ui»n ilper In de Pappen WEKT DE GAL VAN UWE LEVER OP- Begrafenisplechtigheid van Z.E» Heer VERMAUT SÉ Pastor-Deken op St-Mcartens te feper HUIS AIMÉ GRUWEZ GROOTE JAARLIJKSCHE BEDEVAART NAAR 0. L. VR. VAN BEAURAINC VOORUITZICHT RECHTBANK VAN IEPER I het feit A tot 182 fr. boet of 8 dagen j of 8 dagen gevang, voorwaardelijk, ge- A. BONTE 3IJ DEN KRUIDENIER Bijvoegsel un «De Tlalle ran 14-4-40. W' JULIEN VERMAUT Deken te leper. v >«ntïc lofrede weril Zondaf 11. in M UTaartenskathedraal onder al «Ie Heilige Missetv voorgelezen. De pr.rortüe van St Maarten en ganscli i'-j dekenij leper ziin in rouw gedompeld (Soor het plots afsterven- van hun gelief den Herder Z. E. H. Vermaut. Bliksemsnel liep die droeve mare Vrijdag mei-gen rond, eti de diepe iiidnik en algemeens verslagenheid bewezen dat f'dereen begreèp welke zware slag Werd toegebracht door het onverwachts heen gaan van zoo een goeden Herder. Goede Herder zijn, zooals het Evangelie van 'vandaag het ons voorstelt, was het se- ercet van zijn leven. Z. E. H. Venjnaut is geboren te K°rt- rjjic, den 8" September 1379 en is Doctor in de Godsgeleerdheid. Hij. werd opvol- 'genlijlc leeraai- der rhetoilka in S. Lode- vijis College te Brugge, onderpastoor te Buisclede, Leéyaariin'goddienst aan het Kon. Atheneum té Brugge, pastoor van Jacob aldaar en Pastoor-Deken te leper sedert Oktober 1929. Al die bedie ningen heeft hij vervuld me.t een waar priesterhart, alleenlijk bekommerd om an deren beter te maken, én nader tot O. L. Heer te breng&i. Voor ziph zeif had hij niets over, voor. iedereen, was hij vol zachtmoedig heid en goedheid,, en door zijn wijze raadgevingen, aanmoedigende woorden rn milde vrijgevigheid wist hij, taktvol gn beseheiden, iedereen te heipen, op te beuren, te troosten. Gij herinnert n nog zijn blijde in trede in leper. Vele lof was over hem gesproken geweest, mep treurde in Brug ge-over zijn heengaan. Hij paste zich zoo gemakkelijk aan de Iepersohe bevolking aan, was haar toegenegen, verstond ze goed. Hij was het die bezit nam dezer heerlijke herbouwde Kathedraal met, Pal- men-zondag 1930.De Juister van Gods huis beminde hij, en door dien luister verstond hij vooral den heropbloei van d-iet godsdienstig leven, onder al zijne vermen. Hoe geleerd, hoe treffend en klaar •waren zijne onderrichtingen? Hoe wijs zijne organisatie, hoe stichtend zijn voor beeld? Ilij kende zijne schapen, en zijne schapen kenden hem. Iedereen voelde zich op zijn gemak met hem, en de kin deren niet het minst voelden zich aan getrokken tot hem om zijne goedheid en eenvoudigheid. Niets ontging aan zijn waakzaam oog en on^ggbaar veel goed deed hij in het verdokene, omdat hij de kunst bezat van alle moeilijkheden in de voorzichtigheid op te lossen zonder iémand te kwetsen. Nooit hoorde men, dat hij zich om een bekomen góeden uitslag roemde; velen vermoeden maar half wat Deken Vermaut voor leper ge weest is, maar God. die in het verdokene z-et.. zal het hqm honderdvoudig vergel den. Als goede, herder gaf hij ziin leven vóór zijne schapen geknakt, als hij door (en leven vol lijden en ontberingen in een concentratiekamp gedurende den oorlog, te Kolzminden, zou een ander zich gespaard en rust genomen hebben. Met zijn edel hart en priesterlijke be trachtingen wilde hi.i van geen andere rust weten dan van die, welke hij nu in den schoot van Gods barmhartigheid ge niet, bij dien hemelschen vader dien hij zóó diepgevoeld beminde, en wilde doen beminnen. Tot den laatsten dag, ja tot ti? laatst? minuten van zijn leven heeft hij gearbeid voor zijn geliefde parochie en parochianen, zijn laatste werk was hulp rn troost brengen aan een stervend mensch, die hij onverwachts in de geluk zalige eeuwigheid zou voorafgaan. Met greote waarheid mag gezegd worden dat hij op het veld van eere is gevallen, terwijl hij ten volle aan den Eang voor een aanvang was een massa volk aan de dekenij en in de Jansenius- straat samengestroomd. In het huis zelf alwaar in de linkerwoonplaats het stof felijk overschot bedekt met de priester gewaden. in eene rouwkapel was opge baard, was het een voortdurend défilé. Onder de voorname personaliteiten no- teeren wij Z. Exc. Mgr Colle, namens zijne Ma jesteit Kon. Leopold; Z. E. H. Mahieu, Groot Vikaris-GeneraalZ. E. H. Deken Camerlynck, Kortrijk: Z. E. H. Deken Quaghebeur, Roeselare; Z. E. H. Deken Hanssens, Poperinge; Z. E. H. Deken Van- denabeele, Diksmuide; Z. E. H. Deken Desaegher, Veume; Z. E. H. Deken De- strooper, Tielt en Z. E. H. Deken Woman, uit Meenen. Daarbij nog Z. E. H. Ver- haeghe. Principaal aan het St Vincen- tiuscollege; de E. H. Delanote, Pastoor op St Jacobs; E .H. Bonte, op St Pieters; en E. H. Denys, op St Niklaas; E. H. Nuytten, Bestuurder der Rousbrugge-Da- men; E. H. Debusschere. van liet Gesticht der H. Familie; E. H. Callebeke, van het St Jozefsgesticht: E. H. Labis, van liet H. Harte-Gesticht; E. H. Socquet, Be stuurder der Vrije Beroepschool en nog talrijke EE. HH. Geestelijken der ver schillende genieenten der Dekenij. Ook waren er talrijke Paters Karmelieten en Capucienen. en Eerw. Heeren Onderpas toors. Volgde ook de Kerkraad der Ka thedraal, met H. G. Tack aan 't hoofd en de drie overige kerkraden der stad. Ver ders bemerkten we Heeren Senators, Volksvertegenwoordigers en Provincie raadsleden. Waren eveneens op de teraardebestel ling aanwezig de Heeren Matton. Voor zitter van de Rechtbank; Vanöevelde. Prokureur des Konings; Walleyn. Substi tuut; Clinckemaillie, Arrondissements- kommissarls; Vanderghote, Burgemeester; Berghman en Delahaye, Schepenen, en talrijke Gemeenteraadsleden. H. Bouquet, Voorzitter van den Openbaren Onder stand; Vermeulen, Voorzitter van den Handel- en Nijverheidskanier, PoTitie- kommissaris Maertens, en Ilallaux. Lui tenant der Rijkswacht. Daarbij bemerk ten we nog Major Debetenccurt, Com mandanten Dethine, Dslobel ea Sweins d'Eeckhoutte. j AAN HET STERFHUIS Aan het sterfhuis werd door den lan- delijken onder-voorzitter van het Ver bond der Politieke Gevangenen van Bel gië, den Heer Bauweraerts. een roerende lijkrede uitgesproken. Een sterke afvaar diging dier groep wasi met vlag. uit Brus sel gekomen om de begrafenisplechtighe den bij te wonen. GEACHTE FAMILIELEDEN, VRIENDEN en KENNISSEN, van den Heer Deken VERMAUT, POLITIEKE GEVANGENEN, Nog stellen wij ons de vraag of het wel waar is? Wat staan wij hier te doen met onze verdwaasde blikken en onze rouwende va nen, hier in dit verre hoekje van Vlaan deren. Gelooven wij ons eigen zelf wel als wij voor ons die lijkbaar zien, als men ons komt zeggen dat onzen trouwen mak ker. onzen weldoener, onzen beminden deken Vermaut daar levenloos voor óns ligt! O Dood. wat zijn uwe slagen wreed en onberekend! Is het nocdig dat wij hier den lof uitspreken van onzen verdwenen lijdens- broeöër? Neen, nietwaar,hij heeft het nooit gewenscht noch gewild. Maar wanneer de levensavond nadert en men rondom zich de donkere schadu wen van den nimmer eindigenden nacht ziet oprijzen, nemen de woorden op de graven uitgesproken eene buitengewone beteekenis. Men weegt d? handelingen van een leven in een andere weegschaal cian in deze eener ijdele rhetorika. Men onderscheidt de nietigheid der gebaren, der houdingen, der bekende of onbekende doeleinden die verzwinnen; in het aanschijn der eeuwigheid blijft slechts als werkelijke grootheid een op rechte schoonheid, eene herinnering aan een zuivere ziel en een edele inborst. Ais rechtmatige vertroosting de wer kelijkheid der deugden, wier welriekende geur sterker is dan de dood en hem over leeft. Van af de eerste dagen der bezet ting, verleende Hij zijne medewerking aan al de liefdadige instellingen die in het volle daglicht werkten. Maar in tie schaduw was hij een dei- onvermoeibaarst e medewerkers van den hardnekkigsten wederstand, wier uitwer king de Duitsehers tot aan den wapen- arbeid was. Waarom is hij, eilaas, zco stilstand bestatigd hebben, zonder noch- rap en zoo. vroeg heengegaan? Ondoor grondelijke raadsbesluiten van God! We kunnen niets beters doen, dan veel voor Z. E. H. Deken Vermaut te bidden, zijne treffende lessen en voorbeelden te ge denken. en met hem te zeggenHeer U .v aanbiddelijken Wil geschiede.Amen. C sgref snisp! ech!i§heden ROERENDE IIULDE Het was waarlijk roerend om zien hoe, t'.e laatste dagen dat het stoffelijk over schot van wijlen Z. E. Heer Deken Ver mant over aarde lag, de volkstoeloop on onderbroken aanhield om aan den be treurden priester een laatsten hulde-groet te gaan brengen. Personen van allen rang en stand, van aile politieke denkwijzen, niemand bleef er ten achter. DE BEGRAFENISPLECHTIGHEID De blijken van vereering en genegen heid eener gansche stad, en ook van on telbare priesters, kloosterlingen, vrienden ea kermissen, zouden tot het toppunt hunner uiting komen vandaag Donder dag, bij de üjkplcchtigheden. tans de vlam ervan te kunnen uitdooven, niettegenstaande de massa aanhoudingen, de veroordeelingen, niettegenstaande de verbanningen, niettegenstaande het straf peloton. De wreede onmensehelijke behande lingen. de honger, en gansche dagen ver nederd en getergd worden door hunne beulen, maakten de menschen in de duit- sche kampen moedeloos. Wij zagen prachtigen wederstand, maar de massa was neergedrukt, ont moedigd en de geniepige, kwade en laffe praktijken onzer vijanden leidde lang zaam naar een slgemeene moedeloosheid. Het is dan dat, als door de Voorzie nigheid gezonden, een man verscheen, kalm en met een eenvoudige vriendelijk heid, wier oogen en woorden licht en vuur waren die in ons de vlam van ons ideaal, ons vaderland kwam heropbeuren. dien apostel van God en Vaderland, was Deken Vermaut. dien priester zoo vroom, zoo goed, om wien al dezen die hem in ballingschap gekend hebben nu weenen en treuren. Hoevelen van ons. goede vriend Ju ffen, hebben aan uw opofferingen het le ven te danken, want gij spaarde uw voed sel uit uwen mond om ons te redden, DEKEN VERMAUT OP ZIJN PRAALBED en zoo, door zelf honger t" lijden, hebt gij zelf uwe gezondheid geknakt, wat U u'i helaas veel te vroeg ten grave sleept. Hoevelen hebt gij na dien schrikke- lijken strijd voor recht en vrijheid niet geholpen, getroost, gesteund, gered. Ik beken het met fierheid dat ik het aan U te danken heb zoo ik levend uit het bal lingschap ben teruggekomen, dat het aa-s uw werk is. zooals voor zooveel anderen, dat ik mij heb kunnen opwerken. Zonder uwe hulp. uwen steun, zou ik nu geheel zeker geen Onder-Voorzitter geweest zijn van liet Verbond der Poli tieke Gevangenen- van België, in wier naam ik hier de eer heb U een laatste vaarwel toe te sturen. Het is ook uit eerbeid, uit dankbaar heid voor Udat het nieuw bestuur van de Afdeeling van West-Vlaanderen U als Eerevoorzitter van het Hoofdbestuur had voorgesteld. En zoo verdwijnen, de eene voor. de andere na. allen die zich opgeofferd heb ben in dien schrikkelijke» strijd voor recht en vrijheid. Kardinaal MERCIER, Burgemeester MAX. Ulyssa KNAEPEN, de l'ARBRE. VAN DAMME. MATOLET, WAUT^RS, MALLTFUX. Het waren dap peren. Daken VERMAUT is met hen! Dat zij in vrede rusten, zij die glans rijk overleden zijn, doch niet vergeten. Vaarwel, onovertrefbare Vriend, gij dia zeker reeds uwe belooning bekomen hebt voor uw heilig leven, en uit den hemel op ons nederziet, ik smeek U. in naam van al uwe lijdensbroaders, den Almachtigen Heer te bidden, onze oude bondgenooten ta doen zegepralen, opdat al dien heldenmoed, al die opoffering, ai die zielesmart. en de doorstane barbaar- sche behandelingen, over 23 jaar geleden, niet vruchteloos wezen. DE OPTOCHT Om 10"; vre werd de optocht gevormd. Voorop stapten de Oud-S.trijdersverceni- gingen met vlaggen, gevolgd door da ban nieren van al de godsdienstige genoot schappen en H. Hartebonden, de verschil lende Mannelijke Katholieke Aktiegjoe- paeringen. met vlag, en andere Katho lieke Bonden en Vereenigingen. De haag werd gevormd door de Katho lieke Padvinders van Bt Martinuseenheid en de Studenten yan het St Vincentius- c.ollegc. Na bovengemelde, proepen kwam de Geestelijkheid. Deze was geopend door het Kruis omringd door Misdienaars en volgden verder, de Koorzangers, de EE. HH. Geestelijken, de Officiant Groot-Vi- karis, Z. E. H. Mahieu, en de Assistenten waaronder ZZ. EE. Kanunniken Logghe en Colpaert. Hierna kwam de lijkkoets met het stof felijk overschot van den diepbetreurden Priester-Deken. Voor de lijkkoets werden de eeretee- l;ens van den aflijvige gedragen Hij werd vereerd met het Order van Leopold II, met de Gouden Palmen, met het Eere- teeken der Krijgsgevangenen, het Eere- tseken van 's Lands Erkentelijkheid, en met het Burgerkruis van le klas. De hoeken der lijkwade werden gehou den door de Heeren Tack. Voorzitter der Kerkfabriek; Matton, Voorzitter der RechtbankArrondissements-kómmissaris Clinckemaillie en Burgemeester Vander ghote. De lijkkoets is omringd door fak keldragers. Achter de lijkkoetstreden de familie leden van den afgestorvene, begeleid door Z. E. H. Camerlinck. Deken van Kortrijk. Verders de Vi-ouwelijke Katholieke Ak- tiegroepeeringen met vlag. en de Congre- ganisten der vier Parochies; de Congre gatie der Dames en eene groote menigte geloovigen, alsook dp afdeeling van het Rood Kruis. De lijkstoet doortrok achtereenvolgens de Deken Delaerestraat, Surmont de Vols- berghestraat. Diksmuidestraat, Groote Markt. Vanden Peerèboomplaats om het groot portaal der Kathedraal te bereiken. Ondertusschen had zich eene groote menigte Priesters en geloovigen aan de kerk opgesteld. De vlaggen schaarden zich bij den in gang der kerk en bogen eerbiedig neer terwijl het stoffelijk overschot voorbij- toog. Weldra liep de kerk bomvol. IN DE KATHEDRAAL De Kathedraal is sober doch grootsch met rouw omfloersd. Het Hoogkoor insge lijks is in rouw evenals de zijkooren, predikstoel en biechtstoelen. De vlaggen en bannieren der K. Harte bonden, K. A. Groepeeringen en Oud- strijdersvereenigingèn. stelden zich langs weerszijden cp van het Hoogaltaar. r>E II. MIS De H. Mis werd opgedragen door Z. E. Heer Kanunnik Mahieu. Vikaris-Gene- rafel, die bijgestaan werd door de Z. E. HH. Kanunniken Logghe en Colpaert, verder bijgestaan door tal van geestelij ken. Zijne Excellentie Mgr Colle. Afgezant van Z. M. den Koning, heeft in het Hoog koor piaats genomen. De offerande werd op 5 verschillende plaatsen gegeven en gedachtenissen met de beeltenis van den duurbaren afgestor ven Priester-Deken, werden uitgedeeld. De Scouts handhaafden, gedurende het Offer, de orde. 3.000 Gedachtenissen wer den uitgedeeld. Na liet Liberabeklom Grootvikaris Mahieu den kansel en sprak eene roe rende hulde uit ter gedachtenis van deze die altoos trooster was der bedroefden, een voorbeeldig Priester en een Groot Staatsburger was. Ego sum pastor bonus. Bonus pastor animam suam dat pro ovibus suis. Joan. X, 11. Ik ben de goede herder. De goede herder geeft zijn leven voor zijn schapen. DIEPBEPROEFDE FAMILIE, ZEER EERWAARDE HEEREN. DIERBARE CHRISTENEN, Donderdag avond, 4 April, had de bid dende herder het heilig Uur meêgemaakt, als voorbereiding tot den eersten Vrijdag en den gouwdag van de Katholieke stu denten, en hst was, niemand wist dat. God alleen die alles schikt, het was zijn naaste voorbereiding tot zijn zalig afster ven. Enkele uren later, werd hij gewekt: een zieke meet bediend worden In oen nacht, en zij vraagt hem, den goeden herder. Niettegenstaande vrijs en drin gend vermaan, wil hij gaan, ea gaat: hij neemt O. L. Heer en het H. Oliesel, en... O. L. Heer neemt hem en bezorgt hem zelf de laatste heilige zalving. i Is dat niet de letterlijke toepassing van het evangeliewoord aat twee dagen later in deze kerk en "in geheel de H. K.a- tnoiieke Kerk gehoord werd: Ik ben de goede herder. De goede herder geelt zijn teven voor zijn scnapen? Ja, hij was een gut-e herder. Goede priesters ld. i. heilige priesters), zegt onze zalige Ruusbrcec, dragen Christum ge- beeid in hun hart Heilige herders ara- gen den Goeden Herder cnristus geheeld m hun hart. laat mij toe. Beminde Christenen, dat beeld van den goeden herder af te malen in het leven van Zeer Eerwaarden Heer Juliaan Vermaut, Doctor in de God geleerdheid, pastoor van St. Maartens en Deken van de Christenheid leper. Zijn goedheid. Broeders, schrijft d? H. Paulus <Eph. V. 1). weest navolgers van God. als zijn geliefde kinderen, en wandelt in de liefde, gilljk ook Christus ons heeft liefgehad. Naar het woord van Tertuliaan, Deus a primordio tantum bonus, bij het begin van de schepping, was God enkel en alleen goed: uit loutere goedheid heeft God ge schapen hemel en aarde; ex infinita bo- nilate sua, uit reden van zijne oneindige goedheid heeft God den mensch bestemd tot een bovennatuurlijk einddoel '2)uit liefdevolle goedheid heeft Hij zijn eenigen Zoon gegrien om ons te verlossen. Goed heid eerstStrengheid en straffende rechtvaardigheid worden naderhand ver toond en wel om de boosheid van de schepselen. Prior bonitas, severitas posterior (Ter- tuil.) God is liefde, zegt de H. Joannes (1 Joa. IV. 16). Zijn wezen is liefde, goed heid: lijk de bron wateren schenkt en de zon stralen schiet, zoo is God van nature goed en doet hij goed. Die goedheid straalt uit in zijn milde vrijgevigheid en zijn wondere barmhar tigheid. Hij houdt niet op en geeft maar altijd geven». (G. Gezelle); hij toont zijne almacht allermeerst door barmhar tig te zijn en te sparen of te vergeven. Zoo bidt <le Kerk 3>ok in de missen voor overledenen God wien het eigen is barmhartig te zijn en te vergeven. Wanneer God,zegt Bossuet <4), het hart vormde van den mensch, hij zette erin allereerst de goedheid, als het eigen merk van zijn goddelijk wezen. Goedheid dus moet de grond worden van ons hart, en de eerste aantrekkingskracht in ons om de andere menschen te winnen. Bij Eerw. Keer Vermaut is die grond- lriem van de goedheid, door den goeden God in hem gezaaid, met hem gegroeid tot die voorkomende, voorname, hartelijke liefde die voorzeker het kenmerk is ge weest van geheel zijn leven. Het is geen overdreven lof van zijn goedheid, wanneer ik het aandurf op hem toe te passen wat dc Apostel Paulus zoo heerlijk weet te zeggen over dc hoedanig heden van de naastenliefde: Zijn liefde was geduldig, verdraagzaam, goedertieren, goedhartig, toegevend: zijn goedheid was niet naijverig, niet afgunstig, zij praalde niet, zij was niet opgeblazen: uiterlijk was er wel een zeker maniërisme, een schijn bare gemaaktheid, die wellicht ten deele overgebleven was uit d? tooneelkunst van zijn eerste jeugd, doch hij was innerlijk eenvoudig en nederig, niet zichzelf zoe kend of eer en glorie bij de menschen, alleen er op gezind goed te doen. Neen, zijn liefde was niet eerzuchtig, zij zocht het hare niet, zij verbitterde zich niet (1 Cor. XIII, 4 volg.), Na hst Groot Seminarie werd hij ge zonden naar Leuven om daar de godge leerdheid voort te studesren, en hij pro moveerde tot doctor in 't jaar 1905. Het was de bloeitijd van de bijbelcritiek en de historische methode met de beroemde hoogleeraars Van Hoonacker en Cauchie; de aandacht ging meer naar de positieve dan naar de scholastieke theologie. Den kelijk ging de geest van student Vermaut gereedelijk oie richting op: hij was im mers me:r litterair dan wijsgeerig aan gelegd, meer gesteld op algemeene cul tuur dan op classiekc philosophise!» en theologische di?p-vorming. Het verwonderde dan wellicht nie mand van hen die hem kenden, dat hij na zijn doctoraat in theologie benoemd werd tot leerajy- in 4c rhetorika. Dat leeraarschap hl hét St-Lodewijks- college te Brugge duurde van September 1905 tot April 1912 het werd gekenmerkt door algeheele toewijding van den pries- ter-leeraar, die niet alleen van zijn stu denten meerdere menschen, humaniores, maar ook betere christenen, chiistiartio- res, wilde maken. Daar werd zijn gezond heid voor het eerst eenigszins geknakt i in April 1912 moest hij zijn geliefde ambt nederleggen, doch alleen voor enkele maanden. Na een kort verblijf in dén bulten, als onderpastoor te Ruiselede. keerde hij terug naar Brugge, in Septem ber 1912, doch nu als leeraar in gods dienst aan het Koninklijk Atheneum. Daar heeft hij heerlijk priesterwerk verricht door zijn degelijk godsdienst onderwijs modem in den besten zin van het woord, door zijn voornaamheid en vriendelijke goedheid wist hij eerbied en genegenheid af te dwingen van leerlingen en leeraars. Een van zijn gelukkige ini tiatieven, die nu neg voortleeft, was het inrichten van een speciale retraite in de Goede Week, als voorbereiding namelijk tot paasehplichtvervulling. Dan kwam de oorlog.. Van 't begin af van de bezetting stelde hij zich heele- maal ten dienste van den evenmensch. Hij was waarlijk de goede mensch die uit den goeden schat (van zijn hart) goe de dingen voortbrengt(Matth. XII, 35). Een enkel feit wil ik hier aanhalen Het griefde hem te zien hoe de voorhof van het paleis van den Bisschop door be- z:ttingstroepen was ingenomen, en tot een soort slachterij ingericht; uit eigen beweging ging hij de zaak bepleiten in de kommandantuur, en hoe was hij blij, tóen hij bekwam dat de plaats zou ont ruimd words n. Dienst bewijzen, plezier doen, dat ging hem. Maar dat juist verwekte arg waan bij de bezettende macht. Hij werd aangehouden en naar een concentratie kamp gestuurd in Duitschland. Daar heeft hij geleden naar ziel en lichaam, daar heeft hij zeker de kwaal betrapt die hem niet meer zou loslaten. Doch, lijk zijn Apothekersdienst. - Zondasxust. Heden Zondag -11e Apotheken open tot den middag: 's namiddags alleen de Apo- HOUTEKIER. Meenenstraat. -*o>- (1) Adv. Marcionem. II, 11, Zie Bos suet. Bonté et rigueur de Dieu. Ed. Le- barq, I. 13v. (2) Cone. Vatic. Gess. III. C. 2. (3) Tiende Zondag na Pinksteren. (4) Ed. Lebarq, t. VI. p. 395. De lijfcatoet door de straten van de s Meester, daar heeft hij de groote kostbare les geleerd Ut misericors floret, opdat hij ten volle zou barmhartig worden Want daardoor dat hij zelf geleden heeft en beproefd is geworden, kan hij ook hun, die beproefd worden, te hulp komen (Hebr. II, 17-18). Hulpverleening in alle mogelijke nooden, aanmoediging, opbeu ring. onderrichting: Volledige overgave in allerhande dienstbetoon eerst bij zijn mede-gevangenen, ook andersdenkenden en ongeloovigen: en later in Zwitserland, tot het einde van den rampzaligen oorlog. Hij keerde terug naar zijn bediening aan het Atheneum te Brugge, en oefende ze uit met nog grooter gezag, omstraald als hij was door den glans van zijn ge vangenschap, gerijpt In geest en gemoed door het lijden en dc beproeving. De goede herder. In Juni 1925 werd Eerw. Heer Vermaut tot pastoor benoemd van de belangrijke parochie St-Jacobs te Brugge. Van meet af was hij daar de goede herder, die daar nu nog betreurd wordt. Onzeggelijk veel goed heeft hij daar uit gewerkt: hij was immers zoo goed. zoo ten dienste van al zijn schapen, de do lende en de andere. Zoo was hij ook hier te leper vanaf Oktober 1929: dc goede herder. Hij heeft zijn leven gegeven voor zijn schapen: toén hij, spijts zijn eigen ziekte, toch die zieke wilde bedienen, die naar hem gevraagd had, en men hem zeg de dat hij zou vallen langs den weg, ant woordde hij: Ware dat niet schoon, zóó te sterven met- O. L. Heer ih mijn han den? Hij droeg hem gebeeld in zijn hart. Het hoogste bewijs heeft hij geleverd, doch wie zijn leven veil heeft, heeft waar lijk alles veil. Luisteren we naar den Meester. De goede lierder kent zijn schapen, en zijn schapen kennen hem: hij bezoekt ze allemaal, zonder onderscheid, dat huis bezoek is zoo vruchtdragendHoezeer was hij bemind door schapen en lammetjes? ii De goede herder leidt zijn schapen naar de weide: de christelijke leering, de heilige sacramenten. Hoe schoon en klaar, dus leerrijk, zijn onderrichtingen in kerk en school, in bijzondere vereeni gingen! Hoe gelukkig was hij bezit te mo gen nemen van deze heerlijk-herbouwde Kathedraal Hoe bezorgd om den lui;;- t?r van kerk en kerkelijke diensten/ met het doel de geloovigen naar do kerk te lokken en aldus den heropbloei van het godsdienstig leven te bevorderen! Hij was zoo blij, wanneer hij veel volk kon bij eenbrengen, ais b.v. bij de plechtige toe wijding van de stad aan het H. Hart in Augustus 1933, tijdens de luisterrijke fees ten ter eere van O. L. Vrouw van Thuyne. Geen middel liet hij onverlet: zoo was De Tuinklokke bestemd om het goede uit to bellen in den huiselijken kring. Daar wist hij In stijlvolle artikeltjes, die den van huize uit gegroeiden journalist vër- raden, zooais wij hem te Brugge hadden gekend, belangstelling op te wekken voor alles wat in de kathe.draal gebsurde. ii Dc- goede herder gaat voor zijn scha pen uit, en. d? schapen volgen Jiem. Hoe stichtend zijn voorbeeldHij leidde zijn kudde door zijn voorbeeld: de schapen hoefden niets te doen dan op tc zien naai den herder. Een biddende herder hoe statig en ingetogen In de goddelijke dien sten, dio hij zoo schoon mogelijk wensch- te, met zang en luister van gewaad en versiering. Een liefde-herder, die, zonder spreken ook, leerde God en den even naaste beminnen. Hij ging voorop, getrouw de richtlijnen volgend en voorhoudend van het kerke lijk gezag. Maar hij bezat niet wat men pleegt te noemen een leidersmentaliteit het lag niet in zijn aard oprijzende twist vragen of problemen te doorgronden en cerebraal op te lossen en da.i de oplos sing aan anderen op te dringen; zijn geest verwijlde eerder in een soort dilettantis me, dat. zonder de principes op te geven, eerder bedacht was op het afronden van de hoekige zijden, bij standen en bewe gingen, om geen personen te kwetsen of af te keeren. Om hef met Paulus to zog gen. in Christus Jezus was er voor hem noch werkman, noch burger, noch arm, noch rijk. maar Christus alles en in allen, en hij zelf met zijn gouden liefdehart alles voor allen geworden, om allen voor Christus t-o winnen. Hij steunde alle goed werk. hij beminde allo mensehen. Hij was: De goede herder. Requieseat in pace. Na den lijkdienst werd het stoffelijk overschot naar Kortrijk overgebracht om aldaar op Et Janskerkhof in de Familie kelder bijgezet te worden, na de absouten die gezongen werden in de St Maartens kerk aldaar. De Heer geve Hem de eeuwige en ver diende rust! Moge Z. E. H. Deken Vermaut zijn werk hierboven voortzetten ten bate van de zielen die Hem op aarde werden toe vertrouwd. ZIELMISSEN 'S ZONDAGS In St-Maartens. 14 April, te 8 li u. v. dh. Henri Ver- v. Mevr. Bodard- iv, zielmis v. Isidore beke. Te 11 li Yserbyt. In St-Pieters. 14 April, te 8 1 Lalou en hsvr. In St-Jecobs. 14 April, te 8 J 2 u., v. dh. Charles Tem perman. echtg. van V. Heugliebaert, Mee nenstraat. «o>— DE VERJAARDAG DER GEBOORTE VAN Z. M. KONING ALBERT PLECHTIG HERDACHT TE IEPER. Van In den vroegen morgen wapperden aan talrijke gebouwen de vaderlandsche driekleur, zoodat de stad een feestelijk uitzicht bood. Dit zou nog verhobgd wor den doordat de alhier liggende troepen zouden in oogenschóuw genomen worden op de Groote Markt Koning Albert. Niet tegenstaande het feit dat dit niet aan gekondigd werd aan de bevolking, ver drong zich weldra op bovengenoemde plaats een groot? massa, zoodat een orde dienst diende ingericht. De troepen der omliggende steden en gemeenten alli- gneerden zich met hunne moto's, auto's en tank. Korte bevelen w?erklonken. Op de stoep van het Stadhuis bemerk ten we de Heer Burgemeester Jan Van derghote, Schepenen Berghman en De lahaye, de Commandanten Delobel en Iweins d'Eeckhoutte. Korts na 10 uur weerklonk plots de sonnerie, en... Kolo nel Dethise, Major Debatencourt en Com mandant Detliine verschenen op de Gr. Markt. Na de gebruikelijk? voorstel lingen namen ze de soldaten in oogen- schouw, waarna een goed gelukte defile plaats greep. co» DISPENSARIUM. IEPER, Op Dinsdag, 9 April 11., had op het Stadhuis van leper de Comiteitsvergade- ring plaats van het dispensarium. Er werd door Heer Dr Sierens eene uit eenzetting gedaan over de werkzaamhe den van het dienstjaar 1939. Ieder aan wezige was van oordeel dat deze instel ling niet genoeg gekend en ook niet ge noeg gewaardeerd is. Het dispensarium heeft voor doel vroeg tijdig de longtering op te sporen om de doelmatige behandeling rap te kunnen doen instellen, zoo noodig in het sanato rium. En ook om de verdere besmetting dezer kwaal tegen te gaan. Hét onderzoek is er kosteloos om de patiënten, dis min der vermogend zijn evenwel toe te laten vroeg hunne kwaal te laten ontdekken en bezorgen; nochtans is het enkel een center van opsporing en voorlichting te gen de besmetting en geen medicale zor gen worden er toegediend, ook geen ge neeskundige artsenijen yporgesclu-even of afgeleverd; hiervoor moet de patiënt bij zijn bchandelenden geneesheer gaan aan wien de nuttige inlichtingen van de dis- pensaria-onderzocken werden overge maakt. Ten einde de kosten dier instelling te kunnen dekken, zal het -Mciroosje» ver kocht worden op Zondag 26 Mei a. s. AFSTERVEN VAN KLOOSTERZUSTER Woensdag 10 April 1? hi het Karmel- klooster der Ongcschceide Zusters Kar melietessen. gelegen op d:n Fr?zenberg t» leper, zachtjes in den Heer ontslapen na ontvangen te hebben de H. Sakramenten onzer Moeder de H. Kerk, Zuster Anna van den H. Bartholomeus, geprofeste lee- ke-zust.fr van den Karmel te Bottelare. In de wereld Clarisse-Maria-Emilia De Rooker. in den ouderdom van 53 jaar en. in het 20* jaar van haaf kloosterleven. De lijkdienst gevolgd var. teraardebestel ling op het stedelijk kerkhof van leper zal plaats hebben op Zaterdag 13 April te 9 uur. Moden-artikelen in 't groot. KlecritofFen, Witgoed, Merce- riën, Sajetten, enz. Specialiteit van Gordijnen en gemaakte Stoors. Fourruren - Herstellingen. BOTERSTR. I F P F R dicht bij de Hall» 1E'r Tel. 60 leper. STAD IEPER OPENSTAANDE BETREKKING Openstaande plaats van Lcerares aan liet Stedelijk Leerwerkhuis der Rijscl- straat. Wettelijke wedde. Aanvra gen hij het Gemeentebestuur van leper, voor 22 April 1949, met afschrift- van diploma. «-» Jcper, den 2 April 1940. HIJ BEVEL: De Secretaris, De Ilurgcin. en Schep, G. Vecailles. J. Vanderghote. ROUWBER1CKT IEPER. 1 De Familie Desmadryl-Vapdeputtc be dankt langs dezen weg om de talrijke blijken van genegenheid betoond bij haar laatste rouw. WERKLIEDEN en MIDDENSTANDERS .'.-i 7.ock' mv profijt en weest voor uitziende. verzekert U tegen ZIEKTE, INVALIDITEIT. STERFTE. Familiezieken bond SINT-JACOBSTRAAT 30 - IEPER OPENBAREN ONDERSTAND. De Commissie van Openbaren Onder stand der stad leper brengt ter kennis van het publiek dat de bezoeken voor de behoeftigen voortaan vastgesteld zijn den Dinsdag en den Donderdag namiddag van 2 tot 4 uur. De maandelijksche gelddeeling zal plaats hebben den eersten Woensdag van iedere maand: de uitreiking der broodkaarten gc-schiedt den eersten Maandag van iedere maand en de melkkaarten den laatsten Donderdag van iedere maand, telkens in den namiddag. V. K. S. J. TAK IEPER Dc- V. K. S. J. (Vrouwelijke Katholieke Studccrende Jeugd) van 't Gewest leper, laat weten dat het feest dat op 8 April geen plaats had omwille van het afster ven van den Z. E. H. Deken van leper, cal gegeven worden tijdens 't groot ver lof. De juiste datum zai later bekend ge- aakt worden. De reeds verkochte kaarten blijven gel dig voor het feest van 't groot verlof. De lijkkitl wordt de St-Maartcn*hoofdkerk binnengedragen. Bciecdigingen. Dev. M.. van Meesen, is beticht van zich aldaar plichtig gemaakt t? hebben aan beleedtngingen jegens C. G., en aan zedekwet3;nde bewoordingen ln te- gemvcsftilgbeid van minderjarigen. De rechtbank veroordeelt de betichte voor gevang en tot de kosten, zonder voor waarde. Slagen. Ten gevolge van een woor dentwist op 19 Novemb:r ontstaan had P. R., van Komen, op 25 November sla gen toegebracht aan de genaamde P. De betichte werd veroordeeld tot 182 fr. boet durende 5 jaar, zij moet echter de kosten betalen. Zware bedreigingen. Van. J, van leper, is beticht van zich aldaar op 26 December 1.1. plichtig gemaakt t? iuoben aan zwara bearaigtagsa jegens Dep. B. en ook jegens M. I.i Lc rechtbank veroor deelt de betichte voor het feit A tot 132 fr. boet of dagen gevang, vcor het feit B ook tot 182 fr. boet of 8 dagen gevang, voorwaardelijk gedurende 5 jaar. De kos ten zijn ten zij non lasto. Heer Prokureur des Konings met geslo ten deuien behandeld. S. staat terecht wegens cp.tand cn smaad Jegens de veld wachter V. L, wegens slagen en geweld daden jegens II. M.-L., wegens aanran Opstand, smaad, aanranding op de eer- ding op de eerba.irhoid van bovensenaem- baarlieid. De zaak ten laste van s. M., I ue pcisooi ta wegens dronkenschap. Tij- uit Hooglede, wordt cp vraag ven den aens d:a aanval dien H. M.-L. van wegens Zasaer calomel en's morgens zak gij monter es frisch uit bet beü springes. in de ingewanden uitstorten. AVaunëcr de ga! niet vrij toevloeit, kan uw voedsel niet verteren; het bederft Kwade gas sen doen uw lichaam zwellen: U lijdt, aan verstopping. Uw organisme wordt vergiftigd en U is zwaarmoedig en ter neergeslagen. t! wordt een zwartkijker. Een laxeermiddel is een noodhulp. Een gedwongen stoelgang bereikt het doel niet Alleen de KLEINE CARTERS PILLEN voor de LEVER kunnen het vrij toevloeien van de gal verzekeren, wat U er weer bovenop zal helpen. Hrt zijn zachte plantenuitirekscls, die wer kelijk op verrassende wijze het toe vloeien van de gal bevorderen. Eischi de Kleine Carters Pillen voor de Lever In alle apotheken fr. 12.50. (■■aHHHGHRHaBBasanaH» betichte onderstaan had, werden hare klcederen beschadigd en verloor zij hare handtasch. Zij stelt zich dan ook als bur gerlijke partij aan 1350 fr. schadevergoe ding vragend, waarvan 1000 fr. wegens zedelijke schade. De rechtbank veroor deelde betichte bij verstek, voor het feit A, tot 182 fr. boet of 8 dagen gevang, voor het feit B tot 210 fr. boet of 10 dagen gevang, voor het feit C, tot 182 fr. boet of 8 dagen gevang, voor het feit D, tot 1 maand gevang cn 182 fr. boet of 8 dagen gevang, voor het feit E, tot 140 fr. boet of 3 dagen gevang en voor het feit F tot 70 fr. boet of 2 óagen gevang, voorwaar delijk gedurende 5 jaar, daarbij wordt hij gedurende 5 jaar van zijne rechten be roofd. Hij meet de geaingkosten betalen alsook 600 fr. aan de burgerlijke partij ten titel van schadevergoeding en de kos ten harer aanstelling. 18 jarige dief. V. J, van leper, een jonge deugniet van 18 jaar, wordt ver volgd v.cgens diefstal. Hij is beticht ten uadeele van B. V, uit de A. Merghelynck- straat eene volle doos zwarte men ten ge stolen te hebben. De rechtbank veroor deelt V. J. tct 8 dagen gevang en 350 fr. boet of 15 aagen gevang, voorwaardelijk geauienae 5 jaar, hij moet ae kosten be talen. OP MAANDAG 13 MEI 1940 met de jgoedkeuring der Geestelijke Overheid van Namen. Op aanvraag van Je Geestelijke Over heid wordt voor dit jaar de Bedevaart van Beauraing gesteld op 13 Mei, 2*' Sin- xendag, in plaats van 18 Mei. Speciale treinen uit POPERINGE cn VEURNE. Prijs heen en terug: 40 fr,_ Deze prijs is geldig op al de treinen van Belgie, diende voor de Bedevaart van Beauraing. Dc speciale treinen, Oostende, Veurne-Diksmuide kunnen vervoegd wor den in al dc statie. Groptc verbetering aan de reis gebracht. De treinen zullen staan in al de stations van Poperinge tot Kortrijk. Jlc trein uit Veurne in ah de stations tot Dcinze. Vertrek uit POPERINGE te 4.4S u- Aankoqist tc i Beauraing tc 10.55 u. Terug uit Beauraing te 16.38 tt., 't is te zeg gen te 4 Vt u. Aankomst te Poperrng» te 22.36 u. Men verwadlit groote toeloop van volk van alle kanten. Alle inlichtingen te bekomen in de sta» tions en bij tic Dames-IJvqraarsters Te leper: Mevr. Sehmidt-Ryckacrt, Ma- loutaan 31. en Mejulïers Del va,'. ,<ftl Ycrbeke, de S.teursstraat; Te Poperinge: Mevr. Denys, Paarden markt Te Elverdinge: Juffr. Dubois, onderwij zeres, Yeurnestrant Te Oostvleteren: Juffr. Marguerite 19e» berghe; Jeperstraat; Te Merkem: Juffr. Boucquillon; Te Reninge: Juffr. Pieters en Mevr. Remi Yandendriessche Te Langemark: Juffr. Flora Dutoit, Zon» nebekestraat Te Komen: Mevr. Rousscl-Woumen, Sta tiestraat 20; Te Wervik: Juffr. Roose, Drukkerij; Te Moorslede: Mevr. O. Soenen-'fop, Roeselarcstraat; en Juffrouw Hélène «^petaert Te Meenen: Mevr. Devriendt, Generaal Wahisstraat Te Weve'gem: J ffr. Debacker, Couscieu- sest'raat 38; Te Dadizeie: Mevr. Godelievc Dcspien» ter, l.edegeinstraat. Vertrek uit VEURNE te 5.07 u. Aan komst te Beauraing te 10.25 u. Terug uit Beauraing tc 16.20 u. Aankomst te Veurne te 22.01 uur. Alle inlichtingen te bekomen bij dc Dames-IJ veraarsters straat 37 Te Veurne: Juffr. Depoorter, Zuidstr. 37; Te Loo: Mevr. Emma Craeyc; Te Diksmuide: Juffr. Irène Van Parys, Ecsenstraat 19; Te N'ieuwpoort: Juffr. Rybens, Marktstr. Te Zarren: Mevr. Clara Vandenbroucke Te Kortemark: Juffr. Vogels, Lichtervel- destraat Te Lichtervelde; Rosa Yandewalic, Sta tiestraat t Te Gits: Juffr. Colpaert, Plaats. Speciale wagens zijn bestemd voor de zieken. Men gelief deze op tijd tc doen inschrijven. De personen die niét kunnen metfégaan met den bedevaart naar Beauraing mogen ook eraan deel nemen met aan de IJvc- raarsUTs hun geldelijken steun te geven voor de zieken die zullen de reis meedoen. BRILLEN. de Stuersstraat 27 IEPER uuiiirTiiitüiMiiiitiimiiiiiniiRmnRiiiniimimniitniiinminüjüiiü'i! ECr. MidtieüStanésbGnrf IEPER OMLIGGENDE Sekr. Lange Torhoutstraat 13, IEPER INUCHTINGSBUREEL Sociale Wetten Leerlingensekret&ri&at Inlichtingen van fiskalen aard Ambachtswerktuigen Patronendienst aibuiinioiKuaJiuOiiLi.jouuuuiuaiittiiaiiuiuxiuuimuiiiuuLuS Madameke, geef mij een pakske chic... Ja, ja, Madame, een pakske PACHA CHIC (SsiBasaxsaswccsik-jiBjfiassacsa Daar zijn er nog die aan hoofdpijn, migraine, rheumatiek en aan griep willen bjden. wij hebben hun nochtans genoeg a.' MONOrOKDisKS aanbevolen. Te verkrijgen m aile .ipoUn-A^u.

De Halle (1925-1940) | 1940 | | pagina 3