De Inwijding der ioknlen vnn de Kntholieke Perscentrnle D. P. In ons Land tSSm Sproeten komen vroeg Sprutol Een paar overwegingen r.vr .2, AFSTERVEN VAN Z. EM. KARDINAAL VERDIER Rol van een jong meisje in haar familie PLECHTIGE ZIELEDIENST VOOR MINISTER G. SAP TE ROESELARE In het West-VIaamsch Gouwverbond voorK.S.A. De Legerverloven geschorst De Oorlogsweerslag in ons Land PROVINCIAAL MÏDDENSTANDSVERBOND Beruchte Europeesche Landkaarten BELANGRIJK BERICHT VOOR DE GRENSARBEIDERS IN FRANKRIJK DE ZAAK VAN T0URH0UDT V ROE V t-et pe'icf fcij da ran U Ponde B ft t« i St dorp e brergs In de 1 er. tail tie zaa Be eed ZON Bens A ter Rel feoo er| leranri W eerste paardi V toe? totron Congoi; 'teeft Bj 'Tan tr 7-i ana •*jo c Pa kV. he tu ke lei wit Tei n der wal 8 I gei BIK Vand *1 60 j.. I! gaert.D Jules li ln dttf tnensoj nfxditli UJk Vf toch Bf doen,® get'- f I och BR is nidf Ha. <i kerk 1 er zij'j en cl a togj kerk kerk: dingm die. «noiicj, doen |!;j eoo loof nog I H'-'itj lande O. 1 H. IR H. <1 tochl ledeit Tocrl n Aai il kwa ghe goec ge^( gO 5 P.\ <liep rcir hee mer I datef die pi hood o4 De 1 ruclf xno: hoe Jaar hu\v Con1 Mj - een film veel j wen gelrf L- aan wei een moer heb verf woö gen rost ilad Oud nief «taf V Hjc mo lai. na; ree zag en ge: act 1 vol r.a ad ji wf hi tJi I 511 Br ha b« t V4 oir la ir. m« va af Zijne Eminentie spreekt over de Persaktie ter gelegen- heid van het Eerste Lustrum D. P. Het !s ons een genoegen hier een volle - id tg en trouw verslag te kunnen uitbren gen over de eerste lustrum-viering der Katholieke Perscentrale D. P. die vooral door het belang van de korte toespraak van Zijne Eminentie over de pers een kerkelijke gebeurtenis van belang ls ge- Worden. Zooals men weet. werden ln Januari 1939 eerst de kapel en lokalen van de Katholieke Filmaktie r Filmcentrale. Film- keurraad. Persbureau Docip, Katholieke Filmliga en dan ook deze der Office Ca- tholique Internationale du Cinema in gezegend. Nu was het de beurt aan den tweeden dienst van de K. A. der Grootmachten, de gebuur van voormelde diensten uit de Dwarsstraat te Brussel, de Katholieke Perscentrale D. P. om het vereerend be zoek van den Primaat van België te ont vangen. Op Vrijdag. 5 April om 3 u. werd de korte ceremonie der Inwijding vervuld. Zljr.e Eminentie was vergezeld van Zijn Privaat-Sekretaris Z. E. H. Kan. Leclef. Daarna werden de genoodigden en mede werkers aan Zijne Eminentie voorgesteld. Behalve leden van den Algemeenen Raad en van den Perskeurraad, waren nog en kele leiders van de groote Katholieke organisaties uitgenoodigd. en de ZZ. EE. PP. Provinciaals der kloosterorden die voor de diensten een hunner Paters be schikbaar stelden. WIJ bemerkten o.m. Mgr Picard, Voorzitter van den raad der Perscentrale. (Mgr Cruysberghs, Voorzit ter van de Vlaamsche afdeeling had zich door onvoorziene omstandigheden laten verontschuldigen), een afvaardiging van de Aktie Voor God - uit Nederland Rector Royackers, Bestuurder van het werk Goed Volk uit 's Hrrtogenbosch, Dr Hoeben. leider van het Katholieke Persagentschap K. W. P. en van het In ternationaal Sekretariaat der Katholieke Pers te Breda, Z. E. P. Van Wildenbergh, Provinciaal der Paters Dotninlkanen, Z. E. P. Rutten, Senator, Z. E. P. Rafaël, Provinciaal der Paters Capuclenen. Z. E. P. Reyn, Generaal Overste der Aalmoeze niers van den Arbeid. Z. E. H. Kan. Car- dlln, Algemeen Proost der K. A. J.. Z. E. H. Kan. Brys, Alg. Proost A. C. W.. Mej.' Baers, Senator, Z. E. H. Mampav, Proost Van het V. J. V. K. A.. Z. E. H. Kan. Bro- hée. Alg. Proost der Kath. Filmaktie. Z. E. P. Meeus, Bestum-der Bonden van het H. Hart, E. P. Lunders, Alg. Sekr. Kath. Filmaktie, E. H. Lefèvre. Bestuurder Ka tholieke Filmcentrale, Mr Demarteau, Voorzitter van de Unie der Katholieke Dagbladdirekteuren, (Mr Van Haesen- donckx. Voorzitter van den Bond der Kath. Journalisten was door ziekte ver hinderd), E. H. Maertens, Diocesaan Proost, tak pers, van het Mannenverbond Voor Kath. Aktie West-Vlaanderen, E. H. Martaule, Diocesaan Proast St Pauluswer ken, Bisdom Doornik, E. H. De Groote, Diocesaan Proost St Pauluswerken Bis dom Gent, Z. E. H. Baers der Katholieke Boekerijen, Z. E. H. Posson, Alg. Sekre taris v. d. Prlestermissiebond, Mr Goe- tnare, Voorzitter St Pauluswerken, Mr Bode Janssens, Alg. Sekretaris van Ze- denadel Mr Lamens van K. V. R. O., Üe Heeren Spiltoir, Stappaerts en de Mal Van de anti-communlstisclie aktie Copac, Mr Loos, Verbauwhede, Raes, e.a. Onder de vaste medewerkers bemerkten wij. behalve E. P. Morlion, Proost van de Katholieke Perscentrale, E. P. Van Looy, Hulpproost, E. P. Adhemar, Alg. Proost der Aktiekernen der Grootmachten, Nico de Jager, Redaktiesekretaris, Schwartz, fransche sekretaris, en verder de Heeren Thomas. Fosty, Mme Van Groenendael Cu Jw Vankeerbergen. VIJF JAAR DOKUMENTATIE EN PERSDIENSTEN De geschiedenis der eerste vijf Jaar .Tan de Katholieke Perscentrale wordt door den Proost E. P. Morlion, voorgele den. Eerst wordt de Dokumentatiedlenst behandeld, die al de periodieke publika- ties van ons land bij middel van de Ka tholieke Perskeurraad bestudeert en de resultaten onder vorm van Persleiding meedeelt ln de opstellen en steekkaarten der persdossiers, en voor breedere ver spreiding 29.500 persleidingsplakkaten, 420.000 strooibrieven en 12.000 meer uit gebreide persleidlngsbrochuren wist te plaatsen in de eerste vijf jaren. Vervolgens wordt de uitbouw der pers diensten geschetsteerst de losse kam- pagnes tegen de vuilschriften en andere moderne gevaren, de maandenlange voor bereiding van het Congres van Mechelen en dan het akkoord met het Internatio naal Perssekretariaat van Breda voor de dageiijksche artikels en berichten van een regelmatig persagentschap. Er wordt AARTSBISSCHOP VAN PARIJS. GEZINSOPVOEDING aangetoond hoe zorgvuldig gekontroleerde bronnen het leven der Kerk over de ge- heele wereld, bekend maken en hoe ook de strijd tegen het kommunlsme en nieuw-heidendom wordt gevoerd. Het meest nadruk wordt echter gelegd op de kleine rubriekjes van geestelitke vorming langs de pers het evangelie van den Zondag, de leerpunten van Catliechis- mus van den modernen mensch en de praktische propaganda Ofiensief voor God In "t kort wordt ook de medewer king in de radio en de zoo belangrijke dienst voor weekbladen, die samen met de Offensiefberichten voor maandbladen drie miUioen lezers bereikt, geschetst. Om te eindigen wordt getoond hoe in de eer ste 5 jaar de hulpdienst Katholieke Pro paganda Centraledoor 53.200 muur- kranten, millioenen strooibrieven en in het laatste jaar met 242.000 godsdienstige magazines en vlugschriften op massale wijze den man van de straat bereikte en hoe ook de gespecialiseerde uitgaven dokumentatiereeksen, katalogen, leiders bladen voor de K. A. der grootmachten worden klaar gemaakt. In nauw verband met deze technische diensten wordt de uitstekende vorming en volhoudende mo derne propaganda van de Aktiekernen der Grootmachten toegelicht. ZIJNE EMINENTIE OVER HET BELANG VAN DE PERS In een korte maar bijzonder indruk wekkende rede sprak Zijne Eminentie over de hoofdgedachten der Katholieke Persactie. De liturgische inzegening, zegde Hij, zal den Goddelijken zegen doen neerdalen over dit werk en bezegelt al het goede dat tot nu toe werd verricht. Wij hebben met veel belangstelling ge luisterd naar het verslag dat een volle dig overzicht gaf van wat werd verwe zenlijkt gedurende de eerste vijf jaren. Sedert geruimen tijd wenschten Wij nau wer kontakt te nemen en persoonlijk het uitgebouwde werk te onderzoeken. Hier denken Wij te moeten de nadruk leggen op het moeilijke maar zoo belang rijke werk der katholieke pers. De pers zal altijd blijven de groote verspreidster der gedachten ln de wereld, meer nog dan de radio of andere moderne uitvin dingen. Het katholieke België zou niet zijn wat het heden is zonder haar heer lijke katholieke pers. Het is ons een ge noegen hier onder meer de bestuurder van een dagblad te zien dat zijn eerste eeuwfeest vierde, getuigenis van een onaf gebroken reeks inspanningen. Om de katholieke pers ta helpen in haar taak het publiek zoo volledig en oordeelkundig mogelijk in te lichten over alles wat het katholieke leven aangaat, past het dat men daaraan zijn beste krachten wijdt. Daarom is het dat Wij ten zeerste het werk van dokumentatie der perscentrale goedkeuren, dat reeds zooveel heeft opgeleverd. De katholieke bladen moeten de modernste en best in gelichte zijn, terwijl ieder blad zijn eigen originaliteit en persoonlijkheid bewaart. Daarom is het dat Wij er zeker van zijn dat de Katholieke Perscentrale een groote rol vervult die bescheiden blijft, en dat zij zal voortgaan met te dienen, met als dienst voor de pers noodig te zijn. Het verheugt Ons dat de leiders van onze groote katholieke organisaties hier aan wezig zijn, wat een bewijs levert voor het belang dat zij stellen in deze centrale. Zoo zijn Wij vast verzekerd dat met de zegen van God en der Kerk het werk ver der zal groeien en bloeien voor het groo- ter welzijn der katholieke pers. HET BEZOEK AAN DE LOKALEN In de ruime bureelen en groote redak- tiekamer, met luchtige verdeeling van veelramige vakken voor ieder redakteur, werd de meer gedetailleerde uitleg der diensten gegeven. De ingewikkelde me thodes van de perskeuring die over meer dan 1500 publikaties loopt, de samenstel ling van de dageiijksche. wekelijksche, maandelijksche persdiensten, was voor velen nog een onbekende zaak. Doch vooral de bron van de anti-kommunisti- sche berichtgeving werd grondig uitgelegd, terwijl ook belangrijke inlichtingen vier der verstrekt over de aktie van het nieuw- heidendom. Na een kort overzicht van de Aktiekernen, werd het bezoek besloten met een rondleiden in de tentoonstelling Leiding voor de Grootmachten waar van het deel aangaande de persleiding in de groote zaal van het eerste verdiep was uitgesteld. Na een vriendelijk onderhoud met en kele der genoodigden en medewerkers nam Zijne Eminentie afscheid, zichtbaar voldaan over de indruk die de Katholieke Perscentrale Hem gelaten had. 1 Z. EM. KARD. VERDIER Z. Em. Kardinaal Verdier, Aartsbis schop van Parijs, had over een 12-tal dagen een lichte heelkundige bewerkmg ondergaan die goed geslaagd was. Zelfs had hij de kliniek kunnen verla ten en was weergekeerd naar de aarts bisschoppelijke residentie. Dinsdag in den heel vroegen morgen voelde hij zich onpasselijk en gaf kort daarop den geest. Dit afsterven was heel onvoorzien en bracht groote beroering teweeg in de Fransche Katholieke middens. Talrijke hooge personaliteiten gingen zijn stoffelijk overschot groeten. Kardinaal Verdier is geboortig van La- croix, in Zuid-Frankrijk, op 19 Februari 1864. Na schitterende studies werd hij in 1887 priester gewijd. In 1929 werd hij verkozen tot Superieur van St Sulpice en op 12 Oktober van hetzelfde jaar werd hij tot Aartsbisschop van Parijs aangeduid. Zijn laatste verschijnen in het open baar had plaats op 30 Maart 11. in Notre- Dame de Paris toen hij de H. Mis op droeg bij de lijkplechtigheden van Pro fessor Branly. Door de H. Vader werd een telegram van rouwbeklag gezonden aan de Aarts bisschoppelijke Kurie van Parijs. mraMMUBMMiHaiaHi Maandag had te Roeselare, door de zorgen van de K. V. V. Roeselare een eenvoudige zieledienst plaats voor den overleden volksvertegenwoordiger van Roeselaj'e-Tielt. Talrijke priesters en vooraanstaanden van het arrondissement hadden eraan gehouden dezen zieledienst bij te wonen. Vooraan naast de katafalk hodden plaats genomen. Mevrouw G. Sap, en vier liarer kinders, de broeders van den overleden Minister, en andere familiele den. Verder bemerkten we Senators Van Coillie en Desmedt, H. Laga, bestuurder van het V. E. V. afd. Roeselare, Camer- lynck, bankbestuurder. H. Vandenberghe, bestendig afgevaardigde, H. Rommel, af- gev. Beheerder van de Bank van Roe selare, Commissaris Lobel, de Z. E. Pa ter Rector van het Redemptoristen-kloos ter. Eerw. Broeder Directeur van de Broe derschool, Z. E. H. Dumez, pastoor op St Amand. te Roeselare. Z. E. H. Mon- carey, pastoor van Hooglede, Z. E. H. Spriet, pastoor van 't H. Hart. de h. De- fuster, de h. Decuypere Omer, de hh. Victor Coussée. gemeenteraadslid, Denys, voorzitter van den Openb. Onderst., E. II. Desmedt, proost van de gilde, enz. De H. Mis werd opgedragen door Z. E. H. Deken Quagebeur. aan de offerande werden gedachtenissen, met de beeltenis van Minister Sap, uitgedeeld. UIIIIII1IIIIIIHIIIIIIMI» PRIESTERLIJKE BENOEMING Zijn Excellentie Mgr de Bisschop van Brugge heeft benoemd tot Pastoor oj> de nieuw opgerichte paro chie van de II. Theresia van 't Kind Jezus, te Wevelgem, E. II. De Brabandere, On derpastoor op het II. Hart te Oostende. Onderpastoor op St-Jacob te Brugge, E. II. Vanhove, Onderpastoor te St-Eloois- Winkel. Onderpastoor op het II. Hart te Oost ende, E. II. Vrielinck, Onderpastoor op St-Gillis te Brugge. Onderpastoor te Kuurne, E. H. Denys, Onderpastoor op St-Jan-Baptista te Oost ende. Onderpastoor te Meulebeke, E. II. De smet, Onderpastoor op St-Amand te Win- gene. Onderpastoor op St-Gillis te Brugge, E. H. Godcris, Leeraar aau 't College te Kortrïjk. Onderpastoor op Sint-Tan-Baptista te Oostende, E. H. Neirynck, I.eeraar aan 't College te Oostende. Onderpastoor te Geluv.e. E. II. Dan- ncel. Onderpastoor te Iluiste. Onderpastoor te Adinkcrkc. E. II. Yer- sfraete, Leeraar aau 't College te I'o- peringe. Ouderpastoor te Hulste, E. II. Houtte- kier, Student aan 't Groot Seminarie te Brugge. Onderpastoor te St-Eloois-Winkel, E. H. Lemahieu, Leeraar te Hernieuwenburg (Wielsbeke). Zooels het viooltje dat. nederig en ver borgen onder het graspijltje. bestemd is om den zoeten geur ln de bloemperken en ln de lusthoven te verspreiden: gelijk het door zijn ri°kenden balsem de lieve ling ls van Jong en oud, zoo is ook het jong meisje bestemd om een verheven bediening te vervullen in haar familie. Zij ook. Indien ze haar rol bewust ls en hem behartigt, verspreidt rondom haar den zoeten geur der eendracht en der liefde. Als door de een of andere bekommer nis d° goede verstandhouding gevaar loept. ls het dikwijls dank aan haar heil- zamen invloed en h"ar zalvende woorden dat de vrede hersteld wordt. Doch. gelijk het "aehtgemdg bloempi» een aangename ver'.rwikker ls, zoo is zij vooral de engel in lijden en tegenspoed. Nauwelijks h=eft een ziekte of een on geval den drempel overschreden en een van haar dierbaren on het ziekbed gewor pen of zij rekent het zich tot een plicht, die smarten te lenigen, den lijdende met haar teerdere zorgen te omringen en hem woorden van troost en geduld toe te spreken. Vooral dan voelt zij de noodza kelijkheid den last te verlichten, welke ln die droeve dagen haar goede ouders en inzonderheid haar zorgzame moeder zoo zwaar op de schouders drukt. Door een gepaste voorzichtigheid, een opbeu rende lieftalligheid en aanhoudende zelf opoffering tracht zij de kommervolle en pijnlijke rimpels uit het wezen van haar beminden weg te vagen. Zij zoekt alzoo behendig het leed zoo niet gansch te verbannen, dan toch dragelijk te maken. Ja, de geur van haar goede hoedanighe den verspreidt zich in haar omgeving en meer dan eens ziet men den ontmoedig den vader een liefdevollen blik op zijn dochter werpen, terwijl de moeder met betraande oogen den hemel dankt voor den schat, dien Hij haar heeft geschon ken. Doch om in weerwil der noodlottige wisselvalligheden des levens die verheven rol verdienstelijk te k'innen spelen, hoeft zit meermaals haar genegenheden en vol doeningen ten offer te brengen, zi-h zelf te vergeten voor het welzijn van de an deren. Waar zal zl| de kracht van zulke held haftige deugden putten, ten ware in een diepe godsvrucht haar vroegtijdig door een waakzame moeder ingeplant? Alsook in de menigvuldige godsdienstlessen die zij met zooveel iiver gevolgd heeft, gedu rende haar studiejaren en vooral in het dikwijls ontvangen van de genademid delen. Daarin vindt zij het roodige doorzicht, om haar plichten te kennen en de onmis bare kracht om met vreugde al de offers te brengen die de dankbaarheid en de liefde van haar vergen. Het meisje vervult haar plicht met liefde voor het welzijn der haren en deze liefde behaalt de bovenhand op de soms zoo stroeve natuurlijke neigingen, die vaak de uitvoering der lofwaardigste In zichten komen dwarsboomen en menige onbedrevenheid een geducht spel leveren. Doch zij, doordrongen van de oprechtste gevoelens van kinderliefde en dankbaar heid, acht het weinige goed, dat zij haar ouders kan bewijzen, zeer gering in even redigheid met de onvergelijkelijke opoffe ringen, die haar ouders zich, voor haar welzijn hebben getroost. En zoo komt het dat in evenwel bij min bedeelde als bij meer bedeelde fa milies waar elk lid met dezelfde loffelijke gevoelens bezield is, men vaak al de ken merken van het waar geluk aantreft. M. DEBRUYNE. Cand. Landb. Huish.-regentes, Heverlee. in het voorjaar, koop tijdig een pot In alle Apotheken (Vervolg van 1' blad) Spreker wijst op de verandering ge bracht door de bezetting ln de vele las tige gemeenten van ons Kempenland. Daar is de moderne geest ingedrongen; daar is, als een kankergezwel, de com- mercieele uitbuiting van de zedeloosheid naast alle soldatenkampen ook ontstaan. De toestand heeft echter ook zijne licht zijden. De gansche wereld kijkt op naar Z. H. den Paus. Nooit schitterde het paus dom als heden ten dage. Het wordt aan gezien als het eenig zedelijk gezag dat nog recht staat, midden de stormen. Een tweede lichtzijde is het voorbeeld dat uitgaat van onzen Koning door zijn christelijke overtuiging. Ten slotte kan ook worden vastgesteld dat de christelijke beginselen doordrin gen in middens die totnogtoe ontoegan kelijk zijn gebleven. Spreker besluit De toekomst van een volk wordt in de ziel van zijn Jeugd voorbereid. Morgen, wanneer de waan zin van den oorlog zai hebben uitge woed, wordt aan onze jeugd de taak op gedragen een nieuwe samenleving te vor men. De flinke rede werd op een uitbundig applaus onthaald. Z. II. EXC'. MGR LAMIROY AAN HET WOORD Z. Fxc. Mgr Lamiroy vóór de recht staande studenten hield het slotwoord. Hij bracht zijn dank aan de inrichters en herhaalde zijn vertrouwen in de ka tholieke studenten van wie veel zai ge vraagd worden. De zeer geslaagde vergadering werd ge- ëndigd met liet pausenlied en het zin gen van de Vlaaiffsffhe Leeuw. DE OMMEGANG De eeuwenoude Burg had een bijzon der opschik gekregen. Tegenaan het stad huis was een verhoog opgeslagen, waarop een rustaltaar geplaatst werd. Daarach ter prijkten drie reusachtige spandoeken met de opschriften Der Kerke trouw; Lam Gods; Wij bidden om vrede; Chris tus heersche! En daar kwamen die hon derden studenten bijeen voor den om megang. Weldra zette de lange stoet zich ln beweging. Hij werd geopend door drie roffels, gevolgd door de vele wimpels der groepen en dan volgden de jongens ln rijen van acht, in bont uniform, luidop biddend. Af en toe weergalmde hun smeekzang Lam Gods Achteraan kwam Z. H. Exc. Mgr La miroy, cmringd door veie geestelijken. Ook een groote schaar geloovigen had zich bij den ommegang aangesloten. In drukwekkend was die biddende jeugd vol frischheid en levenslust, waaruit een machtige bede opsteeg om den vrede in eigen land te bewaren en ook om hem te bekomen voor die landen waar thans de oorlog woedt. DE ZEGEN MET IIET H. BLOED Tegen 3 u. 45 was die menigte ver gaderd op den Burg en schaarde zich voor het verhoog. Daar voerde een mas sakoor den vredesroep op der Katho lieke studenten-aktie. Gezangen werden ingelascht met begeleiding van muziek. Tot slot aan deze plechtigheid gaf de bisschop den zegen met de kostbare reli kwie van het Heilig Bloed over de neer geknielde studenten. Moge de bede der Katholieke studen ten verhoor vinden hierboven en vrede weldra, orde en rust over de wereld terug brengen. «•■BBBBiB«aaB»aBBaBBaaaacac GE ZIJT OVER ONS BLAD TEVRE DEN! NA LEZING. SCHUIF HET I IN HANDEN VAN EEN GEBUUR OF VRIEND. ZOO STEUNT GE ONS. - Denemarken. Noorwegen zijn in 't gedrang gekomen. Denemarken heeft zich moeten laten bezetten, bij gebrek aan verde digingskrachten. Noorivegen wil van geen bezet ting weten en zal zich verdedigen met hulp der Verbondenen. Als les kunnen loij daaruit beslui ten: Wat geluk dat ons Land alle verbond met ander landen heeft ver broken en zijn leger sterk heeft in gericht. Zoo we uit den oorlogsgruwel blij ven, zal het zijn dank ons sterk leger. Onze Soldaten zullen hun plicht vol brengen en wij, Burgers, moeten hem ook volbrengen. Wij moeten helpen om het moraal bij onze Soldaten hoog te houden en we mogen ons geen geldelijke of an dere opofferingen ontzeggen icaar het gaat de verdédiging van ons Land te steunen. Geen zwartkijkerijl Geen slechte profeten! Moed houden en bidden opdat wij er uit blijven en opdat weldra recht vaardigen vrede tot stand kome. «De oorlog zal doorgevoerd worden tot ter dood en tot een der twee kam pen volledig verslagen wordt. Deze woorden hoorden we Vrijdag morgen in de Radio Dat is een voorteeken dat de oor logvoerende landen er eens voor goed mede willen gedaan maken. Mocht dit intusschen niet te veel onheil medebrengen. X. IN EGYPTE IS EEN PRINSESJE GEBOREN Te KAIRO, heeft Koningin Farida het leven geschonken aan een dochter. Moe der en kind zijn zeer welvarend. KOLENVERDEELING IN DUITSCHLAND Naar verluidt wordt thans in Duitscli- land een plan van kolenverdeeling uit gewerkt dat de bevolking van kolen moet voorzien voor den naasten Winter. De bevolking zal naar verluidt op rant soen worden gesteld; zoo moet o.m. de distributie ta den nazomer reeds geheel gereed zijn. In de huizen voorzien van warmwaterbedeeling zal deze slechts binst 2 dagen per week mogen functioneeren. Het geheele verbruik van kolen tot op 70 moeten ingekrompen worden. Kolen zullen bedeeld worden niet meer aan het aantal kamers maar naar het getal per sonen. itfatttiEasaaaaaaFBiiBBEaBBSsaat ONZE REGEERING BESLUIT DE POLITIEK VAN NEUTRALITEIT TE HANDHAVEN. GEEN VERLOVEN MEER IN HET LEGER. Woensdag morgen kwam de Kabinets raad ta spoedvergadering bijeen nadat de Ministers Pierlot en Spaak door de Koning ta audiëntie waren ontvangen. Na beraadslaging en overzicht van den politieken internationalen toestand, be sloot onze Regeering te volharden ta de politiek van onafhankelijkheid en neu traliteit. In het leger worden geen nieuwe ver loven meer uitgereikt tot nader bevel. Wie in verlof was mocht dit uitdoen. DE GEALLIEERDEN VREEZEN EEN OVERROMPELING DOOR DUITSCHLAND. EN DUITSCH LAND EEN OVERROMPELING DOOR DE GEALLIEERDEN De Berlijnsche correspondent van het Nederlandsche blad De Tijd deelt me de, dat men in de Wilhelmstrasse verze kert dat deze gebeurtenissen geen wijzi ging zullen meebrengen In de Duitsche politiek ten overstaan van Holland en België. Duitschland eerbiedigt de neutraliteit dezer twee landen, omdat deze neutrali teit Duitschland voordeelig ls. Nochtans, te Berlijn, is men de meening toegedaan dat in antwoord op de bezetting van Noorwegen en Denemarken de geallieer den Holland en België zullen overrom pelen om Duitschland aan te vallen. In dit geval zou Duitschland de noodige maatregelen treffen. EEN OFFICIEELE ENGELSCHE VERKLARING. Te Londen werd Dinsdagavond de vol gende mededeellng afgekondigd De Duitsche middens hebben laten ver staan dat Engeland een overrompeling van Holland of België plant en dat Duitschland verrechtvaardigd zou zijn indien het deze actie zou voorkomen. Iedere suggestie dat Engeland of Frank rijk een overweldiging van België of Hol land plant, is zoo fantastisch dat wie niet ta Duitschland is op dit oogenblik er niet kan door misleid worden. DIPLOMATIEKE BEDRIJVIGHEID IN DE WETSTRAAT Donderdag morgen werd de H. von Bar- gen, Duitsch Zaakgelastigde te Brussel, op het Ministerie van Bultenlandsche Za ken ontvangen. In den namiddag was het de beurt aan de zaakgelastigde van Engeland en den gezant van Frankrijk. In den avond had een onderhoud plaats tusschen Eer.-,te-Minister Pierlot, en Mi nisters Spaak en Denis. GENERAAL DENIS OVER DE VERDEDIGING VAN HET LAND Donderdag-morgen ontving Generaal Denis, Minister van Landsverdediging, de vertegenwoordigers van de pers. Eferst wees hij op de doelmatigheid der aangelegde verdedigingen, die waarschijn lijk veei er zullen toe bijbrengen om den oorlog bulten onze grenzen te houden. Voor een mogelijken tegenstander zijn de kansen om door België te breken zeer problematisch. De leden van de Pers zullen binnen kort uitgenoodigd worden om de stellin gen te gaan bezoeken. De gezondheidstoestand in het leger is uitstekend. Goed voedsel wordt aan de soldaten gegeven. Een school van koks zal opgericht worden. Groote verbeterin gen worden gebracht aangaande de huis vesting. Men heeft evenwel moeilijkheden omtrent de voorrading van stroo. Voor den vrijen tijd van den soldaat wordt ook veel gedaan. De motoriseering van het leger heeft goede uitslagen geleverd. Het vraagstuk van de mobilisatie van oudere klassen wordt uit het oog niet verloren. Maar de opgeroepenen van 1940 moeten hiervoor eerst gedrild, gewapend en volledig uitgerust zijn. De legerleiding wil het Belgisch grond gebied langs alle zijden en tegen eiken aanval in verdediging stellen. EN IN NEDERLAND. In Nederland bracht de uitbreiding van den Europeeschen oorlog groote beroe ring teweeg en bij het leger werden alle verloven onmiddellijk geschorst. De Nederlandsche Regeerlng wil strikt neutraal blijven. Op Donderdag jl., 4 dezer, ging onder voorzitterschap van den heer Senator Van Coillie, de bestuursvergadering door van het Provinciaal Verbond der Chris ten Middenstands-werken van West- Vlaanderen te Brugge. Na het afhandelen van verschillende punten van inwendige orde, werd beslist, na bespreking, een gunstige oplossing voor volgende actueele punten voor de Mid denstanders te betrachten, nl. militiever goedingen, militieverloven, de rekwisities het te werk stellen van de Middenstan ders. Tevens werden gedachten gewisseld over den steun aan noodlijdende Mid denstanders. Een plan van organisatorische werking werd besproken en goedgekeurd om de Middenstanders in hun moeilijkheden te steunen. gaaaaaaaaBBBaaxaaaa oorlezing van het verslag door E. P. Morlion bij le lustrum der Katholieke Perscentrale D. P. Nevens Zijne Eminentie bemerkt men Z. E. P. Rutten, Kanunn. Leclef. Zooals men weet werd in Duitschland en Italië in den loop der voorlaatste week croot gewag gemaakt van "n foto versche nen ta 't Fransche tijdschrift Llllustra- ilon», vertoonende de HH. Reynaud en Summer Welles ta beraad voor een land kaart van Europa. Door Berlijn werd voorgehouden dat op die kaart nieuwe landsgrenzen werden aangebracht die de verbrokkeling van Duitschland beteekende alsook een be- nadeeliging van Italië. Het Rijnland zou o.m. bij Frankrijk zijn gevoegd, deelen van Oostenrijk. Beleren, enz. bij Tchecko- Slowakije, enz. Van Fransche zijde werd de draag kracht van deze beweringen ten stelligste gelogenstraft en verklaard dat zoo gren zen op bedoelde kaart werden aange bracht zulks gedaan werd door een oner varen fotograaf die zijn cliché door re touches wilde duidelijker maken. Door H. Summer Welles, die hierbij ook ln het gedrang v%ord gebracht, werd hier over volgende verklaring afgelegd: De verschlllige beweringen betreffende een kaart voorkomende op een foto van heer Reynaud en mijzelf zijn hoogste fantasie. Op geen enkel oogenblik in den loop van de gesprekken welke ik te Parijs of in andere hoofdsteden welke ik bezocht heb, heb lk nooit eenige kaart bezien welke zich ln het bureel van heer Rey naud moge bevonden hebben. EEN PLAN VAN DUITSCHE UITBREIDING Als tegenzet van de herrie gemaakt rond de beruchte landkaart waarvan hooger spraak hebben de Britsche over heden besloten een ruime publiciteit te geven aan een kaart en plan strekkende tot uitbreiding van Duitschland, die des tijds door de Tcheckische overheden zou ontdekt geweest zijn tijdens een huis zoeking bij Heinlein. Naar deze kaart en bedoeld plan zou de Duitsche uitbreiding op volgende wij2e moeten worden doorgevoerd: Lente 1938Oostenrijk. Herfst 1938: Tchecko-Slowaklje. Lente 1940: Joego Slavlë. Herfst 1940: Roemenië en Bulgarije. Lente 1941: Denemarken. België, Hol land. Noord Westen van Frankrijk en Zwitserland. Herfst 1941: Ukrainië. Het plan werd aangevuld door de aan hechting van Scandinavië, van Hhgeland en Portugal en van het Noord-Westen j van Spanje. Dit alles zal wel bchooren tot de oor logs-propaganda die gevoerd wordt tus schen de oorlogvoerenden? ZENDT ONS 5 FRANK en wij zenden drie maande* on* blad naar een Soldaat* GROOTE TROEPENSCHOUW TE BRUSSEL Maandag 1.1. 8 April, verjaardag van de geboorte van wijlen Koning Albert, had een groote troepenschouw plaats te Brussel. Talrijke regimenten defileerden voor den Koning en de kleine prinsjes. Onder de voorbijtrekkende af deelingen, waren er vele gevormd door heropgeroepenen. De troepenschouw liet een opperbesten Indruk na op de talrijke toeschouwers. Langdurig werd de Koning toegejuicht door de toegestroomde menigte, cp het einde van de plechtigheid. nomen alsook 10.000 cxemplar?n van r-, propagandasclirift L'Action Sedert r. kele weken werd het kommunistisch I.'Action door de Kommunisten v?;' spreid wijl het blad noch naam van drui. ker droeg noch iets erover bekend *j. Het bleek een nieuwe uitgave te zijn via La Voix du Pcuple In vei band hiermede werden nog an der* huiszoekingen gedaan die aanleidlnj gaven tot meerdere huisbezoeken en tot 5 aanhoudingen. Te Moeskroen weiden ooi: talrijke huii- zoekingen gedaan en kommunisten aan- gehouden. Te Verviers en Charleroi trad het Par- ket op gelijkaardige wijze op. Te Vervien werden 8 Kommunisten ingerekend, t« Charleroi 7 en te Luik 2. OPRICHTING VAN EEN FONDS VAN SOCIALE SOLIDARITEIT Naar verluidt werd in den schoot van een beperkt Ministerieel Comité een ak koord bereikt omtrent de oprichting van een speciaal fonds van sociale solidariteit Er zouden ta feite twee fondsen worden opgericht, namelijk een voor de loontrk- kenden en een voor de nictloontiekken- den. Het fonds voor loontrekkenden tm. worden gespijsd door een patroonsbij- drage van op de loonen en door storting van het ',l dat door de werk- gevers betaald werd aan de kas voor het verleenen van aanvullend verlof. De aan- vullende verlofdagen zouden voorloopig geschorst worden maar er zou niet ge raakt worden aan het dubbel verlof der jonge werklieden. Het fonds voor de niet-loontrekkenden zal gespijsd worden met een bedrag van 20 millioen fr. dat zal genomen worden van de gezinsbijslagen. De gelden van deze fondsen zullen aan- gewend worden tot het vrijwaren van de weduwenpensioenen der vrouwen van gemobiliseerden die niet de vereischta stortingen hebben kunnen doen, om aan. vullende ouderdomspensioenen te verlee nen, liet lot van werkloozen te verbete ren, ook van verminkten en gebrekkigen, enz. DE STAD LUIK HEEFT EEN NIEUWE BURGEMEESTER DE SOCIALIST H. BOLOGNE Dinsdag 1.1. heeft de Regeering den H. Bologne, Socialistisch gecoöpteerd Se nator voor Luik, benoemd tot nieuw» Burgemeester van Luik. H. Bologne is 69 jaar oud. Door deze benoeming hebben de Soda listen het bestuur van de Stad Luik eu dat van de Provincie in handen. Deze benoeming zal tevens zwaar ta verteren vallen voor de Liberalen, die den Burgemeseterzetcl van Luik opelschten, onder voorwendsel dat de stad sedert tientallen Jaren steeds door een Liberaal werd bestuurd, zulks niettegenstaande zij slechts 7 zetels bezetten op de 39 ln den raad van de stad Luik. Omtrent de jiersonaliteit van den H, Bologne merken wij nog, op dat op liet einde van den oorlog 1914-1918 H. Bologne door de Dultschers betrapt werd toen hij brieven over de grens wilde brengen en hiervoor ter dood veroordeeld werd. Dank het sluiten van den wapenstilstand werd zijn leven gered, op een nippertje. Ministerie van Arbe:<l en Sociale Voorzorg. E rus 5 el, 12-4-MO, WERKLOOZEN WORDEN TERUG ONDER DE WAPENS GEROEPEN MET ONBEPAALD VERLOF ZIJNDE MILITAIREN VAN DE JAARKLASSE 1925 EN OUDER De met onbepaald verlof zijnde mili tairen van de jaarklasse 1925 en oudere klassen, ingeschreven op de kontrolelijs- ten dar werfbureelen van Brugge, Kort- rijk, Oostende. Gent, Aalst, Antwerpen <nr 2), Mechelen, Brussel (nrs 1 en 2), Leuven, Waver, Doornik, Bergen, Char leroi en Namen, en behoorende tot vol gende drie kategorieën 1) Volledige en verzekerde werkloozen; 2) Niet-verzekerdc werkloozen, ten laste van den Openbaren Onderstand: 3) Niet-verzekerde werkloo zen, die geen steun van den Openbaren Onderstand genieten, zullen voor de ge mobiliseerde eenheden Wh. 'Verk. Weg. Inr. aangewezen en onder de wapens te ruggeroepen worden. Door volledige werkloozen dienen ver staan diegenen die niet ten minsts vier dagen per week of zeventien dagen per maand werken; door niet-verzekerde werkloozen dienen verstaan degenen die geen verzekerde werkloozen zijn en die niet werken oï geen bedrijf uitoefenen. HET INZAMELEN VAN GUD METAAL Zooals gemeld, zal de inzameling in gericht worden van afvalprodukten en van oud metaal. De Inzameling zal gedaan worden door soldaten en men verwacht dat dezen in alle gezinnen een gunstig onthaal zullen krijgen. Want hierbij wordt beroep ge daan op de vrijgevigheid van het pu bliek. Aldus immers zal elkeen ook kunnen bijdragen om den toestand van onze ge- mobiliseerden en van hun gezinnen eeni- germate te verbeteren. NOG NIEUWE BELASTINGEN? Naar verluidt bereidt de Regeering een nieuw fiskaal programma voor, wat zeg gen wil dat wij ons mogen verwachten aan een nieuwe verhooging van allerlei lasten en taksen, namelijk van de ver- bruikstaksen en van de rechtstreeksche belastingen. De inschrijving op de onafhankelijk- heidsleening zal worden aangewakkerd. Mogelijks wordt nog een andere soort leeningen besloten. De Regeering staat voor zeer zware kosten opgelegd door den mobilisatietoe stand en de noodwendigheden van de landsverdediging. Die kosten moeten kunnen gedekt worden. DE BETEUGELING VAN DE KOMMUNISTISCHE BEDRIJVIGHEID NIEUWE AANHOUDINGEN. In verschillende steden van het land trad het Parket op tegen de kommunis- tische bedrijvigheid. Bij den drukker Raymond Dehoux, ta Brus&el. werd het materiaal ln beslag ge- Mijnheer de Burgemeester, Ik verneem dat de bevoegde Frans:':» overheden bij aftevering van de vereisc'i- te verkeersvergunning voor grensarbei der» in Frankrijk, de afgeleverde Belg» sclie grenskaart inhouden. Daar deze toepassing ongegrond is, ver den de noodige onderrichtingen verstrekt aan de Fransche uitvoeringsdiensten, ea- dat de grenskaart niet meer zou worde» ingehouden bij aflevering van de verkeers vergunning. Deze twee dokumenten mot ten inderdaad samengaan, omdat de grens kaart de werkgunning daarstelt die afge leverd werd ingevolge de bestaande grens verdragen en omdat de verkeersvergun ning enkel dient als verkeerstitel. verzoek U voorgaande schikkingen kenbaar te maken aan de betrokken in woners van uw gemeente. Met bijzondere hoogachting. Namens den Minister, Voor de Directeur-Generaal De Directeur, (Onleesbaar). «■■saiiiaBHianaaiaaBasaiBaas Verleden week dook de zaak Van Tour- houdt, beschuldigd van moord cp zijii vrouw bedreven te Rekkem, weer hoog op onder mededeeling dat Van Tour- houdt nieuwe onthullingen had gedaan. Titans biijkt dat dit bericht valsch is en Van Tourhoudt niets nieuws heeft gezegd en blijft bij zijn vroegere verkla ringen. Ons dunkends maakt men veel te veel ongezonde ruchtbaarheid rond deze zoo triestige zaak. iBaaaasaBaaaaaaaagaBiaaaHai TREKKING VAN DE LEEN ING DER VERWOESTE GEWESTEN 1922 Woensdag had de 315' trekking plaats van de Leening der Verwoeste Gewes ten 1922. Reek» 169843 Nr 16 wint 250.909 fr. Reek» 169843 Nr 15 wint 100.009 fr. Reek* 169843 Nr 19 wint 100.000 fr. De andere obligaties van deze reeks, alsmede al de obligaties der reeksen 37248 cit 90067 worden uitgekeerd tegen 312,50 fr. of tegen 300 fr., naar gelang zij al of niet werden omgevormd. IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBII TREKKING VAN HET GEMEENTEKREDIET LEENING MET LOTEN 1938 TREKKING VAN 4 APRIL Uitslagen Series 210,561 en 251,071 terugbetaal baar elk met 100.000 frank. Series 109.1G4; 194,438; 237.785 en 301,530 terugbetaalbaar elk met 25,000 frank. Volgende titels terugbetaalbaar met 10,000 frank 103373 114059 115043 116290 116488 125572 132799 141994 147442 151833 155982 159224 166767 167528 184078 188310 197882 219553 221093 225710 259222 283459 284876 289233 301980 307360 309658 311994 330789 338010 Elke titel van de uitgekomen series heeft recht op 1 5e van het toegekende lot; de globale serie heeft recht op het totaal. IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBII' TREKKING DER LEENING VAN 1938 18de TREKKING VAN 5 APRIL 194» Zijn uitkeerbaar met 250.000 frank, Reeksen 113501 en 258456. 30 reeksen, uitkeerbaar met 25.000 fr 141245 146619 175445 1912G7 239005 253281 128377 155362 174533 199972 208100 216259 231046 247134 263082 263468 278805 14271» 222594 255498 258857 262500 22158" 294.*» 134633 154310 179403 207941 257308 2589»

De Halle (1925-1940) | 1940 | | pagina 2