I Eene Zante lieuwsmaren --4— Rich. Van de Zarre. 7 6 het huis van Uit ’tHooglandeke te Lain (Yonne) Nieuwjaarmaand 1917 eenige verstrooide balken verloor hen dan uit het oog. ’t vervolgt te vreden was, de verhandelin- toch zoo nauw Beste Vriend Frêe van de Sparre, Dixmude wel ontvangen doet a. u. b. mijn gelukwenschen aan E. H. V. R. ’t Ver toont hem eenvoudig maar in nette stevige kleederenook wensch ik het veel geluk en welvaren. In deze dagen dat ’n mensch gedurig groote gazetten aan ’t lezen is, meest met allerhande nieuwsjes opgevuld die zelve nog geen schijn van waarheid hebben en maar De volgende burgers en krijgsgevangen te Soltau, in Ernestine Sabbe, Marie Decorte, Marie Roo se, Ameliede poortieres, Louise Demoen en ik. Ik zag het eerst eenige rookwolkjes langs den kant onzer parochiekerk. Wij liepen allen naar de Groote Zaal van het Couvent en zagen daar den brand ontstaan en zich uitbreiden. De klokken van den Beijaard verdwenen een voor een; dan onze groote klokken; dan sloegen de vlammen als de baren eener woedende zee langs alle kanten uit den toren en verhieven zich als een muur hoog opwaarts dan sloegen zij als een on meetbaar vlammend tapijt uit de zijbeuken men kon het niet aanzien zonder weenen. Het dierbaarste wat wij hadden was verslon den, de kunststukken vernield, de herinne ringen van ouders en voorouders wegge vaagd. Ter neergeslegen liepen wij den kel der in. In de kerkstraat was iedereen gevlucht; de dekenij brandde af;de Bibliotheek insgelijks; het kuis van Mr J. Ketele was reeds den prooi der vlammen geworden; het huis van Mr Prudent Flour was sterk beschadigd; de Herberg «De Passer», de huizen van de We Fierens, van Emile Cornelis, van de We J. De Keyser waren afgebrand; het overige der Kiekenstraat geheel ontredderd, opge schoord, ondersteund met planken en balken om het instorten te beletten. Ik wilde het ander einde der Kiekenstraat bezichtigen, maar de soldaten beletten het mij omdat het zoo gevaarlijk was; het magazijn en woon huis van Mr Daniel Quatannens waren afge brand. De Breede Steeger en Jufvr. Delheye insgelijks. Ik moest eenen omweg maken langs den Grooten Markt om iets te zien. Het Stadhuis stond nog recht maar doorschoten; de Con corde, en het huis van M'ne J. Hoet waren af gebrand; geene huizen scheenen nog be woonbaar; niets dat nog aan elkander hield. Dienzelfden Woensdag 2in waren er 15 menschen vergaderd in den kelder der Zwar te Zusters toen eensklaps het gewelf instortte onder de obussen. Welke schrik! Welke ver warring. Doch allen werden gered. Eensklaps wierd er gebeld aan ons Hof wij schrikten allen. Het was Mrae W° Quatan nens, die in den kelder der Zwarte Zusters, begraven onder puinen balken en steengruis, gered wierd door Zuster Marie, die eerst geen uitweg vindende, eindelijk, met genoeg Uit MERS-LES-BAINS Wij hebben heel goed Dixmude ontvangen waarover wij u dankbaar zijn. Wij wonen hier te Mers-les-Bains een goed kwartier van Le Tréport. De streek is hier wild, maar schoon. Wij hebben de zee soms driekleurig, bleek-blauw groen en verder grijs. Ons Mers staat verborgen tusschen geweld, eenige planken kon wegruimen en aldus hare zieke kon redden. Zij bracht haar half bezwijmd naar het Beggijnhof, waar men met haast een bed voor haar gereed miek. Zij rustte daar eenige uren en toen zij ontwaakte, betuigde zij hare dankbaarheid. Het wierd avpndMme vertelde hoe zij gedoold had van den eenen kelder in den anderen en schier verongelukt bij de Zwarte Zusters. Het was treffend om zien met welke zorgen Zuster Marie haar behandelde. Maar eens klaps rond middernacht wilde zij naar haar huis in de Statiestraat, niettegenstaande de gevaren die wij haar vertoonden. Wij moch ten allen met haar mede zegde zij. De Jufvr" Beggijnen, Marie Decorte, Louise Demoen, Marie Sweertvagher, Ernestine Sabbe gingen met haar. Wij bleven dus enkel met Jufvr. Huyghe en hare moeder, Marie Roose, Ame lie en ik. Ik ging achter om te zien en viel op den Appelmarkt over en planken en soldaten zijn 1 Hannover, Duitschland: Achiel Van Coellie, Charles Aalbrecht, René Vanrooze, A. Geerardyn, Robbe van tegen Dixmude, Charles Leplae, René de zoon van Stechelman, De jacht wachter, allen van Eessenalsook nog de twee zonen van Goucquie van Zarren, ter Eist; Rich. Veryser, Antoon Van Acker en de zoon van Toortelboom van WoumenCharles Beernaert en de zoon van Veryser, uit den Troetelare, beiden van Vladsloo. Tijdens den inval van de Duitschers in Keyem, wierd Sidonie Waeyaert, echtgenoote van Marcel Bailleul, met twee van hare kinders doodgeschotenhet zoontje van Henri Deboeck, elf jaar oud, wierd ook alzoo gedood, tijdens het vluchten, op het hof van voorzeiden Bailleul. In October 1915 werden vele Keyemnaren als krijgsgevangen naar Duitschland vervoerd. Onder deze was Desiré Dieusaert, die in den tijd landbouwer te Eessen was. Hij werd met zijne vrouw en meid, in eenen trek naar Duitschland ge bracht. Daar werd hij gevaarlijk ziek, maai dit miek dat hij met nog andere bannelingen naar Zwitserland mocht overreizen. Zijne meid keerde weder bij hare ouders die in Oostvlaanderen verbleven. Thans verblijft hij te Le/sin in het kanton van Vaud (Zw.) Alouis Vermothe en August Avereyn van Keyem en Florizoone van Stuyvekenskerke zijn ook in Zwitserland geïnterneerd. Henri Van Eigen verblijft te Ste-Andries bij Brugge. Het meestendeel der bevolking van Keyem is op zeven gemeenten van Oostvlaanderen gerefugierd. Desiré Vanbezien, en Bailleul, die te Exaarde (Oost-Vl.) verblijven, doen er dienst de eerste als burgmeester van Keyem, de tweede als secretaris. Sedert Oct. 1914, heeft de dood vele slachtoffers tusschen de bevolking van Keyem en Beerst gezocht. Onder deze noemt men Irma, de dochter van Amelie Knockaert, welke te Brugge in het Lazaret gestorven is. Charles Demaagd, de twee Karei Sanders, vader en zoon, de vrouw vanTheophiel Roest en de veldwachter Leo Pollentier, zijn te Ichteghem dood en begraven. De vrouw van Henri Demaegd, Romanic Depuydt van Keyem, Romanie Van Thuyne d’echtgenoote van Henri Waeyaert stierven te Couckelare. Men noemt ook nog de vrouw van Charles Van Eigen en Karei Louis Neuville. Louise, de vrouwe van Modest Loncke van Beerst is in 1915 overleden te Villeroy bij Parijs. Stierf ook in het hosipaal van Kales tengevolge van zijne kogelwonden, Kamiel Van Coellie voorname landbouwer van Eessen. Estella Villein, die volgens men vertelde, door den vijand wreed versmoord wierd, is gave en gezond te Thourout bij hare ouders. Zant er dienen om het groot publiek zijn bekomste te gevennu dat men dagelijks den toestand en de gebeurtenissen van een heele wereld te overzien heeft, en verre verre moet leven van de gewesten en streke met wier midden men vroeger zoo gelukkig en hewel nu zijn de namen en gen over die plaatsen, ons aan ’t herte, dubbel lief, omdat ons leven ermêe vergroeid was. Daarom zalDixmude bij alle streekgenooten hertelijk welkom zijn, hoe eenvoudig dat de bijdragen hoe gering dat ’t nieuws ook zijn moge. De name alleen van personen en plaatsen is genoeg om aan te trekken en deugdoende te doen gevoelen iets dat van ginder komt, iets dat andere streken niet geven kunnen, omdat hetgeen dat van daar komt alleen bekwaam is om rechte naar ons gemoed te gaan. Proficiat en goed heil ’t Is hier nu gesneeuwd, een kloefe dikke, ’t Werk, meer of 't steperwerk en ’t futter- werk, ’t grof werk zeg ik, ligt al stille nu en mijn stiel van houthakker zit nu in ’t dak tot dat ’t weêre betert; dan pak ik hem weêre aan tot half maarte. Onze doeninge hier is gelegen heel op ’t uiterste toptje van Test-Millon’s heuvebrugge wij genieten frissche lucht en schoone ver gezichten. Lain ligt wat leeger op de helling van een anderen heuvel en, langs onzen kant, met eene vallei tusschen ons. Lain onder sneeuw nu is heel schoone. ’t Is bij lange zoo schoone niet als g’ er zijt; lijk vele dingen: schoone van verre maar verre van schoone. ’t Is lijk de streke hierze mag schoon zijn, goed zijn, vruchtbarig of gezond, dat kan allemale aan ons Vlaanderen niet want dat is ’t schoonste land van de wereld... Vit een brief van den Heer Rich. Theuninck aan Heer Fred. Loncke. i

Dixmude op den vreemde (1917-1918) | 1917 | | pagina 4