erscli v eek blad geheel het land 3,00, voor stad 2,50. Zondag 21 November 1880. 5 centiemen het nummer. Ist6 jaarN° 44. OP 500 EXEMPLAREN KUNST- EN LETTERNIEUWS. STADSNIEUWS. DE KUNSTBODE VAN IJPEREM, verschijnt den Zaterdag avond; men abonneert zich bij Charles Deweerdt, drukker, Rijselstraat, 59, IJperen. I)e prijsvan het abonnement is fr. 2-50 voor stad. fr. 3-00 voor geheel het land. Alle artikelen, verslagen of ffiëciedeelmgen moeten vrachtvrij aan het bovengemelde adres gezonden worden. Aankondigingen den regel 5 centiemen. Reklamenden regel 15 centiemen. Insertien bij akkoord aan geringen prijs. AAN ONZE LEZERS. De Kunstbode telt nog maar eenige maan den beslaan, en reeds is haar bijval zoo groot dat wij besloten hebben, om onze tevredenheid er over te betuigen, ze te vergrooten en uit te breiden, ten einde onze abonnenten aangenaam te zijn en meer vermakelijke lezing te kunnen aanbieden. Eerlang zullen wij de uitgaaf be ginnen van een schoon feuilleton, naar Cer vantes bewerkt en getijteld: Leocadia, de Stem des bloeds. Het eerste Gewin Aan den Heer G. Roti kus, uit aandenken onzer kennismaking Een volle week was nu voorbij En, voor 't winket stond gansch de rij Der werkliên, wachtend vol verlangen Naar 't loon, dat elk nu ging ontvangen. Daar ook stond Hendrik in den hoop. Het hart vol fierheid, moed en hoop Nog enkle namen acht of negen En 't was aan hem o stond vol zegen Na angstig wachten is 't zijn beurt Hij hcort zijn naam en nu, hij scheurt Zich los uit 't drok gewoel der lieden, Pin, voor 't winket gaat hij zich bieden En.... andre namen klinken voort, Terwijl hij door de scharen boort En. in zijn vuist zijn geld gesloten, 't Gedrang ontloopt der wprkgenoten. Welhaast is lüj in 's ouders woon 1-Iij spreidt op tafel 't geld ten toon En heel 't gezin dromt rond hem nader, Wen hij tot moeder, dan tot vader Vol fierheid opkijkt, en zijn geld Bij frank en cent en st-ruiver telt, En zegtDat heb ik nu gewonnen Het antwoord klinkt't Is goed begonnen Wees steeds nu naarstig, beste zoon Kreng eiken Zaterdag uw loon Wij zullen brood en kleêren koopen DaarmeeEn lijk gij haast moogt hopen Nog meer te winnen, zoo ge uw werk Ten volle dan verstaat, en sterk Genoeg wordt, om nog langer uren Den last des arbeids te verduren, Dan krijgt gij ook een schoonre vest En broek en schoenen Van de rest Moogt gij dan ook bij iedere weke Een stuiver in uw spaarpot steken En zóó werd 's kleinen eerst gewin Gelegd bij 't geld van 't huisgezin En dan, als elk was aan den disch gezeten, Voor 't doomend, smakelijk avondeten, Kon men verstaan dal Hendrik zei Tot kleiner broêrtjes aan zijn zij "Na eengen tijd zult ge ook beginnen Met voor uwe ouders geld te winnen O! Zaalge stond van 't eerst gewin Wees voor des werkmans kind 't begin Van werklust, spaarzaamheid en orde. Opdat dit kind, in 't Staatsgezin, Een lid vol deugd en eere worde Komen, 8 November 1880. P. P. Denys. Roosje's Antwoord, Aan M. E. CUVEL1ER, die zoo wonderschoon het liedje Eene vraag aan Roosje getoonzet heeft. (Zelfde wijs) I. O vraagt mij niet wat in mijn hart De bron ontsloot van vreugd en smart! Neen, vraagt mij niet wat mij behaagt En soms zoo aan mijn boezem knaagt Hij weet het slechts, ja, hij alleen, Die ver met mijne liefde is heen II. Ja, hij alleen, hij kent mijn hart, Om hem alleen 'k heb vreugd en smart Wen alles juicht of treurt rond mij, In groene Lente of Herfstgetij Ik volg hem door des levens meer, En komt hij nooit, ik min niet meer, III. Maar hij zal komen! zegt mijn ster! Al is hij nu van mij zoo ver! Ja, komen zal hij weêr tot mij En zitten zal ik aan zijn zij En minnen zullen wij dan teêr, En scheiden, treuren nimmermeer! Roosje. Schouwburg van IJperen. Zondag laatst had de tweede tooneelvertoo ning plaats van 't abonnement, 2e serie, des grootcn Festivals, uitgeschreven door de Maat schappij Be Vlaamsche Ster -Het was de beurt dor Jonge Tooneelliefhebbers van Schaarbeek - ons op eene aangename en ver makelijke tooneelvertooning te vergasten. Hoewel het programma de twee te spelen stukken, een Drama en een Blijspel, op voor hand, zooals gewoöïüijk, had doen kennen, en onze medeburgers niet al te sterk aan Dramas schijnen te houden, vooral de vrouwen, omdat zij een veel weeker hart hebben dan de man nen en bijgevolg teergevoeliger zijn, en daar door ook lichter aan 't weenen vallen, was de Tooneelzaal tot proppens toe vol, en wij mo gen vlakweg verklai'en, zonder vrees van te gengesproken te worden, dat de schoone kun ne, wij zullen ons wel wachten ze met den naam van Eva's kinderen te bestempelen, de meerderheid uitmaakte. Dit pleit grootelij ks ten haren voordeele, want, zedelijk gesproken, het is de vrouw die de meeste behoefte heeft aan wijs beleid om eerlijk, treffelijk en deugd zaam de wijde wereld, waarin zooveel verlei dende listen en lagen gesmeed worden, door te trekken. Daar de hoofdvereischte eens onpartijdigen verslaggevers hierin bestaat, dat hij, zoo ge trouw en nauwkeurig mogelijk, zonder de minste vooringenomenheid, zijn oordcel veile over de voorgedragen tooneelstukken in 't al gemeen en over elk artist in 't bijzonder, zal men het ons niet ten kwade duiden, wanneer wij zeggen dat spel en gebaren, bij eenige spe lers, maar vooral de uitspraak, wel een weinig te wenschen overliet. Dat men daardoor niet verstaan wille dat, in 't algemeen genomen, De Jonge Tooneel liefhebbers y niet wel, niet kunstig hebben ge speeld. O, neen! Dit ware de waarheid ver draaien, en die beminnen wij te zeer, die heb ben wij lief boven alles! Daarom zullen wij lof toezwaaien aan wie lof toekomt; maar niettegenstaande dit, zullen wij de getuigenis afleggen dat, ofschoon geene artisten van be roep gelijk die van het Nederlandseh Tooneel, De Jonge Tooneelliefhebbers eene maat schappij is die goede, verdienstvolle sujekten bezit, welke in de tooneel-wereld op den eers ten rang mogen staan. Het eerste stuk, dat talentvol opgevoerd werd, was De Dronkaarde, drama in drij be drijven, door F. Van de Kerchove. De tooneel- listen die zich, onzens dunkens, het best van hunne taak gekweten hebben, zijn: M. J. De- ries, indien wij ons niet vergissen, voorzitter der spelende Maatschappij, in de rol van Baron Dessels. Dan volgen: Mevr. Ghysbrechts, MM. A. Van Loo, E. Van Mol, Mej. Daenens, den herbergier, een echt brusselsch baasje van type en tongval, en M. K. Van Loo. Deze laat ste, hoewel er in hem goede hoedanigheden steken, zal het ons niet euvel opnemen, dat wij hem in zijne al te vurige en ongeoorlofde liefde tot Marie, geliefde cn later echtgenote van Frans, wat tc overdreven vinden. De Fran- schen zouden van hem zeggenEt quant a M. Van Loo, il a été unpea trop sentimental dans son röle d''amoureuoo! Anne-Mie, Blijspel met zang in één bedrijf, door N. Destanberg, heeft het IJpersch publiek ten uiterste wel bevallen en tot berstens toe doen lachen. M. J. Minne, in de rol van Kobe- Sies, heeft zich vooral onderscheiden. Beter kon deze rol niet vertolkt worden. Zeggen wij maar ronduit dat J. Minne meesterlijk heeft gespeeld, zoowel onder opzicht van uitspraak als van spei en gebaren. Om kort tc zijn, wij roepen al de tooneellisten zonder onderscheid een wel verdiend en wel gemeend proficiat toe! Geene rozen zonder doornen zegt een vlaamsch spreekwoord dat wij ons hier ten nutte trachten te maken. Wij zagen, onder andere, ongaarne dat sommige spelers in hun ne redekaveling den rug naar 't publiek ge keerd houden, en daardoor niet alleen een slecht elfekt maken, maar daarenboven niet goed verstaan worden. Ook wenschen wij dat andere hunne stem wat meer verheffen zonder daarom te moeten schreeuwen; wil men hier van in 't toekomende bereidwillig rekening houden^ dan zullen de toehoorders niet meer

De Kunstbode (1880-1883) | 1880 | | pagina 1