m STADSNIEUWS. YERSCHILLIGE TIJDINGEN. \l Waarover zij heur voorhoofd neigt!... En 'tstreelend: Liefste, duurste pand! Toont.stervend weg van wand tot wand, In 't kleine groen vertrekje daar... Gelukkig paar! 15 Juni 1881Hipte Dequéker. In zitting van 18n Juni 11. heeft de Gemeenteraad de ontslagen aanveerd, aangeboden door Mej. Cuypers, onderwijzeres in de kostelooze Gemeenteschool, thans hoofd-onderwijzeres te Zonneheke benoemd, en door M. Provoost, onderwijzer, die hulponderwijzer wordt te Ylamertinghe. Maatschappij S'-Sebastiaan. Zondag 11. was het in de Koninklijke Maatschappij S'-Sebastiaan, t'IJper, de driejarige koningschieting. Om 4 ure was de vogel reeds afgeschoten door den heer Lodewijk Vergracht. Niemand was verwonderd bij het vernemen dat hij het was die den koningsprijs gewon nen had, daar zijne behendigheid als handboogschutter zoowel op den vreemde als in IJperen gekend is. 'S avonds werd den nieuwen koning een banket aan geboden, waar hét grootste vermaak en de gulhartigste broederlijkheid heerschten. Maandag 11., in den namiddag, heeft de genaamde Catharina Vuylsteke zich in den Zillebeek-Vijver ver dronken. Eenige menschen die in de nabijheid werkten snelden haar ter hulp, maar zij vonden nog slechts een lijk. Het schijnt dat de droefheid, die zij over het verlies harer oudste dochter gevoelde, haar de zinnen verbijs terd had. Daags te voren was zij nog op 's meisjes graf gaan bidden. Schijfschietingen. De ijpersclie Burgerwachten worden verwittigd dat er prijskampen voor schijfschieting zullen plaats hebben te Brussel, te Luik en te Antwerpen. Te Brussel, van 3n tot 25* Juli; te Luik, den 24 Juli om te eindigen den 2n Augusti, en te Antwerpen, van 13 tot 21 Augusti. Société de la Concorde. PROGRAMME du Concert qui sera donné le Dimanche, 26 Juin 1881, k 6 heures du soir, par la Musique du 4e Rég1 de Lanciers, sous la direction de M. Coutelier. 1° Marche militaire, 2° Le Franc de Bruges, ouverture, 3° Hemlichte liebe, gavotte, 4° Polonaise pour piston, 5° Si j'étais Roi, fantaisie, 6° Le Chant du Ciel, valse, Humblet. Duyck. Johann Resch. Van Rotthem. arr. Ponne. arr. Coutelier. Hij aanzag Margareta, tranen van dankbaarheid, van liefde glinsterden in zijn oog. Maar hoe verklaar ik mij de verandering van uw uitwendig? onderbrak De Brindt, ongeduldig door het gesprek der gelieven waarvan hij niets verstond. Herinnert gij u nog, waarde meester, het gesprek dat wij hier vóór drij jaar in deze kamer hadden, toen gij mij zoo welwillend aanbevelingsbrieven medegaaft voor uwe kunstvrienden te Brussel en tot Brugge? Uwe vermaningenuwe aanbevelingen zijn op geen on- vruchtbaren grond gevallen. Ik ben schilder geworden en mag over den uitslag mijner werken tevreden zijn. Nu ben ik in mijne vaderstad teruggekeerd om de me nigvuldige bestellingen, die ik zoowel in de Nederlan den als in Duitschland ontvangen heb, uit te werken en, aan de zijde eener deugdzame medeburgerin, een ge lukkige echtgenoot en huisvader te worden! Nu, dat is braaf voor u, dat verheugt mij, riep de oude, en omarmde hartelijk den nieuwen onverwachten kunstgenoot. En gij zijt het geweest, en hij wees op zijnen ezel, die mij daar zoo even een bewijs van uwe kunde hebt gegeven? Met uwe welnemendheid, meester De Brindt, ik was het en bid u mij over de stoutheid te verschoonen waarmede ik uw schoon werk beborstelde. O, spreek zoo niet! de ring is meesterlijk geschil derd en bewijst dat gij iets geleerd hebt dat de moeite waard is. Mijne naamletters staan er ook op. Ik heb ze gezien, ik heb ze gekend! riep Margareta uit, en hare uitroeping deed haar tot onder de lokken blozen. Het nut der Bloemen. [Vervolg.) In alleroudste tijden, was de bijenteelt reeds gekend en beoefend; doch slechts sedert enkele jaartallen, heeft zij in de Vereenigde-Staten haar toppunt bereikt: zij vormt er een belangrijk nijverheidsvak. In Rusland, waar men op den buiten, honig in plaats van suiker bezigt, en mede (hydromel) in plaats van bier; waar ook nog bovendien groote hoeveelheden waskaarsen in den dienst der Grieksche kerk verbruikt worden, in Rusland beloopt de totale honigoogst tot 318,000 kilogr; terwijl in de Vereenigde-Staten de jaarlijksche inzame ling boven de 15 millioen kil. stijgt. In Amerika bijzonderlijk, wordt de bijenteelt door de kapitalisten op groote schaal uitgeoefend. Zoo hebben sommigen onder hen boven de 2,000 korven, terwijl de firma Thurber en. C°, van New-York, er niet min dan 12,000 bezit. Ten einde voor zulk ontzettend getal de noodige voedselvelden te vinden, worden de zwermen over de gansche streek, bij boomkweekers en landbou wers uitbesteed, welke mits eene vaste vergelding, een zeker getal korven op hunne landerijen aanvaarden. Deze worden op gestelde tijden, door in het vak erva rene mannen bezocht, welke alsdan den honig uitne men, de korven reinigen en voor hunne regelmatige werking zorg dragen. Een Acre gronds (4,046 vierkante meters) kan, naar men zegt, twintig zwermen bijen onderhouden. Zoo nu ieder dezer, jaarlijks gemiddeld 30 pond (1) honig op bracht, dan is het onloochenbaar dat de Amerikanen, door het benuttigen van den nektar hunner bloemen, op eene nieuwe welvaartsbron, alweêr de hand gelegd hebben. Een honighandelaar van Chicagode heer Perrine, heeft onlangs tot het inzamelen dier zoo gezochte waar, een nieuw middel uitgedacht. Hij heeft namelijk een drijvend bijenhok doen optimmeren, ruim genoeg tot het plaatsen van twee duizend korven, en dat op dit oogenblik den Mississipi op en af vaart, tusschen Loui siana en Minesota. Dit schip drijft langzaam noord waarts op, met het bloeien der lentebloemen, terwijl het bij zijne terugkomst, uit eene regelmatige opvolging van najaarsbloesem, zijn voordeel trekt. Deze zoo ver nuftige methode, die naar het schijnt geroepen is, zich meer en meer in Europa uit te breiden, komt nochtans geenszins uit den koker der Yankees, daar zij reeds in de jeugd der eeuwen, bij Egijptenaren, Grieken en Romeinen in voege was. Volgens Plinius was het de gewoonte, wanneer in de Pö-vallei de voorjaarsbloemen ontbraken, de bijenkorven op schuiten te brengen en dezelve bij nacht ,op--den stroom te vervoeren, 's Mor gens gingen de diertjes in de frissche velden hun' voor raad zoeken, en kwamen 's avonds allen regelmatig naar hunne drijvende woonplaats weder. Zooals ze Plinius beschrijft, is deze handelwijze nog op onze da gen, op de boorden van den Pö in zwang. In Egijpte, waar men had waargenomen, dat de bloe men ten minste zes weken vroeger, in Opper- dan in Neder-Egijpte ontloken, trachtte men daar op bovenge melde manier, voordeel uit te trekken. Ten dien einde liet men jaarlijks een groot getal booten, met de korven van verscheidene eigenaars bevracht, op den Nijl heen en weder zwerven. Ook was het een gebruik in Italië De vader zag haar en Metsys scherp in de oogen. 's Jongelings bezoek, veel zijner redenen die hij aaneen knoopte en de verwarring zijner dochter deden eenige vermoedens .bij hem ontstaan. Hij zweeg, bleef hem aanzien en glimlachte zonderling. Maar Metsys schepte moed. Hij naderde den oude en sprak: Meester De Brindt, ik zie dat gij begint de waar heid te raden. Ik bemin uwe dochter, haar woord heeft mij over drij jaar van het aambeeld naar den schilders ezel gedreven; om harent wille, om haar eens te kunnen bezitten ben ik schilder geworden; of ik mijne kunst versta zult gij, meester De Brindt, best oordeelen, Nu ben ik hier en bid om Margareta's hand, indien haar hart zich, gedurende de drij lange jaren, van den onbe- kendende smidsgast niet afgewend heeft. Zij ook richtte zich weder op met dezelfde uitdrukking van teederheid en verlangen Haar hart was overwel digd. Drij jaren afwezigheid en kommer waren op het oogenblik vergeten, zij dacht hem slechts sinds gisteren verlaten te hebben. Quinten's liefde was dezelfde geble ven. Zij reikte hem de hand, maar slechts haar druk, hare door tranen versluierde oogen vermochten te spreken; de overmaat van vreugd, van lietde, maakte haar sprakeloos. De Brindt was, wel is waar, zeer verwonderd, maar daarom niet min tevredenvooral wanneer hij de wer ken van zijn aanstaanden schoonzoon zag en vernam hoeveel roem en'geld hij zich door zijne kunst verschaft had. Maar niet min dan hij verheugde zich de goede moei, aan wien nu toch het geluk ten deel viel hare nicht het bruidkroontje te mogen opzetten. De vrouw Brigitta, en in Griekenland, de bijen te lande over te voeren naar sommige, om bijzondere bloemen vermaarde streken. Zoo brachten de Sicilaners, van alle gouwen des ei- lands, de hunne naar Hybla Het is op vele plaatsen der Schotsche Lowlands (laaglanden) geen ongemeen voor val te zien, hoe uit de omstreken van dorp en stad, de korven op wagentjes naar de hoogere districten, (Up lands) tusschen de heidebloemen worden overgebracht. (Wordt voortgezet.) D. Q. H. die geen onbeduidende rol in al dat geluk gespeeld had, werd ook niet vergeten. De gelukkige bruidegom stak Margareta, op liaren trouwdag, eenen zoo kostbaren ring aan den vinger, met edelgesteenten omzet, als hij er de Heilige Maagd eenen aan den vinger geschiderd had. Zoo werd Quinten Metsys van een smid een schilder, de gelukkige echtgenoot van eene voortreffelijke vrouw, een geacht medeburger zijner vaderstad, een man dien, na eeuwen, het nakomelingschap onder de beroemdste kunstenaars telt. Vele zijner schilderijn versieren nog openbare en bijzondere verzamelingen; op meest allen lachen ons de trekken zijner geliefde Margareta aan, die ons de gelukkigste gade met al het betooverende zijner kunst voor zijne eenigste liefde voorstelt. Eene zijner beroemdste schilderijen was de kruisafneming die hij voor het timmermansgilde van Antwerpen vervaardig de en welks bezit Filips II van Spanje betrachtte. Hij liet, onder zijne kinderen, Johannis Metsys als leerling en opvolger na, die het echter nooit zoo ver brengen kon als zijn vader. Gelukkig en geacht, en bui ten de schilderkunst nog een uitmuntend toonkundige, bereikte hij den ouderdom van 79 jaar, en zijne vader stad vereerde zijne nagedachtenis met een aan de Onze- Lieve-Vrouwkerk geplaatst gedenkstuk, waarop zijn gelaat op proflei in steen gehouwen is. EINDE. (1) Engelsche ponden van 453.5 gram. Consclence's-Ifeest. Het inschrijvings-comiteit verzendt deze week zijne lijsten aan al de Vlaamsche maat schappijen. De personen die zich zouden willen gelast en in schrijvingen in te zamelen, kunnen inschrijvingslijsten bekomen bij den heer Verbeek, Waschhuisstraat, 33, Brussel. Het hoofd-comiteit heeft besloten dat de inschrijvers zekere voordeelen zullen genieten. Iedere inschrijver van 10 frank ontvangt een bronzen gedenkpenning, groot moduul en een fraai gesteendrukt portret, met fac-simile. De inschrijvers van 5 frank zullen het gesteendrukt portret ontvangen. Al de Vlamingen zullen zonder twijfel het hunne willen bijdragen om Vlaandren's grootsten volksschrijver waardig te vieren. Zondag, ten 12 ure, werd te Brussel eene algemeene ver gadering belegd door het comiteit voor het Conscience's feest. De heer Van Driesche, welke de vergadering voorzat, legde den aanwezigen het programma der feestelijkheden voor, zooals dit voorloopig door het midden-comiteit vastgesteld is. De hoofdpunten van dit programma zijn 1° Het aanbieden van een geschenk 2° de vorming van eenen stoet3° het uitvoeren van muziek 4° de uitgaven van een feestprogramma en verslag de feestelijkheden; 5° het vervaar digen van eenen gedenkpenning. Op voorstel van den heer Gondry wordt als een 6® hoofdpunt aanschouwt het uitspreken eener feestrede. Na de bespreking van den aard des geschenks en de kosten die berekend worden op 8000 frank, waren de leden der beide gezindheden het oneens wegens het aanduiden van den feest redenaar ten slotte heeft men het noodzakelijk geacht de oplossing dier kiesche zaak aan de wijsheid van het hoofd- comiteit over te laten. De stoet zal gevormd worden aan de Noorderstatie om van dan recht naar de woning van Conscience te trekken. Daar zouden kinderkoren worden uitgevoerd. De held van het feest zou daarna naar de Beurs worden geleid, waar het eigenlijke feest zal plaats hebben. Bij de aankomst ontvangt Conscience het geschenk bestaande in een medaillon,portret van eik- en lauwerblad omgeven. Elk blad zal den naam voeren van een zijner voornaamste werken. Op de Beurs zal eene muzikale feestelijkheid plaats hebben onder de componisten welke tot die plechtigheid meewerken, duidt men Gevaert, Benoit, Tinei en anderen nog aan. Een feestnummer of feestprogramma zal op den dag van de betooging uitgegeven worden. Na het afloopen wordt eene uitgave bezorgd die de werkzaamheden zal mededeelen, alsook de redevoering of redevoeringen, de gedichten die op muziek werden gebracht, den muzikalen tekst van een of meer liederen, enz., enz. Een gedenkpenning is een onontbeerlijk iets voor dergelijke plechtigheden. Eene medalie langs den eenen kant het borst beeld van Conscience dragende en langs den anderen kant het

De Kunstbode (1880-1883) | 1881 | | pagina 2