STADSNIEUWS. De historische tafereelen geschilderd door M. J. Pauwels, zullen zichtbaar zijn den Zon dag, 19 September, van 11 tot 1 uren. Ingang onder het Nieuwicerk I II III IV V VI VII VIII Fête Militaire. Une fête militaire órganisée par M. les sous officiers du ler rég1 de ligne, avec le concours de la müsique, aura lieu le Lundi, 27 Septem- bre, a 3 heures de relevée, dans la cour de la caserne d'infanterie. Les personnes qui désirent y assisterpeuvent se procurer des cartes d'entrée a 1'liotel-de-ville (salie du rez-de-chaussée) le Lundi 20, Jeudi 23 et Dimanche 26 Courant de 2 a 4 heures de relevée N. B. L'entrée aura lieu par la rue de la Bou- che. - 4e Régiment de Lanciers. Société de la Concorde, (extra-muros) Programme du Concert qui sera donné le 19 Septembre 1880, a 5 1/2 heures dans le jardin de la Concorde. 1° Marche militaireLes enfants d'Ypres. De Wulf 2° Le fronc du Bruges, Ouverture Duyck 3° Caratini pour Trombonne Verdi 4° Le postillon amoureux, pollia ppiston redemandéVeuwman 5° Lara, Fantaisie Maillard 6° Louisa, Valse arrCoutelier. Nouvelles des Lettres et des Arts. La Ville d'Ypres vient de voir se lever une nouvelle étoileun poète lui est né Un mar- chand de verres, inspire... par l'inauguration du nouvel hotel de ville de Dixmude a célebré eet lieureux événement par un chant en trois couplets (regrettez avec nous, ami lecteur, qu'il n'y en ait point davantage) dont la poésie suave, pleine de noblesse, le rhytme élégant et gracieux vous transporte et remplit le coeur d'une douce gaité: oyez etjugez 1 Couplet. 2 Couplet. 3 Couplet. Jlles Antony. En drij-en-negentig zich aan de kim vertoont De omwenteling ontstaat en alles wordt verslonden, Het schrikbewind volgt op en maakt ontelb're wonden. En eind'lijk komt de rust, stelt op zijn pas, En 'k vind de wereld weêr gelijk zij eertijds was. Men zegge wat men wil, mijn taak doet mij niet schromen, En 'k stap stillekens door 0111 op onze eeuw te komen. Is alles overlegd, 'k heb daarom niet gedaan En 'k wil niet zonder gelijk mijn werk hier laten staan, Deze eeuw wordt bejaard en zij heeft veel gestreden. Is zij van haar voldaan, het is niet zonder reden: Het mensehdom, meer dan eens, heeft al haar nut gesmaakt En al wat zij ons schonk is zeker wel volmaakt: Het schroefwiel, en de stoom, en de elektriesche draden. Die onze dijvertleid met rijkdom overladen; De snelpers die alom zoo dapper 't nieuws verspreidt Dat men geen'palen vindt aan hare ruchtbaarheid. Het reukwater van Lob, de brei-en naaimachienen, De kostbare chignons, de breede krinolienen, Ja zelfs de Chassepot en menig ander ding Bewijzen het vernuft van de eeuw welke ik bezing. Carlos. Uitlegging der tafereelen die voleind zijn. In 1187, legde Ppilips van Elzas, Graaf van Vlaanderen een bezoek af in het Hospitaal van S' Maria van Yperen. In 1214, gebood Ferdinand van portugaal, Graaf van Vlaan deren, in oorlog met Vrankrijk, aan het Magistraat van Yperen, de versterking rond de stad te bouwen. Op Goeden Vrijdag 1206, schonk Joanna van Konstantinopel, Gravin van Vlaanderen, aan gevangenen te Yperen, de vrijheid, in aandenken der dood van Jesus-Christus. In 'tjaar 1248, schenken de Heeren der Wet aan Gravin Mar- gareta geld en juweelen, tot verlossing van haren zoon Willem, krijgsgevangen in Egypten met koning Lodewijk IX, tijdens de VIIe Kruisvaart. Haren dank uitsprekende, noemde Gravin Margareta de Ypersche Burgers hare «zeer welbeminde kin deren". Onder de regeering van graaf Guido van Dampierre werd be- gonen het op bouwen des Westvleugels dezer Halle (1285). Gansch het gebouw was voleindigd omtrent het tijdstip 1296- 1303, en ten koste alleen der Gemeente en der Draperij, Terugkomst der Ypersche gelederen, na den slag van Gronin- ghe-Gulden sporen (1302). De zegepraal werd ten groote deele verschuldigd aan de dapperheid der Wapenmanuen van Yperen. Uit erkentenis, en tot belooning van hunne heldendaden, wer den de voorrechten en vrijheden der Gemeente grootelijks verminderd door Graaf Jan van Namenterzei ver tijde werden ook de Gilden ingericht. In 1349 ontstond er te Yperen eene hevige pestziekte die het vierde deel der bevolking vernielde. Deze schikkelijke ramp werd in het geheugen der navolgende eeuwen behouden, en bij het volk gekenmerkt«De Dood van Yperen". Ter gelegenheid der trouw van Mechtildis, Gravin van Vlaan deren, met Mathias Hertog van Lotharingen en Bar, werd in deze Halle een prachtig feestmaal gehouden. (1314). Eer de Stoet de Schepenzaal binnen trad waar de eeretafel opgedischt was werd aan het heerlijkepaar, door Voogd en Schepenen der stad, de plechtige gelukwensch der IJpersche bevolking aangeboden. Belle cité léve ta tête altière, En ce beau jour mets tes plus beaux attraits Au gré des vents agite tes bannières, Reqois de nous nosvoeux et nos souhaits Ah puisses-tu pendant longtemps encore, Sous le règne de la vraie liberté Voir tes enfants applaudir k l'aurore, De ta gloire, et l'immortalité SalutSalut! O palais de la ville. Oü tes tribuns défendront tous les droits Tes intéréts tout ce qui rend utile, Au vrai bonheur des généreux bourgepis Que l'union sous tes voütes préside, Aime la loi, aime l'égalité Aie toujours ton noble coeur pour guide, Sur le chemin de la fraternité! HourrahHourrah pour la grande poëte. Dont la cité posséde le berceau A ses vertus a son talent honnête, Un jour le marbre remplacera le pinceau I VivatVivat! jetons un cri de gloire, Que tous ses pas soient parsemés de fleurs A la poëte qui brille dans l'histoire, Adressons tous nos voeux de bonheur.

De Kunstbode (1880-1883) | 1880 | | pagina 2