7 NIEUWS De Duitsehers te Eessen b BRIEF UIT PARIS-PLAGE 6 7 (Oct.-Nov. 1914) Pelagie HuygheC en dochter C Flavie Desimpel B Marie VlamynckB (De kleine Alice Vlamynck is hier bij het menage Robert Caestecker en Rachel is in Brugge; van de ouders en broeders weet men alhier niets) Jules Vandenberghe A Cyrille Van Overschelde A Charles Byloo A Odile Victor A Jan Parmentier B en vrouw B Isidore Muys B Lievin Waeyaert B Louise Ridey B Louis Haerynck B Jacobus De Waele, B en vrouw B Petrus Maeckelberghe B Ch. De Caestecker B We Spruytte B En nu laatst nog Ida Seys, vrouw van Henri Deroo overleden te Eessen en te Zar- ren begraven. Al de andere familien Deroo verblijven in deze streek en stellen het goed. Joseph Depoorter de zoon van Alphonse is overleden B in Rousselaere. ’t vervolgt BesteVrienden enMedeburgers van Dixmude De Dixmudelingen op Cucq, Etaples, Le Tucquet en St-Josse verblijvende, hebben de eer en het geluk aan hunne stadsgenooten en aan alwie met hun bekommerd is, te laten weten dat zij hier allen in de beste gezondheid zijn... en kan dat missen in zulk eene aangename streek, waar de schepper, met zoo kwistige hand,zooveel natuurschoon heid rondgestrooid heeft, schoonheid nog opgeluisterd door ervaren menschenhanden! En bij die heerlijkheid, hebben wij nog eene uitmuntende luchtgesteltenis: van ’s morgends waait de gezonde zeelucht u te gen, versterkt hert en longen, geeft den besten eetlust.... voor wie die lucht te zwaar valt, vindt kracht en levenslust in het over- groote wond, waar de frissche geur van het sparrenhout u tegewaait.... Zijt gij mismoe- Uit eenen brief van eene vhichtinge uit Amerika, Bétroit nemen wij het volgende Wij hebben ons huis moeten verlaten den 24 October, hebben 3 weken gevangen geze ten met 470 personen in de brouwerij van Costenoble en werden dan naar Thourotrt gebracht met den trein uit Zarren. Wij heb ben eerst tot einde Januari verbleven bij de dochter van onzen Nonkel die hier in de stad getrouwd is en inwoont. Onze nichten stellen het altijd goed op hunne plaatsen. Ik heb eene annonce gezet in Het Volk (Gazette van Gent) over twee maandenwaarom ant woordt gij daar niet op zooals Medard Bon- varlez die verblijft bij bakker Sampers te Isenberghe Ik verwachte dus in een gazet Het Volk dig of droevig gestemd, het lieflijk gezang van nachtegaal of andere zoetgevooisde vo gels, stemt u gunstiger.... wat meer is;eiken namiddag hebben wij verandering van mu ziek, nu fanfaren, dan symphonic of doedel- pijpmuziek.... en als ik beweer dat wij in een hoekske van ’t Aardsch paradijs wonen, zij aanzien mij als eenen ketter, daar volgens men ons in onze kinderjaren leerde, het aardsch Paradijs in Azia lag Maar, hoor ik zeggen, al die aangenaam heid, al die schoonheid, vult niemands mage; behoort men dan op Paris-Plage en omlig gende niet te eten, niet te wonen, niet ge kleed te zijn enz? Zekerlijk Vrienden, het manna valt-hier- niet meer uit de lucht dan_ elders..., Zijn wij onder opzicht van gezond heid in de beste kategorie, wie wil of kan werken, vindt hier ook zijne bezigheid, wint eene schoone daguur, en heeft alzoo een appelke tegen den dorst. Maar velen zijn toch zoo veranderd van stiel Wie vroeger handelsreiziger was, speelt nu timmerman, werkt in de gaz zoo ook ziet men menig bakker, werken aan doodkisten, zij die vroe ger ons dagelijksch broodje baktenZij die vroeger goudsmid waren, zijn schoenlapper geworden, en zoo tracht iedereen eerlijk aan zijn brood te geraken. Eigentlijke renteniers komt men hier niet tegen; wie over eenige vrije uren beschikt, gaat hout rapen en brengt het zijne bij om 't menagie te doen draaien.... en zoo slijten wij hier de dagen van ons ballingschap, ho pende weldra de schoone Vredezon aan den blauwen hemel te zien opdagen. Paris-Plage. Op verzoek van den eerw. heer Pastor, zal M. Julien Vanhoute van Dix mude, de kerkhorlogie herstellen. Dit nieuws werd met algemeen genoegen vernomen, door de heer Var.haute als maker en hersteller van kerkuurwerken, hier, even als in zijne geboortestreek, eene even goede faam geniet. In 't naburige Etaples, waar hij woont, heeft hij het uurwerk van het stadhuis on der handen gehad, en het Gemeentebestuur was over die herstelling zoo tevreden, dat het Op denzelfden oogenblik kwam men roe pen dat iedereen moest vluchten. Ik bleef daar alleen met vader en moeder, alleen in dien kelder nog 4 of 5 uren te midden dat schrikkelijk bombardement. Bij ons hadden wij slechts een weinig water om te drinken eerst voor moeder die zooveel leed en voor ons, als uitgeput van verdriet en schrik. Het drinkwater gerocht uit en wij waren gedwon gen van het water te drinken waarmede ik den arm van moeder afgewaschen had. Bo ven ons hoorden wij de soldaten die de deu ren instampten, de kassen openbraken, alles uit den tweeden kelder haalden, zelfs de deur van onzen kelder openden. Wij dierven niet ademen. Ik was maar altijd in het gedacht dat het Duitsehers w-aren. Eindelijk waren zij vertrokken. Gedurig hoorden wij ruiten, pannen, stee nen beneden vallen wij dachten dat wel haast dien kelder ons graf zou w’ordenook bereidden wij ons dan om te sterven. Onver geetlijk oogenblik I Opeens kreeg ik een gedacht, dat ik mis schien wel aan O. L. V. te danken had. Ik had toch mijne ouders willen redden, en besloot, niettegenstaande het gevaar, te gaan zien als het hospitaal nog bestond. Vader verbood het mij en ging er zelf naartoe. ’t vervolgt of de Vlaamsche Post nieuw’s over geheel de familie. Joseph en Martha Degraer zijn in Lichtervelde bij Huyghebaert. Damiel en fa milie in hun huis te Antwerpenzij verlan gen toch zoo, iets over hunne ouders te ver nemen. Karei Beauprez en vrouw’ zijn beide over leden te Brugge in December. Met geld kan men hier nog alles koopen. Wij hebben hier als vluchtelingen ieder 20 c. daags vooi; de maanden Maart, April en Mei. Goed brood kost hier o.5o f. de io5o gr. boter 3.75 fr. smout 2.90 fr.,- zwijnvleesch 3.00 fr. en koeivleesch van 1.80 tot 2.60 fr. Alle epicerie kost bijna het dubbel van over tijd. Wij kunnen bijna dagelijks nieuw’s geven en ontvangen van uit Rousselaere. Nu de lijst van de bijzonderste dooden van Eessen sedert half October 1914. Teekens met uitleg: A. Gefusilleerd B. Vrijwillig doodgeschoten; COnvrijwillig doodgeschoten B. Natuurlijke dood gestorven. Charles Vanden Berghe C Ai mé Vanden Berghe C Charles Demoen B Alberic Costenoble A Vrouw van Alois Weyne C Jules Maes B Vrouw’ van Jules Maes C Irma Maes B Marcel Maes B Eugenie meid van E. H. Pastor B Emelie Amery’ B Marie Van Coullie B (dochter van Ca mille die ook alhier onbekend is) Ch. Debruyne C en dochter Bertha B We Laleman Z?(de moeder van Herme nie Deceuninck) N. B. De sekretaris met geheel zijn familie verblijft in Rousselaere w'aar ook zijn Alph. Depoorteren familie, alsook E.H. Pastor. De vrouw’ van Achille Serpieters B Henri Vallaeys A Eliza Vallaeys B Alph. Volkaert A en schoonbroeder A H. LesduyseA Bruno Uttenhove A Richard Taveirne B

Dixmude op den vreemde (1917-1918) | 1917 | | pagina 4