VERSLAGEN VAN HET KOMITEIT DER VLUCH TELINGEN VAN OIXMUDE IN DE PANNE Dit Test-Milofis’ Hooglandeken 5 Maarte 1018. 32 33 -- OP 8 APRIL 1915 wordt er door de leden van het komiteit beslist een brief van geluk- wenschen toe te sturen aan Zijne Majesteit den Koning ter gelegenheid van zijn Naam feest en luidende als volgt De leden van het Komiteit der vluchtelin gen van het kanton van Dixmude verblijven- der te De Panne nemen de eerbiedige vrij heid hunne beste wenschen aan te bieden aan Zijne Majesteit Hun zeer beminden Koning, ter gelegenheid van zijn naamfeest. Zij vormen de vurigste wenschen voor de rappe bevrijding van het lieve Vaderland en de welvaart der Koninklijke Familie van Belgie. Wij bidden U, Majesteit, de hulde van den diepen eerbied uwer nederige onderhoorigen te willen aanvaarden. Gd Dr Vanhoutte, A. Feys, Mensaert, A. Nouwynck, Ed. Geldof, A. Claeys. Zitting van 7 Mei 1915 om 5 ure namiddag. Tegenwoordig de Heeren Feys, Mensaert, Nouwynck, Focke en Claeys sekretaris. Melding wordt gegeven van het vertrek van onzen Voorzitter Mr Dr Vanhoutte naar Montreuil. De heer Arthur Feys wordt aan geduid om hem in zijne bediening voorloo- pig te vervangen. De heer Focke, politie commissaris wordt als lid aanvaard. Verslag wordt gegeven der zitting gehou den bij het komiteit Losseau, waar er beslist isgeweest dat er tien kisten kleedingstukken machientje zal rijke zijn, lijk elk vroeger zijn kortewagen en later zijn velo had. Heweldan gaat het deugen, vriend! Voor oude saffelaars gaan er nieuwe aangelegde effene en schoo- ne lommerrijke macadambaantjes zijntabak bij de voere; schuimend bier Rodenbach, Dreedraat, Opzet en ander van vlaaamsche soorte’ Boltraan en oude maten; ja, wij gaan toen’t leventje hebben en dat in afwach ting dat wij later al onze vroegere vrienden bij Baas Nobis zullen terugvinden. Aanveerd enz: Rick Van de Zarre. Beste Free van de Sbarre, Wij zitten hier wêerom ingesneeuwd, lijk bij den noordpool, de reizigers op hun ijsvlak te. Die Maarte kwam binnen met ’n witte schorte aan. ’k Peisde eerst, dat het maar makerie was, maar ’t is meeninge met die snake; ze doet deure! zoodanig deure, dat, hoe straf het werk ook hanteert, ze alles heeft stil gelegd. Dat wêere is maar goed meer, om bij ’t vier te zitten, of om uwe gedachten ’nen keer door ’t venster, over de sneeuw vlakte henen, naar ’t oud Kerlingenland te laten zweven. Helaas! nieuwe Jobsmaren hebben ons bereikt, en onder dat wit koud kleed, zijn versche graven gedolven geweest, en daarin rusten zij, onze vrienden, altijd in stijgend getal; zoo velen, die wij hoopten weer te zien: ouderen van dagen, schitteren de goudsterren van onze streke, die er toch ook zoo wel zijn mochten en jongelingen, echte sterren, die schitterden zonder bluf of blaai in onzen schoonen volkshemeljeugdi ge veel belovende korenaren, uit ons stil golvend en taai gewrongen heldenveld; echte brave onbedorvene moedersjongens, die in deugd en braafheid den vaderland- schen plicht volbrachten, omdat het moest die de vernietiging bijweunden van a les wat ze zoo beminden; die dagelijks hun leven bedreigd zagen, en al zoo rgeern leefden, en nu op hun beurt geslacht offerd zijn geweest; nauw koesterende en bewarende daar dichte tegen hun boezem, dit, dat ze door den wilden volksdrom henen, zoo wel hadden weten te bewaren, dit, dat hun eenen hoopvollen wenk gaf aan d’ over zijde van ’t leven, en ’t onschuldig lijden;dit, dat de ongekende grootheid en de ware hel den maakt, hun waar kristen zijn» hun Deugd, hun Godstrouwe. Zoo moet onze bra ve Julien daar liggen nu O> met een gerust manlijke lijkwaas over zijn paarsche verste- vene wezenstrekken, zoo licht zijn stoffelijk overblijfsel maar mij dunkt dat ik in zijn handden palmtak der overwinning zie, waar mede zijne eenvoudige stille ziele ginds Hoo- ge mag pralen. Hij ruste in vrede! Maar ’t heeft ons allen vele pijn aangedaanWij ver wachtten hem zoo verlangend. Dien dag, dat we ’t te wete kwamen, wij dachten dat hij dichte bij ons oord was en ging inko men metzijnen broeder Pol, bij hunne terug- reize van Lourdesmaar ’t was een brief met de droeve mare van zijn heldhaftige dood on in plaatse van eenen vreugdedag ’twas een rouwdag, die onze eenzaamheid nog zwaar der deed wegen. Krachtige levensboomen zijn uit Vlaandrens hof gerukt en een eik door iedereen aldaar gekend,staande op een kruispunt van vele wegen op Eessen, is door den storm ook nedergeveld: Ridder Heyndrick de Ghelcke ruste in vrede Dan kwam uw brief hier aan, maar deze toch hadde nevens de Jobsmaren een gees- tigen kant. Gij weet nogaPijd iets nieuws uit te vinden om eenen vluchteling niet heel en gansch het lachen te doen vergeten. Hier is’t droevig nu voor ons,maar eens dat alle soort van oorlogstuig van de ijzerstreke weg zal zijn, en dat men hand aan’twerk zal geslagen heb ben om te hermaken wat men nu aan ’t breken is, ’t zal wel beteren. Dan zal onze beroem de Yzer, onze Krekelbcl.c onze dierbare Zarre in «Zeevaart» herschapen zijn, en zwaar bevrachte schepen zullen in Eessens zwaaiput ankeren, of hunne plezierbootjes zullen zeewaarts snoeven’t Zal wêerom leven en welvaart komen, en keer dat honderden vliegmachienen rustig en gezwind boven de grond zullen zweven, niet lijk oorloggieren, maar als vredevogels, en gansche groepen lustige opvarenden hun gezang over’t weeld- rig landschap zullen laten klinkennieuw leven zal ’t zijn, wanneer elk zijn eigen vlieg- Mr Julien Vanparijs een Eessenaar,gesneuveld op ’t Eereveld bij Nieuwpoort. komen te laat om de moorderij te beletten niet te laat nochtans om hunne ongeluk kige makkers te wreken. Verschillige Duitschers waaronder de bevelhebber worden door de fusiliers- marins op staanden voet afgemaakt en de andere worden gevangen genomen en vóór Admiraal Ronarch gebracht die er aanstonds nog een viertal doet doodschieten. De Duitschers die over de Hoogebrug niet gerocht waren, werden door de Fransche Belgische soldaten opgezocht in de kelders van de Lindekens en van de Weststraat en krijgsgevangen genomen. Alzoo eindigde een der schrikkelijkste episoden van het bloedig drama dat in Oct.- Nov. 1914, in en rond Dixmude plaats greep. H... ter onzer beschikking gesteld worden. De belanghebbenden zullen verwittigd worden bij plakbrieve en na de lijst opgemaakt te hebben zullen de uitdeelingen plaats hebben. Hier ter Panne worden de pachten der vil las, door het naderen van het zomerseizoen, merkelijk opgeslagen door sommige eige naars, maar meest door het uitbuitende ini tiatief der huuragenten. Door onze tusschenkomst zijn er reeds maatregelen genomen geweest door den heer Militaire Gouverneur Adringa die niet toelaat de pachten aangegaan sedert de maand Oktober laatst te verhoogen, zelfs zullen wij pogingen aanwenden om het verschil der betaalde pachten te doen teruggeven aan dezen die er reeds het slachtoffer van geweest zijn. De zitting wordt om 6 ure gesloten. A. Feys, Geldof, Focke, D. Mensaert, Nouwynck en A. Claeys. Zitting van 20 Mei 1915 om 5 ure namiddag. Het komiteit Losseau heeft twaalf kisten kleedingstukken ter onzer beschikking ge steld welke reeds verdeeld geweest zijn on der twee en tachentig huisgezinnen van Dix mude zich in de Panne en omstreken bevin dende. Allen zijn zeer voldaan geweest. Er wordt beslist den volgenden brief te sturen aan den Heer Generaal van het G.Q.G. Aan den Heer Generaal, De ondergeteekenden, Gemeenteraadsle den der stad Dixmude, Voorzitter van den Handelskring, Politie-Kommissaris, uitmaken de het komiteit voor hulp aan de vluchtelin gen van het kanton Dixmude, nemen dc vrijheid in overeenkomst meteenige begoede burgers van de stad en de bedienden van den staat, tegenwoordig ter Panne UE. voor oogen te leggendat het grootste deel der inwoners dezer ongelukkige stad, dóór eene overhaaste en verplichte vlucht belet iets mede te nemen, er nagelaten of verdoken hebben: waarden, dokumenten of andere kostbare stukken. Dat het dus dringende zal zijn, op het oogeablik der ontruiming van de stad, dat er strenge maatregelen zou den genomen worden ten einde de belangen te vrijwaren, van eene bevolking, reeds zoo diep beproefd, door de plundering der stad door het eerste bombardement der maand Oktober en door hare vernieling.

Dixmude op den vreemde (1917-1918) | 1918 | | pagina 3