SOOIETE DES GARDES CIVIQÜES D'YPRES Société Royale des Francs Arbalétriers. VERSCHILLIGE TIJDINGEN. derlijkheid, bij de Muziekafdeeling en bij gansch het Korps te doen heerschen. Een driedubbel hoerabeantwoordde dezen heil dronk. De heer Luitenant stelde vervolgens de gezondheid vóór van M. Wittébroodt, Muziekoverste, wiens on- vermoeibaren iever de Muziekafdeeling op de hoogte gebracht heeft waar zij zich thans bevindt. Deze dronk werd insgelijks algemeen toegejuicht. De heer Commandant nam alsdan weder het woord, drukte zijnen dank uit over de vleiende woorden hem toegestuurd, en vervolgde hij, is onze Muziekaf- deeling bloeiend, de eer daarvan komt enkel toe aan onzen waarden Chef, wiens iever de heer Luitenant zooeven geprezen heeft, en wiens talenten met zijne zedigheid gelijk staan. Daverende toejuichingen barstten bij deze woorden los. De heer Onder-Luitenant Vergracht vroeg alsdan het woord om de gezondheid vóór te stellen van de heeren I. Ducorney en ASwekels, Commissarissen van het Banket, die zoo goed hunne taak volbracht hadden. Een algemeen handgeklap beantwoordde dezen heil dronk. Na de toasten, was het de beurt der liederen. Verscheidene heeren Muziekanten zongen beurtelings schoone en kluchtige liedjes, en de heer AIgodt voer de verschillige stukken voor Bandonion uit. Na goed geëten en gedronken, gepraat en gelachen te hebben, is het gezelschap uiteengegaan. Verscheidene discipels van Ste Cecilia hebben hunne patrones tot laat in den nacht gevierd. Ceciliafeest. De Koormaatschappij De Lyre ouvrière komt ons nog eens een staaltje te geven van de manier op dewelke zij haren patroondag weet te vieren. Die bra ve werklieden hebben zich vier navolgende dagen uit- termate goed vermaakt. Het is trouwens niet moeilijk zich te verlustigen in eenen kring, waar de beste ver standhouding en de oprechte broederlijkheid heerschen. Den Zondag 22 was het noenmaalden Maandag 23 groot luisterlijk dansfeest, aan de werkende- en eerele den aangeboden. Onnoodig te zeggen dat dit feest van den beginne reeds zeer verlevendigd was, dat de beste eendracht onder al de deelnemers bestond en dat ieder een zeer verheugd in den laten nacht naar huis trok. Onzen hartelijken dank aan de heeren voorzitter en bestuurleden van dit genootschap voor den onvermoei- baren iever welken zij aan den dag leggen tot het in stand houden van eene maatschappij die op hare eigene kracht steunen moet om te blijven hetgene zij nu is. Dinsdag had de prijsbolling plaats en Woensdag het avondmaal. Blijft alzoo voortgaan, kunstminnende mannen, met elkander voortdurend goed te verstaan, en uw vermaak te zoeken in het beoefenen van eene kunst die den mensch oneindig vele aangename stonden weet te ver schaffen. Koormaatschappij. De Koormaatschappij heeft Woensdag laatst de reeks winteravondstonden met een uitgelezen program ma geopend. De zaal was proppens vol. Als naar gewoonte, heeft de afdeeling Symphonie de algemeene goedkeuring verworven. De heer A. Swekels heeft op geheel voldoende wijze zijne Coupletjes van VAmitié gegeven. De heer Vandenbossche, dien wij voor de eerste maal hoorden, bezit eene welgevoede Barytonstem, en zingt met veel uitdrukking, Onnoodig te zeggen dat de zoo gunstig gekende heer Dekemper het publiek tot barstens toe heeft doen lachen. Wij wenschen de Koormaatschappij succes» voor 'i vervolg. 3e Tir de la période d'hiver 14 Novembre 1880. HALT TOTAL. Ligy Albert. 25. 20. 20. 15. 15. 95. Vandermarliere L. 20. 25. 10. 10. 20. 85. BAS TOTAL. 4e Tir d'hiver 21 Novembre 1880. FÊTE DU R0I. Podevyn Ate Ligv F. 1. 10. 5. 1. 1. 18. 5. 1. 5. 5. 5. 21. 1. M. Ligy A. 115. 2. Mallet D. 110. 3! Deweerdt Ch, 105. bis. Iweins Alf. hors concours. 105. 4, Ligy F. 100. 5. Vandermarliere L. 100. 6. Podevyn Ate 95. 7. Poot H. 95. 8. Van Nieuwenhuyse C. 95. 9. Guimant Art. 95. 10. Canduele J. 95. 11. Leclercq Th. 90. 12. Smeysters E. 90. 13. Isaac Alp. 90. 14. Devos L. 90. 15. Lesaffre A. 90. 16. Cuvelie J. 90. 177 - Devarver A. 85. 18. Joos G. 85. 19. Swekels L. 80. 20. Maurau E. 80. 21. Iweins J. 75. TIR DU MERCRED! 18 NOVEMBRE 1880. HAUT TOTAL Brunfaut Ate Dezutter. 5. 5. 6. 5. 21. 5. 5. 5. 5. 20. Bafcop BAS TOTAL. 1. 1. 1. 1. 4. TIR DU LUNDI 22 NOVEMBRE Offert par M. Le Président. tir aitx oiseaitx. Ch. Lombaert. H. Bafcop. TIR AU CERCLE- HAUT TOTAL. Van Lerberghe Joseph. BAS TOTAL. Pintalon. Mailliard O. 25. 25. 20. 25. BAS TOTAL. Deweerdt Ch. 3 1/2. 1. 1. 1. (Hors concours venu trop tard au 3° tour.) 2 1/2. 2. 1. 2. Desramault Henri. DU 25 NOVEMBRE 1880 HAUT TOTAL. Vermeersch Jean 25. 25. 25. 7 1/2 82 1/2. BAS TOTAL. Bafcop 1. 1. 2. 1. 5. Kwittancien. De Monite«rkondigt de overeen komst af, gesloten tusschen Belgie en Nederland, voor de ontvangst van kwittancien door den post. De post, in Belgie en Nederland, gelast zich met de ontvangst der kwittancien waarvan het bedrag de 300 fr. of 150 gl. niet overtreft. Het totaal bedrag der kwittancien, in eene verzending begrepen, is bepaald op 500 fr. of 250 gulden. De kwittancien moeten opgezonden worden onder den vorm van aanbevolen brief, aan het bureel dat met de ontvangst gelast is; zij worden in open enveloppe aan het verzendingsbureel afgeleverd. Voor eiken aan bevolen brief van dien aard zal er een vaste taks wor den ontvangen van 25 centiemen in Belgie, en van 10 cents in Nederland. Het bestuur der posten zal op bedrag van elke kwit- tancie eenen taks heffen van 10 centiemen in Belgie per 20 fr. of gedeelte van 20 fr., zonder dat die taks 50 centiemen mag te bovengaan, en van 5 cents in Neder land, voor 10 gulden of gedeelte van 10 gulden, zonder dat de taks de 25 cents mag te boven gaan. Het overige der ontvangen som wordt in postman- daat afgezonden, na afrekening der zegelrechten, indien dit noodig is, en van een geëvenredigd recht, van 25 centiemen per 25 fr. in Belgie en 12 1/2 cents per 12 gulden 50 cents in Nederland. De kwittancien, die men niet heeft kunnen ontvangen, zullen franco aan den verzender teruggestuurd worden. Die overeenkomst zal in voege treden te beginnen van 1 december. Een brusselsch blad roept de aandacht der justicie op zekere kerels, die sedert eenigen tijd de treins in speelhuizen veranderen. Die personen, welke op alle spoorweglijnen reizen en voor alle reisgoed voorzien zijn van een stuk tapijt en een spel kaarten, hebben het vooral gemunt op de jongelieden, en zelfs op de vrouwen. De onvoorzichtigen, die een kaartspel durven aannemen, komen er gewoonlijk met groote verliezen van af. Oostende is in voorspoed, zooals blijkt uit de volgende tabel. In zes jaren, zonder de miljoenen en andere toelagen door het gouvernement gegeven, zijn er gebouwd: 42 villas door vreemdelingen, 14 hotels, 2 brouwerijen, 2 gestichten voor marmelwerk, 1 huide- vetterij, 1 fabriek van glaswerk en ciment, 1 panora magesticht. Men schrijft uit Diest dat aldaar een zonder ling gerucht in omloop is. Over 27 jaren zou, in eene naburige gemeente, de burgemeester in het water ge worpen en verdronken zijn. Nu eerst zou een persoon, die zulks gezien had en altijd het geheim had bewaard, den dader hebben aangewezen. Aanranding. Een officier-betaler van het regement der karakijniers keerde zaterdag avond om trent 10 ure, langs de St-Annadreef te Laken naar zijn huis terug, toen hij onderweg aangerand werd door twee kerels, die een zaksken met peper in zijn aange zicht wierpen. De officier, gansch verblind en buiten staat van zich te verdedigen, riep om hulp. Twee man nen, die zich in eene naburige herberg bevonden, snel den toe, doch het was reeds te laat. De twee kerels hadden de vlucht genomen met de portefeuille van den officier, en die eene som van 9000 fr. bevatte, bestemd voor de betaling van de solde der week. De policie van Laken zoekt de dieven op. Guillaume Teil. In den Muntschouwburg te Brussel werd zaterdag Guillaume Teil heropgevoerd. De rol van Arnold werd ver\ uld door onzen landgenoot den heer Massart. Het was belangrijk om na te gaan welken voortgang hij gedaan heeft sedert hij voor de eerste maal het tooneel betrad. Aardbeving. Men meldt uit Agram, 18 Novem ber De laatste aardbeving alhier, overtreft alles wat tot nu toe heeft plaats gehad. In den tijd van vijf uren werden acht hevige schokken gevoeld. Elke schok werd door een geheimzinnig onderaardsch geluid aan gekondigd. Van den kant van het gebergte werd een zwaar gedreun vernomen en elk oogenblik vreesde men het ergste. De voorlaatste nacht vooral was ver schrikkelijk. De bevolking was radeloos; de vrouwen kropen half gekleed en zinneloos van angst langs den grond, tot zij uitgeput nedervielen; anderen wilden met hunne kinderen, die zich vol angst aan haar vastklem den, het venster uitspringen. Allen waren buiten zich- zelven van schrik. Bijna alle huizen zijn beschadigd. De woningen zijn ledig, de huisdeuren staan open, de menigte verdringt zich op de marktpleinen en duizende inwoners verlaten de stad. Het weder is schoon en warm. Agram, de hoofdstad van Croatie, waar de jong ste aardbeving zoo ontzettende verwoestingen aange richt heeft, ligt aan den voet van het dichtbegroeide Szelmegebergte, niet ver van de Sau, in eene schilder achtige, vruchtbare landstreek. De fraaie stad, die 20,000 inwoners telde, is in drieën verdeeld: de boven stad, de kapittelstad en de benedenstad. In de eerste, die amphitheatersgewijs oploopt, staan de rijks-en gemeentegebouwen, de koninklijke academie 'en de schouwburg. De in de vlakte gelegen kapittel- en bene denstad bevatten verscheidene fraaie straten, het bis schoppelijk paleis en de prachtige hoofdkerk, die in de 15e eeuw gebouwd werd. Op een half uur afstands van de stad trekt zich het park Jurgavés uit, dat uitmunt door zijn fraaien aanleg en heerlijk geboomte. Agram telde veel fabrieken van zijde en porselein en is bekend om zijn handel in koren, wijn en tabak, maar vooral door zijnen expedatielian- del. En die welvarende, schoone stad is in weinige oogenblikken zoo goed als verwoest. Bijna geen enkel huis moet meer te bewonen zijn. De schade, door bij zonderen geleden, zonder die aan kerken en openbare gebouwen mede te rekenen, bedraagt vier millioen gulden. Yijf duizend personen, dus een vierde gedeelte der inwoners, zijn gevlucht. Te Yart, op drie mijlen afstands van Agram, is het water gedurende de aardbeving eenen meter gerezen. Op verscheidene plaatsen in den omtrek zijn warme bronnen ontstaan. Een boekdrukker te Berlijn, wiens zaken zeker niet al te best gingen,, heeft zich in zijne ledige uren bezig gehouden met het drukken van valsche bankno ten van 100 mark. Men vermoedt, dat hij er ongeveer een honderdtal in den handel heeft gebracht. Een landbouwer, die onlangs meteen vroolijk gezelschap in een koffiehuis te Berlijn zat te praten en TIR AU BX.ASON VARIÉ. BLASON ORDINAIRE.

De Kunstbode (1880-1883) | 1880 | | pagina 2