Hoe de Familie Clauw vluchtte It 5 4 o Uit een brief van J. Clauw bewerken Vergadering van den Gemeente raad van Dixmude te Parijs De kwestie van de openbare verlichting, van het schoon uitzicht der straten, van het bouwen van gezonde werkmanswonin gen worden insgelijks aangeraakt. Na al deze punten betrekkelijk de be paalde heropbouwing handelt M. Patris over de kwestie der voorloopige woningen die den onmiddeliiken terugkeer naar Dix mude zullen toelaten van een groot deel der bevolking eens dat de stad door den vijand zal ontruimd zijn. De zitting wordt om 5 ure geheven. (Bij plaatsgebrek wordt het verslag der zitting van 3 October tot ons volgend Nummer verschoven). De verwoesting die ik reeds bij ons vluch ten gezien heb was schrikkelijk. Nooit zal ik het vergeten. Ons huis was nog slechts een puinhoop. Reeds 3-4 dagen zaten wij binst het bombardeeren in den kelder bij Mm' W*e Delacauw, alsook mijn schoonzuster Marie met hare kinders, te zamen met de familiën Luyten, De Decker enz. Den Dinsdag 20 ’s avonds moesten wij er nogeens naartoe vluchten, langs achter door onzen en haren hof. Om it uren stilde het wat. Moeder was zoo vermoeid en ging naar ’t onzen wat rusten. Vader ook. Ik bleef daar met Marie en de kinders. Rond 2 uren des nachts her begon het. Vader en moeder waren opge staan en gereed om bij ons te komen, toen rond 4 uren een obus op ons huis viel, en het deed instcrten. Vader en moeder lagen in den keuken onder de puinen. Vader had geen letselhij hielp moeder opstaan die zoo vreeselijk gewond was. Een arm was gansch in stukken geslagen en zij had een wreede wonde aan den rug. Wij hadden dien zwa- ren slag zoo dichtbij gehoord en vreesden voor iets ergs. Zoo kwamen zij bij ons en moeder moest dan nog over eene haag klimmen, in zulken toestand! Gansch de weg was vol bloed. Verbeeld u E. H. wat het was toen wij moeder zoo bij ons zagen binnenkomen. Nooit zal ik het kunnen vergeten. Wij legden haar op een matras in den kelder. openbare gezondheid en het schoon uit zicht der straten en openbare plaatsen. Eene algemeene bespreking heeft plaats nopens dit verslag. Ten gevolge dezer be spreking zijn al de raadsleden t’ akkoord over de verbeteringen te brengen aan het lijnrichtingsplan vóór den oorlog bestaan de. Deze verbeteringen bestaan onder an dere in het gedeeltelijk blootmaken der St-Nicolaaskerk(langs den kant der Kieken- straat en der Pastoriestraat),het verbreeden van sommige gedeelten der weststraat, van den kleinen Dijk Konijnstraat enz, het dempen van sommige ongezonde wonin gen, het blootmaken van de statie van den staatsspoorweg door het verplaatsen van. de Tramstatie, het daarstellen van eene nieuwe brug óver de Handzaemevaart die den Kleinen Dijk zou verbinden met de Halve Maanstraat. De kwestie van het uitbreiden van het grondgebied der stad wordt ook besproken en de raadsleden zijn het eens om het voor stel van M. Patris goed te keuren, strek kende om de aanhechting te van 1. een gedeelte van het grondgebied der gemeente Eessen gelegen a) tusschen de Nieuwe Wandeling, den Ijzer en de linie van den staatsspoorweg b) in de na bijheid van de Statie van den Staatsspoor weg. 2. een gedeelte van het grondgebied der gemeente Beerst, gelegen tusschen de Handzaemevaart te beginnen van den Kei- zerhoek tot aan de Kruisvaart. M. Glorie legt een voorstel neêr, de ver plaatsing voorziende van de Statie van den Staatsspoorweg alsmede het daarstellen van.een. nijverheids- en. werkmanskwartier op het aan te hechten grondgebied der ge meente Beerst. De raadsleden drukken de meening uit dat dit voorstel belangwekkend is, maar dat de verplaatsing van de Statie van den Staatsspoorweg alleenlijk afhangt van het beheer der Staatsspoorwegen. De zitting wordt onderbroken om 12 ure en om 21/2 ure namiddag voortgezet. M. Patris zet de lezing voort van zijn verslag. Hij handelt over de verbetering van het net der riolen, het bouwen van een slachthuis, het inrichten van eenen ruimdienst over eenstemmende met de eischen der gezond heidsleer, het inrichten van eenen openba ren waterdienst. rardus, St-Ignatiuns, Franciscus-Xave- rius, al die scholen, kloosters voor de welke ik gaan bedelen ben overal, bij groot en klein, alles is weg, alles is afge- brand. Ik zeg met Job De Heer gaf, dc Heer nam, zijn H. naam zij gezegend!» En gelijk Abel Ik verheug mij over mij- ne offeranden Er is in mijn herte een groote onver- schilligheid voor alle vergankelijke goe- deren. Ik houd aan niets meer hier op aarde en verwacht mij dagelijks aan het ergste... aan den dood zelf, alhoewel iedereen mij zegt mijne vrienden de ge- neesheeren, dat ik zeer welstellende ben. Hij had een voorgevoel van hetgeen moest gebeuren. Twee maanden nadat hij deze laatste regels geschreven had, den donderdag avond, 3o December igi5 was hij bezig met zijne getijden te lezen, toen al met eens zijn brevier uit zijne handen viel, hij zonk overzijds en was geslegen met eene geraaktheid. Geheel zijne rechterzijde, arm en been waren lam ook was hij zonder spraak. Zoo bleef hij tusschen leven en dood, tot op den dag van zijn overlijden den 12 Jan. iotó. Over zijne begraving schrijft M. Jo. Ketel e Vrijdag ben ik en mijn zoon Paul de begraving gaan bijwonen van onzen be- treurden Heer Deken. Volgens zijne weerdigheid vond ik alles toch zoo een- voudig. Een simpele gelezene mis gedaan door Pater Ivo der Minderbroeders Re et colletten. Noch offerande, noch gedaeh- ternissen, zelfs geen doodbrieven. Van Dixmude waren wij enkel met vieren Mr Eug. De Vos, Mr Aug. Soete en ■wij. Dan eenige leden der familie in England verblijvende,en de Zusters van het kloos- ter waar de mis gedaan werd. Het lijk werd ter aarde besteld in een lijkkelder om na den oorlog overgebracht te worden naar Dixmude. Monseigneur Surmont, geboortig van Brugge, vriend van wijlen Z. E. H. Deken Moulaert en Bisschop in Engeland deed de absoufen, alles gele- zen. Zoo vluchtte, leefde in ballingschap en stierf,Z.E. H.Deken Moulaert die zal voort leven in ’t geheugen aller Dixmudelingen. God geve zijn ziel de eeuwige rust. J. V. R. Zitting van 2 October 1916 Tegenwoordig de Heeren Ghyssaert, schepen: Voorzitter Vandeubussche, sche- pen Vanhoutte, Quatannens, Hoet, Van- sieleghem, Geldof en Nauwynck, leden Glorie, plaatsvervanger van den Heer Burgmeester Baert, overledenHosten, secretaris. De Heeren Devos en Pieters, belet de zitting bij te wonen hebben zich doen verontschuldigen. 7—-- De Gemeenteraad van Dixmude in de onmogelijkheid te vergaderen in zijne ge wone zittingszaal te Dixmude, komt bijeen te Parijs, 5 Rue Las Cases. De zitting wordt geopend en openbaar verklaard om 10 1/2 ure voormiddag. M. Ghyssaert neemt bet woord en doet de redens uiteen om dewelke er beslist werd eene buitengewone vergadering te houden van den gemeenteraad. Hij stelt voor 1) bij uitzondering de Fransche taal te gebruiken in aanzien voor de Fransche dagbladschrijvers aan de zitting tegenwoordig en voor den Heer Patris, bouwkundige die het Vlaamsch niet machtig is; 2) het verslag te hooren van voornoemden bouwkundige over het heropbouwen van Dixmude. M. Vansieleghem is van gevoelen dat er aanstonds zou moeten gezorgd worden voor een nieuw lijnrichtingsplan zooals het besluit wet van 25 Juni igi5 het vereischt. Hij doet opmerken dat de stad Yper reeds zulk een plan opgemaakt en’onderworpen heeft aan de goedkeuring van het staatsbe stuur. M. Ghyssaert antwoordt dat hij ten volle t’akkoord is met M. Vansieleghem en dat de kwestie van een algemeen lijnrich tingsplan voorzien is in bet verslag van den Heer Patris. M. Patris geeft lezing van zijn verslag betrekkelijk de heropbouwing van Dixmu de. Dit verslag voorziet het opmaken van een algemeen lijnrichtingsplan, rekening hou dende met de lijnrichting te Dixmude vóór den oorlog bestaande en met de wijzigin gen aan te brengen met het oog op de noodwendigheden van het verkeer, de a

Dixmude op den vreemde (1917-1918) | 1917 | | pagina 3