rf: I Dixmudsehe gevoelens Komitiet der vliictitelifiga van 01XMUDE Voor de Woumenaars OVERLIJDENS GEBOORTEN HUWELIJKEN PRIESTERWIJDING Lucie Vercruysse, 7 6 om de H. (Wordt voortgezet) Vrouw Van den Broucke. E. H. Onderpastoor. Grooten dank, Eerweerde Heer Onderpastoor, voor Uw zeer aangenaam gazetje. Het is het eenig dat ons verbindt en herrinnert aan ons arm en lief Dixmude. Wij stellen het hier allen goed tot 11 ure zitting gehouden worden namen der familiën op te nemen. Er wordt beslist eenen brief van bedan king toe te sturen aan M. Maes volksver tegenwoordiger, die het op zigh heeft ge nomen om onze taak te bespoedigen. Wij zullen nu met ongeduld de eerste stor ting verwachten en wij namen iedereen aan een goed gebruik te maken van deze zoo milde gift ons door het staatsbestuur ge schonken. Om 4 ure wordt de zitting gesloten in tegenwoordigheid van den heer gemeente raadslid Mr A. Nouwynck die nu hier ter Panne woonachtig is en zich bij ons komiteit heeft aangesloten. Am. Ghyssaert, DrVanhoutte, Eug. Devos Ed. Geldof, A. Claeys Feys-Vermeersch Ach. Nouwynck, D. Mensaert. Mme Augusta Vander Hey de, echtgenootev an Mr Theodore Van Houtte, overleden te Libourne in den ouderdom van 64 jaren. Emilie Elodie Gheldof, weduwe van Adolphe Minne geboren te Merckem, den 1 Maart 1847, overleden te Saint-Ló (Manche), den 2 December 1917. Leon Vereecke, wiens huwelijk wij in ’t nummer van November-December aan- kondigden is op ’t slagveld overleden. Yvonne Bentein, dochter van Eugène en Leon tine Ballière, geboren te Oostende, den 8 October 1901 en overleden te Mers-les-Bains, den 10 September 1917. Emile Parisis, gevangbewaker in Dixmude, overleden te St-Bonnet. Remi Camerlinck. gevallen onmogelijk zijn eene rechtveerdige uitspraak te doen. En nochtans, kan de kwestie der oorlogs vergoedingen moeilijk opgelost worden zon der rekening te houden van den staat van verval der onroerende goederen vóór den oorlog en van de bijkomende kosten noodig tot de heropbouwing. Judith Van Robaeys, echtgenoote van Cyriel Opsomer, kalsijgarde van Woumen, is overleden, drie kinders achterlatende. Zij was gevlucht van Woumen toen de Duit- schers aankwamen. Zijn nog overleden: de echtgenoote van Auguste Vermandere, die gevlucht was te Alveringhem. Panne, de vuurwerkmaker van Woumen, is overleden te Schaarbeek, waar hij ver bleef met zijne vrouw bij zijne dochter. Aan de beproefde familiën onze innige deelneming in den rouw. Voor de Woumenaars is de oorlog bijzon der belangwekkend daar men den strijd be gonnen heeft voor ’t vrijvechten van zijnen grond. Reeds zijn de Vijf-huizen vrij, alsook de hofstede van Verpoort en onze dappere soldaten varen op den Blanckaert. Nog ne goên duw en wij zijn vrij. Veel moed dus Alex SHvère Van Damme, zoon van Emile en Suzanna geboren te Jauldes, den 26 October 1917. Yvonne Despeghel, dochter van Pamphile en Rachel Muylle, geboren te Monclar, den 8 April 1917. -- STEENKERKE den 18-11-17. E. H. Onderpastoor. Ik kom U een geheel droevig nieuws mel den. U weet dat ik geschreven heb, dat wij van Veurne hebben moeten vluchten, daar er een obus op ons huis gevallen was, waar mijne twee dochters en mijn schoonzoon in de kelders schuilden. Gelukkiglijk zijn zij niet gekwetst geweest. Dan als wij 8 dagen waren, waar wij tegenwoordig nog verblij ven, zijn er 2 bommen gevallen, op eenigen afstand van de hofstede. Mijne jongste doch ter, Blanche heeft er zoo van verschoten, dat zij eenige dagen, nadien, eene zenuw ziekte gekregen heeft. Daar het gevaar voor haar zoo groot was, hebben ze haar naar het hospitaal van Montreuil gevoerd, waar zij nu, na eene maand verblijf, overle den is, in den ouderdom van 17 jaar. Ons verdriet, is onbeschrijfelijk en toch, aan de werken van God, is er niet op te komen. Wil haar. A. U. B. gedachtig zijn in Uwe gebeden, enz... Gabrielle Willemyns, dochter van Auguste met Leo Van Belle van Ruddervoorde, wachtmeester bij de Gendarmerie, bij het uitbreken van den oorlog in brigade te Dixmude. Laura Maria Hoorelbeke, dochter van Auguste en Amelie Catrysse met Leo De- burggraeve van Veurne in het huwelijk ge treden te Veurne, den 8 November 1917. Mme We Cavereel schrijft ons Met vreugde laat ik u weten dat m'jn zoon Jéróme Cavereel in den loop der maand Augusti laatst, priester gewijd werd te Leuven. Wij allen waren zeer gelukkig dit nieuws te vernemen. Alle Dixmudelingen zullen deelen in het geluk der familie Cavereel. In hun aller naatn bieden wij haar onze gelukwenschen en bidden den Heer dat de nieuwgewijde en hebben niets te kort; doch liever een snêe droog brood en ons Dixmude, dan de beste weelde hier. Als het zal zijn dat wij de victorie hebben, zullen al de vluchtelingen hier niet meer te houden zijn, en die niet kunnen gaan, zullen kracht genoeg hebben om met pak en zak naar ons geliefd Vlaamsch Dixmade te loopen. Aanveerd E. H. Onderpastor de eerbiedige groeten van vader, moeder en ons allen. gó, Rue d’Aalt. priester moge veel goed stichten in het orde der Paters Josephieten waarvan hij deel maakt. Zitting van 23 Februari 1915. De zitting wordt geopend onder ’t voor zitterschap van MrAm.Ghyssaert; zijn tegen woordig de Heeren Eug. Devos, Dr Vanhoutte, A. Nouwynck, Ed. Geldof, Arth. Feys, D. Mensaert en Alf. Claeys sekretaris-verslag- gever. Lezing wordt gegeven van eenen brief ons toegestuurd door M. de Volksvertegen woordiger Maes, meldende dat het Belgisch Staatsbestuur de toelage verleend heeft, per hoofd en per dag van 1 fr. 25 voor de vol wassenen en o,5o fr. voor de kinderen. Dit goede nieuws wordt met algemeene voldoening vernomen, want vele onzer stads- genooten verkeeren in nood, sedert ons plotselings vertrek uit Dixmude in de maand October. Sedert den 26 november 1914, stichting van ons Kómiteit, hebben wij alle middels in 't werk gesteld om toch iets ons balling schap te kunnen verzachten, wij hebben bij alle overheden, tot bij Zijne Majesteit den Koning zelf pogingen aangewend om ons doel te bereiken en eindelijk niet zonder moeite, hebben wij bekomen wat wij be trachtten; zooveel te meer is onze moeite bekroond geweest, daar deze toelage zal gegeven worden aan al de personen die zich nog als vluchtelingen in ’t klein gedeelte van ons land nog bevinden. En nevens dit goede nieuws kunnen wij nog onze stadsgenooten mede deelen dat eene amerikaansche dame Miss Eliott, eene scheepslading kleedingstukken aan ons zal overhandigen om uit te deelen aan allen die er willen gebruik van maken. Ten einde toe te laten dat iedereen zich kunne voorzien zal er alle dagen van 91/2 Teruggezonden met melding onbekend Rousseeuw, 26 Rue Parmentier, Dieppe. M"e Flora Vander Heyde Villa Alfred Grande Rue, Etaples. Hippolyte Lageirsse, St-Pierre-Montlémont (Loir). Pharailde Tyberghien, Monterre Lilly Cam. Clauw, C. Instr., 1 Bretueil. Hector Deroye, D 2.34, 6e Cie, Gustave Degraeve, C 109. Hugo Morel. t HWtf'r

Dixmude op den vreemde (1917-1918) | 1918 | | pagina 4