Verslagen m liet Komitiet der Vluchtelingen van Dixmude in de faane. Ernest fierens Voor de Woumenaars r- 44 45 is en dan is het over. Natuurlijk zijn er uit zonderingen doch zooals ik hcoger zeide ’k spreek slechts over ’t algemeen. Eerlijk zijn ze ook en zoo ge bijvoorbeeld iets vergeet in eene kerk of gelijk waar ge zult het 99 keeren op 100 terugkriigen, ■fa OVERLIJDENS Karei Hoenraet geboren te Dixmude den 25 Augusti 1836 overleden te Grand camp les Bains Calvados den 3i Augusti 1917. Clemence Bauden W' Leyre overleden te Paris den 2 Mei 1918 oud 76 jaar. Florimond Deschodt van Dixmude overle den in Meimaand 1918 in de Panne ten ge" volge van het vijandelijk geschot. Adolf Rau, briefdrager, echtgenoot van Marie Louise De Wachter, geboren te Dix mude den 6 November 1862 en overleden in het krijgsgasthuis te Hocgstade den 13 Mei 1918, eenige uren nadat hij te Alverin- HUWELIJKEN Tanghe Paula van Dixmude met Edward Goos van «Oude God» bij Antwerpen. Deroye Marie docter van wijlen Alois met De Pauw Joseph belgisch soldaat te Mortain (manche) meentesecretaris te Noordschote, zijn ge hecht aan het sekretariaat van het Comiteit. Vrijdag, 14 dezer werd eene vergadering gehouden te Rousbrugge onder voorzitter schap van Mr Berreyr, minister van Binnen- landsche zaken. Nadat Mr Maes den heer Minister bedankt had om zijne vereerende tegenwoordigheid, en had doen uitschijnen hoe aanmoedigend het is hem de vergadering te zien bij wonen, gaf hij een overzicht der geschiedenis van het Comiteit, zijn ontstaan, zijn nederig be gin, zijne werking in ’t verleden en zijne ont werpen voor de toekomst, zoodanig geschikt dat die werkingen overal de vluchtelingen kunnen treffen. Mr de Minister Berryer wenscht de stich ters geluk om hun voldoende initiatif en be looft hun de volle medewerking van het Officieel Comiteit, tevens belovende de vol gende vergaderingen ook bij te wonen. GEBOORTEN Op 12" Octocber 1916 is er te Cayeux een 8ste zoon geboren bij Eugéne Ghysdael Prins Leopold, oudste zoon van zijne Majes teit den Koning heeft het peterschap aan- veerd en de namen van Leopold Charles Ro ger aan zijn doopkind toegekend. Vanduyfhuif Roger Frans Leopold zoon van Frans en Helena Leleu geboren te Con ches den 28” Mei 1918. Albert Louis Edouard Vrome zoon van Frans en van Zoê Ollevier geboren te S' De nis in Augusti 1918. vestigd in Poperinghe, en naderhand overge bracht naar Rousbrugge. Deze instelling heeft voor doel de vluchte lingen wier toestand in ’t niet veroverd deel dikwijls zeer ongelukkig is, stoffelijke hulp te verleenen en voornamelijk a) Aan de beproefde landgenoten kleede- ren en anderen bijstand te schenken b) Eenzelvigheidspapieren af te leveren op de verklaring van de getuigen die alle waar borg aanbieden; c) Werk te verschaffen in de nijverheid, handel en landbouw in den vreemde: d) De leden eener zelfde familie die uiteen geslagen zijn, op te zoeken en te vereeni- gen; e) De vluchtelingen bij te staan door raad gevingen en voor hen als tusschengeplaat- ste personen op te treden bij de overheden. Het Midden-commiteit ontving de hoogste aanmoedigingen: Hunne Majesteit deKoning en de Koningin der Belgen, wier wonderba re zelfsopoffering, doeltreffend medelijden en onuitputbare liefdadigheid nog de ban den meer toe halen die hen aan hun volk vereenigen, hebben aan het Comiteit Hunne hooge bescherming geschonken en als blijk Hunner toegenegenheid hebben zij eene gift doen geworden van tien duizend frank. Mijnheeren Schollaert, Minister van State en Berryer, minister van Binnenlandsche Zaken, voorzitters van het officieel Comiteit van den Havre, hebben het Eere-Voorzitter- schap aanvaard. M. M. Janssens de Bisthoven, gouverneur van Westvlaanderen, de volksvertegenwoor digers Colaert, Nolf, Pil, en Van Merris, Zeer Eerw. Kannunik DeBrouwer, pastoor-deken van S‘ Martinus te Yper en apostolieke afge vaardigde, Mr de Docter Geissen, schepen van Rousbrugge, Mr Woets, voorzitter van het plaatselijk comiteit van Alveringhem, zijn eereleden. Het werkelijk Comiteit is samengesteld uit Mr Maes, volksvertegenwoordiger van Dix- mude-Veurne-Oostende, voorzitter; MM. Bie- buyck en Steyaert, respectievelijk arrondis- sement-commissaris van Yper en Veurne-Dix- mude, onder-voorzittersMr Hector, Buys- schaart gemeente-ontvanger te Merckem, schrijver-schatbewaarder, MM. Brutsaert, se cretaris van het beschermings-comiteit van het arrondissement Dixmude en Bailkul ge- Niets meer op het dagorde zijnde wordt de zitting gesloten. De Sekretaris De Voorzitter Alf. claeys geldof-ooghe Feys-vermeersch A. nouwynck. C. focke D. MENSAERT. Zitting van 6 Juni 1915 om 3 ure namiddag. Verslag wordt gegeven der zitting gehou den gisteren in het komiteit Losseau, waar er beslist is geweest dat er nog vier kisten kleedingstukken ter onzer beschikking zul len gesteld worden en dat wij ook ons deel zullen ontvangen der zending door Engeland toegezonden van zout, brood, cacao, aardap pelen, erwten en koffy. Er wordt lezing gegeven van een artikkel verschenen in «De Belgische Standaard» van 25 Mei 1915, behelzende de stichting van een middenkomiteit der vluchtelingen in het niet veroverde België en welk artikkel hier onder overgebracht is. (1) Dit middenkomiteit zal toekomende woen- dag eene zitting houden ter Panne en er wordt beslist ons in korps er naar toe te be geven, ten einde maatregelen te nemen om ons bij dit comiteit aan te sluiten of in alle geval na bespreking te beslissen wat er ons te doen staat. Ter loops wordt er opmerking gemaakt dat er aan den Heer volksvertegenwoordiger Maes drij brieven gestuurd zijn geweest door ons komiteit betrekkelijk de bijdrage van 1,25 fr. en het voorstel van hem het voorzit terschap van ons komiteit aan te bieden, wel ke brieven onbeantwoord zijn gebleven. Misschien zijn deze brieven niet ter hun ner beschikking gekomen want Mijnheer Maes heeft ons altoos blijken gegeven van zijne genegenheid en zijne medewerking voor het goed dat ons komiteit beoogt. (1) Midden komiteit der Vluchtelingen van het niet veroverde België Onder de hooge bescherming van HH. MM. de Koning en de Koningin der Belgen. Onder deze benoeming werd, eenige da gen geleden, een Comiteit gesticht, verst ge- -- Cyriel Wallyn is ie Lieutenant benoemd. Alfons Vermeersch werd gekwetst door eene granaatscherf. Zijn toestand levert geen gevaar op en laat op een spoedig herstel hopen. René Vanthuyne heeft eene hofstede ge huurd te Norolles (Calvados) op 11/2 uur van Lisieux. Zijn naaste gebuur aldaar zal zijn Achiel Vanstechelman, landbouwer van Caeskerke. Camiel Serrijn is eene droevige dood ge storven. Die hem het leven benamen zijn naar verdiensten gestraft geweest. Louis Duron kreeg het handteeken zijner moeder, die nog te Denterghem verblijft. Alois Deleu is getrouwd. Richard Vanraes, mitrailleur, is te Cher bourg in ’t hospitaal met eene verstuikte hand. Heldenhulde DIKSMUIDE Omj'een laatsten huldeblijk te betoonen aan ons aller gesneuvelde stadsgenooten, zijn we voornemens zerkjes S. K. V. H. te plaatsen op hun graven. Hoog de harten, dappere IJzerzonen! Herdenken we ons diepbetreurde stadsge nooten Te dien einde, zullen alle bijdragen, hoe gering ook, in volle vertrouwen worden ge stuurd aan Gabriël Geeraert Z 122, 5e Kie of aan Renaat Pil, Z 2o5, 5e Kie, B. L. 1 --4.-

Dixmude op den vreemde (1917-1918) | 1918 | | pagina 4