LA RECONSTÜCTION DE DIXMUDE OORLOGSVERGOEDING Vlucht der Paters Minderbroeders wo Diximide (vervolg) 83 Kennis hebbende ij Eene kwestie waarmede de vluchtelingen en bijzonderlijk deze, die gelijk de Dixmude- lingen alles verloren hebben, gedurig bezig zijn, is wel deze der oorlogsvergoedingen. Zal er schadevergoeding gegeven worden voor de geledene stoffelijke schade? Niemand twijfelt nog daaraan, meen ik, tenzij eenige pessimisten die uit gewoonte alles in 't zwarte zien. Wel en is er voor hetgene Belgie betreft nog geene officieele verbintenis genomen van wege het staatsbestuur tegenover deze die schade geleden hebben, om de goede reden dat zulk eene verbintenis door de Wetgevende Kamers moet genomen worden en dat deze voor den oogenblik niet kunnen zetelen. Maar het staatsbestuur houdt zich niettemin met de schadevergoedingen ernstig bezig en het mag gezeid worden dat deze kwestie zal opgelost worden van zoohaast de Kamers zullen kunnen vergaderen in eenen zin die aan de schadelijders alle voldoening zal geven. Alhoewel het wetsvoorstel dat aan de Kamers zal onderworpen worden waarschijn lijk in zijne groote stukken reeds opgemaakt is, weten wij niet wat dit wetsvoorstel zal inhouden, maar wij mogen met reden den ken dat de Belgische wet op de oorlogsver goedingen voor het algemeen aan de Fransche wet zal gelijken. De wet die door de Fransche Kamer ge stemd werd en is wel niet onberispelijk en geeft misschien wel geene volkomene vol doening aan de belanghebbenden, maar zij herkent toch het recht der schadelijders aan volkomene vergoeding.iets dat in de vroegere wetgeving niet bestond en dit is reeds oneindig vele, als men overweegt dat de slachtoffers der vroegere oorlogen absoluit geen recht tot vergoeding hadden en zich moesten tevreden houden met de hulpgelden die de Openbare Besturen hun wilden toestaan. Volgens deze wet en de Belgische wet zal daarvan voorzeker niet veel verschillen, worden er in al de streken waar er oorlog- schade geschied is cantonale en departemen tale commissien gevormd, bestaande uit plaatselijke burgerlijke overheden en ambte naars van den staat, die voor doel hebben de vragen tot schadevergoeding te onderzoeken. de geledene schade te schatten en de schade vergoeding vast te stellen waarop ieder schadelijder recht heeft. Deze commissien geven door hunne samen stelling zelf, aan de belanghebbenden alle zekerheid dat hunne vraag tot schadevergoe ding met kennis van zaken en gewetensvol zal onderzocht worden. Boven hun staat er ten anderen eenen rechtbank bij denwelken de schadelijder in beroep kan gaan tegen de beslissingen door de bovenstaande commissien genomen. Welke zijn nu de stukken en bewijsvoerin gen die de schadelijders moeten of mogen inbrengen tot staving hunner aanvraag tot vergoeding Altijd volgens de Fransche Wet en de toekomende Belgische Wet zal natuurlijk hetzelfde zeggen mag de schadelijder alle bewijsstukken van gelijk welken aard inbren gen en alle schriftelijke of mondelingsche getuigenissen inroepen. Zoo bijvoorbeeld, voor de onroerende goe deren koopakten, uittreksels uit den kada- stralen ligger uit het register der hijpotheken, polissen van verzekering, getuigschriften en ge tuigenissen voor bouwkundigen, aannemers, ambachtslieden of bijzonderen. Het zal ten anderen zoo moeilijk niet zijn voor de commissien, zelf voor deze van de meest verwoeste streken, de weerde en den eigendom van een vernietigd of beschadigd gebouw vast te stellen, bijzonderlijk in de kleine steden en gemeenten waar de eigen dommen van dichtbij door iedereen gekend zijn. Zelfs indien de inwoners van sommige steden en gemeenten die al vluchten alles in den brand hebben moeten laten hunne eigen- domtitels niet meer bezitten zullen zij zonder groote moeite andere bewijsstukken kunnen vinden die de weerde van hunnen eigendom en desnoods de ligging en de oppervlakte ervan zullen vaststellen. H. (Wordt voortgezet) Dat alle bevoegde mannen de zienswijze deelen van Mr Van Winxtenhoven zulks lijdt niet den minsten twijfel. Deeds werd HET NATIONAAL VERBOND TOT HER- 0PBEUR1NG VAN DEN LANDBOUW GE STICHT waarop wij, in ons nummer van Oktober, de aandacht gevestigd hebben, tevens alle Eindgebruikers onzer streek aanwakkerende om, ’t zij mondelings ’t zij per brieve nadere inlichtingen te vragen en zich als lid te laten opschrijven bij M1 Maes, Volksvertegenwoordiger,te Rousbruqge ofwel bij Mr SapRue d’Amsterdam 70 Paris. Kennis hebbende van de stichting van dit verbond hebben de bestieren onzer stad hand aan ’i werk geslegen om voor bereidende stu diën te ondernemen en plannen in gereedheid te brengen tot het heroprichten onzer stad. Zondag i8n en maandag 19" October gin gen zonder meldenswaardig feit voorbij. Bij tusschenpoozen hernam wel het kanonvuur, maar zonder merkelijke schade aan de stad toe te brengen. Dinsdag, 20 October, heel vroeg in den morgen wordt ons de mare gebracht dat, zeer waarschijnlijk dien dag nog Dixmude voor goed zou beschoten worden. Volgens men ons verzekerde, zouden de soldaten, onmachtig om den vijand tegen te houden, waarschijnlijk dien dag nog Dixmude aan haar lot overlaten, de Hooge Brug doen sprin gen en over den Yzer trachten stand te houden. De brug eens gesprongen, .ware het ons onmogelijk geweest te vluchten. Pater Gar diaan, ten zeerste bekommerd met zijne medebroeders te Lampernisse en Veurne, meende in geweten verplicht te zijn de stad te verlaten om voor de kloosterlingen te zorgen. Ook de andere vluchtelingen verlieten spoedig de stad. E. E. Paters Honorius, Florimundus en Florentinus hadden liever gebleven om het klooster te .bewaken. Het werd hun toegestaan. Pater Gardiaan vertrok dan, op God be trouwend, met Broeder Apollinaris, naar Oudecappelle, waar zij door E. .Heer Van Saceghem, pastoor, met opene armen, wer den ontvangen. Die goede priester, overal bekend om zijne goedheid, zijn minnend en innemend karakter, deed meer dan hij kon om voor Franciscus vluchtende kinderen te zorgen. Dien dag zou Dixmude, gelijk meer andere steden, duchtig gekastijd worden. Van de pastorij te Oudecappelle, ging ik gedurig naar de stad zien. Onophoudend vlogen de obussen door de lucht en ontploften met een helsch gedruisch. ’K stond nog te luisteren naar de verbolgen stemme Gods, die sprak door dat kanongebulder en ziet: daar stijgt eene kleine rookwolk op. Zou bet brand zijn? Gauw .een verrekijker genomen. Ja, de torenspits der schoohe parochiekerk 82 Dans votre estimable et réconfortante revue mensuelle Dixmude j’ai lu que des notables de la ville de Dixmude se sont constitués en comité pour aviser aux moyens de restaurer et de recon- struire la ville martyre. Or il parait difficile d’y songer sérieusement avant l’évacuation de la ville, toute enquête préalable étant impossible. D’ailleurs la situation agricole du pays est la question primordiale pour la prospérité de la viile même, et elle doit entrer en ligne de compte avec töutes les questions soulevées par la reconstruction de DixmudeLe problème est le suivantComment rendre la vie a un sol ravagé et frappé pour quelque temps de stérélité? Qui connait la composition de ce sol et les élé- ments nutritifs des végétaux se rendra aiséments compte de I’état déplorable dans lequel cette terre nous sera rendue. Des terres laissées en friche durant 3 ans et dépourvues des amendements néces saires: chaulage marnage, plêtrage, des prairies en- vahies par les mauvaises herbes ne donneront qu’un bien faible rendementet encore faut-il tenir compte de l’effet pernicieux du séjour prolongé sur ces terres et ces prairies des eaux saumAtres qui ren- dront peut-être certaines parties improductives ai!'-::! longtemps que le sel précipité par l'évapora- tion sera en excès. Aux époques antérieures de l'histoire, alors que les moyens de communication étaient peu dévelop- pés une telle situation amènerait une disette compa rable aux famines des Flandres que nos contrées ont connues au début du XVIII siècle. Aussi en mème temps qu’on étudie le problème de la reconstruction de la ville, peut-être serait-il bon de songer dès maintenant aux besoins de sa campagne et de.préparer les moyens énergiques et rapides de la mettre en état et dans ce but se procurer des engrais chimiques en quantité suffisan- te, des instruments de culture et des moteurs de fapon a exécuter les travaux le plus rapidement possible. Ces différents problèmes et le besoin qu'ils ont d’une solution rapide exigent le concours d’hommes compétents qu'un choix éclairé peut rassembler. En mettant en commun leur savoir et leur expérience ils sauront mener a bonne fin cette tache rude et hérissée de nombreuses difficultés. L'influence de noti e dévoué et estimé représen tant Mr Maes ne sera pas saus exercer une heureuse action en ces circonstances. Sa vive sollicitudeestun sur garant qu’ici aussi agir sera pour lui un devoir et que son autorité s’exercera dans toute sa plériitude (Ingezonden) Van Winxtenhoven Perceptéui des Postes. ----

Dixmude op den vreemde (1917-1918) | 1917 | | pagina 2