel Klavier en Zang Kunst en Volksliederen. Dan Algemeene Samenzangen door al het Volk! Als afwisseling twee nummers Cinema. Heer Pol Masschelein, Leider der Kris ten Werklieden en Gemeenteraadslid doet de Feestrede in name der Organisatie. 'n Geschenk wordt den Feesteling aan geboden Eerw. Heer Proost dankt eenieder diep gevoeld en bewogen om de blijken van sympathie. Verder wenscht hij goeden wil, solidariteit en vrede in alle rangen! SLOT Dan klinkt het Feestdaglied 1 En wie begrijpt dat niet?... Het klinkt met luider stem, Heer Jezus, zegen Hem! Die hulde is zijn loon. Boven op 't werk de kroon, Om achttien jaren werk, Voor Werkliên, Jeugd en Kerk, Te Beselare! Sint Jozef 1949. GEO. OOSTNIEUWXERKE. Paaschvie- ring. De bereiding voor de Paaschvie- ring werd goed begonnen en doorgezet. Ten allen huize werden schriften ver spreid, en de verschillende jeugdgroepen, alsmede de Vrot'. vengilde, hielden daar voor vergadering en werkten mede voor de propaganda. In de week voor Beloken- Paschen was 't de vernieuwing van de zending en in 't begin der Goede Week werden geestelijke oefeningen gehouden voor de schoolkinderen. Met Palmenzondag hield het meeren- deel der mannen en jongelingen reeds hunnen Paschen. Op Witten Donderdag hadden we alge meene Communie van de groote Vrou wengilde. Een dertigtal zieken ontvingen reeds ten huize hunne Paaschcommunie. MERKEM. Davidsfondsafdecling Merkem-Noordschoote. Op Zondag 10 Maart 11. werd het jaar 1940 ingezet. Na een dankwoord van den Voorzitter aan al de aanwezige leden werd de werking voor het jaar 1940 uiteengezet. De vergaderin gen zullen hervat worden heden voor dracht over de passiespelen van Oberam- mergau. Op Zondag 21 April voordracht met lichtbeelden over Petroleumen over de Maginotlinie Op 11 Juli het gewoon volksfeest, om daarna de vergade ringen te herbeginnen vanaf September. Aldus schikt het bestuur dit jaar 6 ver gaderingen te geven. En dit alles gratis 4 boeken voor de schamele som van 20 fr. Een warmen oproep wordt dan gedaan opdat het leden aantal dit jaar sterk zou aangroeien. Daarna de voordracht met lichtbeel den over Oberammergau. De E. H. On derpastoor heeft deze leerrijke voordracht aangenaam toegelicht. Welverdiende toe juichingen van het dankbaar publiek be wezen hoe aangenaam deze avond is ge weest. De opkomst kon beter zijn. Merkemnaars die het goed meent met de zedelijke en verstandelijke ontwikke ling van uw volk uw plaats is in de afdee ling zij staat voor iedereen open. Het Bestuur rekent op U. Hoe meer in getal hoe luisterrijker de voordrachten. ZONNEBEKE. Geraamten ontdekt. Tijdens grondbewerkingen ter hofstede E. Vermeulen, Gehucht Frezenberg, wer den de geraamten van een Engelsch en een Duitsch Soldaat, uit den wereldoor log 1914-T8 ontdekt, waarvan aangifte is gedaan, LANGEMARK. Windmolen neerge stort. Een felle rukwind heeft bij Ge rard Vancoilie, wonende Hazeweidestraat, de windmolen dienstig ln de electriciteits- voortbrengst neergehaald. Gelukkig deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. WESTOUTER. Burgerwacht, Al de burgerwachters wareu op post toen Maandag 1.1. de tweede les doorging. Het heel Interessant onderwerp De strijd gassen werd behandeld, en de mannen van .Westouter kregen menig gas onder den neus. De derde les gaat door, niet op Maan dag 25 Maart, maar wel op Donderdag 28 dezer, te 8 uur stipt. Onderwerp Brandweet om van alles zoo goed mogelijk nota te nemen. Woensdag, 27 dezer, gaat de tweede les door. Als onderwerp: De Strijdgassen Burgerwachters: op post! De les begint stipt te 8 y, uur. ZONNEBEKE. Deserteur aangehou den. Sinds enkele dagen hield de plaat selijke rijkswacht een oogj? in 't zeil om zekeren W. Verschoore, gehuwd en wo nende .te Beselare, soldaat der klas 1934, behoorende tot het regiment T. A. A. E., als deserteur aan te houden. Dinsdag na middag gelukten de wetsdienaars in hin derlaag opgesteld, Verschoore, die per rij wiel was, bij den kraag te vatten op den Besel-arschen steenweg. De nacht van Dinsdag op Woensdag had hij op de me- kanieke steenbakkerij Iweins-Vanbier- vliedt doorgebracht. Woensdag morgen werd hij naar Kortrijk overgebracht. Voet ontwricht. Tijdens zijn ge wone bezigheden heeft wagenmaker Ju les Acket, wonende Westhoek, een val gedaan waardoor de linkervoet werd ont wricht. Vroolijke Kraaiers, bij Masure Theo- door. Uitslag van 17-3-'40: 31 haans; 30 minuten spel. L Vandoorne Eric, Geluwe, 113 2. Debeuf Gustaaf, Passchendaele, 97 3. Cannaert Gerard, Geluwe, 88 4. Vandevyver Silveer, Zonnebeke, 84 5. Vantomme Henri, Geluwe, 82 6. Gelciere Emiel, Passchendale, 78 7. Declercq Jerome, Zonnebeke, 76 8. Declercq Jerome, Zonnebeke, 72 9. Verschaeve Cyriel, Geluwe, 66 10. Vandevyver Silveer, Zonnebeke, 65 11. Cesier Leopold, Zonnebeke, 62 12. Bossuyt André, Passchendale, 61 13. Vermeulen Georges, Zonnebeke, 59 14. Leroy Cyriel, Zonnebeke, 58 15. Aecou Maurits, Zonnebeke, 56 ZONNEBEKE en BESELARE. Velo- koers voor alle beginnelingen tot 18 jaar, op het gehucht Molenaarelst, op Maan dag 25 Maart, tweede Paaschdag. 200 fr. prijzen, verscheidene premiën. en bloem tuil. Inschrijving bij C. Ameele. Aanzet bij Vanhee en Demeulenaere. Aankomst bij Vandevivere en Lapere. Prijsuitdeeling bij C. Knockaert. WEST-VLETEREN. De vredesavond op Vrijdag 15 dezer, was een deugddoen de avond. Meer dan 400 parochianen wa ren opgekomen, zelfs van uit de verste hoeken der parochie. Ook verscheidene van onze gemobiliseerden waren aanwe zig. Na het bidden van den rozenkrans voor de nooden van den tijd en voor onze soldaten, en het zingen van het lied Wij willen God wist Z. E. P. Vandenbulcke, van het Sekretariaat der Bonden van het H. Hart, zijne toehoorders in spannende aandacht geboeid te houden gedurende meer dan een uur! Hij legde de diepere oorzaken van het droevige gebeuren op onzen tijd bloot, en trok er de lessen uit: hoe iedereen van ons het zijne kan bij brengen tot herstel van den wereldvrede: die alleen te vinden is in den terugkeer tot God en zijn geboden. Zijn rake taal sloeg diep in, en troos tend was het ook uiteengezet te worden hoe ons land zichtbaar beschermd wordt omwille van zijn godsvrucht tot het H Hart staan niet zoovele gemeenten on der de hoede van Jezus' Hart, ook de onze? Dan volgde het gebed der kinderen, voor den vrede: op een verhoog vóór het beeld van het H. Hart, smaakvol versierd met groen, bloemen en draperiën, en door de meisjes in 't wit of als engelen ver kleed in spreekkoor opgezegd. Die roerende plechtigheid werd beslo ten door den zagen met het Allerheiligste van op het verhoog. De toehoorders gingen gesterkt en ge> troost, tevreden over dien heerlijken avond, naar huis. Langs dezen weg, wenscht West- vleteren esn zaligen Paschen aan al zijn gemobiliseerden, met den wensch van een innige Paaschvrede en den spoedigen wereldvrede die hen allen weer thuis brengt. MOORSLEDE. Zware val. Zon dag avond ter hoogte de Vierkaven wou de 21-jarige Germaine Vandevoorde, van een autobus stappen, maar plofte zoo zwaar ten gronde dat een arm op ver scheidene plaatsen gebroken werd. In het O. L. Vr. hospitaal te leper werden haar de noodige zorgen verstrekt. PASSCHENDALE. Hanenkraaien. Op Zondag namiddag 24 Maart, in den Meiboombij Emiel Gekiere. Op Maandag namiddag, 25 Maart, in Den Sportingbij Emiel Winne. ZUIDSCHOTE. Mobilisatie. Phase II. B. J. B. doet zijn 2de mobilisatie ten voordeele van de opgeroepen soldaten. Op Zondag (Paf-hen) 24ste en 2de Paaschdag, 25ste Maart, te 6 u. stipt Opvoering van «Jrehem Pezel, wat zijt ge voor 'n EzelEen soort militaire klucht, In 1 bedrijf, en Hooger Op Ope rette in 3 bedrijven. 30 uitvoerders. Steunt het liefdadigheidswerk van on zen B. J. B. en komt allen naar Zuid- schote, ge zult het u niet beklagen. ZONNEBEKE. Folklore. De Koor knapen, naar oud gebruik zuleln met hun mand weerom hun ronde doen om paasch- eieren te rapen. Om logisch te wezen be ginnen ze zoo vroeg niet als naar ge woonte. Niemand weze dus verwonderd ze in de Paaschweek aan te treffen en zijn gewone jeunst te doen. Weest logisch, gij, koorknapen; Gaat eer niet eiers rapen; Dan wanneer uit Romen De klokken zijn teruggekomen. OOSTNIEUWKERKE. Hanenkraai en. Op Maandag voormiddag, 25 Maart, in Den Blauwen Haanbij Therry- Clinckemaillie. »BK9SaEa«HBaB»&aB3BBB«BaB UIT ELVERDINGE \Cr DIE JAMMERLIJK VERONGELUKTE BIJ EEN AUTO-ONGEVAL Zaterdag 15 Maart D. werd. onder groo- ten toeloop van volk. waaronder veel oud- strijdmakkers en vrienden uit zijn ge boortedorp, de Heer Maurits Gykif'en grave gedragen, gestorven in d .el zijner jaren tengevolge van ten .ese- lijk auto-ongeval. Op het Kerkhof werd door den Be stuurder van V. O. S. de heer J. Dochy, volgende rouwrede uitgesproken Eer weerde Heeren, Geachte familieleden, Achtbare omstaanders en kamera den Oud-Strijders, Uit naam der plaatselijke afdeeling van V. O. S. kom ik hier openlijk hulde bren gen en een laatste groet toesturen aan onzen duurbaren vriend en trouw mede lid, Maurits Gykiere, die zoo plots, nau welijks 45 jaar oud en in volle mannelijke kracht, aan de liefde zijner duurbare fa milie en aan de achting van allen die hem kenden, werd ontrukt. Gij zijt oud-strijder, Maurits. Jaren aan een stuk hebt gij aan den lijve gevoeld al de ellende en de barbaarschheid van den oorlog. Steeds hebt gij U voorbeeldig en dapper gedragen, gij waart een beste kameraad die altijd uw plicht hebt ge daan, zonder grootspraak, eenvoudig, maar steeds uw volle plicht. God liet U uit de oorlogshel terugkee- ren. Gij hebt dan een gezin gesticht en dit gezin het hoogste menschelijk geluk ge bracht. Gij hebt uw kinderen willen behoeden voor oorlogsleed, uw familie willen de groote ramp besparen die U zelf over komen was. Daarom stondt gij van den eersten dag af in de Vossenrangen, want de idealen van VOS waren ook de uwe Nooit meer oorlog en ons Vlaamsche recht! Die idealen zijt ge steeds trouw geble ven en voor ons zult ge steeds een voor beeld blijven van onwankelbare trouw zooals deze bij onze Vlaamsche voorouders bestond. Gij waart een trouwe kristen, een trouwe VOS, een trouwe Vlaming, een trouwe, neerstige, eerlijke arbeider, een trouwe voorbeeldige echtgenoot en vader. Dag aan dag zijt ge naar uw werk ge trokken, dichtbij en verre, om te voorzien in de behoeften van uw gezin, om dit welstellend te maliën en hooger op te voeren, om uw kinderen een deugdelijke opvoeding te verschaffen. En 't is midden dien eerlijken en moe digen strijd voor uw gezin, op weg naar uw dagelijkschen zwaren arbeid dat de onverbiddelijke dood U verrast heeft, dat gij gevallen zijt. De Heer liet U niet sneuvelen op het oorlogsveld, hij liet U vallen op het echte HEEK MAURICE GYKIERE. veld van eer, het eereveld van den ar beid, waarvan de dichter zingt En ieder, die er valt, verwonnen door het [leed. Geknakt door 't harde lot, dat hem ter [neder smeet. Al ls het ln een hut of midden op de baan, Zij trouw door elk begroethij heeft zijn [plicht gedaan! De raadsbesluiten van den Heer zijn ondoorgrondelijk, wij kunnen ons alleen ervoor nederbuigen en ons onderwerpen aan zijn heiligen Wil. Maurits, uw vroegtijdig afsterven heeft in onze harten diepen rouw gebracht. Wij ondervinden opnieuw hoe hard het is een trouwen kameraad te verliezen. Uw aan denken zullen we altoos in eere houden. Uw voorbeeld zal ons aanzetten onze idea len trouw te blijven. We zullen voor U bidden. Voor uw diepbedroefde echtgenoote en kinderen zal het steeds een versterkenden troost zijn te kunnen terugdenken aan uw eenvoudig, doch smetteloos en hoogst verdienstelijk leven. Hierboven zult ge hun sterken steun blijven. Rust zacht. Maurits, in onze goede Vlaamsche aarde. Tot wederziens in het rijk van den eeuwigen vrede! lil DE VERDEDIGING VAN DE NATIONALE INSTELLINGEN Het wetsontwerp ingediend door de Re geering en strekkende tot de verdediging van de nationale instellingen werd Woens dag door den Senaat goedgekeurd met 95 stemmen tegen 15 en bij 5 onthoudingen. Kamer en Senaat zijn nu in verlof ge gaan tot in den loop der maand April. BUITENGEWONE ZITTIJD VAN DEN PROVINCIALEN RAAD VAN WEST-VLAANDEREN Op Dinsdag 26 Maart, om 10 uur, bui tengewone zittijd in het Provinciaal Hof. In deze zittijd zal de Raad, na onder zoek van geloofsbrieven, volgende onder werpen behandelen 1. Mededeeling van een besluit, genomen door de Bestendige Deputatie, ingevolge art. 107 van de pro vinciale wet td.i. afwijking van de bepa lingen van art. 37 van de verordening op de provinciale belastingen.); 2. Wij ziging aan artikel 34 van de verorde ning op de provinciale belastingen; 3. Wijziging aan de begrooting der Pro vincie voor 1940 4. Vaststelling van den datum voor den gewonen zittijd van den Raad in 1940. PAASCHVERLOF De Minister van Landsverdediging heeft aan de militaire overheden laten weten dat er een verlof van vijf dagen, van 20 tot 24 Maart, bij voorrang aan de pries ters-brancardiers, onderpastoors van pa rochies, mag worden verleend. Dit verlof dient van de ontspanningsverloven afge trokken. VERVANGING VAN LIGSTROO DOOR HAVERKAF Met hst oog op de schaarschte van stroo, raadt de Minister van Landsverde diging de eenheden die zich ligstroo hoe ven aan te schaffen, ten zeerst? aan, zich er van te vergewissen of het niet moge lijk is, in de streek waar zij liggen, haver kaf te verkrijgen om geheel of ten deele het ligstroo te vervangen. Haverkaf wordt, tot ieders voldoening, sedert verscheidene maanden gebruikt in zekere ziekinrichtingen te velde. Het is vrij gemakkelijk te verkrijgen in streken waar veel haver verbouwd wordt; het i« proper en zachter dan stroo. VERLOVEN VOOR IN FRANKRIJK WONENDE GEMOBILISEERDE MILITAIREN Hebt Gi| wel eens Uw neus gesnoten na een lange reis per trein en opgemerkt boeveel vuil en stof zich aan het oeusslijmvlies had gehecht In zulke gevallen ts Uw zakdoek niet vol doende om Uw neus pro per te maken. Neem dan een O p o-gezondheids- snuifje, dat het sütmvües aangenaam prikkelt en U heerlijk doet dezen. Gij gevoelt U spoedig beter. Overal verkrijgbaar Ér. 4.50 p. doo*. POEDER AKKER De Minister van Landsverdediging heeft de militaire overheden in het bezit ge steld van de nieuwe onderrichtingen tot regeling van het afleveren van paspoor ten en consulare visa's aan de officieren en de militairen van lageren rang, die zich naar Frankrijk begeven. De Fransche consulaire agenten in Bel gië zijn er toe gemachtigd aan de Bel gische militairen die in Frankrijk buiten het legergebied wonen en in 't bezit zijn van regelmatige verlofbrieven, drie maan den geldige visa's af te leveren voor ver schillende heen- en terugreizen van ten minste vijf dagen per maand. UITDEELING VAN VLUGSCHRIFTEN Ministerieel besluit van 14 Maart: Het verbod op uitdeelen van vlugschrif ten op den openbaren weg, op de daaraan belendende niet-omheinde terreinen, zoo mede in de voor het publiek 'toeganke lijke ruimten, uitgevaardigd bij politie- besluit van 30 Januari 1940, wordt ge lieven met ingang van den dag, waarop dit besluit in het Staatsblad verschijnt. UITBREIDING DER BELGISCHE MILITAIRE LUCHTVAART BELANGRIJKE NIEUWE BESTELLINGEN. Ons land spant zich op het oogenblik krachtig ln, om zijn militaire luchtvaart uit te breiden. Belangrijke bestellingen zijn kortgeleden geplaatst bij Fiat Ca- pronl en Breguet. Fiat heeft reeds eenige toestellen geleverd. In de Vereenigde Staten zijn opdrach ten voor een zeker aantal Brewlterma- chines geplaatst, die 540 km. per uur kun nen vliegen. Ten slotte tracht de regeering de fabri- katie in licentie ln België van dezelfde buitenlandsche types uit te breiden en van zekere Belgische prototypes. Reeds worden Hurricane-toestellen in België gebouwd. DE MILITAIRE OPEISCHINGEN Dinsdag 11. vergaderde de bijzondere Senaatskommissie voor Landsverdediging, om het voorstel Demets te bespreken, dat behelst dat van de opeischingsprijs niet meer dan dertig dagen huurprijs mag afgehouden worden. H. Gutt, Minister van Financiën, wees er tijdens de bespreking op, dat derge lijk voorstel een bedrag van 162 millioen zou vergen en dat de Regeering hierin niet kan tusschenkomen. Voor de toe komst zal echter gezorgd worden dat des noods de opgeëischte zaken, binnen de maand al of niet aangekocht worden. HET BESTRIJDEN DER KOM MUNISTISCHE BEDRIJVIGHEID Het Belgisch gerecht gaat steeds door met het bestrijden van de Kommunis- tische bedrijvigheid. Zoo stapte het Parket van Luik aldaar af ln een kommunistisch lokaal, met het gevolg dat zes kommunisten weiden aan gehouden. Drie hunner werden later weer in vrijheid gesteld maar intusschen was men overgegaan tot vier nieuwe aanhou dingen. De aangehoudenen zouden kom- munistische propaganda hebben gevoerd onder de soldaten. Te Brussel werd Perre Joy, doctor in de Rechten en Kommunistisch provin ciaal raadslid aangehouden daar hij in het bezit werd gevonden van dokumenten welke bewijzen dat hij medewerkt aan het opstellen van kommunistische propa- ganda-vlugschriften. Te Brugge werden ook twee Kommunis ten aangehouden, namelijk de genaamden Caesteker Louis en Bogaerts André. DE LANDBOUWVERLOVEN Eene afvaardiging der Landbouwkcm- missie van de Katholieke Vlaamsche Volkspartij, aangeleid door volksvertegen woordiger Verbist en senator Mullie, werd Zaterdag morgen ontvangen door den Eerste-Minister M. Pierlot, bij wien zij de belangen van den landbouw kwamen bepleiten in verband met de noodzake lijkheid van breede demobilisatie of ruime werkverloven voor de landbouwers. De demobilisatie zou alleszins moeten ten goede komen aan de bedrijfsleiders van landbouwexploitaties. Waarom een onderscheid gemaakt tus schen bedrijfsleiders van den landbouw en bedrijfsleiders van de nijverheid? De Eerste-Minister heeft de afvaardi ging medegedeeld dat de Demobilisatie kommissie beslist heeft landbouw en nij verheid op gelijken voet te stellen voor de demobilisatie van de bedrijfsleiders. DE GEZINSVERGOEDING VOOR GEMOBILISEERDEN Thans werdt voorzien dat bij Konink lijk Besluit, dat eerlang zal verschijnen, volgende wijzigingen zullen gebracht wor den aan het stelsel der mobilisatiever goedingen Aan de gemobiliseerde weezen zou 3 fr. per dag uitgekeerd worden; Voor alle kinderen van een gemobili seerde, ook de onwettelijke dus, zal een vergoeding van 5 fr. per dag worden uit gekeerd, ook voor de kinderen van 16 tot 18 jaar. die nog naar school gaan; Aan de zwangere vrouwen van gemobi liseerden zou een vergoeding van 250 fr. uitbetaald 'worden, de helft voor de ge boorte en de helft er na. Voor deze laatste vergoeding zal deze mogelijks met terugwerkende kracht tot het begin der mobilisatie ingevoerd wor den. Voor de andere wijzigingen zou de terugwerkende kracht zich beperken tot den 1 Januari 1940. DE VRIJSTELLING DER RADIOTAKS AAN GEMOBILISEERDEN In de Kamer werd Woensdag 11. het wetsontwerp goedgekeurd strekkende tot de vrijstelling van het betalen der radio taks aan de gemobiliseerden wier inkom sten bescheiden zijn. Deze vrijstelling kan algeheel of gedeeltelijk worden toegestaan. Bij Kon. Besluit zullen de voorwaarden nader te bepalen zijn. BERICHT VAN HET GROOT HOOFDKWARTIER MILITAIREN UIT PERMISSIE ACHTERWEGE. Voor de militairen die, wegens ziekte, na afloop van een permissie, hun eenheid niet vervoegd hebben, zuiien er zooveel dagen permissie afgetrokken worden als deze militairen na het verstrijken van hun permissie thuis gebleven zijn. Er mogen echter niet meer dan drie dagen afgetrokken worden. Aan dit voorschrift zal enkel mogen af geweken worden ln de gevallen waar het bewezen is dat de goede wil van den mi litair niet in twijfel kan worden getrok ken en bij beslissing van een korpscom mandant. De afwezigheid van de militairen heeft tot gevolg clat er vertraging ontstaat bij het verleenen van de permissies aan een bepaald aantal hunner makkers. 5V Zie vervolg hiernevens. Belangwekkende tusschenkoinst van Senator Sobry De heer Sobry. Noodzakelijk is het thans de landbouwpolitiek grondig te be spreken. De bijzondere omstandigheden geven inderdaad aan onze landbouw politiek het karakter en de beteekenis van een bevoorradingspolitiek. Wat we vooreen te kort hadden aan landbouwvoortbrengselen kon worden aan gevuld door invoer. thans weten we niet of wij het tekort zullen kunnen aanvullen. Tot hiertoe kon den wij het wel; doch buiten verwach ting. De werkelijkheid der dingen wijst niet temin op de mogelijkheid van invoerbe- lemmeringen. De meeste neutrale landen, krachtens de ondervinding opgedaan tijdens den oorlog 1914-1918, leggen belangrijke voor raden aan en trachten een behoorlijk prijzenpeil te bereiken. De regeering heeft bij het begin van het conflict de bevoorradingskwestie even eens scherp willen stellen, ingevolge de vermindering met 1,200,000 zakken van den tarweinvoer in September 1939. Dit leidde tot scherpe maatregelen, te weten de verplichte teeltuitbreiding met 50 op den uitzaai in 1938, die achteraf wegens onuitvoerbaarheid herleid werd tot 30 de regeering voorzag dus de moge lijkheid van een gevaar voor onze bevoor rading. Nu verklaart men dat de bevoorrading van het land onder alle opzichten ver zekerd ls. Graaf d'Aspremont Lynden, minister van landbouw (in 't Fransch). Bij den aanvang van de vijandelijkheden heeft de regeering de veronderstelling onder oogen gezien dat de toekomst gevaar zou kunnen opleveren, daarom heeft zij maat regelen genomen. De heer Sobry. Wat ik zeide, steunt op cijfers. De regeering bleek toen een gevaar mogelijk te achten. Zal het zoo kunnen blijven? Mogelijks kan het anders zijn. Daarop moet onze landbouwpolitiek ge richt zijn. Onze veiligheid ligt thans èn in de mi litaire weerbaarheid èn in de economische weerbaarheid. In de volstrekte zekerheid van 's lands bevoorrading ligt een groote waarborg voor het behoud der onafhankelijkheid. De bevoorrading te helpen verzekeren, is de dringende taak van den landbouw. Dat ls de groote rol door den minister te vervullen. Hij moet geheel het landbouwprobleem helpen richten naar de toekomst. Talrijke landbouwers staan er op hun nationale rol te vervullen met het land en het leger zoo doelmatig mogelijk te blijven bevoorraden. Dat vergt coördinatie, gebaseerd op het privaat initiatief en voldoende steun. Deze hefboom alleen zal de noodige stuwkracht geven voor de economische weerbaarheid. De heer Mullie. Zeer juist! De heer Sobry. Noch dwangmaatre gelen zooals wij er einde 1939 kenden, noch armoede in den landbouw kunnen ons die weerbaarheid verzekeren. Hoe staat het thans met onze landbouweco nomie? VAN DE Koloniale Loterij behoudt hetzelfde plan als de voorgaande bestaan uit 800 loten van 2.500 fr. 200 loten van 10.000 fr. 64 loten van 20.000 fr. 40.000 en 100.000 fr. 44.000 loten van 100 en 250 fr. ENGELSCHE SOLDAAT ZOEK GERAAKT TE MEENEN Maandag, iets vóór middernacht, was een Engelsche soldaat al zwemmende de Lele overgestoken en geraakte aldus op Belgisch grondgebied, niet veraf van de grensscheiding Meenen-Wervik. De sol daat, die noch hoofddeksel, noch vest, noch schoenen droeg, vroeg een onder komen ln de hoeve D'hondt. Weinig daar op vertrok de soldaat ln de richting der stad en sedert dien heeft men alle spoor verloren. De rijkswacht heeft een onder zoek Ingesteld. OM WELKE OMSTANDIGHE DEN SOMMIGE VADERS VAN WEE KINDEREN GEDEMO- BILISEERD ZIJN Herhaaldelijk hebben wij er op ge wezen, dat de vaders van twee kinde ren niet gedemobiliseerd worden. Het is echter nuttig de aandacht te vestigen op het feit dat in de batal jons der Verkeers- en nlnrichtingswach- ters de vaders van twee kinderen afge zwaaid zijn en zelfs een groot aantal vaders van een kind die vervangen zijn door werkloozen. Dit is echter alleen van toepassing op de klassen van 1925 en oudere, die deel uitmaken van de VerkeeTs- en Inrich tingswachters. Graag had ik er op mogen antwoorden dat ze gezond is. v De werkelijkheid is anders. Onze land* bouw maakt een zeer scherpe crisis dcorv De positie van hen die hebben te zor< gen voor -uivelproducten, vet en vleesch. dus gan.: 1 onmisbare bestanddeeien, ls werkelijk hachelijk geworden. 4 DE BOTERPRODUCTIE, die reed* vroeger defleitair was, ls bijna onhoud baar geworden. De boter brengt thans 10-11 frank min der op dan in 1938. Met de RUNDVLEESCHPRODUCTTH staat het eveneens ongunstig. We kennen thans dezelfde verkoopprijzen als vroe ger ln 1938 en ln den Zomer van 1939. Eenleder weet dat deze dan reeds defici tair waren. Dikwijls hebben wij de aandacht van de regeering er op gevestigd. Zoo blijven we staan met verlieslatend# verkoopprijzen. Geen dezer bedrijfstakken kan voor de talrijke kleine en middel matige boeren bedrijven worden vervan gen, en zij zijn onmisbaar voor onze be voorrading. Zal men deze bedrijven kunnen in stand houden? Onze bekommernis groeit uit het ge voelen ent' i wil. het land in de hoogst# mate te he.oen dienen. Ik was steeds voorstander van de neu traliteit, omdat alleen daarin het heil ligt van net land. Daarom willen we niet alleen de geva ren die zich rechtstreeks zouden kunnen voordoen, onder de oogen nemen, maar eveneens denken aan onze bevoorrading bij een gebeurlijk aanhouden van het conflict. KENT DE MINISTER DEN GE MOEDSTOESTAND VAN DE VEEKWEE KERS? Ze houden vast wat ze kunnen, onder den geweldigen druk van gevoelige ver liezen. Ze weerhouden zich van verkoop op groote schaal omdat ze hopen dat hun toestand weldra zou kunnen verbeteren. Deze hoop hadden ze ook vóór enkel# maanden. Er kwam nog geen verbetering. Een tweede teleurstelling binnen afzien- baren tijd zou nog zwaarder vallen. En wat, indien de vreemde toevoer sterk werd geblokkeerd? De onzekerheid bij onze boeren neemt nog toe tengevolge van de militaire op- elschingen. Dit schept een gevaar voor tekort aan veevoeder, dat zij dan duur der moeten Inkoopen. ER MOET DUS ONVERWIJLD WOR DEN GESTREEFD NAAR VERBETE RING, MET HET OOG OP HET BE HOUD VAN EEN VOLDOENDEN VEE STAPEL. De maatregelen liggen op den weg van een bevoorradingspolitiek. Ik wijs op da noodzakelijkheid voorraden aan te leggen en meer boter in het leger te gebruiken. Ook de uitbreiding der kaasnijverhe'.d en de voortbrengst van melkpoeder kun nen den toestand verbeteren. DE GRAANPRODUCTIE VERDIENT OOK DE MEESTE BELANGSTELLING. Van de verplichte teeltuitbreiding op 30 mag niet te veel worden verwacht, wegens het ongunstig weder en het feit dat vele gronden voor de landsverdediging werden ingenomen. DE MOBILISATIE VAN VELE BE DRIJFSHOOFDEN EN BOEREN DOET OP VELE HOEVEN EEN LEEMTE ONT STAAN. Op vele hoeven staat men bijna rade loos voor de ontreddering, waarin het be drijf onvermijdelijk zal moeten vervallen. Zoolang wij nog het tekort uit het bui tenland kunnen betrekken zullen we voortkunnen, maar als dat niet meer kan? Vooruitzicht en waakzaamheid ziin streng geboden. Daarom is de bevcerra- dingspolitiek van zoo groot belang voor onze economische weerbaarheid. Er worden landbouwverloven verleend voor Maart en April. De heer De Bcodt. Er ls hier geen kwestie van landbouwverloven. De heer Sobry. Ik zeg verder d~t deze regeling niets oplevert. De beid# voorgestelde stelsels bedragen slechts 10 dagen voor 2 maanden, met prioriteit vóór de andere verloven. In 7 dagen kan iets worden ged-en. Maar dan blijven er nog slechts 3 dagen Ir voor de volgende maand, en dit kan. n chts weinig baten. De economische weerbaarheid is ven even groot fcslang voor onze onafhanke lijkheid als de militaire weerbaarheii De heer Dewals. Zeer juist! Het ea gaat niet zonder het ander. De heer Sobry. Onder den voii-ra oorlog werd het laatste stukje grond in West-Vlaanderen in volle prciustivltï t gehouden. De bedrijfsboofdsn Mevcn ro hun hoeve en tan het front zc'f r/e-d cie akkerbouw speciaal aan de mil'tair: op gedrongen. Thans is men van d'e lijn ci::n en dat acht ik volstrekt verkeerd. Graaf d'Aspremont Lynden, rvrister van landbouw. Gij vergeet bat tafereel van wat onder den vorlgen oor!.-.g is re settled aan te vallen. Cp dat cc-jer'eli heeft men eveneens een besluit p.;ac:r; i om het bezaaien met koren verpik:-.';end te stellen. Dc heer Sobry. Ik ten het eens. Ï.Iear de bedrijfshoofden bleven thuis. Men was zeer ruim op dat gebied. Verloven en vrijstellingen moeten ?:i voldoende mate worden verleend opdat c.e landbouwer voor een toereikend rende ment van zijn grond zou kunnen instaan. Wanneer daarnaast ook de prijzen cp peil worden gehouden zal een eecncmische weerbaarheid worden bereikt, die zal bij dragen tot de versteviging van 's lands onafhankelijkheid. (Zeer wel en levend ga toejuichingen rechts.) VRAGEN Op het bureau werden vragen inge diend door de heeren Bouilly, Deenal3 (Femand), Ronse en van Ackere. De vergadering wordt te 18 u. 25 m. gesloten. VERKLARING VAN SENATOR SOCffï BIJ DE STEMMING OVER DE BEGROOTING YAN LANDBOUW op Dinsdag 19 Maart. Ik heb me onthouden om volgende ver klaring te kunnen afleggen. In het debat over de begrooting van Landbouw is gebleken eenerzijds uat de Minister te optimistisch gesteld is ten opzichte van de landbouwproducties en vooral de veeteelt, waarbij nochtans 's lands bevoorrading betrokken is en ander- xijds dat er niet genoeg zal kunnen ver wacht worden van de nochtans onmis bare landbouwverloven. Dit geeft ons geen geruststelling. Wel wordt thans een verbreeding der landbouwverloven in 't vooruitzicht ge steld, doch vermoedelijk zullen deze niet voldoen. Zoolang geen vrijstelling wordt gegeven aan d# bedrijfshoofden en de gelijkge- stelden alsook voldoende verloven aan d# boerenzonen ter leniging van de werke lijke en zelfs gevaarlijke ontwrichting in den landbouw, kunnen we deze begrooting niet goedkeuren. VERKLARING VAN SENATOR SOBRT BU DE STEMMING OVER DE KREDIETEN VAN DE LANDSVERDEDIGING op Dinsdag 19 Maart. Alvorens deze kredieten te stemmen wensch ik te verklaren dat de legerleiding geen voldoende rekening houdt met d# diepgaande ontwrichting in de economie, waaraan nochtans dringend zou moeten

De Halle (1925-1940) | 1940 | | pagina 5