OVERZICHT 3 en een Ons Dixmudsch bladje stapt heden zijn tweede jaar in. Overal waar het rond ging werd het vriendelijk onthaald en met vreugde binnen gelaten. Het vond toegang tot onze soldaten in hunne slijkkige loopgrachten en kille schuren of waar ze ook te vinden waren. Het wierd gulhertig onthaald in den huis- kring onzer geliefde vluchtelingen. Overal wierd het gretig gelezen en her lezen. Dit getuigen de honderde en nog honder- de brieven die ons toekwamen en waarover wij ons nog eens verontschuldigen niet altijd te kunnen op antwoorden. Dank dus om dit goed onthaal. Dank nog aan allen die méevrochten door hunne bijdragen, hunne brieven, door ’t laten kennen van adressen en nieuws over streek en stadsgenooten. Laat ons den vriendenband onderling nog nauwer aansluiten onder alleDixmudelingen, met nog meer nieuws op te zenden en nog stipter de veranderingen van woonst of de ons onbekende adressen te laten geworden, met de geboorten, huwelijken of overlijdens te laten kennen, alsook alle nuttige inlich tingen u bekend ons mede te deelen. Wij beloofden u een jaar geleden maandelijks bezoek. Wat verschil met het leven aan eigen heerd in eigen stad in eigen land onder eigen vrienden en magen. En tochnog oneindig grooter is ’t verschil tusschen 't ballingschap dat wij ons tijdelijk leven heeten en ’t Hemelsch vaderland waarvoor wij allen bestemd zijn. Houdt in lief en leed den blik op dat waar vaderland gevestigddan zult ge veel gemak kelijker kunnen van den nood eene deugd maken dan zult ge veel min de nijpende slagen voelen van dezen wreeden oorlog, en voelt ge ze toch, ze zullen u zulk geen zeer doen; dan wordt het jaar 1918 voor u allen is ’t niet immer een gelukkig toch altijd een zalig nieuwjaar. Mijn welgemeende eindwensch is duszaan alle Dixmudsche vrienden uit den grond des herten Een gelukkig en zalig nieuwjaar. Jos. Van Ryckeghem. Wij lijden trouwens voor eene rechtveer- dige zaak. Dit gedacht weze onze opbeuring onze rechtmatige trots en de steun onzer onwan kelbare hoop. Heden, wel is waar, heeft de vijand de overmacht in handen, maar van nu reeds oogst hij alleen, als bloeddorstige verdrukker al de schande van zijn onrechtveerdig beu lenwerk. Niet lang meer zal de tijd uitblijven waar op de onverbiddelijke wraak der kampioenen van het recht hem den trotschen hals zullen doen buigen en aan onze verdrukte onschuld recht zullen doen geworden. Weet wel dat aan u, die voor een tijd in verdrukking zucht al de eere te beurt valt, die toekomt aan een volk dat plicht verkoos voor gewin, en zijn gegeven woord spijts onmenschelijke rampen wilde getrouw blijven. Mijn nieuwjaarwensch is dat ge dit van dag tot dag beter zoudt verstaan. Wij lijden met de vaste hoop dat wij onze stoffelijke schade zullen hersteld zien met de teruggeschonkene vrije onafhankelijkheid van ons dierbaar Belgenland. Deze hoop is nog eens gesteund op het recht onzer zaak en op het erkentlijk eere- woord van dezen voor wie wij ons geslacht offerd hebben. Maar laat ons toch niet enkel en alleen onze hoop en onzen steun stellen op ander mans woord en plicht. Zijn wij geen Belgen geen Vlamingen? Hebben wij niet altijd en overal in ons leven deze spreuk in 't werk gesteld: Help u zelf zoo helpt u God. Nu meer dan ooit hoeven wij zulks te doen. Slaat dus met vlijt hand aan 't werk waar ge ook huizen moget. Zoekt u door uw werk nuttig te maken aan ’t land aan ’t leger aan ’t volk waar gij woont en met éénen zult gij uw eigen nut en geluk bewerken. Alhoewel gij zeker weet dat het zoo niet en zal zijn^oogt toch het mogelijke aan te wenden om u zoodanig in te richten alsof het voor ’t overige van uw leven ware dat gij u in den vreemde nêergezet hebt. Dit zal medehelpen om uw gemoed in eene gerustere gesteltenis te brengen en om u met al de en huis- krachten van lichaam en geest aan uwe werkzaamheden te wijden. Dit zal u nog veel kommer en verdriet sparen. Legt u met hert en ziele toe op uwe hui dige bezigheden en tracht een appelken te sparen tegen den dorst. ’t Geld verzoet den arbeid maar ’t is rond en ’t rolt gemakkelijk. Daarom houdt dat uwe handen kraken. Weest spaarzaam over uwe zuurgewonnen penningen. Ze zul len u zoowel te pas komen na den oorlog. Geen nutteloos verteer. Vooral geen geldverkwisting in slemperijen en driftenvoldoening die alles opslorpen en daarbij uwe gezondheid uw eigene eer en goeden naam met deze van uwe stad en volk zouden verbeuren. Elk land, ieder volk heeft zijne gaven en gebreken. Houdt oogen en verstand open om de goede hoedanigheden en begaafdheden op het vreemde af te kijken en aan te werven. Tracht aldus uwe vakkenis voor uwen stiel te verbeterenmaar zwicht u van de zedelijke of andere gebreken over te nemen. Mijn nieuwjaarwensch is dat ge dit van dag tot dag beter zoudt in ’t werk stellen. Wilt gij u min ongelukkig voelen: tracht van den nood eene deugd te maken Klaagt niet gansche dagen’t en brengt toch geen eerde aan den dijk. Staat niet op tegen uw lot: morren en tegenstribbelen kunnen slechts uw leven vergallen. Integendeel, kunt gij die schoone vlaam- sche spreuke, in christen zin opnemen dan zult gij in moed en geduld uw ballingskruis veel lichter vinden om dragen. Van den nood eene deugd makendat is den nood van ’t ballingsleven, den nood van ’t oorlogsleven aanveerden zonder op te staan tegen God. Er eene deugd van maken-, dat is al ’t lastige van dit leven verdragen met het oog op het eeuwig leven. Hoe dikwijls wierd er gezeiddit leven is een ballingschap op deze aarde Ons echte vaderland is de Hemel Nu vat gij beter dan ooit den diepen dracht dier woorden. Nu weet gij wat ballingsleven is, daar gij er sedert meer dan drie lange jaren de bittere vruchten van smaakt. Twee maal, zijn wij er, tegen wil en dank, aan te kort gebleven. Toch, dit hebben wij trachten te herstellen met ons bezoek de andere keergn wat langer te rekken. Zoo hebben wij u daaromtrent het getal bladzijden gegeven welke wij beloofden. Dixmude wordt tegenwoordig gedrukt op 1200 nummers en gezonden aan boven de 1000 Dixmudsche personen gezinnen. Onze uitgaven aan druk- en allerhande kosten, voor ’t verloopen jaar, beloopen tot boven de i5oo frs. De ontvangsten in hulpgelden bijzondere giften en inschrijvingen beloopen al te zamen tot i3oo frs. Wij doen dus eenen oproep tot allen die het kunnen doen om hun abonnement voor ’t begonnen jaar 1918 te voldoen. Toch zijn de inwoners van Dixmude vrij gelaten te betalen of niet. Van geen Dixmudelingen eischen wij geld. Dixmude zal voort gestuurd worden naar alle soldaten vluchtelingen wier adres wij kennen. Nog enkele volledige afleveringen van den eersten jaargang zijn voorhanden, welke wij om het te kort in onze kas aan te vullen, ter beschikking stellen van de liefhebbers aan 10 frs. den jaargang. Op de hoofding van deze aflevering ziet gij niet meer staan verschijnende alle maande maar wel verschijnende als ’t past Hoe dikwijls zullen wij verschijnen? Dit zal afhangen van de medewerkers, van den opslag van papier en drukwerk en van de geldelijke ontvangsten. Deze die geen Dixmudeling zijn worden verzocht in den loop van den maand hunnen abonnementsprijs op te sturen die voor 1918 gebracht wordt op 3.00 frs. Bijdragen en geld worden gestuurd op één dezer twee adressen; ofwelJoseph Van Ryckeghem au presbytère a Hondschoote (nord) ofwel: Joseph Van Ryckeghem Dorp n° 2 te Leysele (Vrij België) 2

Dixmude op den vreemde (1917-1918) | 1918 | | pagina 2