Brief uit DERBIJ (Engeland) Komiteit der vluchte lingen van Dixmude. Inlichtingen I 65 64 van Aanveerdt, enz. De zitting wordt om 6 ure geheven. A. Ghyssaert Eug. Devos A. Claeys A. Feys E. Geldof D. Mensaert. Vergadering van 27 November 1914, om 5 ure namiddag. Lezing wordt gegeven van het verslag der vorige zitting waarover geene opmerkingen worden gemaakt. De Heer Voorzitter die met Mr Devos naar Veurne geweest zijn, zegt ons op welke on beschofte wijze den Belgischen Etat-Major hun ontvangen heeft. Op de vraag wanneer wij Dixmude zouden kunnen bereiken, wordt er hun geantwoord dat indien de stad openkwam, er hun daar van kennis zou gegeven worden. Het is dan nutteloos voor u, zegt Mr Ghyssaert nog po gingen te doen, om binnen Dixmude te ge raken; van zoohaast er middel is, zullen wij u allen verwittigen en dan trekken wij er sa men naartoe. Na genomen inlichtingen in de gendarme rie, blijkt het dat onze legers nog indenleege- weg tegen den Duitsch vechten. De heeren Ghyssaert en Devos zijn dan gegaan bij den heer Arrondissementskommis- saris die hun de noodigeinlichtingen gegeven heeft, om ons in regel te stellen voor het be komen van een laissez-passer, voor het ko miteit, gelast met den aankoop van den voor raad. De formuul van dien laissez-passer wordt door de belanghebbenden geteekend en zal mogen ter geldigmaking, der handtee- kensaan den heer Burgmeester der Panne on derworpen worden, om dan door den Etat- Major goedgekeurd te worden. De boter wordt hier fr. 5.5o de kilo ver kocht; MrChs Bever biedt ze aan voor fr. 4,35 de petrol geldt 1 fr. de stoophet komiteit belooft ons aan veel minderen prijs te zullen leveren. De heer Poublon beweert dat op alle koop waren uit Frankrijk, rechten moeten betaald worden en dat er hierdoor moeilijkheden zullen bestaan voor aankoopen te doen. Inlichtingen zullen daarover genomen wor den. Er wordt beslist dat in de toekomende vergadering iedere familie eene som van van vijf franken zal storten om eene kas te vormen voor den aankoop der eetwaren; van deze storting zal erdoor de heer Vader Over ste der broeders van liefde rekening gehou den worden. opnieuw gewond te Pervyseden 3 Febru ari 1917 al een gekwetsten verdragen welken hij gaan halen was in een luis- post, in de onmiddelijke nabijheid van den vijand. Alle franschsprekende Belgen zullen ook met vreugd een klein boekjen lezen dat hij uitgaf. Het draagt voor opschrift: héros Beiges. Souvenirs dédiés a la 3e Division d’Armée beige par Henry de Groote S, J. Aumónier Militaire. Het is te verkrijgen bij Busschaert Boekhandelaar, Nieuwstraat te Alveringhem aan 0.15 fr., verzendingskosten niet inbegrepen. De E. P. de Groote had het goed gedacht van ter eerevan onze soldaten, eenige van de welsprekendste lofbetuigingen ter herken ning van hunnen heldenmoed daarin te ver zamelen. Het zijnde proclamatie van Koning Albert gericht tot de 3e legerafdeeling en tot de i5e brigade; een lofzang van een Russischen schrijver ter eere van de verdedigers Luik; bladzijden van een Amerikaanschen dagbladschrijver Powell over het uitrukken uit Antwerpen en van Commandant Civrieux over den slag van den Yzer en eindelijk eenige lijkreden van E. P. de Groote, waarin hij, vol herte, den moed opheldert onzer Bel gische soldaten. Onze dappere strijders, die fransch verstaan, zullen met fierheid deze 34 bladzijden lezen en alle Belgen zullen bij het lezen nog meer dankbaarheid gevoelen voor hun bewonderensweerdig leger dat, zooals E. P. de Groote zegt groothertig en heldhaftig zijn plicht gedaan heeft. Dit boekje zelf doet onrechtstreeks uitschij nen de edele taak van mannen die, zooals aalmoezenier De Groote, door woord en daad medehelpen om den moed bij onze soldaten hoog te houden en zoo de verwezenlijking mogelijk maken der roemrijke daden in deze 34 bladzijden beschreven en bezongen. Dixmude biedt in naam van alle me deburgers onzer stad zijne eerbiedige en welgemeende gelukwenschen aan E.P. Henry De Groote. Over Philomène Ghyseien ont ving- ik den volgenden brief: Ik heb gelezen in Dixmudedat gij nieuws vraagt over Philomene Ghijselen. Zie hier wat ik vernomen heb. Verledene week op wandel zijnde, heb ik bij toeval eene vrouw tegengekomen van Langhemarck, die hier in de omstreken woont. Zij vertelde mij onder andere dat zij over korten tijd alhier uit het zuiden van Frankrijk gekomen was en dat zij gedurende twee en dertig dagen in het« Hópital-mixte» te Tarbes verbleven had. D;t is een gesticht dienende voor hospitaal, waar aan een ouder- lingenhuis gehecht is. Toen zij zich daar eenige dagen bevond zegde men haar dat er aldaar in het ouder lingen huis, nog eene Belgische vrouw was. Op die manier is deze vrouw in betrekking gekomen met Philomene Ggijselen, welke de eenigste Belg is die daar in gansch de streek verblijft. Philomene is in dit ouderlingen huis opgenomen geweest. Zij is dus gansch alleen en kent geen w'oord van de fransche taal. Gedurende gansch den tijd van haar ver blijf had zij nog geen een woord kunnen spreken. Zij vertelde dat zij binst het bombarde ment door de soldaten in allerhaast uit Dix mude weggevoerd werd en later in het zuiden van Frankrijk aangeland is. Gansch haar be zit bestond in 8oct. Wat zou dat mensche toch gelukkig zijn, konde zij uw maandschrift «Dixmude» ont vangen. bijzonderlijk de reeds verschenen nummers. In de maand Februari heeft deze vrouw van Langhemarck Philomène verlaten. Deze laatste was alsdan nog in goede ge zondheid en gedroeg haar in haar lot. Het grootste verdriet was dat zij nooit aan niemand kon spreken en ook door niemand verstaan werd en daar als afgezonderd van de wereld leefde, Haar adres is het volgende Mademoiselle PHILOMÈNE GHYSELEN Réfugiée Beige Hópital Mixte TARBES Hautes Pyrénées. Eerweerde Heer Onderpastor, Het is met eene ware voldoening dat wij de reeds verschenen nummers van Dixmude ontvangen hebbenwaarover wij U vroeger zouden bedankt hebbenmaar wij verwach teden eene blijde gebeurtenis en hebben dus gewacht om U met onzen dank daarvan ken nis te geven.... Ons zoontje geboren op 8 Maart is frisch en gezond, en heeft in het doopsel de namen ontvangen van Joseph Alfonse Albert Georges. Ons eerste zoontje op 11 Maart 1915 ook in Derbij geboren en onder dezelfde namen gedoopt heeft onge lukkiglijk maar drie dagen geleefd. De arme kleine was reeds voor zijne geboorte getrof fen door den oorlog. De ijselijke schrik en de ontberingen (4 dagen ontoereikend en 2 volle dagen zonder eten) die mijne vrouw geleden had gedurende de zes dagen die zij in het bombardement gebleven was w7aren de oorzaak van zijne dood. Want Mijnheer de Onderpastoor, gelijk het meerendeel der Dixmudelingen zijn wij slechts gevlucht als het gevaar immer grooter wierd en er op blijven niet meer te denken viel. Wij hebben in die rampzalige dagen de dood van nabij gezien. Zoo w'aren wij met in de veertig personen in de kelders der brouwerij Beernaert toen den dinsdag morgend een obus het huis mijner zuster gedeeltelijk ver woestte de volgende viel in den kelder of beter nevens dezen waar wij ons bevonden, sloeg een sterken scheidingsmuur aan stuk ken en trof drie personen. Van dezen was een die nog al erg gekwetstst was. Zoo zijn wij dan den volgenden dag zijnde den woens dag middag gevlucht, dan wanneer de stad reeds groote verwoesting geleden had en de kerk brandde. Aanveerd Eerweerde Heer, enz. Arthur DECROCK-ROSSEY vroeger Dixmude Eessenstr. n° 6 thans 46 Hartington street DERBIJ Engeland Wie geeft er eene vertaling voor onze vlaamsche soldaten i --

Dixmude op den vreemde (1917-1918) | 1917 | | pagina 3